HABER – Kit Harington’un yeni projesi Gunpowder

Game of Thrones’un final bölümü ile Jon Snow’a bir sonraki sezona kadar veda ederken sevindirici bir haber geldi. Anlaşılan o ki Kit Harington kendini izleyiciye fazla özlettirmeyecek.  BBC One’da yayımlanacak Gunpowder isimli dizinin fragmanı dün akşam GOT’un finali ile eş zamanlı görücüye çıktı.

Harington, 1605 yılındaki İngiliz Parlamento binasını havaya uçurma eylemini anlatan 3 bölümlük dizide örgütün lideri olan Robert Catesby’i canlandıracak. Kadroda Kit Harington’a Peter Mullan, Liv Tyler ve Mark Gatiss eşlik ediyor.

 
   
 

 

Madem hızlı araştırma için elimizin altındaki en büyük kaynak wikipedia hala kapalı (en sinirli bakan emojiyi hayal ediniz) merak edenler için azıcık tarihte yolculuk yapalım ve İngiliz tarihine damgasını vuran bu önemli olayın hikayesine bir göz gezdirelim:

16.yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de mezhep çatışmaları oldukça şiddetlenmişti bu çatışmalardan en fazla Katolikler zarar görüyordu. Şartlar dönem dönem Katolik ayaklanmalarını gündeme getirse de hiçbiri Robert Catesby’nin planladığı kadar büyük değildi.

Kral 1.James’in tahta geçmesinin daha ılımlı bir ortam yaratacağı düşünülmesine rağmen onun yönetiminde şartlar daha da ağırlaştı. Başarısız küçük çaplı isyanlarda imzası olan Catesby 1605 yılında Kral’a suikast düzenlemek için Thomas Wintour, John Wright, Thomas Percy, ve Guy Fawkes’u örgütlemeyi başardı. Catesby’nin planına göre, parlamentonun açılacağı gün parlamento binası içerisinde kral ve devletin önde gelenleri bulunuyorken havaya uçurulacaktı. Patlamanın sonucundaki kaos ortamından faydalanıp Katolik bir hanedan İngiltere’nin başına geçirilecekti. Planı hayata geçirmek için parlamentonun altında bir mahzen kiralandı ve içine barut fıçıları yığıldı. Plan komplonun içerisinde bulunan bir kişinin kralın yanında çalışan bir akrabasına 5 Kasım günü “kötü şeyler” olacağını söyleyerek parlamentoda bulunmamasını söylemesiyle çöktü. Bu bilgi krala ulaştı, Fıçılara nöbetçilik yapan Guy Fawkes yakalandı ve ağır işkencelerden geçirildikten sonra İngiltere tarihindeki en kötü idamlardan biri ile öldürüldü. Asılarak öldürüldü, bedeni gerildi ve gerilme sonucu 4 parçaya bölündü. Catesby ise evindeki çatışma sırasında öldürüldü.

 

Dizinin setinden gelen az sayıdaki fotoğraflarla kısa süreliğine Kit Harington’a veda edelim ^^

Kit Harington Gunpower
Kit Harington ve Pedro Casablanc

 

Kit Harington Gunpower
Kit Harington ve Liv Tyler

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

İlgili diğer Yazılar