ÇUKUR – “Sen Öldün, Salih de Seninle Beraber Öldü mü Anne?”

Vartolu Saadettin… Vartolu Salih … Salih … İdris’ten olma Mihriban’dan doğma Salih … Babasının masallarına hasret Salih… Annesinin sıcak koynundan küçük yaşta koparılan Salih … Köpeklerle uyuyan, açlıktan böcek yiyen, bir dilim bayat ekmek için… Sanırım devam edemeyeceğim. Dünkü bölümde ağladım, çok ağladım… Saadet’e, Salih’e… Ve Yamaç’a… Bölümü izlerken Boncuk Yılmaz’ın sakin oyunculuğuna Erkan Kolçak Köstendil’in meleklerin kırmızı sürme çektiği gözünden süzülen yaşları eklediği sahneyi ekran karşısında gözleri yaşarmadan izlemek ne mümkün…

Sır perdeleri hızlıca aralanıyor. Her bölüm bir kişi, her bölüm bir yüzleşme… Ne kadar hızlı ilerliyor değil mi? Bir önceki bölümde Sadiş’in Salih = Saadettin denklemini kurmasının ardından bu bölüm yaşanan Sadiş – Salih yüzleşmesini, bu bölümde Saadettin = Salih = Abi denklemini kuran Yamaç’ın gelecek bölümde Yamaç- Vartolu yüzleşmesi takip eder mi dersiniz? Peki ya Saadettin’in kimliğini öğrenecek bir sonraki kişi kim olur dersiniz? Oyum İdris’ten yana…

 
   
 

ABV Salih

Sadiş’in Salih’le yüzleşmesinde “Niye?” sorusu kadar doğal bir soru olabilir mi? Hiçbir cevap -hatta Saadettin’in geride bırakamadığı yaşanmışlıkları bile, intikam peşindeki Saadettin’in Kahraman’a sıktığı o kurşunun babasına kavuşabilme ihtimalini öldürdüğü gerçeğini değiştirmeyecek.

İdris Vartolu’yu affedebilecek mi? Peki ya yıllar sonra annesinin öcünü almak için Kasım’ın peşine düşen Salih hayatını altüst edenleri affedebilecek mi?

Bu nedenle asıl beklediğim yüzleşme Vartolu’nun geçmişte yaşanılan olaylardan babası İdris’in haberi olmadığını öğrenmesi ve hayatını cehenneme çevrilmesine imza atan asıl suçlunun hayatını kurtardığı Sultan Hanım olduğunu öğrendiğinde gerçekleşecek.

“Onun oğulları bu evde, bu çatının altında. Başka oğlu yok onun. Bir daha Çukur’a dönmeyecek.”

Salih konusunda Paşa ile Sultan’ın iş birliğinde Paşa’nın İdris’in çocuğundan elini eteğini çekmesini konduramamış, bu işte bir tutarsızlık var demiştim ki haklı da çıktım. Elbette ki suçlu Sultan Hanım… Bu doğrultuda Salih’i zebanilerin eline teslim etmesinin Salih’in ölümüne Saadettin’in doğmasına sebep olmasıyla oğlunun kanı -dolaylı olarak, kendi kirli ellerine bulaşmış olmadı mı?

 

İster Saadettin olsun ister Salih -hangi kalıpta olursa olsun, bu adam seviyor Yamaç’ı… Yamaç onun Rock’n Roll’cu kardeşi. Gülerek ‘kardeşim’ diyebiliyor. En az onun kadar ‘deli’ olmasını seviyor, aklını seviyor… Onu oyunlarla alt etmesine, Beyefendi’ye çıkışına seviniyor… Bu bölüm sonu itibariyle ilişkileri farklı bir boyutta artık. Yamaç büyük sürprizi çözdü: Abisi, abisinin katili… Kucak açmak kolay değil, ama imkansız da hiç değil… Ama yine de ‘Çık şimdi işin içinden çıkabilirsen’.  Belirtmeden geçemeyeceğim, Yamaç’ın hıçkırıklarını içine içine attığı son sahne yıkıp geçmedi mi? Çünkü Aras Bulut İynemli <3  Tüm bu sorunların Yamaç’ı kanser etmese sadece mecazi anlamda kalsa iyi, yoğun kulak çınlaması beyin tümörünün işareti değil mi?

 
   
 

 

Salih Öldü Saadettin Doğdu

Ne güzel bir bölüm izledik; kısa kısa aklımda kaldığı kadarıyla bölüme dair neyi sevdim…

Nerede bu Kasım?

Baba-na Sor ve ‘Canım Kardeşim’ detaylarını, Vartolu’nun Yamaç’ı evinden(!) yolcu etmesini,

Akşın’ın alkışlanacak planı ve Karaca’nın düşen burnunu yerden almayıp acısının dışa vurumunu,

Mevzu olur biz mevzuya gideriz misali, baba oğul Kasım’ın peşine düşmelerini,

Şiddete karşıyız, o ayrı… Ama sahne bu ya, Vartolu’nun emanetleri Medet’e emanete verip, ‘Kasım nerede?’ diye sokak ortasında alakasız bir adama kafa göz girişmesini,

Sena’yı yok hükmünde kabul ettiğim için Doktor – Yamaç birlikteliği üzerine yaptığım totemleri,

Kim olduğu hala muamma olan ‘Gazeteci Kız’ın ortaya çıkmasını ve Aliço’yu güldürebilmesini, <3

 

SPDS seansta

Sena’nın SPDS (Sena Psikolojik Danışma Servisi) kapsamında evinin kapılarını Saadet’e açmasını…  Ve Saadet anlattıkça ilk defa “Önce Yamaç’la konuşalım” demesini,

Nebil Sayın’ın seslendirdiği Deniz Üstü Köpürür ‘ü,

“Benim de şu cihandan gidişim hey canım rinna nay rinna rinna nay
Memleket sevdasından hey canım hey”

Bu dünyadan bir Cem Karaca geçti… Hatırlattın, sen çok yaşa, yüreğine sağlık Muhittin Abi…

 

İdris’in çukur logolu imame detayına bayıldığım tespihiyle aydınlanma sürecini,

Vartolu’nun Beyefendi’yle uzun, upuzun bipli konuşmasını… (Ben bölümü internetten sansürsüz izledim ^^ )  Bu arada geçen hafta Beyefendi’nin Çukur’u ele geçirme isteğinin kentsel dönüşüm rantından farklı olduğunu düşündüren senariste alkış… ‘Yanılmışız’ dedik mi?  Asıl kıyamet Vartolu’nun tapuları İdris’e teslim ettiği açığa çıkınca kopacak, anlaşılan şu meşhur sahte evrak uzmanı devreye girecek…

Saadet – Salih Yüzleşmesinin naifliğini… Yeri gelmişken Sadiş – Salih sahnesinde müzik olmaması ne güzeldi, vurucu sahnelerin baskın müzik olmadan replik ve oyuncu performansıyla öne çıkmasına bayılıyorum.

Sena – Yamaç repliklerinin ‘şuraya birazcık romantik şeyler sıkıştıralım’ mottosuyla ilerlemesini: “Dudağının kenarıyla yanağının arasında bir çukur var ya, beni oraya gömsünler.”

 
   
 

Salih’in ölmüş annesiyle dertleşmesini… “Salih öldü, Saadettin doğdu. Aa, ölmemiş Salih. Salih ölmemiş be anne…”

Yamaç’ın yapbozun parçalarını birer birer yerleştirirken yaşadığı büyük şoku, son dakikaya kadar umudunu kaybetmemesini: “Mine de!” ve büyük sır açığa çıktığında içine attığı haykırışlarını,

Salih – Saadettin ve Yamaç’ın buluşmasını,

Bölüm içinde ve jenerik akarken görünen duvar yazılarını,

Sonuç olarak bölümü sevdim, çok sevdim. Ya siz? Yorumlarda buluşmak dileğiyle…

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  Çukur kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Çukur 15. bölüm Ön İzleme

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Nuri Özkan

  Ziyarete geldim. Reklam konusunda yazınızdan yola çıktım. Size yazdığım cevaplara bakmayı unutmayınız. Bende aynısı gibi yaptım ama yazmadım 🙂 haberiniz olsun.

  • Hoş geldiniz :)… Okudum, çok değerli bilgiler teşekkür ederim. Uyardığınız konuyu hiç bilmiyordum. Kusura bakmayın. Siliniyor mu acaba yorum?

  • nurizkan 3+

 • Buke Oguz

  Peki Salih’in Sena’ya icerde kim var derken sesinin titremesi😢Ardından adamlarına kibarca uzaklaşmasını söylediğinde lafının dinlenmemesi üzerine küfürü basışı.😂 Adamlar kibarlığa alışmamış ki :)))
  İdris ve Salih’in aynı planı düşünüp uygulaması da guzeldi. Tabi ordaki jandarma vurgusu da…❤
  Tabi onlardan önce davranan Yamac ve Aliço’nun planina da ❤ Aliço başlı başına olay zaten :))
  Aliço Hale sahnesi ne kadar sevimliydi :))))
  Bu arada soylemeden edemeyeceğim Selimsiz bir bölüm izlemek ne güzeldi. Darısı Beyefendisi bölümlere ….
  Vartolu iyi patladı Beyefendiye içimin yağları eridi.

  • Peki ya ‘içerde kim var’ sorusunu sivesiz söylemesi. Özellikle dikkat eder oldum konuşmasına 😊
   Cidden Selim yoktu 😅😆😂 ay fark etmemisim.

   Bu arada İdris’in sadiş’e verdiği değeri güzel vurgulamislardi… Salih’in kaybetteklerinden…

   Bipsiz halini izledin mi sahnenin 🙈🙈🙈 Silah’i düşürmesi o kadar doğal geldi ki?

   • Buke Oguz

    Evet ya İdari kendi elleriyle getirdi hastaneye Saadeti kızım derken ne kadar içtendi. Endisesini guzel ifade etti.

    Bipsiz izlemedim küfür olayına antipatim var benim. Küfürsüz de kizginligin öfkenin anlatilabilecegine inandığım için dizilerde filmlerde hiç kufredilmese daha keyifle izlerim doğrusu :)))
    Yine de güzel sahneydi zaten bipli de olsa söylediklerinin çoğu anlaşılıyordu 😂😂

    • haklısın Salih ölmemiş be Anne Salih sesi ile olmalıydı

  • Ayla

   O kadar cok güzel sahneler vardi ki….

   • Buke Oguz

    Aynen Ayla dusundukce başka başka sahneler geliyor aklıma. Muhittinden deniz üstü köpürür gibi.. Celasun’un Meke ve Muhittin i izlerken ağlaması gibi.

 • Buke Oguz

  Iyi geceler Aslı :)) Çayı kahveyi kaçırdım bir dahaki sever e inşallah ama suraya bir yorum bırakıvereyim.
  Öncelikle bölümü çok çok begendim.
  Saadet Salih ve Yamac yıkıp geçtiler.
  Paşa’ ya hiç acımadım doğrusu. “Seni geçmişten korumak için Yamac ” bahanesini de pek gercekçi bulmadım. Tek derdi Sultan’ı korumak.
  Salih’i göndermek istemeyişi ondan elini cekmeyisi hoşuma gitti ama sonunda Sultan’in aklına uyup Salih’i zebanilerin eline bırakması 😡👎👎Sultan ve Paşa Kahraman’ın asıl katilleri. Salih’i öldürüp Sadettin’i yaratan o eller o tetiğin çekilme nedeni. Kendi yarattıkları öfkeye kurban ettiler Kahraman’ı. Bu gerçekle yuzlestikleri anı izlemeyi dir gözle bekliyorum. Pasa’yi gondermreecekler gibi geliyor yasa gitse de kisa sürede bir şey olur döner.
  Yamac in adım adım Salih’e yaklaşması , Saadet’in evin önündeki tepkisinin ardından Yamacın bir ümit Vartolu olmasın diye Mine ismini söylesin Kasım diye yalvarisi öğrendiği gerçekle Salih’in başında anlayışı çok güzel ve duyguluydu.
  Saadet Salih yüzlesmesi de ayni şekilde. Tabi Salih’in sarhoş olup annesi ile konuşması ve Saadettin intihar girişimi de bölümün duygusal sahneleriydi.

  • Buke hoşgeldin 🎈 ay köşede kettle ve poşet çay vardı, görmedin mi? 😣

   Süper, çok çok beğenenler olarak sayımız yüksek bayağı 🎈 Yalnız Yamaç nasıl çakal anladı annesinin payı olduğunu. İdris zaten Sultan’i çözer, hele ki Sultan’ın o çocuğun
   Vartolu olduğunu öğrenmesi ile kesin çözülür Sultan… Ya deli olmamak elde değil, bu kadının hayatını kurtardı Vartolu.

   • Buke Oguz

    Yamac hemen kurdu bağlantıyı umarım düşer bu işin üstüne de Sultan da deşifre olur. Bakarsın Paşa da mecbur kalır Sultana hislerini itiraf eder. Bence tüm bu yaptıklarının başka bir açıklaması yok. Kara sevda platonik aşk.

    Bu arada Yamac in kulaklarindaki çınlama yaşadığı deprem korkuttu beni de… İçine atarsan kanser olursun hasta olursun demisti Kahraman.korkarim dediği cikacak . Hasta olacak çocuk :((

    • çok güzel yakalamışsın.. Hmm öyle mi demişti Kahraman.

     Elimizin altında doktor var ^^

     • Buke Oguz

      Evet odam kireç tutmuyor sahnesinde Yamac in öldürdüğü adamla ilgili konuşurken :((
      Yamaç’a bakar doktor gönüllü olarak. Yamaç ona güvendiğini belirtince hemen yumusayiverdi mesleğini tehlikeye atmayı göze aldı nasılsa.

 • Zeynep

  Aslı o ‘bir dilim ekmek icin fırıncıyı..’ meselesi nedir korktuğum şey olmasın nolur bir de bu olmasin… bir suskunlar vakasını daha yüreğim kaldırmaz. Annesinin gözünün önünde oldurulmesi öksüz yetim gibi buyumek sevgisizlik yokluk siddet zaten çoğu insanın bas edebileceğinden çok daha ağır seyler bir de üstüne bu çok çok ağır olur

  • Kore

   ama bu iki iki dört malesef:((

   • bence de…

   • Zeynep

    Aynen izlerken dikkat etmeden geçmişim ikinci kez bakınca bariz :(((

    • Üç maymunu oynayalım, kalbim kaldırmayacak…

     • Zeynep

      Fırıncıyı dövmüş yada öldürmüs ona da razıyım..

     • Kore

      aynen:((

  • Zeynep Hoş geldin ^^

   Vallahi ben düşündüğün şeye yordum ama…

   • Zeynep

    Hosbulduk eline sağlık bu arada kendini iyi toparlayıp yazabilmissin o bölümden sonra :))

    • Mıy mıy mıy bir tam günde anca bu çıktı :p

 • Ayla

  Selam Asli harika bir bölümdü. Cay almayayim acelem var UTC dizisine yetisecegim:)) Senariste bir önceki bölüme ne kadar saydirmissam bu bölümde bol bol ❤️ona.
  Haftaya yüzlesme sahnelerini iple cekiyorum,Vartolunun birsekilde hikayesinin bitmesi ve ölüp diziden cikar diyede endiseleniyorum. Galiba ben Vartolu yu Yamac tan daha cok seviyorum:))

  Idris ögrenmekte gec bile kaldi,coktan bu bilmeceyi cözmeliydi. Hic adamin kanida cekmedi:(( Benimde oyum Idristen yana.
  Yamac affeder ama Idris sanmiyorum. Hos Sadettin i affetmiyecekse asil hain Selim i affedicek mi günün birinde?
  En büyük yikimi Sadettin babasinin kendi varkigindan haberi olmadigini ögrendiginde anliyacak. O sahnelere mendilimi hazir bulunduracagim:((
  Salih Sadis sahneleri duygu yüklüydü,son sahne Yamac in abisine bakip agladigi sahne duygu yüklüydü.
  Benim icin bölümün yildizi Vartolu Salih ti.
  Karaca sahnesini cok gereksiz buldum. Demek bu kadar korunup kollanan bir Kocavali torun bir erkek soyun dedi diye hemencecik soyunup yataga girebilecek yasta ve fettanlikta mi?

  Asli bu cümlen Sena’yı yok hükmünde kabul ettiğim için Doktor – Yamaç birlikteliği üzerine yaptığım totemleri” beni cok güldürdü.
  Bende bölümü cok sevdim kalemine saglik,yazini keyifle okudum. Dün cok uzunnn notlar aldim Eda nin yorumunda bulusmak dilegiyle…

  • Ayla hoş geldin,
   Yalnız değilsin, Vartolu’yu daha çok seviyorum. Ama Aras’cığımın yeri bir başka tabii. Kredi çok daha fazla… Ama merak etme, Vartolu gider, dizi biter yahuu…

   İdris x2… Anket mi yapsam acaba? Ben yüzleşmeden çok Sultan’a yapacaklarını bekliyorum, off acayip merak ediyorum…

   Karaca’nın sonu şizofren. Bu net… Eyvah eyvah..Bir o eksik…

   Ama doktor hoş kız 🙂 Biliyor musun, google trendlerde aranmış Çukur doktor kim diye ^^ Yalnız değilim… Hihihohoho…

   İyi ki geldin, görüşmek üzere <3

   • Ayla

    Vartolu nun küfürlerini birde bippsiz izledim aman yarabbi:))
    Sadis ve Salih sahnesinde bir lokma ekmek icin dediginde benimde aklima kücükken tecavüzemi ugradi düsüncesi geldi ama hayir olmasin diye savusturdum:((

    • Ben de savuşturdum Ayla’cım ama o cümlenin sonu ne yazık ki düşündüğümüz… tecavüz olmasa bile istismar olduğu kesin…😢😢😢

     • Buke Oguz

      Cumlesini tamamlayamadı yutkundu gözleri doldu …. Benim aklımdan da aynı şeyler ve geçti umarım değildir :(((

 • Kore

  Ellerine sağlık sonradan izledim ama her zamanki gibi dağıtmış adamlar:(((

  Sultan öyle bir şey yapmış ki eğer öldürseydi bundan çok daha merhametli olmuş olurdu o yüzden onun evladının kanı ellerine bulaşan bir anne olması karmanın en güzel cilvesi . Lakin İdris bu kısımdan haberdar olmasa bile çok suçlu benim için bir kadına bunu yapıp sonra anlayış ve merhamet beklemekte çok zor Sultan tüm herşeyle yoğurularak öyle katılaşmış ki evet bi yanını anlayabiliyorum.Ama dediğim gibi öldürse bile daha merhametli olurdu bu kadar çok fazla….

  Ama çocuğunuda kaybetse uzun vadede yine en büyü zararı Salihe vermişler çünkü tüm öfkesi ile Çukura girmiş dahi olsa geldiğinden beri onu çeken şey o ailenin bir parçası olmak onun çukuru bu …Ama şimdi Sadişin dediği gibi o ihtimali öldürdü.Belki kimse aklına getirmez bazı şeyleri bizde o da ama bu olanlar getirmemiz gerektiğinin kanıtı .Vartolu eğer önce intikam sonra tanıma ile değilde önce tanıma sonra gerekirse intikamla başlasaydı şu an çok istediği bi ailesi vardı…

  • Zeynep

   Bence zamanla affedecek yoksa bu konuyu bu kadar erken çözmezlerdi gibime geliyor. Sultan ve paşanın yaptıklarını salihin yaşadıklarını duyması ve tabiki yüzleşmeleri lazım. Bu hikayede affedilmeyecek birisi varsa o da Sultandır. Evin kadınlarının da hayatını kurtarmıştı onun bir katkısı olur belki. Tabi bu süreç çok sancılı olacak. Vartolunun hesabını kimden soracağını bile bilmediği bir cocuklugu kocovalilarinsa ölmüş bir oğulları var. Yalnız Yamaç bile daha şefkatliydi son sahnede salihe karşı. Saadet tek kelimeyle yıktı geçti sen ihtimali öldürdün ne kadar vurucu ve acı bir cumledir

   • Kore

    Canım affedersin ama bir olamazsın o ihtimal yok kimsenin kalbi soğumaz . Bi kolunla sarılırken diğer elinle açtığı yarayı soğutmak için bıçak saplamak isteyeceksin bu savaşın sonunda birileride ölür .Hatta Vartolu ölür

    • Zeynep

     Bilmiyorum dizi sonuçta yazılabilir. Kahraman’ın kani bir tek vartolunun elinde değil sonuçta. Bana da Vartolu yaşar Saadet ölür gibi geliyor keske mutlu son yazsalar bari yetiskinliginde sevgi görsün mutlu olsun 😢

     • Kore

      Aşk tan bahsetmiyorum o da ölür belki bilemem ama Vartolunun pek bu hikayede yeri var gibi gelmedi bana muhtemelen birini kurtarmak için babası ya da yamaç …Bu adam mutlu sonu olacak adam değil…Salihin kanı onların elinde- ama kahramanınki Vartoluda yani bu böyle

     • Zeynep

      Vartolu oldurulecekse selim hayli hayli ölür idrisin elene elene tek oğlu kalır he bir de cumali var. Sonrasını kim izler o ayrı, ben değil :))

     • Kore

      Hemen yarın ölmeyecek ya :))Sonlarda ama bence kesin ölür vartolu

     • Ondan önce ölecek Sena var 😣😣😣

     • Kore

      o hemen yarın ölebilir:)))

     • Vartolu ve mutlu son… Mıknatısın iki ayrı kutbu… Ama ay Mahinurcuum olsa yazardı <3

     • Zeynep

      Vartoluyla Mahinuru ayni cümle içinde kullanmazsak yalnız :)))

     • Ay sesli güldüm… Ama çok damardan replikler yazardı… bir yerine beş ağlardım…

     • Zeynep

      Bence çok güzel yazıyor gokhan horzummus senarist. Ben repliklerini seviyorum

     • Zeynep

      İçerde nasıl bitmişti ki sahi

     • Kore

      Ahahahah kesin ama burda mümkün değil:))

    • Bak şimdi Kahraman’ın cenazesinin yıkanmasını hatırladım. Efsane bir sahneydi… İdris için zor, çok zorr…

     • Kore

      Ya sönecek bi ateş değil tanır sever ısınır kollar belki bir şeyler paylaşılır ama bir olmak o imkansız bence

   • Off Vartolu Nedret’e atılan tokatın da öcünü alabilir mi bi zahmet…Eli değmişken hanii….. ^^

  • Hoşgeldin Kore, Paşa çocuğun peşini bırakmaz diye düşünmüştüm, elini çekmez üstünden… Öyle de çıktı. Sevindim ama Mihriban’ın ölümünü takiben Sultan’ın bu talebini nasıl kabullendi, anlayamıyorum. Sultan’ın başına gelen tam ‘karma’ Ne acı…

   Senin de yazdığın gibi kararlarımızdaki sıralama bütün dengeleri değiştirebiliyor baksana…

   • Kore

    Hoşbuldum … bizi hep bu keşke ler öldürecek zaten :))

    • iyikilerimizin keşkelerimizden çok olmasını dilemekten başka çare yok…