ÇUKUR – Ben Sana Razıyım

Çukur’u ele geçirme planları çerçevesinde ilk hedef Çukur’un birlik beraberliği. Maşallah Çukur ahalisi sırtlarını o kadar çok dayamışlar ki Koçovalılar’a daha doğrusu İdris Koçovalı’nın kurduğu sisteme, ilk fırtınada yıkılıveriyorlar. Bunun örneğini Karakuzular’da gördük. Baba bildikleri İdris Koçovalı’nın resmine basıp el öpmediler mi? Şekilcilik bir yana Koçovalılar’ı öldürmek üzere sıraya girmişlerdi. Çağatay’ın ablukasında da bir benzeri oldu. Yine yeniden… Tarih tekerrürden ibarettir.  Bu sefer biraz daha farklı Çağatay Çukur’a uyuşturucu soktu. Sanki bunu beklemişçesine çatılarda uçmuş(!) gençler izledik. Oysaki nasıl geçmişte olduysa şimdi de Yamaç’ın peşine düşüp ‘Hedef 5 milyon’ temalı aksiyonlar izleyebilirdik. Kiralık katillerden daha anlamlı olurdu Çukur’un babasının Çukur ile imtihanı.

Hep söylüyorum, Çukur bir bataklık! Yamaç’ı içine çekip duruyor. Kaçıp kurtulması lazım…

 
   
 

 

 

Ama beyimiz kaçıp kurtulmayı değil beş para etmez adamlar için savaşmayı seçti. Kim ile? Çağatay Erdenet. Elbette ki bu savaşın galibi hem de kayıpsız Yamaç Koçovalı olacak. Çünkü esas oğlan oluyor kendisi. Sahi Çağatay İstanbul’un kralı idi değil mi? Her bölüm 10-15 dakikada bir alt yazı geçmesi lazım hatırlamak için, malum karakter bu şekilde yazılmıyor da… Belki Efsun’un ‘içeride’ olması ile hikayesine renk gelir, ne dersiniz?

 

çukur Yamaç baba

 

Yamaç’ın birkaç istisna dışında (bir istisnaya az sonra değineceğim) hemen hemen her karakter ile olan ikili sahnelerini çok seviyorum. Selim ile olanları bi’ ayrı. Muazzam dersem hafif kalmaz. Bu bölüm Yamaç’ı kaybetme korkusunu tane tane anlatırken o kadar samimiydi ki: “Ben senin sayende yaşıyorum. Bu çileyi beraber çekiyoruz diye. Sen yaşamamı istedin diye yaşıyorum”

 

 

 

Bir de geçmiş konuları açıp babasının manen öldürdüğünden bahsettiğinde ben de Yamaç gibi ‘acaba’ dedim doğrusu.  Selim anlattıkça ‘ohh be’ diye derin bir nefes aldığım doğrudur.  Bu arada ailesini satan bir adamın yüzüme bakmadılar serzenişi komik değil miydi? İlahi Selim’cim ^^

Gerek Cumali gerekse Selim’in tepkileri ışığında tüm bu yaşananlardan tek bir basit sonuç çıkartabiliriz. Her ne yaşanırsa yaşansın, Yamaç’ın rahmetli Kahraman ve Salih de dahil tüm ağabeylerinin biriciği…

 

çukur Yamaç baba

 

Nehir’in durumuna da açıklık getirmek lazım. Açıkçası yazılanlara şok oldum. Karakteri sevmezdim ama böylesine harcanmasını da beklemezdim. Bebeği istiyor. Ama kendi kanından, canından olduğu için değil Yamaç’ın bebeği olduğu için istiyor. Hmm…  İlk tanıdığımız Nehir ile tamamen farklı kutuplar. Yamaç bebeği istemedi mi? Tamam, “beni sevmeyen bir adamın çocuğunu doğurmam.” Ciddi ciddi bu sürpriz bebeğin aşk çocuğu olduğuna inanmış, ama enteresan daha bir süre önce Efsun’a Yamaç’ın onu sevmediğini bildiğini itiraf ediyordu. Ama yine de körlemesine aşık Nehir’in “Ben sana razıyım ama sen değilsin farkındayım.” Açıklamasına gerçekten üzüldüm.  Bu arada razı olmasına razı ama adam ile o kadar ilgili ki yarası olduğu dikkatini bile çekmedi?

 

Bölümdeki Nehir sahnelerinin en güzeli Nehir’in -aldığı kararın etkisi ile, kendi yüzüne bakamayıp aynayı kaldırması idi. Aynaya baktığında Yamaç’ın bebeği aldırma kararına boyun eğen bir kadın görmesindense hiçbir şey görmesi çok daha iyi.

 

Dilerdim ki bebekten kurtulma kararından kendisinin vazgeçmesi olurdu ama senarist Yamaç’ın şövalyelik yapma şansını elinden alacak değildi ya… Nehir kararından vazgeçmişken klinik bekleme odasında karşılaşmalarını sağlamak çok mu zordu? Sonra varsın yine Koçovalı malikanesine gitsinler…

 

Bakın bu konu da çok heyecanlı. Nehir ve Sultan Hanım ^^ Enerji emici Sultan Hanım Damla’yı bile ev kadını yaptı Nehir’den de yeni bir Saadet çıkartırsa şaşırmam diyeceğim ama yok, o biriciği Yamaç’ının bebeğini taşıyor. Onu pamuklara sarar köşe koltuğa oturtuverir.  Küçük bir ahlak bekçiliği konusu var ama onu da kendi içlerinde çözerler herhalde. Bizim bildiğimiz Sultan Hanım sırf dışarı çıktı diye rahmetli Akşın’ın saçlarını kesen, Ayşe’nin geceliklerini çöpe atan, Saadet’i tokat arsızı yapan bir kadındı. Bakalım Sultan Hanım Nehir’i hangi odaya yerleştirecek? Sena’nınkine değil herhalde! Karaca’cığımın bir odacığı vardı. Ailesini korumaya gidince odasından da olmasın sakın?

 

çukur Yamaç baba
Baba olacağı haberini sevinçle karşılayan Yamaç ^^

 

Nehir’in paşa paşa Yamaç’ı takip etmesinin nedeni Yamaç’a yakın olmak mı, yoksa korkuları, bu süreçte yalnız olmak istememesi ve nasıl bir anne olacağına dair endişesi mi dersiniz?

 

“Ya sen bize kıydın, babanın oğlu(!) kıymadı lan bize”   Yaa Salih <3  Nasıl da korumuş Yamaç’ını, “Ona ilişmeyin, ona dokunmayın, o bana emanet”  Yalnız babalarının katilini öldürdükleri çok doğru. Onu Yamaç ile el birliği ile öldürdüler Erbağ’da ^^

 

Gelelim Azeri le Karaca’ya 1 tam gün ne yaptılar dersiniz? Gözlerimizi kapayalım mı?  AzKar’dan bağımsız, Azer’in hikayesi nasıl da harcandı. Üzücü… Hadi geçen hafta vakitsizlikten AzKar yazısı yazmadık, bu bölümde de sahneleri yoktu ki telafisi olsun yazıda uzun uzun yer verelim.

 

çukur Yamaç baba
Omuz omuza

 

Dirilip Yamaç’ın safına geçen Mahsun izlemektense Yücel’in onu nasıl bir oyuna çektiğini anlayıp, Karaca’ya hislerinin de etkisi ile Yamaç’la omuz omuza harp eden bir Azer izlemeyi tercih ederdim.  (Bu arada Berkay Ateş’I izlemeyi pek seviyorum, o ayrı ^^ Unutmadan, anacığına kavuşsun be artık…)

 

 

Yamaç’ın hangi sahnelerinden hoşlanmadığımı yazıya eklemeyi unutmuşum. Elbette Emmi ile olanlar. Adam resmen enerji emici. Hasta yatağından bile… Sürekli bir eleştiri. Ona katlanıyorsam sırf Meliha’nın sırrını bir gün ağzından kaçıracağı içindir.

 

Tweet’leriyle yazıma renk katan   melisa çok da şaapma ve Karaca Koçovalı teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke Oguz

  Gelelim Yamaç Nehir meselesine… Nehir’in Aliço ile sahnesini beğendim. Nehir yorgunluğunu, üzüntüsünü güzel yansıtmıştı. Önce Aliço ardından Salim’ in sözleri ile Yamaç Nehir’e gitti nihayet.

  Bölümden önce hepimiz genel olarak Yamaç bebeği öğrenince ne tepki verecek? Sevinecek mi? Bebeği isteyecek mi ? diye düşündük tartıştık. Bebek olayını hep Yamaç açısından değerlendirmeye aldık . Nehir’in bebek ile ilgili tavrı ne ? İstiyor mu istemiyor mu diye pek konuşmadık sanki. Belki de bu Nehir’i tanımadığımız için ne tepki vereceğini , ne hissettigini bilmediğimizdendi.

  Bize sunulan Nehir sevdiklerini kaybetmiş, ölmek isteyip ölemeyen, arafta yaşayan ,ölene kadar vakit dolduran, hayatı pek umursamayan, duygularını düşüncelerini içinde tutamayan , bende kalacağına onda kalsın deyip aklındaki pat pat karşısına söyleyen bir kız… Kendi kendine yetebilen kimseye ihtiyaci olmayan bir gibi duran bir kız. Hal böyle olunca Nehir’in bebeği isteyip istemeyeceğini bayağı merak ettim bölümü beklerken. Nehir kolyenin hikayesini anlattığında , kolyenin bir bebeği temsil ettiğini düşünmüştüm . Muhtemelen Nehir’in sevdiği adamdan olan bebeğini kaybettiğini… Yamaç bebeği istemediğini söylediğinde Nehir’in kolyeyi tutması yine bu düşünceyi aklıma getirdi. Nehir Yamaç’ın bebek ile ilgili vereceği tepkiyi bekledi. Kendi duygularını düşüncesini açıklamadan önce Yamaç’tan bir sevinç belirtisi bekledi. Beklediği tepkiyi alamayınca bebeği istemediğini anne olmaya hazır olamadığını , özellikle de sevmeyen bir adamın bebeğini dogurmayacağını söyledi . Böyle söylemek yerine , eğer Nehir bu bebeği istiyorsa gerçekten, burada açık açık söylemeliydi. Yamaç’a karşı sergilediği dik duruş “Ben bu bebeği istiyorum sen istemezsen de ben O’nu dünyaya getireceğim. Sana fikrini sormuyorum kararımı açıklıyorum . Baba olmaya hazır değilsen eyvallah. Ben çocuğumu kendim bakar büyütürüm” şeklinde olmalıydı. Bebeği kendi canından olduğu için mi istiyor Yamaç’tan bir parça olduğu için mi? Babası yanında olmadan çocuk büyütemeyecekse önce kendisini sevdiğinden emin olduğu bir adamla evlenecek sonra birlikte olacak… Sonra böyle ortada kaldım tribi atar ki birlikte olup olmadıklarını bilmediğini söylediği , yanındayken sanki başkasını düşünüyor dediği bir adam Yamaç..
  Ha Yamaç da Nehir kadar suçlu bebek konusunda. Eğer baba olamayacağını düşünüyorsa ya kimseyle birlikte olmayacak yada korunacak.. Bu yaşa gelmiş adam bir bebeğin nasıl dünyaya geldiğini biliyordur herhalde. İlişkiye girmeden önceki korunma yollarını da biliyordur.Bebeği gerçekten istiyorsa da babasına verdiği sözün ardına sığınmayacak , hayatta kalmak için ihtiyacım olan sebebi buldum diyerek sahiplenecek çocuğu…
  Nehir’in bebek büyütme yetiştirme konusunda korkuları olup olmadığını bilmiyoruz çünkü bunu açık açık dillendirmedi. Ama Yamaç’a korkuları konusunda hak veriyorum. Bebeği neden istemediğini, neden korktuğunu tane tane anlattı Nehir’e… Nehir de keşke aynısını yapsaydı. “Tamam bu sorun bu gece ortadan kalkacak” diyeceğine, birlikte olduğu adam bebeği istemiyor diye kürtaja razı geleceğine , bebeği neden istediğini anlatsaydı Yamaç’a …
  Nehir’in kapidan cikmadan aynayı kaldırdığı sahne çok güzeldi. Ben de kendi kürtajdan vazgeçsin istedim ama bir yandan da Yamaç , Nehir bebeği aldırmadan yetişsin istedim. Yamaç geldiğinde Nehir yapamadığını, bebeğine kıyamadığını söyleseydi , Yamaç bebeğin yaşadığını duyup bir oh çekseydi . Bunu Nehir’den istedigi için özür dileseydi kızdan keşke . Daha içime sinen bir sahne olurdu o zaman.Tabi Yamaç’ın Nehir’i nokta atışı ile nasıl bulduğunu sorgulamıyoruz… Önemli olan bebegin sorumluluğunu almaya karar vermesiydi verdi. Tahmin ettiğimiz gibi Koçovalıların kapısı Nehir’e de açılmış oldu … Bu bebeğin Nehir ve Yamaç’ı birbirine bağlayacağını , onlara umut olacağını düşünüyorum. Zamanla Yamaç Nehir’i sevdiğini fark edecektir. Zorunluluk olarak başlayan ilişki zamanla temelini sevgi üzerine oturabilir. Tabi Horzum böyle bir senaryo yazdıysa 🤣🤣
  Yeni bölüm yorumlarında görüşmek üzere

 • Gözde E.

  Bu akşam #babaolmak diyormuşuz. Herkese iyi seyirler şimdiden 🙂 Umarım geçen bölümdeki hayal kırıklıklarımız olmaz.

 • Buke Oguz

  Koçovalılar nihayet Emmi’nin kalp krizi geçirdiğini öğrendiler. Emmi krizi atlattığına göre Meliha ve Idris’in sırrının ortaya çıkmasına daha zaman var demektir. Bir an ölmese de Emmi söyler mi acaba dedim ama yok. Sırrı unutmuş olabileceğini düşünmek bile istemiyorum 🤣🤣🤣
  Emmi’nin ameliyatı boyunca Celasun Meke ‘nin hastanede beklemesini , Çukur gençlerinin Emmi’yi yalnız bırakmamasını sevdim.

  Yamaç Meke konuşması hoşuma giden diğer sahnelerden biriydi.

  Salih hastanede Yamaç’a ” Benim oğlan ilkokula başlamadan bir gidip göreyim dedi.” Ben de bir zahmet git yani Salih demek istiyorum. Sadece oğlun değil bir de karın var evde seni bekleyen. Artık biraz da onlara vakit ayır…

  Mahsun ve Baytar Amca konuşması güzeldi. Mahsun’un Çukur’a annesine gittiği sahneler duyguluydu. Keşke annesinin Mahsun’u affettiği günü de görebilsek. İkisini görünce ister istemez Sultan kocasını öldürenin Yamaç olduğunu öğrendiğinde, O’na nasıl davranacak diye düşünmeden , merak etmeden duramıyorum.

  Çağatay Efsun’un hal ve tavırlarından kendisine yalan söylediğini, Yamaç’ı korumaya çalıştığını anlamıyor olamaz değil mi? Yani Efsun her mimiği ile ben Yamaç’ı koruyorum, O’nu öldürmeni istemiyorum diyor Çağatay’a. Adamın da aşktan gözü o kadar kör değil bence. Bal gibi de biliyor, anladı Yamaç’ın Efsun’un evinde olduğunu. Efsun’un Çağatay ile oyun oynarken , Çağatay da oyuna oyun ile karşılık veriyor diye düşünüyorum. Aksi olursa hayal kırıklığı olur.

  Çağatay bitmek bilmez elemanı varmış valla. Ormanlık alanda bizimkiler adamları indirdikçe yenileri türedi . Bir andan sagne bitmeyecek oradan çıkmayacaklar falan sandım. Ama Selim aklını kullanıp kardeşlerini ve Medet’i kurtarmayı başardı.

  Son sahnede “ben seninle yeterince uğraştım şimdi de sen uğraş biraz bakalım” dedi Çağatay Yamaç’a . Bu artık Yamaç’la işi bitti mi demek oluyor tam çözemedim. Yoksa Yamaç’ı öldürtme plânına aynen devam mı edecek göreceğiz.

  • Nur

   Çukur’un gençlerinin hastaneye gitmesi güzeldi. Büyük bir aile gibi iyi-günde kötü günde hep beraber olmak mesajı verilmişti ama maalesef uyuşturucu meselesiyle bu tavrın da bir önemi kalmadı. Sahnenin alt zemini boşaltılmış oldu.

   Çağatay, Efsun’un Yamaç’a zaafını restorantta anlamış olmalıydı. Efsun’un evine habersiz ve ani gelmesi şüphelerinin arttığının göstergesiydi. Pansuman malzemelerini gördü. Zaten dışarda çatışma oldu vs. Efsun tepkileriyle zaten çok belli ediyor. Hâlâ da anlamadıysa, pes.

   • Buke Oguz

    Selam Nur. . Dediğin gibi uyuşturucu olayı diğer güzel olayları, o birlik beraberliği gölgede bıraktı maalesef…

    Çağatay anlamadıysa Efsun’un hallerinden ben de pes derim. Ama bence anladı. Efsun’u yanında tutarak o da kendince oyun oynuyor.

  • Gözde E.

   Emmi’deki sır acaba defterden mi ortaya çıkacak? Emmi de alzheimer başlangıcı vardı ya, belki de unutmuştur :))
   Bence Çağatay Efsun’un Yamaç’ı sakladığını anlamıştır, bunu anlayabilecek kapasitede ve aşktan gözü kör olmayacak bir karakter olarak lanse edildi bize.

   Çağatay’ın Yamaç’la işi bitmesin. Çağatay diziden gitmesin demek istiyorum aslında :)) Nejat İşler kalp kalp

   • Buke Oguz

    Deftere yazmış olmalı sırrı Emmi. O defteri boşa istemedi. Unutmasınnn🤣🤣🤣🤣

    Çağatay’ın Yamaç’la işi biter Yamaç’ın Çağatay’la işi başlar 😆😆😆

    Çağatay’ın aşktan gözü kör olmasın lütfen. Aşk oyununa gelecek bir adam değil gibi duruyor. Bence de öyle biri olsun oyuna gelmesin.

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba. Aslı’cığım ellerine sağlık :)))

  Ben de yorumuma Çukur halkına kızarak başlayacağım sanırım. Öncelikle İdris Koçovalı bu Çukur’da ne buldu merak ediyorum. Efsun’a baştan beri ısınamadım ama Yamaç İdris’ i öldürürken o çatıda ” Babamı öldüren, sizin canınıza okuyan, bu muymuş Çukur” demişti. Şimdi ben de aynısını söylüyorum. İdris Koçovalı’nın uğruna Edip’i öldürdüğü , Meliha’yı vurduğu, kendi ailesinden üstün tuttuğu , sırf onlar evlerinden olmasın, taşa dönmesin diye ceketini alıp gittiği, koşulsuz güvendiği Çukur bu muymuş gerçekten?

  İkinci keredir Çukur halki gösterdi ki Koçovalılar olmadan bir hiçler… Biz Çukuru koruruz biz birbirimizi koruruz diyen Çukur ilk once Karakuzular zamanında sattı Koçovalılar’ı Can korkusuna. Iİris’in fotoğrafını çiğnediler, Koçovalılar’ı öldürmek icin sürek avına çıktılar . Bu uğurda ağabey kardeşini vurdu.

  Aynı Çukur Koçovalılar’ın taş çatlasın beş altı günlük yokluğunda işlerinden oldular. Parasız kaldılar . Bu kadarcık süre zarfında buzdolapları tam takır kuru bakıra döndü. Fahri dışında iş arayanı görmedik ama aradılar var sayalım. Çukur dövmeleri olduğu için iş bulamadılar diyelim. Hemen pes edip kahvede boş boş oturmaları mı lazım? Hiçbir şey bilmiyorsanız sildirirsiniz o dövmeleri yine de iş aramaktan vazgeçmezsiniz .

  Anlarım aylar geçer, çalmadıkları kapı kalmaz .
  Para bulmak için evde ne var ne yoksa satarlar. Çareleri tükenir, açlıktan iğne ipliğe dönerler. Çocuklarını , eşlerini ailelerini yaşatmak için ellerinden bir şey gelmez. Son çare uyuşturucuya tutunurlar. Adamların başka çıkar yolu kalmadı derim ama uyusturucu satmayı geçtim 1 günde uyuşturucu bağımlısı olmak nedir?Hangi mantığa sığar bu anlamıyorum. Ilk çaresizlikte uyuşturucuya sarılacaksa bu Çukur bitmiş demektir. Yamaç boşuna çırpınmasın bunlar için diyeceğim ama Yamaç’ın kaderi bu. Çukur’a rağmen Çukur’u korumak, babasının ve Çukur’un adını temizlemek için elinden geleni yapacak yine, hiç hak etmeseler de . Çağatay Yamac’in damarına bastı bir kere. Şimdi Yamaç için harekete geçme ve Çukur’u yeniden ayağa kaldırma vakti…

  Acaba basını Çukur’da gerçek Çukur halkı ile röportaj yaparken görür müyüz ? Tabi bedenleri uyuşturucudan arındırıldıktan sonra. Yada tutuklanan sahte Çukurluların sahte dövmelerini silmek böylece olayların düzmece olduğunu emniyete kanıtlamak bizimkilerin aklına gelir mi?

  Bütün Istanbul mafyası ve yeraltı dünyası 5 milyon Tl lik ödülü kapmak için Yamaç’ın peşinde . Tabi bu durumdan Çukur’un… Yamaç öfkeyle “5 Milyon kazanmak ve Çukur’u kurtarmak için bir şansınız var. Beni öldürün parayı alın ben de kurtulayım siz de. ” der mi acaba?

  Ah Fahri yaktı Çukur’un başını . Tam takdir etmiştim Fatih’in oyununa geldi diye bir gün sürdü direnişi.😡😡 Bu arada bu Fahri iki kere Koçovalılar’ın karşısında isyan etti. İkisinde de Nedim oradaydı. Youtube yorumlarında Nedim’ in Çağatay’ın babası olduğunu düşünenler vardı birkaç haftadır. Baba olmaya yaşı tutar mı bilmiyorum ama bu bölüm itibari ile O’nun Çağatay’ın adamı olduğunu ciddi ciddi düşünmeye başladım. Doğru zamanda doğru kişiye gideceksin dedi Çağatay Fatih’e.. Doğru kişi olarak Fahri’ yi seçmeleri şüpheli. Zayıf halkanın o olduğundan emin olmaları şüpheli…

  Gökhan Horzum iki haftadır şaşırtıyor beni. Izleyicilere küstü mü acaba da flashback vermeyi bıraktı. Haftalarca en gereksiz sahnelerin flashbackini veren adam en gerekli flashback’i vermedi. Bu haftanın Salih Cumali Selim falshbacki ile başlaması gerekiyordu ama Gökhan Bey bizi bundan mahrum bıraktı 😕😕

  Koçovalı Kardeşler yeniden bir araya geldi uzun aradan sonra. Pek sevindim 💃💃 Salih’i tam anlamıyla bezdirmelerine ne demeli 🤣🤣🤣🤣

  Selim ve Cumali’nin Yamaç’a olan tepkileri yerli yerindeydi. Daha bile sert olsalar haklarıydı. Özellikle Selim’in ömründen ömür gitti 3 günde . Cumali Yamaç sahnesi ayrı güzeldi Selim Yamaç sahnesi ayrı güzeldi. Selim’in Yamaç’a ihanetinden sonra yüzüne bakmadığı için trip atması komikti ama. O konuda yapabileceği en iyi şey susmak Selim’in. Konuşmaya hakkı yok çünkü..

  Ama kardeşlerine kıyamıyorlar ne Cumali ne Selim ne de Salih. Salih ne de güzel korurmuş kardeşini ağabeylerine karşı 😍😍😍 Bir de izleyebilsek süper olurdu 😡. Aynı performansı Yamac’in Idris’i öldürdüğünü öğrendiklerinde de bekliyorum Salih’ten ama bu sefer izleyelim lütfen o anı. Iki sözle gecistirilmesin.

  Yamaç Medet tekne sahnesi ne kadar güzeldi. 😍😍 Medet’in mutluluğu, Salih’e tekneyi kullandığını anlatışı. Salih ve Yamaç’ın göz göze gelişi , birbirlerine gülümsemeleri ve konuşmadan anlaşmaları ♥️♥️♥️

  • Çukur konusunda düşüncelerimi dile getirdin net! (Hemen twittera taşıdım :p)

  • Gözde E.

   Selam canım. Ne güzel, ne doğru yorumlar bunlar; hepsine katılıyorum doğrusu.
   Nedim konusunda ben de benzer düşünüyorum, kesin Çağatay’la bir bağlantısı çıkacak. Başka türlü Fahri’yi öğrenmeleri mümkün değil çünkü. Zaten Nedim önemsiz biri olsa niye bilindik bir oyuncu oynasın ya da kahve gibi Koçovalılar için önemli bir yerde iş verilsin değil mi ama.

   Flasback konusunda da kesinlikle haklısın, haftalardır dakikalarda flasback seyrettirdiler bize, bölümleri erken başlattılar, şimdi ise hasret bıraktılar… Kınıyorum 🙁

   • Buke Oguz

    Selam canım.Çukur halkına o kadar sinirlendim ki içimi dökeyim derken yaz yaz bitirmedim 🤣🤣

    Nedim konusunda haklısın . Çukur’un kilit mekanına yine kendi elleriyle bir casus aldı Koçovalılar . Hiç akıllanmayacaklar hiç 🤦‍♀️🤦‍♀️
    Ben de kınıyorum Horzum Bey’i. O flashback hakkımızdı bizim 😆😆😆😆

    • Gözde E.

     Belki bu akşam gelir flasbackler ha ne dersin :))) İyi seyirler şimdiden

  • Nur

   Merhaba Buke. Ellerine sağlık.

   Efsun’un sözünden yola çıkarak Çukur için düşüncelerini çok güzel ifade etmişsin. Uyuşturucu konusu akla ziyan işlendi. Kabullenemiyoruz.

   Fahri geçimini yasal yollardan kazanan alın teriyle çalışan bir emekçiydi, ilk isyan eden o oldu ilk uyuşturucu da ona verildi. Hem susturuldu hem de kirli işlere bulaştırılmış oldu. İlk satın alınan yandaşın ilk isyan eden emekçi olması bir başka çelişki üstelik aile babası ve ortayaşta. Uzun süredir iş arayan İşsiz bir genç olsa bir nebze anlaşılabilirdi.

   Nedim’i hangi baltaya sap edeceklerini şaşırdılar. Çukur’un açık, gizli tüm iç-dış işlerinin konuşulduğu kahveye Çukur dışından birinin alınması tam bir ahmaklık. Benzer muameleyi Yücel’e yapmışlardı. Burunlarının ucuna kadar sokmuşlardı. Yücel’den ders almadılar Nedim’i daha da yakına soktular. Günün sonunda Nedim temiz biri de çıkabilir ama yanlış yanlıştır. Kahvede İdris Baba zamanında Celasun’un babası çalışıyordu sonra Çukur’dan biri ve sonrasında Medet. Medet’in bile(!)kahvede çalışması sakıncalı. Doğma büyüme Çukur’lu, sülalesi soyu belli, sadakatini defalarca kanıtlanmış, ağzı sıkı, saf, temiz hiç kimse yok mu Çukur’da?
   Bence Nedim Ebu Kayser’di. Ebu Kayser olarak ilk bir başkası gösterilecek sonunda Nedim’in olduğu ortaya çıkacaktı. Vazgeçildi. Çağatay’ın adamı yaparlar belki. Temennim Nedim’in en başta tasarlanan hikayesi neyse o yönde gidilmesi. Çağatay’ın diziye önceden tasarlanmadan apar topar girdiği belli. Bir türlü entegre edemiyorlar. Karakteri kurtaran, karaktere renk veren Nejat İşler. Nedim’i bari harcamasınlar. Bir kenarda dursun. Aliço aşırı pasif kaldı, Cüneyt ve Ebu Kayser piyasaya çıkmadı. Nedim’i Ebu Kayser hikayesi için bekletmeleri temennim.

   • Gözde E.

    Nedim ve Ebu Kayser temennisi de çok iyiymiş yalnız. Sanki ilk gördüğümüz zamanlarda aklımıza gelmişti de sonradan unuttuk bu konuyu. Cüneyt ve Ebu Kayser hikayesi bitmiş olmamalı. O zaman Aliço’nun da babasının evinde olduğu bütün zamanlar çöp bana göre. Amaçsız oluyor bu şekilde.
    Kahvede duracak kişi konusunda da kesinlikle haklısın Çuku’un içinden ve çok güvenilir biri olması gerekiyor. Galiba bunca derdin arasında bizimkiler hiç akıl edemiyorlar bunu. Of…

   • Buke Oguz

    Merhaba Nur. Senin de ellerine sağlık :)))
    Sadece Yücel mi canım? Baykal’dan sonra herkese dikkat etmeleri gerekirken Uluç, Yücel ve Murtaza ‘yı da içlerine soktular… Şimdi de Nedim…Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer ama Yamaç yanmalara doymuyor maalesef…

    Nedim için olma Ebu Kayser ihtimalini ben de düşünmüştüm. Hâlâ da bir yerde Ebu Kayser olayı tekrar gündeme gelecek diye düşünüyorum. Bakalım boşuna dahil olmadı Çukur’a . Elbet o da olaylara dahil olacaktır. Ama şimdilik Çağatay’ın adamı olmaya yakın duruyor.

 • Nur

  Merhaba Hayalet.
  Bahsettiğin dizileri izlemedim ama sevilen diziler olduğunu biliyorum. Hoca kendi ifadesiyle ‘hayatını yazarak kazanıyor’

  Çukur’un ilk iki sezonu çok güzeldi, farklıydı.
  Ben 2.sezonun Karakuzular temâsını da çok sevmiştim.

  Karakuzulardan sonra Yüzüklü ile başlayan süreç sorunluydu ama 2.sezonu finale kadar idare etmeye kâfi gelmişti.

  Bu sezon bu zamana kadar fırtına gibi olmalıydı. İlk 2 sezonun ilk 20- 25. bölümü hep çok iyi olurdu sezon yorgunluğu 25’ten sonra olurdu.

  Bu sezon son bölümleri başkası yazıyormuş gibi hissediyorum. Hocanın kendine has uslübu yok.

  Kadın-Aile sahnelerini Damla hanım yazıyor desem onlar harici olan hikayeler de sorunlu.
  Uslup farklı.

  Hoca ya zihnen çok yoruldu, ya müdahelerden bıktı gelişigüzel yazmaya başladı ya da başka bir şey?

 • Gözde E.

  Gökhan Horzum gibi Bir İstanbul Masalı ilk sezon senaryo ekibinde, Yağmur Zamanı’nın tek senaristi olmuş birinin ben de aşk dizisi tecrübesiyle bu sezonki sahneleri nasıl yazamadığına hayret ediyorum doğrusu. (Kavak Yelleri’ni duymuştum ama diğer iki dizide yer aldığını bilmiyordum.)

 • Merhaba Hayalet. Efsun’un migreni var 🙂 Stres anında ortaya çıkıyor. Çeken bilir. ( :(… ) Kusmazsan rahatlayamazsın!.

 • Eskiden yeniye mi sıralamalı, yeniden başlayıp aşağıya doğru mu ilerlemeli? İşte bütün mesela bu ^^

  • Gözde E.

   Eskiden yeniye :))

   • Ayla

    Yok Asli yeniden yorumda eskiye gitmis ve git gide cevaplari kücülmüs:))
    Ben kendimi tutup gec yorum yollamaliyim ama anacim ozaman da asagidan yukari okur:)

    • Gözde E.

     Kötü olmuş o zaman senin için, ama her zaman da geç gelmiyor yorumlara 🙂

    • Ooo ben yorumlara gelene kadar ^^

     • Ayla

      Düsüncelerini alalim Babil kim ihbar etti:)))
      Tahminlerimiz boş cikti..

     • Gözde E.

      Ahmet Bey’e bravo diyorum ben. İrfan’ın da aklına ilk Ayşe geldi, demek ki hem karakter hem seyirci için daha sürpriz bir isim olmalıymış.

     • Ayla

      Egemen olursa fazla basit olur diye düsündümdü ben ama yanlismis öyle düsünmek:)

 • Ayla

  Ben IKINCI FRAGMANI sevdim:)))
  Dizilerde kadinlar ne kadar cabuk hamile kaliyorlar yaw,sirada ki hamile bayanimiz…
  AzKar ci vatandaslarimizi tatmin eden bir bölüm olacak belli 🙂

  • Spoiler Alert! 🙂 Ama sevindim ben <3

   Ha fragmanları sevdim mi? Hayır! Belki Çukur ahalisini kurtarılmalı olarak görmediğim için…

   • Ayla

    Bende cukur halkinin kurtarilmasindan yana degilim degmez cünkü ve kendi düsen aglamaz.
    Sevdigim hamilelik olayi:))

   • Nur

    Çukur:
    10bin hane
    15bin nüfus
    Hane başına 1.5 kişi!?
    (Balık baştan koktu.. )

    Devam…

    Ekonomi:
    Hane halkının yarısı= 5bin kişi geçimini yasadışı silah ticaretinden sağlıyor.
    Diğer yarısı= 5bin kişi yasal işlerde çalışıyor.

    Devletten maaş alan =Emekli +Dul+ Yetim??
    Hane halkı birikimi, tasarruflar vs=?

    Bu mahalle 20milyonluk İstanbul şehrinde!

    S1: İdari ve ekonomik açıdan sorgulamıyorduk.

    Vartolu’nun önce Kahraman’la sonra da İdris’le görüşmesinde mahallenin ekonomik sıkıntıda olduğu vurgulanmıştı.
    Ama sorun arka planda işlenmişti. Asıl sorun aile içindeki sorundu.

    S2: Karakuzular ile idari biçimi sorguladık. Akla uygun değildi ama insanlar baskı altında olsalar da ekonominin çarkı döndüğü, mahallenin güvenliği sağlandığı için ses etmiyorlar diye geçiştirdik.

    S3 Sorun artık ekonomik ve
    işleyiş akla aykırı.

    Tüm bu nüfus, ekonomik, idari, sosyal++ hayatın her hücresinde Yamaç’a bağlı!

    Format:
    Mahalle düşmanın pençesine düşer. Yamaç kurtarır.

    Yamaç düşer= Mahalle düşer
    Yamaç kalkar= Mahalle kalkar

    Format; bayık, akla aykırı.
    Fantastik evrenden de çıktı.

    İzleyici aksiyonsuzluktan şikayetçi halbuki her bölüm aksiyon tonla ancak aksiyon sebepleri akla uymuyor algı kurguyu reddediyor.

    Çukur= Yamaç= Akıl Dışılık= Zırva!

    Çukur S1- S2= Aile Her Şeydir.
    Çukur S3= Yamaç Her Şeydir

  • Nur

   II. Fragmanı ben de sevdim. Pozitif duygular verdi. Azer ve Karaca’nın yakınlaşması, Fadik ve Sultan’ın bizim kumruları konuşması ve Cumali’nin Damla’ya boş bulunup verdiği ilk tepki:).. Hepsi oldukça pozitifti.

 • Ayla

  Aynen Hayalet bende Efsun un cok üzüldügü icin migdesinin bulandigina inandim. Gökhan beyin o yazdigi hicbir dizilere bakmadim vay anam adam neymis ne olmus simdi:))

 • Gözde E.

  Herkese merhabalar. Öncelikle ellerine sağlık Aslıcığım. İş seyahatinde bile bizi yazısız bırakmadığın için de çok teşekkürler. >3
  Önce Ayla’nın sorusunu yanıtlayayım :)) Bölümü genel olarak beğendim ama beğenmediğim şeyler de oldu elbette.
  Beğenmediklerimi yazmak istiyorum: Çukur ahalisinin bu kadar çabuk dağılması garip geldi. İşlerinden atılalı daha 1 hafta bile geçmemişken sanki 1 aydır parasızmış gibiydiler. Üstelik hemencecik de iş teklifini kabul ettiler Çağatay’dan gelen. Üstüne çarçabuk uyuşturucu kullanmaya başladılar. Kıt kanaat geçinen insanlar için bile aşırı hızlı işleyen bir süreç olmasını sevmedim. Hiçbir Koçovalı’ya (Sultan dahil) gitmemelerini de yadırgadım.
  Yamaç’ın hamileliği öğrendikten sonraki davranışları hödükçeydi. Ardından bebeği geri isterken bunun sebebinin babasına söz vermiş olması da iğrenç. Halbuki birkaç bölüm önceki NehYam sahnelerinde Yamaç bile isteye Nehir’in yanına giden, O’nunla mutlu, bile isteye birlikte olan, alnından öpen adamdı. Senarist bizleri Yamaç’tan soğutmaya çalışıyor herhalde. Nehir’i alıp köşke getirmesini ise yadırgamadım. Düşmanlarına karşı kızı korumak istemesi normal. Nehir ise bebeği sağ salim dünyaya gelsin diye köşke gitmeyi kabul etmiştir herhalde. Bir de Nehir’in bu çökmüş, bitmiş haline ise çok üzüldüğümü de eklemeden geçemeyeceğim. O eski Nehir’i geri verin :((

  Hiç Azkar sahnesi olmamasını sevmedim. Dediğin gibi hikaye devamlılığına da uymuyor bu durum. Geçen haftaki öpücükten sonra neler olduğunu kısa da olsa görebilmeliydik. Böyle uyumlu bir çifti seyirci her hafta görebilmeli. Amaaaa Azer’i bu ilişkiden bağımsız olarak da görmek istiyorum ben artık. Yamaç – Azer düşmanlığı seyretmekten bıktım demiştim ama pişmanım şimdi. Senin de yazdığın gibi Mahsun yerine O’nunla sırt sırta dövüşmesini görmek isterdim ben de.

  Karakoldaki Damla’yı da iki bölümdür göremedik. Noldu bu kıza? Hala orda mı, yoksa çıktı mı? Cumali rahat rahat Yamaç’ın peşinden koşturduğuna göre çıkmış olmalı diye düşünüyorum. Ama göstermek de zor olmasa gerek.

  Sevmediklerim haricinde eklemek istediklerim:

  Efsun içerde konusunda sana katılamıyorum. Yamaç’a duyduklarını aktarıp aktarmayacağından emin değilim. Sonuçta babasının ölümüyle ilgili düşünceleri değişti mi bilmiyoruz. Aşık diye intikamdan hemen vazgeçti mi ki bu kadın?

  Emmi ve öğütlerinden ben senin kadar sıkılmadım. Neticede tek büyük o kaldı, bu tavrı normaldir. Haaa ama Emmi’ye dair en çok sırrı merak ettiğim doğrudur. :)) Sezon finaline kadar söylemesi lazım, çok uzadı bu durum.
  Aliço’yu bu hafta saniyelik görmediğimize de memnun oldum. Seyir zevki yüksek bir karakter Aliço. Artık gerçek hayattaki durumlarından mı yoksa oyuncu olarak enerjileri tuttuğu için mi bilmem Hazal – Rıza’nın karşılıklı enerjisi de çok iyiydi doğrusu.

  Fragmanı seyretmediğimden neler olacak pek kestiremiyorum ama sosyal medya sağ olsun köşkteki yemek fotolarını gördüm ve çok sevindirik oldum 😀 Şu an bu sahneleri seyretmeyi iple çekiyorum.

  • Ayla

   Ehhh benim begenmedigim sahneler agirliktaysa bölümü begenmedim oluyor:)
   Cukur halkinin hemencecik bu kadar parasiz kalmasi vs sahneler belliki senin kafanada yatmamis.
   Kiz köskte ne yemegi böyle sevindirik olmussun,ben Bölüm fotolarina üsengeclikten bakmiyorumda:)

   • Gözde E.

    Normalde ben de bakmıyorum fotolara ama Twitter’da önüme düştü 🙂 Valla Karaca var, Salih var sofrada daha ne diyeyim 🙂

  • Ayla

   Offf sana ikinci fragmanin güzelliginden bahsetmemek icin kendimi zor tutuyorum:))

   • Gözde E.

    NehYam olamayacağına göre AzKar :)))

    • Ayla

     Hemen ilk yazdigimi sildim umarim görmedin hehe

     • Gözde E.

      Yok görmedim valla 🙂

  • Merhaba Gözde <3. vallahi gece gece yazdım… Yorumlara uğramak da ancak şimdi kısmet oldu.

   Haklısın, anaların anası, biricik Sultan Ana'ya neden gidemediler? Hadi onlar gitmedi, kadınlar… Tam isyan olacak zamandı. Emmi'nin yerine Sultan da Yamaç ile konuşabilirdir. Ama Emmi'ye bu misyon verilmiş bir kere değil mi?

   Esas oğlumuz Yamaç mahalleyi kurtaracak. Hiç izlenebilir gelmiyor bana galiba.. Biz bunu izlemiştik…

   Nehir ile ilgili düşüncelerimi yazıda belirtmiştim. Üzüntü konusuna girmemişim. Ben üzülmekten çok garipsedim. Neden karakterlerde böyle sert dönüşler yaşanıyor…

   İlk sezon Paşa, onun ölümünden sonra da Emmi… Iyyy….

   • Gözde E.

    Evet bu misyon Emmi’nin. Daha evvel de 2 kez belki daha fazla konuştular Yamaç’la. Bir bana mı batmıyor acaba?

    Yamaç’ın ölümden kurtarılmasını da kaç kere… Öffff dejavuyu çok seviyor Gökhan Horzum Bey…
    Hamilelik hormonundan sert dönüş diyeceğim, ama tüm karakterler de aynı dert. 🙁

  • içerde – Damla Sönmez spoiler’ı <3

   • Gözde E.

    Ne zaman verdi o spoiler’ı Damla?

    • Nur

     Bölüm öncesi SM hesabında yazmış.

     • Gözde E.

      Teşekkürler, ben kaçırmış olmalıyımm

  • Nur

   Merhaba Gözde. Ellerine sağlık.

   Paragraflarında sondan başa doğru gideyim.

   Köşkte aile yemeği fotoğrafını ben de çok sevdim. Vartolu ilk kez o masada. Ailenin tümü ve Aliço da dahil ilk kez aynı masada yemek yiyorlar. Böyle olursa köşk ahalisini severim.

   Aliço ve Nehir sahnesi bölümde tek sevdiğim sahne oldu. İkisinin de kimyası tutuyor.

   Emmi’ye zorla işlev kazandırılmaya çalışılıyor. Bu sezon Emmi’nin tek işlevi Meliha’nın sırrı. O da uzadı.

   ‘Efsun içerde’ spoiler’ını Damla Sönmez bölüm öncesi SM hesabından paylaşmış.
   Yorum yok:)

   Damla, Akın, Azer ve Karaca’nın bölümde gösterilmemeleri yanlıştı.

   Nehir’in köşke yerleşme kararının nedeni ve nasıl alındığının sahnesi mutlaka olmalıydı!
   Vartolu, Yamaç’a can güvenliği ile ilgili bir sorun olabileceğinden bahsetti ve hoopp Nehir köşke.. Yani Nehir, Koçovalıların düşmanlarından korunmak için köşke yerleşmiş oldu. Önceden düşük yapmış dolayısı ile düşük tehdidi altında olan anne adayının ortak kararla sağ salim bir hamilelik süreci için köşke yerleşmesini tercih ederdim. Yamaç’ın kapıdan bırakması korkunçtu. Sokak hayvanı dahi olsa öyle kapıdan bırakamazsın. Nikahsız birliktelikten kazara hamile kalmış genç bir kadın, erkeğin muhafazakâr ailesinin kapısına bırakılıyor!?
   Yamaç- Nehir sahnelerinin tamamının alt metni Efsun düşünülerek kurgulanmış. Feciydi.

   İdris Baba mahalleyi 44 yıl idare etmiş ve uyuşturucu sokmamıştı. İdris Baba’nın yokluğunda Vartolu ve Selim uyuşturucu üretmedi, satmadı. Karakuzular uyuşturucuyu gizli labaratuvarda yabancı müşteriler için üretmişlerdi. Azer- Akın gizlice yine yabancılar için üretmişti.

   Yarım yüzyıldır uyuşturucu sokulmayan, uyuşturucuya karşı mücadele bilinci olan mahalleye 1 haftada uyuşturucu girdi, ahali müptezel oldu!?

   • Gözde E.

    Aaa ben fotoğrafa baktım ama Aliço’yu fark etmemişim. İyice tatlı bir sofra oldu o halde <3
    Emmi'nin işlevi sadece sır da olsa ölmesini istemiyorum, tek o kaldı üç silahşörlerden.
    Yamaç – Nehir'le ilgili yazdıklarına katılıyorum. Umarım arzu ettiğimiz gibi birkaç sahne olur en azından. Karakterleri bu kadar da harcamasınlar…
    Mahalleli hiç denemedikleri için mi kullanır kullanmaz müptezel oldu acaba?

 • Mihriban

  Aslı eline sağlık! Yine güzel bir yazı olmuş.
  Yorumlar yine efsane! Aslı ve Nur’un yorumları, olaylara farklı cephelerden bakmamı sağlıyor. Bölüm hakkında yazacağım olumlu hiç birşey yok maalesef. Tek birşey hariç o da koçovalı kardeşlerin bir araya gelmesi. Yalnız orda da beni rahatsız eden birşey vardı. O da duygu eksikliği, eskiden koçovalı kardeşlerin sahnelerinden çok etkilenirdim. Her bir duyguyu sonuna kadar hissederdim. Ama bu bölüm sahneleri duygusuzdu. Daha doğrusu artık bütün sahneler duygusuz geliyor. Ekranda birşeyler akıp gidiyor ve biz hiçbir duyguyu hissetmiyoruz. Bu konuda oyunculara tek lafım yok. Sanırım senaryodan kaynaklı. Bu durumun bir an önce düzelmesi lazım. AzKar’a gelecek olursam. Aaa doğruya onlar bölümde yoktu. Sahi o kiss sahnesinin devamını biz niye izlemedik. Nerde sahne devamlılığı, böyle olunca çifte inancım hasar görüyor. Bu kopukluk beni yormaya başladı. Birde Damla vardı. Kimsenin hatırlamadığı. Kadın orda çürüyüp yok olacak. Kim ne derse desin. Çok fazla ve gereksiz karakter var. Yavaştan onları öldürmeye başlasalar zaten sezon finaline anca yetişir. Birde yeni bir çift doğacak sanırım. Baytar ve Mahsun’un anası zaten AzKar’dan çok onları izliyoruz. Onları mı? Shiplesem acaba 🤔
  Yazında en çok sevdiğim kısım (Dirilip Yamaç’ın safına geçen Mahsun izlemektense Yücel’in onu nasıl bir oyuna çektiğini anlayıp, Karaca’ya hislerinin de etkisi ile Yamaç’la omuz omuza harp eden bir Azer izlemeyi tercih ederdim.) bu dediğine sonuna kadar katılıyorum. Vallahi sırf Azkar’cı olduğumdan söylemiyorum. Zaten hikayesi bitmiş bir karakter. Ne diye hikayeye tekrar dahil edilir. Biri bana bunu açıklasın. Tamam sevilmiş etmiş ama gerçekten gerekli miydi? Artık herkes senaryodan ve gidişattan şikayetçi. Akıllanmaları için reytingin, biraz daha düşmesi lazım sanırım. Çünkü diğer türlü birşey yapacakları yok.

  • Mihriban

   Yorumum çok iç karartıcı olmuş.
   Size dün gelen selfie atayımda azıcık, gözünüz gönlünüz açılsın😁😁😁 Nur Sürer instagram hesabı açmış. Tabi doğal olarak da kendisinden aşırı şekilde AzKar selfiesi istenince, kendisi de söz vermiş. Dün gecede paylaştı. O sözüm söz yazısı da buna istinaden yazılmış…
   https://uploads.disquscdn.com/images/6bbb837a44ee0517f17a93d690c1aa34c23393ba6300e2e98f3ab15a1a91d4ec.jpg

   • Nur

    Twitter’da gördüm bunu:) Çok tatlı bir fotoğraf.
    Azer kabanlı. Yine dışarı çıkıyor:)

   • Gözde E.

    Ay ne tatlı foto bu böyle, yerim. <3

  • Nur

   Merhaba Mihriban. Ellerine sağlık.

   Selami bey Mahsun’un annesine bacım dedi yine de dilinizden kurtulamadı:) Beklediğiniz halvet beklediğiniz çiftten gelmeyince, siz de haklısınız:) Benim de köşke giren Nehir için hayali sahnelerim var. Sultan’la izlemeye tahammül edemem anca Cumali, Nehir’e bıyıklarını burursa ve Damla yakalarsa Nehir’in o köşkte izlencesi olur. Bir de Sultan, Akın’la Nehir’i yatakta yakalasa Nehir sezon finaline kadar köşkten hiç çıkmasa bile olur.
   Bizimde dengemiz bozuldu. Madem Azer- Karaca verilmiyor Yılmaz-Songül versinler, Nehir- Akın versinler, Selim- Ferhat versinler. Henüz ikililerdeyken vermeleri kendi hayırlarına yoksam üçlü kombinasyonlara geçeriz!

   Sevilen Mahsun bu Mahsun değildi ki. Azkar fanları Mahsun’a cephe almış ama Mahsun olmasa başkası olacaktı, Mahsun, Azer’den rol çalmıyor. Savaş öldürüldü Fadik’in yası gösterilmedi hadi o zaman oyuncu seçilmemişti. Seyhan öldü Fadik kızını gelinliğiyle toprağa verdi sanki hergün kızı damadı ölüyor gibi. Oğlu öldürüldü yine öyle. Karaca ile aynı evde Fadik’in bir dertleşmesi, hiçbir şeyi yok. Kızkardeşler nerde belli değil. Bunlar hepsi sahne sahne yazılabilirdi en azından evin salonunda bir sohbette Karaca ve Kurtuluş ailesinin üyeleri karşılıklı ölümleri konuşabilirlerdi. İdris ölmeden önce kaçırılan Koçovalı kadınlar arasında Karaca yoktu ama Koçovalı kadınlar Azer’in adamlarının kaçırdığını sanıyor bu konu bile Karaca o çatı altındayken konuşulmadı. Reytingler her halükârda bu sezon fazla düşmez ama yeni sezon için benim dahi hevesim kırıldı, ki eleştirsem bile bu denli umutsuzluğa kapılmıyordum. Metin uyuşturucuya başlamış mış:) Ne alakasız bi şey ya. Niye başlasın? Ne gerek var böyle dramlara. Alsın silahını gitsin benim kardeşimi vuranın kardeşini vurarım diye Yılmaz’ı vurmaya çalışsın orda bir aksiyon olsun. Metin’in uyuşturu bağımlısı olması inandırıcı değil ki. Bir dünya konu birikmiş ha bire yeni konular açılıyor hiç birinin kuyruğu birbirine değmiyor.
   Karaca bomboş kalıyor o evde. Akın gitsin kardeşiyle konuşsun, Sultan, Fadik’i arasın, gönderin desin. Aileler anneler ile toplansın düşmanlık çözümlensin.. yok, yok, yok..

   • İlk paragrafı ‘Oha’ diyerek okudum Nur 🙂

    • Nur

     🙂

   • İdris ölmeden önce kaçırılan Koçovalı kadınlar arasında Karaca vardı!

    • Nur

     Yoktu diye hatırlıyorum?

     Sultan, Ayşe, Saadet&bebiş ve Damla vardı.

     Hafızamdan şüpheye düştüm?
     Karaca kaçırılanlar arasında yoktu galiba.

     • Gözde E.

      Ben de Karaca vardı diye hatırlıyorum

   • Son paragraf 🙂 Kurtuluş ile Koçovalı’lar bir araya geliyor. Hadi bakalım ^^

    • Nur

     Koçovalılarla Kurtuluşların düşmanlığı sonlandırması, Azer- Karaca üzerinden hısım olmaları temennimdi.

     Başlarda iki ailenin birbirlerine yakın olmalarını hatta Kurtuluşların, Vartolu’nun eski köşküne yerleşip Koçovalılarla komşu olmalarını istemiştim.

     O köprünün altından çok sular aktı..

     Düşmanlık bitsin, Karaca gelin gitsin. Mümkünse bir daha görüşmesinler. Karaca ailesini ziyaret edecekse gitsin yalnız görsün.

     Koçovalılarla dost olmaz hami olurlar.
     Saygın, eşitler arası ilişki yok.

     Dizide aynı karede asla görmek istemediğim iki karakter;
     Yamaç ve Azer.

   • Ayla

    Bende ilk paragrafa Asli gibi oha diyorum,yaw sen ne yapmissin böyle? Selim ve Ferhat,Ferhat hani cukurda ki Ferhat mi? Oda mi gay?
    Metin in uyusturucuya baslamasini izlerken de bir oha dedim orasi ayri…

    • Gözde E.

     Metin ve uyuşturucuyu bir ben mi fark edemedim yahu?

     • Ayla

      Spoiler yedin üzgünüm fragman:))

     • Gözde E.

      Her türlü şok edici bir durum benim için 😱😱

    • Nur

     Ferhat gay değil ama farketmez:)

     Ayarlar bir kez bozulmaya görsün! Yatakta 3’lü gibi kombinasyonlara geçmediğime dua edin:)

  • Gözde E.

   Selam Mihriban. Koçovalı Kardeşler’den bana duygu geçti şükür. Evet dediğin gibi Mahsun geri dönmeyebilirdi. Mesela O’nun yerine Nehir’in adamı Yamaç’ı kurtarıp duran olurdu, Nehir’in de başka bir misyonu olurdu. Ama nerdeeee….

   • Nur

    Bence Yamaç’ın hayatını Nehir ve bir adamının kurtardığı çok netti.
    O senaryodan Mahsun ve Efsun için vazgeçildi.

    Karakuzu Mahsun:
    Hayatını Yamaç’ın hayatta kalmasına adamış.
    “Bir tane canım var onu da sana feda edecem” dedi.

    Selim:
    Yamaç için yaşıyormuş.

    Kemal:
    Yamaç için canını feda etmişti.

    Efsun:
    Mütemadiyen Yamaç’ın hayatını kurtarıyor.
    Hatta bir seferinde arkadan balyozla Yamaç’ın kafasına vurup bayıltarak Azer’in hayatını kurtarmıştı ama o da Yamaç’ın hanesine sayıldı.

    Cumali, Salih:
    Varlık sebepleri Yamaç. Hayat kurtarmak olur, getir götür olur. Başka işlevleri, hikayeleri yok.

    Yamaç’a hayatını adamayan, yancısı olmayan, aileden bir tek Akın kaldı.

    Azer’in kardeşini Vartolu öldürmüştü. Azer’in Vartolu’nun Armutlu’ya nakliyesinden dahi haberi olmamıştı. Varlık sebebi diğerleri gibi saltYamaç olmasa da yolu sürekli Yamaç’a çıkıyor.

    Aliço, Nehir ve Çağatay’ın Yamaç dışında herhangi bir hikayeleri yok. Var olma sebepleri Yamaç.

    Cengiz Erdenet loading.

    • Gözde E.

     Böyle yazınca Yamaç’ımdan soğumam olası 🙁

     • Ayla

      Yapma ya Nur un Vartoli sinden vazgectigi gibi neden Yamac tan vaggecip soguyasin? Benim favori karekterlerim hala Yamac ve Salih ama Yamac in sahnelerinin fazla olmasi,Yamac in bu hic dinmeyen gücü bu sezon benim bile gözüme batti orasi ayri. Ama mesela Yamac siz bir cukur düsünemiyorum bile..

     • Gözde E.

      Aaa elbette ben de Yamaç’sız bir Çukur düşünemem, O olmazsa Çukur’u seyredemem. Aslında dizi temelde Yamaç üzerine kurulu ama bu sezon öyle çok abarttılar ki bazen ben de beziyorum. Bu da öyle bir buhran anında denmiş bir cümle :))

  • Mihriban merhaba… Fragmandan geliyorum. Hihihihohohohoh……

   Mahsun’u izlemek zevk ama Azer de kendi hikayesini bir şekilde devam ettirmeliydi. Şimdi iyiden iyiye Karaca’ya bağlandı karakter. Off… AzKar izlemek keyfli olabilir ama ben bu çiftten çok Azer’i izlemeyi tercih ederdim galiba…

  • Aaa, bu arada Koçovalı kardeşlerin sahneleri güzeldi <3 Sen öpücük ertesi ne oldu diye odaklandığından kendini veremedin belki :)))

   • Nur

    Koçovalı Kardeşlerin sahnelerinde hiçbir şey hissetmeyenlerdenim.

    • Gözde E.

     Sen de hissetmeyenlerden misin, şaşkınım…

 • Dilara

  Ellerine sağlık aslı ❤

  Bu bölümü beğendim mi beğenmedim mi bilemiyorum. Sanırım her ikiside.. sevdiğim bir kaç sahneler olunca beğenmedim diyemiyorum çünkü. Kalbime dokunan ve beni güldüren bir çok sahne vardı, rahatsız eden sahnelerde vardı.. ama bölüm sanki öylesine yazılmış bir bölüm gibiydi. Yeni bölüm toparlarlar bence

  Burada nurun yorumunu okumuştum ve gerçekten hak veriyorum, bence de bu sezon genel olarak sorun yaratan kişi damla serim. O geldiğinden beri dizi farklı bir hal aldı. Yanlış anlaşılmasın çukuru hala çok seviyorum, hala aynı heyecanla izliyorum hatta 2.sezonda daha sıkıldığım olmuştu. Mesela 2.sezonda 1.den çok farklıydı ama kendi hikayesinden hiç sapmazdı gökhan horzum.
  Ben gerçi her türlü izlerim de gelen tepkiler çok kötü :(((
  Tepkilere rağmen de açılmayan konuları açardı, açmıyor. Umarım damla serim 4.sezonda olmaz. Jenerikte sadece gökhan horzumun ismi yazsın. Evet asıl senarist o hatta kendiside en son kararı ben veriyorum demişti ama ben buna inanmıyorum..

  Neyse

  Nehyamı pek bi arada sevmesemde bebek iyi ki ölmedi. Nehir için üzüldüm, çok çaresiz duruyor. Ama bu hikayeyle pek yaşamaz ve bana 4.sezona kalmadan ölür gibi geliyor. Doğumda öleceğini düşünüyorum, çok acıklı bir sahne olur…

  Yamaç bebeğine hem anne hem baba olur
  Arası baba olarak izlemeyi çok seviyorum ❤

  Reytingler düşmüş bu bölüm :((( çünkü dizide bazı konular ilerlemiyor, aksiyon yok heyecan yok. Bu bölümde de seyirci isyan etti baya.
  Heyecan katabilecek konulara değinmeleri gerek artık! Azer, bi şekilde gerçekleri öğrenmeli. Vartolunun, kardeşi savaşı öldürmediğini bilmeli. Yamaç ile dost olmasa da dediğin gibi yanyana olmalılar. Azeri neden geri plana atıyorlar anlamıyorum, ya koçovalılarla işbirliği yapsın yada yeni bir hikaye eklensin ama ne olursa olsun o evden çıksın artık tamam azkar olsun dedik de adam koktu evde ya.

  Mahsun ve yamaç sırt sırta çok güzel. Mahsunun yaşadığını selimle cumalide öğrenmeli.

  Çağatay karakterine bayılıyorum, bunu bir kez daha demiştim nejat işler olduğu için bi ayrı seviyorum. Diğer düşmanlardan çok daha farklı çünkü çukuru almak istemiyor, bataklığa çevirmeye çalışıyor. Evet mahalleli çok çabuk düştü bu bataklığa ama yamaçın artık çukura bakması için bu şarttı bence. Sadece o değil kardeşleri de aynı şekilde. Fragmanda da göstermişler koçovalı brotherslar çukura giriyor, onları birarada görmeyi çok seviyorum..

  Akın geri plana atıldı, bundan da rahatsızım. Tam pişman olmuşken hainliği ortaya çıkmalı ee al sana heyecan 😀

  Cengiz erdenet bu bölüm gözükcekmiş (sadece figüran olarak) yine el, kol, ayak yada saç teli görmeye hazır mıyız hahahhahhaa :))))
  Umarım cengizi getirmek için çağatayı harcamazlar, baba oğul izlemek istiyorum. Acaba cengiz karakterini kim canlandırır? Çok merak ediyorum inşallah nejat işler gibi bir etki yaratır

  • Nur

   Merhaba Dilara. Tekrar Hoş Geldin. Ellerine sağlık.

   Bölümde Nehir sahneleri Gökhan Horzum’un üslubuna hiç uymuyordu. Kadın sahnelerini Damla Serim’in yazdığına inanıyorum. Karaca’nın Akın’ı sabote etmesinden tut da çatıcı kadınlara kadar.. ve şimdide Nehir!
   Ne oluyor ya?
   Damla hanım senaristliğe uygun değil. Paçavraya çevirdi iyice. 20 bölüm boyunca işlenen Nehir’le alakasız bir Nehir.. konuşmalar birbirini örtmüyor, köşke yerleşme kararı nasıl ve neden alındı, belli değil. Yamaç’a yamanmak ve köşke kapağı atmak için hamile kalmış bir kadın portresi.. Tamam öyle de olabilirdi ama o zaman 20 bölüm boyunca o kadın anlatılacaktı bize. Zaten dizide kadın konuları zayıftı şimdi iyice yerin dibinde.

   Sadece Nehir konusu da değil son bölümlerde ara ara “Bu bölüme Gökhan Horzum’un eli hiç değmemiş ya da çok az değmiş” duygusu yaşıyorum. Bazen sanki ortada öylesine bir senaryo, yazılmış olmak için yazılmış. Bir rota yok, bazı replikler doğaçlama gibi. Kof aksiyon sahneleri..
   Hoca ilk sezonda hastalanmış ve Ozan Aksungur hastalığında yazmıştı. Onun yazdığı bölümleri sorsalar tahmin edemeyiz. Neden Ozan Bey değil de Damla Serim? Hiçbir dizi tecrübesi yok. Varsa takma isim kullanıyor o zaman, peki niye?
   Tuhaf, ucube bir durum.

   Çağatay apar topar takviye olarak geldi ve iki bölümde tüketildi.
   Şimdi Cengiz rüzgarına ihtiyaç var.
   Metod şu:
   -Yamaç, Çağatay’ı öldürecek biraz aksiyon ordan.
   -Cengiz Erdenet geldi geliyor kolu bacağı diye biraz heyecan ordan.
   – 4 kıta öncekilerde bitti Antartika’nın sahibi olarak gelir biraz hava ordan..

   Ölümler, sezon finaline geri sayım derken koca sezon biter.

   Ne kestin? Koç,
   Ne yedin? Hiç.

   • Dilara

    Hoşbuldum ❤

    Yorumlarına sonuna kadar katılıyorum. Bazı sahneler hatta bölümler gökhan horzuma ait değil. İnanmıyorum inanmayacağım. Kendisi bile en son sözü ben söylüyorum diyor ama yalan. Senaryoya biri yada birileri müdahele ediyor o kesin. Damla serimi hiç görmedik kim olduğunu da bilmiyoruz ama o geldiğinden beri oldu bu. Hatta twitterda bir gazetecinin yorumunu okumuştum, çukurda yazılan oynanan bir çok sahne/hikaye değiştirilmiş/kesilmiş, Üzülüyorum bu duruma demişti. Rtüğü bahane edip söylüyolar bunu ama alakası yok..

    Gökhan horzum acaba hastalandı mı yine? Yokluğu hissediliyor. Bence ne yapıp ne edip damlayı göndersinler. Ya gökhan horzumun yanına daha iyi bir ekip alsınlar yada tek başına yazsın. Yükselen isimlerden 1.sezonda erkanın önü kesildi, 2.sezonda azerin ve bunları gökhan horzum yapmadı. Gökhan horzum vartoluyu da azeri de çok seviyor, bütün karakterlerini seviyor. Hani sürekli horzumu suçlayanlar var ya çok yanılıyorlar.. bizim görmediğimiz duymadığımız kim bilir neler var ama hepsi horzuma patlıyor.

    Dizide açılmayan konular varken yeni konular ekleniyor. Niye? Hiç anlamıyorum. 4.sezon mu bekleniyor? Çok saçma. Şimdiden yapsalar daha heyecan katar aslında.

    4.sezondan ise hala ümidim var 🙂 zaten her türlü seviyorum😂

    Farklı bir şey denemek istediler olmadı. Dizi bu şekilde 4.sezonda da giderse ortasına bile gelemeden final yaparlar o yüzden akıllanıp daha iyi hazırlanırlar bence

    • Nur

     Gökhan Hocayı ben de suçlamıyorum. Senaryoya müdaheler oduğu çok açık. RTÜK falan değil. RTÜK müdaheleri zaten belli. Şiddet, cinsellik, alkol, muhalif içerik vs. RTÜK, Azer geride kalsın, sır saklansın, sahne atlayın hikaye kopsun falan demez ki.

     Tahmin ettiğim kadarıyla sistem işleyişi yaklaşık şöyle:

     -Oyuncuların 26 bölümlük sezon kontratı yapılıyor.
     -Kanal ile yeni sezon anlaşması Nisan ortası ya da sonu gibi yapılıyor.
     Kanal ile resmi kontrat yapılınca senaryo;
     1- Sezon Finaline uyarlanıyor. Final çarpıcı olmalı ki izleyici yeni sezonu merakla beklesin.
     2- 26 bölümlük kontratlar sezon finaline kadar kalan 9-10 bölüme göre yenileniyor.
     Finale gidecekler, ölecekler, ayrılacaklar vs ek kontrat yapılıyor.
     3- Yeni sezonda açılması tasarlanmış hikayeye göre yeni karakterler sezon finaline 4-5 bölüm kala diziye girmeye başlıyor.
     4- Sezon finalinde yeni sezonun ipucu veriliyor ama kim ayrıldı kim devam etti belli olmuyor.
     5- Yeni sezon kontratları yaz tatilinde yapılıyor.

     Azer Kurtuluş 3.sezonun hikayesiydi Savaş sezon finaline 7-8 hafta kala (galiba?) öldürüldü Azer diziye girdi.

     Topuklu Kadın konusu finalden 4 hafta önce açıldı( galiba) Silüeti sezon finalinde göründü.

     ‘Çare Akın Koçovalı’ konusu 3.sezonun ana giriş konularından biriydi sezon finaline 5 bölüm( galiba) kala Akın girdi.

     Yeni sezon için girenler olurken eskilerden bazıları ölerek çıktı. Çeto (+ Mahsun da) Sena ve Akşın gibi.

     İkinci sezonun güçlü düşmanları Karakuzulardı. 25.bölümde Çeto’nun ölümüyle kısmen elimine oldular Mahsun bir süre daha kaldı. Yücel geçici olarak atandı. Yeni sezona hazırlık için hikayesi bitenleri öldürdü.

     2.sezonun finalinde yeni sezon için ipuçları;
     Düşmanlar:
     1 tane güçlü elebaşı:Topuklu Finansör ve azmettirici.

     1 tane güçlü saha adamı: Azer

     1 tane aile içinden hain, Akın

     2 tane destekleyici düşman; Yücel ve Timsah

     Ve diğer geleceği kesin karakter:
     Vasiyet gereği Yamaç’ın bebeğine anne.

     Denkleme göre düşman+ içerdeki hain önde ve güçlü başlaması gerekirdi.
     Sonra Yamaç önderliğinde Koçovalılar, Çukur ahalisi karşı ataklar yapardı.
     Düşman önce kendi içinde çözülür, zayıflardı (düşmanı çözecek ana etkenlerden biri Savaş’ı Vartolu’nun öldürmemesi diğeri Akın’ın aileye kazandırılmasıydı) En son en güçlü düşman Topuklu bozguna uğratılır yeni çatışma unsuru her ne ise ve kim ise o gelirdi.

     Biz sezonda bunları görmedik ki.

     Topuklu yani Efsun en güçlü olması gerekirken en zayıfı oldu.

     Azer, Savaş’ın ölümünü öğrenip ilk saf değiştirecek kişiydi, olmadı.

     Akın’ın bırak çare olmasını doğru düzgün varlığı dahi olmadı.

     Anne adayı Nehir geldi, hayâldi gerçekti derken tuhaf ilişkiler sinsilesi gerçekleşti.

     Sezon karman çorman.

     Hep yazıyorum en az ilk 6-8 bölüm düşman önde olmalıydı. En güçlü düşman yani topuklu en son bitirilene kadar en güçlü olarak kalmalıydı.

     Azer ilk 4 bölümde gerçeği öğrenip saha gücünü geriye çekmeliydi.

     Akın, Azer’den sonra çözülen ikinci kişi olmalıydı. Aile ve mahalleyle yüzleşmeler izlemeliydik.

     Yücel hiç uzatmadan en başta öldürülmeliydi.
     Topuklu; Azer, Akın ve Yücel’den boşalan yere güçlü bir saha adamı getirmeliydi.

     Bizlere verilen ipuçları böyleydi. Vartolu, Savaş’ı bilerek isteyerek öldürse Azer sonuna kadar düşman kalabilirdi. Demek ki geçici olarak düşman olacağı hesaplanmış ki Savaş, Yücel’e öldürtüldü.

     Topuklu senaryosu içler acısı. Baykal’ın kızı Yamaç’a aşık olacaksa Makbule ya da başkası esas düşman olsaydı.

     Çare Akın Koçovalı tema’sı çok önceden başlatılmış izleyici beklentiye sokulmuştu. Demek ki sezon başında başlayacaktı.

     Senaryoya müdaheleler olduğu o kadar belli ki..

     • Dilara

      Mustafa kılıç diye bi gazeteci var tanırsın, o sezon henüz başlamadan efsun yamaça aşık olacak demişti bu yüzden efsunu hiç düşman gibi görmedim, madem böyle bir planları vardı dediğin gibi makbule esas düşman olmalıydı. Efsunun yaptıklarını makbule yapmış olsaydı, efsunu da sadece kullansaydı.

      Azer ve yamaçın dost olmasını taaa en başından beri HERKES İSTİYOR ve o konuda da çok haklısın, geçici olarak bir düşman olacakTI. Ama gitgide savaş daha da büyüdü ve bu olay beni acayip sıkmıştı. Neyse ki savaş karaca sayesinde durdu, durmasına da bu sefer azer evden çıkmaz oldu. Ellerinde çok iyi bir oyuncu ve potansiyeli yüksek bir karakter var, her şey yapılabilir ama yapılmıyor. Her iki taraftan o kadar çok kayıp verildi ki… en kötüsü de kemali kendi eliyle öldürdü. Dostluk bu anlamda çok zor ama çağataya karşı hala yanyana olabilirler.
      Vartolu savaşı öldürmedi buda ortaya çıkmalı yani konu o kadad uzatıldı ki bu olay bile unutuldu 😀

      Sır olayına hiç girmiyorum, onu gökhan horzum kendisi bile bilmiyomuş daha :)))

      Çare akın koçovalı yazılarını gökhan horzumun değil montaj ekibinin yazdığını söylemişlerdi mesela. Yani demek istiyolar ki o yazılar öylesineydi ya burdan bile belli farklı farklı olayların döndüğü
      Adamlar neden kafalarına göre duvar yazısı yazsın ki hemde senaryoyu da etkileyen bir yazı? Akın hain oldu, sevilmedi ve geri plana atıldı

      Rtük konusu da bahane işte yazılıp silinen bir çok şey var ama biz bilmiyoruz
      1.ve 2.sezonda da bukadar çok olmasa bile ozamanda vardı böyle şeyler. Kopuk kopuk sahneler falan anlaşılıyordu hep.
      Konular uzatılıyor neden uzatılıyor belli değil, heyecan yaratayim derken seyirciyi kaçırıyorlar yani bunların farkında değiller mi acaba? Amaçları ne hiç aklım almıyor valla

      Bide 4.sezon kesin demişlerdi ama hala belli değil mi o zaman bu? Nisan ayında belli olacaksa..
      Reytingler düşüyor çünkü ve daha fazla düşer diye korkuyorum, ani bi şekilde final yapmazlar dimii? 🙁

     • Nur

      Mustafa Kılıç’ı aylaaar önce Gökhan Hoca ile yaptığı röportajdan dolayı takibe almıştım. SM’de Hocanın röportajlarını falan araştırıyordum. Bir tane yüzü görünmeyen bir gazeteci ile röportajı vardı, izlemiştim sonra MK ile 2 röportajı oldu izledim. Kanalına aboneyim ama hem onun hem de diğer analizcelerin yayınları bana hitap etmiyor. F2R isimli biri analizler yapıyordu, senaryo yazımı, uygulama vs bilgisi vardı onun tarzı tam bana göreydi ama o da diziyi bıraktı. Ben karakterler ve hikayeler üzerine analizler seviyorum ve o tarz analiz yapan hesap şu anda Youtube’da yok.

      Efsun’un aşık olarak geleceğini bilmiyordum ve aylarca olan biteni bir türlü anlamlandıramadım. Yeni yeni dank etti. Efsun’un varlık sebebini anlamam olayın anlamsızlığını daha da anlamsız hale getiriyor. Sezon Finalinde Azer hoşlanarak bakmıştı. O bakış onların arasında işbirliği yanısıra başka ilişki olabileceğine delaletti. Belli ki senaryo sonradan değiştirilmiş zira Yamaç varken Azer’in ne haddine:)

      Cihangir Ceyhan’ın ekran ışığı var, SM’yı etkin kullanan genç ve onu içtenlikle seven hayranları var. Bu dizide ön planda olsaydı iyice parlayacaktı bir sonraki işi rahatlıkla başrol olabilirdi. Bu görüldü ve kariyer cellatlığına uğradı. Gökhan Hocayı çok takdir ediyorum, elinden geldiği kadar oyuncunun ışığını açık tuttu. Kemal’i bile yanlışlıkla öldürttü. Koçovalı kadınların kaçırılmasına ‘Ben yapmadım!’ dedirtti, Çukur’un kadınlarını kaçırmasını dramatik olarak açıklattı. Karaca’yı ilk aldığında adeta misafir ettirdi, el üstünde tutturdu. Örnekler çoğaltılabilir. Hoca bir şekilde karakteri hep korudu, arkasında durdu. Sevenlerinin Hocaya müteşekkir olması gerektiğine inanıyorum. Düşün ki Karaca’ya çok aşağılık bir muamele yaptırsa hepimiz karakterden nefret ederdik, yapmadı. Hoca tam aksini yazdı. Yamaç ve Sena şiirle, Vartolu ve Saadet türkü ile bağ kuruyorlardı birbirleriyle. Azer’i Karaca ile kitapla, hem de Yılmaz Güney’in kitabı ile bağ kurmasını sağladı. Bence acaip hoş bir şey oldu. Dizide kitap okuyan ilk erkek karakter Azer ve mesela ben sırf bu nedenle bile seviyorum onu.

      Sırrı, Hocanın bilmediği konusu nerden çıktı? Aklında mutlaka bir şeyler vardır. Sır pembe kaplı bir deftere yazıldı. Pembe nüfus cüzdanı sembolize edildi bence. Bilinmeyen bir kız? Çocuk olabilir, büyük olabilir? Yamaç, Sena’dan önce çapkındı belki bir kız çocuğu vardır. İdris’in belki bilinmeyen bir oğlu/kızı ondan bir kız torun falan vardır? Vs vs..

      Senaryo ile ilgili duvar yazısını montaj ekibi yazamaz ki! Senaryoya müdahele etmek, yön vermek olur. Çevre ve diğer duyarlılıklarla ilgili mesajları kendileri yazıyor olabilirler ama ‘Çare Akın Koçovalı’ spoilerdı, beklenti yaratmak içindi. Montajdan kim böyle bir şeyi hangi sebeple yapsın? Saçma.
      Akın da aynen Azer gibi bir süre ön planda olacaktı, biri/ler/inin önde olması Yamaç’ın geride olması demektir. Müdahelelerin Yamaç’ın hep iyide veya kötüde ama hep önde olması için yapıldığı aşikar. Aşk konusu bile öyle. Karısı 3 ay önce ölmüş adama sezon başında iki kadın geldi:) Anne adayının yeri vasiyetle yapılmıştı ama Efsun’un güçlü düşman misyonu vardı, niye aşık oldu? Cihangir Ceyhan ve Damla Sönmez ship olmasınlar diye:) Cihangir’in yıldızı A plus bir kadın aktristle iyice parlayacaktı, ön alındı.

      4.sezon için kanal ile resmi anlaşma bildiğim kadarı ile Nisan ortası-sonu. Bağlayıcılığı olmayan bir ön anlaşma mutlaka yapılmıştır ama resmi olan için bildiğim tarih Nisan ortasından sonra.

      Erken final bu sezon imkansız. Kemik kitle ben de dahil bu sezon final yaptırmayız. Önümüzdeki sezon ekrana geleceği nerdeyse kesin. Bizler yani kemik kitle açılış bölümünü zaten kaçırmayız ve çok kötü açılırsa kopmamız en az 2 ayı bulur, sonrasıda hatalardan ders almaya bağlı.
      Kendi adıma merkezde mahalleyi istiyorum. Aras ya da başka oyuncu bu sezon olduğu gibi tek karakterin hikayesiymişçesine sürekli önde olursa izlemeye devam edeceğimi sanmıyorum. Bu sezon bu aralar tahammül güçlüğü çekmeye başladım. Yeni sezon başlar ve 4 bölüm bir kişi ağırlıklı olursa bu sezondan deneyimli olduğum için 140 dakikamı sinir harbine harcamam. Mahalleye güruh da desem orası bir mozaik. Bugün güruh olurlar yarın değişirler. Mahalleye varım, karakter, hikaye çeşitliliğine varım, bir karakterin diğerlerinden daha önde olmasına da varım ama başrol sultasına yokum.

     • Nur

      Bahsettiğim F2R hesabı bölüm sonrası yayınlanan bölümü irdeleyen bir hesaptı. Bölümden 1 ya da 2 gün sonra canlı yayın açıp yayınlanan bölümü yorumluyordu. Bana hitap etmesinin nedeni o, yoksa analizcilere falan karşı değilim. Elbette birileri tahminlerde bulunacak, temennileri olacak, varsa bilgileri paylaşacak ve ilgi duyanlar da izleyecek. Ben sadece o yönüyle ilgilenmediğim için o tür hesapları bildiğim halde, varlıklarını desteklediğim halde pek yakın hissetmiyorum.
      Mustafa Kılıç sanırım analizlere yeni başladı. Gökhan Hoca ile kişisel yakınlığı olabilir ama hocanın ağzı bildiğim kadarı ile sıkı. Efsun’un aşık olacağını duymuş bile olsam tahmin vs diye dikkate almazdım. Çeşitli hesaplarda spoiler’lar görüyorum doğru da çıkıyorlardır ama etkilenmiyorum. Ekranda gördüklerimizi olumlu- olumsuz her yönüyle analiz eden, tahminler, temenniler ve olması gerekenlerle harmanlayan, sektöre yakın ve senaryo tekniğine aşina olan bu hesap maalesef Çukur dizisi için yok. Bir tek F2R vardı o da diziyi bıraktı:)

  • Gözde E.

   Selam Dilara. Cengiz Erdenet için adayım Musa Uzunlar benim. Çok sevdiğim bir oyuncudur. Hatta az evvel Twitter’da Çukur’a geleceği dedikoduları vardı, çok yükselmiş durumdayım şu an. Ama bu bölüm gözükecekse dediğin gibi bir uzvu görünür sadece adamın :))) Ve kesinlikle Çağatay’la ikisi bir arada dizide kalmalılar, ikisi de yeni sezonda da olsunlar.

   Akın’ın geri plana atılmasından ben de şikayetçiyim, karakterin seyri çok kuvvetli, her bölüm mutlaka olmalı. Evet, nefretlik ama sahneleri iyi yazılıyor, oyuncu da iyi oynuyor.

   Nehir ölmesin ya :((

  • Merhaba Dilara hoşgeldin…

   Damla Serim’e kabahat bulmayan bir ben miyim 🙂 Bence sorun hikayeyi oluşturan ilk iki sezonun – özellikle ilk sezonun – başarısının ego şişikliği 🙂

   İlahi, Azer, bi şekilde gerçekleri öğrenmeli. Vartolunun, kardeşi savaşı öldürmediğini bilmeli demişsin de Ee Yamaç bir kardeşini öldürdü, birinin de dolaylı yoldan ölümüne sebep oldu. Nasıl yanyana duracaklar?

   Gerçi Kahraman’ı öldürten Salih ile yan yana duruyor da Azer ile neden durmasın?

   Cengiz Erdenet mi görünecek? OMG. Bir kez daha mı yüzük, bilek, kol… Offf…

   Cengiz Erdenet kim olsun anketi mi yapsak?

   • Gözde E.

    Anketi severim 🙂 Cevabımda da yazdım Musa Uzunlar adı dolanıyor Twitter’da ama kimse fark etmemiş.

 • Ayla

  Merhaba Asli ve diger cukur yorumculari,ben Emmi kefeni yirtti diye bayagi bir üzüldüm. Gercekten onun diziden cikmasini istiyorum cünkü insanin enerjisini düsüren biri oldu. Hatta adami izlerken benim enerjim düsüyor…

  Hic sevmedigim bir bölümdü,laf olsun torba dolsun bir bölüm.Kiralik katillerin devamli bit gibi heryerden cikmalari iyice sacma oldu. Yamac in Cumali nin arabasinda oldugunu nerden biliyorlardi?

  Gözlerimin doldugu bir sahne Cumali nin Medet e iyi misin Aslan parcasi dedigi andi. Medet i dogrulariyla yanlislari ile kabullendi sonunda. Ama kesin yine ileride atisirlar:)

  Selim ve Yamac in dertlestigi sahne cok iyiydi,Öner Erkan i izlemek cok keyifli. Birde Salih sahnelerini sevdim hele ”Kocovalilari okula götür Kocovalilari okuldan al” dedigi sahne on numara 5 yildizdi:)

  Daha birgün işsiz kalan insanin buzdolabi hemen tam takir kuru bakir olmaz,faturalar hemen birikmez,biraz abartmislar o sahneleri. Cukur Fahrinin Fatih in oltasina düsecegi belliydi:((

  Fahri nin cukur erkeklerini kandirmasi,cukur erkeklerinin uyusturucuya düsmeleri,birkac gün işsizlikle bu kadar caresizlige düsülmesi bu kurgular cok basit,sacma geldi. Ha bunlari begenenler vardir,keyifle izlemistir orasi ayri ben sevmedim. Mübarek gencler ne kadar uyusturucu kullanmaya merakliymislar,egilimleri varmis aninda bataga girdiler.

  Nehir e cok acidim hani Yamac in cocugu istemedigi sahne,esasinda karninda ki bebegi istiyordu Nehir. Kahretsin Yamac i da sevmisti,işte umutlanmisti belki aile olabilirler diye. Bölüm etketinden ve Yamac in Nehir i eve götürdügü fragmandan belliydi o cocuk alinmiyacakti. Tabii koskoca Istanbul da Nehir in bebegi aldirmak icin hangi hastaneye gittigini nerden bildi eliyle koymus gibi buldu orasi ayri. Birde Yamac beycigim baba olmak istemiyorsan korunacaksin anacigim:)))

  Sultan esip gürlüyor cadiligini yapiyor ama Yamac Nehir bu evde kalacak dediginde sorgusuz sualsiz kabul ediyor süt dökmüs kedi gibi. O sahnede aklima kapisina gelen Mihriban geldi keske onuda ve özellikle kucaginda ki Salih e de kapisini acsaydi.

  EfYam ci ve AzKar ci yorumdaslarim isyan etmislerdir hele AzKar cilar tek bir sahnede bile görünmediler. Boş bir bölümdü…

  • Nur

   Ellerine sağlık Ayla.

   Bölümü hiç beğenmediğim için yazdıklarına yorum da yapamıyorum.
   Gene de yapmak istedikleri ama beceremedikleri şeyleri açıklayayım.

   Mahalle bir günde uyuşturucuya alıştırılmadı.

   1- Uyuşturucu adı altında anlatılmak şey inanca dayalı safsatalar.

   2- Mahallenin o safsatalara inanması 10 yıllarca süren bir periyotda gerçekleşti ama dizi zaman olarak bu süreyi 1 gün olarak verdi.

   Bu dizide zaman yolculuğu hep yapılıyor aynı bölümde 100 yıl ileri geri gidiliyordu ama bu kadar beceriksizce yapılmıyordu.
   Benim de arada değindiğim katmanlı zaman, zamanda ileri- geri yolculuk konusu buydu.
   Senaryoda artık öyle bir boşvermişlik, baştansavmacılık var ki bunlar.günümüz zaman dilimine ve akışına oturmuyor ortaya böyle aklın, mantığın almayacağı saçmalıklar çıkıyor.

   • Ayla

    Tamamda Nur sen bu uyusturucu zamanlamasini uygun bulmus olabilirsin ama benim kafamda oturmadi. Idris in fotografina ayaklari ile basan bir millet bu cukurdakiler,mübarekler birileri bedava uyusturucu versin alisalim kafa bulalim diye adeta sanki siraya girmisler gibiydiler:((

    • Nur

     Uygun bulmadımki.
     Zamanla oynama 1.sezonun ilk bölümünden beri var.

     Mesela;
     1.sezonun 1.bölümünde Vartolu’nun adamlarının Meke’yi halı sahaya asması Selahaddin Eyyubi’nin Haçlıları püskürtmesine göndermeydi (bence) Ama bu sahne öyle kurgulanmıştıki zamanda yolculuk yapıldığı farkedilmiyordu. Sahne anormal gelmemişti kimseye. Buna benim algılayabildiğim o kadar çok olayın sahnesi var ki.. Artık bu alt metin işini beceremiyorlar. O yüzden izleyicinin nerdeyse tamamı mahallenin bir günde uyuşturucuya başlamasını kabullenemiyor.

     Benim için de baştan sona saçmalık.
     Çağatay, Çukur’dan ne istiyor? Aslı’nın dediği gibi 3 kuruş etmez güruhun oluşturduğu varoş bir yer. Çağatay niye tenezül ediyor?
     Ha diyelim ki bir nedenle taktı. Mahalle nüfusu 15.000. Yarısı silahçıymış, pavyonlarda çalışanları var, yaşlısı, çocuğu vs çıkar 500 kişiye doğru düzgün iş verse 500 kişiye burs, yardım vs verse o bin kişi tüm mahalleye örnek olur Koçovalılar adım atamaz. Mahalleye adım atmadan mahallenin kralı olur.
     Mahalleli meğer normal işlerde de çalışıyormuş niye hiçbiri iş yeri sahibi değil? Bir günde aç kaldılar bir tek seyyar fıstıkçı iş yapıyormuş da.. o da başka bir şeye gönderme..
     Ya bir ton saçmalık, hangisine değineyim. Böyle değildi bu dizi. En basiti zekâ vardı artık ara ki bulasın.

     • Ayla

      Çağatay cukur ile neden ugrasiyor egosu yüzünden Yamac a takti birkere:)
      Cukur halkinin hicbirinin is yeri sahibi olmamasi konusunda cok haklisin onu bende hep düsünmüsümdür. Bir berberleri vardi kendi is yeri adam öldü gitti,Ayse hatun kuaför acmisti kadin iflas etti herhalde:)

     • Nur

      Herkes Yamaç’la uğraşıyor!

      ‘Alemin derdi Yamaç’ konsepti Yücel ile başlamıştı zorla tutturmaya çalışıyorlar. Bu uğurda Ana Sermaye tüketildi. Ne aile kaldı ne mahalle.

      İdris Baba, Ercan Kesal’ın performansı ile Mahalle Babalığını izleyiciye benimsetmişti herkes Yamaç’ı devamı olarak benimsemişti.
      Ama İdris Baba ağırdı. Öyle çifte tabancalarla aksiyonlar, düşmanın kucağında masallar falan yoktu. Geri plandaydı. Kahvede oturuyordu, pazara çıkıyordu, gerektiği zaman olayların merkezinde yer alıyordu.
      Yamaç mümkün mü geri planda kalsın! Mesela Çare Akın Koçovalı. Yamaç dururken kim, niye ‘çare’ olsun? Çarenin de çaresizliğin de tek adresi Yamaç Koçovalı.

      Tarihleri tam hatırlamıyorum ama Çare Akın Koçovalı yazısı duvara ilk geçen sezon Nisan gibi yazılmıştı Akın hapisten Mayıs ortası falan çıktı 30 bölüm oldu uyduruktan bir kaç sahne yazarlar (belki!) Al sana ‘Çare Akın Koçovalı’

      İzleyicinin mahallenin babalığı ile kurduğu bağ hâlâ İdris Baba ile kurduğu bağa dayalı. Ercan Kesal’a veda yazısı o yüzden yazılmadı. Kapalı kapılar ardında Allah bilir Ercan Kesal’a dönsün bir görünsün diye ricalarda bulunuyorlardır, Meliha’nın sırrını da ona bağlarlar, oh mis.
      Yamaç bir tuğla koyamadığı gibi olanı da yıktı.
      İdris Baba’nın mahallenin babası mirası kullanıldı, tüketildi.

      Hep düşünüyordum; Efsun’un altından ne çıkacak acaba, düşman olarak göz doldurmuyor, narin yapılı oyuncu seçilmiş, karakter de narin.. Bu nasıl düşman diye aklım almıyordu meğerse Yamaç’la sevişmesi için seçilmiş.
      Baykal’ın güçlü düşman mirası kullanıldı tüketildi.

      2.sezonun güçlü karakteri Mahsun getirilip Yamaç’a gölge yapıldı. Karakuzu mirası kullanıldı, tüketildi.

      Nehir’e Sena üzerinden başlandı. Aynı rüya, benzerlik vs.
      Sena’nın mirası kullanıldı, tüketildi.

      Vartolu hapishaneydi, Almanyaydı diye uyduruk sebeplerle ayak altından çekildi.

      Cumali ve Selim, Yamaç’a yancı yapıldı.
      Akın varla yok arası. Şimdilerde ha bire ağlamaya başladı.

      Aliço görünmüyor bile.

      Azer, Yamaç tarafından ezildi, hikayesizleşti, kadın kaçırdı, dövüldü en son Karaca ile eve kapatıldı.

      Nehir’in bebeğinin kararını dahi Yamaç aldı..

      Çağatay, Yamaç’a takıntılı..

      Barış Manço’nun MFÖ’den (sanırım) Fuat için söylediği iddia edilen bir lafı var.; ” Sana verdiğim emeği bir eşeğe verseydim şimdiye katır olmuştu” diye.

      Yamaç’a harcanan bunca emek..

     • Ayla

      Offff Nur cok dolu valla:)
      Yeni fragmani gördün cukur u Yamacimiz kurtaracak!!
      Senin fikirlerine saygim var herkesin fikrine saygim var ama bende kendi düsüncelerimi söyleyebilmeliyim..
      Aras Bulut cok IYI bir oyuncu,kendini defalarca kanitladi. Eminim ki senarist Yamac i Idris baba gibi geri planda,daha agir yazsaydi o sahneleride basari ile bizlere sunardi. Senarist onu devamli ön planda yaziyor oda oynuyor parasinida aliyor..
      Su son Yamac Efsunnn karsilasmasinda ikili kesinlikle CINSELLIK yasamadi,Yamac yaraliydi ve Efsun doktor cagirmis eve. Ha daha önce sen yasamislar diyordun bir yatak sahnesi vardi ama ben ona bile inanmadim ve inanmiyorumda. Cumali ve karisinin bile cinsellik yasadigina inanmiyorum,buda benim düsüncem:)))

     • Nur

      Bi el atmadığımız Cumali kalmıştı:))

      Nadiren aynı görüşleri paylaşıyoruz bu yazdıklarına katılmıyorum.
      Ne yapım ne oyuncular ne de senaristler; hiç kimse eleştirilemez değil. Diziden İdris gibi ağır bir taş kalktı onun yeri doldurulamadı. Bu kadar basit.

     • Ayla

      Ne olduysa o bayan senaristin gelip burnunu sokmasiyla basladi,bunda hemfikiriz bak:)))

     • Nur

      O kadar çok başarılı kadın- aile dizisi yapıldı onlardan birinin senaristi gelebilirdi. Tecrübesiz birini bu diziye almak hiç olmadı. Bundan sonra bir dizide Damla Serim ismini görsem asla o diziyi izlemem. Resmen kara listeme girdi.

  • Merhaba Ayla, yaa Cumali – Medet sahnelerini pek sevdim <3 Aslan Parçası da çok iyiydi.

  • Gözde E.

   EfYam olmadığına memnun oldum en azından midem kalkmadı :))) Ama AzKar’ı gözlerim çok aradı… 🙁
   Bir de Timsah’ı özledim ben, çok renkliydi, keyifliydi.
   Cumali – Medet sahnesini ben de çok sevdim. <3 Cumali bile Kahraman'ın katiline böyle davranabiliyorsa AzKar'a, EfYam'a da şaşmamalı aslında…
   Sultan'ı yaşadıkları değiştirmiştir belki diyeceğim, sonra bu kadını seviyorsun diyeceksin diye korkuyorum :))

   • Ayla

    Sultan da bir degisim görmüyorum ben:))

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Tüm sezonların en kötü bölümüydü.

  Daha önce de sıkıldığım, isyan ettiğim bölümler çokça olmuştu bu bölümün farkı ‘Gerçek Kesit’ isimli Flash TV’de yayınlanmış bir dizi ile yarışır nitelikte olmasıydı.

  İçimden, ‘Çukur bu değildi’, ‘Çukur böyle değildi’ diyerek izledim.
  Muayenehane sahnesi= Bölüm kalitesi

  Bu dizi benim nezdimde hiç bu kadar düşmemişti.
  Sezon finaline 3.5 ay kaldı. Daha da toparlanamaz.

  Şimdiye kadar ilk iki sezonun ana sermayesini (Aile Her Şeydir) kullandı, o sermaye artık tükendi. Yavaştan 4.sezonu kemirmeye başladı. Hayırlısıyla sezon finali olsun 4.sezonda Allah kerim.

  Nehir sahneleri için içimden çok şey yazmak gelse de şimdilik elim varmıyor.

  Hazal Subaşı’nın performansı takdire şayandı özellikle Aliço’nun kulübesindeki performansı 4/4’lüktü.
  Bölümde ödüllü oyuncular saniyede 135428 mimikle:) komik!, karikatürvari performanslar sergilerken Hazal Subaşı’nın abartısız içten performansı mükemmeldi.

  Azer ve Karaca’nın bölümde olması gerekiyordu. Olmamaları hikaye devamlılığını zedeliyor. Duygu bütünlüğüm kopuyor.

  Berkay Ateş’i çok beğenerek izliyorum. Mahsun değil o:) Farketmez, sonuçta diziye tekrar dönmesine sevindim. Baytar amca ile sahnesini beğendim annesine kavuşmasını bekliyorum.

  Çağatay’a artık bir şey yazılmıyor ben de yorumlayacak bir şey bulamıyorum. Nejat İşler’e hayranım ve karakter çok yakıştı. Şekilciydi, giyim takıntısı vardı Timsah ile olası sahne hâyâl ediyorum, Mahsun deşifre olmasaydı azıcık siyaset felsefesi dinlerdim:).. Yine de ekranda göründüğü her an zevkli. —
  Emmi ani kalp krizi geçirdi, ölümden döndü Yamaç’la hastane odasında yalnız kaldı ama sırdan bahsetmedi.
  Gerçek Kesit bile değil! Gerçek Kesit olsaydı sır orada söylenirdi.

  Yamaç’ın karaciğeri hasta, Siroz:) Kanama hastalığa vurgu.
  Bu zırvalığa girmeyeceğim.

  • Ayla

   Selam Nur,tam bir anti Ayla gibi yazmissin ama seninle en büyük farkimiz sen bir iki bölüm sonra cukur heyecanina kavusursun ve dördüncü sezonu merakla beklersin.
   Yamac hic icki icmiyor nasil siroz olmus? Yoksa buda senin ince namelerinden biri mi?:))
   O saniyede 135428 mimikle oynayan ”ödüllü” oyuncuya cok gicigim ya,mimiklerine de feci sekilde takmis durumdayim.
   Sırrın aciga cikmasi umudunu coktan kaybetmis ve bundan umudu olmayan bir izliyeciyim.
   Merak ettim bizim ikizler bu bölümüde begenmislermidir?

   • Nur

    Merhaba Ayla.

    Keşke heyecanıma kavuşacak olsam.. Bu senaryo bitik!
    Sezon güzel başlamıştı sonra teklemeye başladı.

    Haftalar önce reytinglerin en yüksek olduğu zamanda burada yazmıştım:
    İzleyicinin ana tema, hikaye ve karakterlerle bağı kopuyor, böyle gitmez. Bu dizinin cenazesi Maraş’tan (Maraşlı isminde bir dizi söylentisi vardı) kaldırılır diye.

    Reytingler halen iyi ama izleyicide alışkanlık dışında bağ yok.

    Bir evlilik düşün, sevgi bitmiş, saygı bitmek üzere ama alışkanlık var. Alışkanlık nedeniyle yürüyor.

    SM’de hâlâ umut edenler var.
    Ben Nehir sahnelerinden sonra umut etmeyi bıraktım. Daha kötü olmazsa sezon finaline kadar izlerim, alışkanlığım devam ediyor zira. Bu izlediğimiz bölümden daha da beterleri gelirse tahammül edeceğimi sanmıyorum.

    Sır önceden düşünülmüş bir şey olsa zaten açığa çoktan çıkardı:) Bakalım ne tür akıl, fikir yoksunu bir şey yumurtlanacak. Azer’e bir ses kaydı gelmişti hani:) Çağatay yaptılar ya onu:) Ne Azer, Çağatay’ı tanıyor ne Çağatay, Azer’i.. o ses kaydının içine öyle z*çmışlardı bakalım Meliha’nın sırrı iyice bekledi, kabızlık son safhada bakalım nasıl bir b*k çıkacak!

    Siroz konusu güya Yamaç.. ya Yamaç gibi bir değer yoksunu, kolpa bir şeyle o ismi bir arada anmak olmaz. Boşver..