ÇUKUR – Kötülüklerimizi Birleştirelim be Kardeşim

Bu bölümde “Bir suçlu arıyorsan O da benim” ortak paydasında birleşen açıklamayı hem İdris hem de Salih yaptı. Herkes suçu üstlenmeye ne meraklıymış… Gerçeklik payı bile olsa…

Finali bir kenara bırakalım, merkezinde Salih olan iki büyük karşılaşma bölüme damgasını vurdu: Salih ve Selim, Salih ve Sadiş

 
   
 

 

Çukur Yamaç Salih

 

Sadiş Salih’in -dikkatinizi çekerim Salih’inin diyemiyorum, hayatta olduğunu öğrendi. Vartolu’nun (sözde) ölümü süresince Saadet’in acısına şahit olmak isterdik. Bu bölümde durgunluğu, siyah kıyafetleriyle yasını sadece tahmin edebildik. Ve ardından öğrendik ki Salih’in Sadiş’i ona kırgın… Belli ki o gün, o caminin önünde ‘aile’ bildiklerini ‘İdris Baba’sını ve Çukur’u geride bırakmayı kabul etmiş olarak Salih’in gelmesini boşuna beklediği an onun Salih değil Vartolu olmayı tercih ettiğini kabul etti. Kırgın olması çok doğal değil mi? Oysaki Sırf Salih ölmesin, kan bağı olan bir kişiyi daha öldürmesin diye ona ne güzel bir mutluluk tablosu vaat etmişti. Çok büyük fedakârlık değil mi bu? Ama bu kırgınlığı İdris Koçovalı’nın yüzüne karşı olmasa da Salih hakkında konuşurken ‘oğlum’ diyebildiğini bilse kararını yeniden gözden geçirirdi… Geçirecek de…

 

“Selim, biz seninle kardeşiz birader”

 

Çukur Yamaç Salih

 

Selim Vartolu’nun yaşamasına mı Vartolu’nun baba bir kardeşi olmasına mı şaşırdı dersiniz? Yukarıdaki fotoğraf dirilen Vartolu’yu gören Selim’in yüz ifadesi. Diğerine daha az tepki gösterdi sanki…

Selim’in tepkileri bir yana; Çukur’un en akıllısı Selim. Bu net. Beyefendi’ye karşı kurgulanan planın temel taşlarını Selim koymadı mı? Keşke zamanında babası tarafından doğru yönlendirilebilseydi.

Salih’in ilk hedefinin şeytanı ortadan kaldırmak olacağı belli idi. Paylaşımlarına istinaden direk Yamaç’a gider düşüncesindeydim ki yolun sonu aynı bile olsa Selim’in yönlendirmesi aklıma gelmemişti doğrusu. Hatta Selim – Salih iş birliği de ‘hayatta olmaz’ dediğim konulardan biriydi. Vartolu’nun ‘sırrın mezara kadar benimle’ demesi Selim’in içini ne kadar ferahlatmıştır değil mi? Bence Selim’in bakış açısına göre su hala tam berrak değil…

 

Çukur Yamaç Salih

 

Eksik kalan yüzleşmelerimiz de var. Vartolu Saadettin kimliği hakkındaki gerçekleri öğrenen Koçova kadınları Sultan ve Nedret’le henüz karşılaşmadı. Gelecek bölümde merakla beklediğim açılımlardan biri… Vakit bulursanız  Vartolu’nun Ayşe’yi hastanede gördüğü sahnede yengesine doğru gülerek yürümesini izleyebilir misiniz?

Baykal’ın başına gelenlere çok sevinmiştim. Ama böylesine ‘güçlü’ bir adamın kapana kısılması da bir o kadar abes gelmişti. Bu bölümde de kapandan kahraman oğlu Emrah sayesinde kurtuluyor olması da bir o kadar abesti. Kayıp şimdiden 100 milyon TL dedi Nazım, Baykal Bey’imizin can damarları kesilmiş olmuyor mu? Son hamlesi sonunda ‘oğul’ olarak kabul ettiği Nazım ve Emrah’ı gaza getirmekle mi sınırlı? Babası tarafından hor görülmüş bir evladın alacağı bir darbede o ‘yok’ kabul edilirken kardeşinin sevilmesine şahit olmasıdır. Nazım’ı artık kimse tutamaz… Nedir bu çocukların babalarından çektikleri?

Final sahnesiyle tahmin edebiliyoruz ki kahraman Emrah babacığını kurtarmaya gelir ama elbet Baykal için de dejavu¹ zamanı gelecektir.

Çukur Yamaç Salih

 

Diğer esas oğlanımızı unutmak olmaz… Yamaç’ın ellerinde kan gördüğü sahne çok güzel düşünülmüştü. İşte özlenilen Yamaç. Tetiği kendi çekmemiş olsa bile Vartolu yerine geçirdiği adamın ve Hale’nin ölümüne (dolaylı da olsa) sebep olmanın şokunu yaşıyor. Her gün morga teslim ettiği kurbanlar için vicdan azabı çekiyor… ‘Bu sen değilsin’ hatırlatması Sena’dan gelmediği müddetçe ben de ‘gerçek’ Yamaç’ın bugün izlediğimiz Yamaç Babamız olmadığını düşünenlerdenim. Demiyorum ki Çukur’u sahipsiz başı boş bıraksın ama devir etmek bu kadar zor olmamalı… Hücredeki ‘Selâmün aleyküm’- ‘Aleyküm selam’ diyaloguna dikkatinizi çekerim. Yoksa gülmekten dikkatinizden kaçtı mı?

 
   
 

Meliha kim?

 

Çukur - Seninle Başım Dertte

Hadi Meliha hakkında biraz fikir yürütelim.

Aliço Hale’nin evinden Meliha’nın tam da İdris’in elinde olan fotoğrafını buldu. Yaşı yetenler fotoğrafın çekilmiş olabileceği o dönemleri düşünsün, tek kişilik bir fotoğraf birden fazla basılıyorsa birine ‘anı’ olarak vermek içindir. Bu fotoğraf birden fazla var ve biri ailede biri sevdiğinde (tahmin) ise o fotoğrafı İdris’e Meliha verdi.

Meliha’yı Paşa tanıyor. Demek ki İdris’e kan bağıyla bağlı biri değil. Bunu özellikle belirtmek istedim, benim tahminim aile ferdi olmasına yönelikti. Çünkü Mihriban’dan sonra İdris’in aşk hayatını bir daha işlemezler diye düşünüyordum. Yanıldım. Meliha ‘büyük aşk’ çıktı a dostlar…

İdris’in araştırması sonuçlanmadığına göre Meliha kimliğini pek de güzel gizlemiş. Bu fotoğrafla Salih(!) Nazım Özgenli’nin röportajı aynı panoda yer aldığına göre Meliha ile Baykal’ın da bağlantısı var! Bu arada Nazım’ın babacığına doğum günü hediyesinde gördük ki Baykal’ın soyadı K. Demek ki Baykal DNA testi yaptırarak kan bağından emin olduğu Nazım’a soyadını vermemiş.

Beyin fırtınasını bir kenara bırakıp efsane son sahneye gelmek istiyorum. Ne kadar çok güldüğümü kelimelere dökemem sanırım. Yamaç – Salih kendi tarzlarıyla Heyecanı Yok (Gazapizm) eşliğinde dans ederken ben de zevkten dört köşeydim…

Yazıyı bölüm finali tadında çok güldüğüm bir replikle sonlandırmak istiyorum ^^

Salih: Ben beğendim besteyi.  Vallahi bayıldım ya, benim anladığım rakınrol da tam olarak böyle bir şey işte

Salih: Benim kafama vurup vurup durmayın laa…n…

Medet: Niye yaptın ki bunu?

Yamaç: Anlamadım?

Medet: Aha bunu bunu… İt….Niye yaptın? Niye yaptın bunu niye?

Yamaç: Sana…hesap mı vericem…Medddeeeet! Soyun bakalım.

Medet: Abiii, abi abi… Abi soyun diyor abi, Abiii, abiii… Abi, Soyun diyor abii… Abiiii…

 

Bi’ de her bölüm rakınrolcu Yamaç izleyebilirim ^^

Çukur Yamaç Salih

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 ÇUKUR – 22. BÖLÜM SNEAK PEEK

 

 

¹ TDK’ya göre dejavu  (Fr. déjà vu)  a. ruh b. Bir yeri daha önce görmüş olma veya bir olayı daha önce yaşamış olma duygusu

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • SuperBirne

  Aslicim, blogun hayirli olsun! Eglenceli seyahatlere, bol bol kültür-sanata ve sofrasinda dostlarin eksik olmadigi bol sohbetli yemeklere vesile olsun.

  Ranini’den gelen ve 2 haftalik bir gecmisi olan samimiyetimze dayanarak sana “sen” diye hitap ediyorum. Umarim bir sakincasi yoktur. Varsa haberim olsun, üzülmem.

  299 Yorum? 😯 Nasil, ne zaman?!

  Neyse, bir yerden baslamak lazim. Bu arada, yazin da chok güzel olmus. Ellerin dert görmesin ki hep yazabilesin! 🙂

  Salih-Sadis karsilasmasindan baslayayim: Salih’in gözünden süzülen bir damla yasa benim göz yaslarim da eslik etmis olabilir. 😢 Sadis’in kirginligini anlayabiliyorum. Salih’e bir gelecek plani cizdi, onu bekledi uzaklara beraber gitmeleri icin; fakat Salih Cukur’u tercih etti. Tabii ki Sadis’in Salih’i affettigi günleri de görecegiz. Bu ne zaman olur, bekleyip görecegiz.

  Vicdaninin sesini, gitarinin sesiyle bastirmaya calisan Yamac… 😢 Nasil güzel sahneydi o öyle! Hem gitarina sarilmasi hem de ellerini temizlemeye calismasi…

  Baykal’in, hapis kaldigi evden Emrah’in yardimiyla cikmasi bana abes gelmedi. Emrah, oraya Baykal’in oglu olarak degil; polis kimligiyle gitti, ki polis aracini görünce Yamac’in adamlari gittiler zaten.

  • Gözde E.

   Çenemiz öyle düşük ki, normal 😀 Bir de fark ettiysen birkaç konu üstünde yorumlaşmalarla döndü burda muhabbet 😀

   • SuperBirne

    Ben uyurken konusacaginiz tutmus :-)) Okuyamadim yorumlari henüz, chok fazla. O yüzden muhabbetin hangi konu üzerinden döndügünü bilmiyorum; ama tahminimce Meliha :-)) Bir daha uyumak yok, sonradan yetisemiyorum :-))

    • Gözde E.

     Valla Meliha var, Selim var, kim yakışıklı var, var oğlu var yani 😀

     • SuperBirne

      Kimmis yakisikli? 🙄😂

     • Gözde E.

      Herkes ilk üçünü yazdı valla 🙂

  • Hoşgeldin, iyi ki geldin <3…. Ne güzel dilekler… Çok teşekkürler.

   Tabii ki 'sen' olarak devam ediyoruz. ^^

 • Buke Oguz

  Eda’nın yazısı çıkmışşş😄😉

 • Ayla

  Evet bu sefer yukaridan basladim yorum okumaya ve laf yetistirmeye. Avrupa saati burada 23.44 ben dükkani kapattim,kilit vurdum kimse kalmasin:)) Cayin altinida kapattim.

 • Buke Oguz

  Ay aşağıda 7 yorum yukarıda 19 yorum yetişemiyorum. Yorumlara yorum yazmaktan Yamaç-Salih, Meliha Hale Aliço bölüm finali yorumlarımı yazamadım :)))))
  Artık yarın yazarım bir aksilik olmazsa. Herkese iyi geceler. Yarın görüşmek üzere :)))

  • Merakla bekliyorum… ben de kaçtım 🙂 İyi geceler…

   • Ayla

    Oh oh anca yetisirim yorum okumaya. Nati nati

  • Ayla

   Aynen bende kafayi yiyorum gidin yatin ya,burada saat sadece 2242 sizde öyle degil. Iyi geceler

 • özlem sarıçam

  Öncelikle eğlenceyi kaçırmışım..Sinemadaydım..
  Aslı geçen gün yediğim fırçadan sonra gelmemek mümkün değil di.. Yaıyı gördüğümde evde yatıyordum hastaydım.
  Ama o nasıl bir korkuysa artık hemen yorum yazdım.Anla o kadar yani.
  Herkese tek tek yorum yazaktansa buradan gireyim dedim konuya.
  Sultan a hak vermiyorum. Sadece O’nu anlıyorum.
  Sultan gitmek istese çocukları ona bırakırlarmıydı..
  Hayır. Bir daha çocukları görmesine bile izin vermezlerdi.
  Mihriban çaresiz değildi. Evli olduğunu bile bile bir erkekle ilişki yaşadı hamile kaldı.
  Çocuğu doğurdu. Sonra baktı işler istediği gibi gitmiyor.
  Yani çocuk var diye İdris alıp bunu hanım ağa yapmadı çocuğu Sultan a getirdi..
  Sultan evet kabul etmedi ve evlendirdiler Mihriban’ı.
  Kabul etmeme şansı varmıydı. Vardı.. Etti mi? Evet kabul etti
  Evlendiği adamı sevmedi.. Olabilir. Çözüm aradımı? aramadı
  sevmediği bir adamla adamın onu sevdiğini bile bile beraber yaşadı.
  Adam bunu öldürdü..
  Olan kime oldu… Salih’e.
  Sultan çocuğu dedesi olduğunu düşünerek gönderdi. Dedenin ruh hastası olduğunu bilme ihtimali varmıydı..?
  Hayır..
  Bütün bunlar Sultan ı aklar mı??
  Hayır.
  Bende diyorum ki zaten. Sultan zaten yaptıklarının hesaplaşmasını yaşayacak içinde.
  O herşeyi içine atıp içinde yaşayan bir insan ve o hesaplaşmayı göreceğiz.
  Siz diyorsunuz ki çocuğu göndermemeliydi.
  Hanginiz kocanızın bir başkasından olan çocuğunu evinize alırsınız.
  Yaşamadan yorum yapmak çok kolayç
  Ben yaşadım..
  Emin olun insan olmaktan çıkıyorsunuz.
  Sinirlendiğiniz çoğunlukla kendiniz olup kendi kendinizi dövüyorsunuz en çok.
  Ağlamaktan içiniz dışınıza çıkıyor.
  Ondan mı kendinizden mi yoksa en çok 3. şahıstanmı nefret edeceğinizi şaşırıyorsunuz.
  Sırtınızdan o bıçak kalbinizden o sızı asla ve asla geçmiyor.
  Ve emin olun bir daha asla aynı insan olamıyorsunuz.
  Sultan normal bir kadının yapacağı şeyi yapmış..
  Haklı mı? değil.
  İnsan mı evet
  Mihriban ve İdris e Sultan kadar kızmıyorsunuz.
  Burada aldatılan karar alması gereken 3 çocuğunu bir daha görmeme ihtimalini göze alamadığı için kalan susan Sultan.
  Sadece empati kurun.
  Eğer Sultan ağlayıp vah vah diye dövünüp Vartolu gibi sevimli sevimli espriler yapsaydı unutacakmıydınız yaptıklarını..
  Sultan a hak vermiyorum..
  Ama onu anlıyorum
  Birileri bir halt yedi cezasını Sultan evladıyla ödedi.

  • Gözde E.

   Doğru diyorsun aslında… Bir arkadaşımın annesi kocasının başka kadından olan çocuğuna bakıyordu hafta içleri, hafta sonları da çocuk anneye gidiyordu falan; hiç anlayamıyordum çok tuhaf geliyordu bu. Sultan’ı da benzer bir şekilde düşününce onu anlayabiliyorum ilk Mihriban çocuğu getirdiğinde. Ama öldüğü zaman kucak açabilirdi annesiz bir çocuğa…

   • özlem sarıçam

    Bilmyorum Gözde..
    Zor bir denklem. Yani yaşamadan başımıza gelmeden bilinebilecek birşey değil.
    İnsan olmak iyi insan olmak bunu gerektirir..Ama işte evliya değiliz ki. İnsanız işte.
    Diyelim ki çocuğu aldın. Nasıl olacak.
    O çocuğa gak desen alınacak. Kendi çocuğuna canım desen darılacak
    kENDİ ÇOCUĞUNA kızarsın ceza verirsin. Ona bir şey söylesen vicdan olacak. Emanet çocuk. Zor gerçekten çok zor denklem

   • DreamyTangerine

    Yaşamadan bilinemez, çok büyük travmalar bunlar. Sultan’ın küçücük bir çocuğu ne olacağını hiç düşünmeden göndermesi çok vicdansız olsa da, ben de anlayabiliyorum. Aynısı benim başıma gelse, çocuğu kendi çocuğum gibi kabullenebilir miydim, emin olamıyorum. Bu kötü insan olduğumuzu değil, sadece insan olduğumuzu gösterir.

   • Eda Nurcin

    Yani bizimde bir akrabamız kocasının ilk eşinden oğluna bakıyor beraber yaşıyorlar şimdi hatta kimseleri yok diye yurtdışında.. Olur mu olur bir durum ama kişisine bağlı işte. Sultan’ın da anlarız bu seçimini ama ne bileyim çok yanlışları var bu olayın gelişiminde bugüne kadar ki..

    • Gözde E.

     Her türlü vicdan azabı çekecek, biz de seyredeceğiz, o kadar! 😬

  • Buke Oguz

   Bu olayda en büyük suç zaten İdris ve Mihriban’da bunu hep söyledim ben. Sonuçta Salih dünyaya kendi başına gelmedi.Gelmeyi kendi de tercih etmedi. İdris evli ve iki çocuklu olmasına rağmen karısını aldattı. O suçlu.
   Mihriban evli olduğunu bile bile İdris’le birlikte oldu.O da suçlu.
   Aldatılan bir kadının başka kadının çocuğunu kabul etmesi zor. Zaten kabul de etmedi. Çocuklarımı alır giderim dedi ki istese çocuklarını alıp gidebilirdi. İdris hapisteydi. Ha önünde onu durduran tek şey gidecek bir yerinin , kimsesinin olmaması olabilirdi. İdris olmadan tek başına çocuklarına bakması zor olurdu. Sultan gitmedi.
   Mihriban Salih’i Sultan’a getirdiğinde onu kabul etmemesini anlayabilirim. Ama üç çocuklu bir kadın , bir anne olarak o annesiz kalmış çocuğun bir de babasız büyümesine sebep oldu.
   Sultan akrabalarının yanına gönderilmesini istedi. Arasınlar bulsunlar göndersinler dedi. Hiç bir akrabası bulunamasa Sultan yine uzak tutardı Salih’i İdris’ten. Yine kabul etmezdi. Gerçi kendi oğlu Selim’e bile yeterince sevgi göstermemiş bir kadının Salih’e sevgi göstermesini zaten beklemiyorum.

   • özlem sarıçam

    Unutma Sultan da yalnız annesiz babasız büyümüş. Yani sevgi almayı ve vermeyi bilememsi çok normal. Bu tür süreçler iki şekilde etkiliyor insanları. Ya çok sevgi dolu olup aile odaklı oluyorlar. Ki yinede dışarıdaki ilişkilerinde bir güvensizlik özensizlik oluyor.
    Yada tamamen kendisini kapatıp her şeyi içinde yaşıyorlar. Ya öyle bir hal aldı ki ben Sultan ı sevmiyorum
    Neden onun avukatı oldum
    Sadece anlıyorum o kadar. Yani eni linç edebilirsiniz ama bende almazdım eime.
    Yani nasıl seveceğim. Sevmezsem o vicdan azabı ile nasıl yaşayacağım.

    • Buke Oguz

     Zaten gidecek yeri olsa, bir yakını olsa aldatıldığını öğrendiğinde , İdris’in başka bir oğlu olduğunu öğrendiğinde gidemedi. Kimsesizliği kalmasındaki en büyük etken. Sultan’ın Kahraman ve Cumali’ye karşı anneliğini bilmiyoruz ama Yamaç’a karşı Selim’e olduğundan daha sevgi dolu duruyor.
     Yok avukatlığını yapıyor gibi düşünme sonuçta hepimiz fikrimizi söylüyoruz… Kimse kimseyi linç etmez burada :))) Sultan’ı anladığım noktalar tabi ki var. Ama anlamadığım noktalar da var. Anne olmadığım için başka birinin çocuğuna annelik yapabilir miydim bilmiyorum tabi ki… Ama annelik biraz da vicdan işi.
     Çocuğu sevemeyip hor görse, ayrımcılık yapsa çocuk için daha zor tabi. Ama yine de küçük bir çocukla ilgili vermiş olduğu bu hayati karar kendi oğlunun ölümüyle sonuçlandı. Bunun Sultan üzerindeki etkilerini izlemek istiyorum …

     • özlem sarıçam

      Aynen Sena nasıl kırılma noktası olduysa ultan ve evdekilerin. Başka bir hayat da mümkün olduğunu gördülr. Bu olay bu hesaplaşma da başka bir kırılma noktası olacak. Yani mahallenin aş evine gidip yemek yapıp dağıtmak kadar kolay değil hiçbir şey. Ve hiç kimse sınanmadığı bir günah için yorum yapamaz.
      Sultan şimdi ilk kez güçsüz. Ve nereye gidecek ben merak ediyorum. Bu tür kadın hikayeleri cezbediyor beni

   • Ayla

    Idris tabiiki en suclu hatta Mihribandan bile daha suclu. Ama Sultan da Salih in kaderini iyiye dogru degistirebilirdi.

    • Buke Oguz

     İşte o nedenle Salih dışında herkes suçlu bu hikayede… Yani Salih’in Vartolu Sadettin olmasında.
     Kahraman’ın ölümünde ise Salih ve Selim de dahil olmak üzere herkes suçlu Yamaç dışında.

  • Ben zaten Sultan’dan çok Paşa’ya kızıyorum. Sultan’la empati yapsam, ben de evime almazdım. alamazdım. Anne ama aynı zamanda kadın Sultan!. Ama annesi ölmüş (öldürülmüş) bir çocuğun – kocamın cocuğunun- üzerinden güvenilir bir elin – benim olmasa da onun can dostlarının elinin – çekilmesini istemezdim. Benim derdim bu!

   • Gözde E.

    Çukur üstündeki analık karizması çizilecek diye mi korktu acep?

    • kimsenin haberi olmazdı ki…

     • Gözde E.

      İdris’in çocuğu olduğunu kimse bilmeden mi alsaydı, alabilir miydi ki, sorular sorular, bir an önce Sultan bu konuda birileriyle yüzleşsin, derdini anlatsın vs. biz de kurtulalım.

     • Yok almasaydı ama göz kulak oldursaydı.. Almamasını normal karşılıuorum ben

     • Gözde E.

      Evet katılıyorum sana.

   • özlem sarıçam

    Evet Aslında şimdiki Paşa yı düşündüğümüzde bu biraz mantıksız. Yani tamam gönder ama kol kanat ger. Haberdar ol.. Orası kopuk

    • Gözde E.

     Kol kanat germek değil kurtulmak istemiş demek ki…

    • Buke Oguz

     Paşa’nın Mihriban Salih ve Kasım’ı Dere’ye yerleştirmekte amacı zaten İdris’in oğlunun gözünün önünde olması. Sultan Mihriban öldükten sonra onları çukurda yaşamakta olduğunu öğreniyor ve Paşa’ya kızıyor. Neden göndermedin onları diyor. Paşa ne de olsa İdris’in oğlu dediğinde Sultan’dan tokatı yiyor. Ardından Sultan cocuğu akrabalarının yanına göndermelerini söylüyor .Çukura da İstanbula da gelmeyecek o çocuk diyor. Nereye gittiğini sen bile bilmeyeceksin diyor. Paşa da boyun eğiyor ve Sultan’ın dediklerini yapıyor. Bence bunu Sultan’a olan zaafından yapıyor. Sultan gitmesin diye…

     • özlem sarıçam

      Ooooo aslında Paşa nın Sultan zaafı bir an aklımdan geçti ama yok canım o benim fesat kalbimin fitnesidir dedim.
      Ama şimdi sende aynı şeyi düşünüyorsan kimbilir belki

     • Gözde E.

      İdris’ O da anamız, onsuz Çukur olmaz edebiyatı yaptı ama bana da hep aşk meşk gibi geldiydi

     • Buke Oguz

      Yani İdris’i düşünse ne olursa olsun onu oğlundan haberdar ederdi. Basbayağı Sultan gitmesin diye yaptı. Onu da Sulta olmazsa sen İdris olabilir miydin’e bağladı ama bana pek mantıklı gelmedi açıkçası.

     • özlem sarıçam

      Paşa zaten hiç evlenmemiş değil mi..
      Ayy magazine gel.
      Paşa Sultan la kaçsın.
      Nedret Emmi ye yanık.
      Karaca Celesun’u alsın
      Ayşem Cemil le kaçtı kaçar..
      Sadiş ile Salih..
      Medet ede birini bulaydık iyiydi.
      İdris de Bülent Ersoy a kaldı

     • Gözde E.

      Ay koptuk gece gece 😀 😀 😀

     • Sesli güldüm deli :)))))))))))))))))))

     • Gözde E.

      Ay ne Sultan’mış saçımı başımı yolacağım.

     • Buke Oguz

      Ay dimi böyle yazınca yine sinirlerim tepeme çıktı

    • Eda Nurcin

     Of paşa da ölsün yaa. Bıktım.. hain pis ihtiyar sinsi adam.

     • Ayla

      Hahahahaha al benden de o kadar

     • Gözde E.

      yokluğumda Paşa’yı da gömmüşüz 🙂

  • Ayla

   Demissin ki hanginiz kocanizin bir başkasından olan çocuğunu evinize alırsınız.
   Yaşamadan yorum yapmak cok kolay.
   Sen herbirimizi ne kadar taniyorsun ki?
   Evet ben alirdim!
   Sultan i anlamani ona empati duymani saygiyla karsiliyorum ama ben Sultan i asla anlamiyacagim ve empatide kurmayacagim. Sultan sadece bu konuda degil ki evlatlarina davranisi,gelinlerini asalamasi vs vs her konuda zayif bir kadin…

   • özlem sarıçam

    Saygıyla karşılrım. Yetmez önünde saygı durusunda bulunurum. Diyorum ya insanlik almayi gerektirir. Ben daha insan olamamışım beşer kıvamındayim. Keşke senin gibi düşünebilsem isterdim gercekten ama daha o kadar pismeme 40 fırın ekmek var

 • Buke Oguz

  Emrah…
  Emrah babasını kurtarmak için harekete geçecekti eninde sonunda uzun bir denize taş atma merasiminden sonra yollara düştü. Önce polis arabaları geldi. Adamlar tabi ki gidecekti polisi görünce. Onlar gidince de Emrah geldi böyle Yamaç’ın adamlarına far edilmeden içeri girmiş oldu.
  Emrah’ın yıllar sonra evine gelince güzel anıları hatırlaması gerekirdi ama ilk olarak aklına gelen babasının üzerinde kurduğu baskı oldu. Demek ki o evde çok da iyi günler geçirmemiş. Mükemmeliyetçi kontrol manyağı bir babanın kontrol manyağı oğlu Emrah.Bu bölüm bunu gördük. Piyanoyu hatasız çalamadığı için önce piyanonun kapağını oğlunun eline düşüren baba, ardından oğlunun ağlamasına ve acıyı hissetmesine izin vermiyor. Mükemmel çalana kadar devam etmeye zorluyor. Sena’nın anlattığı balkondan atladıktan sonra Emrah’ın ona izin verene kadar ağlamayı yasaklamasının altındaki sebep babasıymış demek.
  Emrah annesi tarafından terk edildiğini sanıyor ama anladığımız kadarıyla çocuğu anneye göstermeyen anneden ayıran Baykal.
  Bir de” benden izinsiz hamile kaldın” diyor.Bedel olarak da oğlunu kadına göstermiyor. Kadın avukat olmanın avantajını kullanarak Baykal’ı hapse attırma tehdidiyle oğlunu geri alıyor. Emrah babasının da onu terk ettiği düşüncesiyle büyümüş onu koruyup kollayan Güzide annesine sığınmış.

  Nazım Emrah karşılaşması…

  Bu karşılaşma bana bir tuhaf geldi ya. Sanki ikilinin birbirinden haberi var da Baykal’ın haberi yokmuş gibi hissettim başta. Baş başa kaldıklarına sanki gülerek birbirlerine sarılacaklar gibi geldi bana. Tabi ki öyle olmadı. Bu konuşmadan öğrendiğimiz Nazım’ın 18 yaşında babasının yanına geldiği ve babasına oğlu olduğunu ispat ettirmek için DNA testi yaptırmak zorunda kaldığı. Nazım Emrah’a ona baba diyebiliyorsun yani derken sesinde kırgınlık ve kızgınlık vardı. Emrah karşılığında o da bana oğlum diyor, oğluyum sonuçta sen değil misin dedikçe Nazım’ın öfkesi artıyordu. Ve nihayet Nazım Selim’in istediği noktaya geldi ve babasını sattı. Çok da iyi yaptı. Oh dedim içimden. Baykal Nazım oğlum demek için geç kaldı ki samimi olmadığının bal gibi farkındaydı Nazım.
  Yalnız Emrah’ın bakışları bir tuhaftı .Nedense onda da babasını satma potansiyeli görür gibi oldum eğer Baykal damarına basarsa.

  • Gözde E.

   Satacak satacak bir gün elbet satacak. Belki annesinden ayırdığını öğrenirse direkt satar ha?

   • Eda Nurcin

    kesin satar ama annesi neden yıllarca üvey olduğunu söyledi ona anlamıyorum. diyeydi ya ben senin ananım diye..

    • Gözde E.

     Orda kocasıyla ilgili bir mevzu var sanırım.

    • özlem sarıçam

     Kocasının haberi olmadığı için

     • Eda Nurcin

      Yazık çocuğa

     • Buke Oguz

      Kocasına başka bir oğlu olduğunu söyleyemediğinden Emrah’ı evlatlık alıyor. Tabi ki Emrah’ın bu gerçeği bilmek hakkı hatta Sena’nın da bilmek hakkı. Bu işin sonunda Sena Güzide’nin üvey kızı çıkacak korkarım. Sena’nın annesi ölmüştür doğumda yada Sena çok küçükken . Babası Güzide ile evlenmiştir. Kenidkızı olmadığı için sevememiştir Sena’yı. Başka türlü Sena’ya tavrını açıklayamıyorum ve anlayamıyorum.

     • sena ya hamile kaldığı için kocası ile evlenmek zorunda kalmıştır. evliliği hep hapis gibi görür… onun kelepçeleri senadır

     • Buke Oguz

      Mantıklı :))) Bu da olabilir de o zaman çocuk aldırılmıyor muydu ki… İstemiyorsa aldırır yine evlenmezdi. Yine de çocuk aldırmayı günah olarak görmüş olabilir tabi. Ama kıza sevgi göstermeyerek en büyük günahı işlemiş oldu farkında değil.

     • Eda Nurcin

      Bak bu daha mantıklı

     • Senarist olacak adam blogger oldu. Leyyn tutmayın benii…

     • Tam bir sinopsis cümlesi değil mi Eda ^^

     • Eda Nurcin

      Hhaha öyle öyle

     • Eda Nurcin

      Ohh yok artık 😀 Sena öz canım ondan eminiz bence.. 😀

     • Buke Oguz

      Ay ne bileyim insan öz evladını niye sevmez niye aşağılar niye düşman gibi davranır anlamıyorum ki…

  • Emrah Baykal’ın nüfusunda değil mi? Nazım eğer babasını araştırdıysa nüfus kaydına bakmadı mı?

   Keşke dediğin gibi olsaydı. Off… Çok daha güzel olurdu…Tam ters köşe budur

   • Gözde E.

    Hayır Güzide ve kocasının nüfusunda, evlatlık almışlar ya koruyucu aile olarak.

    • Al sana mantık hatası!… Çocuk Esirgeme Kurumundan sadece anne baba belli olmayan çocuklar evlatlık veriliyor. Anne Baba belli evlatlıklar mahkeme kararı ile oluyor. Yani Baykal’ın imza vermesi lazım. Baykal imza verir mi? Hapse girmedi mi o?

     • Buke Oguz

      Hapse girmemek için Emrah’ı Güzide’ye verdi şeklinde anladım ben o olayı.

     • Gözde E.

      Yooo girdim dedi Baykal ya da Emrah öyle dedi birine

     • Buke Oguz

      Hapse giriyordum yada girebilirdim ondan verdim seni dedi sanki ama tam emin değilim.
      Güzide Emrah’ı ona vermezse ve kendine birsey yapmaya kalkarsa, hapse gönderecek baska dosyaların da olduğunu, arkadaslarının bunu kullanacağını söyledi.
      Ama hapse girdi de mi aldı yoksa Baykal hapse girmemek için mi verdi tereddüt ettim şimdi. Önceki bölümde çocuğu başından attı dedi bir de Güzide…Amannn bir dedikleri bir dediklerini tutmuyor ki

     • Gözde E.

      Senarist uyaaaan huuuu! 🙂

     • Eda Nurcin

      Girdim dedi canım. Girince çocuk yurda gitti, annesi de evlatlık edindi.

     • Buke Oguz

      Doğrudur canım orayı kaçırmışım :))

     • İşte o zaman Baykal’ın imza vermesi lazım ki Baykal hayatta vermez. Koruyucu aile diyeceklerdi. Hata yaptılar.

     • Ayla

      Senarist Gökhan in bu kadar ince düsünmediginden eminim:))

     • Eda Nurcin

      KEsinliklee. Şuraya bak ne teoriler ne detaylar konuşuluyor çıldırcam! 😀 Ben senaristi olsam böyle dizilerin kesinlikle bu platformlardan çıkmam gece gündüz bakarım insanlar ne diyor diye, ki Gökhan Horzumun da baktığını tahmin ediyorum.. 🙂

   • Buke Oguz

    Emrah’ın nüfus kaydında anne adının Betül olduğunu söyledi bu bölüm Baykal.baba adı Baykaldır bence. Yani evlatlık gittiği ailede yeniden nüfus kağıdı çıkarılmadıysa tabi.Nazım babasının kim olduğunu biliyordur zaten annesi anlatmıştır. Nüfus kaydına hiç bakmadı demek ki

    • Gözde E.

     En başta öyleymiş, ama Baykal hapise girince evlatlık verilmiş o zaman da Güzide ile kocası olmuştur

     • bilemedim. tutarsızlık var

     • Gözde E.

      Kafam karıştı :/

  • Ayla

   Ben ilk bastan beri bile diyordum hatta bana gülenler vardi Baykal in sonu Nazim in elinden olacak.
   Evet Emrah i Güzide nin elinden almis pislik herif. Ama yinede Güzide nin ogluna bukadar düskün olmasini kizini pek takmamasini aciklamiyor.
   Emrah in sirtinda ki yaralari kesin Baykal yapmistir diyorum ben.

   • Buke Oguz

    Bence Sena Güzide’nin üvey kızı çıkacak :))))

    • Ayla

     Ama Sena ben senin öz kizinim demisti Güzide ye,kandiriyormu bu kadin kizini?

     • Buke Oguz

      Ay kadının davranışlarını mantığa oturtmaya çalışmaktan ne yazacağımı şaştım artık :)))))
      Öz kızına niye böyle davranıyor niye:((((

     • Eda Nurcin

      Manyak manyak

   • Birkaç tanesi kurşundu. Ama bel kemiğindeki dikiş yarası babadan kaynaklı olabilir. Bak o zaman kürdana rağmen çok üzülürüm

    • Ayla

     Ayy sen cok yufla yüreklisin hemen yelkenleri suya koyveriyorsun:))
     Sena ninda travmatik bir olayi olsaydi onuda bagrina basardin:)
     Yaw birkac saat yok oldum yorumlar tavan yapmis. Eda da gelmis,yorumunu göndermis mi birsey dedi mi? Gelde bu tüm yorumlari tek tek oku simdi:)

     • Ama Alperenîn oyunculuğu > Dİlanînki onu da hesaba kat ^^ Dramı oynar. Offf Güzel de ağlar.. Bilirim…

      Göndermiş yazıyı Eda, yarın yayınlanır bence…

     • Ayla

      Alper Dilan da cok daha iyi bir oyuncu orasi kesin. Senarist bizi gicik etsin diye kürdan dan vazgecirtmiyor:))

     • Yukarıda mı aşağıda mı koptum nerdeyse… boğazına batsın gibi bir şey yazmış ya Özlem :))))))))) Ben de her gördüğüm de onu diliyorum. Ölsün diye değil de başına birşey gelmezse vazgeçemeyecek

     • Gözde E.

      Geçen bir filmde seyrettim de Alperen oynar yani <3

     • Ya sırf onun için garip bir diziyi izlemişliğim var. Seçkin Özdemir başroldeydi ama o kadar mıymıydı ki rolü, Alperen yan rolden fırlayıp çalmıştı kalbimi…

     • Gözde E.

      Seçkin de çok yakışıklı herif ya <3<3 Ama dizileri uzun soluklu olmuyor maalesef…

     • Eda Nurcin

      Gönderdimm 🙂 Yarına bekliyoruz kısmetse

 • DreamyTangerine

  Herkese iyi akşamlar 🙋🏻‍♀️
  Aslı ellerine emeğine sağlık zevkle okudum. bu sefer daha çok karakterlerin iç dünyalarına ve çıkmazlarına daldığımız bir bölüm oldu bu da tabii aşağıda Züleyha’nın dediği gibi daha sakin ama derinlikli sahneler izlememize yol açtı.
  Yüzleşme serisi altı bölüm sürecek dendi asıl yüzleşmeler bitmiş olsa da artçı sarsıntı misali devamı geliyor, misal Celasun-Yamaç, Sultan-İdris ve Yamaç’ın kendisiyle yüzleşmesi, yaptıklarını sorgulaması…
  Sultan’ın Salih’i öğrendiği andaki tepkileri bize gösterilmedi, ben orada da bir Salih-Sultan sahnesi bekliyorum ve Sultan’ın tepkisizliğini yaşadığı şoka bağlıyorum şu anda. O cephede fırtına öncesi sessizlik hakim.
  Yine aşağıda Züleyha bahsetmiş, Selim’in böyle ameliyatlı haliyle yattığı yerden iki dakikada dizginleri ele alıp kardeşçiğine bak şöyle yapıcaz diye plan kurmasını, o hiç bir şeyi ciddiye almayan cool hallerini ben de çok seviyorum; gerçek bir Littlefinger (Game of Thrones izleyenler bilecektir🙂) olabileceğini gösterdi. Selim tam da anne babaların “zeki ama çalışmıyor, istese atom mühendisi olurdu” diyeceği türden bir adam. Bundan sonra gideceği yönü merak ediyorum doğrusu.
  Ama en büyük ters köşeyi Meliha konusunun tekrar açılmasıyla yedim şahsen.🤦🏻‍♀️ Daha geçen hafta yol kazasıdır o Meliha diye büyük büyük konuşuyordum😛. Burada canımı sıkan şey şu, İdris’in evlilik dışı çocuğu temasının alasını zaten Vartolu olayıyla izledik, izliyoruz, bunun hemen üstüne Hale’nin de Meliha-İdris büyük aşkının meyvesi çıkması feci şekilde tekrara kaçmak olur, istemem. Hale Meliha’nın yeğeni veya İdris sonrası evliliğinden doğan kızı olsa ne olur, bu saatten sonra hikayeye ne katar, onu şimdilik anlamlandıramadım henüz. 😕

  • Züleyha

   Littlefinger süper benzetme 😂😂 gerçekten benziyor Selim’in halleri

   • Gözde E.

    GOT seyretmediğimden Fransız kaldım… 🙁

    • Züleyha

     Littlefinger dizide soğuk, uyuz ama inanılmaz zeki biriydi. Her taşın altından o çıkardı rahmetlik. 🙁

     • Gözde E.

      Selim rahmetlik olmasın, pişman olsun benim temennim.

     • Züleyha

      Ay inşallah Selim’i ziyan etmezler. Yani Selimi öyle pişmanlıkla özür dilerken izlemek ister miyim bilmiyorum aslında 😅

     • Buke Oguz

      Ben isterim ya… Pişman olsun. En azından tüm bunları neden yaptığını anlatsın.

     • Gözde E.

      Aynen, bize ve aileye hesap vermeden ziyan olmak yok, olacaksa tabii.

     • Züleyha

      Pişman olsun tabiki derdini de anlatsın ama böyle aciz bi şekilde Sultan ve İdrisin merhametine muhtaç görmeyi istemiyorum galiba.

     • Buke Oguz

      Aciz olmasın canım. Karşılarına dikilsin derdini anlatsın, gerekirse hesap sorsun ama derdini açık açık yalansız oyunsuz anlatsın ve yaptıklarının hesabını versin.

     • Züleyha

      Tamam şimdi anladım, tabiki Selimi böyle net görmek isterim ben de. 🙂

     • ben istemem galiba ^^… Emir gibi olsun (Kara Sevda)

     • Züleyha

      Nasıl biriydi hiç izlemedim ama olsun diyosan olsun. 😀

     • Gözde E.

      Öf biraz seyretttim de fena özlemişim <3<3

     • Züleyha

      Hemen izliyorumm 🙂

     • Ayla

      Ahh Emir im sert erkegim benim,kara sevdayi izlememin tek nedeni:)

     • Gözde E.

      Oy oy Emir ya efsane bir kötüydü, esprileri de cabası ve çok yakışıklıydı <3<3

     • DreamyTangerine

      Diziyi izlemeyi beşinci sezonda bırakıp kitap serisinin altıncısını beklemeye başladığım için( çünkü aslen kitapların hayranıyım) şu an dev bir spoiler yemiş bulunuyorum … 😕😨

     • Züleyha

      Ay yapma 🙁 Valla üzüldüm GoT spoileri yemekten nasıl korktuğumu bir ben bilirim.

     • DreamyTangerine

      Hiç önemli değil 🙂

     • ama koca sezonda elbet birileri ölecekti, öyle düşün ^^

     • Züleyha

      Hahaha Aslı mükemmel bir kurtarıcı oldun bana 😀

  • Ay tam bit littlefinger… Sinsiiiiiiiii…. Sonu ona benzemesin Gözde üzülür, o selim’deki iyiliğe inanıyor.

   • Gözde E.

    Öf yaaaa little finger kim, ne, bilmiyorum ki….

   • Eda Nurcin

    hahah 😀 Sahiden de öylee. Gerçi ben Selim’e ısınıyorum artık, littlefinger ıy aklıma geldikçe kusasım gelir hala.

  • Hoşgeldin <3 <3 Meliha anketi yaptık. Sence kim Meliha?

   • DreamyTangerine

    Teyzesi olmasını yeğlerim bari bu saatten sonra

  • “Kargaşa çukur değil, merdivendir. Tırmanmaya çalışanların çoğu düşer ve yeniden deneyemez. Düşüş onları caydırır. Bazılarıysa ellerine geçen tırmanma fırsatını kullanmaz. Diyara, sevgiye, tanrılara, yani yanılsamalara tutunurlar. Sadece merdiven gerçek. Var olan tek şey tırmanış. Ama bunu anladıklarında iş işten geçmiştir.”
   ―Petyr Baelish, Varys’e.[src]

   ben bunu bir yazı da kullanayım :)))))))))))))

 • Gözde güzel bir noktaya parmak bastı. Hayat Şarkısı zamanı çok eğlenceli anketler yapardık… Tablo haline getirirdim ve cevap dizide ortaya çıkınca kim bilmiş kim çuvallamış ortaya çıkardı…

  Sorumuz şu… Bence Meliha Hale’nin…

  Gözde > Teyzesi
  Aslı > Annesi

  • Ayla

   Hicbirseyi senarist üstüne basa basa Idris e söyletti arastirdim Hale nin anne babasi baska birileri diye,ben bu durumu söyle algiladim senarist Hale Meliha nin kizi oldugunu düsunmemizi istemiyor .
   Cevabim Meliha hale nin hicbirseyi.
   Ama Eda nin yorumuna ekliyecegim yorumda Meliha kimin annesi tahmin yazdim hehe

   • Oooo merakla bekliyorum.

   • Buke Oguz

    Meliha’nın resmi Hale’nin kitabından çıktı. İlk bölümde Hale sizin hikayelerinizle büyüdüm gibi bir laf etmişti. Annesi olma ihtimali bende hala ağır basıyor. Tabi İdris araştırıp bir bağlantılarını bulamamış. Acaba diyorum kadın kendini niye saklıyor. Çok klişe de olsa böyle olayların sonu kan davasına çıkar genelde…

    Ama ben şimdi merak ettim Ayla … Meliha kimin annesi diye tahmin ettin. Eda’nın yazısı bir an önce çıksın da ekle yorumunu öğrenelim :)))))

    • Ayla

     Bende Asli gibi ilk günden beri hatta ben Asli dan da önce Hale Meliha nin kizi diyordum ama senarist bu bölüm kafami karistirdi.
     Asli hatta Meliha fotosunu Mihriban yapmisti:))

     • sus, sus :p hatta Mihriban türküsünü kullanmaya karar verdikleri için Meliha oldu Mihriban oldu, isim değişti yarı yolda bile dedim :p

     • Ayla

      Hahaha tabii simdi sus dersin,foto konusunda cuvallamistin

     • Buke Oguz

      Ay o resmi ne kadar tartışmıştık dimi :)))

     • Gözde E.

      Ben pek hatırlamıyorum, galiba beğendi beğendi koyup geçmiş olacağım (Burada utanan maymun)

    • Ayla

     Kiz ben hic 200 yorumu beklermiyim bende o sabir varmi ciksin hemen eklerim:))

   • Gözde E.

    Valla çok merak ettim ben de kim acaba 🙂
    Ama ben hala teyze diyorum 🙂

  • DreamyTangerine

   Offf hala daha o kadar ilgilenmiyorum ki kimin nesi olduğuyla, nerden çıktı tekrar bu Meliha yaw…😕😕

   • Gözde E.

    Senarist yeni yeni hikayeler yazmanın bokunu çıkaracak herhalde 🙂

   • Züleyha

    Ay o kadar aynı fikirdeyiz ki. Meliha lafı geçince gene ay dedim vazgeçmediniz bu sevdadan. 😒

    • Gözde E.

     Demin de dedim senarist yan hikayeye doymuyor doymuyor 🙂

     • Züleyha

      Elimizdeki hikayeleri o kadar ince işledik bitirdil ki napsın adam hikaye lazım. 😀

     • Gözde E.

      Evet, liğme liğme ediyoruz resmen 😀 Cumali ve Akın gelsin hikaye çıksın 🙂

     • Züleyha

      Tabi tabi onları da alalım sahneye 😀

    • sence nesi? :p

     • Züleyha

      Teyzesi bence 🙂

   • Eda Nurcin

    😀 haha neden ya? Kim bilir neler çıkacak ordan da..

    • DreamyTangerine

     Yan hikayenin yanının yanı… üstelik herkes rahmetli artık….😒😒

     • Eda Nurcin

      Meliha yaşıyordur canım dur naptın..

    • Buke Oguz

     Ya o kadar teori yürüttük üzerinde . Öğrenmek hakkımız bence kim bu Meliha ve Hale’nin nesi…
     İdris’le nasıl ve neden ayrılmışlar. İdris Hale’yi araştırdığında neden Meiha’ya ulaşamadı?

     • Gözde E.

      Öğrenmek hakkımız, söke söke alırız 🙂

  • Eda Nurcin

   Annesi :))

   • Gözde E.

    Ben Son Hıçkırık adlı Yeşilçam filmimizdeki teyze-yeğen benzetmesinden esinlenerek hala teyzedeyim :))

 • Buke Oguz

  Salih-Sadiş karşılaşması…
  Sadiş’i haftalar sonunda gördük şükür. Yas tutarken izleyemedik ama yasının devam ettiğini gördük en azından.Siyahlar giymiş, gözleri yaşlı, Salih’inin kolyesini boynunda taşıyordu Sadiş. Medet’in gelmesinin ardından Salih’in evine girerken ayakları geri geri gidiyordu. Önce kırmızı çiçekleri gördü Sadiş ardından Salih’i. Korkarak dokundu, gözlerini açamadı bir süre, gördüğünü hayal sandı gözlerini açınca kaybolacak diye korktu. Yaşadığı gerçeği onu içten içe sevdindirse de kırgınlığı daha fazlaydı. Salih onunla gitmek yerine kalıp savaşmayı hatta ölmeyi tercih etti çünkü. Bu kararı vererek Sadiş’in içindeki Salih’i öldürdü bir nevi. En azından Sadiş öyle hissediyor şu anda ama sonunda affedecek Salih’i . Neden çünkü Vartolu her zaman bir yolunu bulur. Salih de kendini Sadiş’e affettirmenin bir yolunu bulacaktır. Sadiş önce bir tokat atar kızar Salih’e ardından sarılır diyordum ama olmadı.Sarılma için biraz daha bekleyeceğiz herhalde. Sadiş daha bilmiyor herkesin Salih’i öğrendiğini. Öğrenince ikisi için bir umut olabileceğini anlayacak ve yumuşayacaktır Salih’e karşı.

  • Bence İdris’in sahiplendiğini öğrenmesi / anlaması etkili olacaktır. Yoksa günümüz şartlarındaki romantik jestler Sadiş’e etki etmez bence

   • SuperBirne

    Idris’in de ne yaptigini anlayamiyorum ki 🤷‍♀️ Bi “Pilini pirtini topla git” diyor, sonra “O, Salih degil; Vartolu” diyor, sonra da Celasun’a “Ogullarimdan önce beni öldürmen gerek” diyor. Sevmiyorum seni, Idris! Bukalemun gibisin, nasil isine gelirse… 🤦

    • Gözde E.

     Hem severim, hem döverim gibi mi ?

     • SuperBirne

      Öyle gibi. Hic de sevmem, ne zaman ne yapacaklari belli olmaz 😒

 • Ayla

  Selam Asli bölüm yorumunu okudum tesekkürler.
  Unutmadan merak ettim Eda sana neden patron diyor? Ona iş olanagimi sagladin? Yada blogundan cok paralar kazanip konuk yazarlarina ödeme mi yapiyorsun? Merakli Melahat ben:))
  Tiyatro bölümüne birsey yazmadim cünkü Türkiye ye pek sık gitmem oyunlardan pek haberim yok. Ama oturdugum ülkede giderim hatta cuma aksami bir tiyatro oyununa gidicegim Istanbullu gelini kaciracagima üzülüyorum:))
  Iki kizlarimida kücükken hep tiyatro kurslarina yazdiriyordum hatta büyük kizimda yetenekte vardi ama ben pek desteklemedim. Simdi zaten baska bir meslek dalinda calisiyor.

  Bakalim Eda nin yorumu ne zaman cikar? Senin kendi blogun oldugu icin senin hizina yetismesi imkansiz. Eda nin yorumu ciksin ben 200 yorumu bekleyip sonra yorum ekliyecegim:)) Nedenide en alltta ki yorumlar pek okunmuyor:))

  Benim icin iki güzel karsilasma vardi Selim Vartolu ve Salih Yamac karsilasmasi. Salih Sadis karsilasmasi beni hic etkilemedi hatta oyuncu Erkan bey e acidim bile…
  Bunca zaman kac kez Yamac oyunlar kurdu simdi abi Selim oyunlar kuruyor. Asil beyin oymus,böyle akilli bir adam neden yillar önce kardesleriyle birseyler yapmamis sorusunu aklima getiriyor? Sanki evlatlarina farkli davranislarda bulunan anne baba Selim i hep bir rekabete itmis gibime geliyor…
  Bende Selim e pek güvenmiyorum,Vartolu da pek güvenmese iyi olur. Bu arada Selim de Salih te ispanak sevmiyor,bende sevmem:)) Acaba ücüncü kardes Yamac seviyor mu?

  Demissin ki Baykal in kapana kısılması ve Emrah tarafindan kurtulmasi sana abes gelmis. Peki final sahnesinide Baykal in oyuna getirilmesini abes bulmuyormusun?
  Baykal in ölmesini cok istiyorum ama haftaya oglu Emrah kurtarir saniyorum.
  Beyfendiyi izlemek oyuncunun öyle büyük oynamasini izlemek benim dizi keyfimi cok bozuyor. Hep diyorum ve hep diyecegim cok yanlis bir oyuncu secimiydi. Kabusum haziran ayina kadar ona katlanmak zorunda olma ihtimali…
  Ben bölümü cok begendim hele dedigin gibi o efsane final benim icin EN unutulmaz,EN eglenceli cukur tarihinde en unutulmaz sahnelerden biriydi.

  • Gözde E.

   200 çok ya, 100 ideal oluyor sen oralarda gel, fazla geç kalma :))

  • Buke Oguz

   Merhaba Ayla :)) 200 çok gerçekten a daha ortalama bir sayı versen:))
   Ben üç karşılaşmayı da beğendim :))
   Sadiş’in duyguları bana geçiyor.Kırgınlığını, kızgınlığını, mutluluğunu hissedebiliyorum. Bu bölüm hepsi vardı Sadiş’te. Haklıydı tepkisinde. Yukarıda da yazdığım gibi önce bir tokat sonra sarılma bekliyordum ama diğer bölümlerde inşallah :)))
   Baykal bu önümüzdeki bölüm ölse çok iyi olurdu yeterince izledik fazlasına gerek yok ama çok büyük bir ihtimal Emrah kurtaracak :((( O da kötülük yapmaya devam edecek.
   Selim’in oyun kurmasına lafım yok da Yamaç’ın arkasından iş çevirmesini sevmiyorum. Baykal’a karşı yaptığı plan çok iyiydi .
   Vartolu’nun kaçirilmasından finale kadar plan çok güzeldi çok eğlendim bakalım bunu Beyefendi nasıl ödetecek Koçovalı kardeşlere

   • Ayla

    Ama gecen hafta Eda yorumlari okumaya geldiginde ohh 230 yorum olmus bile diye yazmisti ondan öyle dedim :)) Tabii Eda da hakli kiz hem calisiyor hem okuyor,tek tek bölümü yorumlayanlara cevap yazmasi imkansiz.

    Malesef Buke haftaya Emrah kurtaracak Baykal i:(( Baykal ölse Emrah in cukurda kalmasi anlamsiz olur zaten,ikisinede katlanacagiz. Ama umarim tekrar tekrar Vartolu ve Yamac in beyfendigi yakaladigi ve tekrar tekrar Emrah in kurtardigi sahneler olmaz. Dizi kendini tekrar edicek diye cok korkuyorum. Bence Baykal in suyu isindi ölsün asil Baykal in üstünde olan düsman olarak gelsin.

    • Buke Oguz

     Eda’nın yazısı yarından önce gelmeyecek herhalde :(( Doğru söylüyorsun aslında zaten iki günde 200 yoruma ulaşıyoruz neredeyse :)))
     Emrah -Nazım sahnesini de yorumlayacağım birazdan …
     Baykal kurtulmasın istesem de bu kadar çabuk öldürmezler. Bari adamı iyice bir dövsünler hınçlarını alsınlar, yaptıklarına pişman etsinler de sonra gelsin kurtarsın Emrah. Ben de istemiyorum bu kaçma kaçırılma kovalama olayının uzamasını.

    • Gözde E.

     Baykal en erken sezon finalinde ölür hatta bence öbür sezona kalacak gibi. Tabii daha güçlü bir düşman daha bulunmazsa…

     • Eda Nurcin

      Sezon finaline kadar kalır mı bu adam yaa? Kalmaz bence sıkar artık. Üst patronu, daha büyük düşman falan çıkarırlar bence

     • Gözde E.

      Öyle olmayacaksa çatışma unsuru olacak kalacak gibi maalesef, üzgünüm…

     • Eda Nurcin

      Bu adamı görecek olmak ciddili üzüyor beni öff:(

     • Züleyha

      Beni de ya 🙁 ve bölüm sonundaki olayın intikamını nasıl alıcak diye ciddili merak ediyorum

     • Gözde E.

      Oyunculuğu iyi bence ya, acayip gıcık ediyor bizi. Her dizide oynadığı kötülere acayip gıcık olurdum, buna da olmaktayım.

     • DreamyTangerine

      Burak Sergen iyidir ya…üniversite yıllarımda az hayran değildim kendisine… az takip etmedim hangi oyunda oynuyorsa gidelim diye… hey gidi..yaşım ortaya çıktı ama 😋

     • Gözde E.

      Ben tiyatroda seyretmedim maalesef, dizilerden aşinayım Zerda, Aşk ve Ceza, Kara Sevda şu an aklıma gelenler.

     • DreamyTangerine

      Gençken çok hoştu, çok!!!

     • yeni bir oyunu var… hatırlayamadım şimdi ismini…

     • Gözde E.

      Aşk Halleri galiba. Zuhal Olcay’la.

     • Yok… Başka.. Dev bir Beyefendi var posterinde. korkutucu

     • Eda Nurcin

      Hitler olması lazımdıı ya

     • Eda Nurcin

      Evet evet geçen gördüm ben de var oyunu, kısmet olmadı gitmek ama

     • Burak Sergen izleyenleri derinden etkileyecek ‘Bir Hayvanat Bahçesi Hikayesi’ oyunu ile sahnede.

      Bir pazar günü New York Central Park’ta kaderin ya da tesadüflerin bir araya getirdiği iki kişinin hikâyesi. Ailesi ve işine bağlı, toplumun değer yargılarıyla hayatını şekillendiren Peter ve marjinal tavırlar sergileyerek toplum içinde aykırı bir kişiliğe sahip olan Jerry. Kim av, kim avcı belli olmayan tuhaf bir hikâye…“İletişimsizliğin doruğa çıktığı çağımızda sevgi, anlama ve anlaşılma çığlıkları atan bir adamın sesi bu oyun.

     • Eda Nurcin

      Çok iyi oyuncu ya ben burda lafları saydığıma bakmayın lafım her daim karakteredir. Oyuncular bu kadar iyi olmasa hiç konuşur muyduk buralarda onları.. Belki Sultan’a biraz oyuncu bakımından da gıcık oluyor olabilirim zaman zamaan o kadar 🙂

     • Ayla

      Ama Burak bey bazen cok büyük oynuyor,cok tiyatro vari:))
      Hem tamam iyi oyuncu iyi bir tiyatro sanatcisi olabilir ama cizdigi Baykal cok igrenc,ölsede kurtulsak iste:))

    • Baykal’ın üstündeki düşman mı? Şu telefon mevzusu ise ben onu CB olarak düşünmüştüm…

     • Ayla

      Simdi uyuyorsun da yarin artik CB kim ayol?

     • Cumhurbaşkanı :)))

    • Eda Nurcin

     Geçen hafta yığılmıştı bir günde yorumlar sorma 😀 Dur bakalım önce bir çıksında bu hafta..

  • Ay ilahi Ayla!. Güldürdün vallahi… Benim blog hesapları halka açık. Her tık 8/10 kuruş ziyaretçilerin reklam tıklamaktan aynı benim gibi nefret ettiklerini düşünürsen…Konuk yazarlarıma ne ile ödeme yapıcam :))))

   Ama sen de haklısın büyük düşünmek lazım. İlerde inşallah diyelim <3

   200 mü? Ama okuya okuya gidiyoruz ya, konu konuyu açınca 200 oluveriyor…

   • Gözde E.

    Ya umarım Eda’nın yazısı fragmandan önce gelir. Yoksa yorumlarda fragmana dair cümleler de olur okuyamam diye çekiniyorum… 🙁

    • Ayla

     Bak iste burda haklisin

    • Buke Oguz

     Aynen cumaya kalmaz inşallah yazı yarın akşamdan önce yayınlanır…

     • Gözde E.

      Yoksa biz kendi aramızda konuşur dururuz seninle anti fragmancılar olarak :))

     • Buke Oguz

      Valla öyle olur. Atlaya atlaya hızlı geçe geçe :))

    • çoktan gönderilmiş. Yarın yayınlanır bence…

     • Gözde E.

      Bakarsın az sonra çıkıverir 🙂

     • Buke Oguz

      Hadi inşallah :))

    • Eda Nurcin

     Dün gönderdiiimm! Yarın çıkar umarım :)))

   • Eda Nurcin

    En sevdiğim adminim <3

  • Selim’in aklı hiç etkin kullanılmamış. Sindirmişler çocuğu. Sonuç ortada… Ispanağa bayılırım <3<3 Ama ikisinin de ıspanak sevmemesi çok iyiydi…

   Baykal'ın eli kolu emniyette çok uzun ya, Emrah'ı oraya getirtti düşün. Emniyeti ayağa mı kaldıramadı kapana kısılınca? Ama Emrah'ın da kahraman olması gerekirdi. N'apalım… Mantık aramayacağız…

   Hele ki Baykal'ın oyuna getirilmesinde mantık ararsak ooooo….

   • Gözde E.

    Ispanak sevilmez mi ya 🙂 Yemeğine de, ıspanaklı böreğe de bayılırım 🙂

 • Buke Oguz

  Sultan-İdris ….
  Buna yüzleşme değil de konuşma demek daha doğru herhalde. Keşke anlattıklarını dinleseydik. İdris Vartolu aslında Salih’miş benin oğlummuş dediğinde Sultan’ın yüz ifadesi yada tepkisini görmek isterdim.Sultan duydukları karşısında sanırım şok etkisiyle bu kadar tepkisizdi. Bu kadının duygusal bir patlama yaşaması için sanırım Salih’le karşı karşıya kalması gerekiyor. Tüm yaşananlardan sonra hala kendini haklı görebilecek mi merak ediyorum. Kahraman’ın ölümünden sorumlu hissetmeyecek mi kendini merak ediyorum.
  Aş evine gitti kadın ya. Orada da sanırım öğrendiklerini Nedret’e anlattı.
  Nedret….
  Nedret kızgınlığında daha doğrusu kırgınlığında haklı. Kocası öldürüldü, katili burunlarının dibinde yaşıyor üstelik de kocasının kardeşi çıktı. Nedret intikam istemiyor. Sadece Salih gitsin istiyor. Kadın haklı. İdris’ten bir açıklama bekliyor Emmi’den değil. İdris de mahçup ne desin gelinine. Evlat atsan atılmıyor, satsan satılmıyor. Oğlunu öldürmüş olsa bile yeri geliyor sonuna kadar savunuyor.
  İdris Salih’e oğlum diyemese de onu çoktan oğlu olarak kabul etti. Celasun’la konuşurken bu daha güzel yansıtılamazdı.
  Acaba diyorum Celasun-İdris konuşmasından sonra Celasun Emrah ile konuşmaktan vazgeçer mi?

  • Gözde E.

   Yazdıklarına kelimesi kelimesine katılıyorum. Vazgeçip Yamaç’ın yanında olsun, onun sağ kolu olsun.

  • Züleyha

   Ya Nedret ne kadar bilgece ve olgun konuştu. Hayran kalarak dinledim, Çukur’un annesi olabilecek bir tavırdı. Nerde hıncını küçük çocuktan çıkaran onun hayatıyla oynayan Sultan nerde kocasının katilinin ölümünü istemeyen Nedret 🙂

   • Buke Oguz

    Kesinlikle katılıyorum. Sultan en azından annesi öldükten sonra Salih’e sahip çıkmalıydı. Annelik duygusu K-kadınlık gururuna baskın gelmeliydi ama maalesef o küçücük bir çocuğu Çukur’dan İstanbul’dan sürmeyi tercih etti :(((

    • Züleyha

     Kesinlikle zaten bu görüşteydim Nedret’in böyle güzel konuşmasını dinledikten sonra Sultana hepten kızdım. 🔫

     • Ayla

      O ne o Sultan cadisina tabancami cektin sen? Bayildimmmm:))

     • Züleyha

      Nihaha çektim valla. 😀 Ay bu bölüm deli etti beni koskoca Paşa öğrenince dağ gibi adam yıkıldı kalp krizi geçirdi. Sultan Hanım hala mıy mıy aşevine gidiyor. 😠

     • Gözde E.

      Sultan güçlü kadın triplerinde bence. Yakındır çekecek o vicdan azabı…

     • Züleyha

      Of üzülerek söylüyorum burda bizbizeyiz 😂 benim Sultan konusunda rahatsızlığım oyuncu kaynaklı biraz da. O böyle yavaş konuşmalar, ağır yürümeler suratım hep asık olmalı çabası rol olduğu o kadar belli ki, ya da amaçlanan bu mu acaba seyirciyi Sultanı izlerken böyle rahatsız etmek. Belki de harika bir oyunculuk izliyoruz bilemedim. 😅

     • Sultan ve harika oyunculuğu :))))

     • Züleyha

      Ayy Aslı sen de mi aynı düşüncedesin. 🙊💞

     • başa sarıp sarıp izlemelik, ders niyetine okutulmalık…

     • Gözde E.

      Kesinlikle bizi irite etmek için ve görünen o ki herkes irite olmuş, anti Sultancı 🙂

     • Ayla

      Ama ben daha öncede dedim Perihan Savas in bu dizideki performansini ben iyi bulmadim,benim Sultan antilicigim hem oyuncu kaynakli hem Sultan karekteri pek bir sevimsiz. Kadinin ne anneligini ne kayinvalideligini ne babaanneligini nede Idris e hatunlugunu sevemedim.

     • Züleyha

      Doğrudur, yorumlara son haftalarda katıldığım için görmemişim demek ki. İki yönden de negatiflik gelince Sultan’ı izlemek tam bir işkence oluyor. 😒

     • beter olsun!!!

     • Gözde E.

      Oooo yeşil tabanca, en sevdiğim :))

     • Ayla

      Ben fransiz kaldim:))
      Tabanca mabanca anlamam

     • Gözde E.

      Vatsap’ta bunun aynısı var da ben arada sırada kullanıyorum 🙂

     • Züleyha

      Sultan’a müstehakkk 😀😀

  • Nedret ne kadar ‘hanım’ bir kadın. İzlerken direk aklımdan o geçti. Direk oğluma nasıl söylerim derken Akşın’ı ikinci plana atmasına içerlesem de çok mantıklı konuşuyor Salih’in gitmesini istemekte de sonuna kadar haklı. Aslında en iyisi Çukur’dan Salih’in değil onların gitmeleri de hayatta izin vermezler ki…

   • Ayla

    Evet alsin Emmi yi ve cocuklarini gitsin cukurdan mutlu mesut yasasinlar. Hem o kizida Celasun takintisindan kurtulur:))

    • Gözde E.

     Emm’yi alsın evet ama bence Celasun’u da alsın. Seviyorum ben AkCel’i 🙂

     • ben Karaca Celasun’un dinamik ilişkisini daha çok seviyorum ^^

     • Gözde E.

      Dinamik olarak evet ama aşk olarak AkCel aşık birbirine.

     • balonla haberleşmek falan… Jane Eyre romanı gibi… KarCel (?) öyle mi ateşle barut :)))

     • Gözde E.

      Ama bu durum Ak’a ayıp olur ikisiyle de olmasın… ( Sanki filmlerde, dizilerde hiç böyle ilişkiler seyredip desteklememiş gibi 😀 )

     • özlem sarıçam

      Celesun Karaca ya kayıyor yavaş yavaş.. Hikaye oraya gidecek gibi.

     • bana uyar :)))))))))))))))

 • Buke Oguz

  Her karakterin ayrı ayrı ele alınması gereken bir bölümü geride bıraktık. Herkes kendine göre haklıydı. Herkesin ya kendiyle yada başkasıyla bir hesaplaşması vardı.
  Öncelikle yüzleşmelerden başlarsak.
  1- Celasun – Salih Yüzleşmesi
  Celasun nihayet Vartolu’nun gerçek kimliğini öğrendi. Önce duyduğunu idrak edemedi şaşırdı, ardından bu gerçeğe-daha doğrusu onu kurtarma sebebinin bu olduğuna – kızdı. Öfkesini içine atıp intikam için girdiği bu evden eli boş çıktı Celasun. Yamaç’tan hesap soracaktı tabi ki haklı olarak. Yamaç’tı aklına intikam fikrini sokan. Gidip kafasına sıkardı Vartolu’nun Celasun , ya kendi ya o ölürdü biterdi. Ama yapmadı. Aksine sabretti ailesini, mahallesini karşısına aldı.Hain konumuna düştü. Sonuçta ne oldu peki? Yamaç abisinin katili olduğu halde, babasının oğlu olduğu için Vartolu’dan intikam almaktan vazgeçti. Celasun kendinin ortada kalmış hissetti. Babasının kanı yerdeydi hala.Katili ise Koçovalı olduğu için hayattaydı. İdris’ten hesap sormakta da haklıydı. İdris de onayladı bunu zaten.
  Buraya kadar tamam da anlamadığım Emrah’a haber yollamaktaki amacı ne? Vartolu’yu mu ihbar edecek? Koçovalıları mı bitirmeyi amaçlıyor. Çukur’un çocuğu ne de olsa. Tüm zulaları biliyor. İntikamını sadece Vartolu’dan değil , tüm Koçovalılardan hatta tüm Çukur’dan almak isteyecek belki. Tam olarak niyetini çözemedim…

  • Gözde E.

   Bence dediğin gibi tüm Çukur’dan intikam almaya kalkacak. Ama ben O’nu Yamaç’la omuz omuza mücadele ederken görmek istiyorum.

  • Ayla

   Selam Buke parmaklarina yüregine saglik yine döktürmüssün .
   Celasun un Emrah i aramasindan killandim ben. Sonucta Vartolu nun kemerle Münir i öldürdügünü gördü sakin Vartolumuzu ihbar etmesin?
   Bir Selim e güvenmiyorum birde bu Celasun a.

   • Buke Oguz

    Münir olayı aklıma gelmemişti bak Ayla iyi hatırlattın. O da olabilir tabi babasının katili olduğunu ihbar eder diye düşündüm ama Münir daha mantıklı geldi şimdi. Celasun öfkeli sağı solu belli olmaz. Selim’e zaten güven olmaz.

   • Ooo güzel nokta!… İmalathaneler kapandı. Munir’i ihbar edebilir bak…

   • Gözde E.

    Celasun vaz geçecek bence. Böyle bir şey yaparsa kızarım!

   • Gözde E.

    Celasun güvenilir olmazsa kızarım. Beni hayalkırıklığına uğratmasın, seviyorum onu.

    • EEe hikayenin içinde nasıl kalacak o zaman??

     • Gözde E.

      Yani satsın mı Çukur’u? 🙁

     • Kendim için istiyorsam namerdim, Hikayenin devamı için ^^ Ama Munir çok mantıklı !

 • Gözde E.

  Aslı’cığım yazını bir çırpıda okudum, kalemine sağlık 🙂 Ben de bölümü beğendim, keyifle seyrettim. Çukur Kadınlarının da yer aldığı, tam bir bölümdü.
  Acaba daha önce Buke’nin söylediği gibi İdris’le Meliha Hale’nin cenazesinde karşılaşırlar mı? Bence Meliha Hale’nin teyzesi, İdris de anne babasını araştırdığına göre öyledir diye düşünüyorum. Eğer cenaze ya da sonrasında karşılaşırlarsa neler olur merak ediyorum.
  Sultan’ın tepkisizliğine çok şaşırdım. Herhalde gerçek tepkisini haftaya görebileceğiz, belki o yalnız kaldığında.
  Nazım sonuna kadar haklı. Hem DNA testi olayı, hem Emrah’a çocukken yaptığı muamele, tabii Çukur’umuza bulaşmasından dolayı Baykal’a nefretim had saftaya ulaştı.
  Baykal’ın Vartolu’nun kim olduğunu öğrendiğindeki surat ifadesine kahkalar attım ve tabii son 13 dakikadaki olan bitene :)) Superman Salih ve Batman Yamaç candır <3<3

  • Ayla

   Selam yürü Nazim kim tutar seni artik bu saatten sonra:))

   • Gözde E.

    Selam, Nazım’ın arkasındayız hepimiz 🙂

    • Eda Nurcin

     Nazım ya canım profesor kılıklım <3 arkasındayızz..

     • Gözde E.

      Yalnız bu dizideki genç adamlar hep yakışıklı, hep karizmatik :<3

     • Eda Nurcin

      kesinlikle! benim ilk üçüm: 1-Emrah 2-Nazım 3-Yamaç 🙂 Tabi Vartoli her daim sempatiklikten kazanıyor da neyse.. 😀

     • Gözde E.

      Benim 1-Yamaç 2-Emrah 3-Nazım 🙂 Ama evet Vartolu büyük bonus <3

     • Neden Erkancııma mansiyon verdiniz ya… benim 1 Emrah 2 Salih 3 Yamaç

     • Gözde E.

      O aslında yakışıklı değil gibi bir nevi Çirkin Kral gibi sanki.

     • Güzel gülen her adam yakışıklıdır. <3

     • Gözde E.

      Tezin doğru ama… 🙁 Gece gece eski sevgilimi hatırladım şimdi bak. En iyisi gidip uyuyayım 🙂

     • ama en güzel gülenler sıralamam da tabiisi yukarılarda değil !…

     • Eda Nurcin

      evet yakışıklı bulmuyorum bende, ama sempatiklikten kazanan çok insan vardır benim için, o da bunlardan biri.. Hem de Bursalı canımcığım <3

     • Gözde E.

      Kesinlikle yakışıklı değil evet sempatik ve karizmatik ❤

     • Ayla

      Hadi git isine Salih yakisikliiiii:))) Sakalli erkek hastaligimda ortaya cikti kellerden sonra:))
      Neee Nazim yakisikli mi? Ayy kolonya getirin:)) Erkekte biyik feci bulurum.
      Ama Gözde renkler zevkler tartisilmazmis,sende haklisin:))

     • Gözde E.

      Ama Nazım’cığımı beğenen bir ben değilim 😀 Bıyıklı bir babanın evladı olarak yakışanda bıyık ❤

     • Ayla

      Iste benim Vartolu sevdam burada devreye giriyor.
      En yakisikli,en karizmatik en seksi 1- Vartolu,2- Yamac,3- Emrah

  • Sultan’ın tepkisizliği, yahu kadın iç hesaplaşma bile yaşamadı. İdrak edemedi mi acaba?
   Nazım direk terk edilmiş bir çocuk, Emrah ise kaybedilmiş (hayırlı mı olmuş yoksa Guzide de en az Baykal kadar psikopat mı bilemedim) bir çocuk. Peki Nazım sence ne kadar böyle nefret dolu kalacak? Ya Emrah aklını çelerse…

   • Gözde E.

    Sultan’ı anlamak güç, nerde ne tepki vereceği belli olmuyor.
    Nazım’ın Emrah’ın aklını çelmesi daha muhtemel sanki, Emrah’ın yaşadığı o geçmiş nedeniyle. Piyanoyu mükemmel çalamadı diye ellerinin üstüne kapak kapatmak nedir ya!!

    • Nazım’a hayatta açılmaz. Mükemmel bir çocukluk geçirdiğinden falan bahsederse Nazım daha da delirir…

     • Gözde E.

      Birleşmeleri işimize gelir ama çatışma devam etsin diye Emrah Baykal’la birlikte olacaktır maalesef…

    • Eda Nurcin

     Yok yok Nazım ve Emrah iyi düşman olucak giibiler belli..

  • DreamyTangerine

   Nazım’ı üzen karşısında bizi bulur…

   • Gözde E.

    Oooo herkes Nazım’ın koruyucu meleği oldu ne güzel 🙂

 • Züleyha

  Merhabalar. 😊 Ay kendimi arkadaşının yeni açılan dükkanına ilk adımını atıyormuş gibi hissettim. 😀 Aslıcım hayırlı işler, bol içerikler, bol okuyucular, bol kazançlar. Eda’nın yazısı eklenmiş mi diye bakarken sen yazını eklediğini söyleyince hemen okuyım dedim.
  Yorumunu böyle uzun uzun okumak çok keyifliydi. Daha uzun bölüm yorumu sonraya saklıyorum ama çok hoş, sakin ama derin bi bölümdü. Bu bölümde artık iyice emin oldum ki Selim en favori karakterlerimden biri benim. Bu hafta izlerken mesafeli ama zeki duruşunu çok sevdiğimi fark ettim. Ben Vartoluya zarar vericeğini düşünmüyorum ama Yamaç ve Vartoluyla birlik olacağını da düşünmüyorum, nasıl bir yola evrilicek merak ediyorum.
  Sultan’ın konuya tepkisizliğine çok şaşırdım hiç böyle hayal etmemiştim.
  Sadiş ve Vartolu kavuşması beklediğim gibiydi. Duygusaldı, oyunculuklar muhteşemdi. Hele Sadiş’in elleri Salih’in yüzüne ilk dokunduğundaki tepkisi tüylerimi diken diken etti. Ama ama işte geçen hafta İdris ve Salih’in sahnesinde hissettiğimi bu sahnede hissettim. Fazla dramatize edilmiş gibi geldi, senaristin böyle zamanlarda biraz tribünlere oynadığını hissediyorum. Vartoku zaten canımız ciğerimiz, Sadiş gözümüzün çiçeği daha normal ilişki halinde izlesek onları daha iyi olur sanki. Mesela Saadet’in kırgın olması çok insancıldı çok olasıydı. Tatlış bi gönül alma sahnesi izleyeceğimizi umuyorum.

  • Ayla

   Selam ilk defa Selim i en favori karekteri bulan birine rastladim. Tabiiki bu cok dogal,herbirimiz farkli karekterleri sevebiliyoruz. Benim gözümde Vartolu yu cok sevdigim icin Kahraman i öldürmesini bile affettim,zaten Kahraman i cok taniyacak onun karekterine baglanacak kadar zamanimiz olmadi. Salih in cocukken cektikleri zebanilerin ona yaptiklari Salih e empati duymama neden oldu.

   Selim i oynayan oyuncuyu cokkkk basarili buluyorum,rolünü harika birsekilde üzerine giymis ama karekterini sevemedim. Abisi Kahraman öldürürken göz yummasi korkakca birsekilde gözümün önünden gitmiyor. Birde tamam anne ve babadan gerekli ilgiyi “like” alamamis ama her alamayan cocuk ailesini satmak zorunda mi bir milyara? Yada anne babadan sevgi göremeyen her insan ailesinin kuyusunu kazip arkasindan is cevirmelimi?
   Selim in izliyecegi yolu bende merak ediyorum,kiminle isbirligi icinde olmayi tercih edecek?
   Onun icin para cok önemli oldugu icin secimini paradan yana yapmasi cok dogal.

   • Züleyha

    Ya Selimdeki bu kara mizah anlayışını ve soğuk duruşu seviyorum. Mesela Yamaç ve Vartolu’nun planı uygulayışına bakın bir de Selim’in planı yaparkenki soğukluğuna. Selimi asla o kadar eğlenirken şov halinde göremiycez bence. Yamaç ve Salih’i seyretmek harika o sahnede de çok keyif aldım. Bunun yanında Selim’in de karakterini çok beğendiğimi fark ettim. O Çukur’a ait değil, Çukurdaki sözlü kurallar hiyeraşiler tavırlar ona çok saçma geliyodur bence. O yüzden yapamıyor bir türlü, Selim’in mafya ve Çukurdan dünyasından uzakta bir iş adamı olarak çok başarılı olucağını düşünüyorum mesela

    • Gözde E.

     Ben onca komedi(romantik-komedi) dizisinden sonra Öner Erkan’ı böyle bir rolde, bu kadar iyi oynarken seyretmekten büyük keyif alıyorum. Bu yüzden hayranım kendisine.

     • Züleyha

      Ben diğer oyuncular gibi onu da ilk defa izliyorum, komedi altyapısıyla hiç izlemediğim de için hepten inandırıcı geliyor Selimi canlandırışı. 🙂

     • Eda Nurcin

      Ben onun bu sezon ‘Yoldan Çıkan Oyun’ tiyatro oyununa gittim, pür komedi ağlıyorsunuz izlerken! haftasonunu Öner Erkan’a gülerek geçirip Pazartesi selime geri dönünce ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu daha iyi anladım.. :))

     • Buke Oguz

      Sadece İstanbul’da değil mi o oyun?

     • Eda Nurcin

      bildiğim kadarıyla evett

     • Züleyha

      Yaa evet ne kadar garip gelmiştir o geçiş. Merak ettim valla youtubedan Öner Erkan’ın oynadığı komedi dizilerini biraz izliyim. 😀

     • Gözde E.

      Yalan Dünya var Gülse Birsel’in yazdığı, blu tv’de var ya da kanald web sitesinde de mevcut. En başında beri oynuyordu dizide.

     • Züleyha

      Tamamdır en azından onun sahnelerini izliyim. 7 yıldır tv izleyememin acısını Çukur’un ve sizin sayenizde çıkarıyorum. 😀

     • Ayla

      Ben onu yillar ön iki aile diye bir dizide daha cok komedi agirlikli izlemistim birde simdi izliyorum. Arada ki fark ay ve günes gibi:))

     • Züleyha

      Yaa sen diyince hatırladım. Lisede falandım galiba o dizi varken. Gerçekten ne kadar farklıydı orada 😱

     • Gözde E.

      Benim de O’nu ilk seyrettiğim dizidir İki Aile. Hakikaten öyle valla 🙂 Yalan Dünya’dakiyle burdaki fark da öyle.

   • Salih bmw kullanacak o yerli otomobil. Bu bile Selim’i deli etmeye yeter!…

  • Züleyha hoş geldin <3 Ne iyi ettin de geldin. Teşekkür ederim güzel dileklerin için, büyüyecek çok afilli kocaman bir blog olacak burası, sizlerin desteğiyle ❤️ . .. Kazanç demişken bu tarz minnoş bloglardaki reklamlar tıklanınca güzel (kazanç derken büyük rakamlar hayal etme ortalama 10 kuruş 😉 )

   Eda'nın yazısı hala yok 🙁 Ama bu sefer konuşamadık yine mi site kaynaklı geç kaldı emin değilim…

   Selim'e çok zeki!. Korkutuyor bu zekası. Artık elini kana bulamaktan da çekinmiyor. Adamın altın çağı!…

   Saadet – Salih sahnesindeki dram dozunu sevdim ama bana çok uzun geldi… Bu arada katılıyorum, tribünler için yazılmış gibiydi…

   • Züleyha

    Sen emek vermişsin blog açmışsın ve güzel yazılar yazmışsın. Tabiki buraya uğramak ve o reklamlara tıklamak da vazifemiz. 😀
    Selim çok zeki hem de ailenin köstebeği kaç aydır üstelik ve asla yakalanmadı bu bile zekasının kanıtı bence ya.

    • Gözde E.

     Demin gidip tıkladım ben de, emeğe saygı esastır 🙂

    • kalp kalp kalp <3

 • özlem sarıçam

  Salih Sadiş sahnesine şaşırmadım. Olması gereken tepki buydu bence. Sadiş o çatıya çıkyığında geçmesi gereken acı eşiğini geçmişti zaten.
  Sevincini de hüznünü de Sena ile yaşıyor. Ne zor bir durum. O evden hiç çıkmadığı çıkamadığı için bir çocukluk naifliğinde kalmış kalbi. Diğeri desen oradan oraya savrulurken para ile satın alınan yakınlıkların ötesine geçip açamamış kalbini kimseye..
  Sadettin bir daha ne zaman Salih olur bilinmez ama Vatolu ve yamaç bu diziyi izleme sebebim.
  Nedret’in tepkisi çok iyi ve dozundaydı. Celesun’unda öyle.
  Yani düşünsene baban ölmüş. İntikam alabilmek için düşmanının yanına girmişsin. Aile bildiğin koskoca bir mahalle yüzüne tükürmüş. Annen suratına bakmamış. Sonra sana diyorlar ki babanı öldüren de bir Koçovalı. İnsanın ezberi şaşar.. Feleği şaşar.
  Ben iki bölümdür İdris babanın tepkilerini şahane buluyorum. Tamda olmase gerektiği gibi..
  Tampon oluyor herkese.. Sarsa saramaz kovsa kovamaz.. Bilmiyordu bilse böyle olmazdı.Ama şimd ne iyi ettin de oğlumu öldürüdün diyemez.
  Yerden yere vurmuyor.. Ama uzaktan uzağa kolluyor.
  Ben Sultan ı izlemek istiyorum. Üüzerine bir giysi giydirilmiş. Sen bu mahallenin anasısın denmiş. Aldatılmış gidememiş. Kadının biri yüzsüzce kapısına gelmiş ses çıkartamamış. Üzerine giydirdikleri o hırka ile suratına taktıkları o maske ile hayatnı sürdürmüş..
  Şimdi hiç sesini çıkartamadığı defterler açılıyor birbir önünde. En küçüğü evden gitmiş arayamamış bile.
  Bu nasıl bir hesaplaşmadır Allah’ım.
  Daha dün gözümün önünde aldatılışımı yüzüme yüzüme vurmasın diye gönderdiğin çocuk oğlunun katili.. İnsan ne çok acaba söyler bunun ardından. Ne çok keşke sıralar. Bir annenin yüreği bu kadar bir ihtimale bile nasıl kanar.
  Sena dan bizi kurtaran senariste öpücükler gönderiyorum.. Otuhaf ve amaçsız arkadaşıda yoktu.
  Nazım beyciğim seni pamuklara sarmalar sararım. O güzel yüzünü o çocuk kalbini kıranları tek tek falakaya yatırırım.
  Hepimiz eşeğin yaşına da gelsek bir onay bir aferin bir baş okşaması bir sarılma onay ve güzel söz için yaşıyoruz işte ötesi yok..
  Ve Nazım beyciğim siz ne güzel anlatıyorsunuz derdinizi. Onasıl surat düşmesi o ne biçim kırgınlıktır öyle..
  Selim’in esas derdi o video. Yani şu an onun için asıl tehlike Baykal. Bu açığa çıkarsa Cemil mi Ccemal mi neyse onu kaybetme ihtimali var. Selim kademe kademe giden bir adam. Ve iki deli kardeşin Yamaç ve Salih’in Baykal ile uğraşıp onu ortadan kaldırması işine geliyor.
  Esas tehlike ortadan kalkınca devam edecektir yılanlıklarına.. O Nazım yada Vartolu değil. O kendi yarasının ne olduğunun kendiside farkında değil. Abisini öldürmeyi göze alan bir adam durmaz duramaz. Selim sahalara döndüğünde heleki yanına Nazım2ın zekasını ve öfkesini aldığında Yamaç ın işi dahada zor olacak.
  Yamaç..ağlatmalara yerden yere vurmalara doyamdılar kuzumu.
  Ya bu çocuk size ne etti. Bir sağdan bir soldan delirttiler yavrucağı..
  Neysw ki Salih/Sadettin sorunsalı sır olmaktan çıktıda biraz rahatladı.
  Baykal karakteri fazla karikatür geldi bu bölüm bana.. Fazla büyük oynandı. Tv değil tiyarto gibiydi. Sıkıldım açıkçası. Vebu adamın bu kadar kolay o delikten çıkması da bana inandırıcı gelmedi.
  Emrah için yazamayacağım. O kürdanı yutup boğazına takılı kalmadığı müddetçede yazılacak bir şey yok bence. Sadece annesi onu bu kadar etkilemişken nasıl oldu da hemen Baykal a yine kul köle oldu anlamak mümkün değil.
  Kısacası diyeceğim de çık kısa olmadı…
  Pazartesi gününü iple çekiyorum.
  az SenalI bol Yamaç ve vartolu izleyeceğimiz bir bölüm olur umarım

  • Ayla

   Selam Özlem ilk defa Sultan i izlemek isteyen ve onu anlayan birisine rastladim. Sultan ve Sena en nefret ettiklerim.
   Mihriban yüzsüzce kapisina gelmedi caresizlikten kapisina geldi. Mihribandan bile daha suclu birisi var oda Idris. Sultan ona kac erkek evlat vermis hatta o yillarda cok güzel bir kadinmis ama Idris in gözü yinede disaridaymis,uckuru cözük bir adammis.
   Hadi bir halt yiyorsun bari 9 ay boyunca kontrol et ettir kadin hamile kalmis olmasin:)
   Sultan cukur un annesi olmus cukurda yasayanlarin karinlarini doyurmus ama bir tas yemegi bebek Salih e cok görmüs,onu kaderine terk etmis.

   Hadi bunu yapti yillar sonra kocasi Idris Salih in basina gelenleri anlatiyor nasil Vartolu oldugunu anlatiyor kadinda TIK yok,tek bir tepki tek bir vicdan sizlamasi yok.
   Ben Sultan in Salih icin diger ogullarini cok dolduracagini nifak tohumlari ekecegini bekliyorum.
   Tamam aldatilmak bir kadin icin kötü birsey ama bunun acisini masum bir bebekten cikarmamali insan diye düsünüyorum.

   • Gözde E.

    Sena niye en nefret ettiğin yahu, Sultan kadar nefretlik ne yaptı sana Sena?

    • Eda Nurcin

     Yook Ayla büyük gıcıktır Sena’ya. Uğraşma boşuna şimdiden söyliyim 😀

     • Gözde E.

      Bilmez miyim 😀 Yine de ümidimi yitirmeyeceğim dizinin sonuna kadar :))))

     • Ayla

      Tamam senin hatirina Sultan karekterinden nefret ediyorum Sena karekterine gicik oluyorum:)))

     • Gözde E.

      Allah razı olsun 😂

  • Oooo kimler gelmiş… Sen Çukur yazısına uğrar mıydın? Tamam bu kadar serzeniş yeter ^^ Hoşgeldin <3
   Bak yazıda Celasun'a yer vermemişim. Sen yazınca fark ettim. Kubilay Aka kaynaklı karakterle barışamasam da Celasun'a gerçekten üzüldüm. Tutunacak neyi kaldı?
   İdris Baba da büyük büyük konuşunca n'apsın bu Celasun?

   Sultan'a hak veren bir sensin galiba Özlem!…Ben de Sultan'ı izlemek istiyorum. Kapının önüne koyduğu çocuğun oğlunun katili olduğunu idrak etmesini izlemek istiyorum. Kendini sorgulamasını, acılar içinde kıvranmasını izlemek istiyorum…. Ama pek umutlu değilim. Baksana İdrtis ile Paşa bile can ciğer kuzu sarması oldular… Sinirlerim bozuluyor…

   Bak Selim hakkında dediğin çok mantıklı, onlar önce düşmanı yok etsin. Sonra kendi aralarında birbirlerini yerken ben aradan sıyrılırım derse şaşırmam!…

  • Buke Oguz

   Merhaba Özlem :)) Biz anti-Sultan’cıların arasına düştün maalesef. Biz onun pişmanlığını izleme taraftarlarıyız. Aldatılmak bir kadın için kabul edilemeyecek bir şey ama Sultan kendi çekip gitmek yerine çocuğu göndermeyi seçti. Bu durumda ortada çocuk olmadığı sürece aldatılmayı sineye çekeceği anlaşılıyor. Yaşadığı kolay olmasa da bir anne olarak annesiz kalan bir çocuğu babasız da bırakmamalıydı. Kendi çocuklarını korumak için masum bir çocuğu yaktı. Bunu kabullenemiyorum. Vicdan azabı çeksin istiyorum.

  • Gözde E.

   Merhaba 🙂 Diğer arkadaşlar gibi benim de pişman, vicdan azabı çeken Sultan görmezsem gözlerim açık gider.

   • Eda Nurcin

    Ben mümkünse kendisini hiç görmek istemiyorum. Bunun hiç mi köyü yurdu yok gitsin ya üff

    • Gözde E.

     Kimsesiz maalesef üzgünüm 🙁

 • Buke Oguz

  Merhaba Aslı …Ellerine kalemine sağlık …. Güzel bir bölümü yine çok güzel yorumlamışsın.:)))
  Heyecanlı bir bölümü geride bıraktık. Bir yandan Aliço’nun adım adım Laz’a ulaşmasını izlerken , bir yandan Yamaç’ın kim olduğunu hatırlayışına şahit olduk.
  Gitarı geri alma sahnesini farklı hayal etmiş olsam da ucunda şarkı söyleyen Yamaç gördüğüm için bu da kabulüm :)))
  Selim ve Salih tanıştı sonunda. Senin gibi düşünüyorum ben de Selim içlerinde en az şaşıran ve oldu bence de . Yani Selim bunu öğrenince Vartolu’yu ortadan kaldırmak ister demiştim ama iki kardeş Baykal’a karşı birleşti Nazim’i da yanlarına alarak. Burada Selim’e kızsam mi kızmasam mi bilemedim. Yamaç’ın arkasından hala is çeviriyor bu sefer amacı iyi olsa da. Salih Yamaç’la o konuşmayı Selim’den akıl almadan yapsa Yamaç yine yardım ederdi. Selim niye Yamaç’a git diye yönlendiriyor ki.
  Salih ve Selim yüzleşmesinde Salih’in ittifak teklif edebileceğini tahmin ediyordum gerçekten de öyle oldu. Ama Selim’e ne kadar güven olur onu tam kestiremiyorum hala.

  • Hoşgeldin Buke 🎈 Ben de Selim’e be kadar güven olur bilemiyorum. Bırak Selim gibi biri olmayı ben bile hayati bir sırrı bu sır benimle mezara gider diyen birinden asla emin olamam. Gün olur…

   • Buke Oguz

    Yani orası da doğru tabi. İkisinin de birbirine yüzde yüz güvenmesi zor zaten. Hataları ve günahları ortak olduğu için birbirlerini anlamaları ve korumaları kabul edilebilir. Ancak , gerçek duyguları ve davranışları tehlike ortadan kalkınca gün yüzüne çıkar . O zaman görürüz sırlar ortaya mı dökülüyor yoksa mezara kadar saklanıyor mu?

  • Gözde E.

   Keşke Yamaç daha fazla şarkı söyleseydi, güzel de söylüyordu rakınrolcum 🙂 Senarist Selim’i de affedebilsinler sonra diye ona yönlendirme görevi vermiş olmalı. Vartolu’yu her şeye rağmen affedilir hale getirdi, sıra Selim’de demek ki. Selim’e artık güvenebiliriz bence, adam olma emareleri var sanki 🙂

   • Buke Oguz

    Aynen açtım kaç kere dinledim Yamaç’ı. Müzik Yamaç’ın kendini tamir etme şekli. Aklını koruma yolu. Yoksa tüm yaşadıklarını kaldıramayacak delirecek çocuk :((
    Selim’i affettirme konusunda haklısın. Amaç bu olmalı ama yaptıkları öyle kolay affedilecek şeyler değil. Baykal’ı yok ederek ikisi de İdris’in gözünde aklanma şansı elde edecek sanırım.Güvenilirlik konusunda Selim’e temkinli yaklaşayım diyorum birkaç bölüm daha. :)))

    • Gözde E.

     Evet, Yamaç büyük bir çıkmazda, o yüzden birine saldırırken falan da kulağında müzik oluyor…
     Evet, kolay kolay affedilmemeli Selim, iyice bir vicdan azabı çekmeli, kıvranmalı. Yaklaş yaklaş temkin iyidir 🙂

   • Selim’e hayatta güvenmem!…

    • Gözde E.

     Niye ya? Belki o da iyi çocuk olur artık.

     • Kanına hainlik girmiş bir kere… Zor, çok zor.^^

     • Gözde E.

      Salih de intikam meleğiydi, o iyi çocuk olabilecek gibi, Selim de olsun 🙂

     • Senin için olsun be Gözde… 🙂

     • Eda Nurcin

      Uslu bir çocuk olursa şirinleri bile görebilir belki 😀 Nasıl yükselttik biz de adamı, ilk 10 bölüm ne sövüyordum şimdi dediklerimize bak. Güldüm akşam akşam 😀

     • Gözde E.

      Salih’i de yükselttik ama 😀 Hepsi senaristin suçu 😀

     • Eda Nurcin

      Aaaa Salih ayrı o en başından beri yüksekteydi 😀

    • Eda Nurcin

     Hafiften biraz az biraz minnak bir güven olabilir bence Selim’e artık yav..

     • Gözde E.

      Hoş geldin benim gibi düşünen arkadaşım 🙂

     • Eda Nurcin

      <3<3 😀

     • Gözde E.

      Yalnız bir yandan SAK seyrederken yorum okuyup cevap yetiştiriyorum 😀 😀

     • bende de açıktı… Asiye’nin askerleri…

     • Eda Nurcin

      Ben yarısını izledim, şimdi netten devam edicem. Asiye’nin askerleriyiz de Deli Tahir’in de platoniğiyim. 😀

     • bak o da net yakışıklı

     • Gözde E.

      Aynen Deli Tahir ❤❤ Hiç aklımda yokken bu diziye de başladım, bırakılmıyor çok sevdim ☺

     • DreamyTangerine

      Selimciler buraya!!! 💪🏻💪🏻😂

   • sosyal medyada single yapsa yazanları gördüm… ^^

    • Gözde E.

     Yok, o kadar da değil sanki.