ÇUKUR – Ecelin Oldu Geçmişim

Çukur son bölümlerde Aras Bulut İynemli’nin efsane performansından bağımsız ne izliyoruz biz? Bu bölüm bunu yine bu açıdan bakınca o kadar boştu ki aynı soruyu yine sordum, yanıt bulamadım. Bulabilen var mı?

Önce güzelliklerden bahsedelim; Aras Bulut İynemli… Büyük oyuncusun, saygılar, sevgiler… Bölüm içinde iki ana performans – Sena’nın videosunu izlediği an ve Meliha’nın evinde kriz geçirdiği an tüm bölümü sırtladı dersem yanlış olmaz.

 
   
 

 

Yamaç iki kez kriz geçirdi, ilki Vartolu’nun abisi olduğunu öğrendiğinde. Sena idi krizinde kucağını açan, sevdiği… İkinci krizinde bir başka sevdiği sakinleştirebildi onu. Aliço… Seviyorum aralarındaki saf sevgiyi…

 

 

Krizin haricinde bir diğer iç acıtan sahne de Sena’nın videosunu izlediği sahne. Ön izlemeyi izler izlemez sordum; ya siz Deren olsaydınız, böyle bir acının üzerine Yamaç’a o videoyu izletir miydiniz?

İşte sonuçlar;

 

 

Ben bir süre daha beklerdim. En azından alıştıra alıştıra, en azından bir sokak köşesinde değil…

 

 

Ama gelen yorumlar benim düşüncemde olduğu gibi bu videonun acısını arttıracağı değil aksine sevdiğinden kalan en taze anı olduğu için ilaç olacağı yönünde…

 

Sena’ya veda ettik etmesine de bir süre flashbackler ile hayatımızda olacak besbelli. Ölmüş halini dirisinden çok görüyoruz diyenler çok haklı ^^  Dilan Çiçek Deniz fanları bile Sena’nın diziye vedasına üzülmeyecek bu gidişle…

 

Bir karakterin daha güle güle demesini istiyorum, hem de can-ı gönülden. Madem adam gibi hikaye yazılmayacak, sahneleri ortaya karışık çatapat ve reklam anlaşmaları için bölüme yerleştirilen kesitlerden öteye gidemeyecek, lütfen Salih’i de öldürür müsün Sayın Horzum. Teşekkürler.

Eğer yakın gelecekte ölmeyecekse gidişata göre karakter harcanmaya devam edilecek demektir.

 

 

 
   
 

 

Yamaç Yüzüklü’nün ona verdiği afişten Gül Pavyon’un izinden Mahsun’un son sözlerini hatırladı. “Ben yapmadım.” Bulmacanın parçalarını birleştirmek üzere mekana gitti.  Bu hikaye nasıl da ilgimi çekmiyor bilesiniz…

Yüzüklü karakterinin Yücel olması – kabul edelim ki Yüzüklü = Yücel denklemi üzerine ilerliyoruz,  ne açıdan bakarsan hikayeye oturmayacak. Adamı ilk gördüğümde işte bu Kayzer Soze diyenlerdendik ( drmytngrn ‘e sevgiler) ama bölümler ilerledikçe bu denklemi bozacak o kadar sahne izledik ki…

İlk aklıma gelenler;

Yücel Vartolu’nun mekanında iken Yüzüklü’nün dışarıda olduğu sahne izledik. Bu adam aynı anda iki yerde nasıl olabiliyor?

Çeto Yücel’i sevmiyor, bu net! Ama yüzüklü ile iş birliği yapabiliyor, bu da net! Hatta bırak iş birliğini ona saygı da duruyor, ama aynı zamanda onu görünce ‘Yücel’ olarak ölümünü de isteyebiliyor.

Çeto Mahsun’a Yüzüklü’nün planlarını överken gençliğini vurgulamadı mı? Yücel mi genç ^^

İster Yücel olsun ister olmasın Çukur’un tanıdığı biri olduğu dışında elimizde net bir ipucu yok.  Aman, kimse kim… Sadece artık ortaya çıksın yeter…

 

 

Yüzüklü’yü beklerken Baykal ortaya çıktı. Ama ömrü kelebeğinkinden kısa sürdü. Düşünsenize görünmesi ile mefta olması aynı bölümde…

Belki de Yüzüklü büyük patron, ‘Baykal’ diye bir prototip Beyefendi yarattı. Peki bunun için neden Ahmet Mehmet değil de ona mezarlıktaki bedeni de yok ettirecek ekstra iş yükü getirecek Baykal’ı tercih etti? Yüzüklü rahmetli Baykal’ın maddi olanaklarına nasıl sahip oldu? Arabalar, yatlar… Hatta rahmetli Baykal’dan daha bile iyi değil mi durumu? Yoksa bu tez tamamen yanlış, Yüzüklü’nün de bir büyük patronu var? Meşhur K001?

Düşmanın kim olduğundan öte neden düşman olduğunun da tez zamanda açıklığa kavuşması dileğiyle…

 

Tweetleriyle yazımı renklendiren lavinia  ve Gözde Erkan ‘a teşekkürler…

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke Oguz

  Kriz anında Yamaç’ın nefessiz kalışı ,Sena ölmesin deyişindeki acı , babası dokunmasın isterken Aliço’nun Idris’i uzaklaştırması, Yamaç’ın Alico ya Sena öldü değil mi ? derken ki mecburi kabulleniş çok güzel yansımıştı.
  Yamaç adım adım kendini kaybediyor maalesef. Geçen hafta önce Mahsun’u, ardından “karını kaybetmişsin daha iyiysen bir özür bekliyorum” diyen Sedat’ı gözünü bile kirpmadan soğukkanlılıkla öldüren Yamaç, bu hafta da Baykal’ın yerinde karşısına çıkan herkesi vurdu tereddüt etmeden. Önceden olsa bayıltırdı ama bu sefer etkisiz hale getirmekle yetinmedi birer kurşun sıktı. Yamac Kocovali’ya , olmayı hiç istemediği adama evriliyor gibi duruyor Yamaç. Aydınlık yanı, olmak istediği kişinin kim olduğunu O’na hatırlatan Sena’sı yok artık çünkü. Sadece Sena ile kalmayacağını da biliyor katilin üstelik. Sevdiklerini kaybetmemek için bu oyunu bitirmesi gerektiğinin farkında. Içi kalbi kapkaranlık şu an. Sena’nin bıraktığı video Yamac’a kim olduğunu hatırlatır mı? Tekrar müziğe sığınır ve silah kullanmayı bırakır mı Yüzüklü’yü öldürdükten sonra.
  Sena ne güzel soylemis: Herkesi sevdiğin için seviyorum seni.

  Yamac gercekten de cok guzel seven biri. Sevdigi icin de affedebilen biri. Şu an herkese ama belki de en çok kendisine kızgın. Belki de bu yüzden susuyor.

  Bir patlama anı olacak mi Yamaç’ın merak ediyorum. Şimdilik öfkesini Idris’e biraz da Cumali’ye yöneltmiş durumda. Cumali Sena’nin yokluğunu fark etmedi diye mi , yoksa uzak duruyor diye mi Yamac’in tepkisi emin degilim…

  Yamac videoyu izlerken içim bir kez daha acıdı… Senarist güzel ağlayan adamı bulmuş yazıyor da yazıyor 😓😓😓

  Ben de Deren’in hemen izletmemesi gerektigini düşünenlerdendim belki doğum gününe yakın bir zamanda izletebilirdi videoyu dedim ama belki de Sena’nin sevdiği adam olarak kalabilmesi için videoyu sıcağı sıcağına görmesi gerekiyordu. Izleyip göreceğiz.

  Gelelim Salih’in taşları alma operasyonuna. Ben sevdim o sahneyi. Sonunda işi kendi istedi. Babasından onay aldı planını yaptı ve uyguladı. Başardı ve taşları babasına getirdi. Kemal ve Metin cenaze evine girerken ” Valla girdiler ben vurulurlar sanmistim. Medet olsa kesin vurulurdu ” demesine güldüm. Kemalin helva yemesi sahte gözyaşları falan güzeldi. Salih’in kardeşimin karısı öldüğünde mekan basmaya gelmediniz mi? diye çıkışı da güzeldi.

  Bir de Salih ile Yamac’a karşılıklı bir sahne yazılsa . Salih Yamaç’ı teselli etmeye çalışsa . Yamaç agabeyi ile acısını paylaşsa ne var. Belki bu hafta Salih Yamaç sahnesi yazılır. Malum Yamaç yine sevdikleri ile sınlanacak gibi duruyor fragman fotosuna bakacak olursak.

  Fragmanı izlemedigim icin ne olur ne biter bilmiyorum ama sanki Cumalinin timsahin elinde oldugu Yamaca soylebmeyecekmis gibi geliyor bana. Yamac yerine kurtarmaya Salih ve Medet gidecek , tam Cumali kurtarilmisken Yuzuklunun adamları tarafından rehin alınacaklar sanki. Acaba diyorum “yasayacak ve olecek olanlara Yamaç’ın karar vermesini mi isteyecek Yüzüklü . Yüzüklü sadist biri psikolojik işkence uyguluyor. Gül pavyondaki su dolu akvaryum ile Yamaç’ı karsilamasi bunun göstergesi. O nedenle sevdikleri arasında tercih etmesini isteyeceği bir sahne gelebilir gibi geldi bana.

  Salih’in diğer sahnesi Medet ile olandı. Medet’in tripleri iyi hoş, Salih’i Medet’in karşısında Vartolu olarak izlemesi zevkli de tras bıçağı reklamı çok gereksizdi.

  Damla ve Cumali sahnesini ne kadar sevdiysem Damlanın kapıdaki korumalarla kısacık konuşmasından o kadar gıcık kaptım. Kapıdakiler Sena sevmezdi abla yenge densin ondan alışkanlık diyor. Damla siz de haklısınız diyor demesine ama benim adım Sena değil diye laf sokuşturmaktan da geri kalmıyor.

  Çakma Baykal’a merhaba ve güle güle dememiz yaklaşık bir saat sürdü 🤣🤣 Tahminimce bizim Baykal gerçekten öldü. Yüzüklü Kocovalılarla arasındaki problemi bildiği icin hedef şaşırtma amacı ile Baykal’ı öne sürdü. Anlamadığım bizimkilerin Baykal adına ulaşabileceğini nasıl tahmin edemedi Yüzüklü. Bu kadar zeki ise bunu hesaplaması, Kocovalıların Baykal’ın peşine düşebileceğini bilmesi gerekirdi. Bu arada Yüzüklü ve Baykal arasında nasıl bir bağ var da adam Baykal’ın mekanına çökmüş.Acaba Çakma Baykal büyük patronu söyleyeceğim derken Yüzüklü’yü mü deşifre edecekti yoksa onun üstünde bir isim daha var. KK01 Yüzüklü mü yoksa onun üstü mü? Geçen haftaki veliaht konuşması aklıma Mihriban’in masallarini getirdi nedense. Yucel Idris icin kocovalilarin veliahti mi derken oldukca samimi sevecen dururken Akin’i ogrenince tavrinin degismesi normal degildi. Meliha ile Mihriban arasinda bir bag varsa tum bu yasananlar ileride küçük Idris Kocovalıların başına geçebilsin diye mi? Çok mantıklı gelmese de ortada Meliha’nin intikami varsa , Meliha’nın Salih ve Mihriban ile bağı varsa , diğer Kocovalı erkeklerini ber taraf edip önce Salih’i Çukur’un babası yapmak amaç olabilir.

  Yeni manyağımız Timsah Celil’in ömrü ne kadar acaba? Serdar Karaca vurulduğu için öldürülmüştü. Elvis kadınları kaçırarak kendi sonunu hazırlamıştı. Celil ise Cumali’yi alma hatasında bulundu. Bakalım Yüzüklü tarafından koruma altında mi Celil. Öyle iSe hemen ölmeyebilir. Aksi takdirde ömrü çok uzun olmaz gibi geliyor bana nedense.

  Celil’in Yamac’a ulaşma yöntemi de pek ilginçti doğrusu. Önce emlakciyi alması. Sonra öldürüp Yamac’a ulaşması için cebine noT bırakması. Iyi hoş da notta bir isim bir adres olsaydı bari. Yamac kimi bulması gerektiğini nereden bilecekti. Şimdi bilir artık Cumali alınırken tinsan adı geçti çünkü.

  Çakma Baykalın öleceği belli idi bölüm sonunda şaşırmadık. Yüzüklü’nün Çukur’un tanıdığı biri olmasına şaşırdım ama. Yüzüklü akıllı dedik ya adam haki sahaya arabayla girmeyi akıl etti en azından. Bizimkiler koşmayı tercih etti. Hadi Yamac’imin akli basında değil yanındakiler arabayı alalım abi niye demiyorlar. Hali sahanın ortasında kabak gibi dikilerek sonunu hazırladı Baykal. Gerçek düşmani öğrenmek de bu bölüme kaldı.

  Bakalım #büyüksır etkileti ile yayınlanacak bugünkü bölümde Yüzüklünün sırrı gerçekten ortaya çıkacak mı? Kendinin ortaya çıkması bölüm ortasında mi sonunda mi olacak?

  Şimdiden herkese iyi seyirler

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba:)) Aslı’cığım ellerine sağlık:))
  Ben de senin gibi en çok Yamaç sahnelerini beğenenlerdenim bu hafta. Aras Bulut Iynemli bu hafta da kocaman bir alkışı hak etti . Yamaç’ın hissettiği her duyguyu , her karmaşayı , derin yalnızlığı çok güzel geçirdi ekrandan ve ulaştırdı yine izleyiciye.
  Gül pavyondaki sahne güzeldi sevdim ben. Yamaç’ın kendini su dolu akvaryuma bırakmadan önce Sena’nin vedasını hatırlayışı ve bir an için O’na kavuşma umuduyla hareket edişi hoşuma gitti. Kapağın kapanacağını fark edene kadar geçen zamanda yüzünde sanki anlik bir huzur vardı. Derken sesi duymasının ardından gerçek hayata dönmesi, içeride katilin olduğunu anlaması, O’nu görmeye çalışması , kapağın kapanması ile Sena gibi nefessiz kalması… Tabi Yüzüklünün sözleri.. “Öğreneceksin Yamaç , Sena yalnızca başlangıç , sevdiklerini koruyamamak ne demekmiş sen de ögreneceksin.” Neden Yamaç diye sordum yine bölüm boyunca. Yamaç hakkında elimizde hiç bilgi olmadığı için kime zarar vermiş olabileceği hakkında yorum yapamıyorum. Elimizde Yamaç ile ilgili bildiklerimiz : 11 yıl önce birini öldürdü, evini soyadını bıraktı çekti gitti. Kimya okudu. Ilac fabrikasinda calisiyor , sarki soyluyor ve patlayan seker yapıyordu.
  Bu kadar bilgiyle de ,katilin amaci Idris’ten intikam almaksa, neden Yamac’a aci çektirerek bunu yapiyor sorusuna bir cevap alamiyoruz haliyle. Asil derdi Yamaç ise sebebi ne yorum yapamıyoruz.
  Babalarının günahlarının bedelini oğulları öder mantıği ile ailenin en masumunu mu kendine hedef secti? Belki de ailesinin degil kaybolan cocuklugunun intikamını alıyor kimbilir?

  Yamaç’ın Yüzüklünün peşine düştüğü sahneyi, kovalamacayı çok sevdim. Yüzüklü ilk kez panikledi. Yamaç’ın deli yüzünü ilk kez gördü.

  Yüzüklü demişken bu bölüm kimliği ortaya çıkıyormuş. Genel kanı Yücel olduğu yönünde ama benim hala şüphelerim var çünkü hikayeye oturmuyor Yücel seçeneği .

  Sonuçta bu adam Çukur’a Ceto’ların döndüğü gün geldi. Ceto O’nu fark edene kadar Kocovalilarin ayarladığı evde kaldı ve hiç dışarı çıkmadı. Çeto’nun onu görmesi ile de evden çıkarılıp pavyona götürüldü. Ceto öldümü ile Yucel ozgurlugune kavustu. Cetonun öldüğü gün Sena kaçırıldı. Ertesi gün Sena öldü. En fazla iki gün sonra cenazesi oldu. Cenazeden sonra Yamaç Çukurdan ayrıldı. Ertesi gün geri döndü. Akşamına Yücel onunla vedalasti ve aynı gece Yüzüklü Çukur sokaklarında dolaşırken insanlar ona selam verdi. Peki yücel 5-6 günde mi herkesin selam verdiği tanıdığı bir adam mi oldu çukurda ? Bu bana pek mantıklı gelmiyor.
  Uluç ile konuştuğunda dediğini yaptın sadece Çukur’a değil evlerine de girdin demişti Yüzüklü. Eğer Yüzüklü Yücel ise e o da Koçovalıların içine girmişti zaten. Yamaç’ın güvenini kazanmakta pek de zorlanmamıştı.
  Ceto Yüzüklü ile konuşmuştu. Yücel olduğunu biliyorsa neden onu Çukur’da görünce öldürmek istedi. Yücel neden Ceto’yu görünce korktu saklandı.
  Yücel ile ilgili oturmayan şeyler çok. Ama Kocovalilarin veliahtlari ile ilgili bilgi alması, ısrarla Yamaç’ı sorması ve onunla konuşmadan gitmek istememesi , ben de sevdiklerimi kaybettim ne hissettiğini anlıyorum demesi şüpheli durumlar. Devrimlerim derken aile mi , dost mu, sevgili mi kaybetti bilmiyoruz. Edip’in oğlu ise babası öldükten sonra annesi intihar etmiş ve sonrasında yetimhaneye bırakılmış olabilir. Yada Ceto’dan kaçtıktan sonraki 10 yıl içinde sevdiği birilerini kaybetmiş olabilir. Karısını öldürüp cenazede Yamaç için gerçekten üzülmüş gibi görünüp, baş sagligi dileyip bir de elini sıkabilecek ve beni istediğin zaman arayabilirsin diyecek kadar sadist bir adam olabilir mi Yücel bilemiyorum.
  Yamaçtan intikam almak isteyen O da olabilir başkası da.
  Yamac Alico sahnelerine ♥️♥️♥️♥️♥️♥️
  Iyi ki Alico var Yamaç’ın yanında. Onu karşılıksız çıkarsız seven tek kişi belkide Aliço… Yamac geldi diye sevinen, ıslak olduğunu görünce onun için endişelenen, hasta olmasın diye çırpınan, Meiha’nın evinde geçirdiği krizde Yamaç’ı sakinleştiren… Nasıl Alico bir tek Yamaç ile temas kuruyorsa Yamaç da şimdi sadece Alico’ya sarılıyor, Aliço’nun kendine sarılmasına izin veriyor.
  Meliha’nın evindeki sahne çok iyiydi. Yamac ölümle kaybetmekle Sena’yı aynı cümle içinde bile kullanamıyor ki ölümünü kabul etsin. Meliha’nin da Yamaç’ın halini görüp Sena’nin ölümü diyememesi onun yerine Sena’nın başına gelenler bu yüzdenmiş demesi hoştu.
  Yamac Idris konuşması daha doğrusu Yamaç’ın zaten cevabını bildigi soruları sorup cevabını vermesi , Idris’in öyle olması lazımdı sonucunu bilemezsin ki demesine Yamaç’ın cevabı yerindeydi. Yamac ki bu dünyadan uzak kalmak için ailesini terk etmiş o bile her insanın sevdiğinin intikamını almak isteyeceğini bilirken Idris’in bunu ön görememesi… Oğullarının başına gelen her şey kendi yüzunden iken hala sakın durabilmesi ve kendini haklı görebilmesine ne denir ki… Bakalım gerçekten intikam sebebi Idris’in Edip’i öldürmesi mi çıkacak yoksa tamamen Yamaç ile alakalı bir durum mu olacak? Intikam sebebi ortaya çıkınca Yamaç Idris’e söylediklerinde haklı mi diyeceğiz haksız mı?

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Merhaba Aslı, bölümü izlemedim ama çukur tagında yazılanlardan dolayı bilgi sahibiyim. İzleyebilirsem varsa Edip ile ilgili sahneleri izlerim. Beni aptal yerine koyan, bana hiç birşey vaat etmeyen bölümleri izlemek içimden gelmiyor. Sezon başlarken ne hayaller kurmuştum ama olmadı. Çok iyi oyuncular ama kötü bir senaryo. Geçen sezon Vartolu’nun Çukurla bağlantılı olduğunu ve idris’in oğlu olduğunu hemen öğrenmiştik. Bu karakterler arasındaki etki-tepki olayları, aralarındaki gerilimle izlenme zevkimizi artırmıştı.Bugün bile donüp o sahneleri izleyerek hala keyif alabiliyoruz. Neredeyse 10 bölümdür bir yüzüklü ve Baykal olayımız var ama ellerden başka gördüğümüz biri yok. Geçen sezon Cumali’nin kolunu görmekle aynı şey değil. Yeni sezonda oyuncu belli olacağı için o kadar önemli değildi. Şimdi ise sadece bölüm doldurmak için yazılıyor. Daha öncede yazdım. Senaristler 180 dakika dizi yazamıyorsa greve gitsinler. En fazla 80 dakika yazsınlar. Artık bu ülkede birşeylere hayır denilsin. Asgari ücrete oranla her şeyin en pahalısını kullanıyoruz. Dizi süreleri de böyle. Günde bir dizi yerine 2 dizi yayınlasınlar ama en azından izlediğimiz şeyler iyi olsun. İdris ölmesin dedim, İdris-Meliha-Sultan-Mihriban-Paşa ve diğerleri ekseninde izleyeceğimiz flashback sahneleri olur dedim. O sahnelerle dizi içinde dizi izleriz dedim de nerde..Tekrara düşmek istemiyorum ama gerçekten zekamızla alay eden bölümler izliyoruz.

  • Katılıyorum. Bu artık konuyu sakız gibi uzatmaktan öteye geçti. Konun yok ki… Daha giriş yapılmadı düşünsene… Bölümün yarısı da (bir süredir öyle) flashback zaten.

   Şaşırdım, Yamaç’ın komadayken ki rüyasının flashback’i olmadı. Sadece bir cümle ile geçtiler, Aaa olmaz bak hakkım kalır ^^…

  • Yamaç sahnelerini de izle, Meliha’nın evindeki krizi çok gerçekçiydi…

 • pride&prejudice

  Ben Sena nin olum sahnesinden sonra Cukur u izlemiyorum sonradan puhu tv den sadece Yamac sahnelerini izledim. Zaten yurtdisindayim izlerken de tabletten sesin dinledim. O kadar mesafeliyim diziye. Bu tarz film olsa sinemada gidip seyretmem o derece uzaklastim. Konulari artik takip edemiyorum etmek de istemiyorum. Neden boyle yaptilar? Anlasilir gibi degil? Ceto ve Mahsun dizinin sonu oldu! 3 uncu sezon ne anlatacaklar devamli yeni kotuler mi orataya cikartacaklar???

  • kötüler gelir, koçovalılar yener, yeni kötüler gelir, koçovalılar…

   3. sezon için gıdım heyecanım yok.

   • Sivas Li

    Ah keske 3. sezon olmasaymis Horzum 3.sezona hazirlikmi yapiyor nedir vakti yok galiba bölüm yazmaya.2. sezonu bastan seyrettik

 • Hiç kimse

  Bu bölüm bir daha anladım ki dizide mantık falan kalmadı artık misal en basitinden bu kadar büyük bir plan kurarak ortaya yeni bir Baykal atan, bu kadar prodiksiyon kuran kişi baykalın mezarını neden boş bırakıyor bir tane adam gömsün olsun bitsin. Ellerinde Baykal’a ait hiç bir şey olmayan koçovalılar onun Baykal olup olmadığını zaten anlayamazdı. Neyse dizide ki mantık hatalarını konuşmaya gerek yok artık. Daha önce de söyledim diziyi sadece karekterler için izliyorum ama gitgide karekterler de kayboluyor. Çukurun çocuklarının efsane hikayelerini dinleyerek büyüdüğü, 5-6 yaşında ki çocukların bile tanıdığı Cumali koçovalı resmen emir eri oldu, kemalden mekeden bir farkı kalmadı. Koskoca Vartolu, bebek kremi reklamı yüzü oldu. Ya selim belki de türk dizilerinde ilk kez gay bir mafya karekteri gördük, kendine özel bir hikayesi vardı şimdi yamaçın, idrisin yanında sessiz sessiz emir bekleyen bir ayakciya döndü. Aliçodan bahsetmeye gerek bile yok. Asıl üzücü olan çukurda ki karekterlerin neredeyse her biri için ayrı bir dizi bile oluşturulabilir, o kadar derin karekterlere ve bu karekterleri ustalıkla giyinmiş mükemmel oyunculara sahipken hala saçma çatışma sahneleri ile konak içi aşk ucgenleri ile uğraşılması. Hatta gay babası, güç delisi annesi, kontrol manyağı babaannesiyle büyüyen hiç sevilmemiş karaca karekteri bile çok ilgi çekecek, fenomen bile olabilecek bir karekter. Aslında daha iyi bir oyuncu ve güzel bir hikaye ile bu karekter den mükemmel bir dram dizisi çıkardı. Ya da abisinden psikolojik şiddet görmüş, insanlara olan güvenini tanıştığı insanlara gerçek adını söylemeyecek kadar yitirmiş sena karekteri bile doğru işlense ortaya ikinci bir kurtlar vadisi elif çıkartılabilirdi. Tabi daha iyi bir oyuncu da gerekliydi.
  Yani özetle çukur çok güzel ve derin yazılmış karekterlere sahipken bunları çok güzel harcadı. Ama yine de karekterler o karar güzel ki insanlar bırakamıyor.

  • Altına imzamı atarım…

  • Nur

   Mükemmel bir yorum. O kadar doğru ve haklısın ki, her bir cümlesine sonuna kadar katılıyorum.

  • Gözde E.

   O kadar doğru bir yorum ki bu.

 • Nur

  YÜZÜKLÜ HAKKINDA TAHMİNLER.

  Yüzüklü’nün önümüzdeki bölüm gösterileceğini sanıyorum ve gösterilecek kişi Yücel olacaktır.

  Ama; Yüzüklünün tek kişi olması hiçbir şekilde oturmuyor. Eller farklı, eylemlerin zaman ve mekan durumunu incelediğimizde fiziksel olarak tek kişi olmaları olanaksız. Çeto ve Yüzüklü ilişkisi de Yücel’e uymuyor.

  Ellerin farklı olmasını Tansu Biçer müsait olmadığından dublör kullanılmıştır diye açıklarsak senaryodan kopup dizi evreninden çıkarız. Ben senaryo içinde kalarak tahminlerde bulunmak istiyorum.

  Yüzüklü birden fazla kişi hatta birden fazla çetelerin ittifakı. Takım elbise içine beyaz gömlek giyilmesi ve yüzük takılması şekle ilişkin karar olabilir.

  Tahminim 3 ayrı kişi 3 ayrı çete ve onların elebaşları.

  1.çete; Yücel’in başında bulunduğu yapılanma. Bu yapılanma Yücel’in bir teorisyen olduğunu düşünürsek çeteyi aşan örgütsel yapılanma.

  Karakuzular’ın içinde Yücel’e bağlı kuzular olmaması imkânsızdı. Avni ve Alperen’i son çatışmada görmedik, onların hayatta olması gerekiyor. Başkaları da vardır.. SM’de spoiler fotoğraflar var ama zaten o fotoğraflar olmasa da işin doğası bu. Teorisyeni ister hayatta olsun ister ölü olsun düşünce sıcak savaşla yenilmez. Karakuzular sıcak savaşta yenildiler ama onları bir araya getiren düşünce yenilmedi. Hele de teorisyen hayatta.. Yücel yalnız değildir ama takım elbise/yüzüğü bir tek kendisi kullanıyor olabilir.

  2.Çete; Çukur’dan diye tahmin ediyorum. Hiç bir veri yok ama genç erkek elinden ve silüetteki uzun, ince boydan Celasun ve çetesi olabilir?

  3.Çete; Bence Damla’nın başında olduğu çete. Yücel harabelerde Damla ile buluşmuş olabilir. Çeto’nun beden dili orda bir kadınla konuşur gibiydi. Damla’nın adı-sanı yoktu henüz ama sonradan aileye hem kendisi hem de babasının yakın olduğunu öğrendik.
  ➖➖➖

  Bir de Yücel ile işbirliği yapan kişi hakkında çok çok uçuk bir tahminim var.
  Kemal.

  Kemal’in 1.sezonda bizim yapım kazası diye nitelendirdiğimiz bir sahnesi olmuştu. Vartolu, Baykal’ı aldığında Baykal alarmla adamlarına haber vermiş maskeli adamları otoparka gelip Baykal’ı kurtarmıştı. Maskeliler arasında Kemal de vardı. Bizler yeterli figüran olmadığından Uğur Yıldıran nasıl olsa farkedilmez diye sahnede görev almıştır diye yorumlamıştık onu.
  Ama bu sezon halen denize attığı silahın sırrı açığa çıkmadı.
  Kemal yakın nişancı ama bu sezon 2 sahnede onun uzak nişancılığını gördük bir tanesi Yamaç’ın Çeto’yu arabadan attığı sahneydi diğeri sanırım Bulgarlara teslimatta patlayıcı varillere ateş ettiğindeydi. Aliço ile aynı kategoride mi bilmiyorum ama Kemal de uzak nişancı.
  Çukur halkı o tarzda selamı Kemal’e verir, Metin’e de verir ama Metin artık yeminli. Kemal’in yemin sahnesi henüz olmadı.

  Kemal eşiyle mutsuz ama Çukur’da henüz kimsenin boşandığını görmedik. Acaba boşanma hoşgörülmüyor mu? Öyleyse belki Çukur dışında bir yerde yaşama hayali olabilir. Duvar Yazılarından ‘Hayaller Hawai, Gerçekler Sanayi’ Kemal için yazılmış olabilir mi? Çeto için yazılmıştır diye düşünmüştüm ama o garibim son nefesine kadar kuzularlaydı ve organlardan parayı örgüt için alıyordu demek ki, zira hiçbir kaçma girişimi olmadı. Sıcak çatışma sonrası girişimi sadece canını o anlık kurtamak içindi. Ne helikopter ne paralı güvenlik vs kaçıp lüks içinde başka yerde yaşamak için.hazırlık yaptığına dair hiçbir sahne verilmedi. O yazı Kemal için olabilir?

  • Eğer tek kişi ise; Ellere dikkat ettiklerini hiç zannetmiyorum. Mesela Mahsun ile buluşmasındaki beden yapısının Yücel ile alakası yok mesela… Bu kadar ince düşünmemişlerdir.
   Teorine göre 3 ayrı kişi 3 ayrı çete ve onların elebaşları ise el / beden mantıksızlıklığı oturuyor ama teori benim için tutarsız. Ama Yaratıcı :))))

   not: Yeni bir yüzük kardeşliği teması??

   • Nur

    Yüzük Kardeşliği olabilir?
    Farklı motivasyon, ortak hedef.
    Hedef;
    Çukur’u Koçovalılardan almak.
    Motivasyon;
    ‘Sevdiklerini koruyamanın ne demek olduğunu sen de anlayacaksın Yamaç” cümlesi Yücel’in motivasyonunu gösteriyor ama Yamaç-Sevdiklerini Koruyamamak-Yücel denklemi 40 yıl önceki Edip mevzusuna oturmuyor. Şöyle bir şey olsaydı anlardım. Yücel’in belki bir kızı veya kızkardeşi vardır fakültede Yamaç’a aşık olup karşılık bulamayınca denize atlayıp intihar etmiştir. Yücel hem kendi ideolojisi hem de kızı/kardeşinin intikamı için hareket ediyordur vs vs
    II.Yüzüklü, varsa III.Yüzüklünün motivasyonları sadece Çukur’un paylaşımı olabilir. Damla şayet ittifakta ise bu motivasyon ona uygun mesela.
    ➖➖➖

    Yücel harici Yüzüklü için çok uçuk başka bir tahmin;
    Koçovalı kardeşlerden birinin bilinmeyen bir ikizi olabilir mi? Mesela Cumali’nin? Ya da Selim’in, Salih’in?.. Yamaç’ın bilinmeyen bir ikizinin olması olasılığı da var ama Meliha’ya ilk 3 daha çok uyuyor.

    • Nur

     Bu arada Tansu Biçer’in yaşına baktım 40 yaşındaymış ben onu 44 falan sanıyordum:) Yaşı verilmeyen karakterleri canlandıran oyuncuların yaşıyla 3 aşağı 5 yukarı olasılığından yola çıksam da Yücel’in Yamaç’a Sena öncesi aşık olacak yaşta kızı olmuyor, kızkardeşi daha uygun.

    • Buke Oguz

     Neden sevdiklerini kaybetmek demiyor da koruyamamak diyor Yüzüklü. Bu cümleye ben de takildim. Yucel Edip’in oğlu ise ve babası ölümce annesi intihar ettiyse mesela, annesini koruyamadığı için Sena’yı öldürmüş olabilir mi mesela ?
     Üniversite döneminden bir aşk da mantıklı geliyor kulağa. Yamaç’ın geçmişini bilmediğimiz için yorum yapamıyorum ama bu da yazılabilecek bir hikaye.

  • Buke Oguz

   Selam Nur. Dediğin gibi Yüzüklü’nün kim olduğu bu hafta ortaya çıkıyor. Hiç istemesem de kafamda oturtamasam da Yüzüklü’nün Yücel çıkma ihtimali yüksek maalesef.

   Teorilerini beğendim. Gökhan Horzum bu kadar yaratıcı yazmaz bence ama olsa güzel olurdu.
   Ellere ben de takılıyorum . Tek bir kişinin eli değil gibi geliyor bana da. Bazen daha genç duruyor bazen orta yaş gibi. Yamaç yaşlarında, belki küçük belki bir kaç yaş büyük bir karakter olarak düşünmüştüm Yüzüklü’yü. Bazen sarı tüylü bazen tamamen tüysüz.🤣Çeto’nun velet demesi genc oldugunu düşündürmüştü.
   Çukurun tanıdığı selam verdiği kişinin Yücel olduğuna ihtimal veremiyorum. Yücel Çukur sokaklarında kaç gündür dolanıyor ki.
   Sevdiklerini kaybetmekten bahsetmesi de şüphe uyandırıyor bir yandan. Bir de Yücel ne zaman arabayla geldi Çukur’a. Arabasını Çukur’da kimse fark etmedi mi?
   Neyse umarım bugün Yüzüklü ve büyük sırrı ortaya çıkar ve inşallah yeni bir karakter sunar Gökhan bey bize.

 • Nur

  TİMSAH CELİL

  Gökhan Horzum’un sıradışı karakter yaratması zékayı aşıyor, deha niteliğinde.

  Timsah Celil, vasat kötü karakter gibi yansıtıldı ama bence sıradışıydı.

  Diziyi izlerken bazen olağan, vasat, önemsiz görünen bir şeyde bir gariplik hissediyorum kafama takılıyor sonra birden kendimce (!?) çözüyorum. Öyledir ya da değildir, belki bambaşka br şeydir ama algım bu yönde.

  Timsah lakabını ve Celil ismini çözemedim. Timsah belki Bursaspor’a göndermeydi, bunların üzerinde durmuyorum.

  Göründüğü ilk sahne; Çukur’a gelip yaşlı emlakçıyı rehin alması;

  İmajı zaten bir şeye benzemiyor. Kaşında küpe, kolyeler, şal desen gömlek, süet bot, arabasının kaportasındaki boya vs.. Sanki ne bulduysa almış, giymiş, yapmış.. Yaşlıya, anneye saygısız, empati yoksunu, umursamaz. Çabuk sıkılıyor, odaklanma sorunu yaşıyor, kapalı ortamda kalamıyor vs vs..
  Ama asıl ilginç olan Çukur’a elini kolunu sallayarak gelip alakasız bir adamı Yamaç’a mesaj yollamak için alması..

  Timsah’ın iletişim biçimi; Mesajlaşmak ve hatta mesajda EMOJİ (Yaşlı adam) kullanmak. Yaşlı adam, Timsah’ın Yamaç’a yolladığı mesajda emojisiydi:) Adamı onun için aldı ve öldürdü.

  Y Kuşağından sadist bir mafya babası düşünelim.
  Y kuşağı bildiğim kadarı ile 1980-2000 yılları arasında doğan kuşak. Ülkemizde 1990’lardan itibaren doğan kuşak. Bu kuşak internet kuşağı ama Sosyal Medya kuşağı henüz değiller. Geleneksel mektup/not yazıyorlar +SMS cep telefonlarıyla hayatlarına giriyor. Sokaklarda oynayan son kuşak, internet kafeler ve kısıtlı SM ile de aynı zamanda sosyalleşen kuşak. Tüketiciler. Beğendikleri ne ise giyiyorlar vs vs.

  Timsah Y kuşağının mafya babası. Rehin aldığı Cumali X kuşağından. Son racon bilen kuşak..

  Dağınık yazdım ama Timsah’ın tarzı, tavrı, herşeyi Çukur dizisinde olsun ya da başka dizilerde olsun daha önce görmediğim bir mafya babası profili. Şöminesinin üzerinde yazılan 1990 onun doğum tarihi dolayısıyla ait olduğu kuşağı da simgeliyordu.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Bölüm yazın öyle sevindirici bir güne denk geldi ki, içim cıvıl cıvıl ve bölüm ile ilgili olumsuzlara kısaca değinip beğendiğim yerleri daha çok yazmak istiyorum.

  Yüzüklünün kim olduğunun gösterilmemesi büyük talihsizlik. Diziyi sabote ediyor, enerjiyi negatife çeviriyor.

  Bölüm sonunda sahte Baykal’ın halı sahada vurulmasına giden akış hatalıydı.

  Yeni bölümü bir önceki bölümden başlatmak da hatalıydı.

  Yukarıdaki olumsuzluklar dışında sıkılmadan izlediğim bir bölüm oldu. Timsah Celil’e bayıldım.

  Yamaç’ın yasına yer verilmesi Deren’le sahnesi ve tüm diğer sahnelerde Aras’ın performansı olağanüstüydü. Yamaç’ın Sena’nın öldüğü akvaryuma girmesi beni derinden hüzünlendirdi. 1.derecede yakınlarımı toprağa vermiş biri olarak Yamaç’ı o kadar iyi anlıyorum ki. İnsan bazen, tarifini yapamayacağım bir duygu ile orda sen de olsan kavuşacaksın gibi bir hisse sahip oluyor. Tam anlatamayacağım ama öyle bir şey işte..

  Salih’in diziden öldürülmeden ayrılmasını temenni ediyorum. Vartolu’ya Spin Off çekilsin. Bu bölümde imajı tamdı. Altın tabancası, altın kol saati dahil. Ama olmuyor maalesef.

  Yamaç’ın elinde tuttuğu ilanda Müzeyyen ve Serdar da var. Müzeyyen Senar’a hoş bir gönderme:)

  İlanda Suna var. Aliço’nun bulduğu 1972 tarihli Şan Müzikhol ilanında da Suna vardı galiba. Hafızam yanıltıyor olabilir ama o zamanlar Suna acaba Sultan mı gibilerinden tahminler yapmıştık. Suna’nın ikinci kez ilanda yer alması tesadüf mü acaba?

  Yücel’in Edip konusuyla ilgisi olmadığını da düşünmeye başladım. Bir türlü Yamaç’a yapılan eziyetle ilişkilendiremiyorum zira İdris ve Meliha hayattayken Sena niye öldürülsün, Yamaç niye delirtilsin? Başka bir şey var, ama ne? Verisizlikten bir yere varılamıyor.

  Bölümün biraz zayıf olmasını bomba gibi bölümlere hazırlık diye nitelendirdim. Son 6 harika olacaktır.

  • Buke Oguz

   Yamaç’ın tüm sahneleri yine çok iyiydi. Akvaryuma kendini bırakması , Sena ile ölüm ve kaybetmek kelimelerini aynı cümlede kullanamaması , Deren ile sahnesinde Sena’nin veda niteligindeki sozlerini dinlerken gozyaslari ve yer yer yuzunde beliren aci gulumseme , kahvede onca kişinin arasında olup da bu kadar yalnız olması, kahve önündeki kaldırımda tek başına oturduğu hali hepsi çok dokundu bana.

   Yüzüklünün Yamaç’ı Gül Pavyonda şu dolu akvaryum ile karşılaması adamın sadist olduğunu gösteriyor. Psikolojik işkence bu resmen. Ölüm anını unutmasın istiyor sanki Yamaç’ın. Ve Neden Yamaç sorusuna cevap bulamıyorum.

   Timsah Celilin mesaj iletme şekline ne desem ki… Mesajı yazıyor yolluyor imza ad adres yazma ihtiyacı duymuyor. Sonra da Yamaç gelsin diye bekliyor 🤣🤣