ÇUKUR – Bedenimde Değil Ruhumda Sızı

Bu haftaki Çukur yazısında başlığı bölüme giriş yaptığımız Ruhumda Sızı’dan… Ağladım. Damla ile Cumali’nin bebeğinden çok sözlerin beni götürdüğü anılar, yakın zamanlı kayıplarım için. ‘Sözün bittiği yer’ derler ya, işte o yer tam burası. Yaşayan bilir…

Dizimize dönelim…

 
   
 

 

 

Damla’nın kaybı gerçekten büyük. Annesini erken kaybetmiş bir kadın olarak, annelik kavramını da kendi çocuğu ile öğrenecekti. (Sultan’dan yalan yanlış şeyler öğrenmemiştir umarım.)  Ama öyle sevmiş ki Cumali’yi çekirdek ailesini kurmak istemiş. Ama nasıl Cumali Damla için, doğmamış bebeği için Çukur’a ihanet edebilecekse Damla da Cumali’nin  – hayatında tek sevdiği adamın, hayatı için bebeğinden vazgeçebildi.  Cumali’nin ‘Ruhumda Sızı’ ile Damla’yı temizlemesi güzel detaylardı. Ve en güzeli de Sultan’ın yüzüne kapanan kapı idi tabii, iki kere idi değil mi?

 

Karaca ile Azer aşkı dolu dizgin ilerliyor… Kebapçıya gittiler ^^  Sesli güldüm, kusura bakmasın AzKar fanları. Bir önceki bölüm yazısının altındaki yorumlarda epeyce değinilmişti AzKar sahnelerinin yalap şap yazıldığına ikna oldum. Katılırsınız katılmazsınız bilemem ama Karaca’nın Azer’in evine gitmesinin barışı sağlamaktan öte hoşlanma ve hoşlanmadan doğan merak, yakın olma isteği olduğuna hep inandım. Bu teorimi bir kenara koyalım, yahu Karaca Celasun’un daveti olduğunu düşünüp soyunup yatağa girme cesaretini gösteren, onu dedesinin odasında kıstırıp dudaklarına yapışan ve kuzeninin nişanlısı olan bu adama düğün arifesinde anlamlı(!) cümleler sarf eden bir kızcağızdan neye dönüştü?

 

 

AzKar zaten mükemmel işlenmiyor, Azer Kurtuluş konusunda isyan başlayacak yakındır!

 

Karaca’nın evden kaçtığı gün olanlara bakar mısınız? Çukur’da bir yerlerde Yamaç’ı tutukladılar, Damla bebeğini kaybetti tüm hane halkı ayakta tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de Celasun’a yakalandı. “Bu kim lan?”  sorusunun yanıtını hızlı buldu da sindirebildi mi? Kesinlikle hayır!.

 

 
   
 

 

 

Yamaç sorgudayken sırtından gözüken polis sahnesinde acayip heyecanlandım; “Acaba Arık Böke bu polis olabilir mi?” Hashtag #içerde olunca hikayeyi de direk içerde’ye bağladıysam… Ama bırakın Erdenet olmayı Erdenet’lere düşman olan bir polismiş. Ve hatta Erdenetleri içeri alabilemek için Yamaç ile işbirliği yapmak istiyormuş. Bu durum biraz zorlama geldi açıkçası.

Günün sonunda Çağatay Erdenet = Düşman. Benim bildiğim Yamaç onun zaaflarını bulurdu. Ama yok, planı yanına birini köstebek yerleştirmekten ibaret. Bu nedenle fevri de olsa Cumali’ye hak veriyorum doğrusu. Cumali Çağatay’ı o dakika öldürebilirdi. Kaldı ki kötülük yapanın cezasını o kötüden en çok zarar gören  vermeli. Bu nedenle Koçovalı biraderleri dizseniz önüme, hangisi kırsın Çağatay’ın kalemini deseniz yanıtım net olur: Cumali Koçovalı!  Yamaç abisini nasıl oldu eli ile koymuş gibi buldu bilemeyeceğim ama Erdenetlerin babasını Çukun başına saracağına araya tampon kuvvet polisi sokmak mantıklı oldu doğrusu. Yine de adam hazır düşmüşken neden öldürmezsin o ayrı, bilemedim.

Ama Çukur biraderlerden herhangi biri Cengiz Erdenet’i bugün öldürse ailenin de onu öldürteceği kesin. Bu açıdan bakınca ondan kurtulmanın en iyi yolu itibarını kaybettirmek değil mi?

 

 

Çağatay’ın kendi eliyle kendi hakkındaki tüm bilgileri Yamaç’a vermesine salaklık diyoruz da sürpriz bir şekilde gazeteci Emir’i tanıyan bilen polisin bunca süre Emir’in elindeki veriler ile harekete geçmeyip Yamaç’ın oyunu ile Çağatay’ı suçüstü (ön izlemeden suç ne anlamadık ama? Uyuşturucu baronu ile buluşmak mı?) yakalamasına akıllıca hareket diyoruz. Peki!.

 

 

Yamaç sorguda iken Vartolu ile Mahsun maceradan maceraya koştular ^^ Yahu bu Vartolu Mahsun’u nasıl affedebildi aklım almıyor, neyse ki arada laf sokmayı unutmuyor.   Vartolu ile Yamaç Mahsun’un desteğini masaya yatırdığı çatı sahnesinde Mahsun’un kardeşlerine olan inancına sevgisine hep inansam da Yamaç’a tepkisine pek de hak veremedim doğrusu: “Benim sana borcum büyük, eyvallah. Ama sen o kadar da alacaklı sayılmazsın ya…”  Karakuzular’ın dağılmaktan öte telef olması Yamaç’ın suçu mu yahu?

 

Vartolu sahnelerde… Kim için? Timsah! 

 

Timsah’ın vedası yurtdışından gelişi gibi ani oldu.  Timsah durup dururken neden memlekete döndü? Vartolu neden Timsah’ın peşindeydi? Bu sorulara yanıt veremeden yolcu ettik kendisini. Ölümünden önce canını kurtarabilecek tek kurşunu vardı Timsah’ın o da karavana oldu, yazık! Vartolu’nun Azer’in kardeşini öldürmediğini bildiğini Azer’in kardeşini öldürmeyen Vartolu’ya söylemesi ilginç oldu doğrusu. Koçovalı – Kurtuluş kan davasını başlatan bu ölümün Azer’in yanlış yönlendirilmesi sonucu olduğunu bilen adam ortadan kaldırıldı. Şimdi Azer tüm bu yaşananların, verdiği kayıpların bir hiç uğruna olduğunu nasıl öğrenecek? Bir rivayete göre bu gerçeği bir de Remzi biliyormuş, ama o da Akın Koçovalı yerine hapiste. Hem ona düşmez böyle bir gerçeği açıklamak. Anlayacağınız Koçovalı Kurtuluş düşmanlığının bir nebze olsun azalması bir başka bahara kaldı.

 

 

Alev alev yandığınız doğru!

 

EfYam yaktı geçti. Nereden başlasam, nasıl anlatsam <3

 

– “Bu adam bana güveniyor, beni…”

-“Balla keseyim o lafını; çünkü istiyor dimi? Çünkü istiyor diyecektin değil mi?”

-“Öyle demeyecektim ama…

-“Efsun.. Bana bak. Beni delirtme. Beni daha fazla delirtme, tamam?”

 

Ben galiba kıskanç Yamaç’ı pek sevdim. (Aşırı  kıskançlık, sahiplenme tehlikeli olabilir, o ayrı!) Lafları ile belli ediyordu ama ilk defa hareketleri de belli etti. Sahi Çağatay’ın o evde ne işi var?  Efsun Yamaç için kendisini tehlikeye atmayı teklif ettiğinde, üstelik tam iki kere, yanıtını aldı; “Bu gözlere rağmen, hayır!”  Demek ki unutulamayan o gözler sahibini tehlikeye atacak eylemler dışında Yamaç’a istediğini yaptırma gücüne sahip.  Yamaç ısrarla o gözlerin taa derinine bakmaya devam etse de konu Efsun’un güvenliği olunca “Hayır!” diyebiliyor.

Efsun her ne kadar kendini uzaklaştırmaya çalışsa da en az Yamaç kadar bu aşkın yörüngesine girmiş bir kere.  Ama  Efsun’un “seni bekleyen biri var” dediğinde Yamaç’ın bu ifadesi çok şey anlatıyor bence…

 

 

 

Senaryoda karakterin sahnedeki saçına dair not olmadığına göre doğal gerçekleşen  “Saçların çok güzel olmuş böyle” repliği de pek tatlıştı… (Gerçekten de çok güzel olmuş!)

 

Her ne kadar mükemmel bile olsa tek sahne olunca yazıda #EfYam’a yeteri kadar yer veremedim o zaman Fatima‘dan ne güzel bir  #EfYam videosu ile telafi edeyim:

 

 

 
   
 

 

Meliha’nın sırrı, oley ^^ Şimdi gel de Emmi’nin ölmesini bekle.  Emmi bir dizi karakteri olduğu için, Yamaç’a çektiği uzun nutuklarına katlanamadığım için ve her şeyden önemlisi şu sırrın artık ortaya çıkmasını istediğim için Allah geçinden versin diyemeyeceğim. Hadi Emmi ölmesin ama sır neymiş öğrenelim desem Aliço ketumdur, merak edip açıp okumaz ki mektubu.

 

Bölümün en güzel karesini kapak resmi yaptım, repliği de “Ben Babamı Özledim Lan” idi. Net!

Ama repliklere can veren oyuncunun performansı. İşte tam burada Necip Memili’ye saygu duruşunda bulunmak lazım.

 

 

Son olarak bir kez daha VarYam işbirliği izlemek çok ama çok güzeldi <3

 

 

Tweet’leriyle yazıma renk katan  ca   z.  dreamytangerine  zey  ve flakka‘ya, video için  Fatima‘ ya çok teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Yeni yazı yayında efeniim

 • Ayla

  ÇUKUR EKİBİ SETE ARA VERDİ

  Görüşmeler devam ederken, ilk hamle Ay Yapım’dan geldi. Gazeteci Birsen Altuntaş’ın haberine göre; İki gündür Çukur ekibine tedbir amaçlı repo veren Ay Yapım, dün akşam set çalışanlarına 1 hafta seti durdurduklarını bildirdi. Gelişmelere göre durum değerlendirmesi yapacak olan şirket, dizi ekibine elzem bir durum olmadıkça evlerinden çıkmamalarını tavsiye etti.

  • Gözde E.

   Evet dün duydum ben de bu haberi.

 • Gözde E.

  Setlerden ara verme kararları bir bir çıkıyor. Çukur’dan da yakındır. Kesin stok da yoktur :))

 • Gözde E.

  Bu akşamki etiketimiz #çukur
  Herkese iyi seyirler şimdiden.

 • Nur

  Arık Böke Erdenet

  Bu akşam izlemeye başlayacağız.

  Erdenet Ailesinin tanıtımı Çağatay’la birlikte kısaca yapılmıştı.
  Kökleri moğollara dayanıyormuş. Nerdeyse ortaçağdan beri İstanbul’dalarmış. Baba Cengiz Erdenet henüz bilinmeyen bir yerde. Ortanca oğul Çağatay İstanbul’da yerleşikti. Yasal zeminde Ecza sektöründe faaliyet gösterirken yasadışı zeminde uyuşturucu dahil İstanbul’un en tepedeki ailesiymiş. Haliyle uluslararası mafyanın üyesiler.

  Arık’ın Çağatay’dan büyük bir kardeşi daha olması gerekiyor. O kardeş hakkında bilgimiz yok belki hayatta bile değildir.

  Baba Cengiz Erdenet hayatta ve Çağatay’ın çekindiği biriydi. Arık’ın babasıyla ilişkisini henüz bilmiyoruz.
  Annesi hakkında bilgimiz yok. Çağatay’la anne tarafından üveyler.

  Toplamda kaç kardeş oldukları da şimdilik belirsiz.

  Çağatay’ın yöntemlerinin Çukur’da başarısız olması nedeniyle Arık bir şekilde devreye giriyor. Karar kim/ler tarafından hangi sebeple alındı belli değil. Arık’ın yöntemlerinin Çağatay’dan daha etkili olacağını varsayıyoruz.

  Arık’ın şakağında bir dövme var. Kılıç şeklini andırıyor? Modern dövme metodundan farklı bir uygulama ile yapılmış görüntüsünde.
  Asalet Nişanı olabilir.
  Çağatay’da böyle bir dövme yoktu. Arık’a bir gelenek gereği böyle bir dövme (eski tanımla nişan) yapılmış olabilir?
  Dövme şakakta. Vertikal tam düz olmayan bir hat çizgi. Çizginin üst ucuna yakın bir halka var gibi. Vertikal çizgi moğolların Somoya adı verilen alfabesinin ana şekliymiş. Somoya aynı zamanda Moğolistan bayrağında da kullanılan sembollere deniyormuş. Somoya dövmesi Arık’ın elinin üstünde var ve modern usüllerle yapılmış dövme görünümünde. Şakaktaki dövmeyi eldekiyle karşılaştırınca farklı metodla yapıldığı daha belirgin anlaşılıyor.

  Erdenet’lerin emanet kutusu yalıda korunuyor olmalı ki, kutu devir teslimi Çağatay tarafından Arık’a yalıda yapılıyor.
  (Kutu muhteviyatını net göremediğimden yorumu sonraya bırakıyorum)

  Arık’ın şakağındaki iz şayet Asalet Nişanı ise ve emanetleri de devraldığına göre Arık Böke Han göreve hazır.

  Çukur’a girişin gösterildiği fragmanda arkada görünen bayrak günümüz türk bayrağı değil. Bayraklarımıza nette baktım şeklen Kosova meydan savaşında kullanılan ilk ay yıldızlı bayrağa benziyor ama Soyoma’yı da andırıyor. Soyoma’daki ay ve güneşin türk bayrağına, ay ve yıldıza uyarlanmış hali gibi.
  Çukur’da Arık’a bağlı insanlar olabilir? Tebaası tarafından bayrakla karşılanmış olabilir? (Keşkeeee)

 • Nur

  Çağatay Erdenet’e veda…

  Nejat İşler’i göremeyeceğimden dolayı üzülüyorum ama yeni bir diziye başayacağına dair söylentiler var. Umarım doğrudur ve orada tekrar görme imkanım olur.

  Çağatay’ın işlenişinde bazı aksaklıklar oldu ama Nejat o kadar yakıştı ve karakteri doldurdu ki kardeşi Arık’ın dahil olmasında Nejat’ın payı olduğuna inanıyorum.

  Damdan düşer gibi hiç alakasız bir noktadan ‘baş düşman’ olarak diziye dahil olmasına rağmen izleyicileri düşmanın gücüne ve kararlılığına ikna etti.

  Evi olarak kullanılan muhteşem Sait Halim Paşa Yalısında adeta doğumundan itibaren yaşamış gibiydi. Zenginliğin ihtişamını çok doğal sundu. Tarihi ve ihtişamı nedeniyle hakimiyet kurması zor olan mekanı karakter ile özdeşleştirdim. Yalı Çağatay sayesinde bir Erdenet evi ve Arık yerleşince yadırgamayacağım. Benim için Erdenetler öyle bir aile zaten.
  ..
  Bölüm fotoğraflarında Çağatay ve Arık’ın yalının penceresinde yanyana duran fotoğrafları paylaşıldı.
  Çağatay ve Arık çok hoş ve bir o kadar da uyumlu ki, fotoğrafa bayıldım.
  Pencere kanadı (belkide tesadüfen) aralarında Soyoma’nın vertikal çizgisi gibi. Soyoma’yı Arık’ın el dövmesi nedeniyle öğrendim:)

  Çağatay’ın ölmeden ayrılmasına ayrıca sevinçliyim. Her an yeniden görme umudum taze kalacak. Umut ederken çok daha özenli işlenmesi şartımı da ekleyeyim.

  Hikayesi derli toplu yansıtılamadı. Reşit Fazlullah’ın ağzından çıkan bir kaç cümle ile Erdenet ailesi ve Çağatay hakkında bilgi sahibi olduk. Yetersizdi.

  Karakter; aşırı bilmiş, kibirli sevimli bi şeydi:) Nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum:) Kendi kendiyle acaip çelişen biriydi aynı zamanda.

  Şekilciydi.
  Özellikle giyim konusunda biçim ve kalite takıntısı vardı ama Yamaç’la ilk görüşmesinde İtalyan mafyası örneği verip giyimde şekilciliği küçümsemişti:)

  Sanatseverdi.
  Klasik tablo üzerinde günümüz olaylarını örnekleme ekolünün yaratıcısı olur kendileri:)

  İnsanlardan kuşku duyup aklıyla övündüğü halde Efsun’u çözememesi eksi hanesine yazıldı.

  Ders verecek (Mahsun’a) düzeyde siyaset bilgisi varken sosyoloji (Çukur) konusunda çuvallaması bir başka hoş çelişkisiydi.

  Masal nefretinin nedenini öğrenemedik:)

  Başlarda hedefe sadece algı yönetimiyle ulaşırken sonradan somut santaja başvurmasını senaryo hatası olarak nitelendiriyorum.

  İyisiyle, kötüsüyle bir Çağatay Erdenet ve dünya tatlısı Nejat İşler geçti diziden.

 • Gözde E.

  Sizce bu koronavirüs yüzünden dizi setlerinde çalışmalar durdurulacak mı ne dersiniz? Dün sinema tv sendikası bu yönde bir talep dile getirdi.

  • Ayla

   Evet durdulabilinir bence. Corona yüzünden hayatimiz degisti,Danimarka ya girisimiz bile yasaklandi. Oraya yakin oturuyorum ve ucuslarimiz oradan hep. Büyük kizim 2 hafta sonra Bali ye ucacakti Danimarka dan,iptal olsun diye ugras veriyor.
   Annem Nisan da ülkesine ucacakti hem Türkiye engeline hem Danimarka engeline takildi.
   Dün annemizin yasgününü kutladik,restorana gidisi son anda iptal ettik restoran yemegini eve getirdik. Birbirimize sarilmiyoruz,dokunmuyoruz:(
   Haziranda Türkiye gelicektim ya bir gram bile hevesim kalmadi…
   Günde kac defa girip girip oturdugum ülkeden Corona ile haberler okuyorum.
   Hal böyleyken bizler bu kadar etkilenmisken dizi setleri durdurulmus esasinda hic umrumda degil.
   Ya siz Türkiye de yasayanlar Hayat ”ayni” sekilde devam ediyor mu?

   • Nur

    Benim gözlemlediğim; insanlar yavaş yavaş önlem alıyor ve evlerine çekilmeye başladılar.

    Benim ailemdeki yakınlarım; farklı semtlerde oturuyoruz, birbirimize gitmeyip telefonda konuşma kararı aldık. Bizler yaşımız itibari ile riskli gruptayız zaten.

    Yaşadığım çevrede ise; Cuma günü bir yere gitmem gerekti ve oranın yakınında kalabalık bir camiden cemaat boşaldı. Ne diyeceğimi bilemedim. Diyanet mutlaka bu kişileri ikna etmeli, zorunlu tutmalı. TV’ler falan korona gündemiyle dolu. Yani aslında azılı bir muhalif olduğum halde ben bile yönetenlerin çabasını beğeniyorum ama işin içine din girince; sanki bu çabalar o alanda yeterli değil gibi?

    Camiyi bir tarafa bırakırsak toplum olarak fena değiliz galiba. Takdire şayan davranışlar gözlemliyorum. Panik yok ve herkes birbirine önlemleri falan aktarıyor.

    • Ayla

     Evet Türkiye de simdilik az görünmesine ragmen tedbirlerleri önceden almalari cok iyi. Sizde okullar bile tatil,Isvec henüz gerek görmüyor.
     Ibadeti cami yerine evde yapsalar saglik acisindan daha iyi olur.
     Instragram da gezinirken yemek tarifleri yayinlayan asiri dinci birisinin paylasimina baktim agzim acik kaldi,kadin diyor ki diziler,televizyon programlari mi daha tehlikeli yoksa korona mi ve Tabii ki diziler ve televizyon programlari diyor ya!

     • Nur

      Kendisi insta’da ne arıyormuş?
      O tür çarpık düşünceye göre çağımızın vebası Sosyal Medya!?

     • Ayla

      Cahide Sultan kadini takip ediyordum biraktim ama arasira girip tariflerine bakiyorum,bugün gördüm. Bir allahin kulu dese ya senin bu insta takilman günah degil mi:)))

     • Tövbe tövbe…

     • Gözde E.

      Bizdeki vakanın söylenenden fazla olduğuna inanıyorum. Belki de tedbirde geç bile kaldık.

   • bali mi? Ne işi var orada 😱

    • Ayla

     Sorma aralik ayinda yer ayirtmisti,cok huzursuzum. Umarim iptal edebilir.

   • Gözde E.

    Hayat değişti elbette. Yakında bizde de karantina ilan edilebilir. Benim hislerim karışık. Hem tedirginim, hem karamsar olmak istemiyorum. Setler durdurulmalı bence.

  • Nur

   Bence setlerin durması lazım. Çukur setinde biri taşıyıcı olsa, iç içe çalışıyorlar ya herkese çok çabuk bulaşır.. Olağanüstü bir durum bu ve herkes/heryer kendini olabildiğince adapte etmeli.

 • Ooo fragman. Güle güle çağatay erdenet!

  • Spoiler sayılmaz Gözde!

   • Gözde E.

    Diyorsun :))

  • Ayla

   Güle güle Cagatay hosgelmis komik isimli kardesi. Asagida fragman spoileri verdim Gözde ye,ama bu fragmana bakmalari gerekiyor. Yeni oyuncunun gelecegini sagir sultan duydu Ehh fragmanda kendini göstermis iste:)))

  • Nur

   Fragman değil de karakter takdimi gibi bir şey olmuş.
   Erdenetler’in de emanet kutusu varmış meğersem:)
   Erdenet Emanetlerinin içinde ne olduğunu pek seçemedim zira çok lazımmış gibi Yamaç’a da eş zamanlı emanet kutusunu açtırmışlar.
   Neyse Yamaç antiliğimi bir tarafa bırakıp dizi evrenine döneyim:)

   Koçovalı Emanetleri: 1)Tabanca
   2)Tesbih
   3)Çakı
   4)Çakmak

   Erdenetler Emanetleri:

   1) İçinde sıvımsı bir madde bulunan cam kapsülümsü bir şey?
   Net göremediğim için nasıl tarif edeceğimi bilemedim. Sanki yılan zehirini ya da siyanürü falan eskiden bir şeylerin içinde saklarlarmış ya aklıma öyle bir şey olabileceği geldi. Koçovalıların silahı tabancaydı Erdenetlerin silahı zehir olabilir??

   (Bir de; Arık’ın bir gözünün yanında şakağında çizik var. Cam şişemsi şeyin içindeki şayet zehirse Arık’ın acaba şakağı önce o zehirli madde içeren bir şeyle çizildi ve hemen arkasından antidot verilip bağışıklık mı sağlandı acaba? Bu tür uygulamalar eskiden yapılırmış. Öldürmeyen dozda zehir+ antidot verilince vücut bağışıklık sağlıyor. O zehir kendisine hangi dozda verilirse verilsin öldürmüyor ama başkalarını bir çizikle dahi öldürebiliyor. Arık’ın yüzündeki çizgi bir bıçak yarası falan gibi değil, ince bir çizgi)

   2) Yuvarlak altın para, madalyon ya da köstekli saate benzeyen bir şey.

   Bunu da net göremedim.
   Koçovalıların tesbihi dini sembolize ediyordu Erdenetlerin yuvarlak altınımsı şey inançlarını sembolize ediyor olabilir. Şaman sembolü ya da başka bir sembol üzerinde var mı yok mu göremedim ama şimdilik tahminim inançla ilgili bir şey.

   3) Puro kesici
   Çağatay’ın puro kesicisi modern bir şeydi emanet kutusundaki puro kesici çok eskiden yapılmış oymalı gibi işçilikli bir şey.

   4)Çakı
   Bıçak cinslerini bilmediğim için Koçovalıların çakısı ile farkını pek yazamayacağım. Sadece Koçovalıların çakısı küçük meyve sebze soymaya yarayan çakılar gibiydi Erdenetlerin çakısı daha büyük ve kavgada kullanılan cinsten olanlara benziyor. Arık çakıyı botunun içine soktu. Arık’ın Yamaç’la ya da başkalarıyla teke tek dövüşeceği falan yazılıyor. Öyle bir şey olursa o çakı botun içinden çıkarılıp kullanılabilir?

   Çakıdan ziyade zehir olduğunu tahmin ettiğim madde ilgimi çekti. O maddenin ne olduğu, nerde, kim(ler)e kullanacağını daha fazla merak ettim.

   Arık Böke’nin imajını beğendim. Sade, spor, şık.
   Madalyonları var. Aslında Çağatay’ın da madalyonu olması gerekiyordu ama Çağatay saha savaşçısı değildi idari alandaydı takım elbise giyiyordu o yüzden madalyon takmıyordu?

   Çukur’da madalyon etnik bir grubun ya da siyasi bir oluşumu temsil mahiyetinde o grubu temsilen savaşan kişi tarafından takılıyor. Vartolu ve Azer’in madalyonları vardı madalyonları etnisitelere ithaftı.
   Arık’ın madalyonları etnisiteye vurgu olabildiği gibi siyasi bir oluşuma (devlet gibi) vurgu da olabilir.

   Arık’ın elinde bir dövme var.
   Bir twitter kullanıcısının açıklaması; Moğolistan bayrağında da kullanılan Moğolların sonsuza kadar varolacağına dair sembolmüş. Ay ve Güneşi sembolize ediyormuş. Sembolü ilk kez öğrendim o yüzden bu kadar yazabiliyorum.

   Arık’ın da saçları Vartolu gibi jöleli. Jöleyi Arık’a pek yakıştıramadım ama çok kötü de durmamıştı.

   Arık’ın takdiminde Çukur müziği kullanılmış. Kendi müziği umarım olur. Karakterlerin kendi müziklerinin olmasını seviyorum.

   Barış’ı ilk kez izleyeceğim. Fiziği gayet hoş. Bir iki gereksizi öldürürse daha da beğenirim:)

   Azer fanları haklı olarak isyandalar ama Azer’e yapılanların ne Mahsun’la ne de Arık’la bir ilgisi yok.
   Azer kasıtlı olarak sahaya çıkarılmıyor Barış gelmese başka biri gelecekti ya da hiç kimse gelmese bile kasıt zaten Azer’i geri planda tutmak olduğu için sahada göremeyecektik. Berkay’ın ya da Barış’ın Cihangir’le sorunu olamaz zaten onlar da yan karakter. Cihangir’le sorunu olan başkaları ve tepki verilecekse doğru kişilere ve adreslere ulaşmalı bence.

   Barış’a karşı hiçbir önyargım yok umarım Arık karakteri hem inandırıcı sert mafya figürü hem de eğlenceli, espritüel bir karakterdir. Sürekli ciddi ve somurtkan olmasını pek tercih etmem. Aksiyon ve eğlenceyi harmanlayacak şekilde yazılmış olmasını dilerim.

   • Ayla

    Bir karekter tanitimi gibi olan fragmandan bu kadar anlamlar cikarmak valla helal olsun.
    Ben Böke nin yüzündeki cizigi ve dövmesini hic fark etmedim. Bakalim herzaman olacak mi yoksa unutacaklar mi bu detaylari:)
    Fragmanda Arik ve Yamac eş zamanli oldugu icin sanki senarist bize yeni gelen oyuncu Aras ile ayni coklukta öne cikacak der gibiydi…
    Baris i Kuzgun dizisinde izledim karekterinin espirili bir yanida vardi hatta yazmistim bu oyuncu komedi dizisinde iyi bir performans cizer.
    Bir iki gereksizi öldürse iyi olur demissin kesin Yamac bu gereksizlerin icindedir diye tahmin ediyorum:)))

    • Ayla

     Gidip tekrar baktim fragmana Baris in yüzündeki cizik oyuncuda gercekten öyle bir cizik var gibi geldi bana. Baris fanlari burda olsaydi bizleri aydinlatirlardi:))

     • Gözde E.

      Bade’ye sorayım bir o Kiralık Aşk fanıydı

     • Gözde E.

      Bade’den cevap bugün geldi. Dizi için çizik var dedi kendileri. Geç oldu biraz ama.

    • Nur

     Yamaç ölümsüz:)
     ıIıyyykkhhh!!)

     Karakter tanıtımına Yamaç’ı koymaları o kadar saçma geldiki. Koçovalıların emanet kutusunu bin kez gördük maksat Erdenetlerin de emanet kutusunun olması falan değil Yamaç’ı göstermek!
     Alaam yaleppim Yamaç asrın lideri gibi her yerdeennn çıkıyor. Fragman olsa anlayacağım elbette Yamaç’ı göstersinler ama fragman formatında değildi ki. Arık’a odaklanılması ve Erdenetler’e ilişkin detaylar olması gerekiyordu. Barış’ın havaalanı çekimi olmuş. Koysanıza havaalanında görüntüsünü. Cengiz’in silüeti varsa Arık’ın sevgilisi (yüzü görünmese bile) Çağatay üveydi Arık’ın annesiyle ilgili bir şey.. varsa koruması/korumaları vs.. Yamaç’ı milyon kez gördük ne işi var karakter tanıtımında!

   • Mihriban

    Nur 🙂 senin bu halin, bana AzKar fandoma ilk girdiğimde kurduğum hayalleri hatırlattı. Bende zamanında ne teoriler kasmıştım. Ama şimdi ekrana öyle bakıyorum. Benim bu diziden yana umudum git gide tükeniyor. Sende ki şu heyecan keşke bende de olsaydı. İki bölüme kalmaz Yamaç tarafından ya öldürülür. Yada çok pis bir şekilde dövülür. Bu karakterinde havası iki bölüme gider. Tek temennim dediğin gibi gereksiz karakterleri öldürmesi, onun haricinde sıfır beklenti içerisindeyim…

    • Nur

     Arık ile ilgili beklenti içinde değilim. Dövüş sahnesinde büyük ihtimal Arık’a avans verilir:) Arık döver Yamaç, Efsun’un şifalı ellerine düşer:) Yamaç akıl oyunlarıyla bu ne zırvalık diye beynimizi yakar:) Arık’ı Nehir’le bir şey yapmaya çalışırlar:) Arada Cengiz Erdenet’in kılı tüyü görünür, köstebeğimiz Efsun, Arık’la yemeğe gider. Arık, Efsun’un evine gelir Yamaç bu kez saklanmaz ( burada gerilim müziği son gaz verilir) Arık Efsun’u rehin alır, Nehir’i kaçırır, Sadiş’e bu ara dokunan olmadı ona da bir şey düşünülür Cennet’i köstebek yapar:)

     Bunların hiçbiri için merak ya da heyecan duymuyorum. Barış Arduç’u duyardım ama hiç izlememiştim. Taze bir yüz. Çağatay veda ederken Arık’ın omuzuna vuruyor ve Arık o an bi sallanıyor ya omuzuna Arık’ın oradaki bakışı hoşuma gitti, izlencesi zevkli olacağa benziyor. Belki birkaç tane özgün replik, sahne falan yazılır. Arık’ın o bakışı sanki içten içe eğlenceli biri olacakmış gibi hissettirdi beni. Belki 1-2 esprili sahnesi olur. Belki 1-2 güzel müzik, şarkı falan olur.. öyle olursa izlerim. Olmazsa zaten dizi önümde açık olduğu halde TV’nin sesini kısıp başka şeylerle uğraşıyorum. Sıkıcı bir karakter olursa ekrana bakmam zaten.

     • Rizet16

      Nur hadi senin için Arık Böke olayına biraz heyecan katmaya çalışayım, senin teorilerine karşılık bu sefer ben de biraz uçayım; düşün mesela şöyle gelişiyor Böke Çukur’u ziyarete geliyor, Selim Böke yi görünce bir elektriklenme oluyor eğilimi dolayısıyla, adamdan inceden hoşlanmaya başlıyor olay bu ya tabi ilerleyen bölümlerde öğreniyoruz mesela Böke nin de eğilimi bu yöndeymiş al sana Düşmanlıklı , Çarpıklıklı underground ship hikayesi ne dersin çok enteresan bir gelişme olmaz mı? Belki de Türk dizileri tarihinde bir ilk. Herkese ship var ama Selim hep çıkmaz da bu kez de onun aşkı olsun :)))

     • Ayla

      Güzel teori ama agir abi Baris Arduc böyle bir rolü kabul eder mi işte bütün mesele bu:)))

     • Nur

      Düzgün işleneceğine ikna olsa kabul eder bence. Sansasyonel bir karakteri niye reddetsin ki. Ama Çukur’u izliyorsa bu sezonun karmaşasını bizlerden daha fazla farketmiştir. Bu karmaşada böyle bir risk almaz.

     • Nur

      Hahahahaha.. Valla Selim ve Arık’a bir tek türkü bar sahnesi yapsınlar, replik falan da istemez yani sadece masada birbirlerinin gözünün içine bakarken.. ve sahne orda kesilsin.. ben var ya sosyal medyada yatar kalkarım:) Fanların tepkilerini okumak bile bana yeter:)
      Rizet, bir de düşünsene; Cengiz Erdenet’e Selim’in beraber olduğu birinin gizli çekimi ulaşıyor o kişinin Arık olduğunu biliyoruz ama Cengiz bilmiyor. Görüntüleri izleyeceği bölüm resmi hesap sayaç koyuyor ya Selim’in fotosu, bölme 3 saat Arık’ın repliği “ama çok sevdim” bölüme son 2 saat.. hepimiz haberler başlamadan Show TV’yi açarız.. Lan şu kısacık hâyâlde bile birden Yamaç mutlaka bir yerden fırlar diye aklıma geldi. Neyse, ama tuttum bu Selim ve Arık fikrini. Onlara bir şarkı bulalım. ‘Beni yak kendini yak’ olabilir, ‘Aşk laftan anlamaz ki’ olabilir.. Belki Arık türkü seviyordur ‘Çeşmi siyahım’ uyar mı acaba…Rizet gecemi şenlendirdin. Ben burdan yürürüm. Gidip Youtube’dan güzel türkü bakayım bunlara içli bir Arguvan türküsü olur valla.. Bi türkü vardı tam hatırlamıyorum ” dereler çağlasa yaz mı gelecek, yolları gözlesem yar mı gelecek, sevdiyisem de ben o güzeli sevdim, ölümden öteye yol mu gidecek’ Selim’den Arık’a bu türkğ. Arık, Selim’i zehirlesin Selim tam ölmeden önce Arık’ı vursun sonra sürünerek Arık’ın yanına gelsin elini tutsun ve beraber son nefeslerini versinler.. hah işte Yamaç burda sahneye girse olur. Hâyâl de bile ona sahne düşünmek şart!… Yaaa aklıma gelmişken eski Vartolu onları öyle görse ağlardı be.. Bir zamanlar bir Vartolu’muz vardı. Ne filozof adamdı. Selim ima edince hemen anlamış ve hemen kabullenmişti. Nasıl bir saygılı duruştu Vartolu’nun o tavrı.. Aklıma eski Çukur geldi. Nereden nereye uçtum.

     • Nur

      Bu arada Selim- Arık Böke bende Selin Sayek Böke çağrışımı yaptı. Madem uçtuk Arık’ın Selin isimli bir ablası olsun:)

     • Rizet16

      Hahhahha bak bu da iyiymiş. Sahi bu Erdenet’ler kaç kardeşti bununla ilgili net bir bilgi var mı? Ben Çağatay’ın (üvey) ortanca oğul olduğu kadarını biliyorum ama en az 1 kız kardeşte(abla) olsun tabi ya

     • Nur

      Çağatay ortanca üvey. Arık, Çağatay’dan küçük ama aile/devlet/hanedan armasını madalyon olarak takan Arık.
      Arık öz.
      Çağatay’ın büyüğü bir abla ya da ağabey olması lazım.

      Şimdilik 3 kardeşler. En küçük Arık, öz.
      Ortanca Çağatay, üvey.

      Aslında ortancanın üvey olması saçma mı oldu, ne?

     • Ayla

      Bu senin teorin mi yoksa Cagatay in üvey oldugu bilgisi verildi mi?
      Teoriler havalarda ucustugu icin bilemedim:)

     • Rizet16

      Çağatay’ın üvey olduğu; Yamaç Erdenetler hakkında bilgi alırken, Afgan Reşit Fazlullah tarafından söylendi. Çağatay 4. kuşak, annesi Rus, ortanca üvey gibi şeyler söylemişti.

     • Nur

      Küçüğün öz ortancanın üvey olması ihtimaller şöyle;

      -Cengiz çok eşli olabilir.
      Cengiz belki Çağatay’ın annesi ile nikahsızdı. Çağatay doğunca soyadını verdi ama Çağatay’ın annesi ile hiç evlenmedi.

      Çağatay ile Arık arasında en az 20 yıl yaş farkı var. Çağatay’dan da büyük en az bir kardeş olduğuna göre Arık ve o kardeş arasında 20+ yıl yaş farkı olması lazım.

      İkinci ihtimal; Arık ve büyük kardeşin annesi öldü. Belki Arık’ı dünyaya getirirken öldü. Cengiz 20’li yaşlarda oğlu bulunan Çağatay’ın annesi ile evlendi.. Ama bu durumda Erdenet soyadını o yaşta birine niye versin?

     • Ayla

      Vay anam Nur iyice uctu yine:))

     • Nur’u bilmem ama ben bayildim! Off keşke…

    • Nur

     Bu arada Azer ve Karaca ile ilgili duygularımı da yazayım.

     Bu aşk bundan sonraki bölümlerin tamamında yoğun yoğun işlense bile bazı şeylerin zamanı geçtiğinden iflah olmaz. Önümüze zırva zırva sahneler koyarlar. Benim geçmişte dahiyane diye nitelendirdiğim senaryonun özgün uslübu yerini yılık, yılışık, zeka özürlü zırvaya bıraktı. Azer ve Karaca benim için final yaptı. Arık’ı illa bir Koçovalı kadına bulaştırırlar Çağatay’a saçma sapan bir şekilde Damla’nın bebeğini öldürttüler Arık için birinci tahminim Nehir ama Karaca’yı da kaçırtabilirler. Farzedelim ki Arık, Karaca’yı kaçırdı Azer kurtarmak için aksiyona girdi vs vs.. sizleri bilmem ama beni heyecanlandırmaz zira Karaca’yı kaçırıp Azer’i aksiyona sokacak kişi Yücel’di!! Yücel yapsaydı bir anlamı vardı. Benim açımdan bitti o iş.

   • Rizet16

    Çukur dizisi başlamadan önce YAMAÇ karakteri için Barış Arduç ile görüşüldüğü ve bir şekilde olmadığı bilgisini de öğrenince, bu ikiliyi karşılıklı sahnelerde izlemek ayrı bir keyif olacak benim için. Arık Böke Erdenet 5 bölüm deniliyor şimdilik ama sezon finaline kadar götürür düşüncesindeyim.

    • Kesin sezon sonunu görür…

   • Aslında Emanet konusu bana biraz zorlama geldi. Ama Arık’ın imajını beğendim. Dövmesini hiç sevmemiştim. Barış Arduç’un da dövmesini kaba bulurum. Uyumlu olmuş ^^ Dövmenin anlamına baktım googledan Güneş ve ay, evreni sembolize eder ve Moğollar tarafından kendilerinin annesi olarak (güneşi) ve milletinin babası olarak (ayı) temsil ettiklerine inanırlar diyor.

    • Nur

     Erdenetler’in Emanet kutusu bence de çok zorlama.

     Koçovalıların emanetleri, aileye kabul ve sadakat ritüelleri İdris Babanın aileyi, mahalleyi yoktan var etmesiyle ilişkiliydi.

     İdris, Paşa ve Mücahit çok gençken bir yola çıkıyorlar. Çıktıkları bu yolda kendi ilkelerini ve değerlerini yaratıyorlar. Bunların nesillere aktarılması için ritüeller ve semboller yaratıyorlar. Tüm bunlar Koçovalı ailesinin fertleri için değil Çukur Ailesi için. Çukur farklı yapıların yanyana, içiçe geçerek bütünleştiği bir yapı. Emanet kutusu bu yapının temelini oluşturan 4 ana unsuru temsil ediyordu. Ediyordu dedim çünkü Yamaç kutudaki çakmağın sembolize ettiği ilkeye Efsun ile ihanet etti. Çakmağı çakmak düşmanla savaşmaktı (bence?) Yamaç, Efsun’un fotoğrafını emanetteki çakmakla yaktı ama Efsun’la savaşmadı.
     Koçovalılar’ın emanet kutusundaki eşyalar ve sembolize ettikleri unsurlar için tahminim;
     Çakı= Ekonomi. Mali kozlar.
     Tesbih= Din-İnanç
     Tabanca= Ordu
     Çakmak= Savaş. (Çakmağı çakmak= Savaş ilanı ya da savaşı başlatmak)

     Erdenetler bir aile olarak takdim edildi. Sahibi oldukları ya da imtiyazlı oldukları bir coğrafi alan yok. Adamları para ile tutulan adamlar. Emanetlerin Koçovalıların emaneti ile eşleşmesi akla uygun değil. Coğrafi alan atlanmamalıydı. Soylarının Cengiz Han’a dayanması tamam da Moğolistan’da falan bir şehirde, bölgede bir aşiretleri falan bir şeyleri mi var? Var ise korumaları neden paralı adamlar?.. Hiçbir şey Çukur’la eşleşmiyor, denk gelmiyor. Hoş Yamaç zaten Çukur’un kollektif değerlerini bireyselleştirdi Arık da bir birey olarak karşısına çıkacak. Arık’ın arkasında kollektif bir şey yok. Babası, abisi, kendisi. Yamaç da kendisi, ağabeyleri falan.
     Emanet kutusu olgusu zaten bitmişti. Arık’la beraber ortaya çıkmasının temeli yok ama yine de çok fuzuli, bu neyin nesi diyeceğimiz bir şey değil. Karakteri süslemeye çalışmışlar ve kötü olmamış. O cam gibi şeyin ne olduğunu merak ettim mesela.

   • Ayla

    Nur ikinci FRAGMANI izledin mi? Cagatay,Karakuzular arabalar adamlarla Cukur a giris yapmislardi. Böke nin böyle tek basina girmesine ne diyorsun? Bu arada oyuncunun o hali sen seyretmedin ama bana feci sekilde onun Kuzgun karekterini cagristirdi.
    Yamac in Arik a gülümsemesi ise Aras sanki kendini tutamamis gibi geldi:)))

    • Nur

     İzledim Ayla ama bir şeyler eksik geldi.
     Barış Arduç havalı bir erkek, kadınların dibinin dütüğü kadar varmış yani:) Onu nerde, nasıl yürütsen hoş bir görüntü çıkardı zaten, önemli olan başka katkılarla izleyiciye sunmaktı o katkılar eksik kalmış.
     Mesela;
     Arık kendi halinde yürüyor çatıcılar birbirine işaret veriyorlar ama aşağıdakiler sadece bakıyorlar. Halbuki Vartolu’nun girişinde çocuklar tekerlekle önünü kesip sessiz gözdağı vermişlerdi. Nehir’de mahalleli Nehir’in etrafını sarıp silah göstermişti. Dün twitter’da bir takipçi Veli Cevher’in girişini paylaştı orda da Çarpışma’nın çok güzel bir müziği vardı fonda onu çalmışlardı.
     Arık’da; fonda çalan müzik etkileyici değil. Sokak güvenlikçileri durdurmuyor sadece bakıyorlar ve Arık kahvenin içine elini kolunu sallayarak giriyor. Yamaç kahvede yalnız üstelik!!
     Bunlar çok büyük bir düşmanla, Çağatay’la savaştan yeni çıktı artçı atakları gelir falan diye bir dertleri yok. Evimize hırsız girse kapıları, camları kilitleri vs misliyle güvenliğe alırız. Dostlar Kahvesi Çukur’un meclis binası, Yamaç, Çukur’un babası ve bir yabancı elini kolunu sallayarak Yamaç yalnızken karşısına dikiliyor!? Kemal ve Metin birinci dereceden sorumluydu Kemal öldü yeri unutldu Metin dersen işlevsiz. Sokağa 3 figüran koyuyorsanız üçü de bi kalksın ayağa adamı durdursunlar.. Tuhaf.

     Arık yürürken fındık yiyordu galiba. Sokakta yürürken bir şey yiyenlere acaip irrite olurum:) Simit dahi alsam bir bank, kıyı köşe bir yer bakarım:) Arık’ın çerez de olsa bir şey yiyip yürümesini sevmedim. Bence bu alışkanlığından kurtulmaya çalışsın bu zarif beyefendi:)

     Arık’ın giyimine bir renk lazım. Moğolistan’ın bayrağına baktım. Kırmızı ve Mavi renkler var. Kırmızı Vartolu’nun Mavi, Çukur’un rengi. Arık’a güneşi temsilen Sarı renk bir aksesuar kullanılabilirdi illa bir şeyi temsil etmesi gerekmezse Yeşil ya da Mor bir aksesuar güzel görünürdü. Mor kraliyet rengi denir ya Mor renkli bir giysi parçası hoş olurdu.

     Arık yürürken arka fonda silik bir bayrak asılıydı. Türk bayrağı baş aşağı asılmış da hilal üste gelmiş gibi ama yıldızı bayrağımızın yıldızına benzetemedim. Görüntü silik olduğu için seçemedim. Senaryoya güvensem arkada asılan bayraktan anlamlar çıkarırdım mesela Arık kendisi mahalleye gelmeden bayrağını astırmış bile.. Zaten halihazırda mahalleye bayrağını astıracak kadar girmiş bile.. gibi, gibi.. Ama maalesef o kadar çok hâyâl kırıklığı yaşadım ki bu sezon, böyle çıkarımlar yapacak hevesim kalmadı.

     Arık’ın kahvede Yamaç yerine Aliço ile karşılaşmasını bin kez tercih ederdim. Madem Arık tarihin içinden geldi zaman tünelinin çıkış ucunda Çukur’un tarihçisi Aliço ile karşılaşmalıydı. Eski özgün senaryoda böyle olurdu ama bu senaryoda anlamsızca Yamaç!

     Arık’ın tokalaşma tarzının nasıl bir anlamı olduğunu bilmiyorum. Avucunu açarak elini uzattı. Anlamı ne, bilmiyorum.

     • Ayla

      Birseylerin eksik oldugu kesin…

     • Çukur a çok kişiler geldi ama hiçbirinin gelişi Vartolu kadar havalı olmadı.

     • Nur

      Gerçektende öyle. Vartolu’nun girişi hâlâ kare kare aklımda.

     • Video ekledim twittera

     • Nur

      Burak Dakak,Barış Arduç, Cihangir Ceyhan, Kubilay Aka ++ aklıma şu an gelenler bunlar.. bunlar dizinin genç ve yakışıklı erkekleri.

      (Aras zaten canlandırdığı karakterin hikayesi ile ön planda olmalı, imajı karakterinin önüne geçmemeli ama diğer yazdıklarım geçmişte Vartolu gibi imaj+karakter ile sunulalı zaten yan roller bunlar, hikayeleri de kendileri de geriden geriye işlenmek zorunda..)

      Burak Dakak’ın imajı fena değil, içlerinde nispeten en düzgün giydirilen o.
      Kubilay ve Cihangir tam anlamıyla dökülüyorlar.
      Barış yeni geldi ve hissediyorum ki silikleştirmeden peşinen payını almış.
      Bu saydığım aktörleri senin benim gibilerin eline bir kredi kartı verip elimize bıraksalar çok uygun bütçeyle Nehir (İnce) hanımın yaptığından katmer katmer iyisini yapacağımıza eminim. Zaten yakışıklıar. Cihangir’e pazardan 50 liraya bir kot bir tişört al saçını dağınık bırak dizideki halinden bin kat iyi görünür. Kubilay Aka yine öyle. Kubilay’a bir deri mont giydiriyorlar içler acısı:) Yapımcının silkinip kendisine gelmesi şart. Dizi işini yanlış anlamış o. Ay Yapım’ın dizileri o yüzden 2 sezondan fazlasını zor yapıyor demek ki. Kıbleyi şaşırıyorlar. Kıbleleri izleyici olmalı.

      Aklıma gelmişken anlatayım.
      Komiser Emrah diziye dahil olduğunda özellikle emniyet çevresinden, polislerden falan linç yemişti. Ben o ara Alperen adına üzülmüştüm hatta oyuncu için polisler antipati duydu diye endişelenmiştim bile.
      Benim yaşadığım yer eğlence yerlerine çok yakın ve resmi-sivil polisler özellikle Cumartesi geceleri sürekli etraftalar. Bir gece semtimizin kafelerinden birinde oturuyordum birkaç semtdaşım konuşuyorlar, diyorlar ki; “ya bu polislere ne oluyor, hepsinin saçı başı birbirine benzemeye başladı?” O an’a kadar hiç dikkat etmemiştim sivil ya da karışık giysili ama ellerinde taramalı silahlar olan genç polisler hep oluyordu zaten, Bir baktım hepsi Emrah stilinde, saçları falan:) Hatta bu güven timlerinin amiri vardı o zamanlar o da genç bir adamdı ona nerdeyse Emrah diyeceğim, o halde:) Bir yaşıma daha girmiştim:) Meğer Emrah’ı sevmişler saçını, stilini taklit ediyorlarmış:)
      Bir dizi sadece bu nedenle bile başrolden ibaret değildir. Bıraksalar Burak, Cihangir falan taklit edilseler taklit edenler karakteri taklit ediyor oyuncuyu değil! O polisler Alperen’i o kadar bilmezler ki, Komiser Emrah’ı taklit etmişlerdi onlar.

      Başrol karakteriyle, replikleriyle, hikayesiyle akıllara kazınmalı, aman onu kimse gölgelemesin dendikçe diğerleri giyimden başlayıp silikleştirildikçe kimse kâr etmiyor. Dizinin hayrına olmuyor bu.

     • Nur

      Bir sürü cümle düşüklüğü olmuş. Bir ara düzeltirim belki:)

     • Nur

      En azından güzel bir fon müziği yok tanıtımlarında.
      Arık’ın kendi müziği olması gerekirdi. Toygar Işıklı çok güzel müzikler yapıyor Arık için de karakter müziği yaptırılabilirdi ona, belki yapmıştır ama kullanılmadı?

      Karakterlerin senaryosunu bir tarafa bırakıyorum ama Arık’da da reji açısından bir özensizlik var. Arık, Yamaç’la eşitlenmeye çalışılıyor ve zannediyorum karakter Yamaç’ı gölgelemesin diye imajı pek doyurucu değil.
      Mesela Arık’ın saçında jöle olması; dizinin fenomen karakteri Vartolu’nun ikonik imajının parçası jöle. Arık’a sırf bundan dolayı bile jöle kullanılmamalıydı. Karakter imajı taklit gibi olmuş. Bıraksalardı normal saçıyla görünseydi, hatta bana kalsa ‘Cengiz Han soyundan genç bir HAN!’ saçına kaynak yapıp uzun saçlı yapar moğollar gibi bağlatır ya da toplardım. Bir şekilde usta bir styliste modernize ettirirdim. Giysisine mutlaka renk koyardım vs vs.

 • Gözde E.

  Fragman 20.58’de diye bildirim geldi, haydi iyisiniz

  • Ayla

   Yani söyle o Buke ve Özge ye bu fragmana bakmazsaniz delisiniz. Hic konusma yok,yeni gelen oyuncu giyinip kusanip savaşa hazirlaniyor,bizim Yamac ta tipki ayni sekilde:))))
   Spoileri yedin benden ama fragman bundan ibaret.
   Yeni oyuncumuz bence henüz daha rolünü üstüne giyememis ama olur zamanla…

   • Gözde E.

    Bu pek spoiler sayılmaz şükürler olsun ki 🙂

 • Gözde E.

  Fragman bu akşammış.

  Tabii ki bakılmayacak ama bu kare bu kare <3 <3

  https://twitter.com/cukurdizi/status/1238115507666128898

  • Ayla

   Bu Böke nin bakışları hiç düşmanga degil yaw:))

   • Gözde E.

    Ben de garipsedim 🙂

   • sevim

    Psikopat bir karaktermiş. Ezel’i izlediysen oradaki sekize benziyormuş. İzleyip göreceğiz…heyecanlandırdı beni 🙂

    • Ayla

     Ezel i izlemedim ama Kivanc in o halini biliyorum:)

  • Tabiiki bakılacak

 • Gözde E.

  Herkese merhabalar. Öncelikle ellerine sağlık adminciğim 🙂

  Bölüm bir önceki haftadan daha iyiydi şükür. EfYam hariç tabii. Yaşasın anti EfYam :)))

  Favori sahnelerim Cumali-Damla, Cumali-Yamaç zindan ve Yamaç-Vartolu sahneleri oldu.

  AzKar sahneleri fena değildi ama çok daha iyi yazılamaz mı, elbette yazılabilir. Ama Celasun’un onları görüp mort olmasına da sevindim. Bu kız ömür boyu seni sevecek değildi ya 🙂 Celasun Akşın’ın ölümüne istediği kadar ağlasın, üzülsün geçen sezon sanki Karaca’ya da bir meyilliydi hatırlatırım.
  Azer’in bu halde olmasından şikayetçiyim, eski Azer’i istiyorum. Karakter hem eskisi gibi olsun, hem de zorluklarla aşkını yaşasın olmaz mı?
  Umarım Aliço mektubu okur da sırrı en azından biz öğreniriz :)) Ama Emmi ölmeden öğrenemeyeceksek daha sezon finaline kadar bekletirler bizi, ben diyeyim. Cidden altından ne çıkacak, meraktayım. Zıttırık bir şey çıkmasın da 😀

  Vartolu’nun Timsah’ın son sözlerinden sonra O’nu öldürmeyeceğini düşünmüştüm doğrusu ki öyle yapmalıydı. Amaaaa senarist sonsuza kadar Azer savaşı konusu kapamak gibi garip bir düşünce içindeyse bilemeyeceğim… Timsah kötüydü ama çok renkliydi, ölmesine üzüldüm.
  Çağatay Erdenet – Yamaç ve planlar konusundaki tüm eleştirilerine katılıyorum. Ön izlemeye göre Çağatay tutuklanıyor. Lütfen diziden temelli ayrılmasın Nejat İşler. Kardeşcağızı Barış Arduç’la birlkte sahnelerini seyretmek istiyorum. #içerde etiketini görünce benim de aklıma hemen iki gözümün çiçeği İçerde geldi. İçerde bir köstebek olmasına falan hiç odaklanamadım. Yalnız polisi Çağatay Ulusoy oynasa, bu etiketin kullanıldığı bölümde çok hoş olmaz mıydı? Böyle Sarp ve Yamaç karşılıklı falan <3 Hatta kardeşime çok benziyorsunuz falan deseydi :))

  Ben Nehir – Karaca sahnelerini sevdim. Sen Twitter'da Nehir Senacılık oynuyor gibi bir şey yazmıştın ama Nehir zaten zaman zaman Sena'yı andıran davranışları olan biri. Senin gibi uyuz olmadım ben o yüzden.
  Umarım haftaya Arık Böke ile tanışırız, merakla bekliyoruz kendisini.

  • Ayla

   Heyo yasasin anti EfYam,sana katiliyorum onlarin sahneleri hic keyifli degildi.
   Bence Karaca Celasun a sevdali degildi,kiskaniyordu rahmetli amca kizini. Celasun evet Karaca dan etkileniyordu.
   Alico nun o mektubu okumasini Daha cok beklersin:) Zittirik birsey cikacagi kesin ve Nur u tatmin etmeyecegi:)

    • Ayla

     Kadin güzel ona lafim yok ama sevmiyommm ya Efsunnn u,sende Nehir e pek bayilmiyorsun:))

    • Gözde E.

     EfYam olarak değil ama Efsun olarak güzel, kabul.

    • sevim

     Bunlara erimemek mümkün mü?! 😀

     • Gözde E.

      Neeeey efyam’cı mısın

     • sevim

      öyle ya ^^ çok seviyorum bu çifti elim diil 😀

     • Gözde E.

      Aslı’ya yoldaş çıktı :))

     • evet evet evet <3

   • Gözde E.

    Niye hemen yükselmeye mani oluyorsun belki de efso bir sır var 🙂

    • Ayla

     Umarim sen hakli cikarsin,yükselmeye devam et sen:))

   • Nur

    “Her yere Akın Koçovalı yazılacak”, “Çare Akın Koçovalı” temalarının nasıl işlendiğini gördük:) Şimdi sıra Meliha’nın sırrında:)

    • Gözde E.

     Nur yine heyecan düşürüyordu :))

  • Gözde cıks cıks cıks Anti Efyam mı? Hiç yakıştıramadım 🙂

   • Gözde E.

    NehYam’cıyım ben 🙂

  • Nur

   Bölüm yorumlarını nerdeyse pazartesileri yapacaksın artık:)

   Meliha’nın sırrı için zıttırık demene güldüm. Zıttırık, pıttırık, fıttırık..
   Biz Aliço’nun zarfı kayık yapıp Haliç’e salmasına kendimizi hazırlayalım:)

   Vartolu’nun Timsah’ı öldürmesi zıttırık bir şeydi. Timsah son güldüren karakterdi onu da kaybettik maalesef.

   Nejat İşler’in diziden ayrılmasına ben de üzülüyorum ama kalsaydı Yamaç ve Efsun ağırlıklı yazılıyordu. Yamaç ve Efsun, Çağatay’ı sevimsizlikleriyle boğuyorlardı o yüzden gitmesi iyi oldu. Efsun ve Yamaç, Arık’ı boğsunlar. Efsun köstebek ya.. ıyykkkh!

   Nehir’in kılığı kıyafeti saçı makyajı feciydi.

   • Gözde E.

    Daha erken yorum yapmak isterdim ancak fırsat bulamadım maalesef. Buna da şükür bence.
    Evet Efsun Yamaç mevzusuyla Çağatay’ın harcanması çok sinir bozucuydu.
    Arık boğulmasın ya, 4. sezona o kalsın bari.
    Nehir bana tatlış geliyor her türlü, seviyorum kızı.
    Aliço’yu paralarım valla mektup yüzerse.

 • Gözde E.

  Oooo ben gelmeden sohbetler koyulaşmış, yeni arkadaşlar gelmişler aramıza. Hoş geldin diyelim o halde kendilerine. Gün içinde bölüm yorumumu yazacağım 🙂

 • Nur

  Aramıza yeni katılanlara kendimi tanıtmam şart. Bölüme özel komplo teorim var:)

  Bölüm öncesi instagram’da spoilerahmet isimli sayfa bir set bilgisi paylaşmış. Ben bilgiyi twitter’da gördüm. Spoilerahmet’in aynı isimde youtube hesabını geçen yıl bir ara takip etmiştim. Yalan bilgi paylaşmıyor o yüzden inandım.

  Haber özetle şu:
  Önemli bir sahnenin çekimi varmış. Yapımcı (Kerem Çatay olmalı) da gelmiş ancak bir oyuncu alkollüymüş set geç saatlere kadar sürmüş.

  Haberi okuyunca ismi verilmeyen oyuncunun Nejat İşler olduğunu tahmin ettim ve sahneyi tahmin etmeye çalıştım. Cumali’nin Çağatay’ı öldüreceğini sanıyordum. Sahne mutlaka Çağatay’ın ölüm sahnesi olmalı diye düşündüm. Kerem gitþiğine göre ya küçük çapta gerçek patlama olacak ya da yine gerçek yangın sahnesi falan olacak diye düşündüm.
  Bölüm başladı Cumali, Çağatay’ı kovaladı Çağatay’ın arabası şarampole yuvarlandı. Arabanın aşağı yuvarlanması bana önemli gelmedi ama başka bir şey olmadığına göre sahne mutlaka o’dur.
  Bölüm kötüydü özellikle Azer- Karaca ve Nehir sahneleri berbattı ama bölüme sempati duyduran şey Nejat’ın setteki halini hâyâl etmem oldu.

  Nejat, Kerem’i boş göndermemiştir:)
  Azkar’ın biriken hıncını peşinen tahsil etme ihtimali çok yüksek. İşallah hepimiz için Kerem’in üzerine kusmuştur!
  Çekimi Sinan Öztürk yapmıştır Aras da sahnedeydi tek eksiğim
  Gökhan Horzum, o da orda olsaydı hayalim tam olacaktı ama en azından gıyabında yad etmiştir diye teselli buluyom!

  Nejat İşler ile ilgili bir diğer haber spoiler mahiyetinde.

  Çağatay diziden yurt dışına giderek ayrılacakmış:)

  Bunun tek bir açıklaması var; Nejat birilerinin kalkan bir yerlerini indirmiş!

  Senaryo Çağatay’da bi ıkınıyor bi sıkınıyor etrafında dolanıyor bir türlü Yamaç yalakalığını Çağatay üzerinde göremedik.
  Çağatay, Yamaç’tan dayak yemedi Yamaçcık hoplaya zıplaya kovalamadı, e öldüremiyor da.. hahaahaha..

  Nejat İşler farkı!
  Oscar, Nobel, Pulitzer ödüllü

  Nejat İşler duy sesimi.
  Tüm samimiyetimle söylüyorum:
  Alem buysa kral sensin.

  • Ayla

   Nedense Nejat Isler alkollüyse hic sasirmam. Iyi bir oyuncu olabilir ama setlere sarhos geldigini,alkoylüyken ariza cikardigini kac defa medyalarda okudum,gördümde.
   Ehh adamin cv sinde basladigi diziyi birakmakta var!
   Hadi senin hatirina kral olsun bakalim.
   Ha bu arada insanlar istedigi gibi alkol alir bu onu baglar ama oyuncunun kim olursa olsun işine saygisi olmali,diger oyuncu arkadaslarina,set calisanlarina saygili olmali ve sarhoş 🥴 gelmemeli diye düsünüyorum…

  • Kamer Ayyıldız

   Aslında ben senin yorumlarını çok önceden geçen sezondan beri takip ediyordum. Bazı yorumlarında ağzım açık kalıp af buyur “oha” bile çekmisliğim var.

   Senarist mi çok yapıyor Yapım mi bunu istiyor bilmiyorum ama bir başrol güzellemesi var. Yamaç yapıyorsa her zaman haklıdır algısı… Bir de KOÇOVALILAR düşmanı kim olursa kaybetmeye mecbur. Hakli olda bile.

   Nejat Işler 10 bölümlük bir anlaşma yapmış diye bir yerde zaten okumuştum. Çünkü nisan ayında “Saygi” dizisinin çekimleri için Ankaraya gidecekmiş.

   Azkar fikrini kafama ilk sokan senin yaptığın bir yorumdu gecen sezon.

    • Ayla

     :))))))))

    • Kamer Ayyıldız

     gizli hayranlıktı benim ki ortaya çıkma vakti dedim. :))))))))

    • Gözde E.

     Aslı bu fotoyu bir şekilde paylaşmasa şaşardım :))

   • Nur

    Ah Kamer keşke geçen sezonda da yazsaymışın burda. O zamanlar hatta bu sezon son bir kaç bölüme kadar hikayeye inancım vardı. Şimdilerde ise dizi evreni kalmadı gibi bir şey.

    Hani izleyiciler için hep denir ya “kurgu ile gerçekliği ayırt edememek” diye; anladım ki bazı oyuncular ve yapımdaki bazı unsurlar da kurgu ve gerçekliği ayırt edemiyormuş.

    Hikayeyi ve karakterleri deforme eden müdahelelerde senaristin payı olmadığını sanıyordum hatta bu tür müdaheler onun insiyatifi dışında yapıldığı için onun da mağdur edildiğini savunuyordum taa ki 2-3 gün önce SM’de bir mesajlaşma görene kadar.
    Mesajlaşmanın detayına girmeyeceğim bir emekçinin anlık boşluğuna gelmiş, yayılırsa işini kaybedebilir. İşleyişle ilgiliydi.

    Gökhan Horzum bizzat kendi röportajlarından birinde yapımın senaryosuna müdahele etmediğini söylemişti. Bazı revizyonlar tali unsurlar için mutlaka vardır ama benim anladığım yapımcı hikayenin ana unsurlarına müdahele etmiyor.

    Şöyle bir mantık yürütüyordum;
    Yapımcı hikayenin ana unsurlarına karışmıyor başrol ve ana karakterlere sonra değinirim yan karakterlerin sahneleri reji tarafından sabote ediliyor olmalı. Mesela saç, giyim önemsiz değil. GÖRSEL sanatların bir dalından bahsediyoruz saç, makyaj önemlidir ama bu tür şeyler rejinin sorumluluğundadır.

    (İşim çıktı. Yazıya sonra devm ederim)

    • Elif

     senaristin yazdığına herkes müdahele edebilir ki ediyorlar da zaten. gökhan horzum karakterleri bu kadar derin ve özenli yazarken neden batırmak istesin ki, asla istemez. vartoluyu bile o kadar güzel işledi ki erkanın ışığını söndürmek isteyen yapımcılar kesti önünü. cihangir ceyhanı bizzat gökhan horzum istemişti onu da zar zor aldılar diziye. kerem çatayı da, sinan öztürkü de ve adını söylemek istemediğim bir kaç çalışanı da oldum olası hiç sevmedim zaten. çukur ekibinde kalemine güvendiğim gökhan horzum ve idari yapımcı yamaç okur bitanedir.. twitter da gökhan horzumun birine yazdığı mesaj “benim sizi mutlu etmek gibi bir derdim yok ki” bile gerçek değildi. adam röportajlarında da senaryoya müdahele edilmiyor diyor çünkü öyle demek zorunda. damla serim gibi birinin ismine bile jenerikte yer vermişler. uyduruk şeyler yazmaktan başka bir bildiği yok kendisinin..torpilli vasıfsızlar. kısacası yorumunuzu gördüm ve cevap vermek istedim, bu sezon çok fazla baskı var sette.

     • Nur

      Merhaba Elif. Hoşgeldin.

      Çukur’un ÇOK’ sevilmesinin nedeni kesinlikle Gökhan Horzum’dur. Hocayı ben de hayranlık derecesinde seviyordum hatta senaryo yazımına bile ilgi duymaya başlamıştım sayesinde, ama bu sezon tuhaf şeyler oluyor.

      SM’de geçen hafta oyuncuların makyajının kötü yapılmasının senaryoda direktif olarak yer aldığına dair bir şeyler okudum acaba yanlış mı yorumladım ya da yanlış mı ifade edilmişti?
      Yani hikaye gerektirmezken bazı başka nedenlerle böyle direktifler veriliyorsa hiç hoş değil bu. Şimdi sen yazınca kuşkuya düştüm, belki de öyle değildir? Doğru düzgün bilmeden hocayı suçlamayayım bari. Bence de öyle yapacak biri değil Gökhan Hoca.

      Yamaç Okur’un bizlerin şikayetçi olduğu konularla ilgisinin olduğuna ihtimal vermiyorum. Onun işi bütçe vs gibi daha farklı şeylerle ilgili galiba.

      Sinan Öztürk için Altın Kelebek’te oy kullanmış biriyim:)
      Bu sezon hiç ama hiç memnun değilim. Geçen iki sezon, sezon yarılandıktan sonra rejinin yorgunluğu gözüme çarpıyordu ve normal karşılıyordum ama bu sezon nerdeyse en başından beri özensizlikler tonla. Özensizlik bir yana özellikle kötü çekilen sahneler var. Kamera oyuncunun kulak dibinden olmaması bir sahnede görüntü alıyorsa bu işte kasıt vardır. Sahneyi Sinan Öztürk çekmemiş olabilir ama son kertede o sorumlu. Bir değil beş değil.. Ne oluyor ya? Yönetmense düzgün yönetsin. Yorgunsa, hevesi yoksa başka yönetmen çeksin!

      Tüm bu tuhaflıklar silsilesinin Damla Serim’i çok aştığına kanaat getirdim. Bu ölçüde müdaheleleri yardımcı senarist yapamaz.

      Kerem Çatay olan bitenin neresinde, bilmiyorum. En azından diziyi izliyordur ve bizlerden misliyle fazla görüyordur. Yapımcının senaryoya müdahelesine karşıyım ve sanki müdahele ordan geliyor gibi.

      Sette diğer çalışanlardan kimleri kasteddiğinizi bilmiyorum. Bu aralar kostüm sorumlusunda bir haller var gibi. Nehir İnce’nin özgün tarz yaratabildiği tek karakter 1.sezonun Vartolu’suydu. Kadınlar hep kötü giydirildi. Dilan gibi çok güzel bir kadının 2 sezon 60 küsur bölümde aklımda kalan giysi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Çok karakter var ama karakterler (senaryo gereği).üniforma gibi aynı şeyleri giyiyorlar. Kostümde fark yarattığı kadın nerdeyse yok. Efsun’un giyimini de çok beğenmiyorum ben. Nehir’in köşkteki hâli ne? Karaca’nın ucuz, demode giysileri!? Ailenin gözbebeği genç kızın bir tane giysisi yok ki vay be diyeyim..

      Valla kim neyden sorumlu bilebilsem isim verip rencide etmek isterim:)

     • Ayla

      Nur yine yeniden böyle yapiyorsun bir yazdigini daha haftasi olmadan U dönüsü yapip geri adim atiyorsun….
      Seni ciddiye aliyorum bu kadar cukur ile nerdeyse yatip kalkiyorsun,ilgim azaldi desen bile yazilar jet hiziyla geliyor. Iyi ki de geliyor.
      Durum böyle olunca Nur un da bir bildigi vardir diyip inaniyorum sana. Daha gecenlerde Gökhan Horzuma yüklendin!

     • Elif

      zaten 3.sezon daha başlamadan sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştı hatta şöyle söyleyeyim erkan avcının diziden ayrılmasından sonra saçma sapan olaylar oldu. pek detaya girmek istemiyorum ama gördükleriniz yada hissettikleriniz doğrudur. gökhan horzum hariç.. onun 1.sezonda ki rahatlığı malesef şu an yok (senaryo konusunda) damla serim yardımcı senarist değil, oda en az gökhan horzum kadar söz sahibi
      çekim konusunda da, giyim makyaj vb konusunda da haklısınız ki zaten her şey ortada.. bu sezon için hazırlanan bazı hikayelerin iptal olduğuna şahit oldum, kopukluklar ve tutarsızlıklar da bu yüzden. insanların motivesini düşürmeye 3-5 kişi yetiyor. ayrımcılık yapan, burnu havada bazı kişilikler olmasa daha iyi olurdu da işte 🙂 4.sezonda bir çoğu gönderilecektir, ekibe temizlik şart tabi kerem bey izin verirse?? :))

     • Nur

      Gökhan Hoca’ya tepkim geçti. Zaten tepkim haksızlık olarak nitelendirdiğim bir uygulamanın içinde bizzat olduğunu sanmamdan dolayıydı.
      Hoca’nın Twitter hesabını takip ediyorum bir ara profil fotoğrafını Rabia Naz yapmıştı. Haksızlığa, vicdansızlığa, adaletsizliğe alenen duruş sergileyen bir insan o.
      Hoca geçimini yazarak kazanıyor ve elbette bazı tavizler vermek zorundadır ama ben bizzat müdahil olduğunu sanıp hâyâl kırıklığına uğramıştım. Üzerinde biraz düşününce müdahil olamayacağına kanaat getirdim. Hocayı çok sevdiğimden fazla sahiplenmeye başladım galiba:)

      Damla Serim konusu tam bir muamma. Yetenek yoksunu olduğu bariz ama bir adım daha ileri gideyim, bence zekâ yoksunu da!.

      Çukur’u Çukur yapan Gökhan Hoca’nın üstün yeteneği ve zekâsıydı. Senaryonun en dağıldığı en çok eleştirdiğim yerlerde bile zekâ belli bir çizgiden aşağı düşmüyordu. 2.sezon Yüzüklü ile başlayan süreçte ve bu sezon genelinde zekâ sorunu var. Damla Hanım’ın bu yeteneksizlikle senaryoya ortak olup adını jeneriğe yazdırması kurnaz olduğunun işareti. Çapsızlığını, yeteneksizliğini Çatay’lara nasıl yutturduğu ise başka bir muamma. Torpil olmalı.

      4.sezon anlaşması yapılan oyuncular diye bir furya var Twitter’da.
      Damla Sönmez’in konuk olduğu bir radyo programında bizzat beyanı ile başlattığı bu furya şimdilerde dizinin fanları tarafından çeşitli oyuncular için sürdülüyor.

      4.sezonla ilgili Çukur’un SM yelpazesinde ilk kez karşılaştığım tuhaf şeyler oluyor.

      Çukur; 1.sezon finalinde kanlı düğünle 2.sezon için kadro değişikliği tüyosunu vermişti. Bir anlamda çok sıra dışı bir şey değildi.
      Ezberimiz Karakuzular ile bozuldu. Karakuzular ile senaryoda tahminlerimizi aşan radikal açılımlar olabileceğini gördük. Bu sezon geri adım atıldı ama artık potansiyeli biliyoruz.
      Her şeyin değişebiliceğini kavradık.
      Sanıyorum bu nedenle birileri SM aracılığı ile izleyicinin algısını yönlendirme çabası içine girdi.

      4. Sezon için temennim Hoca’nın yine ezber bozması ve öncelikle bu ‘çirkin’ algı çalışmalarını yapanlara ders vermesi.

      4’te ekran önü ve arkasında değişimler olmasını temenni ediyorum. Temennilerimden bazıları:

      Damla Serim;
      4’ü beklemeden işine derhal son verilmeli. Geç bile kalındı. Torpilini başka dizide kullansın!

      Reji bariz dökülüyor. Başta Sinan Öztürk olmak üzere kime ne gerekiyorsa, gereken yapılsın.

      Oyuncu anlaşmaları başrolün Çukur olduğu gözetilerek yapılmalı.

     • Elif

      algı oyunları çok fazla var. ve bunlar da zaten bilerek yapılıyor. ekipten bazıları nasıl sette ayrımcılık yapıyorsa bunu diziyede yansıtıyorlar.. bu tarafı daha güzel özenli yapalım da seyircinin gözünü boyayalım, diğer tarafa geçirelim 🙂 sırf bu yüzden bile hikayeler iptal oldu. azer kurtuluşun hikayesi bu şekilde ilerlemeyecekti.
      gökhan horzumun elinde çok farklı hikayeler vardı ama bunları kullanmak yerine olayları uzattılar ve daha farklı yerlere yönelmeye başladılar.. 4.sezona geçirilmesi planlanan hikayeler erkene alındı ve daha bir çok şey.
      diğer “senarist” zaten torpilli, önceden yazarların getir götürünü yazarken senaryo yazmayı öğrendi zaar 🙂
      gökhan horzum işini sevmese çoktan bırakmıştı da işte perde arkasında bilmediğimiz o kadar çok şey oluyor ki.
      yapımcılar senaryolarla, karakterlere ilgilenmeyi acilen bırakmalı yoksa ellerindeki olanı da kaybedecekler bu gidişle. 4.sezonda değişikliklerin olacağını duymuştum ama her şey imzalar atıldığında belli olacak bu yüzden bazı karakterler yeni sezonda kesin var gibi çıkan haberler asılsızdır. bazen oyuncuların da suçu olmuyor, menejerlerin oyunu hep.
      hatta bir haber daha vardı, yamaç rolü ilk barış arduça gönderilmişmiş 🙂 tamamen yalan. oyuncuların yine bir suçu yok çünkü barış arduçun zaten böyle bir egosu yok ama dedikoduyu ortaya atanların amacı başka, bu tarz şeyler gökhan horzumun prestijini zedelemek için yapılıyor (artık kimin yararına olursa:)) çünkü gökhan horzum yamaç karakterini arası düşünerek yazdığını söylemişti.. bu ufak tefek gördüğümüz detaylar büyük zararlara yer açabiliyor neyse ki fazla konuşulmadan kapatıldı konu. başta barış arduç olmak üzere tepkilerini ortaya koydular.

     • Nur

      Algı yönlendirme çabaları ekrandan kare kare yansıyordu zaten, şimdilerde Sosyal Medya da devreye sokuldu.
      Menejerlerin bazı(!) oyunculardan algı için direktif aldığını tahmin ediyorum.

      Yamaç rolünün Barış Arduç’a ya da başkalarına teklif edilmesi (ki edilmemiş) çok normal. Sinema/dizi sektöründe gayet olağan bir hadise bu. Böyle sıradan ve etkisiz bir konunun dolaşıma sokulması komik.

      İptal edilen hikayeler Azer’le sınırlı değil bence. Akın, Aliço, Vartolu ve Nehir’in hikayeleri de iptal edildi bence. Kimbilir ne kadar güzel şeyler izleyecektik. Özellikle ‘Çare Akın Koçovalı’ hikayesini yaz boyunca merak etmiştim. Ne olabilir, nasıl olacak gibi kafamda çeşit çeşit kurgular yapıyordum. Akın’ın hikayesinin işlenmesi şarttı. Selim ve Akın gibi bir baba oğul yaratılmış. Müthiş bir şey çıkardı ortaya. Maalesef olmadı.

      Gökhan Hoca yazmayı bırakmamalı. Çukur onun çocuğu. İnsan evladını itin köpeğin önüne atmaz.

      Yapımcı dizinin baş karakterinin Çukur, Çukur’un varlığını devam ettirecek kişinin de Gökhan Horzum olduğunu artık anlamış olmalı. Temennim bu yönde.

     • Nur

      Korona riskinden dolayı eve kapandım Çukur hakkında ileri geri yazmayı seviyordum. Geçmiş sezonları gibi olsa buraya onlarca yorum yazardım. Çıksın, çıkmasın; tahminler, temenniler, duyumlar.. Gel gör ki biricik zevkimi elimden aldı adiler:) Peşlerini bırakmıycam. Onlar kötü bölümler çeksin bakalım. Benden kurtuluşları yok!

      Arık Böke için yorum yazayım bari.

     • Ayla

      Hosgeldiniz
      Bu arada yorumunuz bana ya yapimdan birisiniz ya da eski bir calisaniz oldugu hissini uyandirdi:))

     • Elif

      Hoşbuldum :)))

 • Kamer Ayyıldız

  Herkese Merhaba,

  Daha önce bölüm yorumunda hiç yazmamıştım. Damla ve Cumali olayında beni ikisi de çok üzdü. Lâkin dizinin 3 sezondur olan bir eşitsizlik var. Cumalinin acısını öfkesini görüyorken tam olarak Damlanın ki bir sahne de görüyoruz. Bir kadın olarak bebeğine kıydı.
  Azer ve Karaca mevzusunda ise size bir konu hakkında katılmıyorum. Karaca birinci sezonda ki Karaca değil. İnatçılığı Hırsı var ama artık ailesini kaybetmeyi göze alamıyor. Karaca Azeri kalbiyle kabullenmiş ama işte aklı çok karışık. Azer ise ilk defa yaşadığı için toy bir delikanlı gibi heyacanlı hiv bir şey önemli değil onun için şuan. Şunu anladım ki Azkar olmasaymış Azer bu diziden çıkarmış. Senarist Azeri artık ana eksen hikayeye sokmali yoksa Azkar aşkına inandırıcılık biraz kayboluyor.

  Efsun ve Yamaç’ın aşkı tam bir hikayeye oturmadan başladı. Ten çekimiyle başladı aralarında ki ilişki. Lâkin Efsun’un hiç tanımadığı bir adama bu kadar hızlı aşık olması babasının intikamını bırakması işte bir olmamışlik var orada.

  • Nur

   Merhaba Kamer. Hoşgeldin.

   Damla’nın bebeğine kıyması kafama bir türlü oturmadı. Bebeğini öldürmeye karar vermesi o kadar karmakarışık ve beceriksizce aktarıldı ki. Damla hapishanede kaygılı ama ne iç sesi ne de biriyle repliği var. Galiba 1-2 flashback vs gösterdiler sonra kolunu tırnaklarıyla kanattı, koğuş arkadaşından ilaç istedi. Kol kanatma ve ilaç konusu sırf izleyiciyi bebeğin akibeti konusunda meraklandırmak içindi. Damla’nın duygularını aktarıp bizleri ortak etmek yerine bir sonraki haftanın reytingi için merakta (güya!) bırakmak seçildi. Çoğumuz bu nedenle Damla ile tam anlamıyla empati kuramadık. Dramın odak kişisi olarak Cumali seçilmiş halbuki Damla seçilmeliydi Cumali’nin Yamaç’la sahnesinin bir benzerini bizler Damla ve x kişisi ile görmeliydik. X,mesela koğuştaki bir mahkum bile olabilirdi.

   Azer ve Karaca: Senaristiyle, rejisiyle feci!

   • Rizet16

    Damla’nın bebeği kaybetmesi ile ilgili olan hapishane sahnesi gerçekten kötüydü, anlatım sorunluydu ben kendi adıma bebekten çok acaba Damla aklını mı kaçırıyor (Akşın gibi falan mı olacak) diye düşündüm. Bilmiyorum belki de bize sorunlu gelen bu anlatım yapım ve senaristin kendi tercihidir hani seviyorlar ya merak uyandırmayı, farklı düşündürmeyi. Sonuç olarak her haliyle zayıf kaldı sahne.

  • Mihriban

   Kamer hoşgeldin!
   Garip bir şekilde sana içim ısındı. Azer ve Karaca konusunda sana sonuna kadar katılıyorum…

   • Kamer Ayyıldız

    Hoşbulduk,
    Benim de içim sana çok ısındı. Azer ve Karaca’nin alt temeli güzel işlenmesi için uygun bir hikayeyken senarist yapamıyor bunu.

    • AzKar yazısı part2’yi yazacak gönüllü aranıyor :))))

     • Gözde E.

      Seeeen 🙂 Çünkü ÇOK GÜZEL yazmıştın! 🙂

     • Nur

      Ben daha okumadım o yazıyı. Öylesine bir bakmıştım. Yarın okuyayım.

     • Gözde E.

      Aaa büyük hata. Aslı gizli AzKar fanı okuyunca göreceksin. 🙂

  • Merhaba Kamer hoşgeldin. Yeni isimler ne güzel ne güzel… Hep gelin <3,

   Varsın Karaca ailesini kaybetmekten korkar olsun. Çok daha atak hamleler yapabiliyordu. Yahu Celasun'u sıkıştırıp öptü bu kadın daha ne olsun. Azer hakkında daha çok şey öğrenebilmek için yatak odasına (mahremine) bile girdi. Şimdi Azer'in sadece elini tutmasını kabul edemiyorum. Azer'in içinden minnoş bir aşık çıkması mantıklı olsa da kesinlikle haklısın, Azer artık sahalara dönmeli!!

   Efsun Yamaç'a dokunduğunda her ne gördü ise o Yamaç'a bağladı onu…

   • Kamer Ayyıldız

    Hoşbulduk Aslı, artık her zaman gelirim

    Karaca konusunda haklısınız. Lakin Yamaç gelene kadar bu kız Azer”e atak hamleler yapıyordu. Yamaç gelince kızın davranışları değişti. Lakin amcasına rağmen Azer”le görüşmesi gece evden çıkması aslında eski Karacanın bir yerlerde var olduğunu gösteriyor bana. Azer öyle sözler söylüyor ki Karaca onun karşısında ne derse bu adamın gemileri yakacağını biliyor. O konudan dikkatli. Ben Karacanın Azere gösteremediği tepkiyi Akın ve Çile-suna göstermesini bekliyorum.

    Senarist eğer bu çiftte baskın aşığın Azer olarak göstermek istiyor da olabilir. Emin değilim. Tek emin olduğum Azerin aşk dışında bir hikayesi olmadıkça dizide harcanıyor olması…
    Umarım Efsun”un ne gördüğünü bende görürürm. çünkü birbirlerine gerçekten yakışıyorlar.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  “Ruhumda sızı” ne kadar güzel bir türkü değil mi. Ben de çok seviyorum bu türküyü.

  Cumali ve Damla’nın bebeklerini kaybetme nedenine ikna olamadığımı geçen hafta yazmıştım. Etkilenmeyeceğimi sanıyordum ama Damla konuşunca bir üzüldüm ki. Çağatay’ı öldürmek Damla ve Cumali ikilisinin hakkı onlar beraber çatapata giden bir çift bebeklerinin kaybına neden olan kişiyi de beraber öldürmeleri uygun olurdu. Ya ikisi birlikte ya da Damla yalnız başına. Ama Çağatay’ın ölmeyeceğini önizlemede gördük. Hesap mahşere kaldı galiba.

  Damla’nın hamile olduğu ve bebeğini kaybettiği hususunun aileden saklanması senaryoyu repliklerle vs zahmete sokmamak için olmalı:)

  Timsah göründüğü her an’a ayrı bir güzellik katan karakterdi, ölmesini hiç istemiyordum. Maalesef Çukur özgün bir karakterini kaybetti.

  Emmi sırrı pembe kaplı bir deftere yazmıştı bu yüzden bir kız çocuğu ile ilgili diye tahminlerde bulunmuştum. Aliço’ya verdiği zarf içinde defter varmış gibi değildi. Demek ki pembe kaplı defterin hikayesinden vazgeçilmiş:) Bakalım hangi zeka yoksunu zırvayı sır diye kaktırmaya çalışacaklar:) Bu sır konusuna gülüyorum.

  Çağatay’ı son görüşlerim diye üzülüyorum.

  • Ayla

   Selam Nur
   Timsah ölmemeliydi gercekten. Damla nin bebegini kaybetmesi benim kafamda tam oturmadi,yani Damla mi kendi kendine düsük yaptirdi? Nasil öyle kendi secimiyle düsük yapabiliyor ben anlamadim. Yillar yillar önce üc düsük yapmistim onun acilarini cok iyi bilirim. Ama üc seferinde de anne olmayi cok istedigim halde gerceklesemedi. Yani Damla kadin oldugum halde nasil kendi kendine düsük yapti anlamadim….
   Yoksa Cagatay in hapishanede ki kuklalarindan birimi düsük yaptirdi?
   Damla nin hamileligi ve düsük yapmasini saklama nedenleri senin yazdigin nedenlerden biriyse yuh artik ne sacma.
   Aman Cagatay gider kardesi gelir iste:))
   Pek sevmedigim bir bölümdü,hos artik cukur da sevdigim bölümleri bulmak cok zor.

   • Nur

    Damla’nın bebeğini nasıl düşürebildiği tabi ki gösterilmedi ama zaten olması mümkün bir olay. Bir tel böyle bir işlem için yeterli ama hayati derecede riskli . Detay verilmemesi daha uygun oldu. Belki mahkum kadın da yardım etmiştir. Bebeği kaybetmesine takılmadım kararı nasıl aldığının aktarılmamasına takıldım.

    Cumali halihazırda kan kaybetmiş ve kanaması devam eden Damla’yı acilen hastaneye yetiştirmeliydi. Köşke getirmesi çok saçmaydı!

    Çukur eski Çukur değil. Çukur bile değil. Dizi evreni, hikaye vs diye bir şey kalmadı. İzlediğim dizilerde hikayelerin tıkanmasına ve konunun savrulmasına alışığım ama sektörün leş yüzüne ilk kez bu ölçüde şahit oluyorum. SM bölümden sonra hareketliydi. Fanlar şaşkınlık içinde. Ben ise zaten tahmin ediyor ve bazen burda da yazıyordum ama senaryoda bazı oyuncuların saç, makyaj vs gibi şeylerinin kötü olmasının yazıldığını bilmiyordum. Meğer benim bir türlü sorumlusunun kim olduğunu bulamadığım pespayeliğin sorumlusu bizzat Gökhan Horzum’muş:)

    • Ayla

     Ben nasil düsürdügünede ve bu karari almasinda ki sacmaligada takildim. Bir anne adayi hemde ilk cocuguna hamile olan biri icindeki canliyi düsürmek icin böyle ilkel,tehlikeli yollara basvurur? Kaldiki rahimine bir zarar vermis olabilir. Ne icin sevdigi kocasi kardeslerini satmasin. Yaw sen önceden de yazdin Kocovalilarin satilacak nesi var? Senarist daha öncede bu düsmanlar istedi diye Sena nin bebegi durumunu kullandigi icin hayir Damla da kullanmamliydi,buda benim fikrim!
     Cumali arandigi icin hastaneye götürmedi. Ama böyle durumlarda mutlaka kadin hastaliklar uzmani kadina bakmali bir baytar degil.

     Kiyafet sorumlusu Horzum diye yazmissin anlamadim ironimi yapiyorsun gercek mi yazdigin?
     Kaldiki sorumlusu senaristse hic sasirmadim bunun öyle oldugunu zaten hep iddia ettim durdum:))

    • Son cümle… ben şok ^^

   • Zaten sorunlu bir hamilelik geçiriyordu. Hamilelikte kullanmaması gereken İlaçlar aldı.

  • Merhaba Nur, Teşekkürler… Ben de senin gibi acıyı veren acı verdiğinden almalı cezasını. Bu nedenle Çağatay’ın oyundan çıkışı mutlaka Cumali ve Damla elinden olmalıydı.

   Timsah’a üzüldüm. Öyle garip veda etti ki, sanki izleyici timsah nerede diye sorunca öldürelim diyiverdiler gibi. Özgün bir karaktere veda ettik. Elvis 1, timsah 2… Erken gittiler…

   • Gözde E.

    Elvis deme içimde büyük yaradır :((

 • sevim

  Merhaba Aslı, senin siteni yeni keşfettim ve yazdıklarını keyifle okudum. Ellerine sağlık! Bundan sonrada düzenli okuyucun olacağım sanırım 😀

  • Ayla

   Hosgeldin Sevim

   • sevim

    Teşekkür ederim 🙂

  • Nur

   Hoşgeldin Sevim.

   • sevim

    Teşekkürler. Aklı selim insanların olduğu bir platform bulabildiğim için çok mutluyum. Sosyal medyada çok gereksiz ve seviyesiz tartışmalar dönüyor. Buranın öyle olmaması sevindirdi 🙂

    • Nur

     Pek aklı selim sayılmam ama olsun daha yenisin:) Teşekkür ederim.

     • Gözde E.

      Nur ya :))) Çılgın

     • :)) İlahi Nur!

    • Haklısınız, burada herkes aynı fikirde olmuyor çoğu zaman ama sakin sakin düşüncelerimizi aktarabiliyoruz. 🙂

  • Merhaba Sevim… Hoşgeldin <3 Hep gelll…

   (Yeni mi keşfettin, Oysaki ki twitterda kustururcasına paylaşıyorum :p İnstagram ile ilgilenemiyorum, zaten 10bin takipçi olmayınca link paylaşılmıyor, facebookta aklıma gelirse paylaşıyorum ^^)

   • sevim

    Çok sık girmiyordum sosyal medyaya, o yüzden denk gelmemişim. Ama artık ben de buralarda olacağım ^^

  • Gözde E.

   Hoş geldin Sevim.

   Sevim anneannemin ismi o yüzden çok güzel bir ismin var demek istiyorum.

 • Ayla

  Merhaba Asli bizleri cukursuz birakmadigin icin tesekkürler.

  Dizilerde her cenaze gömme merasimi gördügümde icin hep cizz eder kendi kaybimi animsarim. Seninde etkilenmen dogal ki senin kaybin daha yeni.

  Valla Karaca nin eski hali icin yazdiklarinin altina imza atarim,kiz neydi ne oldu:))

  Hopp dedik Asli Cagataycigini aklamak icin gelen polise söz ettirmem,ben bayildim. Ohh onun ve icerde Yamac in sahnesinde bir Erdenet ten kurtulacagiz:))

  Ha Evet bende senin gibi düsündüm yaw bu polis neden gazeteci Emir in elindekilerle Cagatay i o yüksek daglardan asagi indirmemis?

  EfYam bahsettigin bölüm icin ihhh,pek keyifle okumadim videoya da bakmadim:)

  Baytar amca nin da her türlü uzmanlik alani mevcut jinekolog olmak bile:) Kesin Nehir in cocugunuda bu dogurtacak. Karaca bundan sonra Azer ile bulusacakken Celasun engeline takilmasin:)

  AzKar cilar mest olmussunuzdur Azer in bu repliginde ’Sen bana kalbimin yerini hatirlattin’. Bu sefer iki oyuncuda gayet rahattilar:)

  Salih in rahmetli Senol un intikamini hemen almasini yeglerdim ama onlar o tilki Murteza dan yardim almayi planladilar.

  Asli Yamac/Efsun sahnelerinde keyiften dört köşe olmustur:))

  Aras Bulut malum baska bir dizide icerdeydi nerdeyse bu dizide de polis ile isbirligi yapip icerde olacakti:)) Senarist senaryoda tikandi icerde dizisinden ilham aliyor unutmadik bu replikleri icerdemisin Umut? Icerdeyim abi:))

  Damla Cumali yi tanimis olsaydi cocugunu düsük yaptirtmadan önce bilirdi ki böyle bir durumda Cumali yi kimse durduramaz kimse. Bebege yazik oldu:(

  Ama Cumali nin kardeslerini satma ihtimalini düsünmesi sonrasimda da el bombasi ile kendini öldürme düsüncesinde olabilmesine karsi hayel kirikligi hissediyorum.

  Ne diyorsunuz ben bu cadi Sultan i Baytar ile baş göz etmek istiyorum:)

  Timsah ta öldü,komik bir kisiligi vardi,kerata zombi yi ariyacagim. Murteza nin ölmesini yeglerdim. R.I.P zombi mahali:(

  Ah Yamac Cumali ye engel olmasaydin öldürseydi Cagatay i,esasinda yasarken ölmesi en güzeli tıktırsın Cagatay i hapise birdaha oradan hic cikmasin.

  Yeni bölümden ilk sahne tam eski bir Yamac klasigiydi müzikli karsilama:)

  Yamac Cumali sahnesini ön izlemede gördügüm icin bölüm icinde pek etkilenmedim dogrusu. Ama Necip Memili nin performansi cok iyiydi.

  Emmi nin hep ölmesini istiyordum simdi daha fazla istiyorum ”mektup” anca öyle ögrenebiliriz ne yazdigini…

  • Nur

   Merhaba Ayla. Ellerine sağlık.

   Çağatay’ın peşinde bir polis olması falan; Uyduruk bir şeydi.

   Azer ve Karaca sahnesi çiftin fanlarına hakaret gibiydi. Fanlar haklı olarak çok tepkili ve SM’de tepkilerini yoğun olarak dillendirmeye başladılar.

   Bölüm öncesi bölüm tag’ı İçerde’nin kim için kullanıldığını tahmin etmeye çalışmıştım Akın’da karar kılmıştım ama Murteza’ymış. Alakasız geldi.

   Cumali’nin Çağatay’ı öldürmesine Yamaç’ın son anda engel olması komik geldi bana:)

   • Murtaza ve İçerde ^^ Pes! Belki Efsun içindir?

  • Merhaba Ayla…
   Normalde ağlayacak yer ararım zaten, böyle sahnelerde de hiç dayanamıyorum.
   Sen de benim gibi polise farklı anlamlar yükleyenlerden misin? 🙂 Çok güldüm kendime… Erdenet’leri polisin bitirmesini mantıklı buldun mu ciddi ciddi?

   AzKar’cı değilim ama sahne bana çok başarılı gelmedi. Edebiyat oyunları değil aksiyon lazım!

   Ben Cumali’nin canlı bomba olma eylemini anlamıştım. Öldürürüm ve bu yolda ölürüm. Bana tam Cumali’lik bir hareket gibi geldi.

   Ay Baytar’ı Mahsun’un annesi ile başgöz etmiştik ^^ Sultan nereden çıktı?

   • Ayla

    Azer aksiyonla sahalara dönmeli Karaca ile edebiyati birakmali:)
    Ahh ben Damla nin sorunlu bir hamilelik gecirdigini,almamasi gereken ilac aldigi kisimlari kacirmisim herhalde.
    Ama Mahsun un annesi artik bir kayboldu ne bileyim Sultan biraz Baytar a karsi cilveli geldi gözüme:))
    Iste Damla da kocasini az bucuk tanimaliydi Cumali nin kardeslerini ASLA satmayip gerektiginde düsmani ve kendini canli bomba ile yok edebilecegini heseaba katmaliydi. Bebege yazik oldu:(

   • Rizet16

    Pekiii ya o polis Böke Erdenet ‘in adamı çıkarsa? acaba #İçerde o mu?

 • Mihriban

  Biz bu bölüm ne izledik. Ekrana bakıp durdum. Geçen haftaya oranla Cumali ve Damla’nın acısını daha net hissettim. Onların bu durumu nereye varır. Tam olarak bilmiyorum.
  AzKar sahnelerine gelince, isyan başlayacak değil. İsyan Başladı. Hadi senaryo genel olarak çıkmazda, sadece Azer ve Karaca değil, başrol hariç bütün karakterler harcanıyor. Bu durum dizinin genel gidişatı kabul edilir diyelim. Peki ama Azer ve Karaca karakterlerine yapılan silikleştirme ne olacak. Aslında Cihangir ve Ece’ye yapılan gölgeleme çalışması desek daha doğru olur. Dünkü bölümden sonra emin oldum. Oyuncuların saç, kıyafet ve makyaj durumları iyice leş bir hal aldı. Bu konulardan çok anlamam ama gözle görülen şeylerden bahsetmek istiyorum. Sahneler de yapılan çekim hataları, çekim açıları, eldeki sahnelerin aniden kesilmesi ve sahnelerin çok kısa olması. Tamam çukur bir aksiyon dizisi. Tamam Cihangir ve Ece başrol değil ama en azından sahnelerine ekip tarafından müdahale olmasın. Dünkü bölümde Efsun ve Yamaç sahnelerinin ışığı, çekim açılarına bakın. Birde Azer ve Karaca’nın hadi diyelim araba sahnesinde ışık sorunu oldu. Peki yemek sahnesinde sorun neydi? Ben artık kasıt olduğunu düşünmeye başladım. İki gündür atılan tweetleri görünce de bu konuda tek olmadığımı da gördüm. Ne yaparlar, nasıl ederler bilmiyorum. Ama artık bu duruma bir son vermeleri lazım. Fazlasını istemiyoruz. Oyuncuları doğal hallerinde bıraksalar. Bile yeterli…

  • sevim

   AzKar için söyleyebileceğim, ben oyuncularda bir uyumsuzluk hissediyorum. Ece’nin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Cihangir aksiyon oyuncusu ama Ece ile karşılıklı diyaloglarında sahneyi götüren genelde o oluyor. Oyunculukta paslaşma vardır. Bir yerde okumuştum; senarist ve yönetmek ortayı yapar oyucular gole çevirir diye. AzKarın sorunu şu ki, oyuncular arasındaki uyuşmazlık, ya da eksiklik neyse artık o, bir tıkanıklığa sebep oluyor. Bir şeyler oturmuyor onların sahnesinde. Bunun kılık kıyafet ya da ortamla ya da çekim açılarıyla ilgisi yok..performans kaynaklı olduğunu düşünüyorum. EfYamı ele alalım…iki oyucu birbirlerini nasıl yükseltiyorlar. En son ki sahnelerinin son 15 saniyesini düşünelim. O öpüşme ve sonrasında ki etkileşimleri hepimizi aldı götürdü. Bunlar gerçekten iki sevgili diye hissettirdiler bize. Aradaki fark ortada. Sadece senaryoyu ya da yönetmeni suçlamanın haksızlık olduğunu düşünüyorum.

   • Mihriban

    Vallahi oyuncuların performanslarını gösterecekleri sahneleri olsa, en iyisini yaparlar. Siz izlediğinizde oyuncuyu yetersiz görmüş olabilirsiniz ama Ece Yaşar’a fırsat verildiğinde sahnenin altından kalkacağını biliyorum. 3.sezondur bu dizide oynuyor. Bence oyunculuğu kötü biri değil. Ha yetersiz kaldığı yerler vardır. Buna birşey diyemem. Madem Efsun ve Yamaç sahnelerini örnek verdiniz. Ordan devam edeyim. İkiliye replik olarak da sahne olarak da bayağı bir iltimas geçilmiş. O yüzden iki usta oyuncudan daha aşağı bir performans beklemek saçma olur. Benim itirazım Azer ve Karaca’nın sahnelerinde ki özensizliği size göre öyle birşey olmayabilir. Ama bana göre ortada bayağı bir ayrım var. Azer ve Karaca sahnelerinde kamera hep göğüs üstü çekim yapıyor. İkilinin el temaslarını bile göremiyoruz. Ya cidden Azer ve Karaca’nın sahnelerinde ki ışık ve Yamaç ve Efsun arasındaki ışık arasında hiç mi? Fark yok…

    • sevim

     Anlıyorum seni..Ece’yi tanımıyorumdum bu diziden önce. Kariyerinin henüz başında sanırım. Tecrübeyle daha iyi olacaktır eminim. Potansiyeli var kesinlikle. Zamanla kendini bulacaktır. Teknik konularda çok bir bilgim yok, o sebeple ne desem boş olur ama yemek sahnesinde sanırım tek plan çekim yapılmıştı. Normal geldi bana. İşin doğrusu kebapçıya giden bir çiftten romantik dakikalar beklemek pek olmazdı. Sözlere dökülen aşk itirafı ve ellerin buluşmasıyla biraz olsun duygular hissettirildi. Araba sahnesi asıl hayal kırıklığı olandı. İkisi de bana çok donuk geldi orada. Sorun ne bilmiyorum gerçekten. Eğer senin dediğin gibi yetersiz diyalog ve çekim tekniği ise, ileriki bölümlerde düzelecektir. Sonuçta bugüne kadar AzKar fanlarını heyecanlandıran önceki sahneleri de aynı ekip çekmişti.
     EfYamın kayrılmasına gelirsek…başrole daha özenli sahnelerin çekilmesi şaşırtmaz. Sonuçta bu dizi Yamaç Koçovalı’nın üzerinden çukuru anlatıyor. Ama bu kasıtlı olarak diğerlerinin özensiz yazılması demek diil. Ben AzKar hikayesinin henüz başında olduğumuzu düşünüyorum. Daha hareketli ve doyurucu sahneleri gelecektir. Karakterler arasındaki çatışma arttıkça heyecan da artar. Gökhan şu an gelecek olaylara zemin hazırlıyor. İki karakteri birbirine alıştırıyor. EfYamda olduğu gibi. Gelecek bölümlerde duygu geçişlerinin daha yoğun olduğu dakikalar olacak eminim.

     • Mihriban

      Yamaç’ın başrol olmasına birşey demiyorum. Tabi ki daha fazla sahneleri olacaktır. Tabi ki daha özen gösterilir. Benim itirazım Azer ve Karaca sahnelerine yapılan müdahalelere, misal Karaca karakterine replik yazılmıyor. Azer karşısında bülbül gibi şakıyor. Karaca tamam, evet gibi basit cümleler kuruyor. Bu karakter içine kapanık, bakımsız ve iki kelimeyi bir araya getiremeyen biri olsa. Şu senaryo hiç sırıtmaz. Ama karakter böyle biri değil. Bariz şekilde oyuncu engelleniyor. Vallahi ben artık kasıt var diyorum.

     • sevim

      Bilemedim gerçekten. Eğer kasıt varsa niye var? Mantıklı bir sebep bulamadım. Dizinin genel kalitesini isteyerek düşürmek istemezler diye düşünmek istemiyorum. Acaba bu şekilde (Karaca’yı daha sessiz ,sakin yazarak) karakterin değişim geçirdiği mesajı mı verilmek isteniyor?

    • Nur

     Azer ve Karaca, Yamaç ile Efsun’un rakibi olarak görülüyor. O yüzden diyorum ya sorun hikaye ile ilgili değil reel ahlak ile ilgili zira hikayede bunlar rakip değiller Karaca zaten Yamaç’ın öz yeğeni ilişkileri olamaz Efsun dersen Yamaç’a ilk görüşte körkütük aşık oldu Azer ile ilişkisi olamaz. Hiyerarşi desen zaten Aras başrol Cihangir onun yerini alamaz. Her iki çiftin sahneleri de izleyiciye saygı olarak aynı özenle planlanabilir ve birinin diğerinin beğeni anlamında öne geçmesi akışa zenginlik katar, kalite artar. Ama amaç dizi, izleyici beğenisi, akış zenginliği, kalite falan değil ki. Amaç Aras’ı her türlü hile ile sahtekarlık ile iteleye kakalaya önde tutmak:) İzleyiciye algı oyunlarıyla Yamaç’ı izlettirmeye çalışıyorlar biz zaten Yamaç’ı izliyoruz:)
     Adamlar kafayı yemişler:) Biri ikisi değil, hepsi beyin şeysi geçiriyor:) Niyetleri bizleri toplayıp Allah dedirtmek herhalde:) Biz de inatlaştık, demiycez.
     Seni başkan yaptırmıycaz Yamaç Koçovalı:)

     • Mihriban

      Vallahi tüm suç senariste diyemem. Sosyal medyada çoğunluk, herşey için ilk başlarda senaristi suçluyordu. Ama sonradan onlarda sorunun rejiden kaynaklandığını anladılar.
      Nur hatırlarsan, sana repliklerin yetersiz olduğunu yazmıştım. Sende bana bir filmden örnek vermiştin. Repliğin herşey olmadığından bahsetmiştin. Buna itirazım yok. Ama sencede Karaca’nın bu kadar pasif yazılması biraz fazla değil mi? Söylediği kelimeler tamam, evet gibi basit şeyler. Saç, kıyafete ek olarak. Birde senaryo olarak. Müdahale var gibi

   • Nur

    Sahnenin ambiansı vardır değil mi? Bazen nerede, hangi filmde ya da hangi dizide olduğunu unutur sahneyi hatırlarız hissettirdiği duyguyu hatırlarız. Benim en son beğendiğim çift Şahin Tepesi dizisinde Melek ve Erkan’dı. Yemeğe gitmişlerdi. Melek’in kıyafetini, saçını, makyajını, duruşunu hayranlıkla izlemiştim zihnimde hâlâ bir tablo gibi duruyorlar. O yemekteki bir an’ı çerçeveleyip hafızama astım.

    Azer ve Karaca, Çukur’da sevdiğim bir çift karşılaşmalarının üzerinden nerdeyse 20 bölüm geçecek hafızama asacak bir tabloları yok. Yemekte olabilirdi. Karaca’nın saçı, makyajı, giyimi güzel olsaydı, Azer spor şık giyinmiş olsaydı, restorant güzeldi ama mesela masalarda çiçekler olsaydı, Azer müzisyenler getirtmiş olsaydı, ışıklandırma daha romantik olsaydı ++ Karaca’nın üstü başı dökülüyordu. Sebep? Evden gizlice kaçtı ya:) Niye evden apar topar gizlice kaçma yazılıyor? 2 sezon önce otele gitmeden Kadıköy’de alışveriş yapıp kıyafeti değiştirilen kız bu:) Azer’e gelince; Kutay yataktan kaldırıp çağırıyor, ceketiyle hastaneden Kurtuluşlara gidiyor, Duygu Saadet’in hazırladığı çantayı veriyor içinde 2 beden bol kazak, hırka, evden gizlice ev kıyafetiyle buluşmaya gidiyor.. Azer dersen oyuncuya pazardan 20 liralık tişört giydirsen yakışacak fizikte ama nasıl oluyorsa kostüm sorumlusu Nehir İnce bir türlü yakışan tarz oturtamadı?
    Azer dizide 20 milyonluk İstanbul şehrine uyuşturucu temin ediyor değil mi yani serveti 100 milyonlar. Karaca’nın dedesinin sadece gayrimenkulleri 1 milyarı aşan değerdeydi ( İdris’in S1 B1’de Hale’ye verdiği röportajdan) Bu çift neden haftalardır böyle?

    Oyuncuların performansını nasıl değerlendireceğiz? Azer, Karaca’ya soru soruyor Karaca ağzını açmıyor. Yönetmenin, Senaristin ar damarı çatlamış. Birinin yazdığı rezillik öbürünün çekimi rezillik. İki tane gariban oyuncuya mı saracağız burada?

    • Ayla

     Vay vay ben senariste yüklendigimde ’senaristi’ devamli devamli savunuyordun. Ama kendin ikna oldugunda senaristin ar damari catlamis,yazdigi rezillik diyebiliyorsun….

     Karaca nin kiyafetine hic takilmadim cünkü dedigin gibi evden kacti,full makyaj ve odasinda ki en güzel,seksi kiyafeti giyecek hali yoktu.
     Ben buna inanirim eger SENARIST iyi replikler yazmissa ve oyuncuda yetenek varsa pespaye kiyafetlede bize o duygulari aktarabilir..

     • Mihriban

      Ayla cidden Karaca’da ki değişimin farkında değil misin? Bu kız içine kapanık, bakımsız ve cümle kuramayan bir karakter olsa şu senaryo gram sırıtmaz. Ama değil. Kendin diyorsun. 1. Sezonda Celasun’la buluşacağı zaman süslenip buluşmaya gitti diye. Hadi onuda geçtim. Diyelim evden kaçtı. Ece Yaşar’ın doğal saçı bile bu kadar leş değil. Resmen özel çabayla bu hale getiriyorlar. Hadi kıyafet, saç vs. Bunları geçelim. Yahu doğru düzgün replik yazılmıyor. Tamam oyuncu gerektiğinde bakışıyla bile hislerini göstersin. Ama nereye kadar kaç bölümdür. Bu durum böyle. Ee biz Karaca’nın hislerini birazda sözlü bir şekilde duyalım. Niye bundan kaçınılıyor.
      Karakterlerin kendi hikayeleri zaten yok edildi.

     • Ayla

      Mihriban ben hep onu iddia ediyorum uzun zamandan beri hersey senaristte biter. Senarist oyuncularin giyimlerini öyle yaziyorsa öyle aktarilmasini istiyorsa,karekterlere adam gibi replik yazmiyorsa yetenekli oyuncu ne yapsin?

  • Ayla

   Valla ben fan degilim zaten fan ergen yasini coktan devirdim. Fan degil normal izliyeci gözüyle diziyi izliyorum ben AzKar sahnelerinde bir hata cekim hatasi,ışık sorunu görmedim. Hatta iki oyuncuyu bu bölüm dogal buldum.
   Öpüsme pardon buse sahnesi feciydi,AzKar sahnelerinin az olmasida sizi tatmin etmiyor onada eyvallah:)
   Simdi kizacaksin ama Azer bu minnoş aşık ruh halinden ciksada sahalara geri dönse bir diyorum..

   • Mihriban

    Ayla her eleştirin kabulüm ama fan ergen demen biraz küçümseme gibi geliyor. Diğer taraftan ben sahnelerini devamlı izlediğim için artık birşeyler gözüme batıyor. Cidden sahnelerde hatalar var.

    • Ayla

     Yoo kesinlikle kücümseme falan yok bunu aklindan cikar. Yaw ben senin annen belkide anneannen yasindayim sizleride ergen görüyorum işte.
     Asli da EfYam konusunda ergen,Nur da bazen ergen takiliyor:))

     • Mihriban

      Ya kusura bakma seni biliyorum da biraz doluyum. Sende öyle yazınca birden şey oldu.
      Haklısın aslında sana göre ergen sayılırız 😂😂

   • Nur

    Sahneleri mikro detaylara varıncaya kadar bilinçli sabote edilmişti. Traji komikti:)

  • Nur

   Merhaba Mihriban.
   SM’de tepkileri epeyce okudum hatta bir kaç mesaj da yazdım.
   Elbette KASIT var. Ama ben senarist tarafından şekillendirildiğini bilmiyordum.

   Azer ve Karaca sahnelerindeki kasıtlı özensizlik, Nehir’in hikayesinin yanısıra dış görünümünün geldiği nokta, Akın’ın bir türlü çare olamaması ve daha nicelerini hikaye içinde değerlendiremeyiz.

   Her kimin dahli varsa ki bunlardan birinin senarist olduğunu öğrendik, yapılan ahlaka uygun değil.

   Tepkilerden sonra bir şeylerin değişmesi konusuna gelince;
   Sezon sonuna pek bir şey kalmadı. Bu safhada değişim olsa bile benim için anlamlı değil. Sizlerin çabalarını görüyorum, umarım arzu ettiğiniz sahnelere kavuşursunuz.

   • belki zamansızlıktandır…

  • Merhaba Mihriban, sosyal medyadan az da olsa ama sizin yazı altı yorumlarınızdan konuyu takip ediyorum. İsyan çoktan başladı diyorsan başlamıştır.

   Ama Karaca Azer sahnelerinden bağımsız standart bir izleyici bile Azer’in özüne dönmesini istiyorsa, bu işte bir gariplik var.