İzledim

HABER – Kit Harington’un yeni projesi Gunpowder

Game of Thrones’un final bölümü ile Jon Snow’a bir sonraki sezona kadar veda ederken sevindirici bir haber geldi. Anlaşılan o ki Kit Harington kendini izleyiciye fazla özlettirmeyecek.  BBC One’da yayımlanacak Gunpowder isimli dizinin fragmanı dün akşam GOT’un finali ile eş zamanlı görücüye çıktı.

Harington, 1605 yılındaki İngiliz Parlamento binasını havaya uçurma eylemini anlatan 3 bölümlük dizide örgütün lideri olan Robert Catesby’i canlandıracak. Kadroda Kit Harington’a Peter Mullan, Liv Tyler ve Mark Gatiss eşlik ediyor.

 

Madem hızlı araştırma için elimizin altındaki en büyük kaynak wikipedia hala kapalı (en sinirli bakan emojiyi hayal ediniz) merak edenler için azıcık tarihte yolculuk yapalım ve İngiliz tarihine damgasını vuran bu önemli olayın hikayesine bir göz gezdirelim:

16.yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de mezhep çatışmaları oldukça şiddetlenmişti bu çatışmalardan en fazla Katolikler zarar görüyordu. Şartlar dönem dönem Katolik ayaklanmalarını gündeme getirse de hiçbiri Robert Catesby’nin planladığı kadar büyük değildi.

Kral 1.James’in tahta geçmesinin daha ılımlı bir ortam yaratacağı düşünülmesine rağmen onun yönetiminde şartlar daha da ağırlaştı. Başarısız küçük çaplı isyanlarda imzası olan Catesby 1605 yılında Kral’a suikast düzenlemek için Thomas Wintour, John Wright, Thomas Percy, ve Guy Fawkes’u örgütlemeyi başardı. Catesby’nin planına göre, parlamentonun açılacağı gün parlamento binası içerisinde kral ve devletin önde gelenleri bulunuyorken havaya uçurulacaktı. Patlamanın sonucundaki kaos ortamından faydalanıp Katolik bir hanedan İngiltere’nin başına geçirilecekti. Planı hayata geçirmek için parlamentonun altında bir mahzen kiralandı ve içine barut fıçıları yığıldı. Plan komplonun içerisinde bulunan bir kişinin kralın yanında çalışan bir akrabasına 5 Kasım günü “kötü şeyler” olacağını söyleyerek parlamentoda bulunmamasını söylemesiyle çöktü. Bu bilgi krala ulaştı, Fıçılara nöbetçilik yapan Guy Fawkes yakalandı ve ağır işkencelerden geçirildikten sonra İngiltere tarihindeki en kötü idamlardan biri ile öldürüldü. Asılarak öldürüldü, bedeni gerildi ve gerilme sonucu 4 parçaya bölündü. Catesby ise evindeki çatışma sırasında öldürüldü.

 

Dizinin setinden gelen az sayıdaki fotoğraflarla kısa süreliğine Kit Harington’a veda edelim ^^

Kit Harington Gunpower

Kit Harington ve Pedro Casablanc

 

Kit Harington Gunpower

Kit Harington ve Liv Tyler

 

 

 

Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
İNGİLTERE – Bath Sommerset
İstanbul havalimanı bagaj arabası iade
İstanbul Havalimanı – Bagaj Arabası İadesi için 5 TL’mizin Peşinde…
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
Arıza Aşk 101 Babil Bay Yanlış Benim Tatlı Yalanım Bir Zamanlar Çukurova Çarpışma Çatı Katı Aşk Çukur Darısı Başımıza Diğer Yerli Dizi Elimi Bırakma Erkenci Kuş Fazilet Hanım ve Kızları Ferhat ile Şirin Final Yapanlar Game Of Thrones Gülperi Haftanın EN'leri Hayat Şarkısı Hayat Sırları Hekimoğlu İyi Günde Kötü Günde Kızım Kuzgun Masumlar Apartmanı Menajerimi Ara Meryem Özlenenler Sadakatsiz Şahin Tepesi Sahne Sanatları Şahsiyet Sefirin Kızı Sen Çal Kapımı Sevgili Geçmiş Sinema Siyah Beyaz Aşk Tehlikeli Karım Ufak Tefek Cinayetler Uzakdoğu'dan Vatanım Sensin Yabancı Dizi Yüksek Sosyete
Menajerimi Ara
MENAJERİMİ ARA – Ben Bir Deli Yürek
Çukur dizi
ÇUKUR – Meğer Taşa Tohum Ekilmez imiş
Bir Zamanlar Çukurova
BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA – Öyleyse Sen Unut Beni, Yeter ki Benden İsteme
Anket
Hekimoğlu
Ne Kadar İyi Bir Hekimoğlu İzleyicisisin?
menajerimi ara baris ve emir
MENAJERİMİ ARA – Barış mı Emir mi?
Sen Çal Kapımı EdSer
SEN ÇAL KAPIMI – En Sevdiğin Çift Kim?
Copy link
Powered by Social Snap