Gezdim Gördüm

LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı

İngiliz denilince akla gelen şeylerden biridir çay… Bu yazıda daha önceki Londra yazılarından birinde  söz verdiği üzere Londra’da öğleden sonra çayını konu aldı konuk yazarım Neslihan . Keyifli okumalar…

 

Londra’da öğleden sonra çay keyfimi paylaşmadan önce, nereden çıkmış bu keyif bir göz atalım mı?

Bir zamanlar İngiltere’de iki öğün yemek yenirmiş. Kahvaltı ve akşam yemeği. 18. yüzyılın ortalarında üst ve orta sınıf akşam yemeklerini daha geç yemeğe başlamışlar. Ama bu durum Bedford Düşesi için uygun olmamış. Günlerden bir gün Kraliçe Victoria’nın çevresinden olan Bedford Düşesi (1783-1857) saat 4’de çay servisi istemiş. Zamanla bu adet saat 5’de Belvoir Kalesi’nde arkadaşlarını davet ettiği etkinliklere dönüşmüş. Ve menü çay ile birlikte servis edilen küçük kekler, tereyağlı ekmeklerle yapılan sandviçler ve çeşitli tatlılar ile renklenmiş.

Benim de Londra’da en büyük zevklerimden biridir öğleden sonra çayları… Sırf öğleden sonra çay içmek olarak düşünmeyin. Bahsi geçen saat 2.30 ile 4.30 arası -bazı yerlerde randevu ile- gidilen bir etkinlik.

En son ziyaretimde Londra’da yaşayan bir arkadaşımla sözleşip Royal Albert Hall’daki öğleden sonra çay etkinliğini denemek istedim.

 

Orangery’de çay keyfi…

 

Bundan önceki ziyaretlerimde asıl tercihim Kensington Sarayı’nın bahçesinde bulunan Orangery’de öğleden sonra çay keyfini yapardım. Bu sefer gittiğimde Orangery olarak adlandırılan sarayın eski ahırları olan binanın kapalı olduğunu üzüntüyle gördüm. Onun yerine çay etkinlikleri için bir çadır kurmuşlar ki ben orada içilecek çayın keyif vereceğini düşünmediğim için gitmedim.

 

Royal Albert Hall

 

Royal Albert Hall Kraliçe Victoria’nın eşinin adını taşıyan muhteşem bir yapı. Ama renovasyon çalışmaları yüzünden dış cephesinde iskeleler vardı. Asıl konser izlenmesi gereken bir yapı ama biz bu sefer öğleden sonra çayını deneyimlemek üzere oradaydık ve 12 nolu kapıdan binaya girdik. Bu keyif için önceden randevu alınması gerektiğini belirtmem gerekir.

 

 

scone’lar  servise çıkmaya hazır ^^

 

Mekanda beyaz örtülü masalarda katlı servis tabaklarında scone (Türkçesini bilemiyorum) krema ve reçel bir katta, ufak küçük pastalar ve küçük sandviçler diğer katlarda olmak üzere yiyecek servisi yapıldı. Ben kişisel olarak tercih etmesem de arkadaşım İngilizlerin adeti olan süt ile çayını içti… Ama çay tercihimiz ortaktı: Earl grey.

 

 

Londra’da ‘öğleden sonra çayı’ servis edilen pek çok mekan var. Benim en büyük hedefim biraz daha yaş alınca Ritz otelinde incilerim ve Chanel’lerimle öğleden sonra çayı içmek olacak. Ama daha var^^

[wp_ad_camp_1]

 

 

Bu gidişimde ziyaret ettiğim Bath/Sommerset’de (ki o da ayrı bir yazı konusu) yol üzerinde ufak bir mekânda da öğleden sonra çayı tecrübe ettim. Cream tea diye adlandırdıkları menü sadece scone, krema ve reçeli içeriyor ki menü içinden benim favorim de bu…

 

Ailemizin İngiliz adetlerine yakınlığı nedeniyle bildiğim öğleden sonra çayı dışında nasıl tercüme edeceğimi bilemediğim High Tea diye de bir çay servis şekli var. Öğleden sonra Çayı’ndan farkı şampanya ve salata, sıcak yiyeceklerin de servis edilmesi… Böyle bir servisi aile içinde iki kez düzenledim. Anılar, anılar…

 

Editör notu: Neslihan’ın  gezilerinde çektiği fotoğrafları pixbynes_photo  instagram hesabından  inceleyebilirsiniz. 

 

 

Gezdim Gördüm kategorisindeki diğer yazılar için tıklayınız

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap