ÇUKUR – Vartolu ve Yamaç Kardeş Olabilecek mi?

“Hazır mısın?” diye sordular bölüm başında. Bir önceki bölümün kapanışıyla Vartolu Saadettin ile Yamaç arasındaki büyük yüzleşmeye hazırdım. Yüzleşme olmadı, bir başka bahara ama keyifli bir karşılaşma gerçekleşti bu bölüm. Bebek adımları… Belki de bu nedenle ilk yarısı oldukça durağan, 90. dakikadan sonrası heyecan verici bir bölüm izledik. İşte bölüm yazısı, keyifli okumalar ^^

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalını bilirsiniz… Kötü kalpli kraliçe Avcı’dan üvey kızı Pamuk Prensesi ormana götürüp öldürmesini ister. Ölümüne kanıt olarak avcı prensesin kalbini getirecektir. Avcı gerçekten de Pamuk Prenses’i ormana götürür. Ama öldürmeye kıyamaz. Onu ormanda serbest bırakır ve kraliçeye kanıt olarak da dönüş yolunda öldürdüğü geyiğin kalbini teslim eder. Kraliçe Pamuk Prenses’in öldüğüne inanır.

 
   
 

Oğluma n’aptın?

Çukur’un kötü kalpli kraliçesi de Sultan Hanım. Bakmayın birkaç bölümdür süt dökmüş kedi gibi durduğuna… Gerçi empati yapmak gerekirse hangi kadın kocasının kendi koynundan çıkıp başka bir kadına gittiğinin (Selim ve Salih’in yaşlarının yakınlığı) kanıtını yanı başında ister? Hemcinslerim adına gönül rahatlığı ile cevap verebilirim, hiçbirimiz. Fakat hangi ‘anne’ bir çocuğun, öksüz bir çocuğun, annesi babası tarafından öldürülmüş bir çocuğun zebanilere (Vartolu’nun betimlemesiyle) teslim edilmesini onaylar. Tüm bunlardan öte ‘kardeşiz, canız, tekiz’ diyen Paşa nasıl olup da masalın avcısı kadar olamaz ve kötü kalpli kraliçenin isteğine boyun eğer? Bu eylemin açıklaması “Ailemi korumak için yaptım.” olamaz, olmamalı!

Açıklama beni de İdris’i olduğu kadar tatmin etmeyince Paşa’nın cezası ‘sürgün’ oldu. Bu sürgünde dava arkadaşını yalnız bırakmayan Mücahit ‘adam’dır. Gerçi konunun ucunun nereye dayandığını bilse yine de dengeyi sağlamak uğruna ‘Paşa yoksa Emmi de yoktur’ der miydi? Bilemiyorum… Tüm bunlara karşın, İdris’e söylenecek en ağır sözlerden biriydi “Vartolu oğlunu öldürdü, o otursun Çukur’da biz gideriz”

Sürgün gerçekleşemeden ‘kötü kalpli vezirler’ Vartolu’nun eline düşüverdi. Adana mı, Urfa mı? Acılı mı, acısız mı? Artık mesele kötü kalpli vezirler Paşa ile Emmi’nin nasıl öleceği? Paşa’ya inen sopalarda gram içim acımadı, ama ya Emmi? Bizim romantik aşık Emmi? Bunca dayağı hak etti mi?

Ve Çukur’un en sevdiğim repliklerinden biri tekrarlandı. Bir yazımda daha kullanmıştım. Bu yazıma da eklemekten keyif alıyorum:

Aile her şeydir. Aile, her şeydir… Ailen yanında değilse sıfırsın, yoksun. Hiç kimsesin. Ailen arkanda değilse, hiçbir şeysin. Onlar senin ellerin. Bak; kolların, bacakların. Onlar vurur tekmeyi, tetiği onlar çeker; sen sanırsın ben çektim, ben vurdum. Ailen korur seni gerektiğinde. Sen de aileni korursun. Bunu en iyi sen bilirsin. Aile her şeydir.”

Bu ‘aile’ kavramı nedeniyle İdris silahları kuşanıp Vartolu’nun elindeki Emmi ve Paşa’yı kurtarmaya gitti. Bölüm tam da bu heyecanlı sahnede “Durun siz baba-oğul’sunuz!” cümlesini duyamadan bitti…

Bu cümleyi kurabilecek tek kişi Yamaç. Salih/Vartolu’nun kimliği hakkında gerçeği keşfeden Yamaç’ın Vartolu ile ilk karşılaşmasını merakla bekliyordum. Göz göze gelemedi, konuşurken sesi titredi. “Yapma!” Sonu ünlemli ama bir tehdit değil, dilek… Çok güzel detaylardı, çok… Hayat bu ya, Vartolu abisini öldürmüş olsa bile bu abi-kardeş oldukları gerçeğini değiştirmez, farklı davaları uğruna karşı karşıya gelmeleri de kaçınılmaz…

Yine de Saadet ile konuşmamış olsaydı bile, Yamaç da biliyor Vartolu Saadettin’in içinde çok yaralı, çok kızgın bir çocuk olduğunu. Ama günün sonunda ‘Ben ne b.k yiycem?’ sorusu durumun güzel bir özeti. Yeri gelmişken bölümün bana göre tartışmasız en etkili sahnesi Yamaç’ın Sena’nın kapısı önünde geçirdiği krizdi.

Kabul etmeliyim ki Sena Yamaç’ın hayatındaki ‘en gerçek’ şey.  Çukur, dibi olmayan bu ‘dev’ çukur Yamaç için gerçekten ‘dev’ bir hayal kırıklığı ve bu hayal kırıklığı içinde ‘Delir miyim di mi ben?’ isyanı o kadar haklı bir isyan ki… Günün sonunda herkes fırtınasını içinde yaşar, içine içine yanar…

Saadettin’in intikam için Çukur’a gelmesi, Kahraman’ın ölmesi, Yamaç’ın Çukur’a dönmesi ve Yamaç ile Saadettin kalıbındaki Salih’in karşı karşıya gelmesi…  Asıl çukur bu. Hem de dibinde hiç ışık olmayan bir çukur.

Karşılaşma sonrası Yamaç Koçovalı Vartolu’nun tüm adamlarını birer birer indirirken (Burada Aras Bulut İynemli’yi, koreografiyi hazırlayanları ve rejiyi tebrik etmek lazım, dövüş sahnelerini çok güzel kotarıyorlar. Hollywood ayarında bir beklentimiz olmamalı, her hafta standart bir filmden daha uzun 140 dakikalık iş yapılıyor) Salih’in Rock’n Roll’cu kardeşiyle gurur duyduğunu gözlerinden görebilen bir ben değilimdir herhalde? Ki bu ifadeyi ne ilk gördük, anlaşılan ne de son görüşümüz olacak…

 
   
 

Vartolu ? Kimsin Lan Sen?

Vartolu’nun kimliğini tek öğrenen Yamaç değil. Beyefendi de saklanan gerçeğin bir bölümünü öğrendi. Üstelik seçip tartıp ekibine almış olsa da hakkında pek bir şey bilmediği Vartolu’nun kimliğini adım adım çözerken bize önemli bir detay verdi, elinin sandığımızdan uzun olduğu gerçeğini: Özel tim, sorgu odası, ölüm kafesi… Nasıl bir organizasyon öyle…

Saadettin içindeki Salih’i tüm detayları ile gördük Beyefendi ile konuşurken. Cümleye Vartolu olarak başlayıp Salih olarak bitirme, Salih olarak başlayıp Vartolu olarak sona erdirme, Çukur konusundaki gerçek hisleri: “Ot bitmesin istiyorum, dümdüz olsun istiyorum, şimdi de ben onlar sürünsün istiyorum…”

Ölüm kafesinde böcek gibi son nefesini vermek Vartolu Saadettin’e yakışmazdı. Geçmişine dair anlattığı her küçük kesit onun hangi şartlarda ayakta kalmayı başardığının bir kanıtı. Ayakta kalmanın yolunu bulmak, mesleği bu. Karşısında duranı ezer geçer… Beyefendi bunca gücüne karşın bir ‘deli’yi karşısına almak istemeyecek kadar akıllı bir adam. Çünkü Vartolu her zaman bir yolunu bulur.

Resti çeken Salih’in restinin kabul görmesi için ettiği dua dikkatinizi çekti mi? Seviyorum bu adamı…

 

 

Beyefendi’nin eli diğer adamı için de güçlü. Selim eşcinsel kimliğinin açığa çıktığı kanıtlardan çok daha fazlasını elleriyle teslim etti Beyefendi’ye. Katil olduğuna dair kanıtlar artık Baykal Beyefendi’nin elinde…

Selim demişken; Çukur da onca olay oluyor, Selim ortalarda yok. Daha da enteresanı ‘Selim nerede?’ diye soran yok. Sahi soran olsa alacağı cevabın ‘Pretty Womancılık oynuyor.’ olduğunu düşünebiliyor musunuz? Boşanma kararı alan Ayşe’ye tam destek!…

 

Kadın – erkek ilişkileri konusunda bir desteğim de Kemal’e ^^ Yamaç’ın Sena’dan vazgeçmesinin olası olmamasını kabullenmem ile Yamaç  – Doktor Aylin birlikteliği totemimi  Kemal – Doktor Aylin olarak değiştiriyorum.

 

 

Kasım ve oğlu(!) Salih’in kavuşması biraz meşakkatli oldu ama sonuçta gerçekleşti. ‘Kavuştuğumuz için çok mutluyum’ derken empati kurabiliyoruz değil mi Salih ile… ‘Geldi gönlümün efendisi’ diyecek kadar onca yıl beklemiş intikam için, bu nedenle ne ‘Allah’a yalvaracaksın benim canımı al diye’ demesini garipseyemiyorum, ne de yaralarına bastığında Kasım acıyla kıvranırken ‘Nefis, nefis acısın…’ yorumunu.  Ama bir gerçek daha var ki; bu hikâyede katil bile olsa Kasım Helvacı’da kurban. Her ne kadar “Allah’a yalvaracaksın benim canımı al diye” desen de belki insafa gelirsin be Vartolu…

Peki ya Celasun Vartolu’nun gözlerini kırpmadan adam öldürmesine gözleri ile şahit olduğu halde hala Medet’e ‘Öldürmeyeceğiz değil mi?’ diye sormasına ne demeli? Münir’i ne çabuk unuttu? Gerçi haklı da olabilir, hastane konforunu sağlaması (‘doktor getirin, baytar da olur’ a nasıl güldüm ^^) bir işaret olabilir mi?

Ve gizlenen kimlik birer birer ortaya çıkarken, Celasun da Vartolu’nun dövmesini gördü. Bu duruma dün akşam çok güldüğüm bir yorum geldi: ‘Ortadoğu’da kartlar yeniden dağıtılacak’ …   (İlahi Zeynep <3)

Celasun’un Vartolu’nun adamı olmasındaki amaç bugüne kadar üstü kapalı anlatılsa da zamanı gelmişti, ön izlemede net bir şekilde açıklanıyor. Peki ya sizce Celasun’un ‘içerde’ olduğunu Vartolu biliyor mu? Bence evet, ya sizce?

Vartolu Celasun'un 'içerde' olduğunu biliyor mu?

 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  Çukur kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Çukur 16. Bölüm Ön İzleme

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Eda Nurcin

  Selam komşuucum, ne güzel yazmışsın yine… Yüreğine sağlık. Yamaç’ın kavga sahnesini sevmişsin sen belli, ben abartı buldum güzel başlayan eh yok artık abarmayın dedirten bir sahneydi bence. VARTOLU restini çeker ama kapıdan çıkıncada kabul olsun diye duasını eder. Çok güzel detay değil miydii? Seviyorum bu adamı..
  Beyefendiyi de çok büyüttüler nasıl kalkacaklar bunun altından artık oturdum bunu bekliyorum.
  ortadoğuda kartlar yeniden dağıtılacak mı kim demiş bunu ne güzel demiş ya çok güldüm:D Bence Sadettin celasunun içerde olduğunu şuanlık bilmiyor 🙂 Ama yakındır öğrenmesi gibi duruyor.

  • Ya renk katıyor kahramanlık sahneleri. Jackie Chan ile büyüdük kızım biz 😈 Normaldir sevmem 💕

 • Ayla

  Selam Asli anca simdi elim degdi yazdigini okumaya,sen simdi uyuyorsundur. Ben lambalari söndürür kapiyi kapar giderim:))
  Pamuk prenses ve Sultan kötü kalpli kralice benzetmene bayildim. Sultan Idris yüzlesmesi olmadi,olacak gibide gözükmüyor. Pasa mezara kadar götürecek sırrı,ne agzi sıkı adammis yaw.
  Gecen haftaki harika bölümle kiyaslarsak bu bölüm bayagi bir yavasti.

  Sen Idris in aile herseydir sözlerini begeniyorsun ama ben degil,aile hersey degildir.
  Idris i ele alalim ailesi cok önemli olsaydi sana üc cocuk vermis hemde gayet güzel Sultan in koynu birakip baska kadinin koynuna girmis. Ya benim kafama takildi birsey hani önceki bölümlerde gösterdiler ya Idris berberde Salih in basini oksuyor,bu adam o zaman bilmiyormuydu bu cocuk kimin cocugu? Mihribanda cukurda yasiyormus,hadi Kasimla söförleri ile evliymis. Iyi güzelde insan cinsel iliski yasadigi kadinin cocugunun basini oksarken bu benden diye düsünmezmi?
  Salih in ailesi yoktu ama bir hic olmamis,SIFIR olmamis bence….

  Bölümün iyi tarafi Sena sahneleri azdi. Beyfendi bozuntusunun ordu askeri var,her yerde gözü kulagi var,herkesten herzaman bir adim önce neden Vartolu ve gay Selim e ihtiyac duyuyor? Bu ikisini istese kara fatma gibi ezebilir.
  Bu bölüm Ayse yi pek bir sevdim,özellikle Nedret ona otur oturdugun yerde sen bu evin gelinisin dediginde cevabi ben Ayse yim demesini sevdim.

  Ah o evli Kemal nasil doktor kizimiza yürüdü:)) Sana birsey diyeyim mi ben Alico ve gazeteci kiz sahnelerinden sıkılıyorum artik:(
  Bazen düsünüyorum Alico yu oynayan oyuncununda berber Muhittin i oynayan oyuncunun rolleri bu dizide bir hayli kücük harcaniyorlar. Icerde dizisinde öyle degildi.

  Celasun icerde ama kendi basina calisiyor,Yamac onu oraya sokmadi. Bak hep öyle sandim ama ön izlemeden sonra iyice cürüdü bu teori.
  Vartolu onu neden yaninda tutuyor bence düsmanini yaninda tutmanin iyi oldugunu düsünüyor. Celasun a yüzde yüz güvenmiyor ona silah vermedi bu güne kadar.
  Celasun biraz daha Vartolu nun yaninda kalirsa adami sevmeye baslayacak nede olsa Sadettin de seytan tüyü var:))

  • Günaydın Ayla, hoş geldin ^^… Elektrikleri kapatman iyi olmuş, yoksa ben bu müsriflikle…

   Aile her şeydir’e katılıyorum, İdris için de karı koca ilişkilerindeki büyük hatalarına rağmen aile her şey. Mihriban’ın hamile olduğunu öğrenseydi, çocuğu kanatları altına alır (kanından) ama yine de Sultan’ı bırakmazdı. Bana ters ama İdris’i düşündükçe onun doğruları bu yönde…

   Bilmiyor ki Mihriban’ın Çukur’da yaşadığını. Hani Kasım evden dışarı çıkmasına izin vermiyordu ya, hatta evden kaçıp kapısına gittiği için dayak yemişti hatırla. Kasım da bir şey söylemiyor. Selam bile vermiyor demişti. Dolayısıyla Salih’ten haberi yoktu.

   Beyefendi nasıl ama? Gaz odaları falan… Beyefendi’nin piyona ihtiyacı var. Bu ikisi de onun piyonları… Sadettin olmaz Selahattin olur, önemli değil önemli olan ona askerlik yapacak kafalar…

   Ya kızın hikayesini açacaklarsa açsınlar, hem kitap yazıyordu hani? Ne oldu. Unutulanlar volume 1…

   Celasun’un kendi kafasına göre içeri girdiğini düşünüyordum bu doğru çıktı, bakalım Vartolu onun bir amac icin icerde oldugunu biliyor tezim doğru çıkacak mı? Sen ne dedin ankete?

   • Ayla

    Ben Vartolu bilmiyor dedim:)) Ama Celasun a güvenmedigi kesin. Onun güvenini kazanmak icin Celasun un gözü önünde adam öldürdü.
    Senin kafana yatmis olabilir Asli ama benim kafama yatmadi Idris in Mihriban in cukurda yasadigini bilmemesi. Bu salak Sultan ve Pasa zorla kadini Kasimla evlendirmeyi bilmisler ama yinede cukurda kalmis kadin. Cukur da herkes herkesi bilir ve tanir. Kaldiki Kasim Idris in söförüymüs,insan onun kimle oldugunu bilmesi gerekir. Bilmiyorum bende pek oturmadi o yerler.
    Senarist kesin beni bizleri okuyor:) Kasim nasil cocuk sahibi oldu dedim bu bölüm cevap verdi. Gökhan a bir selam cakalim:)
    Ben senin kadar emin degilim bilseydi sahip cikarmiydi ogluna. Hatirlarsan Mihriban Idris e haykiriyordu beni neden sevmedin diye. Idris gönül eglendirmis onla.
    Asil sevdigi gazeteci kizin annesi hani Bülent Ersoyla resmine bakip hüzünlendigi hatun:)

    • Meliha… Peki kim bu Meliha?

     • Ayla

      Daha öncede demistim Meliha gazeteci kizin annesi bence:)

    • Buke Oguz

     Idris Gonca olarak biliyordu Mihriban’i . Hapisten çıktıktan sonra görmemiş zaten. Kasim da işten ayrıldığı için onun evlenip evlenmedigini de sorgulamadi demek. Bir iki kez yolda gördüm selam bile vermedi tarzı birşey demişti Idris. Zaten Idris’in Mihriban’i çok da umursadigini sanmiyorum. Salih berbere girdiğinde de başka bir isim uydurmustu babam diye Yavuz mu neydi tam hatırlamıyorum. Tanımadılar bile demişti annesine. Yani Idris ne hamile olduğunu ne adının gonca olduğunu ne de Kasim in kimle evli olduğunu bilmiyor Gonca’nin dolayısı ile bir çocuğu olabileceği aklının ucundan geçmemiş.

     • Ayla

      Ben erkek olsaydim cinsel iliski yasadigim kadinin 9 ay boyunca neler yaptigini kontrol ederdim:))) Böylece kendimi garantiye alirdim hehe

     • Buke Oguz

      Dimi :))) Dışarıda dünya kadar adamın var ama dünyadan haberin yok. Otuz yıl diyorlar ama 37-38 yıl kadar uyutulmuş ayakta İdris Koçovalı

     • Mantıklı 😈😈😈

 • Buke Oguz

  Salih bir yandan Emmi ve Paşa’ya işkence ederken bir ton laf etti. Ardından İdris geldi . Emmi seninki geldi deyince Paşa ağlamaya başladı. Paşa İdris geldiği için mi ağladı yoksa Vartolu’nun Salih olduğunu anlamış olabilir mi? Yani anlamları gerekirdi akıllı adam bunlar …
  Vartolu şimdiye kadar fark etmediyse bile yeni bölümde Celasun’un niyetini anlama ihtimali yüksek gibi. Yamaç ‘ı başka kim çözer ki… Vartolu bunu far edecektir.

  • Ayla

   Bence Pasa Idris geldi diye agladi birde elleri kollari bagli Idris in yardimina kosamiyor. Bence simdilik anlamadi Vartolu nun Salih oldugunu. Idris kolay bir ceza verdi cukurdan sürgün,halbuki ona evlat hasreti yasatan adama cezasi daha etkili olmaliydi. Zaten bes dakka icinde sürgün etmektende vazgecti yani Pasa iyi yirtti.
   Benim gözümde aile aile yirtinan Idris in evlatlarina o kadar düskün degil adam etrafinda ki adamlara daha düskün,bana hep öyle geldi..

   • Buke Oguz

    Bence de öyle. İdris herkesin babası ama evlatları ya onu terketti yada arkasından is çeviriyor. Onlara o kadar da iyi baba olamamış demek ki. Çukur uğruna Yamaç’i kaybetmiş zamanında. Selim zaten ayrı olay. Vartolu babadan nefret eden gizli evlat. Kahraman sırf İdris’ in oğlu olduğu için öldü.😨😨

  • Bence İdris geldi diye ağladı…
   Emmi’ye ben de üzüldüm :(((….
   Vartolu onca yıl tam da o anın hayalini kurmuş, bence Kasım’ın işi zor. Ama Kasım da ‘kurban’ … Belki sevdiği, onu seven bir kadınla evlenecek, mutlu bir yuvası olacaktı. Paşa onun da hayatını katletti.

   • Ayla

    Bu durumlarin buralara kadar gelmesinin suclusu ilk sirada Kasim Mihriban i öldürmekle. Kasim benin gözümde kurban degil,katil kilikli Adam istemezse evlenmezdi.Birde Salih in kendisinden olmadigini biliyor neden Idris e yumurtlamiyor?
    Ikinci suclu tabiiki Idris karisini aldatti,hapisten cikinca Mihriban a göz kulak olmadi. Hapiste bile bir eli onda olmaliydi. Ogullarina esit derecede sevgi veremedigi icinde suclu Idris. Selim e hic deger vermemis ve sevgide. Sanki bunlar kari koca ogullarinin cinsel tercihini biliyorlar ondan Selim e böyle davraniyorlar…
    Bir cocugun karekteri genler ve anne babadan aldigi terbiyedir. Gereken ilgiyi sefkati Selim bulsaydi su anda Kahraman yasiyor olurdu.

    Sultan hem kurban hem suclu kücücük cocugu kaderine terk etti diye,insan bir cocuk yuvasina yerlestirir,böylece Salih böcek yemekten ve köpeklerle yatmaktan kurtulurdu.
    Pasa vicdansiz adam insan kardesi olarak gördügü adamin oglundan uzaktan da olsa eli üstünde olmaliydi. En büyük sucuda Idristen oglunu saklamis olmasi.

    Mihriban a evli bir adamla iliski kurdugu icin suclu bulmuyorum asil en büyük sucu kücücük ogluna Idris senin baban deyip oglundan bunu saklamasini istemesi,Salihin omzuna ne kadar agir bir yük bindirmis. Isteseydi Idris e bir sekilde haber ucururdu. Oglu en azindan evde hapis degildi.

   • Buke Oguz

    Kasım’ın Mihriban’i öldürmeden önceki son sözü beni niye sevmedin olmuştu.Kasim sonradan sevdi belki de Mihribani ama sevgisine karsilik alamadi.Kadin onu reddettikce delirdi en sonunda da öldürdü. Zaten onun ustune kapiyi kitleyip gittigini biliyoruz. kadin yine de bir sekilde kaçıp Koçovalilarin evine gidiyormuş. Zorla guzellik olmuyor zorlayaeak birinin kendini sevmesini saglayamiyorsun. Kasim başaramamış mesela. SEVDIGIM BASKA SEVENIM BASKA sözü bu diziye ne kadar da uygun. Mihriban Idris i seviyor Idris sevmiyor. Kasım Mihribani seviyor Mihriban sevmiyor. Sultan İdris’i seviyor Idris sanirim hala Meliha’ya aşık. Bir tek Meliha’yi gerçekten sevdi belki de. Sultan la hangi koşullar altında evlendi bilmiyoruz ama kadına bir ömrü birlikte geçirme sözü vermiş bu sözün altında kalmış.
    Karaca Celasun’u seviyor Celasun Aksini. Metenin kimi sevdigi belli degil zaten. Basta Karacayi seviyor gibiydi sonra Aksina ilgisi var da içinde saklıyormuş gibi geldi.

    Bir tek Saadet Salih ve Yamac Sena birbirlerini gerçekten seviyorlar dizide.

    Bu dizide illa bir ölen olacaktır . VARTOLU kan akitmadan bu intikam bitmeyecek bence. Kasim Mihriban’in katili sonuçta Vartolu nun kolunu kanadını ilk o kırmış annesini alarak ondan. Sonra Sultan ve Paşa Vartoya yollayarak Sadettini yaratan adımı atmışlar. Kasim yada Paşa olur ölen ama hangisi yoksa ikisi de mi bilemiyorum.

    • Kasım kesin ölür. Hatta gorup arttiriyorum. finalde de vartolu bile olebilir cukur / babasi uğruna..

 • Buke Oguz

  Yamaç bölüm boyunca içinde yaşadığı çelişkileri, çektiği acıyı , gerçekleri kabullenemeyişiyle başlayıp kabullenmeye doğru geçen süreci , babasının oğlunun abisinin ölümüne sebep olan kişi olduğu gerçeğiyle yüzleşme sürecini sesiyle, mimikleriyle, bakışlarıyla davranışlarıyla o kadar gerçekçi yansıttı ki ….
  Hele o kriz sahnesi senin de dediğin gibi bölümün en etkileyici sahnesiydi bence de. Tabi son sahnede kendini abisine siper edişi de…
  Salih’in yüzüne bakamayışı, konuşurken sesinin çıkmayışı, kelimeleri toparlayamayışı, yapma savaş çıkar , her şeyi mahvedeceksin derken sesindeki çaresizlik… Her biri ayrı ayrı çok güzel sahneleri. Bir de Sena’nın yanından ilk ayrılığında anne babasının hayaliyle konuştuğu sahne çok iyiydi.

  • Bak araba sahnesi de çok güzeldi. Onu atlamışım yazıya eklemeyi… Bu hafta reji de çok iyi iş çıkarttı…

 • Buke Oguz

  Merhaba Aslı ellerine kalemine sağlık :)))) Duygu ve düşüncelerime tercüman olmuşsun 🙂
  Sultan açısından bakınca bir gün kapısına ,kucağında bir bebekle başka bir kadın dayanıyor ve o kocasının onu aldattığını bir de çocuğu olduğunu öğreniyor. Ve kadın ondan bebeğini eve almasını istiyor bebeğin babasının yanında büyümesi için yalvarıyor. Aldatılan hiç bir kadın bunu kabullenmez ilk etapta. Ağır gelir. Bunu anlarım
  Ama…. Bir annenin , annesiz kalmış küçücük bir çocuğu sırf kocasının çocuğu diye şehirden sürmesini , onu cehenneme yollamasını anlayamıyorum. Anlayamam. Sultan acaba Yamaç’a sarılırken , onu öpüp koklarken hiç vicdan azabı çekmedi mi? Salih bir kere bile olsa aklına gelmedi mi ? Kocasından intikam almak için bir çocuğu harcamak bir anneye yakışmaz , böyle davranan bir kadına nasıl anne denir anlayamam.

  • Merhaba Buke hoşgeldin… Yamaç’a değil de Selim’e sarılırken onu hatırladığı için mi soğudu acaba çocuktan?

   • Buke Oguz

    O da var tabi. Salih’i ilk öğrendiğinde Selim’e sevgiyle bakan bir anne vardı sonuçta. Sonra ne oldu da Selim üvey evlat muamelesi görmeye başladı merak ediyorum aslında. Salih’in varlığının acısını Selim’den çıkarmak hangi vicdana sığar ki… Zaten vicdan da yok ya orası ayrı ….

 • Kore

  İlginç ki Sultanın gençliğini izlerken o kadarda kızarken bulmadım kendimi .Hala gözümde en büyük suçlu İdris ve Salihin annesi keşke Vartolu karşısına geçip hesap sorabilse .Haberim yoktu denecek ve masum olacak yani öyle mi ???

  • Merhaba Kore, hoşgeldin… Salih’in annesi neden suçlu ki?

   • Buke Oguz

    Evli ve 3 çocuklu bir adamla ilişki yaşadığı için onun da hatası var aslında.

   • Kore

    Hoşbuldum:))))))Öyle bir adamla bile isteye olmuş bunun sonuçlarının klasik bir aldatma sonuçları ile yarışmayacağını anlamalı bence üstelik çocuğu olmuş hala daha şizofrenik şizofrenik hareketler yok babana bu senin oğlun diyeceğim bir gün birlikte gideriz bla bla .Sultan olsam kadını kendimde kesebilirdim yani hiçbir zerrelerinide gözümün önünde istemezdim .İnsanların onuru ile oynayacaksın sonra pembe sonuçlar bekleyeceksin ???

 • özlem sarıçam

  Yamaç bu kadar imkânsızlık ve zaten olmamışlık icinde bir kötü adımın daha olaylari iyice cikmaza sokup imkansizlastiracaginin telaşinda “yapma diyor..yapma herseye rağmen bir umudumuz olabilir belki yapma”
  Vartolu ise Sadis’le yaptığı konuşmanın sonunda ilk kez gercekten farkediyor ne yaptığını. Ve o andan sonra o umutsuzluk ve caresizlik daha bir saldirgan ve kindar yapiyor onu. Yarali bir aslan gibi nereye saldıracagini şaşırdı. Bazen kaybettiklerimiz yada zaten hic sahip olmadiklarimiz en cok sinirlendirir bizi çünkü.
  Ve ben Celasun meselesinin Vartolu nun bildigini düşünmüyorum. Vartolu evey kurnaz ama zeki degil.bilse bu kadar serin duramaz

 • Zeynep

  İlahi ben :)) Ben de sabırsızlıkla bekliyorum annesinin çocukluğunun ve masumiyetinin asıl katilinin kim olduğunu ve onun hayatını kurtardığını öğrenince vartolunun ne yapacagını. Başlığa cevap verecek olursam bence yamaç salihi çoktan abisi olarak görmeye başladı onun zarar görmesini yada işleri yokuşa sürmesini istemiyor. Onun acısına aglayabiliyor annesiyle vurduğu icin abisinin katili olmasına rağmen vicdan azabı çekebiliyor. Acaba vartolu gidip geldiği iki kimliği arasında kardeşleri ile olan bağını kopartmadan tarafını seçebilecek mi? Beyefendiyi yok etmeye başladıkları kısma doğru hızlansak keske. Biz bu bölüm salihi degil tek derdi annesinin intikamının alınması olan vartolu sadettini gördük ama biliyoruz içinde aile ozlemi baba kardeş özlemi çeken bir Salih var. Kazım oğluyla sarılırken içi giden hala annesinin masallarını tekrar eden bir cocuk var. Bu arada yamacla saadetin konuşması da çok güzeldi belki ileride güzel bir aile olabilirler senayi katmıyorum :)) bir de celasunu bilmemesi çok saçma olur sonuçta babasının katili ne yapacagını merak ettiği ve onunla empati kurduğu icin yanında tuttuğunu düşünüyorum.

  • İlahi sen cidden <3 Ama cukkk oldu ^^…. Yamaç'a ateş etmeyeceği kesin, etseydi, edebilseydi Mihriban'da ederdi… Benim o sahne için merakım Yamaç ne diyecek de silahlar inecek? Ne enteresan, Yamaç ve Selim (sözde) kardeşleri Salih'i yok etmeye çalışırken Yamaç ve Salih birleşir de Beyefendi'yi yani dolayısı ile Selim'i yok etmeye çalışır mı dersin?

   • Zeynep

    Umarim ama o zaman intikama bu kadar yaklaşmış ve gözü dönmüş değildi.. yamaç o senin oğlun demez herhalde :)) muhittin abiyi nasıl ikna ettiyse eder bir şekilde. Selim’e kıyamiş onu yok etmesinler ama beyefendiyi işbirliği yapıp yok ederlerse çok sevinirim :)) daha selim de öğrenecek ne tepki verir çok merak ediyorum. Senin kıskançlıktan kardesine karşı işbirliği yaptığın adam abin çıkıyor gülsem mi ağlasam mı :))))

 • Ahmet Adar

  Keyifli yorumlarınısa çok teşekkürler.gerçekten kötü kalpli vesir yakıştırması hoştu.ama ayırım yapmadan emmiyi de işkenceye dahil etmesi,salihe yakışmadı.vesire bu kadar kin duyan kötü kalpli kraliçenin sorumlu olduğunu öğrenince kimbilir neler yapacak.Sultanın ölümü vartoludan mı olacak acaba?medet-salih tanışması da açığa çıktı.Bir madenin dibinden çıkarmış vartolu,medeti,çok badireden de kurtarmış,o nedenle aşırı sadakati var medetin,vartoluya,ama yine de vartolu bu güveni kötüye kullanmamalı.merak ettiğimis diğer bir husus,kasımın ne vakit tekrar evlenip,çocuk sahibi olduğu idi.ona da açıklık getirdi senarist ama pek tatmin olamadım.Ben,Salihe empati duyamıyorum.kasımın karısına,çocuğuna davranışını haklı bulamıyorum.yamaç da nevraya daha koruyucu olmalıydı.işi bitti diye onları kaderlerine ve beyefendinin tutumuna terk etmemeliydi.

  • Merhaba, Hoş geldiniz, iyi ki geldiniz ….
   O noktada hangi vezir diye araştırma şansı yoktu, beyefendi’ye de kendini ispat etmek zorunda olduğu için… Ama Emmi’ye ben de üzüldüm 🙁 Sultan’ın hayatını kurtarmıştı Vartolu, malum… (Hem de Selim’in yüzünden hayatı tehlikeydi, hatırlatırım.) Ödünç alınmış bir hayat yaşıyor diye düşünüyorsak, karma devreye girebilir….

   Kasım konusundaki zamanlama açığa çıktı, tatmin olmamışsınız ama şöyle düşünün.. Ne yazık ki hukuk sistemimizde cinayet suçundan bu kadar uzun süre yatan yok ki? 10-15 yıl sonra çıkmış, evlenmiş, yeni bir suçtan hapse girmiş olması mantıklı.
   Salih’in yaşadıklarının onu intikam ateşi ile yanıp kavurmasını anlıyorum. Salih’i de çok seviyorum. Ama o bir ‘katil’. Bu bir gerçek… Günün sonunda aksini istesem de Kasım’ı da öldürecek…

   Yamaç’ın avukatı gibi oldum ama, öyle bir dert içindeydi ki Nevra’yı aynı gün bulması çok zordu, Kasım’ın kaçırıldığını duyduğunda ilk yaptığı şey Vartolu’ya koşup ‘yapma’ demekti aslında…