ÇUKUR – Izdırap Yağmuru

Bölüm bitince sessizce haykırdığım gibi “Bana böyle bölümlerle gelin”. Tek kelime ile Ba-yıl-dım! Ve bölüm sonuna daha da çok bayıldım. Koçovalı Üç Silahşörler <3

 

Dumas’ın klasiklerinden üç silahşörler Çukur karakterlerine bürünüvermiş. Athos, Portos ve Aramis. Aman D’Artagnan‘ı da unutmayalım. (Bölüm içinde bir görünüp bir kaybolan Selim ile 4 kardeş değiller mi zaten?) Gerçi karakterin dağılımını ben farklı yapardım. D’Artagnan başına açıp durduğu belalarla bilinir ki bu kim olurdu? Tabii ki Vartolu. Akıllı ve ihtiyatlı şövalyemiz Athos için Yamaç’dan başkası düşünülemez. Aramis hep saman altından su yürütendir, bu nedenle Selim daha uygun ve geriye kalan da gösterişçi Portos da Cumali.

Üç + 1 silahşörlerin maceralarını ilerleyen bölümlere bırakalım, gelelim bu enfes bölümün bana bıraktıklarına…

Öl Saadettin Öl!…

 

“Allah’ım çektiğim acılar yetmedi mi? Neden sürekli benim üzerime ıstırap yağdırıyorsun?”

 

Hayat ne tesadüflere gebe. Kim bilebilirdi Vartolu’nun metruk binada rastladığı Halil ile yollarının dolaylı ve acı bir şekilde birleştiğini. Bazen öyle bir karar alırsınız ki, o an için doğrudur, hatta sonuçları istemediğiniz bile olsa ‘bugün olsa yine aynısını yapardım.’ dediğiniz. Vartolu – Halil örneği ise aldığımız kararların hiç bilmediğimiz başka sonuçları da olabileceği ve belki de o sonuçlarla yüzleşmemiz gerekeceğini dan diye göstermedi mi?

 

Ve Vartolu adım adım bu keşfe doğru ilerlerken Halil’in İdris Baba’yı tanıttığı sahnede içi kıyılmayan, gözleri dolmayan bizden değildir. Net!

 

Çukur üç silahşörler
5 oğlu var. 4’ü bir anadan biri başka

 

İtiraf edeyim, Saadettin – (meczup) Halil sahnelerini ilk önce zaman doldurmaya ne gerek var diyerek izledim ama bölüm sonunda geriye dönük size ne hissettirdi bilemem ama benim için repliklerin doluluğu içime anca sinmişti. Halil’i sevdim. <3

Hikâyedeki diğer kadınlarda olduğu gibi Sena’nın karakteri de güzel yazılmadığı için her replik üzerinde eğreti duruyor. Her biri çok güzel replikler, ona lafım yok ama karakterden ‘büyük’ replikler. Kendinden yaşça büyük ablasının kıyafetini giymiş gibi. Tam da bu nedenle gerek Vartolu’nun gözünü Karakuzular’a karşı açması gerekse bu bölümde Yamaç ile konuşması Sena’ya oturmadı. Yaşadıkları ile kişisel gelişimini tamamladı desek? Hmm, o bile oturmuyor ki…

 

“Baban tuttu, Salih kesti, Selim pişirdi, sen de yedin. Baykal, Nazım, abim… Neden bütün günahlar senin olacak illa? Şunu yapmaktan vazgeç. Sonra da babanı görmeye git. Abini de getir hatta.”

 

Çukur 3 silahşörler
Sena hayat koçu olmuş ^^

 

Bu nedenle mentorluk yapması  yerine Sena’nın şımarıklığını, triplerini bile izlemeye razıyım. Hani dedi ya ‘ben normal değilim.’

Sadiş’in doğumu yaklaştı. Israrla ya anne yada bebeği ölür diyen izleyiciler – ki ben de bunlardan biriyim, katliamda bile öldürmeyen senaristin doğumda ölüm yazmasını an itibari ile komik buluyordur değil mi? Sadiş’cim acaba bebeğini ‘kuzum’ diye sevmesen mi? Malum an itibariyle ‘kuzu’ bize pek de minnoş bir şeyi çağrıştırmıyor.

Don Kişot der ki: “Şövalye dediğinin bir sevdiği olmalıdır. Yaptığı kavgaları sevdiğine adayan gece karanlıkta güzelliğine şiirler yazan, her şeyini sevdiğine borçlu olan şövalyedir. Aşık olmadan şövalye olunmaz”. Peki ya Çukur’un şövalyelerinin sevdikleri kim?

Yamaç’ın Sena’sı, Saadettin’in de Sadiş’i var malum. Peki ya Cumali? İlk sezon yazılarında oğullarını kendi seçtiği gelinlerle erkenden evlendiren Sultan ‘en büyüğüm’ dediği Cumali’yi – hep hapiste değildi ya bu adam?, evlendirmemiş konusuna değinmiş, ‘acaba Sadiş’e mi aşıktı?’ teorisini bile ortaya atmıştım. Neyse bu konudan aile içi bir dram çıkmadı. Kanı deli akan şövalyemizin (bir zamanlar) aşık olduğu kişi Yıldız’mış. Yoksa annesi ile arasının bozuk olmasının nedeni Yıldız mı? Anaların anası Sultan oğlunun sevdiği ile yan yana gelmesine izin vermemesine rağmen ekmeğini pavyonlardan kazanmasına göz mü yumdu onca yıl?

 

 
   
 

 

Hayır, katliam(lar)daki kayıp sayısının bir elin parmağını geçmemesine söylenmeyeceğim. İster çocukların çatapatları deyin ister su tabancası; gelin yok hükmünde kabul edelim bu konuyu. Ama Gökhan Bey’i tebrik etmek lazım, süper bir sezon finali kaleme aldı, merakla beklediğimiz bir sezon arası yaşattı bize. Sonunu beklediğimiz gibi tamamlayamadı ama olsun ^^  (Bölüm o kadar güzeldi ki yaşasın Pollyannacılık <3)

 

 

Yahu çıyan bile dirildi. Bu bir yol kazası mıydı dersiniz? Öldüğünü ben çok net hatırlıyorum?

Biz yine katliam mağdurlarına dönelim; tamam, ölmemişler ama ölmüşten de beter olmuşlar değil mi? Sultan’a bile üzüldüğüme göre… Annem sürekli boşuna mı der  ‘ne oldum demeyeceksin ne olucam diyeceksin!’ diye… (Bu bir anne sözü değil atasözü! Ama annelerin sözü atasözünden daha çok kulakta kalır malum ^^)

 

🙁

 

Yamaç ailesini koruyamadığı için mi İdris ve Sultan ile görüşmüyor? Saçma! Sadece Koçovalı’lar ve ‘aile’ olan Çukur’dan kayıplar bu kadar az iken Yamaç neyin bunalımda idi de ailesinden kopmuştu o konu hala muallak benim için. ‘Koruyamadım’ diyor ya; asıl böylesine ortak bir acı yaşıyorken yanlarında olmuyorsan ‘aile’ nedir bilmiyorsun be oğul! Asıl koruman gereken zamanlarda onları bir başına bırakmışsın!

 

Çukur üç silahşörler
Hep gülünüz Yamaç Koçovalı Bey!

 

Ama günün sonunda o bir Yamaç Koçovalı, kalp kalp kalp… Dönüşü muhteşem olmadı mı?  Biz de memnun olduk Yamaç Koçovalı Bey.

 

Çukur üç silahşörler

 

Abi kardeş, Cumali Abi ve ‘bebe’… Efsane sahneler çıkartıyorlar. Hem pek sevişirler (mecazi anlamda) hem dövüşürler… Kardeşi olan bilir ^^ Bu böyledir! (Unutmadan, dövüşürken ısırabilen kazanır <3)

 

Run Cumali Run

 

Bu bölümün Forrest Gump’ı da Cumali Koçovalı idi. Koş Cumali Koş. Peşinde Karakuzu var koş, peşinde Çukur’un adamları var, yine koş… Necip Memili’yi aksiyon sahnelerinde de izlemek keyifliymiş. Sizce?

DreamyTangerine ve Gözde  ile yaptığımız sanatsal çalışmalarımızı nasıl buldunuz? (4 tanecik çalışma yaptık, döne döne her yazıda paylaşacağım anlaşılan, ama çok sevdim, n’apiim) Yeri gelmişken belirtmek isterim: Üç Silahşörler’den önce Mançalı Şövalye Don Kişot ve Sancho Panza vardı.

 

 

 

 
   
 

 

 

 

 

İdris Baba ve biriktirdiği insanlar… Bakınız örnek Meke…

Meke’nin acısını anlıyorum. Babası öldü dile kolay. Ama sorsa bir kendine bu adam niye öldü? Çukur’un ele geçirilmesinin ilk dinamitini ateşleyen ve kendi yetmezmiş gibi bütün mahalleliyi tefecilerin eline düşüren o değil miydi? Ha, babalarının sevmediği oğulları (aradan epey zaman geçti böyle miydi bu tanım?) elbette bir yolunu bulurdu o ayrı ama bu kadar da çabuk teslim olmazdı Çukur. Bu nedenle Meke’nin dönüşüne -ki ilk sezonda da pek sevmezdim kendisini, Koçovalılar açısından da ekran karşısındaki izleyici açısından da benzer şeyi söyleyebilirim: ‘Hadsiz’ Tam da bu nedenle Cumali’nin Çukur dövmesini derisinden söküp almasını izlemek isterdim doğrusu. ‘Kan!’ diye çığıranlar değilim ama o dövmenin orada olması sizi de gıcık etmiyor mu? (Enfes bir sahne olurdu doğrusu!)

Selim’in durumu açığa kavuşacak mı dersiniz? Nasıl kurtuldu? Çeto’nun onu bildiği kesin! Peki ya aile? Emmi gördü ama tanımadı fakat İdris Koçovalı gördü ve görmemezlikten geldi bana göre. Ne zaman bitecek bu gizem?  Bu arada Selim’in Karakuzuları Cumali ile eş zamanlı ama birbirlerinden habersiz avlıyor olma ihtimalini çok sevmiştim. Görünen o ki böyle bir ihtimal yok. Ama bu olmayacak demek değil. Gölge bir silahşör fikri size de hoş gelmiyor mu?

Yazı uzadıkça uzadı, Karakuzular da bir başka yazıya kaldı ama yahu bu kuzular sandığımız kadar güçlü değillermiş ya… Bence bizim üç şilahşörler bu kuzuları çiğ çiğ yer…  Ya sizce?

 

 

ÇUKUR 2. SEZON 4. BÖLÜM  SNEAK PEEK

 

Varsın gizli ‘düşman’ olsunlar, bu durum günün sonunda ‘kardeş’ olduklarını değiştirmeyecek.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Yeni bölüm sayfası açtım, Yazı mı? Yakında… ^^

 • Ayla

  Kizlar ben bölümü cok begendim cok🔫💣

  • Gözde E.

   Ben de ben de <3 <3 Bakalım Çeto'nun cümlesinin devamında ne çıkacak meraktayım.

  • Buke Oguz

   Ben de çok beğendim 😍😍😍

  • Özge

   Ben de bayıldım😍💗

  • Haydaaa bir ‘pek’ beğenmeyen ben miyim? Yazımda detayları ile yaziciim…

   • Ayla

    Cumali Vartolu sahnelerine bayildim ama mantigim sormuyor degil hani bunlar özellikle Cumali düsmandi neden o asker kilikli düsmanini aramaya Vartolu yu takti pesine? Ama ne dedik mantik aramiyacagiz ileri bakicagiz:))

 • Ayla

  Bu sefer ❤️ yönetmene,o nasil acilis sahnesiydi Vartolum ve Cumalim ve full aksiyon. Off hemen reklam:(

  • Gözde E.

   İsabet oldu kahvem mutfaktaydı :))

   • Ayla

    Gözde simdi tv de Gülperi fragmanini seyrettim bayildim,Kadir sevmiyek Hasan a annesinin basina gelenleri anlatiyor mesela hapise nicin düstü:))
    Bekledigim bekledigim bir sahneydi:)

    • Gözde E.

     Ben de bayıldım valla :))

    • Buke Oguz

     Gülperinin sin fragmanını ben de beğendim. Hasan’ın aklı başına gelsin bir zahmet 😡

   • Özge

    Benim de çayım😃

    • Gözde E.

     Tam kahve demlendi üstündeki filtreyi aldım koştum jenerik 😄 Filtre alınmazsa akmaya devam edip aromayı bozar bu yöntemde

     • Özge

      Kahve çok içmediğim için bilmiyordum, bilgi için teşekkürler canım:) Nasıl bir heyecanla bekliyorsak, ben de senin gibi koştur koştur geldim😀 Ben bir de cips koyduğum tabağı kırdım, camları falan temizle derken birkaç sahne kaçırdım. Medet Akşın yemek yaptığı sahnede başımı bir kaldırdım ne yemeği yapıyorlar diye .Bizimkiler elleri havada,tencere karıştırıyorlar,cidden yemek yaptıklarını sanmıştım😃 Yalnız Medetin Kahramanın adı geçince ağlamaklı olması😞

     • Gözde E.

      Rica ederim, benim v60 yönteminde süre önemli, gereğinden kısa ya da uzun olması tadı etkiliyor işte. Ah ya nazara mı geldin acaba? :(( Ben de çok üzüldüm o sahnede… 🙁

     • Özge

      Yok canım sakarlık sadece:) Akşın’ın bütün sahneleri beni etkiledi esasında ama Medetle ilişkisi, diyalogları daha bir güzeldi. Ben o kulübede biraz daha zaman geçirirler,Medet bir itirafta bulunur diye bekledim,hemen ayrıldılar

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Dizinin 2. sezon 4. bölümü yayınlanmadan önce şöyle izlediğimiz bölümlere yönelik bir değerlendirme yapmak istiyorum.
  Öncelikle sezon finalinde Yamaç’ın göğsünde kırmızı çukur dövmesi, Vartolu’nun elinde zinciri ile sezona veda etmiştik. Kırmızı dövme ve Vartolu’nun elindeki zincir yeni sezon bölümlerinde iyi bağlanmıştı. Vartolu’nun yıkıklığınn nedenleini sezon finaline uygun bulurken, Yamaç’ın yaşadıkları bu anlamda zayıf kalmıştı. Çukur’n ilk bölümlerinde kim öldü, kim yaşıyor ile geçti. Sezon finali katliamnda sadece 6 kişi öldü. Artık bu konu kapandı, tekrar yazmaya gerek yok.

  Geçen sezon ben Selim, 2. sezon 10lu bölümlerde ölür demiştim ama sezon finalindeki sahne nedeni ile büyük çoğunluğumuz Selim’in öldüğünü düşünmüştük. Bende içimden tüh be gitti benim teori demiştim ama gördümki teorim hala mavcudiyetini koruyor.Ben 2. sezon Seim’in pişmanlk ve çöküşunu izler ,sonra ölümünu görürüz demiştim ama senarist Selim’in pişmanlığıını bölümler boyu değil, sezon finalinde çalan türkü eşliğinde Selim’in evde dolaşma ve ailesini hayal etme , çöküşünü ise intihar olayı ile vermeye çalışmış. 2. sezonda ben 16. bölüme kadar Selim’in öleceğini düşünüyorum.

  Gelelim KK. Biz yanlış hatrlamıyorsam KK ilk olarak Salih Çukur’a baba olduğu sahnede görmüştük. Peki kim bu KK, ne zaman ve neden Çukur’a geldiler. Burada Çıyan devreye giriyor. Bayram değil, seyran değil eniştem beni neden öptü tarzı herkesin ölü olarak düşündüğü Çıyan neden diziye geri döndü. Mahalleliden dayak yiyerek öldü diye bırakılan Çıyan demek ki ölmemiş.

  Mahsun’un ilk bölümde kurtardığı çocuk gibi Ciyan’ı da KK mı kurtardı acaba.Ciyan’ın anlatımıyla mı Çukur’a geldiler. Uyuşturucu konusu da aslında bunu güçlendiriyor. Görüyoruz ki KK daha önce uyuşturucu işi yapmamışlar, birilerin Vartolu konusunda KK yönlendimesi gerekir. Bunu yapacak tek kişi Ciyan’dan başkası olamaz. Çukur’u terk etmiş birini neden geri getirsinler ki? Çıyan-Vartolu- uyuşturucu geçmişleri bunu kuvvetlendiriyor. Bu KK’ Çukur’a gelme nedeni olabilir. Peki KK kim? Ya da Çeto ve Mahsun kim demek daha doğru. Geçen sezon Vartolu ve Selim işbirliği yaparken patron ilk bölümlerde yoktu. Daha sonra ki bölümlerde beyefendi Baykal ortaya çıktı. Bu durumda paralel olacak. Mahsun’un kullandığı araba plakasının KK 02 olması, bize KK 01’nin varlığına işaret ediyor. Bu patron tanıdık biri mi, yoksa tanımadığımız bir karakter mi? Tanıdığımız biri olursa bu kişi sadece ve sadece Meliha olabilir. Kolye-Vartolu-Meliha üçgeninde bir hikaye yazılmasını bekliyoruz. Eğer bu hikaye yazılırsa kendi isteği dışında oğlunu kaybetmiş bir Meliha onun yerine Çeto ve Mahsun’u koymuş olabilir mi. Bir miktar içerdeki Kebapçı Celal baba ve Melek-Mert ilişkisi gibi. Bu ihtimal bana uzak gelmiyor. Paşa’nın ölmeden önce hala Meliha ile görüşmesi, Aliço’nun Meliha’yı bulması bunların geri dönüşü olacak. Biz Paşa (yaşlı) ve Meliha sahnelerini izleyeceğiz. Paşa’nn ölmesi ,İdris ve Emmi’nin hayatta olması bu savı güçlendiriyor. Meliha sayesinde hayatta kaldılar. Kendi kafamda olan senaryo’da 10. bölüm itibarıyla izleriz diyorum.

  • Ayla

   Sen nasil hala Meliha yi birakamiyorsan bende sag kalanlar nasil sag kaldi hala merak ediyorum. Senarist onlari gösteren bir flashback yazsa yok ben almiyayim kesinlikle demem:))

   • Gözde E.

    Valla ben de demem o flashback’e hayır 🙂

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Kanlı düğünde sağ kalanlar mantıklı. Sonuçta önlerinde eşya var. Ayn zamnada birileri birilerine koruma oldu. Selim’in hayatta kalmasıda mantıksız değil. Ama Emmi ve idris açık hedeflerdi, karşılarındakiler istemedikçe ölmeyebilir. medet’in ölmemeside anormal değil. Aldığı kurşunlar öldürücü bölgelerinde değil. Belki idris’lerin sahne gösterilir. Selim’in ve Medet’in lafla öğreniriz.

  • Gözde E.

   Selamlar Birgül. Güzel bir analiz olmuş. Selim’in muhakkak öleceğine katılıyorum bu sezon ama senin gibi direkt şu bölümde olur diyemiyorum. Senaristin O’na biçtiği işleve bağlı olarak değişir.
   Meliha ile KK bağlantısı ihtimali benim de gündemimde. Ama bu KK’lar her ne iseler bir an önce öğrenmeliyiz. Yoksa onlara inancımız azalıyor, yetersiz, manasız buluyoruz.
   Ciyan teorin de oldukça yerinde olmuş.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Ben ilk sezon Vartolu’nn öldüğü bölümü baz alarak bunu söyledim. Elimizde daha Akın var. O da bir şekilde diziye monte olmalı. Selim’im ölümü ve Akın’ın gelmesi. Cumali gibi onunda bekleyenleri çok.

    • Gözde E.

     Akın, Selim ölmeden mi ölünce mi gelir acaba? Selim’in ona iyi kötü bir vasiyeti olur mu? Merak ettiğim sorular.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      dizinin reytinglerine bağlı,

     • Gözde E.

      Reytingler 3 bölümdür iyi gidiyor, bu akşam daha da yükseleceğini söylüyor analizciler, yarın sabah açıklanacağı anı merakla bekliyorum.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      şimdiki reytnglerden bahsetmiyorum..

     • Gözde E.

      Ne demek istediğini anladım 😉

     • Ayla

      Hay allahim reyting anelizcilerini bile takip ediyor:) Cukur un bu bölümü iyi reyting yapar,o yeni dizi bilmem ne kiriklariydi galiba Cukur u tahtindan indiremez

     • Gözde E.

      Aslında sadece 1 analizci. Bazen ranini de analiz yazıyor. Ama bu 1 analizci dediğim dün tutturdu valla BLG’yi falan 🙂 Çoğunlukla da tutturuyor. Kesinlikle indiremez bence de

 • Gözde E.

  Bu akşamki bölüm etiketimiz: #yanımdamısınız

  Herkese iyi seyirler 🙂

  https://twitter.com/cukurdizi/status/1049223719602806785

  • Ayla

   Tabii sen fragmanlari seyretmedigin icin neden yanimdamisiniz bilmiyorsun hehe
   Sanada keyifli seyirler:)

   • Gözde E.

    Fotoya bakınca anlaması pek zor değil :)) Teşekkür

  • Ayla

   Unutmadan gördün mü Ranini de birileri cukur u yazmis,daha dogrusu Cumali yi,hadi hayirlisi:)

   • Gözde E.

    Görmedim, hemen bakayım 🙂

 • Ayla

  ÜCÜNCÜ FRAGMAN GERCEKTEN 💣💣💣💣💣 Kayip olanlar,saklananlar woww

  • Ay önce gördüm TV’de… O la laa…

  • Cumali Bey abi çok tatlı değil mi?

   • Ayla

    Evet ama Vartolu da elma sekeri gibi yaw:))

  • Özge

   Bölüm bittikten sonra fragmanlara baktım da,iyi ki izlemiyorum dedim,bütün aksiyonları vermişler😃

   • Ayla

    Evet ama begendigim bir fragman oldugunda birkac saniye izliyorsun ve mesela o sahnenin acilis sahnesi olacagini anlamiyorsun. Bölümde de full izle hehe.
    Fragman sever Ayla nin sacma sapan Özge yi ikna etme cabalari.

   • Gözde E.

    1 ve 3. fragman iyiydi ama mesela son sahnenin son repliği bile verilmiş ben bilmediğimden bir an üçüncü bir kişi mi var diye heyecanlandım ne güzel :))

    • Özge

     Aynen, ben de mesela Selim İdrisin peşinde dolanırken İdris ne yapacak diye merak ettim, attığı tokadı görseydim sinirle izlerdim, odaklanamazdım muhtemelen

     • Gözde E.

      Ben bir yerlerden görmüştüm, o sahneyi iple çektim

     • Özge

      Çok etkileyiciydi bir sahneydi ya. Resmen gözlerim kurudu ağlamaktan .😭

 • Gözde E.
  • Ayla

   Hayda 3 fragman! Cukur izliyecileri yeni baslayacak dizilere kaymasinlar diye mi izliyecileri cukur a baglamaya calisiyorlar acaba? Buda Cumali agirlikli ise Vartolu seven olarak ve onun fanlari gibi isyan bayragi cekicegim:))
   Bak Gözde Cumali hakkinda hafif bir spoiler yedin affola.

   • Fatmanur

    Ayla hanım biz sizinle yüksek sosyete ve adı efsane dizilerinden tanışıyoruz sanırım

    • Ayla

     Evet öyle ama meslek icabi Sena yi anlatan ne kadar yaziyla gelsen bile bana Sena yi sevdiremiyeceksin:))
     Ilk yorumunlarini hayat sarkisinda görmüstüm bin iki bin yorum aman tanrim psikolog okumus biri buralarda,baska isi yokmu demistim icimden:)) Ama sonradan Ranini de ki yorumculari tanidikca,anladikca o platformada okumus,meslek sahibi insanlarinda dizilere,karekterlere sevdalanacagini anlamistim. Simdi dogal karsiliyorum anliyacagin:)
     Sonra yüksek sosyeteye gelmistiniz,keyifli zamanlardi… Asli ile ilk tanismam,ilk defa bir yaz dizisine bakmam falan.

     • Fatmanur

      :))) benim senayı sevdirme gibi bir çabam yok sadece karakter ile empati yapın yeterli :))
      Ben çok fazla dizi izleyen birisi degilim vakit de bulamıyoruz izlemeye bu platformda da hayat şarkısı dizisinde çok yorum yaptım çünkü çok sevdiğim bir işti…
      Bizler de dizi izleyerek biraz kafa dağıtıyoruz ve bizim mesleklerde dizi ve filmler ara ara derslerde ve gün içerisinde örnek olarak kullanılabiliyor:)))

     • Ayla

      Evet burada da bir yorumcu psikologunla dizileri ve cukur u konusuyormus:))!
      Sen Türkiye de yasiyordun degil mi?

   • Gözde E.

    Dediğin sebeple olabilir malum Can Kırıkları çok beklenilen bir dizi. Ne affı canım. Cumali bu sezon en çok tutulan karakter oldu, Youtube’da en çok O’nun sahneleri tıklanıyor, o yüzden böyle yapıyor olmalılar ama Yamaç ve Vartolu sevgisi bitmez, bitemez :))

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Cumali yeni ve beklenen bir karakterdi, bu ilginin olması çok normal. Cumali tip olarak karaktere çok uydu. Yamaç ve Vartolu geçen sezon karakter olarak hem yıprandılar, hem yoruldular. Alışkanlıkta eklenince Cumali’nin öne çıkması çok normal. Diziye Necip için başladığını söyleyen çok kişi var, aynı zamanda Vartolu olmasa izlemeyeceğini de söyleyen çok kişi var.

     • Gözde E.

      Yalnız Vartolu’yu hiç sevmeyen bir kitle de var, bilmem fark ettin mi? Çok değişik kitleler var yani.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Vartolu’yu sevmeyen kitle twitterda var. Onların sevmeme nedeni Aras. Vartolu karakteri geçen sezon Yamaç karakterinden daha öne çıktığınından antilik ediyorlar. Ego savaşından. Ben ekşi sözlük ve twitterdaki yorumlara dayanarak böyle söylüyorum. Twitterdaki Vartolu fanlarıda genel anlamda olaya objektifler. Diğer koçovalıları de seviyorlar.

  • Fatmanur

   Bu sezon fragmanları peş peşe diziyorlar

  • İzledim. Bir kaç soruya yanıt bulduğumuz bir fragman

   • Gözde E.

    Hele şükür senarist sorularımıza yanıt buldu desene :))

    • evet 🙂

    • Ayla

     Horzum bakti gördü sorularin cevabini alamiyoruz tepki büyüyor oda careyi bazi sorularin cevabini vermekte bulmus:)

    • Ayla

     Gözdeeeee bir litre göz yasina baktin mi? Ben baktim ve cok begendim,cok hüzünlü ama aile iliskisi sicak simsicacik. Gülperi veya nefes nefese nin ilk bölümüne baktigimda tamam bu diziyi begendim diyememistim ama bu dizi icin diyorum:)) Reytingler nasil gelicek acaba?

     • Gözde E.

      Selam. Ağlama Anne’yi seyrediyorum ben, Bir Litre Gözyaşı’na yarın bakabileceğim.

     • Gözde E.

      Tekrar merhaba. Bir 10 dakika oldu sanırım bölümü bitireli. Reytingler pek iyi gelmemiş ama bu dizi bunu haketmiyor. Ben de beğendiğim diziyi, Gülperi ve Nefes Nefese’de duyduğum hayal kırıklığını duymadım. Şu an gittiği yere kadar devam diyorum.

     • Ayla

      Evet reytinglere bende baktim cok sasirdim cok,artik reytingleri bulabildigim yerde var:)
      Sanem Celik i izlemeyi özlemistim onu ilk kara Melek te gördüm sonrada türk dizisi takip etmeye basladigim ilk dizisi Aliye de,o dizinin benim icin yeri baska…
      Ama haliyle oda yaslanmis ama cok fazla zayif ya:(( Mimiklerini iyi gösteren bir oyuncu,kocasi kadar sevecen sicak kanli degil biraz daha soguk geldi bana. Ayy Cihan in babasida he valla kulak memesi kivaminda bir adam:))
      Figen doktor falan degil hemsire herhalde,tabii kizindan bu hastaligi nasil sakliyacak orasi biraz sacmaydi . Babasi doktor olan cocugu daha cok sevdim. En azindan ikinci bölümede bakicagim:)

     • Gözde E.

      Evet Sanem Çelik çok zayıflamış beni de rahatsız etti :(( Evet daha soğuk biri kocasına göre kesinlikle, güçlü biri ya da güçlü görünmeye çalışıyor.

      Poliklinik doktoru da olabilir, uzmanlık almamış bir doktor gibi sanki. Belki de hemşire dediğin gibi. Herhalde söylemeyi biraz ertelemeye çalışıyor ama mümkün olmayacak tabii ki. Ben de Mahir’i daha çok sevdim, Ali hemen çıksın aradan.

     • Gözde E.

      @zge_z:disqus Ağlama Anne ya da Bir Litre Gözyaşı’nı seyrettin mi? Yorumların nedir? Benim ve Ayla’nın kısa BLG yorumları az üstte.

     • Özge

      2 diziye de baktım canım, Bir litre Gözyaşı’nı konusu itibariyle daha çok beğendim.Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlama.Miray ve Mert’ in uyumuna bayıldım.Bir de 5 yılımı verdiğim Üni’mde çekilmesi de beni diziye çeken etken oldu. Yalnız bizim kafamızı kaldırmaya vaktimiz olmuyordu,bunlar hemen parti yaptılar:) Buna güldüm bayağı acı acı hem de:)
      Bana göre de Sanem Çelik diğer oyunculara göre soğuktu. Henüz ilk bölüm olduğu için böyledir belki. Ve kızının hastalığını öğrenip saklamak zorunda kalması da onu böyle davranmak zorunda bırakmıştır. Cihanın Ali aşkı kısa sürecek gibi görünüyor,sağlam ayakkabı değil bu çocuk:) Yanındaki kızdan fırsat kalmaz zaten. Mahirin abisi de Cihanın hastalığına yakalanmış da Mahir bunu öğrenip Cihana destek olacakmış gibi geldi.İlerleyen bölümlerde güzel saf bir aşk hikayesi izleyeceğiz sanırım:) Tabi bir Hilal Leon etmez ama😌

     • Gözde E.

      Ağlama Anne oyunculardan dolayı daha bir heyecanla beklememe rağmen ben de Bir Litre Gözyaşı’nı daha çok beğendim. Parti dediğin yıl sonunda falan olmaz mı yahu? :)) Ya da yılbaşı, kıyafet balosu falan :))

      Evet biraz soğuktu ama güçlü durmaya çalıştığı için diye düşündüm yine de sevmedim değil karakteri. Ali Cihan’ı hastalığını öğrenince bırakır diyenler var, ne dersin? Hmm Mahir Cihan’la ilgili hastalık, ölüm teorilerin güzel. Bence de güzel oldular ve güzel olacaklar 🙂

     • Özge

      Ağlama Anne’de Birce’nin rolüne sinir oldum. Doğar doğmaz bebeğini öldürmek istiyor, sonra yüzüne bile bakmıyor, teyzesi bebeğine annelik yapıyor,teşekkür edeceğine büyütmekle anne olunmaz diyor. Bu nasıl bir vefasızlık? Damla’yı daha çok sevdim,Adnanla da aralarında birşyler olacak ,bakışlardan belli:)
      Aynen, Mayıs ayında bahar partisi yapılıyor sadece. Okul açılır açılmaz parti yapılması saçma olmuş . Özel okul değil orası neticede:) Bence de Ali klasik çapkın erkek modeli. Anında bırakır kızı . bıraksın da zaten. Mahirciğimin önü açılsın😉

     • Gözde E.

      Kesinlikle Damla’nın tarafındayım ben de 🙂 Damla-Adnan uyumu da iyiydi. Birce’nin rolü gıcıktı ama rolün hakkını vermiş mi vermiş. Dizideki şiddet sahnelerini çok lüzumsuz buldum ama, Ali Osman’ın mafya olmasını da. Ali çapkın ama yine de sevimli bir tarafı da yok değil. Yine de Mahir’ciğim bir numara <3

     • Özge

      Ali Osman – Alev aşkı yapmasalar bari. Hiç yakışmıyorlar. Senarist de Damlanın tarafında olmalı ki Adnanla yazmaya başladı bile:) . Yoksa Alevle karşılaşmışlardı 1.bölümde. Bir de Damlanın iyi bir işi var, şirketteki pozisyonu ne anlamadım ama maaşı da iyi olmalı.Neden ayrı bir eve çıkmıyor kızıyla? Kızı dedesinden şiddet gördükten sonra acilen ayrılmalıydı o evden.
      Ali sevimli olabilir ama sevemedim, kızı öpmek için fırsat kolluyordu. İticiydi bana kalırsa.
      Mahir tabiki numberone😌

     • Gözde E.

      Ali Osman Alev’e aşık ama Alev oralı olmaz diyorum.

      Damla’nın ayrı eve çıkmaması dizinin saçmalığı işte :)) Belki de yeni girmiştir o işe. Dededen şiddet görme sahnesi de öfff çok gereksizdi.
      Mahir <3 <3. Dur fragman çıkmış seyredeyim, ilk 3 bölüm fragmanı seyrediyorum 🙂

     • Özge

      Fragman için istisna tanıyorsun demek kendine 🙂 Ağlama Anne’ye devam eder miyim emin değilim, Damla-Adnan ilişkisi olacak mı, Zeynep hemen öğrenecek mi ? ,istediğim gibi ilerlerse devam edeceğim artık. Ali Osmanla Aleve hiç ısınamadım, bu tür hikayelerde öz annenin tarafında olurum, çocuğundan isteği dışında koparılmışsa, öldü denildiyse özellikle. Ama Alevin savunulacak bir tarafı yok😒

     • Gözde E.

      Ben de o kadar bekledim Ağlama Anne’yi ama şu an direkt devam ederim diyemiyorum. Ama Bir Litre Gözyaşı’na devam ederim kesin gibi görünüyor. Normalde ben de öz anne tarafında olurum ama bu defa değilim.

 • FRAGMAN
  Çok sevdim ben bu üç silahşörleri. Cumali’de gerçekten de bir ağır abi modeli var. Tam cuk.. olmuş. Kemal nasıl efsane ya, bu sezon onu epey izleyeceğiz besbelli… Bence geçen sezon celasun’un yoğunluğundaki gibi bile olabilir.
  Fragmanda hemen arka taraflarda zinciri ile duruma efsane giriş yapan Salih göze çarpmadı da değil hani…

 • Gözde E.

  Aaaa hayret kimse yeni fragmanı konuşmuyor. Blog’a girerim lap diye karşıma çıkar hızla aşağıya inerim diyordum oysa ki :)) 2. fragman heyecansız mı acaba?

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Benim tarzım değil..:))

   • Ilki?

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Tam benlik..

  • Ece Kimil

   Fragman efsane bence ben bayıldım Cumalinin yolu gibi olmuş. Yamaçın akıl oyunlarıyla başladı savaş bakalım bu bölüm neler olacak:) Vartoliiii artık sahalarda saadeti kurtarır belki haftaya amin<3

   • Amin 🤗 Kadin bugün yarın doğurdu doğuracak. Bölüm fotolarına göre medet’de buluştular,canım yaa…

    • Ece Kimil

     Beklediğiim buluşmalardan biriydi Medet-Vartolu<3

  • Ayla

   Sen yazdinda haberim oldu yine:)) Cumali nin devleştigi bir fragman olmus:)

   • Gözde E.

    Bana Spoiler’sız fragman yorumu yapmayı iyi biliyorsun :)) Cumali bu sezon hep devleşecek gibi

 • Ece Kimil

  Selamlar
  Aslı Hanım uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum ‘Hayat Şarkısı’ zamanında yollarımız kesişmişti yanlış hatırlamıyorsam.Dayanamadım tekrar kendimi buralarda buldum malum Çukura düştük 🙂 Konuya gelecek olursak Cumali bana Vartolunun ilk hallerini hatırlıyor intikamdan başka gözü bir şey görmeyen ama zamanla içindeki,yüreğinde güzelliklerini gördüğümüz Salih…Tabi Cumali biraz daha ele avuca sığmayan bir adam zamanında İdris bile tutamamış hatırlarsanız yani Salih-Cumali cephesi zamanla aşılacak bir konu ama yaşadıklarını gördükçe anlayabilir belki :/ Ben Sena konusunda herkesin bu kadar kızgın olmasını anlamıyorum mesela bizim gibi bir hayatı olan bir insan Çukurda olan yaşamı kolay anlayamaz Sena da durum bu ama bu zamana kadar çok eleştirildi Selimi bile anlayan millet Senayı anlamadı ben ona üzülüyorum. Aslında güzel sahneleri, güzel lafları vardı.Kendi ismini karakterini koyduğu çok yer oldu ‘Senayım ben ‘ diye çok haykırdı. Yaşadıkları hiç kolay şeyler değildi o kısımlara girmiyorum bile sadece geçmişi çok eksik yazıldı bence o yüzden uçuşuyor karakter onun dışında bence sorun yok.Yamaç benim için her zaman farklı olacak merhameti gerçekten beni çok etkiliyor. Aklı,zekası ve deli halleri onlar başka bir konu ama merhameti,kalbi çok güzel…Beni İdris-Selim yüzleşmesinden çok Cumali-Selim yüzleşmesi meraklandırıyor. İdris elbet affedecek zamanla Selimi Halile söylediklerinde bile onun sinyalleri vardı ‘Evlatlarımın sebebi benim’ diyen bir adam kıyamaz ama Cumali, o işte en merak ettiğim konu. Karaca ve Ayşe nerede açıkcası çok merak etmiyorum mümkünse Karaca beter olmuş olsun gerçekten katlanamıyorum 🙂 Heyecanla beklediğim Vartolu-Medet kavuşması vardı o da bu hafta olacak:) Neyse lafı uzatmayayım kaleminize sağlık Aslı Hanım sabırsızlıkla yeni bölümü bekliyorum:)

  • Ayla

   Hosgeldiniz Ece hanim.
   Yazdiklarinizi okudum ve merak ettim demissiniz ki Sena konusunda herkesin ona bu kadar kizgin oldugunu anlamiyorum. Merak ettigim burada ki yorumculari mi kast ediyorsunuz yoksa sosyal medyada yazilanlari mi?
   Burada Sena dan hoslanmayan yüzde yüz hoslanmayan hatta oyuncuyu da begenmeyen bir tek ben varim. Biraz da Asli ama yinede Sena yi begendigi sahneleri oluyor. Eger burayi takip ediyorsaniz o zaman biliyorsunuzdur cogu yorumcular Sena yi COK seviyor hatta Yamac Sena iliskisine bayiliyor. Sosyal medyayi kast ediyorsaniz orda yazanlara bosverelim birde bu “minnos” bloga tasimiyalim diyorum.
   Birde bir cümle yazmissiniz “Karaca beter olmus olsun,gercekten katlanamiyorum” demissiniz iste yukarida ki sorunuzun cevabi aslinda bu cümlenizde sakli. Siz nasil ki Karaca karekterini sevememisseniz Sena karekterini de sevemeyen ve ona katlanamayanlar var:))
   Tekrar hosgeldiniz,burayi seviceginizi saniyorum cünkü bircok yorumcu Sena yi sarip sarmaliyor.

   • Ece Kimil

    Hoşbulduk Aslı Hanım 🙂
    Bu platformdan bahsetmiyorum sosyal medyadan bahsediyorum beni üzen bir durum bu anlaşılmazlık. Karaca konusunda ılımlı olamıyorum herkesi anlayabiliyorum Sultanı bile anlıyorum ama Karaca içi çok boş dolduramadılar sanki 🙂

   • Ece Kimil

    Hoşbulduk Ayla Hanım 🙂
    Bu platformdan bahsetmiyorum sosyal medyadan bahsediyorum beni üzen bir durum bu anlaşılmazlık. Karaca konusunda ılımlı olamıyorum herkesi anlayabiliyorum Sultanı bile anlıyorum ama Karaca içi çok boş dolduramadılar sanki 🙂 Sadece kötü, iyiyken bile kötülük var içinde.

  • Hoşgeldin Ece,

   İzninle Ece diyorum, ‘siz’i ve hanım’ı iş hayatında bol bol kullanıyoruz nasıl olsa minnoş bloglarda böylesi daha iyi…

   İnanır mısın bazen Hayat Şarkısı’na düşüyorum arada youtube önerilerinde çıkınca, bir bakmışsın kısa videolarda şu sahneyi de izleyeyim diye diye dakikalar geçmiş… O kadar çok izlemişim ki çok farklı yerlerde, bambaşka bir dizi izlerken, aa Hayat Şarkısı, Hülker böyle yapardı vs derken buluyorum kendimi…

   Çukur’da yeni göz ağrım. Sezonun en başarılı dizisiydi ve yeni isimler ve çok da benimseyemesek de yeni düşmanlar derken bu yıl da öyle olacak inanıyorum. Hele ki bu bölüme ba-yıl-dım…

   Sena konusunda çok aşağılarda yazmıştım. direk buraya da kopyalıyorum ;

   Sena’nın temelinde çok mantıksızlıklar vardı ya bir kere maça 5-0 geriden başladı. Havada kalan aile ilişkileri (anne-baba), Emrah ile geçmişi, Yamaç ile tanışmadan ne yapar ne eder? vb Ama dersen ki replikler hemen bu bölüm özelinde söyleyeyim, çok güzeldi. Ama tam da yazıda belirttiğim gibi bildiğimiz Sena’ya bir beden büyük geldi. Aynı repliği al biraz uyarla tabii, Emmi söylesin, CUK. Ama Sena? Sultancılık oynamak bana göre… Yukarıda bir yerlerde örnekleri ile yazdım. Dilan’ın en güzel performanslarını da yazarım en beterlerini de bir kalemde… Örnekler: Kendi evindeyken sinirini dans ederek atması, kendi evindeyken kriz sahnesi (elinin kanadığı), birini öldürdüğünü söylediği sahne, İdris ile olan kaçırılma sahnesi en kötüler…
   En iyiler, İlk tanıştıklarındaki kız kulesi sahnesi çok güzeldir mesela. Ki o dönemki bütün Yamaç-Sena sahneleri güzeldir. Delirdiği sahneler, İsa ile konuştuğu, dama çıktığı…

   Bu bölümde de aynı ifade (hiç değişmedi ifade sabit hafif gülerek) ama oyunculuğu çok sivri bir şekilde rahatsız etmedi beni.

   Cumali – Selim efsane olmaz mı? Bu arada Selim Yamaç ile de yüzleşmedi. Selim çıksın artık gölgelerden… Seviyorum Öner Erkan’ı izlemeyi…<3

   • Ece Kimil

    Ahh Hülya Cevher onun gibi sağlam kadın karakter gelmedi 🙂 Özlemle ve sevgiyle anıyorum Hayat Şarkısını <3
    Sena konusuna gelince bende sana eksik yazıldığı konusunda katılıyorum mesela Emrahın ona yaptıklarını görmedik annesi,babası eksik işte ama oyunculuğunu beğeniyorum oyuncu arkadaşlarım gelecek olduğunu söylüyorlar hakkında bilemem 🙂 Cumali-Selim yüzleşmesi daha efsane olur gibi geliyor bana da çünkü Kahramana sebep oldu Selim istemeden olsa da bu daha sıkıntılı biir konu Cumali baya tutulacak Selime . Ama en büyük vicdan azabı Yamaç dediğin gibi Senanın yaşadıklarında payı var ki daha bebek mevzusu var ortaya çıkacak Yamaç o zaman delirebilir :/ Öner Erkanın hastasıyız adam komedide harcanmış yıllarca türküler falan efsane <3

    • Gözde E.

     Kesinlikle Öner Erkan bu dizinin en büyük kazancıdır oyunculuk anlamında, ilk oyuncuların içinde adı geçtiğinde ne alaka ya olmuştum ama komedideki başarısını dramda katladı. <3

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Adamın yanlış hatırlamıyorsam altın portakalı var , ödüllü bir oyuncu.

     • Gözde E.

      Evet şimdi araştırdım 2 tane en iyi erkek oyuncu ödülü var festivallerden
      (Bornova Bornova)

      / 46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali 2009

      (Made in Europe)

      / 15. Uluslararası Altın Koza Film Festivali 2008

     • Ece Kimil

      Ahlat ağacında da oynamıştı gayet başarılıydı 🙂

     • Gözde E.

      NBC filmlerinden sıkılsam da seyrediyorum ama Ağlat Ağacı’na gidemedim ya :((

     • Ece Kimil

      Güzel filmdi imamı oynuyordu orada yanlış hatırlamıyorsam değişik biir adam gerçekten <3

     • Gözde E.

      Film her NBC filmi gibi ağır mı akıyordu? :))

     • Ece Kimil

      Yani ben vizyonda iiken iizlemiştim 3.5 saat sürüyor ama diğer filmlerine göre diyalog çok olduğu için sıkılmıyorsun fazla güüzel mesajlar var Murat Cemcire hayran oluyor insan 🙂

     • Gözde E.

      Bir bakayım internette var mı, varsa seyredeyim 🙂

     • Ece Kimil

      var sanırım tavsiye ederim internetten izlemek daha iyi sinemada insan 3.5 saat bir daralıyor 🙂

     • Gözde E.

      Kış Uykusu’nda ne daralmıştım :))) Bir de yaz günü 😀

     • Ece Kimil

      Ben Fransızca izlemiştim Kış uykusunu daha acı ne olabilir 🙂 Fransızca Öğretmenliği okuyorum da

     • Gözde E.

      Ben ortaokul lisede anadolu lisesinde Fransızca bölümündeydim. Dil çok güzel ama çok zor. Ve öğrenmeyi beceremedim… Başlarda kısmen çat pat idare ediyordum sonradan tamamen gitti. Burak Bora Anadolu Lisesi’ndeydim İstanbul Kartal’daki.

     • Ece Kimil

      dil gerçekten çok güzel ama zor dediğin gibi biraz farklı yöntemler geliştirdim bende öğrenirken 🙂 Ben lisede hiiç öğrenmedim ama 1 sene de çok büyük çabalarla kıvırdım sanırım

     • Gözde E.

      Vaaay bravo o zaman sana (Alkış emojisi) Fiil çekimleri falan çok fazla çok zorluyor insanı. Bir de matematik fen dersleri ortaokulda Fransızca idi belki de ondan bezdim.

     • Ece Kimil

      teşekkürler 🙂 Valla senin daha zormuş gençliğinin en güzel çağlarında fransızca eğitim matematik falan görmüşsün

     • Gözde E.

      Anlamıyordum matematikte bir sürü soruda ne dediğini falan, arayıp arkadaşlardan yardım alıyordum o derece 🙂

     • Ece Kimil

      Zor gerçekten ya en güzel yaşlarında eziyet olmuştır ondan soğumuşsundır 🙂

     • Gözde E.

      Bir de dil öğrenme yeteneğimin olmadığını düşünüyorum 🙁

     • Ece Kimil

      Yarısı yetenek yarısı emek bu dil öğrenme mevzusunun ama bence öyle düşünme bende çok zorlanmıştım çok sıkılmıştım dayandım 🙂 Ama o yaşta tabi çekici gelmemiştir sana

     • Kış uykusu ve fransızca 😣

     • Gözde E.

      Bu emoji hangisine??

     • Hayal bile edemedim emojisi

     • Ece Kimil

      ruhum daraldı:/

     • Ayla

      Bak o filmi internette bulamadim:(

     • Gözde E.

      Bulursam sana haber veririm

     • Eda tiyatro oyununa da gitmişti. Blogda var yazısı

     • Gözde E.

      Ah o oyuna da çok gitmek istiyorum bu sezon.

     • Ece Kimil

      Ben kendisini komedide beğeniyordum ama gerçekten kendini isapt ettiği işlerden biri oldu 🙂 Dizi de çoğu oyuncu tiyatro kökenli ya da eğitimli ama eğitimsizi bile efsane oynuyor 🙂 bir tek Mekenin oyunculuğu çok itici geliiyor bana ilk sezondan beri fazla yapay 🙂

     • Gözde E.

      Öf Meke ya… Tavırları da saçma sapan, mümkünse ölsün 🙂

     • Ece Kimil

      oyunculuğu yapay geliyor bana da iilk sezon o halleri çok havada kalıyordu ne biileyim şimdi daha da itici olmuş cidden ölsün demiyorum ama beter olabilir 🙂

     • Gözde E.

      Bu arada fragman yorumunu okumadım ve cevap yazmadım o yüzden. Biz burda 3 kişi anti fragmancıyız, seyretmiyoruz o yüzden fragman yorumlarına da katılamıyoruz. Arkadaşlar o yüzden fragmanla ilgili konuşacakları zaman başına FRAGMAN yazıp devam ediyorlar ki biz okumayalım diye 🙂 İlk fragmanla ilgili konuşmalar da öyle görmüşsen eğer 🙂

     • Ece Kimil

      Tamamdır 🙂 Aldım mesajı

     • Iiyk… bu sezon nasıl kanattı gözlerimi anlatamam…

     • Ece Kimil

      ilk sezonda öyleydi konuşması tavırları yapay ve itici gerçekten mesela çukuru benimsemek gibi tavırlar var çoğu mahalledeki adamda ama bundaki o tavır biile itici 🙂

    • Yamaç yıkılır… hem de çok 😢 düşünsene kendi abileri (hem sena’,nin hem de yamaç’in) doğmamış bir çocuğun da canına kast ettiler çukur uğruna…

     • Ece Kimil

      Tel atacak büyük ihtimalle o zaman karışacak ortalık ama bebek mevzusu nasıl çıkacak ortaya çok merak ediyorum cidden en büyük vicdan yükü olacak hepsine:/ bu yüzden Selimi affetmese anlarım

  • Gözde E.

   Hoş geldin Ece. Ben de Aslı gibi siz diye hitap etmeyeceğim. İyi ki geldin, hep gel. Yeni fikirler görmek çok güzel.

   Hayat Şarkısı’nı zamanında başka bir diziyle çakıştığı için seyredememiştim, sonra o erken final yaptı, ben de arada fragmanlardan takip eder oldum. Şimdi seyrediyorum 45. bölümdeyim gerçekten güzel dizi çok, çok sevdim.
   Cumali konusundaki Vartolu’nun ilk zamanlarını hatırlatıyor yorumunuza katılıyorum. Sena konusunda da aynı şeyleri düşünüyorum, kesinlikle karakter iyi yazılamadı. Ama nedense çoğu kadın karakter iyi yazılamıyor bu dizide hep söylerim. Bu sezon bu durum nasıl toparlanacak bilmiyorum. Ben Ayşe ve Karaca’dan şikayetçi değilim, ölmemişlerse eğer Karaca artık Celasun-Akşın üçgeninde olmasın. O’nun Akın’la ilişkisini merak ediyorum.

   • Ece Kimil

    Hoşbulduk Gözde 🙂
    Bugün çokça andık Hayat Şarkısını ama gerçekten çok bizden ve samimi bir diziydii <3 Kadın karakterler çıktığı zaman öne hemen sesler yükseliyor belki reyting kaygısından yazılmıyordur kadın karakterler tutarlı biilemem. Ayşeden memnunum anlayabiliyorum kadın güzel,çekici istekleri var ama hiç biri olmuyor ama dediğine katılıyorum Karaca bu aşk üçgeninde olduğu sürece itici olmaya devam edecek zaten pek bir işi olmadı Celasunla uğraşmaktan başka. İyilerin hallerini gördük Akşın mesela çok üzüldüm ama Karaca o kötü kalbiyle bence çok iyi durumda olmamalı olmasın yani :/

    • Gözde E.

     Akşın’a ben de çok üzüldüm ya, güzelim kızın yüzü ne hale gelmiş öyle… :(( İdris, Emmi, Hatice hariç herkeste fiziksel bir sorun var gibi duruyor, umarım Karaca’da da vardır.

     • Ece Kimil

      Akşın annesini kaybetmiş kardeşini kaybetmiş yüzü ne hale gelmiş gerçekten çok üzüldüm ona diyordu ya bu ailede birine bir şey olacaksa bana olur diye gerçektende öyle oldu :/ Karaca bence mahallede Yıldızla aynı mesleği yapıyor olabiliir ya da Selim saklamıştır onu kızını baya seviyor

     • selim yaşıyorsa, ayşe ve karaca ortada yoksa birlikte olmaları olası ama o zaman da selim’in yaşadığını biliyorlar olur 🤔

     • Gözde E.

      Benim de en merak ettiğim detaylardan biri bu. Selim’in kendini herkesten gizliyor olması daha ağır basıyor bende.

     • Ece Kimil

      gerçi intihar ettiğinde onlar nikahtaydı bilmiyor olabilir o ikisi nereden çıkacak çok merak ediyorum cidden )

     • Çok enterasan idris toplamamış en azından kan bağı olanları yanına 🤔

     • Gözde E.

      Belki bunu daha güvenli bulmuştur.

     • Ayla

      Burada iki yorumcudan duydum Ayse nin metres olmus ihtimalini ve Karaca nin Yildiz gibi hayat kadini ihtimalini. Bu mümkün olamaz,o dügünde beraberdiler ve Ayse Idris ve Sultanin yasadigini biliyor olmasi gerek. Ilginc neden onlarla yasamiyor,Helle Sultan bakima muhtacken. Buda aklima Selim bunlara ayri bir ev mi acti sorusunu getiriyor…

     • Gözde E.

      Duruma kökten çözümüm var ölmüş olsunlar :)) Ama muhtemelen yaşıyorlarsa bu söylediğin de mantıklı. Ay kafam karıştı.

     • Ece Kimil

      Ama selim intihar etmişti onlarda nikahta taranmıştı o kısım cidden karışık ama ayşe ve karaca da selime sırt çevirmiş olabilir olanlardan sonra çok muallak:/

     • Ayla

      Evet muallak olan cok sey var:)) Bari cogunun cevabini alabilsek

     • Ece Kimil

      Bu bölüm görücez gibi selim çünkü karanlıklardan gölgelerden çıkıyor ve sena görecek sanırım onu o kızgın suratını ona yordum. Gerçi İdris gördü geçen bölüm ama o tepkisizliği…

     • Ece Kimil

      Ayşe çıktı ortaya bir muallak çözüldü en azından 🙂

     • Ayla

      Ama Ayse nin yasadigini Halil söylemisti ben bir gram sasirmadim:)))

     • Ece Kimil

      Çetonun elinde ama yaşadığını biliyorduk nerede olduğu muallaktı 🙂

     • Ayla

      Burada Deremy nikli yorumcu Ayse nin metres olabilme ihtimalinden bahsetmisti acaba Ceto nun metresimi oldu hehe
      Gerci Ceto icin ben erkek sever dedim ama:)

     • Gözde E.

      Ya Ayşe için sonra başka biri Çeto’nun metresi olduğunu söyledi de tercihi farklı gibi geliyor dedik :))

     • ecekimil important

     • Gözde E.

      Halil söylemiş miydi? Ne dedi, ben kaçırmışım.. 🙁

     • Ayla

      Vartolu ya Idris in sag kalan ailesini anlatirken bir gelini bir torunu yasiyor demisti. Ondan ben Ayse nin yasadigindan emindim. Birde bir gelini uzakta hamile demisti.

     • 1 gelini 1 torunu öldü demişti.

     • Ayla

      Hayda ben ise bir gelin bir torun hayatta algiladim:(
      Bir gelinde uzaklarda hamile .

     • Gözde E.

      Karaca da öleydi ya…

     • Yok direk öyle söyledi.

     • evet :))))

     • Mantıklı

     • Ece Kimil

      Birbirlerinden haberleri yok gibi geliyor ya da birbirlerinin yüzlerine bakamayacak hale gelmişler acılardan ,kayıplardan. Yamaç gibi o da verdiği sözü tutamadığı için çıkamıyor karşılarına ama Selim arsızı kapılarda yatıyor cidden değişik bir adam 🙂

     • Gözde E.

      Vicdan azabı var kendisinde bolca.

     • Ece Kimil

      Ama babasını öldürmeyi bile düşündü zamanında :/

     • Gözde E.

      Düşündü evet ama gerçekten ölme ihtimaliyle yüzleşince belki aslında bunu istemediğini ya da bunun onu üzeceğini fark etmiştir?

     • Ece Kimil

      Hatırlarsanız aslında çok korkuyordu babasının ölmesinden ama bir anda parlıyordu en ufacık bir lafta alev alıp gidip satıyordu ailesini bu gel gitleri çok garip Selimin ama diziyi o halleri götürüyor tabi

     • Gözde E.

      Evet öyleydi. Her şeye rağmen babasını en çok seven oydu.

     • Ece Kimil

      Ama kendisini nasıl affetirecek çok merak ediyorum. Geçenlerde ilk bölümü izledim 2.sezon Çeto Selimin intihar ettiği yere bakıp bakıp gülüyordu orada var bir şeyler

     • Gözde E.

      Evet, o yüzden bana KK’lar kurtardı gibi gelmişti Selim’i.

     • Ece Kimil

      Bana da öyle geliyor nedense bir anlaşma var gibi aralarında

     • Bu bölüm bakıcaz bakalım neler neler olmuş

  • Fatmanur

   Sena ile ilgili yazdıklarınıza katılıyorum fakat ailesi konusunda aslında eksiklik yok sadece senanın ailesini uzun uzun anlatmıyor senarist. Senarist dizideki tüm erkek karakterlerin dibine kadar anlatıyor kadın karakterlerin hiçbiri dibine kadar işlenmiyor. Sena çok anlaşılan bir karakter yüzüne baktığında her şeyi okursun. Anne sevgisi olmayan çocuklar
   1) hiç kimseye guvenmezler kendi isimlerini bile farklı söylerler sevdikleri birine güvenmek istediklerinde ilk once güvensiz bağlanırlar adım adım ilerler
   2) duygularını yönetmekte zorlanırlar duygularının içinde kaybolurlar ya da hislerine tamamen duvar örerler.
   3) kendilik algıları zarar görür. Anneleri tarafından göz ardı edilmiş, yeterince ilgi görmemiş ya da sürekli eleştirilmiş çocuklar ise yeterince iyi olmadıklarına, sevgiyi hak etmediklerine dair haksız bir inanç ile yetişirler.
   4) sınırlar ile sorun yaşarlar özgürlüklerinin tehdit edilebileceği endişesiyle yakın ilişkiler kurmaktan daima kaçınırlar ya da karşılarındaki kişinin kendi alanına olan ihtiyacını reddedilme olarak algılarlar.
   5) yanlış ilişkiler ve arkadaşlar seçerler
   6) korku ve başarısızlıklarının kendilerini tanımlamasına izin verirler
   7) yalnız olduklarını düşünürler bu durumu yalnızca kendilerinin yaşadığını düşünerek derin bir utanç duyarlar. Bu utanç duygusu nedeniyle yaşadıklarını kimseye anlatmadan kendilerini korku ve yalnızlığa hapsederler.
   8) reddedilmekten ölesiye korkarlar ve bu tür durumlara karşı fazlasıyla hassastırlar.
   9) iç dünyaları sürekli bir çatışma içindedir
   Bu maddeler bu şekilde daha da uzar gider sena bunların hepsini dibine kadar yaşayan biri çocukluktan bugüne kızın sorunları çok yaraları en derinde ve sena onca yaşadıklarına rağmen çok güçlü, zeki, kendisini koruyan sağlam duran bir kız. Sena nın karakter analizine girersek yazacak çok ama çok şey var. Aile sevgisi görmeden büyümüş bir kız çocuğu. Anne sevgisi görmemiş babası zaten annesinden korkuyor resmen kadının kuklası olmuş abi dersen gizli psikopat uplifers takılan bi tip. Kız bu cehennemden kurtulup çukura düştü ve çukur u da anlaması için zaman gerekti orada yaşadıkları da çok ağırdı güçlü olduğu için onun da altından kalktı çukuru anladı kabul etti. Bu hayatta senanın tek ailesi yamaç. Yamaç in da sena ikisi birbiri olmadan yaşayamaz

   • Ece Kimil

    Fatmanur yazdıklarının altına imzamı atmak iisterim sakıncası yoksa sana tamamen katılıyorum ama dediğin gibi karakterin içine fazla girmediği için eksik duruyor. Senanın güçlü duruşu,kendinden karakterinden ödün vermeyen halleri Sultanı başlarda çok rahatsız etmişti ama işte zamanla ailesinden göremediği sevgiyi Çukurdan ve Koçovalı ailesiinden gördü o zaman kabul etti anladı zaten.Zamanında İdris’e beni bu hayatta gerçekten seven tek insanı elimden aldınız demişti ki o sahnede favorilerim arasında Senayı anlamak için o sahnede söylediklerini iyi dinlemek gerekiyor.Yamaç onun tek ailesi ama Koçovalılarda ailesi artık.Çocukluğu çok zor geçmiş sevilmediğini bilmek psikopat bir abinin(üvey) sana türlü türlü işkenceler yapması gerçekten sarıp sarmalamak istiyor insan:(

    • Fatmanur

     Tabiki sakıncası yok :)))
     Sena çok güçlü ve akillı bir kadın aslında sena nın her lafında onu anlayabilmek için yatan gerçeklik ifade matematiği çok bu diğer karakterler için de geçerli…
     Annesi ve abisi sena için başlı başına bir facia zaten
     Emrah gibi duygusal baskı uygulayan insanların içinde buyuyen ya da yaşayan insanlar korku, endişe, suçluluk, zekada şüphe, davranış bozukluğu, kendini gereksiz işe yaramayan hiç sevilmeye layık görülmeyen biri olarak hisseder. böyle insanlarin şiddetine maruz kalmış insanların çok sevilmesi gerek çok da güven duymaları gerek. Bunlari yamaç senaya çok da güzel ispatladı yaşattı ve sevdi.

   • Ayla

    Yazdiklarini okudum ama Sena nin babasiyla iliskisi cok iyi,birbirlerine cok yakinlardi. Yani Sena tam olarak sevgisiz büyümedi.
    Ben bu Ranini sitesinde bir defa bahsetmistim kac yasima geldim gözümü kapiyorum düsünüyor düsünüyorum annemin basimi oksadigi,sevgiyle sarildigi bir ani aklima getiremiyorum. Rahmetli babam ise sevgi adamiydi,sevgisini devamli gösterirdi,annemde ki eksikligi babam tamamladi. Ha annemin bu davranislari tabiki bende yaralar acti ama yemin ederim ki yukarida hic bir madde bana uymuyor. Annemle arami yetiskinken düzelttim,cok göz yaslari döküldü neden nicinler soruldu ve annemi öyle kabul ettim sevgisini gösteremeyen ama BENI cok seven biri. Anlatmak istedigim o maddelerin hepside olacak degil,ha yanlis arkadas secimim,yanlis iliskilerim haliyle oldu ama bence bunda annemin ben kücükken bana olan davranislarina baglamiyorum.
    Sena karekterini senarist dogru yazamadi bu dogru hatta hangi kadin karekteri iyi yazdi ki bu dizide. Ama Aras Bulut cokkk iyi bir oyuncu ve Dilan Cicek onun yaninda göze batiyor,batiyordu buda bir gercek. Dilan Cicek yüksek performans sergileyebilen bir oyuncu degil. Bu dizide onu en cok deli oldugu delirmeye basladigi performansinda begendim.

    • Fatmanur

     Senanın babası ile arası çok iyi değil sena babası tarafından hep annenin olmadığı zamanlarda sevilmiş bir evlat babası senaya karşı daha anlayışlı olduğu için babası ile konuşabiliyor aralarında kuvvetli bir ilişki yok ebeveyn ve evlat arasında kaçamak ilişkilerin getirileride ayrı.
     Ben o yazıları sena için yazdım her insanın aile ortamı başkadır hele anne çocuk iliskileri her kişilikte farklı travmalar psikolojik yollara neden olur sizin yaşadıklarınız daha başka..
     Senarist bu dizide kadın oyuncuların geçmişine çok gitmediği için izleyici anlayamıyor. Ama kadın karakterlerin yaraları çok derin hepsinin mimiklerinden beden dilinden anlaşılıyor.
     Aras Bulut İynemli çok iyi bir oyuncu ki benim çok sevdiğim biridir aras bulut partnerinden elektrik alamaz uyum sağlayamaz ve paslaşamaz ise bunu belli eden ve istemeyen birisi bunu da biliyorum Dilan ile aralarında bu sorun yok ve ikisi çok da uyumlu birbirine yakışan bir çift Dilan çok kötü bir oyuncu değil rolü ne ise onu yapıyor doğal da oynuyor tabi ki bazen bazı hatalar performans düşüklükleri olabilir bu da normal ay yapım ın bünyesine de her oyuncu giremez usta oyuncular da dahil karakterleri için önce teaser dan geçiyorlar. Dilan küçük yaşına rağmen bilgili başarılı öğrenmeye açık bir kız ve şuana kadar olan projelerinde de hep iyi oyunculara denk geldi yolu açık olsun hepsinin. Herkes herkesı sevmek zorunda değil tercih zevk meselesi.

     • Ayla

      O son cümlene elimden gelse 99 begeni verirdim,ne kadar dogru…

    • Gül

     Ama bir farklılık var senanın annesi kizını sevmiyor. Sizin anneniz sadece sevgisini gosterememiş. Senanın annesi ise Oğluun kızına yaptıklarına ses cikarmamış. Senanın cocukluğu emrah gibi bir psikopatın elinde gecmiş2 kez intihara kalkışmış. Bence sena evlatlık yoksa digil anne hicbir insan bir cocuğa onları yaşatmaz.

 • Züleyha

  Herkese Merhaba 🙂 Yorumlaşmayı özlediğim için ilk fırsatta buraya koştum. Ben bu sezonu youtube videolarından izliyorum sadece, o yüzden umarım beni izleyiciden sayabilirsiniz. 😀 Ama bence çok sahne kaçırmıyorum bütün sahneleri koyuyorlar neredeyse hala yorum yazabilirim yani dimi. 😀 Öncelikle eminim ki üç bölümdür pek çok konu konuşuldu, aşağıda yazacaklarımı konuşup bitirdiniz kapattınız. Fakat ben genel üç bölümlük düşüncelerimi yazmak istedim. O yüzden yorumumu okuyacak arkadaşların aynı şeyleri tekrar okuyacaklarından dolayı sabırlarına sığınıyorum ve yorumuma geçiyorum. 🙂

  Yepyeni bir sezonla yeniden beraberiz fakat bence yepyeni bir diziyle beraberiz. İlk bölümde ne izliyorum diye ciddi ciddi garipsedim. Mahalle Çeto Mahsun, bizimkilerin çökmüş hali. Çoğu eski karakteri görememek kimin nerede olduğunu bilememek böyle hissettirdi sanırım. Karakuzular gelmiş Çukur’u ele geçirmişler. Tabi acımasızlıklarının ne denli fazla olduğunu görmemiz için pek çok sahne vardı, bunlar biraz hem vakit geçsin hem de biz Karakuzuları tanıyalım amacındalardı belli ki. Biraz karikatürize bulduğum kötülük anlayışında iki kardeş. Yani gerçekten bir insan sırf anne babası yok diye bu kadar kötü olur mu? benim için hala cevap bulmayan bir soru. Ama tabi ki ilerleyen bölümlerde bence açıklamalar yapılacak bu konuyla ilgili. Ben nedense yeni düzenin Meliha’yla alakalı olduğunu düşünmekten geri duramıyorum, yani yoksa sokak çocuklarından oluşan, uyuşturucu yapmayı bilmeyen aynı şekilde piyasa konusunda çok acemi olan bu grubun Çukur’u böyle kolaylıkla ele geçirmiş olmaları ve kendilerine olan fazla güvenleri biraz garip kaçar. O yüzden Karakuzular hakkında düşüncelerim hala oturmadı, beğendim beğenmedim vs. hiç yorum yapamıyorum. Bir anda ortaya çıkan, bakın biz çok acımasızız diye nerdeyse noter onaylı kağıt getirecek olan, amaçlarını anlayamadığım bir düşman grubu. Böyle bir durumu çok klişe bulduğumu söylemeden geçemiycem. Şimdilik hadi ikinci sezon için bir anda bir düşman getirelim ve çok kötü olsunlar mantığıyla yazılmış bu sahneleri dizinin kalitesine yakıştıramadım. Amaa tabi ki daha çok bölüm var her şey bambaşka bir seyir alabilir, KK’ların alt metnini kökenlerini ve davranışlarının sebebini görebiliriz. O durumda ben de bu düşüncelerimden tamamen uzaklaşabilirim. 🙂

  Fakat Cumali <3 Allah'ım izlemesi ne kadar keyifli. O eski kafalı halleri, konuşmaları, yürüyüşü, eski kabadayı havası vs. her şeyi mükemmel. Sırf Cumali yüzünden Youtube'dan izlemeye devam ediyorum galiba. Dizinin çok ihtiyacı olan büyük bir boşluğu dolduran bir karaktermiş meğerse. İzlerken ya ne kadar yakıştı bu dünyaya diyorum hep. Çok güzel bir oyunculuk izliyoruz çook. Fakat son bölümde atılan Yıldız- Cumali konusunda pek heyecanlanamadım. Çünkü bu geçmişten gelen 'ilk aşk' hikayesini daha önce izledik. Tabi nasıl bir yol izlenir bilemiyorum ama tahmin ettiğim gibiyse hikayeleri, ikinci bir 'çocukken aşıktık ama hayat bizi ayırdı ama aslında hep birbirimizi sevdik' alt metinli Salih-Saadet hikayesi mi anlatılacak yani? Cumali için sıfırdan, kendine benzeyen, muzip, dişli yepyeni bir kadın karakteri düşünmüştüm izlerken. Bakalım hikaye nasıl akacak önyargılı olmamakta fayda var ama şimdilik bu ilişkiden pek memnun kalmadım. :/

  Vartolu ve Yamaç'ı izlediğim kısmıyla daha ısınma turlarında gördük. Vartolu, Saadet'i öldü sanıyor sanırım yoksa kendini böyle bırakmazdı, mücadele ederdi, gerekirse orayı tarar ölmeyi göze alır ama gene de kenarda kalmazdı. Benim mi kaçırdığım youtube'a yüklemedikleri bir sahne var sevgili yorumdaşlarım, Vartolu neden bıraktı mücadeleyi bilenler bilmeyenlere anlatsa 😀 Tabi Sadiş nasıl kurtulacak merak ediyorum, bebek ne olacak, üç silahşörlerin ilk yapacaklarının onu kurtarmak olması gerekir normalde belki bu bölüm bunu gösterebilirler. Yamaç'ın değişimi çok sancılıydı. İzleyici olarak ona gerçekten üzüldüm, yeniden böyle bir yükün altına girmesi gazan mübarek olsun dedirtti. 😀 Bu sezon daha az üzülmesini diliyorum.

  Sanırım şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, kalan ayrıntı konuları tekrar önünüze koymanın bir anlamı olmadığını düşünerek yazmıyorum. Youtube'dan kafasına göre videolarla bölümü izleyen bu tırışkadan izleyicinin yorumlarını kabul ederseniz bulduğum fırsatlarda izlediğim bölümlerin yorumlarını okumak ve yazmak için tekrar uğrayacağım. Herkese sevgiler, saygılar <3

  • Ayla

   Züleyha hosgeldin ne iyi ettinde geldin ve vaktin oldugunda tekrar gel. Tabiiki yorum yazabilirsin,diziyi bu sekilde izlemen vakitsizlikten olarak algiladim. Karakuzular hakkinda yazdiklarina katiliyorum bende öyle düsünüyorum. Galiba burada ki yorumdaslarin büyük bir cogunlugunda da onlara karsi biraz hayel kirikligi var. Ne umduk ne bulduk misali.
   Sende ben gibi Meliha konusunu birakamamissin,kadin bir yerlerden cikacak kesin:)
   Cumali yi izlemek evet cok keyifli,çatilarda kosmasi haricinde Yamac,Alico ve önizleme ve fragman da ki Vartolu ile sahnelerini cok seviyorum. Demek sende ben ve burada bir iki kisinin disinda Cumali ve Yildiz konusunda heyecanlanmadin. Cok güzel bir noktaya parmak basmissin esasinda bizi kader ayirdi durumu olursa senaryo kendini tekrarlamis oluyor ama baska karekterlerle. Bu sefer yine ben bu filmi daha önce gördüm hissine kapilma riski olabilir. Esasinda bu kadar ölü ve yasayan ölü kadin karekterler oldugu icin yeni bir kadin karekter diziye katilsa hic fena olmaz.

   Vartolu bence Saadet in hala yasadigini ve konakta tutuldugunu hissediyor ama KK
   lara uyusturucu konusunda yardim ettigi halde sözlerinde durmayip Saadet i salmadiklari icin ve Vartolu yu öldürmeye kalktigi icin iyice kederlendi ve kendini kenara cekti. Kendine iyi bak selam ve sevgiler sana.

   • Züleyha

    Merhaba Aylacım teşekkür ederim. 😊 Evet biraz KK’larla ilgili hayal kırıklığı var ama bunu hala konuya girememek kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ya da umuyorum. 😅 Baykal’ın yaşının ve zekasının vermiş olduğu bir ağırlığı varmış meğerse şimdi kuzuları izlerken fark ettim. Kuzularımız gerçekten daha kuzu. Tek güçleri acımasızlıkları yoksa bu dünya içerisinde çok acemiler. O yüzden muhakkak onları bir yönlendiren vardır ve bu kişi Melihadır diye düşünüyorum.

    Yani evet yeni bir kadın karakter diziye heyecan getirirdi. Senaristimiz için de kadın karakterler için ikinci bir şans doğardı. Yeni yazılmış bir hikayeyi izlemeyi çok isterdim ama napalım umduğumuzu değil bulduğumuzu izleyeceğiz. 😒😄

  • Gözde E.

   Züleyha hoş geldiiiin. Özlemiştim seni ve merak ediyordum nerelerdesin diye. Diziyi birkaç bölüm sonra bırakabileceğini biliyordum alışkanlık olarak ama ilk bölümlere muhakkak bakacağım demiştin o yüzden meraktaydım doğrusu 🙂
   Yorumunu keyifle okudum ve bence diziyi en azından o videolardan seyretmeyi bırakma. Evet, tamamen yeni bir dizi gibi belki ama güzel devam ediyor hala.
   KK’larla ilgili bende de hayal kırıklığı var. Beklediğim kadar kötü ve kaliteli düşman olarak göze çarpmıyorlar. Hikayelerinin altının iyice doldurulması gerekiyor ve ben de arkalarında Meliha’nın olabileceğini düşünüyorum.
   Vartolu niye mücadeleyi bıraktı soruna cevabım Ayla’nınki gibi olabilir ancak. Umutsuzluğa kapıldı başaramayacağım diye… Çabaladım ama olmadı diye…Ama Saadet’i ölü sanıyor olamaz. Öyle olsa yüzüne söylerdi bu KK’lar, insanları mutsuz etmekten zevk alıyorlar.
   Cumali’yi zaten sevmeyen yoktur sanırım. Cumali-Yıldız konusunda da bu ikiliyi sevenlerdenim ben. Hatta çok sevdim. Merakla bekliyorum geçmişleri nasıldı ve gelecekte neler olacak.
   Cumali için değil belki ama diziye yeni ama iyi yazılmış kadın karakter gelmesi iyi olur kanısındayım.

   • Züleyha

    Hoşbulduum. Ben de özledim gerçekten, o yüzden en azından izlediğim kadarının yorumunu yaparım diye düşünerek ilk fırsatta koştum buraya. 😄

    Gerçekten Cumali çok sevildi. Youtubeda da bakıyorum da onun sahnelerinin izlenme oranları diğer sahnelere göre çok yüksek. Bir sezon beklediğimize değdi. Dediğin gibi belki Cumalimiçin olmasa da en azından Karakuzuların yanında bir kadın karakter olsaydı fena olmazdı sanki. Bir aşk ilişkisi içinde değil de sadece düşmanlık ve iktidar mücadelesi içinde de izlerdik ona da tamamız. 😅

    • Gözde E.

     Karakuzular’dan Mahsun Sena’dan hoşlandı gibi buna ne diyorsun?

     • Züleyha

      Çukur’da pek aşk üçgeni olmadı. Pek çok karakter olduğu halde bu yolda hikaye yazılmadı. Karaca- Akşın- Celasun aksında bile klişeden uzakta bir hikaye izledik. Aynı şekilde Mahsun’un bu ilgisini de aşk üçgeni sebebiyle değil de daha farklı yollara adım atmak için kullanırlar diye düşünüyorum.

  • Züleyha hoşgeldin <3

   • Züleyha

    Hoşbulduk canım 🙂

 • Yorumları minnoş minnoş okuyordum ki bir nokta kaldım. Yarın devam <3

  • geriden mi başlasam, kafamda deli sorular…

 • FRAGMAN – ooo çatapat var 🤣

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   FRAGMAN

   Yalnız Cumali konusunda ters köşe olacağız galiba..VARCUM mu geliyor acaba?

   • Muzur muzur sadece bana yetecek kadar var demesi ^^

    • Ayla

     FRAGMAN yorumlamama karari almistim ama dayanamadim:)) VARCUM sahnesine bayildim,harika bir ikili olmuslar. Fragmani 1 kere izleyen ben bunu 5 kez izledim:))

     • 5 değil ama 3 vardır <3 <3 <3

   • Bu arada geldi bile. didişecekler belli ama off pek keyifli

 • Gözde E.

  Fragman seyreden arkidişlerim bu akşam çıkıyor fragman:

  https://twitter.com/cukurdizi/status/1047893536123838465

  • gündüz çıksaydı çok üzüldürdüm…

   • Gözde E.

    Ama şimdi de bütün akşam bekletecekler sizi… Umarım az sonra saatini de bildirirler.

  • Gözde E.

   @zge_z:disqus Bu minicik fragman önizlemesini de mi seyretmiyorsun?

   • Özge

    Onu gördüm canım:) Hatta nette dolaşan 2 kısa video da gördüm, çatapat sahneleri var, zararsız;) Söylemiyim şimdi

    • Gözde E.

     Ben kısa video görmedim şükür 🙂 Çatapat iyidir 🙂

     • Özge

      Spoiler yoktu zaten,10 saniyelik yürüme sahnesi 😃 Birinde Cumali- Salih diğerinde Yamaç-Salih

     • Ayla

      Selam Özge ve Gözde
      GÜLPERI yeni bölümü izlediniz mi? Bölümün yildizi kesin Can di,nerdeyse artik Can icin diziyi izliyorum. Avukata telefon etmesi,pembe burun ile konusmalarina bayildim. Can akli basinda biri ve gercekleri kücük akliyla görebiliyor. Bir sahne vardi Can annesine sende bana bu sefer hapiste yaz diyordu yaw Gülperi dese ya oglum bende sana yazdim eline gecmedi mi?
      Gülperi karekterini bu davranislariyla sevmem mümkün degil ve sergiledigi hareket kesinlikle ANNELIK bu degil. Hasan in önünde diz cöküp yalvarmasi,avukata da bile Hasan in burnu sürtüsmeli dedigi halde oglum oglum seni kurtaracagim demesi beni cok rahatsiz eden sahnelerdi. Hele Hasan in annesinin yüzüne tükürmesi ve Gülperi bu saatten sonrada oglum oglum diye cocugun pesinde dolanirsa benim icin karekter iyice biter.
      Ayda Aksel in yan hücrede sorgusunu bekleyen kadin rolünde ilk önce üzüldüm oyuncu artik böyle kücücük rollere mi muhtac kaldi? Ama sonra düsündüm ki belki o kadin Gülperi ye yardim edicek ona kalacagi bir yer bulacak. Bu saatten sonra apartmanda istemezler herhalde Gülperi ve sorunlu ergenlerini.

      Bedriye de hele sükür annesine karsi bir yumusama hissettim. Babaannede halada Bedriye nin o sapik cocuktan hoslanmadigini anladilar ama tecavüze ugradigini anladiklarinda Bedriye yi cocuk gelin yapacaklari kesin:(
      Gelelim Seyma ya kadinin kiskancliklarini anlayabiliyorum Kadir de mükemmel biri degil ama Seyma yinede fazla histerik ve tedaviye muhtac bir kadin ve acilen calisma hayatina girsin. Evde otura otura kafasinda cok kuruyor ve kafasini hep entrikaya calistiriyor. Gülperinin de günahsini aliyor cünkü kadinin basi o kadar belada ki hic Kadir e o gözle bakmiyor ve onu Seyma dan koparma gibi bir düsüncesi yok. Ama Kadir de Gülperi de birbirlerinden hoslaniyorlar ve belliki Gülperi onu hic unutmamis. Yoksa Istanbul da onca avukat varken eski sevgilisine gitmezdi insan. Gülperi Kadir in cok mutsuz bir evliligi oldugunuda hissetti…
      Artemis bu ODUN Hasan da ne görüyor ya:(?

     • Gözde E.

      Selam ben henüz seyredemedim, belki bugün belki de hafta içi ilk fırsatta. Seyreder seyretmez yorumuna yanıt yazacağım, okumadan cevap yazdım hemen.

     • Özge

      Selam Ayla, inan, bölümle ilgili iyi bir şey yazmak bile gelmiyor içimden.
      Daha ne kadar severek izlemeye devam ederim bilemiyorum. Son bölümde Hasan sahnelerinde başka bir kanala geçmek zorunda kaldım,katlanamadım yüzünü görmeye.
      Polisler gelmeden önceki Gülperi- Hasan sahnesinde bir an umutlanmıştım , bu nefret nereye kadar gidecek, Hasan annesine daha anlayışlı davranmaya başlayacak dedim, ama tam tersi daha can sıkıcı bir hal almaya başladı ve annesinin yüzüne tüküren bie evlat gördük. Haftaya da tekme tokat döver annesini,bir bu kalmıştı yapmadığı..! Bedriyenin ondan hiçbir farkı yoktu bence. İnsan bir endişelenir dimi, annesi için. Polisler gelip götürürken bile donuk donuk baktı. Zorla evlendirilme durumu olursa anca o zaman annesine onu kurtarması için yanaşır, çıkarı için .!
      Bu yaptıkları anneye karşı bir kırgınlık değil, apaçık düşmanlık! Kırgın olan insan neden mektup yazmadın, bizi merak etmedin mi, niye yanımıza gelmedin vs. bir hesap sorar en azından. Kazık kadar olmuşlar, dedelerinin annelerinden ne kadar nefret ettiklerini biliyorlar ama hiç akıllarına gelmiyor annem bize mektup yazmış olabilir ama dedem okumamızı istememiştir diye. Aynen, Can da olmasa izlenilecek gibi değil gerçekten. Diziyi tek başına götürüyor 💗 Şeyma sorunlu bir karakter ama yine de bir kadının başka bir kadını bu şekilde aşağılaması sinir bozucuydu. Tek beğendiğim hareketi Hasanın hapse girmesine vesile olması. Kocaman bir👏 Artemis klasik bir ergen işte ,karşısındaki gerçekten görüşmeye değer biri mi, tavırları konuşmasıyla nasıl bir profil çiziyor, hiç düşünmeden atladı hemen. Yalnız Hasan Artemis ve arkadaşlarının yanına geldiğinde inşallah şu çocuğu eziklerler de içimiz rahatlar biraz dedim,kısmen öyle oldu😃 Kısa vadede Kadir Gülperi aşkı görmek de istemiyorum ben, taraflardan biri evli olduğu için. Umarım bunu yapmazlar. Dizinin beni çeken ayağı Can Gülperi ve Kadir ilişkisiyken özellikle

     • Ayla

      Gülperi nin gidiyik,geliyik diye konusan bu iki ergenlerini bende sevmiyim:)) Gülperi nin ve Hasan in davranislarina da katlanmak gercekten zor:(

     • Gözde E.

      @zge_z:disqus ZSelam yorumlarınızı okudum kızlar. Bölümü yeni seyrettim. Açıkçası beni bu kadar darlayan bir işe artık 2 buçuk saatimi ayırmak istemiyorum, onun yerine seyredecek çok daha güzel işler varken. Mesela tv yayınında kaçırdığım Bizim Hikaye, tahminimce bu akşamki Can Kırıkları gibi. Dediğiniz gibi tek seyredilesi nokta Can ve Kadir, arada O’nun sahnelerine netten bakarım oldu bitti yani. Başrol Gülperi ama O’nu da seyretmekten keyif almıyorum.

     • Ayla

      Valla cok dogru bir karar hele hele sen benden cok daha fazla dizi seyrettigin icin icine yatmayanlari ele bence.

     • Gözde E.

      Birkaç bölüm sonra içime yatmayanları direkt elerim valla 🙂

     • Özge

      Haklısın canım, benim de pek izleyesim yok, 3 bölüm şans veriyorum,düzelmezse bırakacağım artık

     • Gözde E.

      Fragman lap diye karşıma çıktı dün tvde gerçi sneak peak gibiydi onun yüzünden bu bölüme de bakarım. Sen gördün mü

     • Ayla

      Sahi sen hicbir dizinin fragmanina bakmiyorsun degil mi? Birde ben Gülperi yi haber verdim:))
      Ama bu yeni bölüm icin umutlandim hehe

     • Gözde E.

      İlk 3 bölüme bakıyorum. Gülperi’ye de nasılsa bıraktım diye baktım tv’de dan diye karşıma çıkınca :))

     • Özge

      Ben de gördüm .Iyiye gidecek gibi:)

     • Özge

      Gülperinin 3 bölümlük kredisi var ben de, çocuklarda düzelme olursa diye:) Yoksa ben de katlanamiyim:) Şiveden anlamıyorum,böyle mi deniyordu😃

     • Ayla

      He valla katlanamiyim:) Kadir in anlattiklarindan Hasan da bir gram degisim olmazsa bu cocuk kesin hakiki odun diyecegim:)

     • Gözde E.

      Hahahaa alemsiniz :)) Hasan’da değişim olacak gibi sanki ya bir damla aktı sanki gözlerinden fragmanda, yoksa ben mi hayal gördüm??

     • Ayla

      Bende Hasan da poker face gördüm:)

     • Gözde E.

      Ama artık Hasan’dan yana anneye güzel duygu görmezsek neden seyredelim ki…

     • Ayla

      Iste o cocuga güvenmedigim icin poker face diyorum annesine karsi cözülür mü yoksa yine burnunun dikine gider görücegiz.

     • Özge

      BZÇ yazın gelmiş,şimdi gördüm canım 🙂 malum kaç gündür bakamıyorum. Bölümün son 30 dk yı.izleyemedim hala, yarin izleyip yazını okumaya geçeceğim inş 🙂

     • Gözde E.

      Bir ara bunu tahmin edip haber versem mi diye düşünmedim değil 🙂 Cumartesi akşam 19 gibi yayınlandı. Beklerim efenim 🙂

  • Ayla

   Cok begenirdin fragmani cok:))

 • Özge Vartolu’nun sahnesini izledim ^^ gider ayak topa yerde kafa atan deli!

  • Özge

   Hem ne deli😃 Çok seviyorum keratayı😉

 • Gül

  Öncelikle Merhaba Aslı Hanım. Yine guzel bir yazi emeğinize sağlık ama neden bilmem bana biraz kisa gibi geldi ☺ Kendimi bölüme cok kaptırdıysam demekki. ☺ Ben bu bölüm kara kuzulari daha sert bekliuordum ama ne diyim bana zayıf göründüler nerde o ilk tanitımdaki ağır hava nerde yamac teslim olucam diyince hemen inana mahsun. Özelliklede dizide mahsuna fena halde düşmüş olabilirim bu bölümde etkisiz görmek beni üzdü 😔 Yamacın akıl oyunları ise mutlu etti her iki karakteride seviyorum (tamam yamacın yeri ayrı ) ama mahsunun harcanmasındanda cok korkuyorum onun icinde bir iyi var kötü olmaya itilmiş bir iyi umarım yanılmıyorumdur. Bölümü izlerken yamacın mahsunun senaya göz koyduğunu anladığında yapacakları hayal gücümü şekillendirmedide değil. Ama sena beni cok şaşırttı sizin aksinize ben onun bu değişimini önce yargılasamda sonra kendimi onun yerine koydum Sena yamaca hala aşık ve cok fazla şey yaşadı ilk böllüm sen benim şovalyemsin dediği adamsa bunu hic görmedi önce hayaller görmeye başladı sonra sadişi bıcakladı ardından kendini kuçağında hayali bir bebek ile evin catısinda buldu yamac olmasa belkide atliyacakti kocasida ona verilen ilaclari araştırmak yerine onu timarhaneye kapatti. İlaclar kesilince düzeldi ama bu seferde kendini kimseye anlatamadi kücücuk bir odada fare gibi kapali kaldi korktu korktukca saldirganlaştı iyice deli muamelesi gördü hatta elektro şoka bile maruz kaldi(tam hatirlamıyorum ama oyle birsey olmustu galiba) bunları sonra abisi geldi onu cokardi cocukluğunun katili bile ona inanırken yamac inanmadi. (onun acısindan oyleydi oğrenmeden önce) tam hamile oldugunu ögrendi bu seferde bebegini kaybetti belkidr evladinı hic hissedemeden aldilar ondan ve o tüm bunlari yaşarken yanlizdi. Şimdi sizr soruyorum bunlarin yarisini bile yasasaydik biz ne yapardik? Sözde kadin haklari savunuculari vartolunun gecmişini dilindrn dusürmeyenler neden bunda susuyor vartolu senadan ozur diledi diye demedigini birakmadi sosyal medya neymiş kimse salihden özür dilememişmiş selim hic sevilmemiş miş senada ilacı icmesymiş. Gercekden bunları yazanların vicdanından şüpeh duyoruma. Sizi cok sevsemde bir kadin olarak bu konuda sesiz kalmanızıda dogru bulmadım gerci buna haksizlik demek icin kadin olmakda değil vicdan sahibi olmak kafi. Sebepler gercekleri değiştirmez. Her gecmişinde acı ceken katil olsaydı ohoo dünyada insan kalmazdı. Gecmişimizi değiştiremeyiz ama geleceğimizi biz belirleriz. Ben artık Sena ve yamacin mutlu olmasını istiyorum. Sena ne kadar güclü olursa yamacda o kadar güclu olucaktır ve sena intikam değil bir aile istiyor kocasının yanında duruyor. Sultan İdris Sena olayında gözlerim doldu okadar zor ki başkasina muhtac olmak (eğer İdris zamaninda onu Mihribanla aldatmasydı ne vefalı ne hayırlı eş diyecektim) Allah kimseyi o hale düşürmesin. Senanın ailesi icin cabalaması beni mutluda etti. Hicbirşey giden canı geriye getirmez ama belki bundan sonra gidicek canları engelleye bilirler. Buyüzden Cumalinin Salihi hic dinlemeden yargılaması cok üzdü beni. O bir abi ve salihde onun kardeşı hemde ona cok benziyor. Halilin hikayesi ise beni ağlattı nerdeyse hicbir haberleri olmadan bir intikamin kurbanı oldu. Salihin zaten az vicdan azabı varmış gibi birde bun yıktılar. Horzum vartoludan ne istiyorsun. Neyse kisa kesimi aslında daha yazardım ama bölümü cok beğendim sayfa yetmiyebilir. Sevmediğim sahneler ise Ciyanin dirilişi, Senanın sadet öldü demesi ve Yıldız cumali sahnesi idi. Umarım hikaye güzelleşerek devam eder. Tekrardan emeklerinize sağlık. ☺☺

  • Gözde E.

   Selam hoş geldin Gül, ellerine sağlık. Yorumunu okurken hiç sıkılmadım. Güzel bölüm olunca insan yazmak yazmak istiyor 🙂 Sena hakkında sözlerine de katılıyorum. Mahsun ve Karakuzular’la ilgili düşüncelerimiz de örtüşüyor. Belki onlar hakkında detayları öğrendikçe düşüncelerimiz eskisi gibi olur. Yani o ilk tanıtımdaki güçlü havalarına geri dönerler. Çiyan’ın dirilişini ben de sevmedim, Kahraman’ın katillerinden birini diriltmeye ne gerek var… Sena’nın Saadet öldü demesiyle ilgili Büke’nin teorisi benim aklıma yattı, bilmem okudun mu aşağıda?

   • Gül

    hayır kacirmiş olmalıyım ama bakarım. Düşüncelerimizin benzemesi beni cok mutlu etti tabi herkese saygım var benzemese bile bana yorum yapıp bir eksiğim varsa düzeltilmesini cok isterim her duşünceye aciğımdır. Bu platformunda bu yonünü sevdigim icin yorum yapıyorum zaten bir de aslı hanım icin. Sizlerle konuşmakta cok iyi oluyor.

    • Gözde E.

     Tek katılmadığım nokta Cumali – Yıldız. Ama dediğin gibi her düşünceye açık olmak lazım. Ben bu çifti sevdim diye herkes sevecek diye bir kural yok. Belki ilerde ben sevmem, sen seversin kim bilir 🙂 Umarım aldığım ilk izlenim güzel sonuçlanır.

     • Ayla

      Bak bu yorumuna 100 begeni vermek isterdim elimde olsa.

     • Gül

      teşekkur ederim 😊😊

    • kalp kalp kalp kalp

   • Buke’nin teorisi mi? Hmm aşağılara doğru dalışa geçiyorum… 🙂

  • Merhaba Gül, hoşgeldin 🙂 izninle hanım’ı ve sizi attım, sen de at <3. Nee yazı kısa mı? Resimlerle bölündüğü için öyledir, ama haklı olduğun bir yer var ki Karakuzular'a hiç değinmedim.
   Mahsun'u mahsun mahsun ayağının altında patladı patlayacak mayınla bekledi ya… Bu arada askeri bir bilgi gördüm öyle bir şey yokmuş, anında patlarmış. Mahsun 'asker' çok akıllı biri değil bence, oyuna çabuk gelir. Hani ilk sezonda izlediğimiz gibi bir Beyefendi / Vartolu hamlesi bir Yamaç gibi bir şey nasıl izleriz bilemiyorum.

   Vartolu'nun Sena'dan özür dilemesine laf edenler mi var? PES! Hiç rastlamadım. Ben taa ilk başından Vartolu'nun bu işe evet demesini çok anlamsız buldum. Karakterine ters. Bilmiyordur demiştik hatta ısrarla…

   Sena'nın yaşadıklarının onda birini yaşasam kafayı yerdim hem de ilaçların etkisinde olmadan! Tüm yaşadıkları onu büyüttü diyorsun, haklısın ama buna rağmen Sena'nın olgun! sözlerini Sena karakterine bir beden büyük buldum…

   • Buke Oguz

    Twitterde Vartolu’nun Sena’dan özür dilemesine dileyilmesine Vartolu hayranları çok tepkiliydi.

    • Saçma!

     • Buke Oguz

      Kesinlikle çok saçma. Gecikmiş bir özürdü bu hatta. Senayi hastanede ilk gördüğünde ( geçen sezon) soylemeliydi. Söylemek için Saadeti kaybetmeyi beklememeliydi.

     • Hastanede gördüğünde ne olursa olsun bu oyunu bitirtmeliydi…

     • Buke Oguz

      Kesinlikle :))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Aslında orda özürden daha çok tepki, Vartolu’nun Çeto’ya güvenmesi, Sena’nın akıl vererek ya bırakmazsalar demesi. Bir nevi Vartolu’nun aptal yerine konmasınaydı. Telefonda sen haklı çıktın demesi. Tepki bunaydı. En azından benim gördüklerim. Zaten twitterde Sena ve Saadetten nefret eden büyük bir kitle var.

     • Gül

      Beni uzen bu nefreti kusan kişilerin daha 15 14 16 yaşında olmaları. Hayali karakterlerden nefret etmeleri onların gelişiminde kotü etki bırakıcak bence. Onun dısında Salihin o eski hali kalmış mıydı? Adam herşeyini kayetti ben olsam coktan kafayı yemiştim buyüzden senanın soylemesi gayet normal Salih aciyla bakıyor canı acıyan biri mantikli düşünemez. Ama sena mantikla bakıyordu. Bence gayet normal

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bende Sena’nın bunu söylemesini mantıklı bulmadım. Yazılanlar Vartolu karakterine ters. Ama üzerinde fazla durmadım. Twitterdan takip etmeyi seviyorum , ama böyle yazılanları gördükçe okumak istemiyorum. Artık engelliyorum. Saadet sadece 30 saniye göründü, patırtı koptu. Ben evebeyn olsam çocuklarıma dizi izlettirmem ve sosyal medya kullanımını denetlerim. Kitap okumayan nesil, yapacak birşey yok.

     • Gül

      👏👏👏 Evet katılıyorum bende

     • Buke Oguz

      “Kimse Vartolu’dan özür dilemedi o neden Sena’dan özür diliyor” twittlerine de şahit oldum hatta dahs sertlerine özellikle anti Senacılar ve koyu Vartolucular tarafından.

    • Ayla

     Özür dileyebildigi icin ben Vartolu yu daha cok sevmistim. Ayy bu koyu Vartolucular da korkulur:))

     • Buke Oguz

      Sorma twiiterden soğuttular çukur yorumlarına hiç bakmıyorum desem yalan olmaz. Sadece ana sayfama düşenlere bakıyorum.

     • Gül

      Bende. Vartolu ne yaparsa yapsin hemen unutuyotum ama fanları bazen insanliktan cikiyor bu biraz igrenc

   • Gül

    Tabiki Aslı demeyi tercih ederim ☺☺ Dedigim gibi mahsunu bu bolüm gözümden biraz düşürdüler oysa ben zeki ve gri karakterleri severdim mahsunda o ışığı görmüştüm ama olmadı. Askeri anlamda olmadığını bilmiyordum gerci dizide o kadar şey varken bunu n gercek olmamasına şaşmamalı turk dizisinde senaris herşeyi yapabilir. Twitterda vartolu fanlarının lincini gorunce cok uzüldüm hayali senaya değil daha orta okula liseye giden kizların sırf keñdi sevdikleri oyuncu ve karakter icin bir hemcinsine hayal bile olsa kin kusması ve haksuz bulması beni üzdü keşke dizi izlemek icin yaş sıralamasi konsaydı. Onların ilerdeki hayatlarında bu hisleri devam etmemesini diliyorum. Sena konusunda yamaca cok aciyorum hic sucu olmadan hayatı mahvoldu bu durumda senaya duyduğu aşk onu ayakta tutuyor yamacı birtek sena mutlu edebilir. Sena güclü olsun istiyorum isterken objektif olmamış olabilirim 😶😶 İyi geceler diliyorum hoşca kal 😊😊😊

    • Özge

     Merhaba:) Ben bir Vartolu fanı olarak Salihin Senadan özür dilemesine çok takmadım, ya da Senanın ona akıl vermesine. Ama Salihin Karakuzuların planını anlayamamasına ayar oldum. Bir bakışta insanların zayıf noktalarını gören bir adam nasıl bu tuzağı fark edemez dedim.
     Sena konusunda siteminde haklısın, zor şeyler yaşadı, ben şahsen onun kadar güçlü olmadığımı düşünüyorum. Senarist, Senanın hikayesini de güzel yazamadı esasında , Emrah ve ailesi ile neler yaşadı,bilmiyoruz. Dolayısıyla hikayesinde boşluklar var. Hatalarını anlamış,Yamaç’ a destek bir Sena görmek güzeldi ama aynı şeyi Dilanın oyunculuğu için söyleyemeyeceğim. Delirdiği bölümlerde başarılıydı mesela çok beğenmiştim.
     2. sezon ilk 2 bölümünde yine bir donukluk vardı,bir şeyler eksikti. Son bölümde ise biraz daha iyiydi,
     İdris-Sultan banyo sahnesinde özellikle.

     • Gül

      Merhaba öncelikle gec yanıt verdigim icin kusruma bakmayın. 😶😶 Yazdıklarinıza bende katılıyorum. Bende vartoluyu cok seviyiyorum hele erkan beyi cok eskiden takip ederim her dizisini izledim. Ama fanların yaşları cok küçük diyemi yoksa başka sorunlardan mı bilmem ama Sena/Dilan a cok linc uyguluyor sonucta Dilanda 23 yaşında bir kız erkanı övmek icin hakkında dalga gecen şarkılar yazıp twitlemeleri hep torpilli demeleri cok yanlış. Sonucta normal oğretmen bir ailenin kızı ne kdara torpili olabilir ki? Vs ye katılıcağı zaman bile ayrı bir dalga konusu olmuştu bu kadarı cok. Tamam oyunculuğu o kadar iyi değil ama her hareketinde alay etmek cok kotü birşey bence. Sena da ise dediğiniz gibi hikayesi hic iyi yazılmadı ordan oraya dolanan boş bir karaktere cevirdiler ama onunda yaraları var. Lisede 2 kere intihar etmeye kalmış sonra hocası ile aşk yaşamış okulu bırakmis kendinden buyük birine ilgi duyanlar genellikle babalarıyla ilgili tramvaları olan kişiler. Bunlar hic devam etmedi. Biz senanin derinliğini hic göremedik. Bebeğini kaybetmesi bile 2 saniye ile geciştirildi. Bence kadınların halinden anlıyan 2.bir senedist gerek. Horzum harika erkek karakter yazarken kadın karakyerleri bu kadar uzakta bırakıyor. Ve aşklar bize gecmiyor.

     • Gözde E.

      Altına imzamı atıyorum. Kadın karakterlerimizi düzgün yazın :((

     • Özge

      Malesef öyle. Senaristin tutarsızlığından, kadınları iyi yazamamasından hepimiz şikayetçiyiz . Biz daha yapıcı eleştiriler yapabiliyoruz, ” Dilan bu bölüm kötüydü” dediğimiz gibi “ne güzel oynadı bu sahnede, duygulandım” diyebiliyoruz mesela. Objektif bakabilecek olgunluktayız. Ergenlik çagındakiler ise hep daha acımasız olurlar, bilindiği üzere. Kulak asmamak gerek öyle yorumlara , neyin ne olduğunu bildikten sonra.
      Asıl sorun Dilanın oyunculuğu da değil aslında, Dilanın Aras kadar iyi olmaması. Aras’ın karşısında daha iyi oyunculuk sergilemesini bekliyoruz, öyle olmayınca da göze batıyor haliyle. En azından ben böyle düşünüyorum. Umarım önümüzdeki bölumlerde kendini geliştirdiğini görebiliriz

     • Gül

      👏👏👏👏 doğru söz. Cok haklısınız ama Dilan ilk ismi gectiğindede linclenmişti. Genel olarak bir önyargı var ona karşı

 • Gül

  Öncelikle Merhaba Aslı Hanım. Yine guzel bir yazi emeğinize sağlık ama neden bilmem bana biraz kisa gibi geldi ☺ Kendimi bölüme cok kaptırdıysam demekki. ☺ Ben bu bölüm kara kuzulari daha sert bekliuordum ama ne diyim bana zayıf göründüler nerde o ilk tanitımdaki ağır hava nerde yamac teslim olucam diyince hemen inana mahsun. Özelliklede dizide mahsuna fena halde düşmüş olabilirim bu bölümde etkisiz görmek beni üzdü 😔 Yamacın akıl oyunları ise mutlu etti her iki karakteride seviyorum (tamam yamacın yeri ayrı ) ama mahsunun harcanmasındanda cok korkuyorum bölümü izlerken yamacın mahsunun senaya göz koyduğunu anladığında yapacakları hayal gücümü şekillendirmedide değil. Ama sena beni cok şaşırttı sizin aksinize ben onun bu değişimini önce yargılasamda sonra kendimi onun yerine koydum Sena yamaca hala aşık ve cok fazla şey yaşadı ilk böllüm sen benim şovalyemsin dediği adamsa bunu hic görmedi önce hayaller görmeye başladı sonra sadişi bıcakladı ardından kendini kuçağında hayali bir bebek ile evin catısinda buldu yamac olmasa belkide atliyacakti kocasida ona verilen ilaclari araştırmak yerine onu timarhaneye kapatti. İlaclar kesilince düzeldi ama bu seferde kendini kimseye anlatamadi kücücuk bir odada fare gibi kapali kaldi korktu korktukca saldirganlaştı iyice deli muamelesi gördü hatta elektro şoka bile maruz kaldi(tam hatirlamıyorum ama oyle birsey olmustu galiba) bunları sonra abisi geldi onu cokardi cocukluğunun katili bile ona inanırken yamac inanmadi. (onun acısindan oyleydi oğrenmeden önce) tam hamile oldugunu ögrendi bu seferde bebegini kaybetti belkidr evladinı hic hissedemeden aldilar ondan ve o tüm bunlari yaşarken yanlizdi. Şimdi sizr soruyorum bunlarin yarisini bile yasasaydik biz ne yapardik? Sözde kadin haklari savunuculari vartolunun gecmi

 • DreamyTangerine

  Yazmayı unutmuşum, eğer Ayşe ölmedi ise yeni hayatında kendisini birilerinin metresi olarak görsem hiç şaşırmam… 😂☺️

  • Gözde E.

   Birileri derken aklında isim var mı?

   • DreamyTangerine

    Yok, herhangi birisi..😂

    • Gözde E.

     Bir an Baykal ölmedi O’nun metresi falan diyeceksin sandım :))

     • DreamyTangerine

      Ahaha olur mu olur…😂

     • Gözde E.

      Genel olarak Karakuzular düşman olarak basit kaldı deniyor, bir Baykal, bir Nazım olamadılar sanki. Sen ne diyorsun?

     • DreamyTangerine

      Ben iyi geceler diyorum.

     • Gözde E.

      İyi geceler canım.

     • Özge

      Ay daha neler:)) Güldürmeyin:) . Ya Çetonun metresi olursa, Çeto Mahsuna Senayı diğer kadınların yanına götür gibi bir şeyler demişti. O kadınlarin arasinda Ayşe ve Karaca da olabilir pekala.Selim de bunu biliyordur belki

     • Gözde E.

      Amanin. Sen bu gece ne güzel senaryolar yazıyorsun vaaays. Olur mu olur.

     • Özge

      Aman Horzum görmesin, duymasın, yazacağı tutar:) Kilit mi vursak hayallerimize şimdilik

     • Gözde E.

      Yooo niye kilit vurasın, güzel hayallerinden yararlansın ki hep derim desteğe ihtiyacı var kadınlar konusunda. Elindeki ekip bu konuda maalesef yetersiz.

     • Özge

      Ekibi olduğuna emin misin? Tek başına yazıyor zannediyordum ben

     • Gözde E.

      Arka jenerikte yazan isimler var.

     • Özge

      Daha önce dikkat etmemiştim, bilgi için teşekkür ederim:) Buna rağmen gelişme olmamasına ne desem bilemiyorum. Düzelir umarım deyip bekleyeceğiz artık sıradaki bölümleri.

     • Gözde E.

      Rica ederim 🙂 Bölüm hikayeleri adı altında geçiyor. Şimdi baktım resmi hesabın paylaştığı arka jeneriğe tekrar yanlış bilgi vermiş olmayayım diye.

  • Gül

   İrem hanım instagramda Cetoyu takip etmeye başlamış belkide aralarında birşeyler olabilir ilerleyen bölümde

   • Gözde E.

    Çeto da bazılarına tercih olarak farklı gelmiş ama..

   • Çeto’nun tercihleri hemcinsleri bana göre ^^

    • Gözde E.

     Benim psikoloğum fetişi var dedi Çeto’nun. Saten pijama da bunun göstergesiymiş mesela.

     • Yahu kadınla / adamla dizi mi konuşuyorsun?

     • Ayla

      Olacagi buydu kiz dizilerle yatiyor dizilerle kalkiyor:))

     • Gözde E.

      Bir sürü konuda konuşuyoruz Çukur’da onlardan biri oluyor bazen. Diziler harici ilgilendiğim bir sürü konu var efenim 🙂

     • Gözde E.

      O da seyrettiği için Çukur’u birazcık konuşuyoruz evet 🙂 Kadın.

     • Ayla

      Ne güzel ya hep ortak bir dizide bulusuyorsunuz psikologunla. Dizi sayini ögrendiginde Gözde bu kadari zarar azi karar demedi mi?:))

  • tövbe tövbe… Ya bütün bir sezon kadınlığımı yaşayamıyorum diye dolandı durdu da metres biraz ağır oldu. Ha milli metres gibi olacaksa o ayrı ^^

 • DreamyTangerine

  Bölüm özelinde kısaca;
  Meczup ile Salih yeşil sahada sahnesini hatırlamak dahi istemiyorum, yerli dizi yersiz uzun, nolur iki saat yirmi dakikalık bölümler olacak diye kastırmayın da böyle sahneler yazılmasın… komik değildi bir, Çukur bir komedi dizisi değil iki, komedi anları elbet olacak ve onu karakterlerin birbirleri ile didiştikleri sahnelerde gayet güzel verebiliyorsunuz zaten bu da üç… bakınız bölümdeki bilumum Cumali-Aliço sahneleri veya abi kardeş atışmaları….dizinin komedi anları için bunlar yeter de artar. Halbuki futbol sahnesi gibi zorlama sahneler, hem bölüm içinde sırıtıyor hem de Salih gibi efsane bir karakteri kötü bir karikatüre döndürüyor bir anda, gerek yok… 😷

  Salih’in sığındığı mekanda karşılaştığı meczup ile gelişen “kaderin acı cilvesi” yine çok güzel bir virajdı hikayede, Halil belli ki İdris’i aramış bulmuş buradan bir şey çıkar mı? anlamadığım bir limon mevzusu var İdris koyuyor limonları da Halil ne yapıyor onları?

  Yıldız-Cumali wowwww wowww wowww… 🔥🔥🔥🔥🔥Vallahi haftalardır UTC’de gazı verilen Merve-Kerim (ki onları da seviyorum o ayrı mevzu) ikilisini yarım dakikalık bakışma sekansı ile yakıp geçtiler… çok ama çok iyi bir eşleşme ve yine bir ters köşe, biz geçen sezon Cumali acaba Saadet’e mi yanık, Yıldız acaba Vartolu ile olur mı derken?! Horzum neler de düşünmüş!!! Aşağılarda bir yerde okudum, yazmadan duramayacağım, Yıldız daha önce pavyonda konsomatrislik yapıyordu, KK’dan sonra bedenini de satmaya başlamış diye anlıyoruz maalesef. Kendisini Cumali’ye yakıştırmamak ile ilgili durum yapmak zorunda kaldığı bu işten dolayı değildir diye umuyorum.(Ki bal gibi de olmuşlar üstelik oyuncular o kısacık sahnede tüm o geçmiş ama asla unutulmamış duyguları olağanüstü güzel geçirdiler. ) Hayat seçimler kadar seçemeyip olmak zorunda kaldığımız durumların da toplamıdır ve karnını doyurmak için bedenini satmak dünyanın en ahlaksız en yüz kızartıcı insanlık hali de değildir bana sorarsanız. Hele ki ben düşmanlarımın çocuklarını öldürdüm diye bar bar bağırmış bir adamın yanında! Veya başkalarının hakkını yiyen, canına malına kast edenlerin olduğu bir dünyada….

  Ve bölümün beni en dağıtan bana izlemesi en ağır gelen sahnesi, İdris-Sultan-Sena banyo sahnesi… bunu yaramayacağım bile çok ağır çok beklenmedik izlemesi çok zor bir sahneydi. Hiçbirinizin bu konuya değinmemiş olması beni şaşırttı doğrusu.

  Dediğim gibi şimdiden en sevdiğim bölümler atasında yerini aldı bile!

  • Özge

   Merhaba , Yıldız-Cumali konusuna değinmek istiyorum ben. Söylediklerinde haklısın öncelikle,bir insanı öldürmeyi normal karşılayan adamların yanında Yıldızın yaptığının ahlaksızlık olduğunu kimse söylemez, söylememeli de zaten. Şahsen Yıldızı canlandıran oyuncuyu 1 .sezondan beri antipatik bulduğum ,oyunculuğunu beğenmediğim için Yıldızın Cumali ile olmasını istemiyorum ben. Bu konuda önyargılı değilim yalnız. Hayat kadını olmasının Cumali açısından ne gibi bir tepki ile karşılanacağını merak ediyorum ama, sevdiğine sahip çıkan bir adam görür müyüz diye Gözde ile de konuşmuştuk. Geçmişte ne yaşadılar, nasıl ayrıldılar bunları da görebilirsek fikrim değişebilir belki ,şu anda olumsuzum ama.
   Banyo sahnesi,İdris Sena ilk görüş anı çok etkileyiciydi gerçekten. O kadar güzel sahneler vardı ki aslında, hepsine değinebilsek keşke uzun uzun:)

  • Ayla

   Yildiz i Cumali ye yakistirmayan BEN ve Özge ve ben kendi adima konusabilirim evet Yildiz hayat kadini oldugu icin yakistirmadim,Cumali gibi maço bir adam kaldiramaz bu meslekte ki kadinlari diye düsündüm. Yani sen yukarida ki laflari ya BANA yada Özge ye siraladin. Burada hepimiz birer bireyiz,degisik hayat görüslerimiz var,hayata degisik pencerelerden bakiyoruz. Bazilarimiz genc,bazilarimiz orta yasli bazilarimiz da ben gibi ALTMIS yasa merdiven dayamis biri.
   Ben degisik düsünebilirim,sen degisik o degisik. Birbirimize laf sokusturmak yerine birbirimizin düsüncelerini oldugu gibi kabul edelim bence. Yildiz in meslegi ahlaksiz,yüz kizartici demedim. Sonucta oda bir meslek ama unutma ki sonucta bu bir dizi. Ben defalarca belirttim bu dizide sevdigim kadin karekter yok,Yildiz da dahil buna,karekteri sevmememin meslegi ile alakasi yok. Ama Cumaliye yakistirmamamin alakasi meslegi ile ilgili ve bununda ARKASINDAYIM.
   Burasi birbirimize hakaret etmeden,diziler,karekterler hakkinda elestiri,övgü yaptigimiz bir platform. Hür irademle istedigim karekteri birbirlerine yakistiririm veya yakistirmam. Ayni sekilde bazi karekterleri severim,bazilarini sevmem.
   Ben nasil ayy Sena yi neden seviyorsun,miy miy Saadet in nesini seviyorsun diye hicbirinize hesap sormuyor ve sizlerin begenize saygiyla karsiliyorsam aynisini beklemekte hakkim.
   Bu ikisini nasil yakistiriyorsun demek nasil HADDIM degilse aynisini da beklemek hakkim. Unutma ben 60 yillarin cocuguyum ve senden cok daha yasliyim,hayat görüsümde ona göre.

   Idris Sultan i yikama sahnesinde hic ama hic etkilenmedim,birkere evlilik,birliktelik iyi ve kötü günde beraberlik sözü vermekle baslar. Sultan in kötü gününde de kocasi Idris var. Ama Perihan Savas in muhtesem bronz halini izlemekten sahneye odaklanamadim. Birde müsadenle koca bir sezon boyunca CADI Sultan diyen ben malesef kadinin durumundan etkilenmedim. Ama etkilenene de SAYGI duyuyorum.

   • Konuyu uzatmak istemiyorum ama admin kimliğim ile altını çizmek isterim;

    Cumali – Yıldız konusunu şölen çok güzel açıklamış – kendi bakış açısına göre ve eklemiş ‘umarım düşündüğüm gibi değildir’ diye. ben katılıyorum ona +1! Ama bu yazdıklarımın ona katılıyor olmam ile alakası yok. Genel bir açıklama;

    Sen Cumali – Yıldız birlikteliğinin olmaması gerektiğini düşünenlerdensin. Şölen’in yukarıdaki yorumunda düşündüğü / yanlış anlamış olmayı dilediği gibi, bu gelişmeye katılmıyor, uygun bulmuyorsun. Fakat dikkatini çekerim burada seni ve seninle hemfikir olanları yargılayan bir durum yok. Seni ve senin gibi düşünenlere özel ikna etmeye çalışmak yok. Hele ki laf sokmak hiç yok…

    Bu konu aynı Sena’da olduğu gibi… Yorumların içindeki ‘Sena’yı neden sevmiyorsunuz?’ gibi olan soruların ‘neden sevmiyorsunuz, sevmelisiniz – sevin’ gibi bir bir ikna çalışması amacı gütmemesi Yıldız’ın ve diğer karakter için de aynı…

  • Gözde E.

   Selam canım. Ben de senin gibi yeşil saha sahnesini gereksiz buldum ama benim yorumumda Birgül’ün sahne için yazdıkları da mantıklı geldi bir yandan.

   Halil dedi ki İdris bazen limon koyuyormuş, bazen sebze, bazen meyve. Yani ona yiyecek bırakıyor bu şekilde.
   Kesinlikle bence de Yıldız Cumali vovvvv. Onlarla ilgili yeni sahneler, geçmişlerine dair detaylar için sabırsızlanıyorum.
   Ben İdris-Sultan-Sena banyo sahnesinin sadece Sena’nın İdris’i traş etmesine benzediğine değinmiştim ve evet çok zordu seyri, Sultan’a orda çok üzüldüm. Ayla bronzluğundan duyguya odaklanamadım demiş ama ben hiç fark etmedim bronzluğunu.

  • Çukur’a gelmeden, bana MerKer yazsana <3

   • Gözde E.

    Ve aslı UTC seyreden bir konuk yazar yakaladı 🙂

    • Haha zıpkınla dolaşıyıor gibiyim.. Ben de çok sevdim MerKer’i de sadece kısa videolardan takip ediyorum.

     • Gözde E.

      Zıpkın hedef tutturamadı galiba 🙂

     • Ayla

      :))))))

     • Gözde E.

      @aslininsureti:disqus Özge de Merker seyrediyormuş bence o yazabilir ne dersin ?

     • Ayla

      Bak simdi Asli ya yardin ettin,büyük balik Özge yi yakaladi:))
      Ben gecen sezon finali olmadan birakmistim UTC ve hic pisman olmadim.
      Bundan sonra o senaristin bir dizisini izleme karari vermek icin 10 defa düsünecegim:))

     • Gözde E.

      Kiralık Aşk aynı senaristin. Erkenci Kuş da onun hikayesiymiş. İkisini de seyretmedim, sen seyrettin mi? Kiralık Aşk çok övülüyordu romantik komedi olarak.
      Aslı Özge’ye Kızım’ı da yaz dedi birkaç kere ama olumsuz cevap aldı, umarım bu defa yakalamıştır.

     • Ayla

      Kiralik askin ilk bölümünü izledim ama beni sarmamisti. Ranini de cok popülerdi,dizi bittigi halde bir yil gecmis olsa bile KA hayranlari hala yas tutuyordu. Bende meraklandim kim bu senarist diye ve UTC öyle basladim,tam bir hayel kirikligiydi:(
      Erkenci kus ise tek bir fragmanina bile bakmadim.

     • Gözde E.

      Ben o yaz dizi seyretmek istemediğim için kaçtım ama dediğin gibi seyredenlerin bu fanlığını biliyorum.

     • Ayla

      Vay Gözde seninde dizi izlemedigin yazlar olabiliyormus. Ruh hali iste…

     • Gözde E.

      Bir sonraki yıl mıydı sadece Yüksek Sosyete’yi seyretmiştim ki O da ilk fragmanlarında kış dizisi gibiydi sanki. Ruh hali aynen. Ama yazın eski kaçan dizileri seyretmek en akıllıcasıymış 2 yıldır onu anladım.

     • Ayla

      Asli Enver ve Aras Bulut un tv de dönen reklamini gördün mü? Ikisini cok yakistirdim ve bir sonraki dizide beraber oynasinlar. IG basladi,reklam bitti. Sende kizim i izliyorsun herhalde

     • Gözde E.

      Görmedim o reklamı, görürsem yorum yapiciğim 🙂 Evet Kızım, reklamdan sonra bitiyor, özetliydi ama bu bölüm de reklamsız gitti.

     • Yazamam dedi ki, konuştuk bunu

     • Bu sefer olmadı. Çalışmaya devam <3

   • DreamyTangerine

    İzlemiyorum ki artık, sadece kısa videolar onu da hafta sonları… uzaktan seviyorum denebilir…😋

    • hahah sen de bendensin

    • Gözde E.

     Ne MerKer’miş yahu. Diziye hiç bakmamış olanlar bile bu çifte bakmaya başladı 🙂 Ben hariç 😀

     • Özge

      Ortalığı kasıp kavurdular valla, bu nasıl bir uyumdur😊 Sen izliyordun diye hatırlıyorum, bıraktın mı?

     • Gözde E.

      Ben hiiiiç seyretmedim. Daha ilk fragmandan ilgimi çekmedi. Geçen seneki dizilerimden de henüz hiçbirini bırakmış değilim.

     • Özge

      Sezon bölümüyle ilgili konuştuğumuzu hatırlıyorum 3 ay önce , kısa video bakıyorsun o zaman

     • Gözde E.

      Yok kısa videolara da bakmıyorum. O ben değilim 🙂 Kiminle konuştun acaba?

     • Özge

      Allah Allah seninle konuştuk diye hatırlıyorum nedense:) Hatta balkondan düşeni tahmin etmiştim benzeri bir şey demiştin. Aslıyla mı konuştuk acaba:)

     • olabilir. ben bakıyordum kısa videolara ama sezon finali ve önceki bir kaç bölümü bilmiyorum

     • Özge

      Diğer arkadaşlarla konuştuk o zaman:)

     • Ben big little lies’ı da izlemedin ama dimi?

     • Ayla

      Sana hep sorucagim This is Us orjinalini izledin mi? Su siralar 3 cü sezonu izliyorum cok sevdim cok:)
      Türk uyarlamasina bakip kahrolacagim:(

     • İzlemedim.

     • Gözde E.

      Hayır.

   • Özge

    Favori çiftim MerKer😍 Nasıl ateşliler ama , onlar sayesinde yeniden döndüm diziye

  • Hoşgeldin… Aa demek Vartolu – Halil Sahnelerini sevmedin… En başta bu da ne dedim mi dedim!, ama sonra geneli içerisinde -ki evlerindeki hayata dair konuşmaları sevdim, o futbol sahnesi de kaynadı gitti. Güldüm mü, evet ^^
   İdris’in meczupa verdiklerini sırf limon olarak düşünme, o gün elinde taze ne varsa veriyor. limoncu ya idris babalık yaptığını gösterebilmek için Halil’in şansına da limon düştü o gün…

   Yıldız – Cumali’nin şimdiki hikayesinden çok geçmişteki hikayesini daha doğrusu kopuşlarını merak ediyorum ben. Ve bir kadının sırf hayat onu bedenini satarak hayatta kalmaya itti diye bir adamla birlikteliğinin yakıştırılmamasına katılmam mümkün değil. Gitsin limon satsın illa bedenini mi satacak gibi bir durum söz konusu değil, özel bir durum bu!.

   Bu sezon Yılduz’ı sevmiyorum ben, neden bilemedim… Biraz izleyip görelim…

   Ben banyo sahnesinde ağladım 🙁

   • Ayla

    Asli sen Dreamy nin yazdiklarini tam olarak anladin mi acaba? Yazisinda beni kast ediyor ve bana bozuluyor. Ben Yildiz in mesleginden dolayi Cumali ye yakistirmadim. Cumali nin eski kafa,maço biri oldugu icin yakistirmadim. Bu düsüncelerimede kimse prangalar vuramaz.
    Ben hicbirzaman Yildiz in meslegi icin tüh kaka demedim vücüdunu satmak yerine limon satsin ise hic demedim. Hayat kadinlari hayatin bir gercegi ve tabiiki de dizilerde de olacak,olmali.
    Gecen bölümde cok sevdigim bir yorumcu hayat kadini yerine o…..u kelimesini kullanmisti ben bir afallamistim cünkü hala ben o kelimeyi acik acik yazamiyorum. Ama hic üstünde durmamistim o o ben benim. Yildiz i mesleginden dolayi Cumali ye yakistirmadigim icin bu kadar tepkiyi anlamiyorum dogrusu. Her ikiside hayali birer karekter…
    Herkes gibi mi düsünmeliyim? Cogunluk yakistiriyor diye bende mi yakistirmaliyim?
    Ya bu deveyi güdecegim yada bu diyardan gidecegim galiba…

    • Yahu kimse pranga vurmuyor,hatta vurmak istemiyor bile… “Umarım böyle düşünmüyordur” diyor. “Böyle düşünmeli” demiyor ki?

     Kimse kimsenin aynı düşünmesini de istemiyor. İlla benim dediğim / benim düşündüğüm doğrudur demiyor.

     Dönüp dolaşıp aynı konulara geliyoruz ya ben mi okuduğumu senin ve varsa senin gibi düşünenlerden (başka yazan yok o nedenle var mı yok mu bilmiyorum) farklı algılıyorum diye tekrar okuyorum takıldığın yorumları ama açık yüreklilikle söyleyeyim ki bahsettiğin gibi bir metazoriye rastlamadım

   • Ayla

    Asagida bana verdigin cevabi görmeden bir tik asagida ki yorumu sana yazdim. Tamam anladim ve konuyu kapattim

 • DreamyTangerine

  Selam herkese!
  Bölüm şimdiden en sevdiğim çukur bölümleri arasına girmiş olabilir. Giriş, gelişme, sonuç, bam bam bam vurdu onikiden Horzumcuğumuz, saygıyla eğiliyorum yeteneği karşısında. Hikayeye bu kadar hızlı virajlar aldırmak, üstelik arabayı devirmeden, her babayiğidin harcı değil. 🙇🏻‍♀️ Öncelikle geçen haftalarda yazamayıp da içinde kalanlar:

  1-Selim öldü dedik, hikayesi yarım kaldı dedikse bile kabullendik, “çukurda yaşayan bir hayalet var” duvaryazısında refere edildiği gibi hayalet olarak çukurda kol geziyor, ikinci sezon birinci bölümün en büyük sürprizi…

  2- Akşın kesin ölür dedik, babası ölünce kötü kalpli üvey annenin çatı katına atıp evin hizmetçisi yaptığı Külkedisi Cindrella’ya dönmüş vaziyette bulduk kendisini. Hatta daha da fena şekilde, Celasun ve ailesinin mütevazı evinden bambaşka bir ağır dram hikayesi yarattı Horzum. Beklediğimiz gibi, bundan sonra Karaca ile Celasun sayfası açılsa ne gam? Beklenen klişeyi şimdilik pas geçti, bir ters köşe daha!

  3- Kanlı düğünden ve Erbaa baskınından çok daha fazla kayıp olması beklenirken bir çok karakterin yaşamasına izin verdi. Bu noktada artık bize sunduğu hikayeyi şöyle okumaya karar verdim; Niyet cidden öldürmek olsa idi orada sadece eğlenmek amacıyla bir arada olan ve dolaysıyla gardı düşük olan savunmasız bir grubu bahçenin çitini de hızla aşıp yakın mesafeden uzun namlulu silahlarla takır takır tarar işi bitirirlerdi ama hayır öyle yapmadılar. bahçede belli bir mesafeden sıkılan kurşunlar kimisi ağaca çiçeğe kimisi havaya isabet etmek suretiyle düğün mekanı basılmış. Çukur gibi bir alemin, racon dünyasının içindeyseniz ölmek belki bir düşman grubun sizin için keseceği en büyük ceza veya başa gelebilecek en kötü mutlak son değil. Ölmekten beter olmak, özünü, benliğini, yaşama sebebini, krallığını, hükümdarlık alanını kaybetmek belki ölmekten daha beter. Katliamlardan sağ kurtulanların hepsinde bunu görmemizi istediler ilk üç bölümde. Yaşamak sadece nefes almak, kalan günleri geçirmek olmuş hepsi için, akıllar yitirilmiş ,dilller tutulmuş, kimisi inzivaya çekilmiş, kimisi bunalıma girmiş, geri kalan herkes aslında geçmiş kişiliklerinin sureti sadece, özleri gitmiş, kendilerinin hayaleti olmuşlar, ölüler aslında Horzum (dolayısıyla KK’lar) yine de hepsini “katletmiş” ama suretlerinin bu dünyada kalmasına “izin vermiş”.

  Artık bu saatten sonra adamlar nasıl ölmedi, tarandılar, ölmediler, hoyff poff tarzı yorumlara karşı surat yapma hakkımı saklı tutarak, bu mevzu ile ilgili olarak konunun benim açımdan bu şekilde kapandığını belirtiyor ve bölümle ilgili düşüncelerime geçiyorum. 😅

  • Ayla

   Ya nazil ölenler bu kadar az aklim almiyor. Hepsi yerdeydi,yakin mesafeden tarandilar. Hadi ne olur surat yap bana….

   • DreamyTangerine

    Merhaba Ayla,
    Ben kimseye bir fikir empoze etmeye çalışmıyorum ve kimseye karışmıyorum. Herkes gibi kendi fikrimi söylüyorum.Provokatif üsluptan uzak durduğumuz sürece de birbirimize katılmasak da birbirimizi anlayabileceğimize eminim. Mesela Özge’nin bana cevaben yazdıkları gibi. Ama senin üslubunu fazla sivri dilli ve böylesi minnoş bir platform için biraz saldırgan buluyorum doğrusu. Bu nedenle de epeydir uzak duruyorum. Bunu da bana cevaben yazdığın için yazdım. Tavsiyeye gerek yok. İyi akşamlar dilerim.

  • Gözde E.

   Çok güzel bir yorum bu, öperim 🙂

  • Selam Şölen…

   Ben de madde madde yazacağım; hayalet şövalye vardı ya Johhny deep’in filmi. Neydi adı? Selim de öyle olsun istiyorum ben. bir fonksiyonu olsun. Öyle bunalım bunalım dolaşmasın!.

   Of Karaca’da ölmedi ki umarım eski defterleri açmaz sevgili Gökhan…

   Sen de yok hükmünde kabul ediyorsun taranıp ölmemelerini. Ben de öyle yapmaya karar verdim. Mutluyum huzurluyum :)))

 • Ayla

  Gözde sana kolay gelsin elimden geleni yaptim:))

  • Gözde E.

   Ben giderken 60 civarıydı döndüm 200 hey maşallah :))))

 • Buke Oguz

  Gelelim bu haftanın yaşayanlarına :))) İdris tahmin ettiğim gibi hayatta ve ölmesine hayır demeyeceğim Sultan da… Gerçi Sultan’a yaşıyor denemez, yaşayan bir ölü demek daha doğru olur. Geçen sezon çok kızmış olsam da bu haline üzüldüm Sultan’ın ben. Yine de inşallah bir daha hiç konuşamaz diyorum… Sultan günahlarının bedelini torunları ve gelinleri ile ödedi ve ölü sandığı oğullarıyla… Anne baba için en büyük acı evlat acısıdır derler. İdris ve Sultan bu acıyı fazlasıyla yaşamış oluyorlar.
  İdris’i ilk gördüğümde O’nun da kafa gitmiş dedim ama sadece dalmış meğerse. Fiziksel bir hasar kalmamış onda saldırıdan belki ama ruhen aldığı yaralar elini eteğini her şeyden çekmesine sebep olmuş. Onun için artık kavga yok, sadece Sultan var. Bir de göremese de uzak kalsa da hayattaki oğulları ve gelinlerinin , doğacak torununun iyiliğini istiyor. İdris tekrar pazarcılığa dönüş sandım önce ama emaneten bakıyormuş Emmi’ nin tezgahına. Emmi de kavgadan uzak duruyor artık. Eski Emmi olsa Servet miydi Sermet mi emin değilim o limoncunun adı, onun mallarını deviren Hortlak’ın hakkından gelirdi. Önce benzettim sandım ama Kahraman’ı öldüren , uyuşturucu sattığı için linç edilen adam gerçekten hortlamış ya… Çukur demek ki sadece linç etmiş, kan dökmüş ama öldürmemiş diyelim kapatayım konuyu :)))
  Emmi’nin üç silahşörler kitabını görünce dona kalması- Paşa’yı hatırlamasına yordum bu sahneyi-, sonunda ölen yok dimi diye sorması duygulandırdı. Çukur’un üç atlısı, üç silahşörü eksik artık çünkü… Yalnız kitapta çatapat var diye heyecanı , sevinci ne güzeldi öyle. Eski günlerini özlüyor belli ki :((
  Yamaç ve Sena’yı eskisi gibi yan yana ve gülerken görmek çok güzeldi. Özlemişim ikisinin sahnelerini. Eski Sena’yı- Yamaç’la ilk tanıştıkları zamanlardaki – görür gibi oldum tavırlarında bu hoşuma gitti. Sena nihayet normal olmadığını kabul etti. Kim eski sevgilisine sırf acıdığı için uyuşturucu bulur ki dedi.Artık kendi hatalarını da görebiliyor. Bir de bana güvenmedin dediği Yamaç’a, O’nun kadar kendinin de güvenmediğini kabul ettiğinde tamamdır: ))
  Evet Sena da değişti sonunda. Artık “Sen bu değilsin Yamaç” demiyor. ” Sadece ikimiz olalım Çukur umrumda değil ” demiyor. Çukur’a ” Evimiz” diyebiliyor artık. Yamaç’ın başka türlü olamayacağını anlıyor artık hatta bunu Yamaç’a da söylüyor. Bunu sitem ederek söylemiyor üstelik. Oysa geçen sezon uyuşturucu olayından sonra bile ” Çukur’un ihtiyaçları yanında benim sorunlarımın ne önemi var ki ” sitemleri vardı Sena’nın.
  Zaten tüm yaşadıklarından sonra aynı kalması beklenemezdi. Kırgın da olsa Yamaç’ı seviyor ve yanında. Yamaç da bundan güç alıyor. Başına gelen her şeyin suçlusu olarak O’nu görmüyor artık. Yamaç’tan kendini her şeyin suçlusu olarak kendini görmemesini istediği sözleri güzeldi.
  Evet bu sahnede bütün izleyiciler olarak anlamadığımız tek nokta neden Saadet öldü dediği sanırım. İki ihtimal geliyor aklıma
  1. Yamaç Salih’i bulsun diye öyle dedi. Saadet kaçırılmış , adamların elinde dese de olurdu ama öldü dedi.
  2. Salih’in sözleri : “Sözlerinde durmadılar. Bize bir Saadet’i çok gördüler be.” Buradan Saadet’in öldürüldüğü sonucunu çıkarmış olabilir.
  Yamaç’ın Saadet öldüğünü öğrendiğindeki gözyaşlarına kıyamadım yine :((
  Aliço nihayet hastaneden çıktı. Yamaç’ın bu son gelişim demesi etkili oldu belki de buna… Ve Aliço’nun hiçbir yerde kaydının olmaması ilginç… Aliço’nun askerlik hayatı ve geçmişine yine değinilebilineceği anlamına mı geliyordu bu sahne acaba? Umarım öyledir. Aliço’yu gördüğünde Yamaç’ın mutluluğu ayrı güzeldi, Cumali’nin ikisinin haline şaşkınlığı ,” aşka bak” deyişi ve “selvi boylum al yazmalım” benzetmesi ayrı güzeldi.
  Cumali Aliço sahneleri de eğlenceliydi. Cumali’nin ” Aliço topuk ” demesine topuğunu yere vurarak karşılık veren Aliço sevilmez mi yaaa… Ya Yamaç’ın seni çok seviyorum demesi Aliço’ya… Özlemişim sahnelerini :))))
  Cumali ve Yıldız’ı sevdim :))) Bu ilişkide Sultan engelinin olması muhtemel. Bu nedenle Cumali annesi ile konuşmuyor olabilir. Ya da hapse girmesi Sultan yüzünden ve içeri girince Yıldız’dan ayrılmak zorunda kaldı. Annesine bu yüzden kızgın. Hala baskın sonrasında Cumali’yi durdurabilmek için Sultan’ın polise ihbar etmiş olabileceğini düşünüyorum .
  Ve üçlü birleşme nihayet gerçekleşti. Haftaya Çukur’u geri alma mücadelesi başlıyor :))) Birbirlerini yiyecek olsalar da üç kardeş aynı karede çok güzellerdi. :)))
  Cumali Vartolu’nun bulunmasına ses çıkarmadı. Düşmanını yakınında istiyor demek ki. Zamanı gelince indirebilmek için :(((
  Yeni bölümden ilk sahne yine çok güzel…Kardeşini koruyan Vartolu’ya ( kalp kalp kalp ) O sözleri Cumali’ye ben de yakıştıramadım ama Salih’e böyle bir tavır içinde olmasını da bekliyordum…

  • Ayla

   Sen ve Gözde romantik takiliyorsunuz Cumali ❤️Yildiz:)
   Cumali Vartolu yu indirmeye calisacagi kesin. Sena Yamac sahneleri icin yazdiklarini es geciyorum:) Diger yazdigin herseyi cok begendim kalemine saglik.

   • Gözde E.

    @bukeoguz:disqus Romantiğiz evet :)) Cumali Yıldız’ın çok güzel bir çift olduğunu düşünüyoruz hatta değil mi Büke

    • Ayla

     Siz yakinda evlendirirsiniz bunlari:)) Yildiz evet artik Karakuzular geldiginden beri vücudunuda satiyor ve 4-5 cocuguda var. Kadin hem cocuklarinin karinlarini doyurmak icin bu meslegi yapiyor diger bos zamanlarinda cocuklariyla ilgilenmeye calisiyor.
     Simdi cukur böyleyken Yildiz in durumuda böyleyken siz iki romantik Yildiz ve Cumali den nasil sahneler bekliyorsunuz? Maco Cumali flört mü etsin? Yildiz a bir buket cicek mi alsin? Hadi bir aksam onca cocugu birilerine teslim etti ve Cumali ile yemege cikti diyelim ve meslegini icra ederken tanidigi bir adam karsilarina cikti ve Yildiz a laf soktu. Eski kafali,maço Cumali animallah neler yapar o adama! Ben bunlarida düsünerekten Yildiz gibi meslegi olan birini yakistirmadim Cumali ye. Yok bu ikisi konusunda mantigim ön plana cikiyor:)))

     • Gözde E.

      Belki aralarında bu tarz sahneler görmeyiz, sadece çok kısa bakışma ve konuşmalar olur bilemedim şimdi. Geçmişleri ile paralel yürür. Flasbackler seyrederiz. Aklıma gelen en mantıklı teori bu.

     • Özge

      Aynen, önce hikayenin altı doldurulmalı, gerçekten inanmalıyız aralarındaki sevgiye. İlla evli mutlu çocuklu bir süreç yaşanacak diye bir şey yok:)

     • Gözde E.

      Belki dolunca mesela sen de desteklersin bu çifti 🙂

     • Özge

      Belki de:) Bir zamanlar Yıldızı Salihle yakıştırmışlardı ya, hatta sanki aralarında bir şey olacak izlenimi verilmişti, Saadet Cemille evleneceği dönemler.
      O zamandan beri gıcığım kendisine, bir SalDet’ci olarak. .Neyse ki öyle bir şey olmadı. Salihle bir beraberliği olsaydı Cumali ile şansı hiç olmazdı zaten.

     • Ayla

      Ben Yildiz i Pasa ya yakistirmistim cünkü ikisinide sevmiyordum:)) Birde Pasa ya lahana dolmasi yapmisti. Ayy birde Salih e de mi yakistirmislardi?:))
      Gözde de cirpinip duruyor Yildiz ve Cumali yi desteklemen icin:)

     • Özge

      Ben de Hatırladım o sahneyi şimdi:) Paşa aşık olur demiştim hatta,çok manidar bakıyordu sanki. Evet, Salihle olsun Sadişi bıraksın diyenler vardı.Gerçekten bıraksaydı kim inanırdı Salihin sevgisine?
      Kötü bir şey yapmıyor ki Gözde:) Eğitimde görüş geliştirme diye bir model vardır, çok severim. o yüzden açığım olumlu olarak fikir değişimlerine 😉

     • Ayla

      Galiba kadin türk izliyeci dizilerde aşk meşk ariyor,romantik takiliyor. Galiba Birgül yazmisti ben bu diziyi ask dizisi olarak görmüyorum ve öylede beklentim yok. Bende ayni düsünüyorum,cukur dizisinde aşk meşk beklentim yok:)) Birde adami gördük kadin karekterleri iyi yazamiyor,galiba ondan benim öyle bir beklentim yok.

     • Özge

      Aşk olmadan da olmaz ama:) Ben de dibine kadar romantizm sevmiyorum ,vıcık vıcık yansıtılan ilişkileri özellikle. Kararında olduğunda güzel oluyor. Aynen güzel yazılmaması da etkili.
      Çukurda da bir çoğumuz aksiyonu, kardeşler arası muhabbetti daha çok seviyoruz zaten

     • Gözde E.

      Ben de Çukur’da aksiyon ve kardeşler arası muhabbeti daha çok seviyorum ama aşk hayatın en güzel gerçeklerinden olmazsa olmaz 🙂

     • Gözde E.

      Yıldız-Paşa yakıştırmasını hatırladım. Hatta o zamanlar ben de yakıştırmıştım :)) Lahana mıydı? Çok severim <3

     • Gözde E.

      SalDet? Bu ship’i ilk kez duydum. 🙂 VarSad ve SaSa vardı twitter’da. (vartolu sadiş , salih saadet/Sadiş)

      O zaman ben de gıcık olmuştum Saadet’i harcıyorlar diye :)))

     • Ayla

      Peki Vartolu Yildiz yakistirmasi bu sayfalarda konusulmusmuydu? Sanki Nur yakistiriyordu galiba?

     • Gözde E.

      Evet konuşuldu o dönem. Aslı da yakıştırdı sanırım ama emin olamadım şimdi.

     • Özge

      Aa görmedin mi gerçekten, ben en başından görmüştüm SalDet olarak:) VarSad olabilirmiş ama artık geçerli değil.Vartolu gitti Salih geldi neticede:)

     • Gözde E.

      Karakter ismi Vartolu diye geçtiği için VarSad bitmez bitemez :))

     • Buke Oguz

      Yooo böyle sahneler değil bekledigim. Geçmişlerini hatırlasınlar, uzaktan uzağa birbirlerine baksınlar. Cumali uzaktan kollayabilir mesela Yıldız’ı. Çocuklar ile ilgilenebilir eğitim falan anlamında vs vs….

      3 çocuğu yok muydu Yıldı’zın. :)))

     • Ayla

      Iyi mi ben 3 cocugu 5 yapmisim,olumsuz takiliyorum ya:))) Tamam Gözde ve ikinizi anladim simdi ne tür sahneler hayel ediyorsunuz.

    • Buke Oguz

     Aynen canim. Gördüğüm anda güzel oldular dedim 😍😍

   • Buke Oguz

    Selam Ayla teşekkür ederim :))) Ne yapalım ya aşk güzel şey. Eee ben ikisinin birbirine bakışını da sevdim. CumYıl nasıl yazılacak meraktayım. ♥️

  • Özge

   Yıldız-Cumali harici katılıyorum diğer yazdıklarina 🙂 Ben Cumalinin tepkisizliğine anlam verememiştim . düşmanını yakınında istediği için kabul etmesini mantiklı buldum sen söyleyince. Uykusunda mı boğacak ,ne yapacak kestiremiyorum adamı😭
   Sultanın her işte olduğu Cumali Yıldız ilişkisinde de parmağı vardır kesin. “Senin iyiliğin için” demişti Sultan. Ya ihbar etmesini ya Yıldızdan ayırmasını kastetmiştir bence de. Cumalinin o anki tepkisi yerindeydi, ( zina çocuğu demesi hariç) “gel kardeşim sarılalım demesini beklemiyorduk zaten.Tam tersi ben orda Salihin Cumaliye diklenmesini sevmedim.Hem suçlusun hem güçlüsun,sen bir otur yerinde,adamın damarına basma dedim hatta 🙂

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Ne olacak, sultan yıldız’a bir Cemil bulmuştur. Yıldız’ın çocukları kocasındandı. Sena ile konuşurken öyle demişti. Aradan çok zaman geçti. İşin doğrusu sevdiğim tek kadın karakter Mihriban. O da sahneler siyah-beyaz olduğu içindir:))

    • Özge

     Mibriban da çok masum değildi ama. Salihi boş bir avuntuya sürükledi. Bunun haricinde anneliğine ,mücadele etmesine, bu uğurda ölmüş olmasına saygı duyuyorum, Salihimizin annesi neticede, sevmemek mümkün mü <3 .Sultan artık etkisiz eleman olsun,en büyük isteğim bu. Cumalinin yuva kurmasına engel oldu, Selimle Kahramanı zorla evlendirdi, Saadete besleme gibi davrandı yıllarca. Bu mu annelik? Başından beri siyah bir karakterdi, gri olan tek bir özelliğini göremedik hiç.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Mihriban’ın sahneleri renkli olsa ona da sempati duymazdım. :)) Ben kadın karakterlere karşı nötürüm. Kadın karakterlere hikaye yazılmıyor, etkilenmem gerekiyor. Hikaye sağlamsa onu sevmem için iyi, kötü olması önemli değil.

     • Özge

      Evet hikaye de oyunculuk da önemli. Özge özpirinçci olsaydı Kadın’dakine benzer bir karakterle. Ne güzel.
      olurdu seyretmesi:)

    • Ayla

     Ah ben Meliha sandim en sevdigin karekter. O kisa Mihriban tanitimina dayanarak hic sevmedim Mihriban i. Salih in omzuna cok büyük yük ekledigi icin,babasinin Idris oldugunu söyleyip bunu SIR olarak saklamasini istedigi icin. Birde Idris Mihriban a hicbirsey icin sözde vermemis zaten,hatta pek sevmemis bile Mihriban i. O yillarda belki kolay degildi ama keske Salih i dogurmasaymis ve ona bunca acilari yasatmasaymis…

   • Buke Oguz

    Selam canim. Ben de başta ses çıkarmamasına şaşırdım özellikle Yamac’a Vartolu ile ilgili dediği onca şeyden sonra… Sonra birleşmenin ardından Sultanla konuşma flashback olarak gelince tamam dedim amaç düşmana yakın durmak. Valla boğmakla filan uğraşmaz direkt vurur da Yamaç arada olduğu için hemen harekete geçmeyecektir tabi Cumali..
    Cumalinin sözleri dışında tavrında sıkıntı yoktu. Vartolu’nun diklenmesine gelince benim anladığım Cumali Yamac’a önce ters bir şeyler dedi. Çünkü Vartolu O’na, sen anneme küfredersin, bu beğenmediğim adam annemin mezarını yaptırdı dedi. Aslında Yamaç’ı koruyor orda şeklinde anladım ben konuşmayı. Sahnenin en başında Cumalinin yüzüne bakamıyor gibiydi Vartolu ben Salih Kocovali derken.

    • Özge

     Aa hiç böyle düşünmemiştim:) Yamaç’ı koruyor olabilir gerçekten.
     Sahnenin başında utanıyor gibi bir hali vardı dediğin gibi. Hafiften bir suçluluk hissi.. Üç Silahşörler olabilmeleri için omuz omuza vermeleri gerekiyor, o yüzden Cumalinin ters bakışlarına maruz kalacağız sanki , Salih uzun süre güvende olur böylece:) Bir de Salih diyetini – Selimin Yamaç’ın önüne geçip kurşun yemesi gibi- gibi Cumalinin hayatını kurtararak ödeyebilir. Cumali racon adamı ya, “kan döktün borcunu” ödedin der, hesabı kapatırlar belki

     • Buke Oguz

      Canim nihayet pazartesi ve Çukur günü. Inşallah sorularımıza cevap bulacağımız bir bölüm olur. Ve Vartolu’nun Cumali için vurulma ihtimali hoşuma gitti. Aralarindaki buzları eritebilir.

     • Özge

      Buzlar eridi 2 dk da,hemen kaynaştılar sanki. ben de sevindim😊 Ve çoğu soruya cevap alamasak da keyifli bir bölümdü,aksiyonu yerli yerinde

     • Gözde E.

      Didişe didişe anlaşıyorlar :))

     • Özge

      Çok çabuk kaynaşmadılar mı ya, hemen didişmeler, espriler😀 1 bölümde oldu hepsi

     • Gözde E.

      Valla öyle.:))

     • Ayla

      Haydaaa hem bölümü begendiniz hem kusur ariyorsunuz:) Asli bölümü hic begenmemis bakalim dün begendim diye yazanlarin kaci sözünün arkasinda duracak?

     • Gözde E.

      Her güzelin bir kusuru olur 🙂 Ben sözümün arkasındayım

     • Buke Oguz

      Biraz erken oldu ama sahneler güzeldi. Çok guldurduler gercekten.Bu hafta gördük ki buzlar erimiş gibi dursa da her fırsatta Cumali Salih’ten şüphe edecek O’nu tanıyana kadar. Bu haftaki kavga ve atışmaları yerindeydi. Geçen haftaki kadar komedi tadında olmadığı için memnun olmuş olabilirim :))

     • Özge

      Olması gereken de bu :)) Şüphe öfke nefret ilk etapta hissedilmesi gereken duyyular. Sevgi çok sonra gelsin istiyorum ben de:))

     • Buke Oguz

      Aynen katılıyorum… Ara ara espri yapsınlar tamam ama arada azıcık soğukluk, gerginlik de olsun yani:)))

     • Özge

      Afganın elinden Yamaç ve Salih kurtarırsa belki araları düzelir. Güvenmeye başlar Cumali bey abi kardeşine:))

     • Buke Oguz

      Inşallah öyle olur :)))

  • Gözde E.

   Selam canım, senin de ellerine sağlık.
   Pazar tezgahı Emmi’nin miymiş, ben İdris’in ya da ortak sandımdı.

   Sena’nın Yamaç’a Saadet öldü demesiyle ilgili teorilerinden 2.’si bana baya akla yatkın geldi. Salih’in o sözlerini böyle anlamış olabilir.

   Aliço’nun geçmişine yine değinmeliyiz, ben kendi adıma baya merak ettim Yamaç’ın bahsettiği bu durumu. Bir de Aliço’nun neden Çukur’da olduğu, yaşadığı hala muallak sayılır. Geçen sezon öğrendik de ben mi hatırlayamıyorum yoksa??

   • Buke Oguz

    Selam canim. Ben mi yanlış anladım acaba ? Önce Idris pazarciliga döndü dedim ama pazarda islerin iyi gitmediginden, Emmi bırakayım diyor ama Emmi çalışmadan duramaz falan deyince tezgah Emmi’nin de Idris yanına gidiyormuş gibi düşündüm.
    Yok Alico niye Çukurda hiç bahsi geçmedi. Bir-kac yıldır orada olduğuna aslında Çukurdan olmadığına bir kere değinildi o kadar. O konuşma da Emmi ile Paşa arasında olmuştu.

    • Gözde E.

     O zaman İdris-Emmi pazar sahnesini tekrar seyretmem lazım. O zaman bu sezon Aliço’nun bu detaylarını verecekler gibi bize.

     • Buke Oguz

      Tüm karakterlerin geçmişlerini eş geçtiler bari Alico’yu eş geçmesinler..

   • öğrenmedik

 • Buke Oguz

  Herkese selam :)) Aslı’cığım ellerine kalemine sağlık :))
  Öncelikle bölümü çok beğendim. Her sahnesi ayrı güzeldi. Yer yer komik, yer yer duygusal, yer yer hayret uyandırıcı…
  İlk olarak tabi ki Yamaç Cumali kavga sahnesi… Geçen bölüm Cumali dövmesi olmadığı için Yamaç’ı eleştirmişti, Yamaç’ın bu dünya içinde olmayı hiç istemediğini, karısının yanına gitmesini istemişti. Bunları belki O’nu hırslandırmak için söylemişti. Yamaç sesini çıkarmamış, her şeyin dövmeden ibaret olmadığını söylemişti. Evet Yamaç koruyamamıştı Çukur’u ama Cumali zarar verecekti. Ve bölüm sonunda Çukur halkı sırf hayatta kalmak ve para için Yamaç ve Cumali’nin peşine düşmüştü. Yamaç Cumali’nin sözleri karşısında susmuştu ama Efe’nin ölümüne kayıtsız kalamazdı, kalmadı da… Göğsüne yaptırdığı dövme bir nevi Efe’nin emaneti O’na. Cumali görmeseydi Yamaç dövmesini göstermeyecekti ağabeyine. Çukur’un çocuğu olmak için dövme gerekmiyordu O’na göre ama Cumali için önemliyse işte artık kardeşinin de dövmesi vardı. Dövmeyi gördüğü anda ve devamında Cumali’nin gözlerindeki gurur tarif edilemezdi. İki kardeşin restleşmelerini izlemek de ayrı keyifti. En sonunda Cumali ikna oldu Ymaç’ın yöntemleri ile hareket etmeye ama tek şartla: Başarısız olurlarsa kendi yöntemiyle halledecekti. Yamaç da bunu onayladı.
  Yamaç’ın derdi intikam almak değil, adamlardan Çukur’u geri almak. Çukur’a kaybettiği huzur ve güven ortamını geri vermek. Çukur’u yeniden ev haline getirmek. İşte o zaman gönül rahatlığı ile babasının karşısına çıkıp, elini öpüp ailesini ait oldukları yere, evlerine geri götürecek. Ama bölüm boyunca bunun kolay olmayacağının da farkına vardı. Aliço’ya dediği gibi ” Evimiz çok değişmiş.” Evet Çukur halkı eskisi gibi değil… Kızgınlar, güvenmiyorlar ama hala utanıyorlar..Utanmaları iyi birşey tabi. Ve bölüm sonunda az da olsa akıllanıp en azından Aliço’nun evini temizleyip düzenlemeleri iyi oldu. Aliço’nun mutluluğuna diyecek yoktu evine kavuştuğu sahnede :)) Ay bir de eve gitmek lazım temiz kıyafet lazım deyip de güydüğü kıyafeti gören Cumali’nin tepkisi çok komikti :))
  Koçovalılar eninde sonunda mahallelinin güvenini geri kazanır da ya mahallelinin sadakatini ne yapacağız ? Koçovalılar bu mahalleliye nasıl güvenecek? Ben olsam ne inanır, ne güvenirdim doğrusu. Meke’nin durumu biraz daha farklı. Hem babasını kaybetmenin acısı da var, hem de Koçovalılar tarafından yüzüstü bırakılmış hissediyor kendini. Gerçi düğüne gelince Koçovalılar’ın Çukur’dan niye gittiğini anlamış demiştim ama anlamamış gibi duruyor. Anlayabiliyor olmam ona kızmamı engellemiyor o ayrı.
  Sanırım gereğinden uzun bulduğum tek sahne bölüm başındaki Çukur gençleri Cumali kovalamacasıydı. Yalnız o sahne “Cumali tam bir Çukur çocuğu” dedirtti bana. Maşallah örümcek adam gibiydi :))) Çukur’un gençlerine taş çıkarttı. Karakuzulardan sandı onları önce Cumali, Meke’nin sırtındaki dövmeyi görmesi ve Muhittin’in oğlu olduğunu öğrenmesi üzerine gönderdi oradan. Ama konuşmada dövmeyi söküp atma kısmını sevdim.
  Yamaç Koçovalı bir döndü pir döndü ve iyi ki döndü. :))) Mayınlarla kurduğu tuzağı izlemek eğlenceliydi. Ya Çeto bile işkillendi de buluşma noktasından da Mahsun gidip alıp geleceğim modundaki rahatlığı neydi öyle! Ama aldı boyunun ölçüsünü. Karşısındakileri ciddiye almayı öğrenir belki..
  Ben Mahsun’u tam olarak çözemedim. Çeto’yla güçlü bir bağı var gibiydi özellikle ilk bölümde ama bu bölüm biraz kafam karıştı. Çeto’nun yüzüne gülüyor, her şeyine tamam diyor ama Çeto’nun arkasından bakışlarında o bağlılık , sevgi yok. Kızgınlık mı desem -nefret ağır olabilir- ama bir terslik var. Youtube’da bir kaç kişi yazmış. Mayın sahnesinde Yamaç iki kere “adamlarına söyle silahlarını bıraksınlar ” dediğinde Mahsun tepki vermiyor ama Çeto ile konuşurken Yamaç adamların dediğinde Mahsun : ” adamların değil kardeşlerin!” diye bağırıyor. Mahsun ikili mi oynuyor nedir, intikam için mi Çeto’nun yanında acaba!
  Halil Vartolu sahnelerini sevdim. İntihar için top ne alaka diye Vartolu gibi ben de düşündüm. Meğerse top intihar için değil, oynamak içinmiş. :)) Halil’in hikayesinin Kahraman’ın ölümüne bağlanması bölümün en şaşırtıcı sahnesiydi ama güzel düşünülmüştü. Vartolu’nun kendi ile hesaplaşması için gerekliydi böyle bir sahne… Vartolu’nun Halil’in hikayesini öğrendikten sonraki “Öl Sadettin Öl” performansına kocaman bir alkışşş….
  Cumali ve Vartolu birbirlerine benziyorlar. İkisi de söz konusu intikam olunca gerisini düşünmüyorlar. Vartolu İdris’ten intikam almak için Kahraman’ı öldürdüğünde O’nun da bir ailesi olduğunu hiç düşünmemişti ve bunu Nedret’e de itiraf etmişti. Vartolu haklıydı ve önemli olan tek şey oydu.. Belki azıcık bir pişmanlık kırıntısını İdris ile yüzleşmede görmüş olabiliriz ama hiç açık açık pişmanlıktan bahsetmedi Vartolu. Oysa Halil’in hikayesini öğrendiğindeki isyanında bariz bir pişmanlık vardı. Kendi intikamı uğruna bir ailenin yok olmasına sebep olmuştu ve bu ailenin Çukur ile Vartolu’nun intikamı ile hiç bağı yoktu..

  • Buke’ hoşgeldin. Okuyamadan kaçtım. artık geceye <3

  • pride&prejudice

   Ben mahsun la Ceto yu hic mi hic sevmedim ama bu sezonun konusu buradan yuruyecegi icin mecbur katlanacagiz. Gecen iki bolumde aksiyon yok diyen seyirciye o kosu sahnesi iyi gelmistir umarim. her anindan keyif aldigim bir bolumdu.. puhu dan bir daha seyrettim simdi de you tube dan Cumali sahnelerini bir daha seyretmeye niyetliyim;)

   • Buke Oguz

    Selam :)) Ceto’yu ben de sevmedim ama Mahsun’u azıcık sevmiş olabilirim :))) Gerçekten güzel ve dolu dolu bir bölümdü. Videoları izliyorum fırsat buldukça.

  • Gözde E.

   Mahsun’dan bahsetmişsin. Eğer ikili oynuyorsa, altında güzel bir hikaye çıkarsa karakter tadından yenmez. 🙂 Çeto işkillendi ama yine de etkili bir düşman görüntüsü çizmiyor.

   • Buke Oguz

    Evet canim. K lar arasında bir kırılma olacaktır . Bilmiyorum am Mahsun karakterinden güzel bir hikaye çıkabilecekmiş gibi geliyor bana. Ceto aynen kimsenin korkacagi bir düşman gibi değil ki…

 • Ahmet Adar

  Yamaç akil adam,Cumali aksiyon adamı.Yıldıs-Cumali karşilaşması ilginçti .Gökhan Horsum hiç ip ucu,flash-beck vermeden pat diye sahneyi giriyor.Veriyor elektriği veriyor elektriği gerisini seyircinin hayal gücüne bırakıyor.Benm engin hayal gücüme göre Sultan,Cumali-Yıldıs ilişkisini baltalamış.Kavuşmalarını engellemiş.Çocuklardan Cumalinin olan olabilir mi? Ölüleri dirilten Gökhan Horsumdan her şey beklenir.Paşa öldüyse,Sultan konuşamıyorsa Melihanın gelmesinin amacı ne olabilir.Hesap sorabileceği kimse kalmamışken.

  • Hoşgeldiniz. Anlaşılan o ki Salih için gelecek Meliha

   • Gül

    bu bolüm meliha var miydı ben göremdim ama ?

    • Yok. bahsi bile yok üç bölümdür

     • pride&prejudice

      unutun su Meliha ‘yi!

     • Buke Oguz

      Unutamammm… Bir sezon dil döktük teori ürettik boşa gitmemeli… Meliha Karakuzular’ın arkasındaki isim olsun isteğim devam ediyor :))))

     • Ayla

      Bencede ve söyle güclü bir kadin karekteri gelsin buda Meliha olsun. Ama kolu gözüken yaslilar evinde kalan Meliha ne kadar güclü olabilir orasi tartisilir:)

     • Buke Oguz

      İşte huzur evi işin kamuflajı bence :)))) Yani öyle olmasını istiyorum :))))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Aynen,,

     • Gözde E.

      Aynen.

     • pride&prejudice

      acikcasi ben cok cok takilmiyorum meliha ya bastan beri, basta koydu sonra vagecti sanirim gokhan horzum:)))

     • Gözde E.

      Ben de unutmadım, unutamam :)))

     • Anketi bile var. Boşa mı gitsin :))))

     • Gözde E.

      Anket var da 3 bölümdür Meliha’nın M’si yok dizide. Bir anda uçtu gitti.

  • pride&prejudice

   oluleri diriltme olayi game of thrones da olunca herkes memnun kaldi… bana o kadar tuhaf gelmedi. cok karakterli bir dizi izliyoruz. basrol oyuncusu bayagi fazla!

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Meliha İdris’ten hesap soracaktır. Karakuzuların arkasında kim var daha bilmiyoruz. Sultan iyileşecektir. Çukur’da dert ettiğin şeye bak. Ciyan’da döndü ama Ciyan olarak mı,başka karakter olarak mı orasını anlamadım.

   • Gözde E.

    İdris’i baya tanıyor bana Ciyan olarak döndü gibi geldi.

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     emin olamadım..

    • Özge

     Efsane İdris Koçovalı dediği ana kadar ben de emin değildim.
     Bence de Çiyan hala. Kuzulara çalışıyor büyük ihtimal. Nasıl bir katkısı olacaksa artık

     • Gözde E.

      Kuzular’ın İdris’in peşine gözlesin diye taktığı bir tip olabilir?

     • Özge

      Sanmıyorum, orda Çiyan sonradan tanıdı gibi geldi bana

     • Buke Oguz

      Çukur’da barınamadı, linç edildi. Gittiği mahallede haraç keserek tutundu demek. Arkasındakiler K lardan biri olmayabilir. Nedense Çetolar Idris’in öldüğünden eminmis gibi davranıyorlar ama numara yapıyor olabilirler de…
      Bu arada Idris deyince aklıma geldi Metin Idris’in yaşadığını biliyor muydu acaba o fotoğrafı yerden alırken?

     • Gözde E.

      Metin onlara çok yakındı. Biliyor olabilir elbette. Ama bilmeyip gösterdiği davranışın güzelliği olarak farz etmeye devam edeceğim.

     • Buke Oguz

      Ben de bilmesin istiyorum

     • Özge

      37.bölümde öğreniriz belki. Bence biliyordur Metin, ama Yamaç gibi yanına gitmeye cesaret edemiyordur. Bir de Çukurdan çıkmalarına izin vermiyorlarmış, ondan da gidemiyor olabilir. Kemal “ensemizdeler biz çıkamıyoruz” demişti Yamaç’a.
      Çeto Yamaç’ı takip ettiriyordu, izletiyordu 7/24 . Idrisin yaşadığını da biliyorlardır, mecazen ” İdris babanız öldü ” dedi gibi geldi.

     • Buke Oguz

      Evet canim doğru Kemal demişti öyle bir şeyler. Ben Idris öldü lafını mecazen söylediler diye düşünmüştüm ama sonrasında bir acaba gercekten öldü mü biliyorlar demedim değil.

     • Özge

      Mahallede hala Koçovalılar yaşıyor dediklerine ve onlara da hala bir şey yapmadıklarına göre İdrisin de yaşadığını biliyorlar ama bir şey yapma gereği görmüyorlar, gönderdik gitti bu yeter diye düşünüyorlar anladım ben de.

     • biliyordur.

    • Özge

     Manyak bir teori daha:) (Bana ait değil bu arada )
     Çiyan en başından beri KK’ların adamıymış ve ikili çalışıyormuş. Kahramana otelin önünde seslenen de Çiyandı ve aslında sadece Çiyan Kahraman sıktı, Medet sağa sola ateş etmiş.Salihin emriyle değil KK’ların verdiği emir ile ölmüş Kahraman. Salih de ha başkası ha ben diyerek suçu üstüne almış. Şimdi Çiyanın yeniden diziye dönmesine bir anlam verememişti hiç kimse , belki de Horzum hikayenin seyrini değiştirecek, suç başkasına kalacak, Salih aklanacak. Ama biz biliyoruz ki Salih defalarca ben öldürdüm dedi, aksini iddia etmedi, olursa hayli saçma olur. ama Halilin hikayesini Kahramana bağlayan Horzum bunu da yapar mı, bilemiyorum.Çiyanin tekrar gelmesinin bir sebebi olmalı sanki, boşuna gelmedi bana göre de

     • Ayla

      Bu teoriyi yazan büyük bir Vartolu hayrani olmali,adami aklama senaryosu yazmis :))
      Gökhan bey sonradan böyle bir yola girerse yazik derim,bu bir dizi ve sevsekte sevmesekte Vartolu o emri verdi Medet o silahi atesledi. O zaman bu adam her yazdiginin arkasinda durmuyacak sonradan degistirecekse ayy ben onun senaristligine derim:(

     • Özge

      Agamızı çok seven biri kesinlikle☺ Gönül isterdi tabi Salih gerçekten masum olsun:) Çünkü şimdi ve bundan sonra yapacağı tüm iyi şeylere rağmen ailesiyle arasında hep bir duvar olacak. Seviniyoruz üç silahşörler birlikte, artık onları kimse durduramaz, ortalığı dağıtırlar diye. İşin aksiyonu açısından ben de aşırı heyecanlıyım. Ama aralarında Kahraman varken gerçek manada asla kardeş olamayacaklarını düşünüyorum bir yandan da.
      Aynen, Horzum ‘a kimsenin inancı kalmadı 🙂 her an her şey olabilir gözuyle bakıyorum artık olaylara.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Vartolu fanı olarak söyleyebilirim ki Kahraman’ın öldürülme emrinin KK’ların vermesi saçmalık olur. Vartolu babasını da hastanede öldürecekti. Vartolu masum değil, zaten böyle bir düşünce olmamalı. Sadece neden yaptığını anlıyoruz. Yaşadığı koşullar o sonuca vardırtmış. Ayrıca aile sevecekse Vartolu’yu böyle sevmeli ve kabul etmeli. Sevgi se-sa eki almıyor. İdris, Yamaç ve Selim’de Vartolu’yu seviyor. Cumali’de şimdilik annesinin gazını almış durumda.

     • Ayla

      Bu yazdiklarina sonuna kadar katiliyorum. Fan degilim,fan yasini coktan gectim ama Vartolu yu seviyorum karekter olarak ve onun masum olmadigini bile bile kabullenerek sevdim. Kim dört dörtlük kusursuz ki Vartolu olsun

     • Özge

      Bir Vartolu fanı olarak bence de saçma:) Medet vurmasaydı bir ihtimal savunurdum ama öyle bir ihtimal yok. Sadece Çiyan’ın tekrar neden diziye girdiğini anlayamadım, bir nedeni olmalı. Evet Cumali hariç ailenin diğer üyeleri seviyor, Salih aile olmanın ne demek olduğunu öğrenecek o sevgi sayesinde:) Cumalinin annesinin dolduruşuna gelmesi de saçma değil mi? Sultan aramasaydı aynı öfkeyi hissetmeyecek miydi yine? Cumalinin bilenmesine gerek yoktu. Sesini duymaya tahammül edemiyor ama sözünü dinliyor

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Öfkelenecekti, yüzüne bile bakmayabilirdi ve kardeşi olduğu için öldürmeyebilirdi. Ama Sultan açık açık Salih’i öldürmesini vasiyet etti. Burada Kardeşini öldürülmesinden ziyade, Sultan’ın isteği ön plana çıkıyor Cumali için.

     • Özge

      Hiç o açıdan düşünmemiştim. Sultanın sözüyle hareket eden bir Cumali görmeyi beklemiyordum sanırım. Bir de 11 yıl boyunca ailesinden kimseyle görüşmemiş, onlara karşı da bir kini var , o yüzden garip geldi

     • 16 saat sonra da olsa +1… tam da yukarıda yazmıştım. Ben onu günahları ile sevdim…

     • vallahi ben Salih’in masumiyetini ispatlama heveslesi değilim. Ben onu günahları ile sevdim… hatta bir de <3

     • Özge

      Kesinlikle:) Günahıyla sevanıyla seviyoruz agamızı😍

     • Gözde E.

      Vartolu fanları aklanmamasına, masum olmamasına rağmen masummuş gibi davranıyorlar zaten.

     • Gözde E.

      Ahahahaa manyakmış harbiden :))))

     • Buke Oguz

      Wawww… Güzel valla…

     • Özge

      Aynen😊😉

     • uçmuş!

    • ama Çıyan ölmüştü. Ay üşenmesem bölümü bulucam

     • Gözde E.

      Evet, ölmüş olması lazım ama tavırlardan oymuş gibi.

   • Buke Oguz

    Karakuzularin arkasındaki isim Meliha diye umuyorum ben hala o çıkmazsa hayal kırıklığına uğrayacağım valla :))) Çiyan Idris’i de Emmiyi de çok iyi biliyor. Bence aynı adam olarak geldi.

  • Gözde E.

   Merhabalar. Yıldız’ın çocuklarından bir ihtimal en büyük Cumali’den olabilir ama o da kaç yaşındaydı hatırlayamıyorum. Cumali 10 yıldır hapisteydi çünkü.

   • Özge

    Cumali 11 yıldır hapiste. Yıldızın en büyük çocuğu maksimum 7 yaş civarı .İhtimali yok yani.

    • Gözde E.

     Çocukları net hatırlayamamıştım küçüktü diye hatırlıyordum ama risk almayayım dedim :))

     • Özge

      Çocuklardan birini Vartolu amcası sünnet ettirmişti hatta:) O 6 yaşlarında.Dığer kız 5 gibi

     • Gözde E.

      Onu iyi hatırlıyorum canım. Yamaç’ın da Sena’yla geldiği sünnet düğünü :)))

     • Özge

      Ne güzel bölümlerdi, özlemişim:)) Salihin Yamaç’a ” sen bir garip şarkıcı, rock n rollcüsün” dediği ilk bölümdü😊

     • Gözde E.

      VarYam derlemesini hazırlarken o sünnet sahnesi de listedeydi ama 10+3 olacağı için eledik mecburen :))

     • Özge

      başka bir derlemeye kısmet olur belki:) gerçi 2.sezon da çok güzel sahneler olacaktır

     • Gözde E.

      Kesinlikle. Ama sezon bitiminde yeni derlemeler hazırlar mıyım bilinmez :))

     • Özge

      Niye hazırlamayasın canım, yeter ki iste 😉

 • DreamyTangerine

  Off ne çok yorum, akşama katılacağım inşallah çok yazmayın biraz mola verin yetişmek zor oluyor! 🤯

  • Gözde E.

   Ben yeni yorumları okuyup mola vereceğim :)) Komşu akrabalara geçeceğim. Baya azalır yorumlar 😀

   • Ayla

    Nasilda biliyor kendini:))) Gözde olmayinca yorumlar bayagi azaliyor hehe

   • Özge

    :)) Hızına yetişebilene aşk olsun

    • Gözde E.

     Bir de hızlı okuyup, hızlı yazmak gibi bir huyum var :))

     • Özge

      Ne güzel:) Hızlı okurum ben de,ama yazarken hızlı olduğum söylenemez,hep devrik cümle kullanma hastalığı var bir de:))

     • Gözde E.

      Geçenlerde arkadaşım geldi. Bir bakayım dedim disqus’ten yorum var mı vs. Cevap yazarken kızcağız şaştı kaldı :)) Ben de devrik cümle çok kullanıyorum.

     • Özge

      Güzel bir alışkanlık kesinlikle:)

  • ben çoğaltmaya geldim. artık yarım saatte ne kadar olursa ^^

 • SuperBirne

  Selam!! 🙋‍♀️ Ellerine saglik, Asli!

  Söylenecek pek bir söz yok aslinda. Chok güzel, akici, dolu dolu bir bölümdü. Halil-Vartolu sahneleri haric, severek izledim. Vartolu’nun adamlarinin, Kahraman’i öldürmek icin attigi kursunlarin Halil’in ailesinin canini almasi ve Halil ile Vartolu’nun yollarinin kesismesi güzel bir ayrintiydi; ama chok zorlamaydi. Zorlama bir filozofi ve zaman doldurmak icin yazilan sahneler (futbol sahneleri…). Eger o sahnelerde bir derinlik vardiysa da ben göremedim 🙄 Salih’in, Idris’in onu oglu olarak kabul ettigini duymasi gerekiyordu, orasini anladim da, ne bileyim; sevemedim. Belki daha kisa kesilebilirdi. Neyse, bu tür aksakliklar bölümü chok sevmeme engel degil tabii 🙂

  Idris, yasadigini bildigi halde Selim’i kendi icinde öldürmüs. Idris’in trip atar gibi perdeyi cekip kapiyi (“Selim’in yüzüne”) kapatmasi, Selim’i reddettigini gösteriyor. Belli ki Selim’in köstebekligi Idris’in kulagina gitmis.

  Yildiz-Cumali ikilisini ben simdiden chok sevdim ve altindan nasil bir hikaye cikacak chok merak ediyorum ve de heyecanla bekliyorum.

  Yamac-Alico sahnelerini zaten chok seviyordum; buna bir de Alico-Cumali ikilisi eklendi. Komedi potansiyeli yüksek bir ikili oldular, yüzümde tebessümle izledim.

  Gecen hafta sanirim Buke’nin yorumuna cevap olarak yazmistim Cumali-Vartolu-Yamac birlesmesini hemen beklemedigimi. Yanilmisim :-)) Izleyicinin bu birlesmeyi bekledigini bilen senaristin bizi biraz daha oyalayacagini düsünmüstüm. Diger taraftan da aksiyonun baslamasi icin gerekli bir hamleydi. Olaylar nasil gelisecek, merakla bekliyorum. Zira Sultan, yine nefretlik söylemlerde bulunup yapacagini yapmis.😬😬

  Ceto ile Mahsun arasinda o kadar kimyager lafi gecti ki, en sonunda Yamac’i alip ona yaptiracaklar maddeleri diye bekledim :-))

  • Gözde E.

   Selam. Halil-Vartolu sahnelerinden sadece maçı zorlama buldum ben de. Ama keyifliydi yine de. Selim İdris’le yer altındaki yerde yüzleşmişti ya, biliyordu İdris Selim’in köstebek olduğunu…
   YılCum ya da CumYıl <3 <3
   Sultan'ın çenesini boşuna kapamadılar, kadının ağzından güzel bir şey çıkması mucize gibi bir şey.
   Valla kimyager ve Yamaç olayı benim de aklımdan geçti. Acaba Yamaç yapar ama bozuk mal mı yapar diye düşünmüyor değilim :))

   • SuperBirne

    Idris ve Selim olayini kacirmis olmaliyim, hic hatirlayamadim 😑

    • Gözde E.

     Geçen sezon son bölümden önceki bölümün sonu olması lazım.

     • SuperBirne

      Izlemek sart oldu 😂

    • Tapuları ver dediğinde. en başından itibaren işin içinde olduğunu anladı.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Aslında o sahne zorlama değildi. o sahne Vartolu’nun daha çok acı çekmesine neden oldu. Çünkü yakınlaştığı karşılıksız birşeyler paylaştığı bir andı. Öyle yorumlamak lazım.

    • Gözde E.

     Evet böyle ifade edince anladım.

    • Bugün bir sunumla uğraşıyorum işte, kurumsal bir video. Yönetmen taslak bir şeyler karalamış. İlk cümle ‘hayat yaptığınız seçimlerden oluşur.’ O da mı Çukur izliyor acaba?

     • Ayla

      Kesin cukur heryerde cünkü:)

     • Gözde E.

      Neden olmasın ;))

    • pride&prejudice

     bence gayet guzel bir sahneydi.

  • Selam Sevil Hoşgeldin <3… Yazıda ya belirtmiştim önce bu ne diye izledim Halil sahnelerini, ama sonra pek sevdim <3.

   Yahu Selim'in köstebekliğini biliyor ya, kulağına gitmiş de ne?

   Ben asıl Yıldız – Cumali'deki Sultan etkisini merak ediyorum. Belki de Sultan Yıldız'ın ahını aldı? Olamaz mı?

   Cumali – Aliço'yu ben de çok sevdim. Bak onu yazmamışım, Cumali'nin onun snipper olduğu gerçeğini öğrenmesini merakla bekliyorum.

   Kimya genlerinde var demek ki :)) Bak Yamaç da abisinin mesleğinin legal olanını seçmiş.

   • SuperBirne

    Tamamen unutmusum Idris-Selim olayini. Hic hatirlamiyorum. Peki Idris, Yamac’i Selim konusunda uyarmis miydi? 🤔

    • Gözde E.

     Zaten son bölüm İdris-Selim konuşmasıyla başlamıştı. Onlara bırakalım uğraşma gidelim tarzı olmuştu.

    • Buke Oguz

     Idris Yamac’in şüpheleri olduğunu biliyordu. Selim Yamaç rus ruleti sahnesinin ardından Selim tetiği çekti mi diye sormuştu hatta..
     Sonra Vartolu Idris ve Paşayı aldığında bu ikisi i gözünü kirpmadan alıyorsa ne yani hain Selim mi ? demişti Idris. Ama ikisi de ihtimal vermek istemediler.
     Idris Selim yuzlesmesinden önce Yamaç Selim’in hain olduğunu öğrenmiş ama babasına söyleyememişti. Selimle konuşacaktı o gece ama Sena çatıya çıkınca konusup yüzleşemedi Yamaç.

     • SuperBirne

      Tesekkür ederim!! 🙌🏼😍

   • pride&prejudice

    Kimya genlerde olmasin! benim cocuklarima gecmedi sukur! kimseye de gecmesin ! meslegim oldugu halde kimya okunmasina karsiyim! zaten disa bagli bir sektor;)Yamac i kimya okudugu icin seviyorum galiba. ceken bilir;)

    • Özge

     O kadar diyorsun yani:)) Ben de kimyadan kalmıştım lisede,hiç sevmem kendisini:) Ama Koçovalı kardeşler fazlasıyla haşır neşirler yaptıkları işlere de faydası oluyor, iyi olmuş sayısalcı olmaları;)

     • pride&prejudice

      Kimya Muhendisiyim muhendislik derslerinde hic sorun yasamadim ama Kimya beni bitirdi neyse ben de sonunda bitirip diplomayi aldim ama bana Kimyager denilince cinnet falan geliyor. Hic yapmadim staj yaparken yanlis meslek oldugunu anladim. Kimya okumak isteyenlere de yalvariyorum ne olur okumayin diye…Muhendisligin bir zararini gormedim. sukur;)

    • Gözde E.

     Ben lisede sözelciydim. Ama sınavda kimya matematikle eşdeğer puan getiriyordu diye öss’ye hazırlanırken kimya da görmüştüm dershanede. Lise 1’de okumuştuk. Kimyayı seviyordum ben :))

    • Kader arkadaşımdı diyorsun… Ya ben lisedeki kimya hocamı çok severdim. Kimya lab. vardı. Abuk subuk deneyler yaptırırdı bize. İyi ki patlamadık vallahi…

     • Gözde E.

      Biz hiç laboratuvara gitmedik kimyada, isterdim.

  • pride&prejudice

   Idris bence Selim i gormedi. evin etrafinda karalti seklinde dolasiyor. Idris iki oglu yasiyor diye soylemis yamac ve vartolu icin. Selim oldu biliyor. Kimyager konusunda ben de ayni seyi dusundum.

   • Buke Oguz

    Ben de görüp görmediğinden emin olamadım. Dizi sırasında gördü dedim ama tekrardan izleyince sadece bir karaltı görmüş gibi geldi. Ama kapıyı hemen kapamamasi, cama doğru bakıp bekleyip ağır ağır itmesi de içeriyi görecek zaman vermesi gibi yorumlanabilir. Yani hala Selim olduğunu bilip bilmediğinden emin değilim.

 • Özge

  Kalemine emeğine sağlık canım:) Ve selam herkese✋
  Bence de uzun bir aradan sonra çok güzel bir bölüm izledik. Favori kitabımın karakterlerinin Koçovalı Brothers ile özdeşleştirilmelerine bayıldım,Horzum kalbimi kazandı bu yaptığıyla<3 "sonunda ölmüyorlar" cümlesini bir spoiler olarak algılayabilir miyiz,ne dersiniz?😌
  İdris ve Sultanın yaşaması pek de sürpriz olmadı sanki. Öyle ki mezardan Kahraman çıkıp gelse şaşıramayacak hale getirdi bizi sevgili senaristimiz;)
  Sultanın haline ise hiç mi hiç üzülmedim. Etme bulma dünyası,küçük bir çocuğun ahı elbet çıkacaktı bir yerden. Umarım bu bölüm olduğu gibi hiç konuşamaz da kin ve nefret tohumları ekmeye devam edemez! Yalnız İdrise birazcık üzülmüş olabilirim. Sena ile sahnelerinde duygulandım. Yamaça ne kadar hak versem de ona da Cumaliye de kızdım. İdrisi karakter itibariyle çok sevmiyorum ama bir umut gözü yolda çocuklarını bekleyen bir baba gördüm ve o an ,bir gidip elini öpseydiniz bari dedim 😞
  İdris 3 oğlum derken Kahraman ve Cumalinin yanına Selimi de eklemiş ve onu da öldü kabul etmiş diye anladım ben de. Selimin dediği gibi oğlunun katilini bile affeden İdris, Selimin ihanetini affetmedi,kapıları kapattı yine. Şu çocuğun yüzü ne zaman gülecek ya:( Ve Cumali Salihe gösterdiği tepkinin daha beterini Selime de gösterecek mi ? merak ediyorum.
  Ve Paşa,Nedret ölmüş,helvalar kavrulmaya başlansın en tezinden:)))
  Senanın akıl vermeleri her ne kadar biraz abartı olsa da bu bölüm oyunculuğu gözüme batmadı. Sadece Saadet öldü demesine bir anlam veremedim.
  Halil'in hikayesinin Kahraman olayına bağlanması şart mıydı, bu kadar acı bir insan için çok fazla. Şimdi bu gerçegi bilen Salih nasıl mutlu olacak ve bu veballe yaşayacak ? Halilin İdrisle sahneleri güzel ve oldukça anlamlıydı, Salihin 'babasının onu oğlu olarak kabul ettiğini' duymasına vesile oldu." Ben ,göremesem de yeter ki torun olsun" diyen bir İdris görünce de bir garip oldum😒
  Halil Salih sahneleri de keyifliydi,bana Halil gerçekleri bilmiyor hissiyatı verdi,karşılaşmaları tesadüftü.
  Yalnız Erkanın orada bir kaleci olarak hiç top kurtaramaması ve adamlardan kaçarken yerdeki topa kafa atıp kaleye göndermesi😄
  Yamaç'ımızın kafası da zehir gibi çalışmaya başladı yine,savulun kuzular:)) Mayın planını beğendim ama bu kadar kolay bir tuzağa düşan Mahsuna gülmeden edemedim. Çeto ise ondan beter. Kim ciddiye alabilir bütün gün pijamayla oturup oyun oynayan, puzzle yapan adamı Allah aşkına:))Bu kadar salaklıkla nasıl koskoca Çukuru aldılar? Tam bir muamma. Kirli çıkısındır sen Horzum,çıkar oralardan 2 düşman daha, içimizi rahatlat:))
  Cumali-Yıldız nedir bu arada ? Gençlik aşkı mevzusunu anlarım ama alevlenmiş bir aşk görmek istemiyorum, yakıştıramadım ikisini. Oysa ki doktor Aylin ile shiplemiştik biz Cumaliyi:(
  Aliço -Cumali süper bir ikili oldular, aşırı eğlenceliydi diyalogları. Yamaç'ı satıp Cumali Aliço shipliyorum hemen😍
  Yamaç'ın Salihi bulmasını uzun zamandır bekliyorduk ve bunun 10 dk'ya sığdırılması tatmin etmedi beni. Senanın istemesi ,Metinin teşvikiyle bulmamalıydı sanki. Cumalinin hiç karşı çıkmaması ,ters ters bakmakla yetinmesi de beklediğim bir tepki değildi. Önizleme gösteriyor ki Cumali Salih çatışmasının ilk raundunu gerçekleşecek.
  Hayatta değişiremeyeceğimiz bazı şeyler vardır. kan bağı ile bağlı olduklarımızı,kardeşlerimizi seçememek gibi. O yüzden Cumali , kabullensen iyi edersin,Salih de bir Koçovalı:))
  Salihin "çocukluğumuzun Cumali abisi" sözünden Cumali ile çocukken tanıştığını anladım ben de. Gerçi Salih İdris ve Muhittinle de tanışıyordu ,buna rağmen tek bir sahne bile göremedik. Umarım Horzum aynı hatayı yapmaz,güzel bir flashback sahnesi görürüz ☺ yorumlarda görüşmek üzere:)

  • Gözde E.

   Ben bugün geçen hafta kavuramadığım helvayı kavurdum annemin ruhuna, Paşa ve Nedret’e de sayılsın o vakit.
   “Ama sonunda ölmüyorlar.” cümlesi spoiler ise benim “Salih Yamaç’ın önüne atlar ölür, havalı mutsuz son.” final teorim çöp olur ama :))
   Selim’in yüzü niye gülsün ya, yani her istenmeyen çocuk ailesine ihanet etseydi ohooo işimiz vardı. Haaa Selim’i sevmiyorum demek değil bu. Seviyorum çünkü Öner Erkan çok iyi oynuyor <3 Ve karakterin zekası, planları hayranlık uyandırıyor.
   Aynen ya Erkan'ın kaleciliği ile tezat sahne :))))
   Karakuzular'ı şapşik bulmayan kimse yok galiba aramızda :)) Biz bu adamları nasıl ciddiye alacağız yahu, Baykal mı dirilse, Elvis mi dirilse ne yapsak?
   Cumali-Yıldız sahnesini bir daha seyretsen belki yakıştırırsın. Ben tekrar seyrettiğimde daha bir yakıştırdım ikisini.

   Salih Muhittin sahnesi görmüştük ya berberde traş olurken, ben mi yanlış hatırlıyorum??

   • Özge

    Allah rahmet eylesin ,nur içinde yatsın anneciğin.
    Senin teorin benim de aklıma yatıyordu hiç istemesem de.Ama kitap sahnesini izleyince fikrim değişti, Horzum bize mesaj veriyor kesin dedim, içim rahatladı biraz:)
    Şu garip Selim mutlu olmasın mı,pişman olduğunu söyleyip babasının elini öpmesin mi, kardeşlerine tam destek olmasın mı yani:))) İdris yine kabul etmez o ayrı ama en azından Selimin hatasını anladğını bilerek affetmemiş olur.
    Baykal ne olur geri gel hashtag’i ile çağrı mı yapsak ,döner belki😃
    Bilemiyorum,Yıldızı antipatik buluyordum hep,önyargılı davranmayı da hiç sevmem aslında. Ilişkilerinin boyutunu, geçmişlerini görmem lazım önce,ısınmam için:)Sonrasına bakarız:)
    Muhittin ile berber sahnesi olmamıştı,yani bize gösterilmemişti.Sadece odadayken Mihribana demişti “Muhittin abi saçımı kesti” diye.O kadar. Ben orda beklemiştim,Muhittin küçük Salih sahnesi görmeyi.Olmadı

    • Ayla

     Yada gicik Horzum öyle sanmamizi istiyor mutlu son ama final geldiginde dan dan mutsuz son,sezon finalinde cesaret edemedigini finalde yapar…
     Yildiz i bende antipatik buldugumu seninle daha önce yazismistik:)) Hala bu fikrimin arkasindayim.

     • Gözde E.

      Gıcık Horzum :)) Bu sezon adamcağızın senden çekeceği var :)))

     • Özge

      Öyle olmaz inşallah😭 Şimdiden üzmeyelim kendimizi,finale daha çok var hem. Neler neler olacak daha. Yıldızı sevmiyorum evet, altından öyle bir hikaye çıkmalı ki bizi gerçekten etkilemeli. Belki o zaman biraz daha olumlu bakabilirim karakterine. Ama yine de olmaz gibi hissediyorum Cumaliyle

     • Ayla

      Gec bunlari,Sena icinde gecen sezon az yazmamistik gecmisini ögrenelim,sarsilalim,derinden etkilenelim ve biz Sena sevmeyenler sevelim demistik FOSS cikti:)
      Simdide gercek hayatta meslegi psikolog olan biri Sena ve Yamac iliskisini aneliz edicek vakti oldugunda belki bir umut yorumculari Senaci yapar:)) Ha Asli etkilenenilir Sena yi bagrina basar ama ben kendimle barisigim ve kendimi iyi taniyorum bu saatten sonra Sena karekterini sevmiyecegim:))

     • Israrla söylemeye devam edeceğim. Sena’yı sevmemem de hem karakterin iyi yazılmaması hem de Dİlan’ın oyunculuğu etken.

      Bazen oluyor ki hikayede cuk oluyor, Dilan’ın performansı kötü oluyor. örnek: ben bir adam öldürdüm sahnesi, bazen
      Bazen oluyor ki hem hikaye / replikler hem Dilan’ın performansı iyi oluyor. Örnek: çatıya çıktığı sahne.
      Bazen ikisi de beter oluyor kapa kapa diyorsun…

      Mesela Yamaç’ın akıl hocası olduğu sahnede bu bölüm oyunculuk, sırıtarak perf. yapsa da, ok. derdim ama yazıda da dediğim gibi mentorluk bir beden büyük benim için Sena karakterine…

     • Özge

      Katılıyorum, herşeyiyle iyi olduğu bir sahnesini göremedik şimdiye kadar. Bir de ben ” bak oğlum, delikanlı” tarzı konuşmaları da sevmem, ona da yakıştıramadım. Horzumun garezi var Senaya kesin.

     • Ayla

      Horzum un Sena ya garezi oldugu kesin:)) Ha birde adamin dizide ki hemen hemen her kadina garezi var ya…

     • Özge

      Adamı uyarıyorlar sürekli ,yine de bir düzelme yok :)) ,Kurtlar vadisi izlemedim ama orada bile kadınlar bu kadar saçma yazılmamıştır. Gerçi bu bölüm Sultan fena değildi, sessiz sedasız. Sadiş de idare ederdi,1 dk lık sahnesiyle

     • Ayla

      Bencede idare eder,esasinda bizlere kulak verdi biraz:))

     • Artık teorik bilgi de alacağız karakterlerin psikolojisi üzerine, ne güzel…

     • Özge

      Sen ya severim ya nefret ederim diyenlerdensin anladım:))
      Aynen Sena için de ne diller döktük, şu kızı azıcık sevdirin bize diye. Kendisini çok sevmesem de bu bölümde göze batmadı ,en azından katlanılabilir derecedeydi ,böyle ortada bir oyunculukla devam etmeli ki bundan sonra da göze batmasın .varlığı ile eğreti durmasın!

    • Gözde E.

     Çok sağ ol canım.

     Horzum ters köşeleri de seviyor yalnız. Kimse ölsün istemiyorum elbette ama ölümlü mutsuz sonlar da akılda kalıyor malum.
     Selim kardeşlerine destek olsun tabii. 🙂
     Baykal da geri gelebilir onun kadar kallavi biri de.

     Ben sadece anlatmadı sahne de oldu diye hatırlıyordum. Tüh ya.

     • Ayla

      Madem ölüleri diriltecegiz kürdanli da beyefendi tavirli avukatta gelsin hatta Elvis bile:)))

     • Gözde E.

      Elvis gelsin :)))

     • Özge

      Gelsin :)) Elvis daha devam ederdi,erken gönderdiler. Çok orijinal bir tiplemeydi

     • Gözde E.

      Tema müziğine de bayılmıştım. Yeri geldikçe bunu söyler dururum artık 🙂

     • Özge

      Evet müziği de güzeldi:) Bu sezonun müzikleri de efsane ama, Toygar Işıklı döktürmüş

     • Gözde E.

      Kesinlikle! Yotube’da ekliyorlar bazı hesaplar dinliyorum canım çektikçe.

     • Ben Cumali’yi de sevdim

     • Gözde E.

      Müziğini değil mi? Bu seneki yeni müzikler de efsane zaten Özge’nin de dediği gibi.

     • Özge

      Bu kadro daha keyifliydi,gelseler hayır demem:))

     • Ayla

      Dimi ya esasinda galiba hepimizde Ceto ve Mahzun konusunda hayel kirikligi var. En azindan ben pijamalarla nerdeyse 7/24 oturan telefonda oyun oynayan bir tip beklemiyordum:))

     • Özge

      Kim bekliyordu ki canım:)) Neyse artık takmamaya çalışacağım, keyfi çıkmıyor sonra :)) Ben başka bir düşman bekliyorum hala,çıkıp gelsin bir yerlerden diye;)

     • Ayla

      Bende bekliyorum bu kuzu kuzular kesmedi beni:)

     • Gözde E.

      Yine de sevdim ben kuzu kuzuları ya :)) Galiba oyuncuları sevdiğimden.

     • Buke Oguz

      Allah Korusun :))))

     • Özge

      4’ü birarada mutlu son olsa yine akılda kalır, unutulacağını ,sanmam:)) Kitaplarda da sevmiyorum mutsuz son,öyle olmaz umarım. Ben hep Salih geçmişi hatırlatıp Muhittine anlatır demiştim. Araları düzelirdi:)) Nasip Cumaliye 🙂 backstory ‘leri olduğuna inanmak istiyorum, hevesimiz kursağımızda kalmasın artık 😖

   • Allah kabul etsin Gözde’cim…

    • Gözde E.

     Sağ ol canım.

   • görmedik sahneyi, anlattı sadece sanki?

    • Özge

     Aynen sadece anlattı.

    • Gözde E.

     Ben kafamda hep gördük diye kodlamışım.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Allah kabul etsin, başın sağolsun.

    • Gözde E.

     Sağ ol canım.

  • Ayla

   Evet Sultan ve Idris in yasamasi hic süprüz olmadi,zaten senaristin öldürdügü birkac önemsiz karekterde pek süprüz olmadi .
   Gercekten Idris in basina bunlar geldigi halde kapisi acik yasamasi hic inandirici degil.
   Bende Selim in köstebekligini ögrenen Cumali nin tepkisini merak ediyorum.
   Vartolu yu affeden Yamac,Idris bence Selimi de affetsin,büyüklük onda kalsin. Ayni sekilde Cumali de Vartoluma dokunmasin:) Sonucta tetigi ceken Vartolu degil Medet yüregi soguyacaksa gitsin Medet i öldürsün.
   Bende sen gibi kesinlikle Yildiz ve Cumali yi yakistirmadim. Yildiz in meslegi ve bunun Cumali yi kaldiramiyacagi,birde Yildiz in kac cocugu var belki cocuklarin her biri ayri babadan dir. Tamam Cumali de kac yil hapiste yatmis “lafin gelisi” bebeler öldürmüs biri yani pek beyaz biri degil ama yinede hayat kadini Yildiz ile yakistiramadim.
   Demek sen Halil Vartolu nun kim oldugunu bilmedigini saniyorsun ben ise aksini düsünüyorum ve hala düsünüyorum ona vicdan azabi verdikten sonra neden öldürmeye kalkismadi veya nefretini kusmadi?

   • Özge

    Idrisin sadece gölgesi kaldı diyorlar ya,o yüzden mi bu kadar tedbirsiz yaşıyor artık, anlam veremedim.
    Tetiği çeken mi emri veren mi konusuna girersek Salih suçlu, Medetin bir suçu yok ki,onu da öldürmesin :)) Tavşancı da yaşıyor onu vursun ,o da Kahramana sıkanlardan. Biz Gözde ile Kahramanın katilleri öldü, artık Salih aileye girebilir diye düşünürken Horzum Kahramanın katillerini diriltti birer birer:)) Cumali affedecek gibi durmuyor, Selim de aralarına girerse kutuplaşma artacaktır.Selim Salihle yakın olur, Cumali karşılarında, Yamaç garibim de ortayı bulmaya çalışır her zamanki gibi :))
    Yıldızın çocukları için Cumaliden diyenler var. Dün bayagı güldüm bu yorumlara😀 adam 11 senedir içerde ,çocuklar 7,8 yaşlarında ne alaka dimi ? Yalnız Cumali büyük konuşmuş da olabilir, ” her veledi zinaya Koçovalı demeyiz” dedikten sonra Cumalinin veledi zinaları çıkarsa efsane olmaz mı:))
    Halil Karakuzuların patronu diyenlar var,sen de buna benzer bir şey düşünüyorsun sanırım .Eğer dediğin gibi Salihten intikam almak niyetindeyse ailesi öldükten sonra bir şekilde mahalleye gelip ,Vartolunun Kahramanı öldürdüğünü öğrendikten sonra ona göre bir plan yapmış olması gerekir. Salihin acılarıyla yüzleşmesine, onları kabullenmesine yararı oldu ve hikayesi burda bitti bence. Patron o çıkarsa Horzumu takdir ederim ama:) kimsenin aklına gelmezdi bu

    • Ayla

     Ayyy bu yorumuna cok güldüm Allahta seni bol bol güldürsün:)) Oha yani Yildiz in cocuklari Cumali den diyenlere. Iste Medet i de koruyorsun koruyorum,ya Cumali uslu otursun ne Medet i nede Salih i vursun. Yamac ta orta yolu bulmayi calisirken bu sefer kafayi gercekten yer,zaten gecen sezon kafasinda birseyler hissediyordu garibim:(
     Hatirliyormusun Asli da Cumali Saadet e sevdali diye birsey ortaya atmisti hey allahim bu tam uctu demistim:)
     Bak patron Hali cikma meselesine sicak bakarim bende:)

     • Ama ama ama güzel bir iddia idi… Sadiş’e yanık bir Cumali… 🙂

     • Özge

      Neyse ki olmadı,zaten düşman görüyor,Salihi çiğ çiğ yerdi :))

     • Ayla

      Simdi Cumaliyi oynayan oyuncuyu da gördükten sonra miy miy Saadet le hic ama hic olmazmis:)))

     • Özge

      Aynen 🙂 Naif , çocuk ruhlu Salihe Sadiş gibi bir kadın yakıştığı gibi, Cumaliye de daha atılgan cevval bir kadın yakışırdı 😉 Karakterlerin ,kimyanın tutması da önemli tabi

     • Ayla

      Cumali icin yazdiklarin cok dogru ve öyle bir kadin gerekiyor katiliyorum. Ama beni bilen bilir miy miy Saadet i Vartolu ya hic yakistirmiyorum hic:)

     • Ayla

      Ve bu konuda böyle düsünen burada tekim

     • Özge

      İleride fikrin değişir belki, ön yargıyı at kafandan bir:)

     • Özge

      Başta ben de sevmiyordum ama alıştım:) sahnelerini seviyorum;) çoluk çocuğa karıştılar ayrıca,iş işten geçti Salih için:))

     • Gözde E.

      Valla kesinlikle güzel iddiaydı :))

     • Özge

      Amin canım hep gülelim:)) Cumali bu uslu durmaz da dediğin gibi sevdiklerimize zarar vermesin yine de 🙂 Yamaç 1.sezon Sena ile de uğraşıyordu,bir ton derdi vardı.Şimdi öyle bir sorunu yok,tam gaz devam eder:)) Olmazsa bir Cumaliye bir Salihe ayar verir, küçük kardeşten azar yerler arada 😃 Aslı Cumali.saadete sevdalı mevzusu İdris Salih kavgaları devam ettiği sırada ortaya atmıştı,ben de aynı fkkirdeydim:)) bayağı kahrolmuştum hatta ,Salihle kavuşamaz diye:)) korktuğumuz olmadı şükür.
      Patron Halil olursa şapka çıkartırız Horzumun önünde:))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Patron Halil olmasın, her intikam almak isteyen eline silah almasın. Halil bu anlamda diğer uç olsun.

     • Özge

      Dediğim gibi çok uçuk kaçık bir teori. Ama olursa da acayip bir sürpriz olmaz mıydı? Tabi Salih ile olan güzel sahneleri çöp olurdu o zaman .Halilin 1 bölümlük sahnesi vardı ve bitti kanımca.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      burada konuştuğumuza göre bize acayip süpriz olmazdı:))

     • Özge

      Aynen , Teori dile getirilmeseydi olurdu tabi:)

    • Halil Karakuzuların patronu mu? Ay bu da nereden çıktı? Dur aşağıdaki mesajlarda herhalde… dalışa devam…

     • Özge

      Burada kimseden duymadım canım, insta da muhabbeti dönmüştü. Çok uçuk kaçık bir fikir ama olurda da fena şaşırırım

     • Gözde E.

      Halil konuk oyuncuydu KK’ların patronu olacağını sanmam.

     • Özge

      Bence de. Salihin oraya geleceğini bilip kılık değiştirmesi de imkansız,tesadüfler silsilesi sadece .

     • Ayla

      Hadi Halil Vartolu nun kim oldugunu bilmiyordu tesadüf olarak orada karsilasti. Peki kendi hayat hikayesini anlatip oglu ve karisinin kursunladigini anlatir anlatmaz Vartolu disari cikti kendini yerlere atti agladi,haykirdi öl Saadettin diye Halil bunlari duymadi mi? Halil neden hayat hikayemi dinler dinlemez bu adam kendini bu kadar paraladi demez mi? Farkindaysan Vartolu hikayesini dinler dinlemez disari cikti ve Halil Behlül kacar diye yazmamisti.
      Bence Halil futbol sahinda olsun gerek kaldiklari yerde olsun Vartolu ya ders verdi,kim oldugunu biliyordu ve Vartolu yu öldürse ne karisi ne oglu geri gelmiyecekti….

     • Özge

      Evet Salihin hareketlerinden şüphelenmiştir bilmiyorsa da. O sahada vicdanıyla ,günahlarıyla yüzleşmesini istedi Salihin. Her şeyi bilmesine rağmen yüzleşmeyip gitmiş de olabilir. Tek bölümlük rolü olduğu için bunu bilemeyeceğiz sanırım

     • Gözde E.

      Çektiği vicdan azabını, acıyı yeterli gördü demek ki. İlla herkes karşısındaki silahla öldürecek de intikam alacak diye bir kural yok neticede.

     • Ayla

      Evet aynen bende öyle düsünüyorum. Halil in tek bir bölümde olacagini nerden biliyoruz? Konuk oyuncu tek bir bölümde mi olur?

     • Gözde E.

      Yooo 2 olur 3 olur 5 olur. Ben sevdim karakteri sadece bu bölümle sınırlı kalmasın konukluğu.

     • Ayla

      Ya sanki bir yorumcu bir bölümlük Halil diye yazmisti ama hatirlamiyorum kim. Ondan merak ettim nerden biliyoruz tek bölüm mü

     • Gözde E.

      Ben mi yoksa 🙂

     • Özge

      Aynen. Herkes bir Salih , bir Cumali değil

     • Peki gecen sezonki mezcup kim?

     • Gözde E.

      KK’ların adamı sadece 🙂 Aliço nasıl çöp toplayan bir snipper onun gibi biri belki de

     • Özge

      KK’ların adamlarından biri değil miydi? yüzüğü ilk onda görmüştük Başka bir düşman grubundan olduğunu mu düşünüyorsun sen?

     • İyi de kim?

     • Özge

      KK’ların adamı olması dışında bir ihtimal yok. Halil gibi konuk oyuncuymuş zaten, hesabından açıklama yapmıştı. Ileride diziye gireceğini sanmam o yüzden.

   • Bence de Halil onun kim olduğunu bilmiyordu.

    • Ayla

     Peki Halil Idris in o Idris oldugunu biliyormuydu?

     • Gözde E.

      Bence evet.

     • Özge

      Biliyordu, gazetede fotosunu gördü ,tanıyınca yanına gitti zaten

     • Ayla

      Ehh o zaman bence Vartolunun da kim oldugunu biliyordu.

     • Özge

      Vartoluyu biliyor olabilir, belki araştırmıştır. Ama kulübeye gelen adamın Vartolu olduğunu bildiğini sanmam.

     • Gözde E.

      Vartolu’yu biliyorsa fotoğrafını görmemiş midir?

     • Özge

      Vartolunun sorumlu olduğunu bilmiyor diye düşünüyorum. ama biliyor diye düşünürsek de mahallede souşturmuştur sadece,Vartolu gerçegini bilip devamında bir şey yapmamış,intikam isteğiyle dolmamıştır.Dediğin gibi fotoğrafını ya da kendisini görse o izbe yere geldiğinde şaşırırdı,bir tepki verirdi.

     • evet

  • Merhaba Özge hoşgeldin <3.
   Aa "ve adamlardan kaçarken yerdeki topa kafa atıp kaleye göndermesi😄" mi? Ee ben kaçırmışım orayı? İki kere mi gol oldu? adamlardan kaçarken değildi ki.? Bir ara bakayım yine.. Ama kot pantolonla olmuyor ki dedi ya.. Gerçi Bülent Şakrak'ın youtube kanalında bayağı bayağı olmuştu

   • Özge

    Merhaba canım hoşbuldum :))
    Evet 2 defa oldu 😉 Sahadayken görevliler geldi ya, Salih sandığınız gibi değil dedi, kaçmadan önce de yerdeki topa kafa attı. bence de tekrar bakmalısın :))

 • Gözde E.

  Herkese selamlar! Ellerine, kalemine sağlık canım <3 Kesinlikle çok güzel bir bölümdü, yine çok mutlu ayrıldım ekran başından. Hatta dün sabah birkaç sahneyi tekrar seyrettim hemen o kadar sevdim. <3 <3

  Nihayet Yamaç-Vartolu/Salih-Cumali birleşmesi gerçekleşti ve buna giden sürecin son evresini seyrettik. Birleşmenin bölüm sonu olacağından emindim ve yanılmadım. Artık Çukur için gerçekleşecek mücadele ve bir yandan kardeşler arasındaki çatışmaları seyredeceğiz. Bakalım Cumali Vartolu'dan intikam alma isteğinden vazgeçebilecek mi en sonunda, Selim ne zaman ortaya çıkacak, Selim'le Yamaç ve Cumali yüzleşmelerinde neler yaşanacak? Yalnız Karakuzular beklediğimiz kadar güçlü düşmanlar olarak göze çarpmıyor ne yazık ki. İlk bölümde biraz öyle gibilerdi ama özellikle bu bölüm "Yamaç bunları hemen alt eder." dedirttiler. Ama şu bir gerçek ki ortada şu an için Yamaç'lara karşı eskisi gibi inanmayan bir mahalleli var. İşte Çukur'u geri almak bu yüzden çok da kolay değil. Çukur'u geri almak hem KK'lardan geri almayı, hem de tekrar mahalleliyi kazanmayı ifade ediyor. Senin de belirttiğin gibi İdris'in insan biriktiriyoruz cümlesinin içinin nasıl boş olduğunu gördük. Özellikle Meke ve çevresindekiler ile. Meke'nin kızgınlığını, bu tavırlarını hem anlıyorum hem O'na kızıyorum. Olaylara çok yakından tanık olduğu için, nerdeyse Yamaç'ın sağ koluydu! Cumali'nin dediği gibi dövmesini kazıyacaksın ensesinden. Ama yine de birazcık akıllanıp Aliço'nun evini eski haline getirmeleri güzeldi. 🙂

  Bu bölüm Aliço'nun da yeniden sahalara dönmesi çok güzeldi. 🙂 Zaten düzelmeye başlamıştı, Yamaç'ın restiyle kendine geldi. O'nun olduğu her sahne çok keyifliydi. En çok Cumali ile mayınları almaya gittiklerinde Cumali topukla dediğinde topuklarını yere vurmasını sevdim. :)) Çok özlemişim gerçekten Aliço'yu. Zaten O'nsuz bir Çukur'u geri alma mücadelesi düşünülemez. Seni çok seviyorum Aliço. <3 <3

  Vartolu'nun gittiği yerdeki evsiz Halil'in sıradan bir karakter değil de büyük bir anlam ifade ediyor olması şahaneydi. Senaristi alkışlıyorum bunun için. Bence karşılaşmaları tesadüftü. Ama Halil'in İdris'i bulması çok da tesadüf değil gibiydi sanki. Vartolu'nun Halil'den İdris'in sözlerini duyduğundaki mutluluğu çok güzeldi, çok duygulandım. Bir gün inşallah bu sözleri İdris yüzüne karşı da söyler. Halil'in karısı ve çocuğunun ölümüyle ilgili gerçeği öğrendiğindeki tavırları ise yine çok yerindeydi. Erkan Kolçak Köstendil'in burdaki oyunculuğu efsaneydi, yine döktürdü. <3 Bu olay yaşanmasa belki Yamaç'ın teklifini bu kadar çabuk kabul etmezdi kim bilir. (Ben niye duygulandım ama gözyaşı dökmedim ya?)

  Bu bölüm İdris ve Sultan'ın da yaşadığını öğrendik. Ben en başta ikisi de yaşar demiştim ama geçen haftalarda acaba öldüler mi diye düşünmeye başlamıştım Yamaç'tan dolayı. Ama ölmeseler de Yamaç'ın bu halini anlamlandırabiliyorum. Hem Çukur'a, hem onlara, hem diğer aile bireylerine karşı suçluluk duyuyor. mahcubiyet var kaybettim, koruyamadım diye. Onları bu yüzden görmeye gidemiyor, bu hallerinden kendini sorumlu tuttuğu için. Ne yazık ki İdris ve Sultan da yaşayan ölü haline gelmişler. Sultan'ın haline gerçekten üzüldüm… 🙁 Sena'nın yanlarına gelmesi, O'na banyoda yardım etmesi bana ilk sezon idris'i traş ettiği sahneyi hatırlattı. Paşa'nın ölmesine sevindim. Kötü vezir olarak ölmesi gerekiyordu. Katliamlardan bir Emmi hiç yara almadan çıkmış gibi görünüyor. Ayşe ve Karaca'nın ismi ölenlerde geçmiyor. En başta ölmediler diyordum ama Hatice ve Akşın'ı görünce ölmüşlerdir demeye başlamıştım. Acaba nerdeler? Selim'in aslında yaşadığından haberleri var mı? Eğer yaşıyorlarsa önümüzdeki bölüm bu soruların da cevabını alırız herhalde. Selim demişken, İdris O'nun yaşadığının farkında ama ölmüş mü sayıyor O'nu? Selim dışardan evlerine bakarken sanki İdris de O'na kim olduğunu biliyor gibi bakıyordu. Bana öyle geldi. Selim'in yaşadığı KK'lar biliyor mu acaba? Bilseler Yamaç'ı kurtaran uzun inceden şüphelenirlerdi değil mi?

  Yamaç-Sena uyumunu seviyorum. Sena ile Yamaç'ın arasının tamamiyle düzelmesine, en başlardaki gibi dertleşmelerine sevindim. Sena'nın O'nun yanında, O'na destek olması çok güzel. Yamaç Çukur'a ilk geldiğindeki gibi O'ndan güç alıyor yine. Sena'nın yukarıdaki yazdığın aile ilgili sözleri çok doğruydu, tam bir özetti. Eski sevgilisi ile ilgili olaylardan ders almış olması da yerindeydi. O'na yardıma gitmesi, eroin bulmaya çalışması yanlıştı. Yalnız Yamaç'a neden Saadet'in öldüğünü söyledi ona anlam veremedim…

  Saadet doğurdu, doğuracak. Muhtemelen orada doğuracak gibi görünüyor. Acaba bebeğin akıbeti nolacak? KK'lar bebeğe el mi koyacaklar? 🙁 Yoksa doğurmadan Vartolu O'nu kurtarmayı başarabilecek mi? Umarım başarır da bebeğin başına bir iş gelmez.

  Yamaç-Cumali tartışma ve kavga sahnesi çok güzeldi. Cumali ne de gururla baktı kardeşine. Sonra Mahsun ve Çeto'ya oynadıkları oyun da çok iyiydi. :)) Yamaç sahalara on numara bir dönüş yaptı. Gerizekalı Mahsun ve Çeto da hemen yediler teslim olacağız yalanını. Yine diyorum bu KK'lar neden beklediğimiz gibi değiller, nerde bunların güçleri??

  Run Cumali Run sahnesinde dikkatimi çeken bir şey oldu. Cumali arada yoruldu, soluklanmak için durdu. Ama birkaç gün önce gündüz Meke'ler kovalarken gayet tazı gibi koşuyordu. Bu açıdan bu durumu garipsedim. Adamlara yaptığı sarhoş taklidi efsaneydi. :)) Yıldız'la olan sahnesinde de ortalık alev aldı. :)) Besbelli eski aşkı Yıldız. Şükür ki Saadet çıkmadı. :)) Bakalım eski aşıklar nasıl birleşecekler? Bence çok yakıştılar. Genel olarak Cumali karakterini çok seviyorum. <3 Ama bu bölüm anladım ki Yamaç benim için bir tane, Cumali asla O'nun yerini alamaz. Yamaç'ım <3 <3 <3

  Üç Silahşörler İdris-Emmi-Paşa'ydı şimdi Yamaç-Vartolu-Cumali'de tekrar hayat bulacaklar. Haftayı merakla bekliyorum. Yorumlarda görüşmek üzere.

  Sorunun cevabı : BABASININ SEVMEDİĞİ OĞULLARI.

  • Ayla

   En cok senin cukur yorumumu okumayi seviyorum. Meke bu kadar trip yapmasin,unutmasin ki rahmetli babasi kac cukurlunun beynini yikadi,kolay yoldan zengin olabileceklerini söyledi durdu.
   Bak site sahibi gecmisi irdelememizi tavsiye etmis,bizde birakalim bir kenara Selim Ayse ve kizinin yasadigini biliyor mu durumlarini:)))
   Son kararin mi Yamac senin icin NUMBER ONE?

   • Gözde E.

    Teşekkür ederim canım 🙂 Aynen Meke’ye bu yüzden ben de ayar oluyorum ama yine de bir tarafım O’nu da anla diyor.
    Geçmişi ne konuda irdeleyeceğiz tekrar okudum bulamadım onu, bir söylersen lütfen.

    Son kararım valla Yamaç benim için NUMBER ONE <3

    • Fatmanur

     Yamaç benim için de NUMBER ONE <3

     • Gözde E.

      Geçen 2 bölümde Cumali number one mı olacak diye düşünmedim değil ama bu bölüm anladım ki kimse Yamaç’ımın yerini alamaz :))

     • Fatmanur

      Fark ettiysen geçen o 2 bölümde yamaç nötr halde iken Cumali sahada iken bi eksiklik yavanlık vardı ama yamaç kendine gelince ortalık aydınlandı <3

     • Gözde E.

      Yamaç’ın akılcı planları :))

    • Özge

     Mekeyi hiç anlayamayacağım valla. Düne kadar abi dediği adama diklenmesini geçtim ,o çocuğu gönderip Karakuzulara haber vermesi affedilemez. Bilmiyor mu Yamaç ve Cumalinin Karakuzuların eline geçtiğinde öldürüleceklerini? Diğerleri neyse de en çok onun anlaması lazımdı Yamaçı.

     • Gözde E.

      Babası öldü diye sağlıklı düşünemiyor herhalde kendileri. Ya da bunun beyni uçtu katliamda (zaten pek yoktu)

     • Özge

      Bence de kafa gitmiş. Çukuru aldıklarında ya da daha öncesinde Yamaç tekrar yanına almasa bari. Ne faydası olacak zaten davalarına

     • Gözde E.

      Bence hiçbir faydası olmayacak. Katliamda ölmedi ama dizinin sonu olmadan ölsün.

     • Özge

      Aminn:))

  • SuperBirne

   Ayni seyi Sölen’e yazdim: Catida oradan oraya ziplayan Cumali’nin dalagi düz kosuya gelemiyormus 🤣

   Mihriban olayiyla sen bayagi ilgileniyordun, degil mi? Mihriban olayinin Pasa ile bir baglantisi var miydi yoksa bizim/sizin varsayimlarinizdan biri miydi bu? Eger bir baglanti varsa demek ki Mihriban olayi yalan oldu – zaten pek de ilgimi cekmiyordu. Huzur evinde kolunu görünce biraz ilgilenir gibi olmustum; ama sadece bir hevesmis 😛

   • Gözde E.

    Evet evet Meliha olayı ile en çok ilgilenenlerden biri benim. Paşa ile kısmen bağlantısı var diyenler olmuştu. Ben yalan olduğunu düşünmüyorum, aşağıda Özge’ye de yazdım : Meliha’yı görmeyeceksek niye o kadar soy ağacı gibi şema yayınlayıp
    Meliha’yı da gösterdiler? Hatta bu karakteri niye yazdılar o zaman :))

    • SuperBirne

     Yani, evet; bir sonuca baglamadan üstünü kapatmalari biraz garip olur; ama bakalim senaristimiz Meliha olayini nereye ve nasil baglayacak.

   • Meliha ile en çok ilgilenen Birgül 🙂 @kapatunumuhuttinabiv:disqus

    • Ayla

     Aynen bencede Birgül en basta geliyor,bizim Gözde hemen atilmis cancazim:))
     Birgül ü bu dizi yorumlarinda nasil bilirdiniz? Ehum Meliha yi getirmek icin bayagi bir ugras veriyor ve Salih in kolyesi. Birde Idris babayi cok sever,Birgül anelizi benden hehe

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      İdris’i seviyorum, herşeye rağmen.. Aslında psikolog arkadaşımız yorumlarımızla bizi de yorumlasa fena olmaz.. En sevdiğim masal denizkızı masalıydı. Sonunda denizkızı ölüyordu. Galiba ben acıklı hikayeleri seviyorum.

     • Gözde E.

      En sevdiğim hikaye hangisi anımsayamıyorum ama çocuk yaşlarda en etkilendiğim kitap Ayşe’nin Öksüzleri diye bir kitaptı.

     • Gözde E.

      En başta Birgül olduğu çok doğru, İdris’i de en çok seven O.

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Evet benim.. Nostalji sahnelerini seviyorum. Birde idris çeksin istiyorum. Düşünsene hamile iken meliha’yı öldürmeye çalışıyor. Salih’in darbe almasını da seviyorum. İki kere aynı kaderi yaşamış olacak.

   • adam ameliyat oldu ya geçenlerde belki de aksiyon sahnelerindendir. Ama koşu söz konusu ise Erkancıımı tek geçerim. Yerli yabancı dizi/film böyle tazı gibi toşan görmedim

  • Özge

   40 küsür yaşında adam Cumali,1 günde o kadar aksiyona gelemedi ondan yorulmuştur 😊 😉
   Yıldızla Cumaliyi yakıştırdın demek, üzüldüm işte buna:( Bir de ,sence Cumali Yıldızın yaptığı işi öğrenince nasıl bir tepki verir,yani sevdiğim herşeyiyle kabulüm der mi? Yamaç olsa evet derdim ama Cumali racon sahibi ya, diyelim ki birlikte olmaya niyetlendiler, tepkisi ne olur,bu da merak konusu.
   Bebek doğmadan Saadeti kurtarırlar gibi geliyor bana. Koçovalı evinde olduğunu bir öğrenseler:( Cumali de bebeği duyunca yumuşar bir ihtimal

   • Gözde E.

    Doğru diyorsun, ben Cumali’yi gözümde fazla büyüttüm 40’ı mırkı unuttum :)))

    Yıldız’ın ne iş yaptığını anladı zaten. Böyle baştan aşağı süzdü, gördü üstündeki elbiseyi. Soru zor. Ama işin içinde aşk olunca ben hemen polyanna kabullenir demek istiyorum :))
    İnşallah kurtarırlar Saadet’i, sonra da güvenli bir yere yerleştirirler.
    Cumali kolay kolay yumuşayacak biri değil, belli konularda kırmızı çizgileri Yamaç’a göre daha keskin, bir 10 bölüm rahat kafasında intikam isteğiyle dolanacaktır.

    • Özge

     Sahneyi tekrar izlemem gerek belli oldu:)) kaçırmışım o bakışları
     Kurtarırlar inş, yoksa Saadeti bırakıp dediğin gibi bebeği de rehin alabilirler. Uyuşturucu işi için Salihe ihtiyaçları var, bebek olursa Salihin eli kolu bağlanır yine. Cumali için de bir kırılma noktası olacak bence de. Yavaş yavaş fikri değişecektir. İdrisin bile sözünü dinlemiyor izlenimi edinmiştim Cumaliden bahsederlerken. Acaba İdrisi dinler mi Salih konusunda,onu da bilemiyorum 😒

     • Gözde E.

      Liste bizde var, kendimiz yaparız modunda takılıyorlardı en son ama beceremez onlar 🙂

     • Özge

      Ellerine yüzlerine bulaştırırlar bunlar:)) hatırlasana Salih adama “şöyle kapatacaksın,erken olmayacak” falan gibisinden talimat veriyordu.O kadar basit bir iş değilmiş yani, yapabileceklerini sanmam

     • Google a yazsak çıkar mı acaba? kek tarifi mi bu?

     • Özge

      Yoknözel tarif bu, işinin ehli insanlarda bulunuyordur:) Kuzular için kek yapmalık bir süre yeterliymiş,denesinler de Yamaç’cım bir güzel patlatsın onları, Salihi zamanında patlattığı gibi;)

     • Gözde E.

      Ay bayıldım bu hayaline :)) Patlayan kuzular imalathanesi 😀

     • Özge

      Yalnız düşünsene Salih kuzuların arasına sızmış,uyuşturucu yapıyor.O arada Yamaçla plan kurmuşlar.Yamaç bomba koymasını ya da mallara bir şey karıştırmasını söylüyor.Salih bizim malları da böyle patlattın öyle mi Yamaç diye trip atıyor:)

     • Gözde E.

      Ay çok güzel senaryo bu Gökhan Horzum duy sesimizi :))

     • Özge

      Duy bak Horzum :)) bu arada ona yazanları engelliyormuş diye duydum:))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Cumali, Salih’i öldürme girişimi olacaktır. Bundan pişman olur mu, orası merak konusu.

     • Özge

      Aynen bir girişim olacak bence de. Pişman olmaz da fren yapma gereği duyabilir. Öfkesini içine atıp vazgeçer

     • Ama sonra, çook sonra…

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      2019 dan önce yapar..

  • Gözde hoş geldin 🙂 haha ben ne yazmıştım? babalarının sevmediği oğulları ama gramatik açıdan benimki daha doğruymuş ^^

   • Gözde E.

    Bence de seninki daha doğru. Videolara bakarken bu ifadeyi gördüğümde derlemeler için bu ne ya demiştim :))

 • Fatmanur

  Kalemine, emeğine sağlık Aslı…
  Bölüm ile ilgili karakterler ile ilgili buraya uzun uzun yazmak çok isterdim kim bilir belki bigün vakit bulur yazarım. Yazını okuyunca az da olsa yazmadan geçmek istemedim. Öncelikle bölüm muhteşemdi replikler, oyunculuklar hepsi şahane hepsinin emeğine sağlık. Bu dizi de ki replikler o kadar anlamlı ve ince ki izlerken mutlu oluyorum. Sena konusunda neden böyle davranıyorsunuz neden sevmiyorsunuz çok merak ediyorum sena karakteri gayet güzel işlenmiş biraz karakter ile empati yaparsanız çok haklı oldugunu yaptıklarının yerinde olduğunu hatta çok da güçlü normal davrandığını görürsünüz sena nın yaşadıklarını sizler yaşasaniz ne yapardınız acaba? Yahu kız ne şımarık ne de hareketlerinde sıkıntı var küçüklüğünden bugüne yaşadıkları üstüne yamaç ile evlendikten sonra başına gelenler ne hazmedilecek türden ne de psikolojik olarak sağlam durabilecek türden tabi ki sena gördüklerini, yaşadıklarını, sorgulayacak, söylenecek, anlamayacak tartışacak, kocasını koruyacak, yanında olmasını isteyecek, onun için korkacak endişelenip mızmızlık yapacak bunlar çok doğal ki sena yine bunları çok abartmadan yapıyor. İlk sezon sena nın bu hayata alışma süreci, herkesi tanıma durumu her olayı sindirme kısmı işlendi her insan her gün yaşadıklarından bişey öğrenir ders alır olgunlaşır sena yı da yaşadıkları pişirdi bu sezon da bu şekilde davranması gayet yerinde. Yamaç a kızgın, kırgın olmasinda da haklı idi bu bölüm sena yamaça en başından bugüne kendi gelgitlerini çok güzel anlattı ve sahnesini çok da güzel oynadı. Yamaç ın durumuna gelince tabi ki bunalımda olacak yamaç koçavalı ailesinden evet ama onlar gibi bir kişilik değil onlardan çok farklı onun da bu yaşadıklarını sindirmesi kolay değil ilk sezon o da alışmakda zorlandı. Yamaç ı ayakta tutan nefes almasını sağlayan kişi karısı sena yamaç senanın desteği olmadan varlığı olmadan hayatına devam edemez. Yamaç ın bunalımda olması çok çok normal karısını hastaneye yatırdı sonra karısının durumunun plan olduğunu öğrendi sonra karısının izini kaybetti abisinin ihanetine uğradı zaten adam saldırıdan önce de karisinin bunalımından kendini odaya kapatmıştı üstüne ailesi tarandı bu adam bunalıma girmesin mi? Yamaç ın bunalıma girmesinin en büyük nedeni sena. Yamaç senasız yaşayamaz karısı onun aklı ve kalbi… Yamaç da Sena da zeki, güçlü, deli normal olmayan karakterler zaten.
  Yamaç ın karşısına kim gelirse gelsin ailesinden herkes yanında olsa da hiçbirinin etkisi olmaz ona sena gerek Cumali de bunu anladı gelinini bulmaya gitti çünkü cumalide yamaç ın başka türlü ayağa kalmayacağını fark etti ki yamaç sena yı görünce rahatladı bi kendine geldi üstüne bu bölüm desteğini alınca yine karısı aklı akıllısı olunca tamamen rahatladı ve sahalara döndü ve efenin durumu da intikam duygusunu kabarttı önümüzde ki bölüm ile birlikte çukur başlar bize de keyifle izlemek düşer:))

  • Gözde E.

   Selam Fatmanur, hoş geldiniz. 🙂 Hep gelin, yorumlarda sohbete de katılın.

   • Fatmanur

    Hoş buldum :)) teşekkür ederim :)) fırsat buldukça elbette katılırım.

  • Fatmanur hoşgeldin :))

   Sena konusunda tamamen farklı düşünüyoruz. Ama bu bir bütün bana göre. Sırf oyuncu performansi ile ilgili değil, karakterin temelinin iyi yazılmamış olması da etken. O nedenle içime sinmiyor.

   Bu konu derin, telefondan bu kadar bilgisayardan uzun uzun yazarım 🙂
   hep gel…

   • Fatmanur

    Teşekkür ederim aslı hoş buldum…
    Evet bu konu çok derin malum işim psikoloji olunca her karakteri çok irdeliyorum izlerken hepsinin en derinine, dibine iniyorum farklı bakıyorum hepsine.. Hepsini ayrı ayrı ele alır isek kimine hak veriyor kimine vermiyorum ama yamaç in da sena nın da yaraları en derinde

    • Gözde E.

     Demek işin psikoloji. Peki bir psikolog olarak Sena-Emrah ilişkisini nasıl yorumlamıştın?

     • Ayla

      :)))

     • Fatmanur

      Evet psikologum :))) müsait olunca yazarım onların durumu baya derin ve uzun :))

     • DreamyTangerine

      Biz geçen sezon bayaaaaa kafa patlattık o mevzuya… yaz lütfen…

     • Derdini anlatamadan ölenler v. onyüzbinmilyon Emrah!…

      Alperen dizi yapacak mı acaba? hmm… Ekranda yakışıklı görmek isteriz.

     • Gözde E.

      Cevap veriyorum Çarpışma’nın kadrosunda.

     • DreamyTangerine

      E Çarpışma da oynayacak ya! Uluç Bayraktar, Kıvanç vs vs…😋

     • Gözde E.

      Bugün Birsen Altuntaş’ın tweet’inde gördüm kimler kimler katılmış kadroya 🙂 Elçin’i sen seviyordun değil mi, mutlusundur başrol kadın oldu diye? 🙂

     • Ayla

      Ben mutsuzum pek sevmem o kizil sacliyi:)) Yüzde yüz bakacagim bir dizi,desene kürdanlidan bana kurtulus yok:)

     • Gözde E.

      Kızıl saçlı Kurt Seyit’te iyi gelmişti gözüme. Benim de bir şekilde fırsat yaratıp bakacağım bir dizi. Kürdanlı’yı Direniş Karatay’da seyretmiştim orda iyiydi :))

     • DreamyTangerine

      Severdim çok bir zamanlar… şimdilerde pek bilemiyorum… diziyi zaten sırf konusu ve Uluç Bayraktar var diye izlemeye karar verdiydim çok önce… 🙃

     • Gözde E.

      Ben de Kıvanç, Ay Yapım, Uluç için 🙂

     • İzleriz ^^

  • DreamyTangerine

   Merhaba Fatmanur, aramıza hoşgeldin. Ben Şölen. Yazının içinde gördüğün, Aslı’nın sanatsal çalışmalar dediği fotoları çeken kişi 😅😅
   Psikolog olarak yapacağın karakter analizlerini merakla bekleyeceğim.
   Sena’yı ben de severim, ama karakterin geçmişi ve ailesi ile ilgili boşluklar ve güçlü mü zayıf karakter mi olduğunu anlayamadığım durumlar olduğu için karakterin tutarsız yazıldığını düşünüyorum genellikle. O da Sena’nın değil Gökhancığımızın suçu ahahahahah 🤣🤣 Dilan da gayet yeterli performans veriyor bana sorarsan herşeyden önce geliştirmeye çalışıyor kendini kesinlikle avam bir kız değil.

   • Sanatsal çalışmalara devam edelim bir ara.. Artık sistemi çözdük nasıl olsa… Set set dolaşır mışız ? hihihihohohoh

   • Kesinlikle avam değil!. Takdir ediyorum…

 • pride&prejudice

  Acikcasi boyle bir bolum gelecegini biliyordum. Yalniz Cumali bu sezon favorim. Yamacin pabucunu dama atti. Bu bolum Cumali tum aksiyonu yuklendi. Yamacimiz da yine mayin duzenegi ile zekasini konusturdu. Neden su Sena ya taktiniz acaba? Bir tek bana batmiyor ne replikleri ne oyunculugu. gecen sefer de sordum Sena rolunda Dilan olmasaydi kim olurdu ve nasil replikler bekliyorsunuz???
  Yamac bu dunyaya ait degil ve gecen sezon yasananlardan kendini sorumlu tutmasi cok dogal. ben Yamacin durumunda da bir sorun goremedim. Adam ailesinden kaybettikleri ve Cukurda yasananlardan kendini sorumlu tutmanin depresyonunu yasiyor. Utaniyor ailesini gormek istemiyor. Cunku Idris ve Sultan in tepkileri hep sert olan ebeveynlerdi. gerci simdi o sertlikleri kalmamis. golgeleri kalmis sadece!
  bu hafta Vartolu Halil sahneleri favorim oldu. ben bu dizide herkesin repliklerini ayri begeniyorum. defalarca seyredince daha etkili oluyor. derinligi olan replikler oldugu kesin. her karakterin ayri bir dunyasi var ve seyirciye geciyor bu. Kot pantalonla oynayamayan Vartolu, o kadar basit ama guzel detaylar var ki.. onlari kesfetmek bile keyif. Muzikler sahnelerle uyumlu. sacma sapan dizilerin yaninda kendini o kadar ayirabiliyor ki her haliyle…Halil in Vartolu ya soylediklerini dinleyin…Vartoluya bayagi bir hayat dersi oldu. pazartesiyi beklerken tekrar seyretmek gerek…

  • Gözde E.

   Selam Neslihan. Sena bana da batmıyor. İlk 2 bölüm biraz oyunununda düşme vardı gibi ama bu bölüm benim eski Sena’m olmuştu. Seviyorum ben Sena’yı, Sena-Yamaç uyumunu.

  • Hoşgeldin Neslihan, Vay Cumali top1’e mi yükseldi. Sana da Necip Memili’den başkası olmazdı gibi geliyor mu?

   Soruna hemen yanıt vereyim. Sena’nın temelinde çok mantıksızlıklar vardı ya bir kere maça 5-0 geriden başladı. Havada kalan aile ilişkileri (anne-baba), Emrah ile geçmişi, Yamaç ile tanışmadan ne yapar ne eder? vb Ama dersen ki replikler hemen bu bölüm özelinde söyleyeyim, çok güzeldi. Ama tam da yazıda belirttiğim gibi bildiğimiz Sena’ya bir beden büyük geldi. Aynı repliği al biraz uyarla tabii, Emmi söylesin, CUK. Ama Sena? Sultancılık oynamak bana göre… Yukarıda bir yerlerde örnekleri ile yazdım. Dilan’ın en güzel performanslarını da yazarım en beterlerini de bir kalemde… Örnekler: Kendi evindeyken sinirini dans ederek atması, kendi evindeyken kriz sahnesi (elinin kanadığı), birini öldürdüğünü söylediği sahne, İdris ile olan kaçırılma sahnesi en kötüler…
   En iyiler, İlk tanıştıklarındaki kız kulesi sahnesi çok güzeldir mesela. Ki o dönemki bütün Yamaç-Sena sahneleri güzeldir. Delirdiği sahneler, İsa ile konuştuğu, dama çıktığı…

   Bu bölümde de aynı ifade (hiç değişmedi ifade sabit hafif gülerek) ama oyunculuğu çok sivri bir şekilde rahatsız etmedi beni.

   • pride&prejudice

    Kesinlikle Necip Memili bu karakterde super basarili… Yildizla olan sahnesi mi desem, Yamacla olan sahneleri mi Alico ya bakislarini mi desem tekrrar tekrar seyredebilirim.
    Ben Dilan in rolu sena nin Yamac in ailesinden farkli hayatinin bir parcasi oldugunu yani destek ingilizcesi support rol olarak dusunup derinligi ile ilgilenmiyorum desem. AMa bu bolum yamac la konusmasi beni hic mi hic rahatsiz etmedi. Ozellikle boyle oynamasi istendigini bile dusunuyorum;)

    • Gönülden isterdim onun VS meleği olmasını!

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Bayıldım yazına.. Başlığa Vartolu koyarsında sevmezmiyim. Birde İdris’i gördüm ya canlı. Ercan Kesal konuşsun biz hep dinleyelim. Beni dizinin drama ayağı dolayısı ile vartolu çekiyor. Yoksa kendi yarattığı ortam içerisinde bile bazen o kadar mantıksız sahneler izliyorumki çekemezdim. Halil- Vartolu sahnelerini kesintisiz izleyeceksin enfes yani. Zaten o sahneleri çok bölerek biraz etkisizleştirdiler. “öl sadettin öl” repliğinde ilk izlediğimde önce acı, sonra da isyan var demiştim. Gerçekten sahneler da öyle yazılmış.Salih’e yapılanlar Sadettin’i yarattı. Sadettin’in de yaptıkları Salih’i yaralıyor. Halil, vartolu için hem umut oldu, hem de acı. Babasının onu kabullenişini duyduğunda mutlu, acıları bakımından yoldaş olan bu ikili de vartolu’nun bu acının nedeni olmasıda ona ızdırap oldu.Acaba Halil, ailesinin ölümüne Vartolu^nun neden olduğunu biliyor muydu? Halil kaçar dediğine göre biliyor olması lazım.
  İlk üç bölümden sonra, dizide asıl hikaye şimdi başlıyor. Yeni bölüm ön izlemesinde Vartolu’nun artık kendini bulmuş, aslında hep olmak istediği Salih Koçavalı ile tanışacağız. Ön izlemede Salih çocukluğumuzun Cumali abisi dedi. Demek ki abisini izlemiş. Salih 7 yaşlarındayken de Cumali 16-17 yaşlarında olmalı. Ne kadar güzel flashback sahneleri çıkar. Özellikle bazı haraketleri birbirini andırırken.Umarım senarist bunu düşünmüştür. Bu cümleyi söylettiğine göre düşünmüştür. İdris- Vartolu yüzleşmeleri, kolye meselesi havada kalmayacak. Belki idris o kolyeyi gördüğünde Meliha ile konuşmaya gidecektir. Buda ancak 10. bölümlerde olacak. Salih-İdris yakınlaşırken , Meliha olayı onları uzaklaştıracak gibi.
  Cumali, geçen sezon çizilen karakterle uyumlu hiç gitmiyor. Piskopat bir Cumali değilde bitirim bir Cumali izliyoruz. Ama artık sırtı yere gelmez.Bu sezonun fenomeni kendisi.

  • Gözde E.

   Selam Birgül. Ben de küçük Salih delikanlı Cumali sahnelerini görmeyi çok istiyorum. Bana bunu söylettiğine göre senarist düşündü gibi geldi.
   Cumali her şekilde fenomen. Ama hiç psikopat değil de diyemeyiz.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Piskopatlık görmedim. Adam öldürüyor tamamda piskopatlık daha farklı birşey. Vartolu’nun hareketlerini görüyorum. Tipide sempatik.

    • Gözde E.

     Hakikaten çok sempatik ya <3

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Kendisini yakından görmüştüm. Gayet cool bir adam. Bence Cumali rolünü de çok sevdi. İyi oyuncuların böyle öne çıkmasına seviniyorum. Bıyıkları ile idris’i anımsatıyor. Yamaç bacak bacak üstüne attığında, şuna bak Cumali’nin karşısında nasıl oturuyor dedim, sahne gelmeden Cumali bu duruma laf eder demiştim.

     • Gözde E.

      Keşke ben de yakından görsem.

     • Özge

      Keşke. Peki beğendiğin bir oyuncuyu görsen ne yapardın ,merak ettim:) Ben gidip de fotoğraf çekinebilr miyiz diyemezdim mesela,çoğu kişinin aksine. En fazla elini sıkardım herhalde:)

     • Gözde E.

      Ya ben Engin Akyürek’e hayranım adam doğum günümde yemeğe giderken yanımdan geçti ve hiçbir şey yapmadım :))) Benim babamın kuzeni ünlü bir tiyatrocuydu onun evinde de ünlü oyuncularla karşılaştığım oldu belki de ondan rahatlık :))

     • Özge

      Şanslısın ki üstelik doğum gününde görmüşsün ne güzel:) Benim de üni’ de yapılan çekimlerde karşılaştığım oyuncular oldu. Çekim yapılırken izledim sadece :))

     • Ee biz de Fırat Tanış ile yan yana idik… 🙂

     • Gözde E.

      Ben görmedim ama ya 🙁

     • Özge

      Kulaklar,göz yapısı da benziyor garip bir şekilde:)) Cumalinin eski kafalı bir adam olmasını beğendim ben de. Böyle bir karakterin varlığı elzemmiş, onu anladım:) Yamaç daha modern, Salih hem – mafya babası hem kibar öğretmen- içinde 2 karakteri birden barındırıyor. Karakter farklılıkları bir yandan da tamamlıyor kardeşleri aslında

     • Gözde E.

      Selim? Baya modern diyebiliriz?

     • Özge

      Bak ona bir tanımlama yapamadım işte. Modern desem değil gibi, (Yamaç’a kıyasla) gelenekçi desem o hiç değil:)

     • Bir oyuncunun karakteri sevdiği nasıl da anlaşılıyor değil mi? Bence de Necip Bey’cim bu karakteri sevdi…

    • Bence psikopatlık hakkını Akın’dan yana kullanacak Horzum

     • Özge

      Aynı fikirdeyim. Karaca Akın için ” onun sevme yeteneği var mı, bilmiyorum” demişti. Selim İdristen, Akın da Selimden sevgi göremediyse demek ki..

     • Gözde E.

      Akın için istenilen bir oyuncu var Sıfır 1 Adana dizisinde oynamış. Ne düşünüyorsun bu konuda?

     • Özge

      Cihangir Ceyhan. Adı çok dolanınca Youtubeda izlemiştim, pek beğenemedim. Akının 19, 20 yaşında olması gerek zaten. Cihangir 30 yaşında, Önerle yaşıt. Hesabindan yalanlamış diye duymuştum bir de. Şükür..

     • Gözde E.

      Ben de hem tip olarak hem yaş olarak uyduramadım. Oyunculuğu hakkında hiçbir fikrim yok.

     • Özge

      Oyunculuğu da iyi değil. Akın için Baran Bölükbaşı’nın da geçiyor. Adı Efsane dizisinde oynamıştı. Bence olabilir, genç nesil arasında iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum

     • Gözde E.

      Tip ve yaş olarak uygun görünüyor. Oyunculuğu hakkında fikrim yok ama.

     • Ayla

      Bencede olabilir ben sevmistim o cocugu.

    • Özge

     Cumalide mi Salihin hareketlerini görüyorsun,anlayamadım

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Evet..

     • Özge

      Aynen . oldukça benziyorlar:)

  • Özge

   Senin de dikkatinden kaçmamış demek ki. Salih sitemle birlikte oldukça imalı söyledi bir de Cumali abimiz diye:) Salih Cumali flashback görmeyi ben de çok istiyorum,unutulmaz inş. Bu arada ben Melihadan da ümidi kestim,sezon finali ile mevzusu kapandı gibi geliyor. Ama sonra Salihin kolyesi aklıma geliyor, İdrisle karşı karşıya gelip konuşurlarsa kolyeyi kesin gösterir diyorum. Meliha 2.sezonda olmayacaksa kolye bağlantısı ihtimali de boşa gidecek,diğer teorilerin de çöpe gittiği gibi.

   • Gözde E.

    Meliha’yı görmeyeceksek niye o kadar soy ağacı gibi şema yayınlayıp Meliha’yı da gösterdiler? Hatta bu karakteri niye yazdılar o zaman :))

    • Özge

     Ah bir bilebilsem:) 10 bölüm boyunca Aliçonun Melihayı bulmasını bekledik, buldu ama bir hareket göremedik daha sonra .hatırlasana Meliha ile iligili ne hayallerimiz vardı,Çukurun anası olacak diyorduk:) Bakalım 5,6 bölüme çıktı çıktı ,çıkmazsa ümidi keseriz artık

     • Gözde E.

      Valla ne teoriler kurmuştuk ya, ama ortada Meliha’nın meşhur kolu bile yok 3 bölümdür. Ümidimi kesmeyeceğim zaten azcık kadın kaldı hikayede, Sultan hiç konuşamıyor, o yaşta aktif bir teyze istiyorum.

     • Özge

      Nebahat Çehrenin adı çok geçiyor, her yerde görüyorum,o olursa hayaller çöp olacak. Sultan çok iyi böyle ya, Meliha gelse bile kapışamaz onunla.Ya da İdrisi kapar diye yenidan cadaloz olur mu:))

     • Gözde E.

      Ajansı yalanlandı dendi sonra ama? Ahahahaha cadaloz :))

     • Özge

      O haberi görmedim ben,inş doğrudur.
      Ama şimdi minnoş bir kedi hanimefendi:))

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Meliha olayı untulmadı, sadece zamanın gelmesini bekleyeceiz. Dikkat edeseniz kolye bu sezon çok ön planda. Dizi 33 bölüm. Daha ç bölm izledik..:))

    • Özge

     Aynen kolye hiç çıkmadı Salihin boynundan. Melihanın kolye ile bağlantısının olmasını ilk sezondan beri istiyorum, şimdi de altından anlamlı bir hikaye çıkacak diyorum hala. Dediğin gibi olursa ,o zaman pek yakında Melihayı göreceğiz demektir:)

     • Kolye çıktı… Ateşli sahneden sonra taa Erbağ’a kadar hiç görmedik

     • Özge

      Öncesini demedim canım, Erbağdan bugüne kadar hiç çıkarmadı demek istedim. sezon finali ile birlikte son 4 bölümdür her sahnesinde gördük

    • Evet… Sahnesi bile vardı.

  • Hoş geldin Birgül 🙂 İdris eski İdris değil. Ben bu İdris’i daha çok sevdim <3
   Salih'e yapılanlar Sadettin'i yarattı. Sadettin'in de yaptıkları Salih'i yaralıyor. çok doğru. Bu nedenle son fragmanda bu hale düşmesini anladım.

   Sen Halil biliyor mu diyorsun? Bence hayır.

   Ve Cumali <3 <3 <3

 • Ayla

  Selam Asli yorumunu keyifle okudum eline saglik. Bende Yamac in bunalimini anlayamadim,ailenin yaninda kötü günlerinde olmayacaksan ne kiymeti var o zaman? Selim,Idris,Emmi nasil kurtuldu? Sanirim bu sorunun cevabini alamiyacagiz…
  Meke yi bende ilk sezonda sevmezdim simdide sevmiyorum.

  Bu bölümü cok begendim,bayildim,iste bana böyle bölümlerle gel Horzum:))
  Haftayi merakla bekliyorum,benim icin asil cukur simdi basliyor. Üc silahsör Yamac,Cumali ve Salih Kocovali cukur u kurtaracaklar,Selim de gizli gizli onlara yardim edicek. Alico nun hastaneden cikmasina cok sevindim ve Selim i ilk gören Alico olur gibime geliyor. Bu arada bu sezon sanki Allico nun gizemli gecmisi askerlik dönemine yolculuk yapacagiz hissediyorum. Simdi kafalarda en büyük soru Cumali ve Salih ile birlikte hareket edip nasil cukur u kurtarir? Cumali nin Vartolu ya bakislari öldürücüydü,bugün olmasa bile yarindan da yakin her an indirebilir,adam intikam icin hapisten kacmis.
  Ama Cukur u alabilmek icin önce aralarinda ki sorunu cözsünler ve intikam baltasini simdilik ortadan kaldirsin Cumali.
  Yamac in Cumali ye horozlandigi sahneye bayildim ben Yamac Kocovali memnun oldum. Iki oyuncunun enerjileri cok iyi,birde Alico katildi tam evlere şenlik oldu. Hatta Cumali ve Alico da iyi bir ikili oldular.
  Salak Meke nin halini gördükce Yamac Meke gibiler icin mi bu zorlu mücadeleye girecek dedim. Gicik Meke keske Efe yerine o ölseydi.

  Idris te yasiyor tek bir hasar almadan sasirmadik tabii ki,
  Sultan ise yasayan ölü. Bilmiyorum senarist Sultan i sevmedigimizi cok iyi biliyor ondan bizler sevinelim diye mi onu öldürmedi daha beter yapti. Bu arada Idris Sultan banyo sahnesi olmasaymis cünkü Perihan Savas bayagi bir bronzlasmisti:))
  Pek sevilmeyen Paşa ölmüs sevindim. Ama Ayse ve Karaca nin yasiyor olmasinada bir hayli üzüldüm. Birkere daha o sezon finali herkesin tarandigi sahne aklima geldi ve ne sacma bir sahne izlemisim ben diye hayiflandim:((
  Ayrica Idris ailesi kendisi taranmis nasil öyle kapisini kilitlemiyor,baksaniza gelin Sena eve daliyor ve banyoya.
  Cumali kücükken bol bol saklambac oynamis belli baksaniz ya hep kovolandi,saklandi durdu. Kafama takilan 11 yil önce bu adam 35 yaslarindadir,Kahraman i,Selim i evlendiren anne baba Cumali yi evlendirmemis mi? Yada evlenmis karisi cocugu,cocuklari öldürülmüs ondan mi bu kadar intikamla dolu? Yildiz da galiba Cumali nin eski kirigi:))
  Yamacimiz sahalara geri döndü yine beynini calistirdi ve Karakuzulara bir gol atti:)
  Mahsun a o mayin korkusu 50 gün yeter ama adam daha bir bilenecek. Ceto yu devamli pijamalar ve cep telefonuyla devamli oyun oynamasi halleri bana bu Ceto mu ürkütücü yapmayin abiler demek geliyor icimden:))
  Düsûnüyorumda madem bunlar gecimlerini ve onca Karakuzu kardeslerinin karinlarini uyusturucu isiyle sagliyorlar peki neden cukur a cöreklendiler? Istanbul un her hangi bir yerinde de bu isi yapabilirlerdi. Gerci bu isten anladiklari da yok ya neyse.
  Sena Yamac a dedi ki ben normal degilim hah iste onu bileydin Sena hanim Yamac ta seni ondan yatirdi o hastaneye diyesim geldi:)) Birde cocuga kizip havalara girdin iki bölümdür:)) Sena yi bu sezon ben biraz Istanbullu gelin de ki sevgi pitircigi Süreyya karekterine benzettim hehe.

  Bu Vartolu nun yaninda cöpcü poşet kiliginda ki adam kim diye izledim ve senarist bunun cevabini harika birsekilde verdi agzim acik seyrettim kim oldugunu ögrendigimde. Demek ki Vartolu sadece Kahraman in ölümüne sebep olmamis Halil in de karisi ve oglunun ölümüne sebep olmus . Ilk baslarda yadirgadim neden poşetli adam yerine yaninda Medet yok. Halil Vartolu ya Idris i anlatirken 5 oglum vardi 3 ü öldü derken Vartolu nun babasi tarafindan kabul görülmesini dinlerken yüzüne hüzünlü bir mutluluk yayildiginda gözlerim doldu:((
  Aklimda deli deli sorular peki Halil Vartolu yu NEDEN öldürmedi ve onu vicdaniyla bas basa birakti?
  Idris in 5 oglum vardi ücü öldü demesi Selim in babasinin evine gelip Idris in camlari kapatmasi bana Selim in yasadigini biliyor ama o oglu kendisi icin ölmüs hissi verdi.

  • Gözde E.

   Selam Ayla. Haklısın İdris’lerin evinin kapısı açık herhalde Sena rahat rahat girmiş içeri. Nasıl bu kadar rahat davranabiliyor? Acaba KK’lar O’nu gerçekten mi ölmüş sanıyorlar?
   Aliço’nun askerlik geçmişini baya görmüştük ama gördüklerimizin başı ya da devamı varmış demek. Ben de merakla bekliyorum detaylarını. Aliço’yu çok seviyorum, O’nunla ilgili her sahneyi seyretmeye varım uzun uzun.
   Meke gıcığı hiç Yamaç için ölür mü :)) Meke ölse O’nun için mücadeleye girilmez :)) Haa ama mümkünse en kısa zamanda ölsün gıcık!

   Cumali psikopat, asi diye mi evlendirmeyi beceremediler acaba? Ya da Yıldız’ı istedi de almadılar mı? Aklımdan bunlar geçti.
   Halil Vartolu’nun kim olduğunu bilmiyordu sanırım. Tesadüfen karşılaştılar. Eğer tesadüf değilse de intikam peşimde biri değil gibiydi sanki, bir de baktı Vartolu zaten yaşayan ölü olma yolunda gidiyor bırakmıştır kendi haline.
   Bence de İdris Selim’le ilgili gerçeği biliyor.

  • Merhaba, Teşekkürler Ayla <3

   Gel Aylacim, nasıl kurtulduklarina kafa yormayalim 😉 arada unutabilirim ama ben öyle yapmaya karar verdim.

   Demek sen de Yamac'in ailesinden kopma nedenlerini yeterli bulamadın. Bende… Tamam, anlayabiliyorum. Suçlu ve başarisiz hissediyor kendini. Ama bu asıl ihtiyaçları oldukları zamanda onları yalnız bırakmak olmamali. Tabi her insanın zayıf olduğu zamanlar vardır. Bu da onlardan biri diyelim ve bunu da bir kenara bırakalim :)) geçmişi irdelemeden geleceğe bakmak daha keyifli olacak. Sana da tavsiye ederim :))

   Alico artık sokaklarda, elbet Selim'i ilk gören o olabilir. tabii selim ondan daha önce kendini göstermek istemezse… bence ilk Salihle bağlantıya geçecek 🙂

   Cumali ve alicoyu ben de sevdim. Hele onun Snipper olduğunu duyunca tepkisi ne olacak merakla bekliyorum.

   Yanildigin bir nokta var. Karakuzular uyuşturucu işinden gelir sağlamiyor. Vartolu'nun sevkiyatı ilkti. Ama nasıl sağlıyorlar? Gasp vs herhalde? Niye Çukur'a coktuler, bir yuvaları olsun diye :)) anladigim kadariyla özel olarak seçilmiş bir yer değil? Bu konu benim icin hala muallak çünkü bu konu Cumali'nin intikami ile ozdeslesmiyor?

   Halil gerçek bir karakter olmayabilirdi bile… vicdanin sekil bürünmüş hali. Cok sevdim ikili sahnelerini…

   Bence de idris selim'in yaşadığını biliyor :))

   • Ayla

    Senin bu yorumunu okuduktan sonra biz en iyisi hic gecmisi irdelemeyelim,neden nasil sag kalabildiler demiyelim ve en önemliside her karekteri ayni sekilde sevelim. Yani hem senariste hem oyunculara devamli herkese mavi boncuk dagitalim:)))

    • Yahu mavi bocuk dağıtmakla ne ilgisi var… Bölümden zevk almak için… Tavsiye ederim. Uygula bak 🙂

     • Ayla

      Iyi o zaman sende bölümü yorumlarken hicbir elestiri ile gelme diziye:)

   • Gözde E.

    Karakuzular burayı özel olarak seçmedilerse tapuları nasıl ele geçirdiler peki? Selim intihar etti, bunlar da onu bir kenara atıp tapulara mı çöreklendiler? Yoksa Selim’i kurtarıp karşılığında tapuları mı aldılar? Beyefendimiz tayfasıyla hiç mi ilgileri yok? Sorular uzar gider… Yani dediğin gibi muallak bir konu ve bu muallaklık KK’lara olan bakış açımızı etkiliyor, bir an önce onlara ait detayları öğrenmemiz gerekiyor.

    Selim’i ilk Yamaç görecek belki çünkü Selim’in en büyük vicdan yükü O’na karşı.

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Tapuları aldığını nerden çıkardınız. Adamlar orayı işgal ettiler.(Şimdilik)

     • Gözde E.

      Öyledir diye düşünmüştük :)))

     • Ayla

      Evet bende öyle düsündüm Karakuzular tapulari alip cöreklendiler oraya ne var bunda? Herkes istedigi gibi düsünmekte serbest. Mesela ben Cumali sempatik bulsamda bir nevi psikopat ta görüyorum. 11 yil icerde kac kisiyi şişlemiş cezasina ceza ekletmis,bebeleri öldürdün diyebiliyor lafin gelisi,kusura bakmasinlar pek normal degil psikopatlik var biraz. Hem ben oyuncuya psikopat demiyorum hayali bir karektere diyorum:))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Öyle de olabilir, ama dizide buna dair iz görmedik bu yüzden öyle diyoruz.

     • bir yerlerde geçti. Bence Cumali bitirim ama Akın psikoapat çıkacak ^^.

     • +1

  • Özge

   Ben de ,Emmi Senaya evin anahtarını verdi zannetmiştim, yorumundan sonra tekrar izledim,kapı açıkmış meğerse:)) Idristeki bu rahatlık nedir gerçekten? düne kadar kaç adam vardı evlerini koruyan, garipsedim haliyle.
   Halil ailesinin ölümüne neden olan adamın Salih olduğunu bilmiyor gibi geldi bana. Sonuçta o Salihi değil, Salih onu buldu.
   İdris için 3. ölen oğlu Selim . Salih için o kadar güzel konuşup Selimi görünce kapıyı kapatması üzücüydü. Salih onun için bir yabancıydı,hiç babalık yapmamıştı ama Selimi o büyüttü,İdrisin demesiyle terbiyesinden geçti.Bu yüzden mi Salihi affedip Selimi affedemedi yani

   • Gözde E.

    Selim ailesinin ölümünü bile isteyecek kadar düşmandı ama, kapıyı kapatmayıp ne yapsın?

    • Özge

     Ama idris bunu bilmiyordu,sadece Çukurdan gitmesini istediğini sanıyordu ,ya da hissetti mi bunu? Selim Salihe söylemişti sadece ölmesi umrumda değil diye, Salih rahatsız olmuştu ,şimdi hatırladım o sahneyi. Haklısın , aklından bunların geçmesi ,gerçekten ölmelerini istemesi onu affedilmez bir adam yapar. Yine de Salihi affeden onu da affeder diye düşünüyorum.Şimdi değil tabi çok çok sonra.

     • Gözde E.

      Yani sadece ihaneti yüzünden bile kapıyı kapatır. Ama affeder evet, çok sonra. Bu defa ailesini korumak için mücadele ettiğini anlayınca belki.

     • Özge

      Aynen,daha zamanı var