İzledim

Game of Thrones 7 sezonda bizi neler bekliyor?

Game of Thrones 6 sezonluk maratonum bir çırpıda ol(a)masa da 1 aylık süre içinde tamamlandı. Bugüne kadar (gözlerini kapatan maymun emojisi) bir tam bölümü hiç izlememiş; sadece konu, karakterler ve kızıl düğün, Jon Snow’un ölümü gibi sezona damgasını vuran kritik olay örgüsü hakkında yüzeysel bilgisi olan biri olarak sadece bölümleri izlemekle yetinemezdim.  Hanelerin geçmişi, mitler hakkında küçük çaplı da olsa araştırma yaparak forumlara göz attım. Tabii 7 sezon spoilerlerine de gözüm kaymadı değil ^^

Game Of Thrones İlk Altı Sezonun Beş Dakikalık Özeti

Bölümleri taze izlemiş biri olarak ihtiyacım yok ama sezonları eş zamanlı izleyenler ve 7.sezonu beklerken geçmişe göz gezdiremeyenler için buyrunuz;  Game Of Thrones İlk Altı Sezonun Beş Dakikalık Özeti

https://www.youtube.com/watch?v=rGKOYhwQPjQ

 

Bugün itibariyle 7.sezonu için geriye sayım tamamlandı. Geride bıraktığımız sezonlar gibi 10 bölüm değil sadece 7 bölüm izleyeceğiz. İzleyeceğimiz bu bölümlerde bizi neler bekliyor olabilir kısaca derlemeye çalıştım:

Jon Snow <3

game of thrones jon snow

 

6.sezonun içinde Jon Snow’un asıl kimliğini Bran Stark’ın gözünden öğrendik. Kimliği konusundaki gerçeği – bu Jon Snow’da bir şeyler var ama hadi hayırlısı bakalım desem de,  geç çözenlerden biriyim. (Bu konuda yalnız olabilir miyim? Kitabı okumadığımdandır diye teselli ediyorum kendimi, yoksa cin gibiyimdir ^^)   7.sezonda tüm Kuzey haneleri tarafından Kuzey’deki Kral olarak kabul edilen Jon Snow için karşımıza çıkma ihtimali olan birden fazla senaryo var. Bu ihtimallerden en öne çıkanı Sansa’nın Littlefinger’ın etkisi altına girip Jon ile karşı karşıya gelmesi. Sanırım ki 6.sezonun son sahnelerinde Sansa ve Baelish’in göz göze geldiği an her izleyicin zihninde soru işareti belirdi.  Baelish sözleri ile akıl çelmeye ve karakterleri kendi çıkarları doğrultusuna yönlendirme konusundaki başarısı da tescilli. (Serçeparmak’ı sevenler? Ben ^^)

game of thrones jon snow sansa stark

Bizi bekleyen 7.sezonda Baelish’in Sansa’nın aklını çelip çelemediği belli olacak. Sizce Sansa Stark olmayan birinin Kuzey’deki kral olarak hükümdar olmasından rahatsız olacak mı? Yoksa Baelish’in kurduğu oyuna karşı Demir Taht yolunda Jon Snow’un yanında durup onu desteklemeye devam mı edecek?

Sansa Jon Snow’u desteklemeye devam ederse yarı kardeş olarak bildiği Jon ile yakınlaşması da söz konusu olabilir ki bu ihtimali düşünmek bile istemeyen izleyici sayısı çok büyük bir yüzdeyi kapsar. (Bunu bir forumda dile getirdiğimde az daha dayak yiyecektim ^^

Beklenilen büyük buluşma ne zaman gerçekleşecek?

Sezon hakkında uçuşan tüm teoriler destekliyor ki Kuzey’deki Kral Jon Snow ve 7.krallığın varisi Deanarys’in bu sezonun en önemli iki karakteri… Hatta açıklanan bölüm isimleri Deanarys’in uzun süre ekranımızı kaplayacağı yönünde bir fikir veriyor. Bu iki karakterin güçlerini birleştirerek Cersei’nin ordularına karşı güç birliği ile birlikte savaşmaları ihtimali de yadsınamaz bir teori olarak bir köşede dursun.

game of thrones Deanarys targaryen

Diyelim ki Lannister’lar yoldan çekildi, pek olası olmasa da… O zaman karşımıza Kuzey / Güney savaşı mı çıkacak?  Böyle bir durumda Demir Taht’a kim oturacak? Jon’un Stark değil Targeryen kanı taşıdığı dile getirilmese de biliyoruz.  Targaryen hanesinde taht sıralamasında erkek olan varisin kadın olan varisten önde olduğuna göre Rhaegar’ın oğlu olan Jon Snow’un Demir Taht’a oturma ihtimali Aerys’ın kızı Daenerys’den daha yüksek. İşleri daha da kızıştıracak bir konu da Targaryen’lerin kanlarını saf tutmak istemeleri açıklaması ile ensest evlilikleri yani (kardeş kardeşe, kuzen kuzene gibi) evlilikler yapmaları. Bu durumda Jon ve Daenerys’in karşılaşmalarının sonucu hikayeyi taht savaşlarından farklı bir yere götürebilir mi? İzninizle ben bu ihtimale bir <3 bırakacağım.

Bir diğer alternatifte döngüsel olarak Kuzey’in Kralı Jon’un aynı Ned Stark gibi Deanarys’in oturacağı Demir Taht’ın muhafızı olma ihtimali.

 

Çözümlenmeyi bekleyen konulardan biri de DuvarAk Gezenler sınıra böylesine yakınken direnmeyi başarabilecek mi? Duvar’ın antik büyüler tarafından korunduğunu ve söylentiye göre İnşaatçı Brandon’ın temellerinden yükseklere kadar birçok yere büyü yerleştirdiğini biliyoruz. Büyüler Duvar’ı korumaya devam edebilecek mi?  7 Krallığı bekleyen bu tehlikeyi savurmada öncü olmak Kuzey hanelerinin bir önemli sorumluluğu olduğuna göre Kuzey’in Kralı sevgili Jon’un işi epey zor olacak.

 

Arya Stark’ın intikam zincirinde bir sonraki halka kim?

game of thrones Arya Stark

 

Stark hanesinden en sevdiğim Arya… ( Hemen ona da bir <3 bırakayım) Walder Frey’in ölümü ile Arya’nın listesinden bir ismi daha silindi, sıklıkla dile getirdiği listeye göre daha sırada Cersie Lannister, yeniden canlanan The Mountain, Melisandre,  Sör Ilyn Payne, Beric Dondarrion, Thoros of Myr ve öldüğünü sandığı Sandor Clegane (Tazı) var. Arya’nın ilk hedefi Kış Yarı’na Jon’un yanına mı gitmek yoksa listesini sadeleştirmeye devam mı etmek olacak?

Yeri gelmişken kapanmamış defterleri olan sadece Arya değil. Görünen o ki Tazı da bu sezonda bir süre aramızda olacak. (Tazı’yı da seviyorum ama <3 bırakacak kadar değil ^^) Fragman ve yeni sezon sızıntılarına göre Güney’e döndüğünü düşündüğümüz Cleagane ile Arya’nın yolu kesişecek mi? Braavos’ta Waif’e Tazı’yı istemeden ölüme terk ettiğini itiraf etmişti, belki bu itiraf taraflar arasında bir ittifak olacağına işarettir, kim bilir?

Cercie Lannister’ın efsane cümlesi ile sezona merhaba demeye hazırız:

 “Eğer taht oyunu oynuyorsan ya kazanır ya ölürsün. Hiçbir orta yolu yoktur.”

Bu sezon kim kazanacak, kimlere veda edeceğiz izleyip göreceğiz, şimdiden iyi seyirler…

Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
İNGİLTERE – Bath Sommerset
İstanbul havalimanı bagaj arabası iade
İstanbul Havalimanı – Bagaj Arabası İadesi için 5 TL’mizin Peşinde…
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
emily in paris
EMILY in PARIS – Paris’te bir Amerikalı
the undoing hbo
The Undoing – Gerçeğin Peşinde
years and years dizi
YEARS AND YEARS – Ya Gerçek Olursa…
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
GÖRÜLMÜŞTÜR – Gerçek ile Kurmaca Arasında
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap