İzledim

ERKEK SEVERSE – Gidebilir misin Bu Kadar Severken?

Erkek Severse için uzun uzun konuşacak bir konu yok aslına ama yine de bu hafta izlediğimiz bu iki bölümün en güzel sahnesi hakkında bir şeyler kaleme almalıydım. Hangi sahne diye düşünmenize pek de gerek yok, esas kız ve esas oğlanın bir araya geldiği tek sahne!

Kenan ‘Sevdiği kadın Zeynep, evine geliyor’ telaşı yaşarken bilmiyordu ki Zeynep çocuklara yalan söyleyerek çıktığı evinden, Kenan’a veda konuşması -kavuşalı ne kadar oldu ki?- yapmaya geliyordu. Haftalardır izlediğimiz tek bir şey var:  onu böylesine iterken hala Zeynep’e karşı koşan bir Kenan! Hem de hiç vazgeçmeden, Zeynep hiçbir açıklama yapmadan ortadan kaybolduğunda bile…

Zeynep’e gönderdiği her cevapsız mesajında benim için buruluyor; böyle bir adamın bu kaos içinde incinmesini kim ister? Sizi bilmem ama ben değil. Zeynep’in onu belirsizlik / karanlıkta bırakması hiç hoş değil. Sevgililer mi, değiller mi? (Bunu biraz da gelecek haftanın fragmanını izlediğim için yazıyor olabilirim.) Artık Kenan’ın ona ilerlediği kadar Zeynep’in de biraz yol alması gerekecek!

 

 

“Sana kendini hatırlatacak ufak bir hediye. İstersen git, istersen kal. Ama bil ki, her iki ihtimalde de senden asla vazgeçmeyeceğim Zeynep. Onu bil”

 

Kenan’ın sevdiğim bir yanı da ısrarcı olmaması. Sevdiği kadına kalma ya da gitme özgürlüğü veren adamları özlemişiz değil mi?

(Benim de ‘Aslı’ kolyem vardı. Nerede acaba?)

 

 

Zeynep’in ilk tercihi gitmek oldu. Bugüne kadar ona biçilen rollerin, “eş”, “anne”, “asistan” içinde Zeynep olduğunu unutan bir kadın. Kenan’ın bu hediye ile ona Zeynep’i hatırlatmasını ama gitme kararını verince onu durdurmaması ya da ilk aşamada peşinden gitmemesini sevdim. Ona ihtiyacı olan düşünme zamanını vermesi sözleri ile tutarlı. Yalnız kapı çalmadan kapıya doğru gitmesi gösterdi ki Zeynep’in döneceğini biliyordu.

 

 

Zeynep hala geçmişi ile barışık değil ve hala ‘Zeynep’ten önce ‘annelik’ ön planda onun için. Bu nedenle Kenan’ın o’na o’nu hatırlatacak hediyesi çok anlamlı. Artık çocuklarının yanı sıra kendini de sevmesi gerekiyor. Son zamanlarda -belki de bugüne kadar her zaman olduğu gibi – başkalarına o kadar çok odaklanıyor ki; kendini, benliğini unutmuş. Artık Zeynep’i ön planda tutmayı öğrenmesi gerekiyor ve Kenan da ona ihtiyacı olan özgüveni yavaş yavaş verecek. Zeynep’in bu öğrenim yolculuğunda en büyük yardımcısı o’nu Zeynep olduğu için seven Kenan olacak. Ne güzel yalnız olmamak ve Kenan’ın ne olursa olsun yanında olacağını bilmek.

 

 

Kenan’ın sevdiğim bir yanını da belirteyim, Zeynep’e güvenmesi. Üstelik sırf tüm kanıtlar onu gösterirken koleksiyonun çalınmasında suçlu olmadığına inanması, onunla birlikte gerçek suçluyu bulmak için araştırması için de değil, eski eşi Oktay’ın onun evinde yaşıyor olmasında da -ki bu bence çoğu erkek için başa çıkması zor bir durum olabilir- da herhangi bir güvensizlik sorunu izlemiyoruz. Kıskançlık, aşırı sahiplenme bir ilişkiyi zehirleyen en önemli şey. Kenan’ın Zeynep’in dürüstlüğüne ve samimiyetine güvenmesi ne güzel.

 

 

Zeynep ve Kenan’dan yeterli kadar bahsettiysek biraz da Yelda’dan konuşalım mı? Dizide ‘karakter olarak’ en sevdiğim karakter. Her şeyden öte çok eğlenceli. Sanki onun replikleri daha bir özenli yazılıyor. Senarist torpil mi geçiyor, ne dersiniz? Yasemin Kay Allen’ın eğlenceli mimikleri de karaktere renk katan bir diğer unsur. Seviyoruz seni Yelda Sultan! Gerçi hazırladığın oyun ayağına dolanacak ama olsun, hiç değilse savaşarak -savaşta her yol mubah- kaybedeceksin.

 

 

Gelelim sevmediklerime…

Birinci sıraya geride bıraktığımız 16 bölüm boyunca hala alışamadığım kurguyu koyuyorum. Üşenmeyip ortalamasını çıkartacaktım ama vakit bulamadım, yaklaşık iki dakikada, anlamsız bir şekilde kesilen sahneler bir beni mi yoruyor? Trafik ışıkları izlemekten gına geldi! Televizyon ekranındaki uzun bakışmalar ile dolu yerli dizi izleme sevdalısı değilim ama bırakın da adamlar cümlelerini bitirsin!

Senaryodaki abla, ablanın ex kocası ve olurda okuyorsa hevesini kırmak istemem ama kesinlikle doğal bir role girme yeteneği olmayan kızları aksı hiç ilgimi çekmiyor. Çağrı Çıtanak’ın vasıfsız yan karakter Mete olması beni üzüyor ama dedikoducu eşini vakıf işleri vesilesi ile daha fazla görecek olmamız eğlenceli olacaktır. Cenk ve Ezgi arasındaki ilişki şartlar gereği bir gram ilerleyecek gibi görünmüyor ama belli mi olur, bu aksı izlemek keyifli olabilir.

Gelecek bölümlerde görüşmek üzere…

Kapak fotoğrafı için teşekkürler @SaniSani112

Göz atmanızı öneririz: Erkek Severse  Bölüm Yorumları

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap