İzledim

Game of Thrones – Daenerys ve Jon Snow buluşması

Yukarıdaki fotoğrafa rastladığım anda o kadar güldüm ki… Daenerys ve Jon Snow’un buluşması bundan daha güzel anlatılamazdı…

İlk karşılaşma… Gerçi afiyetle yediğim spoilerlara göre çok daha değişik temalı (gözlerini kapatan maymun emojisi hayal ediniz) buluşmalar olacak, dolayısıyla heyecanla beklemeye devam ediyoruz.  Ama bu ilk buluşma beklentimizi hiç de boş çıkartmadı. Sizce?  Üstelik bu sahne 3. bölümün en eğlenceli sahnesi değil miydi?  Missandei’nin Danny’nin tüm unvanlarını sıralayarak onu takdim etmesinin ardından Davos Seaworth’un “Bu da Jon Snow” demesi: “He’s King in the North.”

 

 

İşte bir kısım aileden gelen, bir kısım bileğinin hakkıyla kazandığı geriye kalanı da kendine layık gördüğü unvanlar zinciri.  Belki de lakap demeliyim? Ben yazmaktan yoruldum, Missandei saymaktan yorulmadı.

“ Daenerys Stormborn of House Targaryen, rightful heir to the Iron Throne, rightful queen of the Andals and the First Men, protector of the Seven Kingdoms, the Mother of Dragons, the Khaleesi of the Great Grass Sea, the Unburnt, the Breaker of Chains,”

Soyadı ile bonus olarak gelenleri bir kenara bırakıyorum ama ordusu karşılığında evlendirildiği Khal Drogo’dan dolayı aldığı Khaleesi… Khal Drogo ile ölüme yürürken ateşten zarar görmeden fosilleşmiş ejderha yumurtalarına hayat verip ateşin içinden 3 ejderhanın annesi olarak çıkması sonucu aldığı Mother of Dragons. Ateşten zarar görmemesi ile hak ettiği The Unburnt… Ama en sevdiğim – ki Missandei söylemeyi atladı, halkın kalbinden kopup dile gelen Mhysa (anne).

Kan döküp tahtı ele geçirmek ve eski hükümdardan geride kalan tüm varisleri öldürtmektense halkın sevgisinin kazandıktan sonra, onların desteğiyle tahtta oturmak, onların kraliçesi değil annesi olmak her şeyden daha güzel değil mi?

Kim bilebilirdi ki Lekesizler ile yolu kesiştiğinde devrimci bir yola sapacak ve Köle Körfezi’nin kalbinde köleliğe savaş açacak. Astapor, Yunkai… Kölelerin zincirlerini bir bir kırdığı için kazandığı Breaker of Chains de seçtiği yolun sonuçlarını anlatması açasından çok değerli. Dile kolay Meereen’de köle olduklarını bile bilmeyen köleler onun yönetiminde özgürlükleri ile tanıştı. Unutmadan, Daenerys <3

Ejderhaların doğumunda kökenlerine dönüş yapıp, ilk defa hanesinin bir zamanlar sahip olduklarını ateş ve kan ile geri alacağını dile getirmişti Daenerys . Tyrion’un (mantık hatalarına gözlerimizi kapattığımız) etkisiz stratejileri uğradığı hezimet sonucu ve 4. bölümün fragmanın ışığında artık ejderhalar devreye gidiyor.

Yaşasın aksiyon! Yaşasın taht oyunları ^^

Daenerys Targaryen

Konu tahta gelmişken; “Bu taht benim hakkım, benim benim benim…” 7.sezonun ilk üç bölümünde Daenerys’in bu tavrında zerre değişim yok, Westeros tahtına ciddi bir takıntısı olduğu aşikâr. Minik yeğenimin – kendisini epeyce kıskanan ablasına karşı oyuncaklarını korumak adına, anne, baba gibi temel kelimelerin ardından ilk söylediği kelimelerden biriydi: “benim”. Bu açıdan benzetsem de en azından bizim minik gerçekten de kendi oyuncaklarını sahipleniyordu. Oysaki Danny?

Merakla “Ben son Targaryen’im!” söyleminin gerçek olmadığını, üstüne üstlük yaşayan Targaryen’in de Aerys’in (Deli Kral) varisi Rhaegar’ın oğlu olması ile taht iddiasının da geçerliliğini yitirdiğini öğrendiği sahneyi dört gözle bekliyorum^^

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap