ÇUKUR – En İyi Vartolu Sahneleri ‘The Best of Vartolu’

Beklenen an geldi. Çukur’un benim gözümde sezonun en güzel dizisi olmasının tek olmasa da en önde gelen nedeni Vartolu Sahneleri… (Unutmadan, Erkan Kolçak Köstendil <3 )

Konuk yazarım Gözde Çukur’un 33 bölümünü taradı ve en güzel Vartolu Sadettin / Salih sahnelerini derledi. Ya sizin gözünüzden en iyileri hangileri? Yorumlarda buluşalım mı?

 
   
 

 

Bu sezon tam 33 hafta boyunca pazartesi akşamlarının vazgeçilmezi oldu Çukur. Tabii Çukur’u bu kadar vazgeçilmez kılan şeylerin başında elbette sevilen karakterleri geliyor. Bu karakterlerden biri de şüphesiz Erkan Kolçak Köstendil’in canlandırdığı Vartolu Sadettin.

Vartolu… Önceleri Koçovalı ailesi için kimliği ve gerçek amacı bilinmeyen bir düşmandı sadece. Uyuşturucu işi yapmak istemesine izin verilmemesinin ardından önce Koçovalı ailesinin 2. oğlu olan Kahraman’ı öldürttü, ardından mahalleyi tarattı, maddi zararlar verdi ve başka ölümlere de sebep oldu. Beyefendi lakaplı biri için çalışıyor, Selim Koçovalı ve Avukat Nazım ile işbirliği yapıyordu. Hakkındaki gerçekler zamanla ortaya çıkmaya başladı. Vartolu, aslında Çukur’da doğup büyümüş Salih’ti, babası da İdris Koçovalı’ydı. Annesi Mihriban, O doğmadan evlenmek zorunda kaldığı Kasım Helvacı tarafından Salih 8 yaşındayken öldürünce Varto’ya dedesinin yanına gönderilmiş, dedesinin ölümünden sonra yaşadıkları sonucu Vartolu Sadettin’e dönüşüvermişti. Önce çocukluk aşkı Saadet’i görmesi ve O’na yeniden aşık olması, ardından Yamaç tarafından gerçek kimliğinin anlaşılması ve babası İdris’in de bunu öğrenmesiyle Vartolu için de dengeler değişmeye başladı. İntikamı ve aşkı arasında bocalayan Vartolu’nun bir seçim yapması gerekiyordu. Ya babasının oğlu ve Saadet’in kocası Salih olacaktı ya da Çukur’un babası Vartolu Sadettin. En başlarda sevilmeyen bir karakterken içindeki Salih’i keşfetmemizle birlikte çok sevdiğimiz bir karakter haline gelen Vartolu, böylece ekranların en çok konuşulan “anti-kahraman”ı oldu. İşte Vartolu / Salih deyince aklımıza gelen o sahneler:

 

(Sahneler bölüm sırasına göre sıralanmıştır.)

1- Çukur 1.Bölüm – Sadettin’in Büyük Teklifi

Vartolu, İdris’le görüşmek için Çukur’a geldi. Yıllar sonra ilk kez İdris’le karşı karşıya gelen Vartolu, duygularını gizlemeye çalışıyordu. Uyuşturucu imal edebilmek için kendisine yer verilmesini isteyen Vartolu’ya Çukur’da uyuşturucuya kesinlikle karşı olan İdris’in cevabı ise zaten belliydi.

 

 

2- Çukur 7.Bölüm – Mihriban Kim?

Ne yaparsa yapsın Vartolu’ya tam anlamıyla bir zarar veremediğini düşünen ve zayıf noktasını bulmak isteyen Yamaç, eline geçen bir bilgiyi kullanmaya karar verdi. Vartolu’nun yanındaki adamların birinden Mihriban türküsünü söylüyorlar diye Sadettin’den dayak yediklerini öğrenen Yamaç, O’na bir oyun hazırladı. Yamaç ve Vartolu kahvede görüşürken berber dükkanının önündeki hoparlörlerden birden gelen Mihriban türküsü duyulmaya başladı. Türküyü duyan Vartolu duygularına yenilip kontrolünü kaybetti ve ekran karşısındaki herkesi gözyaşlarına boğdu.

Sosyal medyada da çok konuşulan sahne Youtube’da sadece 3 günde 2 milyon, Instagram’da ise 1 milyon kez izlenerek toplamda 3 milyon görüntülenmeye ulaşmıştı.

“Kapa şunu Muhittin Ağabey.”

 

3- Çukur 9.Bölüm – Vartolu Annesini Ziyaret Ediyor

Çukur’a döneli uzun zaman olmasına rağmen Vartolu ilk kez annesinin mezarını ziyaret etti. Gözyaşları içinde annesiyle dertleşti, babası İdris’e karşı olan hislerini paylaştı.

 

 

4- Çukur 10.Bölüm – Vartolu Koçovalıları Kurtaracak Mı?

Koçovalı malikanesinde neredeyse birkaç koruma dışında hiçbir erkeğin olmadığı bir sırada, Kumburgazlı Serdar’ın adamlarının malikaneye baskın düzenlediğini evinin balkonundan gören Vartolu, Saadet’e bir şey olacağından endişelendi ve adamlarını toplayıp Koçovalı malikanesine koştu. O esnada Karaca’yı evde bulamayıp O’nu aramaya dışarıya çıkan Sultan’ı tam vurulacakken kurtarması dikkat çekti. Çünkü henüz bilmese de Sultan O’nun başına gelenlerin baş sorumlusuydu.

 

 

5- Çukur 13.Bölüm – Bana Masal Anlat

Para sıkıntısı çeken Yamaç, Çukur’da İdris’e ait bazı evlerin tapularını ipotek ettirmiş ancak bu tapular önce Beyefendi’nin sonra da Vartolu’nun eline geçmişti. İpotekten geç de olsa haberi olan İdris, tapuları almak için Vartolu ile buluştu. Vartolu’nun biri hariç tüm tapuları vermek için tek bir şartı vardı: İdris’in O’na masal anlatması.

 

 

6- Çukur 14.Bölüm – Seyfi Yerlikaya – Ayrılık Hasreti Kar Etti Cana

Vartolu’nun aslında çocukluk aşkı Salih olduğunu anlayan Saadet, fark ettiği bu gerçeği önce Sena’yla paylaştı, ardından da Salih ile yüzleşmek için O’nun evine gitti. Böylece daha önceki buluşmalarında yüzünü gizleyen Salih’le yıllar sonra ilk kez karşı karşıya geldi Saadet.

 

 

7- Çukur 19.Bölüm – Nefeslerin Tutulduğu An!

Vartolu hakkındaki gerçeği bilmeyen İdris’in Vartolu Çukur’dan gitmezse O’nu öldürmeye karar vermesi üzerine Yamaç, sakin bir şekilde O’nu göndermenin çarelerini aramış ancak başarılı olamamıştı, çünkü Vartolu da Çukur’da kalıp intikamını almaya kararlıydı. Bunun üzerine mezarlıkta geçen yüzleşmede Yamaç O’na ağabeyi olduğunu bildiğini, Vartolu da bu kararından dönmeyeceğini söyledi. Ardından Yamaç bir plan yaptı ve Vartolu’yu öldü göstererek Çukur’da gizli bir yerde sakladı. İdris ise önce Paşa’dan oğlu Salih’in aslında Vartolu olduğunu öğrendi, ardından da Emmi’yi takip ederek O’nun saklandığı yeri buldu ve aralarında beklenen büyük yüzleşme gerçekleşti.

 

Vartolu: Ben çocukken hep ağlardım “Babam beni niye sevmiyor? Babam beni niye istemiyor? Ben babama ne yaptım?” diye. Söylesene. Söylesene ben sana ne yaptım baba? Ne istedin benden?

İdris: Ben… Ben seni bilmiyordum ki.

Vartolu: Bırakın bu numaraları İdris Bey! Atın her şeyi Vartolu Sadettin’in üzerine, kenara çekilin! Ben bu numaraları yemem! Benim adım… Benim… (Sessizlik olur.) Sen beni bilmiyor muydun?

İdris “Bilmiyordum” anlamında başını sallar.

 

 

 

 

 

 

8- Çukur 20.Bölüm – Vartolu Kendi Mezarında

İdris’le yaptığı yüzleşmenin ardından Yamaç tarafından öldü gösterilerek saklandığı yerden çıkan Vartolu, çıkar çıkmaz ilk önce annesinin mezarını ziyaret etti. Yamaç’ın mezarı yaptırdığını gördü ve mutlu oldu. Ardından içinde bir başkasının yattığı kendi mezarıyla karşılaştı.

 

 

9- Çukur 28. Bölüm – Vartolu’dan Duygulandıran Konuşma

İdris, Saadet’i Cemil’le evlendirmeye karar vermişti. Koçovalı malikanesinde düğün hazırlıkları tamamlanmış, nikahın kıyılmasına çok az bir zaman kalmıştı. Bu duruma daha fazla dayanamayan Vartolu, İdris’le son bir kez konuşmaya gitti. O’ndan Saadet’i evlendirmemesini rica etti ve eğer kararından dönmezse çok kötü şeyler yapacağını söyledi.

 

“Bak benim bir elimde umut, diğer elimde mermi var. Umudu elimden alırsan geriye bir tek mermi kalır. Umudum elimden kayıp gitmesin… Umudum elimden kayıp gitmesin… Umudum elimden kayıp gitmesin baba.”

 

 

 

10-33.Bölüm (Sezon Finali) – Vartolu’nun Gözyaşları…

Vartolu sonunda amacına ulaşmış, BSO ile yaptığı plan sayesinde Çukur’un babası olmuştu. Selim hariç, İdris ve ailesi Çukur’dan gitmişti. Ancak Saadet’in hamile olduğunu öğrenen Sultan, O’nu bebeğinin babasına gönderdi. Saadet kahveye geldi ve Vartolu’ya baba olacağını söyledi.

 

 

 
   
 

 

10 sahne elbetteki Vartolu Sadettin sahnelerinin yaşattığı keyfi tarif etmeye yetmez. Az sayıda bonus sahne ekleyelim;

 

çukur vartolu

 

BONUS  Çukur  16.Bölüm – Çukur’da Öleceğim

 Yamaç, Vartolu’nun aslında ağabeyi Salih olduğunu öğrenmişti. Bu gerçeği bilmeyen İdris, Vartolu’nun Paşa ile Emmi’yi rehin almasının üzerine artık Vartolu Çukur’dan gitmezse O’nu öldürmeye karar vermişti. Yamaç ise sakin bir şekilde O’nu göndermenin çarelerini aramış ancak başarılı olamamıştı, çünkü Vartolu da Çukur’da kalıp intikamını almaya kararlıydı. Mezarlıkta geçen bu sahnede Yamaç, Vartolu’ya gerçeği bildiğini söyledi ve O’nu Çukur’dan gitmeye ikna etmeye çalıştı. Aralarındaki yüzleşmede ikili ilk defa kardeş olduklarını bize hissettirdiler.

 

Vartolu: Bilmiyorsun lan, hiçbir şey bilmiyorsun.

Yamaç: Biliyorum Salih. Biliyorum babamın oğlu.

 

 

BONUS  Çukur  22.Bölüm – Vartolu’yu Çıldırtan Haber!

Yamaç ve Vartolu işbirliği yapıp Baykal’ı yakaladılar. Bu olanların üzerine Baykal’ı kurtarmak için iş ortaklarından Elvis harekete geçti. Koçovalı ailesinin tüm kadınlarını kaçırttı. Saadet’in kaçırıldığını duyan Vartolu çılgına döndü ve var gücüyle koşarak Koçova malikanesinde aldı soluğu.

 

BONUS   Çukur  33.Bölüm(Sezon Finali) – Vartolu ve Medet’e Şok Saldırı!

Saadet’in hamile olduğunu öğrenen Vartolu, Çukur’u geride bırakıp O ve Medet’le birlikte Tokat Erbaa’a yerleşmişti. Aradan 3 ay geçmiş üçü birlikte mutlu bir şekilde yaşıyorlardı. Ama o gün yaşadıkları eve K’lar tarafından bir saldırı düzenlendi. Saadet kaçırılırken Vartolu’yu kurtarmak isteyen Medet ise vuruldu.

 

 

Konuk yazarım Gözde ‘nin seçimleriyle Çukur’un en iyi sahneleri serisi Yamaç Koçovalı ile başlamıştı, gözden kaçırdıysanız mutlaka tıklayın:

ÇUKUR – EN İYİ YAMAÇ KOÇOVALI SAHNELERİ ‘THE BEST OF YAMAÇ’

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Pingback: ÇUKUR – İlk Sezondan En Sevilen Vartolu Saadettin Replikleri()

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Emeğine sağlık.. Tatilde fazla giremiyorum.Sende yazıyı yazalı uzun zaman olmuş. Benim hafıza kötü, çabuk unutuyorum ama kendi listemi yazayım. Genelde idris ile olan sahnelerini seviyorum yada etkileniyorum.

  * Best sahnem tabiki Mihriban.. hem oyunculuk, hem de sahnenin yazılımı çok iyi. Keşke montaj hatası olmasaydı o sahne de..
  * Bana masal anlat sahnesi yine beni benden alan bir sahne..
  * Annesinin mezarının başındaki sahne.. bir kere oğlum desin..
  * Yüzleşme sahnesi .. Mihriban müziğü eşliğinde kimin geldiğini merak etmesi, gelenin İdris olduğunu anladığında o vücüt dili, idris’in “salih” dediğinde o kala kalışı.. ve devamı
  *Annesinin evindeki sahneleri, hem tek başına olan hem de Yamaçla olan sahneleri..
  * Yamaç’ın gerçeği öğrendiğinde Vartolu’nun evine geldiğinde ki hem Yamaç, hem de Vartolu sahneleri..
  * Mezarlık sahnesi.. yamaçla olan

  *Küçük Salih’in olduğu sahneler
  * İdris’ten tokat yediği sahne..
  *Öğretmen salihle tanıştığımız sahne..
  Aklıma ilk gelenler ama sadece sahneler değil, ufak nüansların olduğu sahnelerde beni etkiliyor.. dokundurmalı, kinayeli sözlerin olduğu. Bıyıklı amca gibi.. İlk sahne hariç sıralamalı yazmadım. Aklıma gelen sıralama ile yazdım. Baykal’a olan küfür sahnesi, çukur’u tümsek yapma sahnesi, emminin kimliğini bildiğinde hemen yumuşayıp annesini sorması.. Bunun gibi çok sahne var. Aslında sevdiğim sahnelerin genel özelliği Salih ve Vartolu arasında kaldığı ve duygularını yansıttığı o sahneler..

  • Gözde E.

   Hoş geldin Birgül, senin de emeğine sağlık <3 Açıkçası nerelerdesin diye merak etmiştim. Ben tatilde de dizi kafasındayım :))

   Kesinlikle yazdığın tüm sahneler, çok güzel, çok özel… Ben eski bir montajcı olarak Mihriban sahnesinde hatayı fark etmedim, duyguya kapılmaktan herhalde 🙂

   Annesinin evinde olan sahneleri ben de çok seviyorum, burda yok ama Best of VarYam'da yer alıyor, hazırladım Aslı'ya yolladım, bu hafta yayınlanacak. Dün hazırlarken tekrar seyrettiğimde yine çok etkilendim 🙁

   Küçük Salih de hem O'na tip olarak çok benziyor hem iyi oynuyor, hem de sahnelerin duygusu yüksek bayılıyorum ben de. İdris'ten tokat yediği hangi sahne acaba? Yamaç'la birlikte kahvede olan mı? O'nu VarYam'a koyacaktım ama özel videolarda yoktu…
   Benim de sevdiğim sahneler senin de dediğin özelliğe sahip olanlar. Kesinlikle Erkan Kolçak Köstendil bu duyguyu yansıtmada müthiş.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Hoşbulduk, Vartolu kapının önüne çıkıyor, bir sahnede Yamaç ayakta, bir sahnede oturuyor. Aslında pek dikkat etmem ama buradaki montaj hatası çok belirgindi. Tokat yediği sahne kahvedeki sahneydi..

    • Gözde E.

     Tokat sahnesini ne yazık ki Youtube özel videolarına koymamışlardı dediğim gibi… Sahnenin duygusundan fark etmemiş olmalıyım ama şimdi gidip tekrar seyredeceğim 🙂

 • Gözde E.

  Eve yeni geldim ve gündüz hiçbir yerde karşıma çıkmamıştı bu video. Kahvemi demleyip ilk işim seyretmek olacak bu videoyu :

  https://www.youtube.com/watch?v=GDXac92zHYo

  • Ayla

   Ne sizde saat 23 e geliyor ve sen kahve iceceksin,gelde sana gece kuşu deme:))
   Birde Gözde simdi bana kizacaksin ama cukur ile yatip cukur ile kalkiyorsun…
   Bak arkadaslarin cogu tatilde pek ugrayamiyorlar. Bence sende tatili hak ettin.

   • Gözde E.

    Ben hep akşam kahve içtiğim için vücut onu uyandırma servisi olarak kaale almıyor 🙂
    Yok yok kızmadım ama napayım Youtube aboneliklerimdeydi kendisi, yok sayamadım. Benim sevdiğim dizilerim için tatilim yoktur :))

    • Ayla

     Cok denedim cok 17 den sonra cay kahve icersem üce kadar ayaktayim:))
     Zaten ne cay ne kahve severim,ben masrafsiz misafir:)

     • Gözde E.

      Senin gibi olan arkadaş ve akrabalarım mevcut 🙂 Ben hiç çay içmem, sadece kahve, o da günde 2 kere. Bazen 3 ya da 4’e çıkabiliyor ama nadir o da. Sabah/öğlen nitelikli Türk kahvesi akşam demleme filtre kahve. Sana limonata yaparız ev yapımı ya da kafeinsiz bitki çayı :))

 • Ben de yapıcam kendi the best of mu… en kisa zamanda… 😊

  • Gözde E.

   Bekliyoruz sevgili admin 😊 Bu arada eğer izniniz olursa VarYam’a torpil geçip 4 bonus sahne koyabilir miyim? 😁

   • Aman geç torpili kitlenirse kitlensin napalım 😅😂😃😄

    • Gözde E.

     Vartolu’da 7. sırada 5 link vardı ayol 😂😂😂 Bir tanesinde de 2 link. 😅Kitlendi mi? 😄 Bu arada hiç yeni yorumcu yok, spam’de kalan olmasın 🤔

     • Haftasonunuzda bakmistim sanki yoktu bakarim yine 😁

     • Ayla

      Bak ya site sahibinden daha cok merak ediyor yeni yorumcularin olmamasi nedenini:)))

     • Gözde E.

      Best of Vartolu’ya yeni yorumdaşlar gelir diye beklentim vardı da ondan :)) Ama sezona inşallah 2 yeni yorumdaşımız gelecek 😀

     • Ayla

      Ayyy yeni yorumdaslarda toplarmis:))
      Sana sorularim darisi basinada devam etti,git bak

     • Gözde E.

      Evet, Twitter’da 2 yeni konuk yazarımız var, sezonda yorumlara da gelecekler 🙂 Buke ile anlattık onlara ne sevimli bir yorumcu grubu olduğumuzu 🙂

     • an itibariyle kontrol ettim. Yok!

  • Ayla

   Belki cikmaz ayin son carşambasında yaparsin:)) Şaka yaptim,yapta bakalim,Mihriban in olacagi kesindir.

 • DreamyTangerine

  Herkese tekrar merhabaaaa 🙋🏻‍♀️ Dünden beri düşündüm taşındım izledim tabii ki Gözde’nin bu derlemesinin çok büyük katkısı oldu ve ben de “Kişisel Best of Vartolu” listemle geri geldim.

  14. Bölümdeki “Salih öldü Sadettin doğdu” sahnesi…annesinin öldüğü noktada körkütük sarhoş ve annesini arayan kocaman bir adam, annesine muhtaç küçücük bir çocuk.
  27. Bölümdeki “Nikah Masası” 😅…. yedinci bölüm sonunun anti tezi gibi bir sahne😅… Vartolu’nun bakışları, on numara beş yıldız şarkı….
  28. Bölüm sonu – 29. Bölüm başındaki “umudumu elimden alma…..baba….” konuşması 😢
  14. Bölümdeki Sadiş – Vartolu karşılaşması….Yıllar sonra ilk defa yüzümüze karşılaşmaları… Salih’in ne yapacağını bilmez bir halde ürkek ürkek içeri girmesi Sadiş’e beni nasıl tanıdın diye sorması…. Sadiş’in “pencereden gördüm anladım” cevabına “… gördün….anladın” diyerek ve çaresizce ellerini işte ben buyum der gibi iki yana açması…. fonda sadece şöminede yanan odunların sesi… sırf müzik döşemedikleriiçin bile müteşekkirim zaten ama çok da güçlü bir sahneydi, sevmeyelim de taşa mı dönelim?
  19. Bölüm – Ela Gözlüm eşliğinde babasına başından geçenleri anlattığı sahne ve özellikle bu sekans. Anlatırken çocuk Salih’in yanıbaşında Vartolu’yu kendi çocukluğunun koruyucu sessiz meleği gibi görmemiz…. O küçücük çocuğun yaşadıklarını hepimizin sessizce ve dehşetle uzaktan izlemesi ama hiç bir şey yapamaması… dışarda canavarlar var…. Harika bir kurgu, anlatım, seslendirme….
  33. Bölüm – Sadiş’in kahvede hamile olduğunu anlattığı an…Vartolu’nun durumu anlamasıyla nano saniyede değişen ve binbir duyguyu geçiren yüz ifadesi… inananma, korku, dehşet, şaşkınlık, sevinç, mutluluk… Erkan Keka sen nasıl bir oyuncusun. 💕
  7. Bölüm – Kapat şunu Muhittin Abi!!! Fazla bir şey söylemeye artık gerek görmüyorum çünkü defalarca söyledim. İzlediğimiz an bizi yerimize mıhlayıp, bölüm biter bitmez o neydi öyle diye koşup youtube’da Puhutv’de tekrar tekrar izlediğimiz, diziye bir değil bir kaç

  • Gözde E.

   Sana da tekrar merhaba Şölen’ciğim <3

   Listen çok güzel kesinlikle. Hem Vartolu hem de Yamaç için iyi sahneler say say bitmez bende.

   7. ve 6. sıraya koyduğun sahneleri ben de çok severim. Ama neden dizi yayınlandığı esnada o dönem Nikah Masası sahnesini sevmeyen bir sürü arkadaş olmuştu aramızda? Çok kör göze parmak gibi mi geldi acaba sevmeyenlere?

   "Mihriban Kim?" sahnesi için söylediklerine kesinlikle katılıyorum, yerini alabilecek bir sahne çıkarsa memnun olurum, daha daha iyi bir oyunculuk görmek fena olmaz elbette. Gerçekten muazzam bir sahneydi <3 <3

 • Ayla

  Emeklerine saglik Gözde. Bunu yapabilmek icin bir diziye ve o karekterlere muazzam bir sevgin olmasi gerekiyor oda sende var. Vallahi bende bu sabir yok ve birde hicbir diziyi hayatimin merkezine koymuyorum ondandir:))
  Erkan beyi ilk merhamet dizisinde Mehmet karekter i olarak izlemistim ve oyunculugunu cok begenmistim. Daha sonrasinda MYK Sahin Giray olarak,bakislari cok hinzirdi orda:)
  Bakmadigim dizisi Ulan Istanbul da da eminim iyi bir performans göstermistir.

  Ama en cok sevdigim karekteri Vartolu/Salih. Iyiki Erkan Kolcak Köstendil bu rolü kabul etmis. Cünkü cok iyi,derin yazilan bu gri karekteri üstüne cok iyi giymis,benimde zaten EN favori karekterim,Yamac tan bile önde:))
  Vartolu yu sevmem bircogunuz gibi Salih i tanimamla oldu,birde Vartolu gözünü kirpmadan adam öldürse bile icinde ki cocugu hic öldürmemis aslinda. O icindeki cocugu cok sevdim.
  Beni etkileyen Vartolu/Salih sahneleri 3 cü bölümde arabada giderken cocuklugun gectigi mavi evi gördügünde hüzünlü bakislari ve ilk defa kücük Salih ilede tanismistik.

  Tabiiki en favorilerim arasinda olan Mihriban annesi ve Vartolu nun zaafi. Umarim yeni sezonda Salih in annesi baska biri cikmaz ve hep Mihriban kalir. Bölüm 5 Mihriban türküsü esliginde gecmisi,acilari ve annecigini hatirladigi sahnede ekranin icine girip Salih i teselli etmek istemistim… Tabii iki bölüm sonrasinda kapat sunu Muhittin abi derken bakislari,titreyen sesiyle muhtesem oyunculuk sergileyen Erkan bey e 👏.

  Vartolu nun icinde hala kücük bir Salih in oldugunu gösteren sahne yani vicdaninin oldugunu gösteren sahne kendisine en büyük kazigi atmis olan Sultan i kurtardigi sahne. Halbuki kurtarmasaydi belkide 10 bölümde Sultan a veda ederdik:))
  Hepimiz en cok Vartolu ve Yamac sahneleri izlerken keyif aldik,ikilinin oyunculuklari,karsilikli atismalari,mimikleri. Cukur 11 bölümde Vartolu nun Yamac a buyur yilbasi hediyen dedigi sahne bu ikilinin en eglenceli sahnesi benim icin.
  Bu ikilinin en anlamli,en hüzünlü iki oyuncununda devlestigi Gözde bonus olarak aldigin 16 bölümde ki mezarlik sahnesi.

  En hüzünlendigim Erkan bey e sapka cikardigim,önünde egildigim sahne 9 bölümde annesiyle dertlestigi mezarlik sahnesiydi beni canavarlarin eline birakti dedigi sahne. Ahh ozamanlar bilmiyordu esasinda Idris in Salih in varligindan haberdar olmadigini.
  Salih in hayellerini elinden aldilar,cocuklugunu elinden aldilar,kap kara bir cocukluk a cevirdiler … Gelde sevme bu adami :))
  Bu arada senarist Gökhan Horzum a tesekkürler,cok basarili bir kareker yazdi ,alti dolu dolu olan.

  En SEKSI Vartolu sahnesi tabii ki cicekci kiz sahnesi:)) Eminim bunda hemfikiriz,limonsuz saclar bir harikaydi.
  Gözde emek vermissin tekrar tesekkürler bende dolu dolu bir yorum yapayim ve bende en cok iz birakanlara degineyim dedim.

  • Gözde E.

   Çok teşekkür ederim Ayla’cığım, senin de ellerine sağlık <3 Dediğin gibi bu derlemeleri hazırlamak için muazzam bir bir sevgi gerekiyor ve benim sevgim sandığımdan da fazlaymış. Sadece bir ara SBA nedeniyle bunun büyüklüğünün farkında değildim 🙂

   Ben maalesef Merhamet'i bir iki bölüm sonra bırakmak zorunda kaldığım için orda seyredemedim. MYY Kösem'de kesinlikle dediğin gibiydi. Familya'da oynadı orda da çok sempatikti. Ulan İstanbul'a da baya hakimim orda da çok sevmiştim kendisini, Şebnem Bozoklu'yla da müthiş uyumluydular. Ama kesinlikle seyrettiğim karakterleri içinde en iyi yazılan, oynanan Vartolu/Salih kesinlikle. Benim için Yamaç bir tık önde biliyorsun, ama bir tık, minik bir tık :))
   Bence de annesi başkası çıkmasın, kesinlikle istemiyorum bunu.
   Sultan'a veda edebilecek miyiz bakalım, senarist onu kurtardı mı, 2 aya öğreneceğiz :)))

   11. Bölüm'deki yılbaşı hediyen sahnesi benim de çok ama çok sevdiğim, Best of VarYam'ın olmazsa olmaz sahnelerinden biri, orda seyretmeme bile gerek kalmadan sıralamaya aldım.

   Kesinlikle ben de çiçekçi kız sahnesindeki imajına bayılıyorum. Yeni sezonda muhtemelen öyle göreceğimizi tahmin ediyorum.

   Güzel yorumların için tekrar çok teşekkür ediyorum, İstanbul'dan kucak dolusu sevgiler <3 <3

 • DreamyTangerine

  Hepsini izleyip de geldim, yaz mevsimi güzel de dizimizden ayrı kalmak zor.🤧 Ama tabii, dinlenmek hakları.
  Ellerine sağlık Gözde, harika bir derleme olmuş. Kendi şahsi listemi inşallah yarın akşam başka bir yorumda paylaşacağım. Seninkinden çok farklı olmaz da, sıralama anlamında…biraz düşüneyim şimdi…

  • Gözde E.

   Çok teşekkür ederim Şölen’ciğim <3 Valla yaz güzel ama sevdiğim dizilerden ayrı kalmak büyük boşluk cidden… 🙁 Şahsi listeni bekliyorum merakla. Ama Yamaç best of'una da bir yorum, bir liste lütfen, Yamaç'ımı öksüz bırakmayalım 🙂

   Bu arada özellikle Vartolu'ya doymak yok, VarYam, VarMed ve VarSad var sırada :))

   • Ayla

    VarSad bölümleri yazdiginda ben orada bulunmamaya calisacagim,malum Sadis inizi Vartolu ya yakistirmiyorum ve galiba bu konuda tekim. Senin VarSad sahnelerinde ve altina yazilan aşk meşk böcek yorumlarinda bogulmamak icin önlem alicagim:)))))

    • Gözde E.

     Ahahaha peki sen bilirsin, ama sahnelere bir bakıp kaçarsın belki 🙂 Valla talep geldi Vartolu severlerden yoksa planda yoktu.

 • Buke Oguz

  Vartolu İdris yüzlesmesi herkesin haftalarca beklediği olaydı. Vartolu anlattı İdris dinledi, İdris anlattı Vartolu dinledi. Önce İdris ağladı , sonra Vartolu. İdris Salih’i ancak şartlarını kabul ederse oğlu olarak kabul edebilecekti. Sarti belliydi ya gidecekti ve İdris’in oglu olacakti, ya da kalacak Cukurun babasi olarak kalmak icin mücadele edecek ama asla İdris’in oglu olamayacakti. Vartolu icin karar anıydı. Vartolu hrrksse Salih oldugunu ve İdris Koçovalının oğlu oldugunu açıklayarak Çukurdan gitmeyeceğini belirtti. Bu açık açık bir meydan okumaydı.
  Salih’in amaci dusmani yakalayip babasına teslim ederek onun oglu olmayi hak etmekti ama yaptığı hesaplar tutmadı. Elvis tarafından Koçovalı kadınlarla birlikte Sadiş’in de kacirilmasi uzerine Salih ilk defa kaybetme korkusu yasadi. Bunun uzerine kendini geri cekti.

  • Gözde E.

   Yalnız o yüzleşmeyi haftalarca bekletip 19. bölümün sonunda azıcık şey gösterip asıl yüzleşmeyi 20. bölüme bırakmalarına çok kızmıştım. Yüzleşmede Vartolu kısımları beklediğimden daha fazla dram içeriyordu. Çok sarsıcıydı…

   • Buke Oguz

    Aynen buyuk yuzlesemede son hafta deyip bir hafta daha bekletmeleri cok sinir bozucuydu. Kesinlikle dramin dozajı fazlaydı o bolumde.

    • Gözde E.

     Bir yanda ağır dram öbür yanda Yamaç-Beyefendi ile çatapatın dibi… Bir yandan da Aliço…

 • Buke Oguz

  Ellerine emeğine sağlık Gözdeciğim. 😍😍 33 bölüm gözlerimin önünden gecti. Video secimleri ayri guzel, sahne yazıları ayri guzel olmus. Cicekli kizla olan foto en sevdiklerimden 😍😍 Bir de repliklerden eklemeler misss💕💕
  Vartolu Salih çelişkisini onunla birlikte biz de yaşadık 33 bölüm boyunca.
  Yer yer kızdık , yer yer hak verdik. Bolca üzüldük. Yeri geldi ozellikle Medetli sahnelerinde bol bol kahkaha attık. Selim ve Yamaç ile kardeş olma sürecini merakla takip ettik. İdris ona içten bir oğlum desin diye gözünün icine baktık.
  Hatalarıyla sevdik onu , içindeki Salih’in bundaki etkisi büyük tabi. Sadiş’in Salih’i o. Salih’in çocukluğu da Sadiş.Sadiş’in gitmesi umudunun gitmesi demek. Bunu biz gördük de bir İdris görmedi ona yanarım 😡
  Mezarlik sahnesi favori sahnelerimin basinda geliyor. Vartolu ve Yamac’in kavgasi kardesliklerinin ilk adimiydi. Biliyorum Salih ,biliyorum babamin oglu derken Yamac’in sarilisi, öldür beni be kardeşim derken Salih’in sesindeki çaresizlik.💕💕💕
  Bana masal anlat sahnesi de ayri guzeldi. İdris o bakışarın anlamını ölümüne sebep olduğu Vartolu’nun oğlu Salih olduğunu anladığı an fark edebildi ancak.
  Annesinin mezarindaki ilk sahnede İdris Kocovalinin ölmesini ilk kez istemedigini itiraf etmisti hem annesine hem kendine Vartolu. Bir kerecik olsun baba demek istemisti İdris’e. İdristen bir kerecik olsun oğlum lafını duymak istedigini itiraf etmisti. Oglunun katiline oglum diyemeyecegini biliuorsu ve kafasi karisikti. Duygulari ve intikami arasinda bocaliyordu belki de ilk kez. Ne yapacagim ben diye aglarken çaresizliği sesinden anlaşılıyordu…
  Annesini üçüncü ziyeretinde Yamaç’in sürprizine cok şaşırmıştı. Artık annesinin bir mezar taşı vardi. Yamac ile ilgili duygulari karmakarisikti . Kardesim deyisi samimiydi.

  • Gözde E.

   Hoş geldin Buke’ciğim, çok teşekkür ederim, senin de ellerine sağlık güzel yorumun için. <3
   Dedim şimdi kapak fotosu takım elbiseli jilet gibi Vartolu olacak, o çiçekli kızla olan fotoğrafı nasıl kullanacağız ama Aslı Yamaç'ta bonus sahnelerden önce fotoğraf ekleyince dedim oley, o zaman bu fotoğraf olmalı kesinlikle.

   Kesinlikle bu dizide duygular açısından bana en gelgitleri yaşatan Vartolu oldu senin gibi. Kızdım, sevdim, üzüldüm, ağladım, güldüm. İdris aslında her şeyi gördü de görmek istemedi galiba… Kesinlikle Yamaç'la da Selim'le de gerçekten kardeş oldu Vartolu. Bu sezon VarYam kardeşliğini bol bol seyredeceğiz inşallah.

   Senin de sahneleri yorumlayışın çok hoş gerçekten.

   • Buke Oguz

    Tesekkur ederim canim 😊😊 Ben de bol bol VarYam kardesligi izlemeyi umuyorum bu sezon. Bu kadar katliam bunun icin yapildiysa ve bize bu kardesliği izletmezlerse çok ayip ederler valla 😡😂

    • Gözde E.

     Valla araları bir bölüm bile bozulmasın lütfen! Cumali ile bozulabilir ama VarYam asla.

     • Buke Oguz

      Kesinlikle ayni sekilde dusunuyorum.😊

 • Admin konuk yazarlarının hızına yetişmek için izlemeden (*) yayına aldı. Akşam sakin sakin izleyeceğim ama şimdiden Gözde’ye emeği için kalp bırakayım…<3

  (içerde'yi tek tek izlediğim için iki küsür saat sürmüştü ^^)

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim efendim, ben de size teşekkür ederim beni konuk yazar olarak kabul ettiğiniz için <3
   Bu da rahat 2 saat sürer, belki de daha fazla.

 • pride&prejudice

  en cok 19 uncu bolum benim sevdigim. Ama ben Salih i daha cok seviyorum. Vartolu Yamac ve Medet le de ayri guzel tabii ki… ay ozledik vallahi… Eline saglik Gozde bunlari toparlamak buyuk is…

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim Neslihan, gerçekten de 33 bölümden yayınlanan tüm sahneleri taradım. 19 dediğin İdris’le olan yüzleşme sahneleri mi? Ben de Salih’i daha çok seviyorum ve Çukur’u çoook özledim 🙁