ÇUKUR – Yamaç Varsa Umut Var

Yamaç varsa umut var. Net. Yamaç umut dolu. Yamaç umut aşılıyor Çukur’a. Beş dakikayı aşan konuşması ile Çukur’dan onay da aldı, alkış da…  Kavganın ana teması “İstanbul’un Çukur’da olduğunu herkes öğrenecek.”  Gerçi tam tersi olarak, mesele İstanbul’un Çukur’da olması değil de Çukur’un İstanbul’da, İstanbul’un her köşesinde olduğunu herkesin öğrenmesi değil mi?

“Biz bekledik, onlar geldi; onlar geldi biz savunduk.  Karasıydı, kuzusuydu, Yücel’iydi, Baykal’ıydı!”  Ve burada bir de ek yapmak lazım, Selim’i idi Vartolusu’ydu… Kimler kimler istedi Çukur’u da biliyoruz ki asıl Çukur’un gönlünün kimde olduğu önemli. Pazar sahnesi de bunu çok açıkça gösterdi: Çukur evimiz Yamaç Babamız!

 
   
 

 

 

 

Bu arada Yamaç abilerinin en çok da Salih abisinin sözünü dinliyor ya… Sevdim, pek sevdim…

 

 

Benim bir sorum var;“Bu söylediklerin amca, Çukur’u korumak yerine ona zarar vermez mi?… Gerçekten doğru bu karar mu amca?”  Sabah kahvaltıda yürek mi yedin Akın’cığım? O müthiş gaza getirme konuşmasından sonra bu fitne fücur soruyu nereden buldun?   Hem neymiş bakalım bulduğunu sandığın açık? Benden duymuş olma ama bahsi geçen kişi Yamaç, bir kez daha ava gittiğini sanırken avlanman olası.

Yamaç’ın algılarının değiştiğini, 3.gözünün açıldığını düşünüyorum. Tam da bu nedenle ön izlemeye bayıldım. <3.  Cehenneme kadar yolun var Akın Koçovalı. Bu arada neden ön izlemeler bölüm içine gelince traşlanıyor? Fark etmedik sanılmasın. Yamaç Koçovalı’nın kahvedeki konuşması bölümde değişmişti.

 

Madem bugün artık Çukur, Çukur’da kalıp savunma yapmayacak. Faz 1’de Dağhan’ın atağı sayesinde silah tedarik sorunu da çözüldü.  “Senin olan her şey artık çukur’un, yani benim!” Bu vesile ile eski dostları da bir kez daha bir arada görmek ne güzel geldi ^^ Yan karakterlerden daimi olmasını istediklerimdendir Şenol.

 

 

 

 

“Yakalanma, hapse dönme, ölme!” Yamaç’ın Cumali’nin suyuna gittiği sahnede iki kardeşin minnoşluğuna bir kalp bırakalım mı?

 

Cumali’nin tüm bu kovalamaca içinde  –  gerek Damla gerekse polis –  ‘dark side’daki çalışmalarını merakla bekliyorum ^^ Sanırım ilk faaliyeti bebek olacak. Gelinimiz kaşla göz arasında Koçovalı oldu ise bu da olur. Mümkündür.

 

 

 

Aliço’nun geçmişine sonunda dokunabildik. Ucundan ışık çıkan makinanın yolundan gitmek Aliço’nun hayatını değiştirmiş. Hem Aliço’nun hem de abisinin… Belki babasından biraz olsun sevgi kırıntısı görebilmiştir böylelikle ne dersiniz?   Bu arada Aliço’nun abisi geçtiğimiz sezonda Azer’in basıldığı depoda Cumali’nin çarptığı çiçek taşıyan adam mı?

 

 

Emre’nin ölümünü  ilk Çukur dayanışmasına şahit olmamızın yanı sıra Vartolu ile Medet’in tam anlamda kavuşmasını da vesile oldu. Biraderlerin bu kanadında Vartolu’nun İdris’in katili olduğunu iddia eden adama, Ziya’ya hala ulaşamaması can sıkıcı olmaya başladı. Yamaç’ın başlattığı büyük savaşta onu da cephede görmek istiyoruz. Koçovalı biraderlerin birlikteliği izlemeyi en çok sevdiğim, bu nedenle ‘ee, haydee…’ Koçovalı kardeşler ne zaman Voltran’ı oluşturacak sayın Horzum?

 

 

Meliha Emmi’ye ne dedi?  Her şey olabilir ^^ Meliha once zaman hikayede o kadar havada kaldı ki, sonra da oturmadı zaten, tahmin etmek zor. Ama kesinlikle ihtimal vermediğim şey Yamaç’ın Meliha’nın oğlu olması. Kronoloji uymuyor zaten…

 

 

 

Gelelim tahminlere;

Büyük sır Baykal’ın bir Koçovalı olduğu olabilir mi? Mesela İdris’in kardeşi? Yada büyük ağabey Cumali’nin oğlu, dolayısı ile İdris’in yeğeni? Yada başka bir kardeşten olan çocuk? – Bir ara Gar Lokantası’ndaki masala bakayım, kaç kardeşti İdris Koçovalı? –  Bu teori doğru çıkarsa Yamaç ile Efsun’da kuzen olurlar. Tam şenlik… Zaten bu dizide günün sonunda düşmanlar da tanıdık çıkmıyor mu?

İhtimal verdiğim bir diğer teori de Paşa’nın ölmemiş olması. Neden ölü taklidi yaptığını kimse anlamaz ama Yamaç anlayacaktır. Hatta belki Yamaç’ı kurtaran da odur.

Sahi Yamaç’I kim kurtardı? Bu bölümde de mercedesliye dair bir iz yoktu. Ama araba modeli itibari ile Paşa’ya çok uyar. Gidip  işaretleyeyim ^^

 

ANKET – YAMAÇ’I KİM KURTARACAK?

 

Babaanne hikayemizin en kötüsü… Baksanıza küçük bir hatada torununun canına mal olabilecek oyunlar peşinde. Demek ki oğlunun torunları tarafından öldürüldüğünü biliyor ve bu gerçeğin açığa çıkmasından ölesiye korkuyor.  Bu arada Yamaç Baykal’ın ölümü konusunda neyi ne kadar biliyor, kanıtı var mı? Bu konuda benim için şimdilik havada. Ama Efsun ile buluşmasını ‘date’ olarak tanımlamasını emoji ile ifade etsem  gözlerinden kalp fışkıran sarı yaratığı seçerdim. Hikaye genelinde imkansız olabilirler ama en basit telefon görüşmesinde bile ekran alev alıyor benim için…

 

 

 

 

Düşmanlarımızdan Azer Yamaç’ın -sözde- ölümü ile kayıplarına dair acısını bireysel dövüş ile atıyordu ki malum tam dişine göre olan düşmanı dirildi… Bakalım büyük karşılaşmada neler olacak…

Ve son söz; jenerikteki duvar yazısını görmemiş kabul ediyorum. Bu da ne…

 

 

 

 

Tweetleriyle yazımı renklendiren  Rady M.  soulfly ve ÖzLem..‘e  teşekkürler…

 

Kapak fotoğrafına da bayıldım. Aras Bulut İynemli <3 <3

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

ÇUKUR 3. SEZON 5.BÖLÜM SNEAK PEEK

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Yeni bölüm öncesi birkaç cümle yazmadan olmaz dedim, geldim. 😄 Buralarda olamasam da diziyi düzenli takip ediyorum. Genelde yarıda bırakıp devamını en kısa zamanda netten seyrediyorum. Ama bu hafta sonuna kadar gideyim diyorum. Bu sezonu 2. sezondan daha fazla sevdim nedense. Karakuzular’ı seviyordum ama bu sezonun başka bir albenisi var sanki. Büke gibi ben de yeniden çift haneli reytinglere çok sevindim, kalıcı olsun inşallah, Çukur hak ediyor. 😊 Devamlı çıkan saçma haberleri, açıklamaları ve RTÜK’ü kaale almıyoruz tabii ki. Çukur’un derinliğini göremeyenler onlar. 😒 Efsun ve Nehir iki karakteri de sevdim, benimsedim. Yamaç’ı hangisiyle yazarlarsa kabulüm. İkisiyle de yan yana enerjisi güzel. Ama bu bölüm Nehir’i görememek üzdü. Efsun’a oyunu babaannenin kurduğunu da tahmin ettim. Bu arada Kara Sevda seyredenler fark etmiştir, Efsun ev Kemal’in eviydi Nihanların karşısına taşındığı. Timsah’ın bu sezonda da devam etmesinden memnunum. Elvis gibi hemen harcamadılar. Akın her hafta daha nefretlik oluyor, evet, Çukur’da bugüne kadar en sevmediğim kötü diyebilirim. 😠 Hainliği ise herkesten fazla, net. Meliha’nın Emmi’ye verdiği sırrı da sezon ortasından önce öğrenemeyiz. 😂😂 Kendimi buna hazırladım. Herkese iyi seyirler şimdiden.

 • Ayla nerelerde?

  • Nur

   Ayla bu hafta hiç görünmedi. Yokluğu belli oluyor.

  • Gözde E.

   Taşınacaktı, onunla ilgili olabilir mi?

 • Nur

  Yamaç vs Azer
  Bu dövüşe bir aşamada Fadik’in müdahele edeceğini tahmin ediyorum. Bence kazananı olmayacak. Sultan 1.sezonda Yamaç’a tokat atarak durdurmuştu ve barışa zorlamıştı bu sefer Fadik’in Azer’i barışa zorlayacağını tahmin ediyorum. Savaş’ı Yücel, KK Avni’ye öldürtmüştü belki ortaya çıkar ama sanmıyorum bu dizide ortaya çıkmaması kuralı var kurallara aykırı olur:)

  Azer, Efsun’a mesafeli ve soğuk davranıyor. Aslında geçen sezon ilk gördüğünde beğendiği bakışı gibi bir bakışı hiç bir sahnede olmadı. Terasta yemek yerken bile Efsun’a aşık maşık hali hiç yoktu. Fadik, Efsun’u süzdü ve beğenmedi, ayakkabılarını çıkarmamasından hoşlanmadı ama belli ki oğluna gelin bakan bir anne. Alıcı gözüyle süzüyor. Karaca ve Azer’in evlenme ihtimali hâlâ mevcut. Efsun ve Azer ihtimali bence 0. Acaba üvey kardeş falan bir şey olabilirler mi diye de düşünüyorum ama hiç oluru yok. Efsun bir şekilde Meliha ile bağlantılı olabilir. Nehir’in kim olduğu ortaya çıksa Efsun da biraz aydınlanır ama ikisi de kapalı kutu.

 • Nur

  Geçen bölümde Yamaç 3 mesajdan ikisini dinlemişti, iki mesaj da Aliço’dandı ve ‘Kurtar beni’ demişti. Akabinde 3.mesajı dinlemesi gerekirdi. 3.mesajın Aliço’dan değil Nehir’den olduğunu düşünüyorum ama kimden olduğunun önemi yok. Şayet senaryo kopukluğu değilse Yamaç’ın zihni hâlâ gelip gidiyor demek ki. Bölümde Aliço’yu gazoz ile hatırladı ama ‘Kurtar beni’ çağrısının peşine hiç düşmedi. Silah fabrikasında Şenol tik tak gibi bir şey dedi Yamaç bale hareketi yaptı:)) Güldüm de aslında gülmemek lazım:)) Yamaç alem bi şey oldu, bu haliyle bir de savaş ilan ediyor:))
  Yamaç seri tesbih üretimine geçmiş:) Her tesbihe bir kurşun takıyor galiba. Şenol’a verdiği kalıp tesbihe takacağı kurşunların kalıbıydı. Acaba kurşunlu tesbihleri herhangi bir düşman sayısına göre mi yapıyor yosa öldürdüğü herkesin cesedine mi bırakacak ? Asıl merak ettiğim Efsun için de tesbih yaptırıp yaptırmadığı oldu? Yamaç acaba Efsun’u intikam listesinden tamamen çıkardı mı diye merak ettim.
  Yamaç’ın Baykal’ı öldürmediğinin tek ispatı Elvis’in şahitliği olur ki o şahitlik ne kadar inandırıcı olur, o da meçhul. Hatırladığım kadarı ile Nazım, Baykal’ı tuzağa çekmiş ruslara teslim etmişti Elvis arkada bir yerde doğramıştı siyah bir torba ile getirmişti. Aklımda böyle kalmış. Sahneyi bulup izleyemem böyle devam edeyim. Cesedi Nazım morga götürmüştü Emrah morgda görmüştü. Yamaç, Elvis harici nerden, nasıl bir kanıt bulabilir ki? Elvis kameraya kaydetmiş olsa ya da not olarak bir yere yazmış olsa Yamaç nerden biliyor? Bir diğer ihtimal Lena, Elvis’in sevgilisi. Elvis’in dökümanları falan Lena’da olabilir ve belki Lena, Yamaç’a böyle şeylerin elinde olduğunu önceden bildirmiştir Yamaç, Lena’dan kayıt, kâğıt falan bir şeyler alacaktır??

  • Gözde E.

   Baykal’ın ölümüyle ilgili hatırladıkların doğru. Peki bu adam kesen Elvis’i ben neden sevdim, çabuk çıkmasına üzüldüm diziden. 🤣🙈🙈

 • Buke Oguz

  Efsun Yamaç’a karşı bilendi bu bölüm. Bu durum Çukur’u alma planına nasıl yön verecek bakalım. Azer’e bahsettiği kolay yol Cukur’u almak mı? Bunu başarmanın bu kadar kolay olduğunu neye dayanarak düşünüyor? Yamac ile bire bir konuşup hesap soracağını sanmıyorum nedense. Direkt Çukur’u alma planını devreye sokacaktır ama nasıl? Yamaç karşısına çıkar belki Efsun’un. Efsun konuşmak zorunda kalır. Bakalım neler olacak

 • Buke Oguz

  Herkse merhabalar. Ellerine sağlık Aslı’cığım

  • Nur

   Ellerine sağlık Buke’cim. Hep böyle uzun uzun yaz. Okumaktan zevk alıyorum.
   Yorumlarımı paragraflar halinde aktarayım.
   Dizimiz üçüncü yılına çift haneli reytingle girdi. Darısı 4 ve diğer sezonlarının başına.
   Favori sahnelerimiz hemen hemen aynı. Akın ve Kutay sahnelerini de seviyorum. Yamaç ve Akın’ın enerjisi birbirini destekliyor, Yamaç’ın Akın’a ‘ Kutay bekliyor’ demesine çok güldüm. Aslında çok tatlı amca-yeğen oldular Kutay’ın onlara ek üçüncülüğü çok hoş hele Akın’ın Yamaç’a pervasız yaklaşımına Kutay’ın mimikleriyle eyvahlar olsun demesi çok tatlıydı.. Yamaç’ın bu bölüm hafif kafa kırık halleri çok hoştu..
   Ziya önümüzdeki bölümlerden birinde tırnağını keser herhalde:)) Ziya’dan bir şey çıkmaz. Vartolu, Armutlu’ya tornaya gitmiş. Benim çıkarımım böyle.
   Yamaç köşke İdris’in giysilerini getirdiğinde aklını yitirmişti Salim ve Ferdi o halini görmüştü onların görmesi tüm Çukur’un görmesi imasındaydı. Yamaç’ın hastaneye kaldırıldığında üzerinde kimliği yoktu ama taburcu edilirken Özgür kimliği dahil her şeyi biliyordu. İzletilmeden anlamamız istenen Yamaç acilen hastaneye kaldırılmış ama sonrasında başta Sultan olmak üzere herkesin haberi olmuş. Sultan’ın köşkteki gerginliği bence bu nedenleydi. Oğlu iyileşti döndü ama akıl sağlığı emanetleri taşıyacak kadar yerine geldi mi, Sultan onun gerginliğini yaşıyor olmalı. Sultan, Yamaç’la görüşmeden emanetleri iade etti. Yamaç ağabeyleri ve has adamları olmaksızın savaş ilan etti. Selim mutlaka olmalıydı. Bunlar önümüzdeki süreçlerde izleyeceğimiz travmalara zemin hazırladı.

   Akın’ın Yamaç’ın źaafını bulması pek olmamıştı, insanlar sevdiklerini kaybetmekten korkar, kendisi de babasını kaybetmekten korkuyor. Akın’ın bunu olağanüstü bir buluş gibi algılaması bir kayba işaret. Akın aileden kadınlara dokunmaz çocuk sadece İdris JR var aklının ucundan geçirecek bir tip değil. Geriye Cumali, Aliço ve Emmi kalıyor. Tahminimce Akın, Yamaç’ın Aliço’ya zaafını keşfedip onu deneyecek? Ama plan ters teper kendi sevdikleri zarar görebilir. Tam bir satranç oyunu. Akın biri için hamle yapacak kendi tarafında ise babası, annesi, Karaca ve Kutay var..

  • Buke selam, akıl hastanesi detayını iyi yakalamışsın. bence kalem hatası… 🙂

  • Gözde E.

   Altına imzamı atsam bu yorumunun kabul olur mu 🤣🤣

 • Rizet16

  Merhabalar,
  Aslı eline sağlık, bölüm yazını yine keyifle okudum

  Bölüm biter bitmez küçük bir kağıda, hemen bölüm ile ilgili aklımda kalanları not etmiştim şimdilik onları yazayım bende;

  – Bir Nehir daima bir yerleşim yerine varır. (Duvar yazısı)
  – Aliço’nun annesinin adının Güzin çıkması. (Yanlış hatırlamıyorsam Sena ve Emrah’ın annesinin adı da Güzin ‘di , ne tesadüf (!)
  – Bölümün asıl Jokeri Makbule idi.
  – Cumali & Damla artık bebek gelir.
  – Selamın Aleyküm, Ben Azer Koçovalı (Duvar yazısı) [Acaba sosyal medyada konuşulan Karaca-Azer mevzusu gerçeğe mi dönecek? diğer türlü olsa olsa İdris’in yeğeni falan çıkar herhalde diye düşünüyorum]

  müsait bir zamanda daha geniş değerlendirme yapabilirim umarım.

  • Sivas Li

   Merhaba Sena nin annesinin adi Güzide

   • Rizet16

    Pardon ben yanlış hatırladım o zaman, bu yönetmen bizi paranoyak yaptı 😉 Bilgi için teşekkürler.

  • Nur

   Merhaba Rizet. Bunlar notlarınmış, yorumunu da 4 gözle bekliyorum.

   “Bir Nehir daima bir yerleşim yerine varır”
   Nehir Koçovalı: Çukur Köşkünün yeni First Lady’si.
   Bence yakışır. Hoş bir kız. Tabi kaç bölüm sonra Allah bilir.

   Cumali ve Damla’nın bebeğinin cinsiyet tahminlerini alalım:)
   Bence erkek olur.
   Yamaç’ın kızına isimler bile buldum:)
   Sırada Akın ve Karaca var.. Sevgilileri bir görünsün hele.
   Hepsini baş göz edip çoluğa çocuğa karıştırcaz. Akın baba olursa onun çocuğu ile İdris JR birbirinin boğazına basar alimallah:)

   Duvar yazılarını ekrana uyarlayan her kim ise bence Kurtuluş yazacağına yanlışlıkla Koçovalı yazdı.

   Azer, İdris’in kayıp erkek kardeşlerinden birinin oğlu olabilir Fadik büyütmüştür, kan davasından dolayı soyadı değişmiştir falan..
   Sanmıyorum.
   Fadik, İdris’in kayıp kızkardeşlerinden biriyse; oğlu babasının soyadını alır niye dayısının soyadı çocuğa geçsin?
   Sanmam.
   Fadik;İdris’in eski sevgilisiyse:
   Sadece gülerim:))

   • Cumali Damla’nın çocukları kız olur. 🙂 Akın vs İdris jr. ın yaşanması için 🙂

    • Nur

     Kız çocuğun toprak, yer, yurt gibi bir karşılığı var dizide. Yani tabi hepsi değildir.
     Cumali bir gece ansızın 82 Kerkük 83 Musul yaparsa karşılığı diziye ikiz kız çocuğu olur:)
     Yamaç’ın kızının karşılığı Hatay’ın Anavatana katılması o yüzden eminim. Ama tabi bu prensip değildir? Cumali, Akın, Karaca hepsi çoluk çocuğa karışacaklar bir noktada. Aile nerdeyse 3 kişi kaldı. Hikaye genelinde mahalle özelinde aile.. Ölenler oldu, doğan yok..

  • merhaba, fragmandan geliyorum. ön izleme gerçekmiş ^^

   • Nur

    Fragmanı çok beğendim. Adliye önündeki sahne çok acıklı:( Bir de yeni düşman gelmiş gömleğine zincirler falan mı takmış:) Severim enteresan tipleri:)

    • Ahmet Adar

     Yeni Düşman değerli oyuncu Ferit Kaya’nın canlandırdığı karekter.Kuzgun dizisi final yapınca ,Ay Yapım derhal diğer dizisi olan Çukura almış kendisini.Kötü karekterleri canlandırmada çok başarılı bir oyuncu.Ay Yapım böyle değerli oyuncuların kıymetini bilmesi çok hoş.Baş roller bu kadar çabuk iş bulamaz.

     • Nur

      Ferit Kaya, Murteza ismiyle gelmiş. Ferit Kaya’nın oynadığı dizilerden sadece Öyle Bir Geçer Zaman Ki’yi izlemişim onda da hangi rolde olduğunu anımsamadım, ilk kez izlemiş gibi olacağım.

      Murteza Silah Tüccarı Kenan’ın ağababası olarak lanse edildi Emmi’nin yanında yetişmiş, eskiden çırağıymış.

      Fragmanda verilen sahnede giydiği gömleğin desenini Givenchy’nin logosuna benzettim. Timsah, Fransız Lacoste’dan esinlenilmişti, Murteza’da Fransız Givenchy havası var. Çukur, Misak-ı Milli ve Lozan sürecinin zaman tünelinde ileri geri gidiyor Murteza’ya kadar Hatay eksenli ilerledi Murteza, hem ismi hem gömleğindeki zincirler nedeniyle günümüzde Irak’ı kapsayan coğrafya içinde Musul ve Kerkük sorunundan esintiler barındıracak gibi.
      İsim ve zincirler bana Kerbela Matemini anımsattı bu nedenle Irak- Kerkük- Musul aklıma geldi. Tabi bunlar sadece mikro düzeyde imaj çalışması. Murteza da 3 vakte kadar Çukur’un ölmez, yenilmez, sınır tanımaz ilahi güçleri tarafından rezil, perişan edilir:)

 • Nur

  23 EKİM 2017
  23 EKİM 2019

  Çukur dün itibari ile 2.yılını devirmiş. Kutlu olsun diyelim. İyi ki izlemeye başlamışım. İzlediğim hiç bir diziyi bana bir şey katması için izlemiyorum,.Çukur da dahil ama Çukur farkı; ben onu hayatıma kattım. Bir hobi gibi.

  Tüm yakınlarım Pazartesi akşamı Çukur izlediğimi biliyorlar ve beraber bir şey yapacaksak ya da en basit telefonda sohbet edilecekse Pazartesi akşamı Çukur izlediğim mutlaka dikkate alınıyor.

  1.sezon çok yakınlarımdan iki kişi izliyordu sonra maalesef bıraktılar onlardan biri bir gece telefon etti, ‘Yamaç’ın karısı ölmüş çok üzüldüm’ dedi. Ben de ‘çok oldu öleli’ falan dedim, yeni öğrenmiş, öğrenir öğrenmez adeta başsağlığı dilemek için beni aramış:) Telefonu kapattıktan sonra gülmüştüm.

  Çukur’la birlikte tarih bilgim gelişti. Ben ki tarihi dizileri dahi izlemem kendimi Mondros Mütarkesinin şartlarını okurken buluyorum:)

  Senaryo yazımı da ilgimi çekmeye başladı. Özellikle Vartolu’nun bir türlü benim istediğim gibi yazılmaması beni tetikliyor:))
  Öz Vartolu ya da Hakiki Vartolu isimli bir proje hazırl… şaka şaka, ben anca söyleniyom kendi kendime ama yazacak kapasitem, yeteneğim vs bir şeyim olsaydı Karakuzular’ı kaldığı yerden devamla yazmayı isterdim, Çeto’yu dirilterek:) İçimde ukte kaldılar..

  4. Sezonun olacağına kesin gözüyle bakıyorum ve bence önü çok açık 5, 6++ rahatlıkla olacak potansiyele sahip.

  Bütün sezonlarda eksilmeden buralarda olmak dileğimle. Hepimize iyi seyirler.

  • Buke Oguz

   Selam Nur’ cugum. Ben de Çukur oynadığı sürece takip edeceklerdenim. Kaç sezon olursa olsun kabulum 😍😍

  • ben de bu sezon mis gibi bitsin başka projelerde buluşalım dileğindeyim. Ha 4. sezon olursa izler miyim? Evet ^^

   • Nur

    Nerdeyse Her ay bir dizi bir kanalda başlıyor. Aras, Erkan falan bu projeden sıkılırlarsa çıkarlar Çukur yine devam eder. Engin Altan Düzyatan, Diriliş’ten bıkmış, çıktı başkasına başladı.. Çukur’da da öyle şeyler olabilir. İzleyici hazırlanırsa ve benimsetilirse sorun olmaz. İzleyici senaryoyu, üslubu, tempoyu seviyor, bırakan zaten bırakır.

  • Gözde E.

   3. sezon sonunda bitmesi taraftarıyım, haaa ama 4 olursa tabii ki zevkle seyrederim. 😍 Çukur iki gözümün çiçeği. ❤

 • Nur

  VARTOLU

  Vartolu, Armutlu ile bir tünele girdi ama bu tünelin ucu bomb*k bir yere çıkacak gibi.

  Emre, Vartolu’ya yardım edip Çukur dövmesini gösterdiğinde şüphelenmiştim.
  Vartolu’ya Çukur’dan gelen her yardım karakterin aleyhine. Vartolu, Alfa bir karakter. Çukur’un düzeni, hiyerarşisi belli Vartolu’nun bu düzen ve hiyerarşi içinde varlık göstermesi mümkün değil. Bir sürüde 2 tane Alfa olmaz. Kendi habitatında kendi sürüsüyle var olmak zorunda.

  Bu sezonun ilk bölümü mükemmeldi. Sezon için o kadar zengin bir içerik hayâl etmiştim ki özellikle de Vartolu için. Bu bölümle anladım ki Vartolu için karaktere uygun hikaye falan tasarlanmamış. 1.bölümün tamamı ve Yamaç’la hapishanede görüştüğü 3 dakikalık sahneyi bir kenara koyalım bomboş bir Vartolu var. Saçma sapan dolgu sahneler.
  İdris, Vartolu’nun değil Salih’in babasıydı. Vartolu o rüyadan uyandığı halde Sultan’ın sözüyle Armutlu’ya geldi. Kapıdan girdiği dakika Ziya’nın peşine düşmesi gereken Vartolu ‘ya Emre söylemese Ziya diye bir derdi yok. Armutlu’da Yamaç’ı, Medet’i, Emre’nin annesini, Emre’nin kızkardeşini görüşe kabul eden Vartolu Saadet’in lafını bile etmiyor. Saadet görüşe gelse bebeği getirecek, o bile umurunda değil fotoğrafı için kavga çıkarınca yetiyor. Karısının ve oğlunun selametinden endişeli Yamaç’ın Çukur’da olduğunu duyunca rahatlıyor! O kadar tutarsız sahneler ki, tüm bunlar neye hizmet ediyor diye düşünürken Emre’nin annesinden bir Sultan güzellemesi:) Tabiri caizse kusmuğum ağzıma gelcekti:)

  Diyeceğim o ki; Vartolu görünümlü yeni tipleme hizmette..
  Bu sezon rüya ve rüyadan uyanma olarak başladı. Benim bir Vartolu fanı olarak rüyadan uyanma sahnem Emre’nin annesinin ziyaret sahnesidir. Bundan sonra izleyeceğim tipleme kendisine Vartolu dedirten biri.

  • Sultan güzellemesinde benim midem bulandı…

   • Nur

    Sinir oldum. Vartolu’yu, Sadiş’i, bebişi Sultan’dan uzak tutsunlar. Düşman olmalarına gerek yok, dost olmalarına da gerek yok. Sultan kendi oğulları, gelinleri, torunlarıyla ne yapıyorsa yapsın itirazım yok. Vartolu’ya herhangi bir yerden yakınlaşmasına sinir oluyorum.

 • Nur

  NEHİR.
  ‘Her nehir bir yerleşim yerine varır’ mealinde duvar yazısı vardı. Nehirden kastedilen tabi ki bizim deli Nehir. Yerleşim yerinden kasıt Çukur olmalı. Nehir, Çukur’a yerleşecek diye algıladım. Nehir bölümde yoktu önümüzdeki bölüm mutlaka görünür. Dr Özgür, Yamaç’ı aylık kontrole çağırmıştı Yamaç kontrole gittiğinde Nehir’le karşılaşabilir. Yamaç’ın henüz dinlemediği 3.mesajın Nehir’den olması da olası.

  Nehir’le ilgili mi bilmiyorum; Makbule’nin bastonunun sapı yılan başı oymalıydı. Nehir’in Yamaç’la ilk karşılaştığında yılan gibi mimik ve ses tonu kullanmasını Asi Nehrindeki yılan balıklarına gönderme diye düşünmüştüm. Makbule’nin bastonu başka bir metafor mu yoksa Nehir’le ilgili bir ipucu mu çözemedim. Makbule’nin Efsun’a tiksinir gibi baktığı bir an var. Efsun pijamasıyla kanepede otururken Makbule arkasında bir an öyle bir bakış atıyor. Bir tuhaflık var. Efsun acaba Baykal’ın kızı değil mi? Makbule nasıl bir babaanne ki torununa öyle bakabiliyor, pis işlere teşvik ediyor? Baykal’ın asıl kızı Nehir mi acaba? Bu ihtimal şimdilik pek aklıma yatmıyor ama yine de bir ihtimal. Nehir’in “Benim elim kolum her yere uzanır’ ve ‘Çirkin yüzümü görmek istemezsin’ sözleri de var. Bu sözlerle ne ima ettiğini bilmiyoruz.

  • Ahmet Adar

   Bence de Baykalın kızı Nehir,Efsun ile değiştirilmiş.

   • Nur

    Merhaba Ahmet Bey. Uzun zamandır yazmıyordunuz. Hoşgeldiniz.

    Efsun’da bir Vartolu benzerliği seziyorum sadece bir sezgi.
    İdris’in Sultan ve Mihriban’dan çocuk sahibi olması gibi Baykal da 2 kadından çocuk sahibi olmuş olabilir mi? Aklıma çok uçuk tahminler geliyor. Vartolu ve Selim işbirliği yaptıklarında Selim bilmiyor olsa da ikisi kardeşti. Azer ve Efsun kardeş mi acaba? Gerçi Efsun’un Meliha’nın kızı olması aklıma daha çok yatıyor zira ikisinin de sesi güzel. Efsun’un şıklığı, kırmızı giyinmesi, altın takıları, tabancası.. Vartolu’nun dişi versiyonu gibi bir imaj çalışması.. Bence pek başarılı değil ama sanki bir Vartolu havası verilmek istenmiş.
    Nehir’le değiştirilmelerine gelince; Nehir birkaç yaş küçük gibi görünüyor, bebekken değişim olmamıştır. Acaba Efsun’la anlaşmalı bir değişim mi belki Efsun’un babası Baykal bile değil Azer ile kardeşlerse hapishanede ölen baba babasıdır Koçovalılar öldürtmüştür?

    Çok karışık oldu ama zaten net, yoğunlaştığım bir tahminim yok. Bir şekilde Makbule, Efsun’u sevmiyor ve küçümsüyor. Efsun, Baykal’ın kızı mı değil mi bilmiyorum Makbule belki gelini her kimse ondan dolayı torununu sevmiyordur.

    • Buke Oguz

     Baykal’ın bizim bildiğimiz 3 kadından üç çocuğu var şu an. Diğer teoriler ilginç. Izleyip görelim bakalım karşımıza ne hikayelerle gelecek Gökhan Bey.

     • Nur

      Buke’cim Efsun’da tuhaf bir şeyler var. Mesela Yücel’in başında anlattıkları tamamen hikayeydi odadan çıkarken ‘Bitmedi’ demesi ‘ Ben bir söz verdim mi tutarım’ demesi, Yücel’i tetikleyen cümlelerdi.. Yamaç’a anlattığı masalı annesinden dinlemiş, Baykal babam diyor ama Yamaç’a nerdeyse dostça davranıyor. İlk görüşte aşık oldu gevşedi desem çok çocukça.. Bazen ikiz mi, şizofren mi, çoklu kişilik bozukluğu mu, başka bir şey mi diye düşünüyorum. Şayet tahmin edebildiğim veya etmediğim olasılıkların hiçbiri değilse, şu an ne izliyrsak o ise, karakter maalesef hatalı yazılmış ve hataları sahnelerle sunuluyor. Yamaç’la gece karanlığında yalnız ıssız bir yerde buluşmak nedir allasen?? Sena’ya kızıyorduk Mahsun’u eve alıyor diye, Efsun daha da saf çıktı ondan. Yamaç’ın iyi insan olduğunu biz biliyoruz ama Efsun’a göre babasının katili.. Bu nedir nasıl bir tavırdır anlamıyorum. Gördüklerim kafamda bir şeye oturmayınca bu kez görmediğim bir şey henüz izlemediğimiz bir şey olmalı diye düşünüyorum.. Ship’e falan karşı değilim, kimle olursa olsun ister Yamaç ister başkası. Genç güzel kadın, arada romantik sahneler izlemeyi severim dizide bir ton hoş erkek var birinden biriyle bir şeyleri olsun, Cumali’nin en sevdiğim sahnesi Yıldız’la o polar getiren garsonun olduğu sâhneydi, Çeto’nun en sevdiğim sahneleri arasında Ayşe ile olan sahneleri var Efsun’a Yamaç aşkından dolayı bir karşıtlığım yok ama böyle olmamalı çok tuhaf diye algılıyorum, kız resmen ezik ergen modunda:) Hayır yani yine düşman olarak gelseydi Baykal’ın kızı değil de Kenan’ın kızı olsaydı hem çizgili pijaması da uyardı:) adamlarıyla kahveye gelir Yamaç’la karşılaşır olaylar gelişirdi.. Efsun, Baykal’ın kızı?? Belki de öyledir.

   • nerelerdesiniz yahu Ahmet Bey, hoşgeldiniz

    • Ahmet Adar

     Hoş bulduk.Teşekkür ederim.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Bölüm sakin ve yer yer eğlenceliydi. Sıkılmadan izledim.

  Yamaç’ın “Bu bir savaş ilanıdır’ sözü iç politikaya bir gönderi sanılmasın diye değiştirilmiş olmalı. Bence cümle aynen kalabilirdi. Değişmiş halini sevmedim.

  Yamaç’ın Salih abisinin sözünü dinlediğini yazmışsın. Benim görüşüm; Yamaç, Salih’i ağabey olarak görmüyor. Salih ‘Babasının oğlu’. Vartolu ise geçmişte kaderinin kesiştiği biri.

  Akın’ın Büyük İstanbul Savaşına itirazı bence yerindeydi. Akın’ın Yamaç’tan korkması için bir sebep yok ki. Dayak yemekten çekinmesi komik olur.

  Aliço’nun abisi Zafer’i ben de 2.sezonda Yamaç’ın çarptığı kişiye benzetiyorum.

  Vartolu’nun Armutlu macerası tam bir hayal kırıklığı nedenini ayrıca yazacağım.

  Paşa yaşıyor olamaz. Çetin Sarıkartal Azize dizisinin kadrosunda.

  Gökhan Horzum’un Çukur Yamaç’ın Dönüşü kitabında Baykal’ın soyadı ‘Kent’ olaraķ geçiyor.

  • Neeee Paşa yaşıyor olamaz mı? … Çürüdü güzelim tezim… 🙁

  • Madem kitapta yazdı, dizide neden gizliyor? Efsun babasının mezarına gitti yine gizlenmişti soyadı.

   • Nur

    Gereksiz bir gizem işte. Baykal’ın Çukur’u istemesi için illa Koçovalı olmasına gerek yoktu ki, İdris’le geçmişe dayalı husumete de gerek yoktu. Baykal, Çukur’u istemesinin nedenini Selim’e gayet net ifade etmişti “Bizim kulüpte herkes Çukur’u ister” demişti. Kulüpten kastı emperyalistlerdi dizide karaktere uyarlanması Narsist kişilik bozukluğu.. Koçovalı olması falan havada kalırdı zaten. Efsun’un elindeki haritanın anlamı da o. Aynı niyet, aynı oyunlar, aynı hedefler.