AŞK 101 – 24 Nisan’da Netflix’de

Aşk 101 bildiğin lise temalı bir gençlik dizisi. İlk tanıtımından beri bu benim için böyleydi. Bu tür dizilerin seyir keyfi benim için Beverly Hills 90210 ile bittiği için “Ancak Kaan Urgancıoğlu için bakılır ilk bölümüne” diye kodlamışım kafamda.

Edit: İzlediyseniz ise AŞK 101 – SÖVDÜM BEN DÜNYAYA yazısına karakterler üzerine yorumlara bekleniyorsunuz ^^

 
   
 

 

netflix love 101 - aşk 101
Lisede böyle öğretmenim olsa…

 

Fragmanının çıktığını ve yayın tarihini (24 Nisan’mış) twitterda bir galeyan görünce fark ettim. Fragmanını da bir kaç kez izledim. Bu eşcinsel karakter Osman muhabbetinin çıkış noktasını anlayabilen var mı? Fragmandan olmadığı kesin. Bu arada eşcinsel olsa da kime ne görüşündeyim ama asıl anlamadığım henüz yayınlanmamış bir diziye dair böyle bir ayaklanma nasıl çıktı?

Buldum; resmi olmayan ama dizinin ismine açılmış hesap bilgi paylaşmış. Şok şok şok…  Acaba bir dizi kampanyası mı diye düşünmüyor değil insan:  Tarzım değil, hayatta izlemem diyen kitle, sırf kimmiş bu Osman diye ya da daha da tepkiseli sırf izlenme oranları arttırmak için erkan başına geçer mi dersiniz?  Bu arada Osman’ı Selahattin Paşalı canlandırıyor. Babil’den sonra radarıma girdi, hakkı bir sonraki projede baş roldür, net!.

 

netflix love 101 - aşk 101
Osman

 

“Gay bir karakterin adı nasıl olur da Osman olur!  O diziyi size yayınlatmayacağız netflix!” çığlıkları, #adamolnetflix  hashtaginin yoğunluğu arasında sesim duyulacaksa Netflix’e para ödeyip ‘gay’ Osman izlemek istemeyenler, her hafta televizyonda yayınlanan, üstelik ücretsiz seyredilebilecek  Kuruluş Osman’ı izleyebilirler.

Ahmet Katkısız’ın yönetmenliğini yaptığı dizinin senaryosunu ise Kiralık Aşk’tan bildiğimiz Meriç Acemi yazdı. Liseli gençlerin öğretmenlerini basketbol koçuna aşık etme çabaları hikayenin temelini oluşturuyor. Öğretmen, Pınar Deniz ;  basketbol koçu Kaan Urgancıoğlu. Ben ‘ship’e şimdiden başladım. Ya siz?

 

netflix love 101 - aşk 101

 

Aşk 101 Konusu

1990’lı yıllarda Türkiye’sinde hayatta kendi yollarını bulmaya çalışan bir grup genç, çok sevdikleri öğretmenleri okuldan ayrılmasın diye onun aşık olması için uğraşırlar. 1998 yılında geçecek olan dizide gençler, öğretmenlerini okula yeni gelen basketbol koçuna aşık etmek için çaba harcarlar.

 

Aşk 101 Oyuncuları

(Alfabetik sıra ile) 

Alina Boz, Bade İşçil, İpek Filiz Yazıcı, Kaan Urgancıoğlu, Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Müfit Kayacan, Pınar Deniz, Selahattin Paşalı, Tuba Ünsal

 

netflix love 101 - aşk 101

 

Aşk 101 Fragmanı

 

 

 

Aşk 101 diğer yazıları için tıklayın

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Ahmet Adar

  Güzel yorumlarınıza teşekkürler.Emeğinize sağlık.Ben diziyi çok beğendim.Meriç Acemi şahane bir senarist.Kiralık Aşk dizisinin senaryosu da çok iyiydi.Ufak tefek cinayetleri beğenmemiştim.Aşk 101 çok iyi olmuş.Dialoglar çok güzeldi.Keremin babasının ,Kırkına kadar çalışmazsın,kırkından sonra babayı gömersin,mirası ezersin sözü,evladı hayırsız olan babaların dramını yansıtıyordu.Karekterlerin her biri güzeldi.Doldurulması gereken alt yapıları vardı.Sinan karekteri özkıyıma meyilli aileden yaralı genci çok güzel temsil ediyordu.Osmanın sürekli fındık yemesi sosyal medyada çok ilgi çekmiş.Yalnız Keremiin öfkesinin nedenlerini tam çözemedim.Daha diziyi tam bitiremediğim için.Oyunculardan sizin bahsetmediğiniz Erkenci Kuşun Melahati Feri Güler,Okul müdürü rolünde Müfit Kayacan ve Işığın annesi rolünde hizmetçiler dizisinde de oynayan Selen Domaç da çok başarılıydı.Keremin annesi rolünde Yeşil deniz dizisinden tanıdığımız Merve Akkaya ve Kemale eğlence teklif eden öğretmen rolünde tiyatrocu İdil Arkutu beğendim.Başrollerden Kaan Urgancıoğlu her zamanki gibi çok karizmatikti.Edayı oynayan Alina Bozun enerjisini beğendim.Osman rolündeki Selahattin Paşalı ‘yı kalp atışı dizisinde de çok beğenmiştim.Leke dizisinde çok az göründü.Dizi erken final yaptı.Babil dizisiyle ay yapımın kadrosuna girdi Love 101de devam ediyor.Sizin de belirttiğiniz gibi artık ay yapımda önemli karekterlerin değişmez elemanı olur.Sosyal medyada Işığın 20yıl sonraki halini Bade İşçil canlandırırken Edayı Tuba Ünsal’ın oynaması eleştiriliyor.Tersi olması gerektiği savunuluyor.Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?

  • Merhaba Ahmet Bey, hoşgeldiniz ^^

   Yeni yazı yayında ^^

   Bahsetitğiniz isimlerden bir tek Müfit Kayacan tanıdık 🙂 Ben dizi izlemiyorum galiba, Mert Yazıcıoğlu’nu ilk defa izledim. Selahattin Paşalı’yı da Babil’den biliyorum, daha önceki işlerini izlemedim. Çok başarılı buluyorum.

   Tuba Ünsal ne Eda için uygun olmuş. ne de Işık için uygun olurmuş. Oyunculuğunu pek sevmem ama çok narin bir yüzü vardı, yaşlanmış, yüzüne epeyce de müdahale edilmiş, konuşma tonunu oldum olası sevmem…

 • baby fiesta

  Aşk 101 Klişeleri

  – Basketbol koçu
  – “Ben ergenim” ayakkabısı
  – Çalışkan, yakışıklı çocuğumuz var ve not satıyor. O da “cool” şaşırdık mı? Hayır!
  – Lise dizisi ve basketbol ikilisi
  – 98 yılındayız ama agresif-yakışıklı çocuğumuzun adı “Kerem”. Onun bunun canına kast ediyor ama bırakın hapsi okuldan atılmıyor paşam. Bir de bu da “cool”.
  – Türk lise dizisi, e haliyle saray gibi olur bu lise binası.
  – Dahi ama bırakın çalışmayı, banklarda ve okul sıralarında uyuyan; “cool” ve yakışıklı oğlanımız var. Ha bir de içiyor bu okulda, “cool” çünkü.
  – “Cool” çocuğumuzun problemi nereye dayanıyor dersiniz? Evet, tabii ki ailesine!
  – Yıldız basketbolcu
  – Kısa etek
  – Şiröndingerin kedisi. E yuh!
  – Kötü ama “cool” çocukları koruyan, “onlar aslında iyi çocuklar” diyen, hümanist, koruyucu melek, merhamet emsali, İsa Mesih bir öğretmen
  – Mesih Hoca’mız pardon Burcu Hoca da genç ve idealist üstünde tesadüfe bakın çok güzel.
  – Ve yine tesadüfe bakın ki okulda daş ve idealist, hümanist, iyilik meleği Burcu hocamız dışında tüm öğretmenler kötü.
  – Bolca “s..k, s….ktir, s..keyim, g…t, replikleri
  – Bu arada bu çocukların hepsi fit, ateş, ultra yakışıklı/güzel… Neden çirkin bir başrol yok dizide?
  – Ee hadi çirkini geçtim bir tane bile standart bir tip yok mu?
  – “Farklı” olmakla “pislik” olmak arasındaki fark burada yine şaşmış. Tabii şaşırdık mı? Hayır!
  – “Cool” çocuklarımızın hepsinin aşk hakkında buruk duyguları var.
  – Gelen basketbol koçumuz da “cool”‘luk abidesi tabii. Büyük kemer tokası var. Üstelik büyük ihtimal o da hocadan öte olacak. TikTok şarkısı ile girmese daha iyi olacaktı.

  Sonuç olarak ilk bölümden bu kadar klişenin olması izlemeye sevk etmedi beni. Direk kapattım. Farklı bir şey bekliyordum oysa ki. Tamam, klişeler elbet olacak ama bu kadar da yoğun olmamalı. Farklı bir şeyler göreceğimi umarak açmıştım ve hüsran. Sonuç olarak beğenilecek bu dizi. En büyük artısı da ekran önündeki ultra yakışıklı/güzel oyuncular. Araya 2-3 standart veya çirkin bir tip koysalar bu dizi bu kadar ilgi çekmez. Eminim bundan. Cast ile kendini izletecek bir iş olmuş. Ancak bir yerden sonra cast da yetmez. Senaryo da cabası…

  • Merhaba hoşgeldiniz.

   İlk bölümü izledim. Lise dizisi olup ana karakterlerin ‘cool’ olmadığı bir örnek aklıma gelmedi: Aşk 101’de de bu olmuş. Dönem olarak 90larda da geçince hmm… ne yapsak ne yapsak diye düşünmüşler, kısa etekten, converse’e herşeyi eklemişler.

   Ben sevdim. Koşarak 2. bölümü açar mıyım? Hayır. İzler miyim? Evet. Daha Kaan Urgancıoğlu’nu izleyemedik yahu, tabii ki izlerim <3.

   Bu arada bu çocukların hepsi fit, ateş, ultra yakışıklı/güzel… Neden çirkin bir başrol yok dizide? sorunuza yanıt vereyim : Kubilay Aka :))))) Alın size standart bir Türk genci.

   Beni en çok Sinan'ın alkolikliğinin fazla vurgulanması rahatsız etti. Lise çağlarında su gibi alkol içen bilyorum ama içki matarası biraz fazla oldu.

   Bir de ne eksik? Veli! Bilemiyorum ilerleyen bölümlerde gelecekler mi ama çocukları okuldan atmak üzerine kurullar yapılıyor, veli ortada yok.

   En çok Osman'ı sevdim 🙂

   • baby fiesta

    Merhaba,
    Ana karakterlerin hepsinin ‘cool’ olmak üzere tasarlandığı ilk dizi gibi geldi bana. Daha önce izlediğimiz lise dizilerinin hiçbirinde bu kadar ön plana çıkarılmıyordu. Hepsinin olması çok göze batıyor. Evet 1-2 karakter olabilir ama hepsinde bu özelliğin olması hoşuma gitmedi sadece. Ayrıca basketbol üzerinden yürüyen senaryolara çok sinir oluyorum. Yani şu tabuları yıkamıyoruz bir türlü. Ben lise yıllarımda öyle sabah akşam herkesin basketbol oynadığını hatırlamıyorum. Aksine voleybol ve futbol daha baskın bir spor. Hatta kalabalık bir bahçe yüzünden futbolun değil voleybolun daha çok öne çıktığını hatırlıyorum. Hiçbir dizide bunu göremiyoruz. Belki de basketbol çekimi daha kolay diye bu yola mı giriliyor hep veya bir Amerikan özentiliği mi taşıyor diziler çözemedim.

    Kubilay Aka yine de standartın üstünde bir tipe sahip bence.

    Söylediğiniz gibi bir veli vurgusunun yapılacağını zannetmiyorum. Hikaye gençler üzerinden yürüyecek bence. Baba-anneler ise çok göz önünde olan oyuncular olmaz. Senaryodaki yerleri ise evlatlarının canını okuyup, onları mahrum bırakmak olur herhalde. Çünkü hiçbir lise dizisinde velilerin ortada fazla görünmediğini hatırlıyorum.
    Benim demek istediğim şey TV’de karşımıza çıkan ve Amerikan liselerinden de izler taşıyan bir dizi karışımı olmuş. Oyuncuların yetenekleri bunu güzel gösterse de yeterli değil. TV’de sansür ve süre uzunluğu ile gördüğümüz şeyleri, daha özgür (tam değil) bir ortamda daha iyi, daha kaliteli bir iş beklerdim. Hatta PR’ı bile yüksek bir iş bu. Yakışmadı bence. Ha asla tü kaka bir iş değil. Dediğim gibi oyuncular hatrına bile izlenir. Hele bu karantinada her haliyle. Ancak ben izlemeyeceğim. Bu klişeler silsilesini.
    Not. Osman karakterini ben de sevdim.

  • bu arada lise 93 mezunuyum. Okulumuz da aynı benzer şekilde tarihi bir köşk ve 2 binadan dev bir bahçeden oluşmaktaydı. Basket yerine voleybol müsabakalarına giderdik. Hep kazanırdık <3… Münazara hatırlamıyorum ben… Okulda böylesine aykırı tipler var mıydı? Bu kadar değil ama evet ^^ Lise günlerine gitmek güzel oldu 🙂

   • baby fiesta

    Türkiye’de tarihi köşk tarzında liseler çok olmadığı için söyledim bunu. Üstüne 22 sene evvele gidip bu günden bazı izler izletmek komik olmuş. BTS çantalı kızlar falan gördüm daha ilk bölümde. 1998 ve BTS… Sosyal medyada da ilerleyen bölümler için çok çelişkili şeyler gördüm. Dönem işini de becerememişler ama hor görülebilir bir durum. Çok da takılacak bir şey değil. Senaryoya çok takıldım ben. Belki de beklentiyi yüksek tutmuşumdur.

 • Gözde E.

  Selam adminciğim!

  Dizinin konusunu bilen Ranini Osman gay değil, kesin diye yazmış.

  Fragmanı sevdim, oyuncuları zaten severim. İlk bölüme mutlaka bakacağım. Ahmet Katıksız’ı da yönetmen olarak çok beğenirim. KPA dizisinde ve Benim İçin Şampiyon filminde çok başarılıydı.
  Bu arada Pınar Deniz’e de baş sağlığı diliyorum, koronadan anneannesi vefat etmiş… 🙁

  • Duydum, Çok üzüldüm 🙁