İzledim

ERKEK SEVERSE – Mucizelere İnanır mısınız?

Benim için Erkek Severse yaz sezonundan alışkın olduğumuz tarzda romantik komedilerin dijitale uyarlanınca süresi kısaltılmış versiyonu. Peki romantik komedi sever miyim? İlk aşk ve tatlı çekişmelere kadar uzun bakışmalara, bölüm uzunluğundan dolayı içine yerleştirilen kliplere, uzun bakışmalara rağmen- kesinlikle ‘evet’. Ama bu evet sadece ben diyeyim 13 siz deyin 16 bölüm, özetle tam bir YAZ mevsimi için geçerli. Ötesi karakterin yapısında bozulmalar, sakız gibi uzayan meseleler, tam kavuşmuşken sabun köpüğünü doldurmayacak nedenlerden ayrılıklar ve olmazsa olmaz bitmek bilmeyen yanlış anlaşmalar… Hiç çekilir değil…

İşte Erkek Severse sponsorluk için detaylarının bana ulaşmasını takiben, ilk fragmanın yayına girmesinden itibaren, dijitalde hem proje olarak hem de süre olarak kısa süreli olacağı için radarıma girdi. Yerli dizi yersiz uzundan alışkanlık iki bölümü peş peşe izledim. İşte izlenimlerim…

 

(Erkek Severse üzerine yazmaya başlamadan; “Son Yaz neden bu kadar erken bitti! Ah be Akgün Gökalp Taşkın!” diyeceğim tabii ki…)

Erkek Severse konusu:  Zeynep, ikiz çocuklarıyla birlikte yaşayan bekar bir annedir. Üniversite yılarında büyük aşkla evlendiği Oktay’ın ihaneti nedeniyle boşanan Zeynep, yaşadıklarından sonra erkeklere olan inancını kaybeder. Zeynep, Kenan’ı tanıyana kadar aşka kapılarını kapatır. Ancak Yelda da Kenan’ın peşindedir. Kenan ile iş ortağı olan Yelda, ortaklıklarını evliliğe taşımayı planlar.

 

 

Konu alışıldık ama klasik diyemeyeceğim, en azından Zeynep Kenan’ın yanında işe girmiyor ^^ . Ama klasik olan bir şey var ki esas oğlan. Yine yakışıklı, yine zengin, yine işkolik, yine idealleri ve kuralları olan, yine gururlu, yine…  Ama Alperen Durmaz farkı var. Güzel güzel, güzel ağlayan nadir oyunculardan. Esas kızımızın klasik esas kızdan farklı olan tek yanı ise bekar bir anne olması. Büşra Develi’nin duru güzelliği ekstra bir artı katmış. (Kanlı canlı gördüm, güzel kadın!)

 

 

Senaryodan büyük bir beklentiniz olmasın. Zeynep ile Kenan tesadüfi bir şekilde karşılaşırlar. Beyaz atlı pardon markasını bilemediğim siyah arabalı Kenan, Zeynep’in hayatını kolaylaştırmak için helikopter bile kiralar… Daha ne yapsın bu çocuk ^^ Bu tesadüflerin devamı Kenan’ın aşkı Zeynep’de bulması, Zeynep’in erkek kadın ilişkilerine yeniden umut ile yaklaşabilmesi ile olacak. Esas oğlan ve esas kızımız aşkın etkisi ile birbirlerine çekilirken aralarına girecek bir kara kedi lazım olmaz mı? Olur. Bu kişi de Yelda. Hem statü hem de maddi açıdan Kenan ile birlikte olmayı hedeflemiş, hırslı bir iş kadını. Yelda’yı canlandıran Yasemin Kay Allen bu rol için biçilmiş kaftan. Yelda’ya renk katmış.

 

 

Dizilerin mesleki diline karşı dikkatliyimdir. Tekstil sektöründen biri olarak repliklerde doğru anlatımı yakalamışlar. Stüdyoda yangın çıkınca çekimin ertelenmesi – proplar yandı, nasıl ertelenmesin, takvimden geri kalmak, mankenlerin sözleşmesi, çekim alanında kurulan sofralar ^^, deklanşöre son basış…

Ama yazar insan kaynakları departmanını pek çalışmamış. Zeynep’in iş arama telaşı da özellikle de anneliğinin karşısına bir duvar gibi duruşu üzse de iş görüşmeleri gerçeklikten pek uzak.  Yine de güzel cevap. Gerçekçi mi? Kesinlikle hayır! Ama yine de güzel.

 

“-İki çocuğunuz varmış, maalesef sizi işe alamayız… Yeterli verimi alamıyoruz.

 – Eğer anneniz bunu duysaydı sizden utanırdı!”

 

 

İkili ilişkiler açısından baktığımızda, Kenan’ın ablası ve yeğeni, Zeynep’in kız kardeşi ve oğulları arasındaki güçlü ilişkiyi sevdim. Kısa zaman içinde Zeynep ile Kenan’ın yollarını kesiştiren tesadüfleri, belki de güzelliğinden öte, çocukluğunda ebeveynlerinden göremediği sevgiyi, doğru bir ‘anne’ figürü olan Zeynep’de görmesi ile etkilenişini,  Zeynep’in “Mucizelere inanır mısınız? Ben inanmazdım, ta ki bugüne kadar.” itirafını, ama en çok da kendimi gördüğüm, Zeynep’in gözyaşlarına teslim olmasını sevdim.

 

“Bu kadar ağlak bir insan değilim aslında. Yani hiçbir zaman kolay bir hayatım olmadı, alışığım yani. Ama bugün ekstra zor bir gündü benim için.”

 

Unutmadan, dizinin stylingini de çok sevdim. (Keşke aynı şeyi dizinin afişi için de söyleyebilsem, korkunç!)

 

 

Sonuç; ben Erkek Severse izlemeye devam ederim. Tam kafa dağıtmalık, 110 sayfalık beyaz dizi tadında…  Fragman da güzel. Hem belli mi olur, belki bölüm yazılarında buluşuruz ^^

 

twitter

Erkek Severse size diziden başka ne hatırlatıyor?

  1. When a man loves a woman  –  muhteşem Michael Bolton şarkısı. Buradan dinleyin
  2. When a man loves a woman –  1990’lardan Andy Garcia ve Meg Ryan’ın başrollerini oynadığı film. Andy Garcia’nın karizması ve muhteşem oyunculuğu ile dikkat çektiği (pek severim),  Meg Ryan’ın aşırı estetik ve botokslardan güzelliğini kaybetmediği yıllardan… Sinemada izlemiştim.
  3. 1966 yapımı başrollerinde Ediz Hun, Filiz Akın’ın oynadığı Orhan Aksoy filmi. (Dizimiz bu filmden uyarlama değil, filmin konusu oldukça farklı.)

 

Ama  hatırladıklarımızın hiç biri bir Alperen Duymaz değil ^^

 

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap