Gezdim Gördüm

AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları

Avrupa gezilerinin -özellikle belirli şehirlere- belki de en güzel zamanı Noel öncesidir. Çünkü Kasım ayının son günlerinden itibaren şehir merkezlerindeki en eski meydanlara “Noel pazarları” kurulur. Bu pazarların olmazsa olmazı atlı karıncadır. Aynı zamanda meydanda kurulan küçük stantlarda sıcak şarap, tarçınlı, anasonlu hamur işleri, çeşit çeşit çikolatalar ve çeşitli Noel hediyelik eşyaları satılır.

Çeşitli şehirlerde birkaç tanesini görme şansına sahip biri olarak; Neslihan’ın geçtiğimiz haftalarda Frankfurt’ta çektiği fotoğrafları ile süslediğimiz Gözde’nin Avrupa’nın en güzel Noel pazarlarını listelediği yazıyı keyifle bloga ekledim. Göz atmaya ne dersiniz?

 

 

Bilinen ilk Noel pazarı, 1434 yılında Almanya’nın Dresden şehrinde kurulmuştur. Günümüzdeyse Avrupa’nın birçok şehir meydanında kurulan Noel pazarları kasım ayının son haftası başlayıp, ocak ayının ilk haftasına kadar devam etmektedir. Tarihi meydanlar, renkli caddeler, yemyeşil parklar Noel tezgahları, buz pistleri, yılbaşı ağacı ve ışıklandırmalarıyla süsleniyor. Bazı şehirlerde pazarın içine entegre edilmiş geçici bir lunaparka rastlamak da mümkün. Size buz gibi havayı unutturacak olan Noel pazarlarındaki yan yana dizilen ahşap stantlarda sıcak bir içecek eşliğinde dolaşabilir, farklı ülke mutfaklarına özgü gelenekselleşmiş lezzetler tadabilir, sevdiklerinize hediyeler alabilir, konserler, oyunlar, dans gösterileri seyredebilirsiniz.

 

Strazburg Noel Pazarı / Fransa

Strazburg 1570’te kurulan ve Christkindelsmärik adı verilen bu pazar Broglie ve Place de la Cathédrale’de, Strasburg’un şık Gotik Katedrali’nin önündeki Orta çağ meydanında yer almaktadır. Strazburg’da özellikle Kleber Meydanı’nda kurulan devasa çam ağacı mutlaka görülmeli.

 

Zagreb Noel Pazarı / Hırvatistan

Son üç yıldır Avrupa’nın en iyi Noel pazarı seçilmiştir. Zagreb Noel Pazarı, Ban Jelacic Meydanı’nı çevreleyen sokaklara doğru yayılmaktadır. Bütün şehir açık havada adeta bir buz pateni pistine dönüşmektedir.

 

 

 

Tallinn Noel Pazarı / Estonya

Tallinn’de 1991 yılında kurulan pazar, Kasım’ın son haftası kurulur ve Rus Ortodoks Kilisesi’nin Noel’i 7 Ocak’ta kutlaması sebebiyle ayın ilk haftasında da açık kalır. Raekoja Plats Meydanı’nda kurulan pazar 2019’da Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı seçilmiştir. Avrupa’daki en eski Noel ağacı kültürüne sahip olan Tallinn’de ilk Noel ağacının kuruluşu ise 1441 yılını bulmaktadır.

 

Viyana Noel Pazarı / Avusturya

Viyana’da ilk Noel pazarı 1298 yılında kurulmuştur. Viyana Noel pazarlarının en ünlüsü Rathausplatz’da Belediye Sarayı’nın önündeki Wiener Christkindlmarkt’tır. Bu Noel pazarının en önemli özelliği Avrupa’nın en ünlü buz pistine sahip olmasıdır. Ayrıca Viyana’da adını Türklerden alan Türkenschanzpark Noel pazarı da bulunmaktadır.

 

Dresden Noel Pazarı / Almanya

Dresden’de Altmarkt Meydanı’nda kurulan Striezelmarkt bilinen ilk Noel pazarıdır. Bu pazarda dünyanın en büyük Noel kemeri ve 14 metre yüksekliğindeki Erzgebirge Noel Piramidi bulunur.

 

 

 

Prag Noel Pazarı / Çek Cumhuriyeti

Orta çağ türü bir panayır havasına bürünen Prag’ın en önemli pazarı Eski Şehir Meydanı’nda kurulmaktadır. Prag’ın bir diğer önemli Noel pazarıysa Wenceslas Meydanı’nda bulunuyor. Prag’da Astronomik Saat’e çıkıp 11’inci yüzyıldan beri kurulan pazara yukarıdan bakabilirsiniz.

 

Brüksel Noel Pazarı / Belçika

Brüksel Noel pazarı Grand Place’de kuruluyor. 2 kilometreye yayılmış 200 kulübenin yanı sıra, buz pateni, dönme dolap, atlı karınca gibi klasikler de mevcut. Çikolata kokan şehirde, Noel Baba figürünü şehrin birçok noktasında çikolata heykelleri şeklinde görebilirsiniz.

 

Kopenhag Noel Pazarı / Danimarka

Kopenhag’daki Noel pazarı, her sene ünlü Tivoli Eğlence Parkı’nda kurulmaktadır. Tivoli Bahçeleri’nde yer alan iddialı yılbaşı eğlenceleri arasında ışık gösterileri ve buz pateni pistine dönüştürülen donmuş göl gelmektedir.

 

 

 

Budapeşte Noel Pazarı / Macaristan

Vörösmarty Ter Meydanı’nda kurulan Budapeşte Noel Fuarı, Noel pazarlarına daha modern bir bakış kazanmıştır. Tuna Nehri üzerindeki köprülerle süslü ve gecesi bir başka güzel olan görünümüne Noel ışıklarının da eklenmesiyle Budapeşte masalsı bir havaya kavuşmaktadır.

 

Stockholm Noel Pazarı / İsveç

Stockholm’ün en eski Noel pazarı 1915 yılından bu yana aynı yerde, Gamla Stan’da kurulmaktadır. Şehrin bir başka önemli Noel Pazarı ise Djurgarden Adası’nda bulunan dünyanın ilk açık hava müzesi olan Skansen‘de kurulmakta.

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap