İzledim

ÇUKUR – En İyi Vartolu Yamaç Sahneleri ‘The Best of VarYam’

İşte bu! Hangi birinden bahsetsek, iki düşmandan iki kardeşe evrilen hikayeden? Vartolu ve Yamaç olarak her iki oyuncunun da rollerini mükemmel giymiş olmalarından? İkili sahnelerde ekrana bile yansıyan paslaşmalarından?  Sonuç; Çukur’a damga vuran VarYam efsanesi… (Unutmadan, Erkan Kolçak Köstendil ve Aras Bulut İynemli  <3 )

Konuk yazarım Gözde Çukur’un 33 bölümünü taradı ve en güzel Vartolu Yamaç – VarYam sahnelerini derledi. Ya sizin gözünüzden en iyileri hangileri? Yorumlarda buluşalım mı?

 

Bu sezon tam 33 hafta boyunca pazartesi akşamlarının vazgeçilmezi oldu Çukur. Tabii Çukur’u bu kadar vazgeçilmez kılan şeylerin başında elbette sevilen karakterleri ve onların birlikte olduğu sahneler geliyor. Birlikte sahnelerini seyretmekten en keyif aldığımız karakterler şüphesiz Aras Bulut İynemli’nin canlandırdığı Yamaç Koçovalı ve Erkan Kolçak Köstendil’in canlandırdığı Vartolu Sadettin yani VarYam.

Yamaç ve Vartolu… Dizinin başlarında iki ezeli düşmandılar. Birbirlerine zarar vermek için yapmayacakları şey yoktu. Vartolu Çukur’u ele geçirmek isterken Yamaç ise korumak için var gücüyle çabalıyordu. Sonra birden bire işin rengi değişti. Yamaç Vartolu hakkındaki büyük gerçeği, O’nun aslında ağabeyi Salih olduğunu öğrendi; hatta bunu bilmeyen ve Vartolu’yu öldürmeye karar veren babası İdris’ten dolayı O’nu öldü göstererek korumaya kalktı. Ortak düşmanları Beyefendi lakaplı Baykal’a karşı işbirliği bile yaptılar. Ama yine de bu düşmanlık tam olarak bitmedi. Özellikle İdris’in Vartolu’ya karşı tavırları, Saadet’i başka biriyle evlendirmek istemesi, Yamaç’ın ise buna göz yumması Vartolu’nun bu defa da BSO(Babasının Sevmediği Oğulları)‘da Nazım, Emrah ve Selim’le işbirliği yapmasına ve en sonunda Selim’le birlikte Çukur’u almasına sebep oldu. Her şeye rağmen yine de birbirlerini sevdiler, kardeş olduklarını unutmadılar. Vartolu silah deposunda yangını çıkaran kişi olmasına rağmen, içeriye girip bayılan Yamaç’ı kurtarmayı bildi.

Ama en sonunda Çukur K’ların eline geçti. Her ikisi de büyük kayıplar verdiler. Artık VarYam için güçlerini birleştirip kardeş olma ve düşmanlarıyla mücadele etme zamanı. İşte VarYam deyince aklımıza gelen o sahneler:

 (Sahneler bölüm sırasına göre sıralanmıştır.)

 

 1- Çukur 7. Bölüm – Burası Benim Mahallem

Vartolu’nun Çukur’dan gitmeye hiç niyeti yoktu ve Çukur’un altını oyarak mahallede hüküm sürmeye kararlıydı. Mahalleliyi kandırmak için kahvenin önünde konuşma yaparken Yamaç oraya geldi ve ikili karşı karşıya geldiler. Yamaç Vartolu’ya buranın O’nun mahallesi olduğunu, misafir olarak bu kadar sesinin çıkmaması gerektiği hatırlattı.

 

“Burası Koçova Mahallesi, Vartolu Sadettin Mahallesi değil. Burası Koçovalıların Mahallesi. Burası benim mahallem.”

 

 

2- Çukur 7. Bölüm – Mihriban Kim?

Ne yaparsa yapsın Vartolu’ya tam anlamıyla bir zarar veremediğini düşünen ve zayıf noktasını bulmak isteyen Yamaç, eline geçen bir bilgiyi kullanmaya karar verdi. Vartolu’nun yanındaki adamların birinden Mihriban türküsünü söylüyorlar diye dayak yediklerini öğrenen Yamaç, O’na bir oyun hazırladı. Yamaç ve Vartolu kahvede görüşürken berber dükkanının önündeki hoparlörlerden birden Mihriban türküsü duyulmaya başladı. Türküyü duyan Vartolu duygularına yenilip kontrolünü kaybetti ve ekran karşısındaki herkesi gözyaşlarına boğdu.

Sosyal medyada da çok konuşulan sahne Youtube’da sadece 3 günde 2 milyon, Instagram’da ise 1 milyon kez izlenerek toplamda 3 milyon görüntülenmeye ulaşmıştı.

“Kapa şunu Muhittin Ağabey.”

 

 

3- Çukur 11. Bölüm – Yılbaşı Hediyen

Yamaç ile Vartolu arasındaki mücadele büyüyerek devam ediyordu. Varto’ya giden Meke, Vartolu’nun eline düşmüştü. Yamaç, Meke’yi almak için Vartolu’yla görüşmeye gitti. Vartolu görüşme için Yamaç’ı mezar taşı yapan bir dükkana çağırmıştı. Çünkü O’nun için bir mezar taşı yaptırmış, yılbaşı hediyesi olarak kendisine verecekti.

 

 

4-  Çukur 13. Bölüm – Vartolu Köşeye Sıkıştı

Para sıkıntısı çeken Yamaç, Çukur’da İdris’e ait bazı evlerin tapularını ipotek ettirmiş ancak bu tapular önce Beyefendi’nin sonra da Vartolu’nun eline geçmişti. İpotekten haberi olan İdris, tapuları almak için Vartolu ile buluşmuş, Vartolu biri hariç tüm tapuları İdris’e geri vermişti. Vartolu’nun sözlerinden işkillenen Yamaç, o tapudaki evin eskiden Vartolu’nun Çukur’da yaşadığı ev olduğunu anladı. Tam Vartolu yıllar sonra ilk kez eve girmiş anıları ile yüzleşirken Yamaç yanına geldi.

 

 

 

5- Çukur 16. Bölüm – Çukur’da Öleceğim

 

Çukur vartolu yamaç varyam

 

Yamaç, Vartolu’nun aslında ağabeyi Salih olduğunu öğrenmişti. Bu gerçeği bilmeyen İdris, Vartolu’nun Paşa ile Emmi’yi rehin almasının üzerine artık Vartolu Çukur’dan gitmezse O’nu öldürmeye karar vermişti. Yamaç ise sakin bir şekilde O’nu göndermenin çarelerini aramış ancak başarılı olamamıştı, çünkü Vartolu da Çukur’da kalıp intikamını almaya kararlıydı. Mezarlıkta geçen bu sahnede Yamaç, Vartolu’ya gerçeği bildiğini söyledi ve O’nu Çukur’dan gitmeye ikna etmeye çalıştı. Aralarındaki yüzleşmede ikili ilk defa kardeş olduklarını bize hissettirdiler.

 

Vartolu: Bilmiyorsun lan, hiçbir şey bilmiyorsun.

Yamaç: Biliyorum Salih. Biliyorum babamın oğlu.

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

6- Çukur 19. Bölüm – Babam İçin Yaptım

Vartolu hakkındaki gerçeği bilmeyen İdris’in Vartolu Çukur’dan gitmezse O’nu öldürmeye karar vermesi üzerine Yamaç, sakin bir şekilde O’nu göndermenin çarelerini aramış ancak başarılı olamamıştı, çünkü Vartolu da Çukur’da kalıp intikamını almaya kararlıydı. Bunun üzerine mezarlıkta geçen yüzleşmede Yamaç O’na ağabeyi olduğunu bildiğini, Vartolu da bu kararından dönmeyeceğini söyledi. Ardından Yamaç bir plan yaptı ve Vartolu’yu öldü göstererek Çukur’da gizli bir yerde sakladı. İkili Vartolu’nun saklandığı yerde yüzleştiler.

 

Vartolu: Eee, öldüm mü ben şimdi?

Yamaç: Öldün. Cenazeni kaldırdılar. Allah rahmet eylesin.

Vartolu: Nur içinde yatayım.

 

Yamaç: Babam için yaptım!

Vartolu: Niye ulan niye?

Yamaç: Bir oğlu daha ölmesin diye yaptım lan.

 

 

7- Çukur 21. Bölüm – Büyük Sürpriz

 

Çukur vartolu yamaç varyam

 

Eğer Yamaç yaptığı planla Vartolu’yu öldü gösterip saklamasaydı Vartolu Beyefendi tarafından öldürülecekti. Vartolu saklandığı yerdeyken, Yamaç uzun zamandır aradığı Beyefendi lakaplı düşmanının aslında Baykal olduğunu öğrendi ve O’na zarar verse de yakalamakta başarılı olamadı. Vartolu İdris’le yüzleşip saklandığı yerden çıktıktan bir süre sonra ikisi güçlerini birleştirip Beyefendi’yi yakalamak için iş birliği yaptılar.

 

 

8- Çukur 27. Bölüm – Yamaç’ı Kim Kurtardı?

İdris, Vartolu ile birbirlerine aşık olduklarını bildiği halde Saadet’i evlendirmeye karar vermişti. Bu duruma sinirlenen Vartolu Koçovalılara ait en büyük silah deposunun yerini öğrendi ve orda yangın çıkardı. Yangını öğrenen Yamaç içeriye girdi ve bayılarak yere düştü. Kimsenin O’nun peşinden içeriye girmediğini gören Vartolu dayanamadı ve Yamaç’ı kurtarmak için içeriye girdi.

 

 

Yamaç: Sen kurtarmışsın beni.

Vartolu: He, hiç sorma yaptık öyle bir hata.

 

9- Çukur 32. Bölüm – Yamaç ve Vartolu Kurtulacak mı?

 Para sıkıntısı çeken Yamaç, bunun için tanıdık bir futbolcu olan Cem’le bir anlaşma yapmış, anlaşma gereği O’nun babasını hapishaneden kaçıracaktı. Ancak Vartolu, Yamaç’ın işini baltalamak için O’ndan önce davranıp Cem’in babasını kaçırdı ve gecikmeye sebep oldu. Ardından Cumali, Cem’in babasını öldürttü. Babasının ölümünden ikisini de sorumlu tutan Cem, Yamaç ve Vartolu’yu kaçırdı ve öldürmeye çalıştı.

 

 

10-  Çukur 33. Bölüm (Sezon Finali)  – Ya Alacağız, Ya Öleceğiz!

 Çukur önce Vartolu ve Selim’in eline, ardından da K’ların eline geçmişti. Emrah ve Nazım ölmüştü, Sena kayıptı, Selim intihar etmişti. Yamaç ve Aliço hariç tüm Koçovalı ailesi ve onlara yakın kişiler taranmış; Medet vurulmuş, Saadet ise kaçırılmıştı. Çukur’un eski halinden eser kalmamış, bir suç yuvası haline gelmişti. Vartolu bitik bir halde saklanırken Yamaç O’nu buldu, yeniden iş birliği yapmayı teklif etti.

 

Yamaç: Gel benimle.

Vartolu: Nereye?

Yamaç: Çukur’a. Ya alacağız, ya öleceğiz.

 

 

10 sahne elbetteki VarYam sahnelerinin yaşattığı keyfi tarif etmeye yetmez. Az sayıda bonus sahne ekleyelim;

 

Çukur vartolu yamaç varyam

 

BONUS  Çukur 3. Bölüm – Yamaç’tan Vartolu’ya Teklif

Yamaç ve Vartolu bugüne kadar sadece telefonda konuşmuşlardı. Sultan Yamaç’tan daha fazla kan dökülmemesini, barış yapmasını istiyordu. Yamaç ve Vartolu Baykal Bey’in hakemliğinde ilk kez karşı karşıya geldiler.

 

 

BONUS Çukur 11. Bölüm – Dişe Diş Kana Kan!

Yamaç ile Vartolu arasındaki mücadele büyüyerek devam ediyordu. Varto’ya giden Meke, Vartolu’nun eline düşmüştü. Vartolu, Celasun’un tavsiyesiyle Meke’nin bacağını kırmıştı. Yamaç da buna karşı hamle olarak Medet’in bacağını kırdı.

 

 

BONUS Çukur  15. Bölüm – Savaş Çıkar Yapma

Yamaç, Vartolu’nun aslında ağabeyi Salih olduğunu öğrenmişti. İdris henüz kim olduğunu bilmese de Salih’in varlığından haberdardı. Tam bu sırada Vartolu Emmi ile Paşa’yı rehin aldı. Yamaç Vartolu’yla konuşmaya gelmişti ve bunu öğrendiğinde onları bırakmazsa savaş çıkacağını söyledi.

 

 

 

Konuk yazarım Gözde ‘nin seçimleriyle Çukur’un en iyi sahneleri serisi Yamaç Koçovalı ile başlayıp Vartolu ile devam etmişti. Gözden kaçırdıysanız mutlaka tıklayın:

ÇUKUR – EN İYİ YAMAÇ KOÇOVALI SAHNELERİ ‘THE BEST OF YAMAÇ’

ÇUKUR – EN İYİ VARTOLU SAHNELERİ ‘THE BEST OF VARTOLU’

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap