ÇUKUR – Çukur Evimiz Vartoli Babamız

Çukur yazılarının altındaki yorumlara göz atıyor musunuz? Bu bölümde en az bloglardaki yazılar kadar güzel analizler, yorumlar oluyor, mutlaka göz atın…

İşte aşağıdaki yazı, yorum bölümünden Nur’un kaleminden… Keyifli okumalar ^^

 
   
 

 

Kalbim tabutta Çukur sokaklarından Çukur mezarlığına yol almakta…

Melek Sürmeli Salih bedenen olmasa da ruhen parçalandı. Tabutta Vartoli Saadettin var. Salih Helvacı ve Salih Koçovalı hayattalar Vartolu onların bütünlüğüydü.

 

Salih Helvacı;

Çukur’da yetim büyüyüp, annesinin talihsiz ölümüyle öksüz kalmış, yerinden yurdundan koparılmış, çalışmış, okumuş insani değerlerini korumuş Türkçe öğretmeni olmuş. Çocukluk aşkını hala sevecek kadar romantik, babası gelince ayağa kalkıp önünü ilikleyecek kadar saygılı, kadınlara hürmet eden tam bir beyefendi.

Salih Koçovalı;

Koçovalı İdris’ten olma, Mihriban nam-ı diğer Gonca’dan doğma, Cumali ve Kahraman’ın küçüğü, Selim’in yaşıtı, Yamaç’ın ağabeyi. Akın, Akşın, Karaca, Acar’ın amcası. Damarlarında Koçova’lıların kanı dolaşırken gözü önünde katledilen annesinin şefkatli kollarından bilmediği diyarlara sürüklenmiş, çocuk istismarcılarının, sokak çetelerinin eline düşmüş onların silahı acımasızlık zırhını kuşanıp Koçovalı azmiyle, mücadele etmiş. Hep bir yolunu bulmuş ve hayatta kalmış. Hırslı, gözü pek, hakkını sonuna kadar arayan, tavizsiz…

Vartolu Saadettin bu ikisinin yek vücut bulmuş haliydi, büyüsü de oydu…

 

 

Ben Çukur’a Vartolu Saadettin’in arabasının arka koltuğunda onunla girdim. Çukur’un havasını içine O çekti, benim ciğerlerime doldu. Arabanın önünü çocuklar kesince ‘ne istiyorlar!’ dedim ama O göz kırpınca ‘çocuk işte ne isteyecek ki’ deyip kendimden utandım. Damda koşan gençlerden tedirgin oldum hemen ona baktım. Baktım ki onlara gülümsüyor bir daha hiç tedirgin olmadım her gördüğümde ben de gülümsedim. Çukur’u O istedi ben ondan daha fazla onun için, onun olsun diye istedim çünkü o ilk yolculukta Çukur’un havasını ciğerlerime O teneffüs ettirmişti.

Mavi Ev, Dostlar Kahvesi, Muhittin Abinin dükkânı, Yıkık Duvar, Mihriban’ın mezarı… Hepsi ama hepsi Vartolu Saadettin’le anlamlı… Çukur benim için onunla var olacak.

Ç U K U R E V İ M İ Z V A R T O L İ B A B A M I Z

 

çukur vartoli

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke Oguz

  Haftaya çıkar Vartolu diye düşünüyorum. Bu bölüm sonu görürüz diye umuyordum ama olmadı. Yine de tüm işaretler ölmediğini gösteriyor. Bir hafta daha bekleyeceğiz. Yuzlesmede son iki haftaya giriyoruz. Yani iki hafta içinde Salih Idris yuzlesmesi gerçekleşecek sanıyorum .

 • pride&prejudice

  bence 1 hafta gormeyecegiz Vartolu yu sonra cikacak;)

  • bu bölüm yok kesin, final bile zor, belki ön izleme?

   • pride&prejudice

    vallahi jenerikte ismi var bu bolum polis kardesi taniyacagiz demek!