ÇUKUR – Acısına Son Vermemi İstiyor

Bakmayın bu haftaki Çukur bölümünü benim iki güne bölüp izlediğime, bölümün hakkını vermek lazım: Güzelmiş. Güzelmiş güzel olmasına da bir tutam tutarsızlık, epeyce dikkat çeken tekrar, fandomı küstürebilecek AzKar’sızlık deken… Tek kalemde serzenişte bulunacağımız uzunca bir liste çıkartabiliriz…

Daha düne kadar düşmanların masasında oturan Akın bugün Çukur’u koruyor, onu bırak Songül’ün peşinde, Timsah yurtdışına kaçmış aklına kurtarıcısı olabilecek video gelmiyor bile, Murtaza serseri mayın,  5 milyon TL’i yakmaktan çekinmeyen Azer’in para kaynağı sadece Efsunmuş(muş) parasızlıktan yalnız kalmış, adam evden dışarı çıkmıyor, bundan öte Karaca’nın … Sahi Azer Karaca’nın nesi? Bekçisi? Bakıcısi? Sevdiceği ^^

 
   
 

 

çukur
Yazı ile bağlantısı olmadan, sırf fotoğraf pek güzel diye <3

 

Gelelim tekrarlara… Sanki Gökhan Horzum başarısı tartışılmaz ilk sezonun önüne açmış, üçüncü sezonda da birebir uyarlıyor.  “Amerika’yı tekrar tekrar keşfetmeye gerek yok.” diye düşünüyor olabilir.

On altıncı bölümde ne yazmışım? Hmm, Vartolu’nun İdris’in oğlu Salih olduğu büyük sır açığa çıkar. O zaman üçüncü sezon on altıncı bölümde de bir başka büyük sır ortaya çıksın, Salih babasının katilinin Yamaç olduğunu öğrensin.

On yedinci bölümde ne yazmışım? Yamaç ölmesin diye Vartolu’yu kaçırtıp öldü süsü veriyor. O zaman üçüncü sezon on yedinci bölümde de Salih Yamaç’ı kaçırtıp öldü süsü versin. Ne de olsa karma…

 

 

On sekizinci bölüm? Zindandaki yüzleşme… Gelecek bölümde de karşımıza çıkarsa şaşırmayalım.

Bu arada düşmanların Selim’in açığını bulma konusundaki çabalarının benzerliğinin de altını çizmek isterim. Baykal’ın Selim’i avucunun içine almasını sağlayan açıklar Çağatay’ın eline de geçer mi dersiniz? (İsmi olmayan bodur adam bir şeyler buldu ama?)

 

Bunlarca benzerliğe rağmen oysaki elimizde bir de Efsun’un anlattığı masal var. Bir karma da annesi ve Baykal’ın yansıması olarak Efsun ve Yamaç’tan gelir mi? (Baykal’ın da dindirilemeyen baş ağrısından mustarip olduğunun altını çizerim, tanıdık geldi mi?)

 

 

Her şartta karizmatik bir bey

 

Çağatay Erdenet yalılar, açık denizde gemi patlatmalar, tavan yapmış bir ego derken gerçekten çok, çok güçlü çizildi. Yücel ile Mahsun’u küçük tatlı kuklalar olarak tanımladığında da karakterine uygun davranıyordu ki, Yamaç’ı bitirmek için Mahsun’u sahaya sürmek de nereden çıktı? Hele ki beğenmediği Azer’in zamanında talep ettiği gibi Yamaç’ın ölüsünü görmek istememek de nedir?  Baykal Bey’in snipperları nerede koskoca Çağatay Erdenet’in Çukurlulardan hallice adamları nerede… İstanbul’un kralıymış… Peh…

 

 
   
 

 

Mahsun Hain mi?

 

Bizim tanıdığımız Mahsun ani kararlar alan bir adamdı ve Yücel’i ilk gördüğü anda sinirle boğazına yapışırdı. Ne oldu da onun içinde intikam soğuk yenen bir yemek oluverdi?

Cumali, hapishanede koğuş kralı, kaç zamandır emir eri gibi dolanıyor. Nerede hapisten çıktığında saygı ile elini öpen ahali?

Yazmaktan bıkmayacağım, Karaca’nın ulvi bir sebeple Azer’in evinde olduğuna i-nan-mı-yo-rum! Düşmanı ile flörtleşirken mi koruyacakmış Koçovalıları? Adı koyulacaksa AzKar fandomda ön sıraya yazın beni, yakışıyorlar.  Ama öyle girl power arkasına falan saklanılmasın, kız aşık ve aşk yolunda her şey mübah, evine zorla davet edilmek de…

 

Karakterlerden bir Yamaç tutarlı!

 

 

“Böyle mi geçecek benim hayatım. İntikam alarak mı geçecek? Sevdiklerimin intikamını almaya çalışırken bir başka sevdiğimi kaybederek mi geçecek benim hayatım? Böyle mi geçecek? Hayır geçmeyecek. Ben buna izin vermeyeceğim abi. Ben buna izin vermek istemiyorum abi. Ben istemiyorum abi, böyle olsun istemiyorum. Gerekirse hepimiz yok olacağız. Ama bitecek bu iş. Ben bir daha elim kolum bağlıyken gözümün önünde düşen kardeşler, eşler, babalar görmek istemiyorum.”

 

Bölümün en güzel sahnelerinden biriydi Yamaç – Selim sahnesi.  Fragmanı aldatmacısı ile Yamaç Selim’e itiraf ediyor zannetmiştim ki… Neyse ki yanılmışım. Dikkat çeken bir başka nokta da Yamaç’ın Vartolu’yu kast ederken Selim’in Çağatay’a yorması idi ^^

Selim istediği kadar Yamaç’ı yatıştırmaya çalışsın, haklı adam!  Ee hal böyle iken bir kez daha sevdiğini – Yamaç’ın Çukur’dan olmayan tek sevdiği,  kaybedince delirmesin mi?

 

 
   
 

 

Bakmayın yazının başında karakterin yolculuğunda yolundan saptığına laf ettiğime, Burak Dakak’ın oyunculuğuna laf ettirmem. Eden bu sahneyi tekrar izlesin!

 

 

 

Salih’in öğrendiği bilginin ağırlığı ile kendini sokaklara atmasını sevdim.

 

 

Salih’in kaçış noktası olarak seçtiği mekan çok iyi belirlenmişti, baksanıza Deli Halil ile de yolları yeniden kesişiverdi. Halil’in bilinçsiz yönlendirmesi ile Yamaç’ın amacını anladığı sahne de bölümün artıları arasında:  Benden istiyor, acısına son vermemi istiyor…

 

“Onu öldürmemi istiyo, benden istiycek tabi kimden istiycek, çünkü Vartolu Sadettin affetmez, acımaz, intikamını alır, babasının oğlu mu, yine alır, yapar o yapar, çünkü daha önce yapmışlığı var, canından can mı fark etmez, koparıp alır, kendi kafasına sıkamıyo benden istiyo.”

 

Yazıyı bir anket ile sonlandıralım:  Sizce Yamaç ölecek mi?

Cevaplar %100 Hayır’ı göstereceğine emin olduğumdan vazgeçtim. Çünkü;

 

 

 

Unutmadan, Çukur liderliği – o saçma sapan – diziye de kaptırdı ise, sezon sonu veda etmenin zamanı gelmiştir!

 

 

Tweet’leriyle yazıma renk katanlara  FatimaLavinia   ve Emine Stark ‘a teşekkürler.

 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba :))) Aslı’cığım ellerine sağlık:))
  Bölümde en çok merak ettiğim sahneler Salih , Selim ve Yamaç sahneleriydi. O nedenle Çağatay Yücel Mahsun sahnesi bir an önce geçsin istedim. Sahneler kötü yada sıkıcı olduğu için değil tabi ki dediğim gibi diğer sahneleri merak ettiğim için. Bölümü Mahsun flashback’ i ile açtık. Mahsun içerde mi sorusunun cevabını da almış olduk. 1.sezon Celasun’ un misyonu 3.sezon Mahsun’a yüklenmiş. 1.sezon Celasun kendi hür iradesi ile Yamaç’in bilgisi dışında Vartolu Sadettin’in adamı olmuştu . Şimdi de Mahsun kendi hür iradesi ile Yamaç’ın bilgisi dışında Çagatay’ın adamı – Çagatay’ın deyimiyle O’nun küçük tatlı kuklalarından biri – oldu. Çağatay’ın insanları küçümseyen tavrı sinirimi bozsa da Yücel ile kibar kibar alay edişi hoşuma gitti diyebilirim. Çağatay’ın bu tavrının Mahsun’un da hoşuna gittiği alttan alttan gülümsemesinden belli oluyordu.
  Evi gözleyen Yamaç Yücel ve Mahsun’u yan yana görünce haliyle sinirlendi . Mahsun’un ikili oynadığını düşünüp soluğu kaldığı yerde aldı. Yamaç ve Mahsun daha önce o mekânda hiç buluşmadı yanılmıyorsam. Hadi Yücel kardeşlerden biri belki o şekilde mekanı buldu da Yamaç nasıl buldu mekanı bilmiyorum. Belki de o da Mahsun’u takip ediyordur gizliden gizliye… Yamaç Mahsun sahnesi güzeldi.

  Salih öğrendiği gerçeğin yükünün ağırlığıyla kendini yollara vurdu ve son durağı poşetli -Deli-Hasan’ın mekânı oldu. Aklında sürekli Yamaç’la olan konuşmaları vardı. Bu gerçekle yaşayamayacağını , Yamaç’ı da öldüremeyeceğini Halil’e itiraf ederken Halil’in “Sen kimsin? Salih, Vartolu ,Sadettin hangisisin ? ” Sorusuyla bir nevi kendi ile de yüzleşti Salih. O Salih’ti… Vartolu olsaydı kardeş falan dinlemez öldürürdü Yamaç’ı ama Salih yapamazdı. Onun yerinde Yamaç olsa kendi kafasına sıkardı Salih de aynısını yapacaktı. Halil’in “O yaşayabiliyor mu peki ? ” sorusu ile Salih Yamaç’ın O’ndan ne istediğini anladı Salih. Bu gerçekle yüzleşirkenki isyanı çok yerindeydi. “Kendi yapamıyor , benden istiyor. O’nu öldürmemi istiyor. Çünkü daha önce yapmışlığım var.” “Bir kere yaptım diye yine yaparım sanıyor” du bu isyanın alt metni sanki… Salih’in Vartolu’ya dönüşünü bir daha gördük bu sahnede. Salih olarak yapamazdı ama Vartolu Yamaç ‘a istediğini verecekti. Geri dönme sözü vererek Medet’i de peşine takarak ayrıldı mekandan Salih.

  Salih’in gerçeği öğrendiğini anlayan Yamaç bütün gece O’nu evde bekledikten sonra kendini bir çatıya attı sonunda. Selim’in gelmesi ise beklediğim Selim Yamaç sahnesi geldi. Bölümün en sevdiklerimden biriydi. Selim lafını kesmese Yamaç neredeyse itiraf edecekti. Selim ” Ne yaşadın oğlum sen? ” sorusunun cevabını alacak Yamaç da omzundaki yükü atacaktı belki ama olmadı. Bu kez de İdris’in sözleri Selim’e kılavuz oldu ve korkusunu bastırıp kararlı bir ağabey oldu Selim. Evi mahalleyi organize edip Yamaç’a öleceksen de mahalleyi peşinden sürüklemeyecek ardında bir yangın yeri bırakmayacaksın dedi. Yamaç herşeyin o gece biteceğinden emindi. Salih Yamaç’ın işini bitirecekti. Belki de o yüzden Selim’in istediği gibi altınları teslim etmeye karar verdi. Ta ki Aliço ile konuşana kadar. Aliço’nun sözleri yeniden tetikledi Yamaç’ı… Savaşmadan kaybetmemeye karar verdi ama sonunda kaybeden yine kendi oldu maalesef… Murtaza’nın oyunu ile Şenol’a veda ettik bu bölüm . Adamin hain olduğunu anladılar ama yine tedbirsiz davrandılar.. Şenol madem yanına kimseyi almadı bari çelik yelek falan giyseydi içine. Yücel Timsah akıl ediyor bunu da Şenol Yamaç niye akıl etmiyorlar…
  Şenol’un kaybı ile Yamaç bir kere daha delirdi. Bu delilikle de Çağatay’ın O’nu çektiği tuzağa doğru adım adım ilerledi.
  Çağatay bu tuzağı hazırlarken Mahsun’u yem yaptı ama yemden kastını pek anlayamadım. Mahsun O’nun için kolayca harcayabilecegi bir adam bence o yüzden Yamaç’ı öldürme görevini O’na verdi. Yamaç’ın sözde ölümü ile Vartolu’nun ölümü aynı olduğuna göre bu bölümde Yamaç Salih yüzleşmesi de ilk sezondaki mekan ile aynı olacak kesinlikle… Buradaki amaç acaba o sahnede bol bol flashback vermek mi? Bölüm muhtemelen karşılaşma ile biter. Final sahnesine replik yazar mı Gokhan Bey bilmiyorum ama mumkunse
  Y : Neden yaptin neden?
  V: Babam için yaptım. Bir oğlu daha ölmesin diye yaptım.
  Repliğini yazmasın yeniden. Yamaç ” Neden hayatımı kurtardın?” diye sorsun yine Salih de ” Acına son vermemi istemedin mi? Son isteğini yerine getirmeyeyim mi? Bu zevki başkasına mı bırakayım? ” falan desin….
  Büyük yüzleşme haftaya kalır mutlaka..
  Bölümü özellikle yüzleşmeyi merakla bekliyorum. Şimdiden herkese iyi seyirler. Yeni bölüm yazısında görüşmek üzere :)))

 • Nur

  SPOILER 85. BÖLÜM FRAGMAN’LAR- SPOILER


  1.2. Fragmanlar aklımda karıştı ama dikkatimi çeken sahneleri yazacağım.

  Çağatay, Mahsun’dan şüpheleniyor. Yücel de şüpheleniyordur. Bu üçlüye gülmeye başladım. Yücel, Çağatay’dan yakında umudu keser. Hatta kesmiş dahi olabilir. Bahse girerim içinden ‘Akın bile bunun hakkından tek başına gelir’ diyordur:)

  Fragmanda en sevdiğim cümle yine Çağatay’dan;
  “Bunları gerçek korkularıyla yüzleştirelim”
  ‘Bunlar’-Koçovalılar.

  Koçovalıların gerçek korkusu aileyi koruyamamak.

  İlk yüzleşme: Yamaç’ın ölümü.
  İkinci: Damla gözaltına alınıyor.

  Karaca:
  Sırada olabilir ama Çağatay’ın Damla’yı gözaltına aldırması metodundaki farklılığı gösteriyor. Şimdiye kadar düşmanlar hep kadınları rehin alıyordu. Çağatay emniyet aracılığı ile bir tür rehin alma işlemi yapıyor. Bu yüzden Çağatay’ın kadınları kaçıracağını sanmıyorum. Karaca’yı Yücel kendi hesabına kaçırabilir.

  Selim:
  Yönelimini Baykal kullanmamıştı Çağatay’ın da kullanacağına ihtimal veremedim.

  Çağatay, flashbellek’i edinirse Yamaç’ın ölümü nedeniyle oluşan infiali yatıştırmak için kullanabilir

  Efsun’un tablette bir şey görüp sevindiği sahne var.
  – Uzakta olan sevdiği bir yakının geleceğini öğrenmiş olabilir. Başka tahminde bulunamadım.

  Bölüm fotoğraflarında Efsun ve Çağatay müzikli bir yerdeler. Efsun’un şarkı söylemesini temenni ediyorum.

  Yüzleşmenin bu bölüm olacağını sanmıyorum.

  • Ayla

   Selim in yönelimi konusunda haklisin bende kullanacagini sanmiyorum. Bunun nedeni Horzum bu konuyu hep üstü kapali gecti,yazdigi bir karektere kullandirip gümbür gümbür bu konunun üstüne basmaz. Efsun un tablette sevinmesini ben Yamac in yasadigina yordum:))
   Yamac ve Salih yüzlesmesinin bu bölüm olmayacagini düsünüyorsun herhalde,benimde en büyük korkum o. Olmazsa umarim reytingler bayagi bir düser,hak ederler cünkü..

   • Nur

    Yüzleşme bu bölüm olursa şaşırırım. Yamaç’ın göründüğü sahne son sahne. Aslında fragmana onu koymalarının nedeni bence Yamaç yok diye izleyici düşüşü olmasının önüne geçmek. İzleyiciye Yamaç bölümde var diye göstermek için o sahne konulmuştur.

  • Çağatay’ın Damla’yı gözaltına aldırması mı? Ben fragmanı izlemedim mi?

   • Peki Damla’yı Damla Sönmez olarak düşünmem kaç puan… Of… Kafa gidik…

    • Nur

     Hahahaha:)))

  • fsun’un tablette bir şey görüp sevindiği sahne var.
   – Uzakta olan sevdiği bir yakının geleceğini öğrenmiş olabilir. Başka tahminde bulunamadım.

   Yamaç’ın ölmediğini izliyor ^^

   • Nur

    Hiç ihtimal vermiyorum.
    Yamaç’ın yaşadığını Mahsun, Vartolu ve Medet dışında kimse bilmiyor. Efsun, Yamaç’ın yaşadığı bilgisini bu üç kişiden birinden öğrenebilir ve olsa olsa Mahsun, Efsun’a söylemiş olabilir..
    Mahsun ve Efsun arasında en küçük bağ verilmedi. Yücel, Efsun’un adamı. Yücel, Yamaç’ın ölümüne inanmadı ama ispatı yok, her şey gözünün önünde gerçekleşti. Efsun sahnesi Yamaç’ın öldüğü bilgisi yayılmadan önce olmalı. Efsun, Yamaç’ın başına gelenlerden henüz haberdar değil bambaşka bir şeye seviniyor diye tahmin ettim. Altınların geri alındığını öğrenmiş olabilir ama sevinci böyle bir şey için değildi sanki. Tahminim hâlâ konuk oyuncu geleceği yönünde..

  • Yüzleşme bölüm finali, Net!

 • Ayla

  Elazig ve Malatya cevresinde deprem olmus gecmis olsun,ölenlere rahmet eylesin.

  Bugün kizim buralarda cikan bir gazetede ki bir haberden bahsetti Ve cok kizgin,üzgündü. Türkiye de bir yasa maddesi cikartilmak isteniyormus kücük bir cocuga tecavüz eden adam aralarinda 10 yas fark varsa istismarda bulundugu cocukla evlenirse hapis yatmaktan kurtuluyormus! Okudugumda benimde migdem bulandi ama malesef kirsal kesimde cocuklarinin baslarina böyle bir üzücü olay geldiginde ”namusunu” kurtarmak adina o pisligi cocuguyla evlendirip sikayetinden vazgecenlerin var oldugunu biliyoruz zaten….

  • Gözde E.

   Maalesef deprem ve sonuçları çok üzücü… Çarşamba akşamı da Manisa’da oldu, neyse ki ölen ya da hasar duymadık.
   Öbür olaysa iğrenç…

  • 🙁 Deprem yıktı geçti Ayla… 36 kayıp idi en son…

 • Ayla

  Yamac in helvasini kavuracagiz,fragman öyle diyor. Inanalim mi😉😅🤣😂😁?

  • Gözde E.

   Tabii ki hayır 😂🤣

 • Nur

  Çağatay için tahminlerim:
  Diziye bir karakter paçasına uyuşturucu dolanmış girmişse o karakter değil Çağatay Erdenet, Ekrem Çatay olsa girmeden önce kağıt üstünde çoktan bitmiştir.

  Çağatay altın meselesi diye girdi konu bir anda uyuşturucu oldu:)

  Ayağına taş bağlanıyor. Efsun.

  Yamaç’ın bir yerine bir şey sokması şart. Yamaç, Azer’in göğsüne kılıç soktu. Mahsun’un karnına bıçak soktu. Çağatay’ın kulağına Hindistan’dakiler gibi tığ sokar herhalde.

  Çağatay, ben bağırmam diyor bağırıyor:) Henüz Yamaç’ın ‘Ben daha bitirmedim’ bağırtısıyla tanışmadı. Dur bakalım..

  Yamaç’ın Rap müziğine karşı klasik müzik. O rap bir yerde çalacak. Ama nerede??

  Annesinin hayatı 3 vakte kadar tehlikeye girer. Endişelenecek bi şey yok Yamaç kurtaracak!

  Henüz karı-kız kaçırmadı. Temennim Karaca’yı kaçırması. Azer’cim kurtarsın.

  Servetini kaybetmesine az daha var. O günler yaklaştığında yazarım.

  • Gözde E.

   Ama bu çok klasik oldu :))

 • Nur

  Reytinglerde düşüş.

  Sürpriz değil ve bence SK ile ilgili değil. Bizzat dizinin kendisinde sorun var.

  Çukur: 84 bölüm- SK: 6.bölüm.
  Kıyaslamayı EDHO ile yaptım.
  EDHO’nun 84. bölümü yayınlanırken aynı gün rakibi Kadın isimli dizinin 8.bölümü yayınlanmış. EDHO Lider. Reyting kaybı yok.

  EDHO’nun 5.yılı hâlâ gününde lider (galiba?) Biz güçlü bir rakip karşımıza çıkınca sarsıldık, hem de AB grubunda ve grubun en sevdiği oyunculardan Nejat İşler diziye taze dahil olmuşken.

  EDHO’yu hiç izlemedim. İzleyenler yazacaklarımı değerlendirsin. Bildiğim kadarı ile dizinin ana ekseninde Çakırbeyli ailesi var. Oktay Kaynarca’nın canlandırdığı karakterin ismine bakmadım (valla) Oktay başrol.

  Çukur Raconu:
  1-Uyuşturucu alım, satım, üretim, işbirliği vs yasak.
  2- Kadın/çocuklara zarar vermek, hesaba karıştırmak yasak.
  3- Aileye özellikle çekirdek ailene ihanet yasak.

  Racona uyanlar iyi- uymayanlar kötü karakterler. Raconun tüm maddelerini ihlal etmeyen iki ana karakter Yamaç ve Aliço.
  Tabi ki erkek karakterleri örnekliyorum. İhlal edilen maddelerle örnekleme;

  İdris Baba: Md 3. Karısını aldatmış.
  Cumali: Md 2 Kadın ve çocukları öldürmüş
  Selim:
  Md 1. Uyuşturucu işi yapan Vartolu ile işbirliği.
  Md 2: Sena’yı zehirleme
  Md 3: Kahraman suikastine yardım.
  Salih Md 1- Uyuşturucu Md 2- Sena’yı zehirleme Md 3 Kahraman cinayeti.

  Sezon 1-2
  Baykal: Md1- Vartolu’yu kiralama. Md2- Hale’yi öldürtme Md3- Oğullarına ihanet + bir karısı daha varmış
  Nazım& Emrah Md1 Vartolu ile işbirliği + Emrah, Sena’ya uyuşturucu taşıttı. Md2: Sena’yı zehirleme Md3 Nazım babasını sattı. Nazım&Emrah birbirini öldürdü.

  Sezon 2-3
  Karakuzular:
  Md2- Kadın, çoluk çocuk tarayarak başladılar. Saadet’i tutsak ettiler.
  Md1- Uyuşturucu ürettirdiler
  Md3: Aile onlar için birbirleriydi. Birbirlerine ihanet ettiler.
  Yücel:
  Md3 KK’ya ihanet edip KK’dan kovulmuş.
  Md2 Akşın ve Sena’yı öldürdü.
  Azer:
  Md1: Uyuşturucu tedarikçisi
  Md2: Karaca’yı alıkoydu. Çukur’un kadınlarını kaçırdı. Koçovalı kadınlar için ‘yapmadım’ dediği için onları saymıyorum.
  Aileye ihanet: Yok
  Akın: Uyuşturucu+ Aileye ihanet+ Koçovalı kadınların kaçırılması.
  —-
  Yamaç düşmanları kendi kadınlarına her türlü zararı verirken o asla zarar vermediği gibi eli yettiğine bir iyilikte bulunur.
  Vartolu’nun annesinin mezarını yaptırdı.
  Azer’in annesinin hayatını kurtardı.

  Düşmanlar genellikle Emmi’nin köpürtmesiyle hikayeye şatafatlı bir giriş yapar. Çağatay’da ön takdim her nedense Makbule, Efsun ve Reşit Fazlullah tarafından yapıldı. Ön takdim: İstanbul’un, Avrupa’nın, Ortadoğu’nun eeeennn bilmem nesi..
  Hikayeye şatafatlı giriş yapan o eeennn bilmem ne Yamaç’ı asla öldüremez fırsat bulunca bir temiz dayak yer. Düşman hâlâ seviliyorsa, izleyicinin afili beklentisi varsa ayağına taş niyetine bir kadın bağlanır. Vartolu- Saadet, Azer- Karaca, Akın – Songül(Loading) Karakter hareketsizleşir, ortalardan çekilir.
  Son aşama malı, mülkü, serveti, adamlarını vs kaybederler ortada seyip sıpa gibi dolanmaya başlarlar. İzleyicinin ölsün çıksın dediği yer burasıdır
  —-
  EDHO’da formül böyle mi? Herkesin her karın ağrısı Oktay ile mi? Doğmadan önce oluşan düşman bile hasımları hayattayken öcünü Oktay’dan alır. Oktay yaklaşık her ay bir kez vurulur ama başrol olduğundan ölmez o yüzden her hafta bile vurulabilir.
  İnsanüstü bir güce sahiptir kimse dövemez, yenemez çok nadiren ki 2-3 kez yenilir gibi olur. Görünmez olabilir, duvarlardan geçer, insn ve doğa üstü güçlere sahiptir.
  Vs vs vs
  AB çok bile dayandı. Ben severek izliyorum ve izleyeceğim çünkü hâlâ senaristin üslubuna hayranım ama gerçekten bazı şeyler çok sıktı, beni bile!

  • Gözde E.

   EDHO’nun kadın ayağı Çukur’a göre çok güçlüydü diye biliyorum. Deniz Çakır, Sanem Çelik’in oynadığı ve diğer kadın karakterlerin hikayeleri varmış. Belki bu bir etkendir.

   • Nur

    Kadın ayağı konusu:
    Başrol dışında kalan bir ya da birden fazla karakterler için önce çok yüksek beklenti yaratılıyor. Beklentiyi bitirmek için kullanılan unsurlardan biri bir kadına yamamak. Vartolu hazine gibi br karakterdi Saadet, Vartolu’yu tüketmek için kullanılan unsurlardan biri oldu. Şayet Vartolu, Saadet ile yine evlense, çocuk sahibi olsa ama karakteri de eskisi gibi korunsaydı şu an milyonlarca izleyici bu çiftin hayranı olurdu.

    Çok taze örnek:
    Azer- Karaca.. Burda bile hepimizin sevdiği tek çift.
    Azer eve kapanmış! Niye?
    Silahlı, baltalı vs aksiyon sahneleri yok. Olan sahne komik kurgulanmış Çağatay’a suikast sahnesiydi onun haricinde tek sahnesi Karaca ile. Shipper’lar bile söylenmeye başladı.

    Azer, Yılmaz Güney üzerinde yoğunlaştırılıp işlenseydi hem Total hem AB severdi. 1 tane aşk sahnesi koyuyorsan en az iki aksiyon, gerilim, dram vs sahnesi koymak zorundasın, bu dizinin mayası bu. Çukur izleyicisi düşmanın mertini seviyor, zayıfı koruyanını, ailesinin yanında duranını seviyor. Mahsun’un sevilme nedeni neydi!
    Uyuşturucu- Silah ayrımı yapanlara hiç rastlamadım, kimse onun peşinde değil. Herkes mert, gözüpek, kadına, aileye saygılı düşman seviyor. Kadınların arka planda olması sorun değil bu dizide arkada olmaları daha iyi bence. Kadınlarla ilgili sorun erkekerin hareketsizliği. Yoksa Vartolu- Saadet’in nesi vardı? Saadet çatışmalara girsin diyen bir kişiye dahi rastlamadım. Mesele; Vartolu çatışmalardan çıktı nefret Saadet’e yönlendi.

    • Gözde E.

     Güzel açıklamışsın. Yorumların ufkumu açıyor. Hakikaten Azer ev erkeği oldu çıktı, iğrenç. 🙁

    • Damla’nın dişli olmasına güveniyorduk. Tersane yönetiyordu kadın. devam ettirmediler. Saçma

     • Nur

      Damla’yı (Hare) hadi bir kenara koyalım. Efsun sezona Baykal’ın kızı düşman safhındada kraliçesi tanıtımıyla girdi. Damla Sönmez’i almışlar, biz bir daha hangi sevdiğimiz dizide izleyeceğiz onu? Damla Sönmez başka dizilerde oynar ama bakalım o diziler bize hitap edecek mi. Madem düşman tarafın kraliçesi yaptınız o gücü o albeniyle işleseydiniz ya.
      Nehir 18 bölüm oldu ne idüğü belirsiz. Bunlar köşkün kadınları değil.. Ortaya karışık bir şey oldular. Ben Nehyam’cıyım aşk açısından ama Efsun diğer tarafta kraliçe (idi)..
      Yazacak çok şey var. Neyse…

 • Nur

  III
  Çağatay- Selim sahneleri

  Bu sahnelerden birinin alt metninde ATV var, kanala ilişkin göndermeler daha öncede hissettim ama nerelerde olduğunu şu an hatırlayamıyorum. Hatırladığım en net gönderme Medici Ailesi üzerinden yapılan gönderme. Bu konu bu kadar.

  Yamaç’ın İstanbul Konseyinden öldürdüğü kişiler için Çağatay, ‘Sektörün (Dizi) yetişmiş elemanları’ ifadesini kullanıyor, hatta biri galiba ışıkçı? ‘Bağlantıları olanlar’ satış ve pazarlama ile ilgili olmalılar.

  Çağatay’ın altınları ve malları yapımın bazı tür birikimlerini temsil ediyor. Altınlar Çukur’a getirildi ordan tas kafalılar poşetlerle yapımcıya geri taşıdılar:)

  Çağatay’ın Ç.E harfleri işli mendile gülerken gözünden akan yaşları silmesi:) Gökhan Hoca, Ekrem Bey’i acaip ti’ye almış. Bu gözle bakınca çok eğleniyorum. Yamaç’ın öldürmek için içler acısı planı:) Yücel’in Yamaç’ın ölmediğini bilmesi.. Ekrem Bey’in öldürecem diye klasik müzik eşliğinde koltuğuna kurulması, Mahsun’un Proleter ajanlığı:)

  Daha yüzlerce detay var da şimdilik aklıma gelenler bunlardı.

 • Nur

  II
  Çağatay ve Yücel sahnesi.

  Çağatay, Yücel’i yüzü dönük karşılıyor ve karşısına oturtuyor. Yücel’i Tansu biçer olarak düşünmeyin. Yücel bildiğimiz Yücel, Çağatay ise Ekrem Bey.
  Yücel’e hürmet gösteriyor zira gerçekte sorun çıkaranları dizide ona öldürtecek:)

  (Ve fakat, emekçilerimiz boş durmamış onlar da Ekrem Bey’in yanına proleter ajan sokmuşlar:) Bu kişi de Mahsun)
  —-
  Çağatay, Yamaç’ı ikinci kez çağırıyor ve bir altın veriyor. Altın= Mukavele/Para gibi bir şey.

  (Çağatay’ın Yamaç ya da Fatih ile sahnesinde Ay Yapım’ın A’sı, A harfinin iki yan kenarını oluşturan 2 kalem masada ortasında altın var. Yanında okuma gözlüğü var. Çağatay gözlük kullanmıyor. Ekrem/Kerem Çatay’ların Google’da fotoğraflarına baktım, gözlüksüzler. O gözlük Yamaç Okur’u ya da Gökhan Horzum’u simgeliyor olabilir. Ya da yapımda gözlüklü başka biri)

  Yamaç altını alıp(mukavele) kahveye gidiyor. Vartolu’nun gelmesi ve yazı(mukavele) tura oyununu kurgulayamadım ama ‘Sen kazandın’ sözü manidar.

  Yamaç misilleme yapıp Tırları patlatıyor, altını bırakarak teklifi reddettiğini gösteriyor.
  —-
  Çağatay- Murteza

  Ferit nasıl bir kıyafetle görüşmeye gittiyse o kıyafet ti’ye alınmış. Görüşmede Çağatay bir tür gruplaşma yapıyor. Azer, Murteza ve Timsah bir grupta. Çağatay’ın Murteza’ya ‘ben adamlarımı korurum istersen Azer’e sor’ demesi dizinin arka planıyla ilgili. Bu cümle hikayeye hiç uymuyor:) Kurgularken Ekrem Bey, Cio’yu korumaya mı karar vermiş acaba diye heyecan da yaptım (tabi ki dizide senarist ne isterse o olur. Sektörde Cio’ya arka çıkılmasına sevinirim)

  Devam edeceğim.

 • Nur

  Dizinin genelinde son birkaç bölümdür izah edemediğim bir tuhaflık var. İzahı olmayan şeyin mizahı olur deyip kendimce bir şeyler kurguladım. Kurgumu aktarırken bazen kişilerin gerçek yaşamdaki isimlerini kullanacağım ama tamamiyle hayali bir kurgu bu. Aklıma geldiği gibi yazacağımdan karışık olabilir. Sahneler ve bölümleri karıştırıp yanlış aktarabilirim. Başlıyorum.
  ——
  I
  İlk tuhafıma giden sahne Çağatay ve Yamaç’ın ilk kez görüştükleri sahneydi.
  Yamaç, Boğaz’da bir mekana gidiyor. Korumalar katalogdan çıkmış gibi. Adeta bir davetteler, rahatlar, Yamaç’ın üstü aranmıyor doğruca Çağatay’a yollanıyor. Korumaların hali, tavrı tuhafıma gitti. Yamaç aşağı iniyor Çağatay’ın arkası dönük ‘arkamda gözüm var, arkamda olan biteni biliyorum’ der gibi.
  Konuşma bir tuhaf. Yamaç’ın 3 kez sözü kesildikten sonra cevapları çok daha tuhaftı. Hayali kurgum şöyle. Aras, 3 kez bazı sorunlar nedeniyle yapımcıyla (Ekrem/Kerem Çatay) görüştü üçüncü seferde karşılıklı restleşip ayrıldılar (Bu işin bir yerinde ATV de var ama çıkaramıyorum)

  Azer ve Efsun görüşmesi:
  Efsun, Pelin D.Y(?)gibi birini temsil ediyor gibi
  Efsun’a Çatay’la görüşmek istediğini söylüyor Efsun ‘seni tanımaz’ diyor. Çatay, Kerem olsa Cio’yu tanırdı. Burdan babası olduğunu çıkardım? Cio ‘beni o aradı’ diyor. Dizideki rol için teklif yapan Çatay’dan bahsediliyor. Efsun, Azer sohbetindeki samimi hava hikaye/karakterler tuhaftı. O sohbet ya yapıma ya da yapımcıya yakın bir hanımla Cio arasında bir sohbetti.

  Azer- Çatay görüşmesi:
  Bu görüşmenin Ekrem Çatay ve Cihangir Ceyhan arasında olduğunu kurgulayınca çok gülüyorum.
  Azer’i arkası dönük karşılıyor ‘arkamda olanlardan haberim var’ der gibi. Azer’in kıyafetine laf atıyor Cio eşofmanla falan mı gitti oraya? Özel dikim/ hazır giyim? Azer, Yamaç’tan bahsedecek ama Çatay sözünü kesiyor. ‘İkinizde benim için aynısınız’= Başrol- Yanrol ayrımı yapmam. İkinizde sorun çıkarıyorsunuz= Aras&Cio. Sorunlarımla yüzleşmeyi sevmem ( en güldüğüm cümle bu) Çatay bu arada Yamaç ile görüşmesinde olduğu gibi elinde puro kesiciyle oynuyor. İkisine de savaş ilanı:)

  (Devam edecem)

 • Nur

  Bölümde en beğendiğim sahne Selim ve Akın sahnesiydi. Süre az geldi. Birkaç dakika daha devam etmesini isterdim.

  İki sahnede çok güldüm.
  -Murteza’nın Çağatay’ın karşısına çıktığı sahne:)
  – Çağatay’ın Mahsuna ‘Divide et impera’yı açıklaması. Hâlâ aklıma geldikçe gülüyorum. Bir örnekle anlatmam gerekirse; Kalp ve Damar Hastalıkları uzmanı olduğunu bilmediğiniz biriyle sohbet ediyorsunuz Arter diyorsunuz, adam yüzünüze bakınca atar damar yani diyerek açıklama yapıyorsunuz. Çok hoş bir mizansendi:)
  —-
  Yamaç’ın Aliço’ya iki külçe altın götürmesi ‘hazine-İhtiyat akçesi’ göndermesiydi ama Çağatay geldiğinden beri çok dipte yürüyen komik bir hikaye var dizide. Kafamda toparlayabilsem yazacağım ama sahne özelinde Aliço-Rıza’nın bizzat kendisi olmalı. Aras, Rıza’ya yapımdan bir şey iletti. Ercan Kesal zamanından bahsedildi ve Rıza o şey her ne ise kenara attı.

 • Ayla

  Ahh Asli ah her nabza göre şerbet veriyorsun sonunda AzKar fandomu da oldun:)) Evet Burak Dakak bu genc yasinda cok iyi bir oyuncu ama canlandirdigi karekteri sevmedim ve sevmeyecegim. Ha Asli o sacma sapan diziyi ben artik cok begeniyorum,ilk 30 dak izleyip diziyi yerden yere vurdum ama ben tam bir Sancar ci oldum Nare ci degil:)))

  Yücel in yasamasi ve hala pis pis siritmasinin suclusu Yamac, sevimli Senol un da ölmesinde yine Yamac suclu. Madem Murteza nin hain oldugunu ögrendiler,emindiler neden hemen indirmediler? Sinek öldürür gibi kac adam öldürdü kac bölüm. Lafin kisasi sevdiklerini kaybetmesi Yamac in aptalligindan birazda.

  Güzel bir bölümdü ama Senol a üzüldüm:(

  Birzamanlar Yamac Vartolu nun hayatini kurtarmak ve o zamanki savasi durdurmak icin onu ölü göstermisti. Simdide savasi durdurmak icin Yamac in hayatini kurtarmak icin Salih onu ölü gösterdi.

  Ay Cagatay bu bölüm kasim kasim kasildi,burnu nekadar da kaf daginda,ben rahatsiz oldum. Yücel ve Mahsun a benim kuklalarim demesi falan,icimden gecti Mahsun senin kuklan olmayi asla kabul etmez. Yamac ölmez ölürse dizi biter duvar yazisi gülümsetti:) Umarim arabada ki Murtezadir.

  Selim babasindan sevgi görememis malesef bu sekilde yetisen erkeklerde kendi ogullarina sevgi göstermiyorlar,babadan ne görürlerse aynisini uyguluyorlar. Selim ogluyla yeni bir sayfa acti ama Akin a ben güvenmiyorum. Bu bölüm Akin yaralarini gösterdi. Bunca zaman babasinin yillar önce anlattigi masalda ki sevilmeyen cocugun kendisi oldugunu sanmis ve istenmedigini sanmis,yarasi buymus. Selim e bravo babasinin hatasina devam ettirmedi ogluna kucak acti. Umarim Akin artik hainligi birakir. Bu arada Songül kim ya?

  Selim ve Yamac sahnesi cok güzeldi,iki oyuncuda döktürdüler ama o sahneden baska bir sahneye gecip tekrar Selim ve Yamac a gelmeleri iyi olmuyor. Sahnenin etkisini azaltiyor,Yamac in Selim e baba itirafini izlemek isterdim. Eninde sonunda Selim de ögrenecek ve o sahnede tam sirasiydi.

  Ama haftaya büyük bir Yamac Salih yüzlesme sahnesi bekliyorum,Yamac kesin sorar beni neden öldürmedin diye. Salih in cevabini duyar gibiyim babamin bir oglu daha ölmesin diye. Belkide diger aile fertlerine anlatmazlar Yamac in bu sirrini…

  Cagatay simdilik Yamac in öldügünü saniyor ama Yücel yemedi o biliyor Yamac in dokuz canli oldugunu. Cagatay birgün Selim in karakutusunun şifresini cözecek onun erkeklere egilimini ögrenecek gibi geliyor.

  Salih Halil i eliyle koymus gibi buldu,günün birinde Salih ölecekse oraya tekrar gidip kendini gercekten asacak gibi bir his geldi icime.

  • yahu Karaca aşkı için orada olduğunu söylesin, 1 numaralı Fan olup kiss kiss kiss diye senaristin başının etini yerim. Enerjileri güzel. Ama böyle numaradan ulvi davranışlar falan… GICIK OLUYORUM.

   Bir dakika, nasıl yani? Nasıl Sancar’cı olabilirsin Gediz dururken? Şok şok şok…

   Yorumunu akşam okuyacağım ^^

   • Ayla

    Ben Sancar i Nare den daha iyi anlayabildim,Nare yi besinci bölüme geldik hala anlamakta zorlaniyorum. Gediz e bayiliyorum ama Engin i izlemek cok keyifli.
    Galiba ben ilk bölüme bakarken cok stresliydim 30 dak sonra kapadimdi ama devamini 2 ci 3 cü bölümü arka arkaya keyifle izledim.

    Bak ilk bölümü izledikten sonra diger tarafta böyle yazmistim,2-3-4 bölümde de Sancar cok sevimli gelmeye basladi özellikle kiziyla iliskisi,oyuncunun vücüt dili mimikleri güzel

    Ben Sancar i cogunuzun buldugu kadar itici bulmadim. Sancar i daha iyi anlayabildim. Nare yi ise anlamakta zorlandim. Sadece ilk bölüme baktim. Anladigim kadariyla Nare 9 yil önce Akin tarafindan tecavüce ugramis,geri kafali Sancar da ’kizoglan kiz’ olmadigi icin Nare yi kapi disari koyuyor. Anlamadigim Nare nasil tekrardan baba evine dönüyor ve tecavüzcü Akin ile ayni evde yasiyor? Bir anne olarak evladini hic tanimadigi babasina o sekilde birakmasini ise hic anlamadim. Birkere öldü sandigin adamin ölü oldugundan emin ol! Ikincisi 9 yil sonra tekrar ayni adam tarafindan tecavüz edilirken kendini korumak icin adami bicakliyor. Ehh görüntüler var kendini korurken nefsi müdafa olmus. Pislik babasina delilleri birakmasinada bir anlam veremedim…

    Olmamis dedigim yani Nare de tam Sancar nikahlanirken oraya ulasiyor,cok klişe yaw:))

    Gediz i oynayan oyuncuyu ilk defa izledim,Sezen Aksu nun ogluna cok benzettim:)

    Keske şive konusmasalarmis,gereksiz bence.

    Dizide merak ettigim Sancar ailesi nasil bu kadar zengin oldu? Diger merak ettigim Sancar in annesi ogluna sen o kadini koynuna mi aldin demesi! Nasil yani Sancar Nare ile gizlice mi nikahlandi?

    2020 yilinda böyle gerdek gecesi,kizlik konularini islemeleri cok gereksiz ve üzücü ama üzücü olan baska bir durumda Nare ye birkere tecevüz eden ve bunu yillar sonra tekrarlamaya kalkan adamin CEZA almamasi…

    • gidip kısa videolarını izleyeyim 🙂

    • Gözde E.

     Engin çok iyi oynuyor, buna katılmamak mümkün değil. Ama Sancar’ın, kafa yapısından dolayı yadırgamasam da, Nare’nin gerdek gecesi boğazını sıkmasını, O’nu kapı dışarı etmesini affedemeyeceğim… Yıllar sonra ilk geldiğinde de aynı şeyi yaptı, onu da…
     Sancar’la Nare Melek’in anne babası olarak kalsınlar, Nare de ya yalnız ya yeni biriyle hayatına devam etsin.

     • Ayla

      Sancar i su sekilde anlamaya calistim en mutlu olacagini sandigi anda deliler gibi sevdigi kiz Nare birgün evvel tecavüze ugradigini söylüyor. Sancar şok geciriyor,allak bullak oluyor. Hatirlarsan neden polise gitmedin terapi görmedin ertesi gün benimle evlendin diyor. Bu cümlede cok sey yatiyor aslinda. Nare acik acik TÜM gercekleri anlatmiyor ki? Babasinin davranisini,itibarini kurtarmak icin kizi dahil herkesi susturdugunu. Sonra Akin ilerki bölümlerde gördük ki Sancar i cok pis birsekilde Sancar i kandirmis. Sancar in Nare geri döndügünde ki tepkisini anliyorum. Hatasi duyduklarina inanmak.
      Ilk bölüm bende sen gibi düsündüm Sancar ile olmasin o sempatik Gediz ile olsun. Ama ondan sonraki bölümlerde gördüm ki Nare ve Sancar hala birbirlerini 9 yil önceki kadar seviyorlar. Ben ikisiyle bir gelecek görüyorum. Sancar gibi bir adam asla Gediz ve cok sevdigi Nare yi olabilecek bir birliktelikte kabul etmez. Sancar in ikinci büyük esekligi o piskopat ruh hastasi acil tedavi görmesi gereken Menekse ile beraber olmasi…
      Hala Nare nin 9 yil Akin ile ayni cati altinda yasamasini o karektersiz babasinin kizi olmaya devam etmis olmasini kabul edemiyorum..

   • Nur

    Farklı düşünüyorum Aslı. Kalmasın. Koçovalılar’ın tek prensesi, tek Gerektiği yerde ailesini korumak için elini taşın altına soktu ve bir ‘Acil Eylem Planı’ dahilinde o eve gitti. Sıcak çatışma önlendi artık diplomasi devreye girmeli. Taş yerinde ağırdır. Karaca her geçen gün orda hafifliyor. Babası ve amcaları silahla almaya geldiler, gitmemesi gerekiyordu, gitmedi. Ayşe silahsız geldi, 3 kadın çatışmasızlık anlaşması yapabilirdi Karaca, Fadik’in garantörlüğünde annesi ile o evden çıkmalıydı. Diplomasi annelerin garantörlüğü altında, erkekler (kan dökenler onlar olduğu için) arasında başlamalı. Olmuyor mu? Savaşılacak mı? O zaman savaşacaklar.. bunun başka oluru yok. Aşk tüm bu esnada arkadan işlenmeli ki bence çok güzel bir aşk hikayesi çıkar. Zaten hikayeleri güzel başladı, güzel devam ediyor. Karaca orda kaldığı sürece ucuzlayacak. Bunu istemiyorum. Prenses değerini korumalı. Ucuzlamamalı.

  • Nur

   Merhaba Ayla. Ellerine sağlık.

   Azer ve Karaca aşkını izlemeyi ben de seviyorum ama bölümde Karaca, Ayşe ile gitmeliydi. İçlerine aşk ateşi düşürülen çiftin birbirlerine hasretini izlemek istiyorum. Bir de; her iki aile mutaasıp ve hem ailelerin hem de Karaca’nın imajı gözümde zedelenmeye başladı.

   Akın karakterinin işlenmesine çok daha önce başlanmalıydı.
   Sena ve Akşın’ı öldüren Yücel’in hayatını kurtarması, ailenin kadınlarını ve bebeği ölüme tehditi altında bırakmak, İdris Baba’yı Yamaç’a öldürtmek, ailenin erkeklerini aylarca hapiste tutup işkence görmelerini sağlamak, mahalleyi uyuşturucuya bulaştırmak.. Tüm bunları ‘Çare Akın Koçovalı’ beklentisine sokulan izleyiciye aktarmak.. Burak Dakak tüm bu ağırlığı kaldırabildi rolün altında ezilmedi. Aferin ona.

   Songül, Akın’ın eskiden sevdiği kız. Ağabeyi Akın’a ‘piç’ diyor ve Akın kendisini kaybedip ordaki herkesin ayağına ateş ediyor. Bu bölümde Songül’ü de dizinden yaraladığını öğrendik. Islahevine bu yaralama olayından dolayı yollanmış, Songül ve ailesi mahalleden taşınmış. Sanırım hatırlamışsındır şimdi. Akın’ın ringe çıktığı çocuk sanırım piç diyen çocuktu, Songül’ün ailesinden biri, belki ağabeyi?

   Arabada ölenin Ziya olması daha akla yatkın.
   Çağatay, Yamaç’ın saldıracağını biliyor Kağıthane’de depoyu tuzak için hazırlatıyor. Yamaç’ı tuzağa çekmek için yem istiyor Mahsun kerestecideki adamı yem ediyor. Yamaç, Çağatay’ın evine gidiyor Çağatay orda yok, keresteciden Çağatay’ın yerini öğreniyor. Mahsun bu arada Vartolu’dan yardım istiyor zira Çağatay’ın adamlarından birini veya Murteza’yı arabaya koyarsa yoklukları anlaşılır Mahsun ifşa olur. Vartolu, Ziya’ya ‘Kolay ölmeyeceksin, acı çekerek öleceksin’ demişti. Demek ki hemen öldürmeyip acı çektiriyordu ve Ziya bu nedenle sağdı. Mahsun’a Ziya’yı vermiş olmalı ki Mahsun, ‘Vartolu’nun selamı var’ dedi.

   • Ayla

    Aklima arabada ki Ziya da olabilir geldi ama Murteza nin ölmesini yeglerdim. Peki Songül ü hic gördük mü? Ben hala cikaramadim o kizi:)

    • Gözde E.

     Arabadaki kim bilmem ama Songül’ü hiç görmedik. Aşk Ağlatır’da başroldeki kız oynayacak diye bir dedikodu var.

    • Nur

     Arabadaki Murteza ise: Yem Murteza olmuş olur. Bu durumda Çağatay, Mahsun’dan Yamaç’ın yerine ölecek birini istemiş olur. Konu bambaşka bir yere evrilir o zaman.

     Arabadaki Ziya ise: Yem kerestecideki adam. Yamaç’ı Kağıthane’ye gönderecek adam Yem. Kerestecideki diğer ölenlere yemek gitti yani bir anlamda son yemeklerini yediler.

     Yem Murteza ise Yamaç’ın sahte ölümü Çağatay’ın planı.

     Yem Kerestecideki adam ve arabada ölen Ziya ise Mahsun’un Çağatay’dan gizli Yamaç’ın hayatını kurtarma planı.

     Planının karışıklığı ‘YEM’ konusundan kaynaklanıyor. Yem arabada ölen kişi sanılıyor. Bence hayır. Yem, Yamaç’ı tuzağa gönderecek kişi için kullanılmış bir terimdi ve o kişi yani keresteci yem oldu. Arabada ölen kişi Ziya ise Mahsun’un Çağatay’ı aldatmak için kullandığı yem o.

     • arabada ölen kişi Ziya. NET!… Yukarıda güzelce açıkladığın nedenlerden…

     • Nur

      Çağatay, Yamaç’ı depoya çekmek için BİR tane yem istedi Mahsun İKİ tane yem kullandı.

      Birinci yem:
      Çağatay’ın isteği yem.
      Yamaç’ı öleceği yere göndermek için. Bu kişi keresteci.

      İkinci yem:
      Mahsun’un Çağatay’a yemi.
      Yamaç’ın ölmemesi için onun yerine koyduğu kişi. Ziya.

      SM’de de herkes yemi BİR tek kişi sanmış. BİR kişi olunca kurguda radikal değişim oluyor.

  • Ayla hoşgeldin 🙂 Vartolu neden Murteza’ya selam söylesin ^^ Arabadaki Ziya! Flashback ile gördük ki oğullar da babaların kaderini yaşıyor. 🙂

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Yamaç haksız!
  Çukur: 10bin hane 15bin insan.
  Yamaç: Çukur’un en üst düzeyde sorumlusu.
  Çağatay’ın Pompei benzetmesinde dediği gibi ‘Bir yanardağın eteğinde yaşıyorsan o yanardağın patlayacağını bileceksin’.
  Bizler deprem coğrafyasında yaşayan insanlarız dün gece Manisa merkezli deprem oldu İstanbul’da da bir gün olacağı biliniyor.
  Çukur ve Yamaç’ı kendi gerçeğimize uyarlayalım..

  Yamaç zindana değil akıl hastanesine götürülmeli. Özgür ile seanslar izlemeliyiz ki ; Kemal ölümü, Cumali vurulması sonrası verdiği tepkileri ve Nehir’le ilişkisini anlayabilelim.

  Bölüm aslında fena sayılmazdı. Sezonun hikayesi ve yavaşlığı sorunlu. Otobüs durağının yeri değişir ve durumu bilmeden otobüs bekleriz ya, onun gibi bekliyoruz ki otobüs gelsinde binelim. İnsan beklemeye başlayınca bırakamıyor da, illa o otobüs gelecek.
  Durumumuz bu:)

  • Ayla

   He Valla Yamac haksiz,gicik oldum ona bu bölum:(
   Ben bu bölümü Asli nin aksine begendim,ha ben begendim diye belki Gözde begenmemistir:))

   • Aaa ben de beğendim… Güzel bölümdü…

   • Nur

    Bölümü uçuk kaçık çıkarımlarımdan dolayı sevdim ve epey güldüm:) Dipten Ay Yapım, Çukur Dizisi ve Sektöre göndermeler var ve Çağatay bence Çatay, bazen Kerem bazen Ekrem:) Bir ara kurgularımı yazacağım.

   • Gözde E.

    Adım geçmiş 🙂 Ben tabii ki beğendim :))

  • Çukur’dan haz etmediğim için olabilir ^^

   • Gözde E.

    Haz etmediğim? Ben anlamadı…

    • Nur

     Koçovalı Mahallesini kastediyor sanırım.