Haftanın EN'leri

HAFTAYA KUŞ BAKIŞI 26 MART – 1 NİSAN

Hazır mısınız? Uzun zamandır Haftanın En’leri yazısı göremiyordunuz blogda… Ama Özlem bebeğiyle (aşağıda müjdeyi vermiş ^^) öyle meşguldü ki itiraf edeyim ‘Hani yazı?’ diye kapısını çalmak istemedim.

Sizin EN’lerinizi de merakla bekliyoruz. Yazıyı okuduktan sonra yorumlarda buluşalım…

 

Haftanın EN’leri köşesine uzun bir ara verdik. İş yoğunluğu ve tatlı bir telaşımız vardı. Yazının devamında telaşın nedenini anlatacağım ama öncelikle kısaca göz atalım listemize…

 

HAFTANIN HALAYA KALDIRANI, NEFESLERİ KESİP SABAHLARA KADAR UYUTMAYANI: YAĞHAZ AFTER FIGHT KISS vs. AFTER AFTER FIGHT KISS (FAZİLET HANIM ve KIZLARI)

 

https://twitter.com/depresifamaiyi/status/980198839025053698

 

Dile kolay tam 41 bölüm… Esas çift en başından belli olduğu halde 41 bölüm bekledi bu fandom!

Kaoslara, saldırılara, aşağıla(n)malara direndi. Bu şahane çift için ‘ve sonunda…’, ‘az kaldı’, ‘geldi geliyor’ derken çiftim öpüştü sayın seyirciler…

Hem de bir değil iki sefer. Hem de döne döne; reklam öncesi, reklam dönüşü ve son sahne olarak…

Eh kolay olmadı buralara gelmeler. Ve kabul edelim Hazan o kadar üzerine girmeseydi kibar Yağız Egemen’imiz iradesine sıkı sıkı sarılırdı hala…

Derininde de çok anlamlıydı çünkü dün akşam bütün sorulara cevap verildi ve Hazan’ın isyanı tam yerindeydi…

”Şimdi neye karar verdin bay kontrol manyağı, şimdi de kendi ellerinle nikah masasına mı oturtacaksın bizi!” derken Yağız’ın bütün kalkanları kayboldu zaten. Eh o tokat sahnesinin ardından gelen ‘Sen beni öpemezsin ben seni öperim’ sahnesi de bölümün ballı lokma tatlısıydı hani…

Şuraya videoyu bırakırken diyorum ki; bir hafta sevinir halay çekeriz. Biliyoruz ki senaristimiz Sırma Hanım bizi uzun soluklu sevindirmez. Ama aşağıdaki video bir 20 bölüm daha eziyet çekmeye değer.

 

 

2018’in BOMBA AŞKI: ESMA SULTAN VE GARİP (İSTANBULLU GELİN)

Vallahi kimse kusura bakmasın, gençler de alınıp darılmasın. Ben Esma Hanım ile Garip Bey aşkını izlemeyi çok seviyorum.

Her seferinde sevginin insanları nasıl değiştirdiğini, nasıl çiçeklendirdiğini görmek keyif veriyor bana. Ve tam da aksi, sevgisizliğin bizi bizleri nasıl canavara döndürdüğünü görmek acı veriyor… Küçücük adımlar, ufak el uzatmalarıyla ne çok şey değiştirebiliriz hayatımızda. Keşke cesaretimizi koruyup her zaman kalbimizde yer açabilsek sevgiye, şefkate empati kurabilsek insanlarla ve kendi cennetimizi yaratabilsek. Keşke…

 

 

EN ŞAHANE, EN SABIRLI VE EN YARATICI FANDOM: YAĞHAZ FANDOM (FAZİLET HANIM ve KIZLARI)

Ben genelde diziler konusunda fanatik değilim, hele ki bir çifte takılıp böyle sosyal medyada peşine gittiğimi hatırlamıyorum. Yağız ve Hazan yani YağHaz bu konuda bana bir ilk oldular. İşin aslı bunda çiftin büyüsü kadar YağHaz fandom’un etkisi de çok fazla…

Bir kere çok sabırlılar; 41 bölüm herkesin harcı değil. Ben birkaç sefer isyan edip ‘daha da izlemem’ dedim. Ama paşa paşa geri döndüm tabii ^^ İkincisi çok esprili ve yaratıcılar.

Diziden sonra birkaç saat acaba ne yapıyorlar yine diye uykuyu falan unutuyorum. Yazıya birkaç örnek ekleyip zamanımızı keyiflendiren arkadaşlara da teşekkür etmek isterim:

 

Fandom’un haylaz haşarı çılgın kızı… @nurolikli

 

Şahane tespitler yapıp floodlar hazırlayan güzel videolarla keyfimizi yerine getiren @jale_01_

 

Beni gerçekten çok güldüren @observerisback

https://twitter.com/observerisback/status/977880684978196480

 

Bu hafta biraz sıkıntılı anlar yaşamış olsa da akışı boş bırakmayan @depresifamaiyi

https://twitter.com/depresifamaiyi/status/980361131431776256

 

Elinize, emeğinize sağlık. Hafta sonum ve sıkıntılı anlarım şenleniyor sayenizde, muhtemelen benim olduğu kadar birçok kişinin de. Yazı alanı kısıtlı, yer veremediğim diğer fandomdan özür dilerim, sizi seviyorum <3

 

[wp_ad_camp_1]

 

HAFTANIN GAFI: ZERRİN ÖZER

 

 

Kadına şiddetin bu kadar arttığı, kadının metalaştırıldığı ve sürekli cinsel kimliğinin diller dolandığı bir dönemde böylesine bir açıklamayı gerçekten çok talihsiz buluyorum. Bu da biraz öncede bahsettiğimiz gibi hep sevgisizlikten oluyor işte. Kadın bedeni kadına özeldir. Neyi nerede ne zaman hangi koşullarda yaşayacağına bizzat ve sadece kendisi karar verir.

Bir sanatçının, bir ‘kadın’ sanatçının böylesine ağır saçmalamasına ‘yazık’ diyorum sadece. Ve ekliyorum: ‘Keşke kendini gerçekleştirecek, üretecek ve bize o Allah vergisi muazzam sesi dinletecek projelere odaklasan dikkatini de korkunu, sevgisizliğini ve ezikliğini bu kadar sokmasaydın gözümüze…’

 

HAFTANIN BURADA BİR EKSİK VAR AMA, DİLİMİN UCUNDA SÖYLEYEMEDİM PROJESİ: MEHMED BİR CİHAN FATİHİ

 

Haftaya

 

İtiraf edeyim tarih ilgi alanlarımdandır. Severim tarihi romanlar okumayı, dönem dizileri izlemeyi.

Ve Kenan İmirzalıoğlu da gönlümün sultanıdır, benim gözümde ilginç bir karizması değişik bir ışığı vardır. Ama buna rağmen, harcanan o kadar paraya, bu kadar yetenekli oyuncuya rağmen bu dizide bir ‘olmamışlık’ var. Yani bir şeyler eğreti duruyor. Neler derseniz: Büşra Develi olmadı, olduramadım. Dekorlar o kadar uğraşılmasına rağmen eğreti; o gerçeklik hissine giremedim, mekânın ve zamanın ruhuna alıp kavrayamadı. Kısaca merakımı cezbetmedi. Mehmed’in ne şahane araştırmacı ve zeki bir lider olduğunu bilmeme rağmen; dizi biter bitmez ‘dur şu konu neydi, bir araştırayım’ hissi geçmedi. Umarım toparlar. Gerçekten izlemek istediğim projelerden biri, beklemedeyim…

 

HAFTANIN SARMAŞIK’A DOLANANI: UFAK TEFEK CİNAYETLER

 

ufak Tefek cinayetler

 

 

Kabul ediyorum her hafta 2 saat 30 dakikalık senaryo çıkartmak zor. Film kalitesinde bir akış beklemiyoruz ama konular çok fazla kaydı ekseninden.

Mehmet kapanın elinde kalan bir adama dönüştü. Bu adam yılların esnafı, üstelik kuyumcu. Kurt bir esnafın bu kadar saf olması ve Burcu gibi kıt beyinli bir çakalın her söylediğine kanması mantıksız. Bu hafta Oya ve Serhan da yok gibiydi. Merve’ye gelirsek onun kadar kurnaz birisi Tunç ve Burcu’yu baş başa bırakıp onların asla konuşmayacağını umamaz. Ne yani o kadar olay oldu ve Tunç hemen inandı Burcu olayına?

Salı rekabetinde Fatih dizisi bekleneni vermediği için şanslılar ama bu şans her zaman böyle devam etmez.

 

HAFTANIN EN ÖNEMLİ OLAYI : www.entazesigelsin.com online alışveriş mağazamın nihayet açılması

(en azından benim için)

 

Haftanın En

 

Kimse kusura bakmasın bu yazıyı yazan kişi olarak kendime biraz torpil geçeceğim tabii ki. Neredeyse 3 aydır uğraştığım ve ilk siteyi çöpe atmak zorunda kaldığım sancılı günler sonucunda yeni sitem yayına girdi. Artık kendi ürettiğim doğal ve el yapımı ürünlerimi dükkân haricinde sanal ortamda da satabiliyorum. Yani çiftim öpüştü. Mağazam açıldı. Bu haftanın en keyiflisi benim sanırım.

 

[wp_ad_camp_1]

KISA KISA

Haftanın Yaramaz Çocuğu: Vartolu Saadettin. Durduğu yerde duramayan, önce yapıp sonra pişman olan, hesapsız kitapsız Salih. Yamaç’ın elinden Beyefendi’yi alıp babasından bir aferin almak adına en büyük aşkını da tehlikeye attı.

Haftanın hatta Haftaların Büyük Başarısı: Kadın. Özge’yi çok severim ben. İlk projesinden beri böyledir bu. Ama ne yalan söyleyeyim, bu proje başladığında böylesine bir başarı beklemiyordum. Bütün dizileri yerle bir ederek ezici üstünlüğünü koruyor: ‘Helal olsun’. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisini yerle bir etmek adı da ‘Kadın’ olan bir kadın hikayesine kısmet oldu.

Haftanın Tespiti: Sanırım artık seyirci sürekli aksiyondan, bitmek tükenmek bilmeyen entrikadan sıkıldı ve biraz daha basit aslında basit değil de daha az çetrefilli, zihni yormayan projeler istiyor. Sonuçta kolay değil 4 saat ekran karşısında kalmak. Bu nedenle 8.gün gibi dizilerin hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum. Umarım kanal doğru bir politikayla diziyi gözden çıkartmadan bir çözüm üretir.

Haftanın ve Sezonun Umut Vaat Edeni: Yasak Elma. Dizinin fragmanları ilgimi çekmedi. Hiç merak da etmedim. Başladığının bile farkında değildim. Ama listelere baktığımda ve hakkında yazılanları okuduğumda ilk bölümü izlemeye karar verdim. Hemen ardından 2. bölümü de izledim. Ve evet bu dizi iş yapar. Entrikası dozunda, bağırış çağırış, saçma sapan diyaloglar yok. Daha naif bir çift arayanlar için Alihan ve Zeynep karakteri yandan sağlam devam ediyor, izlenebilir.

Haftanın Düşüşe Geçeni: Sen Anlat Karadeniz. Diyeceksiniz ki hala listede birinci. Ama o ezici reytingleri yok artık. Dizide değişen bir şey de yok. Diziye ağzı burnu Vedat tarafında haşat edilen bir karakter daha katıldı. Ve bu hafta babası tarafından tokat atılan bir adet Mercan eklendi listeye. Bu dizide beni en fazla dehşete uğratan kadının kadına uyguladığı şiddet ve ne yazık ki toplumun gerçek bir kesiti.

 

Hepinize şiddetten uzak, keyifli bir hafta dilerim… Sevgi içinde ve gülümseyerek yaşayın, sevgiyle kalın…

 

 

Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
İNGİLTERE – Bath Sommerset
İstanbul havalimanı bagaj arabası iade
İstanbul Havalimanı – Bagaj Arabası İadesi için 5 TL’mizin Peşinde…
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
emily in paris
EMILY in PARIS – Paris’te bir Amerikalı
the undoing hbo
The Undoing – Gerçeğin Peşinde
years and years dizi
YEARS AND YEARS – Ya Gerçek Olursa…
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
GÖRÜLMÜŞTÜR – Gerçek ile Kurmaca Arasında
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap