ÇUKUR – Ben Seni Ölmeni Hiç İstemeyecek Kadar Sevdim

İlk bölümden bu yana bölüm yazıları yayınlanıyor bu sitede.  Kapak fotoğraflarını da bölümle ilintili özenle seçiyorum. Geriye dönük bakamadım ama genel de ya Yamaç’tır ya da Vartolu. Belki bir iki sefer de Koçovalı biraderler…  Sena?  Belki vedasında… Tam bir çift olarak Efsun ve Yamaç’ın kapak fotoğrafında olması bir ilktir. Bu fotoğrafı özenle seçtim ^^  (düzeltme: kontrol ettim, birkaç hafta önce Azeri ile Karaca arasındaki ateşin ilk kıvılcımı görüldüğü dönemlerde ikisine yer vermişim)

Ve kapak fotoğrafından öte bu hafta bölüm yazısını tamamıyle EfYam’a ayırdığım için başıma taş yağacak. Ben ki bu dizi Çukur’u anlatır dedim durdum, her türlü çifte dizinin dinamiğini bozmasın diye serzenişte bulundum, admin anketler yapınca de-lir-dim ama gün bugünmüş,  bir anda batağa çekiliverdim…  Bu öyle bir batak ki eski günlerdeki tüm dediklerimi yaladım, yuttum  ve  an itibariyle Efsun ile Yamaç’ın kimyası o kadar çok uydu ki, bu uyumun enerjisi hem oyuncuların performansına hem de hikâyeye yansıyor diyebiliyorum.

 
   
 

 

 

Bölüm altındaki yorum hatta sohbet bölümünde geçen hafta bir ziyaretçi (Hayalet)  aşağıdaki gibi yorumu yazmıştı:

“Adam başından beri kadından etkileniyor ve düşmanı olmasına rağmen bir şey onu hep Efsun’a götürüyor. Yamaç kendisi anlamasa da Efsun’da huzur buluyor ve onu düşman ‘bilse de’ ona karşı düşmanlık hissetmiyor ve hissedeceğini sanmıyorum.”

 

Çok haklıydı. Peki bu çekim nerede nasıl başladı adım adım göz atalım mı?

 

 

Yamaç’ın Efsun’un varlığını öğrenmesi Akın’ın ‘düşman’ panosu sayesinde oldu.  Akın kendi hariç İdris’in ölümünde olan tüm isimleri asmıştı panoya: Yücel, Azer, Timsah ve Efsun. Yamaç fotoğraftan gözünü alamadı.  Bir sonraki bölümde ilk karşılaşma. Birbirlerine ilk dokunduklarında çıkan elektrik bir şeylerin işareti olmalıydı.

 

 

Efsun onun yaralarını sarmasının yanı sıra masal ile uykuya dalmasına yardımcı olurken Yamaç Efsun’a dalıp gidiyordu ara ara… Efsun Yamaç’ın saçlarını şefkatle okşarken ki tepkisini hatırlıyor musunuz? Efsun efsunlu sesi ve elleri ile Yamaç’a nasıl da huzur verdi…

 

 

Bir diğer karşılaşmaları Yamaç’ın bir kez daha soluğu Efsun’un yanında almasındaydı. Bir kez daha silahlar çekildi. Daha yakın! İşte bu sırada Yamaç Efsun’un düşman saflarına katılmasının nedenini öğrendi: Baykal’ın ölümü! Oysa Baykal’ın oğullarının elinden can vermesinde Yamaç’ın payı hiç yoktu ki. Düşmanını öldürmese de ortadan kaldırılmış olmasının gururunu sahipleneceğine bu düşmanlığı ortadan kaldırmaya çalıştı Yamaç: Ben babanın katili değilim, ispatlayacağım!  Gerçi nasıl bir kanıt bulabilirdi bilmiyorum ama Yamaç çok rahat ‘kime, neye inanmak isterse inansın’ diyebilirdi. Demedi. Ve hatta bir sonraki bölümde “Onlar ne yaptığını biliyordu Yücel, Azer, Timsah ama sen…” cümlesi ile Efsun’u diğerlerinden farklılaştırdı.

Baykal’a ne olduğunu anlatmak üzere Efsun’un çağrısına hayır diyemedi. Kendi ayakları ile Efsun’un yanına gitti gitmesine de bilemezlerdi ki muhteşem babaanne sırf Yamaç’tan uzaklaşması için torununa tuzak kuracak. Date’leri vardı ama buluşamadılar. Ahh Makbule, ahh!

 

Günlerden bir gün uykusuzluğa dayanamayan Yamaç’ın şifa bulmak için aradığı bir isim vardı. Efsun. Efsun ona kurulan tuzaktan habersiz, Yamaç’ı suçlayarak telefonu açmadı. Yamaç cevapsız çağrı hakkındaki sitemi bir sonraki görüşmelerinde veda ederken Efsun’un ‘gelmeden önce ara.’ demesine yanıtı ‘açar mıydın?’ olarak vererek yapacaktı.

 

 

Ve işte Efsun’un Yamaç’ın hayatını ikinci kurtarışı. Bu kurtarışı Nehir’in yaptığını zannetmesi nelere mal oldu düşünsenize…

 

 

Günlerdir uyuyamadığı bir gece yarısı soluğu bir kez daha Efsun’un kapısına aldı. Meşhur ‘Efsuuuuun’ seslenişindeki acıyı hala hatırımdadır. Efsun’un efsunlu ellerine o kadar ihtiyacı vardı ki bir saatçik uyku dilendi. Ardından öldürülmeye bile razıydı. Efsun masal anlatırken Yamaç gözünü Efsun’dan alamıyordu.

 

 

Efsun masal anlatırken Yamaç’ın yüzünü elleriyle okşadığında ellerin temasından uzaklaşmamak için Yamaç Efsun’un bileğini sıkı sıkı tutuyordu.  Hele ki “o kız çocuğunun adı Efsun’muş” da birleşen eller! (Yazar iç ses Allah ayırmasın ^^) Gecenin sabahında uyanınca gözleri Efsun’u aradı. Artık huzur ve şifa bulduğu bu eller Yamaç’ın vazgeçilmezi olacaktı.

 

 

“Git” dedi Efsun. Yamaç’ın “Bunu neden yapıyorsun?” sorusuna kendine bile dürüstçe yanıt veremezken git demekten başka ne diyebilirdi ki?

 

Aliço Efsun’un Azer’e gönderdiği paraları ortaya çıkarttığında bu bilgiyi Yamaç’a ‘Senin Efsun’un’ diyerek veren Meke’ye ne öngörülü çocuk diyebilir miyiz? (-ki Meke’yi günahım kadar sevmem!)  Yamaç karşı gelemedi ^^. Kadında mülkiyet içeren tanımları sevmem ama burada kulağa ne hoş geliyor değil mi?  Yamaç Efsun’un düşman kadrosundaki fonksiyonu tescillenince -dile getiremese de- üzüldüğü kayıtlara geçsin!

 

 

Bir kez daha soluğu Efsun’un yanında aldı. Bu kez uyku dilenmek için değil, uyarmak için!  Sözde amacı uykularını kaçırmak ^^ Efsun’un gözlüklerini çıkartması ile göz göze geldikleri anda belki de hayatında ilk defa kelimeleri toparlayamadı Yamaç Koçovalı! Kekeledi. Eğer Yamaç onu net düşman olarak görseydi Efsun’un “Bu beni korumak için bir uyarı mı yoksa ben şu an tehdit mi ediliyorum?” sorusuna yanıtı “nasıl anlıyorsan” dan çok daha farklı olurdu… Bu sahnede bir ilk daha yaşandı, Efsun’un “Senin bekleyenin, bekleyenlerin vardır. Boşuna zamanını benle harcama.” sözlerinde ilk defa Nehir’i ölesiye kıskandığı hissedildi. Sizce o an Yamaç Efsun’un duygularını bir nebze olsun anlamış olabilir mi?

 

 

Bir sonraki ‘uyarı’ ziyareti Efsun’dan Yamaç’a geldi. Konu Çağatay’ın altınları! Minik tatlı atışmalar mı desek yoksa Yamaç’ın “sen beni mi korumaya çalışıyorsun?” sorusu ile bir önceki ziyarete göndermeler mi?  Bu ziyaret de “Git” ile sona erdi… Veda için ne güzel sözler ^^  Ama asıl güzel olan vedadan sonra hatıraların gülümsetmesi değil mi Yamaç?  ^^

 

 

 

Hatıralarda buluşmalarını saymazsak büyük buluşma bu bölümde gerçekleşti…  Yamaç bu kez kurşun yarası ile Efsun’un kapısını çaldı.

 

 

Her şey bir yana Efsun’un Yamaç’ın hayatta olduğunu gördüğünde yüzünde beliren sevinç <3

Bir kez daha Efsun’un ellerinden şifa buldu Yamaç. (Bu sefer küçük bir doktor müdahalesinin de bahsinin geçmesi çok yerinde oldu.)  Ve her şeyden öte artık hem Yamaç hem de Efsun kartları açık oynamaya başladı. Yamaç “Mesele benim bu kapının önünde ölmem mi yoksa genel olarak ölmem mi?” sorusunun yanıtını anda alamasa da ardından gelen “Diyelim ki ben seni, ölmeni hiç istemeyecek kadar sevdim ne olacak Yamaç?” açıklama çok şey anlatmıyor mu…

 

Küçük kıskançlıklar, Yamaç’ın Efsun’u korumak için Vartolu’ya “Onu arama, beni ara” demesi ve Efsun’un Nehir’in hamileliği aklına gelince bir an durması güzel detaylardı…

 

Son olarak izninizle aşağıdaki diyaloğu -hem de sahneyi, sezonun en güzel anları arasına alıyorum:

– “Gözlerin… Açık”

– “Neden kapatayım?”

– “Doğru neden kapatasın.”

Ve bir de Efsun’un gözlerinden süzülen bir damla yaşı…

 

 

 

Tweet’leriyle yazıma renk katan  Fatima  Beyza  Fısıldayan Rüzgar  ve Mel ‘e  teşekkürler.

 

Bu bölümde  Efsun ile Yamaç haricinde john wick esintileri, Yamaç’ın Vartolu taklidi, Selim’in idol(!) adlandırılışı, Emmi’nin Meliha’nın sırrını açıklamadan ölmemesi gerektiği dışında aklıma kalan yazıya ekleyeceğim başka bir şey yok. Yazı da bölümler de sıkça yer verildiği gibi flashback oldu ^^  Bölümde aklımda kalan başka bir şey yok mu dedim? Pes! Azer ile Karaca’ya ayrı bir yazı gelecek, yakında…

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Nur

  ÇUKUR S3 B-88-

  NEHİR YÜZÜNDEN REYTİNGLER DÜŞÜK GELDİ!!

  Yarının SM izleyici yorumlarını şimdiden yazayım zira düşen reytinge bir suçlu bulunacak ya; o Nehir olacak!! 2×2=4

  SM’de an itibariyle alışık olmadığım kadar az paylaşım var. Bölüme saatler kaldı SM bölüm günü bu saatlerde cıvıl cıvıl olurdu, sessiz. Bir kaç paylaşım var sanki yazanların kanı damarından çekilmiş.

  Her zaman hareketli olan Azer-Karaca fanlarının bir kısmı dün Survivor paylaşımları yapıyordu!

  Survivor izlemiyorum.
  Mücadele, Rekabet, Adrenalin, Aksiyon, temelli bir program olduğunu biliyorum.
  Dostluk ve dayanışmanın yanısıra yeri geldiğinde kendin ve takımın için ‘Yapılması gerekeni yapmak!’diğer ana unsurlar. Takımlar kaç kişi bilmiyorum toplam 20 diyeyim. Acun 20 kişiyi oraya 1 kişi için yığsa bu program ilk senesinden çöpe giderdi.

  Çukur ve Survivor temelde benziyor farkı bu sezon 30+ karakter bir kişi için yığılmış gibi.

  Bölüm fragmanlarında aksiyon vardı SM’de aksiyonla ilgili yoruma rastlamadım. Bin kez izlediğimiz türden aksiyon. Sonucu belli.

  Cihangir Ceyhan, kendine özel aksiyon yeteneği nedeniyle diziye alınmıştı.Dün Survivor yarışmacılarının bir kısmının fotoğrafını götdüm Cihangir görüntü olarak onlardan kat be kat üstün.
  Ve Cihangir Ceyhan bu akşam dizide var mı yok mu belli değil!
  Varsa bile Karaca ile sohbet sahnesi vardır.

  Nehir’i tohuma indirgediler.
  Tag #babama söz verdim!

  Tohum konusu zihnimde o kadar kötü durumdaki. Ahlaki değerden yoksun. Bebek konusunun işlenişi adeta İçgüdüsel, hayvani.

  Efsun diğer tarafta. Aksiyon katmadı. Heyecanı yok. Sadece aşk. Çukur’un çatışma zemini merkezde çok güçlü bir düşmandı. Efsun aşk kadını.
  Ne Çağatay ne Cengiz bu saatten sonra faydalı olmaz. Sezon finaline geri sayım başladı. Efsun en başında güçlü bir düşman olmalıydı. Bu saatten sonra olsa da biz kadın izleyicileri birbirine düşürmekten başka işlevi olmaz

  Kemik izleyici diziyi kolay kolay bırakmaz ama survivor, diziye bu haliyle kayıp yaşatır.

  Dizi bu sezon sorunlu.
  İzleyici bağlandığı manevi değerlerden bulamıyor.
  Başrole aşırı odaklandı ‘One man show’ görüntüsünde
  30+ karakteri oynayanların ismi jenerikte var karakterler dizide yok. Hikayelerinde devamlılık sağlanmadı.

  Survivor gibi rakip geliyor karşına, sen de Azer’i onların karşısına çıkarsana! Ama yok!

  Nehir var nasıl olsa . Reyting düşüşünü ona yükle gitsin.

  • Ahmet Adar

   Yamaçın Nehiri niye peşimdesin diye azarlaması.Nehirin nezdinde kadınların aşağılanması kalbimi çok kırdı.Çok üzüldüm.Sefirin kızına geçip güçlü kadın Nare’yi izledim.

   • Nur

    Ahmet Bey, dünkü bölüm genel anlamda pek iyi değildi
    Nehir- Yamaç- Hamilelik konusunun işlenişi ise feciydi!
    Gökhan Horzum’un acilen el atması gerekiyor bu işlenişe. Damla Serim bu hikayeden kesinlike el çektirilmeli! Gökhan Hocanın (dünkü) Nehir ve Yamaç’ı yazdığına asla!!! inanmıyorum, inanmak istemiyorum. Bu rezilliği yazacak biri değil o. Senarist her şeyi yazar. Tecavüz, ensest, pedofili++ Çatışmayı nerde gördüğü, hangi noktada durduğu önemli. Diyelimki Ensest ilişki: Var, mevcut.. Yazılır. İzlenir. Ama çatışmayı nerde görüyor, neyi izletmek istiyor, hikayesi ne?
    Uzun zaman önce bir ingiliz kanalında bir pedofilin konu edildiği mini dizi izlemiştim, sanırım BBC ya da Channel 4 olmalı. Saygın, meslek sahibi, erken 30’lu yaşlarda bir adam muhafazakar değerlere sahip ve Pedofil! Çatışma kadar etkili ve dikkatli işlendi ki. Tedavilere gitti olmadı sonunda çözümü intiharda buldu ve intihar etti. Paris’te Son Tango başka bir çatışma noktasından örnek, izlemişsinizdir, uzun uzun yazmaya gerek yok..
    Neye bakıyorsun, nerden bakıyorsun, nesini anlatıyorsun?

    Nehir’e tarla olarak bakıyor ( Efsun diğer tarafta) Nehir bir karar almadı Yamaç tarlayı kiralamak zorunda kaldı zira tohumu bir kez düştü. İcarcı tarafından hasat kararı alındı! Korkunç, feci bir şey.. Kadın bir mülk! Köşkün kapısından içeri tohumun yeşermesi için bırakıldı. Bakış açısı ve bu mealde işlenişten o kadar rahatsız oldum ki anlatamam. Sefirin Kızı’na başlamış olsaydım hiç düşünmeden kanal değiştirirdim.
    Bu diziyi şöyle ya da böyle bu sezon izleyeceğim. Dün o kadar soğudum ki Çukur bu değildi diye düşündüm.

    Akıllarını başlarına almak zorundalar. Tek senarist bu diziye zaten yetmez diğer senaristi adeta sokaktan bulmuşlar tam bir merdiven altı. Kadınlar pasifti ama aşağılanmıyordu. Damla Serim’den beri (bu sezon kadın ve aile) bayağılık izliyoruz! Her bölüm bir şey tükeniyor. Bu bölüm Nehir özelinde o kadar çok şey tükendi ki. Belki sezon finalini beklemeye gerek bile kalmayacak bende.

  • Mihriban

   Nur AzKar fandomu sosyal medyada takip ediyorsun. Diye biliyorum. Orada beğendiğin sayfalar var mı? Varsa isimlerini söyler misin? Merak ettim de 🙂

   • Nur

    Mihriban’cım Twitter’da ve Instagram’da kullanıcı adım Hameyna. Twitter’da takip ettiğim hesapları tag’dan bulup seçiyorum ama o an bir yorum hoşuma gittiği için oluyor. Twitter’da bir tane bile doğru düzgün tavsiye edeceğim hesap yok yani bana tam anlamıyla uyan bir hesap yok. Çukur, azkar, nehyam, efyam taglarına bakıyorum genellikle. İnstagram’da ise sadece resmi sayfayı takip ediyorum. Resmi sayfanın gönderileri altındaki yorumları fırsat buldukça okuyorum. Herhangi bir DM grubunda değilim. DM’de toplam 3-4 kişiyle en fazla 10 kez mesajlaşmışımdır. Twitter’da tag’lar favorim. Yorum çeşitliliği oralarda var. Hesaplar birbirleri ile DM’den ya da başka yerden arkadaş olanlar, tanıştıklarını anlıyorum. Hesaba girdiğimde çoğu zaman neyden bahsettiklerini bile anlamıyorum.

 • Gözde E.

  #BabamaSözVerdim diyormuşuz bu akşam. İyi seyirler herkese şimdiden.

  • Nur

   Hadi bakalım:)

 • Nur

  ÖDÜLLÜ OYUNCU – ÖDÜLSÜZ OYUNCU

  Bu nedir ya?
  Karaktere iyiliğine, kötülüğüne, her vasfına inandırır, böyle biri vardır, olması mümkündür dersin. Uğur Yıldıran aksiyon yönetmeniydi ayrıca Kemal rolünü üstlenmişti ve ben karaktere inanmıştım, sevmiştim. 80+ bölüm hiç kaçırmadan izlediğim dizinin sadece onun ödüğü bölümünü izlemedim. O aralar fazla negatif duygu yüklenmiştim Kemal’in ölümünü izlemeyeyim aklımda, hafızamda yaşıyor kalsın istedim. Bu denli içselleştirmiştim. Benim oyunculuk ödülümü aldı. Sektörden bana ne!

  Nehir’in dün fragmanda köşkün kapısında görünen yüzü aklımdan çıkmıyor. O kadar üzüldüm ki bölümü 4 gözle bekliyorum. Gencecik bir anne adayının hayat ışığı sönmüş. Akıl hastanesinde bile böyle değildi. Sanki gerçekmiş gibi aklımdan çıkmıyor. Dünden beri, köşkte kalmasa.. ama düşük tehdidi var, daha önce bebeğini kaybettiğinde yalnızmış, bunu da kaybetmesin birileri etrafında olsun, kimsesi yok, ne yapacak, nasıl bir çözüm..
  De-moralize oldum.

  Ha konumuz ödüldü, benim ödülüm Hazal Subaşı’na.

  Efsun’un şizofren olduğuna inanıyorum. Şayet karakterin öyle bir alt yapısı varsa Damla Sönmez çok zor bir rolü başarıyla oynuyor çünkü benim algıladığım şizofreni belirtileri görünür değil. Bir şekilde algılıyorum sadece.

  Damla Sönmez için ödülüm beklemede. Şayet şizofren olduğu ortaya çıkarsa “Oscar goes to…” diyeceğim.
  Elbette ki benim Oscar’ım.

  Şizofren değilse ds başarılı zira sinir etmede bire bir:)
  Benim ödülüm Damla Sönmez’e.

  Bir tane ödülüm yok, onlarca var Hele de Çukur kastı şahane bir kast. Bölüm ödülleri kategorim bile var.

  • Gözde E.

   Kesinlikle Çukur’da cast şahane, gördüğüm en iyi dizi cast’larından.

 • Nur

  DAMLA SÖNMEZ- 4.SEZON ANLAŞMASI

  İ N A N M A Y I N !

  Damla Sönmez katıldığı bir radyo programında dizinin 4.sezonunda yer alacağını söylemiş.

  Damla Sönmez dahil kimlerin 4.sezonda olup olmayacağından bağımsız yazıyorum. Damla Hanım belki 4’te olur ama;

  1- Hukuken yükümlülükler, yaptırımlar içeren resmi kontrat için erken diye biliyorum.

  2- Farzedelim ki kontrat var;
  Gizlilik maddesi yok mu!!?

  Programı dinlemedim. Damla Hanım bilerek, isteyerek böyle bir şeyi açıklamışsa yanlış yapmıştır.
  Kendi lehine, Algı Yaratma, Algı Yönlendirme denir buna.

  Ve ayrıca;
  Hazal Subaşı ile ‘Haksız Rekabet’ olur. Hazal Subaşı geçici kendisi kalıcı demektir.
  ‘Sel gider kum kalır’gibi.

  Senaryoyu rezil etmiş olur.
  Her Sezon Finali bölümü Çukur’da bir yıkım ve belirsizlik ile bitiyor. Kim öldü, kim kaldı bilinmiyor. Bütün yaz sezon açılış bölümü bekleniyor. Damla Sönmez 4.sezonda demek= Efsun ölmeyecek demektir.

  Efsun ölmeyecekmiş öyle mi? Algım şimdiden yönlenmeye başladı. Efsun’u sevmiyorum, yeni sezon için hevesim kırıldı. Sağlık olsun, o zaman yeni başlayan dizilerle ilgileneyim, belki onları izlerim…
  Habere inansaydım olacak olan buydu!!

  Kanalın resmi sayfası ve Birsen Altuntaş gibi güvenilir kaynaklardan açıklanmayan haberler yalandır. Marketing amaçlıdır. Manüplasyondur.

  Ayça Ayşin Turan’ı hatırlayın. İnandık ve Pazarlama olduğu ortaya çıktı!

  Tahmin ediyorum ki kimsenin resmi sözleşmesi şu an yoktur. Sözleşme yapılan varsa ‘Gizlilik’ maddesini ihlal edemez! Halka açık bir yayın organında açıklayamaz!.

  İnanıyorum ki; Damla Hanım’ın sözleri yanlış anlaşılmıştır. İzleyicinin Efsun ve Nehir arasında kaldığı bir dönemde bunu yapamaz. Yapmamalı.

  Damla Sönmez’in böyle bir beyanda bulunması bırak senaryoyu, Hazal Subaşı’nın hem canlandırdığı karakteri hem de oyuncunun şahsını-kariyerini ezmek olur ki Damla Hanıma yakışmaz.

  • Nur

   Şunu da ekleyeyim.
   Efsun 4.sezonda olursa diziyi bırakmam, izlemeye devam ederim ama bütün yaz aklımın bir köşesinde sevmediğim bir karakterin sezonda olacağı düşüncesi olur. Sezon açılışını beklemek hevesimi kırar, merakımı kırar sadece. Yaz tatili boyunca kimler olacak, sezon hikayesi nasıl olacak gibi konularda merakım azalır. Yeni başlayacak aynı günde yayınlanması muhtemel dizilerin haberlerine de bakmaya başlarım, konusu ne, oyuncuları kimler diye.. Yoksa 4.sezonu izleme niyetim kaybolmuş değil. İzleyeceğim de.

 • Ahmet Adar

  Çocuğunun annesini götürüp,Cadı kaynana sultanın önüne atmak nehire yapılmış bir lutuf mu ?şimdi Sayın Yamaç koçovalı,sen Nehiri başının üstünde taşımalısın.Bebeğinin annesine böyle mi sahip çıkılır?Hiç yakıştıramadım sana,İdris, sana aile ol derken böyle dememişti. 2Fragman tam bir rezalet.Bize sevdirdiğiniz Yamaç Koçovalı böyle maço biri değildi.”Anne ,Nehir artık bu evde kalacak” ne demek,İnsan bebeğimi doğuracak demez mi?Beyefendi hiç bir açıklama yapmıyor.Gökhan Horzum hem Nehir hemde Yamaç karekterlerini mahvetti. Yamaç Koçovalı,Nehir sizin evde Yemek mi pişirecek?Nehiride yuttu koca konak hey gidi günler hey hayaller güçlü nehir gerçekler Mutfak.Sultanın kader arkadaşı nehir mi olacak?Çukurda kadın olmak demek yemek yapmak erkeklerle beraber olmak hiç birinin işi yok yazık erkek senaristlerin gözünde kadınlar nehir bari deli dolu kalsaydı.

  • Ayla

   Nehir den umutluyum Sultan cadisinin hakkindan gelir yani öyle umuyorum…
   Yoksa tam bir rezalet gercekten.

  • Nur

   Fragmanda Yamaç’ın sözünü makul karşıladım. Nehir ile konuşmuşlar ve birlikte bir karar alınmış. Yamaç bu kararı deklare ediyor. Sultan’a kalsın mı diye sormuyor, ki Sultan o evin reisi. Nehir burada kalacak derken Sultan’a bir karar verme yetkisi tanımıyor sadece kabullenme seçeneği var Sultan’ın.

   Nehir’in yüz ifadesinden çok etkilendim. Sanki ruhu bedenini terketmiş yaşayan bir ölü gibiydi.
   Sahnenin öncesinde olanları çok merak ediyorum.

   Nehir’in ceketi dikkatimi çekti. Formal ve çok şık bir ceket. ‘First Lady’ tarzı. Nehir bu tarz giyinen bir kız değildi. Ceketi beraber mi aldılar? Bu tarz giyim nerden icap etti, beraber mi karar verdiler?

   Sena dahil köşkün kadınlarının giyimleri, takıları, saç ve makyajları köşkün yerleşik usulleri ile zaman zaman çelişiyordu. Sultan epeydir kadınlara bu hususta karışmıyor Ayşe makul ölçüde rahatlıkla göğüs dekolteli elbiseler giyiyor. Nehir’in ilk tarzı tayt pantolonlardı sonra elbiseye geçti. Bu tarz bir ceket tarz değişikliğine işaret. Oldukça klas durmuş. Sahnenin öncesini o kadar merak ediyorum ki Nehir’in yüz ifadesine üzülsem bile gerek Yamaç’ın Sultana tavrı gerekse Nehir’in ceketi bana olumlu sinyaller veriyor. Nehir orada bir sığıntı olamaz. Zaten beslenme, barınma ihtiyaçları olan biri değildi. Köşke gelmesinin tek nedeni riskli gebelik olmalı. Yamaç’ın hayatına emrivaki ile dahil olma gibi bir plan çerçevesinde geldiğini asla düşünmüyorum.

   Nehir o çatının altına girdi. O evde işler kadınlar tarafından paylaşılarak yapılıyor. Nehir daha önce düşük yapmış bir anne adayı ev işlerine o ölçüde katkı bulunur. Mutfakta yemek yapması bu açıdan bana dokunmaz. Evin usulü, erkanı böyle. Sena da ev işleri yapıyordu Sultan da yemek pişiriyor Saadet de var vs. Endişelendiğim, merak ettiğim hususlar bunlar değil. Köşk ahalisi ve bekar bir anne adayı! Koçovalılar muhafazakâr bir aile. Erkekleri dışarıda istediklerini yapsa da evin içinde gayet muhafazakârlar. Akşın okuldan alınıp18 yaşına girer girmez evlendirilmişti. Karaca liseye gitti mi gitmedi mi belli değil. Ayşe izinsiz dışarı çıkamıyor Damla daha sebest ama zaman zaman o da müdaheleye uğruyor kadın olduğu için. Öyle bir ailenin içinde bekar anne mutlaka çatışma yaratır. Damla’nın Nehir’e destek olacağından şüphem yok, Saadet nikahsız hamile kalmıştı, Ayşe hep güçten yana.
   Peki Sultan? Merakla bekliyorum.
   Ağabeyler ve Akın?
   Nehir’e tavır alacaklarına hiç ihtimal vermiyorum. Meseleleri Yamaç’la olur ve Cumali dışındakiler Yamaç’a karışmaz herhalde. Cumali’nin nikah isteyebileceğini düşünüyorum.

   Böyle bir çatışma noktasından bir ton sahne çıkar başlıbaşına mini bir dizinin konusu bile olur ama doğru düzgün sahne görebileceğimizi dahi sanmıyorum. Dizinin kadınlarıyla sorunum öne çıkmamaları değil, böyle konularda dahi neler olduğunu göremememiz. Nehir kapıdan girer ve sahne kesilir.. Aradaki boşluğu doldur doldurabilirsen:)

   Şu an tek istediğim Nehir’in köşkte kalmaya muhtaç psikolojisi ile razı gelmemiş olması. Bebeği için gitti ve bebek o ailenin bebeği. Nehir’in orda olma hakkı var.

   Köşktekiler aşağılayıcı tavırlar gösterirse Nehir kaldıracak bir kız değil. Nehir gider! Kaybeden aile olur.

 • Mihriban

  Aslı üzgünüm ama EfYam’ı desteklemiyorum. NehYam’a da sinir oluyorum. Ay bende Ayla gibi anti mi oldum. 🙃
  Ama her türlü AzKar’ı seviyorum. Üfff Ayla sende gel bize katıl.(Nur-Gözde-ben) Aslı tek başına kalsın. Yoksa bundan sonraki bölüm yazılarında hep EfYam’ı yazacak. Zaten AzKar yazısı da gelmedi. 😞
  Dediğim gibi Ayla sen bir düşün. Bu tatlılığa daha ne kadar. Anti kalabilirsin ki😁😁 https://uploads.disquscdn.com/images/7864164180191f94d039c5cc648ddcb2e6e687886a91d0ccf9aca569efe036c8.jpg

  • Ayla

   Off cocuk yakisikli allah icin. Hoppp dedik Asli dengeyi kursun,ben devamli sadece EfYam yazacagini sanmiyorum.
   Sen yazmaya calis AzKar i önce Azerci miydin yada Karaca? Hemen daha sahneleri yokken bile yakistirdin mi? Karaca da kendinden de birsey buluyormusun? Empati? Bunlar cift olursa evlenirlerse sende nasil bir duygu olusaacak? Kendin sevdiginle evlenmiis gibimi kendini mutlu sanirsin?
   Işte benim AzKar i izleyicinde merak ettiklerim…

   • Mihriban

    Valla Aslı bildiğin fanlığa doğru gidiyor. Sen bilmezsin bataklık gibidir. Gel Aslı’ya karşı birleşelim. 😏 Yoksa EfYam yazılarına kendini hazırla derim.
    Ayla hiç uykum yok. Bu soruyu bana sorduğunu farz ederek cevaplıycam. Hem seninde merakın gitmiş olur.
    -Hep Karaca’yı destekledim.
    -3.sezon 3.bölümde youtube da fan sayfasının, yaptığı videoda gördüm. Yoksa AzKar olayından haberim yoktu. Sonra Bir bakayım dedim. Tweetter sayfası açtım. Açmaz olaydım. Çıkamıyorum.
    -Yok pek benzemiyoruz.
    -Empatim şu şekilde oluştu. Güçlü bir karakter olur diye düşünmüştüm. Yani zekasıyla mahalleyi falan yönetir diye
    -Reel olarak diyorsan, sevinirim. Ama kendim evlenmiş gibi değil. O kadar aklımı kaçırmadım rahat ol.

    • Ayla

     Ayy son cümlene cok güldüm:)) Esasinda kafayi yiyip yemedigini ölcmek icin sormamistim o soruyu ama evet ölcülür neyse rahatladim sen yememissin henüz:)
     Demek sen bu sezon bakmaya basladim cukur a.
     Birkere ben senden yas olarak cok daha fazlayim ama dizi karekterlerinin fani olmam.
     4 yasimdan beri yurt disindayim dizilere vakit gecirmek,Türkiye özlemi,gercek hayata biraz mola vermek icin bakiyorum. Genelde dizilerini tv den izliyorum reklam falan 3 saatten fazla tv önündeyim,bölüm bitince hayat devam eder. Bölümün etkisinde kalip sosyal medyada gezinmem,ne diyorlar. Işte bir bu sitede birde arasira raninitv ye ugrarim,söyleyecek birseyim varsada yazarim.
     Acik sözlü olmam gerekiyorsa bana ne Yamac kiminle olmus olmamis:)
     Ama dizi izlerken bir huyumdan bahsetmek istiyorum bir karekteri ilk basta sevmezsem karekter degisse bile sevmem ki Karaca da öyle oldu.
     Tesekkürler beni aydinlattin biraz,hayatimda hic fan olmadigim icin kendimi dizi karekterlerine bu kadar kaptirmadigim icin bazen sizleri anlamakta zorlaniyorum.
     Asli yi da birkac sene evvel Ranini sitesinde bir diziyi konuk yazar olarak yorumlarken tanidim ve o sitede baska biri icerde dizisini devamli yaziyordu Asli da bende katiliyorduk sonrasinda Asli sitesini kurdu burada da devam ettik. Asli ne ozam ne cukur sezon 1 sezon 2 yazarken böyle fan olmazdi en azindan ben öyle sanirdim. Bu hafta bana göre ergence yazisini EFYam fanligini görünce hayel kirikligina ugradim:(
     Ama anladim ki fan olmanin yaşı yoktur:))
     Bende kendimi ifade etmeye calistim,bazen sizleri kizdirmak eglenceli geliyor ya ondan takiliyorum sizlere affola.
     Acilen uyumaya gidiyorum nati😴

     • Mihriban

      Ben diziyi ilk sezondan izliyordum. Azer ve Karaca için 3.sezon 3.böüm dedim. Vallahi ne kadar doğru bilemem ama fanları arasında. Evli, çocuklu ve 30 yaş üstü bile insan var. Yani kendileri böyle diyor. Bende bunları duyunca çok şaşırıyordum ama alıştım. Seninle bu konular hakkında zıtlaşmak benimde hoşuma gidiyor. Ben fan olsamda özel hayatımda diziler bu kadar etkili olmuyor. Bu durum AzKar’a özel aslında. İyi geceler…

     • Vallahi düşünüyorum da çift batağına Hülker’den beri hiç düşmemiştim. Bir de o zamanlardan hatırlarsın, yüksek sosyeteden, Meric Aral ile Ozan Dolunay’ı çok yakıştırırdım. Zaten ikinci çift esas çiftin önüne geçmişti…

     • Ayla

      Ikinci cift benimde favorimdi hatirlarsan esas kizin saclarini yolmak istiyordum ama EfYam kadar kaptirmamistin Asli. Hülker o diziye hic bakmiyordum ama raninide koca koca kadinlarin hemde okumus hatunlarin yüzlerce binlerce mesajlarini şok gecirerek görüyordum:))

     • Gözde E.

      Ben sonradan seyrettim ve HŞ için neden bu kadar çok yorum yaptıklarını anladım. :))

     • ergence demişsin ama bence değil. Bu kronojiye ihtiyaç vardı. Çünkü bu birliktelik bir anda olmadı. Tane tane anlattım işte ^^

    • Ayla

     2 sezon sonunda ima ettiler cukur u kadinlar kurtaracak ben bayagi bir umutlanmistim.
     Ama 3 sezon ilk birkac bölümde gördük ki öyle olmadi yüzlerine gözlerine bulastirdilar özellikle Karaca. Ümidim tamamen kayboldu hatta kadin sahnelerine gicik olmaya baslamistim. Özellikle Karaca nin evden kacmasi kizarkadasi ile çatilarda bulusmasi,ayol kacinci yilda yasiyoruz telefon diye birsey var:))
     Türkiye yi bilmem ama bizim buralarda 11-12 yasinda cocugun bile cep telefonu var:))

     • Mihriban

      Allah aşkına, çukurda kim telefon kullanıyorda, Karaca kullansın. Telefon işin içine girerse, çatıcılara ekmek nerden çıkacak!
      3.sezonadan bende umutlanmıştım ama boşa çıktı. O ailede bir kadının da olayların içinde olması lazım. Fiziksel olarak olmasada, zekasıyla etkili hamleler yapan bir kadın.
      Eee elimizde de Karaca var. Hemde Sultan’dan sonra kan bağı olan tek kadın. Vallahi kimse alınmasın Efsun ve Nehir yerine Karaca her türlü tercihim. Ah Horzum ah şu kadın karakterleri de düzgün yazsa, o zaman çukur tadından yenmez.

     • Nur

      Çukur’da kadın karakterlerin öne çıkmasını istemiyorum sadece gerektiği yerlerde olsunlar ama sorun şu ki, gereken yerlerde de olmuyorlar.

     • Nur

      Telefon var ama Teknik Takip denen bir şey de var. Gerçi Teknik Takip hususuna pek dikkat edilemiyor o kadarını da maruz görüyorum ama çatı haberleşmesinde mantık hatası bulmuyorum. Yasadışı iş yapıyorlar mümkün olduğu kadar teknik takipten kaçınmaları şart. Bırak örgütü bazı yasal toplantılarda bile telefonlar toplanıp mikrodalgaya konuluyormuş ortam dinlemesinden kaçınmak için:)

    • Fandoma girdim ben 🙂 Ama her hafta her hafta olmaz merak etmeyin. Sadeceyazı genelinde Efyam daha fazla olur tabiisiii…

     • Gözde E.

      Aslı fandomdan çık hemen fandomculuk bataklıktır :)))

     • Ayla

      Tabii bölümde Efsun varsa,bazen hic olmuyor o zaman hehe birsey yazamazsin pardon isyan edersin.

     • Mihriban

      EfYam ve AzKar arasında kaos çıkarsa, burası şenlenir o zaman😹😹 Bu arada Ayla’da bir çifti desteklese de oda ship kavgalarına girse. Anticilik de bir yere kadar😏

  • gelemedi 🙂 Hatta inboxda bir hekimoğlu bir tiyatro yazısı var. ilk fırsatta içeri alıcam. Bu hafta Babil de yazmak istiyorum. off ki off..

   • Gözde E.

    Babil yazısı mı heyooo. Hekimoğlu’na da heyoo.

    • sen yazma zaten sadece yorum yap!!!!

     • Ayla

      Ayol kiz evlendiginden beri pek yorumda yapamiyor,cicim aylarindan cikamadilar.
      Senden bu hafta cukur yazisi gelecek mi sen onu haber ver madem is gezin varmis.

     • Gözde E.

      🙈 Kendimi esefle kınıyorum. Bu sezon dizileri nedense yazılası anlamda içime sinmedi. 😔

    • Babil yazıcam yazmasına da, zaman yok. iş seyahati var.

 • Nur

  SPOILER 1.FRAGMAN

  Yamaç ve Cumali bir gemideler. Kaptan Medet.

  Önceki bölümde göl kenarında rüya sahnesi bir ihtimal gemi sahnesiyle ilgili olabilir.

  Fragmanda Vartolu emniyetten çıkmış. Arabasında Koçovalı Kardeşler var. Peşindekilerden kaçıyorlar.

  Geçen bölüm zaman yolculuğu Sevr- Lozan ve yakın tarihimizin katmanları arasındaydı.

  Gemi= Bandırma Vapuru
  Deniz ve gökyüzü maviliği için renklendirme kullanılmış olmalı. Mayıs ayı ortası (Samsun’a çıkış 19/5/1919)
  Milli Mücadelenin başlaması temsil edilmeye çalışılmış.

  İlk iki sezon Yamaç’ta Atatürk esintileri olduğunu yazıyordum.
  Bu sezon için asla.
  Karakter yakın tarihimiz katmanlarında birilerinin kucağına yatacak geçmişte ise minimal de olsa M.K.A’dan esinlenecek. Zırva!

  Göl sahnesi bu yolculukla ilgili olabilir. Yamaç şayet zaman katmanları arasında bu denli dejenere olmasaydı göl sahnesini bu perspektiften analiz etmeye çalışabilirdim. Zırva ile uğraşmak olur. Sadece belki niyet buydu diye yazmak istedim.

  • Ayla

   Medetcigimizin hayali gercek oldu:))
   Türkiye nin gecmis tarihi yakin tarihi ilgi alanima girmedigi icin birsey diyemiyecegim,kendim dizi veya fragman izlerken böyle baglantilar da yapmam. Ama senin bu tür teorilerini okumak ilginc.

  • Ayla

   SPOILER 2. FRAGMAN Nur düsüncelerini alalim:))
   Yamac Nehir i Sultan a götürüp artik Nehir bu evde kalacak diyor!
   Sultan Nehir i de Damla gibi ev kuşu yapar,özgür takilan Nehir in özgürlügünün sonu geldi…

   • Nur

    Fragman, Nehir’e ve bebeğe sahip çıkılacağını göstermek için yapılmış ve bence de gayet iyi olmuş zira önceki fragman yalnız bir anne adayı ve karnındaki bebeği için çok olumsuzdu. Geçen sezon Saadet’in hamileliği boyunca KK’ın elinde esir olmasından bunalmıştım. Empati yapıp sürekli bebeği ve anneyi düşünüyordum. Nehir’i uzatmadan köşke götürmek bence gayet iyi fikir zira özellikle Yamaç’a karşı çok fazla negatif duygu birikmeye başladı bende. Nehir ve bebek yalnız olmasın da Yamaç kimle aşk yaşarsa yaşasın.

 • Stardust

  Dear Asli,
  To be honest i didn`t followed or watched “Cukur”. It reminded me on “Icerde” to much and that show i did followed. Lately I came across some posts and saw Yamac/Efsun story. I researched a little bit about history that Yamac had from season 1 until now . Mutual story of Efsun and Yamac catched me right away. Especially because it is very well planned and written from the start, like you said it yourself in your article. The story is different, unique and can become a really special love story until end of this show. I like how this story change Yamac as a character. Efsun is like a breath of fresh air in this show. I will now follow because i am curious what will happen next.
  As for Aras and Damla- it has been a long time for him to really get female acting partner with quality, with who he can work with. Damla is a really good actress . Thanks to their acting skills together, they can give amazing story on screen. I just hope that the script will not fail because they are building them up nicely from 0 point. Efsun is also a beautiful character and fit very well with Yamac. I saw a lot of people who started to watch the show because of them.

  Thanks for the beautiful article, you really captured the details. It is nice to see when the script really goes with plan like a pieces of puzzle with big picture at the end. I hope this will stay and that we will have chance to see more from Damla and Aras quality acting.

  • Hi Stardust, welcome 🙂

   First of all many thanks for your comment. As someone who watched and closed followed İçeride, Çukur is very different since the begining believe me! 🙂

   Even though you have not watched – season 3 is online :p – it is very interesting that Çukur attracts your attention with the effect of Efsun and Yamaç. If you ask me, frankly spoken, the most successful season of the series was the first season.

   The female characters of the series and the stories of these characters – unfortunately – have never been successfully told. Actually, Dilan Çiçek Deniz was not a good player, but her story would have been very different if her character had been told correctly. For this reason, I could not love any female character..Maybe I just liked Damla. (Cumali’s wife).

   But, I became a fan of Efsun after the last episode. In fact, not only Efsun but Efsun and Y.amaç <3 EfYam…

   In season 3rd, for the first time, one of the enemies was a woman.: Efsun. In fact, I complained that Efsun was not written as a successful enemy.. Now i understand the main issue was that Efsun wasn't an enemy :). It makes sense from this point of view.

   Damla Sönmez is a very good player. (Did you watch Sibel?) How enjoyable to watch when two successful players come together as Damla and Aras <3.

   So welcome again, please ask if there is something you do not understand, we will try to help you …

   • Ayla

    Hadi hadi yine iyisin bir Yamac Efsun fani daha siteni ziyaret etti:))
    Ben senin yazdiklarini arasira yerden yere vurayimda sitede yazmayanlar gelip yazsin…

    • ama sevilmeyecek gibi değiller ki <3

     • Ayla

      Bu ikiliyi seven insan Efsunnnn daha ilk geldigi andan itibaren ikiliyi sevmeli,buda benim düsüncem tabii.

     • Tecrübe ile sabit. bir bölümde de oluyormuş.

     • Gözde E.

      Stardust ne diyor? İngilizcem yok ki anlayamadım 🙂

     • Ayla

      Ayol Stardust Asli nin yazilarini Google ceviri ile anliyabiliyormus sende onun yazdiklarini cevir:))
      Ben yazdiklarini anladim ama ingilizce iyi yazamiyorum,yazabilseydim Off neler yazardim birden bire hokkabazin sapkasindan cikan şahısa:))

     • Gözde E.

      Google çeviri ile okudum. Hahaha hokkabazın şapkası :))

     • Nur

      Gözde’cim, ben ingilizce okuyabiliyorum ama gramerim bozuk olduğu için yazmam oldukça zayıf , okuduğumu anlayabiliyorum. Stardust’ın ingilizcesi mükemmel bir ‘Marketing’ ingilizcesi. Yani hukuk dili, tıp dili falan oluyor ya, o açıdan.

     • Gözde E.

      Google çeviride çareyi buldum çok şükür :)) O kadar sene okumama rağmen ne Fransızcayı ne de İngilizceyi öğrenmeyi beceremedim. İkisini de çok az anlayabiliyorum, konuşabildiğim de yok. 🙁

     • Nur

      İngilizce okuyabilmenin kendimce faydasını görüyorum. Özellikle net’te bir şeyler ararken faydalı oluyor. Fransızca ya da diğer dillerden hiç birini bilmiyorum ama ihtiyacım da olmuyor. Şayet öğrenebilseydim İngilizce’nin yanısıra Rusça ya da Arapça dillerinden birini ya da her ikisini öğrenmeyi çok isterdim. İkisini de çok zengin buluyorum.

 • twittera yazdım burada da bulunsun:

  Rüyada göl görmek, yolculuk yapmayı düşünen kimse için bunun bir süre gecikmesine işaret eder. Rüyada görülen göl kadın olarak yorumlamaktadır. Soylu ve zengin bir kadına yorumlanmaktadır. Kişi hayırlı bir evlilik yapacak ve düzenli, samimi bir aile hayatı olacaktır.

  Rüyada zarar vermeden yağan bir yağmur görmek bolluk ve berekete, zenginliğe işarettir.Rüyada yağmurda yürüdüğünü görmek sıkıntılarından ve hastalığından sıyrılmak demektir.Bu rüyayı gören kişi aşıksa sevgilisine kavuşacağına yorumlanır.

  2+2= 4

  • Ayla

   O zaman bu rüya tabirine göre EfYam ci Asli muradina eriyorsun Yamac ve Efsun un dügünü yakinda ihhh ögh:((

   • Gözde E.

    Al benden de öggghh 🙁

    • Nur

     Ne tarafa kustunuz? Ben de o tarafa kusacam da.

  • Gözde E.

   Bundan sonda her rüya gördüğümde sana yazayım. :)) Haftada birkaç kez görüyorum hihihi :)))))

   • Ayla

    Ben ise malesef hic hatirlamam rüyalarimi:(

    • Gözde E.

     Ben hem çok görüp hem çok hatırlıyorum bu da fena…

 • Gözde E.

  Bu hafta bir türlü yorum yapamıyorum. Elim gitmiyor. Sağ olsun Büke hislerimle paralel bir yorum eklemiş. Merak edenler için ben de anti EfYam’cıyım. Sahneleri gözlerimi kanattı. 🤦🏻‍♀️

 • Intikam planı mı, şuanda beni yıktın selen… 🙃 nehiri -ısrarcı davranışları ile cukurdan bir an olsun uzaklasmak icin kullandı yamaç. Gözlerini kapattı çünkü nehir onun için birsey hissetmiyordu. Onunla birini düşünerek seviştiğini zannetmiyorum. Gözlerini kapatmak anda kalmak ama bir o kadar da yok saymak…

  Bazen zıt kutuplar, düşman kuvvetler aşkın pençesine düşebilir. Ilk anda hissedilen o duyguları kronolojik yazdım. Bu elektriğin bir anlamı olmalı!

 • Mihriban

  Yokluk çekiyorum. Ne bölüm fotolarında varız. Ne fragmanda, bu hafta çekimde olmamış. Ya biz şimdi bunların, öpüşmeden sonraki hallerini, bu hafta göremeyecek miyiz? 😞
  Zaten Azer ne ara Karaca’dan bu kadar etkilendi. Hiç anlamadım! Keşke sahnelerini çekerken, daha dikkat etseler. Bu kadar kopukluk olması can sıkıyor. 😶😶

  • Bence Karaca Azer’den etkilenmesi çok daha önce oldu

   • Gözde E.

    Bence de. Azer onu kaçırıp evine ilk götürdüğünde.

    • Hayalet

     Aynen öyle çünkü çatici kiz Duygu ile konuşurken Azere karşi bir şey hissettiğinin imasi vardi “ama o bana bir şey yapmadı. Dokunmadı” gibi bir şey dedi. Offff dün oturdum 1 buçuk saaat zap yapa yapa yeni sezonun on bölümünde aradım ama bulamadım. Belki o BIR DAKIKALIK sahneyi atlarken kaçırmışımdır ama oturup 3 saatlik 10 bölüm izleyemem 😥
     Ama o bölümde dedim “bu kiz ona aşık”. Ikinci defa Azerin evinde kalmaya başladığında da derdi amcaları veya aileler arası barış değildi, sadece kendi (çıkarı) için gitti ve Azerden o “ilk” adımı bekledi. Zaten hiç vir sahnede sanki düşman tarafında esirmiş gibi bir sahne yoktu daima Azer ile flört ediyordu. Istediği gibi ailesini arıyordu, sofrada yemek yerken trip atıyordu ve genelde son bölümlerde Azer söförlüğünü yapıyordu. Şimdi Saadetin KKlar tarafından esir alınması ile Karacanın “esirlik” dönemine bakıyorumda, Azer uzaktan düşmanmiş gibi gözükmüyor ama sezon başındaki Azer bir başkaydı. Yamaçin arabada patlamış cesedini bile görmek istemişti, Timsah da kendin gidip bakarsın demişti
     [Şahsen bana sorarsanız ben Yamaç ile Azerin deposundaki boks sahnesinden sonra dost olmalarını ve ondan sonra Azer Yamaçlara gidip gelirken Karaca ve Azerin birbirlerine gözlerinin kaymasını isterdim. Böylelikle saçma sapan yazılmamış olurdu. Şuada Azer Efsun kadar düşman ve AzKar shiperlerinin EfYam shiperler gibi tepki almamasina şaşırıyorum, yoksa sadece Yamaç için başka bir kadın adayı olduğu için mi bu bütün tepkiler?!]

     • Gözde E.

      Bence de Karaca Duygu ile o konuşmayı yaparken hisleri başlamıştı. Ama ben Azer’in evine gitme sebebi konusunda kesinlikle ailesini korumak, savaşı bitirmek amaçlı gittiğine inanıyorum.
      Hem AzKar hem EfYam aynı şekilde düşman aşık benzetmende haksız sayılmazsın. EfYam için Yamaç için başka bir kadın adayı olması, onunla da bir şeyler yaşaması beni bu durumdan soğutan sebeplerden biri.

     • Mihriban

      Ayla’ya karşı, Gözde senin bu yorumlarını şu👇👇 şekil okuyorum. Şu Karaca’yı bir anlayamadılar. Gitti! https://uploads.disquscdn.com/images/0ff2a9c80705a4a21d8eb54fe18088e631dc0d221a897fd6e1c31e622078b9a1.jpg

     • Gözde E.

      Yorumlaşmaları okudum da. Ayla ve Asli ikna edilemez gibi. Ama ben ısrarcıyım kız aşıktı ama iyi niyetliydi, derdi ailesiydi.

     • Mihriban

      Ayla anti ondan umudum yok. Aslı için azıcık umudum var. 😏

     • Ayla

      Ben ve Asli hep iddia ettik Karaca oraya kendi cikari icin gitti ailesini kurtarma fasa fisosuna hic inanmadik. Ben her bölüm daha da bir emin oldum,seninde bu konuda ben ve Asli gibi düsünmene sevindim:)

     • Mihriban

      Antisin Ayla o yüzden. Birde olaya Azkar’cı gözüyle bak. O zaman bu kadar sert olmazdın. 😶

     • Ayla

      Yooo ben severim Azer keratasini:) Yani Karaca Azer arasindan bir secim yapsam.
      Ama hala dedigimin arkasindayim Yamac intikamini almali ve zamani geldiginde Azer ölmeli

     • Mihriban

      Üç kardeşi gitti. İkisi koçovalılar yüzünden öldü. Yeterli değil mi? Bu ikisi evlenirde, çoluk çocuğa karışırsa, işte o zaman burayı onların fotoğraflarıyla doldurucam ve sana bu günü hatırlayacağım. 😈

     • Ayla

      :))))) hadi bakalim,ya dügünde ölür yada öncesinde vuslat olmadan

     • Mihriban

      O evli ve mutlu fotoları buraya gelecek. Sende Azkar’cı olacaksın. Bu işin sonunda 😶https://uploads.disquscdn.com/images/4f989a36f1f9dc13fb20fc58759c6f7764601b8fd6f8ef01d00467bc8e6af491.jpg

     • Ayla

      Bu fotograf icin öncedende yazmistim iki relax oyuncu görüyorum,keske dizide Karaca relax olsa ve böyle sevimli gelse gözüme:)

     • Mihriban

      Alışma süreci diyelim. Bu bölüm çok iyiydiler ama😏

     • Nur

      Düğünde Karaca’nın kollarında ölmesini isterim.

     • Ayla

      Aynen lezzetli bir son olur,hani aci bir yemek yenersin yanarsin ama yinede keyif alirsin gibi olur:))

     • Gözde E.

      Ay hayir ya, niye ciftimiz vuslata eremesin… 🙁

     • Nur

      Yamaç intikamını misli ile aldı. İntikam alacak kişi Azer.

     • Ayla

      Bu arada Azer Karaca cift olsun buna birsey demem ama Karaca yi göklere cikarmayin yok efendim Kocovali ailesini korumak icin o eve gitti. Yakisikli Azer den bayagi bir etkilendi ve kendi kafasinda ona nasil yakin olabilirim minik bir plan yapti:)

     • Mihriban

      Yoo gayette ailesi için gitti. Bak istediğide oldu. Savaş durdu. Üstelik aşkıda buldu. Kara kızım, bundan sonrası ikisi içinde zor olacak. Sonuçta arada düşmanlık var. Ama olsun

     • Nur

      Ayla olayın merkezindeki kişi Sultan! Karaca oraya Sultan’ın izni ile gitti. Fadik, Sultan’la görüşmüştü, konuştukları aktarılmadı. Sultan, Koçovalı ailesinin Fadik de Kurtuluş Ailesinin 1 numarası.
      Sultan ve Fadik gayri resmi ateşkes görüşmesi yaptılar ama resmi unsurları yani oğullarını ateşkese zorlayacak somut bir çözüm unsuru ellerinde yoktu. Bir şekilde kim(ler) olacağı belirsiz sivil barış gönüllüsünün canlı kalkan olması olasılığını konuşmuş olmalılar. Fadik böyle bir kişi bulunması halinde karşılıklı teminatlar verilmiş olmalı. Karaca görüşmeyi gizlice dinledi ve büyük olasılıkla o an kendisi olabileceğini düşündü. Hastaneden çıkışta babaannesiyle arabada konuştu. Görev için ikna etmiş olmalı ki Sultan’ın izni ile gitti. Sultan ve Fadik görüşmeseydi, karşılıklı teminatlar verilmeseydi Karaca kendisini öldürse Sultan’ı ikna edemezdi.

     • Mihriban

      Öncelikle Merhaba! Burada Karaca’ya haksızlık yaptığını düşünüyorum. Azer’den etkilenmiş olabilir. Ama sen o eve sırf çıkarı için gitti, dersen ben buna karşı çıkarım. Yamaç ve Selim eve baskına gittiğinde, orada büyük bir olay olacaktı. Belkide iki tarafta büyük kayıplar verecekti. Karaca buna engel oldu. Amcasını ve babasını Sultan’ın durduracağını biliyordu. Azer kendisini kaçırdığında ise az çok karakterini çözmüş olabilir. Kendisine bir zarar vermeyeceğini anlamış olabilir. Sonuçta Karaca’nın gözlem yeteneği çok iyi. Hikayeleri iyi işlenmediği için, bu şekilde gözükebilir. Birde Fadik-Sultan ve
      Karaca – Sultan arasında geçen bir konuşma var. O konuşmalardan ben umutluyum eğer gösterilirse. Belki Karaca’nın o eve gitmesinin altı doldurulmuş olur. Bu arada AzKar niye EfYam kadar tepki almıyor demişsin. Bir bilsen AzKar ne tepkiler aldı. EfYam daha yolun çok başında…

     • Gözde E.

      AzKar’ın tepki aldığını bilmiyordum. Ben nedense hiç tepki göstermedim. :))

     • Mihriban

      Burası için dememiştim. Sosyal medyada falan varya zamanında ne kaoslar oldu. Ama çok eğlenceliydi. O zamanlar, çukur fc- VarYam- Antiler-NehYam hepsiyle😹😹 şu ara bir tek EfYam’la sorunumuz yok. Onlarlarda yakında bir kaos olur
      Eğlenceli bir ortam aslında 😹😹

     • Gözde E.

      Benim tek fandom tecrübem BZÇ ZülMaz. Çifti de fandomu da senarist harcadı.

     • Nur

      Kavramlar karışmış.
      Karaca, ‘Esir’ değil.
      Karaca: Sivil ‘Barış Gönüllüsü’, ‘Canlı Kalkan’

      Savaşan taraflar sivillerin barış gönüllüğünden nefret eder. Canlı Kalkanlar zaten başlarına beladır.

      Savaş Hukukuna göre sivil canlı kalkan varsa saldıramazsın.
      Azer’in Cumali’ye söylediği ‘O huzurdayken bana sıkamazsın’ sözünün nedeni buydu.
      Karaca içeri girdikten sonra yani savaş alanından ayrıldıktan sonra ‘sık’ demesinin nedeni de oydu. Cumali zaten show için gitmişti sayıca çok üstün olan düşmanla savaşıp yenmesi imkansızdı. Celasun ve Meke, Cumali’nin karizması çizilmesin diye yetiştiler.

      Koçovalılar, Kurtuluşların toprağına girip saldıramıyor zira Karaca orda.
      Kurtuluşlar, Koçovalıların toprağına gidip saldırabilir zira Karaca’nın canlı kalkan olması orada geçerli değil ama bu kez de taraflar arasında sessizce kabul edilmiş anlaşma bozulacak. Karaca’nın Kurtuluş evine kabulu sessizce alınmış Saldırmamazlık, Ateşkes kararıdır.

    • Mihriban

     Kendiside öyle dedi. Ama biz bu sahneleri göremedik. Keşke bir flashback sahnesi gelse. 7.bölüm ile alakalı…

     Bu arada sen Sen Azer’den bahsediyorsun değil mi? Sanırım Aslı beni yanlış anladı. Ben Azer’in duygularından bahsediyorum.

     • Gözde E.

      Karaca için demiştim. Ama Azer de o zaman bir etkilendi sanki kızımızdan.

   • Mihriban

    Karaca’ya birşey demiyorum. Azer’in hisleri çok ani oldu diyorum. Keşke bu geçiş sürecini bizde görseydik diyorum. Bu fandomluk işi cidden zor ya😞😞

  • Nur

   Fragmanda, bölüm fotoğraflarında olmamaları bölümde olmayacakları anlamına gelmez ki. Evde, bahçede stok çekim yapmış olabilirler. Ben öpüşmeden sonra en az bir sahne daha verirler diye düşünüyorum. Aynı evin içinde hiç karşılaşmayacaklar mı? Karaca çantasını toplamıştı kalmaya mı, gitmeye mi karar verdi?
   Bunların çift olmasını bir yana bırak tek, tek hikayeleri var, aileleriyle, ortak ve ayrı düşmanlarıyla.. Hayat adeta durdu. İki yetişkin karakter ergen aşıklar gibi izleyicinin önüne seriliyor.
   Karaca, Koçovalıların tek kızı, ailesi, mahallesi darmadağın, kendisi düşman evinde üstelik evde 2 yetişkin erkek var Karaca’nın bu durumundan bile hikaye yürütülür.
   Cihangir, aksiyon ışığı nedeniyle diziye alınmış ki bu ışık her iyi aktörde yok, beden dili, yüzü, sesi, gözbebeğine kadar aksiyon duygusu yaratıyor, aksiyonu bir tarafa bırakıp aşka yöneldiler, onun da üstesinden geldi, inandırıcı, duyguları yansıtıyor, inandırıyor, dram zaten yapıyordu, komediye şimdilik pek yatkın değil ama çok sorun değil o, aksiyon+ aşk+ dram, gayet mükemmel bir fizik+ hikayesi de var hem de birden fazla, 2 dakika çift sahnesi bekler olduk. Diziden ayrılsa kariyeri için sevinirim dememin nedeni buydu. Bu dizide süre dağılımında yani senaryo matematiği mi her ne deniyorsa, sorun var. Başrol elbette öne çıkar ama 100+ dakika onunla olmaz ki.. Geçen bölüm 140 dakikalık dizide 1 dakika Nehir’i görmeyi bekledim ve görünmedi. 30 karakter olmasın 10 tane olsun diğerleri figüran falan olsun ama doğru düzgün izleyelim. Geçen bölüm Damla yoktu. Tutuklandı, sorguda mı, hapishanede mi? 1 dakika gösterilsin, yok gösterilmiyor. Artık fragmana bölüm fotolarına sevdiğim ya da merak ettiğim karakterler bölümde var mı diye bakar oldum. Azer ve Karaca’nın öpüşmesi sıradan aşıkların öpüşmesi değil ki, Karaca gitti mi, gitmediyse neden gitmedi, gittiyse hangi hislerle? Nasıl veda ettiler vs vs.. Bölümde yoksa bir hafta daha bekle ki acaba 3 dakika görünür/ler/ mi! Allahtan bu bölüm Nehir var ona seviniyorum.

   • Mihriban

    Nur pek umudum yok. Ama yinede sahneleri olur umarım. Yazdığın bütün eleştirilere katılıyorum. Bir ihtimal dizi 4.sezon olacaksa, Horzum bunların hikayesini, o yüzden mi? Böyle işliyor. Yani onca sır varken, onca olay olurken. Sanki Azer ve Karaca başka bir evrende yaşıyormuş gibi, hiç bir olaya dahil edilmiyor. Tamam yine kamera arkası olayları diyeceksin ama yinede mantığım almıyor. Cihangir olayına gelince haklısın. Ama ben bu ikisini bir sezon daha izlemek isterim ya, Cihangir bu dizi bitmeden, başka projeye geçmesin.
    Mümkünse!

    • Nur

     Anladığım kadarı ile senaryodan bahsedeyim:
     Çukur= Vatan
     Aile Her Şeydir= Mevzu ba

     • Mihriban
     • Ayla

      Demissin ki 4 sezon icin taslak vardir,birseyi merak ettim kimler olacak ölecek,olmayacak kim karar veriyor yapimci mi senarist mi yoksa para konusunda anlayabilen/anlasamayan oyuncumu?

     • Gözde E.

      Önce senarist olmalı.

     • Nur

      Sistemin nasıl işlediğine dair bilgim yok. Tahminlerimi yazayım:

      Yapımcı, hikayeye ve karakterlere karışmaz. Kimin ölüp kimin yaşayacağına senarist karar verir.

      Anladığım kadarı ile örneklendirerek anlatayım. Rakamları vs örneklendirme için kafamdan seçtim.

      Kanal ve Yapımcı sezonluk, bölüm başına anlaşır.
      1 sezon=35 bölüm.
      Bölüm başı ücret: 1Milyon

      1Milyon= Bölüm masrafları, vergi, vs + Kâr

      Bütçeyi İdari Yapımcı (Çukur’da Yamaç Okur) kullanır.
      Bütçenin oyuncu ücret kalemi +-bellidir. Senarist hikayesinde bütçedeki ödeneği gözetmek zorundadır.

      Kanal 1Milyona satın aldığı bölüm için en az!! 1Milyonluk reklam almak zorundadır+ Kâr

      Reklam verenler reytinge bakar.
      Kanal 1Milyonluk reklam alırsa kâr etmese bile zarar da etmez. 1Milyonun altı kanala zarardır.

      Kanal zarar ederse denge değişir. O aşamada anlaşmalar ne hâl alır, bilmiyorum. TRT hariç hiçbir kanal zarar ettiği yapımı ekranda uzun süre tutamaz. Yapımın atak yapıp ya reytingi arttırması ya da kanal ile anlaştığı bölüm ücretini düşürmesi gerekir bu da senaryo değişikliği demektir. Yeni oyuncular alınır ya da bütçe daralması ise halihazırda olan karakterler çıkarılır, mekan kiraları vs bir ton şeye etki eder.

     • Mihriban

      Yazdığın yorumun dün akşam sadece iki cümlesi gözüküyordu. Bugün tamamını gördüm. Yaptığın bir yorumda, çukurun başrolü yine çukurun kendisi olmalı demiştin. Bu dediğine sonuna kadar katılıyorum. Herkesin kendini bulduğu karakterler farklı, hikaye tek bir kişiyi merkeze alıp işlendiği zaman, cidden hiç tadı olmuyor. Diğer karakterler harcanıp gidiyor. Seyir zevkide düşüyor. 4.sezon için Damla Sönmez olacağını söylemiş. Demek ki şimdedin birşeyler belirlenemeye başladı. Ben ne olursa olsun. AzKar’ı bir sezon daha izlemek isterim. Bu seoz hiç de umduğumu bulmadım. Umudum 4.sezona!

     • Gözde E.

      Dur daha sezon finaline var. Belki o zamana kadar AzKar alır yürür. 🙂

     • Mihriban

      Umarım 🙏

     • Ayla

      Ne güzel spoiler yiyoz Damla Sönmez yeni,sezonda da varmis:)
      Olmasa sasardim,Asli hangi ata oynayacagini iyi biliyor.

     • Gözde E.

      Ben Azer ve Efsun yeni sezonda olur demiştim.

     • Nur

      Damla Sönmez’in 4.sezonda olacağını açıklamasına sadece güldüm:)

 • Ayla

  YENI FRAGMAN Nurrrrr bu fragmandan sonra Yamac in Nehir e davranisini gördükten sonra koyu bir NEHIR ci olmaya karar verdim:))

  • Evet pislik gibi davrandı doğru. Belki çocuk Yamactan değildir 🙃 zamanlama tutmuyordu.

   • Ayla

    Nur gibi uctun simdi,cocuk Yamac tan yaw:))

    • Bir çıkış yolu bulmaya çalışıyorum.

     • Ayla

      Cocuk icin evleneceklerse düsük yapsin Nehir,en dogru cikis yolu bu

  • Nur

   Fragmanı izledim ve beğendim. Fragmanın tek eksiği Damla’nın 1-2 saniyelik görüntüsü olabilirdi, geçen bölüm hiç görünmemişti , bir de Azer ya da Karaca’dan biri 1-2 saniye görünebilirdi. Belki ikinci fragmanda görünürler

   Yamaç ve Nehir’e gelince; Nehir kapı çalınınca nasıl kuş gibi kanatlanıyor yavrucak, içim anlık bir ezildi ki:(
   Yamaç’ın “niye arıyorsun, günlerdir arıyormuşsun” gibi sözleri, tavırları o kadar haksız ki. Nehir öylesine selamlaştığı biri değildi. Onlar taa hastanede tanıştılar. Yamaç bir gece gitti gördü onu hastanede sonra o gitti öbürü geldi sıralama her ne ise sevgili gibi yakınlaştılar. Çukur bütün Türkiye’nin gündemine oturdu, aileden arananlar, mahalleye operasyonlar++ Yamaç ortada yok, Nehir hamile bile olmasa araması o kadar doğal ki hatta aramaması anormal olur. Nehir aramasa insan ‘yazıklar olsun’ diye düşünür. Geçen sezon Sena için diyorduk adamın ailesine katliam yapılmış Sena, Yamaç’a kırgın diye aramıyor, hiç olur mu öyle şey diyorduk. Nehir tabi ki arayacak. Hamilelik apayrı, onun içinde mutlaka arayacak, bırak kendisini bebeğin babası Yamaç ya da X kişi.. bilmeye hakkı var. İsteyip istememesi ayrı konu. Bilmesi şart ama!

   Yamaç’ın o bağırması ama hoşuma gitti. Hocayı bir kez daha takdir ettim. Rövanş sahnesi yazmış. Nehir ve Yamaç’ı eşitlemiş. Nehir niye empati yapamadı diyorduk empati yoksunluğunu (vahim durumda bir anne adayı olması bir alt metinde) görüştüğü, yakınlaştığı kadına nobran bir tavırla Yamaç yapıyor. Nehir, Yamaç derdini anlatırken karşısındakinin umursamazlığa yoracağı bir tavır sergilemişti ( ki bence Nehir empati yaptı orda ama nasıl yansıtacağını bilemedi) kabalaşmadı, alaya almadı, incitmedi. Yamaç ise sebepsiz kaba ve incitici.
   Şu anda Nehir yükseldi Yamaç düştü.. Birbirlerinden uzaklaşır gibi görünürken aslında derinden yaklaşıyorlar. Yamaç’ın bebeği istememe durumu varmış. Onun için bölümü izlemem lazım ama velev ki istemedi dibe doğru batan Yamaç olur ve o dipteki noktaya değince yükselme olur. Yamaç o noktayı bulabilecek kapasitede. Bulamazsa orda kalır zaten ki kaybeden olur hem bebeği hem de aşık olmasa bile bebeğinin annesini.

   Yamaç’ın hanesine aranmasına bağırması, bebeği istememesi eksi yazar. Nehir kendiliğinden bir artı kazandı. Bundan sonraki tavrı diğer artıları arttırır. Annesinin karnında dünyaya gözünü açabilmek için bir şans yakalamış henüz hücrelerden oluşan bu bebişe şartlar ne olursa olsun annesi o şansı verse benim bütün artılarımı Nehir’e gider.
   Nehir’i savunacağız. Hiç başka yolu yok. Yamaç, Efsun ya da başkası kimle ne yapıyorsa yapsın. Benim tarafım belli. Nehir ve bebiş.

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba . Aslı’cığım ellerine sağlık :))

  Bölümde en keyif aldığım sahneler Yamaç , VarYam, Selim Cumali Medet sahnesi ve Çukur’un Cagatay’a ” Çukur Her Yerde ” sözünü uygulamalı olarak gösterdikleri sahnelerdi.

  Yamaç’ın ağaçlık yoldan yürüyüp suya ulaştığıdaki o huzurunu, gülümsemesini görünce çocuk nihayet biraz olsun mutlu dedim ki rüya çıktı. Gerçi rüyanın devamında arkasını dönüp de o huzurun yerini korku ve şaşkınlıkla karışık bakışını nasıl yorumlayacağımı bilemedim tam… Orada ne gördüğünü pek merak ettim.

  Yamaç belki de rüyanın etkisiyle huzuru seçip gitmeye karar verdi vermesine de , Yamaç’a Çukur’dan gitmeyi düşünmek bile haram olduğu için dakika bir gol bir berberde uğradı ilk saldırıya. Başına konan para da dile kolay 5 milyon. Tüm İstanbul bir anda düştü Yamaç’ın peşine. Yamaç’ın kavga etmesini ozlemisim keyifle izledim iki sahneyi de. Ve tabi pesinden gelen Salih Yamaç sahnesi… Eski sevgili muhabbeti güzeldi ama 5 milyon muhabbetine çok güldüm.

  E insanin aklı bir gitmiyor değil.
  Şşşt Yamaç sıkayım mı sana? Son vereyim mi acına? 3 buçuğa yaparım.

  Salih’in ses tonuna ayrı bayıldım bu sahnede Yamaç’ın gülüşüne ayrı bayıldım.😍😍😍

  Sonrasında Salih ile arabada giderken adamlar nasıl takıldı peşlerine anlam verememiştim ki Salih aciklamayi yapti. Benim arabama bindiğin için benim haliyle de peşimdeler.

  Selimler ailenin ve Çukur halkının gözaltına alındığı haberini alınca , Selim’in aklına Salih’in de Idris’in oğlu olduğu aklına geldi. Arayıp Salih’ten Çukur’a go kulak ol demesine bayağı şaşırdım yani..

  Selim ile ilgili şaşırdığım diğer konu da Yamaç’in ölüm haberini alan o değilmiş gibi davranmasıydı. Aynı şekilde Cumali’nin de. Akın telefonda Yamac’i sorduğunda haber yok demelerine ve aralarında Yamaç’ı konuşmamalarına anlam verememiştim. Meğerse Salih’in mesajında emanet size emanet sözündeki emanet Çukur değil Yamaç’mış. O sahnede hiç aklıma gelmedi bu. O nedenle son sahne iyi bir ters köşe oldu bana🤣 Ben Mahsun mu gelecek acaba derken Selim ve Cumali’yi görünce anladım Salih’in haner verdiğini. Yalniz Cumali’nin ses tonu ve konuşma tarzından ben bile ürktüm Yamac’in Cumali’den korkmuş gibi durması çok doğaldı. Hatta birden Idris’ i de mi anlattı Salih acaba diye düşünmedim değil. Ama muhtemelen ölmediğini haber vermedi diye kızgındır Selim ve Cumali Yamaç’a ki haklılar. Ömürlerinden ömür gitti adamların dna sonucu beklerken. 😔

  Bu hafta flashbacksiz bir bölüm izledik. Haftaya Selim Cumali Salih flashback i ile başlayabiliriz bölüme gibi geliyor.

  Beni şaşırtan diğer olay Azer’den gelen aşk itirafı oldu ve ardından gelen öpücük. Karaca’nın halinden tavrından duygularını az çok anlayabiliyordum da Azer’de bir aşk belirtisi görememiştim ben. Tamam önce Karaca bulundu imada ve Azer de ne düşündüğünü anladı. İmkansızlığını anlatmak için de siz ayrı dağıldınız, bir ayrı dağıldık . Bize mutluluğun resmini çizdirmezler dedi. Ama sonrasında Karaca gitmesin diye duygularını açık açık ifade etti ve öptü kızı. Ilk defa Karaca “öp beni” demeden biri öptü O’nu. ” Biriniz de beni sevin ” demeden biri sevdi. Hayırlı olsun diyelim. Bakalım bu hikaye nasıl devam edecek.

  Cagatay’in Çukur üzerindeki oyunları devam ediyor. Önce sahte soygun planları , ardından teker teker işlerini kaybeden Çukur halkı. Amacı Çukur’a uyuşturucuyu sokmak. Cukur önce çaresizliğe düşecek, parasız ve aç kalacak ardından uyuşturucuya tutulup bağımlı hale gelecek. Ne Çukur Koçovalılar’ı ne de Koçovalılar Çukur’u koruyamayacak. Çukur’a uyuşturucunun girdiği gün Idris Kocovalı bir kere daha ölür kesin. Bu arada Fahri özellikle Idris ile ilgili söylediklerinde haklıydı. Ama Emmi’nin kalbi bu sozlere dayanamadi. Emmi ölmesin ya. Başlarında büyük olarak bir O kaldı. Ayrıca daha Meliha nın verdigi sırrı söyleyecek Yamaç’a . O kadar kolay mı ölmek?

  Şimdi Cukur’un alnına yazılan lekeyi temizlemek Yamaç’a düşüyor. Çukur’un başına çekenlerin ciddiyetini anlayan Yamaç bu haftadan itibaren harekete geçecek diye düşünüyorum. Idris’in oğlu olmak bunu gerektiriyor. Yamaç da bunu biliyor. Çağatay’ı Çukur’ un başına sardığı gibi, Çukur’u bir şekilde bu beladan kurtarmayı da başaracaktır. Yamaç’a bu konuda tam …

  Babasının oğlu etiketi ile ekrana gelen bölümde bu etiketin anlamı yeni bir Sultan , Mihriban İdris vakası yaratmak ise biz bu filmi bir kere izledik zaten. Tarih tekerrürden ibarettir yada evlatlar babalarının kaderini yaşar mesajı vermekse amaç bu hiç hoşuma gitmedi.

  Babasına ağabeylerine benzememek icin savaş vermedi mi Yamaç? Başka bir hayatın var olduğuna inanmadı mı? Hayallerinin peşinden gitmedi mi? Gitti… Hayatta seçimlerin olmadığını fark etti mi etti. Çukur’a babasının günahlarının bedelini ödemek için döndüğünü fark etti mi etti. Çukur uğruna eşini yeğenlerini yengesini sevdiklerini en sonunda babasını feda etti mi etti. Geriye feda edecek bir canı kaldıysa O’nu da feda edene kadar Cukur’u koruyacak orası kesin. Babasının oğlu olacaksa bu özelliğinden dolayı babasının oğlu desinler. Ama Efsun ile Nehir arasında gidip gelecekse iki kadın ile de ilişki yaşayacaksa , Efsun Nehir in hamile olduğunu bile bile Yamaç’la birlikte olacak, Nehir ve bebeği bir şekilde uzaklaştıracak ve Yamaç bebeğinin varlığından habersiz yaşayacaksa , Gokhan Horzum’un amacı bu hikayeyi yeniden yazmaksa bence yol yakınken dönsün. Daha yaratıcı olabileceğine inanıyorum ben çünkü..

  Başından beri Yamaç’a yangından mal kaçırır gibi ilişki yazılmasına karşıydım . Elimizde iki karakter vardı Eninde sonunda birinden biri olacaksa benim tercihim Nehir olur demistim. Nehir karakteri Efsun karakterinden daha samimi daha inandırıcı geldi bana ki oyuncu olarak Damla mı deseler Hazal mı cevabım kesinlikle Damla olur. Hazal’ı ilk kez bu kadar uzun izlediğim proje Çukur oldu ve karakteri güzel giymiş hissi verdi bana.

  Efsun’da ise baştan beri bir olmamışlık var gibi hissettiren bir sey var. Efsun’a cizilen guclu kadin imaji zorlama geliyor bana. Gerek Yamaç’la ilk karşılaştıklarındaki silah tuttuğu sahne, gerek Azer Timsah ile olan sahneleri gerek Çağatay ile olan bazı sahneler. En sevdiğim sahneleri Nehir ile olan pilates ve çatıdaki sohbet sahnesi olmuştu mesela. O sahneler de karakter çok doğal gelmişti bana.
  Yamaç’la olan iki hikaye sahnesinden ilkini Çukur evrenine uydurmadığım için yadırgamıştım. Diziden bağımsız olarak güzeldi ama diziyle bagdastıramamistim . Ikinci sahneyi ilki kadar yadırgamadım.

  Efsun – Yamaç olası ilişkisini başından beri desteklemiyorum. Kendi eliyle babasını öldüren adam , O’na bu tuzağı kuranların arkasındaki para kaynağını düşman olarak görmeyecek, görmediği gibi bir de üstüne O’na aşık olacak… Hadi diyelim düşman da olsa gönlüne söz geçirmedi de aşık oldu da hangi arada oldu? İlkinde yaralıydı.İkinci karşılaşmada uyuyabilmiş olmasının etkisindeydi. Bunun nasıl olduğunu anlamak istedi. Efsun’un verdiği paranın ne için kullanıldığını bilmediğini fark etti ama bu Efsun’u masum yapmıyor . Babasının işini , Yücel’in planlarını sorgulamadan soruşturmadan para verecek kadar saf olan kadın konu Yamaç olunca Nehir’i bulup yakınlaşıp Yamaç ile ilgili bilgi alacak kadar zeki biri olup çıkabiliyor . Iki Efsun’dan biri oynuyor ki bu birinci efsun olmalı . Üçüncü karşılaşmada deliliğin sınırındaydı. Uyuyabilmek için düşmanına gidecek kadar çaresizdi. O gece kendinde değilken mi aşık oldu? Yada O’nu Azer’in arkasında durmaması için uyarmaya gittiginde mi? Hiç birinde Yamaç cephesinde Efsun’a karşı bir aşk yada hoşlanma belirtisi görmedim ben.

  Bu olası ilişkiyi desteklemediğimden olsa gerek ben o öpüşme sahnesi ve sonrasını sevemedim maalesef…

  Yamaç’ın Efsun’a gelmesinin planlı olduğunu düşünüyorum. Azıcık olsa kadına ilgisi olsa düşmanlarını sayarken Efsun’u bu kadar rahat ve umursamaz bir sekilde söylemezdi . Efsun’un adını karıştrmazdı. Efsun’un kendisine karşı olan zaafının farkında Yamaç. Bu yüzden üzerine gitti, konusmaya zorladı emin olmak için , sonunda da harekete geçti zaten. Hoş kim farkında değil ki Efsun’un zaafının ? 🤣🤣

  Gerek Azer gerek Makbule gerekse Çağatay bunu bir bakışta anladı zaten. Duygularını saklayamaya çalıştı mı çok yapay davranıyor ve kendini ele veriyor çünkü . Yamaç da bu zaafı anladığı için Efsun’a geldi. Çağatay’ın aklına buraya bakmak gelmez dedi. Gelirse kızın başına bela olur mu diye düşünmedi ama. Efsun’u önemsese düşünmez miydi?

  Peki Efsun’a ne demeli. Tamam adama karşı hisleri var. Babasını öldürmedigine de inanıyor diyelim. Ama Yamaç’a yaklaştıkça Nehir’i hatırlaması , bebeği düşünmesi O’nu Yamaç’la birlikte olması konusunda haklı çıkarmıyor benim gözümde . Yamaç’ın gözünü kaplamaması üzerine Nehir’i sevmediğine kanaat getirip , kendisini sevdiğine inanıp , kendini Yamaç’ın kollarına bırakmasını kadın aşık deyip hoş göremiyorum maalesef.

  Düşman aile çocuklarının aşkı işlenecekse Azkar üzerinden pekala ilerleyebilir Horzum … Yamaç’a dokunmasın .

  Yeni bölümle ilgili en çok merak ettiklerim: Salih Yamaç’ı Selimlere ne zaman haber verdi? Selim Cumali Yamaç sahnesini merak ediyorum. Emmi Yamaç’a sırrı söyleyecek mi?Çukur’u bir kez daha kurtarmak için Koçovalı Kardeşler nasıl bir plan yapacaklar ?

  Salih gözaltında uzun kalmaz da VarYam izlemeye devam ederiz inşallah. Hatta mümkünse 4 kardeşi birlikte izleyelim artık. Ve Alico Yamaç sahnesi istiyorum . Ikiliyi özledim ben.

  • Buke hoşgeldin.

   Tam bir bölüm yazısı olmuş. Ayla koş🤗

   Anti Efyamci olduğun için sana bir emoji göndereyim.🤬

   • Ayla

    Senin yazindan he valla daha iyi:)))
    Bukeee asagi yorumumda unuttum yazmaya ellerin dert görmesin.

    • Efffsuuuuun 😍

     • Ayla

      O son sahnelerde Cagatay in karsisinda gördügü sahnede yüz ifadesi cok gicikti cokkkk:)

   • Buke Oguz

    Hoş buldum canim. Ciddi ciddi sevmedim ya o sahneleri 😫😫

  • Ayla

   Ohh sevindim EfYam sahnelerinden pek hoslanmamissin.
   Bukecim anacigim buralari okuyor bu cukur yapimi o kadar flashback lar icin laf söyledik bu bölüm hic yoktu. Ayni sekilde basta ben olmak üzere cok söylenmistim Selim neden Salih yokmus gibi davraniyor aramiyor,birde baktim bu bölüm hemen aradi:))
   Flashback göstermedikleri icin benim kafam karisti Selim ve Cumali Yamac i ölmüs biliyorlardi o son sahne neyin nesi?
   Ya bunlar Flashback konmasi gereken yerde koymuyorlar:))

   • Onu bu bölümde yapacaklar

   • Buke Oguz

    Salih muhtemelen öncesinde haber verdi ama ne zaman kestiremiyorum. Selim ilk arayıp Idris’in tek oğlu sen kaldın dediğinde belki. Yada O’nun çok öncesinde. Akın Yamac’i sorduğunda Cumali ve Selim de tuhaf davrandılar çünkü. Daha o zamandan biliyorlardı sanki… Belki de Yucel’i gömdükten sonra haber verdi Salih… Bu haftaki flashback’te öğreniriz.

  • Ayla

   Valla Yamac a 5 milyon fiyat bictiklerinde ben cukur halkindan birileri Yamac i yakalar satar dedim cünkü büyük para ama kiralik katiller Yamac i öldürmek icin ne takla attilar.
   Demek sen Karaca ve Azer in o sacma sapan busesini öpüsme olarak görüyorsun? Ben degil,Karaca Azer ile dip dipe yasadi günlerce ve adami kendisine aşki etme plani tuttu,Azer abayi yakti. Ama Horzum un bu cift gicigi var yada AzKar izliyecilerine pek tatminkar sahneler yazmiyor bu ikiliye.
   Neyse anti EfYam grubumuz hayirli olsun:)

   • Buke Oguz

    Selam Ayla. Değil mi ya… Can korkusuna karakuzularin emri ile Kocovalilarin peşine düşmüş insanlar bunlar. 5 Milyon için haydi haydi düşerler. Fahri mesela bu işi yapabilir.
    Yamaç gitsin hem benden kurtul hem Cukur’u kurtar desin eline silahı versin..

    5 milyonu ilk duyunca aklım Kurtuluş Kocovali arasındaki savaşı başlatan olaya gitti. 5 milyon kan parası… Acaba dedim sonunda Yamaç Azer’ e gider de öldür beni aramızdaki hesabı kapat der mi?

    • Ayla

     Bence Azer e gidip demez öyle. Salih e acildi omuzlarindan bir yük kalkti ölmeyi pek istemez artik,Ehh birde baba oluyor:))

     • Buke Oguz

      Baba olmasa bir ihtimal der derdim çünkü tam olarak iyileşmesi daha . İçinde bir yerlerde o ölme isteği daha bir süre var olacaktır sanki ama şimdi bebeği olacağını öğrendi. Bu O’na yaşaması için bir umut olmalı. Bu gerçek O’nu hayata bağlamalı diye düşünüyorum…

  • Nur

   Merhaba Buke. Ellerine sağlık.

   Yamaç’ın göl kıyısında arkasında kimi gördüğünü ben de merak ediyorum. Yamaç tabi ki o an his olarak hissetti ama o gördüğü kişi gerçekte de görünecek bence. Hem de belki aynı yerde ve Efsun’un büyüsünün bozulduğu belki onunla yansıtılacak. Aklıma sadece Efsun’un bizzat kendisi geliyor. Yamaç, Efsun’un gerçek yüzünü görecekmiş gibi.. Bakalım inşallah o sahne öylesine kalmaz.

   Azer bence Karaca’nın Yılmaz Güney’in kitabını aldığını farketmişti ya ilk o an yüreği kıpırdamıştır. Sonra o kitabı Karaca’ya okuması için vermişti. Bu dizide insanlar müzikle, şiirle gönül bağı kuruyorlardı Azer ve Karaca bir kitapla kurdular. En beğendiğim temalardan biri. Yamaç ve Sena’nın birbirlerine aşklarını şiirle aktarmalarını da seviyordum. Şükrü Erbaş’ın şiiri ne kadar güzeldi.

   Efsun için yazdıklarının tamamına katılıyorum. Hislerime tercümanlık etmişsin.

   • Buke Oguz

    Selam Nur. Evet dediğin gibi Efsun’un gerçek yüzünü görerek büyünün bozulması fikri çok mantıklı…
    Evet kitap sahnesinde belki ilk kez birşeyler hissetti Azer. Ben nedense ask olarak gormedim ama oyleymis
    Kitapla kurulan bağları ben de seviyorum . Sena ve Yamac’ta da sevmiştim.

  • Gözde E.

   Bükeciğim seninle bölüm yorumlarında tek farkımız var galiba ben Medet gelip “Emanet…” cümlesi kurunca hemen anlamıştım Yamaç’tan bahsettiğini. O yüzden bölüm sonu ters köşe olmadım.

   • Ayla

    O sahnede ben dikkatsizdim emanet ilk aklima Yamac gelmisti Ama o düsünceyi hemen kovdum aklimdan yaw bunlar Yamac i öldü biliyor diye:)

   • Buke Oguz

    Selam canım. Ben bayağı heyecanlandım valla finalde. Selimlerin Yamac’in yaşadığını ogrenebileceklerini düşünmemiştim 😆

    • Gözde E.

     Ben de bu kadar çabuk öğrenmezler diyordum, aşırı kısa sürdü.

  • bu arada yazmamışım, çok güzel yorum Buke, farklı düşünsek de… <3

   • Buke Oguz

    Sağol canim. Senin de öyle her zamanki gibi 😘😘 Düşünceleri rahat rahat ifade edebildiğimiz için seviyorum burayı 😊😊

 • Nur

  KENT AİLESİNİN ÇUKUR’DA NUFUS PLANLAMASINA KATKISI

  BAYKAL KENT:
  Kahraman Koçovalı
  Celasun’un babası

  EFSUN KENT:

  Nedret Koçovalı
  Acar Koçovalı
  Celasun’un 2 kardeşi
  Muhittin
  Paşa

  Sena Koçovalı
  Akşın Koçovalı

  İdris Koçovalı

  Unuttuklarım mutlaka olmuştur.
  Nüfus Planlaması yazdım zira Baykal da tıpkı Efsun gibi sadece finans sağlamıştı. Ölenlerin hiçbirinin tetiğini Baykal çekmedi. Hale, Çukur dışındandı Hale için keskin nişancı Laz’ı tutup Hale’yi öldürtmüştü.

  Efsun masumsa Baykal da masum. Her ikisi de kişilere sadece finans sağladı.

  • Nur

   Koçovalı Ailesi
   Baba- Kız Kent’ler yok dokunmadan bilinen 13 Koçovalı +1 bilinmeyen Koçovalı vardı
   İdris-Sultan,
   Cumali,
   Kahraman- Nedret, Akşın, Acar
   Selim- Ayşe, Akın, Karaca
   Yamaç- Sena
   Toplam 13 kişilik bilen aile
   (+1 Salih)

   13 kişilik bu ailenin 6 ferdini Kent’ler öldürttü.
   Öldürtülenler:
   İdris, Kahraman, Nedret, Akşın, Acar, Sena

   Sadece Kahraman, Baykal tarafından öldürtüldü.

   İdris, Nedret, Akşın, Acar ve Sena, Efsun’un öldürttükleri.
   —-
   Bir ailenin 3 nesli dede, oğul, torun +bir tane anne karnında bebek öldürüldü.

   Nedret, Acar parayla tutulmuş adamlara kurşunlarla taratıldı.
   İdris kendi oğluna kurşunla öldürtüldü.
   Akşın zehirle Sena boğularak öldü

   Ailenin öldürtülen reisinin küçük oğlu aynı zamanda ailenin (hem de mahallenin) reisi.öldürülen kadınlardan birinin kocası diğerinin amcası anne karnında ölen bebeğin babası Yamaç, beş kişinin ölümüne bizzat finans sağlayan kadını masum addedip onunla aşk yaşıyor.
   !!!

   • Ayla

    Helal valla Yamac senin bu son yazdiklarini okusa Yamac diyorum Aras degil Efsun dan arkasini dönmeden kacar:)))
    Hic olacak birsey degil bu ikilinin sevdasi ama dizidir oluyor işte…
    Sen ne dersen de adam izliyecinin nabzina göre yaziyor!

 • Nur

  Efsun’un ‘masum’ olmasına gelince;
  Efsun, Yücel’i hastanede ziyaret ettiğinde süreci anlatmıştı.
  Yücel, Efsun’a babasının bir iş anlaşması nedeniyle öldürüldüğünü söylemiş.

  İŞ NE İŞİ?
  Bilmiyor?

  TARAFLARI KİM?
  Bilmiyor.

  ANLAŞMAZLIK KONUSU NE?
  Bilmiyor.

  ANLAŞMA METNİ NERDE?
  Bilmiyor.

  Efsun, babasının işlerini yapan YÜCEL’e sorumlulara bedel ödetmesi için!’ sınırsız finans sağlıyor.

  NİYE YÜCEL?
  Hukukçu değil, avukat değil.
  Efsun polise avukata, hukukçuya, savcıya gitmek yerine hangi vasıflarından dolayı Yücel’e gitmiş?
  Belli değil.
  Babası cinayete kurban gidiyor milyarder Efsun hanım babasının işlerini yapan adama para veriyor, ondan bedel ödetmesini istiyor zira kendi deyimiyle Yücel “bedel ödetir!” Yücel hangi vasıfla kime ne bedel ödetiyor ve kendisi Yücel’in bu özelliğini nerden biliyor?

  BEDEL NE?
  Ölüm mü? Değilse ne?
  Belli değil?

  KİMLERE ÖDETİLECEK?
  Belli değil.
  Sorumlular; Azmettiren, finans sağlayan, tetiği çeken, yardım, yataklık, dolaylı-dolaysız iştirak edenlerin hepsi mi, bir kısmı mı, bizzat kendileri mi, yakınlarıda dahil mi?

  Basitçe;
  Efsun babasının katillerinin bulunup cezalandırılması için devletin kurumları yerine niye Yücel’den bu görevi üstlenmesini istiyor?
  Saygıdeğer! babasının ölümü için yasal yollar varken neden yasadışı bir yol? Üstelik istediği görev ‘cezalandırmayı’ da kapsıyor. Ve bu iş için sınırsız para!!

  Bu soruları soramayan Yamaç, bırak giden canları bir tarafa Çukur’un babası!

  Sevişmesi de cabası:)

 • Nur

  Merhaba Selen. Ellerine sağlık.
  Yamaç, Efsun’dan büyülendi, gözü hiç kimseyi görmüyor, hiçbir şeyi umursamıyor= Deli gibi aşık.
  Benim anladığım bu.
  Efsun’la intikam için beraberlik falan yok. Çeker vurur. Makbule’yi öldürecekti başarılı olamadı. Azer’den, Timsah’tan, Yücel’den şu veya bu şekilde intikam almaya çalıştı başarılı oldu, olmadı ayrı konu ama Efsun’a teşebbüste dahi bulunmadı.
  Vartolu ile yüzleştikten sonra gitmesi bile hiçbir kafa karışıklığı yokken, özgür iradesi ile, bilerek, isteyerek, Efsun’la beraber olmak istediğinin ispatı.Tüm olup bitenleri intikam planının bir parçasıymış gibi değiştirilmesi akla aykırı olur. Yamaç bir noktada Efsun’dan koparsa (ki bence kopacak) geçmişte yaşananlar, hissettikleri değişmeyecek. Yamaç, Efsun’a aşık!

  • Selen

   o zaman bu zamana kadar yaşadığı “baba” acısı benim gözümde bi hiç! Yani delirdi bu adam bu yüzden daha ötesi yok ki ne olabilir babanı vuruyorsun bunun finansörü sıradan biri olsa tamam aşık oldun ama Baykal’ın kızı ya hiç mi aklına dökülen kanlar gelmiyor ..Gökhan Hoca’nın en nefret ettiğim özelliği bu asla kötü karakter kötü kalamıyor bu dizide 😉 Efsun en başından beri ne yapıyor akıllı bir cevap yok! ne yaptığı belli değil kızın ..
   Yamaç madem en başından Efsun’landı Nehir ‘den ne istedi !? Nehir korkaksın dediği zaman evet korkağım uzak dur benden diyebilirdi demedi ..çok çok açık var ..senaryo değişikliği çok saçma sebepler doğurdu ..Yamaç bi kadınla yatıp ,alnından öpüp söz alıp bi daha yüzüne bakmayacak bi adam mı allah aşkına ya!

   Bu arada bebeği istemeyecekmiş sonra kabul edip ;Nehir’i köşke götürecekmiş ..Sultan anaya emanet edecekmiş ..Nehir baya harcandı yani çok sevmedim karakteri yalan yok ama şuan geldiği nokta içler acısı..Mutfağa eleman lazımdı bol bol yemek yapar artık orda 😂 ne diyeyim artık ..

   • Ahaa Saadet seviye atladı. Kıdemli oldu artık 🤣 Ay Nehir için yazdığın spoiler gerçek olmaz umarim…

   • Nur

    Efsun’dan büyülendi ve onunla bir masal alemine daldı temâsı yansıtılıyor ama bende bu büyülenmeyi, masal alemini hiç ama hiç kabullenmedim. Dizinin kimyası bozuldu. Yamaç diyelim ki ha (yönelimi ve yaşı uysa) Baykal’la aşk yaşamış ha Efsun’la.

    Efsun o terastan indiği gibi Çukur’u sallayacaktı, adamlarına silahları falan toplattıracaktı. Akın önce çare olacak Efsun’dan kurtaracak sonra çuvallayacaktı o noktada Yamaç artık devreye girecekti.

    Özellikle son bölümdeki sahne kadar itti ki beni anlatamam. Bundan sonra olacaklar geçmişi değiştirmeyecek. Süreçi yanlış buluyorum sonucun önemi kalmadı. İlişkilerinin bozulacağını tahmin ediyorum Süreç, final; Her ne olursa olsun ister aşk, mutluluk ister savaş, ayrılık Çukur’un felsefi bir zemini vardı bu çift özelinde o zemin magazin haberleri zeminine döndü.

   • Spoilermış, gerçek oldu… Sultan Hanım ve Nehir <3 Çok eğlenceli sahneler olacak bence…

   • Ayla

    Evet valla Saadet e mutfakta yardim edecek biri daha oldu:(

 • Nur

  Nehir ve Efsun için tahminlerime gelince; Dizin alt metinlerini kendimce yorumlayıp tahminde bulunuyorum. Tutar, tutmaz, önemli değil. Süreç nasıl işlenir bilemem ama sonuç için nerdeyse en başlardan itibaren tahminim;
  Efsun;
  Çok kötü bozuşacaklar. Hatta tahminim kanlı bir hesaplaşma olacak. Öyle ki sadece benzetme açısından bir kaç yıl önce 15 Temmuzda yaşadığımız olay gibi.
  Nehir;
  En başlarda da tahminim buydu ve şimdiye kadar hiç değişmedi. Bebek doğacak Nehir ölecek.

  Aşk konusu:
  Yamaç’ın Efsun’a aşık olacağını tahmin bile etmemiştim. Yani benim tahminlerime göre Yamaç aşk yaşasa bile bu kişi kesinlikle Efsun olamazdı. Nehir’e aşık olacaktı. Yamaç, Efsun’a aşık oldu. Yanıldım.
  Hâlâ sonunda bozuşacaklarını düşünüyorum ama aynen kime aşık olacağı meselesinde olduğu gibi onda da yanılırım ve belki sonsuza kadar mutlu yaşarlar.

  Yamaç’ın Efsun’a asla aşık olmayacağı hususunda yanıldığım için Nehir konusunda tahminde bulunamıyorum. Çocuk, Koçovalı nüfusuna geçecek, orası kesin anneye gelince tahmin değil bir temenni asla Yamaç’la birlikte olmasın. Bekar anne olsun. Aynı ev, nikah falan hiçbir şey istemiyorum hatta Yamaç bebeğini tabi ki görsün ilgilensin ama Nehir yaşarken bir daha Yamaç’ın yüzüne bakmasın istiyorum:)
  İmza: Eski Nehyam’cı yeni Nehir’ci.

 • Nur

  Merhaba Sinem hoş geldin.

  Dizide bazı karakterlerin coğrafi temsiliyetleri bazılarının siyasi temsilyetleri var.

  Nehir= Asi Nehri
  Rüya ile özdeşli. Bu rüya aslında bir hâyâldi. Hatay’ın ana vatana ilhakı.

  Efsun için tam emin değilim. Coğrafi temsiliyetleri oduğunu düşündüğüm yerler çok değişti.
  Şu anki düşüncem siyasi temsiliyeti var. Siyaset parti falan değil, ideoloji, inanç vs bağlamında. Efsun’da din unsurunu yoğun buluyorum. Tek bir din değil Mesela vejeteryan olması (bence) Budizm’le alakalıyken Fatma Ana’nın Eli müslümanlıkla alakalı. Dinler arası diyalog gibi..

  İki karakterin ana alt metinleri
  Efsun= İnanç- Büyü- Masal
  Nehir= Coğrafya- Rüya- Hâyal

 • Nur

  Merhaba Sinem hoş geldin.

  Dizide bazı karakterlerin coğrafi temsiliyetleri bazılarının siyasi temsilyetleri var.

  Nehir= Asi Nehri
  Rüya ile özdeşli. Bu rüya aslında bir hâyâldi. Hatay’ın ana vatana ilhakı.

  Efsun için tam emin değilim. Coğrafi temsiliyetleri oduğunu düşündüğüm yerler çok değişti.
  Şu anki düşüncem siyasi temsiliyeti var. Siyaset parti falan değil, ideoloji, inanç vs bağlamında. Efsun’da din unsurunu yoğun buluyorum. Tek bir din değil Mesela vejeteryan olması (bence) Budizm’le alakalıyken Fatma Ana’nın Eli müslümanlıkla alakalı. Dinler arası diyalog gibi..

  İki karakterin ana alt metinleri
  Efsun= İnanç- Büyü- Masal
  Nehir= Coğrafya- Rüya- Hâyal

 • admin is back 🙃 onaya takılan mesajları ok.ledim. uykudan önce bir doz çukur alıp yarın da yorumlara uğrarım. Fragman yine yok değil mi? Pes!

 • Merhaba Selen, konuk yorumlar onaya düşüyor ve iş seyahati nedeni ile kontrol edemedim. Geç yayınlanma sebebi budur. Sevgiler. 🤗

 • Merhaba, konuk yorumlar onaya düşüyor ve iş seyahati nedeni ile kontrol edemedim. Geç yayınlanma sebebi budur. Üye olmanızı öneririm. Sevgiler. 🤗

 • Nur

  NEHİR

  İdris Baba’nın ölümü bir devrin kapanmasıydı. Sezon Koçovalılar’ın bir rüyadan uyanması ile başladı ‘Osmanlı Rüyası’
  Cumali rüyadan ilk uyanandı. Selim uyanan ve gerçeği kabul eden ilk evlat oldu. Vartolu’nun uyanması daha acı oldu.

  Yamaç bir tür arafta kaldı. Rüyadan uyandı ama gerçekliği benimseyemedi. Akıl hastanesinde yattı.
  Yamaç daha öncede Sena (Akdeniz/ Kıbrıs) ile bir rüya görmüştü. Rüyasında bir bebekleri olmuştu (Meis Adası) Daha sonra bebeği kaybettiğini öğrendi. Rüya gerçeğe dönüşecekken hüsrana dönüştü. Sonra Sena’yı ve babasını kaybetti. İdris Baba’nın ölürken avuçladığı toprak çöken Osmanlı’dan kalan bir avuç topraktı. Yamaç’a akıl hastanesinde gerçeklik benimsetilmeye çalışıldı belki benimseyecekti ama Nehir (Lübnan/ Suriye) ile bir rüya daha gördü. Kucaklarında bir bebek (Hatay) Yamaç rüyalarından o kadar büyük hüsranla uyanmıştı ki bu rüyaya inanmak istese de yok saymayı tercih etti.

  Nehir de aynı rüyayı gördü. Tıpkı Sena’da olduğu gibi. Nehir’in odasında eskiden olan pencere Osmanlı’nın Suriye’den Akdeniz’e açılan penceresiydi o penceredeki detay Hatay. Rüyayı gördüklerinde İskenderun Sancağı (Meliha) gitmiş ama Hatay için umut vardı. Çınar ağacı Osmanlı İmparatorluğunu simgeliyordu.

  Yamaç, Nehir’le beraberken gözünü kapatıyor zira o rüyayı görüyor. Rüyadaki annenin Sena ya da Nehir olması önemli değil. Asi Nehri Hatay’dan Akdeniz’e dökülüyor. Sena ve Nehir içiçeler.

  Nehir ile beraberken rüya nedeniyle (görüyor mu görmüyor mu bilmiyoruz) gözünü kapatan Yamaç büyülendiği Efsun ile beraberken gözünü kapatmıyor zira Efsun’la bir rüyası yok!

  Bu dizinin kodlarında tarih ve coğrafya var. Karakterler, olaylar nasıl işlenirse işlensin esintiler buralardan.
  Nehir= Rüya
  Efsun= Büyü

  Bizler işlenişi her ne kadar sevdiğimiz karaktere yakıştırmasakta Hoca’nın kurgularının kaynakları bunlar.

  Nehir, basit bir karakter değil. Atatürk’ün en büyük hâyâli Hatay rüyasından yola çıkmış bir karakter. Asi Nehri’nin yılan balıklarından da esinlenilmiş. O balıklar nedeni ile bebeği olduktan sonra öleceğini düşünüyorum ama hocanın hâyal dünyasını bilemeyiz.

  Efyam’cı arkadaşları üzmek istemem, zaten kendimden menkul yorumlar bunlar ama Nehir’in çok daha güzel sahnelerinin geleceğine ve Efsun’un büyüsünün bozulacağına inanıyorum.

  • Ahmet Adar

   Efsabe,yaratıcı bir yorum olmuş.Yazdıklarına yürekten katılıyor ve tebrik ediyorum.Benzetmeler Muhteşem.İdrisOsmanlı rüyası ,idris babanın ölümü ile bir devrin kapanması,Senanın Kıbrıs rüyası,rüyasında bebekleri(Meis)adası benzetmelerini çok tuttum.Böyle olunca karekterler yerli yerine oturuyor.Yamaçın arafta kalması da hoş bir buluş olmuş.Nehirİn Lübnan/ Suriye’ye benzetilmesi,rüyasındaki çocuğun Hatay olması beni çok heyecanlandırdı.Daha önce de bunları yazıyordun.Ama şimdi çok derli toplu olmuş Melihayı .İskenderun sancağına benzetmen de çok ilginç olmuş.Efsunun büyüyü,Nehirin Rüyayı temsil etmesi de çok isabetli ve yaratıcı bir buluş olmuş.Çok sağol.Ufkumu aydınlattın.Böyle gelişmiş bir hayal gücüne sahip olabilmek çok değerli bir yetenek.Bu tür yorumlarının devamını temenni ederim.

   • Nur

    Çok teşekkür ederim Ahmet Bey.

 • Nur

  Bölümden alt metinler.

  Akın’ın emniyette Selim’i araması çok hoştu.
  İzleyiciyi böyle ters yüz eden şeylere gülüyorum:)

  Emniyet Müdürlüğü= Sevr, Lozan, Birleşmiş Milletler++

  Akın= Lozan’da İsmet (İnönü) Paşa+ Sevr’de Osmanlı Paşalarından biri.

  Selim: Aynı anda çok katmanlı zaman diliminde çok katmanlı karakter.Sevr, Lozan, İki meclis başkanını temsil etti. İstanbul’da Osmanlı Meclisi Ankara’da TBMM. Yakın tarihimizde bazı isimlerle adlandırılan büyük siyasi kumpas davaları + kasetli vs diğer bir takım davaların mağdur tarafı siyasi kişilik.

  Damla ve Vartolu hem Sevr’de hem Lozan’da aynı anda iki zaman dilimindeler.

  Damla: Büyük ihtimal savaş tazminatı, Osmanlı borçları, kapitülasyonlar vs gibi görüşmelerin maddi yönünü temsil ediyor.

  Vartolu:
  Sevr, Lozan sınır, toprak konuları.

  Karaca ve Nehir dizide coğrafi karşılığı olan karakterler.
  Emniyete alınmadılar zira her ikisi de Lozan’dan sonraki zamanlarda çözülecek.

  Nehir (ya da bebeği) Hatay.

  Karaca: Musul gibi??
  Karaca şayet Musul ise sürünceme de kalsa da nihayetinde aileler (taraflar) anlaşacak ve Azer’le evlenecek (gibi görünüyor, hâlâ tam emin değilim)

  Azer: Coğrafi ve siyasi temsiliyetleri çok değişti. Bölümde emniyete yani taraflarla görüşmeye gitti. Evden çıkarken korumaları (ordusu) yoktu. Siyasi temsiliyeti madalyon temsil ediyordu uzun süredir madalyonu da yok. Emniyete giderken toprak renkli kaban giydi. Renkleri çok takip edemesem de toprak renginin karşılığı toprak. Çukur’un rengi mavi. Karaca mavi çantasını hazırlıyordu ve Azer engel oldu.Kırmızı çoğu zaman sınırlar. Kırmızı çizgi gibi. Azer, Karaca ile evlenirse toprağı olacak. olabilir ama çok emin değilim. Evindeki havuzu bir süredir göstermiyorlar Akdeniz’le bağı Adana’dan çıkınca kopmuştu İstanbul’da boğaz manzaralı evi ile Marmara ile bağı vardı ordan da sürüldü ya da terketmek zorunda kaldı Karadenizin en ucu olduğunu tahmin ettiğim havuzlu eve gitti ev aynı ama havuz görünmüyor. Denizle bağı olmayan bir coğrafyada şu an.
  Kardeşi Yılmaz’la bir yerde kopacaklar ama coğrafi olarak nerde olduklarını bulamadığımdan, tahminlerimden emin olamadığımdan Yılmaz’la nasıl kopacaklarını bilemiyorum. Bölge şayet Irak ise Yılmaz’ın Kral olması ihtimali var. Komik bi şey olur ama temsiliyetler üzerinden gidince öyle:)

  Diğerlerinin temsiliyetleri, esintileri çok karışık ve sürekli değiştiği için takip edemiyorum.
  Makbule- Baykal= İngiltere,
  Timsah= Fransa
  Efsun? Çok karıştı artık. İpin ucunu kaçırdım. Ortaya karışık bir şey
  Çağatay= Çok değişti ama Davut’un Yıldızını göstermişlerdi. Cengiz için de gösterilmiş olabilir ama her türlü Filistin’de toprak satışları tarafların isteği üzerine başlayacak. Ebu Kayser= Almanya’nın devreye girmesiyle bu sezon ya da 4’te İsrail bir şekilde bir karakterde temsil edilebilir.

  İlk iki sezon karakterler, esinlenilen tarihsel olaylar, temsiliyetler, zamanda yolculuk vs vs bu denli karışık değildi. Bu sezon her şey içiçe, değişken, karışık, kompleks. Bölümden çıkarabildiklerim bunlar.

 • Selamlar.. Ben çukur evrenini ve karakterlerini sevip, yer yer sıkılıp diziyi terk edip sonra özleyince geri dönüşler yapıyorum. Ama Aslının yazılarını düzenli takip edip evrenden hiç kopmuyor ayrıca sizin yorumlarınızı da takip ediyorum. Öncelikle aslıya güzel yazıları, sonra da sizlere kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim.
  Çok uzun zamandan sonra bir diziye yorum yazma ihtiyacı hissetmemin nedeni yazıya bayılmam oldu. Dizide en çok yamaçı seviyorum. Ama bu zamana kadar dizideki tüm aşk hikayelerinden çok sıkıldım. Damla, efsun hariç tüm kadınlar ölse çok sevinirim. Eskiler ve yeniler dahil.
  Nehir ve efsun castları ilk açıklandığında arasla hiç yakıştırmamış, çok şükür Sena yeteneksizinden kurtulduk derken yamaçı yine aşık modda izleyemeyeceğiz diye üzülmüştüm. Damla Sönmez’in çok iyi oyuncu olduğunu biliyorum ama uyum olarak enerjileri tutmaz demiştim. nasıl da yanılmışım. Çok mutluyum:)))
  Nehir yamaç ilişkisi baştan beri sıcak gelmedi. efsun düşman olmasına rağmen asil, zeki ve havalıydı. Ama diziyi tam izlemediğimden yamaçla olan münasebetlerini tam bilmiyordum. Bu yazı sayesinde süreci öğrenip, o Videoları da izleyince netleşti. O yüzden Aslıcım çok teşekkürler.
  Bir de burada da sosyal medyada da yorumlar gördüm. Efsun düşman olmaz gibisinden.. Evet normal dünya penceresinden bakarsak bence de olmamalı. Ama kabul etmek gerek ki çukurda herşey mantığa uygun ilerlemiyor. Öyle olsaydı en başta vartolu karakteri bu durumda olmamalıydı. Karakter sevildi, oyuncu zaten çok iyi oynuyor diye devam ediyor belki ama aslında bu adam ne sebeple olursa olsun – ki babasına öfkesinde haklı bile olsa kahramanın ne suçu vardı – koçovalıların abisini öldürdü. Benim mantığım bunu almıyor mesela. Birisi benim kardeşimi öldürecek ve ben onunla hiçbir şey olmamış gibi böyle devam edeceğim? Hem de koçovalılar gibi ailede?
  Şimdi bu durum önemsiz sayılıyorken efsun yamaçın düşmanlarına para vermiş çok mu yani?
  Bir de yamaç çok harcandı muhabbeti dönüyor. İnsanlar galiba mükemmel yamaç izlemek istiyor. Herşeyi doğru yapsın, eskisi gibi olsun. Oysaki yaşadıkalrından sonra yamaç da diyor ben artık eski yamaç değilim. Çok iyi yazılıyordu zaten. İyilik meleği gibiydi çoğu zaman. Bu sezonun ilk kısmı biraz dengesi bozulmuştu. Ama orada akıl sağlığı bozulmuştu. Şimdi bundan sonra asıl yeni kişiliğini izleyeceğiz gibi. Ve ben bu yenilikte biraz grileşmiş, o nerdeyse saftirik halinden kurtulmuş olmasını diliyorum. Mesela empati duygusu da biraz düşsün. Özellikle yüceli öldürmemesine çok kızmıştım. Geçen hafta sebebini açıkladılar. Vartolunhn dediği gibi hep vicdanından kaybediyor. Biraz daha vicdansız hale gelmesini istiyorum.
  Efyam’a gelince hikayeleri beni beklemediğim düzeyde cezbetti. Oyuncular da o elektriği çok iyi verdi. en çok birbirlerine yaptıkları kötülükleri çocuk gibi yarıştırmalarını sevdim. Efsun da sanırım biraz yamaç gibi. Özünde iyi ama ailesi nedeniyle bu işlerin içinde. Gerçi benim için çok iyi olmasın. Çok melek karkaterleri sevmiyorum. Griler bitanedir:)))
  Yamaçın niyeti efsun dan intikam almakmış. Normalde yamaçlık bir iş değil. Ama şu anki yamaçı bilemiyoruz. Uamrımda öyle niyetleri vardır. Araları toz pembe olmasın. Yamaç sonunda kendi kazdığı tuzağa düşecek zaten. Ama yamaçı nehirle evlendirip aldatma yazacsksa senarist orası da benim sınır bölgem. Diğer tüm kaoslara, aralarındaki engellere varım da ne sebeple olursa olsun eşini aldatan bir yamaç çok ağır olur. En azından çukurda böyle iğrençlikler izlemeyelim. Şimdiye kadar İdris hariç kadınlar konusunda diğer dizilere göre daha iyiydiler. Buna güvenmek istiyorum.
  Emeklerine sağlık Aslı.. Yazın çok güzel olmuş.. Hoşçakal.

  • Ayla

   Sanada selam sen hani Asli nin cafe den arkadasi olmalisin. Uzunnnnn zamandan beri bu sitede bir yorumunu görmedimdi.
   Ben ILK defa Asli nin bölüm yazisini elestirdim diye hemen Asli nin imdadina kosmussun. Gözlerim yasardi:))))
   Ay ne güzel sitede bir EfYam ci daha gördüm Asli artik yalniz degil….
   Sen cukur dizisinden yer yer sıkılıp terk eden sonra tekrar bakan,bazen kisa videolara göz gezdiren bir izliyecisin ben ve cukur dizisinin yorumlari altinda yazan izliyecilerde ÜC sezondur tek bir bölümü,sahnesini kacirmayan izliyecileriz…
   Galiba ben ters günümden kalktim bu gün,burada saat gece 12 ye geliyor gidip uyuyayim ben:))

   • Seni böyle duygulandırabildiysem ne mutlu bana :))))
    Neden sen eleştiri yaptın diye Aslıya imdada koşayım? Bence eleştirmek, beğenmemek hepimizin en doğal haklarından birisi. Aslının da buna bozulacak biriis olduğunu düşünmüyorum zaten.
    Ben sadece Efyamdan çok etkilendim. Hiç de beklemiyordum böyle etkileneceğimi. Bu yüzden çok da şaşkınım. Üstüne aslının yazısı da gelince, bir de sizler burada efyamcı pek yok gibisinden yazınca içimden çok geldi. Bir iki cümle yazmak istedim. Yazmıyoruz ama okuyoruz minvalinde.
    Bir de sadece bu bölümlük geldim. Çukuru siz sağlam izleyiciler gibi düzenli takip etmiyorum. Yine de Aslı bunları okuyorsan bundan sonra yazılarında bol bol efyam bekliyorum. Kaçırdıklarımı senden takip ediyorum.
    Size keyifli sohbetler dilerim Ayla.. Yorumlarınızı genel olarak takip ediyorum. Hepinizin gönlüne sağlık.

    • Basiniz etini yediğim belli oluyor gelsenize diye 🙃 zaten ortak dizimiz de yok bari arada gelin 🧡 Bolbol efyam miii tabiiisi 😍 memnuniyetle… (kısa video izliyorum her fırsatta)

     • Nur

      Azkar için özel bir video yapmanı rica edeceğim. Tabi mümkün olursa? Video Youtube’da var. Linki sana yollarım. Videoda bir şiir seslendirilyor şiiri de sana yollarım. Videodaki görüntülerin arasına Azer ve Karaca’nın video ya da fotoğrafları konacak. Becerebilsem ben yapıp yollardım ama hiç becerebileceğim bir şey değil.

     • Ben hiç anlamam 🙄

   • Ilahi ayla yukarı da dediğin kadar varmış. O gün günündeymissin. Yahu niye sen elestirdin diye koşsun gelsin 🧐

    • Ayla

     Ama biraz gerceklik payi var bu sitede pek EfYam ci yok diye sana veryansin ederken Gamze görmüs ve hemen gelmis yarim yamalak baktigi cukur da oda EfYam ci olmus emi:)))

  • Nur

   Merhaba Gaye. Hoş geldin.

   Yamaç’ın Efsun’la intikam almak için yakınlaştığına inanmıyorum. Yamaç, Efsun’dan büyülendi. Aşk da bir büyülenmedir. Yamaç, Efsun’a aşık.
   Ne zaman ki büyü bozulur o zaman farklı bir niyetten bahsederiz ama o zaman bu zaman değil.

   Yamaç’taki değişim bence daha önce başlamıştı. Kahvenin önünde birinin beynini dağıtmış ve umursamamıştı. Seyhan’ın ölümünü de umursamadı.

   Bölümde Yamaç’ın göl kenarında bir sahnesi vardı. Bir gölün kenarında duruyor göle değil karşıya bakıyor, gök gürlüyor, kollarını açıyor ama yağmur yağmıyor. Metafor ya da hangi isimle adlandırılıyorsa bu tür şeyleri pek bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla o bir Diriliş- Resurrection ya da Regenaration sahnesiydi. Yağmur yağmadığı için yeniden doğuş gerçekleşmedi. Yamaç değişmedi, şimdilik aynı kaldı. Yanlış biliyor olabilirim; durgun bir suya bakmak insanın kendi içine bakması. Yağmur yağması ya da suya girip tamamen ıslanıp çıkması ise arınma ve yeniden doğma. Yağmur da yağmadı. Her şey eskisi gibi yani. Tabi orda arkasında birine baktı o kişi de henüz yoktu. Yamaç’ın Efsun’la hikayesi bazı masallarla paralel gidiyor buna Pamuk Prenses bile dahil. Hatta “Ellerinde ne var, gözlerinde ne var?”sözlerini bile Kırmızı Başlıklı Kız’a benzettim. Kurt yatağa giriyordu, ellerin neden yumuşak gibi bir şeyler söyleniyordu.. Belki bana öyle gelmiştir.
   Yamaç ve Efsun’un büyülü ve masalsı aşkı nasıl son bulur bilmiyorum. O arkasına dönüp görmediği kişi gelir ama. Kimdir o kişi, Efsun mudur, Efsun’un gönderdiği biri midir, bilmiyorum ama masaldan olduğu için Efsun’la ilgili biri.

   Nehir’e gelince; ben Nehir’i çok sevdim. Çok şanssız bir kız. Sevdi, sevildiğini sandı. “Yüreğin seni güldürene aittir” duvar yazısı bence Nehir içindi. Yamaç’ın yüreği aynı anda iki kişiye ait olamayacağına göre Yamaç büyülendiği için farkında değil demek de ne kadar doğru. Nehir’in bebek için katlanılan biri olması beni çok rahatsız eder. Bebeğini yalnız büyütmesi için bir engeli yok yeter ki babası bilsin, bebekten haberi olsun. Bebeğe karnında hayat verecek olan, dünyaya getirecek olan Yamaç değil.
   Bebeği doğurup doğurmamak annenin kararıdır. Dizi de olsa, gerçeklik de olsa böyle düşünüyorum. Nehir’in bebeği doğurmasından yanayım.

   • Merhaba nur. Sanırım ben de bu bölüm yamaç gibi efsun dan büyülendim. Masumiyet ve suçluluğu aynı anda barındırması, çocuk gibi yaptığı kötülükleri sayması, yamaçı böyle umutsuzca sevmesi, en önemlisi de beklentisiz olması.. Yamaç efsuna kapı açmasa o uğraşmazdı. İmkansız olduğunu düşünüp işine bakardı. Belki de yamaçın kuyusunu kazardı:)))
    Senin yakaladığın pek çok detayı ben göremiyorum. Zaten izlerken bile tam izlemiyorum. Önümde mutlaka bilgisayar oluyor. Bak yamaçın diriliş diye bahsettiğin sahneyi görmemişim bile. Ayrıca sen öyle derin, ince analizler yapıyorsun ki.. Yani bazen diyorum senarist bile bu kadar ayrıntılı düşünmemiştir.
    Nehiri ben de aksine ilk andan beri sevmedim. Baştan zaten oyuncudan çok haz etmedim. Ayrıca yamaçın özellikle bu sezonki delilik hallerinden bunalmış birisi olarak üstüne bir de nehir fazla geldi.
    Bilmiyorum izledin mi? Ben sadık bir hayat şarkısı izleyicisi idim. Orada sonradan 4 çocuk oldu. Cidden kusacak hale geldik. Ondan beri bebeklerden nefret ediyorum. Çiftin tüm tutkusunu, enerjisini yok ediyorlar. Babalık sahneleri desen, selimin akınla, salihin de oğluyla sahneleri yeterli bence. Yamaç da amcalık yapsın. Onu sevsin yeterli.
    Nehir normal kriterlere göre ilerlemediğinden yamaçın bebek için yapacağı evlenme teklifini kabul etmez diye düşünmüyorum. Ama onu da korumak gerekecek neticede? Çağatay herkesin peşinde. Onu da yakında öğrenir. Ayrıca nehirle ilgili çok fazla gizem de var. Kimdir bilnmiyor. Ama çok fazla yamaçın etrafında dolaştı. Bu sadece sevgiden miydi? Onu kendisine yakın mı hissetti? İkisinin ilişkisini ben anlayamadım? Kederli iki delinin birbirine ihtiyacı mıydı? Neydi yani nur?
    Benim gördüğüm yamaç efsuna aşık. Bu bölüm ki neden gözlerimi kapatayım cümlesinden sonra nehiri bir noktada senayı hatırlamak için kullanmış? Nehir de sanki bunu bilmesine rağmen şansını denemiş. Belki sever diye? Yine de nehir bu hikayenin neresinde tam çözemedim. Belki horzum da emin değil. Gelen tepkilere göre kafasından geçen farklı ihtimalleri deniyor. Ayrıca senin kendisiyle ilgili yazdıklarına katılıyorum. Çok zeki ve yaratıcı birisi. Çukurun en büyük şansı o.
    Bir de son olarak sen bu sezon çok yamaçla ilgili diyorsun ya ki öyle zaten. İlk iki sezona göre yamaç çok önde. Ve hikaye onun etrafında dönüyor. Sanki horzum yamaçı toparlıyor gibi. Bence dördüncü sezon olacak ama yamaç olmayacak. İdrisin ölen abisinin çocukları gelecek. Onlar da koçovalı neticede. Bizimkilerden belki bir, ikisi kalır ama yeni lider onlar olmayacak. Onlar yeni lidere yol gösterecek. Yamaç ya ölür ya gider ama bu sezon son bence. Hikayesi derlenip toparlanıyor. Gerçi ben çok özlerim:)))
    Ben de böyle düşündüm ama tahminlerim genelde çıkmıyor orası da ayrı.

    • Nur

     Gaye’cim bu sezonu ben de çok dağınık buluyorum. Ne Efsun’un ne de Nehir’in böyle işleneceğini tahmin etmemiştim. Diğer karakterler de dağınık, hikayeler kopuk. Mesela Çağatay’ı 4.sezon için düşündüğünü tahmin ediyorum bu sezona almak durumunda kaldı gibi. Çağatay’ın alt zeminini bu sezona uyduramıyorum. Benzer o kadar çok örnek var ki.

     Benim en başından beri temennim Çukur’un baş karakter olması. İlk sezon olamazdı çünkü pahalı bir yapım için riskliydi ama 2.sezon rahatlıkla olabilirdi. Bu sezon Çukur’un arka planda Yamaç’ın önde olması bana hitap etmedi. Beni geçelim kendileri tek karaktere uygun yapamadılar ki zaten bu dizi sürelerinde çekilecek bir şey değil. Eskiler dururken süreki takviye karakterler.. Mesela Metin varken Çukur’da Mahsun’un Yamaç’ın fedaisi olmasına gerek yoktu ki. Mahsun’u ya Karakuzu Mahsun olarak getir ya da hiç getirme millet Karakuzu Mahsun’u özlüyordu.

     Bir çifte düşmek güzel. Ben şu an Azer ve Karaca’yı seviyorum ama Azer’e ilk verilen imaja bayılmıştım Karaca ile o imaj yok oldu ve tabi bir sürü başka sorunda var. Nehir- Yamaç’ı sevdim, başımıza gelene bak, elalemin yüzüne bakamıyoz:)
     Hazır çiftiniz güzel işlenirken bol bol keyfini çıkarın:) Umarım burda daha sık yazarsın.

    • Aaa yamacsiz cukur? Olasi değil. Ama Yamaç ölür mü? Evet!

     • Ayla

      Sana bir soru yeni sezonda Yamac ve Salih yoksa yinede cukur a bakmaya devam edermisin?
      Ayy benim sorduguma bak sen site sahibinin tabii bakarsin ya:))

     • O bambaşka bir dizi olur. Ilk bölüme bakarım sararsa devam…

      Bu sezon ilk bölümden sefirin kizi ve ramoyu eledim mesela. -ki kesin izlerim diyordum… Geriye bir çukur bir de babil kaldi.

     • Ayla

      Birdaha Babil yazisi gelmeyince biraktin sandimdi,bende bakiyorum.
      Sefirin kizina da Ramo ya da bakiyorum özellikle SK yazmistim sevmeye basladim:)

     • Gününde izleyemiyorum ki. Cuma dışarda olabiliyorum. Dün ise seyahat ertesi uyudum yarısında …

     • Gözde E.

      Babil sonlara doğru daha iyiydi dün akşam. Finalden sonra haftayı yine merakla beklemece.

     • Ayla

      Bencede sonlarina göre daha iyiydi ama Ayse konusu hic sasirtmadi beni,eminim ben gibi kac kiside sasirmamislardir..

     • Gözde E.

      Aynen Ayşe konusu beklediğim gibi çıktı.

   • Dikkatlice okuyacağım sonra ama o sahnede yağmur yağıyor nur. Göle bak…

    • Nur

     Sahneyi iki kez izledim göl önemli Yamaç’a önemli.
     Sahne üzerinde çok düşündüm hatta çok önce bir yazı okumuştum filmlerde, dizilerde suyun “Diriliş’ ‘Arınma’ gibi şeyleri sembolize etmesi hakkında ama bildiğim bütün kelimelerle Google’da arama yaptım bulamadım başka da bakacak kaynağım maalesef yok.
     Hatırladığım şöyle bir şey: Kişi doğada bulunan deniz, göl, nehir benzeri bir suyun dibine kadar inip yukarı yükseliyorsa bu yeniden doğuş ‘Diriliş’ anlamında. Şiddetli bir yağmur ile sırılsıklam ıslanıyorsa ‘arınma’ anlamında.
     Yamaç yeni bir kimlik edinmişti, İskenderunlu Faruk.Gölün kenarına yeniden doğmaya gitti ama zaten göle falan girmedi. Yamaç aynı zamanda Efsun’la bir masalın içinde. Kollarını açmasından çok emin değilim ama bir masalın içinde olduğu için yağmur yağdıracaktı hem yağmur yağdırmaya kudreti olacaktı hem de yağan yağmurla arınacaktı. Yağmur o anlamda yağmadı. Masal ve gerçeklik arasında bir şey oldu. Arkadan gelen kişi ise tedirgin eden bir şeydi. O kişi de Efsun ile ilgiliydi çünkü Göl sahnesi bir masal sahnesi ve büyü, masal= Efsun. O arkadan gelen şey hayvan değil bence. Bir insanın geldiğini hissetti. Masalın içinde olduğu için o kişi masalın sonu için gelen kişi. Efsun ise masal sonsuza kadar sürer ama Efsun değil de savaşacağı biri ise Yamaç onu yener ve ama Efsun’la nasıl devam eder bilmiyorum. O kişi masalın dönüm noktası.
     Yamaç’ın göle girmemesi, yağmurun şakır şakır üstüne yağmaması, Yamaç’ın göle değilde karşıya bakması, arkadan görünmez birinin gelmesi.. Böyle yorumladım.

     • Çok güzel bir rüya analizi kitabım var bakıcam ilk fırsatta (iceri gitmeye üşendim)

     • Nur

      Bak bakalım neymiş:)

  • Gamze hoşgeldin 😍
   Ben Çukur’un ana karakterlerini cok seviyorum ama ship! ay nasıl attım tuttum, ama bir bölümde içine cekiliverdim. Ilk fırsatta güzel video editleri yapmışlardır onlara bakıcam youtube’dan…

   Nehir konusunda haklısın. Karakteri hiç sevmedim. Ama bu kadın o çocuğu tek başına yapmadı. Görev bilinci ile evlilik yoluna gidip akli kalbi efsun da olan bir yamac sinirlerimi zıplatir. Fragman da oyle bir çıkışmış ki…

 • Nur

  Bölümden notlar: I

  Mahsun ve annesi:
  Mahsun’un annesi büyük ihtimal Çukur’a yollandı. Mahsun da Çukur’a yerleşecek demektir. Anne- Oğul, baba, aile vs sahneleri seviyorum. Celasun’u her gördükçe aklıma Hatice geliyor, Kemal’in karısı ne yapıyor, Keçi nişanlanmıştı, Ferhat yalnız mı yaşıyor, ailesi yok mu +++ Yamaç’a mıhlandık:) Yıldız’ı bile merak ediyorum. Gökşen Hanım konuk oyuncu olarak bir kaç dakika görünse, yeni eşini görsek.. Vartolu’nun ailesini bile koca sezon bir arada göremedik.. Demem o ki; Mahsun ve annesinden de bir şey çıkmaz ama umut etmeye devam.

  Çağatay ve Celasun sahnesi..
  Bölüm öncesi SM’da bir selfie konusu dönüyordu. Nejat İşler, Kubilay Aka ile selfie çektirmiş midir, mealinde. Sette bir olay olmuş zannettim ama sonra öğrendim ki bu dizi ile ilgili değilmiş. Yıllar önce Kubilay henüz oyuncu değilken Nejat İşler’le karşılaşmış ( Ben de karşılaşmıştım:)) Fotoğraf çektirmek istemiş Nejat İşler reddetmiş. Daha sonraları Kubilay bunu TV’de Eser Yenenler’in progamında anlatmış .
  Birlikte sahneleri gelince bir güldüm ki:) Mutlaka Nejat İşler biliyordur, duymuştur (Canım yaa bayılıyorum Nejat İşler’e) O sahneyi bu arka planla izlemek o kadar hoşuma gitti ki. Çağatay, Celasun’ ‘garip isimli çocuk’ dedi acaba o laf Kubilay’a mıydı, diye düşündüm.

  Makbule, Lozan’a gitmiş:)
  Bunları benden başka takip eden yok ama maalesef ben de ipin ucunu kaçırdım. Yine de Karaca söz konusu oduğu için kafamda yerleştirmeye çalıştım.

  Dizinin çok katmanlı zaman, temsiliyetler vs bağlamında çok yakın tarihimizin Ergenekon vs gibi komplike operasyonlara göndermeler var. Bölüm itibariyle zaman tünelinde Sevr&Lozan var. Silahlar teslim alındı. Vartolu temsil ettiği bölge nedeni ile görüşmelerde, Damla; Kapütülasyonlar ve Osmanlı borçları, Akın; İsmet Paşa.
  Hatay= Nehir, dışarıda.
  Karaca= Musul, dışarıda.
  Emniyet= Görüşen resmi taraflar, devletler vs..

  Karaca’nın Musul’u temsil ettiğine dışarıda olması nedeniyle ikna olmak üzereyim. Mutlu son’a adım adım yaklaşıyoruz. Karaca, Misak-ı Milli’nin sınırları dışında kalsa da bizim kızımız. Zor da olsa kızımızı ailelerin anlaşmasıyla kan dökülmeden vereceğiz gibi..

 • Mihriban

  Bu dizi iyice ship dizisi oldu. Alo kendinize gelin. Ne EfYam’ı, ne AzKar’ı nede NehYam’ı çukuru çukur yapan aksiyon sahneleridir. Zaten bölümde bolca ship izledim. Birde burada full EfYam üzerine bir yazı, yeter artık ya cidden🤮🤮
  Aga ben kan istiyorum. Vahşet istiyorum. Yamaç bıraksın kadınlarla oynaşmayıda, artık düşmanlarını ortadan kaldırsın. Birde düşmanla aşk mı? Olurmuş. Zaten Karaca’da oraya ailesi için gitti. Azer’le oynaşıp duruyor. Yada yokya çukurdaki tüm kadınlar ölsün. Sadece erkekler kalsın. Onlarda biribirleriyle kavga etsinler. Birbirlerini öldürsünler oh mis

  Nasıl Ayla anti gibi yazabilmiş miyim? 😹😹

  Çok mutluyum, duygularım şelale. Düşüncelerimi yazıcam. 🙃

  💜AzKar 🖤

  • Ayla

   Nasil yani yukariki düsüncelerin gercek düsüncelerin degilmi? Bende cok begendimdi,kan istemen,intikam Kocovali kadinlarinin ölmesi ohh cok iyi yaw:))
   Ama AzKar busesinden memnun olmaman gercek herhalde…

   • Mihriban

    O gerçek bak. Yahu Azer sağdan başlayıp, solda bitirdi öpüşmeyi. Bari o geçişi bize gösterseydiler. Zalimler😡😡

  • Ayla

   Evet ya bu Asli bu sitede AzKar cilarin varligini biliyor NehYam cilarin daha cok oldugunu biliyor birden U dönüsü yapip. FULL EfYam yazisi ile geliyor,isyanlardayiz efendim:(((

   • Mihriban

    Bak bu konuda haklısın. Aslı’da bölüm yazısı diye, bize EfYam özel yazı kitlemiş. Allah’tan alttaki AzKar’a özel yazı gelecek. Notunu gördüğümden, bu yaptığını fazla dillendirmeme kararı aldım😏

   • Nur

    Aslı ilk kez bu tonda bir yazı yazdı.
    Kendisi gibi çiftten etkilenenler için çok güzel bir yazı olmuş.

    • Ayla

     Nur sen begenmis olabilirsin ama herkes fikrini acikca söyleyebilmeli.
     Bende sadece AzKar yada EfYam agirlikli yazilar yerine bölüm hakkinda yazilar okumayi tercih ediyorum. Burada yorum yapan bir avuc insaniz ve ben pek EfYam agirlikli yorumcuya rastlamadim diye yadirgadim.
     Asli nin kaleminin iyi oldugunu biliyorum zaten…

     • Nur

      Elbette hepimiz fikrimizi söylüyoruz. Aslında bölümde fazlaca bir şey olmadı. İyi hatırlattın aklımda olanları hemen ben de yazayım.

     • Ama bu bölüm pek bir şey olmadı ki… Çoğunu sen yazını okuyunca hatırladım. O derece…

    • Gözlerimden kalpler çıkarak izledim diyorum…

   • Aaa isyankarlar bastı sitemi ^^

   • EfYam 😍😍😍

    • Ayla

     Off senin bu hallerine alisamiyacagim valla ne oldu sana böyle:)))
     Sevgililer günü ve haftasi oldugu icin bu kadar etkilendin.
     Nur un teorilerinin dogru cikmasini istiyorum ve bu ikilinin arasi bozulsun.

  • :)))

 • Ayla

  Asli başına bol bol taş atiyorum seni gidi EfYam ci:))

  Söylediklerini yuttugun belli. Bu sitede senden baska yorumculardan EfYam cilar var mi acaba? Ben Efsun u hic sevmedim cünkü dogru yazilmadi karekter daha ilk baslarda. Efsun un Nehir in hamile oldugunu bildigi halde Yamac a karsi gardini bu kadar indirmesi olmamis…

  Simdi bölüm hakkinda düsündüklerime daldan dala konarak deginecegim:)

  Polisler Alico nun Altin ve paralarini bulacak diye cok korktum. Neye dayanarak tüm cukur halkina baskin yapiyorlar,arama izinleri bile yoktu.

  Akin in Cagatay in üstü kapali tehditleri ”dedeniz” sizi cok severdi demesinden poposu biraz tutustu:)

  Cok ilginc Selim Salih ile konusuyor ama Yamac tan hic bahsetmiyor!

  Yamac in ölüsüne 5 milyon bicildi aninda zombi gibi katiller ortaya cikti. Romantik Azer den ne laflar geldi Karaca ya birkere gözlerimin icine baksan falan ama arabasina dogru yürürken söylediklerini birde biplemeselerdi:(

  AzKar öpücügüne yok busesine gelirsek valla ya RTÜK korkusundan öyle sacma acele bir buse oldu yada oyuncularin gercek hayatta ki partnerleri varsa onlarin engeline takildilar:))

  AzKar ci fanlarimiz masum öpücügü begenmislerdir ama ben daha ateşli kiss beklerdim:)

  Yamac saclarini kestirmek icin berber Muhit i secti,berber Muhittin e ince bir selam cakildi.

  Yamac ormanda yaralandiginda Salih ten yardim istiyecegine Efsun a gitti PES!

  Mafya Efsun un telefonunda nasil şifre yok ya aninda Yamac girdi. Efsunla öpüsürkem yaklasirken gözlerinide kapamadi,bu demektir ki Nehir ile sevisirken gözlerini kaparken Efsun u düsünüyormus kerata:(

  Neyse ki yatmadilar valla korktum baksaniza Yamac bir cinsellik yasiyor kadin hemen hamile:) Hem cukur halki ekmeginden olurken Yamac Efsun un kollarinda ayni babasinin oglu iste:))) Cukur ileriki sezonlarinda devam ederse ohh bakin Yamac in kac tane cocugu ortaya cikacak:)

  Len Cagatay hirsin yüzünden tüm cukur u issiz biraktin,cukur erkekleri nerdeyse cukur dövmelerini sildirecek hale geldiler.

  Cagatay kacin kurasi hemen anladi Efsun un Yamac i sakladigini birde komik komik siritan Efsun kendini iyice ele verdi. Ama haftaya senarist bir U dönüsü yapar Efsun un Yamac zaafini Cagatay anlamamis yapar:)

  Selim ve Cumali Yamac i ölü bilirken ne ara son dakkada Yamac i kurtarma operasyonuna evrildiler anlamadim gitti.

  Salih Yamac tüm sahnelerini sevdim Cagatay in kahve tabaginda ve arabasinin arka koltugunda cukur işaretini gördügü sahnelerini cok sevdim.

  Valla cukur un adi cikti dokuza inmez sekize ne yqpicaklar bu lekeden nasil kurtulacaklar bakalim. Emmi nin kalbi dayanamadi haftaya özette yazarlar ölüp ölmeyecegini.

  Bu arada Masterchef Yamac 👨‍🍳cok tatliydi cok:))

  • Mihriban

   Beğenmedik! Ayla
   2 saniyecik, öpüşme sahnesimi olurmuş💔

   • Nur

    Merhaba Mihriban. Sahne kesilmişti!

    • Mihriban

     Merhaba Nur. Fark ettim. Ama niye ya niye
     Niye hep bizim sahneler kesiliyor. EfYam’a gelince şapur şupur. Bize gelince Yarabbi şükür 🤷‍♀️🤷‍♀️
     Sırf ikilinin sahnesi artsın diye, birileri bzi duysun diye o kadar tweet atıyoruz. Aldığımız karlılığa bak. Ama diğer sahnelere lafım yok. Bölüm benim için efsaneydi. AzKar bakımından yani😁

     • Nur

      Mihriban’cım nedeni gayet açık. Daha önce defalarca yazdım tekrar etmeyeceğim Cihangir diziye dahil olmadan istenmediğini anlamıştım. Akşın’ın öldüğü bölümü izleyin. O bölümdeki çirkinlikler ve anormallikler Cihangir’in ayak seslerinden dolayı. İzlerken ne oluyor ya?! diye düşünmüştüm. Birilerinin bir şeye tavır aldığı o kadar belli ki. Seyhan’ın ölüm sahnesi.. Rezillik zira Yamaç orda yok!! Yamaç’ı İstanbul’da çekip Adana’daki sahneye monte etmişler. Somera’da TT yapacağınıza “Düzgün bir üslupla” bunlara dikkat edip gündeme soksaydınız birileri belki utanırdı. Bu dizi kendiliğinden World Trend’lere girmiş bir dizi hem de hangi gün biliyor musun Mars’a insansız araç indiği gün, aynı zamanda aynı gündemde! Dünya şaşırdı bu neyin nesi, ne oluyor diye.
      SM’ye neslim itibariyle çok hakim değilim, gerideyim ama sizler hakkındaki gözlemimi de söyleyeyim. Sizler de pek hakim değilsiniz. 100 gerçek kişi organize olup zekice bir şey yaptığında 500bin kişinin başaramayacağını başarır SM’de. İçinizde birkaç arkadaşınız var, yapılması gerekenleri yazıyorlar. Belki biraz onları dinlemek gerekiyordur, bilemiyorum? Dediğim gibi çok da hakim olduğum bir mecra değil.

     • Mihriban

      Biraz daha açıklayıcı anlatırsan, bende o yönde arkadaşlara iletirim. Sence nasıl bir yol izlemeliyiz. Bu ilgisizlik ve sahnelerdeki özensizlik yüzünden, kime yüklen meliyiz?

     • Nur

      Birilerine yüklenmek kastım değil. Hoca’nın bazı gönderilere etiketlenmesini ve Hoca’ya bazı hitapları yanlış buluyorum. Sadece tahmin ama onun yerinde ben olsaydım şimdilerde azkar kelimesini sessize almıştım bunu sadece azkar için düşünmüyorum, nehyam, efyam kelimeleri için de aynı.
      Tahminim Hoca’nın senaryo asistanı hariç kişisel asistanı yoktur ancak Hoca da dahil bir ekip çalışması var. Yapımda mutlaka (!) bir kaç kişi çeşitli mecralarda izleyici tepkisini, isteklerini vs izleyip ekibe iletiyordur. Twitter, Instagram ve Youtube’da dizinin tamamına ilgili genel izleyici görüşünün shipper’lar, oyuncu, karakter fanlarından daha fazla kaale alınması bence daha makul. 100 kişi 100 tane azkar tweet’i atsa kaale alınmayabilir ama 100 kişi 100 defa youtube’da bölüm videoları izleyip azkar içinde temennilerini, olan yönlerini, olmayan yönlerini üsluba dikkat ederek yazsa bence etkili olur. Uslup hatasına o kadar çok rastlıyorum ki kimse bizim kocamız değil, babamız, sevgilimiz, kardeşimiz, kankamız değil. Bir talepte bulunuluyor ama en başta hitaptan kaybediliyor o kişi o hitap karşısında saygı duymaz ki talebi dikkate alsın. Instagram’da resmi sayfada reyting postunun altına yorumlarınızı yazın. Oranın okunduğunu biliyorum!! Ama gene üslup.. Biraz dikkat, biraz saygı. Zor değil. Etiketlemeye gelince; en azından IG resmi hesapta Gökhan Hoca adabıyla yazıp etiketleyenleri engellemiyor!! Tekrar ediyorum, orası okunuyor!! Ayrıca diyelim kostüm sorumlusu, diyelim yönetmen, idari yapımcı, ses teknisyeni ve gene saygı ile etiketleyip orda yazın. Orası okunuyor. Başıma gelen bir şey hatta birden fazla şeyden dolayı biliyorum.Saygılı olun, açıklayıcı olun, sabırlı olun.. Ayrıca bizler kendimiz birer ürünüz, bize bir şeyler satılıyor kola olur, pırlanta olur, klima olur madem binlerce kişisiniz onlara SM’den ve diğer mecralardan ulaşmaya çalışabilirsiniz.. Bizlere bir şey satmayacaklarsa önemsemezler ki.. Başka daha tonlarca şey var da en kolayı bunlar. Ekip bir aile olmaktan çıktı, sonradan gelenlere üvey evlat muamelesini en kötü biçimde yapıyorlar. Ama bizler bir aileyiz isteyen Efsun’u sever isteyen Nehir’i. Dizi final yaparsa ortada ne Azer kalır ne de Karaca. Fan olarak tabi ki enerjinizi çift için harcayacaksınız ama yarısını çift için harcarken diğer yarısını dizinin kalanına kullanabilirsiniz ve bence çift için kullandığınız enerji de daha fazla itibar görür o zaman..
      Şimdilik bu kadar:)

     • Mihriban

      Yazdıklarını kaile alacağım. Bundan sonrada buna yönelik paylaşım yapar, arkadaşlara da bu yönde temkinlerde bulunurum. Tabi ne kadar etkili olur bilemem!

      Poyraz Karayel vardı. Mutlaka bilirsin. Ordada ekip ikiye ayrılmış gibiydi. Bir taraf Poyraz&Ayşegül ile ilgilenirken, diğer ekip Bahri ve diğerlerine bakıyordu. İki tarafta birbirleriyle ilgili paylaşım yapmazdı. Hatta bir ara başrol odaklı, bölümler abartılmıştı. Poyraz’ın mantıken Bahri’nin yanında yer alması gerekiyorken, senaryo değişmiş. Farklı cepheler açılmıştı. Bu bariz bir şekilde belli oluyordu. Oyuncunun biriyle yönetmen sevgili olmuştu. Sonradan o oyuncu diziden ölerek çıkmıştı. Adamın diziden çıkacağı, önceden ortaya çıkmış. Başrol oyuncusuyla kavga etmişler. Haberleri duyulmuştu. Bölüm yayınlanmadan reji ekibinden çoğu insan veda mesajı yayınlamıştı. Oyuncular arasında çekişme olduğu, başrol oyuncusunun, senaryoya müdahale ettiği falan söylenmişti. Sonradan da yönetmen ayrılmıştı. Neyse dizi bittikten sonra, yönetmene bu soru sorulmuştu. İşte söylenenler doğru mu? Diye, o da bazı olayların yaşandığını ama bu olaylarda başrol oyuncusunun ilgisi olmadığını söylemişti. Bunu anlattım çünkü bu olaylar yaşanırken, bende tüm suçu başrol oyuncuya bulmuştum. Ama yönetmenin söylediklerinden sonra, vicdan azabı duymuştum. Şimdi diyelim çukurda da bir takım şeyler oluyor. Bunun için kimseyi suçlamak istemem. Kim suçlu, bu olaylarda kimin ne kadar payı var bilmiyorum. İzlemekten zevk aldığım diziye sadece karakter odaklı bakmak istiyorum. Ha onlar bu durumu devam ettirirlerse de izlediğinden zevk alamayan izleyici, diziyi terk edecektir. Buda reytinglere yansır. Yani bir nevi, kendi ekmek teknelerine ihanet etmiş olurlar. Zaten Poyraz Karayel’in bitiminde bence en büyük etkende bu olayların duyulması olmuştu. Aman ya, vallahi ben bunlara kafa yormak istemiyorum. İki kuruşluk dizi keyfim var. Onunda içine etmesin hiç kimse mümkünse!

     • Nur

      Poyraz Karayel’i duydum ama hiç izlemedim. Yönetmenini falan da bilmem ama yönetmen her kimse yalan söylemiş:)
      Bizim yönetmene gelince kimseyle aşk meşk yaşayacak bi cinse benzemiyor ot gibi bi şey, evli mi değil mi bilmem evliyse karısı her sabah 5’te sete yolluyordur evde çekilmez bu tipler. Sabah sabah içimden saydırmak geldi:) Millette ne güzel yönetmenler varmış bizim ordan da şansımız gülmedi diziden sıkılsak onları takip ederdik. Gökhan Hoca eğlenceli biri galiba ama eğlencesi kendisine, bize olanı keyfi yerindeyse dizide yansıtıyor.

      Dizinin içiyle dışıyla canımın istediği kadar ilgileniyorum. Birinin fanı falan yoğunlaşmak anlamında zaten olamam. Senaryo ile şayet ikna olmuşsam karakter, çift vs hakkında hislerim de değişiyor. Oyuncuların özel yaşamları ya da kimsenin özel yaşamı ilgimi çok çekmez o yüzden reel ship ya da oyuncuya özel bir ilgi bana uymuyor. Ha tabi oyuncunun bazı konularda duruşu, bakışı, aldığı tavır, duyarlılığı bana uygunsa ve o tür mecralarda haberleriyle eylemleriyle karşılaşıyorsam ona özel bir sevgi beslerim.

     • Mihriban

      Ben yönetmene inandım! Kadın ayrılırken bile dik duruşunu korumuştu. Senin de bu yazdıklarını, kendi tahminin olarak düşünüyorum. Sadece işlerin çok farklı olabileceğini söylemeye çalışıyorum. Dizide var birşeyler. Asıl sorumluda tek bir kişi değildir. Zaten diğer oyuncularda kendine yapılanlara susuyorsa, ne denir ki

      Bir gün mutlaka yaşanan olaylar duyulur. Bizde öğrenmiş oluruz!

     • Nur

      Poyraz Karayel’i sadece duydum. Başrol çifti biliyorum bir de Hare’nin orda da oynadığını. Yönetmeni vs ilgim bilgim yok ilgilenmem de. Bana ne doğruymuş, yalanmış, İlgi alanlarımda yönetmenlere sıra gelmedi. Senaristimiz Gökhan Hoca’yı bile senaryosunu nasıl yazdığını, nelerden etkilendiğini vs anlamak için araştırmıştım. Bazen dergilerde yazıyor dergiyi normalde almadığım halde sırf Hoca için alıyorum çünkü kurguyu anlamak istiyorum. Küçük kızı var kadınları yazarken bir kız çocuğu babası olduğu bazen aklıma geliyor patriyarkal düzenin kadınlarını yazdığı halde kalemini böyle bir dizide kadınlar için çok dikkatli kullanıyor ve bu uslubu seviyorum sonuçta senarist ideal bir dünyayı yazmaz olanı yazar bekaret, tecavüz, şiddet gibi ama süzgeçten geçirir çünkü eser bir kez reelle buluştuktan sonra dinamikler devreye girer. Neyse zaten konumuz bu değil. Çukur’da bir şeyler oluyorsa bana şimdi lazım sonrasından bana ne ben şu an diziyi izlediğim için niye böyle diye merak dizi bitince bana Ezel gibi, Suskunlar gibi sahneleri, müzikleri, replikleri, karakterleri, duyguları kalacak, sektörde değilim ki olanla bitenle işim olsun. Kitap yazsınlar alayım demem falan şakaydı. Anı kitapları falan hiç okumam.

     • Ayla

      Peki sana bir soru tut ki Aras Bulut Cihangir i cesitli nedenlerden dolayi sevmiyor sevmedigi icin rejiye kameramana karisabilir mi ben basrolüm benim öpüsme sahnelerimi iyi dogru acidan cekin ama Cihangir in baştan savin demis olabilir mi?

     • Nur

      Konu kişisel olarak Cihangir konusu değil. Cihangir’le dizi öncesi tanıştıklarına ihtimal vermiyorum. Konu çok daha kompleks ve Cihangir’den çok önce Erkan ile başlamıştı bu süreç. Ama Erkan’ın kulvarı farklı o tiyatro oyuncusu o yüzden aksamalar olsa da bir patlama olmadı.
      Cihangir’de patladı ya da artık ekrana daha yoğun yansıdı ki daha gelmeden farketmeye başladım. Aras ve Cihangir aynı kulvarda. İkisi de dizi oyuncusu + Aras’ın filmi de var. İkisi yakın yaşlarda. Tanınmış olmak tanınmamış olmak ana akım kanallara hizmet veren dizi sektörüne girişte önemlidir. Yardımcı oyuncu olarak girersin ama belki öyle sahnelerin olur ki sahne patlar, kapat teybi sahnesi gibi. Kapat teybi sahnesinde Yamaç da var, düşün yani.. Erkan’ın, Öner’in, Necip’in, Berkay’ın falan kulvarları farklı onlar aynı gemide değiller ama İster biri 1.sınıf yolcu ister diğeri 5.sınıf yolcu olsun aynı geminin güvertesindeler. Kiss sahnesi aynı bölümdeydi biz izleyiciler ikisini de izledik. Her iki sahneye aynı özen gösterilse dizi kazanırdı. Dizinin şu an AB izleyicisinde sorunu var AB izleyicisi Azer- Karaca sahnesini izlediğimiz haliyle kaale almaz. Dizinin eski AB’si gayet iyiydi biraz özenseler o izleyici geri gelir ama buna rağmen basit basit sahneler, bir kişi üzerinde bölümler.. Yapımcının izni olmasa yapılmaz ama yapımcı daha fazla izleyici çekmek dururken neden istemesin değil mi? Çelişki gibi gözüküyor ama çelişki yok. Bir taraf tavır almış benim istediğim gibi olmazsa ben de oynamam diye Akşın’ın öldüğü bölümü o yüzden örnek gösterdim, mezarlık sahnesi de dahil içler acısı bir bölüm o, yapımcı da risk alamıyor senariste iki tarafı idare ettiriyor. Senarist yazmış işte kiss sahnesini birine daha uzun replik yazması da normal, anormal olan diğer sahnenin kısa yazılması değil sahne kısacık olduğu halde yine de kesilmesi. Müdahele var ve bu kadarını yapımcı da yaptırmaz! Artık pes dedirten bir şey bu. Bu kısacık sahnenin bu kadar basit ve sıradan olmasını kim isteyebilir? Senarist değil, yapımcı değil, kim peki? Cevap çok açık bence.

     • Ayla

      Bu yaziyi ilgiyle okudum tam kafamda hersey oturmaya basladi aha oldum demek yapimcilarin parmagi var izliyeci cekmek icin,demek senarist herseyin farkinda herkesi idare etmeye calisiyor. Amaaa son cümlen senarist degil yapimci degil demissin kafam yine karisti. Ayy keske bana özelden yazma imkanin olsaydi yaw:))
      Aras Bulut o zaman,benim kafamda ki oklar onu isaret ediyor. Hernekadar profosyonel bir oyuncunun egosunu tatmin etmek icin böyle birseyi yapmiyacagina inansamda..

     • Nur

      Sadece bu dizi için değil sadece bu sektör için de değil paranın, şöhretin olduğu her işin görünmeyen yüzünün kirli olduğuna inanıyorum.
      Sorunun cevabını zaten bilmiyorum, kendi kendime kurgularımı yazdım. Sektöre aşina da değilim. Akıl yürütmem bir sonuca ulaştırıyor ama kesin öyledir diyecek halim yok. Böyle akıl yürütmeleri ile sorumlunun çaycı olduğu bile bulunabilir:)

     • Ayla

      :)))))

     • :))) İlahi güldürdün…

     • Mihriban

      Horzum’da bizi güldürsün artık. 😞

  • Nur

   Merhaba Ayla. Ellerine sağlık.
   Öpüşme sahnesi RTÜK’ten dolayı olsa Yamaç- Efsun sahnesi öpüşmenin de ötesinde sevişme iması ile verildi, RTÜK’ten dolayı falan değil. Aynı bölümde iki çiftin yakınlaşması biri üstlerinde kalın giysiler 3 saniye kapı önünde ayakta öpüşüyor diğeri, birinin üstü çıplak kanepede uzun uzun öpüşüyorlar, ertesi gün birinin üzerinde bornoz vs..

   Çukur resmi polis ablukasına alındı arama izinleri vs kısmı savcılık, devlet falan gireceği için gösterilmedi sadece köşk sahnesinde söylendi.

   Aliço altınları saklamış:) Sanırım Damla’nın yolsuzluk dosyasındaki mali unsurları halletmek için kullanırlar.

   Selim ve Cumali’ye Medet söylemiştir. Vartolu, Medet’e söylemiştir. Vartolu’nun telefonuna Yamaç konum atmıştı. Efsun’u ordan bulmuşlardır.

   • Ayla

    Selam Nur
    Tamamda gecen bölümde Selim ve Cumali DNA testinden hani yalan test sonucundan Yamac in öldügünü sanip isyan etmediler mi? Ben mi yanlis hatirliyorum,yasadigini nasil ögrendiler.
    Ehh senarist bozuntusu kusura bakma kizginim ona Yamac ve Efsun öpüsmesini NEDEN bu kadar atesli yaziyor da diger ciftin busesini bu kadar komik yaziyor?
    Yani Yamac basrolde onun öpüsmeleri daha atesli digerlerinin daha sönük olacak diye bir kural yok herhalde?

    • Nur

     Gökhan Hoca çok yetenekli, son derece değerli, özel bir insan. Şansızlığı Coğrafya. Yabancı dizilere de aşina olan yarım yüzyıllık bir dizi izleyicisi olarak yazıyorum başka bir coğrafyada dünya çapında bir senarist olurdu. Sektörün dinamikleri arasında yapılabileceğin en iyisini yaptı.
     Bu sezon bazı şeyler daha fazla aksıyor ve bunda en az payın Hocaya ait olduğunu düşünüyorum.
     —–
     Yamaç, Vartolu ile Efsun’un telefonundan konuştu ve konum yolladı ya.. Vartolu eve gitti kapıyı Medet açtı içerde polisler vardı.. Vartolu, Koçovalı kardeşler arasında tek açıkta olan kişiydi, Yamaç öldü biliniyordu, Cumali kaçaktı, Selim saklanıyordu, Vartolu da alınınca geriye Yamaç kaldı. Telefonunu Medet’e verip Selim ve Cumali’ye yollamıştır.

     DNA konusuna gelince:
     Test Adli Tıp’ta yapılmadı.

     Yani, aile resmen müracaat edip Adli Tıp’tan onaylı resmi test sonucu edinene kadar Yamaç yasal olarak yaşar.
     Aile kayıp başvurusu bile yapmadı.
     Senaryo hatası yok aksine gözlerimi yaşartacak kadar konuyu dikkatli işlemişler.

     • Ayla

      Burdada bayagi bir fikir ayriligina düsüyoruz,Nur sen Gökhan Horzum un kalemini begenebilirsin ama herkes begenmek zorunda degil. Ben bu sezon onun yazdiklarindan hic memnun kalmadim. Sende kac defa yazdin bu sezon bazi seyler aksiyor ama sen bunlari senariste baglamiyorsun ben ise bagliyorum.
      Bölümde tutarsizliklar mi olmus,basrol oyuncusu bölümde yüzde 90 sadece onun sahneleri mi olmus,Azer Karaca fanlari git gide cogalirken bu ikilinin öpüsmeleri cok sacma olmussa ben herseyi senariste bagliyorum buda benim düsüncem. Sonucta kimse Horzum un boynuna bicak dayamiyor Yamac a fazla sahne yaz,Yamac in öpüsmelerini daha atesli yaz,yan karekterlerin daha silik vs vs…

     • Nur

      Ayla’cım bu sezon Çukur yazılmıyor, Yamaç yazılıyor. Bir bölüm Yamaç az gösterildi ama algı yapıldı ve etkili oldu. Şöyle; Yamaç bölümden çekildi. Çukur aksiyon dizisi dışarda en az 3 aksiyon oyuncusu vardı. Cumali, Azer, Mahsun.. Düşmanlar olduğu gibi vardj zaten Bir ton aksiyon, komedi, gerilim, dram yazılabilirdi. Farzedelim Yücel, Karaca’yı kaçırırdı, Fatih, Mahsun’un annesini, Cumali için Damla vardı++ Ortalık yangın yerine dönerdi bir de üstüne Timsah piyasaya çıksa al sana komedi.. Gökhan Hoca bunları bilmeyecek, yazamayacak biri değil.. Biz full aksiyon heyecan gerilim izleyecekken bayık bir bölüm geldi. Sebebi: İzleyici bu dizi Yamaç’sız olmuyor desin! Dediniz mi? Dediniz!. Amaç hasıl oldu. Peki Gökhan Hoca’nın amacı hikayesini izletmek mi, bir karakteri izletmek mi? Ceval elbette hikayesi. Çünkü reyting düşüşü senaristten biliniyor, reytingi bırak prestiji alt üst oluyor. Bunu niye yapsın, neden istesin? İsteyerek yapıyorsa ciddi ruh sağlığı sorunları vardır, zira Hoca’nın zeka sorunu yok. Demek ki aklını kaçırdı ki bu da mümkün değil, o zaman başka yerlere bakmak gerekiyor.
      Azer- Karaca kiss sahnesi tam bir reji kolpalığı. Senaryo 4/4’lük orda. Senarist mizansen yazar, replik yazar. Oyncularda zaten sorun yok. Ama sahne olmamış.
      Ya en basiti senarist erkek oyuncunun gözüne kalem ve rimel yazmaz yaa, açıyı dar alın koridorda sıkışmış gibi çıkmasınlar diye yazmazzz.. Kafadan kesin bedenden almayın yazmazz. Öpüşmeyi kurguda makaslayın diye yazmazz. O sahne şahane bir sahne olabilirdi rejidek ve kurgudaki bozuntular sahneyi sıradanlaştırmak için ellerinden geleni yapmışlar. Kemikleri önlerine atılmasa cesaret edemezler böyle bir şeye. O kemiği atan da Gökhan Horzum değildir!

     • Ayla

      Rejide hata varsa Gökhan beyde agirligini koysun sizler benim yazdigim hikaye yi neden dogru acilardan cekmiyorsunuz diye!
      Rejisör kameraman Aras Damla nin öpüsmelerini dogru açilardan cekiyorlar ama diger ciftin degil….

     • Nur

      Aylacım; tahminim yönetmen ve yapımcı sorumlu ya da sorunlu. Yapımcıdan kastım idari yapımcı Yamaç Okur değil, Ay Yapım’ın Ceo’su Kerem Çatay. Sadece tahmin bunlar. Bir gün biri anılarını yalansız dolansız yazsa da bizde alıp okusak. Yönetmene gelince; İki ekip çalışıyorlar. Sinan Öztürk büyük ihtimal Yamaç sahnelerini çekiyordur diğer yönetmen kim bilmiyorum. Her kim/ler ise işe ara verip simit satsınlar onurlu olmayı hatırlamaları gerekiyor. Azer- Karaca çekimi haftada belki bir gün çoğunlukla tek mekan ve gündüz. Cihangir’e erkek oyunculara yapılan makyajı yapmıyorlar ya.. İnanılır gibi değil. Bir kalem bir rimel ve göze batmayacak 1 dakikalık iş. .. bunu esirgeyen onursuzluğa laf bulamıyorum. Saç dersen öyle. Sakal dersen sinek kaydı, bu dizide!! Bu hafta toprak rengi kabanını beğendim, güzeldi diğer giydikleri eşinin kardeşinin sırtında görsen çıkarttırırsın. Işık, bu oyuncunun ışığı güneşli havada gün ışığı kapalı yerde loş ışık, bu kadar basit.. Ya hayatımda deklanşöre 10 kez basmamışım ben görüyorum, bunlar profesyonel, emekçi diyoruz, ekmek parası diyoruz ama hak etmiyorlar. Çağatay’ın dediği gibi müptezeller:)

     • Hatta Efsun’un Yamaç’ın tedavisinde doktor çağırdığını bile söylediler ki mantık hataları kapansın.

    • Emaneti size emanet ediyorum dedi vartolu. Bu bölüm bir flashback görürüz.

  • Merhaba Ayla, taze efyamcıyım ben <3 Notların bölüm özeti gibi olmuş, bu haftaki diğer konular eksiğini kapattı ne güzel.

   • Ayla

    Evet ben ve Nur sagolsun her konuyu karekteri,teorileri bir elden geciriyoruz:))
    O gün herkese çattim ben:))
    Iki kizimi yine uzaklara yolcu ettimdi ogün birkac haftaligina beraber Malezya,Singapur ve Dubai ye gittiler ve ben hep huzursuz,mizmiz oluyorum. Özellikle bu büyük kizimin gezmelerine alisamadim,gelicek bir ay sonrada Bali ye gidecek:(
    Dünya virus dolu ya…
    Ama biliyorum öyle düsünmemeliyim.

    • Yani benim de bu hafta ve haftaya seyahatlerim var ama maske taktım ucakta…

 • Nur

  Duvar Yazıları: II
  Nehir’le ilgili olduğunu düşündüklerim.

  “Dünya döner Mevsimler geçer Nehirler akar”

  Devamı haftalar önce duvardaydı
  “Her nehir bir yerleşim yerine varır”

  Haftalar önce verilen yazıda Nehir’in Çukur’a yerleşeceği yorumu yapmıştım. Bir varış noktası vardı o yazıda. Nehir Çukur’a vardı (ulaştı), yerleşmedi. Nehir akmazsa zaten göl olur. Akmaya devam ediyor. Nehir, Çukur’dan aktı gitti yani geçti gitti tespiti bu duvar yazısına uymuyor. Varmak ve Yerleşmek farklı eylemler, akmak da öyle.
  Nehirler akar yerleşim yerine varır. Eylemin cümlede önceliği kafa karıştırıcı.
  a) Her nehir bir yerleşim yerine VARIR, akar (akmaya devam eder)
  b) Her nehir AKAR ve bir yerleşim yerine varır.

  a şıkkı daha yakın geldi.
  Nehir, Çukur’a yerleşmeyecek.

  ” Yüzün kiminle gülüyorsa yüreğin ona aittir”

  Burda “Yüzü gülen” ile kastedilen Yamaç ise ki bence kesinlikle Yamaç, yüzünü güldüren, yüzünün güldüğü kişi de kesinlikle Nehir’di. Efsun değil.
  —-
  Efsun’la ilgili olanlar:
  “Yaralıyken kime gidersin? Sevdiğine mi, seni sevene mi”

  Yamaç kendisini sevene gitti yani Efsun’a. Ama yazıda “Sevdiğine mi?”diye bir ayrım da var. Neden?
  Şarkıdaki gibi “Sevdiğin başka, sevenin başka” oluyor. Yamaç’ı seven net Efsun ama Yamaç’ın yaralıyken Efsun’a gitmesi ona aşık olduğunu net göstergesi değil.

  Kim ya da kimler olduklarına dair bocaladığım yazı:
  “Yanlarına kalmaz. Hiç kalmadı”
  Haksızlık, adaletsizlik vs yapanların ‘yanına kalmaz’ denir.
  Şayet günümüz ise Çağatay (+Fatih vs)
  Geçmiş ise; Teras grubu: Yücel ve Azer’in yanına kalmadı. Efsun, Timsah ve Akın’ın yanına şimdilik kaldı ama kalmayacak.

 • Nur

  Duvar Yazıları: I

  Duvar yazılarında Azer- Karaca
  1-
  “Bize mutluluk resmi çektirmez bu hayat”

  Azer’in repliğiydi. Epey şaşırtmalı bir replik.
  Geçen sezon Sultan “Göz var nizam var” diye bir cümle kurmuştu. Cümledeki “Nizam” yanlıştı “İzan” olmalıydı. SM’da eleştirilere Gökhan Hoca bizzat cevap vermişti. Sultan ilkokul mezunu bir kadın böyle biliyor böyle söylettim mealinde bir şeydi.
  Azer yanlış söyledi, doğrusu resim değil fotoğraf olmalıydı. Gökhan Hoca bilerek yanlış söyletti üstüne duvara da yazdırdı.
  Bir çok tahminim var;

  -Fotoğraf dedirtseydi mutsuz son olurdu ama resim dedirterek Azer’in ‘yanlış’ olduğunu ya da yanlış düşündüğünü muzipçe gösterdi. Buraya karakterini ti’ye alan bir senarist çizelim:)

  -Azer de büyük ihtimal ‘Sultan gibi’ ilkokul mezunu falandır. Doğrusunu bilmiyordur ama Hoca’nın kitap okuttuğu tek karakter Azer. Odasında kitapları olan tek karakter. Kitaptan replik alıntılıyor ya da ” Boynu Bükük Öldüler” romanında olduğu gibi yazarın ithafını olduğu gibi söylettiriyor. Azer, hayatı nedeniyle sokak ağzına hakim ama hayatı, yoksulluğu, başkaldırışı ile özdeşleştirdiği edebiyata ilgili Yılmaz Güney ile bu yönünü yansıtıyor. Yılmaz Güney’in bir yazardan çok sinemacı oduğunu düşünürsek Azer’in fotoğraf ve resim ayırımını bilmesi gerekiyor. Bu hata yine mutlu sona götürüyor bizi. Azer bildiği bir şeyi yanlış söyledi, Sultan gibi değil yani.

  -Resim, Resmi sözcük benzeşmesi:
  Benzeşmeyle ima mı yapıldı?
  ‘Biz resmi olamayız,
  hayat bize nikah kıydırıp mutlu etmez’
  Romeo ve Jüliet nikahlanmıştı. Kastedilen bu çiftin hikayesinin onlar gibi olmayacağı mı?
  Buradan da olumlu his edindim.

  2-
  “Romeo ve Juliet’in sonunu düşündükçe içim daralıyor”

  Gökhan Hoca çiftimize kıyamıyor:) Romeo ve Juliet’in sonlarının benzeri bir son yazması için KHK olmadığına göre içini daraltan şeyi niye yazsın ki? Üstelik sonlarının ne olacağına karar vermemiş henüz. Düşünme aşamasında. Hoca’nın kalp rahatsızlığı var öyle içini daraltan şeylerle uğraşmaz (Uğraşmamalı!) Bence bu da olumlu.

  Şimdi geleyim olumsuza:

  “Mahallecek aşka inanmıyoruz”

  Çukur’un karşı çıkacağı aşklar bunlar.
  Azer ve Efsun düşman taraftan.

  Karaca için pek sorun görmüyorum. Karaca’nın, evlilik olursa Çukur’da yaşama zorunluluğu yok.
  Efsun ve Yamaç’a gelince; Evleneceklerini zaten tahmin etmiyorum.
  Çukur’un kabullenmemesi, karşı çıkması Efsun için aşılmaz sorun, Karaca için değil.

  • Ayla

   Hey allahim resim/fotograf ne anlamlar cikarmissin.
   Bende sen gibi düsünüyorum Azer düsmanlari ama Karaca ile evlenip cukur dan uzakta yasarsa olur bu is:) Efsun ile mutlu son imkansiz ya hadi Yamac düsmaninin kizindan etkilendi onu kabullendi onunla Sena da oldugu gibi bir gelecek düsündü. Kocovalilar cukur halki asla kabullenmez kabullenmemelide zaten…

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine Sağlık.

  Bu dizi bu sezon Çukur’u anlatmıyor, Yamaç’ı anlatıyor. Mahalle, Koçovalı ailesinin fertleri, diğer karakterler, hikayeler ya Yamaç’ın hikayesine katkı sağlamak ya da boşluk doldurmak için varlar.
  Çukur= 4 Koçovalı Kardeş+ Aliço
  Yamaç harici kardeşler:

  Salih: Yine hapse girdi. Girmese de farketmezdi. Misafir oyuncu gibi zaten. Sadece geçen bölümde işlevi olmuştu.
  Karısı gözaltına alındı, ne karısı ne de aylardır görmediği bebeği umurunda olmadı.

  Cumali: Yine polis kovalamacası için bölümdeydi. Kovalamaca olmadığında ya bağırıyor ya anlamsızca birilerine sıkıyor. Damla hapiste ama Cumali, Çağatay’ın peşine düşeceğine polis ablukasındaki Çukur’a dalıyor. Kahveye mi gidecek, birini mi görecek, başka bir şey mi yapacak? Yok. Hiçbir nedeni yok. Sadece kovalanacak.

  Selim: ‘Çare Akın’ın babası’ Akın’la geçiştirilen bir iki sahnesi dışında bir olayı yok. Kızı düşman evinde, güvende sanıyor herhalde? Karısıyla zaten ilgisi yoktu, ona bir şey demiyorum. Selim de bu sezon boşluk doldurmak için var.

  Aliço: Haftalarca Yavuz’un evinde minik balık muhabbeti.. Ordan kurtarıldı yine ortada bir şey yok. Bölümde zaten 1 dakika falandı ki hiç olmasa da olurdu.

  Sezonun açılış bölümünden sonra Yamaç hariç herkes bir tür kızağa çekildi. İşlevleri falan yok. Boşluk dolduruyorlar. İzleyicinin alışkanlığı için dizideler.

  Efsun ve Nehir Yamaç’ın aşkları+ Akın, Azer, Çağatay +++ İşlevleri; Boşluk doldurmak, beklenti yaratmak. Hikayeleri var gibi ama yok. Tuhaf, tuhaf durumlar.

  İkide bir “İstanbul Çukur’da, Çukur İstanbul’da” Yeter yaa.. Bölümde iyice irrite oldum bu tekrara.

  Bu kadar eleştiriler yazınca bölümü beğenmediğim sanılmasın. Vakit geçirdim. Az bir yerinde sıkıldım. Ekran açık kaldı, çoğunlukla baktım bazen başka şeylerle ilgilendim vs. Sonuçta kötü değildi.

  Aksiyon sahneleri: Nedenine ikna olduğumda sonucun nereye varacağını bilmediğimde ya da bilsem bile nerelere varacağını merak ettiğmde ilgimi çekiyor. Bölümdekiler ilgimi çekmedi.

  Dram: Yoktu.

  Komedi: Medet, Cumali ve Selim’in sahnesinde kahkaha attım.
  TV’de Çukur’un konuşulduğu sahnedeki eleman Cem ‘Ufak’ (diyeyim bari).güldüm.

  Aşk: Sevgililer haftasıydı
  Cumali- Damla: Sahne bekledim. Damla hapiste ama mesela bulmacayı eş zamanlı birbirlerinin isimleriyle doldurmaları gibi.

  Vartolu- Saadet: Çift olarak sevmiyorum ama aile olmalarını ve birbirlerini sevmelerini değiştirmiyor. Ailece bebişle birlikte bir sahnelerinin olmasını bekledim.

  Akın- Songül: Songül’ün diziye girmesini erken bulmuştum ama madem ki öyle uygun görüldü hafta nedeniyle Akın’ın en azından bir arama teşebbüşünde bulunacağını falan sanmıştım. Olmadı.

  Nehir-Yamaç: Birlikte görmeyi ummuyordum ama Nehir’i yalnız görmeyi bölüm boyunca bekledim.

  Efsun- Yamaç: Anti efyam’cıyım:

  Azer- Karaca: Ayrıca yazacağım.

  • Anti efyam’cıyım mı? Ben sahneleri gözlerimden kalpler çıkarak izledim <3

   Songül'ün diziye geleceğini hiç zannetmiyorum. Onun fonksiyonu Akın'daki karakter değişimini anlatmaktansa diyaloga dökmekti. Başka bir fonksiyonu olduğunu düşünmüyorum.

   Benim tanıdığım Salih iki arada bir derede oğlunu görmeye giderdi. Saadet gözaltında bu çocuk kime emanet arayıp sormak yok. Pes!

   İstanbul Çukur'da, Çukur İstanbul'da'dan ben de rahatsız oldum. Bir nevi Karakuzu hareketi yaptılar.

   Cumali ve Akın'ın hikayeye katkısızlığı konusunda çok rahatsızım. ^^

   • Nur

    Efsun ve Yamaç ilişkisinden bu denli rahatsız olacağımı ben bile tahmin etmiyordum. Acaip irrite oldum. Zaten doğru düzgün bakmadım bile. Efsun’a bir parça gülüyordum falan, artık son derece antipatik buluyorum. Efyam ve Efsun bana göre değiller.

    Songül ile sahneleri olsun derdinde değilim ama Akın aşıktı. Aramasını bekledim. Aslında bölümde aşıkların tek ve çift sahneleri olmasını bekledim, aşklarına işaret eden bir şey olsun esela Nehir’i fonda güzel bir aşk şarkısıyla yalnız bir yerde otururken, yürürken gibi.

    Salih/Vartolu; Erkan sadece görüntü icabı dizide. Senaryo vs bir tarafa oyuncunun yaptığını da hoş görmüyorum artık.

    • Oyuncunun yaptığını hoş görmemek derken?

     • Nur

      Oyuncu her karakteri büyük, küçük demeden oynar. Mesleği aynı zamanda geçim kaynağıdır. Bunlar tamam ama meslek etiği yok mu? İzleyici aylardır aldatılıyor ve Erkan bu saygısızlığın bir parçası. Konu maddi ise önce meslek ahlakı gelmeli bence. Kesinlikle senaryoya müdahele etsin, ayrılan süreye müdahele etsin demiyorum. İzleyicisine kendisi üzerinden yapılan saygısızlığa ortaklık etmesin. Dizinin Sosyal sorumluluk projelerinde yer alması bu ayıbı örtmüyor. Ha diğer tarafta Cihangir Ceyhan var bu söylediklerim onun için geçerli değil zira ben usta tiyatrocuları, sinemaya emek veren usta oyuncuları meslek erbabı olarak görüyorum. Şayet mesleğin izleyiciye ahlaki sorumlulukları varsa, ilkeleri varsa bu ilkeleri koruyacak insanlardan biri benim için Erkan’dır. İlke yoktur para vardır deniliyorsa yapacak bir şey yok ama düşünsel olarak hoş görmüyorum.

     • İzleyicisine kendisi üzerinden yapılan saygısızlığa ortaklık etmesin / senaryoya ayrılan süreye müdahale de talep etsin demiyorum

      ? Ne yapsın

  • Ayla

   Hakli bir serzenişte bulundun. Daha öncede bende belirtmistim Yamac in sahneleri bir TIK fazla. Birde senaristin seyirciye nabza göre şerbet vermesi durumlari batiyor. Adam kararsiz bir Nehir ile yaziyor bir Efsun ile. Ehh bu durumlarda Yamac i daldan dala konan Kazanova ve babasinin oglu durumunu yaratiyor:)
   Birtek Salih konusunda katilmiyorum işlevi var,onun oldugu her sahneyi seviyorum. Anti Saadet ci oldugum icin onu aramamasina takilmiyorum. Benim tanidigim Salih Kocovali kadinlarinin göz altina alindigini bildigi halde köske bakici genc kizin yanina gitmez oglunu görmek icin..

   • Nur

    Hesaplamadım ama 140 dakikalık dizide 100+ dakika sırf Yamaç gibi. Nerdeyse bir bölümde normal bir dizinin 2 bölümü kadar sadece Yamaç var. Bu işlerin bir matematiği var, hele de asıl başrol lokasyon/mekan (Çukur) deniliyorsa, hikaye onun hikayesi denilmişse anormal bir şey çıkıyor ortaya. Ben Çukur izleyicisiyim. Çukur’un fanıydım Yamaç sadece öne çıkan bir karakterdi benim için, Çukur bu sezon yok. Alışamayan, garipseyen tek ben değilim. Gözlemlediğim kadarı ile birçok izleyici benim gibi. Şayet 1. ve 3. sezonu yer değiştirsek 10. bölüme kadar geleceğimi hiç sanmıyorum. Dünkü bölüm için Show TV’yi haberlerde açtım. Zap yapmadan
    300+ dakika TV önümde açıktı bölümden toplasam 20 dakika bir şey anca çıkar. Çağatay’ı çok seviyordum didaktik replikler.. hâlinden, tavırlarından dolayı durum komik değilken kendiliğinden komedi çıkıyordu, o yönü dün hiç yoktu sadece bir kez Fatih’e bağırmasına güldüm. Bağırmam diyen adamı Çukur zıvanadan çıkardı:) Ona güldüm. Mahsun’u falan yazmayayım. Azer ve Karaca’nın öpüşme sahnesi fragmanda daha uzundu bölümde kesmişler. Yamaç- Efsun sahnesiyle Azer- Karaca’yı kıyasla göz var izan var, benim gibi fotoğraf, video, görüntü tekniği, çekim açıları, mekan kullanımı vs vs bilmeyen birinin bile bariz gözüne batacak kadar fark vardı.