İzledim

HABER – Kit Harington’un yeni projesi Gunpowder

Game of Thrones’un final bölümü ile Jon Snow’a bir sonraki sezona kadar veda ederken sevindirici bir haber geldi. Anlaşılan o ki Kit Harington kendini izleyiciye fazla özlettirmeyecek.  BBC One’da yayımlanacak Gunpowder isimli dizinin fragmanı dün akşam GOT’un finali ile eş zamanlı görücüye çıktı.

Harington, 1605 yılındaki İngiliz Parlamento binasını havaya uçurma eylemini anlatan 3 bölümlük dizide örgütün lideri olan Robert Catesby’i canlandıracak. Kadroda Kit Harington’a Peter Mullan, Liv Tyler ve Mark Gatiss eşlik ediyor.

 

Madem hızlı araştırma için elimizin altındaki en büyük kaynak wikipedia hala kapalı (en sinirli bakan emojiyi hayal ediniz) merak edenler için azıcık tarihte yolculuk yapalım ve İngiliz tarihine damgasını vuran bu önemli olayın hikayesine bir göz gezdirelim:

16.yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de mezhep çatışmaları oldukça şiddetlenmişti bu çatışmalardan en fazla Katolikler zarar görüyordu. Şartlar dönem dönem Katolik ayaklanmalarını gündeme getirse de hiçbiri Robert Catesby’nin planladığı kadar büyük değildi.

Kral 1.James’in tahta geçmesinin daha ılımlı bir ortam yaratacağı düşünülmesine rağmen onun yönetiminde şartlar daha da ağırlaştı. Başarısız küçük çaplı isyanlarda imzası olan Catesby 1605 yılında Kral’a suikast düzenlemek için Thomas Wintour, John Wright, Thomas Percy, ve Guy Fawkes’u örgütlemeyi başardı. Catesby’nin planına göre, parlamentonun açılacağı gün parlamento binası içerisinde kral ve devletin önde gelenleri bulunuyorken havaya uçurulacaktı. Patlamanın sonucundaki kaos ortamından faydalanıp Katolik bir hanedan İngiltere’nin başına geçirilecekti. Planı hayata geçirmek için parlamentonun altında bir mahzen kiralandı ve içine barut fıçıları yığıldı. Plan komplonun içerisinde bulunan bir kişinin kralın yanında çalışan bir akrabasına 5 Kasım günü “kötü şeyler” olacağını söyleyerek parlamentoda bulunmamasını söylemesiyle çöktü. Bu bilgi krala ulaştı, Fıçılara nöbetçilik yapan Guy Fawkes yakalandı ve ağır işkencelerden geçirildikten sonra İngiltere tarihindeki en kötü idamlardan biri ile öldürüldü. Asılarak öldürüldü, bedeni gerildi ve gerilme sonucu 4 parçaya bölündü. Catesby ise evindeki çatışma sırasında öldürüldü.

 

Dizinin setinden gelen az sayıdaki fotoğraflarla kısa süreliğine Kit Harington’a veda edelim ^^

Kit Harington Gunpower

Kit Harington ve Pedro Casablanc

 

Kit Harington Gunpower

Kit Harington ve Liv Tyler

 

 

 

Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
İNGİLTERE – Bath Sommerset
İstanbul havalimanı bagaj arabası iade
İstanbul Havalimanı – Bagaj Arabası İadesi için 5 TL’mizin Peşinde…
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
emily in paris
EMILY in PARIS – Paris’te bir Amerikalı
the undoing hbo
The Undoing – Gerçeğin Peşinde
years and years dizi
YEARS AND YEARS – Ya Gerçek Olursa…
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
GÖRÜLMÜŞTÜR – Gerçek ile Kurmaca Arasında
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap