ÇUKUR – Bu Sezonun Heyecanı Meyecanı Yok

Çukur izlenme oranlarına göre bu hafta da zirvedeydi: Total 11,02  – 26,14 ; AB 11,05  – 26,22 ; 20+ ABC1 13,21 – 28,61. Güzel ^^ Peki benim için zirvede bir bölüm müydü, kesinlikle hayır. Bırakın zirveyi uyutacak kadar sıkıcı dersem yalan olmaz. Elbette aranızda bölümü beğenenler vardır, hatta ‘uykusu gelmiş, diziye b.k atıyor’ dediğinizi duyar gibiyim, buyurun, atış serbest.

Bölümü geç de olsa sil baştan kesintisiz izledim. (Ah internet versiyonunun küfürleri biplemediği o güzel günler^^) Tam da Celasun sahnesinde uykuya teslim olmuşum, bu size bir şey ifade ediyor mu? Madem yazar Celasun’a bölüm içinde epey sahne ayırıyor ben de bu karaktere yazımda uzun uzun ver vereyim.

 
   
 

 

Sosyal medyada reytingin güzel olduğu haberi ile ilgili bir tweet ile konuya giriş yapayım, hikayedeki boşluklardan serzenişte bulunan izleyiciye gelen yanıt: Çukur Evreni’nin gücü> Hikaye.

Çukur evreninin gücü yeter mi? İzliyorum, her hafta burada yazısını yazıyorum, üstüne yazının altındaki keyifli sohbette bölümdeki her detay masaya yatırılıyor. Sonuçta dizi ile bir organik bağım var. Ama hikayedeki boşluklara bu tanımla kılıf bulmak aklıma gelmezdi. Hikaye senaryonun temeli değil mi?

Senaryonun temelinin “bir hikaye en iyi şekilde nasıl anlatılır?” sorusunun cevabına oturduğu konusunda hem fikirizdir, bu bir görüş değil, genel bir tanım.  Sağlam senaryo sağlam hikaye ve sağlam karakterler üzerine inşa ediliyor. Bunu ilk sezonda gördük. Yamaç, Vartolu, Selim, İdris Baba… İlk sezonda hem hikaye çok güçlüydü hem de yaratılan her bir karakter… Peki gelelim ikinci sezona;

 

çukur 2.sezon heyecanı yok

 

Bu Karakuzular’da kim? 6 bölümdür neredeyse şırınga ile verilen bilgi ile; Çeto ve Mahsun geçmişlerinin ergenlik yıllarına dayandığını biliyoruz. Anasız, babasız olup kardeşlik üzerine soyundan kopanları sürüye kattıklarını biliyoruz. Her biri bir mahalleye dağılırsa dumanı görecek kadar çok olduklarını biliyoruz. Sürünün beyninin Çeto, askerin ise Mahsun olduğunu, Mahsun’un asker olmasına rağmen daha vicdanlı olmasının yanı sıra toz hammadde olayında olduğu gibi daha öngörülü olduğunu biliyoruz.  Mahsun’un şıpsevdi, Çeto’nun bilgisayar oyunu bağımlısı olduğu gibi küçük detaylara girmiyorum.  Elimizdeki bilgi bu kadar. Kim bu Karakuzular?

Koçovalılar Çukur’dan çekilmek zorunda kalmışlardı ama hala bir ‘aile’ idiler. Bu sezonda Cumali’den de girişini duyduğumuz İdris Baba’nın meşhur ‘aile’ tiradını hatırlayalım mı?

 

Aile her şeydir. Aile, her şeydir… Ailen yanında değilse sıfırsın, yoksun. Hiç kimsesin. Ailen arkanda değilse, hiçbir şeysin. Onlar senin ellerin. Bak; kolların, bacakların. Onlar vurur tekmeyi, tetiği onlar çeker; sen sanırsın ben çektim, ben vurdum. Ailen korur seni gerektiğinde. Sen de aileni korursun. Bunu en iyi sen bilirsin. Aile her şeydir.  

 

İdris Baba’nın ailesi artık Çukur değil. Bu net. Peki ya kendi çekirdek ailesi? Sultan Ana’nın durumu malum, oğulları nerede? Hadi Cumali’yi ayrı tutuyorum, gitmemesinin ‘beni zaten ölü biliyorlar, böylesine ölümüne bir savaşta ölüm riski varken bir kez daha ölüm acısı yaşamasınlar’ gibi kendi içinde mantıklı bir nedeni var. Peki Yamaç’ın sebebi ne? ‘Çukur’un Babası’ olmadaki başarısızlığından duyduğu utanç? Kendini suçlu hissetmesi? Hiçbiri ‘aile’ kavramı ile örtüşmüyor. Ya Ayşe? Kendi ayaklarının üstünde durmayı bir kez daha denemek istiyor herhalde, Selim’den sebep olamaz unutmayın ki o da katliamlı düğünde idi. Ya manevi oğulları? Bu bölümde açıkladılar ki İdris Baba üzülmesin diye gitmiyorlarmış yanına, pes! Çarkı tersine çevirelim. Torun acısı yaşamış İdris baba aklını yitirmiş torunundan elini çekmiş öyle mi? Keza Yamaç…  Bu dağılmanın nedeni hala açıklanmadı, anlaşılan o ki açıklanacak gibi de değil…

Çukur bir puzzle gibi. Ana karakter bambaşka hikayelerinde öyle bir yapısal bütünlük oluşturuyor ki herhangi bir değişiklik ya da parçalardan birinin bölüm içinde olmamasından tüm çatı etkileniyor. Bu nedenle soruyorum Selim nerde? İkinci bir sorum da Çukur’u kaybettiği dönem ile günümüz arasındaki hikayesi ne?

 

çukur 2.sezon heyecanı yok

 

İdris Baba’yı ziyaret etmeyenlerden biri de ‘damat’ Celasun. Kendisini tebrik etmek lazım, bu sezon ana karakter arasına girmeyi başardı. Bölüm içindeki payına bakılırsa 3. Sezon Çukur – Celasun’un Yolu olursa şaşırmayalım. Ha, ana karakter değil ise neden onun hayatı dizinin ana aksında ve ondan öte içsel çatışmalarını en derinine kadar izliyoruz?  Bu bölüm özelinde, sebebini bilmediğimiz nefretin aksiyonunu kesintisiz 8 dakika izlemek istediğimi zannetmiyorum. İzleyeceksek de bir zahmet bir flashback ekleyin ki katliam öncesi kanka olan iki adam nasıl kanlı bıçaklı düşman olmuş bilelim.

Bu dizide çata pat her zaman bol reyting getirdi. Gidişat durağan mı? ‘Ver oğlum oradan bir çatapat, acılı’ Biraz Cumali’ye biraz da Yamaç – Vartolu’ya dağıttık mı tamamdır!  Yinelemekten vazgeçmeyeceğim, asıl olan Hi-ka-ye!

Bu nedenle Çukur’un ilk sezonunun üstüne taş koymayı başardığını değil, ilk sezonun ekmeğini yediğini düşünüyorum. Böyle düşünen bir ben miyim?

 

çukur 2.sezon heyecanı yok
Demek bölümü beğenmedin…

 

 
   
 

 

Gelelim bölümün en can alıcı sahnesine;

 

-Bu adam kim?

-Kardeşim.

-Yok, yanlış söyledi. Abisiyim.

 

çukur 2.sezon heyecanı yok
Çocuklar gibi şen ^^

 

Bu sezon o kadar çok lafı geçti ki Salih’in aidiyet hislerinin; “herkese abi dedin bana demedin”, “Cumali yerine ben olsaydım beni de kurtarır mıydın?” …  Kendi adıma ‘ben’ zaten biliyordum Yamaç’ın Salih’i ‘babasının oğlu’ olduğu kadar kardeşi olarak gördüğünü, dile de geldi. Ama keşke, bu konu bu kadar dillendirilmeden gelseydi o ‘kardeşim’. İşte tam da bu nedenle 30. bölümde İdris’i kahvede alıkoyduklarında onu kurtarmak için arka kapıdan kahveye sızan Vartolu için gelen ‘Kim bu?” sorusuna “Benim oğlanlardan biri” yanıtından aldığım haz çok daha fazlaydı.

 

çukur 2.sezon heyecanı yok

 

Sıklıkla dillendirilenlerden biri de ‘Babamın Oğlu’. Hakkını vermek lazım, çok ama çok güzel ifade hatta kabullenme idi o mezarlık sahnesinde… İstesen de istemesen de ‘Babamın oğlu’. Bir gerçek. Peki Yamaç yerine gereğinden fazla ‘babamın oğlu’ duydukça bu ifadenin büyüsünün kaybolduğunu hisseden bir ben miyim?

 

çukur 2.sezon heyecanı yok
Büyük biraderden efsane hareketler <3

 

Hep şikâyet, hep şikâyet… Bölümü hiç mi beğenmedim? Cumali’nin hiçbir sahnesinin hakkını yiyemem. Repliği, rejisi, oyunculuğu; çok iyilerdi. Hele ki çatıya çukur bayrağı efsane hareket…

Bir efsane hareket de Yamaç’dan… O kulaklıklar takıldı mı korksun düşmanlar, Yamaç Koçovalı geliyor. Hedef odaklı, tutkulu, korkusuz, kısaca özlenilen Yamaç…

 

 

Hak yiyemem, final güzeldi, bunun ışığında gelecek bölüm de güzel olacak mı dersiniz?

Hadi gelin, en iyisi yorumlarda buluşalım…

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • taze yazı yayında efenim… <3

 • Evime gideyim de (hala ofisteyim) Çukur yazımı tamamlayayım 🙂

  • Gözde E.

   Ben bölümü bitirmeden tamamlamadığın için teşekkürler canım admin’im :))

   • Hoşgeldin Gözde… Gelişinin şerefine yazı blogda 🙂

    • Gözde E.

     Hemen okurum ama yorumum yarına 😉 Mucuk

 • Özge

  Meliha’nın Şenay Gürler olacağı doğrulanmış. Hem yaş olarak genç,hem de Hale ile hiçbir benzerliği yok😕 Nasıl olacak bakalım..
  https://uploads.disquscdn.com/images/d5b75b24b7c4ec426914a2c2bf05322f177a6b3ea2546889e73feb0bdc5995cb.png

  • Ahmet Adar

   Evet ,1968 doğuğluysa 50 yaşında genç,İçerde de oynamıştı.Şahsiyet internet serisinde de oynamış,Ay yapımın devamlı oyuncusu.dişarıdan almıyorlar.Elif doğan gençliği oynamayacak,öyleyse

 • Ayla

  Ayla kaçar:))

  • Buke Oguz

   Aynen iyi geceler:)))

   • Ayla

    Sanada oh sizde saat bir e geliyor…

 • Buke Oguz

  Gözde de izleyebildiği kadarı ile bölümden memnun kalmış.😄😄

  • Ayla

   Gözde nin sevmedigi bir bölümü ben pek hatirlayamadim:))

   • Buke Oguz

    Arada seninn bu hafta yasadigin gibi kararsız kaldığı bölümler oluyor :))

   • Gözde E.

    Gözde şimdi bilgisayarını açtı ve kaçırdığı kısımları seyredecek :))

    • Ayla

     Hosgeldinnnnn:)))

     • Gözde E.

      Hoş buldum. Eksikler tamamlandı, Gözde hazırlanıp uyur. Çok uykusu var, günlerdir bölük pörçük uyudu.

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Hoşgeldin..:))

     • Gözde E.

      Hoş buldum canım 🙂

  • Özge

   Cidden Gözde nerde:)) Sayfaya daha yeni girdim, yorumlara göz gezdiriyordum ama Gözde’yi göremedim.

   • Buke Oguz

    Rahatsız canim. Bu hafta yorumlara katılamadı. Bir-kac güne katılır yine aramiza

    • Özge

     Geçmiş olsun dileklerimi ilet canım🙏,kısa zamanda iyileşir inş

     • Gözde E.

      Ben kabul edeyim dileklerini 🙂 Artık eve döndüm.

     • Özge

      Tekrar geçmiş olsun Gözdecim:)) Ciddi bir şey yoktur umarım iyisindir

     • Gözde E.

      Bronşit olmuştum, henüz ilaç kullanmıyordum ve astım atağı geçirdim. Acile gittik ilaç verdiler ama onlar fayda etmedi, tekrar atak geçirdim, bu defa ambulansla gidebildim ancak acile… Sonra da göğüs hastalıkları hastanesine gitmemizi tavsiye ettiler, orda yatmanız gerekiyor dediler. Gittik onlar da orda tedaviyi uygun buldu. Çarşamba öğleden sonra girdim, dün öğleden sonra çıktım.

     • Özge

      Çok geçmiş olsun canım, zor bir süreç geçirmişsin. şu anda iyi olmana sevindim 🙂 sahalara dönersin inş en kısa sürede

     • Gözde E.

      Teşekkür ederim canım 🙂 İlk kez başıma geldiği için zordu. Yoksa abim mesela eskiden çok atak geçirmiş bizim kadar endişelenip sallamadı bile :)))

 • Ooo cosmus buralar… ben bölümü sevdim :))) yarın öğlen yazmaya çalışirim yazıyı 😉

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Bölümü izleyenler ve ilk yorumlar.. Selim-Meliha sahnelerini ve Selim-İdris sahnelerini sevdim ama cevap alamadık yine.. Diğer bölümler ekşın ama ben fazla o bölümleri sevemiyorum. Bölüm beklentimin çok altında kaldı..

  • Buke Oguz

   Selim Meliha sahnelerinden anladığım Idris Meliha’yı gerçekten vurmuş. Meliha Selim’i yönlendirse de Selim gerçekten pişman.
   Idris Selim sahnesinin devamı gelmedi maalesef. İdris bir açıklama yapsaydı iyi olacaktı.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Meliha o sahnede birşey söyledi, ben kaçırdım. Beni vurduktan sonra ben… yaptım dedi ama anlayamadım. spoiler olan konuşma orası..

    • Buke Oguz

     Beni vurmadan önce ben de senin gibiydim. Gözümün önünde gri bir perde vardı falan dedi. Af dilemek değil gerçekten pişman olduğunu hissettirmek ile ilgili mevzuydu ama tekrar izlemem lazım sahneyi

    • Evet ya, benim mecazi anlam yüklediğim vurulma teorisi çöktu. Ciddi ciddi vurmuş manyak

     • Ayla

      Evet senin o yorumunu okudugumda cok sasirmistim Asli Idris i koruyor mu mecazi anlam yüklüyor diye aklimdan gecirmistim. Idris in Meliha yi vurdugundan emindim:)

   • Ayla

    Peki Selim in Meliha tarafindan yönlendirmeye ihtiyaci var mi? Meliha ya gitmeyi akil eden adam köpek gibi pisman olmayida akil etmeli ve bunu birisi demeden icinden gelerek gösterebilmeli…

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Meliha ,Selim’e biraz piskologluk yapmış. Selim zaten pişman, biz bunu onun intihar sahnesi ile gördük. Sahnelerde biraz selim’i, daha çokta Meliha’yı tanımak için yazılmış..Ben o sahneleri sevdim.

     • Ayla

      Ben sevmedim direkt Meliha siyah mi beyaz mi yoksa gri mi ögrenmek istiyorum. Birde birkac bölüm kadinin kolunu verdi verdi senarist simdide sesini ya ver gitsin tümüyle daha ne bekliyorsun. Kameraman yönetmen senaristi dinlemeselerdi keske:))

    • Buke Oguz

     Cesarete ihtiyacı vardı bence. O gücü kendinde bulmasını sağlayan da Meliha oldu.

  • Ayla

   Komik aksiyondu:)) Idris Selim in o önemli sorusuna yine susmayi tercih etti:((

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Fragmanı izlediğinde ben cevaplayacak sandım..

    • Ayla

     Galiba ben fragmanlari bölümden daha cok sevdim:(

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bende fragmanı bölümden daha çok sevdim. Salih ve Cumali sahnesi beklediğimiz duygusallıkta olmadı.Cumali için beklemiyordum da, Vartolu’nun o hale düşmesinde duygusal bir sahne bekliyordum. Zaten Yamaç ve Cumali tarafında komedi var, Vartolu ve Medet cephesinde duygusallık olsaydı.. Birde twitterda ve burada dakika değilde saat yazılması hoşuma gitmedi..

    • Bak o hayal kırıklığı

    • Ayla

     Yine yeni bölümden ilk sahne yok:(( Kaldirdilar o aliskanligi

     • Buke Oguz

      Maalesef :(((

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Saadet’in bahçede olan resmi vardı. Biz bunu bu hafta izlemedik. O zaman haftaya izleyeceğiz. Vartolu’yu oraya çekmek için Saadet kozunu kullanmaya başlayacaklar..

     • Ayla

      Yani Vartolu yu tekrar esir alacaklar diyorsun bu karakoyunlar!?

  • Boyle eksina can kurban. Akıllı eksinlari seviyorum ben.

   • Ayla

    Cabuk cevap ver bölümü begendin mi?

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Şenay Gürler varmıydı ankette?

 • Ayla

  Bölümü begendim mi begenmedim mi kararsizim,ilk defa böyle hissediyorum. Sanki bu bölüm komedi tarafi bir TIK fazla geldi bana ve sindirmesi zor geldi….

  • Buke Oguz

   Geçen hafta daha komedisi boldu bence. Bu hafta daha dozundaydı.
   Ben yine beğendim
   Kocovali Kardeşler de kurtulduğuna göre önümüzdeki haftadan itibaren Çukuru alma çalışmaları baslar herhalde yani inşallah

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Karakuzular konuya girmeye başladı. Uyuşturucu için Vartoluya ihtiyaçları var.. Kaç bölüm öncesinin konusu yeni başlıyor..

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Yalnız Vartolu, Salihten daha izlenilesi bir karakter.. O yüzden içinde Salih olan eski Vartolu’ya dönseler itiraz etmem. Bir dakika bile olmayan Vartolu sahnesi bölümün en iyi sahnelerindendi..

     • Buke Oguz

      Bakalım senaryo ne gösterecek. Salih’in içinden ara ara Vartolu çıkabilir kabul Vartolu olarak da izlemek güzel kendisini ama Salih halini seviyorum ben

     • Ayla

      Takim elbise giymesin saclarina limon sürmesin ne isterse o olsun:)) Ama Vartolu demek limon ve takim elbise demek iste o bozuyor.

    • Buke Oguz

     Evet zamanı gelmişti. Ceto nihayet uyuşturucu işinin ciddiyetinin farkına varıyor. Tabi Afg a nin damarının olmadığını da…

   • Ayla

    Ah Yamac biraksaydi ya Cumali Ceto yu gebertsin kurtulurduk:))

    • Buke Oguz

     Onun da zamanı gelecek. :)))
     Ceto artık daha temkinli olmalı Cumali Yamaç Vartolu birlikteliğini çözdü.
     Afganların neler yapabilecegini de gördü. Bakalım nasıl hamleler gelecek kuzulardan

     • Ayla

      Ceto Cumali nin serbest oldugunu biliyordu neden böyle jetonu birden bire simdi düstü ahh bu kardesler ikiydi üc oldu diye? Tabii üc olacaklar. Aman yine Vartolu yi kacirip tekrar zorla uyusturucu yaptirma tekrarina girmesinlerde…

     • Buke Oguz

      Bence orda Yamaç Cumali ikiydi. Vartolu da geldi üç oldular demek istedi.

     • Hayır çözmedi. 3. Bir kişinin varlığını çözdu. Kim olduğunu bilmiyor

     • Buke Oguz

      Ben Vartolu olduğunu anladı diye düşündüm. Saadet ile konuştuktan sonra üç oldular deyince öyle anladım belki de…

     • Ayla

      Bukey le sen kafami karistirdiniz,bir karar verin artik:))

     • Ayla

      Ankette bir allahin kulu Meliha icin Senay Gürler yazmadi ya ona yanarim:))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Çözdü, tekrar izlerim o sahneyi. Yamaç , Meke hakkında yaptığı yanlışlığı tekrar yaptı ve Çetoya ipucu verdi.( Salih için Vartodan istediğin var mı konuşması)

   • Ayla

    Yok bana bu hafta komedi daha fazla geldi,Yamac in her sahnesi komikti:)

    • Buke Oguz

     Deli Yamaç’ı çookkk özlemişim 😄😄😍😍

   • Ayla

    Ha bu arada ben Ersoy a aşık olmaya basladim:)))

    • Özge

     Seni romantik bilmezdik ,hayırdır Ersoy falan😉

     • Ayla

      Ersoy u cok cool buluyorum:))

     • Özge

      Şaşırdım valla:)) Bana Mahsun daha karizmatik geliyor:)

     • Ayla

      Ama Ersoy o catlak Ceto ve Mahsun un yaninda daha bir karizmatik geliyor bana:)

     • Özge

      Zevkler işte canım, bir şey diyemiyorum:))

 • Ayla

  Cukur yorumdaslarim Meliha nin SESINI duyduk taniyan bar mi? Meraktan ölüyorum,birde Selim gercekten pisman mi yoksa Meliha ile kurguladiklari bir oyun mu?

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   şenay gürler olacak. ismini yanlış yazmadıysam. Genç bulmuştum ama 52 yaşında olur yani..

   • Buke Oguz

    Ses tanıdık geldi ama çıkaramadım. Şimdi sen Şenay Gürler deyince sesle bağdasti . Demek Meliha Şenay Hanımmış. Kendisini genelde komedi türünde görüyoruz bakalım Melihayi nasıl canlandıracak.

    • Ayla

     Senay Gürler i yillar önce Hayat devam ediyor diye bir dizide izlemistim hic sevmemistim botoxlu mimiksiz yüzünü:) Onca isimler vardi ankette piyango Senay hanima cikmis…

     • Buke Oguz

      Benim de beklemediğim bir oyuncuydu. Şimdilik sesi ve elleri var. Yüzünü demekki ilk görüşümüz Idris’in karşısında olacak.

     • Ayla

      Yüzde yüz Senay Birgül ismini yazdiktan sonra sesinden emin oldum. Bakalim amaci ne? Ersoy la bir baglantisi var mi? Ersoy bu paralari nerden buluyor parfüme,saatlerine arabalarina? Kuzulardan para tirtikliyor herhalde:))

     • Buke Oguz

      Evey Senay ben de Birgul yazdiktan sonra emin oldum. Ersoy ikili oynuyor ama kimle bilmiyorum. Bir canta parayı da kaptırdılar Alico’ya . Haftaya Afgan’ın parasını verip kapatsınlar Afgan meselesini

     • Şahsiyet de vardı

    • Şahsiyeti izlemedin mi sen?

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Şahsiyette hangi karakterdi, ben unutmuşum.

     • Buke Oguz

      Haluk Bilginer’in sevgilisi. Tangoda tanışmışlardı.

     • Özge

      Agah’ın flört ettiği kadındı.Adı Türkandı sanırım

     • Buke Oguz

      İzledim yazın . Şimdi kesin orada da oynamıştır. Geçen de Müjde Ar için son yıllarda hiç izlemedim dedim. Şahsiyette Cansu Derenin annesi olduğunu Gözde hatırlattı. Evet şimdi hatırladım. Haluk Bilginer’in sevgilisiydi😅😅

    • Özge

     Şenay Gürler mi gerçekten😦 kesin haber mi,sesten mi çıkarım yaptın? bütün dizilerini izlediğim halde tanıdık gelmesi hiç

     • Buke Oguz

      Ses Onun sesi evet. Cidden Şenay Gürler.

     • Özge

      Elif Doğan(Hale) ile hiçbir benzerliği yok,o olursa saçma olur

  • Buke Oguz

   Birden ben de şüpheye düştüm Selim Meliha istediği için mi pişmanı oynuyor diye ama değildir diye düşünüyorum en azından umuyorum. Öyleyse de cok iyi oynuyor pişman rolünü.

   • Ayla

    O konuda kafam karisik Meliha Selim ile bir is birligi icinde mi yoksa gercekten yardim mi ediyor Selim e anasi babasi affetsin diye ugrasiyor. Ama neden Selim e yardim ediyor ki? Kendisini öldürmeye kalkan Idris in ogluna…

    • Buke Oguz

     Benim de kafam karışık o konuda

  • Özge

   Ses tanınmış bir oyuncunun değil, dublör kullanıldı muhtemelen. Ve Selim gerçekten pişman.Her halinden belli bu. babasına yeniden ihanet için mi oyun kursun Meliha ile? hiç sanmam.

   • Buke Oguz

    Bence Selim’i bir kere daha hain yapmamalı senarist. Ben de gerçekten pişman olduğunu düşünüyorum.

    • Ayla

     Ama yaparsa hic sasirmam hic

     • Buke Oguz

      Yapmasin ya… Böyle süt dökmüş kedi gibi izlemek iyi Selim’i. Yamaç ve Cumali ile ilk karşılaşmasını merak ediyorum Selim’in.

    • Özge

     Yapmaz,kendi kalesine gol atmak istemiyorsa..

   • Ayla

    Günaydin ses Senay Gürler in

    • Özge

     Günaydın canım, evet oymuş. Memnun musun peki? Bence görüntü olarak uymamış, oyunculuğu iyi ama. ona bir şey diyemem

     • Ayla

      Kesinlikle memnun degilim ama hadi ön yargili olmayayim bir bakalim nasil olacak.

     • Özge

      Pek sevinemedim ama ben de önyargılı değilim. İyi bir performans sergilerse sevebilirim belki Meliha karakterini.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Ses Şenay gürler’in sesi.. Tanınmış bir oyuncu

    • Özge

     Evet kadroya dahil olmuş.Dün izlerken sesini tanıyamadım hiç

 • Ayla

  Türkiye ile aramda yine 2 saat fark oldu,saatler bizde geri alindi ya:( Burada 22.30 daha geceye cok var:) Ama sizde 00.30,Asli mesela kacinci uykusundadir:))
  Iyi tarafi baktigim diziler bir saat daha erken bitecek hehe. Gözde nasilsin acaba? Bak sen yoksun yorumlar tavan yapmiyor,senin çenen cok düşüktü:) Umarim daha iyisindir.

  • nefretlik bir durum bu!. (saat farkı)
   Gözde’nin sesi çok iyi geliyordu. Gelecek hafta arayı kapatacak :).

 • Nur

  FRAGMAN YORUMU!!

  Fragman full aksiyon habercisi, Koçovalılar ve Karakuzular hem birbirlerine hem de Afganlara taramalılarla maramalılarla, ne buldularsa ölümüne dalmışlar. Ama Vartolim yerde.. Ve modumu çok düşürdü bu. Medet de gösterilmiyor ona ne olduğu belli değil.. Vartolim fragmanı izlediğimden beri benim için yerde soğuk taşın üzerinde yığılmış yatıyor, aklım onda.. Başkaca da yorumum yok maalesef.

 • Nur

  Son olarak izlediğim ve zihnimde birleştirdiğim tüm videolardan çıkardığım;
  Kolye ile ilgili hiç bir ipucu yok. Demek ki biz üçüncü şahısları, bahsi geçmeyen farklı bir olay örgüsünü flashback’lerde göreceğiz.
  Salih; Flashbacklerin tamamı Mihriban’ın İdris’ten olma oğlu olduğu ispat ediyor.
  Selim de aynen Salih gibi anne-baba karışıklığı flashback’lerde yok Sultan’ın İdris’ten oğlu, hatta Paşa’ya çocukları alır evi terkederim dediğinde Selim beşikte, onu bırakabileceğine dair en ufak bir şey yok.

  Bizler geçmişten, tüm izlediklerimizden farklı bir şey çıkaramayız, hikayenin flashback’lerle detaylı anlatımı olmadan, buraya kadar.. İlerisi yok.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   İdris şu kolyeyi bir görsede, biz de burada boş yere teori kasmasak diyorum.

   • Ayla

    He valla fenalik geldi bana bu kolye meselesinden:)) Horzummmm ne olur göster su kolyeyi Idris baba ya,sende kurtul bizde kurtulalim:)

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Kolye bitse, mahsun’un bilekliği var dermişim:)))

     • Ayla

      Hahahahahahaha

 • Nur

  Flashback videoları için teşekkürler Aslı.
  Kasım’ın İdris’e yazdığı mektubunun oduğu videoyu bulup izledim. Kasım mektubunda kısaca “Senin adamlarındandım, Menekşe Pavyonda Gonca ismiyle çalışan Mihriban senden hamileydi, sen hapisteydin, benimle evlendirildi, kimin evlendirdiğini çıkınca anlatırım” diyor. Mektupta bir paragraf ilgimi çekti ” Bir oğlun öldü bir oğlun oldu” diyor. Kahraman’dan bahsediyor olabilir şayet Kasım’ın Kahraman’ın öldürüldüğünden haberi varsa! Şayet haberi yoksa kimden bahsediyor? Salih’ten değil zaten Salih’ten korunmak için İdris’e mektubu yazıyor.. Bir paragraf daha var “Kimin (!) evlendirdiğini sonra söylerim” gibi, kimler değil kim yazmış, evlendiren bir kişi ve o da Paşa olmalı. Mihriban da Salih’e masal anlatırken kötü vezir diyor, vezirler demiyor. Paşa, Sultan da dahil herkesten gizli Mihriban’ı evlendirmiş. İzlediğim flashback’lerde ne kolye ne de Meliha ile ilgili bir detay dikkatimi çekmedi, tek ilgimi çeken ‘ bir oğlun öldü yazması.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Burada Kahraman’dan bahsediyor. İdris’in eski adamı olarak Çukur’dan haberi vardır.

   • kesinlikle

   • Nur

    Bence de Kahraman.. Meliha’nın İdris’ten çocuğu var mı, kolyeyle ilgili bir şey var mı diye izlediğim için bu ifadeyi biraz muallak buldum.

  • Paşa’nın evlendirdiğini biliyoruz zaten. Bu Sultan – Paşa arasındaki flashbackde var. Ama flashbacke göre Paşa bebek olduktan sonra evlendirmiş gibi mektuba göre de önce. Bu da bir tutarsızlık. Gerçi bebek evlenmeden önce olmalı ki dede durumu biliyor ve salih’e p.ç diyiyor olmalı.

   • Hata üzerine hata bulan yorumcular hihihhohoh

    • Nur

     Ufak tefek hataları oluyor özellikle tarihlerde.
     Mesela Cumali’nin doğum tarihi 11 Kasım 1974, halbuki Kahraman 74 doğumlu ve ikiz değiller.
     Meliha ve Mihriban olayında tarih hatası yok Şanar Beye tarihler teyid ettirildi. 1979 ve 80 arası İdris’in 3 kadınla ilişkisi ve 2 erkek çocuk. Çocuklardan birinin neden istenmeyip dışlandığını diğerinde de neden çok önem atfedilen bir kolye olduğunu bulmaya çalışınca düğümleniyor.

     • Eski patronumun bir kizi bir oğlu vardi ayni yil dogmislardi ve ikiz değillerdi :)))))

     • Nur

      Aslında Cumali, Ocak ayında doğsa Kahraman, Kasım ayına yetişiyor ama Cumali büyük Kahraman küçük, olmuyor..

     • Ayla

      Oha diyecegim eski patronuna,kadin icin pek saglikli olmamistir dogur hemen yeniden hamile kal ve ayni sene icinde tekrar dogur:( Tavşan gibi mübarek.

   • Nur

    Evet, net olarak Paşa, Sultan’dan habersiz evlendirmiş. Mihriban, Kasım’la tartışırken ‘Kahpe Sultan’ diyordu ya, o sözlerinden dolayı , Sultan’ın evlendirme işinde parmağı olduğunu sanıyordum, yokmuş.

 • netflixin yeni bir dizisine başladım ama yorum yapılacak bir FRAGMAN olunca koşar adım geldim.
  Fragman:
  Zinciri tahmin ediyorduk.Çetoyu ver, Çocuğu al, Çocuğu ver Salih’i al. Ama çok daha güzel detaylar var. Vartolu ortaya çıkıp Salih’den hesap soracak. Haklı. Çünkü İdris-Vartolu yüzleşmesini izledim ya yeni, orada diyor ki o günden beri canımı yakanlardan intikamımı aldım. İşte Sadiş’i ölü / kayıp bildiği noktada meczup olmasını geçtim, aradan geçen onca bölümde sadece bir kere o da sıfır duygu ile bahis açması kabul edilebilir değil bana göre. Vartolu hesap sorsun bakalım.
  Güzel Yamaç sahneleri de izleyeceğiz belli. ^^ Hoparlorler falan…
  İdris baba’da geri dönüyor. O da güzel ^^
  Ve Cumali’nin elini uzatması Salih’e – ki büyük ihtimal bölüm sonu!!!!! de güzel.

  • Siz devam edin ben dizime dönüyorum

  • Ayla

   Cumali nin elini uzattigi sahne son sahne diyorsun:((

  • Ayla

   Ama ben Vartolu nun yeniden hortlamasini sevmedim yine limonlu saclar ve takim elbise:((
   Adamda kişilik bozuklugu oldugu kesin,şimdi Vartolu kişiliği ağir basiyor…

  • Ahmet Adar

   The romanoffs serisinden acip etkilendim.4 bölüm seyrettim.Allak Bullak oldum.The romanovlarla direkt ilgisi yok.Onların çok çok sonra akrabalarıyla ilgili.Mad Menin yaratıcısı hasırlamış.Her bölüm ayrı hikaye.80 dakika sürüyor.Seyreden olursa çok tartışmak isterim.

   • Ay bana yabanci dizi demeyin vaktim yok aklım kalıyor sonra :((( daha ozark yarım castle rock yarım mr mercedes yarım peaky blinders’a hiç başlamadım. anne with an E 2.sezonu izlemedim’in üstüne dün de şu trendy gerilim olmayan gerilim dizisine başladım.

    Romanoffs dönem mi? kesin severim

 • Ayla

  FRAGMAN 2 onuda cok begendim,bol aksiyonlu. Birgül cok sevicek Idris baba sahalara geri döndü. Salih yerde yatarken bir demet Cumali onun oldugunu tahmin ediyorum Salih e kalkmasi icin elini uzatiyor. Iki fragmanda umut verici,hadi hayirlisi:))

  • evet cumali 🙂

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Sevmezmiyim. Hem ilk fragman, hem 2. fragman. Ama benim kalbim Salih’in o şekilde yerde yatmasına dayanamadı. Vartolu ölürse çok üzülürüm ben. 17. bölümü bile izleyememiştim. Atlaya atlaya bakmıştım. Salih ve vartolu yüzleşmesi olacak. Vartolu’yu özleyenlerin ağzına bir parmak bal çalıyorlar. İdris-Selim yüzleşmesi umarım, Selim’in yüzleşmesi gibi olur. Selim çok güzel anlatmıştı. Bazen senaristi yetersiz buluyorum ama o sahnede hem Çukur, hem de kendi açısından çok iyi yazılmıştı.

 • @kapatunumuhuttinabiv:disqus dikkatine;

  admin pelerinimle buldum

  https://www.youtube.com/watch?v=uazPNit6enw

    • aaa ne fark ettim. 🙂 flashback de mihribanın öldüğü dönemki ev eski ev ama minik salih sadiş ile yeni eve gidip benim babamın evi burası diyordu :))))

     • Ayla

      Dikkatli admin bu olsa gerek:)

     • benim buyrun :))))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Sahneleri bir çekip bölünce böyle olmuş..

     • aynen öyle… tek set 🙂

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Pelerinli adminim teşekkürler..
     Şimdi tekrar izleyince insanın kafası karışıyor. Öncelikle 1. videoyu izleyince Selim, Salihten en az 6 ay büyük gibi duruyor.( Bebek Salihte çok tatlıymış, tam yemelik.) Sultan’ın davranışlarını ve sözlerini dikkate aldığımızda Selim, kesinlikle Meliha’nın oğlu değil. Sultan’ın Meliha’dan hiç haberi yokmuş gibi. Ama geçen bölümlerde Aliço’nun ağzından Meliha lafını duyunca gösterdiği tepki ve idris Sultan’ın vereceği tepkiye bakınca Sultan Meliha’yı biliyor. Paşa’da çocuğu yeni öğrendiğini söylüyor. 3. videoyu izleyince Sultan, Mihriban’ın çukurda olduğunu bilmediğini ve Paşa’nın Sultan’a da yalan söylediğini görüyoruz. İlk videoda sanki Mihriban daha Kasımla evlendirilmemiş. Ben öyle anladım. 1 ve 3. videolarda Meliha ile ilgili hiç bir durum yok.

     2. video ise Mihriban’ın öldürüleceği gün kolyeyi Salih’e vermesi ve ” sakla, hiç kimseye gösterme, baban seni bu kolyeden tanıyacak” demesi. Acaba Salih, o kolyeyi İdris’e gösterse İdris o kolyeyi tanırmıydı? Acaba kolye mi değerli, kolyeyi verdiği kişi mi değerli.? İdris-Gonca ilişkisine baktığımızda Gonca İdris için değerli biri değil, kolye değerli ise onu Gonca’ya vermez. Birinci ve üçüncü videoları izlediğimizde Paşa, eğer Salih Meliha’nın oğluysa sanki bu işlere hiç bulaşmamış gibi. İşte 27. bölümdeki Paşa-Emmi konuşmasına gelince tam tersi bir durum çıkıyor. Emmi, Mihriban – Meliha -Salih üçgeni hakkında konuşuyor. Bu sırada Paşa iki flashback sahnesi hatırlıyor. Birincisi Paşa’ın Meliha’yı ziyaret ettiği yer ki biz bu sahneyi sezonun ilk bölümlerinde gördük. Yani senarist bu kurguyu sezonun başından beri kurgulamış. O yüzden kolye olayı da üzerinde geçilecek basit bir kurgu olmamalı. İkinci flaschback Sultan ile olan konuşması.Sultan , Paşa’ya ” bana yardım edeceksin paşa, biz bugüne kadar hep birbirimize yardım ettik. İdris’in önüne kesmezsen eğer çıkmaz sokağa girmesse bu yol bize çıkacak ” Paşa bunu neden hatırlıyor? Bu Mihriban-Salih olayı ise zaten herşey ortaya çıkmış. Meliha’nın yaşaması ile ilgili ise bu çokta tedirgin olunacak bir durum değil. Konu geliyor Meliha-Mihriban-Salih’e dayanıyor. 1 ve 3. videoya göre Paşa eğer varsa Meliha-Salih olayında suçsuz, 27. bölümdeki sahneye göre ise birşeyler karıştırmış.

     Karakuzuların bir numarasını bilmiyoruz. Bence büyük ihtimal bu eski bir düşman olacak. Bu düşman Meliha’mı, yoksa Meliha’yı İdris yüzünden kazanamayan biri mi? Son günlerde bu ikinci şıkka daha yakın duruyorum. Eğer Salih Meliha’nın oğlu ise bu eski erkek düşmanın işide olabileceğini düşünüyorum.

     • Sultan’ın Meliha’dan haberi var. Bunu taa ilk bölümden biliyoruz. O GÜN’ü İdris’in yılda bir kere anmasına izin veriyordu ya…

     • Bence Karakuzuların o kadar deriiin bir hikayesi yok. Ne büyük düşman ne de Meliha ile ilintili.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bence var, ama Ercan Kesal’ın diziden ayrılacağına dair haberler var. Senaryo bu yüzden değişebilir. Umarım bu haber doğru değildir. En azından yılbaşına kadar kalsın.. Ya da karakteri başka oyuncu canlandırsın.

     • Ayla

      Hayret o zaman ben yanlis hatirliyorum ben seninde Karakuzular konusunda hayel kirikligi yasadigini saniyordum…
      Ah Ercan bey ayrilacak diye söylentiler var demek bana uyar ben Idris i hic sevemedim ama Ercan bey giderken yanina Perihan Savas i da alsa hicte fena olmaz:))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      KK konusunda hayal kırıklığı yaşıyorum ama artık alıştım. Hikayelerini öğrenmek istiyorum.

 • Ahmet Adar

  Selim,idrise niye beni sevmedin demiyor,niye beni istemedin diyor,böyle bir sorgu yanlış,istemese niye evine alsın,sana ve karına,çocuklarına,hapisteki oğluna baksın,

  • Nur

   Sultan da ‘ Seni istemedik, piyangodan çıktın’ diyordu.. Dün akşam genç Sultan ve beşikteki Selim’in sahnesini izledim. Sultan Fış fış kayıkçı ninnisini şevkatli ses tonuyla söylüyor ve tam bir anne gibi sevgi ile Selim’e bakıyordu. Sonradan gelişen bir şeyler mi olmuş, anlamadım.. Genç Sultan tam bir anneydi beşikteki Selim’e..

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Hangi bölüm, kaçıncı dakikalar..

    • Nur

     Bölümü bilmiyorum ama Sultan ve Paşa’nın 2 tane flashback’i olması lazım zaten. İlki Mihriban geldiğinde, ikincisi Sultan çocuğu uzağa gönder dediğinde zaten hatırımda kalan konuşma ikincisinde olması lazım. Eskiden Masaüstü Pc varken hemen buluyordum böyle şeyleri ama artık yok ve telefondan zor. O yüzden arama yapıp bulamıyorum, sen bulabilirsen Salih’in gönderildiği bölümden bulabilirsin belki.

    • Nur

     Pardon, ninni sahnesini mi sordun? Dün İnstagram’da keşfette izledim, paylaşan hesabı hatırlamıyorum.

    • Nur

     Ninni sahnesini ararken genç Sultan ve Paşa’nın konuşmasının bir kısmına rast geldim. Sultan ” Diğerleri neyse de (???) bu çocuk başka” diyor.. Diğerleri??

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Büyük ihtimal kadınlardan bahsediyor.

  • istemediği için sev-e-medi.

 • Nur

  Salih’in annesi Meliha mı, Mihriban mı sorusunun yanıtı bende çok net. Mihriban.
  Bunu senaryoda Mihriban çıkacak bağlamında söylemiyorum Mihriban harici kim yazılmış olursa olsun benim için (!) doğuran da, büyüten de Mihriban. Diyelim ki Meliha’ymış aslında, izleyici olarak buna kendimi kapattım, tıpkı Vartolu’nun Sadiş’in düğünü esnasında İdris Babaya “bana insanlığımı Saadet hatırlattı” minvalindeki Saadet unsurunu kabul etmediğim gibi. O kişi Yamaç’dı. Diziyi yüzlerce kez daha izlesem ( ki ara ara kısa videoları hep izliyorum) o kişi hep Yamaç. Aynı durum Sultan Ana için de geçerli, mahallenin anası falan değil, sadece İdris’in karısı, hepsi o. İdris, Sultan olsa da olmasa da o mahalleyi kurardı, kollardı. Yazarlar, yapıtlarını okura ulaştırdıktan sonra iyeliği biter okurun algısı neyi sahipleniyorsa yapıt o’dur gibi bir yazı okumuştum, tam toparlayamıyorum belki yazıyı da yanlış değerlendirmişimdir ama bunu Çukur’a kendimce uyarladığımda Salih’in annesi Mihriban.. Ve bu bende asla değişmeyecek.

  • Ahmet Adar

   Bence de bu saatten sonra salihin annesi meliha çıksa inandırıcı olmas.Mihriban konusu çok işlendi.Gençliği flash-back ile verildi.Şarkısı yasaklandı.Seyirci de Mihribanın hatırası çok.

   • Nur

    Türküsü yasaklandı mı? Nasıl yani? Biraz bahseder misiniz?

    • Vartolu söylettirmiyordu ya sanırım ahmet bey onu diyor

     • Nur

      Haaa.. Komplocuyum ya, aklıma olmadık şeyler geliyor:)))

 • Nur

  Mihriban konusuna devam edeyim.
  Salih 1980 doğumlu. Mihriban 88’de Salih 8 yaşındayken öldürülüyor..
  Mavi Evin sokağında yaşlı bir adam vardı ev hakkında soruları cevaplıyordu, sanırım İdris sorduğunda evin kapısının Mihriban’ın kocası tarafından kadının üzerine kilitlendiğinden bahsetmişti, Mihriban’ı Sultan’ın kapısında gördük, Salih’i okula uğurlarken gördük, İdris’in evine gittiğini Kasım’la tartışmasından öğrendik, üzerine kapı kilitlendiğine göre bir tür hapis hayatı yaşıyor fırsat bulunca dışarı çıkıyordu demek. Saadet’in komşu kızı olarak Mihriban’la hiç anısı yok, Mihriban bu esarete Salih’in hatırına dayanmış olmalı.
  Ama anlayamadığım sonuçta evden çıkıp İdris’in kapısına gidebiliyormuş, Salih mahallede okuyor, oynuyor, babası ile karşılaşabiliyor yani Mihriban’ın İdris’e daha önce de ulaşma fırsatı varken neden senelerce bekliyor ve 1988’de kıyamet kopuyor kolyeyi de aynı gün Salih’e veriyor. Yamaç 89 doğumlu,Sultan 89’da hamile kalıp aynı yıl doğum yapmadıysa 88’de Yamaç’a hamileydi. Mihriban’ı tetikleyen Sultan’ın hamileliği mi oldu acaba? Mihriban kolyeyi belki öldürüldüğü gün aldı? Şayet öldürüldüğü gün kolyeyi aldıysa İdris’ten almış olamaz. Mihriban’ın öldürüldüğü gün neler olduğu önemli olabilir mi?

  • üzerine kitlediğini çok iyi hatırlıyorum ama mesala bir flashback daha vardı küçük salih’i uğurluyor. salih el sallıyor. kadın kapının önünde hic de kilitli değil.

   • Nur

    Zaten Çukur’da haftalarca aylarca kilitleyemez ( Şehrin ortasında herkesin birbirini tanıdığı hiç bir mahallede kilitleyemez) Dışarı çıkıyormuş, mahallede Baba var, Babanın sağ kolları( Vezirler) var, hadi onları da geçtik bu tür suç mahallelerinde Abi örgütlenmesi var Çukur, bir mahallenin suç örgütlenmesini gerçekçi yansıtıyor, gerçekçi olduğunu çok iyi biliyorum diyeyim. Abiler de farketmedi ya da Mihriban söylemedi komşular var ya.. Kim kimi öyle bir yerde aleni kilitleyebilir..

   • Nur

    Değinmek istediğim farklı bir şeydi. Mihriban, Emmi ve Abi’lerden gizlemiş, komşularından da gizlemiş. Salih’i bilen sadece Sultan ve Paşa.. Ve Mihriban üzerine kilitli kapıya, sürekli tartışmaya 8 yıl dayanmış. Bir insan ancak öz evladı için buna dayanır.
    Öldürüldüğü gün bir şey olmuş mu diye bu noktayı belirttim.
    Sultan’ın Selim’i mirasından red meselesi de başka bir köşede duruyor.. Çok karışık, çok.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Yanlış hatırlamıyorsam sultan, Mihriban’nın çukurda olduğunu bilmiyordu.Tekrar izlemem gerekiyor o sahneleri.. O zaman Paşa Sultandan da gizli işler çevirdi.

   • Nur

    Hafızam beni yanıltıyor olabilir, sadece aklımda kaldığı kadarını aktarayım. Sanırım Sultan ve Paşa konuşurken Sultan, Paşa’ya “Dere’de cinayet” dedi, Vartolu’nun Dere’de Lab’a giderken Mavi Evin önünde arabasını durdurmasıyla birleştirince evin Dere’de olduğunu sanmıştım ama “Masal anlat” sahnesinde tapusu Çukur tapuları içindeydi. Şöyle bir açıklaması olabilir ev Çukur’un Çukur ve Dere ayrımının net olmadığı bir sokaktadır, böyle çok sokaklar oluyor her semtte. Saadet’le komşular Saadet’in aile evi Çukur’daydı. Sultan’ın Mihriban’a istinaden Dere cinayeti dediğini anımsıyorum.

    • Mavi evi gördük :)) Çukur’da… hihihihohohoh

     • Nur

      :)))

   • Uyuz paşa

 • FRAGMAN'”bayılanlar? Ben … Bana böyle fragmanlarla gelin…

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Ben, ben.. yalnız son cümleyi bir yerlerden hatırlıyorum..

   • Ay biri videoları birleştirse ya… Dur twittera yazayım

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Bölüm fotolarını gördün mü?

     • aaa yok koşuyorum

     • ilahi is degilmiş o gölge imiş.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bana is gibi gelmişti..

  • Nur

   Ben..

  • DreamyTangerine

   Bennnn🙋🏻‍♀️

   • minnak yeğen (3) sevindigi sey olunca ‘işte bu!’ diyor. hangi çizgi filmden alıştıysa… bize de sardı…

    fragmanı görünce tam da bu tepkiyi verdim. işte bu!

 • Mehmet Veysel Akgün

  Ben senaristin yerinde olsam artik bi flashback koyardim gecmisle ilgili ölenler nasil oldü kim nasil kurtuldu gibi. Mesela düğün alanı tarandı eyvallah işte muhittin öldü acar nedret celasunun kardesleri vs orada onlar gitti öbür tarafta selim ve idrisler var şimdi benim anlamdığım orada idrislere ölümüne sıkıyolar ama canli mi kaldilar öldüler mi diye kontrol etmeden mi gidiyolar saçma yani. Hadi herkes öldü dagildi falan bi tarafa selimi kim kurtardi tek olduğu evde bilekleri kesik halde? Kimisi çeto diyor o ilk bölümde selimin öldüğü yere bakarken ama bence çeto değil. Başka saçmalik mesela karakuzular idrislerin eve yerleşiyo ama selimi oradan kim çikartiyo. Idrisler zaten mahalleden selimin zoruyla gitmişken neden onlara saldiriyolar ve çukuru ele geçiriyolar yani düsündükçe bir suru mantik hatasi buluyorum diziyle ilgili acaba gökhan horzuma 2.sezonu zorla mi yazdiriyolar 😂 simdi 5 -6 bölüm oldu daha karakuzularin derdide anlatilmadi mesela gecen sezon vartolunun derdi belliydi annesinin öldurulmesi çektigi acilar vs bi sebebi vardi en azindan bi de bu cumali ile yamac kavga ederken 11 sene once benim evime saldirdilar vs dedi dedimki kesin o saldiranlar karakuzulardi geri donup intikam aldilar falan ama o da anlatilmiyo yani senarist 2 bolumde bir diziyi resetliyo resmen bu kivamda gidip gecen sezonki aksiyonu yakalamazlarsa mart gibi dizi biter. Yani gecen sezonki reytinge guveniyolarsa ahmaklik ederler ornegin poyraz karayelde 2 sezon oyle veya boyle bi sekilde iyi ilerledi 3.sezonda hikayeyi oturtamadilar martta final verdi hazirani bile beklemedi yani kendilerine fazla guvenmesinler aama insallah dizi toparlar

  • Yeni bir yorumcu 🙂 Hoş geldiniz… Ben artık katliam sonrası ile günümüz arasının flashback’ini değil de (Çünkü umudu kestim) geçmişi daha çok merak ediyorum. Tam da fragmanda geçen sezon yarım kalmış yüzleşmeden bir kesit varken umarım bu bölümde geçmişin kapıları biraz aralanır.

   Hep gelin ^^

   • Mehmet Veysel Akgün

    Gecmis derken idrisin meliha ile olan gecmisi mi hangisini kastettiniz anladim :)?

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Boş yere flashback bekleme.. Ama ben ileride Paşa, Emmi ve İdris’le ilgili saldırı flashback’ini bekliyorum. Diğer saldırı ve sonrasını bekleme bence..

   • Mehmet Veysel Akgün

    Ben de onu merak ediyorum cunku orada ucude birbirine sonuna kadar bagli dostlar ve ölümüne savasmislar bence paşa kendini feda etti onlar için heralde o saldiriyi yapan karakuzu ekibi “ulan zaten içlerinden bi tanesi öldü diğer ikisi ölmesede olur zsten ölmekten beter hale geldiler” mi diyip çekilmiş acaba 🙂 gerçi bizimki bi umut büyuk ihtimalle bunlarin hicbirini goremeyecez

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Bugün fragman vermeyecekler galiba, gülperiyi bekliyorlar galiba..

  • SuperBirne

   Su veya bu gün, su veya bu saatte fragman verecegiz deyip de hicbir sey vermemeleri de pek ilginc. Yanilmiyorsam her hafta ayni durum 😑 Fragmanlari izledigimden degil; ama gicik bir durum beklenti olusturmalari…

   • DreamyTangerine

    Sezonun İlk bir kaç bölümünde dakikası ile haber veriyorlardı da aferin gelişme var diye seviniyorduk. Yine eskiye döndüler…. :/

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Aslında fragman duyurusu yapılırken resim verildi. Sonra haberi kaldırmışlar..

     • Kİm vardı resimde? 🙂

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      İdris ve Selim evdelerdi :))

     • neee… 🙂 Gü- zel.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      spoiler

      üstleri isliydi, biri birilerini mi kurtarmış acaba?

     • Aaa…. Cumali?

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Niye böyle yazdın?

     • üstleri isliydi demiştin. is = yangın! Yangın nerde Cumali’nin bulunduğu mekanda.

     • Ayla

      Birgül bana gülme ben biraz unutkanim özet gecermisin anliyabilecegim dilde Salih in boynunda ki kolye neden Meliha ya isaret? Bir flashback sahnesi hatirliyorum kücük Salih berberde Idris basini oksuyor ve Salih babasi oldugunu biliyor ama ANNESI Mihriban bunu gizli tutmasini istiyor. Annesi Mihriban kolye icin baban bir gün seni bu kolye ile taniyacak diyor. Sonrasinda anne Mihriban öldürülüyor. Simdi anne Mihriban in taktigi kolye nasil Meliha nin oluyor?

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Kolye Meliha’nın mı biz bilmiyoruz. Ama bir kaç sahnede V. dayanamayıp kolyeyi İdris’e gösterecekti. Ama göstermedi. Bize bu kolyeyi gördüğünde idris kolyeyi tanıyacak ve kolyeyi görür görmez V. oğlu olduğunu anlayacak izlenimi verildi. Bu kolye’yi idris hiç görmedi. İdris’in yanısıra Emmi ve Paşa’da hiç görmedi. Hatta V. İdris ve Emmi’yi döverken kolyeyi elinin içine alıp dövmüştü. O zaman bile görmediler.

      Yani bir şekilde bu kolyeyi İdris ve arkadaşları hiç görmedi. Bu şekilde görmesi engellenince bizde bu kolyeye başka bir anlam yükledik. Salih’in oğlu olduğunu öğrenmesine rağmende bu kolyeyi İdris hiç görmedi. Zaten bu kolye Mihribanla ilgili ise İdris’in bunu görmesi birşeyi değiştirmeyecekti. Bölümler boyu kolyeye böyle bir anlam yüklenip, o kolye hiç ortaya çıkmayınca bizde Meliha ile bağlantı kurduk.

     • Ayla

      Sagol ya simdi jeton düstü bende. Desene siz kendi kendinize gelin güvey olmussunuz:))
      Ama Salih in bu saatten sonrada babasina göstermemesi ilginc. Senarist izliyecilerin böyle bir anlam yüklemesini istemistir belkide,kafalari karistirmak icin…

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Yok sanmıyorum. Bir dizide silah varsa o kullanılır. Kolyeyi gösterdilerse kullanılacaktır. Mutlaka bir anlamı vardır. Salih’in gözünün kırmızı olması ve Saadet’in ordan tanıması. Ben aynı şeyi Meliha’dan da bekliyorum. Eğer oğlunu görmüşse oda ordan tanıyabilir.

     • Ayla

      Ah su Meliha bir ortaya ciksa:)) Sonunda o gazeteci kizi oynayan oyuncu olacak hehe

     • Nur

      Mihriban kolyeyi Salih’e verirken ” Baban seni bununla tanıyacak” diyor ya; Salih’i zaten İdris’ten saklıyorlar, Salih’in berberde İdris’i görüp oğlu olduğunu gizlemesi bunun delili. Mihriban, İdris’in kendisini tanıdığını biliyor (ilişkileri hatırında kalacak kadar tanıdığı) bu yüzden İdris hapisten çıktıktan sonra da evine gidiyor ama göremiyor ve Kasım böyle bir çaba sonrası Mihriban’ı öldürüyor. İdris Mihriban’ı bilmese bile ( Mihriban hatırlamadığını bilmiyor) Sultan’dan olmayan bir oğlu olduğunu biliyor mesela Mihriban değil ama ona Meliha söylenmiştir) ama nerde olduğunu, kimle olduğunu mu bilmiyor? Ve Selim bu gizemin neresinde? .. Sesli düşünüyorum; Selim’in de bir ilgisi var gibi. Mihriban’ın ” Baban seni bununla tanıyacak” sözü sanki 2 tane bebek vardı kolye ayırd ediciydi gibi.. Mihriban’ı hamileyken Kasım’la evlendiriyorlar, Kasım’ın İdris’e yazdığı mektupta bu belirtiliyor, Mihriban bebeği düşük yapsa başkasının bebeğini alsa niye İdris gözünün önündeyken yok yoksul, sevmediği, dayak yediği bir adamla 8 yıl hapis hayatı yaşayıp başkasının çocuğuna annelik yapsın ve çocuğu da sıkı sıkı tembihlesin? Tamam kolyenin gizemi çözülmüyor ama Salih’in Mihriban’ın oğlu olmaması hayatın doğal akışına uymadığı gibi insan doğasına da aykırı. Başkasının çouğunu kolye ile İdris’e götürüp bu ikimizin çocuğu deyip evlenmeye ikna edeceği günü beklerken öldürülmüş oluyor.. Hem de 8 yıl sonra.. Mavi Ev’i Dere’de sanıyordum ama tapusu Çukur tapularının içindeydi, Saadet’le komşulardı, İdris, Saadet’in ailesini tanıyordu, Salih’le berberde karşılaşacak kadar İdris mahalle içinde bir adamdı, arayan Dostlar kahvesinde buluyordu, mahalleliden biriydi. Mihriban, Salih bilinmesin diye özel gayret sarfetmiş, çocuğu tembihlemiş. Evlenmek için çocuğu kullanacak kadın böyle yapmazdı, İdris’e bizzat kendisi kolyeyi gösterip çocuk senden demek istemiş bu fırsatı kollamış ama yakalayamamış ya da Kasım fırsat vermedi.. Mihriban o fırsatı bulsaydı, İdris, hapisteyken doğan oğlunun Selim değil Salih olduğunu anlayacaktı belki?

     • Nur

      Ve ayrıca; İdris, Mihriban ile Melihayı öldürdükten (!) sonra birlikte oluyor ve Mihriban hamile kalıyor, sonra İdris hapse giriyor. Meliha hamileyse bile şayet çocuğu ölmediyse bu Salih olamaz başka biri olmalı. Selim, Salih’ten ay farkı ile büyük. Selim’in Salih’ten büyük olduğunu ilk bölümde İdris-Hale röportajından biliyoruz, o röportajda çocuklar yaş sırası ile gösterildi hem de Salh atlanmadan. Önce Cumali hapishanede sonra Kahraman baloncuya işkence ederken sonra Selim pazar tzgahında ve sonra Salih halısahada Kahraman’ı beklerken, en sonda Yamaç rock barda şarkı söylerken verildi. Mihriban, Sultan’a kucağında Salih’le gittiğinde içerde Selim beşikteydi ve aralarında ay farkı olduğunu ordan anlıyoruz. Meliha ortadan kaldırılıp İdris’in Mihriban’la ilişkisi de ay farkı ile..
      3 kadın ve şimdilik 2 erkek çocuk var.. İlişki kronolojisinde Meliha, Mihriban’dan önce yaş sıralamasında Selim, Salih’ten büyük. İdris kolyeyi Mihriban’a verdiyse önemsiz bir şey Mihriban önem atfetmiş ama İdris için çok önemli bir şey ise o kolye, Meliha’ya verdiğine dair de bir ipucu yok. Kolyeyi Meliha’ya verdi ama Mihriban’ın eline geçti diyeceğimiz en ufak bir sahne gösterilmedi. Bu kolye öyle men’em bir şey ki, Sultan’ın bütün mücevherleri satıldı İdris o kolye de içinde miydi değil miydi derdine düşmedi, emanet kutusunda zaten yok, İdris’in erkek varislerine bırakacağı saatler, tesbihler olan kutunun da içinde yoktu, köşkü boşalttılar İdris bir yere sakladıysa derdine düşmedi, şayet salt manevi değeri olan bir şey dahi olsa İdris kendi elleriyle birine vermiş olmalı. Ya da çok az bir ihtimal ama bu kolyenin varlığından İdris de haberdar değil?

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Meliha ve Mihriban arasında ne kadar zaman olduğunu bilmiyoruz. Mihriban 88 de öldürülüyor. Salih 8 yaşında dedesinin yanına gönderiliyor. Demek ki 80 doğumlu. Meliha İdris’e resim gönderiyor. 79 yılına ait ve henüz hamile değil. Öldürülme olayı ne zaman oldu belli değil. Yani tarihler tutuyor. idris belki ikisini birden idare ediyordu. Biz bunu bilmiyoruz. Zaten elime para geçince ve birde erkeğiz diye anlatıyor. Biz Meliha-Mihriban-idris arasındaki kronolojiyi bilmiyoruz. Sadece tahmin ediyoruz.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Aslında şöyle bir senaryo hatası var. Küçük Salih ve idris sahnesi yazdılar ama bu Salih’in hikayesine uymuyor. Yüzleşmede İdris’in anlattığı cezaevinde çıktığında Gonca’yı soruyor. Öldü diyorlar. Yani İdris’in hikayesine göre İdris cezaevinde çıkarken Mihriban ölmüş ve Salih’in Çukur’dan gitmiş olması lazım. Ya burada İdris’e yalan söylediler. Ya da idris dışardeyken Mihriban öldürüldü ama Sultan ve Paşa flashbacklerinde böyle olmadığını görüyoruz. Mahallesinde biri öldürülüyor ve idris bununla ilgilenmiyor mu? Mihriban gerçekte hamile kalıp çocuğu ölü mü doğurdu? yoksa hiç hamile kalmadı mı? hamile kalıp Salih’i mi doğurdu. Peki salih’in dedesi neden ona piç diyordu. Sonuçta soyadı Helvacıydı. Babası vardı.

     • Agzından yel alsın: İdris’i değil Paşa’yı dövdü. Bak Vartolu’nun intikamını almak Karakuzular!a kısmetmiş

     • DreamyTangerine

      Bölümler yetişmez oldu herhalde 😩

     • valla ben de işleri yetiştiremediğim için anlayabiliyorum 🙂

   • Bu sezon fragmanlar güzel değil zaten

    • Ayla

     Fragman geldi ve benim gözlerim doldu,kaldi ki kolay kolay dolmaz…

  • Ayla

   FRAGMAN Gözlerim dolu dolu izledim fragmani,basrolde Idris ve Selim😢
   Birgül sen ne düsünüyorsun? Valla bu adam Idris in oglu olamaz duygusu gecti aklimdan. NEDEN sevmedi bu oglunu?…

   • Ayla

    FRAGMAN baba ogluna diyor ki verebilecek birseyim kalmadi. Orda dur Idris bey sevgi kaldi,sevgi verebilirsin. Acaba Selim e Sultan istemeden hamile kaldi ve hamileliginde Idris o kadin senin o kadin benim kiristirdi bakiniz Mihriban ,Meliha. Selim ona hep kötü seyler hatirlatti diye mi sevmedi? Ama Selim in ne günahi var babanin uckuru gevsek se…

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Selim’in günahı yok ama insan evladı böyle,kızgınlıklarını , kırgınlıklarını ve öfkelerini yanlış insanlara yönlendiriyorlar.

    • direk twittera yazdığımı kopyalayayım:

     #Çukur’u dikkatli takip edenler kronolojik zamana hakimler. İdris ve Meliha büyük aşkı. İdris kendi cümleleri ile Çukur için Meliha’yı öldürdüm diyor ama eline silah alıp öldürmekten öte Çukur için, Çukur’u seçtiğim için ondan ayrı düştüm demek istiyor Tabii bununla birlikte ortada bir Meliha cenazesi ve onu ‘ölü’ bilen bir Emmi var. Demek ki İdris’in cümlelerine mecazi anlam yüklesek de Meliha’yı ölü bildiği göz ardı etmemiz lazım. Meliha’nın yaşadığını bilen kim? Paşa! Ah Paşa… Yaşayacağı kabir azabını düşünsenize.Paşa’nın işbirlikçisi kim? Sultan! nam-ı diğer Sultan Ana… Anlaşılan o ki Mihriban’dan önce de bir Meliha krizi yaşanmış ve bu krize çözüm bulmuş bu iki kafadar…Gelelim kronolojiye: Mihriban Sultan’ın kapısına dayandığında Selim beşikteydi. Mihriban’da Meliha’nın açtığı yaraya merhem olan bir kadın olduğuna göre İdris için, demek ki zamanlama olarak Selim’in varlığı = Meliha dönemi. Demek ki Meliha ile İdris arasındaki engel Selim

     • Ayla

      Evet aynen öyle bende öyle düsünüyorum artik.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Yalnız, İdris manevi olarak değil gerçekten Meliha’yı öldürüyor. Aliço, sihirbaz adamla konuşurken adam, İdris’in Meliha’yı vurduğunu söylüyor. Burda tasarlayarak adam öldürmekten ziyade, tartışma sırasında gelişen bir öldürme olayı var bence..

     • I ıh, katılmıyorum. Yani şöyle İdris mecazi anlamda öldürüyor. Sonra öldü diyorlar ona- O dönemde İdris yine hapiste çünkü fotoğraf var gönderilmiş ona… İdris’İn onu İdris öldürdü dedikodusundan haberi bile olmayabilir.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Daha önce de yazmıştım. Sultan Selim’den hamile olduğu için Meliha’yı bırakmak zorunda kaldı.Bu yüzden onu istemedi. Dikkat edersen soru beni neden sevmedin değil, neden istemedin. Fragmanı bende çok sevdim.. Zaten bu sahnelerin hatrına diziyi izlemeyi bırakmıyorum..

 • SuperBirne

  Selam! 🙋‍♀️ Ellerine saglik, Asli!

  Son iki bölüm maalesef kötülük bakimindan birbiriyle yarisir. Son bölümün bir öncekine göre tek güzel yani, Yamac-Salih sahneleriydi. Söyle ki, bölüm bir sekilde akip gidiyor. Izlerken sikildigimi söyleyemem; cünkü her bir sahne, kendi icinde degerlendirildiginde fena degil; fakat sorun da tam olarak bu. Parcalar bütünden bagimsiz gibi. Konu ne, bilmiyorum. Tabii ki paralel ilerleyen (ama ilerleyemeyen) birden chok konu var; ama hikayede bir ana cizginin olmasi gerekmiyor mu? Ben o ana cizgiyi yakalayamiyorum. Belki de chok fazla konu vardir, bilemiyorum. Hatta o kadar fazla ki, hepsine ya da birchoguna her bölümde deginmek mümkün olmuyor. Belki de kopukluklarin sebebi budur. Mesela bir önceki bölümde önümüze Meliha bombasi atildi ve bu bölüm Meliha’dan eser yok. Hatta baska bir konu daha acildi: Alico’nun gecmisi (rüyasinda sayiklamasini ona yoruyorum). Belki de birbiriyle iliskilidir bu iki konu; fakat senarist, hikayesini anlatirken izleyici icin ardinda kirintilar birakmalidir ki merakimiz diri kalsin (Ac kalmayalim; ama doymayalim da…). O kirintilar sayesinde bizim yavas yavas o baglatilari cözmemis lazim; ama aciz ac!! 😂

  Meke’ye de sen ne ayaksin ya demek istiyorum. O kadar itici ki… Celasun’un dramina da fazla maruz kaliyoruz maalesef 😒 Ne dövüs sahneleri beni etkiledi ne de Celasun’un gördügü halisünasyonlar… Üzgünüm… 😑 Aksin’a da chok üzüldük, tamam; ama yeter bence…

  Hakkini yemeyelim, Cumali ile Ceto’nun karsilasma sahnesi güzeldi 😂 Ikisinin suratindaki ifade… 😂

  • Buke Oguz

   Selam :)))
   Son bölüm Yamaç Cumali konuşmaları, Yamaç Salih sahnelerinin tümü, ( Medetli, Metinli Kemalli) hepsi ayrı ayrı güzeldi. Ben aşağıda da yazdım Celasun’un evdeki ağlama sahnesi ve kavga sırasındaki hayallerini
   beğendim. Kubilay Aka duygularını geçirebildi bana. Kavga sırasında o hayaller olmasa sahneden sıkılırdım kesinlikle…
   Cumali ve Cetonun birbirlerini gördükleri andaki tepkileri çok iyiydi ve kavga sahneleri tabiii…
   Dediğin gibi sahneleri bireysel olarak izleyince hepsi güzel ama bütünde ana konudan çok kopuğuz. Çukuru geri almak için çıktık yola ama Çukur sınırına bile doğru dürüst giremedik daha.. Uyuşturucu işinde ilk etabı Karakuzular kazandı bizimkiler karşı atak yapacak derken, Afgan başımıza bela oldu ve Cumaliyi kaçırdı. Bu bolum Cumaliyi kurtarmak için Seyfettin Kadı’yı öldürme planıyla geçti … Sonuç Cumali kendini kurtardı gibi ama Vartolu ve Medet şimdi Afgan’ın elinde… Yamaç şimdi ikisi için taktı kulaklığı…
   Bu hafta sadece Vartolu Medet kurtarılmasını izlemeyiz inşallah ve Çukuru alma süreci baslar bölüm ortası yada sonu itibariyle diye umuyorum.

   • Aaa Buke ciddi ciddi bölümü beğenmiş. Merakla aşağıdaki ana yoruma doğru iniyorum.

    • Buke Oguz

     Geçen haftadan daha iyiydi kesiblie canim. Ama eksikler çok tabi :))

  • Hoşgeldin <3… Her yorumun altına yazıcam – kendime yandaş arıyoruım ^^ Seni fazla sayıda babamın oğlu rahatsız etmiyor mu?

   • SuperBirne

    Hahaha 😂 “Babamin oglu” hic dikkatimi cekmedi desem?! 🙄 Vartolu onu alayci bir sekilde, matrak gecmek icin söylüyor diye yorumladim. Bunun disinda hicbir anlam yüklememistim 😌😇

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  İzlediğim bölüme göre önümüzdeki bölümle ilgili tahminlerimi yazayım. Öncelikle V.’nun orda ipe asılı olarak kalacağını düşünmüyorum. Afganistan geçmişi olan ve insanların dilinden anlama özelliğinden dolayı Afganlı adamla bir şekilde anlaşacağını düşünüyorum. Çukur’u geri almak için maddi anlamda güçlü olan birilerinden yardım almaları gerekir. (Baykal ve oğulları gibi) Cumali büyük ihtimal oradan kurtulacak ama Çeto’yu esir alırlar mı bilmiyorum. Kaçırılan çocuk , Saadetle aynı ortamda. Cumali ve Yamaç çocuğu kurtarmak için birşeyler yapacaklardır. Büyük ihtimal Cumali’nin bildiği evin gizli bir girişi olabilir. Ya da Çeto esir alınmışsa takas yapılabilinir. Ama çocuğun o evde olması nedeniyle bu bölüm bence Saadet’in hayatta olduğunu öğrenecekler gibi geliyor. Saadet’i ordan kurtarabilirler. Bu bölüm idris-Selim ve Meliha ile ilgili sahneler izleriz diyorum.(Geçen bölüm söylemiştim ama tutmamıştı.)

  Yukarıda yazarken aklıma geldi. Aile bu kadar birbirinden kopukken belki onları biraraya getirecek olan şey Saadet olacaktır. Eğer Saadet oradan kurtarılırsa hep beraber İdris’i görmeye gidebilirler. İdris’in doğacak torunu nedeniyle yaşadıklarını çabuk atlattığını ve umut ile ilgili konuşmalarını hatırlayınca neden olmasın. Senaryo böyle yazılırsa gerçekten biraraya gelmelerini beklemeye değer olacaktır. Ama yazılırsa..(aslında başka şeyler yazacaktım ama unuttum.Yazdıklarım sonra parça parça oluyor)

  • Buke Oguz

   Ay inşallah öğrenirler artık Saadet’in orada olduğunu. Ve Saadet vesilesiyle ailenin bir araya gelmesi fikrini çok beğendim:)))
   Oğulları gitmese bile Saadet gider torununu dedesine gösterir mutlaka.. Bu durumda Saadet hepsini ikna edebilir 👏👏

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Yamaç gidecekti, Saadet kurtulursa Salih’te gider onunla beraber. Bilmiyorum ama İdris o konuşmayı boşuna yapmadı. Salih ve Saadet’in hayatta olması yaşadığı olayları daha kolay atlatmasına neden oldu.

    • Buke Oguz

     Evet aynı fikirdeyim. Idris oğulları hayatta olsun mutlu olsun da kendinden uzak olsun razı şu anda… Umut bebek tüm aileye umut olacak inşallah. ( izleyiciler bebeğin adını Umut koydu bile bakalım senarist de aynı düşüncede olacak mi?)
     Evet Yamaç Alico’ya birlikte gidelim bit gün demişti.

  • Nur

   Vartolu ve Medet’in göğsünden asılması acaba izlenceli olsun diye miydi yoksa Medet’in Akciğerlerinde sorun var ve o şekilde asılı olması hayati tehdittir, bir amaca hizmet için mi böyle asıldılar? Mesela Medet’in ağırlaşıp hayatını kaybetmesi?
   Bu ara Yamaç’ın ‘Abi’deme konusunu düşünüyorum, önce çok sevinmiştim ama şimdi pek hayra yormuyorum bu gidişatı. Sezon sonu dururken daha sezon başında nerden icap etti? Bu Abi sözü ikisinden birinin son nefesi gibi bir anda söylenir, Medet’in hastalığından bahsedildiğine göre Salih ve Medet hayatlarını kaybedebilirler mi? Zaten temenni etmem böyle bir şeyi ama abi meselesi bir yere gidiyor, hayırlısıyla.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Sanmam.. Sezon sonu çok geç olurdu. Salih ve Medet hayatını kaybetse bu sözü o zamana saklarlardı.

   • Buke Oguz

    Yamaç abim diyemedi zaten. Kardeşim diyebildi. Daha uzun süre de abi diyemeyecektir.
    Kötü sonlu bir senaryo yazilacaksa iki ihtimalde bu abi lafını duyabiliriz.
    1.Ya Yamaç Salih’in hayatını kurtarırken abi diye bağıracak ve Salih’in kollarında ölecek. 2.Ya da Salih vurulacak ve ölürken son duyduğu kelime Yamaç’ın dudaklarından dökülen “abi” olacak.
    Tabi mutlu bir anlarında da gelebilir Yamaçtan Salih’e bir “abi” hitabı ama ona senaryo uyduramıyorum şu an 😂😂

    • Nur

     Kardeşim demesi Abi demesine hazırlık zaten, valla Gora filmindeki gibi ‘Bir cisim yaklaşıyor’ Yamaç’ın abi dediği sahneyi ölüsüz atlatırsak bizden iyisi yok:) Yaralı falan zaten takmıyorum ama gerçekten oyuncunun ya da bu tahminde Medet de olduğu için oyuncuların anlaşması bu sezon için sınırlı sayıda bölüm ise??

     • Buke Oguz

      Aynen ölüsüz olması temennim tabi.. Ölü olacaksa da ölenin son sözü yada ölenin son duyduğu söz “abi” olmasın yani… Ama yeşilçam kavuşmalarından esinlenilirse abi mutsuz sonla birlikte gelir :((
      Öyle bir durumda erken veda görebiliriz tabi.. Ama Medet’in acısını yaşayan Salih’i teselli etmek isteyen Yamaçtan abi sözü gelmesi için daha erken sanki

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Sezon sonuna kadar vartolu ölmesinde..

    • Ayla

     Yaw öldürmeyin Salihi mi finalden önce:((

     • Buke Oguz

      Finalde ölecek ya Salih ya Yamaç

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Ağlarım ama ben..

     • Buke Oguz

      ilk sezondan beri finalde biri ölecekse o Yamaç olacak diye hissediyorum. Salih ve Saadet mutlu olacaklar gibi geliyor. Çukuru Selim Salih idare edecek gibi… Ama senarist ne düşünüyor ? Yoksa Selim ve Salih ölecek Yamaç mi yaşayacak?

     • Ölen biri olursa bu Salih olur. Karma!

     • Yahu demincek instagramda Hayat Şarkısında Kerim’in Bahar’ın elini tuttuğu sahneye denk geldim. Bi ağla… bi ağlaa… (tamam abarttım, gözlerim doldu)

    • Bende ablama kardeşim derim ama :)))

     • Buke Oguz

      Doğrudur ben abla diyorum ablama :))
      Abi dediği daha özel bir sahne olacak diye umuyorum ben.
      Kardeşim herkese deniyor da abi yada abla demek kabullenmeyi ifade ediyor sanki… Abi dediği gün Yamaç Salih’i Kahraman’a rağmen kabul etmiş olacak…

     • Ha normalde abla derim. Ama biri bu kim derse kardeşim derim.

   • Vallahi yazıda da yazdım. kardeşim’e giden yolu hiç sevmedim!

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Bu bölüm KK hakkında yeni şeyler de öğrendik. Mahsun ve Çeto en az 15 yaşından beri beraberlermiş. Bana sanki yurtta büyümüş gibi geldiler. Doktor’un parmağında da KK işareti olan yüzük vardı. Bu da KK sadece sokak çocuklarından olmadığını gösteriyor. Büyük ihtimal bu doktorun okuması anlamında maddi yardımlar yapmışlardır. Acaba arkalarında kim var:)) . Çeto’nun bir sözü dikkatimi çekti. Ben önce uzun uzun konuşur, sonra yaparım dedi. Nedense bu bana Çukur’un alınması ile ilgili ipucu gibi geldi.

   • Ayla

    Doktorda o yüzügü gördügümde iste koca hastaneyi ve personali satin almislar diye düsündüm. Yani doktorlari,hemsireleri KK lar okuttu oraya yerlestirdi diye düsünmemistim.

    • Buke Oguz

     Ben de heryeri ele geçirmişler diye düşündüm. Geçen sezon Baykalın adamları her yerdeydi. Şimdi Kuzuların

  • Ayla

   Güzel makul teoriler. Senin Idris Selim ve Meliha sahne istegin hic bitmeyecek zaten taki olana kadar:)) Ama ben Meliha ya daha cok var gibi hissediyorum:(
   Saadet nasil kurtulacak? Yamac kizi ölü biliyor Salih ne olarak bildigini anlayana askolsun:)

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Çocuk’u baksın diye Saadet’in yanına indirirlerse, çocuk kurtulursa hamile bir kadından bahsederse onun Saadet olduğu anlaşılır. Ya da eve girerlerse onu görebilirler.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Bence bir kaç bölüme kadar Meliha ile ilgili gelişme olacak. Hep savunduğum birşey vardı. Salih ve idris yakınlaşacak ama Meliha olayı nedeniyle uzaklaşacak diye. Geçen sezon sadece V. idris’in oğlu olduğunu biliyordu ,diğerleri bilmiyordu. Bu yüzden izlenilesi güzel sahneler çıkıyordu. Bence bu sezon Vartolu dışında başkaları bu gerçeği bilecek, V. bilmeyecek. Ona göre güzel sahneler yazılacak. Mesele kolye nedeniyle gerçeği öğrenen idris bunu Salih’e söyleyemez. Kasım annesini öldürdü diye kin duyan Salih, İdris’in kendi annesini öldürmek istemesine nasıl tepki verir. Senarist ben olsaydım ne hikayeler çıkartırdım.

    • Ayla

     Bakalim senarist Meliha yi Salih in annesi olarak görüyor mu iste asil mesele bu:))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Görüyor, görüyor :))

     • Ayla

      Bence Horzum un kafasi karisik Meliha konusunda ondan kadini geri tutuyor,senin gibi izliyecilerin yolundan mi gitsin Salih i oglu yapsin yoksa baska birsey mi:))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bence oynayacak kadın oyuncuyu daha bulamadılar. O yüzden zorlanıyorlar.

     • flaschback olsa elimizde biri var :))) Kızın sesi de çok güzel. Darısı Başımıza da bir şarkı söyledi…

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Ben o kızı çok beğeniyordum. Konuşmasını filan, oynar mı acaba?

     • oynar tabiii… karakterin devamı.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bence Meliha konusunda kafası karışık değil. Biz kolye nedeni ile Meliha ile bağlantı kuruyoruz. Bunu bize verende Horzum. Bu sene kolye özellikle daha ön planda. Bu da düşüncemizi pekiştiriyor.

     • Bu arada çakal senarist.Kolye M.
      M – ihriban ;
      M-eliha…

      Yap Meliha’yı Zeliha… Yooook. ilaa kafa bulandıracak.

     • Aşağıda da yazmış Birgül, bence de Senaristin kafası Meliha için karışık değil. Ama bildiğini okuyacak :))))))))))))
      Ama kolye! nin bağlanması için Salih’in Meliha’nın oğlu olması şart.

  • Çocuğun saadetin yanında olduğunu nerden çıkarttın?

   • Ay, tamam ya… Aynı evde yani. 🙂 İlahi ben. Bi de diyorum ki çocuğu bodruma gizlemediler ki…

 • Ahmet Adar

  Güsel yorumların için teşekkürler.Ben Afgan Aşiret reislerinin kendilerini tanıtmalarını,ne istediklerini anlatma biçimlerine ,sabırlarına bayıldım.Bu karekterlerin Tasviri Gökhan beyin yadsınamas başarısıdır.Ayşe-Çeto ilişkisini merak ediyorum.Karacanın Akşın-Calasun aşkında rolü ne ollacak acaba,Yıldıs-Cumali ilşkisi de ilgimi çekiyor.Mahsunun ev sahibine yaptıklarına şaşırdım.Çok gerçek dışıydı.Derenin Sena kıskançlıüı,ego sorunları bakalım ne böyutlarda ve Sena_Yamaç ilişkisine ne gibi kötülükler getirecek.

  • Nur

   Afganlıların takdimlerine ben de bayıldım ve sanırım toplumda yer buldu. Dün pencerem açık dışarda 10-12 yaşlarında çocuklar oyun oynuyorlardı Afgan takdimi yapıyorlardı:)

   Karaca’yı 4 gözle bekledim hiç bir işlev verilmemiş evin içinde bir kız, inşallah onunla ilgili üçgen kenarı olma dışında bir açılım vardır.

   Yıldız, sanırım izleyicide çok ters tepti, sanırım baya baya ters tepti..

   • Karaca’yı oynayan Kızçe ne güzel zayıflamış. Alakasız ama aklıma geldi 🙂

    • Nur

     Öyle mi, farketmedim. Ben o kızın yüzünü çok beğeniyorum vücudu da çıtı pıtı, petite. Kilosunu farketmemişim.

  • Buke Oguz

   Yıldız ve Cumali’yi ben de merak ediyorum. Ayşe Ceto’yu çok merak etmiyorum ama eğer sonunda Ayşe Saadeti görecekse izlerim kabulum.
   Karacanın aklı hala Celasun’da gibi hissettim ve bu hiç hoşuma gitmedi.
   Bir de Ayşe ve Karaca düğündeki saldırıdan hiç etkilenmemiş gibi duruyorlar bu da ilginç. Herkesi az çok dağılmış gördük ama ikisinde tık yok.

  • Hoşgeldiniz… Aşiret reislerini ben de sevdim :)) Güzel bağladılar iki karakteri üstelik :))) Yamaç’ın Afgan takilidine başlayıp Salih’in bitirmesine dikkat etttiniz mi? :)))
   Mahsun’un ev sahibine yaptıkları derken? geçen bölümdeki değil mi? Deren ciddi ciddi Sena’yı kıskanıyor evet. Of aman eksik kalsın…

   • Ayla

    Aşiret maşiret of hic sevmem. Kuzum Deren in Sena yi kiskandigina nerden cikardim? Deren in Yamac ta gözümü var ki?

   • Ahmet Adar

    evet,yamaç ve salihin afgan taklitlri güseldi.Haklısın ,Mahsunun ev sahibine yaptıkları geçen bölümdeydi.Bu bölümden aklımda çok şey kalmadıysa,demek ki!!

 • Nur

  Aşağıya bıçaklı düelloda Celasun’un karşısında Yamaç ya da Cumali olmalıydı yazmıştım, düşününce Yamaç’ın bıçak kullanması hususunda hafızam beni yanılttı galiba. ilk sezonda Celasun’u cezalandıran Yamaç Celasunla dövüşmüş ve yenmişti ama o kavgada sanırım Celasun’da bıçak vardı Yamaç’ta yoktu.. Cumali’nin bıçak kullandığını zaten gördük, Vartolu kullanmıyor Celasun’a böyle bir sahne Cumali ile olabilirdi hadi Cumali olmadı Mahsun’la çok güzel olurdu. Mahsun sonuçta sokaktan, bıçak kullanıyordur. Vartoli Kaçak’tan olduğu için zaten yakın dövüş ve bıçak gibi şeyleri bilmiyor işi silahla olmuş. Mahsun’la Celo düellosu hem çok heyecanlı hem de her iki taraf için dramatik olurdu. Mahsun’un bir yerde durma noktası var çünki, Çeto’nun öyle bir noktası var mı yok mu bilmiyoruz, şimdilik yok gibi de duruyor.

  • Çeto’da ‘durma noktası’ kesin yok!

   • Nur

    Evet, bence de yok.

 • Buke Oguz

  Salih ve Yamaç arasında geçen “Sen de çocukken uyudun mu koynunda pederin ” konuşması da güzeldi. Salih merak ediyor kardeşlerinin babalarıyla ilişkileri nasıldı diye. Haklı da. Yıllarca kendisine vermediği sevgiyi diğer çocuklarına verdi diye nefret etti belki de onlardan. Babasıyla kendi yasayamadigi aile ortamını onlar yaşadı.
  Şimdi kardeşlerini tanıdıkça kardeşlerinin gözünden babasını da görmüş oluyor. Kardeşlerine de sevgisini göstermeyen bir adam olduğunu anlıyor yavaş yavaş. Yamaç’ın oradaki buruk gülümsemesi, “Idris Kocovalı’dan bahsediyoruz ” demesi ne kadar acı aslında. 1.sezonla paralel olan böyle sahneleri seviyorum. 32.bölümde uyuyan Selim’in baş ucunda Yamaç çocukken aralarında geçen konuşmayı hatırlamıştı. “Babam hiç başını oksadı mı abi” diye sormuştu Selim’e. Selim de hayır deyip nerden çıkardığını sorunca Yamaç anlatmıştı. Selim de “onun babası Idris Kocovali değil ” gibi bir cümle kurmuştu.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   İzlediğim Vartolu’nun kardeşlerini kıskandığını, onların babası ile yaşadığı için nefret ettiğini görmedim. Sadece kendi ve annesinin hayatının intikamını almak istedi. Tek motivasyonu intikamdı. İlk bölümü birkez izledim. Kahraman ve Vartolu sahnelerinde hatırladığım Kahraman’ın Vartolu’ya üsten bakması ve davranması vardı. Belki böyle davranmasa, salih bu kadar kolay ölüm emri vermezdi.

   • Buke Oguz

    Evet kıskançlık duygusu daha baskın dogru. Kahraman ile bildiğim kadarı ile iki sahneleri oldu net hatırlayamadığım için bir şey diyemeyeceğim Kahraman’ın tavrı ile ilgili ama hem babasının hem de babasının ölüm emrini aynı anda , üstelik hiç tereddüt etmeden verdi. Dediğin gibi intikam odaklı geldi ailesini babasını tanımak gibi bir niyeti yoktu. Uyuşturucu işine tamam deseler de sonuç değişmeyecekti belki.

   • Ayla

    Son cümle Birgül Vartolu karekterini sevdiginden onu savunuyor :))

    • Buke Oguz

     Ben de seviyorum Vartolu’yu ama bir tek Kahraman konusunda savunamıyorum O’nu.:))

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Kahraman’ı öldürmesini savunmuyorum. Ama Salih açısından bakınca ,Kahramaın’ı gördüğü şekli anlatıyorum. Ama işin gerçeği babasını ve Yamaç’ı da ilk bölümlerde öldürmek istemişti. Teorim boşa çıkıyor:))

 • Buke Oguz

  Celasun Medet kavgasında Celasun’un iç çatışmasını izlemeyi sevdim ben. Yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide , sahip oldukları ve kaybettikleri arasında secim yapma ve hayattakilerin yaninda kalmayi tercih etmesi güzel işlenmişti.
  Keşke Celasun’a yazdığı kadar Salih’e Selim’e Yamac’a hatta Cumali’ye de yazsa biraz Gökhan Bey iç çatışma sahnesi.
  Onun dışındaki araba sahneleri falan çok da gerekli değildi, olmasa da olurdu. Orada da kuzuların kuralları biraz gösterildi. Çukurda da dışarıda da silah taşımak ve anladığım kadarı ile kavga etmeleri yasak. Kavganın niye yasak olduğunu tam çözemedim. Yani karakuzularin istediği çukur halkı birbiri ile çatışsın, birbirini satsın değil miydi?
  Kuzular ve Aliço’nun eş zamanlı olarak Ceto ve Cumalinin kaldığı yeri aradıkları sahnede kuzular değil de Çukur’un gençleri arıyor gibi hisse kapıldım.Cukurdaki eski arama sahnelerini anımsattı bana.
  Karaca Celasun ve Aksin’in evde kalmasını sırf Celasun a yakın olmak için mi istiyor yoksa bana mı öyle geldi. Bu gercekse eger hiç hoşuma gitmedi.
  Hatice de aklını kaçırıyor yavaş yavaş… Önce nerede olduğunu bilmemesi, yangını öğrenince delirmesi, yanan evden çocuklarına ait ufak bir esya araması, dönüşte Celasun’un lavaboda ağlaması güzel sahneydi. Haticenin Aksın’a davranışını sevmiyorum ama evlat kaybetmiş bir anne olduğunu düşününce çok kizmamaya çalışıyorum çünkü evlat acısı hicbir şeye benzemez derler…
  Cumali Ceto karşılaşması ve kavgası da cok iyiydi.. Birbirlerini tanıyıp tanımayacaklarını merak ediyorum tanıyorlarmiş. Hoş bu şişmanlığın geçmişi 11 yıl öncesine dayanıyorsa tanışmaları normal, öyle olmasa bile dışarıda olduğu sürede Ceto’yi bir şekilde takibe almıştır Cumali…
  Cumali Yamaç süpermen muhabbetini de sevdim ve çok güldüm.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Ben mi yanlış hatırlıyorum ama Mahsun’a mayınlı tuzakta Çeto ile görüntülü konuşma yapılmadı mı? Ben oradan tanıyacağını çkardım. Ya da çukurda avlanırken görmüş olabilir.

   • Buke Oguz

    Selam. Yamaç ve Ceto görüntülü konuşurken Cumali uzaklaşmıştı yanlış hatirlamıyorsam silahları toplamaya gitmişti . Ceto sadece Yamaç’ı gördü. Kuzuları avlayan Cumali mutlaka Çeto’yu görmüştür bence de.

   • Nur

    Kuzuları avlarken mahallenin liderlerini takip edip tanıması çok normal ama oraya 3-4 saniyelik gördüğüne dair flashback konmalıydı. Bir de; mahalleyi hiç gözönünde olmayan Çeto’yu tanıyacak kadar izlemiş mahallenin meydanında her gece müşteri alan Yıldız’ı görmemiş?

   • Aaa doğru 🙂 Görüntülü konuşma

  • Nur

   Celasun’un iç çatışması ne için ve niye Meke ile? Yamaç ile olsaydı o sahne ya da Cumali ile.. Ve ne işimize yarayacak? Sahne güzeldi ama ben bunu niye seyredeyim ki deyip ara ara sahne değişti mi diye kontrol ederek fırsattan istifade başka bir işle ilgilendim zaten Celo-Meke kapışması baydı beni baydı, tek sevindiğim inşallah o kapışma bitmiştir de bir daha izlemeyiz karşılıklı.

   • Buke Oguz

    Ben de ilk başta sahne baslasidinda ikisinin kavgası yerine Cumali Ceto sahnesine dönsün istedim. Ta ki bilye düşüp de Celasun kardeşinin hayalini görene kadar. O an çekti sahne beni ve kalanını gözümü kirpmadan izledim.
    Neden Meke ile olduğu konusunda ise su an ne Yamaç ne Cumali ile bir iletişimi var ki Yamaç Çukuru geri almak istediğinde O’na duygularını anlatmıştı zaten. Burada bir tek sebebini bilmediğimiz bir Meke Celasun çekişmesi izliyoruz. O nedenle sahne ikisi arasında geçiyor. Bu kavga ölümle bitecekti çünkü Meke’nin durmaya niyeti yoktu. Ama Celasun pes ettiğini gösteren hareketle yaşam ile ölüm arasında tercih yaptı. Bu sebeple ilgimi çekti benim.

    • Ayla

     Celasun Meke dögüs sahnesini sevebilmek icin Celasun u sevmek gerekiyor. Ehh bende o yok,hatta Celasun un rolünün bu kadar arttirilmasindan da rahatsizim. Bir sezon daha dizi uzarsa basrol karekterlerden biri ölür Celaun u oynayan oyuncu kesin basrole tirmanir gözüyle bakiyorum. O ölüler diriler sahnesinde cok sıkıldım cok,Asli zaman tutmus 8 dakika adeta zaman doldurmak icin yazilmis:(

     • Buke Oguz

      Ben Celasun’u öyle aman aman sevmiyorum ama senarist diğer karakterlere değil Celasun’a yazıyor duygularını gösterdiği sahneleri.
      Sanırım dizide karakterlerin iç dünyaları ve duygularına inildigi sahnelere hasret kaldım . Ondan hoşuma gitti.
      Vartolu’nun depodaki sahnesi ve Selimin babasının kapısında önce dayak ardından bir bardak çay içerken ağladığı gibi…
      Senariste sesleneyim bari karakterlerin duygularını versin bize biraz… Sadece güldürmek olmasın ana karakterlerin görevi, azcik ne hissettiklerini anlayıp duygulanalim da :)))

     • pride&prejudice

      ben Salih/Vartolu ve Medet, Yamac repliklerindeki esprileri seviyorum bence iyi oluyor bu tarz replikler Cukur u bayagi bastan seyretmeye baslayanlari gormeye basladim sosyal medyada bir merak var … ama eski takipcileri memnun degil ama;)

     • İnce espriler var. Kabul. Güzeller de… Ama çok var!. Gülümsetiyor mu? Evet. Ama çok var!

      :))

     • hem de kesintisiz… Yahu biz İdris Baba – Salih yüzleşmesini kesintili izledik !

    • Nur

     Celasun’a iç hesaplaşma ve gerçekleriyle yüzleşme sahnesi yazılacaksa ve bu bıçaklı düello esnasında olacaksa bu sahne daha vurucu bir rakibe bekletilmeliydi o yüzden Cumali ya da Mahsun olabilirdi karşısında diye yazdım hatta Akın için bile bekletilebilirdi bu sahne. Meke ile ‘İt Dalaşı’nın devamı niteliğindeydi o yüzden bana duygu vermedi baştan reddettim bir anlamda.

     • Buke Oguz

      Orası doğru ama senaristin takdiri işte.. Ben de sanırım dizide duyguları açık açık gösterilen tek karakter Celasun olduğu için sevdim sahneyi.

     • Ayla

      Bak bu yazdigin dogru Kubilay Aka duygularini gösterebiliyor bu sezon icin Erkan ve Aras icin gösterebiliyorlar diyemiyecegim…

     • Buke Oguz

      O nedenle duygularını gösterdikleri sahneler istiyorum :))) Yamaç Salih’e göre daha çok hissettirdi bu bölüm duygularını Saadet sahnesinde. Kahraman kısmında da iyiydiler. Ama daha iyi, duygularını izleyiciye geçirebilecekleri sahneler yazılabilir bence.

   • amin!

  • Ayla

   Ben Seyfettin tekerlemesi basladiginda sesli olarak len senarist mahsus sinirlerimizi ziplatmak icin bu cümleleri yaziyorsun dedim:)) Bu arada Gözde den haberin var mi?
   Bize daha önce Cumali Ceto birbirini gördüler diye bir bilgi,flashback verilmedi ama gördük ki taniyorlarmis. 11 yil icerde yatan bir adamin Ceto yu nasil tanidigini göstermelerini istiyorum sahsen ben.
   Gecen sezon aile aile diye diye bir hal oldular,defalarca bu izliyecinin gözüne sokuldu. Hal böyleyken taramadan 4 ay gectigine göre Yamac ta,Celasun da,Kemal ve abiside Idris i görmeye gitmeliydiler. Yamac gitmeyi birak anne babayi agzina almiyor,Selim gibi uzaktan olsa bile izlemiyor.
   Salih bu bölüm Sadisin den dogacak cocugundan bahsetti ama gecen sezon gibi duygu dolu bahsetmedi. Gözden Irak olan gönülden Irak olur gibi Salih e uydu.
   Cukur disinda silahli adamlarin rahatca dolasmalari hadi canim sende dedirtmeye basladi. Diziyi seviyorum diye her mantiksizliga bir kilif bulmayacagim ben.
   Yok Lunaparki kapattilar,yok Kemal in Metin in Idris e gitmemeleri yanlis degil i
   Hatta ben Cumali nin gitmemesini bile dogru bulmuyorum beni ölü biliyorlar zaten o ne ala. Aile demek bu degil,baban zaten yakin dostunu,gelinini bir torununu,berberini kaybetmis. Cik babanin karsisina baba ben yasiyorum ve cukur icin savas veriyorum diye sevindir yasli insanlari.

   • Buke Oguz

    Selam Ayla:)) Gözde rahatsız hastanede dünden beri gözetim altında. Mesajlasiyoruz daha iyi ama en az 3 gün kalacaksın demiş doktor.
    Aile kısmına katılıyorum. Kimsenin kimseyi sormaması, aramaması mantıklı değil. Hep dedik ya Idris Kocovali için aile demek Çukur demek. Onun tek ailesi Çukur diye… Oğullarının arayı1p sormaması Cukur’dan bir tek Aliço’nun merak edip gitmesi Kocovalilarin aile bağlarının çok güçlü olmadığını gösteriyor zaten.. Ama Çukur da çabuk vazgeçti Idris’ten o ayrı…
    Silahlarla ilgili söylediklerine de aynen katılıyorum.

    • Ayla

     Gözde ye selamlarimi ve gecmis olsun dileklerimi ilet lütfen.

     • Buke Oguz

      Tabi ki canim iletirim :))

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Gözdeye selamlarımızı ve iyi dileklerimizi söylersen seviniriz.

     • Buke Oguz

      Soylerim tabi :))

    • Nur

     Gözde’ye çok geçmiş olsun. En kısa zamanda iyileşmesini temenni ederim.

     • Buke Oguz

      Sağol canim iletirim Gözde’ye.:))

     • Ayla

      Oh oh cok selam var dizikolik kizimiza:))
      Kimbilir yerinde duramiyordur akli burada ve dizilerindedir ama abla nasihati saglik herseyden ama herseyden önemli…

     • Buke Oguz

      Evet bloğa uğrayamadım diye dertleniyordu sabah. Bugün BZÇ yi de izleyemeyeceğim diyordu. :))) Bu hafta BZÇ yazısıni yazamsyabilir diye hayıflandı sanırım:((
      Ben de ona sağlığına kavuştuktan sonra açığı kapatırsın yazdım:)))

    • pride&prejudice

     cok agir bir antibiotik aliyordu iyi gelmemis mi? yan etkileri mi cikti acaba cok uzuldum…

     • Buke Oguz

      Önceki gece yine nefes almakta zorlanıyordu bir de öksürük krizi vardı. Dün sabah hastanede astım atağı geçirmişsin demiş doktor. Testlerde de bazı değerleri düşük çıkınca yatırmışlar. En az 3 gün gözetim demiş doktor.

     • pride&prejudice

      eyvah uyarmistim ben kendisini benim oglum o antibiotik yuzunden hastanelik oldu! cok uzuldum simdi:(((

     • Buke Oguz

      Neyse ki daha iyi şimdi. Insallah bir iki güne toparlar 🙂

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Hangi hastanede yatıyor?

     • Buke Oguz

      Süreyyapaşa Göğüs hastalıklarında yatıyor canim.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Teşekkürler canım..

     • aa hangisi ben de oldum bir kere antibiyotikten hastanelik… Hatta az daha açık kalp ameliyatı yapacaktı Özel Bodrum Hastanesi!!!!

     • pride&prejudice

      Klacid

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Dizinin bu sene en eksik yönlerinden biri de karakterlerin duygularına yer vermemesi. Yukarı’da yazdığın Salih’in Saadet ve oğlundan bahsetmesi örneği. Duygusuz gelmiş bir çok izleyiciye. Neden acaba? Salih burada acıyı mı yok sayıyor? Onların başına gelenlerden kendini mi sorumlu tutuyor? Umudu mu yok? Yaptıklarının cezası olarak hayatta en sevdiği kadını ve oğlunu kaybetmek olduğunu mu düşünüyor? Onu acılar içinde gördüğümüz son sahne Kahraman’a saldırı sırasında olaylarla ilişkisi olmayan masum bir anne ve oğulun öldüğünü öğrenmesiydi. Acaba Saadet ve oğlunun ölümünü bunun diyeti olarak görüp ,bunu içsel olarak kabul etti mi? İşte biz bunları anlatacak ipuçlarını görmüyoruz. Salih duygu aktarımını çok iyi veren karakter. Vartolu ölümden korkmuyor ama aynı zamanda hayata tutunma hırsı çok yüksek biri. Yamaç’ın kendi ile ilgili duygularını öğrenmek ve duymak istiyor.İzlerken eleştiriyoruz, Vartolu’nun bunu dile getirmesi duyguyu öldürüyor diye. Belki orda verilmek istenen şey, Yamaç’ın bunu dile getirmesi değil, Salih’in bunu duymaya, bir şeylere tutunmaya çok ihtiyaçı olmasıydı. Dediğim gibi ne yaşıyor olursa olsun, vartolu hayata tırnakları ile tutunmuş biri.

    • Ayla

     Tamam haklisin ama asagida Buke ye yazdim Kubilay Aka duygularini bu sezon cok iyi belli ediyor,oyuncuyu karekteri sevmesemde banyodaydi sanirsam cömelip caresizce agladigi sahnede empati yapabildim.
     Ama bu sezon duyguyu ,duygusalligi gecirme konusunda Erkan da Aras da bu sezon biraz zayif buldum. Iste yine oraya geldik senaristin sucumu duygusu yüksek sahneler yazmiyor oyuncunun mu?:)))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bence senarist yazmıyor. Senarist yazsa oyuncular oynar. Daha 3. bölümde Vartolu’nun sahnesi vardı ,adam mükemmel oynadı. Yönetmen ve senarist şöyle düşünüyor galiba, yarı stand-up tarzı yazayım ki sosyal medya gençliği diziye daha fazla sahiplensin. Çünkü bazı sahneler öyle yazılıyor.

     • pride&prejudice

      bence tam tersi senarist cok detaya girdi memnuniyetsizlik ondan ama hikayeyi temele oturtmak icin bunu yapmasi sart! cunku bambaska yeni bir hiakeye var onumuzde… ben kurguyu ve gidisi begenen tek kisiyim sanirim..

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      O zaman hikayeyi görüp yorum yapayım..

     • pride&prejudice

      yorumlarinizi begeniyorum, ben memnunum gidisten demek istedim. farkli goruslerin ve beklentilerin olmasi renk katiyor 😉

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      senin yorumun için dedim. Hikayenin gidişatı ile ilgili olarak..

     • :))) evet

    • neden? – Yamaç’ın kendi ile ilgili duygularını öğrenmek ve duymak istiyor.

   • Gözde azicik hasta 🙁 , gelecek yakında…

  • ciddi ciddi beğenmiş :))) Hoşgeldin Buke… Bak Celasun ile Meke arasındaki gerginliğin nedenini bilsem, bölümün gidişatını sevsem ben de severdim Celasun – Meke dövüş sahnesini.Hayaller vs… Hoş renklendirilmişti ama olmayınca olmuyor işte.

   Üzgünüm ama Karaca’nın mimikleri Celasun’a ağır yürüyeceğini gösteriyor ki hiç sevmedim bu gidişatı

   • Buke Oguz

    Evet canim o gerginliğin sebebini bilmemek bozuyor işi zaten. Hayal kısmı olmasa o sahneden ben de sıkılırdım ki sıkılmaya başlamıştım.
    Karaca konusunda aynı düşünmüşüz :(((

 • Nur

  Eline sağlık Aslı. Senin aksine sıkılmadım, Celasun-Meke araba davası ve bıçaklı karşılaşma hariç bölüm akıcıydı. Tüm tespitlerinde yerden göğe kadar haklısın. İlk 3 bölüm sonrası Çukur ve hikayesini değil sevdiğim tanıdık karakterlerin olduğu başka bir aksiyon dizisini izliyor gibiyim bu dizide eski sevdiklerimin yanı sıra onlarla yolu bir şekilde kesişmiş yeniler var ve liderlerini sevdim. Bu; Çukur değil, şayet eski Çukur’a takıntılı olmasak ismi aynı kalsın başka güzel bir dizi çünkü eski Çukur’a takılınca tutarsızlıkların, boşlukların içinden çıkılmıyor. Karakuzular’ı örgüt olarak sevmedim o ilk Mahsun’un kurtardığı kuzu ile oluşan hissiyat zaten yok oldu ama liderleri Mahsun ve Çeto keyifli karakterler ve çok iyi oyuncular, sahnelerini seviyorum. Afganlılara bayıldım Seyfi’yi ayrı beğendim bir de kalıcı karaktermiş galiba, hoş, karizmatik bir adam, gerçek yaşamımda sadece Afganistanlı diye biri tanıştırsa içimden hemen orann ileri gelenlerinden, nüfuzlu biri derim ve yadırgamam.
  Koçovalılar’a bari burda değinmeyeyim, nerdeyse bulduğum her mecrada yazıyorum, olmaz bu, bu şekilde olmaz.
  Vartolu öldü yeni karakter Eşofmanlı Şevket Hoca:) Eski Vartolu’yu imajı içinde öyle izlemek istiyorum ki, artık eski videoları parça parça izlemeye başladım.. Bu sezon en iyi giden Yamaç, çok beğeniyorum, geçen sezondan bin kat iyi, üstü başı da düzgün..
  Yamaç kulaklığı taktı, bu demektirki Pazartesi Show TV haberlerde açılacak:)

  • Buke Oguz

   Selam Nur…Yeni bölümden ben de umutluyum. Umarım Yamaç o kulaklıklarla bize 1.sezon tadında bir sahne izletir ve Kocovali Karakuzu kapışması artık baslar…
   Afganların ikisini de özellikle de repliklerinden illallah geldiği için rolleri bitsin istiyorum.
   Vartolu’yu için,deki Salih’i tanidikca sevmiştim ben o nedenle O’nu Salih olarak iz izlemekten şikâyetçi değilim.
   Kocovali aile ilişkilerinin en kısa zamanda yola girmesi gerektiğine katılıyorum.

   • replikler <3 <3 <<3

    • Ayla

     Ben anlamistim Afganlarin repliklerini cok sevdigini,bosuna gecen hafta blogunda bölüm yazisina tasimamistin:((

  • hoşgeldin Nur.

   İlahi Eşorfmanlı Şevket Hoca mı :)))) Üzgünüm ama eski imajı Vartolu idi. O zor artık da, Salih’i paşa oğlumuz olarak görelim bari.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   twitterda bu aralar V. eski resimleri, gifleri ve sahneleri çokça var. Millet V. özlemiş.

 • Buke Oguz

  Selam Aslı’cığım ellerine sağlık. Bölümü geçen haftayla kıyaslarsak beğendim diyebilirim. Evet kesinlikle hikaye kısmında sıkıntı var. Sezonu “Cukur’a… Ya alacaz ya ölecez ” cümlesiyle bitirince haliyle bir an önce Çukur’u geri alma mücadelesini izlemek istiyoruz. Gökhan Bey’in bir planı vardır bu konuda diye düşünmek istiyorum. Acaba Çukur’u bir bölümde geri alacak bizimkiler de ondan mı yan hikayelere doldurulup ana hikayeye girilemiyor kaç bölümdür?
  Afgan meselesi bu hafta sondur diye umuyorum. Yamaç çocuğu Mahsun’dan alır . Babasına verir. Vartolu ve Medet’i kurtarır. Cumali ve Ceto birbirlerini öldürmezlerse şayet oradan kendileri çıkabilecek gibi duruyor. Burada devreye bir şekilde kuzular ve Aliço girecek gibi… Yani Cumali kurtulduktan sonra Seyfettin Kadı’yı öldürmelerine gerek kalmayacak. Belki de Mahsun’un planını anlatıp adamları kuzuların üzerine salıp aradan sıyrılır Kocovali Kardeşler.
  Cumali Yamaç telefon konuşmasına bayıldım. 11 yılını hapiste geçirmiş bir adam için cağa ayak uydurmak zor. Cumali sözleriyle bunu çok güzel hissettiriyor. Yamaç’ın “Konum at , atabilir mısın? ” sözüne “veriyorum yaz 14.derece … ile başlayıp dalga geçme benimleye” gelen Cumali’ye ♥️♥️ Yamaç’ı yoruyor bazen evet ama adam ne yapsın bu dilden anlamıyor ki… Yamaç’ın “2018 de telefonlarda oluyor böyle şeyler… Olsa seni hemen bulur alırdık ” demesiyle Cumali’nin ” Bu sizin ellemeli, dokunmalı telefonlardan değil, bildiğin kapaklı telefon var mıdır bunda ? diye sorması güzel sahneydi.
  Ardından çatıdaki muhabbette ” insan abim 11 yıl yatmış bir çıkarayım gezdireyim neresi nere demez mi, ben nerdeyim lan,her yer bina serzenişi ile Istanbul’un betonlaşmasına yaptığı gönderme çok iyiydi.
  Tabi Yamaç’ın Ben Reşit Fazrullah taklidini devam ettiren Vartolu’ya da bir ♥️ VarYam her zamanki gibi çok güzeldi.
  Vartolu Yamac’a “abi” dedirtene kadar uğraşacak gibi dursa da bunun kolay olmayacağını kabul etmesi gerekiyor. Bu kadar çok ağabeylige vurgu yapmak için erken daha. Şimdilik Yamaç Salih olsunlar, “babamın oğlu” olsunlar yeter. Yamaç ağabeyim diyemese de bu bölüm “kardeşim” dedi. Babamın oğlu da diyebilirdi ama sonra gel de anlat Afgan’a ne demek istediğini…”Agabeyin yerine beni alsalar yine uğraşır miydin bu kadar” dedi Salih. Aileden sayıldığını hissetmek, önemsediğini hissetmek istiyor belli ki… Zamanla hepsi olacak da biraz daha sabir lazım. Burada Salih “Saadet için, oğlum için gelirdim. Düzeltmem gereken şeyler var ” dediğinde Yamaç’ın Salih’ten daha çok duygulandığı gerçek. Belki de Yamaç Saadet’i öldü bildiği içindir. Salih’in Saadet’ten sıradan konuymus gibi bahsetmesi ilginç. Ölmüş olma ihtimali, yada yaşadığını bildiğine dair bir ifade alamıyoruz mimiklerinden sesinden Salih’in.
  Salih ve Yamaç abi kardeş oldular zaten dile getirmeseler de.. Birbirlerini korumak istemeleri, birbiri üzülmesin istemeleri hep bunun göstergesi. Yamaç artık “biz ” diye bahsediyor Salih ve Medetten mesela, Salih Medet tam “Sonunu düşünen Kahraman olamaz” diyecekken tam kah hecesini “Kahretsin Medet sus biraz, sus ” diye bölüyor ki Medet Kahraman’birbirlerinipın adını ağzına almasın, Yamaç’ın yarası kanamasın diye.. Yamaç’ın bakışları da bunu anladığını gösteriyor zaten bize… Bu sahneyi izlerken, evde Salih varken ve Cumali radyo dinlerken Mihriban çalmaya baslayıp da Yamaç’ ın ani bir refleks ile teybi kapattığı bir sahne yazar mi acaba Gökhan Bey diye düşündüm bir an.
  Afganlılar gibi giyindikleri sahnede kıyafetler pek yakışmıştı bizimkilere beğendim. Oğlu koynunda uyurken adamı öldürememeli yerinde bir davranıştı. Cumali için bile olsa bir çocuğa gözünü açtığında yanında kanlar içindeki babasını bulma şoku yaşatılmamalı.

  • Yukarılarda dedim mi Hoşgeldin Buke… Yamaç’ın Ben Reşit Fazrullah taklidini devam ettiren Vartolu’ya da bir ♥️ de benden

   • Buke Oguz

    Hoşbuldum canım.. Demişşin evet :))) İki kardeş birbirini ne de güzel tamamlıyor ama :))))))))))

 • DreamyTangerine

  Aslıcım merhaba, ellerine sağlık…İlk yorum yapan ben olayım bu sefer, hazır müsait bir zaman dilimi bulmuşken….
  İsyan bayraklarını açmanın zamanı geldi mi? 😈

  Çukur evreninin gücü > hikaye… bu ifadeden benim anladığım; bize öyle bir dünya sunuldu ki, bu dizinin başrolü Çukur mahallesidir diyebiliyoruz, inandık, “anlatılmaz yaşanır” diye anlattık gezi turundaki izleyici olmayan katılımcılara… sadece vurduğu kırdılı mafya dizisi diyemeyiz dedik… Ben Evren’in gücü ifadesinden böyle çıkarım yaptım kendimce, o dünya bizi öyle bir içine aldı ki, haftalık hikaye akışında yaşanan sıkıntılar —şimdilik— kredisinden kaybettirmiyor. Benim anladığım bu, ya da öyle anlamak istedim, istiyorum… 🙂

  Pazartesi akşamı senin bir twitine cevaben “bir şeyler eksik mi yoksa fazla mı tanımlayamıyorum” yazmıştım hatırlarsan. Sonra bu akşam senin yazına yorum olarak yazmak üzere bu twit üstünden bir şeyleri kafamda toparlamaya çalıştım. Aslında bazı şeyler eksik, bazı şeyler de fazla galiba, diye düşündüm en sonunda… görüyorum ki sen de yazında benim takıldığım yerlere takılmışsın…

  “Aile” eksik…öyle böyle eksik değil hem de… Çukur= Aile her şeydir felsefesinden ( çukur sembolünün felsefesi bile başımızın üstündeki çatı, evimizdeki ailemiz, Çukur’daki kalabalık ailemiz diye açıklanmışken üstelik) bu ailenin fertlerini, yaşadıkları acıyı, dramı, oradan oraya savrulmuş hallerini 6 bölüm sonra bile hakkıyla izleyememenin çok büyük eksiklik…. Salih neden aksiyondan aksiyona koşarken karısının çoçuğunun adını bir kez olsun ağzına almaz, Yamaç neden ailesine gidecek yüzü bulamaz, İdris baba, savrulmuş kocaman ailesini bir araya getirecek gücü hiç mi kendinde bulamıyor, neden? Neden Sena dışında bir Allah’ın kulu kapılarını çalmıyor? Peki Selim? İntihar etmişti öldüğüne emindik yapayalnızdı kimse onu kurtaramazdı çünkü herkes ama herkes ondan uzaktaydı, nasıl kurtuldu kim kurtardı? Hayalet gibi nerede nasıl yaşıyor? Akşın’ın hikaye aksındaki ters köşeyi çok sevdim, kabul, ama her hafta onun dramını izlerken İdris, Sultan, Selim mevzusunda hiç bir ilerleme olmaması, Yamaç’ın Salih’in bırakın çabalaması sevdiklerinin adını ağızlarına dahi almamaları…. neden bu mevzulara giremiyoruz anlamak zor.

  “Aile” eksik olunca onu dolduran şey “Karakuzular”. Sezon finalinde ultra Zengin, nüfuzlu, hatta sokakla varoşla hayatta ilgisi olmamış saygın işadamları gibi bir imajla izlediğimiz bu ekip, her ne kadar Çeto ve Mahsun karakterleri ile diziye olağanüstü renk katmış olsa da gereğinden fazla zaman çalmaya başladılar dizi süresinden diye hissediyorum. Koçovalılar vs. Karakuzular sürekli birbirlerine karşı plan, kontraplan yaparken üç koca bölümdür sonuca varılamamış olması da sıktı biraz, hadi artık bu eli kim alıyorsa alsın da önümüzdeki maçlara bakalım, bakarken de biraz işin aile dramına, karakter hikayelerine dönelim….

  Dediğin gibi Yamaçcığımız canımız yüzünde çakal bir gülümsemeyle kulaklıklarını taktı ise vardır bir şeyler, şimdilik buna tutunuyorum.😅
  Çukur’un kredisi bende kolay kolay bitmez her pazartesi bu akşam canım dizim var diye ekran başına geçerim ama bunca vefalı seyirci olarak bunları söylemek de hakkımız…

  • hoşgeldin Şölen <3 İs-yaaan … Müslüm Baba'dan gelsin. Aa aklıma gelmişken kesin giderim Müslüm'e…

   Ya evet gezide diziyi izlemeyen adamlara diziyi anlattık. Ne komiğiz yahu… Bu açıdan bakınca Çukur Evreni diye bişi var! Ama bu evrende dünya dönmüyor. Ay yörüngeden çıktı.

  • Bu arada bende de kredisi epey süre devam eder. Hala Pzt akşamları program yapmıyorum 🙂

 • Ayla

  Aslicigim yorumuna bayildimmm. Elestirilerinde de cok haklisin,bu cûmlen mesela “Bu nedenle Çukur’un ilk sezonunun üstüne taş koymayı başardığını değil, ilk sezonun ekmeğini yediğini düşünüyorum. Böyle düşünen bir ben miyim?”
  Tabiiki bir tek sen degilsin böyle düsünen,bende bu sezon cukur da hayel kirikligi yasiyorum,kesinlikle ilk sezon kalitesi yok. Karakuzularin altlari cok dolu dolu degil ve hep diyorum hep diyecegim Yamac in ailesinden uzak durmasi cok büyük senaryo hatasi. Hele hele Kemal ve abisinin Idris babalarinin elini öpmeye gitmemeleri,Idris in hayatta kalan torunlarini hic merak etmemesi vs. 3.cü sezon olursa ve bu Celasun un yolu olursa aninda diziyi terk ederim,zaten Celasun bu sezon basrole kosuyor ve hic memnun degilim:(
  Bakalim ben bölüm hakkinda ne düsünmüsüm:)

  Esasinda dev hayel kirikligi yasadigim bir bölümdü,bazi yorumcu arkadaslarimi dinleyeyim mantik aramayim dedim ama aranmayacak gibi degildi:((
  Karakuzularin cukur a getirdikleri bir yasagi sevdim ,catidan catiya haberlesmeyi yasaklamislar. Hic sevmiyordum o zaman doldurma icin yazilan sahneleri.
  Ay Celasun un öyle caresizce aglamasina üzüldüm be yaw:(( Annesinin durumuda hic iyi degil,ölmüs ogullarindan tek bir fotograf kalmis degil.
  Sacma buldugum sahneler Cumali nin hapis tutuldugu yerden catiya cikip cukur bayragi dikmesi. Alico nun koskoca Istanbul da kazan kepce yürüyerek Cumali nin yerini bulmasi,ayni sekilde Karakuzularin da çatilarda dolasarak liderleri Ceto nun yerini bulmasi dev sacmaydi . Sacmalik demisken hadi cukur a polis girmiyor anladik kabul ettik ama cukur disinda da yok Afgan in silahli adamlari,lunaparkta Mahsun un silahli adamlari fink atiyor. Ya Yamac larin yüzlerini gizlemeden ambulans calmalari Yamac in kusura bakmayin bakmayin deyisi cok ama cok sacma:((

  Fragmanda gördügümde Yamac ve Salih in dedemim kiyafetleri gibi kiyafet giymeleriyle dalga gecmistim ama Afganlilar in dikkatini o kiyafetlerle cekmediler.
  Bu Resit Fazullah kendi adamlarina öldürtse ya kendi o sevmedigi akrabasini,bizimkileri ugrastiriyor. Yufka yürekli Kocovali kardesler Seyfettin in yaninda oglu var diye öldüremediler. Vartolu sen eskiden bu kadar sag duyulu degildin. Peki Cumali nin hayatimi daha önemli yoksa o Afganli Seyfettin in mi?
  Karakuzular cukur dan disari cikinca ekoseli gömleklerini cikariyorlar,neden acaba?
  Ersoy a bayiliyorum ya cok cool bir adam:)) Ama Ersoy da var bir durum adam mahsus salaga yatiyor. O pahali araba,saat merakinin finansini kim yapiyor?

  Alico nun rüyasinda anne diye sayiklamasindan NEM kaptim,cocuk Meliha nin annesi cikmasin? Yamac Alico ya hipnoz mu yapiyor ne ediyor Alico dan uykusunda agzindan laf almaya calisiyor:))
  Bu bölümde bol bol Meke ye gicik oldum tez zamanda berberin yanina gitmesi dilegiyle. Celasun la dögüs sahnesini de dizide zaman doldurmak icin yazilmis olarak gördüm hele o Celasun un hayel görmeleri uzadi da uzadi…
  Dizi bittiginde Birgül Asli ile yazistik hemfikir oldugumuz dizide karekterlerde duygu eksikligi var. Mesela Salih Sadişin den cocugundan bahsediyor ama adamda yani oyuncuda duygu yok:((
  Sevdigim sahne Cumali nin boru komsusunu kurtardiginda kim oldugunu anladiginda suratinin aldigi sekle bayildim:)) Cumali 11 yil hapiste yatti ama Ceto nun kim oldugunu biliyor,buda bana bunlar birbirlerini önceden de biliyorlarmis i dedirtti. Ben bu ikilinin gecmisini merak ettim. Hatirladigim kadariyla bu ikisi daha önce karsilasmadi ama birbirlerini tanidiklari belli. Bu arada duygu veremiyorlar diyorum ya Necip bey icin gecerli degil adamin mimikleri,nefreti duyguyu harika birsekilde verdigi kesin. Ceto ya baktiginda gözlerinde ki o kin nefret ekrandan bana gecti ve tüylerim ürperdi:(
  Karakuzular ve Kocovalilar birbirlerinin planlarinin icine limon sıktıkları icin kurtarma sahneleri bu kadar uzadi,ama ille uzatilacak yoksa o zamanda 2,5 saatlik dizi olmazdi. Ben Mahsun un iki akraba Afgan liyi birbirlerine düsürme planini tutmustum ama Kemal ve Metin kardesler olaya maydanoz olup yüzügü yerden aldilar:((
  Bölüm cok anlamsiz birsekilde bitti tam Yamac kulakliklari takip kafayi deli deli sallarken bitti:(( Sen fragmana da ver bu sahneyi sonra orada kes,valla kûcükken elimden horoz sekerim alinmis gibi hissettim kendimi:((
  Cumali kurtuldu mu oda arkasi yarina kaldi. Bölümde en sevdigim galiba Sena ve Deren in olmamasiydi:))) Tabii Sultan in da gözükmemesi de ekstra bonus oldu hehe.
  Ileride daha aksiyonlu heyecanli al benisi daha yüksek olan bölümlerde bulusmak dilegiyle…

  • Hoşgeldin Ayla… Ya Celasunsuz Çukur olur mu? Üşenmesem bölümün dakikalarını çıkartırdım. Sadece dövüşe baktım 7 küsür dakika…

   Galiba burada yazılmıştı Birgül mü yazdı? Çukur’un polissiz olması ok. Özerk bölge kabul ettik ama Çukur’un dışında polis konusu özenle işlenmeli. Bu nedenle kesinlikle haklısın. Gerçi en azından olay yeri araştırma gördük lunaparkta, malum snipper tarafından öldürülen gazetecinin ölümünün üstünün kapandığını gördü bu gözler…

   Ooo Cumali ve bayrak sahnesini pek sevdim ben. Tırmandı işte adam. ^^

   Aliço Güzin demedi mi? Ne Meliha’sı yahu?

   Ben yazıda Cumali’yi sahnelerinin hepsi demiştim ama güzel bir noktaya değindin, Çeto – Cumali sahneleri ayrı bir güzeldi. <3

   Gelecek bölümden umutluyum, sanki biraz karakterlere gireceğiz gibi…

   • Ayla

    Dur hele bir anlasalim sen Celasun u seviyormusun? Elimde olsa evet Celasunsuz cukur yazardim:))
    Cumali sahneleri tabiiki en güzeli ama yinede boyayi nerden buldu,o catiya nerden cikti,onca adam asagidayken o bayragi nasil dikti?
    Alico nun Güzin dedigini algilamadim ben tabiiki Meliha diyede sayiklamadi. Dizi biter bitmez sadece öyle bir his geldi sakin sakin Alico Meliha nin oglu falan cikmasin.
    Bu arada başlığı da cok sevdim,bende gelecek bölümden umutluyum,Yamac in neden kulaklikla kafa salladigini ögrenecegiz en azindan:))
    Peki sende öyle hissetmedin mi Cumali Ceto öncedende birbirlerini taniyorlar gibiydiler?

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Bölümle ilgili bende kendi düşüncelerimi yazayım. Bölümde beni en çok rahatsız eden konu bölümlerdeki mantıksızlıklardı. Kendi kuralları olan Çukur evrenini kabul ettik. Ama aynı kuralsızlıkları Çukur dışında kabul etmek mümkün değil. Öncelikle ambulansı ele geçirdiklerinde olay yerinde kendi telefonları ile konuşuyorlar, yüzleri açık ve Kemal sırtında kocaman Çukurspor yazan eşortman üstü ile ortalıklarda dolaşıyorlar. Şikayet üzerine yakalanmaları anlık yani. Bu dikkat edilmeyecek bir durum değil ki. İkinci olarak Cumali ve çeto’nun tutuldukları yerde eli silahla bekleyen kişiler. Issız bir yer değil ki. Kapısı açık olan ve içeriye kolayca girilebilinen bir yer.. Cumali ve Çeto’nun bağlanmadan tutulmalarıda var. Park sahnesinde yine aynı şekilde.. Bu mantıksızlıklar olmasa bölümü daha çok beğenebilirdim.
     Celesun’un Akşın , annesi , Karaca ve Ayşe ile olan hikayesi izlemek sorun değil. Zaten diğerlerinden beklediğimiz travma olaylarını ve dayanışmayı sadece bu karakterler veriyor. Ama Celasun sahnelerinin
     araba ve Meke muhabbeti ile uzatılması çok sıkıcıydı. Neredeyse tek başına en çok süresi olan karakter oldu. Bölümle ilgili en rahatsız olduğum konular bunlardı.
     Metin ve Kemal’ın idris babayı ziyaret etme üzerine olan konuşmaları en etkilendiğim sahnelerdendi. Belki bu konuşmayı Yamaç ve Salih’ten beklediğim içinde olabilir .

     • Nur

      Tutarsızlıklar diz boyu. Lunaparkta bir çatışma sahnesi çekeceksin orda, çocuklar, aileler olmadığı sürece Lunapark olmasının ne anlamı var? Ambulansı kaçırıyorlar, tamam, evde Yamaç ve Vartolu kıyafet değiştirip kalıyor, o kadar nüfuzlu hasta adamın yanına kimse binmiyor, ambulans şöförü kayıp Vartolu evde kaldığına göre ambulansı kalan 3 kişiden biri kullanmış olmalı ve kimse farketmedi mi? Ambulans arabalarla takip edilmedi mi? Yani uzaaar gider.. Çukur’un dışında da malımızsınız, yarın bana araba getir falan.. Saymakla bitmez.. İlk sezon Vartolu, Saadet’i ilk kez aradığında telefon numarasını nerden buldu diye yazıyorduk, o günler eski Çukur’da kaldı, bu yenisinde Çeto gibi hı hı deyip geçmek gerekiyor.

     • Hıhı yı duyar gibi oldum :)))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Lunapark’ı para vererek kapatmış olabilir. Oraya takılmadım. Ama ellerinde silahla çok rahat hareket etmeleri mantıksız..

     • Metin ve Kemal’ın idris babayı ziyaret etmemesi mantıklı mı? Hem Yamaç hem Cumali bırak ziyaret etmeyi Selim gibi uzaktan görmeye bile gitmemesi bana garip geliyor. Selim çöpü bile atıyor ^^ Hele Yamaç’ın Akşın’ı sormaması… (Celasun’un yanına gittiğinde sormuş muydu?)

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Saldırının üzerinden ne kadar süre geçti acaba. Saadet’in hamileliğini nazara alırsak en az 4 ay geçmiş gibi. Metin ve Kemal yaralandı. Büyük ihtimal hastane ve iyileşme süreçleri var. İdris, Metin ve Kemal’i ziyaret etti mi? Sanmıyorum. Metin ve Kemal’ın ziyarete gitmemesi bana tuhaf gelmiyor. Aynı şeyi Yamaç ve İdris için söyleyemem. Onların konumu farklı. Cumali öldü bilindiği için onun mazereti var. Diğerlerinin yok.

     • Ayla

      Bu yazdiklarinin hepsine katiliyorum,bir tek Metin ve Kemal in Idris baba icin konustuklari sahnede ben hic etkilenmedim. O iki kardese cok kizginim baba baba diyorsunuz aradan 4 ay gecmis gidin adamcagizin kapisini bir acin. Belki genc Yamac a örnek olurlar. Demek Celasun Meke araba sahnelerinden sende benim gibi sıkıldın,sıkılmıyacak gibi degildi. Ayy Celasun un sahnelerinin cogunlugundan memnun olmayan bir yorumdas daha yesss. Valla Horzum a ulasabilsem Celasun sahnelerini azalt diye rica edicegim:))

    • bence tanımıyorlar 🙂

     • Ayla

      Hadi tanimiyorlar o zaman senarist bir zahmet aciklasin sima olarak nasil biliyorlar birbirlerinin kim olduklarini?

  • Buke Oguz

   Selam Ayla.. Aliço anne diye sayıklarken ben Önce Sultan’a yordum. Saadet kızıyor sen kızma anne dedi. Idris ve Sultan’i görmeye gittiği için yazıldı o sahne diye düşündüm. Yamac Aliconun ziyarete gittigini bilmedigi icin kendi annesine yordu sandim.
   Güzün dedi Alico. Yamaç sonbaharda bir şey mi oldu diye sordu.
   Ilk güz dediğinde korktum iş Guzideye bağlanır mi diye 😂😂😂Malum geçen sezon Alico Sena’nin öz abisi çıkar mi gibi bir uçuk teorim vardı benim. 😱😱😂😂
   Meliha Aliço’nun annesi çıkarsa şaşırmayacağım :)))
   O yada başkası Yamaç Aliço’nun annesini bulacak gibi geliyor bana

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Çıkmaz. Bunu deme nedenim annesi olsa daha özel sahne ile izlerdik.. Aynı şeyi Selim içinde söyledim. Biz bu ilk buluşmaları görürdük. Selim ve Aliço meliha ile konuştular ama biz görmedik. Mesela biz daha idris-Meliha sahnesi izlemedik. Çünkü özel bir sahne olacak.

    • Buke Oguz

     Inşallah özel bir sahne planlamıştır senarist. Bence Selim Idris yüzleşmesi gibi intikam üzerine bir yüzleşme olacak onlarınki de

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Meliha şimdiye kadar İdris’i görmeye gelmemiş. idris’te yüz bulup konuşamadı. İşte birşeyler olsun ki biri birini görmeye gitsin. Şu an bu kolye olayı ile olacak. Başka birşey yok. Hep KK arkasında Meliha var diyoruz ama gazeteci kızın Meliha ile yaptığı sohbeti unutuyoruz. Meliha İdris’e olan aşkını anlattığı için, Hale o aşkın karşı tarafını görmek için İdris’le konuşmaya geliyor. Bu durum intikam olayıyla çelişiyor. Ama KK bir numara var, kim acaba. Birde Baykal çıkıyormuş.

     • Buke Oguz

      Meliha’nin bakım evinde kalmasının kamuflaj olduğunu düşünüyorum. Belki de Hale’yi bilerek Idris’e yönlendirmiştir. Onunla ilgili bilgi almak için. Ne güzel Hale Meliha’nin kızı çıkacaktı bitecekti. Annesinin buyuk aşkını merak ettiği için Idris’e yaklaşmış olacaktı. Idris’in kızı da olmayacaktı ama bu teori tutmadı.
      Baykal ihtimali maalesef aklımın bir köşesinde hep 😱😱😱
      Baykal’ in Idrisle kişisel bir derdi var mıydı hiç öğrenemedik. Meliha’yi dizinden vuran adam Baykal mıydı mesela? Meliha’ya takıntılıydı da O Idris’le olmayı seçti diye miydi nefreti? Meliha’nin sözde ölümünün perde arkasında neler var? Sorular bitmezzz

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Meliha’yı dizinden vurulma olayı 1972. idrisle bağlantılı değil. Meliha, idrisle olan aşk hikayesini anlatmasının nedeni idris’ten bilgi almak için değil. Zaten KK başı ise Çukur^da ne olup bittiğini biliyordur. Paşa kendisini ziyaret ediyordu. Ondanda bilgi alıyordur. Ama Meliha ile bağlantılı başka biri KK arkasında olabilir. Sonuçta 72’de vurulma, ondan sonra girdiği ortam boşyere verilmedi. Bu dönemden gelen biri olabilir. Belki de Salih’i bu kişi Mihriban’a vermiş olabilir.

     • Buke Oguz

      Vurulma olayı Idris’le bağlantılı değil Idris’le 70 lerin sonlarında tanıştılar zaten. Belki dedim Melihayi vuran Baykal’sa ve o vurulma olayı öncesi ve sonraki yıllarda Meliha’ya takıntısı devam ettiyse, Meliha da Idris’le tanışıp büyük aşk yaşadılarsa, Baykal da bu yüzden Idris’e düşman olduysa… Bunlar KK larin arkasında Baykal olma ihtimali durumunda düşüncem çünkü hep ranttan daha kişisel bir sebep düşündüm Baykal in Idris’e düşmanlığı konusunda…

     • Buke Oguz

      Bebeği Meliha’dan alıp Mihriban’a veren Paşa olabilir ama neden??? Hala mantıklı bir açıklama bulamıyorum bu konuya

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Salih Meliha’nın oğluysa birinin vermiş olması lazım. Bu kişide Paşa oluyor. Daha önce yazmıştım, Emmi ve Paşa konuşmasını. Bu konuşmayı düşününce Paşa olduğunu ve Sultanla işbirliği yaptığını düşünüyorum. İdris ,şu kolyeyi biran önce görsede bizde yolumuzu çizsek bu konuda:))

     • Ayla

      He valla Idris bu kolyeyi tez zamanda görsün dizi amini amin :))
      Ha diyelim gördü ve kolye Meliha nin Salih e dermis sen anneni yanlis bildin?
      Ayy ben Vartolu yu cok seviyorum adamin anne travmasi yasamasini istemiyorum,belkide ondan karsiyim hep Meliha nin annesi olabilme ihtimaline…

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bende travma yaşasın diye istiyorum. Acı çeken hallerini seviyorum. Çünkü çok güzel acı çekiyor. :))

     • ben ısrarla Meliha Karakuzu bağlantısının olmadığını iddia ediyorum 🙂

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Olabilir, yukarıda da yazdım. Gazeteci kızın notlarındaki Meliha bunu yapmayacak biri. Ama Meliha ile bağlantılı başka biri olabilir.

     • selim idris çok kısa idi öyle olmasın…

     • Buke Oguz

      Aynen uzun bir sanhe olmalı… İdris Salih gibi :))

   • Ayla

    Hayirrr Alico Meliha nin oglu cikmasin hele hele Idris te babasi mazallah. Ama ben Meliha nin Salih in annesi cikma ihtimalinde cok karsiyim biliyorsun. Meliha KK larin arkasinda olsun Idris ten nefret etsin ama bizimkilerin annesi cikmasin. Tabii Meliha KK larin arkasinda güc cikarsa 40 yildir intikam icin aklin nerdeydi diyede cok söylenecegim orasida kesin:))

    • Buke Oguz

     Babası Idris olmasın zaten aman ha nayır nolamazzz….
     Meliha Salih konusunda aynı düşünüyoruz zaten. Ben de istemiyorum. Salih’in annesi çıkmasını ama önemli olan senaristin ne istediği…:))))
     Bence Meliha KK ların arkasındaki güç. Belki de bir şekilde çocuğunu kaybetti ve Idris’i sorumlu tuttu…
     Ben hep Idris Çukur için Meliha’dan vazgeçti , Meliha da Idris’ten intikam almak için en değerli şeyi olan Çukuru elinden almayı planladı diye düşündüm intikam planı çocuk üzerine kurulu olmayabilir yani…
     Ama kolye meselesi işi bozuyor. Bir de Meliha ile hiç alakası olmaz tamamen Mihribanla ilgili bir şey çıkarmış kolyeden…