ÇUKUR – Çukur Evimiz Yamaç Babamız

Çukur bölüm yazısı tam buraya gelecek… Yakında, bölümü izler izlemez ^^

Bu sayfa FilmEkimi nedeni ile bölümü izleyebileceğim en yakın tarih Çarşamba akşamı olacağı için yorumlarda buluşmak üzere açıldı. Sizlere keyifli sohbetler…

 
   
 

 

Twitterdaki resmi sayfanın paylaşımlarına göre Yamaç’lı Efsun’lu; Koçovalı biraderlerli –  eminim efsanedir sahneleri, Yamaç ve Nehir’in eğlenceli dansları ile süslenmiş, çok yakında Yamaç – Aliço kavuşması için ümit aşılayan ve finalinde Çukur Evimiz Yamaç Babamız ile biten efsane bir bölümmüş.

Çukur’u ne kadar kan emen bir vampir olarak kabul etsem de Yamaç’ın dönüşüne sevindim <3

 

 

ÇUKUR ANKET

 

(Sanırım) Yamaç’ı kimin kurtardığı hala belli değil.  Cevap hakkı tek idi, artırdım.

ANKET – YAMAÇ’I KİM KURTARACAK?

Bir diğer anketimiz de Nehir hakkında idi. Bu konu da henüz neticelenmedi ;

ANKET – ÇUKUR NEHİR HAYAL Mİ GERÇEK Mİ?

 

çukur evimiz yamaç babamız

 

ÇUKUR 3. SEZON 5.BÖLÜM SNEAK PEEK

 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Bölüm size emanet. Ben yine izleyemiyorum 😔

  • Ayla

   Selam Asli
   BTY dizisi bir cumartesi genelde insanlar disarida dostlariyla sevdikleriyle gecirmek istedigi bir günde yayinlaniyor. Senin bu diziyi izleyip yorumlamaya vaktin oluyor ama cukur icin olmuyor. Acaba cukur tipki bende oldugu gibi sende de tilsimini kaybettimi?

   • Hayiiir, hiç olur mu öyle şey. Iki hafta önce festival filmine biletim vardı dün de şirket yemeği. Birak eve gelir gelmez açtım, trafik tikaliyken bile açıktı. Gece twitterdan olk bir saatin sahnelerine baktim. Sabahta kisa videolara… Bu akşam da tam bölümü izlerim 🙃 cabaya bak…

    BTY yazısı bu kadar hızlı nasıl çıktı dersen pazar akşamı TV karşısında yayılmışken yazdım. Cukur yazıları daha çok emek istiyor… https://uploads.disquscdn.com/images/00656a28934d94074a26d7606fc6f37cd51aa7b829e20b7851f93d4dea2c24a1.jpg

    • BTY için bu kadar caba göstereceğimi hayal ettim de 🤣🤣🤣

    • Sivas Li

     Asli bölüm yazini beklerz.Trafikte caba sarfetme .Araba sürerken izlemyorsundur umarim

     • Tabiisi hayır. Telefondan canlı yayını açıp radyoya aktardım 🙂 Radyo tiyatrosu gibi.. Çok güzel :)))…

      (tıkalı olduğunda bknz örnek azıcık göz atmış olabilir. Bknz örnek ve İstanbul köprü trafiği

     • Sivas Li

      Radyodan dinlemek güzel fikirmis.

    • Ayla

     Ok anlaşılmıştır:))

 • Hayalet

  Ben galiba Yamaç Efsun Nehir üçlüsünü çözdüm 😁 eski bir yorum aklıma geldi, galiba Nur yazmıştı (yorumu aramaya üşeniyorum), Efsun gerçek Baykalın kızı değil, yem olarak öne atılıyordu yorumun anadüşüncesi. Belki bize aylsr önce dizinin spoileri verilmiştir bile. Yani şöyle temmuz augustos zamanı yok Ayça A. Turan Çukura gelecek felan dendiği dönem. Sonra fiziye iki kadın katılacak dendi, herkes çok merak etmişti kimler diye. Ilk Hazal Subaşı Baykalın kızı Efsun olarak katılacak yönündeydi haberler. Silmeyen magazin sayfalarında bu haber daha duruyordur. Sonra Damla Sönmez Efsun olarak gelecek dendi. Hazalın adı ise mahalleye gelen Nehir adlı kız diye değiştirildi. Şimdi demek istediğim, eğer buradaki arkadaşımızın düşüncesi ile ilk yeni gelen kadın başrol paylaşımlarını birleştirirsek, hakiki Baykalın kızı yoksa tımarhanedeki Nehir mi ve Efsun diye tanıtılan gerçekte ‘yem’ mi? Bu mesela Nehir Yamaçın düşüncesinee yaşayan birisi değilse, ‘Nehirin’ mahalledekileri tanımasını açıklayabilir.

  • Nehir ile Efsun karışmış mı diyorsun?

   • Hayalet

    Yani hikaye bakımından ‘değiştirilmiş’ çocuklar olabilirler. Birsen hanım dahil bütün magazin muhabirleri ilk başta Hazal Subaşı Efsun rolünde yeniden ekranlarda olacak yazdı. Augustostakı yazısından “#Çukur dizisinde mahalleye gelecek Efsun karakteri için son olarak #Halka’da rol alan #HazalSubaşı ile de görüşüldüğü konuşuluyor.” [Birsenden 20.08.19 alıntı] Bazıları doğrudan Baykalın kızı olarak katılacağını ve önemli bir rolde olacağını yazdı. Yani Hazalın adı Damladan önce geçiyordu. Ben de diyorum ki, biz spoilerin alasını önceden mi yedik 🤣

    (Buarada yarın pazartesi, geçenki bölümü baktını mı?)

    • Baktım tabii <3 Ama önce twitter, sonra kısa videolar ardından tam bölüm. Bir de çok dahil olamasam da yorumları okuyunca yazı hayal oldu.

  • Nur

   Öyle bir yorumda bulunduğumu şu an hatırlamıyorum ama bulunmuş da olabilirim. Son tahminim: Nehir, Meliha ve Selami’nin kızı. Yamaç’la geçmişten tanışıyor ve ondan bir kızı var:) Bu tahminimin dayanaklarını yazmıştım.. Hazal diziye katılmadan önce polis rolünde olacak diye bir şeylere rast gelmiştim ama ciddi kaynaklardan değildi. Çukur için Birsen Altuntaş dışında yazanları kaale almıyorum zaten. Bir tek Birsen Hanım ne yazarsa doğru çıkıyor. Dizi haberciliğinde Birsen Altuntaş’ın güvenilirliğine kimse yaklaşamıyor.

   Efsun’un sesinin güzelliğinin Meliha ile ilgili olması lazım çünkü hikayede sesi güzeĺ olan tek karakter Meliha. Nehir’in playback’le şarkı söylemesi ayrı bir spoiler’dı.. Bir türlü nasıl bir şey olabileceğini kurgulayamıyorum. Efsun illa ki Meliha ile ilgili biri, annesinin kim olduğu da verilmedi henüz. Meliha’nın sesi güzel TSM icra ediyor, Selami TSM dinliyor duvarında anne-kız fotoğrafı var, Efsun’un sesi güzel.. Bunlar anne-baba- kız oluyorlar.. ama Nehir neyin nesi? Nehir niye assolist gibi giyinip sahnede playback yapıyor?
   Biraz daha ipucuna ihtiyacımız var bunlar için. Nehir’in polis olabileceği de aklıma yatmıştı aslında..

 • Nur

  Yeni bölüme birgün kala bölümden beklentilerimi yazmak istedim ve farkettim ki pek bir beklentim yok sanki her şey kaldığı yerde duruyor ve durmaya devam edecek gibi bir his. Bir soğuma ya da şikayet değil yine her Pazartesi olduğu gibi dizimi saatinde izleyeceğim ama mesela Vartoli hapishanede benzer şeyleri yapıyor, Yamaç düşman, plan, çatapat, Akın hainlik peşinde, Cumali kaçıyor Hale kurtarıyor, Aliço, Selim ve diğerleri aynı. Hepsi fragmanlarda var. Meliha’nın sırrı var ama onun açığa çıkması haftalar alır tıpkı Yamaç’ı kimin kurtardı gibi. Nehir bölüm fotoğraflarında ve fragmanlarda yoktu bölümde görünse bile belirsizlik devam eder. Efsun, Azer, Timsah ve Yücel’den beklediğim spesifik bir şey yok. Sadece Azer’in Yamaç’a ne önereceğini daha doğrusu önereceği şey her ne olacaksa ucu Karaca’ya uzanacak bir şey mi diye merak ediyorum. Galiba bir tek onu merak ediyorum ama onun da ne olduğu haftalarca açıklanmayabilir..
  Beklediğim bir şey yok ama Çukur hep sürprizli olmuştur hiç beklemediğim bir şey bölümde olabilir.. Hoş gerçi öyle bir şey olsa o da haftalar boyu bekletilir:)
  Bölüm özetinde Vartolu beklenmedik bir şey yapacak gibi bir cümle vardı galiba. Aslında pek kaale almadım ama belli de olmaz?

  Bir de temenni yazayım bari: Veli Cevher, Vartoli’yi ziyaret etsin hatta bir üste taşıyayım kendisini Armutlu’ya naklettirsin. İki garibim gariban koğuşunda buluşsunlar:)

 • Nur

  VARTOLU-YAMAÇ.. HAPİSHANE GÖRÜŞMESİ
  IV

  Yamaç: “Benim hayatta kalmam için bir yol bulmam lazım. Nefes alamıyorum. Uyuyamıyorum. Kendi yolumu denedim olmadı. Herkesi kaybettim”

  Vartolu: “Ben çok küçük yaşta kaçağa çıkıyordum. En önde katırla gidiyorum. Her gece rüyama giriyor, havaya uçuyorum. Birgün rüya gerçekleşti, klik sesini duydum. İlk kez orada öldüm…”

  (Devamında toz işine girip silah, mermi alıp öldürdüğünü ve Vartolu olup nasıl hayatta kaldığını anlatıyor)

  Yamaç kaç kez öldü?

  -18 yaşında köşkte birini öldürdüğünde
  -Selim’in hain olduğunu anladığında
  -Sena’nın izini kaybettiğinde
  – Düğünde katliamla karşılaştığında
  – Metin vurduğunda
  – Sena’dan bebeğin öldüğünü öğrendiğinde
  -Sena ve Akşın art arda öldüğünde

  -Labirentte.

 • Nur

  VARTOLU-YAMAÇ.. HAPİSHANE GÖRÜŞMESİ

  Yamaç labirentte sayaç sıfırlandığından beri Arafta. İdris’e fiziksel olarak ateş edip etmediğinin önemi yok. Labirent zaten soyuttu. Bir zaman tüneliydi. Zaman orda durdu. 00:00’dan beri Yamaç Araf’ta.

  Yamaç, Arafta çıkış arıyor bu nedenle Vartolu’yu görmeye gitti.
  Biliyor ki ya da tahmin ediyor ki; Vartolu, Yamaç’ın çıkışını bulamadığı tünelden zamanında çıkmış, ya da başka deyimle Yamaç’ın yürüdüğü yoldan nerdeyse dönüyor. Salih’in Vartolu olması bir dönüşüm. Yamaç her ikisini de tanıyor, hem Salih’i hem Vartolu’yu. Salih’in Çukur rüyasından uyanıp Vartolu gerçekliğine döndüğünü biliyor. Yamaç kendi gerçekliğinin ne olduğunu bilmiyor. Vartolu’dan öğrenmek istediği; gerçekliğini nasıl keşfettiği, keşfettiğinde ne yaptığı, nasıl hissettiği..

  Yamaç’ın gerçekliği Çukur.
  Yamaç, Çukur’un ‘Baba’sı.

  Çukur, Yamaç’ın rüyalarındaki Ütopya değil ancak bir Distopya da değil.

  Vartolu, Yamaç’a; ” Belki de bu hayatta bir kez olsun Vartolu olacaksın” derken çıkışı gösterdi. Yamaç acımak kadar acımasızlığı da öğrenmek zorunda. Savunmak kadar saldırmayı da bilmek zorunda. Sadece bilmek yetmez gerçekliğini kabullenip yüzleşmek zorunda.

  “Ben Salih olmaya çok uğraştım, beni hep Vartolu Sadettin yaptılar”

 • Nur

  VARTOLU-YAMAÇ.. HAPİSHANE GÖRÜŞMESİ
  II
  Yamaç, Vartolu’yu neden görmeye geldi?
  Günlerdir cevabı düşünüyorum. Sahneyi birkaç kez izledim. Düşüncelerim şöyle:

  Koçovalı Kardeşler, İdris Baba’nın kaybıyla bir rüyaya veda ettiler. Hepsinin gerçeklikleri farklı olduğu için gördükleri rüyalar da farklıydı. Bu nedenle uyandıklarında verdikleri tepkileri farklı oldu.

  CUMALİ:
  Gerçekliği İdris Baba’nın benliğine işlediği korkusuydu.
  Cumali, korku ve güç ilişkisini babasıyla özdeşleştirmişti. Çok güçlü bir karakter olan Cumali’nin üzerindeki güç babasıydı. Babasının kaybıyla üzerindeki otorite kalktı fakat bu kez kontrolsüz güç dışavurdu. Hücrelerde o güç kontrol altına alındı ve avluya çıkarıldı. Rüyadan uyandı.
  Cumali’nin kaybıyla yüzleştiği ve kaybını yüreğine gömüp ayağa kalktığı sahne ‘Avlu’ sahnesidir.

  SELİM:
  Rüyadan çok daha önce uyanmıştı. Selim, Çukur’un tapularını alıp köşkte kalmaya başladığında gerçekliğine uyanmaya başlamıştı. Gerçekliği o kadar dayanılmaz bir yalnızlıktı ki ölmek istedi.
  Babasının kaybıyla ranzada sessizce ağlayarak yüzleşti. Avluda söylediği türküde ” Mustafa Kemal Paşa yerine İdris Baba’yı koymasının nedeni İdris Baba’nın ölümünü kabullenmesiydi. Türkünün alt metni İdris Baba ( Osmanlı) ölmüş, M.K. Paşa (TC) yaşıyordu. Emmi’nin şaşırmasının nedeni de buydu.

  SALİH:
  Rüyasından daha önce detaylı yazdığım gibi koğuşunda uyanmıştı. Vartolu, Salih’in gerçekliği. Uyandı ve gerçekliğine döndü.

  YAMAÇ:
  Yamaç da İdris Baba ile bir rüya gördü..
  Yamaç, aslında hep rüyalar gördü. Hümanistti, Hümanizmin Çukur’da bir rüyadan öte gidemeyeceği gerçekliğiyle yüzleşemedi.. Köşkte geçen çocukluğunda gerçekliği reddetti, silah kullanmayı reddetti, direndi, müziğe sığındı. Birini öldürmek ailenin gerçekliğiydi, yüzleşmedi. Kaçtı. Sena ile bir rüya gördü. Kaybıyla yüzleşemedi. Babasını öldürmek zorunda kalması ona kaçış kapısı bırakmadı, ama yine yüzleşemedi, öteledi. Gerçeklik o kadar ağır ki nefes alamıyor, uyuyamıyor, kaçamıyor..

  YAMAÇ, ARAF’TA!

 • Nur

  VARTOLU-YAMAÇ.. HAPİSHANE GÖRÜŞMESİ
  -I-
  Yamaç, Cumali ile konuştuktan sonra Selim ve Çukur’un adamlarını sonra da Vartolu’yu ziyarete gittiği için sanki ağabeyleriyle sırayla görüşmüş gibi hissettik.
  Burda gözden kaçan nokta ise şu;
  Ne Salih ne de Vartolu, Yamaç’ın aileden saydığı ağabey olarak kabul ettiği biri değil. Hiçbir zaman da olmadı. SALİH, Yamaç’ın babasının oğluydu. Hepsi bu.

  Yamaç’ın Salih/Vartolu’yu ağabey olarak görmediği aileden saymadığının net ifadesi:

  Yamaç: Bir an var dünyada yapayalnız..
  Vartolu: Sen değilsin. ANNEN var, KARDEŞLERiN var
  Yamaç: Sen de değilsin. KARIN var, ÇOCUĞUN var, MEDET var.

  Vartolu’nun görüşmenin başında ağzından yarım yamalak çıkan ‘kardeşim’ sözü o kadar usülen ve öylesine söylenmiş bir sözdü ki zaten gelişigüzel, duygusuz ve yarım yamalak söyledi.
  Birbirlerine İdris için başsağlığı dilerken de ortak bir acıyı paylaşıyor gibi değillerdi.
  Konuyu hemen geçiştirdiler.

  Yamaç’ın Vartolu salona girdiğinde yerinden kalkmaması, bırak sarılmayı birbirlerine ellerini dahi uzatmamaları görüşmenin ne kadar mesafeli durduklarını gösterdi. Ziyaretin başında nasılsın sorusuna esprili ve argo karşılık vermeleri iki eski tanıdık olmalarındandı.
  Tanıdık tabirini özellikle seçtim zira dost uygun gelmedi, arkadaş demek içinse tereddüt ettim.

  Yamaç ağabeylerinden Salih’in kendisine Vartolu dedirttiğini öğrenmişti.
  Görüşe nasıl çağırttırdı?
  Vartolu önemsemedi ki. “Yamaç Koçovalı” olması yetti. Saadet ve Medet’le Salih Koçovalı demeleri nedeniyle görüşmeyen Vartolu, Yamaç Koçovalı ismini duyunca itirazsız görüşe çıktı.

  Gardiyanın ” Yamaç Koçovalı geldi deyin” demesi üzerine Vartolu’nun gözlerinin derinliklerine inen düşüncelerinin yansıması Erkan’a hayranlığımı bin kat arttırdı. İçime işledi. Muazzam oyunculuk…

 • Nur

  SPOİLER:
  I. Ve II. FRAGMANLAR, BÖLÜM FOTOĞRAFLARI VE ÖZETİ.
  ➖➖➖

  I. Fragmanda en merak ettiğim konulardan birinin cevabı var. Sultan, Akın’dan emanetlerin iadesini isteyecek mi diye merak ediyordum. İstiyor. Ve tabi Akın iade etmiş, emanetler Yamaç’ta. Kutuda tabanca varmış, ben görmemişim:)
  Meliha, sırrı Emmi’nin kulağına söylüyor. Sır için yaptığım tahmin hâlâ geçerli. Meliha, Emmi’ye; YAMAÇ’IN (!!) mutlaka bilmesi gerek diyor. Sır Yamaç’la ilgili.

  II.Fragmanda bolca çatapat, dövüş,kaçma-kovalamaca var.
  Fragmanda Azer’in dayaktan yerde yattığı bir sahne var bölüm fotoğraflarında o sahnenin devamı olduğunu tahmin ettiğim Fadik’in bir karesi var. Fadik oğlunun dayak yediği yere gitmiş. Bu kavga sahnesi Adana’dan değilse Fadik, İstanbul’a gelmiş demektir? Bölüm özetinde: Azer, Yamaç’a bir teklifte bulunacak yazılmış. Bence; Azer-Karaca evliliği geliyor:) Fadik, hem Koçovalılar’la düşmanlık bitsin ve kan dursun, aynı zamanda aileler güçlensin hem de hayta oğlu evlensin çoluk çocuk sahibi olsun diye gelin almaya karar vermiştir. Karaca, Koçovalılar’ın prensesi olarak mükemmel aday. Azer’in Efsun’a Karaca’nın Celasun’a zaafı var. Ortalık karışır:)

  Bölüm fotoğraflarında Aliço ve ağabeyi Zafer’in fotoğrafı var. Zafer geçen sezon finalinde Yamaç’ın koşarken çarptığı kişi olabilir mi? Biraz benzetiyorum?

 • Yeni fragman da çıktı 🎈
  Büyük mesajlar içeren değil. Bir takım aksiyonlar bizi bekliyor anlaşılan

  • Rizet16

   Renkli, deli dolu karakter ŞENOL yine ortaya çıkmış, hadi bakalım.

  • Nur

   I. Fragman II.fragmandan daha iyi. I. Fragmanda psikolojik gerilim var. Akın’dan emanetlerin iadesini isteyen Sultan, Akın’ın kahvede sandalyede gergin oturuşu.. Meliha’nın sırrı Emmi’ye fısıldaması da merak unsuru.
   II. Fragman; Gürültü patırtı.. Bir tek Cumali ve Damla’nn öpüşmesi güzel:)

 • Hayalet

  Nehir hayal değilse, Meliha ve Idrisin kızı olabilir. Kız ‘annesi’ gibi şarkıda söylüyor. Eğer böyle ise, Nehirin Çukur hakkında nasıl bukadar bilgi sahibi olduğunu da açıklar. Bence Yamaçın Nehirden veya bir başkasından çocuğu yok. O yıllar sonra ilk çukura geldi ve ondan önce yurtdışındaydı. Gelince de zaten Sena vardı. Bukadar aşkları anlatılmışken. Yamaçı Idris gibi herkesten çocuk peydahlayan bir karaktere evirirlerse fena olur. Yuh artık derim yani. Cumaliden beklerim mesela, o babasının oğlu hem içiyor hem hapisten kaçtığı an soluğu pavyonda alıyor 🤣 yani onun biryerden çocuğu çıksa şaşırmam.
  Ben Nehirde hala hayal ve gerçek arasındayım. Horzum işini iyi biliyor – kız tamam hayalmış dediğimiz anda bir delikten çıkıveriyor – para topladığı sahne ile Yamac dans ederken kendini bir anda tekbaşına ortada bulması arası mesela. Bu arada Yamaç Nehire hiç adı ile hitap etmedi galiba. ..

  • Selen

   Evet Nehir’e hiç adıyla hitap etmedi gerçekten 2.bölüm de şşt diye seslenmişti hatta Nehir kızmıştı ..Tuhaf yazılıyor bu ikili ..bence horzum bu oyunu sevdi bildiğin oynuyor seyirciyle ..hastanede o müziği kimsenin duymaması ,rüyalar ,Nehir’in tek gösterilmemesi ,Yamaç’ı sürekli takip etmesi..Nehir hayal değil ama dediğim gibi horzum bu durumu sevdi ve kullanıyor 😉
   Bu arada evet katılıyorum Yamaç Sena’dan önce çocuk sahibi olacak senaryosu çıkarsa o çukur’a gömsünler zaten Yamaç’ı da ..zaten gözümden düşüyor tamamen yerle bir olur heralde bu senaryo ile..İdris gibi her çiçekten bal alan bir lider olmasın mümkünse 😉

  • Nur

   Merhaba Hayalet
   Nehir ve Yamaç için resmi sayfa ship tag’ı nehyam koymuştu, abi-kardeş olsalar koymamaları gerekirdi. Varyam tag’ı da kullanmışlardı ama bu aynı şey değil. nehyam, efyam tag’ları sevgili olmayacaklarsa bile olma potansiyellerine yönelik algı yönlendirme çabası..

   Tag’ı hata sayalım; diyelim ki Yamaç ve Nehir, kardeşler.. Peki böyle bir şeyin 2.5 saatten 30 bölüm oynayacak diziye ne gibi bir katkısı olur? 2 dakika sırrı öğrenme +2 dakika yüzleşme,10 tane sahne de Sultan öğrendi şu bu desek, Nehir’i çöpe at gitsin..

   Yamaç, yurtdışında değildi. Çukur’dan ayrıldıktan sonra İstanbul’da yaşamaya devam etti, Kimya okudu, mezuniyetine İdris gizlice gitti, barlarda çalışmadan önce sokakta gitar çalıyordu, Süreyye Operasının merdivenlerinde Kahraman’la sahnesi var, Sena’yı evine götürdü, Kız Kulesi’ne falan gittiler, Aliço, Beşiktaş’ta vs takip ediyordu.. yani hep İstanbul’daydı Sena, hayâlinde Paris’te evlenme teklifi almak istediği için Paris’e gittiler. Sena, Paris’ten gelip İstanbul’da aramıştı Yamaç’ı.

   Yamaç, Sena ile tanıştığı gece bir kızla barda öpüşüyordu. Sena ile tartışmalarında bir kez Begüm ismi, Selim ile konuşmalarında Müjgan diye bir kızın ismi geçmişti. Yani günü birlik dahil olmak üzere ilişkiler yaşayan biriydi ama ilk kez Sena’ya aşık olmuştu. Nehir ya da başkası unuttuğu bir ilişki yaşamış olması o kadar doğal ki. Sena ile evlendiğinde 28 yaşında bekar, meslek sahibi, genç, yakışıklı, müzisyen++ Böyle birinin gerçekte var olduğunu düşünsek sevgililerinin olmasını değil olmamasını yadırgamaz mıyız?

   Nehir ya da başka birinden çocuk sahibi olmasına gelince; Neden olmasın?? En basit haliyle beraber yiyip, epeyce(!) içip, eğlenmişlerdir ve
   o an akıllarına çocuk falan gelmemiştir..

 • Nur

  YAMAÇ, BAYKAL’I ÖLDÜRMEDİĞİNİ NASIL İSPATLAYACAK?

  Şimdi aklıma geldi, Yamaç, Elvis’i almaya gitmiş olabilir mi:)) Ay bu olsun valla:))
  Emrah, Elvis’e arabanın bagajında ateş etmişti (aklımda böyle kalmış) Yamaç sonra ne yaptı, belli olmadı. Emrah karavana ateş mi etti, belli olmadı. Elvis’in ölüsü falan gösterilmemişti.
  Olur mu olur:) Ah keşke.

 • Nur

  Aliço’nun Şifresi:

  Şifre, muhatabı dışında kimse anlamasın diye yapılan bir şey değil mi?
  Aliço bu tedbiri kime karşı ve neden dolayı alıyor? Aliço şifreyi Yamaç’a yolladıysa adresi niye açıkça vermiyor. Evdekiler Aliço’nun telefonla arama yaptığını anlasa zaten şifre çözmeye uğraşmazlar Aliço belli ki adres veriyor ya Aliço’nun yerini değiştirirler ya başka önlem alırlar. Sokak çocukları için de durum aynı sonuçta Aliço’nun adresi deşifre ettiğini anlarlar.

  Aliço, adresin kendi istediği kişinin dışında başkalarının eline geçmemesi için şifreleme yapıyor. Bütün mesele kaldığı adresin muhataplar haricinde kişilerce öğrenilmemesi. Aliço’nun korkusu Ebu Kayser gibi birinin adresi öğrenmemesi Ebu Kayser’in dinleyeceği adamlar da bellidir.

  Aliço ile Yamaç’ın çok önceden böyle bir durumun oluşma ihtimaline karşı plan yapması gerekir ki, böyle bir şey akla uygun değil zira Aliço ilk iki mesajı şifresiz bıraktı Yamaç telefonu açmış olsa adresi direkt söyleyecekti.. Sokak çocukları konusuna yorum dahi yapmak istemiyorum..
  Yamaç’ın telefonundaki üçüncü mesaj Aliço’dan değil, Nehir’den bence. Nehir, Yamaç’ın numarasını almıştı. Arayıp mesaj bırakmıştır.

 • Nur

  SELAMİ VE MELİHA??

  Aklıma bir şey geldi. Sahneyi tekrar izleyemem de aklımda kaldığı kadar aktarayım.
  Selami’nin Cumali’ye anlattıkları;
  Selami 1980’lerde Tıp Hekimi/ Cerrahmış. Meliha’nın vurulma yılı 1979’du. Yani Selami hastanede cerrah iken Meliha vuruluyor. İdris, Meliha’yı vuruyor öldü sanıyor bırakıyor Paşa gizlice hastaneye götürüyor ameliyatöa biri hariç 3(galiba?) Meliha’dan çıkarılıyor. Paşa’nın Meliha’yı Selami’nin çalıştığı hastaneye götürmesi çok büyük olasılık. Meliha’nın ameliyatlarını Selami’nin yapması çok büyük olasılık. Belki Meliha bir süre iyileşti Selami ile evlendiler bir kız çocukları oldu ama evliliği yürütemeyip ayrıldılar? Selami’nin duvarında asılı anne-kız fotoğrafı ( belki bir abla ve küçük kızkardeşler?)bir şekilde Meliha, Nehir ile alakalı mı acaba? Efsun’la da alakalı olabilir ama onunla ilgili ne olabileceğine dair kurgu yapamıyorum, Efsun mikro düzeyde. Nehir ise çok büyük olasılık.

  • Rizet16

   Şimdi aklıma geldi ve yazmak istedim Selim’in Meliha’dan olma ihtimali nedir sizce?

   • Sivas Li

    Meliha dan olsaydi Idris severdi Sultan sevmezdi

   • Nur

    Benim açımdan 0 ihtimal.

 • 2.08.30 Yamaç ayağa kalkarken ne diyo?

  • Ayla

   Onluk ateşliksene:)))

   • Ayla

    Onluk eminim digerini attim:)

  • Ayla

   Ha bu arada bu bir rekor olmali sende bir hafta gecti Asli hala bölüme bakamadi. Ayy seni ti ye aldim:)))

  • Sivas Li

   10´luk kac üstünden ya? diyor

 • sen de benim lacivertimsin… 🙂 Laciverti olmak. hiç duymamıştım.

  • benim gibi duymayanlar için aynı b.kun laciverti.

   • Ayla

    Bende duymamistim:)

 • Rizet16

  Yamaç’ı kurtaran beyaz Mercedes plakası 34 LSF 1120

  Sosyal medyada bu plakanın daha önce görüldüğü yerler ile ilgili çeşitli bilgiler var, bunun üzerine bende küçük bir araştırma yaptım aynı plaka daha önce (farklı araçlarda) 2 kez daha kullanılmış (kendi adıma buradan bir şey çıkmasını beklemiyorum) sadece merak gidermek adına yazıyorum;

  Sezon 2 4. Bölüm (37. Bölüm) – 1:37:28
  Sezon 2 18. Bölüm (51. Bölüm) – 2:09:16 – aynı sahneyi youtube da Sezon 2 18. Bölüm özel sahneler Yamaç neden vuruldu part 10:05 te de bulabilirsiniz.

  Ve son olarak bildiğimiz üzere Sezon 3 Bölüm 4 (71. Bölüm) 06:57

  Sadece ufak bir detay olarak vermek istedim.

  • Gerçekten geriye dönük plaka kayıtlarını tutanlar mi var? Şoklardayım.

   (Kiralık aracın plakasını eldeki plakalardan kapattılar 🙃 Ama araba seçimi manidar araç genç aracı değil kodaman aracı. Yaşı başını almış birileri olmalı, bir dr paşa canlı çıkarmış?)

   • Bir dakika ya Meliha olabilir mi? 🤔

    • fragman ışığında vallahi de olabilirmiş. Gittim oy verdim.

     (Ayla dikkatine, konu bu bölüme de uzayınca yanıt sayısındaki limiti kaldırdım)

     • Ayla

      Efsun un babaannesi ve Efsun un adamlari şıklarıda gelmis. Ayol kizin babaannesi Yamac i bir kasik suda bogacak türden biri,ne diye kurtarsin:)))?

     • Nur

      Yamaç’ı Metin’e vurdurma gibi bir akıl dışılığı yaparsan kurtarıcı tahminleri de bu hale bürünür. Metin, Yamaç’ı vurmayacak tek kişiydi çünkü stadyumda İdris Babanın fotoğrafına basmayan tek kişi Metin’di. Ters köşe yapacam diye tutarlılığı bir kenara atınca izleyici ölene inanmıyor kalana güvenmiyor, herkes kurtarmış olabilir diye düşünüyor. Dizide görünen ya da görünmeyen herhangi bir kişinin Yamaç’ı kurtaran kişi olmasına 1gr şaşıracak halim yok. Kim kurtarmış olsa şaşıracağız?

     • Ayla

      Akin veya arkadasi,Efsun un babaabnesi kurtarirsa sasiririm evet. Digerleri bir ihtimal tabii Mahsun Emrah ihtimali SIFIR:))

     • Nur

      Mahsun tahmininde bulunanları gördüm. Mahsun’un ölüp ölmediği belli değildi. KaraKuzuların bir kısmı ortalarda Yücel dersen yaşıyor Mahsun keşke gelse. Mahsun’u tekrar görürsem çok sevinirim. Yamaç’ı Mahsun’un kurtarmış olması beni sevindirir ve heyecanlandırır.. ama ihtimal vermiyorum maalesef.

     • Ayla

      Ben ne sevinir ne üzülürüm. Oyuncu belki yeni bir dizi ile anlasma yapmistir. Acikcasi ben diziden birsekilde ayrilan,giden karekterin yeniden gelmesi taraftari degilim.

     • Nur

      Birsen Altuntaş duyurdu, Berkay ‘Yabancı’dizisini istememiş. Başka dizi projesi var mı bilmiyorum?
      Diziden ayrılan oyuncu tekrar gelebilir, konuk da olabilir, kadrolu da..Önemli olan akla uygun bir neenle gelmesi ve zenginlik katması. Sevdiğim bir karakterse severim. Elvis’in dahi gelmesini istiyorum. Çok tatlıydı, doyamamıştık:)

     • Ayla

      Tüh ya bende Berkay in yabanci da oynayabilme ihtimaline sevinmistim:)

     • Nur

      Aslında yeni başlayacak diziler ne kadar şanslı bilemiyorum. Eylül ve en geç Ekim’de başlamak avantaj olmalı. Belki yanılıyorumdur. Sevgili Geçmiş, Cuma günü yayınlanacakmış Cuma, Hercai var, işi zor.. Belki Berkay reddetmekle iyi yapmıştır.. Yayına hazırlanan çok dizi var+ yayındakiler var.. Bence iyi olmuş reddetmesi.

     • Ayla

      Yo sana katiliyorum ve senden galiba biraz daha fazla dizi izliyorum. Ocak subat ta baslayan diziler pek basarili olmuyor. Bencede en gec ekimde yeni diziler baslamali.

     • Ayla

      Nur sence Meliha nin Idris ile ortak sirri ortaya cikar mi haftaya yoksa uzatirlar mi?

     • Nur

      Geçen sezon da akış, işleyiş yavaştı bu sezon 5.bölümü izleyeceğiz 1.bölüm hariç her şey yerinde sayıyor. İkinci senarist gelmiş onun haricinde anladığım kadarı ile asistan senaristler varmış. Daha Neler isminde Youtube kanalı var. Gazeteci Mustafa Kılıç orda Halil Tekeş ile söyleşi yapmıştı , izledim, anladığım kadarı ile Gökhan Hocanın gözetiminde bir kaç kişiler. İyi de o zaman insan ona göre akışta zenginlik bekliyor bir sır çözülsün ordan bir kapı açılsın oraya girilsin.. Yok ama.. Armutlu’daki adam, Aliço’nun tutsaklığı, Nehir kim vs vs.. Hikaye açılımlarla ilerlemiyor durduğu yerde sayıp ihtimal çoğaltılıyor. Bu tavır reytinglere olumsuz yansımadığı sürece devam eder. İzleyicide sayı olarak düşüş yok ama gözlemlediğim kadarı ile sevgi, tutku, dikkat bağlamında düşüş var. Bu kadar geç açığa çıkan sayısız muamma yaşı çok genç izleyici için iyi onlar hikaye takibi yapmıyor her bölüm 15 tane kim kimi vurdu, kim kurtardı, kim geldi, ne dedi, neredeydi vs sorusu gençleri eğlendiriyor.. Geriye kalan bizlere onlardan ne kalmışsa idare etmek düşüyor:) Temennim uzatadan çözüm verip genişletmeleri ama tahminim ekip böyle iyi.. zahmete girmelerine gerek yok:)

     • Nur

      Meliha ile İdris’in sırrı: Meke’nin pembe kaplı defteri getirmesiyle iyice emin oldum ki; Yamaç’ın kızı. Emmi sırrı unutmamak için pembe kaplı deftere yazacak. Pembe Nüfus cüzdanı göndermesi var burda.

      Meliha, Yamaç’ı ilk gördüğünde çok güzel bakmıştı bazıları o bakışı Yamaç, Meliha’nın oğlu diye yorumlamıştı. Hikayenin kronolojisine, karakterlerin özüne, dizgiye, her şeye aykırı. Meliha torununun babasına baktı oğluna değil. Nehir, Meliha’nın kızı diye tahmin ediyorum. Tüm ipuçları böyle gösteriyor ve Nehir’in Yamaç’tan bir kız çocuğu var. Sır bu. Pembe kaplı defterin başka açıklaması olamaz. Kız çocuğunun nüfus cüzdanı iması o.

     • Ayla

      :))))) yine ucmussun,Yamac a ille bir bebe getirteceksin.

     • Nur

      İsim konusunda kararsızım. Hazal ya da Havin:)) Havin sevdiğim bir isim, tercih ederim. Fatma ismini de severim bebişi Fatoş diye severiz:))
      Bana uçmak serbest Ayla’cım. Serbest uçuş lisansım için emek verdim, veriyom:)

     • Ayla

      Bak cok dogru serbest ucus lisansin icin gercekten cok emek veriyorsun.

     • Nur

      Hayat ismi de olabilir.
      Havin, Hazal, Hayat

      Bakalım Hoca ne koyacak ismi:)

    • Ayla

     Meliha yi oynayan oyuncu terk i diyar etti…

     • Nur

      Fragmanda var. Sezon kadrosundan çıkmış olmalı. Konuk oyuncu olarak görünecektir.

     • Ayla

      Ah hangi fragmanda vardi? Ben birsey mi kacirdim?

     • Ayla

      Yeni fragman cikmis Meliha oradaymis:))
      Mezarlikta Idrisle fiskos yaptigi sey meydana cikacak gibi…

   • Ayla

    He valla varmis demek ki,ehh ben o zaman diyorum ki aylak bakkal bilmem ne tartar:))))

    • Nur

     Aylaklık değil Ayla. Bir eserin Fan’ı olmak böyle bir şey. Dizi de olsa bir eser sonuçta. Yıllar önce Star Wars ile ilgili bir şeye bakarken fan sitelerinden birine denk gelmitim. Dünyanın 4 bir tarafından fanları vardı bir kaç sayfa okumuştum ve hayretler içinde kalmıştım. Pulp Fiction filmini izlemiş pek bir şey anlamıştım bir fan sitesi bulmuştum nerdeyse ayakkabının bağcığına kadar nelere dikkat etmişler, aklın durur. Hepsi işsiz, güçsüz, boş beleş diye düşünme biraz okuyunca üsluplarından tam aksini düşünüyorsun.

  • Nur

   Plakaları kaydedenlere ben de çok şaşırdım. Aferin onlara. Fan olmak böyle bir şey. Ben bir şey görünce ‘unutmayayım, not alayım’ diye içimden geçiriyorum. Not almadığım gibi ne olduğunu bile unutuyorum. Emmi’nin izleyici versiyonuyum:)

   Plakayı ilk gördüğümde kurtarıcının Nehir olma Nehir’in Asi Nehri olmasından dolayı: L=Lübnan, S=Suriye mi diye düşünmüştüm ama F=Fransa dışında hiçbir şeye oturmuyor. Plakanın son harfi H (Hatay), İ(İskenderun), T(Türkiye), O(Osmanlı) olsaydı, kurtarıcının kim olduğuna dair spoiler diyebilirdim.

   Yapımın, elinde bulunan hazır plakayı kullanması ayrı bir talihsizlik maalesef:)

   Beyaz Mersedes’e gelince: Hâlâ Nehir olma ihtimali var. Annesinin ya da babasının arabasını kullanıyor olabilir. Nehir’in Meliha ve Selami’nin kızı olabileceğini düşünmeye başladım. Yamaç’tan da bir kız çocuğu sahibi olduğuna nerdeyse kesin gözüyle bakıyorum.. Selami’nin duvarında asılı olan fotoğraftaki anne-kız Meliha ve Nehir ise Cumali fotoğrafı gördü ama tanıyamadı. Geçmişe yönelik hatırlamaya çalışıyrum da; Cumali, Meliha ile hiç karşılaşmadı galiba. Aliço, Selim ve Yamaç karşılaştılar ama Cumali ve Vartolu, Meliha ile hiç karşılaşmadılar galiba.. Bir de duvardaki o fotoğrafı Yamaç görmedi galiba, sadece Cumali gördü. Ayrıca Selami Türk Sanat Müziği dinliyordu. Meliha TSM icra ediyor.. Nehir, Meliha’nın kızıysa sesi annesine çekmemiş:) Efsun, Meliha’nın kızı olmaya daha uygun. Sesi var, şarkı söylüyor mu söylemiyor mu bilmiyoruz ama sesi büyülü..

   Beyaz Mersedes, Yücel tahminimi bozdu. Yücel’in Mersedes kullanacak alt metni verilmişse bile ben algılamadım. Beyaz Mersedes en fazla Nehir’e uyuyor. Arap yoğunluklu bölge insanının Mersedes sevgisi ve sıcak iklimden dolayı beyaz renk. Efsun da aynı bölgeden ama onda İngiliz esintisi var Mersedes kullanmaması lazım. Zaten Yamaç’ı Efsun kurtarmışsa tam bir şizofrendir.

 • Dakika 53:50 damla hamile olabilir mi?

  • Ayla

   Nur bebek diye diye sonunda Yamac icin gelen hatunlardan biri hamile olacak:)
   Benim o sahnede aklima ah Efsun hamile mi gelmedi. Düsündüm ki bu kiz dizilerde ki ışık hiziyla Yamaç a aşık oldu ve onun öldügünü sanip tedirginligi migdesine vurdu…

   • Nur

    Benim bahsettiğim kız çocuğu Yamaç ve Nehir’in halihazırda doğmuş 4-5 yaşlarında bir kız çocuğu:) Efsun’la Yamaç’ın bebeği olacaksa o henüz en fazla 3-4 haftadır anne karnındadır:)

  • Nur

   Damla? Efsun mu yani yoksa Cumali’nin eşi Damla mı?
   Hoş bence ikisi de hamile olabilir. Damla (karakter) Cumali’den yaklaşık 4 aydır ayrı. Karnının belirgin olması gerekirdi. Hamile değildir.
   Efsun’a gelince; hamile olduğunh tahmin ediyorum. Alttan alttan bir cinsellik iması var Yamaç ve Efsun arasında.

  • Hayalet

   Efsun hamile olsa, hamile belirtisi bir iki güne mi hemen ortaya çıkar? Diyelimki Yamaç ile Efsunun görüştükleri gün bir ilişki oldu (bence olmadı), ertesi gün ‘Yamaç aradan çıktı’ haberini aldı. O kadar hızlı mı hamile olabileceğini anladı? Babaanne Efsunu tuvalette görünce ‘yine mi miden bulandı’ diye gibi birşey dedi. Efsun Yamaca yardım ettiyse, onu çok geç Cumaliye yetiştirdiği için üzülmüş olabilir, çünkü Cumalinin kaçmasına şarşırmamasını geçtim, hiç umrunda değilmiş gibi davrandı. Yamaç Efsunun yanından o gün ayrıldığinda, yani ‘babanı ben öldürmedim. Sana ispatlicam’ dedikten sonra evden çıkıyor ve Akınlarin konvoyundan sonra Akınları beyaz bir araç takip ediyor. Efsun kesin Akınların planından haberdar. Oraya gitmişte olabilir. Beyaz ojeli bir kadın eli vardı sonuçta. Gelelim yin Efsunun kusmasına: Efsun hayatında hiç insan öldürmemiş, ölü görmemiş. Ölü göreni bazem kan gören gibi bir kusma tutar. Yamaç Efsunu şüpeye düşürdü çünkü elle tutulur bir ıspat ile gelecekti. Efsunun korkusu ise ‘ya Yamaç haklıysa? Ya suçsuz birisi öldüyse şimdi?’. Efsun Yamaçtan veya Yamacın anlattıklarından etkilendi, çünkü Yamaç ölen SUÇSUZ insanların hikayesini anlattı ona, en iyi arkadaşindan, akkızdan ve sevdiği kadının gözünün önünde ölmesinden. Kendimi Efsunun yerine koyarsam: ben (ilk önce) babamın dostlarının ve babaannemin bana anlattığı hikayeye inanırım çünkü neden olmasın? Ben kendim olay yerinde yoktum ve bana bakan büyüten babaannem vs. neden yalan söylesin? Burda Efsunun bilgisizliğine şaşırmıyorum ben çünkü o sadece anlatılablara inandı. Çukura gelen Yücele Çukur mahallesi nasıl inandıysa Efsun da Yücelin hikayesine inanmış olabilir çünkü asıl düşman dibimizde olan, dost gibi görünen düşmandır.

   Sevgiler

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba :))) Aslı’cigim yorumlaşabilmemiz için başlığı açtığın için çok teşekkürler ♥️
  Öncelikle bölümü çok sevdim. Kardeş sahneleri özellikle çok iyiydi. Selim -Yamaç sahnesi ayrı güzeldi Vartolu Salih -Yamaç sahnesi ayrı güzel. Cumali Yamaç sahnelerinin de hakkını yememek lazım tabi.

  Yamac’i kimin kurtardığını öğrenemedik ve üzerinde çok da kafa yormaya gerek duymuyorum açıkçası. Çünkü önemli olan yaşıyor olmasıydı. Geçen sezon kim vurdu tartışmasını uzun uzun yapmıştık ama kurtaranı tartışmak vuranı tartışmak kadar önemli değil benim gözümde. Yaşasın da kim kurtarırsa kurtarsın 😄😄😄

  Yine de beyaz araba mevzusuna değinelim. Bölüm boyunca gördüğümüz kadarı ile Efsun’un beyaz arabası var. Efsun Yamaç’ın getireceği kanıtı merak ettiği için Yamaç’ı kurtarabilir mi? Belki evet. Ama sorun şu. Bir Efsun Cumali’nin yerini nereden biliyor da Yamaç’ı O’nun kapısına bırakıyor ? Iki farz edelim ki Cumali’nin kaçtığını duydu Akın’dan yada Azer’lerden ve yerini araştırtıp öğrendi. Neden polise ihbar etmiyor? Belki Yamac in iyilesmesini bekliyor sonra ihbar edecek bilemem. Ama sanki kurtaran düşman tarafından biri değil gibi… Arabanın kontağını kapatan erkek eli gibi geldi bana… Yamaç’ı arabadan çıkaran bir erkekti sanki. Evin önündeki araçta bekleyen kişinin parmaklarındaki parlaklık oje mi yoksa ışık yanılsaması mi diye ben de düşündüm emin olamadım… Ilerleyen bölümlerde ortaya çıkarsa hep beraber görürüz Yamaç’ın yeni kurtarıcı meleği kimmiş.

  Cumali’nin Yamaç için endişeli hallerini izlemeyi seviyorum. Geçen sezon gibi bu sezondaki korkusu da endişesi de yerindeydi. Baytar amcayı uyandırması , Yamaç’ı taşıması.. Zavallı Yamaç’ım en sonunda dişçi koltuğunda da ameliyat oldu 😔
  Alkolik Baytar lakaplı doktor amcanın elinden sağ çıktığına şükredelim. Adam bir yandan sohbet edip rakısını içip mezesini mideye indirip bir yandan da ameliyatı yaptı ya helal olsun.

  Yamaç uyandığında Cumali “Bunca zamandır neredeydin niye bir kere ziyarete gelmedin?” diye hesap sorsun Yamac’a diye bekledim ama O Çukur ne alemde? diye sordu. Çukur’a gitmediğini öğrendiğinde de 3 aydır ne yaptın demedi. Çukur’a gidip başlarında dur, annemin güvende olduğundan emin olmalıyım. Çukuru koru… Yamaç’ın misyonu herkesi korumak zaten. Korumaya çalıştıkça kaybetsin ki iyice dibe vursun 😥😥 Ama Yamaç kimseyi koruyamadığını söylediğinde Cumali’nin sözleri güzeldi. Ben koruyabildim mi dedi. O da farkında Yamaç da farkına varsın istedi. Olanlar Yamaç’ın suçu değildi. Yamaç’ın kendini suçladığını gördü ama Idris ile ilgili ayrıntıları bilmediği için ne söylese boş Yamaç icin. Kaçamazsın kaçarım kavgası geçen sezon yaptıkları kavgayı hatırlattı. Yamac dövme yaptırdıktan sonraki kavgayı. Bu ikilinin kavgalarini seviyorum.

  Cumali kendi çocukluğundaki Idris ile Yamaç’ın çocukluğundaki Idris’in farklı olduğundan bahsetti keşke biz de iki sezondur arada bir de olsa flashbacklerle bunu izleyebilseydik. Ne Selim’in babasına neden öfke beslediğini görebildik, Idris nasıl davrandı senelerce de Selim o hale geldi, ne de Idris Yamaç zamanında nasıl bir babaydı, Cumali zamanında nasıl bir baba onu görebildik. Yamac zamanindaki Idris daha sakinmis dinleyen dusunen tartan bir adammis. Ama Idris ve 18 yasindaki Yamac flashbacklerinde pek göremedik sanki bunu. Karakterleri anlayabilmek için bu ayrıntılar önemli de yazdık yazdık sesimiz duyulmadı maalesef…

  Yamaç Cumali’nin sözlerinin de etkisiyle ağabeylerini ziyarete gitmeye karar verdi.

  Selim Yamaç sahnesinde içim gitti iki kardeş kahkahalarıyla saklamaya çalıştıkları gözyaşlarını tutamayıp ağladıklarında. Iki kardeşin gülme krizlerini çok seviyorum zaten. Yamaç’ın kendine en yakın gördüğü ağabeyi Selim. Belki de ilk kez soyledi bunu Yamac .Yaş olarak da kendine en yakın olan Selim zaten. Bu yüzden ne kadar kızsa da sonunda affetmedi mi? Hayatını kurtarmadı mı? Ki aynı şekilde Selim Cumali’ye Yamaç’ı en çok kendisinin sevdiğini haykırmadı mı? Yamaç’ı halı sahadan kurtarmadı mı? Birbirlerinin yanında rahatlar. Kendilerini tutmak zorunda değiller. Selim Cumali’nin karşısında tutmak zorunda olduğu gözyaşlarını Yamaç’ın yanında utanmadan dökebildi. Yamaç da aynı şekilde. Bu sahne bir ♥️ hak ediyor. Cumali için yazdıkların Selim için de geçerli. O da nerelerdeydin demedi Çukur ne alemde dedi. Çukur’a git koru, orası Idris Kocovali’nin değil senin Çukur’un dedi.

  Yamac’in babası ile ilgili soruları geçistirdiğini, konuşmakta zorlandığını Selim fark etti mi acaba? Baba katili olmanın yükü o kadar ağır ki sanki ağabeyleri yüzüne baktıklarında anlayacaklar gibi hissedip gözlerini hep kaçırıyor Yamaç. Kulağında baba katili olduğunu söyleyen ağabeyinin sesi gitmiyor.

  Salih konusu açılınca Cumali’ye de Selim’e de aynı şeyi söyledi Yamaç. Salih yapmaz.

  Her ağabeyi ile farklı bir iletişimi, farklı bir bağı var Yamaç’ın. Belki de bu yüzden O’nu en iyi anlayacağını düşündüğü ağabeyi Salih’i seçti akıl almak için.

  Salih ismini reddeden Vartolu ziyaretçiyi de kabul etmeyecekti ki Yamaç’ın adını duyunca direnemedi. Kocovalilarla konusmayi reddeden Salih Yamaç’in karşısına Vartolu olarak çıktı çikmasına Yamaç’ın yanında Vartolu olmayı başaramadı Salih. Boşuna VarYam forever demedik üç sezondur. Bir meyhane sahnesi yazılsın Salih çocukluğunu anlatsın Yamaç dinlesin. Yamac kendini anlatsin , yalniz gecen 10 yilindan bahsetsin mesela Salih dinlesin dedik. Meyhane sahnesi gelmedi belki ama Salih bu bölüm hapishanede de olsa Yamaç’a çocuklugundan bahsetti.. Yamac da dinledi O’nu. Yamaç’ın hayatta kalmak için bir yol bulmasi lazımdı ve bu yolu O’na ancak Salih gösterebilirdi. Vartolu her zaman bir yolunu bulurdu. Yamac’a da ışık oldu. Bir kerede belki sen Vartolu olacaksın. Savunmayacaksın saldıracaksın dedi Salih Yamaç’a.

  Yamac Salih’e Cumali’yi niye ihbar ettin demedi. Naklini niye Armutlu’ya aldırdın da demedi. Sorsun diye bekledim. Sahte katilin konusu bir şekilde açılsın , Yamaç Salih’e bilginin yalan olduğunu söyleyip oradan kaçmaya yada mahkeme zamanına kadar kimseye zarar vermemesini söylemesini istedim ama daha bunun zamanı var demekki.

  Aileden de konuştular ama Cumali gibi Salih de aile konusunda aynı şeyleri söylediler . Bir rüya görüp uyandıklarını… Vartolu da Cumali de eşlerini gözden çıkarmış gibi duruyorlar ama Salih oğlunu gözden çıkaramayacak ve sonunda eve dönecek diye umuyorum.

  Yamaç Çukurdan ne kadar kaçmak istese de Çukur onu içine çekti bir kere … Ağabeylerinin telkinleri ile Cukur’a adım atmaya yeltendi ki karşısına Nehir çıktı.

  Dans sahnesi güzeldi ama biraz uzun geldi bana. Eglenceliydi ama hakkini da yiyemem. Sadece ikisinin duydugu muzik degistikce daldan dala atladi iki deli. Ben danstan cok Nehir hayal mi gercek mi bur ipucu bulabilir miyim diye izledim sahneyi.. Cevap bulabildim mi ? Hayir . Hala kararsizim 🤣🤣 Yamaç yere düşüp Nehir’i etrafında göremeyince tamam hayal dedim , Nehir etraftakilerden para toplarken tamam kız gerçek dedim. Yani hala iki seçenek de mümkün. Ama hayal olması hala ağır basıyor.

  Yamac ne kadar niyetlendiyse de Çukur’un karşısına çıkmaya cesaret edemedi ta ki en sevdiğim sahne gelene kadar …

  Tabi ki Yamaç’ın Aliço’nun yaşadığını anladığı sahneden bahsediyorum. Gecenin bir saati yine bir çatı tepesinde kaybettiklerinin fotoğraflarına bakarken Yamaç, telefon ekranına düşen bir mesajla uzun zamandir ilk kez hayatının en büyük şaşkınlığını ve mutluluğunu yaşadı. Aliço’nun sesini duyunca inanamadı önce. İkinci mesajı dinledi. Emin olmak için ikinci kez dinledi. Aliço’nun yaşadığını idrak etmesi ile de yaşamak için aradığı o yolu buldu. Alico hayattaysa umut da vardı . Artık Çukur için de İstanbul için de hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı… Yamaç’ın sevincini dışa vuruşu içimi acıttı. Bu sahnedeki ağlayışı, konuşurken ki ses tonu ile karşımda Mert Karadağ/ Umut Yılmaz’ı buldum ben bir anda. ( Umut ile Fusun’un kavuşma sahnesi) Belki de bunun etkisiyle Yamaç’ın dansı eşliğinde karanlıkta görüntüsü uzaklaşırken içimi nedensiz bir korku kapladı Sanki Yamaç’ı biri takip ediyormus gibi. Sanki Yamaç Aliço’yu buldugu anda bu sefer gercekten kaydedecekmiş gibi. (Çocuk çok mutlu oldu ya paranoyaklaştım. 🤣🤣🤣)

  Bu arada Yamaç Efsun flashback’ini sevdim. Yamaç sözleriyle Efsun’un içine kuşkuyu düşürdü. Yücel’in yaptıklarını sakin sakin yüzüne vurdu Efsun’un. En sondaki ” Siz başlatmadınız ben başlattım ” çıkışı hoşuma gitti. Efsun ise Yamaç’ın sözlerinden bir şey anlamamış gibiydi. Ne yaptıysa babası icin yaptığını söyledi. Yamaç Baykal’ı öldürmediğini Efsun’a nasıl kanıtlayacak merak ediyorum. Baykal’ın Ruslarla bağlantısını gösteren bir belgeyi nasıl ele geçirecek? Baykal her şeyi kayıt altına alan bir adamdı ama Yamaç o kayıtlara nasıl ulaşacak ? Selim ve Salih’in bu konuda bir yardımları olur mu acaba Yamaç’a … Tabi hapisten çıkabilirlerse..

  Yalnız Efsun’un Yucel’in yaptığı hiçbir şeyden haberdar olmaması ne kadar mantıklı emin değilim. Kulağa mantıklı gelmiyor en azından. Parayı verip ne yaparsan yap yeter ki babamın intikamını al mı dedi Yücel’e. Yücel Baykal’ın intikami icin mi istedi o kadar parayı. Yoksa bireysel bir meselesi olduğundan bahsetti mi ki pek sanmıyorum. Peki insan hiç mi sormaz adama planın ne sıradaki kim diye o kadar süre boyunca…

  Ve son sahne… Akın’ın geldiğini gören Çukur ahalisinin Çukur Evimiz Yamaç babamız tezahüratı ile neye uğradığını şaşıran Akın. Akın’a ne yaptığını biliyorum der gibi bakan Yamaç ile bölüm sonuna geldik.

  Yamaç’ın Çukur’a Aliço’nun şifreli mesajını dinlediği ve Çukur’a girişi gösterilmedi. Haftaya bunları büyük ihtimal flashback ile izleyeceğiz. Yamaç şifreli mesajı kendi mi çözecek yoksa birine mi çözdürecek? Acaba Aliço O’na şifre çözme konusunda ders vermiş midir ? Verdiyse böyle bir flashback gelir mi?

  Aliço Yamaç karşılaşmasını dört gözle bekliyorum diyerek yorumu bitiriyorum. Yeni bölümde görüşmek üzere …

  • Ayla

   Merhaba Buke,yine dolu dolu bölümü yorumlamissin bende keyifle okudum. Alico ve Yamac karsilasmasini bir hafta daha bekliyeceksin,yarin yeni bölüm yok.
   Benim icin Yamac i kim kurtardi daha cok önemli cünkü Yamac in yasayacagini cok iyi biliyorduk:)) Kim kurtardi sorusu daha birkac bölüm sürer herhalde..
   Cumali nin de Selim inde Yamac a 3 aydir neredeydin diye sormamasi bence senarist tarafindan büyük bir eksiklik:(
   Idris Selim in cocuklugunda oglunun başını hiç okşamamış ona hic aferin dememis olarak tahmin ediyorum. Cumali ye de fazla otoriter höt höt bir babalik yapmistir herhalde.
   Nehir konusunda ben halá Nehir Yamac in beyninde bir hayeli diyorum:))
   Yok bukadar paranoyak olma Alico ya birsey olmayacak.
   Yamac in Akin a ne yaptigini biliyorum bakisini ben fark etmedim ama umarim sen hakli cikarsin Akin in gercek yüzünü
   Ben merak ediyorum Alico o şifreli mesaji Yamac a mi yoksa cöp toplayan arkadaslarindan birine mi gönderdi? Yamac a göndermemisse Yamac in neden 3 cü mesaji dinlemedigi belli olur:)

   • Buke Oguz

    Merhaba Ayla. Teşekkür ederim 😊
    Maalsef Çukur millî maça kurban gidiyor bu hafta ve ben bundan hiç memnun değilim :(((
    Alico’nun şifreli mesajı yolladığı telefona da ulasilamiyordu o nedenle ben Yamac’a diye algıladım ama başka birine de yollamış olabilir tabi .. Çöp toplayan arkadaşlarindan ziyade komutanına yolladı belki. Yada Yamaç’a ulaşabilecek birine. Göreceğiz bakalım.
    Yorumu yazarken aklıma geldi de Idris öldü gitti , biz Selim’in beni niye sevmedin sorusuna yanıt alamadık. Güme giden bir soru daha kaldı elimizde 😆😆😆

  • Nur

   Buke’cim uzun uzun yazmışsın, ellerine sağlık.

   Yamaç’ın kurtarılmayacağını mı düşündün? Alemsin:)

   Efsun: O kadar yanlış ilerliyor ki ‘bu kadar olamaz’ diye düşünüyorum.
   Efsun’u ilk gördüğümüz sahne teras sahnesiydi basit tanıtımdı ama kırmızı ceketli ikinci teras sahnesi karakterin varlığına ilişkindi o sahnedeki Efsun ve elindeki harita geleceğe ilişkin referanslar taşıyordu ama sonrasında izlediklerimizin II.teras sahnesiyle hiç ilgisi yok.
   Bu kızın elinde babasının hazırlattığı Çukur’un yenilenmiş imar haritası var. Çukur babasının mülkü değil, milletin tapulu evlerin elkoyup yıkmak için adam plan yapmış. Babası devlet değil ki devlet dahi olsa keyfince özel mülke el koyup insanların evlerini başına yıkamazsın, hakkın yok hukukun yok, insanlar hak gaspına, hukuksuzluğa direnir, savaşır, ölür ve öldürür. Babasının haritasını sahiplenmiş Yamaç’a hesap soruyor..Yamaç da nasıl bir akıl tutulması yaşıyorsa masumiyetini ispata çalışıyor! Yamaç güya Çukur’un babası, Çukur’un koruycusu. Hangi akılla hangi fikirle bir şey ispatlamaya çalışıyor? Baykal, Çukur’u yok etmeye çalışıyordu ve ölümü hak etmişti, ruslar öldürmese zaten Yamaç’ın Çukur’un babası olarak (!?) öldürmesi gerekiyordu. Çukur’u yok say, Kahraman suikastinin azmettiricisiydi, Medet’in beynini yıkayıp kendisini öldürtmeye kalkıştı, Hale’yi öldürtmüştü.. Çukur’un tapularını Vartolu vermedi Baykal’a . Vartolu’nun ‘Baba Yarası’ olmasa Çukur çoktaan yok olmuştu.. Efsun imarın ne olduğunu bilmiyor, insanların evini başına yıkmayı, yerinden, yurdundan etmeyi hak görüyor Çukur’un Babası da Efsun’a masumiyet ispatı peşinde!! Olacak bir şey değil.. Flörtleşmeler, cilveleşmeler.. Ha bir de yorumlar var; asıl düşman babaanneymiş de Efsun masummuş da.. Mühür kimdeyse Süleyman o’dur. Harita Efsun’da. Efsun haritanın ne olduğunu kavrayamıyorsa masum değil süper geri zekâlıdır. Onun karşısında masumiyeti ispata çalışan Yamaç için söyleyeceğim en hafif şey geçici akıl tutulması yaşıyor olur.

   Akın henüz kapalı kutu. İdris’in ölümünde hâlâ bir sır perdesi var. Yamaç vurdu, morgda yıkadı ama yıkarken kurşun yarası yoktu. Yamaç yalnız başına mı götürdü Çukur mezarlığına gömdü? Tuhaf, tuhaf şeyler. Şükür ki Timsah ölüm anını kaydetti, kaydı bir izlesek orda ne olmuş anlayacağız.

   • Buke Oguz

    Selam Nur :)))
    Yok canim Yamaç’ın kurtulacağından tabi ki şüphem yoktu. Sadece geçen sezon kim vurdu konusu yeteri kadar merak konusu olmustu. Bu sezon kim kurtaracak konusunu o kadar merak etmiyorum. Kim vurdu diye çok kafa yormuştum, kim kurtardı diye çok kafa yormayı düşünmüyorum. Açıklanırsa öğrenirim. Yoksa sıkıntı değil 🤣🤣
    Efsun’u hiç bir şekilde masum görmüyorum. Harita konusunda haklısın. Efsun hiç mi araştırmıyor bu iş yasal mı diye? Babasını saygın bir iş adamı olarak görüyor. Çukur haritasını da bir iş antlaşması. Bu antlaşma yüzünden öldürüldü sanıyor. Cukur’a o inşaat yapılmasın diye öldürüldü Baykal… Efsun bu kadar saf mı da Yucel’in sözüne bakıyor. Yücel para istiyor. Paranın ne için kullanılacağını sormuyor bile. Yücel’in kişisel intikam peşinde olduğunu bilmiyor bile. Idris’in öldürülmesini de Baykal’ın intikamı sanıyordur kesin. Ne kadar mantikli 😡😡😡
    Ben hep dedim. Baykal’ın tek derdi o binaları dikmek olmamalı… Olsaydı eline bir fırsat geçmişti. Kocovalilar ve etraflarindaki adamlari Emrah tarafından göz altına alındığında Çukur boş kalmıştı. Bir gecede makineleri sokup yerle bir edebilirdi… Insanlari da surebilirdi oradan. Ama yapmadı… Neden diye soruyorum hala…
    Yamaç Efsun’un Çukur’u alma planından habersiz şu an. O konuda hic bir konuşma geçmedi. Yamaç’in Baykal’ı öldürmediğini kanıtlamak istemesine cok takılmadım ben. Konuşmanın devamında gelişen bir durumdu. Ha Baykal’ın pisliklerini Efsun’un yüzüne vuracağı sahneler de gelecektir. Yamac Baykal’ı öldürmeyi hiç düşünmedi bence. İstese tüm Cukur’u arkasina alip bunu yapabilirdi. Cukur’u Baykal’a bırakmamaktı amacı… Kahraman’in azmettiricisini babasının karsisina getirme planı yaptı. Amacı öldürmek olsa Vartolu ile yaptıkları planla tuzağa çektikleri Baykal’i orada vururlardı… Bir susturucuya bakardı. Oradan uzaklaşır giderlerdi.
    Salih’in Baykal’a vermedigi tapulari olumunden sonra BSO ele gecirdi. Nazim ve Emrah da tapularin pesinde degillerdi ilginc olan. Amaçlari sadece Yamaç’i alt etmekti herhalde. Tapuları Selim istedi Idris’ten içindekilerin Çukurda kalmasının karşılığında. Idris tüm istekleri kabul ettiğinde tapuları Selim’in üzerine geçirmeyi de kabul etti.
    Yamaç ve Efsun konuşmasını cilvelerle flortlesme olarak algılamadım hiç.
    Son paragrafta yazdıklarını ben de merak ediyorum. Timsah o kaydı nerede ve ne zaman kullanacak merak ediyorum. Yamac Idris’i morgda mi yikadi yoksa o labirentte mi ? Ben hep hastanede olarak duşundum ama Yamac babasini kendi gomup esyalari eve biraktiysa hastaneye hic gitmemis olabilirler. Hastaneye gitse zaten ailenin en bastan haberi olmaz miydi.
    Android için Outlook’u edinin

    • Nur

     Buke’cim dizide hiç mi gerçeklik aramayacağız, hayata uygunluk aramayacağız? Kaçak bir gecekonduyu yıkmak için bile içindekilerle anlaşılır, tahliye şartları karşılıklı konuşulur. Babası milletin tapulu malı üzerinde plan yapmış Efsun iş anlaşması diye düşünüyor olamaz hakka, hukuka aykırı. İnsanlar mağaralarını korumak için can vermiş can almış. 10bin hane 15bin insan için sığır tabiri kullanılan masada oturuyor elinin altında ‘imha’ haritası var ama babasının haksızlığa uğrayıp katledildiğini zannediyor!! Neresinden tutsan elinde kalan bir yaklaşım.
     Yamaç, Baykal’ı öldürmeyip ne yapacaktı? Tamam İdris’e götürecekti ve İdris öldürecekti ama diyelim ki öldürmedi. Çukur’da hapishane mi var? Ölene kadar bir yerde bakacaklar mıydı? Suç mahallesi orası. Yasama, Yürütme, Yargı kendilerinde ve zaten öldürene en ağır cezayı veriyorlar Baykal, Hale’yi öldürtmüştü, Kahramanı vd saymıyorum bile. Hikayede devamlılık ararsak, tutarlılık ararsak Baykal suçluydu ve infaz edilecekti. Baykal hiç kimseyi öldürmemiş dahi olsa Çukur, Koçovalılar’ın. Çukur’u almak için plan yapması dahi öldürülmesi için yeterli.

     Efsun bu şekilde işlenmemeliydi.
     2 sezon 001 plakanın sahibini bekledik o kişi Makbule’yse terasta haritayı açan da Makbule olmalıydı Efsun ilgisiz bir yerden diziye girer babasının planlarından, haritadan habersiz olurdu. Ha o zaman aşk ta olurdu, sohbet de vs vs.. Yamaç babası ile olanları anlatır ve kendisi öldürmemiş bile olsa öldüreceğini söylerdi.. anlardım.

     Nazım ve Emrah tapuların peşindeydi. Nazım’ın ipotek şirketi bağımsız tapuları ipoteklemişti İdris’in tapularını Selim aldı.. Selim’deki tapular muallak bırakılmıştı.

     • Buke Oguz

      Tabi ki gerçeklik arayacağız canım. O nedenle Efsun’un Çukur inşaatını iş antlaşması sanması saçma zaten. Buna inandırılacak kadar safsa eğer hiç orada durmasın da Çukur’u almaya kalkmasın da zaten. Baykal’ın Çukur’u illegal yollardan yıkıp oraya insaat yapmayı planlamasi da sacmaydı zaten.
      Baykal ile ilgili yapılan plan neydi o zaman da anlamamıştım zaten. Idris Baykal arasinda buyuk ihtimalle bir hesaplasma olacakti. Sonunda da infaz kaçınılmazdı ama Nazım devreye girip babasının infazını kendi yaptırdı.
      KKO1 plaka olarak kaldı zaten. Meliha dedik çıkmadı, Baykal dedik çıkmadı. Yücel olabilirdi ama bunun da sinyali verilmesi
      Efsun ise KKO1 sadece maddi kaynak sağlayıcısı olarak kuzuların başı diyebiliriz. Yoksa şimdilik liderlik vasfi var gibi gösterilmedi. KK01 e en uyacak kişi Yücel bence. Planı oyunu kuran O çünkü , karakuzulari Cukur’un üzerine salan da O. Sahte Baykal’i yaratan da…
      Babaanne bir şekilde Efsun’un akıl hocası, O’nu yönlendiren kişi. 1 numara o ise saklanmak için Efsun’u kullanıyor demektir. Efsun da bu kadar saf yazılamasın ama. Insan düşünür araştırır körü körüne olunamaz.
      Tapularda o ayrıntıyı kaçırmışım demek ki canım.

     • Nur

      KK 001 Baykal’ın üzerindeki kişiyi simgeliyordu bu kişinin Makbule olması akla en yakın ama şu an önde gösterilen Efsun arka planda Makbule var. KK 001 plaka dizinin ikonlarından biriydi, hepimiz merak içindeydik, hayâl gücümüzü kullanıyorduk, tahminlerin ardı arkası kesilmiyordu.. yok oldu gitti.
      Vartolu’nun kolyesi aynı şekilde ikonikti. Burada sayfalarca yazıyorduk, Birgül vardı 1sezon tam ikinci sezonun ortasına kadar kolyeyi takip etmişti.. Sonuç o da önemsizleşti.
      Dün fragmanda Yamaç emanet kutusunu açıyor Akın tabancayı koymamış. Resmi IG sayfasında 2binin üzerinde yorum var hepsini tabi okuyamadım ama en az 200 tanesini okumuşumdur bir kişi dahi (ben hariç) tabancanın kutuda olmamasına değinmemiş halbuki emanet kutusu ve emanetler ikonik ve herbirinin derin anlamı var. Akın orduyu Yamaç’a vermiyor demek anlamına geliyor bu ve hikayenin akışı için çok önemli ama izleyici farkında değil farkında olsa da umrunda değil.
      Tekrar plakaya dönersem sahibi konumundaki kişiler o kadar önemsiz çıktılar ki, aslında üzüldüm bile. Damla gibi bir oyuncu kadroda, nerden tutsan elinde kalan bir karakter ve hikayesi.. Üzücü.

     • Buke Oguz

      KK01 Baykal’ın telefonunu mutlaka açacağı kişiydi ve annesi bu konuma kızından daha uygun. Kadın kendini özellikle geri planda tutuyor muhtemelen. Oysa 1 Numara Efsun olsa ve o konuma da uygun yazılsa güzel olurdu gerçekten. Şu an yazılan Efsun’dan görünüşte bir lider olmaz çünkü.
      Vartolu’nun kolyesi hala gündeme gelebilir bu konuda umudumu kaybetmiş değilim 🤣🤣 Ortada Idris ve Meliha’ya ait bir sır var. Bu sır Ymac ile ilgili değil tahminimce ama diğer Kocovalilarin değil Yamac’in anlayışla karsilayacagi bir sır. Bu sır kime bağlanacak? Alico… Belki de Nehir … Yada bambaska biri.Meliha bir şekilde konuk yada asli olarak diziye dahil olur ve bu sır bir şekilde ortaya çıkarsa… Meliha ve Salih bir şekilde karşı karşıya gelirse … Meliha Salih’in kolyesini görürse ve kolye Meliha ile ilgiliyse belki kolyedeki sırrı öğreniriz.( ölme eşeğim ölme 😱😱😱 )
      Not : Fragmanla ilgili kısmı atlayarak okudum 🙈🙈 O yüzden Efsun ve Salih ile ilgili yazdığın kısımda gözümden kaçan şeyler olduysa şimdiden özür 😊

     • Nur

      Kolye konusu Beşirolar’la açılırsa açılır, Meliha ile ilgisi yok diye tahmin ediyorum. İdris yaşıyor olabilir? Yaşıyorsa onunla karşılaşmasında açılır.
      Vartolu için bir tahminde bulunmuştum. Vartolu adım adım Çukur’dan soyutlanıyor. Muhtemelen akibeti belirsiz ölümcül bir olay başına gelecek. Şayet öyle bir şey olursa İdris, Vartolu’ya görünebilir ve kolye Vartolu’nun boynunda olabilir? Kolye konusu devam ediyor ama çok uzatıldı. Yine de merak ediyorum.

     • Ayla

      Ay sende herkesi dirilteceksin:)) Idris yasiyor olabilir,Elvis tekrardan dirilebilir:) Mahsun zaten yolda gelse cok sevineceksin.

     • Nur

      Ercan Kesal’ın ismi jenerikten çıkarıldı ama veda post’u yapılmadı bu nedenle konuk oyuncu olarak görüneceğini tahmin ediyorum.

      Mahsun’u çok seviyordum ve Çeto’yu da. Çeto’nun beynine ateş edildi, cesedi taşındı diriltilmesi inandırıcı olmaz ama Mahsun ölmedi ki, daha doğrusu öldüğü net gösterilmedi. Elvis de öyle.. Sevdiğim karakterleri görmek isterim. Bu sezon henüz Mahsun ve Çeto kadar sevdiğim anti karakter yok. Akın ve Kutay var, eğlenceli karakterler, seviyorum onları ama temelleri inandırıcı değil hele Akın’ın Yücel’i kurtarması falan feciydi. İnandırıcı bulmadığım için eğlenceli yönüne bakıyorum. Efsun hiç ama hiç inandırıcı değil bir karakter bile yok ortada ki düşman sayayım. Onun penceresinden bakıp anlamaya çalışmak bile beyhude. Azer her bölüm biri oluyor Yılmaz Güney ile başladı Sbncı oldu, birileri daha oldu bir ara Reza Zrrf oldu şu an kim bilmiyorum, Azer de feci. Yücel’in Yamaç’tan intikam alması temelsizdi, hikayesi kronolojiye uymuyordu alt metinler saçıldı savruldu en son Çarlık Rusya’sı ima ediliyordu:) Yücel de feci. Timsah tek tutarlı olan ve seviyorum onu. Düşmanların tamamını toplasan 1.sezon Vartolu ve Selim’in tozu etmiyor 2.sezon Mahsun ve Çeto’nun yanından geçmiyorlar. 1. ve 2.sezonun düşmanlarını arıyorum, düşman olmaları da gerekmez satranç tahtasındaki siyahları arıyorum.. Şu ana kadar sıkılmadım güzel vakit geçiriyorum ama sezon başı olduğunu düşününce bazı yerler tuhaf geliyor. Karakuzular varken yüzlerce mesajım var burda bir tanesinde Elvis gelsin şu bu gelsin yazmamışım. Belki sonra değişir, bir şeyler tuhaf.

     • Ayla

      Iste hemfikir oldugumuz en büyük konu Efsun karekteri…

     • Nur

      Nihayet bir konuda fikir birliğine vardık:)

 • Rizet16

  ALİÇO’NUN ŞİFRESİ;

  Lisnibi Cemil Humfi,
  Liysime Liysime Zabazöz,
  Cemil Kesep Hımozöz,
  Ömvesimi Evizöz,
  Lisnibi Cemil Fopmı,
  Şelip Zino Zını,
  Cemildi Kesep Hımozöz.

  Bununla ilgili herhangi bir şeye ulaşabilen var mı?

  Ben harf atlamalı Sezar şifreleme olabileceği teorisi gördüm,
  bu şifreleme Tek harf atlamalı ve Üç harf atlamalı olarak uygulanabiliyormuş, fakat şifreleme algoritması ve mantığı ile ilgili tam net bir kaynağa ulaşamadım maalesef 🙁

  • Ayla

   Merhaba
   Ben sifreyi cözmek icin kafa patlatmam:)) Ama ugrasanlar kesin olmustur ve youtub kanalinda bir arkadas cözmüs https://m.youtube.com/watch?v=tmO9vNHMWQc
   Bana cok mantikli geldi kirmizi balik…

   • Ooo izledim…

    (daha şifreyi söylediği sahneyi izlemedi)

    • Ayla

     Deli kiz:)))
     Bu pazartesi dizi yokmus ondan bölüm yorumun gec gelse bile fark etmez.
     Ne demisler gec olsun güc olmasin.

  • Dinleyip yazdın mı? Vallahi bravo

  • Nur

   Şifre çözümünü yapan Celal Sevim teşekkürü hak etmiş.
   Aliço’nun şifresini hiç merak etmedim zira şifrenin çözümü halen alıcıda ve biz alıcının çözümlemesiyle öğreneceğiz ne olduğunu.
   Alıcının Yamaç veya sokak çocukları olmasını kavrayamıyorum. Şifre istihbaratçıların ya da o işlerle ilgili kişilerin haberleşmesi için değil mi? Yamaç istihbaratçı değil, sokak çocukları ne alaka? Bu şifre bir istihbarat birimi ya da bu bağlamda kişiye gönderilmişse anlamlı olur. Aliço eski komutanına göndermiş olabilir Laz’ı araraken evine gittiği komutanı ya da başka bir komutanı. Şifreyi kime göndermiş olursa olsun bu şifre Ebu Kayser’in de eline geçecektir. Ebu Kayser, Aliço’nun yolladığı kişiyi esir etmiş olabilir.. türlü türlü tahminler aklıma geliyor, Yamaç’a yollamış olmasında tıkanıyorum. Yamaç’ın şifreyle, mifreyle ne alakası var, akışa ne katacak? Şifre bir şekilde Ebu Kayser’e geçmeli ki Aliço’nun evine baskın yapsın, Çukur’a kaçan Aliço’nun peşinden Çukur’a dadansın. Sezon başındayız sezon finaline 30 bölüm var, atılan her adım gelecek aksiyonların önünü açmalı şifre de bunlardan biri. Ebu Kayser’i önce Aliço’ya ve babasının bulunduğu yere ulaştırır onlar kaçar Çukur’a sığınırlar, Kayser de peşlerinden Çukur’a musallat olur.. Bence böyle?

 • Nur

  BÜYÜK İSTANBUL SAVAŞI

  Yamaç’ın savaşı halka duyurması gelecek bölümün ilk sahnesi olarak verildi.
  Bölüm içinde ‘ilan’ aşamasına nasıl geldiği gösterilebilir. Şunları merak ediyorum:

  -Sultan, Yamaç’a emanetleri geri verdi mi?
  – Verdiyse; Çukur’un ‘Baba’sı Yamaç.
  Ancak Çukur’un kurmay gücü başta Selim olmak üzere hapishanede. Yamaç’ın savaş kararından haberleri var mı?
  – Çukur kendi kendini zor doyuruyor. Ana gelir kaynağı Silahçılar, onlar da zor durumdaydı. Savaşı finanse edecek tek imkan şu an Karaca’nın elindeki uyuşturucu.. Bu da apayrı bir sorun.
  – Yamaç tam iyileşti mi? Zihni ara ara bulanıyor. Savaş kararını sağlıksız düşünceyle vermiş olabilir mi?
  – Tüm İstanbul’a savaş açmaktaki nihai hedef ne? Sektörlerin tamamını batırmak mı, tamamını kendisine bağlamak mı?
  – Savaş sloganı: Tüm İstanbul, İstanbul’un Çukur’da olduğunu anlayacak??
  Eee.. Anlayınca ne olacak? Bunun kârı ne?
  -Yamaç savaşı kaybetme ihtimalini hesaplıyor mu?

  Nasıl ki başrol ölmez diyorsak Çukur savaş kaybetmez diyeceğiz.

 • Nur

  AKIN VE KUTAY

  Bu ikiliyi çok seviyorum. Oyuncular çok başarılı ve karakterler görünenin aksine boş değil.
  Her iki karakter fırsatçı dinbazlardan esinlenilmiş. Bunlar kendilerince inançlı kişiler ama uygulamada zafere giden her yol mübah anlayışında olanlar. İnançlarını eğip bükmüşler. Yani burda inanca ilişkin eleştiri yok insana ilişkin gözlem var.
  Somut örnek gerekirse mikro düzeyde;
  Akın: Erbkn, Özl, Dvtğlu esintileri taşıyor.. Kutay: Daha günümüzde ve gözümüzün önünde olan birinin esintisi taşıyor.. İsim yazmaya gerek yok.
  Her iki karakter reelde esintisini taşıdığı fikir Milli Grş. Akın ve Kutay’ın oynadıkları çizgi oyunu buydu. MGrş çizgisinde yürüme, yürürken Kutay’ın çelme takması.. Kutay’ın otururken Akın’a çelme takması:)) Aralarındaki gizli iktidar savaşı var.. ve tabi bu sadece çok mikro düzeyde bir esinti. Hikayeye renk katmak için. Kutay’ın pavyonda içki içmesi ama gelen hatunlara ‘Selamın Aleyküm’ demesi:)

  Akın halen dedesinin arabasını kullanıyor.

  Karaca’yı ne tehdit etti ne de şikayet etti. Hiç bir zor kullanmadığı gibi Kutay’a kendisini dövdürüp Karaca’nın sevgisini kazandı, onayını aldı.
  Çukur şiddete özendiriyor diyenlere kapak gibi kapaktı. Bir başka dizi olsaydı ağzı burnu yarılan Karaca olurdu, hem de Akın tarafından.

  Pazar sahnesinde Akın’a halkın sevgisi, saygısı resmedildi. Oğluna iş isteyen anneye tavrı çok güzeldi. Akın’ın o işi vereceğinden hiçbirimizin kuşkusu olmamıştır.
  Pazar ayrıca hareketli ve güllük gülistanlıktı.
  Aslında; Akın’ın yönetimi altında sadece silahçılar sıkıntıya düştü. Kadınlara iş verildi. Esnafın işleri iyi. 1-2 çatapat oldu, zayiatsız. Zaten mahallenin olağan hali öyle.

  Akın’ın Yücel ile işbirliğini izleyici biliyor. Köşk ve mahalleli bilmiyor.
  Azer ile işbirliği ise halkı ilgilendiren bir durum değil. İdris Baba’nın kırmızı çizgisiydi uyuşturucu.. Mahalle zaten suç mahalli. Gerekirse uyuşturucu üretip satarlar..

  Mahalleli, Köşk ve Akın’ın bilmediği; Efsun’daki harita.
  Akın iktidarı kendine hak ve hedef gördü ve önündeki engelleri temizledi. Yöntem gayri ahlakiydi, aile maneviyatına uygun değildi vs vs.. Ama sonuçta bu yolu iktidari için seçti mahalleyi yok etmek için değil.

  Yamaç mahallede..
  Yamaç döneminde mahalle bir kez elden çıktı. Geri alındı, bu kez ağır kayıplar verildi.

  Akın’a babalık statüsünü Sultan verdi. Emanetleri Akın’dan geri alıp Yamaç’a vermesi gerekiyor.. Burda bir düğüm görüyorum. Zira Yamaç tam iyileşmiş mi, belli değil.
  Sultan, Yamaç’ı Paris’ten getirdiğinde yaşa bakmamıştı. Selim evde yaşça büyüktü onu atlayıp Yamaç’ı getirmişti. Akın’ın yaşına bakması çifte standart olur. Akın’dan pratikte herkes memnun.

  Yamaç’ın bu aşamada dönüşü ve tam iyileşmeden tüm İstanbul’a savaş açması sorunlu. Çukur’un zaten öyle bir gücü yok.

  Sanırım; Çare Akın Koçovalı olacak gibi.

  • Nur

   Kutay’ın kolsuz atletten kollu tişört ve ceket giymesi.. Gömlek; Mll.grş’ün sembollerinden biri. Akın’ın son düğmesine kadar iliklediği gömlek bu.
   Kutay henüz ‘görüşün’ çizgisine girmeye çalışıyor. Gömlek yani Mll Grş gömleğini giymedi. Güncele uyarladığımızda önce giymesi sonra da çıkarması gerekiyor.. Tabi uyarlanırsa..

  • Ayla

   Sevgili Nur
   Sende anlamissindir bu sezon cukur eskisi kadar ilgimi cekmiyor. Dizide ki en favori karekterlerim Salih/Vartolu ve Yamac. Bu karekterlerden biri cesitli nedenlerden dolayi diziyi terk etse benim icin cukur izlemek anlamini iyice yitirir.
   Yani bende böyle bir izliyeci kesimindeyim diziyi izleyeceksem Vartolu da Yamac da bizimle olmali. Sen ise cokkk sevdigin Vartolu yu hikayesi bittigi icin gözden cikararabiliyorsun. Cünkü sen bircok izliyeciden cok daha farkli ve derinden cukur u izliyorsun. Birde merak ettim dizide SEVMEDIGIN bir karekter var mi? Yildiz dan tut,Sena Akin a kadar hepsini sevdin. Hatta yukarida yazdigindan cikardigim anlam Cukur un babasi Akin olmali bile diyebiliyorsun.
   Unutmaki Akin i sevmeyen ben gibi bayagi cogunlukta olan bir izliyeci kitleside var,yani Akin Yamac in parmagi bile olamaz:))
   Karaca yi neden dövmedi Akin beyniyle hareket eden biri,devamli bir adim önde sinsi sinsi planlar yapan duygulariyla hareket eden biri degil.
   Dizi hic şiddet icermiyorda diyemeyiz bence….

   • Nur

    Ben Çukur’u senaryosu ve oyuncu performansları başta olmak üzere onlarca etkenden dolayı izliyorum. Karakter(ler) çıksa da izlerim.

    Vartolu’yu müstakil, kendi dizisinde izlemek istiyorum. Bu bir temenni. Gerçekleşirse sevinirim.

    ( Bu arada; Vartolu sistematik olarak bir yol ayrımına ilerliyor. Tahminlerimi kısmen yazmıştım)

    Karakteri anladığımda seviyorum. Gidişata göre, kızıyorum, sinir oluyorum sonra aniden sevmeye başlıyorum sonra soğuyorum..
    Karakterle ilişkim iyi-kötü olmaları değil, Neyi, neden yaptıklarını kavrayabilmem. Tutarsızlaştıklarında soğuyorum.

    Çukur’un babası İdris’ti.
    İdeal Baba’dan bahsediyorsak ideal devlet düzeninden söz etmemiz gerekir. Devlet asla tek kişinin hükmü ve kararlarıyla yönetilemez. Ne Yamaç ne Akın ideal değiller. Kişi bazında elbette statü Yamaç’ın. Komplo ile iş göremez hale getirildi. Akın Çukur’un babası olsun istemiyorum. Olabilirdi. Seçim isteyebilirdi. Komplo kurdu, hainlikle işbaşına geldi. Akın için yazdıklarım Çukur’un Babası olmalı bağlamında değildi.

    • Ayla

     Tamam simdi daha iyi anladim:))

   • Nur

    Dizi şiddet içeriyor ama şiddet çoğunlukla mafya hesaplaşması ekseninde iç-dış hesaplaşmalar.

    Gereksiz şiddet sahneleri var. Mesela Mahsun’un stadyumda yaşlı bir adamın boynunu kırması, Timsah’ın adres sorduğu emlakçıyı vurması vb.. Gerek yoktu.

 • Nur

  Allah’ını seven beni bi durdursun. İçimde yıllardır bi yorumcu besliyormuşum:)
  Kendimi tutayım.. Bir iki kişi bi şeyler yazsın.. Armutlu Hapishanesini yazacam:)
  Çok dikkat çekmeye başladım:)
  (GORA)

  • Dilara

   Yok canım durma devam yazz:) vallah şurdaki yorumları bile diziyi izler gibi heyecanla okuyorum. Bir patlamış mısırım eksik:))🍿😂❤

   • Ayla

    Tamam Nur u okuyorsunuzda sizde birkac yazi yazin,degisik görüsleri,baska pencereden bakanlar var mi görelim:)

  • Sivas Li

   Bende okiyorum durma devam;)

   • Ayla

    Bende Nur u keyifle okuyorum ama sizlerden de daha fazla yorum gelmesini istiyorum,mesela site sahibinden de. Bölüme bakabilme firsati olmus mu,begenmis mi?

    • Dün ilk 1 saatini izleyebildim. Bu akşam önce mercedes fashion week ardından bir.arkadasin doğum günü derken akşam bitti. Yarın akşam da film ekimi festival biletim var. Anca cumartesi’ye…🙃

  • Rizet16

   Valla ben de diğer arkadaşlar gibi keyifle okuyorum, ellerine sağlık
   Devamı gelsin , gelsin . . .

  • Nur

   Herkese tek tek teşekkürler. Arada bir satır bile olsa yeni sütunda yorum yazarsanız benim sütunlar arka arkaya olmaktan kurtulur diye yazmıştım.. Neyse bildiğim gibi devam ediyorum.
   Sevgiler..

 • Nur

  Dans sahnesi :
  Diziyi başladığı tarihten bu güne yayın saatinde TV’den izliyorum. 70 bölüm oldu en fazla 3 bölümü bir sonraki gün Net’ten izlemek zorunda kalmışımdır.

  Tek bir hikaye yok. Tek bir tema yok. Tek bir karaktere yaslanmıyor. Bu bir Evren.
  Bu kodlarda bir ilk.

  Öncelikle bu çapta bir işi bu koşullarda çıkaran Senaristin dehasını takdir etmek lazım. Sonrasında emek veren herkesin emeğini.. Bazen yanlış, bazen eksik, bazen gereksiz buluyorum ama bunların hepsini kafamda bir bütünlük var ona uyarlıyorm, bu olmadı diyorum, böyle olmalıydı diyorum.

  Dans sahnesi son derece güzel.
  Parkta dans eden iki güzel insan. Güneşli bir gün. Kim istemez ki; Bir gün bir parkta otururken iki tane dünya tatlısı insan önünde dansetmeye başlasın. Dünya bir dakikalığına güzelleşti denir ya; onun karşılığı.
  Diziyi izlemeyen, konusunu bilmeyen insanların eleştirmesini çok yadırgadım. Çok güzel bir erkek ve bir kadın dans ediyorlar.. Aklım almıyor estetik olarak güzeller, müzik güzel, profesyonel değiller, kafalarına göre kimseyi rahatsız etmeden eğleniyorlar, etraflarındaki insanları eğlendiriyorlar.. Görüntü bırak çirkin olmayı aksine çok güzel.

  Ben dizinin izleyicisi tarafına konumlandırıyorum kendimi.. Yamaç’a yakışıyor, zaten ihtiyacı vardı.. Nehir’e yakışıyor, zaten öyle biri.. Hikayeye gelince orda tereddüt ediyorum. Dans başlamadan farklı bir konuşma olsaydı ikisinin arasında.. O karşılaşma o konuşma eksik oldu beni parka hazırlayamadı. Nehir’in hayal mi gerçek mi olduğunu keşke hiç düşünmeden danslarını izleseymişim. Saçma sapan izleyici takıntım sahnenin tadını çıkarmamı engelledi.. Takılmama rağmen güzellerdi ve hep güzel kalacaklar.

  Milletin 500 kelimeyi aşmayan lügatına bir kelime girmiş. Cringe.. Yuh yani yuhhh.. Daha neler.. Dans ya dans. İki tane güzel insan. Güzel bir park. Güneşli bir gün. Fonda güzel müzikler.. Güya diziyi izlemiyorlarmış. İzlemiyorsanız neyi utanç verici buldunuz?

  İzleyici olup Yamaç babasının yasını tutmalı, uygun olmadı diyenler var, öyle düşünmüyorum ama öyle hissetmişler, anlarım.. Ama izlemediğini iddia edip eleştirenlere ne oluyor ya. Dayak sahnesi değil, işkence sahnesi değil.. Dans ya dans..

  • Dilara

   Merhaba nurcum.
   O kadar haklısın ki. Ben de bu gereksiz tepkileri anlamış değilim. Sanki hayatlarında ilk kez dans eden insan görmüş gibi davranıyorlar. Neden saçma? Neden cringe? Neden rezil? Neden iğrenç? Yahu küfredenleri bile gördüm inanabilir misin!!! İlk defa böyle bir şey ile karşılaşıyorum. Koyun sürüsü gibiler. Biri bir laf attı ortaya ardından hepsi geliyor. DANS YA DANS diye tvye çıkıp haykırmak istiyorum:)) İnstagram da öyle yorumlar okudum ki çok sinirliyim. Şiddete kötü örnek derler, mis gibi tatlı mı tatlı 2 insanın dans sahnesine bile laf ederler? Senarist bu sahneyi yazarken ne kullandı diyorlar???? NE VAR Kİ BU SAHNE DE? Hayır sorunca da cevap vermiyorlar ki.. ay bak sinirlerim yine tepeme çıktı valla gökhan horzum bu eleştirilere iyi dayanıyor

   • Nur

    Küfür edenler de var ha! Asıl utanılacak insanlar onlar.
    Senarist ben olsam:
    -Kalemlikten 1 adet kurşun kalem alıp kırarım.
    -Gider banyoda yüzümü yıkar, aynaya bakar, saçlarımı jöleyle yapıştırım.
    – Odama döner V’nin müziğini açarım.
    -Twitter’dan İnsta’dan seri hesaplar alırım.
    -Önceden tespit ettiğim hesapların altına girerim.
    – Sizin eriğinizi dalında zig*erim, kırincinize de sokarım/^&*#¥!×÷
    Dans bu nesini anlamıyorsunuz ammmcamın yarrrma buğdayları

    – Mahalle-Dış- Gece

 • Nur

  BÜYÜK İSTANBUL SAVAŞI

  İstanbul halihazırda büyük mafya aileleri/grupları tarafından yönetiliyor.

  Coğrafi ve Sektörel paylaşımlar zamanında yapılmış. Sorunlar genelde taraflar arasında hallediliyor. Sorun çok büyükse Konsey toplanıyor.
  Konsey geçen sezon toplanmıştı Azer para dağıttı herkes rüşvete tav oldu.

  Konseyin miktar ne olursa olsun önlerine atılan parayla satın alınabilmesi kurgusu kusurluydu. Çukur, bir Kurtlar Vadisi değil ama mafya tema’sı var ve mafya dinamiklerini gözetmek zorunda.
  Konsey bence hiç olmamıştı. Legal, illegal, piyasa işleyişi böyle değil.. Olmamıştı
  Olmuş farzedip devam edeyim.

  Sektörel paylaşımda sorun görünmüyor. Silah; Koçovalılar’da.. Yurtiçi uyuşturucu Kurtuluşlar’da.. Kumar, Kaçakçılık vs diğerlerindedir.

  Coğrafi paylaşım’a gelince;
  Silahçı Koçovalılar’ın mahallesi var.
  Azer’in mahallesi Adana’da..
  Diğerlerinden mahallesi olan da vardır olmayan da..
  Ama bir harita var ve o Efsun’da..

  Konseyin haritadan haberi yok.
  Haritayı bilen Efsun, Yücel, Azer, Timsah.

  Akın’ın da haritadan haberi yok.

  Çukur’un imarının değişmesi İstanbul’un yeraltı sektörünü kökünden etkiler.
  Zincirleme reaksiyon başlarsa kime ne olacağı öngörülemez.

  Konseyde temsiliyeti olmayan gruplar? Belki, Koçovalılarla omuz omuza savaşmak onların işine gelir?

  Yamaç için savaş kaçınılmaz.
  Vartolu’nun sözleri; ‘Ben Salih olmak için çok uğraştım beni zorla Vartolu yaptılar’

  Yamaç, aklıyla vicdanıyla varolmak için çok uğraştı. Onu zorla Vartolu yaptılar.

 • Nur

  Vartolu için biraz sesli düşneceğim.

  Salih ve Yamaç II.Sezon sonunda mezarlıkta sarılıp vedalaşmışlardı. Sonra mahalleye zarflar indi ve Salih hapse girdi. Eş zamanlı Çarpışma dizisinde Veli Cevher’de hapishaneye gitmişti. Bu ikisinin yeni bir dizide bir araya gelmesini temenni etmiştim. Spin off denir başka bir şey denir..
  Olmadı. Onur, Kuzgun’a gitti. Erkan Çukur’da

  Yalnız bir tuhaflık hissediyorum..
  Vartolu, Çukur’dan ayrılacak gibi..
  Vartolu’nun hikayesi Çukur’dan ayrı bir yöne gidiyor. Bu yol ayrımı planlı.. Ve hiç sekmeden işleniyor.

  Sıralama aşağı yukarı şöyle:

  -II. Sezon finalinde Vartolu mezarlıkta annesi ve Yamaç’la vedalaştı.

  -III. Sezon hapishanede bir rüyadan uyandı.
  Karısına mektup yollayıp karısıyla ayrılma sürecini başlattı.

  – Karaca amcalarını sayarken Salih’i saymadı

  -Avluda türküye eşlik etmedi. Cumali, Koçovalılara seslendiğinde karşılık vermedi.

  -Hapishaneden ayrıldı. Ayrılırken Cumali ve Selim’le ilişkisini kesti.

  – Yamaç, Vartolu Sadettin ile görüştü. Gardiyanın Salih Helvacı demesi Gardiyanın kendi tasarrufu olmalı zira Vartolu görüşe gittiğinde Yamaç sarılmadı!
  Yamaç ve Vartolu görüşmesi bir ağabey-kardeş görüşmesi değildi. Vartolu genç bir liderin karşısına çıkar gibi saygı ile Yamaç’ın karşısına çıktı. Yamaç da Salih’i ya da babasının oğlunu görmeye değil VARTOLU’yu görmeye gelmişti. Akıl danıştı.

  Rüya, Rüyadan uyanma, Avlu ve Yamaç görüşmesi referans sahneler. Bu bir yol ayrımı..

  Vartolu’nun dizide devam eden hikayesi Çukur’da şu an olanlarla kesişmiyor. Vartolu’ya hapiste saldıranlar bile Azer’in adamları değil. Ziya’nın adamları.

  Vartolu, Ziya’yı bulacak. Ziya, Yamaç’ın öldürdüğünü söylese ne olur? Hiçbir şey.
  Ziya’yı muhtemelen öldüreceğini düşünüyorum. Bir sonraki adım hapishaneden kaçmak olacaktır.
  Kaçınca Çukur’a gelmesi için oğlu ve Saadet dışında hiçbir nedeni yok. Medet için bir ara şüphelenmiştim ama sanırım yanıldım. Saadet’e gelince; Saadet de Vartolu’dan ziyade oğlu nerdeyse oraya gider.

  Büyük İstanbul Savaşı.Vartolu’nun savaşı değil.. Oğlu, Saadet ve Medet’i koruma altına alırsa Çukur’da işi yok artık.

  Koçovalılar ailesi değil. Çukur evi değil. İdris Baba öldü. Annesinin mezarıyla vedalaştı.

  Umarım, umarım hislerim bu kez yanıltmaz.

  • Ayla

   Yine onca yorumlarla döktürmüssün parmaklarina saglik. Seni Vartolu konusunda anlamakta güclük cekiyorum. Tamam Vartolu karekterini Salih ten daha cok seviyorsun,Vartolu bu sezon döndügünde en cok sevinenlerden birisin. Ama yinede Vartolu icin iyi bir senaryo kafanda kurmuyorsun. Adeta Vartolu yu oynayan oyuncu diziden birsekilde ayrilacak diye düsünüyorsun ve cümleni bu sekilde birirmissin ”umarim hislerim bu kes yaniltmaz”. Vartolu nun dizide kalmasini istesen hislerinin seni yaniltmasini isterdin degil mi?

   • Nur

    Ayla’cım. Vartolu’nun dizide hikayesi 1.sezonda bitti. Bu dizi baştan nasıl kurgulandıysa öyle devam ediyor. Vartolu, Çukur’dan II. Sezonda çıkmalıydı, ama II.sezon Salih olması planlanmış. Şimdi III.sezondayız Çukur’da varlığı anlam ifade etmeyen Vartolu var. Vartolu kendisini ait hissettiği başka bir Coğrafi alana gitmeli. Aidiyeti olmasa Vartolu kimliği ile var olabileceği bir yer olmalı. İstanbul’da kalacaksa Dere var İstanbul dışıysa Doğu Beyazıt var. Çukur nasıl hayali bir coğrafyaysa Vartolu da hayali bir coğrafyaya gider.
    Vartolu’nun kendi dizisi olsun istiyorum. Ay Yapım bir Çukur Evreni yaratabilir. Bu senaryo Evrenin kodlarını içeriyor zaten. Vartolu ile başlasınlar. KaraKuzular.. Öyle bir kaynaktı ki Yapım farkına varmıyor. KaraKuzular’da Çeto öldü Mahsun yaşıyor. Çeto bile diriltilebilir.

    Örnekleri var mesela Marvel Evreni.

    Zaten Vartolu adım adım Çukur’dan soyutlanıyor. Tek korkum Erkan’ın devam etmek istememesi. İddia etmiyorum ama şu anki gidişat Vartolu’nun ölümüne doğru. Vartolu bir noktada akıbeti belirsiz ölümlü bir olay yaşayacak.. Bu gidişat o.

 • Nur

  Haftaya mahkeme var. Selim, Emmi, Metin, Kemal, Meke ve Celasun serbest kalacaklardır. Celasun, Yücel’i görmek istedi. Hastaneye gittiklerinde Yücel orda olmayacaktır.

  Emmi’nin bir hastalığı var ve yalnız yaşaması sakıncalı. Köşk’e taşınacağını tahmin ediyorum.

  Baytar’ın ismi Selami’ymiş. Büyük İstanbul savaşında evi dolup taşar.. Karakteri sevdim. Savaşta hemşireye ihtiyacı olur. Köşkün kadınları özellikle Karaca’nın hemşirelik yapacağını düşünüyorum. Nehir’in de hastane tecrübesi var. Bir de Paramedik kız vardı, Yamaç’ı hastaneye götüren; o kızı çok sevmiştim. Umarım kadroya dahil olur.

  Damla, Cumali’yi bulur:) Bulsun da.. Bu ikilinin birlikteliği içimi ısıtmaya başladı:)

  • Nur

   Savaş hastanesinde Doktor Özgür’ü unutmuşum.

   • Ayla

    Dr Özgür ü cok sempatik bulmustum,ara sira cikabilir.

    • Nur

     Özgür’ü ben de çok beğendim. Oyuncunun ismine birazdan bakarım ama jenerikte konuk oyuncu yazmamıştı. Sezon kadrosundaydı. Onun için düşünülen sahneler gelecek demek ki. Yamaç’la sohbeti çok iyiydi. 2 sezondur Yamaç’ın böyle bir arkadaşa ihtiyacı olduğunu yazıyordum. Özgür hayalimin ötesinde çıktı. Temennim Yamaç’la Doktor- Hasta ilişkisi içinde olmamaı. Dost-Arkadaş ilişkisi olmasını temenni ediyorum. Yamaç karakterine böyle destekleyici biri şarttı. Bir ara kimyager arkadaşı Halil’den medet umar hale gelmiştim.. Özgür keşke Yamaç’ın arkadaşı olarak düşünülmüş olsa. Beraber sahneleri ‘Kalite’ diye bağırmıştı. Emmi, Metin, Kemal, Meke, Celasun.. Yamaç’la olmaz onlar, olmadılar zaten.

  • Ayla

   Selam,evet Emmi nin hastaligi bir karaciger sorunu birde cagimizin hastaligi unutkanlik gibi duruyor. Damla resmi olarak Cumali ile evli degil ama kocasi olarak görüyor ve gercek anlamda kari kocalik yatak iliskileri olmasada Cumali yi kiskaniyor:)))

   • Nur

    Emmi’nin hastalığı anlık unutkanlık, nerede olduğunu algılayamama şeklinde tezahür eden oryantasyon bozukluğu, Çukur’un başına bela olur.
    Emmi, Çukur’un İdris döneminden hayatta kalan tek eliti. Hastalığı her ne ise büyük savaşta Çukur’a sorun yaratacaktır. Bir de; bu tür hastalıklarda irade devreden çıkar. Sakladığı sırları ortaya dökebilir. Selami, Emmi’nin sır saklamasına değinmişti. Emmi hastalığı nedeniyle sakladığı sırları açıklayabilir. Emmi 2 sezondur çok pasif. Böyle bir açılım olmasına sevindim.

    Damla ve Cumali nikahlılar. Nikah sadece resmiyette geçersiz ki zaten şartlar öyle olmasını gerektiriyordu. Karı-Koca ilişkileri zaten vardı.. Hatta geçen sezon ‘bu sezon için’ Damla’nın bebeği olabileceği tahmininde bulunmuştum. Belki bu sezon bebekleri olur.

    • Ayla

     Ne orayi ben kacirdim herhalde yani Cumali ve Damla nin o anlamda iliskisi var diyorsun. Valla gecen sezon defalarca vurguladilar Cumali genelde çatilarda sabahliyordu uyumadan,ara sira üstünü degistirmeye odaya ugruyordu. Ben hep bu sekilde algiladim. Cumali güya ölü birisiydi sahte birisinin kimligi ile evlendirdiler benim gözümde ”evli” degiller. Hos Türkiye de milyonlarca insanin resmi nikahi yok hoca nikahi ile kari koca oluyoryar…

     • Nur

      Şu dizide kim, kimle ne yapıyor, bana sorcaksınız:)) Cumali ve Damla bir gece beraber uyumuşlardı:))

      Gökhan Hoca az kalsın Karaca ve Celasun’a da bir şeyler yaptıracaktı, sanırım vazgeçti. Bir sabah Akşın, Celasun’u sormuş Karaca tuhaf davranmıştı sonra Celasun çıktı geldi bir yerden o da tuhaf davranmıştı. Akşın’ın yüzü falan düşmüştü:)) Yani Karaca ve Celasun’un gizlice buluştuğu iması vardı:))

      Efsun’la Yamaç’ın ilişkisinde de cinsellik iması var. Uyumayan adam nasıl uyudu:)) Bi de soruyor beni nasıl uyuttun diye:)) Her karşılaştıklarında ya yatak var ya yatak görevi görecek puflar falan:).. İftira atmıyom, gördüklerimi söylüyom:) Azer ve ben aynı fikirdeyiz.. Dur bakalım:))

     • Ayla

      :))))))) ay Allah iyiligini versin.

  • Rizet16

   Twitter da gördüğüm kadarıyla 14 Ekim Pazartesi Milli maç sebebiyle dizilerin yeni bölümleri yayınlanmayacakmış. Yeni bölüm 21 Ekim Pazartesi günü.

   • Nur

    Aaaa!! Tüh.. Hiç maç sevmem.
    Ben de oturup son bölümü tekrar izlerim. Pazartesileri benim Çukur günüm. Yılbaşında ara verilmesini dahi kabullenemiyorum. Bir tek yazın sezon arasına itirazım yok, hatta destekliyorum. Eylül ortasından Haziran ortasına kadar Çukur her Pazartesi olmalı. Bünyem buna alıştı hatta alışmanın ötesinde bağımlılık yarattı. Yemişim maçını.. Bitmez şu maç sevdalılarının maçları!

    • Ayla

     Ah ben sevdim bu durumu nedeni ertesi gün 6,5 ay görmedigim kizim Japonya dan dönüyor:)) Iyi bende hazirliklar yaparim pazartesi aksami.
     Ama senide anliyorum insan cok sevdigi dizisinin hep yayinlanmasini istiyor. Bu sezon benim favori bir dizim yok,bir cukur ve Hercayi kaldi.

     • Nur

      Kızına kavuşacağın için gözün aydın. Ben halen sadece Çukur’u izliyorum. Sevgili Geçmiş dizisini izleyeceğim. Samimi olmasa da görünce selamlaştığım biri reji de çalışacakmış. Ne iş yapacağını falan bilmiyorum. Temennim dizinin tutması. Soyismini de bilmiyorum jenerikte isminden yaptığı işi öğrenirim. Belki ismi jenerikte yer almaz bildiğim kadarıyla kalifiye değil.. Bir de; Berkay Ateş ile Yabancı dizisi için görüşülüyormuş. Yabancı’ya başlarım. Sararsa izlerim.

     • Ayla

      Benim ise yeni dizilerden Seferin kizi,Ramo ve Kurşun dizileri ilgimi cekti:) Sevgili gecmis in konusu ilgimi cekmemisti,birbirinden habersiz kizkardesler sanirsam. Yabanci da Ilker Kaleli oynayacakti son anda vazgecti,senaryoyu cokkk sevdigim senarist Deniz Akcay yaziyor sanirsam.

     • Nur

      Yabancı’nın konusu ne? Sadece Berkay Ateş’le görüşüldüğünü okudum, konusunu falan bilmiyorum.

      Sevgili Geçmiş’in konusunu senin kadar biliyorum. Bir sır varmış. Bir de ilk bölümde kızların babası ölecekmiş galiba.. Aile Dramı olduğu belli. İnandırıcı bir dram ilgimi çeker. Kadınlar meslek sahibi ya da çalışan kadınlar gibi. Çalışan kadın izlemek de hoşuma gider. Sevgili Geçmiş şimdilik bana hitap edecek gibi duruyor.

     • Ayla

      Yabanci nin konusunu bilmiyorum dogrusu,senarist ve Ilker Kaleli ilgimi cekmisti. Berkay da iyi bir oyuncu. Bakalim gelismeler neler olacak,kadin oyuncu kim…

     • Nur

      Yabancı hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Konusunu da bilmiyorum. Google’a bir yazayım bakalım, ne çıkacak.

     • Nur

      Yabancı’yı Google’da arattım. Eski haberler. İlker Kaleli başrol. Pınar Denz baş kadın oyuncu. Bir Amerikan dizisinden uyarlamaymış, hangi diziden uyarlama olduğu yazılmamış. Bence hiçbir şey belli değil.

  • Ayla

   Bak magazin sayfasi sacit Aslan da bir haber okudum ”Çukur’un Vartolusu Erkan Kolçak Köstendil’in sette canı börek çekti bunun üzerine Bülent Börekçilik Çukur ekibine tam 40 tepsi börek gönderdi.”
   Erkan bey in megerse cani börek cekmis:)) Set bayram yapmistir,valla bende izlerken canim cekmisti. Zaten yurtdisinda güzel taze yufkalara hasretiz…

   • Nur

    Aferin Bülent Börekçilik’e.. 40 tepsi.. maşallah, sahibinin gönlü bolmuş. Bir yerde şubesine rast gelirsem böreklerinden alırım.

    Börek mevzusu hapishanede işlenir. Böreğin içine illa bir şeyler konur. İdare dışarıdan böreğe izin verdiğine göre börekle bir şey gelir.

    • Sivas Li

     Ee cokta guzel reklam yapti.Ayla gibi benimde canim cektide burda bulmak zor

     • Nur

      Benim anladığım 40 tepsi böreği içinden geldiği için yollamış. Sahibi her kimse benim gibi Vartolu hayranıymış:)) Sonradan reklam anlaşması falan olmuştur, belki ikrama karşılık yapım bir ikramda bulundu? Kimbilir..
      Ben de firmayı ilk kez duydum. Şubesine falan hiç rast gelmedim. Rast gelirsem bizim Çukur’un börekçisi diye alırım bir şeyler. Ispanaklı, patatesli börek çok severim. Valla o satte benim de canım istedi. Galiba içerdekilere su böreği gitti. Vartolim’e Emre’nin ayırdığı bir parça nasip oldu. Emre’nin yaptığı kral hareketti. Öldüğünde üzüldüm.

   • Dilara

    Merhaba aylacım.
    Ayyy hiç sorma ya gece gece benim de canım çekmişti. Ertesi günü bende yedim:) diziler de yemek sahnelerini görünce canım çekiyor. Bir de bazen tabağını bitirmeden sofradan kalkıyorlar ya uyuz oluyorum:)))) Neyse ki çukurda doya doya yediler börekleri ohh afiyet olsun

 • Rizet16

  Merhabalar,
  Bölüm benim adıma beklentileri boşa çıkartmadı, dolu dolu gayet keyif aldığım bir bölümdü.

  Nur topu gibi bir gizemli kişimiz oldu, Yamaç’ı kurtaran beyaz Mercedes ‘li kişinin yüzünü göremedik, tahminimce belli bir süre daha göremeyiz. SM da bu kişinin Mahsun çıkmasını tahmin eden ve isteyen izleyiciler var, bence o değil. Başka bir detay ise kurtaran kişi Yamaç’ı takip etmesinin dışında, Cumali’den haberdar, kaldığı güvenli evi biliyor ve hatta Cumali, Yamaç’ı baytar amcaya tedavi ettirdiği zaman bile takipteydi. Aileyi içeriden bilen biri mi acaba? Meliha uzantısı biri çıkabilir mi, bilemedim.

  Yamaç-Efsun flashback ‘ini daha dolu bekliyordum, umduğum olmadı. Efsun’un babası ölümü üzerine hiç bir şeyi araştırmadan, doğrulamadan bu işlere, bu kadar yüklü girişmiş olmuş olabileceğini pek aklım almadı, sadece konuşmanın sonuda Yamaç’ın ”bekle burada, sana kanıtlayacağım …” diyerek oradan ayrılmış olması meraklandırdı. Nereye gidecekti? Efsun’a olup biteni nasıl kanıtlamayı düşünüyordu? O iş kaza ve patlama sonucu yarım kaldı.

  Vartolu, Armutlu ceza evinde Ziya’nın çukuruna. Sultan’a haberin nasıl gittiğini, bölüm içinde hayatını kaybeden Emrah’tan duyduk fakat ölüm anını, her detayı nasıl öğrendi bilemiyoruz. Ziya diye birisi gerçekten var mı yoksa tüm bu olanlar arkasında Sultan’ın olduğu, Vartolu’dan Kahraman’ın intikamının alınması için bir plan mı hala çözemedim. Ziya’nın var olduğu üzerinden yürüsek Vartolu ona bir şekilde temas edecektir. Bu arada Beşiro ‘lara yaptırılan 40 tepsi börekte de pek bir numara yokmuş yani, aynısından sipariş edildi fakat Vartolu’nun’’Bakalım böreklerin içindeki sürprizi kim bulacak sözüne rağmen’’ bir detay göremedik.

  Aliço’nun geçmişine ve ”Komutanım gelme, gelme! Tuzak!” sözlerine dair 7 yıl öncesine ait bir flashback izledik. 7 sene bana biraz az gibi geldi, geçen sezonun 20. bölümünde İdris’in Aliço’yu sokaklarda bulduğu ve kurtardığı zamanları görmüştük fakat ona olaya ait herhangi bir yıl veya zaman belirteci bulamadım. Aliço’nun bu duruma gelmesinin arkasından da EBU KAYSER çıktı. Daha önceleri Nur bu platformda yazmıştı EBU KAYSER derinden geliyor diye dediği çıktı, orada eskiye dayanan bir hesap var ve şuan hala Ali Çoban’ın babası bu adamın peşinde.

  Bölümün en beğendiğim kısmı Selim ve Yamaç’ın hapishane görüşmesiydi, 8 dk boyunca resmen oyunculuklar ve duygu geçişleri açısından hayranlıkla izledim kendi adıma, önce güldüm sonra hüzünlendim ben de onlar gibi. Fragmanda izlediğimiz o kritik sorunun, sanrı çıkması hayal kırıklığı olsa da, sahne geneli beni oldukça etkiledi. Bu ikiliyi izlemeyi seviyorum.

  Vartolu – Yamaç görüşmesi de keyifle izlediğim kısımlardandı. Her konuşma Yamaç’ın kinini diri tutmasına ve kendine gelip tekrardan ayağa kalkmasına yönelikti. Tabi en son Aliço’nun mesajlarının da Yamaç’a ulaşması ile beyimiz çukura döndü ve orayı tekrar ayağa kaldırmaya karar verdi.
  Nehir’le olan dans sahnesi oldukça eğlenceliydi, bölümün içinde gelen mutlu bir mola gibiydi adeta. Nehir’i hala kafamda tam oturtamadım fakat çok ta takılmıyorum, onu bir süre daha böyle izleyebilirim bence sorun yok.

  • Nur

   Merhaba Rizet. Ellerine sağlık.

   Yamaç’ı kim kurtardı= Yamaç’ı kim vurdu= Yüzüklü Kim..

   Kadın eli gösterilmişti. Çeto harabelerde uzun saçlı kadınla görüşmüştü.. Kemal denize silah atmıştı++ Kadın/Erkek. 1 veya 1’den fazla kişi.. Mahsun, Meliha.. Ölü, Diri. Aday(lar)ımız: Evrende yer kaplayan canlı- cansız her şey.
   Hatta yer kaplamasa da olabilir.

   Efsun açılımı hatalı.
   Kral Tsongor’un hikayesi, bambaşka dinamikleri olan Çukur’a uyarlanmak istenmiş. Azer, Sango Kerim olma yolunda. Adeta başka bir dizi bambaşka bir Yamaç izliyor gibiyim. Efsun, KaraKuzular’ın, Yücel’in, Azer’in finansörü. Baykal’da verilen kayıp Kahraman, Celasun’un babası ve Hale’ydi. Efsun’da verilen kayıp saymakla bitmez.. Yamaç ne yapıyor? Bu ikisi ne yapıyorlar?

   Ziya’dan umudum var.
   Ziya’nın kaynağı Yücel olabilir. Timsah’ın aldığı kaydın kopyesi hırsızlık vs yoluyla Ziya’nın eline geçmiş olabilir.. ??
   Börekler Bülent Börekçilik’ten gelmese bile bir kez daha hapishaneye gelir.

   Ebu Kayser bir şekilde Çukur’a bulaşacaktır.

 • Nur

  BÖLÜMDEN BEKLENTİLERİM

  Fragmanlar, bölüm fotoğrafları ve SM spoiler’ları ışığında beklentilerimi yazmıştım.

  -ARMUTLU’DAKİ KOĞUŞ AĞASI
  İsmi Ziya’ymış. Hapishane idaresine rüşvet veren, arkasını bir yerlere yaslamış biriymiş.

  İdris’in ölüm anına Yamaç, Yücel ve Timsah tanıklık etmişti. Ziya’ya bu üçünden biri anlatmadığına göre başka birileri daha kayıt almış ve piyon olarak Ziya’yı ortaya sürmüş.

  Aslında tahmine vs değeceğini bilsem fikir yürütmeye çalışırdım ama bence boş.
  En fazla usta bir oyuncudur. Söz düellosu, bir-iki aksiyon vs olur.
  Hikaye yok. Hikaye olsa Emre’yi değil Ziya’yı izlerdik.

  YAMAÇ- EFSUN
  Dizi kör kuyuya ha düştü ha düşecek
  Feci..

  YAMAÇ’I KİM KURTARDI?
  Kağıt oyunu falan bilmem ama bir oyun var Karşındakilerin elini tahmin ediyorsun. Kazanma ihtimalin var. Oyundan çekiliyorsun. ‘Para, sizin olsun. Xerim oynunu, zevkini. Ben yokum’ denilen o durum.

  Ben yokum.

  YAMAÇ- NEHİR
  Yorucu bir gizem. Aslında güzel olabilirler.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.
  Dün Türkiye gündemi de çok hareketliydi TV’de kanal değiştirmedim ama sık sık gündemle ilgili SM’ya baktım bazı sahnelere çok dikkat edemedim. Güzel bir bölümdü. Yamaç’ın Cumali, Selim ve Vartolu sahneleri mükemmeldi.

  Bölüm Yamaç’ın kurtarılmasıyla açıldı. Kurtarıcının kim olduğu gösterilmedi.
  Geçen sezon ‘Yamaç’ı kim vurdu’ vardı 15.bölümde başlamış 5 bölüm sürmüştü . Bu hafta kim kurtardının ilk haftası 4 haftamız daha var..

  Efsun’la Yamaç arasında neler olduğunu anlamlandıramıyorum. Efsun’un Yamaç’ın ölüm haberine üzülmesi, eve gelip kusması..
  Hamilelik diye yorumlanıyor.. Şayet öyleyse şaşırmam. Geçen hafta bölüm yorumlarımda yazmıştım. Bunların ilişkileri bir tuhaf diye.

  Kurtarıcı Cumali’ye bıraktıktan sonra Cumali- Yamaç sahnesi bitmesin istedim. Cumali’nin kendisini anlattığı sahne, Necip’in performansı, mükemmeldi.

  Baytar amcanın ismini bilmiyorum, sahneleri hoştu. İdris, Paşa ve Emmi’den bahsetmesi geçmişte bazı defterlerin açılacağı hissi verdi.

  Efsun hamile ya da değil, Azer onun Yamaç zaafını keşfetti..

  Yamaç ve Selim’in hapishane sahnesi.. Övecek söz bulamıyorum. Muhteşem..

  Yamaç, Nehir dans sahnesi fena değildi ama düşündüğüm kadar olmadı diyeyim.

  Yamaç- Vartolu.. Muhteşem..
  Ayrı bir başlıkta yazacağım bunu.

  Damla’nın Cumali’yi öğrendiğinde verdiği tepki tam Damla’ya yakışan tarzdaydı. Devamını 4 gözle bekliyorum.

  Akın-Kutay, Pavyon sahnesine bayıldım.

  Yamaç’ın Aliço’nun yaşadığını öğrendiği an çok güzeldi. Keşke o an şakır şakır bir yağmur yağsaydı.

  Pazar sahnesinde Akın’a üzüldüm:) Ama o statü Yamaç’ın.. Akın öğrenmek zorunda.

  • ooo bazı sahneler kısa videolarda yoktu

   • Nur

    Akın-Kutay: Pavyon sahnesini izlemelisin. Kutay’ın kadınlara ‘Selamın Aleyküm’ demesine aklıma geldikçe gülüyorum:)

   • Ayla

    Kacirmaman sahneler Yamac ve Selim in sahnesi,Yamac ve Nehir in dansi,Yamac in Alico nun yasadigini anladiginda ki sevinci ve son sahnede dumur olmus Akin in yüzü:))

    • Bunları izledim kısa videolarda 🙂 Zaten bölümü de bu akşam izlerim

  • Ayla

   Yamac in Selimle Vartolu ile sahnelerini seviyorum ama itiraf etmem gerekirse Cumali bende gecen sezondan beri biraz hayel kirikligi yaratti. Onun Yamac ile sahneleri digerleri kadar keyif vermiyor.
   Azer evet Efsun un Yamac a zaafini anladi anlasilmiyacak gibi degil. Ben Efsun un Yamac a bu ilgisini sorguluyorum ne bu böyle bir iki görme ile ”düsmanina” bu zaaf…
   Valla Akin karekterini hic sevmedigim icin o komik cocuk Kutay ile olan sahnesini bile sevmiyorum.

   • Nur

    Cumali bu sezon çok iyi işleniyor. Boş sahnesi yok, karakter derinlemesine irdeleniyor. Necip’in performansı bile farklı. Necip çok usta bir oyuncu geçen sezon senaryodaki karmaşa oyuncuları olumsuz etkilemişti. Bu sezon Cumali, Selim ve Vartolu karakterleri net. Üçünü de hayranlıkla izliyorum. Bölümde Yamaç- Cumali, Yamaç- Selim, Yamaç- Vartolu, sahneleri epik referans sahnelerdi. Adeta 3 perdeli tiyatro oyunu izler gibi izledim. Çukur farkı denilen sahnelerdi.
    Yamaç; Efsun’la olan ilişkisinin üslubuyla yara alıyor.

    Nehir’le dans sahnesinin daha farklı olmalıydı.
    Yamaç’ın Nehir’in arkasında durduğu ve Nehir’in kolunu açtığı bale hareketine zihnimde Nehir’e siyah elbise giydirebiliyorum. Anlatılmak isteneni biraz da olsa anladığımı sanıyorum ama olanı biteni hikayeye, karaktere tam oturtamıyorum.

    • Ayla

     Necip bey cok usta bir oyuncu zaten ama sen benim ne demek istedigimi anladin sanirsam gecen sezon karekteri tam oturmamisti. Evet bu sezon izledigimiz cok daha iyi,birde tek tabanca kendi kafasina göre takilmasa daha iyi olacak.

     • Nur

      Cumali, Yamaç’a dedi ya; ‘Hayatımda bir tek babamdan korktum’ diye.. Damla’yı hesaba katmıyor. Henüz tanımadı:)
      Damla’nın küfürleri çok hoştu:)

  • Buke Oguz

   Merhaba Nur. Senin de ellerine sağlık:)) Efsun ‘un Yamaç öldü dediklerinde verdiği tepki ilginçti gerçekten. O kurtarmış olsa böyle bir tepki vermezdi diye düşündüm. Idris Yamac’a öldürtülürken oldukça soğuk kanlıydı. Babasına karşılık Idris Kocovali diye düşündüğü için belki.
   Yamaç’ın ölüm haberinde ise sanki bu bölümde payı olduğu için rahatsızmış gibi davrandı. Yamaç’ın babasının katili olmadığına bir yanı inanıyor sanki Yamac’in da dediği gibi… Belki de o kanıtın ne olduğunu merak ettiği için ve artik ogrenrmeyecegini dusundugu icin verdi o tepkiyi.Yamaç’ın Sena Aksin ve Alico ile ilgili söyledikleri etkilemiş Efsun’u. Flashback’ten anladığım o benim.
   Her midesi bulanan hamile mi oluyormuş canim 🤣 Eski türk filmlerinde olurdu o ama tek başına değil. Baş dönmesi de olması lazımdı. Üzüntüden, stres bir sürü etken var. Hamile olduğunu düşünenler Yamaçtan olduğunu da mi düşünüyor acaba😱 Bir gece dizlerinde uyutmayla hamile kalinıyorsa bravo derim.
   Yamaç Selim , Yamac Vartolu ayrı ayrı muhteşemdi.
   Cumali’nin anlattığı Idris ile Yamaç zamanındaki Idris’in farkı flashbacklerle desteklense daha etkili olurdu sanki… Cumali Yamaç sahnesinde ikisinin de birbirine meydan okuması güzeldi. Cumali’nin Yamaç için korkması ve endişelenmedi de.
   Nehir Yamaç dansı çok uzun geldi bana Nehir gerçek mi hayal diye ipucu aradım durdum. Hâlâ da emin değilim. Ama hayal olma ihtimali bence hala daha yüksek.
   Yamaç’ın Aliço’nun öğrendiği sahne favori sahnem oldu diyebilirim. Yamaç mutlulukla dans ederken benim içim acıdı mı, burkuldu 😔
   Akın için üzülemiyorum maalesef ben . Yamac’in Çukur’a girişi ve mahallelinin ilk tepkileri artı Aliço’nun şifreli mesajını dinlediği an yeni bölümde flashback olarak gösterilecek diye düşünüyorum. Umut da diyebiliriz

 • Ayla

  Selam Asli ve diger cukur sevenler.
  Bu bölümü cok begendim,dolu dolu bir bölümdü. Son sahnede Akin in yüzünün aldigi ifade ile yüregimin yaglari eridi. Ne olur Yamac Akin in hain yüzünü gör. Favori birkac sahnem oldu Yamac ve Selim in sahneleri özellikle Öner Erkan in performansina şapka cikarilir. Tabii fragmanda Selim Yamac a babami neden öldürdün sorusunun Yamac in hayeli oldugunu görmek bende biraz hayel kirikligi yasatti:((
  Bir diger sahnede Yamac ve Nehir in danslariydi,deli deliyi bulmus:)) Horzum bizlerle tam dalga gecmis Nehir hayel mi gercek mi? Ehh ne diyorsunuz Nehir gercek mi? Valla calmayan müzik esliginde el cirpan halkta hayeli,hatta Yamac ta hayel:)) Bu arada Nehir Alico yu nerden biliyor? Cünkü Yamac in kafasinda bir hayel,cok inatciyim cok:))
  Alico nun gecmisinden önemli bir kesiti gördük. Bana sanki 7 yil önce hic otizmli gelmedi. Demek tarhana corbasi icerken o ekmek lokmalari o patlamada kaybettigi komutani ve askerler icin,ölenlerin sayisinda ekmek lokmalari,ben öyle algiladim.
  Yamac Alico icin yasamaya devam edicek artik dedigi gibi bir umudu var. Ama telefonunda 3 mesaj vardi neden Alico nun şifreli mesajini dinlemedi ordanda bir hayel kirikligi yasadim.

  Gelelim Efsun a valla Nehir i sevebilirim ama Efsun un bende hic sansi yok,ne yani bu aptalin hicbir seyden haberi yok mu? Yamac in kayiplarindan,babasinin yaptigi pisliklerden? Efsun un da arabasi beyaz tamam kesin Efsun kurtardi diyecegim ama herhalde baska bir isim cikacak. Ama o arabada ki eller kadin elleriydi…Yok yüzüklü yok topuklu derken simdide beyaz arabalimiz cikti iyi mi 🙂
  Vartolucugum evet sen Salih olmayi cok istedin ama Vartolu fanlarin izin vermedi Salih olarak devam etmene:))) Ya biri bana anlatir mi o 40 tepsi böregin anlami ne?
  Ergen Akin baba ve amcalarini hapiste tutuyormus. Yaw hapistekiler satilmis avukatinizi degistirin bir zahmet. Akin in suyunun kaynamasini istiyorum,öyle ben ettim siz eylemeyin affedin deyip siyrilmasin,bir bedel ödesin. Kendisi gibi herkesi satan annesiyle birlikte cok uzaklara gitsinler ve birdaha dönmesinler.
  Yeni bölümden ilk sahnede Yamac sandalye tepesine cikip savaş ilan ettiginde Aras Bulut bence kendini tutamadi ve gülmeye basladi gibi geldi bana:))

  • Nur

   Merhaba Ayla. Ellerine sağlık.
   Bölümü ben de çok beğendim. Kısmen zayıf bulduğum yerler oldu ama onlardan da rahatsız olmadım. Yorumlarımda ayrıntılı yazarım.

   Otizm doğuştan. Aliço’nun travması var, onun nasıl oluştuğunu gösterdiler.

   Efsun hamile olabilir mi:) Vala ben demiyorum. İzleyici yorumları diyor:)

   Yamaç’ı beyaz ojeli biri kurtardı yazıyorlar. Sahneyi izledim ojeyi gözüm seçmedi.

   40 tepsi börek gelecekte bir kaçış planı için ön adım olabilir. Börekler geldi herkes yedi, içinden bir şey çıkmadı, kimse hastalanmadı. Bir dahaki sefere farzedelim müshilli börekler gelse kimse şüphelenmez. Böyle bir plan olabilir ancak.

   Akın ve Kutay’ı çok seviyorum. Pavyon sahnesi çok hoştu. Hiçbir yere gitmesinler:)

   • Sivas Li

    Börek reklamdi bence

    • Nur

     Börek, Bülent Börekçilik isminde bir firmanın reklamıydı ama ileride börek konusu bir yerde kullanılır. Vartolu börekleri isterken Beşirolardan bahsetmişti. Hapishanede Ziya’ya ulaşması an meselesi. Ziya’dan sonra bir kaçış planı olacaktır. Börekler orda devreye girer diye tahmin ediyorum.

     • Sivas Li

      Haklisin.

  • Buke Oguz

   Selam Ayla:)) Ellerine saglik:)) Ben de bölümü çok beğendim. Akın konusunda ben de aynı şeyi temenni ediyorum. Yamaç Akın’ın hain olduğunu anlasın görsün. Son sahnede sanki biliyor gibi hissettim ama benim hislerim çok doğru cikmayabiliyor.🤣🤣 Ilk sezon kaç kere Yamaç Selim’i çözdü dediysem hep yanıldım..
   Yamaç sahalara döndüğüne göre avukat mecbur çıkaracak bizimkileri içerden. Artık Kocovalilar ve ekibin Çukur’a dönme vaktidir 💃. Yamaç bir de hesap sorsa nasıl bunca zaman içeride kalırlar masum olduklarına dair kanıt varken diye… Akından çekinen avukat Yamaç’tan haydi haydi çekinir . Akın’ı birileri ele versin istiyorum. Yamaç Karaca ve Damla’ dan uyuşturucu meselesini de öğrenmeli.
   Efsun konusunda katılıyorum hicbir şeyden haberinin olmaması hiç inandırıcı değil. Bu kadar mı saf yani.. Bu kadar mı güveniyor Yucel’e gözü kapalı inanacak kadar. Bu kadar mı güveniyor da verdiği paranın ne için kullanıldığını sorgulamıyor.
   Dans sahnesi çok uzun geldi bana ama eğlenceliydi hakkını yiyemem. Nehir hayal mi gerçek mi diye anlamaya çalışarak izledim valla.

   Vartolu hapishane sahneleri hoşuma gitti. Koğuşa ilk gittiğinde “burada insan unutmuşsunuz repliği komikti.” Kendine saldıranları alt edip gardiyanlar geldiğinde onları çay içerek karşılaması da.. Emrenin ölümüne üzüldüm en az Vartolu kadar. Menemen yapmak için gardiyanlara verdiği sipariş de güzeldi tabi malzemeler gelmedi o ayrı.

   • Ayla

    Burada birtek sen ve benim sanki Akin sevmeyenler:)) Hainligi ortaya ciksin en kisa zamanda istiyorum ve Yamac onu affedip bagrina basmasindan korkuyorum. Akin yaptiklarinin bedelini ödemeli.
    Evet ya Nehir hayel mi gercek mi hala devam ediyoruz kesin bir kanit yok ki:)
    Efsun benim gözümde cok boş bir karekter,bu kadar saftirik olmamaliydi:)

    • Buke Oguz

     Galiba oyleyiz evet. Ben de affedilmesin Akın istiyorum. Pislikleri ortaya çıksın.
     Efsun konusuna katılıyorum.
     Elbet bir gün gelecek anlayacağız Nehir hayal mi gerçek mi? Belki doktor ile görüşmesinde Yamaç Nehir’den bahseder tabi o görüşme gerçekleşirse. Hani ayda bir yapılacak olan :)) Oradan belki bir ipucu buluruz öyle biri var mı yok mu?