ÇUKUR – Vartolu Sadettin Kalıbında bir Garip Salih

Kötü ile empati yapabilir misin sevgili izleyici? Kardeşinin katline sebep olmuş biriyle?  Öz babasının ölüm emrini vermiş biriyle? Üstelik öyle bir kötü düşünün ki hedefine giden yolda suçlu/ suçsuz ayırmaksızın yoluna çıkanları ya da yokluğu onun hedefine bir adım daha yaklaştıracak kişiler bir karınca gibi ezsin…  Ama bir de onun elinden alınanları düşünün… Yaşayamadığı çocukluğunu… Gurbet ellerde çektiği eziyeti, kaybettiği sevdasını da hesaba katın… Günün sonunda, hikayendeki boşluklara rağmen seni anlamamak mümkün mü Vartolu Sadettin ?

Peki ya dizideki kötü karakteri sevebilir misin sevgili izleyici? Onca ‘iyi’ye ‘iyilik’e karşın kötünün kazanmasını ister misin? Eğer istiyorsan, bu seni de kötü yapar mı? Bu isteğin nedeni içinde bir yerlerde gizlediğin kötülüğün televizyon ekranında gözle görülür bir hal almasından duyduğun keyif midir? Günün sonunda, bütün kötülüklerine rağmen seni sevmemek mümkün mü Vartolu Sadettin?

 
   
 

Ben hem empati yapabiliyor hem de seviyorum Vartolu Sadettin’i, ama Salih’i daha çok… Erkan Kolçak Köstendil öyle güzel giydi ki rolünü… Sahnesine göre kızdırıyor, güldürüyor, ağlatıyor… Her sahnesinde biraz daha devleşiyor… Bir izleyici daha fazla ne ister, değil mi? Karakterin hikayesi derinleştikçe izleyici tamamen sarıp sarmalayıp, her sahnesinde ekran başına kitleyiverdi.

Çukur Vartolu Sadettin -Erkan Kolçak Köstendil
Bu mahallenin adı Koçova Mahallesi

Durup bir an kötüleri mi seviyorum ben diye düşündüm… Her zaman değil. Bakınız, Selim de kötü…  Ama Selim her bölüm de biraz daha dibe batarken gönlümde, Sadettin adım adım daha da yukarılara tırmanıyor. Yine Salih geldi aklıma, ne naif sevmektir arkadaş, gözlerimden yaş getiren… Ne kadar derin ve bir o kadar gerçek…

Selim’in yeni numarası kumarhane… Yamaç’a istediği delilleri yaratacak besbelli. Üstelik Emmi için gelinine göz koymuş imajı yaratıp kırk yıllık dostu İdris’le de arasını açacak gibi, ne dersiniz?  Selim’in tüm bu oyunlarına karşı Yamaç’ın gözüne perde inmez umarım.

Çukur Vartolu Sadettin - celasun kubilay akaHer bölüm sonunda ısrarla söylemeye devam edeceğim; “Ne güzel sinirleniyorsunuz Aras Bulut İynemli Bey’cim.”  Ama görünen o ki,  Çukur’a battıkça daha çok sinirleneceksiniz.

Gelelim bıçkın delikanlı Celasun’a… Babasının kanını yerde bırakmayacağı besbelli. Ölümü göze aldığı bir risk Vartolu’nun yanında yer almak.  Celasun içerde, bu net!  Bu durum gözlerinin dolmasından, Meke’ye karşı elini kullanmamasından anlaşılıyor da… Oyun büyük, düşman güçlü be arkadaş… Sırf bilgi taşıma gibi bir fonksiyonu da yok belli ki, oyun kurucu olmak hedefi. Ama çok da zeki birine benzemiyor ki, eğer Yamaç da bu işin bir parçası değilse cesur bir delikanlının cahil cesaretidir yaptığı…

 

Çukur Vartolu Sadettin -Erkan Kolçak Köstendil

Gelelim bölümün en güzel sahnesine, bölüm finaline… Başa sarıp sarıp izlenilesi bir sahne…  Erkan Kolçak Köstendil’in performansının devleştiği bir sahne: Mihriban

İçimizi acıtan, gözlerimizden bir damla yaş süzülmesine neden olan bir sahne… İlk melodide istemsiz bir irkiliş, donup kalma, sinirlenme ve teslim olma :

“Kapat şunu Muhittin Abi”

Musa Eroğlu’ya saygıyla…

Dizi ile ilgili diğer yazılar Çukur kategorisinde… 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Ayla

  Merhaba Asli asagida okuyucularin pek Yamac i sevmiyorlar:)) Ben seviyorum, Celasun un annesiyle olan sahne güzeldi. Kadina ogluna göz kulak ol yoksa karismam diyecegine Celasun un düsmani ile calistigini bildigi halde cocugun annesinden özür diledi,yardim teklif etti. Bende Celasun un Yamac icin calistigina inaniyorum.

  Ben senin aksine Mihriban ve Vartolu sahnesinden bu sefer etkilenmedim. Daha öncede bu türküde Vartolu yu aglatmislardi,bu sadece tekrar gibi oldu. Vartolu gri degil kötü bir karekter,simdiye kadar vicdan göremedik kendisinde. Bana bu Mihriban türküsüyle duygu sömürüsü yapiyorlar gibi geldi,Vartoluyu aklama politikasi…
  Ama dizide favori karekterim Vartolu ve evet bende kötüyle empati kurabiliyorum. Bunun en büyük nedeni oyuncunun Vartolu yu cok mükemmel birsekilde üstünde tasimasi.
  Su siralar Vartolu ve Saadet in sevdasi Yamac ve Sena sevdasindan daha cok ilgimi cekiyor oda bir gercek:)) Haftaya Idris e komsu olan Vartolu yu izlemek keyifli olacak,dananin kuyrugu kopacak:))

  Selim de Vartolu kadar kötü ama Vartolu kivirmadan gizlemeden kötülüklerini yapiyor Selim ise gizli gizli sinsice,en tehlikeli KÖTÜ bence.

  • Hoşgeldin Ayla, aslında kötüden değil sinsiden korkacaksın…

   Kubilay Aka ya (Vatanım Sensin) etkisi büyük ihtimal hiç ısınamadım. Celasun Yamaç’ın adamı değil de Yamaç’ın tarafından bireysel çalışıyor diyorum. Sence?

   Vartolu’da vicdan olmadığını ekibinin gözünden öğrendik, hiç bir zaman lider de olamayacak. Onun da altı çizildi. Kötü mü kötü, seviyor muyuz? Evet… <3

   • Ayla

    Kubilay i ne VS de sevdim ne burada,itici bir tarafi var. Bende onu demek istedim Yamac tarafindan bireysel calisiyor.
    Ah asagida ki yorumcular oldu yukarida ki yorumcular:))

  • Merhaba:))) aslında diğer yazistigimiz ortamda anlattım kızlara. Ben yamaçı seviyorum. Sadece senayla aşk boyutunu sevmiyorum. O kisim cidden çok sıkıyor.
   Ama Yamaçin adım adım ilerleyişini, arada kalislarini, iyi tarafta kalmaya cabalayisini severek izliyorum.
   Genel olarka dizinin aksiyon kısmını beğeniyorum zaten. Celasun karakteri dışında. Oyuncu çok fazla abartarak oynuyor. Aşırı yüksek yüksek bakın ben ne çok sinirliyim diyor bana ekrandan. Şimdilik Yamaçin yanında değilse bile zamanla olacak belli. Alico bu yamaç ekip olacaklar. Şimdiden üzülüyorum böyle tatlı bir ucluye neden daha iyi birini almamislar diye
   Vartolunun yaptıklarının savunacak bir yani yok bence. Yaraları da acıları da olsa binlerce gencin ölümüne neden olacak bir işi gururla yapıyor. En ufak bir vicdan azabı duymadan. Ama sondaki sahne bence karakteri temize çekmek için değildi. En kötü insanın içinde bile temiz noktalar vardır. Onun da sevdiği, kıymet verdiği insanlar olur şu hayatta. Vartolunun zayıf noktası da annesi. Zaten baştan beri bize o zayıflığı altıni doldurarak gösterdiler. Yani havada kalmadı.
   Selim çok sinsi çok pislik ama onu izlerken de gıcık olmuyorum nedense. Ahaha bunu geçen de birine yazmıştım. Hadi bakalım bu hafta ne hinlikler yaptın şeklinde izliyorum. Ay öl de kurtulalim şeklinde degil. O açıdan da seviyorum çukuru

   • Ayla

    Selam Gamze bende tanitimlardan Sena ya bula bula bunumu buldunuz modundaydim. Simdilerde bir bölüm seviyorum bir diger bölümde gözüme batan bir iliski icindeyim kendileriyle:))
    Baktigim birkac diziye canli izlerim Sena sahnelerini ileri sarma sansimda yok katlaniyorum:)
    Kubilay in oyunculugunu bende sevmiyorum hani daha kac firin ekmek yemesi deyimi ona uygun.
    Bende Selim e empati duyan ender izliyecilerden biriydim ama son birkac bölüm bende kredisi tükendi:(
    Bilmiyorum zaten bir bölüm öncesi bu türküde Vartolu yu aglattiniz hatta o sahnede ilk baslarda gicik oldugum Vartolu favori karekterim oldu. Sonra bu bölümde tekrardan aglatmalarini sevmedim. Zaten bazi sahne bir izliyeciye cok dokunur bazilarina da dokunmaz…

    • Ama Yamaçin Vartolunun zayıf tarafını yakalamasi açısından mantıklı olmamış miydi?? Adamini sarhoş edip ağzından laf aldılar. Sonra da birebir deneyip öğrendiler.
     Ama tabi şu da var. Çok gercekci bakarsak vartolu gibi biri normal hayatta bir şarkıyla kendinden o derece geçmez. Onlar biraz dram dizisi hareketleri:)))
     Sena fragmanlardan beri neden neden diye sorguladığım birisi. Çift olarak da yakistirmadim. Sena sadece sultana ayar verdiği yerlerde hoşuma gitti. Gerçekten ölse de yamaç biraz karanlık tarafa geçse onu öyle izlesek diye bekliyorum. Acaba olabilir mi dersiniz??
     Selimin kötülük yapış tarzı hoşuma gidiyor. Hani kapı dinleyerek değil direkt zekice ve haince adimlar atarak ilerliyor. Karton kötü deģil yani. Yamaça bir yem fırlatıp onu dondurebiliyör. Bakalım ne kadar sürecek.

     • Ayla

      Yok Sena ölmez diye düsünüyorum ben. Kenan Imirzalioglu nun hatunu kadar gözüme batmiyor:))

     • Ahahah kimse onun gibi olamaz:))) şükür ki bırakmış oyunculuğu. Keske diyoruz yüz yüzeyi ipe götürmeden önce bu karari verseydi.
      Sena ölmez deyince tüm umutlarımi öldürdün ama ya..

     • Sena gitsin diye demiyorum ama Michael Corleone gibi dark side a geçişi için fitili ateşleyebilir… Bak süper olur…

     • Ay sus sus…. Bu arada Sena bir beni rahatsız etmiyor galiba. Arasciimla güzel paylaşıyorlar. Standart modeller gibi yapmacık gelmiyor. Bir de kendini geliştirmek için çabalıyor yazın beachlerde selfie çekeceğine LA de eğitime gitmiş. Aferin vallahi..

     • Off kumarhanede büyük oyun olacak!. Yazıda yazmıştım, emmi ve paşa için kanıt yaratacak sanki…

    • Ama büyük oynadı… kalp kalp kalp…

 • Vartolu yu sevmemek mümkün mü?? Emir kozcuoglundan sonra yeni bir fenomen doğuyor..Onun karşısinda gıcık sevgilisiyle aşk yaşayan yamaçı itici bile bulmaya başladım. Ki ben vartolu yu daha ilk bölümden derinliğini göstermeden bile sevmiştim. Şimdi ondaki saadet aşkını da izledikçe nasıl kapılıp gitmiyim bu adama
  Ahahhah tüm Koçovalı lari yıkıp geçsin istemeye başladım aslı. Ne olacak bu halim:)))

  • Kore

   Ahahah birde o tatliş jack sparrow yürüyüşünü yerim ya:))))))))))

   • Ahahah çok şekerdi ya:))) adam efsane karekter çıkartıyor. Karşısinda da tırt yamaç ayar verip duruyor. Al senanı da bi git diyesim var. Vartolu nun ekibe katilmak istiyorum

    • Kore

     BEn izleyince öyle dedim vallahi Yamaç falan gözüme hiç hoş gözükmedi gebert hepsini diye bağırıyordum:))))))

     • Ahahaahaha dimi?? Bunca yıldır egemenlik kurmuşlar. Yetmedi mi yedikleriniz halkın üstünden..az çekilin biraz da vartolu yesin
      Yamaçı ben aslında başta sevmiştim de gittikçe sinir olmaya başladım. O iyilikte kalmaya çalışan halleri batıyor. Bir şeyi yapacaksan doğru dürüst yap. Ben dönücem ben gidicem ben iyilik meleğiyim havalarindan çik. İkiyüzlü oluyor böyle. Aslında bir nevi oya gibi. Kendilerine haksizlik yapıldığı için diklenen kahramanlarımiz..Oysa ki herseyini davaya veren kötüler kazanır gerçekte bu hikayeleri

     • Kore

      Hiç sevmediğim karakter tipi istediği şeyi istediğini kabul etmeyip başka eller kullanan kılıfar kullanan insanlar ama gerçekte bazı şeyler kirlenmeden olmuyor.

     • Temiz totalimiz pembiş seviyor kore. Yoksa eminim böyle derin kötü yazan senaristler yamaçı da gri yazardı. Ama naparsin ki başrolümuz kristal gibi parlak olsun isteyen bir halkımız mevcut

     • Kore

      insanüstü ve gerçek dışı çok merak ediyorum hayatlarında var mı öylesi üstelik kusursuz yazılmaları onları kusurlu yapıyor

     • Cıks cıks cıks cıks… Vicdanlıdır benim Yamaç’ım…

   • Süper benzetme… süper süper…. :)))))))

    Mihriban ertesi arabaya yürüyememesine, dur bir ağlayıp geleyim…

    • çok güzel oynuyor adam:))) herkesi gölgede bıraktı dizide

  • Ay yok o zaman kurunun yanında yaş da yanar. Yamaç Bey’ciime kıyamam ben Gamze…

   • Yok şimdilik ben de Kıyamam aslıcım. Onu ben de seviyorum. Diğer tarafta yazdım zaten rahatsız olduklarımı.
    Bu dizide gerçekten aksiyon anlamında memnunum. O cephede sadece celasun karakteri çok rahatsız ediyor beni. Çok itici biliyorum o çoçoğu.
    Aşk tarafında sadiş vartolu var en azından. Çok güzeller.
    Ama senanın öleceği, Yamaçin kendini kapatıp yeni birine yavaş yavaş didiserek asik olacağı zamanlari cok buyuk hevesle bekliyorum. Umarım gelir o dönemler..gelir mi dersin aslı?? Bu da kerimin düzelisi umudum gibi içimde patlamasa:DDD

    • Ay ismi geçti içim bir hoş oldu. Keriiiimm… emojim de yok <3 <3 <3

 • Kore

  Sevebilir misin ne kelime bayıldım:)))))))