ÇUKUR – Çukur Evimiz Yamaç Babamız

Birkaç hafta önceki Çukur bölüm yazısına İdris Koçovalı cümleleriyle başlamışım,  bu bölüm yazısının başlangıcı için de aynı cümleleri seçtim:

Aile her şeydir. Aile, her şeydir… Ailen yanında değilse sıfırsın, yoksun. Hiç kimsesin. Ailen arkanda değilse, hiçbir şeysin. Onlar senin ellerin. Bak; kolların, bacakların. Onlar vurur tekmeyi, tetiği onlar çeker; sen sanırsın ben çektim, ben vurdum. Ailen korur seni gerektiğinde. Sen de aileni korursun. Bunu en iyi sen bilirsin. Aile her şeydir.  

 
   
 

çukur evimiz yamaç babamızBu bölümde o kadar güzel altı çizildi ki ‘aile’ kavramının… Koçovalı ailesinin gelini olmadan önce bir ‘aile’ bireyi olabilmiş mi Sena?  Kısa kesitler halinde anlatılan çocukluğuna ve hatırlamak istemeyeceğim kadar kötü oyunculuklarla karşılaştığımız İzmir seyahati ışığında, HAYIR. Olmak istiyor mu? Anlaşılan o ki HAYIR. Sena ‘aile’ olarak bir Yamaç’ı eklemiş hayatına, bir de zaman içinde doğacak çocuklarını…  Peki ya Yamaç bu çekirdek tabloda yer almak isteyecek biri mi?

Sena’yı az çok tanıdık. Sevdik mi? Büyük harflerle yazmaktan çekinmiyorum, HAYIR. (Sevgi değerlendirmem salt karaktere yönelik, Dilan Çiçek Deniz’den  ve oyunculuğundan bağımız)

Hani Yamaç’ın Kumburgazlı Serdar’a verdiği ‘empati’ dersi vardı ya? ‘Empati nedir, nasıl yapılır?’ dersini Serdar önce biricik aşkına yapsaydı daha farklı mı olurdu Sena – Yamaç ilişkisi. Bana göre kesinlikle çok farklı bir Sena izleyebilirdik, daha anlayışlı, daha verici… Umudum vardı az da olsa… Sena’yı sarsarak ‘Bukalemun bulunduğu ortama göre renk değiştirirken bukalemunluğundan bir şey kaybeder mi?’ sorusuna cevap aramak isterdim. Biraz olsun ayak uydurmaya çalışmadı ki Çukur’a…

çukur evimiz yamaç babamız

Oysa ki ‘aile’ her şeydir. O aile ki, hiçbir yükümlülüğü olmadığı halde 1 haftalık bebesi kucağındayken senin için silahlara siper olur. Sena’nın rest çekip kendi evine dönüşünü takiben bu sahnenin gelmesi ne kadar güzel oldu değil mi?

 
   
 

Madem Sena’dan ilerliyoruz… Sormak isterim, Sena’nın silahlı çatışmanın ortasında ‘N’olur yapma sen bu değilsin Yamaç’ seslenişine ekran karşısında ‘geri zekalı’ diyerek karşılık veren kaç kişiyiz? Sena Yamaç’ı silahla çözüm bulmanın yanlışlığına ikna etmeye çalışırken ne oldu? Serdar Yamaç’ı vurdu.

Ve bu seslenişiyle dikkat dağıtan ve Yamaç’ın ölümüne neden olabilecek bir yara almasına neden olan Sena’nın zerre suçluluk duymadan hastane koridorlarında üst perdeden çıkışıyla Yamaç’ın yaralanmasından İdris Koçovalı’yı sorumlu tutmasına ne demeli?

Bu kafadan ben de istiyorum, sıfır vicdani sorumluluk, ne güzel <3

çukur evimiz yamaç babamız

Sultan’ın Sena’ya adıyla ilk hitabı (anne – kız sahnesi mi yoksa ^^) yine bir öğütle tamamlandı. Artık ‘gitmek’ ya da ‘kalmak’ Sena’ya kaldı… Ve Sena gitmeyi tercih etti, hem de Yamaç’a ‘seni evimizde bekliyorum’ teklifinde bulunarak

Yamaç yerine bavullarını kapının önünde bulmasının geri dönüşü olur mu? Bilemiyorum… Ama kalbimden geçen madem Baba’dan esinlenme söz konusu Michael Corleone’un ilk aşkı Apollonia’ya düzenlenen suikast sahnesinden de esinlenme yapılabilir ^^ Üzgünüm Sena, bu hikayede ‘ölü’ olmak sana daha çok yakışacak.

Vartoliii… Koçova’lıların evininin gözetleme kulesi konumlu evinde ne baskınlar planlar diye düşünürken adam Serdar’ın adamlarının baskınına karşı Koçovalı’ları korudu yahu… O ne koşu idi Erkan Bey’cim^^  Biz koşma eylemi içeren sahnelerde Hülya Koçyiğit – Ediz Hun kumsalda kavuşma sahnesi koşusu kıvamında aksiyona alışkınız.

Salih(!) o evde Sadiş olmasaydı da yardım eder miydi? Varsın Medet’in ‘Niye yaptık?’ sorusuna yanıtı “Çoluk çocuk vardı, o yüzden yaptık” olsun, kardeşini öldürten bir adam mevzu bahis… Ama günün sonunda Çukur’un silahları Koçovalı ailesini korumaya vesile oldu, yaşa sen Celasun…

 
   
 

Sen iyisini bilirsin Vartolu da, sahi sen kimsin Vartolu?

Yamaç’tan ‘teşekkür’ ziyaretinde beklenen soru geldi:

“Kimsin sen?”

Oysaki cevaba sadece bir adım kalmıştı. Ah be Yamaç’ım Vartolu’nun yüz ifadesini görmek keyif verse de Varto’ya bir adam gönderdiğinin bilgisini vermeye ne gerek vardı? Meke için üzülmeli miyiz?

Kan bağı ortaya çıktığında Sadettin ile Yamaç ilişkisini çok merak ettiğimden ilk defa bir dizide mutlu son bekliyorum ^^ Yaşasın kardeşlik <3

çukur evimiz yamaç babamızKardeşlik konusu açılırsa yolun sonu Selim’e çıkar. Anlaşılan Selim’in ailesi kendi canından kanından (şüphem de yok değil?) çocukları değil sadece ‘baba’sı…   Eve saldırmışlar bilgisine tepkisinin başka açıklaması olamaz.

Acı bir haber alınca nefesinin kesilmesi Koçovalı geleneği herhalde. Aynı Yamaç da olduğu gibi Selim’de kızı Karaca için hastanede nefessiz kaldı. Gerçi Yamaç’ın nefessiz kalmasının nedeni karısının kaçırıldığını öğrenmesi idi, Selim’in ki ise pisliklerinin ortaya çıkma ihtimali^^  Yalnız o ne sahneydi öyle? (Öner Erkal Bey’cim niye hep komedide tıkılı kalmıştın ki sen?)  Çukur’u kendi eliyle -bile isteğe, bataklık haline getiren Selim, çamura önce kendi saplanıyor farkında değil.

Çukur sadece Yamaç için değil, Çukur’un her bir bireyi için kenetlenir. Aliço örneğinde olduğu gibi.  Selim’in ayağına dolanan bir oyunu daha ^^ Beyefendi sadece bir ütopya olarak değil, bedenen de dahil oluyor hikayemize. Sizce Koçova ailesi ve Çukur ile derdi ne?  Bence’nin yanıtı 23 Kasım tarihli ‘Koçova Mahallesine Beyefendi de geldi, Hikaye Şenlendi’ yazısında…

 
   
 

Perde arkasından aşk

çukur evimiz yamaç babamız

Saadet Salih’in Çukur’da olduğunu eve baskını önlemesi ile öğrendi. Artık sıra yüzleşmeye geldi. Ama yüz yüze gelmek ne mümkün? Perde arkası güzel bir çözüm olmuş. Sadiş’in yüzüne bir şey mi oldu sorusunun naifliğine gel, kıyamam börek de yapmış ^^ Sadece bir adım vardı aralarında, bir küçük adım… Ama ya o adımın önündeki engeller?

çukur evimiz yamaç babamız

Sadiş’in Salih’i aradığı sahnede ismi yazan telefonla silahın yan yana durması durumun özeti…

çukur evimiz yamaç babamız

Yamaç’ın vekaleten yürüttüğü Koçova liderliği resmiyete döküldü. İdris Koçovalı’dan selam alındı, selam verildi, kutunun içindekiler baba eliyle oğluna geçti.  Bu durumda bize ‘hayırlı olsun’ demek düşer…

Ve Çukur’un yeni lideri Yamaç son sahnede Selim’e şüphelerini dile getirdi:

– Aileni seversin…

-Severim tabi, sevilmez mi?

-Seversin. Sevilmez mi?

(gülme efekti hayal edenler? Ben ^^)

Artık ispat zamanı;

çukur evimiz yamaç babamız

“Kardeşin için ölür müsün Selim?”

Selim o silahı ateşler mi dersiniz?

ANKETE KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Dizi ile ilgili diğer yazılar Çukur kategorisinde… 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Ayla

  Asli kalemine saglik. Eda nin yazisi aksiliklere ugramis bende 10. BÖLÜM hakkinda düsündüklerimi
  paylasayim. 2018 yilinda sana blogunda okuyucu trafigi patlamasi ve bol kazanc diliyorum. Tabii saglik ve huzur en önemlisi..

  Sena Serdar i vurmamis:))
  Kizina karsi devamli ilgisiz olan Ayse nin Karaca diye cildirmasina bir anlam veremedim,ne yani kizinin kiymetini o kaybolunca mi anliyacak. Bana pek samimi gelmedi.
  Ah be Vartolu ne diye kurtardin Sultan i,ne güzel gidicekti öteki tarafa 🙂
  Idris in hastane önünde yol ortasinda arabasini calisir durumda birakmasina da bir anlam veremedim. Bölümde yadirgadigim en büyük sey Idris be Yamac bak Vartolu kurtardi kadinlarimizi,cocuklarimizi konusu hic gecmedi. Idristen yarim yamalakta olsa Vartocuguma bir tesekkürünü beklerdim:))
  Tüh ya Sadis ve Salih karsilasmadi hayel kirikligi yasadim. Neyse ki sonra perde arkasinda karsilastilar,cok tatliydilar ve cok romantiktiler:)
  Sadis simdilik daha sirasi degil ama o yan komusunuz oldugu icin mutlaka bir gün sesini duyar ve tanirsin. Keske böreklerini orada biraksaydin belki Salih geri gelir alirdi..

  Vartolu nun adami insan sarrafi olmus gözü Celasun u bir türlü tutmadi,al benden de öyle:)) Caktirmadan da kış lastigi reklamini da Vartolu ya yaptirmislar:))

  Selim beyfendinin kim oldugunu biliyormus. Idris bu bölüm iskele babasi gibiydi. Neden Selim i bu kadar basi bos birakiyor sorgulamiyor diyecektim ki gördük ki sorguladi ama pek bir yarim yamalakti,hem sordugu sorularinin cevabinida alamadi.
  Selim gercekten bu adamin oglumu? Önce Serdar i babasi ve Yamac in basina bela olarak önlerine atti,simdide Feyyaz i. Pislik Selim onun yüzünden Alico muz onca dayak yedi:((
  Selim icin beyfendi kizindan daha önemli ve daha nice coraplar örecek babasi ve kardesinin basina.
  Yamac sen ne kadar büyük bir insansin,kocaman bir ❤️in var. Feyyaz in evlat acisi cektigini bildiginden adamin kendisine attigi onca yumruga gikini cikarmadi.

  Bu sefer Vartolu Yamac a GOL atti ve Meke den önce Dogubeyazit a ulasti.
  Sena bu bölüm gözüme yine batmaya basladi. Idris e adiyla hitap edip saygisizliklar falan,gitsin valla hatta birdaha hic geri gelmesin. Yamac sen bu degilsin diye yakinmalar,5 günde ne kadar tanimistin ki sen Yamac i?
  Yamac bu sefer cukurdan ASLA cikamaz,gidemez. Ilk nefesini cukurda aldi son nefesini de cukurda vericek. Vay Yamac in Sena nin “evine” bavullarini göndermesini
  sevdim. Ama tabii Sena yi kötülüklerden korumak icin mi gitmesine izin verdi yoksa Sena nin yaninda kalmamasina mi kirildi orayi pek cözemedim…

  Bakalim Selim Yamac icin ölürmü? Selim kesin kafasina sıkacak be kurşun boş cikacak ve böylece Yamac ikna olacak. Selim seytanida kötülüklerine devam edicek. Hissediyorum senarist bu konuyu cok uzatacak….
  Bu arada bölüm icin secilen sarkilar yine enfesti.

  • Merhaba Ayla, Hoş geldin …

   Ne güzel dilekler  Sana da mussmutlu bir yıl dilerim.

   Eda’nın yazısı yine editörde mi takıldı acaba, çünkü o gece yazacaktı, yanılıyor muyum? Neyse notlarına yorumlarımı burada yazayım 

   Bazı insanlar ebeveyn olmamalı diye konuşmuştuk ya işte Ayşe’de öyle biri. Karaca Aşkın ve annesini gördüğünde annesinin yanına gitmişti de annesi kovalamıştı ya, o zaman notunu vermiştim. Haykırışları bana senin dediğin gibi pek değil hiç samimi gelmedi. Eşi ile ilgili problemler onu ‘kötü’ olmaya itmiş olabilir ama annelik ayrı bir konu.

   Ya Sultan’ın Vartolu’nun annesinin İdris’ten uzaklaştırılmasında payı olduğunu söyleyip duruyorum. Sen ne diyorsun bu konuda? Hatta evlendirilmesine de Sultan ön ayak oldu diyorum ben. Tezim doğru ise Vartolu bunu öğrenene kadar Sultan’ın sağ kalmasını isterim. Yaşasın kötülük ^^

   Vartolu / Sadiş sahnesi perde arkasından olsa bile ne güzeldi diii mi? Bak o börekler de kesin el açmasıdır yufkadan değil…

   Ya Medet çok tatlı değil mi? Celasun kendi kendine Vartoluyu bitirmeye çalışıyor bence de onda o akıl ne gezer…

   Sena’ya diyeceklerimi yazıda uzun uzun dedim. Ayrılık değil en iyi sena ölü sena tezimde ısrarcıyım.

   Selim konusunda ben de bir şey çıkacak ve o silah bir şekilde patlamayacak diyorum.

   Anket sayfası da yaptım (admin çalışıyooo şekeriiim) katıldın mı?

   • Ayla

    Katildim anketine:)) Selim 4 ayak üstüne düsecek,hatta silah kafasina dogrulttu diye aptal Yamac ikna olacak:((

    Sultan in parmagi var mi Mihriban in ölümünde? Ben bu konuya pek sicak bakmiyorum cünkü Sultan genc bir kizdi bu kadar Kocovali gücü yoktu. Mutlaka ailelerinin zoruyla evlenmistir Idrisle diye düsünüyorum.

    Börekler kesin el acmasidir :))
    Medet i,Emmi yi,Paşa ve Meke hepsini cok sevdim Celasun disinda,o cocugun oyunculugu bana batiyor galiba:))
    Sena yi da birkac bölümdür seviyordum özellikle Sultan a baskaldirmasi ama bu bölüm gicik oldum. Ölsün yerine yeni biri gelsin:))

    • Sultan Mihriban i idris’ten uzaklaştırdı, evlendirdi vs… 😈😈😈
     Bekle ve gör…

 • Aslıcım ellerine sağlık. Tam özet geçmişsin. Bu hafta konusu sarmadi. Izlemiycem. Sena ölse de kurtulsak. Arası da itici hale getirdi kız. Partnerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Byyy

  • 🎈 Teşekkürler Gamze…
   Ama sırf yazıyı okumak olmaz sana izlemen gereken sahneleri yazayım;
   -Vartolu’nun yardımı
   -Selim’in nefessiz kalma sahnesi
   -son sahne 💕
   Başka… sena giderse doktorla yamaç olur bak 😉 hoş kız…

   • özlem sarıçam

    Gazeteci var birde kim olduğunu bilmediğimiz… Ve gerçekten çok sevimli olan

    • Ben de onu sevdim özlem.ama o Yamaçin kardeşi ve belli aliço ile olacak o kız

     • özlem sarıçam

      ya bu adam kaç yerden kaç çocuk yapmış… Aliço kıyamam kuzuma… Canımmm bu hafta dövdüler nasıl içim acıdı. ekrandan girebilsem pert edecektim insanları

     • Ahahhaahaha saldırı özlem:)))

     • Bence o Mihriban’in kızı ama Vartolu’nun kardeşi ama bana İdris değil?

   • Doktoru Selime konuşurken çok kısa bir an gördüm. Çok içim ısınmadı. Gazeteci kızı çok tatlı buluyorum ama o da kardesi.
    Yamaç öfkeli deli falan ya ben yamaça duru, naif, simariklikla zerre alakası olmayan seker bir kız istiyorum. Yamaç ilk etapta kesinlikle sevmesin. Öyle sakin bir kadın izleyesim var aslı. Son 3 yıldır hep atarli kadinlara denk geldim ve yoruldum hepsinden. Ezik olmasın şu anki siyah beyaz aşk takı aslı gibi abuklasmasinda ama hem cesur hem güçlü hem sakin olunamiyor mu ya??

    • Seninki ütopik oldu yahu… Gerçi doktorda cukurdan şikayetçi, olmaz. En iyisi bir mafya babasının kızı falan olsun. Eli solah tutsun 😈