ÇUKUR – Sıkıntı Yoksa Sıkıntı Var Demektir

Aman, Allah gecinden versin…

Sıkıntı yoksa sıkıntı var demek, doğru. Ama ne zaman bitecek şu Yamaç’ın sıkıntıları? Koçova aile sorunları bir yandan, Çukur sorunları bir diğer: hem maddi hem manevi. Hepsi büyük yük. Bir de başının belası Sena var ki…

Benim üç tane ailem var dedi Yamaç: Biri sen, biri Koçova’lılar biri de Çukur. “Çukur umurumda değil” dedi Sena. “Gel, benim yanımda ol! Benim tanıdığım Yamaç nerede?” Hala beş gün içinde tanıdığı Yamaç’la bugünün Yamaç’ını bir tutmasına deliriyorum. O günün şartlarında Sena’nın Yamaç’ı masallardan fırlamış, ona gerçek hayatta bir masalı yaşatan -romantik Paris seyahatini kim unutabilir, bir prensti. Masalın sonunda şartlar değişince kanlı canlı Yamaç ona ağır geldi. Buna rağmen Metin’in yorumuna katılmamak elde değil. Sena Yamaç’a nasıl bakıyordu? Kabul edelim ki aşk ile. Ama öyle bir aşk ki, ölesiye bencil… Bu arada bavulları gönderen Yamaç’mış. Sultan Hanım zannetmiştim, hatta ‘sana mı kaldı’ diye de hayıflanmıştım doğrusu, günahını aldık iyi mi^^

 
   
 

Baba oğul dertleşmesinde de şahit olduk. Ne güzel şeylere vesile oldu Sena’nın Yamaç’ın yanında yürümekten vazgeçmesi… Birini sevmek başka bir şey, biri ile ömür geçirmek başka bir şey. İdris Koçovalı için ilki Gonca nam-ı diğer Mihriban, diğeri ise malum Sultan Hanım. Sanki aynaya baktı oğluyla dertleşirken. “Ben bu evliliğin altında kaldım.” dedi, ötesi var mı?

Müjdemi isterim İdris Koçovalı: Bir oğul kaybettin ama bir oğul kazandın.

Mihriban’ın evliliğine gelirsek. Flashbacklerde o kadar belliydi ki bu işte Sultan’ın bu işte parmağı olduğu. Kasım’ın mektubu ile de desteklendi: Diyeceksin ki sizi kim evlendirdi? Orası da karışık mesele. En çok hayatını kurtardığı Sultan’ın babasız kalmasına müdahalesini öğrenince Vartolu’nun intikamını ona yönlendirmesini bekliyorum^^

Salih (Koçovalı)
 
   
 

Selim o silahı ateşler mi?

Bölüm açılışına, Rus ruletine değinmemek olmaz. Aman Yamaç’cım, yine de sen kendinin dahil olduğu böyle oyunlar yapma, şeytan doldurur.

Bu bölümü beklerken küçük katılımlı bir anket yapmıştım işte sonuçları. (Sneakpeak için Selim’li sahne seçilmesi nasıl bir mantıktır?)

%19’a tebrikler. Silahta mermi olmaması hesaba katılmamıştı, yani Selim bilmese de -yoksa mermi olmadığını anladı mı, ölüm riski yoktu ama ciddi ciddi sıktı adam şakağına.

Ve o Rus ruleti Selim için bir milat oldu. O Selim ki ateşli silahla birini kendi eliyle öldürmekten çekinen tırsak -Kahraman’ın ölümünde tek bir kurşun atamayan, bir adamdı. Bu bölüm ilk defa ertesinde vicdani hesaplaşma yapmadan (Serdar’ı hatırlayın) adam öldürdü. Sahi o görüntüler kimin eline geçecek dersiniz?

Gelelim bölümün kalplerini dağıtmaya;

Doktor raporunu birebir ezberleyen Aliço’ya kalp kalp kalp…  Yamaç’a hak vermemek mümkün mü? Ara sıra sen ben ol, ben de sen olayım, dünyanın keşmekeşine bir an olsun gözlerimi yumayım…

Metin Kemal ikilisinden Metin’i ayrı seviyorum ben. Ona da bir kalp. Sorumluluk bilinci on numara beş yıldız…

Ve Medet… Meke’ye kıyamadığım gibi Medet’e de kıyamıyorum ki ben.  Vartolu – Medet ikilisine hiç kıyamıyorum. Hem Medet’e hem bromance’e kalp kalp kalp

 

Medet, niyetin ciddi değilse Sadettin Abini oyalama ^^

Ama asıl romance Sadiş – Salih arasında… SaSa <3 Monolog telefon görüşmesi bile ne kadar naifti. Doğrudur ki Salih Saadet’in dünyasına bir göktaşı gibi düştü.  Büyük sıkıntı. Niye geldin Salih? Ama iyi ki geldin. Sezen Aksu şarkılarından daha  çok etkiledi beni Saadet’in “Gitme, kal… Burada kal…” demesi…

Hele ki bu sahne… (yüklenmesi için azıcık sabır…)

 
   
 

Celasun sadık mı?

Celasun’un durumu kaç bölümdür açığa çıkamadı. ‘Sol kol’ un bahsinin geçmesi bir işaret olsun artık.  Meke’yi ölüme göndermemek için ayak kırma yolunu seçtiği gözlerinden belli de kendi başına işler çevirmesindense Yamaç’ın yamacında hareket etmesini tercih ederim.  Yüzüne gözüne bulaştırma potansiyeli var. Muhittin Abi’ye tam da açıklama yapacaktı…  Aşk cephesinde de işler karıştı. Üçgensiz yerli dizi olmazdı zaten, neyse ki ana konunun çerçevesinden çok uzakta, yoksa sıkıntı.

Selim Olmak

“Yamaçsın oğlum sen Yamaç Aga. Selim olmayı nerden bileceksin. Benim her günüm kendimi ispatlamakla geçiyor, her Allah’ın günü. Senin o s.kindirik oyunlarını her Allah’ın günü oynuyorum ben. Anan hiç sana dedi mi? Biz seni istemiyorduk, piyangodan çıktın sen. Dedi mi? Demedi. Kahraman’ın gölgesinde büyümek ne demek biliyor musun sen? Ben biliyorum. Babanın bakışlarını yakaladın mı hiç? Bu çocuk niye böyle oldu diye sana bakarken. Selim olmak bu demek işte. Senin bir b.k bildiğin yok Yamaç baba, bir b.k bildiğin yok.”

 

İşte tam bu an Selim’e empati yapabiliyorum. Anlıyorum ‘Yamaç Baba emreder biz yaparız.’ serzenişinin gerisinde yatan nedeni. Ama ya ihanet? Ölesiye nefret bile söz konusu olsa yine ihanet eden ile empati yapmak olası değil. Yalnız Vartolu ne çakal değil mi? Yoksa kardeşler arasında bir güven problemi mi var?

 

 
   
 

 

İşler daha da karışıyor. Vartolu Yamaç’ın yönlendirmesiyle ‘efendimiz’ olarak seslendiği Beyefendi aferin dağıtmaya başladı. Haftalardır söylediğim kentsel dönüşüm rant kavgası değilse nedir bu Beyefendi’nin derdi?

Son olarak, bölümlerde kullanılan şarkılar beni benden alıyor, özenle seçildiği çok belli. Bir kalp de hem seçene hem seçilene <3

“Yalnız ölmicem di mi

Böyle sessiz sessiz

Solup gitmicem di mi

Sokakta düşkün biri

Bir kuytuda bulunmuş

Ben kaybolmıcam di mi…” ¹  

 

¹  Can Güngör –  Yalnız Ölmek

 

Yazıyı sonlandırmadan; Beyefendi’ye bir çift lafım var; son gülen, iyi güler ^^ Ve son gülecek olan kişi…

 

Dizi ile ilgili diğer yazılar Çukur kategorisinde… 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Aslıcım bölümü izlemedim ama bilgilendirme olarka yazını okudum. Çok da beğendim. Hele de sondaki son gülen vurguna o tatliş fotoya bayildim. Diğerlerini de seviyorum ama yamaç 💜💜💜e
  Metin kimdi aslı? Sena hakkında söyledikleri çok doğru. Sena ne zaman çıkacak bu diziden. Haklı haksız olayı değil de hiç canı sevilmiyor. Onun yüzünden herkes yamaça da tepkili.
  Vartolu sadiş sahnesini izledim de çok hoşuma gitmedi. Aynı derinliği almadım. Bir de sadişi oynayan kişi erkan beye göre zayıf kalıyor. Keske daha güçlü birisi secilseydi. Çok efsanevi bir aşk olabilirdi
  İzlemedigim için yorum yapamiycam. Byý

  • admin bunu yeni gördü :(( Gamze hoşgeldin… Metin Kahraman’ın adamlarından Metin / Kemal. Ben çok seviyorum Salih ve Sadiş’i SaSa <3. Bu nedenle belki objektif değerlendiremiyor olabilirim. Ben çok sevdim … Seher yeli sevdiğimden bir haber…

 • Ayla

  Selam Asli bu bölümü dolu dolu derin yorumlamissin kalemine saglik.
  Biliyormusun bu dizide erkek karekterlerin alti dolu dolu yaziliyor kadinlar ise gayet zayif. Valla Sena Yamac ayriligi uzun sürecek gibi ben bir seviniyorum sorma gitsin:))

  Idris evliliginin altinda kalmis belli ama anlayamadigim bir sahne Mihriban neden Idris e sen beni hic sevmedin diye haykirdi? Vartolu nun oglu oldugunu anlamasi an meselesi. Yamac in kendisine Vartolu nun annesi icin pavyonda calisiyormus dedigi aklina gelirse gerisi corap sökügü gibi gelir:))
  Evet sizleri kutlarim Mihriban konusunun arkasinda bir adet Sultan varmis:(

  Alico ya benden de ❤️. Tabii dizinin en eglenceli ikili Vartolu ve Medet e de kalp:)
  Duvar arkasinda birbirlerine türkü cigiran Sadis ve Vartolu sahnesi beni pek etkilemedi ama tatliydilar. Perde arkasi ,duvar arkasi bakalim bir sonra ki karsilasma neyin arkasinda olacak:))

  Selim i oynayan oyuncu seninde buraya tasidigin o repliklerle döktürdü yine,oyuncu cok basarili oldugu icin bir yanimiz Selim i hep sarip sarmalamak istiyor…
  Seni biz hic istemiyorduk diyen anasi Sultan a da yaziklar olsun. Sen Selim den önce Cumali ,Kahraman i iste Selim i isteme. Korunsaydin pis CADI. Yamac a istiyerek mi hamile kalmis acaba?
  Selim in cinayet isleyen evde kameralari Selim in cinsel egilimini bildigi biri yerlestirmistir. Buda simdilik meymenetsiz beyfendi yi isaret ediyor. Adamin her yerde kulagi,gözü var.

  • Hoş geldin Ayla <3 Biliyor musun Eda ile başlığımız aynı imiş :))) Ama onun yazıyı kim bilir ne zaman yayına alacaklar. Blog sahibi olmanın avantajları :p

   Biri sosyal medyada yeni bir kadın karakter gelir. Yamaç için. İşler kızışır. Yerli dizilerde hep böyle olur demiş, aslında mantıklı. Ya Sena o kadar sevilmedi ki geçmişini şimdiye kadar öğrenmemiz gerekirdi o konuya girmediler bile, yazım ekibinin Yamaç-Sena'yı çok zorlayacağını düşünmüyorum. Sen ne dersin?

   Hmm gelelim Mihriban'ın anısına, Sultan'ı terk etmediği için sanırım. Bence Selim'le Vartolu yaşıt gibi… Tam işler çığırından çıktığında Sultan da Selim'e hamiledir. Ve bu bebeğin varlığı tüm dengeleri değiştirir. İşte bu nedenle Selim sevilmez, kötü anıları hatırlatır hem annesine hem babasına… Bak demişti dersin, kayıtlara geçsin :))))

   Ya ben Sadiş ile Salihi çok seviyorum <3 <3 <3… Bu aralar türkü dinler oldum Vartolu sayesinde.

   Ay o kamera iyi ki oturma odasında ama :p Gerçi yatak odasındaki yerli dizide konu olamazdı Rtük var :p

   • Ayla

    Ben inse Yamac ve Sena nin arasini hemen düzelteceklerine inanmiyorum. Benim icin
    sakincasi yok bir hatun gelsin:)) Sultan Selim teorin cok mantikli not edildi öyle olursa Sana kocaman bir aferin.
    Barda ki adamin salonunda neden kamera olsun? Insanin aklina birileri o adami Selim in önüne atti ve kamera yerlestirdi diyor.