ÇUKUR – Ölüme Alışılabilir mi?

Bir süredir Çukur bölüm yazısı yoktu. İlk defa çekirdek ailemden bir kayıp verme ihtimali sürecini yaşayıp, üstüne kaybın acısını yaşarken gözüm ne dizi gördü, ne blog. İşte tam da bu nedenle bugün Yamaç’ı daha iyi anlıyorum. Taziyede bir arkadaşım dediği gibi “Eşekten düşenin acısını eşekten düşenler anlar, eşikten düşenler değil.” Doğruymuş!

Yamaç’ın bir sevdiğini daha toprağa verdiği bölümü izlemeye dayanamazdım. Bu nedenle bu haftaki bölüm yazısı konuk yazarım Gözde‘den. Keyifli okumalar dilemeden önce başlıktaki soruya yanıtımı vereyim: Sanmıyorum.

 
   
 

 

 

Güle güle yüreği efsane Kemal

 

 

Yamaç bundan böyle sevdiklerini kaybetmeyeceğini söylemişti ama Çukur bu hafta bir kayıp daha verdi. Aralarında kan bağı yoktu; ama Kemal kendini Yamaç’ın ailesinden biri gibi, kardeşi gibi görüyordu ve O’nun canı için kendini feda etti.

Kan bağı olmadan da birine nasıl candan bağlanılacağının bana göre en iyi örneklerindendi Kemal. Karakuzular Çukur’u ele geçirdiği dönemde bile bir an olsun aksini düşündürmeyen karakterlerdendi.

 

Yamaç’ın Kemal’e vedasında dediği gibi ölüme alışılamaz…

 

“Ben alıştım sanıyorum ama her seferinde canım çok başka acıyor be Kemal…“

 

Sevdiklerini kaybedenler bilir sadece zamanla o kişi olmadan yaşamaya devam eder insan. Birlikte geçirilen zamanlar, anılar hiç unutulmaz… Yokluğun verdiği hüzün hep bir kenarda bekler….

Kemal’in kollarında can vermesi ve hastanede kurtarılamadığı son anlarına tanık olması Yamaç’ı daha da yaraladı. Bu kadar ölüm, bu kadar acı cidden çok fazla artık. Nereye kadar dayanabilecek bilemiyorum. Şimdilik yeniden delirmediğine şükür.

 

 

Ölüm sonrası Metin’in yıkılışı, Aliço’nun öğrendiği an gösterdiği tepki, cenaze sahneleri… Hepsini seyrederken ekran karşısında boğazım düğüm düğüm oldu ama Kemal gömülürken İdris’in mezar taşını görmesiyle duygu yoğunluğunu yitiren bir ben olamam herhalde. İdris Koçovalı 1959 doğumluysa Cumali nasıl 1972 doğumlu olabilir? İdris 13 yaşındayken mi doğdu bu çocuk? ^^

Kemal’in ardından O’nu andıkları meyhane sahnesi ise bölümün en beğendiğim sahnelerinden oldu. Kemal ve İdris Baba’nın yerine kimsenin oturmayışı, Kemal’le ilgili anılar ve en çok da Aliço’nun İdris Baba ve Kemal’in kadehlerine fotoğraflarını yaslayışı… İdris Baba’dan sonra dizide en çok özleyeceğim karakter Kemal olacak, net.

 

 

Yamaç canı acıdıkça merhametini biraz daha yitiriyor ama kalkıp Azer’in kardeşi Kadir’i öldürmek de nedir? Yangına bu kadar körükle gidilir mi? Onca kişinin ölümüne sebep olan Yücel’i ve diğerlerini öldürme, sen kalk Kadir’i öldür olacak iş mi?

Kemal’in cenazesiyle paralel gösterilen Kadir’in cenaze sahnelerinde de anneleri Fadik’in acısının etkisiyle duygulanmamak mümkün değildi.

 

 

Kadir’in ölümü sonrası en şaşırtan adım Fadik’ten geldi. Çukur’a gitti ve Sultan’la konuştu. Söylediklerinde sonuna kadar haklıydı. Ama dediği gibi birinden birinin durması bu kan davasına dönüşen durumu bitirebilir mi? Hep birlikte gördük Yamaç durdu. Peki ya Azer?

Bu konuşmanın devamını görmedik ama bu kan davası bitsin diye Karaca’yı Azer’le evlendirmeye kalkmazlar değil mi? AzKar’daki uyumu görüyorum ama töre dizisi moduna bağlamayalım lütfen. ^^

 

 

Akın cenaze sonrası ortaya çıkmadan durur muydu? Kemal’e üzülerek baş sağlığına geldiğine inanmadım elbette, çünkü Akın’ın her zaman bir hesabı vardır. Yalnız Cumali O’nun  Çukur’dan sürülme sebebini neden hala bilmiyor?

Sultan ertesi gün yanına geldiğinde Akın’ın babaannesine gerçekleri söylememesi de zerre şaşırtmadı. Sultan da inanmamıştır. İnanıp da umarım mahalleye geri dönmesini sağlamaz.

Yalnız Akın’ın yokluğuna deliler gibi üzülen, cenaze evinde O’nu görünce çok sevinen “annesi” Ayşe yerine astım ilaçlarını Sultan’ın getirmesi de dikkat çeken bir ayrıntıydı. Ayşe’nin evlat sevgisi bana göre hiç inandırıcı değil.

 

 

Nehir ile Yamaç’ın önünde sonunda yakınlaşacağı belliydi ama bu kadar hızlısını hiç beklemiyordum. Elbette günün birinde Sena’dan başka birine bir şeyler hissedip, belki de evlenecek ama bu kadar erken ve böyle olmasaydı keşke. Aşırı alkollüyken Nehir’le birlikte olmasaydı, yavaş yavaş gelişen bir ilişki görseydik. Bir de bu şekliyle Sena ile ilişkilerinin başlangıcının nerdeyse bire bir aynısı oldu. Ve kesin bu beraberlikten Nehir hamile kalır.

 

Efsun ise maalesef bu bölüm Timsah’la olan biten hakkında konuşmaktan öteye geçemedi. İyi bir düşman olarak beklediğim karakter ne yazık ki hala hayal kırıklığı…

 

Vartolu karizması

 

Vartolu ile Medet Ziya’ya ulaşmak için Berlin’e gittiler. İkilinin sahnelerini seyretmek keyifliydi, yer yer gülmek iyi geldi. Vartolu yine kendine has giyim stiliyle çok karizmatikti doğrusu. İkili Ziya’yı bulup görüntüleri içeren flash disk’e sahip Hans Zimmerman’a ulaştılar. Vartolu flash disk’i alması için Hans tarafından şart koşulan işi mutlaka başaracaktır, ama görüntüleri seyrettiğinde neler yaşayacağız haftalardır en çok merak ettiğim şey bu. Babasını öldürenin Yamaç olduğunu öğrendiğinde VarYam arasında yaşanacak yüzleşmeyi hem merak, hem tedirginlikle bekliyorum. Yılbaşı öncesi Vartolu’nun gerçeği öğrendiği anı görür müyüz sizce? Eğer bu yıl da ocak ayında uzun bir ara verilecekse, ara öncesi son sahne öğrendiği an ya da Yamaç’la yüzleşme anı olur diyorum.

 

 

Yamaç Emmi’nin sözünü dinledi ve saldırmaktan vazgeçti elbette. Ama karşı cephede Azer herkesi topladı ve destek istedi. Geçen sezondan “Ben Reşit Fazlullah. Afganım.” diye başlayan repliğiyle hatırladığımız Reşit de ordaydı ve gelip duyduklarını Koçovalılar’a anlattı. Haliyle Yamaç detaylarla ilgilenmedi.

En büyükleri olduğu için Emmi’nin sözünü dinlemesi yerinde ama Azer’in Koçovalılar’a karşı durmayacağı tahmin etmek hiç de zor değil. Ve Yamaç’ın dediği gibi savaşı çıkaran Azer oldu, Timsah’la birlikte Çukur’a ait olan her yere saldırıp ele geçirdiler. Sahi bu kadar kolay mı her yeri ele geçirmek? Çukur’un adamları bu kadar beceriksiz mi?

 

 

Bunun üzerine Yamaç, Selim ve Cumali Azer’e destek veren kişileri öğrenmek için Reşit’le kaldığı otelde görüşmeye gittiler. Reşit yanında durmayı reddettiği için karşısında, Koçovalılar’a destek veriyormuş. Yalnız daha önce olanlara rağmen niye reddetti dersiniz?

 

Görüşme sonrası otelden çıkarlarken tıpkı Kahraman gibi Cumali’ye de pusu kuruldu, bu defa Azer’in adamları tarafından. Azer’e haberi uçuran kesin Murtaza’dır. Nasıl hala ikili oynadığını anlamadılar şu adamın, hayret ediyorum doğrusu. Yücel’den hiç mi ders almadınız?

Ve elbette bu defaki pusuda farklı olan bir şey vardı. Geçen sefer korkup hiçbir şey yapmayan Selim, bu defa ateş edenleri vurdu. O’nu her şeye rağmen sevmemin sebebi ailesini gerçekten sevmesi, içten pişmanlığı ve değişimi.

 

 

Ben Cumali’nin de Kahraman’la aynı kaderi paylaşmayıp kurtulacağını düşünüyorum. Bu olay saldırmaktan vazgeçen Yamaç’ı tekrar aynı yola itecektir. Buna rağmen Sultan’ı dinleyip durur mu, pek sanmıyorum. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Cumali de Kahraman’la aynı kaderi paylaşacak mı?

 

Unutmadan, Yamaç’ı iki kez kimin kurtardığını ve Meliha’nın Emmi’ye söylediği sırrı ne zaman öğreniriz acaba? Bu kadar bekletince kabak tadı veriyor.

 

Tweet’iyle yazıma renk katan akliselim ‘e teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Nur

  YENİ BÖLÜME SAATLER KALA…

  Çukur’a kısa bir ara verdikten sonra bu akşam yayınlanacak bölümü heyecanla bekliyorum. Bölümden umutluyum. Kurtuluşlarla düşmanlığın bitiş sinyalleri, Azer-Karaca yakınlaşması ve tabi ki de Mahsun’un dönüşü içimi ısıttı. Blogda bir hayli yorum birikmiş bir ara onara dalacam ama öncesinde aklımda bir- iki husus var hemen onları yazayım.
  —–
  NEHİR ÖLECEK (Bence tabi)
  Yamaç ve Nehir’in son buluşmaları ve aniden birlikte olmalarının sebebi bence Nehir’in ölecek olması ve ölmeden çocuğunu dünyaya getirmesi.

  Nehir için Asi Nehri esintisi ve yılan balıklarını daha önce yazmıştım. Asi Nehrinde yaşayan yılan balıkları binlerce mil yüzüp MeksikaKörfezine gidiyor orda çiftleşip yumurtalarını bırakıp tekrar Asi’ye dönerken ömürleri yetmiyor ve yolda ölüyorlar.

  Tahminim Nehir’in ölümcül bir hastalığı var. Barda kavga ettikten sonra ağzında kan vardı bu kan kavga ya da düşme sonucu gibi gösterildi ama bence bize hastalığın izi gösterildi. Ağızdan kan gelmesinin hangi hastalığı işaret ettiğinin bence önemi yoktu. Yamaç, Nehir’in hastalığını kan sayesinde farketti ve ömrünün kısa olduğunu içgüdüsel olarak algıladı. Acılarından öpme repliği bu sahneye de uyarlanabilir. Yamaç, Nehir’le ruhen bütünleşti, fiziksel bütünleşmesi bir sonraki sahneydi.. Nehir aynen esinlenildiği yılan balıklarının döngüsünü yaşıyor.

  • Gözde E.

   Ama ama ama Nehir ölmesin ya 😢
   Ben de senin bu bölüme heyecanlanıp seyredeceğini tahmin etmiştim. İyi seyirler 🤗

  • Selen

   Yamaç ile Nehir’in ilişkisinin hızlandırılması neden diye hep düşünüyordum ama bu ihtimal hiç aklıma gelmemişti olabilir mi? Yamaç’ın zaten öleceğine inanıyor anı yalamak istiyor Nehir ..Ama şuda var ki Ben ölmüyorum sözü ve benim sevdiğim herkes ölür sözü Yamaç’ın öleceğinin spoisi gibi geliyor bana ..

   Nehir ölürse Horzum tekrara düşer bir sevdiğini daha kaybettirmez Yamaç’a ..dediğim gibi o bebek doğacak ama finalde Yamaç ölecek bence 😉

 • Buke Oguz

  Yeni bölüme saatler kala yorumumun eksik kalan yerlerini tamamlayayım bari 🙈🙈🙈
  Vartolu Medet sahneleri het zamanki gibi eğlenceliydi. Vartolu’nun Almanya’da tanıştığı ilk Türk’ün Beşirolardan biri çıkması Vartolu’nun bunu anlayinca kendini Vartolu Sadettin yerine Vartolu Salih olarak tanıtması güldürdü. Bu saatten sonra Beşirolar ve Vartolu’nun geçmişine girileceğini pek sanmıyorum ama kim bilir zamanı gelince Vartolu’nun kim olduğunu öğrenen Beşirolar Istanbul’a iadeyi ziyarette bulunabilir …
  Vartolu Ziya’ya ulaştı ve flash bellekten haberdar oldu ama görüntülere ulaşması için teslim etmeyi kabul ettiği paket bir çocuk çıktı. Kimse bu işe yanaşmadığına göre çocuk önemli biri olmalı. Benim acımdan ise bu konudaki tek önemli kısım flash belleğin Vartolu’ ya teslim edilmesi… Eğer flash gerçek olansa ve içinde Yamaç Idris görüntüleri varsa yüzleşme yakındır. Ara öncesi Yamaç ve Salih karşı karşıya gelir sanki… Salih birşey demese de Yamaç bakışlarından anlar öğrendiğini muhtemelen. Konuşma mı olur silahlar mı çekilir yoksa sadece bakışma mı olur bilmiyorum. Ama bu sahneyi heyecan merak ve gerginlikle beklediğimi söyleyebilirim. Yüzleşmenin akıbeti aradan sonra belli olur diyorum.
  Fadik Sultan konuşması da begendigim sahnelerden biriydi. Bir taraf durmazsa bu iş kan davasına dönecek dedi haklıydı. Oğlunun kendini dinlemeyeceginin farkında bunu da dile getirdi. Yamaç’ın durmasını istedi. O sıralarda Yamaç zaten durmuştu , başlattığı savaşa devam etmeme kararı almıştı. Yani bir tarafın durması işe yaramadı. Azer devam etti ve an itibari ile savaş daha da büyüyecek korkarım.

  Gözde’ciğim Karaca’nın kan davası bitsin diye Azer ile evlendirilmemesini umduğunu, dizinin töre dizisine dönmemesini umduğunu yazmışsın. Seyhan’ın ölümü üzerine bunun bir ihtimal mümkün olabileceğini düşünmüştüm. Hatta önceki yorumlardan birinde bahsetmişimdir … Bence de bu yola girilmemeli. Karaca ve Azer birlikte olacaklarsa bu iki anne istediği için olmamalı. Ancak şu durumda maalesef böyle bir duruma hazırlıklı olmalıyız . Karaca Fadik’ in söylediklerini dinledi. Konusma orada mi bitti devami oldu mu olduysa neler konisuldu bilmiyoruz. Karaca Azer ile konuşmak için harekete mi geçer bilmiyorum ama gercekten Azer Karaca sahnesi olacaksa bu bölüm bir şekilde yan yana gelecekler demekki… Aileler mi karar verir buna ki Selim de Ayşe de kızın anne babası olarak ağırlıklarını koymalı ve Sultan’a laf düşmemelidir bu konuda, yoksa Karaca evden kaçıp mı gider Azer’e izleyip göreceğiz ..

  Ve bolumun sürprizine gelelim. Tabi ki son sahne.. Bölümden sonra fragmanlara baktım orada da en ufak bi ipucu vermemişler. Nasıl durdular hayret…🤣🤣 Ciddi ciddi Cumali vuruldu. Hem de Kahraman ile tıpa tıp aynı şekilde.. Şimdi soru bu aklî Azer’e kim verdi? Kahraman’ın ölümüyle bire-bir aynı olan komployu kim anlattı Azer’e.. Aklıma bir tek Akın geliyor. Hapishanede kulağına gelmiştir mutlaka Kahraman’ın nasıl öldüğü .. Onun dışında Timsah ve Azer 3 yıl önce olmuş bir olayı bilemezler. Efsun babasını saygın bir iş adamı olarak biliyor. Böyle bir cinayet planladığını bilmiyordur bu durumda. Yücel Baykal’ın yakın adamı olduğuna göre bilme ihtimihtimasli var ama Yücel ortalarda yok..Karısıyla görüştükten sonra sırra kadem bastı kendileri…
  Cumali Kahraman ile aynı kaderi paylaşmayacak ve Cumali ölmeyecek diyorum. Bu sahnede Selim’in değişimiydi asıl verilmek istenen sanki senin de yazdığın gibi… Selim artık korkmuyor, ateş edebiliyor, elinden geldiğince ağabeyini korumaya çalışıyor. Selim için bu olay epey travmatik.. Yamaç şahit olmamıştı ama Selim Kahraman’ın ölümüne şahit olmuştu… Selim için ikinci kez bu ani yaşamak çok daha zor ve acı… Bakalım iki kardeş ne yapacak , ne konuşacak.. Sultan Cumali’nin vurulması üzerine ne tepki verecek? Fadik’in sözleri üzerine Cumali olayı da girince Yamaç’la sert bir konuşma yapma ihtimali var diyorum. Akın’ın sözleri de aklına gelecektir. Bilmiyor tabi Akın’in uyuşturucu mevzusunu.. Şimdi Akın’a hak verip O’nu tekrar eve getirir mi acaba?
  Bu saatten sonra Yamaç durmaz bence.. Ne demisti. En ufak bir saldirida bir daha asla durmam. Cumali’yi kaybetme korkusu durmurmazsa hic bir sey durdurmaz diyorum. Sultan Fadik’ten daha etkili olur mu bu konuda şu aşamada bilemiyorum.
  Cumali tüm bu olaylar sırasında Cukur’da olmadığı için , Yamaç ve Selim anlatmadı demek ki Akin’in Azer ve uyuşturucu meselesini anlatacak fırsat bulamamışlar Cumali’ye… Hapisten kaçtıktan sonra ilk kez karşılaştı Akın ve Cumali…
  Sanırım bu kadar. Yeni bölümde simdiden herkese iyi seyirler diliyorum 🤗🤗🤗

  • Gözde E

   Ellerine sağlık canım, yorumunun devamı da yine detaylı ve güzel.
   Beşirolardan biriyle karşılaşmaları cidden komikti VarMed’in. Aslında geçen sene de olmadık bir yerde bahisleri geçmişti. Ama ben sadece geçmiş ilişkilerinden bir anı diye düşünmüştüm. Bu defa da çok önemsemedim ama cidden ya bir anlamı varsa? Onca konu içinde bence gereksiz ama belli de olmaz.
   Selim ve Sultan vurulma tepkilerini ben de merak ediyorum ve dediğin gibi Azer’e bu detayı Akın anlatmıştır diyorum. 😒
   Sana da iyi seyirler. Hepimize. 🤗

 • Admin Panel çöktü şimdi de 🙁 Of…

  • Gözde E.

   Anaaa. Bir süredir ne sık arıza oluyor sitede :((

 • Gözde E.

  Bu akşam #kimsinsen diyormuşuz. Cevabı fragmanda verip de bu etiketi seçmeleri :)))

 • Gözde E.

  2. Fragmanda Mahsun görüluyormuş. Yalnız bu imaj nedir anam babam 🤣 https://uploads.disquscdn.com/images/97d26da2e5896f437d6182191e41d0180b0c3312ee860b9f3d6f904f6744ec33.jpg

  • Ayla

   Bir tarafim diziden ölenlerin,cikanlarin,kaybolanlarin tekrar gelmesine karsi ama Mahsun bu sefer Yamac in yaninda olmasi heyecan verici. Anam babam imajini begendin mi? Sakal severim ama buna gitmemis gibi:)

   • Gözde E.

    Ben de sevmiyorum ama Mahsun’un ben de yeri ayrıydı 😆 Sadece bu kareyi gördüm ve imajı felaket kötü 🤦🏻‍♀️

   • Berkay Ateş <3

 • Rizet16

  Aslı hanım kaybınız için üzüldüm, başınız sağolsun.
  Sayfada belli bir süre yenilenme göremeyince ters bir durum olabileceğini tahmin etmiştim Mekanı cennet olsun, Rabbim yattığı yerde dinlendirsin.

  Gözde hanımın da ellerine sağlık bölüm yazısını güzel yazmış, duygu yüklü bir bölümü geride bıraktık Çukur’un Kemal’e vedası gayet iyi yansıtıldı fakat diğer arkadaşların ve izleyicilerinde haklı serzenişlerinde olduğu gibi sanki konu kıtlığı çekiyormuşcasına, kenarda ortaya çıkması ve işlenmesi gereken birçok konu ve sır dururken dizinin adeta iki aile arası kan davasına dönüşüp bu eksenden çıkamamasına bende tepkiliyim, yani sürekli tekrar eden şeyler izlemek insanı sıkıyor maalesef bundan dolayı son bölümlerde ilgim düştü umuyorum ki bu hafta ara tatil öncesi son bölümde kayda değer bir şeyler izleriz ve konular bir nebze olsun hızlanır. En azından bu bölümde Yamaç’ı kurtaran kişiyi öğreniyoruz.

  • Gözde E.

   Selam Rizet, teşekkür ederim.
   Dediğiniz gibi kenarda bekleyen konular ve sırlar ortaya çıkmaya başlarsa dizi ivme kazanır.
   Umarım gerçekten öğreniyoruzdur, kaç hafta oldu bu mevzu başlayalı. 🤦🏻‍♀️

  • Çok teşekkürler..

 • Gözde E.

  Adı önce #Yabancı’da daha sonra #Kral dizisinde geçen ödüllü oyuncu #BerkayAteş’in #Çukur’a geri döneceği konuşuluyor.
  https://t.co/aJzu23UWAu

  • Rizet16

   Geçtiğimiz sezonu senaryo gereği öldüğü gösterilen Berkay Ateş, yeniden Çukur’a döndü. Bu sefer kalıcı olarak Çukur’a gelen Berkay Ateş dost olacak. Mahsun karakteri İstanbulu alırken Karakuzular’ıyla Çukur’a destek olacak.
   Yamaç’ı kurtaran isim belli oldu!
   Çukur’da son bölümlerde Yamaç’ı tüm sıkıntılardan kurtaran isim Mahsun oluyor. Dizi setinde gördüğümüz Berkay Ateş ve Aras Bulut İynemli sahneleri çekildi. Çukur’da herkesi şok edecek gerçeklerle bu pazartesi Berkay Ateş’le final yapacak. Son sahne sonrası herkes Mahsun’u görecek. Bugün çekilen bölümlerde sette olan Berkay Ateş’in dönüşüne Çukur’un tüm hayranlarını mutlu etti.

   (Alıntıdır)

   • Gözde E.

    Mahsun geçtiğimiz sezon hikayesiyle ve Berkay Ateş’in oyunculuğuyla sevdiğim bir karakterdi. Dönmesine memnun olurum. Merakla bekliyorum.

 • Gözde E.

  Instagram’da karşıma bölümden AzKar fotoğrafları çıktı bu akşam. Karaca ve Fadik aynı karedeydi. Töre dizisi moduna bağlamamışızdır inşallah…

 • Ahmet Adar

  İzleyicilerin isteği üzerine Berkay Ateş Mahsun karakteriyle Tekrar Çukur dizisine geliyormuş.Cumali Hastane’ye kaldırılıyormuş.
  Koçovalılar Azer’in Evine Baskın yapıyormuş.
  Karaca Azer’in Evine gidiyormuş.
  Salih’in Planı ne 😕
  Nehir’le Efsun yüzleşiyormuş.Efsun Kent Yamaç ve Salih Koçovalı’nın Çekimleri başlamış.Selim Koçovalı’nın Meyhane Çekimleri başlamış.Yamaç Koçovalı Aliço ve Reşit Feyzullah’in Çekimleri başlamış.Yamaç ve Selim Koçovalı’nın Çekimleri başlamış. Efsun’la Akın Uyuşturucu üreteceklermiş.Akın Koçovalı ve Yücel buluşacaklarmış.Sultan Karaca’yı Azer’in Evine yollayacak bu Kan Davası bitmesi için Yamaç ve Selim Azer’in Evine Saldırı düzenleyecekmiş. Karaca Amca ve Babasına kızacakmış. Yeter artık bitsin bu Savaş diyecekmiş. Selim Karaca Eve git diyecekmiş.
  Fadik, Karaca Bizim Misafirimiz diyecekmiş.Nehir Efsun’la yüzleşecekmiş.Timsah Celil’in Çekimleri başlamış.

  • Sevde Avcı

   Vartolu Yamaç ve Efsun’un çekimleri 14. bölüm için mi peki biliyor musunuz?

 • Fragmanda – üzgünüm Gözde – Nehir ile Efsun sahnesi olduğu anlaşılıyor. Bu ikili nasıl bir araya gelmiş olabilir?

  • Gözde E.

   Son sahneye bakayım derken gördüm 🙈🙈 Büyük merak konusu. Acaba Nehir Baykal’ın gerçek kızı teorisi doğru olabilir mi? Veya Efsun Nehir’i kaçırttı belki de? Şu an aklıma yalnız bu ikisi geldi.

 • Ayla

  Selam Asli ve Gözde
  Valla yazi Gözde den ama yazi sekli ayni Asli:)) Tabii ki gönlünüze emeginize saglik.
  Aslicigim umarim daha iyisinizdir,bir yakininin yokluguna alismak zordur bilirim…
  Bence bomboş bir bölümdü,ben bu filmi daha önce gördüm hissi yine yakami birakmadi. Cumali ye kurulan pusu,Kahraman i hatirlatti ama bir farkla Selim o pusu sahnesinde cok pasifti bu bölüm degil. Nehir ve Yamac in bar da ki sahneleri Sena yi hatirlatti. Bencede Nehir le böyle sarhos kafayla birlikte olmamaliydi. Hatta Kemal in acisi bu kadar tazeyken BAR sahnesi hic olmamaliydi.
  Afganli amca ne güzel bunlari uyarmisti daha önceden ama Yamac ve tayfasi akil edemedi Azer in diger adamlarla bir saldiri hazirlayabilecegini. Esasinda bu savas in sonu yok. O mekanlari almak bir o kadar kolaydi Kocovalilar icin ama kaybetmekte bir o kadar kolay. Alinan mekanlari silahlari ve onca paralari korumak icin bir ORDU gerekiyor . Sahi paralara ne oldu? Yamac yakmamistir herhalde…
  Cumali tabii ki ölmemistir ve bencede Vartolu haftaya son sahnede Idris babayi kimin vurdugunu ögrenir. Ha Ziya bilmiyor mu kimin vurdugunu? Gencten biri demisti ama bu gencin Yamac oldugunu bilmiyor herhalde.
  Gözde,Salih in yakisikliligi disinda Almanya sahneleride sacma sapan geldi bana,zaman dorldurmak icin yazilmis. Idris i özledigini bilmiyordum,ben öldügüne bayagi sevinmistim. Bu Almanya sahneleri ilk bölümde Paris simdide Berlin hissi geldi bana,ilk bölümde Kahraman a pusu simdi Cumali,ilk bölüm de Sena ile bar sahnesi simdi Nehir ile… Yani senarist ilk bölüme bayagi gönderme yapti umarim bir bildigi vardir
  Kemal karekterini severdim ama ne onun cenazesi ne Azer in kardesinin cenazesinde duygu seli yasamadim. Galiba bu dizide cenazeleri fazlasiyla gördügüm icin alistim mi? Yoksa GERCEK hayatta ölüme tabii ki alisilmaz.

  Idris ve Cumali nin dogum tarihlerini defalarca bu sitede tartismistik,senarist tarihleri karistiriyor ve bizler kadar derin düsünmüyor:)))
  Ben senin aksine Yamac in Azer in kardesini öldürmesini dogru bir hamle olarak gördüm. Yücel i sag birakti diye cok elestirildi Yamac izliyeci tarafindan.
  Tamam Azer ve Karaca yi bende yakistirdim ama bu saatten sonra bencede olmaz diyorum. Esasinda evlenseler ne yani hersey güllük gülüstanlik mi olacak? Tabii ki hayir, Cukur u ele gecirmek isteyenler herzaman pusuda var olacak. Hoş ne var bu Cukur da diye düsünmeye basladim:)) Altin maden yatagi degil sonucta.
  Efsun ilk geldiginden beri hayel kirikligi ve öylede kalicak,ne yani birden bire azılı bir düşman mi olacak? Boş bir karekterdi ve öylede kalicak diyorum ben.

  • Gözde E.

   Selam Ayla. Teşekkür ederim. Yazıyı çok uzatmayayım deyince benzedi galiba, ben de fark ettim :))

   Ziya videodakinin Yamaç olduğunu bilmiyor olmalı. Öyle olsa söylerdi Vartolu’ya herhalde. Haa biliyorsa da şu an derdi o görevden alınacak para gibi duruyor.

   İlk bölüme benzeyen bir bölüm benzetmen çok doğru, ama senarist bir amaç güttü mü bilmem Çukur’da böyle yeni bir devir açılıyor gibisine. Ben de biraz sıkıldım Almanya sahnelerinden ama o kadar acının içinde nefes aldım. İdris’in ölmesine sevinmiştim ama bugüne kadarki ölümler içinde de en özlediğim o, galiba “baba” olduğu için…

   Ben de duygu seli yaşamadım bir Sena’daki kadar, dediğin gibi alıştık galiba.

   Fragmandaki son sahneyi Aslı yazınca sessiz gördüm. Azer ve Karaca olacak galiba :)) Çukur’da olan şey müthiş bir rant herhalde. İnşaatçılar deli para kazanacak 🙂 Baykal kazanmak istiyordu, şimdi de Efsun.

  • Nehir – Yamaç sahnesi izledim. Nehir’in ısrarcı tavrı – aslında tam anlatmak istediğim pushy – beni çok rahatsız ediyor. kardeşim dediği birini toprağa vermiş birini bara götürmek? Onunla birlikte delice bir şey yapması yazılacaksa lunapark yazsalardı. Yamaç bu kez silahını Nehir’e ayıcık kazanmak için ateşleseydi…

   Yamaç alkol etkisinde olmadan Nehir ile birlikte olmaz. O bebek bir şekilde olmalı. E nasıl olacak? Sarhoş olmalı. Hem sarhoş olmalı hem de yanında Nehir olmalı.

   Kötü bir sahneydi. Net!

   • Buke Oguz

    Nehir’in ısrarcı tavrı beni de rahatsız ediyor başından beri. Gerek öpme konusunda, gerek kalmam icin sebep var mı yok mu sahnesinde, gerek Yamaç’ı ipu ce karşılık vermedi yada kalman için sebep yok dediğinde korkaklık ile suçlamasında. Yamaç zamanı değil dediği halde, daha yeni bir cenaze kaldırmışken bara götürmesi tabi ki doğru değildi. O kadar içmenin sonucunun ne olacağı da belliydi.

    Bebek için bu kadar aceleye gerek yoktu.
    Gökhan Bey Yamaç’a yeni bir ilişkiye hazır olması, yeniden sevebilmesi için zaman vermeliydi. Ama yapmadı. Demek ki önce bebek gelecek, sonra Yamaç Nehir’e olan duygularının farkına varacak… Zorunluluk olarak başlayan ilişki yerini sevgiye bırakacak belki de… Belki de böylesi daha iyi olur bilemeyeceğim.

    Ve kesinlikle Yamaç ayık olsaydı Nehir ile birlikte olmazdı. Hoş bana kalsa sarhoş iken bile olmamalıydı ama oldu.

    Bu ısrarcı hali dışında Yamaç Nehir sahnelerini seviyorum. Nehir bir nevi terapisti gibi Yamaç’in.

 • Nur

  Merhaba Gözde. Ellerine sağlık.
  Kemal’in öldüğü bölümü izlemedim bir sonraki bölümü ise yarım yamalak izledim. Bu haftaki bölümü TV’den izleyip izlememe konusunda pek hevesli değilim belki yılbaşından sonra hevesim geri gelir.

  Kemal’i seviyordum kaybına üzüldüm. Uğur Yıldıran’ın ABD’den iş teklifi aldığı haberi şayet doğru ise çok sevindirici. Los Angeles’a yerleşeceğini okudum. Temennim gerçek olması. Uğur Yıldıran, Hollywood’a yakışır. Ordakilerden eksiği yok fazlası var. Yolu açık olsun. Keşke Kemal’i Çukur’dan Hollywood’a uğurlasalardı. Diziden ölerek ayrılması şart değil ya.. Hollywood haberi doğru değilse bile bence çok daha hoş bir uğurlama olurdu. Çukur halkı izleyicinin hislerinin tercümanı olarak alkışlarla tezahürat yapsaydı, el sallasalardı..

  Koçovalılar ve Kurtuluşlar arasındaki düşmanlıktan bunaldım. Diziyi izleme hevesimin azalmasının bir nedeni de bu. Kâbus gibi.

  Bu sezonun baş düşmanı Efsun olmalıydı. Türlü stratejiler geliştiren, tuzaklar kuran, Çukur’u adamlarıyla basan, Kemal’i öldüren Cumali’ye suikast düzenleyen Efsun olmalıydı. Yazık oldu Damla Sönmez’e, ve tabi biz izleyicilere de.

  Nehir, Yamaç fiziksel yakınlaşması değil de öncesinde bara gidip eğlenmeleri sorunluydu. Sanırım Yamaç’ın duygu karışıklığına bir atıftı.

  Dizi bu ara Almanya’ya odaklandı. Vartolu Almanya’da. Cumali’nin otel çıkışında bahşiş verdiği görevlinin üniformasının renkleri Almanya bayrağının renkleri. Hans’ın Vartolu’ya verdiği çocuğun da bir anlamı olmalı (Suriyeli Mülteciler olabilir?)

  Akın çok geri planda, iyice silikleşti maalesef.

  • Ayla

   Selam Nur cukur senaristi seni bile diziden sogutmayi basardi. Ama sana yerden göge kadar hak veriyorum.
   Bende o iki aile arasinda ki düsmanliktan bunaldim. Galiba sadece o degil devamli devamli düsmanliklardan bunaldim. Kocovalilar hop mekanlari,silahlari ele geciriyorlar sonra bir bakiyoruz hop kaybediyorlar. Herhalde yine ele gecirip yine bir aksilik olup tekrar kaybederler. Sanki dizi kendini tekrarliyor hissi beni birakmiyor bir türlü…
   Babasi bile Akin i sevmiyor biliyorsun bende hic sevmem:)) Siliklesmesi beni rahatsiz etmiyor.

   • Nur

    Merhaba Ayla. Diziye karşı yaklaşımlarımız hep farklı olurdu ama şimdi o kadar benzer hisleri taşıyoruz ki. Çıkış nedenine bir türlü ikna olmadığım Koçovalı-Kurtuluş düşmanlığından o kadar bunaldım ki anlatamam. İzleme hevesimi yok etti. Son fragmanda barış sinyalleri vardı, umarım bir an önce barış olur ve izleme hevesime yeniden kavuşurum. Şu an izlediğim başka dizi de yok, bir ara Hekimoğlu’na başlamayı düşünüyorum. Kış ortasında dizisiz kaldım:) İzleyici olarak en kötü sezonum bu. Çukur rayına girmiyor, diğer başladığım diziler berbattı, bıraktım. Çukur’un ölüsü bile onlardan bin kat iyi. Dizi sektörümüze ne oldu böyle? Uzun dizi süreleri+ RTÜK dizilerimizi zıvanadan çıkardı. Yabancı dizi listesi yaptım kendime, Çukur düzelmezse listeden başlayacağım:)

    • Gözde E.

     Hekimoğlu’nu ben seyrettim. Orjinalini bilmiyorum ama sevdim diziyi. Oldukça güzel zaman geçirdik. Bence başlayabilirsin.
     Doğduğun Ev Kaderindir ve Zemheri fragmanları ilgimi çekti, ilk bölümlerine bakarım. Sen gördün mü onları?

  • Gözde E.

   Merhaba Nur, teşekkürler.
   Vartolu’nun iki bölümdür çok sahnesi var, o bile mi seni çekmiyor ekran başına? 🙁

   Koçovalılar – Kurtuluşlar düşmanlığından bunalmayan var mı acaba? Dostluk hayal etmeyen var mı? :((

   Baş düşman Efsun olmalıydı ve Akın geri planda yorumlarına da katılıyorum.

  • Nur Çukur’u izlemiyorsa… Ben twitterda resmi hesabın paylaştığı ve bazı youtube kısa videoları ile takip ediyorum. Detoks gibi..

   • Gözde E.

    Bu haftaki bölümü seyredecek misin pazartesi?

 • Nur

  Merhaba Aslı.
  Başın sağolsun. Kaybına rahmet diliyorum. Nur içinde uyusun, mekanı cennet olsun.

 • Buke Oguz

  Gözde’ciğim merhaba :)) Ellerine kalemine sağlık. :))

  Bölümde bu hafta uzun bir aradan sonra yine cenaze vardı maalesef. Kemal’e veda etti Çukur.

  Kemal’in son sözleri, Yamaç’ın O’nu kucaklayıp hastaneye götürmesi, müdahale anında Kemal’in yanından ayrılmaması, Kemal’in gidişine ihtimal vermemesi, doktor bitti dediği anda ” Siz Kemal’ i tanımıyorsunuz. Kemal bitmez” diyerek son bir umutla Kemal’in döneceğine inanması… Hepsi çok üzücüydü… Metin Yamaç’in yüzünden gözlerinden anladı kardeşinin gittiğini.. Yamaç’ın tekrar Kemal’in yanina girmeden önce ” Eli açıkta kaldı ” demesi çok fenaydı… Maalesef ki ölüme alışılmıyor. Her vedanın ardından geriden kalan biraz daha eksilerek yaşamaya devam ediyor. Yamaç daha ne kadar eksilecek , ne kadar kaybedecek, kendi uğruna daha kaç canın feda olmasına dayanabilecek bilmiyorum. Gerçek hayatta Yamaç’ın yaşadığının binde milyonda birini yaşayan insan ya delirir yada ölürdü. Gökhan Bey’in bu dizide kesinlikle en nefret ettiği karakter Yamaç… Bir insana bu kadar acı reva görülmez. Yamaç’ı tam anlamıyla delirtmeden yada kendini öldürtmeden durmayacak bence kendileri.

  Kemal’in ölümü Metin’i ve tüm Çukur’u derinden etkiledi. Cukurspor artık bir kişi eksik kalacak…Metin’in Çukur’a gidişi, Kemal’in eşine haber verişi,Aliço’nun mekanına gelişi içime oturdu. Aliço’nun öğrendiğinde kulaklarını kapatıp duymadım duymadım diyerek Kemal’in ölümünü kabullenemeyişi üzdü.

  Yamaç sevdiklerini kaybettikçe mantığını kaybediyor. Yamaç da gördü aslında Azer’in amacının Kemal’ i öldürmek olmadığını. Kemal de Seyhan gibi planlanmadan istemeyerek öldü… Azer Yamaç’a ateş ederken Kemal’in kendini siper edeceğini tahmin edemezdi. Yamaç da Azer’e damadı öldürtünce Seyhan’in intihar edeceğini tahmin edemezdi. Ama Kemal’in acısı Yamaç’ın öfkesini daha da körükledi maalesef. Sonuç olarak Azer bir kardeşini daha kaybetti hem de gözlerinin önünde. Yamaç Azer’in gözünün içine bakarak sıktı Kadir’e.. Bizim tanıdığımız Yamaç intikamını düşmanından alırdı . Düşmanın malına mülküne zarar verirdi ama sevdiklerinin canına dokunmazdı. Öldürecekse düşmanını öldürürdü sevdiklerini değil . Ama tüm düşmanları şimdiye kadar hep sevdiklerine zarar vererek almaya çalıştı Yamaç’tan intikamlarını . Hiçbir düşmanın derdi de doğrudan Yamaç’la değildi üstelik . Hep Idris’in hatalarının acısı Yamaç’tan çıkarıldı . Sonunda düşmanları Yamaç’ı da kendilerine benzetti . O da artık düşmanlarından intikamını sevdiklerinin canıyla ödetiyor. Ve maalsef ki böyle yaptıkça kendisi de kaybetmeye devam edecek. O durmadıkça , O’nun yaptıklarının bedelini de sevdikleri öğrenecek. Tıpkı Idris gibi..

  Azer’in boş durmayacağı , bunu karşılıksız bırakmayacağı belliydi …. Efsun’un yönlendirmesiyle Yamaç’in karşısına çıkan, Çukur’ un kızlarını kaçıran adamları koruyan, Yamaç’a meydan okuyan Azer şimdi de Iatanbul’u masaya çağırarak birlik çağrısında bulundu. Çukur’u silme , Koçovalılar’ı yok etme yemini etti Azer.

  Efsun artık “Babasının Kızı” gibi davranıyor. Sinsice kendini geri çekerek piyonları Azer ve Timsah’ı sahalara sürüyor . Şimdi Efsun ve Akın tıpkı zamanında Baykal ve Selim’in yaptığı gibi planlayan ve yöneten takım, Azer ve Timsah da zamanında Vartolu’nun olduğu gibi saldıran takım. .

  Efsun’u tetikleyen Yamaç’ı Nehir ile görmek oldu. O ana kadar harekete geçmedi Efsun. Kendi içinde tek taraflı olan duygularının hoşlandığı kişide karşılığının olmadığını görmek O’nu hırslandırdı. Kendi hoşlandı, kendi kıskandı, bedelini Yamaç ve Çukur’a ödetecek.. Yamaç’ın yanına sadece çaresizlikten geldiğinin farkında olduğu halde bunu yapıyor üstelik. Karşılıksız aşk böyle birşey demek ki… Efsun’un Yamaç’ı öldürememesi aşktan, aşkı ve intikamı arasında bocalıyor Efsun.Yamaç’ın ki çaresizlikten, karşındaki kadın babanın ölümünde rolü olanlardan biri ama sadece onun elleri ve hikayeleri ile uyuyabiliyorsun.

  Yamaç’a o tetiği Yücel çektirdi ama en büyük bedeli Azer ödüyor maalesef. Azer Yücel’in yanında yer almasının, Yamaç’ın sözü yerine Yücel’in sözüne inanmanın cezasinı çekiyor aslında. Bu konuda Azer’e kızgınım ve kızgın kalmaya devam edeceğim. Tarafsızlığını bozduğu için. Ilk geldiğinde mert bir düşman olarak görmüştüm O’nu. Savaş’ı öldüreni Salih sandığı için intikamını Salih’ten alacağını açık açık belirten , Yücel’e madem babanı öldürdü adam hayatta çık karşısına öldür diyen , muhattabı direkt düşmanı olan bir adamdı Azer. Koçovalılar’a iyi dost olur demiş ve heveslenmiştim spor salonundaki kavga sahnesinde. Yücel’e karşı birleşecekler demiştim ama Azer hiç tanımadığı Koçovalılar’ın sözüne karşı hiç tanımadığı Yücel’in sözüne inanmayı seçti. Yücel iki tarafı birbirine düşürüp aradan çekildi. Koçovalılar ve Kurtuluşlar arasındaki savaş kan davasına doğru yol alıyor.

  Emmi ve Fadik birbirlerinden bağımsız olarak iki taraf arasındaki savaşı durdurmak için harekete gectiler. Yamaç Kemal’in kaybindan sonra Emmi’ye durma sözü verdi ama Çukur’a en ufak bir saldırıda bir daha asla durmama şartıyla. Ve Çukur’u ele geçirmek isteyenlerin isimlerini öğrenmek istemedi . Resit Fazrullah’ ın uyarısını dinledi teşekkürünü etti o kadar.

  Kemal ve Idris’in fotoğraflarının eşlik ettiği yerlerinin boş bırakıldığı yokluklarının hissedildiği meyhane sahnesi çok duygusaldı.. Metin’in Kemal’i anlatması masadaki herkesin Kemal ile ilgili anılarını hatırlamaları, gece sonunda masa boşalırken geriye sadece Idris ve Kemal’in kalması hüzünlüydü.

  Meyhane sahnesi ile eş zamanlı olarak Çukur’a ait mekanların bir gecede devrilişine ve Azer’in eline geçişine şahit oluyorduk. Demek ki hazırlıksız yakalanınca kendilerini savunamıyorlar. Hoş biz bir gecede Çukur’un Karakuzuların eline geçişini izledik. Biz birbirimizi koruruz biz Çukur’u koruruz diyen Cukur halkı Koçovalılar’ ın gidişiyle bir gecede Karakuzulara boyun eğmişti . Lafa gelince Koçovalılar’a trip atarlar ama onlar olmasa iki gün ayakta kalamazlar.

  Cukur’un mekanları basılırken Aliço’nun evinde Yamaç’ı Nehir bekliyordu. Kızımız atarlı, telefonunu açmadığı için o laf etti ki Yamaç gerçekten önemli bir sebebi olduğunu sandı araması için. Özlediği için aramasına pek şaşırdı. Yamaç cenazem vardı deyince , benim yüzümden öldü, sen ne demek bilirsin dediğinde Nehir ne diyecegini bilemedi. Her zamanki gibi iki yol vardi ve ikinci yola sürükledi Yamaç’ı. O kadar sarhoş olmanın sonucunun ne olacağı belliydi . Önce içen, ardından şarki söyleyen, ardından kavga çıkması ve yenen dayak, bardan kovulma ve ardından gelen kahkahalarla devam eden gece Nehir’in evinde bitti. Yamaç sarhoş olmasaydı Nehir’le birlikte olmazdı orası kesin. O geceden sonra Nehir’in hamile kalacağı da kesin. Idris’in Yamaç’tan istediği tohum yolda diyebiliriz .. Bir aşk ilişkisi mi yoksa tek gecelik bir birliktelik sonucu mu bebeğin gelmesi daha çok içime sinerdi diye düşünüyorum ama karar veremiyorum. Öyle yada böyle benim esas çiftin Yamaç Sena olmaya devam edecek. Ve yine söylüyorum bu bebek ikisinin bebeği olmalıydı. Sena’nin kucağındaki hayali bebek doğmalıydı. Belki de bu yüzden bir aşk birlikteliği olmaması daha işime gelebilir. Çünkü Yamaç’in yeni birini sevmesi , aşık olması aile kurup obdan bir bebek sahibi olması için daha çok erken. Yamaç’ın Sena’nin yerine birini bu kadar çabuk koyabileceğini düşünmüyorum ben. Hoş kimi severse sevsin ileride o k6isi Sena’nin yerini dolduramayacak, Sena Yamaç in kalbindeki yerini korumaya devam edecek.

  Sena ve Nehir karakter olarak baştan beri paralellik gösteriyor zaten. Rüya sahnesi, Nehir’in Yamaç’ı öpmesi şimdi de bar sahnesi… Ama ilişki yasama durumları farklı. Yamaç evlenene kadar Sena ile birlikte olmamısti. Sena’nin opusune karsilik vermis ama sovalye gibi davranmak istedigini soylemisti
  Ama Nehir ile o eve birlikte olmaya gittiler . Dürtüsel bir durumdu bu. Tipki Sena’dan önceki kadınlar gibi…

  • Ayla

   Selam Buke
   Efsun ve Yamac ne kadar zaman gecirdiler,ne paylastilar da Efsun ona aşki oldu? Bana bir gram bile gecmiyor Efsun un aşki,hoslanma olabilir ama AŞK olamaz.
   Kendi yorumunda Nur a cevabimda da belirttim dizi kendini tekrarliyor hissi beni birakmiyor.
   Nehir ve Yamac a iliski yasatip Nehir in hamile kalmasi yolunu acmis senarist. Yamac ta babasi gibi evlilik disi cocugu olacak. Bu benim icin Yamac babasinin kaderini yasiyor olmuyor dizi kendini tekrar ediyor oluyor…

   • Gözde E.

    Yamaç bebek var diye Nehir’le evlenir hemen 🙂

   • Buke Oguz

    Selam Ayla :))) Efsun’un anlattığı hikayeye bakarsak Yamaç ilk yaralandığında Efsun O’na dokunduğunda, en mutlu ana gitti ve bunun etkisiyle aşık oldu diyebiliriz. Ilk dokunuşta aşk 😄😄

    Yamac’in bu konuda babasına benzemesini istemiyorum. Yamac’in evlilik dışı çocuğu olacak belki ama evlenmek için bir engeli yok. Idris ile aradaki fark bu.

    Bebek durumu olacak bu çok belli ama Nehir’in hamile olduğunu öğrendiğinde Yamaç ve Nehir evlenecektir bence… Ya da Nehir ölecektir Yamaç çocuğuna hem ana hem baba olacaktır. Idris’in tohum isteği de yerine gelmiş olacaktır.

  • Gözde E.

   Merhaba Bükeciğim, çok teşekkürler.
   Yine uzun uzun döktürmüşsün.
   Gökhan Bey niye başrolünden nefret etsin yahu? 🙂 Genelde tüm dizilerde tüm kötülükler başrolleri bulmaz mı? Ama maalesef bence de ya tam anlamıyla delirecek ya da intihar edecek… Zaten İdris’i öldürdüğü ortaya çıkınca, başka cinayetleri de var, nerdeyse ölene kadar hapiste kalması gerekiyor. 🙁
   Yalnız bu durumda Akın da dahil hapse girmeyen Koçovalı erkeği bir tek Salih kalır, Çukur’un babası o olur finalde. Kahraman cinayetinin azmettiricisi diye tutuklanmazsa tabii. Finali de yazdım iyi mi? :))

   Yamaç – İdris benzetmen çok yerinde olmuş, Efsun – Akın , Baykal – Selim benzetmen de yerinde. Ama Efsun bir Baykal olamıyor ne yazık ki, artık Yamaç’a aşkı da var, iyice zor. Ama Efsun Yamaç’la Nehir’i görmeden önce de Çukur’u almak istiyordu, harekete geçmişti. Yamaç’la Nehir’i görünce harekete geçti diyemeyiz bence.

   Yamaç’ın kalbine yeni biri elbet girecek ama Sena kadar çok sevmeyecektir bence. Ama kalbindeki yerini dolduramaz diyemeyiz, hem dolmaması daha kötü, daha acılı. Dolması daha iyi olur. Yamaç gibi bir adamın tek gecelik değil aşk birlikteliği yapmasını tercih ederim ben, evet benzemeye başladı babasına ama bu konuda benzemesin lütfen.

   Yamaç Sena ile evlenmeden birlikte oldu Sena’nın evinde, yanlış hatırlıyorsun canım. Yani her açıdan benzedi.

   • Buke Oguz

    Nefret ediyor eminim 🤣🤣 Ethem Özışık da Poyraz’dan nefret ediyordu zaten. Iki karakterin kaderi aynı yazılıyor acaba diyorum bu iki senaristin bir akrabalığı falan mı var 🤣🤣
    Benim finalimde Idris büyüüp Cukur’un babası oluyor. 😄Yamaç ölüyor zaten.😔 Evet Efsun’da maalesef eksik bir şeyler var. Karakter bir türlü oturamadı. Baykal ile kıyas bile edilemez düşmanlığı. Efsun Nehir’i görmeden de istiyordu Cukur’u almayı ama harekete geçmesi için tetikleyici oldu sanki Yamaç Nehir çatı sahnesi… O zamana kadar Azer’i ikna etmeye çalışmaktan başka bir şey yapmadı …
    Bebek olayı ilk bölümlerden gözümüze sokulmasaydı, Nehir üç bölümde Yamaç’ı öpmeseydi, önce birbirlerini tanısalardı , zamanla Yamaç’ın duygularındaki değişim verilseydi ve sezon sonuna doğru ( en azından Sena’nin senesi dolduktan sonra ) Yamaç ve Nehir gelecekleri için bir karar verselerdi daha iyi olurdu o zaman birlikte olmaları da normal olurdu… Ama şu durumdan birlikte olmaları sadece anin sarhoşluğu diyebiliriz şimdilik. Bu ilişkinin tek gecelik kalacağı anlamına gelmez tabi.. Yamaç hoşlanmaya başladıysa zaten bunu hissedip kabullendiginde Nehir ‘in peşinden gidecektir. Ortada bebek olsun olmasın Nehir Yamaç ilişkisinin bir şekilde devam edip evlilikle sonlanması çok büyük bir ihtimal tabi düşmanları rahat bırakırsa… Vakitsiz bir hamilelik durumu ortaya cikarsa bunu öğrenen düşmanlar bu sefer de Nehir’i öldürmeye kalkabilirler. Yamac’a ikinci kez bebek kaybı yaşatma ihtimali bile ortaya çıkabilir. Gökhan Bey’e güvenim tam bu konuda 😆😆😆 Ve Yamac kesinlikle bu konuda Idris’e benzemesin. 😡😡

    Ben neden Sena ve Yamaç’ın ilk birlikteliği Paris’te düğünden sonra ikincisi Sena’nin evinde Vartolu’nun evi tarattığı gece olduğunu hatırlıyorum ki… Sena’nin evinde ilk gece birlikte olmadıklarından kesin eminim . Bar kavgası sonrasında mı birlikte oldular da ben kaçırdım acaba? Sena yanına gelmeyecek misin dediginde saçını oksayacagini sonra ise gideceğini sabah da evlenmeye gideceklerini söylemişti benim hatırladığım. Sonra da gidip gitarını emanet vermişti.

  • Buke tam bölümü izlemeyenler için mis gibi yazmışsın… Sağol…

   • Buke Oguz

    Teşekkür ederim Aslı’cığım. Tekrar başın sağolsun. 😔😔
    Seni paylaşım yaparken görmeyi özlemişim 😊😊

 • Çukur fragman sonuna yorumum (Vartolu sesi ile hayal ediniz) : Ge-ri-ze-ka-lı

  • Gözde E.

   Bu yorum üstüne sadece sonuna baktım 🙈🙈 Yok artık diyorum. 🤦🏻‍♀️

 • Taslaklarda kalan bir yazı var. Hangi bölümdü acaba? Başlık acından öperim seni. ??? Bari taslaklarda kalmasın buraya ekleyeyim.

  Nehir hayal değil miymiş? Oysaki sanrı olması Yamaç’ın hikayesini için de en güzel Gökhan Horzum dokunuşlarından biri olabilirdi. Hep söyledim, o öpücüğe kadar Sena’nın yansıması idi Nehir, öyle de kalmaya devam etmeliydi. Diyelim ki yazar başka türlü kurguladı, peki; sadece iki bölümde bir NehYam taraftarlarının ağzına bir parmak bal çalacak sahneler yazılacaksa yorumum net “Hiç yakıştıramadım senarist bey” olur.
  Dizi izleyicileri arasındaki bir diğer taraftar topluluğu da Azer ile Karaca’yı bir arada isteyenler… Azer’i bilemem ama Karaca’nın kalbinde bir hareketlenme var gibi…

  Azer karakteri yarı yolda eksen mi değiştirdi? Annesinin sözünden çıkamayacağı belli, bu nedenle git gel yaşayacağı tamam da bir anda böylesi iyi olmak da nereden çıktı? Bir detay da konu dövüş olunca, kendini korumayı sokaklarda öğrenmiş adamın, dövüş sanatlarını salonlarda öğrenmiş birine yenilmesini garipsedim doğrusu. Ama ‘esas oğlan yenilmez’ kapsamında üç maymunu oynayacağız her zaman olduğu gibi. O kızgın demir kalbine doğru yol alacakken ‘aman’ mı diliyor Azer? El de öperse bitti bu iş… Karaca ile de evlenir maksat hem aile bağları güçlensin hem de fandom’ın gönlü olsun… İç güvey olarak Koçovalı malikanesine de taşınır mı dersiniz?
  https://twitter.com/rastgelirsek/status/1196527692067278850
  Gerçi kendi kendine spoiler veren yapımdan biliyoruz ki bu ölümü durduran kişi Efsun olacak. Nasıl ikna edecekse?
  Unutmadan, Azer Yamaç’ın listesinden çıkmıştı, nasıl oldu da yine tespih seviyesine çıkıverdi? Birşeyleri mi kaçırdım ben?

  Bir süredir Akın’ın ne sahnesini ayrı bir sever oldum. Geçen bölüm babası(!) ve Yamaç ile sahnesi ne kadar güzelse bu bölümde de Kutay ve annesi ile olan sahneleri çok güzeldi. Hatta bu bölümün en güzel sahnesi benim için Akın Ayşe yüzleşmesi…

  Sahi Akın’ı uyuşturucudan dolayı Çukur’dan kovdular, Azer ile iş birliği ile Karaca’nın hayatını tehlikeye attığı için Koçovalı olmaktan da sildiler ama ya abisini tehlikenin karşısında elinde bir avuç boncukla bıraktıran Karaca’ya ne demeli? İlk bölümleri hatırlayın Yamaç Vartolu’nun imalathanesini bastı, sevkiyatını patlattı ama hiçbir zaman onu alıcı ile yüz yüze iken bir sürpriz ile baş başa bırakmamıştı.
  Akın konusunda üstü kapalı da olsa babasının Kahraman olduğu her bölüm ince ince vurgulanıyor. Baba Kahraman ise ve Akın bunu öğrenirse dedesini ölüme gönderen adam babasının dolaylı katiline neler yapmaz… Heyecana gel

  Yücel’in küçük bir itici güçle ayaklanabileceğini aynı yoldan geçen Yamaç nasıl düşünemez? Yamaç küçük bir melodiden aldı gücü, Yücel de herhangi bir şeyden alabilirdi. Küçücük bir ihtimal bile varken onu sırf hayattan bir ölçüde koptu diye gerçek(!) cezasız bırakmak olur şey değil…

  Celasun’un Yücel’in canını alarak Akşın’ın intikamını alacağını düşünüyordum. Bu girişimden aklımda kalan tek güzel sahne Celasun – Yamaç konuşması oldu: Hiçbir zaman geçmeyecek. Bugün olmadı belki ama bir gün için umudum hala var… Günün sabahında Akşın’ın katilinin peşinde koşarken akşamında eli telefonda Karaca’yı aramaya yönelmesi konusunda sessizlik hakkımı kullanıyorum.

  Geçtiğimiz sezonda sırf stilettoları ile arzı endam eden Efsun nerede, zayıf adamlarla iş birliği yapan, onların ayaklarına giden Efsun nerede… Bir tek gün Baykal’ı böylesine güçsüz gördünüz mü? Madem Efsun’u bağımlı yapacaktınız baştan güçlü imaj çizilmeseydi keşke… Bu sezon kötüler gerçekten fos…
  En sevdiğim kötü ise Timsah ^^ Canının sıkılması da pek güzel oldu…
  Damla – Cumali sahnelerini pek sevdim… Hadi Saadet’i anladım ama neden kendi ayaklarının üzerinde durmayı başaran Koçovalı kadınları bir süre sonra Sultan Hanım’ın yörüngesine geçiveriyor. İlk bölümlerde Sultan Hanım’a kafa tutan Sena’nın nasıl değiştiğini hatırlarsınız, tarih tekerrürden ibarettir, eli silah tutan iş kadını Damla bugüne bugün evde kahve ikram ediyor, dışarı atacağı her adımda izin alıyor… Off…
  Emmi ailenin en büyüğü… Sultan Hanım’a da zerre sayı duymadığım için geride bir o kaldı. Belki bu biraz da bu yüzden Emmi ile Yamaç konuşmasını pek sevdim. Yamaç’ın Kahraman’ı anması da içimi epey acıttı doğrusu. Kahraman öyle bir abi idi ki, Yamaç’ın giremediği eve adım atabilmesi için anılar aracılığı ile destek oldu…
  “Şimdi de o uça uça büyüdüğüm bahçe var ya, ben o bahçeye giremiyorum. Belki Kahraman Abim olsaydı; omuz verseydi bana, yaslansaydım…”
  Salih zorlu bir süreçten sonra Ziya’ya ulaştı. Aldığı cevap belki de içten içe duymayı beklediği idi. Asıl önemli olan İdris’in ölümünde yanlış hedefle boğuşmakla kaybettiği süreyi nasıl telafi edecek…

  Son söz; düşman düşman değil, kopuk kopuk müsveddeler izliyoruz bu sezon eksik olan tek şey sebebi olan güçlü düşman(lar) ve on(lar)a karşı Koçovalı Biraderlerin voltranı oluşturması… Ee haydi be Gökhan Beyciim…

  • Gözde E.

   Acından öptüm sahnesi 3. Sezon 10. Bölüm’e ait. Yamaç Nehir’in boynundaki kolyeyi öpüyor ve böyle söylüyor. Yamaç’ın Azer’e kızgın demir saplamasıyla başlayan bölüm.

 • Bu arada Efsun salt kötü olmadığının altı çizildi ama bu kadar da aciz bir lider olacağını hiç düşünmezdim. Babasından gram afili düşman nasıl olunur öğrenememiş. Sıfır strateji. Yahu para kaynağı sağladığı adamların ayağına gidiyor. Pes

  • Gözde E.

   Yalnız babasıyla liderlik nasıl olunur öğrenecek bir ilişkisi var mıymış ki? Bana pek yoktu gibi geldi.

 • Merhaba hoşgeldiniz. İdris – Yamaç paralelinde çok Mantıklı eşleştirmeler..

 • Gözde’cim… Kalemine sağlık. Bölümü izlemedim. twitterdaki kısa videolardan izlediklerimin arasındaki boşlukları senin yazın doldurdu.

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim Aslıcığım. 😘

 • Gözde E.

  Merhaba Senem, hoş geldiniz. Yorumlarınız için sizin de emeğinize sağlık. Elbette tüm yazdıklarınız olası, seyredip göreceğiz hep birlikte neler olacak.

 • Betül

  Merhabalar Aslı hanım,yazınızı keyifle okudum emeğinize sağlık ama efsun konusun da katılmıyorum size.Efsun başta salt düşman olarak gösterilsede, yamaçla yaşadıkları şeylerden sonra değişti.Örneğin 10. Bölümde efsun yamaçı öpmeden önce “beni tam ortadan ikiye böldün” diyor.Aslında efsunun ikiye bölünen bir tarafı yamaça olan aşkı, bir tarafı da yamaça olan düşmanlığı olucak.Yani hep iki arada bir derede kalıcak efsunun bu hali, yücel-azer-timsah gibi salt düşman olamıycak hiçbir zaman.Gökhan bey efsun ve yamaça yavaş ve güzel bir aşk hikayesi işliyor, bunu ileri de daha net bir şekilde gösterecektir muhakkak.

  • Gözde E.

   Merhaba Betül. Bu hafta yazıyı ben yazdım, teşekkür ederim öncelikle.
   Tabii ki bazı konularda farklı düşünebiliriz. Ben Efsun’un ikiye bölündüğünün farkındayım sizin gibi ama düşman tarafı nedense baştan beri zayıf işlenmekte bana göre. Aşık olduktan sonra düşman tarafında bir gerileme şeklinde yazılsa daha iyi olurdu. İlk bölüm çok farklı hayal etmiştim halbuki.
   Sanırım siz EfYam aşk hikayesini destekliyorsunuz. Ben onunla da yakıştırmakla beraber sanırım Efsun düşman olduğu için NehYam’a daha sıcağım. Ama senarist belki dediğiniz gibi öyle bir yazar ve beni EfYam’a sıcak bakmaya iter.

   • Betül

    Merhaba Gözde, rica ederim.Tabi herkes fikir ayrılıklarına düşebilir,ben baştan beri Efyam’ a daha sıcak baktım.Hem aras-damla partnerliği yüzünden hem de hikayelerinin daha derin işlendiğini düşündüğümden.Nehirin hikayesi benim için çok oldu bittiye getirilmiş bir hikaye.Bu bölümde yaşanan olayların sırf “tohum” için olduğu çok gözüne batırıldı seyircinin.Kemal ölmüşken, nehir ve yamaç birbirlerine tam anlamıyla birşey hissetmezken ve sarhoşken böyle birşey yaşamalarıda bunun göstergesi bana göre.Efsunu hikayesinin gerçekleri öğrenince açılacağını düşünüyorum ben, baykalın gerçek yüzünü öğrenince ne kadar istemesede ona benziyecek, tıpkı yamaçın idrise benzemesi gibi.Hatta bu gerçekler ortaya çıktığında yüceli bile kendi eliyle öldürebilir efsun.Tabi bunlar benim düşüncem, ne kadarı doğru çıkar ne kadarı yanlış hepimiz izleyip göreceğiz.Tekrardan emeğinize sağlık , iyi günler diliyorum 🙂

    • Gözde E.

     Evet, şu ana kadar Efsun hikayesi daha derin işlendi ama bana Nehir hikayesinde de daha bilmediğimiz çok şey var gibi geliyor. Bir şekilde onun da geçmişi Çukur’a bağlanacak sanki.
     Tohum yorumunlarına kesinlikle katılıyorum, o yüzden de ilişkilerine erken dedim zaten 🙂
     Efsun babasına benzemesin isterim ben, öldürmesin kimseyi. Yücel’den bir an önce kurtulalım istiyorum ama :))

 • Ahmet Adar

  Aslı hanıma en içten taziyelerimi sunar,baş sağlığı dilerim.

  • Çok teşekkür ediyorum Ahmet Bey

 • Ahmet Adar

  Güzel yorumlarına teşekkürler.Güzel ,açıklayıcı bir özet yapmışsın.Ben Nehir ile Yamaçın ilişkisini erken bulmuyorum.Sena olan ilişkisinden farklı.O ilişki iki umut dolu insanın aşk dolu ilişkisiydi.Bu ilişki ise Ruh sağlığı hastahanesinde tanışan, 2 ağır trauma ve depresyon yüklü iki umudunu kaybetmiş,hayattan bir beklentileri olmayan iki insanın,ortak paylaştıkları çocuk rüyasının etkisiyle,İdrisin de nasihatinin ışığında bilmeselerde,farkında olmasalarda çocuk edinmek amaçlı birilişki.Ani başlaması Sena ile olan ilişkisine yüzeyde benzeyebilir ama temelde farklı bir ilişki.

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim Ahmet Bey. Elbette farklı bir ilişki dediğiniz açıdan ama barda eğlenme, dışarı atılma olayı, o gece birlikte oluşları YaSen’i andırdı bana.