ÇUKUR – Ben Yamaç Koçovalı, Bir Mahallenin Lideriyim

Bir kez daha babasının sevilmeyen oğulları… Çağatay sevilmiyordu, baksanıza Arık Böke de sevilmiyormuş!  Çağatay ile Arık Böke’de birbirlerini sevmiyorlarmış. Pek tanıdık. Çağatay babası yalıya geldiğinde “Hoş geldiniz baba” diyerek tedirgin bir karşılama yapıyor, Arık telefon görüşmesinde bile olsa babasının karşısında ezilerek “bu sefer halledeceğim baba, güven bana” diyor. Yine  psikopat bir baba, yine yaralı çocuklar

 
   
 

 

Polisin Çağatay Erdenet’i, yani suç imparatorluğunun bir numaralı adamını, tutuklama ihtimali bırakın gerçek yaşamı Çukur aleminde bile sıfırın altı olduğu için Yamaç’ın planını gereğinden fazla hızlı ve boş olduğunu düşünüyorum. Şimdi de part 2 Arık Böke Erdenet! Erdenet’ler buyursun gelsin, babası, kardeşi, çoğalarak gelsinler; ona da lafım yok. Ama böyle tek günlük planla gitmesinler. Bu arada sosyal medyada üvey kardeş Erdenet’i Berk Hakman canlandırsın dileği okudum. Ay inşallah <3

 

Gazeteci Emir Çukur’a güzelleme yapmaz demiştim, yanılmışım. Yahu bu adamlar silah tüccarı, değerli taş kaçakçısı. Tehdit var, kaba güç var…Birbirlerine kenetleniyor olmaları onları İYİ insan yapmaz! Çok yanlış oldu bu sahne, çook…

 

 

Bir tanecik EfYam sahnesinin en güzel dakikaları Efsun’un kapıyı açması akabinde yaşandı bana göre. Aşağıda paylaştığım tweetteki gülüşlerine bakar mısınız? Tam buraya gözlerinden kalp çıkan bir emoji yerleştirdiğimi hayal ediniz.  Varsın Yamaç’ın içsesi “kızgınsın!” , “Unutma, buradaki amacın hesap sormak”diye tekrarlaya dursun; Efsun’un sırf yüzü değil gözlerinin içi bile güldüğü müddetçe zor, çok zor. İnsanın kendini bu içten gülüşe kaptırmaması mümkün mü?

 

 

Ama neden geldiğini hatırladı. Adam zaten tescilli deli, Efsun ile ilgili konuları kafasında kura kura daha da delirecek bu gidişle… Birçok kere farklı farklı nedenlerle delirdiğini gördük ama kıskançlıktan delirmesi de Sena’ya değil Efsun’a kısmetmiş.  Ama Efsun’da üstüne üstüne gidiyor, hiç altta kalmaya, sinirle söylenmiş lafları yutmaya niyeti yok. My Girl ^^  Yamaç’ın ‘anlatacaksın zaten’ çıkışına çok yerinde cevap verdi. Anlattı! Hem de kudurturcasına…

 

“Ama sen benim yanımda olmadığın her gece gidip başka bir kadının yanında uyuyorsun.”

 

Efsun Yamaç’ın Nehir ile uyuduğunu – dikkat! Sadece uyuduğunu, ima etmesinde Yamaç sadece gülümsedi. O noktada belki bir açıklama yapmalıydı, yapmadan çekip gitmesinin yanı sıra bir de kapı önünde duraklaması, Efsun’un gelip gelmeyeceğini beklemesi, ve gülerek girdiği evden kırgın ayrılması onun hatası idi.  Ardından izledik ki Yamaç eve gitmiyor ki, çatılarda sabahlamaktan zatürre olacak…

Demek ki neymiş? Yamaç Efsun’a olan hisleri dile geldiğinden itibaren asla ihanet etmemiş. Bu noktada ‘keşke’ler oluşuyor doğal olarak. Keşke Efsun’a Nehir’den bahsettiği gibi Nehir’e de Efsun’a karşı olan hislerinden bahsedebilse… Tamam, Nehir’i Koçovalılar’ın evine getirmesinin ardından altını çize çize onu sevmediğini söyledi ama kalben başka bir bağı olduğunu söylemedi. Nehir ‘belki bir gün’ diye düşünmekte haklı!

 

 

Bu arada Çağatay’ın gidişi ile Efsun Akın Böke’mi Emanet? Ah be Çağatay’cım, kurda kuzu emanet ettin, haberin yok ^^  Bu işler Erdenet kutusunu emanet etmeye benzemez.

 

 
   
 

 

 

Vartolu Yamaç sahneleri ilk bölümden bu yana hep özel oldu benim için. Ama ikilinin her sahnesi Vartolu’nun Yamaç’ın İdris’in ölümü yüzleşmesine yardımının ardından çok daha özel, çok daha güzel…  Hep en güzeli Koçovalı biraderler’in birlik olması diyoruz ya, en azından ben diyorum; Cumali ile Selim’in bu bağdan uzak, anlamadan dinlemeden, durum analizi yapmadan hareket ettiği bu günlerde Vartolu’nun varlığı Yamaç için basit bir destekten çok daha öte…

 

“Abilerle kavga ettik bu sabah çocuk gibi”

“Sonuç?”

“Günün sonunda abiye el kalkmıyor biliyorsun.”

“Oğlum bana kaç defa vurdun ya…”

 

Vartolu bir kez daha mentor’u oldu Yamaç Koçovalı’nın. İdris Baba’nın “Kavga etmeyin oğlum, maç edin” sözlerini hatırlattı.

 

 

Üç kardeşin maçı baba ve oğulları maçı kadar tat vermedi ama sonu güzel bağlandı. Aykut’un Çukur’un gözü kulağı olmasını sevdim. Ama Yamaç’ın konuşması ertesi belki de ilk defa ayağa kalkmasına ise bayıldım.

 

 

Vartolu konusunu tam kapatmak bir noktaya daha değineceğim. Sadiş! Yahu bu kadar algısı kapalı (çok daha farklı kelimelerle anlatabilirim ama yazımı kirletmeyeyim) bir karakter yazmak zor olmalı. Benim için izlemek zor açıkçası. Boğasım geliyor. “Benim kocam nerede Yamaç?” diye soruyor. Tamam bir kez daha ailesi için kendini tehlikeye attı ama Sadiş’in Çukur dünyasında, Koçovalı ailesinin içinde, onların kuralları ile yetişip hala Salih’i pamuklara sarıp köşe yastığı olarak evin bir köşesine koymayı istemesine ne demeli?

Bir de Medet serzenişi var tabii.. Ama o haklı:  Medet bir çok izleyicinin iç sesi idi son bölümde: “Abimi gene ateşe attınız di mi? Bir gün yüzü görmedi abim.”

Koskoca masa, tamam alkol yok ama biri de Salih’in şerefine ayran kaldırsa!

 

 

 
   
 

 

Karaca’ya üzüldüm. Yamaç’ın bu üstten tavırlarını hiç sevmiyorum. “Ailenin lideri ama” diyen varsa hiç duymayayım. Ailenin reisi İdris Baba da Salih’in gözünün içine baka baka Sadiş’i Cemil ile evlendirmeyecek miydi?  Babasının oğlu işte! Selim’e söylemek gereği bile duymadan kararını açıkladı ya, belki bi’ umut: oyundur? Varsın oyun olsun, koskoca masada tek bir ‘gık’ duyulmadı.  Azer Karaca sevdasını müstakbel dünüründen ilk ağızdan duyan Sultan’ın ağzını bıçak açmıyor, havası Cumali ile Selim’e yetiyor ancak.  Ah Damla’cığım ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı olsa idi keşke…  Yalnız aklıma gelen bir detay daha var, malum Kubilay Aka hiç bir şekilde hikayenin içinde yer bulamıyor; ona özel bir açılım yapma çabası olabilir mi bu? Eğer öyle ise, yok kalsın. Biz Celasun’suz Çukur’la daha mutluyduk ^^

AZER SAHALARA NE ZAMAN DÖNECEK? Fazla mı sessiz sedasız serzenişte bulunuyoruz? Bu sefer büyük harflerle yazdım ^^ Yamaç’ın bu kararı vesile olacak ise, yorumun nettir: ağzına sağlık Yamaç’ım.

 

 

Yahu milyon TL’leri kardeşi uğruna yakan, İdris’e kafa tutan adam, bir ponçik bir ponçik sormayın. Sahil kenarında bankta halka tatlısı (! İlahi, halka tatlısı mı? ^^)  yiyor sevdiceği ile.  Yazıya bir de AzKar fotoğrafı ekledim ama omuza başı yaslamak bu kadar mı eğreti olur, bakar mısınız?

 

Yazı bitmeden söylemezsem olmaz;  hani duvar yazıları spoiler diyoruz ya, “Çare Akın Koçovalı” yazarken neyin kafasındalardı acaba? Dostunu bıçaklayan, avukatın yolunu kesip taşla canını alan psikopat ve dengesiz Akın’ı daha çok sevmiştim.

 

 

 

Ve Arık Böke Çukur’da…  Bakalım bizi  Çukur – Erdenet kavgasında ne gibi güzellikler bekliyor…  Unutmayın;  düşmanlar Çukur’a düşer, Çukur her zaman kazanır!

 

 

Bu yazıda gönlümce EfYam yazamadım yine… O zaman  gözümüz gönlümüz tweetler ile şenlensin <3

 

 

Tweet’leriyle yazıma renk katan Meyra   İsalmazz  ve Melek ‘e    çok teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Çukur Evde 2. Bölüm bu akşam 21.10’da. Ben Sefirin Kızı’ndayım, yarın artık. Seyredenlerin yorumlarını beklerim 🙂

  • Ayla

   Bugün 20 dakikasina baktim cok sıkıcı buldum. Birkere ses düzeni cok kötüydü,oynadiklari oyun anlamsizdi. Ama hissettigim orada ki TÜM oyuncular birbirleriyle iyi anlasiyorlar. Aras ve Cihangir in arasinin birsekilde bozuk,cekememezlik bir durumlari olduguna inanmiyorum artik.
   Bu baktigim 20 dakika süresinde Medet i oynayan oyuncu hep sessizdi ve vücüt dili neden ben burdayim der gibiydi:))

   • Gözde E.

    Akşam üstü seyrettim. Geçen haftaki kamu spotlarından daha keyifli geldi bana 🙂 Sonradan oynadıkları sessiz sinema yerine gelen soruları yanıtlasalar iyi olurdu. Senin de dediğin gibi kesinlikle tüm oyuncular ve ekip çok iyi anlaşıyor.

    • Ayla

     Aynen Gözde gelen sorulari cevaplasalar cok daha iyi olurdu. Yok ben tutmadim bu formati:)

     • 2.bölüm çok kötüydü. Necip olmasa eğlenemeyecektik bile.

     • Gözde E.

      Sen sevmedin demek. İnşallah 3.’den hepimiz tam anlamıyla memnun oluruz.

 • Gözde E.

  Herkese merhabalar. Öncelikle ellerine sağlık Aslıcığım. <3 Çukur'suz geçecek 2. pazartesimiz… Keşke yine #EvdeKal temalı video yayınlansa da avunsak. Tabii sağlık her şeyden önemli, iyi ki ara verdiler, ama umarım ekipte aldığı ücret yüksek olmayanlar mağdur olmaz. Ay Yapım bu işi en ciddiye alan şirket oldu, bu açıdan da tebrik etmek gerekiyor.

  Bölümde yer yer beğendiklerim, yer yer beğenmediklerim oldu ama bölüme puan versem 10 üzerinden 7 olurdu.

  Çağatay Erdenet'in diziden ayrılışını beğenmedim. Gelişi muazzamdı ama gidişi de o derece vasattı. Her ne kadar Vartolu ile karşılıklı sahnesini sevsem de oldu bittiye getirildiği besbelli. Halbuki sezon sonuna kadar Yamaç'ın baş edemeyeceği müthiş bir düşman bekliyordum. Sanırım açık kapı bırakıldı, Çağatay geri dönecek. Açıkçası Nejat İşler'i daha fazla seyretmek için dönsün isterim ama karakteri böyle harcayacaklarsa yine dönmesin.

  Arık Böke'nin diziye dahil oluşunu beğendim. Barış Arduç Çukur'a yakışmış. Bir kez daha babasının sevilmeyen oğulları benzetmen çok yerinde olmuş. Tıpkı Baykal'ın oğulları gibi… Tıpkı Koçovalılar'ın bazıları gibi. Koçovalıların düşmanları da kendilerine benziyor. İnsan zıttına değil aslında benzerine düşman oluyor diyebilir miyiz o halde? Arık Böke'nin dövme detaylarını, at sahnesinde gösterilen karakter detaylarını, mahalleye elinde beyaz nohut yiyerek girmesi, çevresel faktörlerden etkilenmemesini beğendim. Üzerine düşünülmüş bir karakter gibi duruyor. Tabii Çağatay gibi harcanma potansiyeli yüksek.
  Diğer kardeş Erdenet için Berk Hakman süper olur. Baba için adayım zaten belli: Musa Uzunlar. Bakalım diziye ne zaman dahil olacaklar? Babanın olacağı bariz, ama kardeş gelir mi emin değilim şu an.
  Ben Çukur'u aklayanın Emir olacağından emindim. Yani sonradan tanıdıkça haklarında olumlu haber yapacağından. Ama hakikaten ya uyuşturucu satmıyorlar diye çok mu masum bizim Koçova Mahallesi. Haaa, mahallenin çoğu normal işlerden para kazanıyor (Yanlış bilmiyorum değil mi?) ama yine de bence de saçma bu durum. Ama halı sahadaki sahneyi çok beğendim. Bildiğimiz Çukur ruhunu taşıyordu. Aykut'un ayağa kalkması ve sahnenin geneli çok duygulandırdı beni.

  EfYam sahneleri hala gözlerimi kanatıyor, üzgünüm. Arık Böke bence de Efsun'a gönlünü kaptıracak. Çağatay'ın kaptırması olayını sevmemiştim, aralarında baba seviyesinde yaş farkı var gibi duruyor, hoş olmuyordu çünkü.
  VarYam sahneleri kalp kalp <3 Benim için dizinin en güzel ship'i onlar. Tabii tüm Koçovalı Kardeşler sahnelerinin yeri bambaşka. Aşk meşki geçelim, en güzeli kardeşlik değil mi ya? Dizinin başından beri bütün aşkları düşününce hiçbiri kardeş ship'leri kadar güzel olamadı.

  Karaca Celasun evlendirme saçmalığı yüzünden Yamaç'a çok kızgınım şu an. Önce kendine baksın. Azer düşmansa Efsun ne? Ama senin de dediğin gibi bu olay Azer'i sahalara döndürecekse ben de ağzına sağlık Yamaç diyebilirim. Bence hem Celasun'suz hem Meke'siz Çukur çok güzel :)))

  AzKar şu an tek sevdiğim kadın erkek ship'i dizide. O başı omzuna dayama sahnesini de eğreti bulmadım senin gibi. Galiba bu çifte kredim yüksek. Halka tatlısı çok yediğim bir tatlı değildir, dizide ilk gördüğümün ertesi pazarda alıp yemiştim, bayağı güzelmiş böyle tulumba gibi 🙂
  Ben de senin gibi o eski Akın'ı özledim, ailesine düşman olmasından memnun değildim esasında ama belki de Burak Dakak karakterin o halini çok iyi canlandırdığı için özlemiş olabilirim.
  En alttaki tweetleri görmeden geçiyorum :)))

  • Ayla

   Selam Gözde
   Bu hafta baktigim dizilerden galiba sadece Sefirin kizi var diger dizilerin cekimleri durdurulmus gibi. Yaz aylari dizilere 3 ay ara veriliyor o koymuyordu bana. Nasil olsa yaz havalar güzel,gezmek,disarlarda kalmak vs vakit geciyordu. Ama simdi Corona yüzünden engele takildi diziler. Ilk baslarda aman olmazsa olmasin diyordum ama aksamlari dizilerimi ariyorum. Tabii en dogrusu setler durdurulsun saglik acisindan,belki aylarca ara verilecek…
   Biz üc kardes Türkiye ye gelicektik ya ayni anda oda iptal,neyse saglik olsunda baska bir zaman geliriz.
   Dünya basinindan da belki biliyorsunuzdur Isvec kati engeller yapmadi,mesela okullar tatil degil,sokaga cikma yasagi yok. Okullarin kapanmamasini dogru buluyorum cünkü cocuklar en büyük tasiyici degil ve okullar kapansa yaşli anneanneler,babaanneler de kalicaklar ve risk artiyor. Isvec te en büyük tavsiye 70 yaş üstü disari cikmamalari .

   Gelelim diziye valla senarist karekterleri bir güzel harcamakla meshur oldugu icin Böke nin harcanma riski var. Bu arada oyuncu tam sevinmistir is buldum hop dizi paydos:)
   Buke nasil? Bu sezon pek yorumlara katilmadi ama umarim iyidir.
   En güzel ship VarYam oldu ondan daha güzeli gelmedi.
   Yazdiklarinda en cok hoslandigim ve sonuna kadar katildigim cümle Celasun suz ve Meke siz Cukur un daha güzel olacagi:)
   Tulumbayi sevdigimden halka tatlisinida severdim,zannedersem Akcay da yemistim:)
   Asli nin yazilarinda işime gelmiyenleri bende es geciyorum:))))

   • Gözde E.

    Valla geçtiğimiz hafta Çukur harici dizilerim vardı, bu hafta kesin yavaş yavaş aramaya başlayacağım dizileri. Hekimoğlu nedense fragmanı verilen bölümü erteledi, Öğretmen yarın yok, Babil cuma yok amaaa BZÇ perşembe var çok mutluyum bu yüzden :)) Bu aralar bölümler iyi gidince olması ekstra mutluluk verici. Jet Sosyete de birkaç bölüm devam edecekmiş.

    Sizin üç kardeş gelme olayı yaz sonuna falan ertelenemez mi yani? Yoksa bu yıl hiç mi gelmeyiz diyorsunuz? İsveç’te tam neler oluyor bilemiyorum desem, vaka var mı onu bile bilmiyorum ben. Ben çalışmadığımdan ve kronik rahatsızlığım var diye hiç çıkmıyorum 14 gündür, eşim çalıştığı için o mecburen çıkıyor. Okul konusu sıkıntılı gerçekten de…

    Büke okullar kapalı olduğu için hemen ailesinin yanına gitti. İyiler ailecek. Orda yorum yapması zor oluyor, anne baba telefonu eline fazla alma diyor tabii 🙂 Hekimoğlu yazılarını o yüzden yazamadı, ama son bölümü bir şekilde yazmak istiyor 🙂

    Valla ya Barış Arduç geldi, set durdu. Şanssızmış… Kuzgun yayından kalktı, girdiği dizi süresiz ara verdi…

    Halka tatlısı çok da ekonomikmiş, tanesine 1.5 tl verdim ben. Korona bitse de alıp yesem :))

    • Ayla

     Yok dünya Isvec cok büyük önlemler almiyor diye konusuluyor:)
     Moral bozmak istemem ama Türkiye de Corona yaz sonu düzelecegini pek sanmiyorum…
     En azindan bir seneyi bulacak. Büyük kizim bugün Bali ye ucuyordu neyse ki iptal edildi ve parasini geri alabildi vd ben rahat bir nefes aldim.

     • Gözde E.

      Valla ben de sanmıyorum… Benim de 20 Haziran’da kuzenimin düğünü var. 13 Haziran’da da kına / düğün kızın memleketinde. Olur mu ertelenir mi kestiremiyorum…
      Büyük kızın hangi ülkede şu an?

     • Ayla

      Kizim Isvec te ayni sehirde yasiyoruz ama 31 martta tatil amacli Endonezya Bali ye ucacakti ama iptal etti cok sükür:)
      Valla dügün,sünnet bunlari bir sene sonraya ertelemek en dogrusu yada insanlarin hep bir B plani olmali…

     • Gözde E.

      Bence de ertelemeleri daha doğru olur. Bakalım zaman bize ne gösterecek?

 • Rizet16

  3. kez merhabalar, PART – 3

  Uzata uzata adeta yazı dizisi haline gelen değerlendirmemi bununla sonlandırıyorum, diğer bölümlere göre kısa olmasını umuyorum.

  3. SEZON – KARAKTER EVRİLTİLMESİ

  -AKIN KOÇOVALI
  Bu karakterin nasıl dönüştürüldüğünü öyle uzun uzadıya, bölüm bölüm irdeleyerek yazmayacağım çünkü gerçekten çok net bir yumuşatma oldu. Hani geçen sezon o kadar merakla beklediğimiz, psikopatlığı alttan alttan mesajlarla verilen hatta bir ara çare olabileceği şeklinde bile lanse edilen karakter maalesef önce Yamaç amcası tarafından mahalleden kovulup, bir dönem Koçovalı soyadından bile dışarı itilip sonrasında (Eski sevgili) Songül detayı ile birlikte sözde kendine getirilip tırnak içinde ponçikleştirilerek, neredeyse bir kedi yavrusu kıvamına gelince de kapıdan içeri alınarak, aileye tekrar kabul edilmesi sonucu süreç tamamlandı bence. Tamam Akın bazı konularda sınırını aştı, hainlikte ileri gittiği zamanlar da oldu fakat bu karakterin kendi yapısında sertliğinde, sivriliğinde var olan şeylerin sonucunda gelişiyordu, cezalandırılırdı vs. fakat böyle özelliklerinin törpülenmesi maalesef ki oyuncuya, karaktere ve hikayesine yazık etti.

  -AZER KURTULUŞ
  2. sezonun 31. bölümünde Çukur’da para yakma raconuyla giriş yapan Adana ‘lı İstanbul uyuşturucu baronu çok güçlü ve sertti, oyuncunun yeteneği ve ışığı sayesinde hem diziye yeni bir heyecan kattı hem de belki de Vartolu sonrası en çok sempati duyulan ve sevilen düşman karakteri olmayı başardı bence.
  O sezon gayet güzel işlendi, 3. sezona da bomba gibi girmişti aslında, 3. sezon 2.(69.) bölümde Rus mafya liderini uzaktan balta fırlatarak öldürmesi, karakterin kendine has tarzını, gücünü ve sertliğini koruduğunun göstergesiydi.
  Fakat işte ne oluyor, nasıl oluyorsa bir karakter biraz ön plana çıkmaya başlayınca sanki onun dizideki geleceği ile ilgili gizli bir el devreye giriyor ve bir takım değişiklikler müdahaleler gelmeye başlıyor. Dizi ile ilgili bu tarz kararları kim ya da kimler veriyorsa bence dizi izlenilirliği açısından çok ta iyi yapmıyorlar. Şöyle ki Azer’in geri plana alınma sürecine bir göz atalım;
  3. sezon 7. (74.) bölüm – Yamaç, Azer’in annesini kurtararak, Koçova malikanesinde koruma altına alır. Burada ilk verilen ilk alt mesaj Azer artık Yamaç’a bir can borçludur.
  3. sezon 9. (76.) bölüm – Azer, Yamaç’ın korumasında olduğunu öğrendiği annesini almak için Koçova malikanesine gelir, misafir edilir, İdris Koçovalı ve Çukur ‘u neden kurduğuna dair güzellemeler dinler. Sonrasında evden ayrılma sahnesinde, Yamaç, Azer’e (arabasına binmeden önce) bir tespih hediye eder ve seni öldüreceğim raconu keser.
  Aynı bölümün sonunda Yamaç ve Azer (Şenol’un olduğunu düşündüğümüz) depo tarzı bir yerde teke tek kavga ederler, kavga sahneleri sonunda Yamaç, kızgın şiş ile ”GÜLE GÜLE AZER” diyerek Azer’i şişle öldürmek üzereyken (burada 77. bölüme geçiş) araya Efsun girerek Yamaç’ı bayıltır, Azer’i kurtarır.
  Normal olası bir durum olarak izlediğimiz bu sahne aslında (Yapım ya da senarist ekibi tarafından) bizlere şu alt mesajı veriyor; hepinizin bildiği Adana ‘lı güçlü İstanbul uyuşturucu baronu olan (gerçek) Azer Kurtuluş bu bölümde (kahramanımız) Yamaç Koçovalı tarafından öldürüldü.
  3. sezon 10. (77.) bölüm – Efsun tarafından kurtarılıp, kardeşlerine teslim edilen Azer hastanede yatmaktadır, Yamaç onun yattığı odaya, gizlice doğum günü pastalı bir ziyaret gerçekleştirir ve şu sözleri sarf eder;
  ”Bugün senin hayatının ilk günü, ilk yaşın, öyle bakma bu bir hayat fırsatı, ne bileyim yeniden doğ, s*ktir git İstanbul’dan, Adana’na dön, kendi çöplüğüne.” Böyle dizi içindeki repliklerle alttan alttan oyunculara mesaj verilme teorisini ilk kez burada yorum yazan bir diğer arkadaşımız olan Nur ‘dan okumuştum, mantıklı geldi burada da aslında Cihangir Ceyhan ‘ın dizide çok istenmediği gibi bir mesaj yatıyor maalesef ama işleyiş açısından bakarsak verilen net mesaj şu ”Bir önceki bölümde zaten gerçek Azer Kurtuluş karakteri öldü, bundan sonra yeniden doğuş yani dizideki geleceğine bu değişimi yaşayarak devam edeceksin.”
  3. sezon 10. (77.) bölüm sonrası Efsun’un da lider düşman kontenjanını dolduramaması sebebiyle, yeni büyük düşman a zemin hazırlanana kadar geçiş dönemini yine Azer Kurtuluş – Koçovalılar çatışmaları ile doldursalar da, Azer Kurtuluş maalesef o ilk girişindeki güçlü, sert, kendi tarzında raconu olan haline yaklaşamadı bile.
  Sonrasında zaten 3. sezon 14.(81.) bölümden itibaren Karaca sözde savaşı bitirmek için Azer’in evindedir. (Artık bu gerçekten dizi içinde Koçovalılarla – Azer Kurtuluş savaşı mıdır? yoksa gerçek hayatta Aras Bulut – Cihangir Ceyhan savaşı mıdır? ya da Yapım içindeki Cihangir isteyenler ile istemeyenlerin savaşı mıdır? bilinmez) O günden sonra Azer – Karaca aşkı başlar bunun sonucunda karakter zaten başkalaşmıştır bile bırakın racon kesmeyi, kendi işini gücünü bile neredeyse takip etmez. Ha burada yanlış anlaşılmasın Azer – Karaca aşkı niye oldu vs. demiyorum aksine bunlar duygu işi, hikayeye genel olarak pozitif katkılar sunan gelişmeler ama öylesine güçlü ve potansiyeli olan bir oyuncu ve karakterin de tüm özelliklerini alıp, bir aşk böceği haline getirilip ortalıktan çekilmesi de hiç olmadı.
  3. sezon 15. (82.) bölüm – Çağatay Erdenet giriş yaparak, Çukur’un lider düşman kontenjanını da (bir sürelik) doldurdu.

  Yazı içerisinde de belirttiğim gibi dizi akışı içerisinde, bazı oyunculara replikler arkasından (Yapım ve Senaryo ekibi tarafından) mesajlar verildiğini ilk kez forumda Nur’dan okumuştum, hatta şimdi belirteceğim sahne ile ilgili kendisinin daha önce bölüm altı yorumlarında yazdığı kısımdan alıntı yapayım;
  Çukur 3. sezon 16. (83.) bölüm ile ilgili Aslı’nın yazdığı ”Acısına Son Vermemi İstiyor” başlıklı yazı altı NUR yorumlarından
  Söz konusu bölüm içerisindeki Azer – Çağatay görüşmesi üzerine;
  ”Bu görüşmenin Ekrem Çatay ve Cihangir Ceyhan arasında olduğunu kurgulayınca çok gülüyorum.
  Azer’i arkası dönük karşılıyor ‘arkamda olanlardan haberim var’ der gibi. Azer’in kıyafetine laf atıyor Cio eşofmanla falan mı gitti oraya? Özel dikim/ hazır giyim? Azer, Yamaç’tan bahsedecek ama Çatay sözünü kesiyor. ‘İkinizde benim için aynısınız’= Başrol- Yanrol ayrımı yapmam. İkinizde sorun çıkarıyorsunuz= Aras&Cio. Sorunlarımla yüzleşmeyi sevmem ( en güldüğüm cümle bu) Çatay bu arada Yamaç ile görüşmesinde olduğu gibi elinde puro kesiciyle oynuyor. İkisine de savaş ilanı:)”

  Ben de bu konuşmada Çağatay’ı Yapımcı Kerem Çatay olarak düşünmüştüm, Azer ‘e – Cihangir Ceyhan’a yaptığı o konuşma kısmını hatırlatayım;
  ” Benim gözümde Yamaç(Aras)’la aranızda bir fark yok, aslında bariz farklar var da .. Yani ben sizi Yamaç’la aynı görüyorum.
  …………….
  Azer bey, bu Yamaç’la aranızdaki manasız savaş beni zarara uğrattı, yani siz benim için bir çözüm değilsiniz, sorunun ta kendisisiniz ve ben sorunlarımla yüzleşmekten nefret ederim.”

  Nasıl bu açıdan bakında konu biraz daha değişik değil mi?
  Neyse yazım dilim döndüğünce kendi gözlem ve teorilerimi yazdım, umarım hoşunuza gitmiştir, mantığınıza yatmayan ya da yok bence burası şöyle dediğiniz yerler var ise yorumlarınızla katkı yaparsanız sevinirim. Son olarak yazı içerisinde kendisinden alıntı yaptığım ve her zaman yorumlarını,çıkarımlarını ve teorilerini beğenerek okuduğum, dikkatimizi dizinin bu kısmına çekmemizi sağlayan NUR ‘a da teşekkür ederim.

  Herkese sağlıklı günler.

  • Ayla

   Tekrardan Merhaba Rizet

   Kalemine saglik uzun uzun yazmissin herseyi. Merak ettim sende Nur gibi sadece bu diziye mi bakiyorsun? Ben haftada 7-8 dizi bakiyorsam asla siz ikiniz gibi gecmis bölümleri hangi bölüm ve replikleri ortaya cikaramam:)))

   Evet Nur un degindigi o Kerem Catay dokundurma sahnesini okumustum. Ama ”normal ” bir izliyeci kitlesinin böyle ince ince dokunuslar oldugunu hissederek izledigine inanmiyorum ben. Nur gibi sen gibi böyle ince ayrintilari düsünen,ucuk kacik teoriler yürüten sizler gibi izliyecilerin azinlikta oldugunu düsünüyorum,buda benim düsüncem.

   Mantigima yatmayan bir düsüncede Efsun simdi Yamac a sevdali ya bence icinden biliyor Yamac in babasinin katili olmadigi ehh peki neden bunca zaman ’babanin’ gercek katilini aramaya cikmadin? Birde hep diyoruz ya Efsun güclü bir düsman olarak yazilmadi bunu bende defalarca dedim. Ama belkide senarist onu güclü bir düsman olarak yazmak istemedi,Yamac a Sena dan sonra gelen kadin,sevgili olarak yazdi. Yamac Efsun ilk karsilasmasinda Yamac yari baygin Efsun un eli ona degdiginde off elektrik dedigimiz olay yasandi:))) Yani bence Efsun azili düsman degil Yamac a aşk icin yazilmis karekterdi.

   Ha bu arada ben Efsun ve Yamac i birbirlerine yakistirmayan izliyecilerdenim,Efsun u hep Yamac tan daha büyük ablasi gibi duruyor diye düsünüyordum gidip oyuncularin yaslarina baktim ve Damla Sönmez gercekten de büyükmüs:))

   Bu sezon hayel kirikliklarimdan biri ben Nehir i ilk bölümlerde hayeli bir karekter olarak görmüstüm ve bayagi heyecanlanmistim ama anladim ki Horzum un vizyonu böyle birsey yazacak kadar genis degilmis:((

   Bir baska hayel kirikligimda keske böyle yazmasaydi bu duruma gelmeseydi dedigim karelerde Yamac hamile ’kiz arkadasini’ annesinin evine birakip gecesinde diger esas yüregini pir pir eden ’kiz arkadasinin’ kollarina kosmasiydi…

   • Rizet16

    Merhaba Ayla,
    Yorumun ve hatta diğer yorumların için ben de sana teşekkür ederim.
    Evet, sadece Çukur ‘u takip ediyorum. Onu da yayın anında TV den değil de, yayınlandığı günün gecesinde ya da ertesi gece sakin kafa, odaklanarak dijital platformdan (PUHU) bir çırpıda izliyorum, muhtemelen ondandır birçok şey aklımda daha net kalıyor. Gerçi dizimiz eskiden olduğu kadar üzerine odaklanmayı gerektiriyor mu? orası da ayrı bir konu ama işte ilk sezonun bizde bıraktığı tat ve hafızalarımıza kazınan bir çok sahne hatırına takibi bırak(a)mıyorum. Yani kendimce konunun sonu ne olursa olsun nereye bağlanacak merakı var, o sebeple yayınlandığı sürece devam ederim.

    Nehir’in hayali bir karakter olması, Yamaç’ın onu şizofrenik bir şekilde yaşaması ve Sena ‘yı o hayalinde yaşatması, çok daha anlamlı, geçmişe de ihanet etmeyen ve farklı bir hikaye olurdu, hem de Yamaç karakteri böyle çoklu kişilik bozukluğu davranışları sergilemezdi. O sebeple dediğine katılıyorum.

  • Yayında efeniiim…

   • Rizet16

    Ellerine sağlık Aslı, fotoğraflarla da birleşince daha derli toplu ve anlamlı olmuş, teşekkür ederim. Umarım güzel tepkiler alır hatta farklı düşünceler ve anti-tezler de okuruz inşallah bol bol,
    sohbetimizin genişlemesi ve yeni yeni teorilere yelken açmak dileğiyle bakalım.

    • Twitterda ateş hattındaydım dün gece. 🙂 düzenli takipçiler ama bu yazında böyle demiştin bu yazında böyle diye kanıtlar ile geldiler.

     Girişte senin yazdığının altını çizdim.

     Ayla’nın dediği gibi yazarın yorumlara yanıt vermesi çok güzel bu nedenle yazının altındaki disqus (yorum) bölümünde abone olursan yazına gelen yanıtlar emailine gelir.

  • Nur

   Merhaba Rizet. Ellerine sağlık.

   Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Beni çok mutlu ettin. Sağolasın.

   Karakterlerin evrilmesi diye bahsediyoruz ama karakterler zaten mormal işleyişte olumlu- olumsuz evrilir, dönüşür, sorun bu değil. Çukur’da sorun karakterlerin alçaltılması, küçük düşürülmeleri, “Degrading!”

   Çukur, karakterlerinin gücü ile varoldu. Güçten kastım davaları her ne ise kararlılıkları, mücadele azmi, bedel ödeme/ ödetmenin ölüm dahil aile, servet her türlü kaybı kapsayabilmesi…

   1.sezon:
   Baykal; Davası her ne ise hem servetini hem oğullarını davasına adamıştı.
   Vartolu; hayatını, Selim; kısmen ailesini ve mahalleyi kaybetmeyi göze almıştı.

   2.sezon
   Çeto ve Mahsun; bir hayâle hayatlarını adamıştı.
   Yücel babasının intikamına hayatını adamıştı.

   2.sezon Karakuzular’ın tasfiyesi esnasında ve sonrasında Timsah, Akın, Azer ve Topuklu çıktı. Timsah hariç karakterler çok güçlü takdim edildiler.

   Akın’ın mahallenin babası olmak uğruna yaptıkları inanılmazdı.

   İstanbul’un en büyük uyuşturucu tedarikçisi Azer; kardeşi Savaş’ın öldürülmesinin bedelini ‘öğreneceksiniz!’ demişti.

   Topuklu (Efsun) davası için külçe külçe altınlar, büyük bir servet harcıyordu.

   Yücel, Timsah, Akın, Azer ve Topuklu (Efsun) 3.sezona devredildi.

   3.sezon taraf (Koçovalılar+Çukur) ve karşı taraf (Akın(!)+ Azer+ Efsun+ Yücel+ Timsah) denklemi başlangıçta gayet başarılı kurulmuştu.
   Ama olmadı.

   Efsun; Yamaç’a aşık oldu.
   Azer; Savaş’ı Vartolu’nun öldürdüğünü sanıyordu. Vartolu ile tek sahnesi bile olmadı. Yamaç, Vartolu’nun yerini aldı.
   Akın; Babasının kim olduğu konusundaki şüphesi dahi işlenmedi. Çukur’un Babası olma davası bir anda kayboldu. Sultan, emanet kutusunu aylarca ortadan kaybolmuş (tımarhanede yattığını bilmiyor) ve döndüğünde akli dengesi bozuk hareketler sergileyen Yamaç’a geri verdi.
   Yücel ve Timsah zaten işlevi bitmiş karakterlerdi.

   Koçovalı Kardeşleri, aileyi vs tek tek yazmayacağım.
   Silik ve işlevsizler.
   Hayatsızlar.
   Karaktersizler.

   Vartolu, Sultan’ın elini öpecek kadar, Selim kızının dul enişteye verilmesini sineye çekecek kadar onursuz.
   İntikam tutkunu Cumali’nin babasının intikamını aklına getirmemesi karaktersizliğin zirvesi.

 • Rizet16

  Tekrar merhabalar, PART – 2

  Bu sezon ile ilgili değerlendirmelerime devam ediyorum (bu yazacaklarımın hepsi kendi görüşüm, başka kesin bir kaynağa vb. dayanmamaktadır. Benim teorilerim de denilebilir)

  Bazı durumları ve sahneleri hatırlatmak adına uzun ve devrik cümleler kurabilirim, şimdiden kusura bakmayın yazım yanlışı olursa da aynı şekilde :))

  3. SEZON – HAVADA KALANLAR

  – Çare Akın Koçovalı, (Bir ara mahalle ona kaldı gerçekten acaba mı dedik ama olmadı zaten o durumda bir bölüm sürdü sürmedi geçiştirildi gitti.)

  -Ebu Kayser, (Bu karakter ile ilgili büyük beklenti içerisindeydim ve olaylar hızlı ilerler diye düşünüyordum fakat şimdiye kadar hiçbir gelişme olmadı, herhalde bu düşmanı cepte tutuyorlar sezon finali ya da önümüzdeki sezon kullanacaklar bilemiyorum.)

  -İdris & Meliha sırrı, (Tam olarak havada kaldı diyemeyiz aslında muhtemelen ortaya çıkması yaklaştı ama çok uzatıldığı kanaatindeyim, böyle olunca işin biraz gazı kaçıyor gibi sanki dizi olarak konumuz çok ama işlenmiyor ne yazık ki)

  -Akın – Songül hikayesi, (Konuya girizgah mı yapıldı, yoksa o kadarla kesilip atıldı mı? anlayamadım yani zaten bu kadar olacaksa 1 sahne için kalkıp Gebze’ye gidilmesinin ne anlamı vardı ki)

  -NEHİR
  3. sezon 2. (69.) bölüm – Yamaç gördüğü rüya üzerine tımarhaneye Nehir’i ziyarete gider, onu tiyatro salonunda şarkı söylerken (playback yaparken) bulur ve konuşmada şunlar geçer;
  Nehir: Sakın bana yaklaşma! Çirkin yüzümü görmek istemezsin, gerçekten …
  Yamaç: Sen benim hakkımda bu kadar şeyi nereden biliyorsun?
  Nehir: Burada hasta kayıtlarına ulaşmak sandığın kadar zor değil, burası benim evim …………….. BENİM ELİM KOLUM HER YERE UZANIR.
  (Bu söylem ve karakterin kendine güveni, özgür-özgün tarzı ne yazık ki daha sonra havada kaldı.)

  -EFSUN
  3. sezon 3. (70.) bölüm – Efsun, hastanede olduğunu öğrendiği Yücel’i ziyarete gider ve o baygın halde yatarken geçmişi ile ilgili bir konuşma yapar, konuşmanın sonunda odayı terk etmeden önce; ” ama ben bir söz verdim, sen beni tanıyorsun Yücel. BEN BİR SÖZ VERDİYSEM ONU TUTARIM” diyor. – Aslında karakter Salt, Vamp bir kadın düşman olarak yazıldı ama bir türlü olmayınca başka bir yola sokuldu, böylece bu söylenen söz de havada kalmış oldu.
  Dip not: 3. sezon 2. (69.) bölüm – Yamaç & Efsun ilk karşılaşması (Makbule’nin Yamaç’ı omzundan vurması sonrası) ilk görüş, ilk temas, Yamaç’ın yarasının dikilmesi, Masal (Nehir ve bebekli rüya).
  3. sezon 5. bölüm (72.) bölüm – Efsun, Azer’e Yamaç’ı bitirmeleri için kendi (Efsun’un) yöntem ve kurallarını kullanmaları gerektiğini anlatıyor. – Bu durumda benim çıkarımım bu bölümlerde ikili arasında AŞK yok, herkes kendi yolu ve intikamı peşinde, nedense sonradan değiştiriliyor.

  -İDRİS KOÇOVALI İNTİKAM MEVZUSU VE YÜZLEŞMELER
  3. sezon 19. (86.) bölüm – Vartolu, babasını öldürdüğünü öğrendiği Yamaç’ı, öldü süsü vererek kendine getirmek amacıyla (sözde) Erbaa götürüyor ve orada yaşananlar, telkinler sonrası Yamaç’ın daha iyi hissetmesini sağlıyor,
  3. sezon 20. (87.) bölüm – Bu ikili İstanbul’a dönerler, Yamaç soluğu Efsun’un (bir önceki bölümde değinilen Baykal’ın kızı :)) )
  yanında alır. Çağatay’ın ani gelişi ile acilen evden çıkmak zorunda kalan Yamaç, vurulmak üzereyken Selim ve Cumali tarafından kurtarılır.
  3. sezon 21. (88.) bölüm – Çağatay’ın helikopter takibi vs. sonrası Koçovalı biraderler bir tekne bulup, denize açılırlar. Bu bölümde teknede Cumali Yamaç’ı öldüğü için dövüyor, mizanseni güzel en azından :)) Sonrasında Selim ile Yamaç arasında duygusal bir konuşma geçiyor, fakat yine Yamaç’ı öldü sandıkları ile ilgili hatta tekrardan Selim geçmişe dönüyor (ben haindim, biz dağılmıştık sen topladın iyileştirdin falan filan).
  Fakat bu olaylar ve sonrasında da bu iki abiden biri (özellikle Cumali- her fırsatta benim adım Cumali Koçovalı, ben intikamımı alırım diyen adam), bizim babamızın kanı, katili ne oldu intikamını alacaktık diye sorup sorgulamayıp, Babalarının katilini hiç öğrenmeye çalışmadılar ne Yamaç’tan ne Vartolu’dan. Hiç bir şeyi unutmayan Koçovalılar bunu unuttular mı ki? Hal böyle olunca tabi gerçeklerin ortaya çıkması durumunda idris Koçovalı ölümü konusu üzerine olası yaşanması beklenen YAMAÇ – SELİM ve YAMAÇ – CUMALİ tramvatik yüzleşmeleri gerçekleşmedi.
  Sadece Sultan, kapı girişinde Vartolu’ya sordu ne oldu o iş? yaptın mı? diye YAPTIM dedi ve geçti bitti gitti.

  3. SEZON – SEZON HİKAYESİNDEKİ İLK DEĞİŞİKLİK YA DA MÜDAHALE SİNYALİ

  -3. sezon 3. (70.) bölüm – Efsun’la hotel de karşılıklı silah çekilme ve konuşma sahnesi sonrasında, Yamaç’ın peşine takılan Timsah ve Akın, onun kaza yapıp araçla ormana girmesini ve ardından ölmesini sağlayacaklardır. Fakat beyaz Mercedes ‘li gizemli bir kişi Yamaç’ı araçtan kurtarır (Bu bölümde kurtaran kişiye dair sadece direksiyondaki elleri gösterilir, bir çok izleyici bu ellerin bir bayana ait olabileceği düşüncesini bile taşımaktadır, el çıplaktır herhangi bir parmaksız ya da parmaklı eldiven detayı yoktur.)
  3. sezon 11. (78.) bölüm – Yamaç’ı tekrar pusuya düşüren Timsah, bu kez araçla yolunu keserek onu yaylım ateşine mağruz bırakarak yok etmeye çalışır. Beyaz Mercedes kullanan gizemli kişi (bu kez kar maskeli ve parmaksız eldivenli) tekrar ortaya çıkarak adamımızı kurtarır.
  3. sezon 14. (81.) bölüm – Yamaç tek başına lunapark’ta iken saldırıya uğrar, Beyaz Mercedes’li koruyucu melek yine takiptedir, adamları öldürür fakat kendisi de yaralanır, yerde baygın halde yatarken Yamaç’ın yüzündeki maskeyi çıkartması ile bu kişinin aslında (reankarnasyona uğramış) Mahsun olduğunu görür ve şoka girer.
  3. sezon 15. (82.) bölüm – Geçen sezon ölen Mahsun’a bir canlandırma hikayesi yazılarak, en başından beri olan kurtarma sahnelerindeki gizemli kişinin o olduğu sahne tekrarlarına Mahsun eklenerek gösterilir.
  Burada benim kanımca 3. bölümdeki ilk kurtarma sahnesinde hikaye başka şekildeydi fakat dizinin bu sezon sert bir hikaye değişimine gittiği 3. sezon 10. (77.) bölümden sonra muhtemelen bu kurtarıcı kişi hikayesinde de değişikli oldu, Mahsun hayata döndürüldü, Yamaç’ın koruyucusu oluverdi. Bize de zamanında KARAkuzuların lideri olan kişinin BEMBEYAZ Mercedes kullandığı ironisine mağruz kaldığımız sahneler kaldı. Bence tüm bu durumlar Berkay Ateş’in diziye tekrar dönüşü falan mecburi ya da müdahaleli hikaye değişikliği sonucu gerçekleşti. ASIL KURTARICI GİZEMLİ KİŞİ KİM ÇIKACAKTI ACABA?

  3. SEZON – SEZON HİKAYESİNDEKİ 2. DEĞİŞİKLİK YA DA MÜDAHALE SİNYALİ

  -3. sezon 9. (76.) bölüm – Yamaç & Azer (Şenol’un mekanında) teke tek dövüş ve güle güle Azer kızgın şiş ile şişleme sahnesinde araya Efsun sokularak taraflar ayrıldı.
  3. sezon 10. (77.) bölüm – (Benim düşünce ve izlenimime göre dananın kuyruğunun koptuğu, karakterlerin hikayeleri ve geleceklerine etki edecek senaryo değişikliğinin sert bir dönüş ile gösterildiği bölüm). Bu bölümde anlatım biraz fazla zamanda ileri ve geri giderek yapılmıştı umarım kafanızı çok karıştırmadan aktarabilirim. Kronoloji kafasında çok karışan olursa o bölüme tekrardan göz atabilir.
  Efsun Yamaç’ı köşede bir yere gizleyerek, sonrasında gelen kardeşlerine yaralı Azer’i vererek acilen hastaneye yetiştirmelerini söyler (Sahne değişir-1)

  Bölüm içerisinde (ortalarında) Yamaç, babasını vurma anını hatırlaması ve kulak çınlaması üzerine, Efsun’un kapısına dayanır. Efsun babaannesine rağmen Yamaç’ı dizlerine yatırır, başını okşayarak masal anlatır ve Yamaç’ı uyutur. Bölüm duvar yazısı: ” Sonunda Uyudu, Teşekkürler Efsuuuuuun! ” – Bu durum Efsun’un Yamaç’ı köşede gizlemesi ve sonrasında yaşanmış olanların ardından gelişmiştir aslında

  Efsun, Yamaç’ı takip ettirdiği adamını arayarak, nerede olduğunu sorar ve aldığı bilgi üzerine oraya giderek Nehir ile Yamaç’ı tımarhanenin çatısında otururlarken görür. (aha da aşk üçgeni)
  Buradan sonra Sahne değişir-1 in kaldığı yerden gösterilir; Kardeşlerinin Azer’i götürmeleri üzerine, tekrardan içeri girerek Yamaçı ‘ı kontrol etmeye gider. Yerde baygın yatarken yere düşmüş olan (Nehir’in Yamaç’a daha önce verdiği) kolyeyi avucuna tutuşturup, Özür dilerim diyip Yamaç ‘ı öper ve onu sevdiğini sözlerle de ifade eder. Bölüm biter

  Anlatmaya çalıştığım gibi bölümde olayların izletilme sıralaması karmaşık, gelişmeler sorunluydu şöyle özetlemek gerekir ise bu bölümde verilmek istenen mesajlar bence; Efsun meğerse Yamaç’a baştan beri aşıkmış (Yersen!) , aslında Yamaç’ın da ilacı, şifası en baştan beri Efsun daymış da Yamaç şimdiye kadar başka biriyle gönül eğlendiriyormuş gibi gibi
  Daha keskin ve net ifade etmek gerekirse; (Yapım ve ya Senaryo ekibi dilinden) Bu kızımız güzel,başarılı bir oyuncu, biz kendisini Salt, güçlü ve vamp bir kadın düşman karakter olarak diziye transfer ettik fakat olmadı, yürümedi mecburen senaryo hikaye değişiklikleri ile başka bir şekilde kullanacağız diyip bu bölüme kadar düşman karakter olarak zorlanan Efsun ‘u değiştirip, haliyle Yamaç ve Nehir’i de işin içine katıp bir aşk üçgenine dönüştürüldü olay. (Tekrar söylüyorum bunlar tamamen benim düşünce ve teorilerimdir, hiçbir gerçekliği de olmayabilir.)
  Bu bölümdeki keskin dönüş sonrasında Efsun düşman rolünden adım adım uzaklaştırılır, bu arada Koçovalılar bir kaç bölüm Azer ile çatışırlar sonrasında Çukur altınları çalar ve Yeni büyük düşman Erdenet’ler ortaya çıkar (Yaratılır).

  Tabi bu geçişteki hikaye kaymaları beraberinde bazı karakterlerin mecburi değiştirilmesini gerektirir. Misal; 3. sezon 13. (80.) bölüm – Kemal ölmüş, Cenazesi yeni kaldırılmış. Nehir birden umarsızca ortaya çıkar ve Yamaç’ı bara götürür, içip eğlenirler. O gece birlikte olurlar (aceleye bakın) sonrasında apar topar hamilelik ve o özgür yaratılmış, kendine güvenen karakterin Koçova malikanesine tıkılması (resmen karakterin kolu kanadı kesilip başka bir şeye evriltilmiştir, muhtemelen hikayesi ve geçmişine dair konular işlenmeyecektir.)

  3. sezon 10. (77.) bölümdeki hikaye oynamaları, bir önceki bahsettiğim konu olan Yamaç’ı kurtaran kişinin Mahsun’a çevrilmesi ile de muhtemelen bağlantılı, dediğim gibi belki de kurtaran gizemli kişi başka biri olarak düşünülüp yazılmıştı ilk başta ama kısmet olmadı sanırım.

  Çok uzattım farkındayım birazda yoruldum ama bu partı da toparlıyorum az kaldı

  10. bölüm yani bu bölümde ilk kez konusu geçen bir başka detay da, sonradan Dostlar Kıraathanesinde çalışmaya başlayacak olan, bir ayağı topallayan Nedim bey. Koçovalıların yaptığı pavyon mekan baskını ve mekana çökmeleri sonrasında, Yamaç’ın orada çalışan elemanlardan biri ile yaptığı konuşmada ortaya çıktı ilk kez, Yamaç’ın o abiye söyle Çukur’a uğrasın bir zahmet demesi ile de bir kaç bölüm sonra mahalleye geldi. Yamaç’ı buldu ve kahvede çalışmaya başladı. (Muhtemelen senarist bile henüz- şuan bu karakteri nereye bağlar ya da bir yere bağlar mı bilmiyordur ama bence o kadar hikaye değişimi ve geçişi içinde kendisine olası bir koz karakter yarattı ve içeri soktu, kim bilir belki konu tıkandığı bir yerlerde ya da sezon finali benzeri bir durumda olası düşman, işbirlikçi veya casus çıkartılacak, izleyip göreceğiz.)

  Aslında küçük bir konu daha kaldı kafamda ama onu da daha sonra yazarım artık,

  DEVAM EDECEK …

  • Tamamlarsan bunu yazı yapayım ne dersin??

   • Yanıtının olumlu olacağını düşündüğümden yorumu o yazı altına sakladım ^^

   • Rizet16

    Olur tabi neden olmasın, çok memnun olurum ayrıca.
    Zaten Azer karakteri ile ilgili kısa bir bölüm kaldı aslında onu da ilk fırsatta toparlarsam tamamdır.

    • Anlaştık. Yarin bu bölümü hazirlarim. Ismini ne olarak yazayım?

     Twitter paylaşımlarında hesabına mention ister misin?

     • Rizet16

      Sen güzelce edit lersin, gerekli düzeltmeleri yaparsın. Twitter mention a falan gerek yok ya burada çoğalsak yeter. İsim olarak nick im kalsın onu seviyorum, uğurum gibi birşey o :))

   • Ayla

    Selam Asli Rizet in bu uzun üc yazisini hepsini toplayip bir yazi halinde yayinlamayi yapma geregini neden duydun? Rizet arkadas sakin yanlis anlama Tabii ki yapsin yayinlasin orasi ayri. Yani Asli böyle yaparsan daha cok insan okur daha cok katilimci olur diye mi düsünüyorsun? Bu sitede kemik yorumcular birbir kayboluyor yada yazanlarda eskisi gibi yazmiyor cesitli nedenlerden dolayi…
    Hal böyleyken yani Rizet in bu yazisini toplu halde yayinlarsan daha cok okuyan katilan olur diye düsünüyorsan umarim sen hakli cikarsin.
    Bir tavsiye bir yorumcunun yazisini yayinladiginda o yazinin altinda yorumcular yazi ile katiliyorlarsa mutlaka ’yaziyi yazan yazar’ geri dönüs yapmali,bilmem anlatabiliyormuyum…

    • Gözde E.

     Kemik yorumcu dedin taşı böğrüme yedim :)) BZÇ yazısını tamamlayınca koşarak geleceğim valla söz 🙂 İkide bir gündeme dalmaktan yazıyı bitiremedim hala :))

    • Senin mesajın özelinde açıklama yapayım: Bu sitede ticari bir kaygım yok, reklamlar var doğru ama gelirini paylaştığım yazılara rastlamışsınızdır belki, bazen twitterda paylaşıyorum yine eve ekmek getiremedim diye ^^. Günlük 0,30 kuruş ila 1 TL arasında değişiyor. Aylık ortalama gelir 13 TL ile 17 TL arası. Özetle konuk yazarların üzerinden para kazanma gibi bir amacım yok.

     Bununla birlikte, site admini olarak sitenin ziyaretçi sayısının olması, yazıların okunma oranlarının artmasını çok isterim. Ziyaretçi sayısını takip ediyorum. Hele ki anlık sayıya baktığımda yüksek rakam gördüğümde çok mutlu oluyorum. Geçen gece yarısı Gözde’ye gönderdim mesela 🙂 Eskiden daha sık konuk yazarlarla paylaşıyordum.

     Sosyal medya üzerinden tıklamaların yanı sıra, googledan da ziyaretçi geliyor. Ve google içinde taze içerik olan siteleri daha çok seviyor. Ne yazık ki ben işlerin yoğunluğu nedeni ile sadece Çukur yazabiliyorum. (Aslında yerli dizilerden sadece çukur ve Babil izliyorum zaten) Keşke konuk yazarlarım daha çok yazsa… Buke neredesin Buke? 🙂 Gözde tek diziye düştü ^^

     Gelelim yorumların yazıya dönmesine; Rizet’in yazısı tam bir analiz gibi. Emek var. yorumlarda kalsa ziyaretçiler okur ama yazıya dökülse çok daha kişi okur.

     Yayına alınca bekleriz…

     • Ayla

      Ben senin kuruş,lira kazanmandan haberim yok zaten ilgilenmiyorumda:) Ayni sekilde admin degil site sahibi degilim ondan senin gibi siteye ugrayanlari veya paylastigin bir yazinin görüntülenmesinide göremiyorum. Benim sadece gördügüm cukur yazilarina ilginin bu sitede eski yorumculara dayanarak azaldigini gözlemlemem.
      Umarim Rizet in yazilarini toplu olarak yayinladiginda daha cok kisi okur ve ses verir:)
      Ben kendisinin üc up uzun yazisini okudum yorumda da bulundum benden bu kadar. Diger yorumcu arkadaslar yazi yayinladiginda ugrarlar herhalde…

     • Ayla

      Ayrica evet haklisin Rizet arkadasin yazisinda emek var analiz gibi, zaten kalemine saglik dedim kendilerine.

      Ayrica Nur un simdiye kadar yazdigi her yorumda,her analizinde,her teorilerinde ister ucuk kacik ister mantikli onlarda da bir emek var.

  • Nedim Bey’i havada kalanlara ekledim. Değişiklik, müdahale başlığına pek uymuyordu sanki. Yok özel bir nedeni varsa söylersin, düzeltirim.

  • Aaa yok… 10. bölümle bağlantı yapmışsın, aynı yere aldım ^^

 • Rizet16

  Herkese Merhabalar,
  Aslı ellerine sağlık yine güzel bir yazı ile bölümü özetlemişsin, ben şimdilik bölümle ilgili yazmayacağım (onu belki daha sonra yazarım) şimdilik bu sezon genelinde bir değerlendirme yapmak istedim kendimce (ne de olsa vakitte bol bu ara)

  3. SEZON – BEĞENMEDİKLERİM

  – Akın KOÇOVALI karakterinin sivri,sert kendine has özelliklerinin törpülenerek, yumuşatılması daha sonrasında işlevsizleştirilerek kenara atılması.

  – Vartolu’nun gereksiz Almanya sahneleri, Ziya olayının zorlama uzatılması.

  -Yamaç (ilk seferde) ve Celasun’un Yücel’i öldürmemeleri (Şahsen geçenlerde Yücel’in geçen sezon Sena ve Akşın’ı öldürme sahnelerini tekrardan izledim de, aklım almadı ona acımalarını)

  -Bu sezon yardımcı senarist olarak diziye dahil olan DAMLA SERİM (etkisi).

  -Bir çok sahnede gözümüze gözümüze sokulan; Senarist, Teknik veya Yapım ekibi tarafından yapılan oyuncu ve sahne çekim,düzen,kıyafet,makyaj vs ayrımcılığı.

  -Saadet’in tripleri , bir türlü Salih’i ve ne yapmaya çalıştığını anlamamak için diretmesi.

  -Mahsun’a çizilen yeni yol ve sokulmaya çalışılan durum, geçen sezonun üzerine hiç olmadı bence (Ne af dilemesi – Ne de affedilmesi pek mantıklı durmadı gibi)

  -Hala Karakuzular zorlaması.

  -Her ne durumda olursa olsun Vartolu’nun Sultan’ın elini öpmesi, 1. sezon Vartolu’suna ve onun geçmişine, çocukluğuna ihanetti bence.

  -Sonradan Çağatay Erdenet ‘in adamı olduğu anlaşılan Fatih’in, aslında aralarında hesaplaşma olan Azer tarafından öldürülmesi daha uygundu sanki ama onu da yine Yamaç’a yaptırdılar.

  -Çağatay Erdenet ‘in o güçlü, ihtişamlı girişi sonrasında yaptığı sığ tehditler ve bel altı vurma çalışmaları (Boğazın ortasında gemi patlatabilen, Koçovalıları helikopterle takip ettirebilen adamın gidip Mahsun’la Yücel’le işbirliği yapması,Cumali ‘yi Damla ile, Selim’i gizli görüntüleri ile tehdit edecek bir karaktere dönüşmesi)

  -Çağatay’ın da Efsun’ a zaafı olması. (Arık Böke için yazılsaydı daha mantıklı olurdu ama işte yine bir aşk üçgeni pahasına harcandı karakterin bu yanı) Gerçi Arık için de yazılmayacağı ne malum, Savaş ganimeti abiden kardeşe geçer :))

  -Damla’nın hapishanede çocuğu düşürme sahnesi anlatım ve çekimler açısından çok zayıftı.

  -Timsah Celil’in diziden çıkışı. Aceleye getirilmiş ölümü gayet güzel işlenen karaktere kötü bir veda oldu. (Yapım ile oyuncu arasındaki sorunlar sosyal medyaya yansıdı, bu durumlar pek hoş değil)

  -Çağatay’a kurulan oyun çok alelaceleydi. O kadar organizasyonun o hızda yapılması ve son anda polise haber verilmesi falan her şey çok hızlandırılmış, yangından mal kaçırır gibiydi. Son bölümün ilk 1 saatinde flashbackini izlememize rağmen bence oturmadı.

  -İdealist gazeteci olarak lanse edilen Emir’in Çukur ‘u övmesi, güzellemesi bence hiç olmadı, tamam bu mahallenin güzel yanları elbette var da bunun yanında bir çok illegal işleri de var yani.

  -Yamaç’ın, Karaca ile Celasun’u evlendirme kararı, bunu açıklama tarzı ve ortamdaki herkesin tepkisizliği.

  -Sevmediklerimde son olarak bu sezon ki Yamaç dengesizliği ve tutarsızlığı, buna ek olarak (burası Senaryo ve Yapımla alakalı) karakterin her şeyin üstünde gösterilmesi, sürekli ön planda tutulması her durumu o karakterin çözmesi, öldürmesi, kurtarması vs vs izleyicide zaman zaman sıkarak; ee tamam abi baş rol de yani diğer karakterler de oyuna girsin azıcık onların hikayeleri de işlensin düşüncesi yaratmıyor değil kendi kanımca.

  3. SEZON BEĞENDİKLERİM

  – Sezonun ilk bölümü.

  -Yamaç’ın babasının katili olmayı en derinden hissettiği anlar ve sahneler. Aras ‘ın oyunculuğu ve verdiği duygu geçişleri kusursuzdu.

  -Akın’ın kankası Kutay. Renkli karakterdi keşke bitmeseydi şimdilerde bol bol izlerdik ikiliyi.

  -Aliço’nun aile ve geçmiş hikayesi detayı, en azından birçok şeyi öğrendik.

  -Az görünmüş olsa da sonradan gelen (Vartolu’nun) insaflı hapishane müdürü.

  -Azer, Karaca’yı kaçırıp kendi evinde tutsak tuttuğunda (3. sezon 8. (75.) bölüm). Azer’in sizinkiler tek gelmez bir ordu adam takarlar peşlerine sözlerinin üzerine, Selim’in tek başına, dimdik gelip Karaca ‘yı alması – 10 numara hareketti bence.

  -Vartolu’nun, babasının asıl katilinin Yamaç olduğu görüntüleri izlediği sahne, gerçeği öğrendiğinde verdiği tepki. Erkan Kolçak Köstendik oyunculuğu harikaydı. Bu sahneye ciğerimi bıraktım diyebilirim.

  -Vartolu’nun Yamaç’ı alıp (sözde) Erbaa götürüp terapi uygulaması, orada yaşananlar, yüzleşmeleri ve kardeşini kendine getirmesi.

  -Damla’nın Cumali’ye çatıda hamile olduğunu söylemesi ve Cumali’nin baba olacağına verdiği tepki sahnesi.

  -Karaca’nın hayatında ilk defa gerçekten sevilmesi, merak edilmesi en önemlisi de bunları görmesi ve kendisine hissettirilmesi.

  -NEJAT İŞLER. (Rüzgar gibi geçti, umarım tekrar görürüz ilerleyen zamanlarda)

  -Çağatay Erdenet’in diziye katıldığı ilk 2 bölüm tarzı, zekası, söylemleri İşte İstanbul’un Gerçek Kralı benim diyordu.

  -Damla ve Cumali bebeğini kaybettikten sonraki Cumali – Yamaç yüzleşmesi ” Ben babamı çok özledim ” sahnesi. Necip Memilli ‘ye de özel bir alkış – Ciğer gitti yine 🙁

  -Çukurun çocuğu Aykut ‘lu sahneler. Aykut’u canlandıran oyuncu her kimse o da çok başarılı.

  -Arık Böke girişi, ihtişamı, daha çok sahada savaşacak izlenimi vermesi ve müziği ile oldukça heyecan katacak gibi duruyor.

  Bu sezona dair beğendiklerim ve beğenmediklerim böyle, bunlara ek olarak iki başlığım daha var kafamda en kısa zamanda yazabilirim umarım,

  DEVAM EDECEK . . .

  • Ayla

   Merhaba Rizet

   Yazdiklarina imzami atarim birtek Salih in Vartolu degildi o anda Sultan in elini öpmesini yadirgamadim. Kültürümüzde zaten bu böyle büyüklere saygi var. Yadirgadigim ise Akin ergeninin oturup mahalleliye yasli amcalara elini öptürmesiydi!

   Timsah i oynayan oyuncu insta hesabinda Evet acik acik yapimla,senaristle sorun oldugunu söylemesini izledim. Adama 9 bölüm sahne yazmamislar hakli tepkisinde.

   Sevmediklerimde Şenol un öldürülmeside var,renkli bir karekterdi. O cok yüklü bir miktarda parayi noel baba gibi dagitmalarini da sevmedim. Daha iyi seyler icin kullanbilirlerdi düsmana karsi. Mahalleliye erzak,esya aldinda ne oldu,adamlar üc gün issiz kaldiklarinda ya uyusturucuya basladilar yada satmaya. Degmedi bunlara yardim:(

   Murteza nin mangal sahneleride sevmediklerimden di,kac metre öteden adamin fildir fildir dönen gözlerinden belliydi güvenilmez oldugu yinede onu burunlarinin dibine sokmalarini sevmedim.

   Emmi nin bu sezon yazilisini sevmedim.

   Damla nin cocugununu o sekilde düsürmesini,düsürtebilinmesini ve böyle kadinsal kaybin Kocovali kadinlarindan özelliklede Sultan dan saklanmasi.

   Efsun karekterinin işlenme şeklini EfYam cilar kusura bakmayin sevmedim ve sevmeyecegimde.

   Yamac in acisi cok tazeyken Nehir ile bara gidip arkasinda Nehir ile cumburlop sevismesinide sevmedim.

   Sevdiklerim Cagatay i ilk iki bölüm sevdim gerisi benim icin fostu . Tekrardan gelicegini hic sanmiyorum ama Cagatay severlerine bir umut biraktilar avunsunlar diye..

   Salih Yamac tüm sahneleri ve Salih in Almanya disinda ki her sahnesini izlemeyi keyifli buldum.

   Nehir Yamac dansini sevdim,Nehir in hayeli bir karekter oldugunu bana hissettirdigi ilk baslarda ki sahnelerini sevdim.

   • Nur

    Merhaba Ayla.

    Vartolu, Sultan’ın elini öpmemeliydi.
    Ha zaten öpen Vartolu değil Salih’ti (güya) ama bu sezon Vartolu ve Salih arasında tutarsız, ne idüğü belirsiz bir tipleme var.
    Mahalleli Koçovalı İdris’in torunlarından biri olan Akın’ın elini değil Koçovalı İdris’in yerine geçen Akın’ın elini öptü. Çukur’da Baba geleneği var mahalleli geleneği kabul etmiş ve sürdürüyor. Selim, Vartolu’nun elini öptürmek istemişti ve bir kısım mahalleli uzaklaşmıştı. Vartolu, yaşça hem Yamaç’tan hem de Akın’dan büyüktü ve Koçovalı’ydı ama kabul görmemişti. Akın’ın kabul görmesinin nedeni Sultan’ın Akın’ı kabul etmesinden. Yamaç’ı da Selim yaşça daha büyükken Sultan getirmiş ve Baba yapmıştı. Babalık düzeni yaşla ilgili değil o yüzden Akın’ın elini öpmeleri normaldi.

    Ahmet Melih Yılmaz’ın veda videosunu izledim. Üzücüydü. Haksızlığa uğramış, mağdur edilmiş. Uğradığı haksızlığı dile getirip paylaşması çok yerinde olmuş.
    Çoğumuz haksızlıkların farkındayız ve müsebbiblerini kendimizce tahmin ediyoruz.

    • Ayla

     Salih Sultan in elini öpmeliydi diyen ”ender” hatta tek izliyeciyim diyebilirim. Hatta diyorum ama halada bu görüsümün arkasindayim ve ben o sahneyi yadirgamadim. Sizlerden farkli düsünebilmeliyim ve bunu dile getirebilmeliyim,katilmazsiniz orasi ayri.
     Burada cesitli kültürlerden,ailelerden gelen insanlariz,hayata degisik pencerelerden bakiyoruz. Benim geldigim yasadigim yerde Salih in cadi da olsa Sultan in elini öpmesini yadirgamadim. Öptü ve ilk defa o ”aile” sofrasinda kendinide dahil olarak hissetti Salih,buda onun egosuna iyi geldi,bir nevi Sultan dan ”like” aldi:))
     Ben hep diyorum cok kücük yaslardan beri yurt disinda yasiyorum,etrafimda mafya vari insanlar yok,hatta böyle insanlarida pek göremeyiz,böyle cukur mahalleride yok Istanbul gibi. Hal böyleyken benim Akin in mahalleliyi elini öpturmesini yadirgamam da cok normal. Dogdugumdan beri Istanbul Türkiye de yasasaydim racon macon bunlari bilseydim o el öpturme sahnesini bu kadar yadirgayip itici bulmazdim. Bilmem anlatabiliyormuyum…

     • Sevgili Ayla, sizden farklı düşünebilmeliyim ve bunu dile getirebilmeliyim yazmana gerek yok. Burası ikna odası değil.

      Sevgili yorum yapanlar, Ayla yada başka bir yorumcuya öyle hissettiren var ise lütfen yapmasın!. Burası birbirimizi ikna etme yeri değil fikirlerimizi dile getirme yeri, ha fikirlerimizi yazarız karşı fikirde olana mantıklı gelir haklıymışsın der o ayrı tabii ^^

     • Ayla

      Salih Sultan in elini öpmemeliydi konusunu daha önce Nur ile tartismistik,Salih e kizdigini hatta sen bile bölüm yazinda Salih e kizmistin. Ben ise her ikinizede yadirgamadigimi belirttim. Rizet ile bu konuda daha önce diyalogum olmamisti ona yazdiklarina katildigimi tek Salih in Sultan in elini öpmesini yadirgamadigimi belirttim kendilerine.
      Nur tekrar Salih öpmemeliydi diye bana yazinca kendimi daha fazla IFADE etme geregini duydum hepsi bu! Daha fazla uzatmaya degmez…

  • Nur

   Merhaba Rizet. Ellerine sağlık.

   Eleştirilerinin ve övgülerinin tamamına katılıyorum. Vartolu-Yamaç/ Yüzleştirme sahnesinin tamamını beğenmiş olmalısın, ben sadece zindan kısmını beğenmiştim, bir tek bu sahnede ufak bir ayrılığa düşmüşüz.

   Sezona ilişkin genel değerlendirmelerde bulunmanı çok sevdim umarım ara ara tespitlerini yazmaya devam edersin.

   Korona salgını nedeniyle seti ilk durduran dizi bildiğim kadarı ile Çukur oldu. Daha en başında seti durdurmak başlıbaşına takdire şayan bir davranış.

   Bu sezon yeni bölüm çekilmesi- yayınlanması şu an pek olası görünmüyor. Yayınlanan son bölümü sezon finali gibi değerlendirebiliriz.

   Sezonun çok beğendiğim açılış bölümünden sonra ardı ardına dağınık bölümler gelmesi ve bir türlü toparlanamaması üzerine kendime şöyle bir telkinde bulunuyordum:
   S3 B1’i final bölümü say. B1’den sonrakileri yok say. Çukur S3 B1’de efsane bir final yaptı ve bitti.

   S3 B1 Çukur’un emek verilmiş, ilmek ilmek dokunmuş, izleyiciye hürmet gösterilmiş son bölümüydü.

   Sonraki bölümlerde kısmen bazı güzel sahneler vardı hatta sıkılmadan izlediğim bölümler bile oldu ama bütünlük yok, duygu devamlılığı yok, akla yatmıyor, ikna etmiyor.. saymakla bitmeyecek olmamışlıklar silsilesi..
   Ha bir de Pangaltı Balıkçısı gibi Yamaç:)

  • merhaba Rizet, Hoşgeldin…

   Beğenmediklerinden katıldıklarım:

   – Akın! Net 180 derece döndü karakter. Songül konusunu açtılar. Sadece Akın’ı anlatmak için uzun monologlar eşliğinde tek sahnesi vardı. Kadın Akın’ı silkeledi, içinden pıtırcık Akın çıkarttı :))))

   – Vartolu ve flash bellek olayı ancak bu kadar uzatılabilirdi.

   – Yücel konusunda Kesinlikle haklısın, neymiş aynı acıyı yaşayıp delirecekmiş. Yamaç’a sormak istiyorum: “Yahu sen de delirdin ama iyileştin?”

   – Neden herkes Damla Serim’e taktı? Belki Gökhan Horzum tükendi? Olamaz mı?

   – Bence senarist, Teknik veya Yapım ekibi ilgili sahneleri savsaklıyor, ondan… diğerleri için 5 tekrar yapılıyorsa bunda çek geç çek geç… zaten bölüm kıtı kıtına yetişiyor diye düşünüyorlar herhalde.

   – Saadedet’e soru sordum çukur evde’de… Daha doğrusu Boncuk Yılmaz’a. O empati yoksunu cümleleri söylerken kendisi de karakterin kafasına tava ile vurmak istiyor mu? :))))

   – Mahsun da berkay ateş için ok’im :)))

   – Ya Vartolu el öptü el… (Onu da sordum çukur evde de) Karakterin yerle bir olduğu andır. Gerçi Sultan Ana dediğinde de olmuştu benim için.

   – Fatih’i kesinlikle Azer öldürmeliydi. Ama Azer’de bir ASK böcüğü oldu. İsyaaaan….

   – Timsah Celil’i harcadılar!

   – Çağataykonusu gerçekten çok komik… gazetelere düştükten sonra babası tarafından afaroz edilseydi çok daha mantıklı idi. Polis Çağatay’ı tutukladı. ilahi…

   – Emir’in güzellemeleri… Yahu adam silah kaçakçısı… İllegal işler bitince aç kaldı tüm mahalle… Ve bunlar övülüyor.

   – Bir kişi ya tek bir kişi gıkını çıkartmadı Karaca Celasun evliliğine. o masada olsaydı amla karşı çıkardı bence… En azından Selim’in masadan kalkmasını beklerdim.

   aaa bir tek Yamaç’ın ön planda olmasından rahatsız değilmişim :))))))

  • beğendiklerinde hem fikirim. Hepsi güzel sahnelerdi…

 • Mutlu

  Hoş bulduk ayla:)
  kusura bakmayın bu sosyal medyayi çok iyi kullanamadığım için çok anlamıyorum.yazımi daha bitirmeden ve kontrol etmeden göndere tıklamisim silmekte silemedim bazı noktalar hiç anlaşılmadi:)bu süreçte alisirim herhalde.ayla aslında ben damla Sönmezi sibel filminde beğenmiştim burda ki performansını da merak ettim ilk fragman yayinlandiginda Yamaç’ın partneri olacak sandım ama o çatı sahnesinden sonra evet gercek bir düşman olacak bu daha iyi diye düşündüm.ama yok yani karekter gitmedi yok sihirli eller herkesi kendine aşık etmeler yani babanin intikamı var bilmeden intikam için kaç kişinin ölümüne sebeb oldun ayrıca çatı sahnesinde yamacin babasını kendisinin vurduğunu biliyordu sonra bir lafiyla intikamdan vazgeçtin sonra aşık oldun. sonra babanin intikamindan vazgeçtin eee bunca ölü niye verildi.niye insanlar öldu niçin yani bakın çukura yaptıklarını saymıyorum bile yok yani efsun gitmedi olmadı hikaye oturmadı maalesef.Yamac konusunda haklısın ama yamaçi okadar benimsedim ki efsunla olması gerçekten beni iğrendiriyor.ama oradan çıktıktan sonra yamac yine yamaç benim yamacim gülüşü yetiyor:)

  • Ayla

   Efsun u cok yanlis yazdi senarist,senaristler ve birdaha da toplanmadi. Yazdiklarina katiliyorum hikaye oturmadi. O efsunlu eller konusu beni karekterden en cok mimiklerinden sonra ki nedendi.
   Ne kadar Yamac ci olsamda bu sezon Aras Bulut fazla önplanda benim bile gözüme batmaya basladi. Yamac in en son sinirlerimi ziplattigi sahne Karaca yi Celasun ile evlendirmeye kalkmasiydi:((

   • Aa Ayla doğru sen de mimiklerden rahatsız olanlardandın. bildiğim 3 kişi oldunuz.

   • Gözde E.

    Efsunlu eller hikayesi hoşuma gitmişti benim :))

  • blogda Sibel’i de yazmıştım

 • mutlu

  Merhaba herkese yeniyim aslında zaman buldukça takip ediyordum şimdi malum evde kalınca işlerimide evden yürürüttüğum için dedim bende sohbet grubuna katılayim.ah çukur diye girmek istiyorum aslında yamaçi sevdiğim için diziye başladığimi soylemeyelim ama ama nefret ettiğim kişiye donustu resmen.aslında dizinin genelinde bir problem var bazen kaç yaşındaki kisilere dizi çekiyorlar diyorum hele efsun yamac sahneleri Allahım yok yani ilk edapta yadirgamistim yamaca yakistirmamıştım ama şimdi gülerek izliyorum bu kadar kötü oynanır mi?ikisi icin soyluyrum tamam belli yamac yamac kocavali degil iskwndurunlu faruk ama efsun Allhim o mimikler abartmalar kusura bakmayin ama damla bu rolden kalkama di. Düşman rolü verildi olmayınca aşk kadına dönüştü bunda da maalesef yamac harcandı.
  açıkası ben sizin sevdiğiniz gibi sevilecek bir yan da görmüyorum.yahu bu değilmiydi çatıda babasini öldürdüğünde olan yamaca okadar uzulmustumki çok etkilemişti beni bu sahnelerden sonra iğrendim yok efendim bilmiyordu eee şimdi yamac ile olduktan sonra ve katili olmadığını öğrendikten sonra niye babasını katilinin peşine düşmedi o kadar insan niye oldu ozaman neresinden turasaniz tutun hikaye elinizde kalıyo.nehir kısmına da ise ilk başta güzel başlamıştı ben beğenmiştim ama o bar sahnesi ile hayal kirikliği yaşadım ve keşke yamac sena ile kalsaydı dedim anısına sahip çıkan ama efsun mu nehir mi tabiki nehir derim istemyerekte olsa.bu hikayeye girip yapıyorum

  • Ayla

   Hosgeldin Mutlu kafa dengimi buldum mutlu oldum:))
   Efsun u oynayan Damla nin mimikleri beni sinir ediyor cok uzun zamandan beri,bu dizide muhtesem oyunculukta sergilemiyor.
   Cukur u ilk bölümden beri izliyorum favorilerim hep Salih ve Yamac oldu. Tabii son zamanlarda Yamac a ve aldigi kararlara bayagi bir gicik oluyorum. Cukur bendeki eski heyecanini yok etti,cukur u cok,özledim dersem yalan olur.
   Favori bu iki karektere kizsam bile igrenmedim,igrenmek,nefret bu kelimeler fazla güclü…
   Tekrar hosgeldin.

   • Gözde E.

    Damla’yı çok severdim ta ki Yamaç’la Efsun öpüşüp mevzuyu ilerletene kadar. O zaman karakterde bir sevimsizleşme başladı.

  • Merhaba Mutlu hoşgeldin… Hep gel… Eğer disqus’a üye olursan yorumların spam’e düşmez aklında olsun. Yakalarsam hemen yayınlıyorum.

   Demek EfYAm’da elektrik görmeyenlerdensin ama neyseki bunu illa da Nehir de Niehir diye tutturmayarak yapıyorsun.

   Bir kişi daha yazmıştı twitterda Damla Sönmez’in mimiklerinden rahatsızım diye, ben fark etmiyorum… Ama karakterde dönüşüm olduğu konusunda haklısın.

  • Gözde E.

   Merhaba Mutlu hoş geldin. Benim de dizide en başından beri en sevdiğim karakter Yamaç’tır, senin gibi bu sezon benim de nefrete varacak kadar rahatsız olduğum şeyler var özellikle aynı konulardan dolayı. Ama nefret edemiyotum bir türlü.

   EfYam’ı bir türlü sevemedim, Nehir ile olsun çok istemiştim her şeye rağmen. Aslında senin de dediğin gibi en iyisi Sena’nın anısına sahip çıkan, yalnız bir Yamaç’tı.

 • Gözde E.

  Nasılsa yeni bölüme daha çooooooooook var diye hala yorum yapmayan bir ben 🙂

  • Ayla

   Yorum yapmayi birak bence yorum bile okumuyorsun. Cukur u özlediginede ben sahsen inanmiyorum:))
   Senin favori dizin itiraf edemiyorsun ama bence o Çukurova dizisi:)))))

   • Gözde E.

    Yoook yorumları okuyorum ama fırsatım olmuyor ya :(( Bu ara eşim dönüşümlü çalışmaya başladı yani haftada 2-3 gün gidecek, o da evde olunca ilgi bekliyor tabii. Çok özledim kim demiş 🙂 İkisi de benim bebeklerim 🙂 Haaa bir de geçenlerde İstanbul’a gidip geldim o da etkiledi birazcık.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.
  Bölümün üzerinden epey zaman geçti. Aklımda fazla bir şey kalmadı. Yine de aklımda kaldığı kadarıyla bir şeyler karalayayım.

  Çağatay gitti.
  Çağatay oldukça amatör bir kurgu ile oyun dışına çıkarıldı. Neyseki öldürülmedi.
  Belki Nejat İşler daha düzgün kurgu ile 4.sezonda konuk oyuncu olarak yer alabilir. Nejat İşler’i tekrar izleme umudumu koruyacağım.

  Cengiz Erdenet;
  Yalıya gelmesini tam anlayamadım. Cengiz ve Çağatay arasında bir takım evrak devir teslimi yapıldı galiba? Ailenin iç yapısı, işleri, işleyişi muamma. Aslen Afyon’lu olmalarına güldüm:)

  Arık Böke;
  Çiftlikle takdim edilmesini beğendim. İlk kez bir karakter üzerinde hayvan sevgisi vurgulandı. Yalnız bir çocukluk geçirmiş, insanlara bir nedenle öfkeli biriymiş gibi. İnsanlardan esirgediği sevgisini atlara gösteriyor. İlginç biri.

  Yamaç’ın Karaca’yı Celasun’la evlendirmeye karar vermesi olacak bir şey değildi.

  Yamaç ve Efsun sahnesinin içeriğini bir yana bırakıyorum; her iki oyuncunun performansı kötüydü.

  Ya

  • EfYam performansı kötü mü? OMG…

 • #ÇukurEvde aktivitesine bayıldım <3

  • Ayla

   Ne oluyor bu ben anlamadim?

   • #ÇukurEvde çok yakında başlıyor. Merak ettiklerinizi yorum olarak yazın, Çukur ekibi ve oyuncuları sizler için yanıtlasın. Sorularınızı bekliyoruz.

    güzel bir aktivite 🙂 2.500 + soru sorulmuş.

  • Nur

   İzlemedim.
   İzlediysen beğendin mi?

   • Ayla

    Ben izledim dün ve begenmedim. 11 bin küsür sorudan birkac tanesini sordular. Tipki dizide Yamac burada ise Aras Bulut yönetimi eline almis:)

    • Ama birinin moderatör olması lazım böyle bir conf.call’da… Biz işte yapıyoruz. şart.

    • En hazırlıklı olan da Aras idi. büyük ekranı var belli.

     • Ayla

      Anliyorum biri moderatör olmali ama burada bile başrol Arasti:)))
      KAMU spotu gibi seyleri izleye dinleyeye zaten içim şişti birde bu ben begenmedim…

   • İzledim. Açıkçası ben onedio tarzı birşey beklemiştim. Öncelikle kamu spotu kısımları Çukur Evde Teması için mantıklı ama izleyici açısından sıkıcı idi. Spontane olmasını daha çok severdim. 9lu ekran çok kalabalıktı. Arascıım güzel bir moderatördü ama, hakkını vermek lazım. Adam çalışma odası yapmış çatı katında kendine. Çok güzel.

    Sohbetin yıldızı Necip Memili idi.

    Hazal Subası çok hazırlıksızdı. Bilgisayarı yokmuş zorlandı telefon tutarken, Rıza H.’ da açısı vs. olmamıştı. Kubilay Aka evinin en havalı yerini bulmaya çalışmış, o kadar belliydi ki :)))

    bir sonrakinin kesinliklikle koçovalı biraderler olması lazım. 4lü. Mis. Gırla muhabbet olur ne güzel.

   • Gözde E.

    Ben de ortalama buldum. Aslı’nın dediği gibi kamu spotu kısımları sıkıcıydı. Ama gerisi keyifliydi. Çukur’u çok özledim :(((

 • sevim

  Aslı yine çok güzel bir yazı, eline sağlık! EfYam’a doyamadım valla bölümde. Çok çabuk oldu bitti. Yamaç fırtına gibi esti. Ama Efsun yine karakterini gösterdi ve kendini ezdirmedi Yamaç beyciğimize. Adam alışmış tabi hayatındaki kadınları kontrolü altında tutmaya…ama o da biliyor Efsun’un diğerlerine benzemediğini. Evden ayrılırken ki o son sahnede de gördük! Ben bu güzel çiftimizden doyurucu bir barışma sahnesi bekliyorum. Hadi GH bizi üzme lütfen!

  AzKar yine …bir eksikti. Isınamadım ben bunlara bir türlü. Zorlama geliyor bana. Akıcılık yok ilişkilerinde. Olaylar gelişse de aksiyon olsa bari bu ikili de biraz.

  Emir’in Çukur güzellemesi benim için tam bir fiyaskoydu! Mahallede her illegal iş dönüyor ama neymiş uyuşturucu girmediği için her şey güzel, her şey iyi…Sana o kadar katılıyorum ki bu hususta..çok yanlış çok.

  Arık’ın gelişi on numaraydı. Heyecan yarattı bende. Arık’ın Efsun’a ilgisi olacağı sinyali verildi, merakla bekliyoruz efendim 🙂

  Yamaç bu bölüm iyice kontrolünü kaybetti kıskançlıktan. Efsun’a çok bağlandı. Aşk zaten doğası gereği çok sağlıklı bir duygu hali değil ama Yamaç’ın tepkileri iyice çığrından çıktı. Arık’ın gelişiyle bu durum Efsun için daha da dayanılmaz bir hal alabilir. Bu kadın bu kadar sahiplenmeye gelemez.

  • Gözde E.

   İşte Aslı’nın aradığı EfYam’cı yoldaş :))

 • Mihriban’ın kayıp yorumu:

  Aslı emeğine sağlık.
  Bu bölüm diğer bölümlere nazaran daha izlenirdi. Öncelikle Arık Böke ile başlamak istiyorum. Çağatay’a oranla ben Arık’ı daha sevdim. Ya da babasıyla olan sorununu daha iyi hissettirdiği için karakteri anladım. Bu işin sonunda Arık bana ölecekmiş gibi geliyor. Çağatay daha planlı biri ama Arık daha olayların içinde olacakmış gibi geliyor. Bu yüzdende ölmesi mümkün. O ölünce de büyük ihtimalle ya kardeşleri ya da babası diziye dahil olur. Bu sefer araya kan girdiği için daha katliamcı bir Erdenet ailesi görürüz. Ben yine bir şikayetimi dile getireyim. AzKar sahneleri çok kısa. Bu ikilinin sahneleri niye sadece dakikalık sürüyor hiç anlamıyorum. Vallahi yarım saat onları izleyelim demiyorum. Ama bize verilen sahneleri bari tatmin edici olsun.
  Karaca’nın Celasun ile evlendirilmek istenmesi, bunun söyleniş tarzı üstüne masadakilerin tepkisi tam bir fiyaskoydu. Tek umudum bu sahne için bir flashback gelmesi ya da bize göstermedikleri yemek sonrasında ailenin gerekli tepkiyi vermiş olması. (Pek ihtimal vermiyorum) Yamaç üsten bir tavırla kararını açıklıyor. Kızın babası Selim saf saf bakıyor. Annesi Ayşe Selim’e birşey demesi için bakıp duruyor. Ya madem rızan yok. Sen annesisin tepkini göstersene. Herkse söyleyecek bir lafı olan Sultan sadece baktı. Ya cidden o sahneye çok sinir oldum. Tabi isterdim ki ilk önce Karaca hakkını arasın. Ama onun da kendince sebepleri var. Yamaç’ın Azer’i bildiğini biliyor. Amcasının niye böyle bir karar aldığının farkında. Bir umut ailesinin bir tepki vermesini bekliyor. Ama onlardan da istediğini alamıyor. Ama beni en çok son umut Sultan’a olan bakışı üzdü. Bu işin sonunda deliren ve koçovalılarla tekrar karşı karşıya gelen bir Azer bulacağız bu kesin.
  Diğer taraftan çift için Romeo&Juliet hikayesi ilham alınıyor. En sonun da aileden gizli bir evlilik olabilir. Sezon finaline kadar Azer ve koçovalılar arasında aşırı şiddetli olmayan bir savaş izleriz. Tabi Karaca iki tarafta zarar görmesin diye birşeyler yapabilir. (İnşallah)
  Sezon finalinde Azer’in bir kardeşi daha ölür. Bir ihtimal Karaca istemeden sebep olabilir. Karaca İdris’in ölümünde Azer’in payı olduğunu öğrenebilir. Ama gizli evlilik olduğu için hamile kalmıştır. Ben isterim ki Karaca hamile olduğunu öğrendiğinde Çukurdan gitsin. Çocuğunu dünyaya getirip. Kendi ayakları üstünde duran bir kadın olsun. Ama Horzum gidip onu Celasun ile evlendirir. Biz AzKar’cılar ise sinir hastası oluruz. (O kafayı omuza koyduğu foto konusunda haklısın. Fotomontaj gibi duruyor. Sanki ikisini ayrı fotoğraflardan birleştirmişler gibi olmuş. Halbuki Karaca bildiğin kafasını Azer’in omzuna koymuştu)
  Bu arada vallahi Aslı ne kadar EfYam güzellemesi yaparsan yap. Yok ben bu ikiliden o enerjiyi alamıyo rum…

  • Mihriban

   Ay çok teşekkür ederim 💜

 • Mihriban

  Aslı benim yazım nereye gitti.😶😶 Sabah attığım da gözüküyordu. Sonra kaybolmuş…

  • merhaba, sildin mi? Ben de okudum emailden, spame takılmamıştı?

   • Mihriban

    Yok vallahi dokunmadım. Sayfaya bir girdim. Gitmiş. Niye böyle oldu ki

    • emailden kopyaladım.

     Ne senin profilinde ne de yönetim panelindeki yorumlarda yok.

     • Mihriban

      Sonuç?

     • Yorumlara üye ol bölümünden sen de tüm yorumları emailine alabilirsin 🙂 Ben admin olduğum için bana hepsi geliyor.

     • Mihriban

      Vallahi ben yorum işini bile yeni yeni çözdüm. Bana şimdilik bu yeter. Böyle durumlarda başvuracağımız bir Aslı var sonuçta😁
      Tekrar teşekkür 💜

     • Gözde E.

      Eskiden buralar ana bana günü gibiyken gelen mailler :))))))

  • profilinde de yok? Disqus admin sayfasında da yok

 • Mihriban

  Aslı emeğine sağlık.
  Bu bölüm diğer bölümlere nazaran daha izlenirdi. Öncelikle Arık Böke ile başlamak istiyorum. Çağatay’a oranla ben Arık’ı daha sevdim. Ya da babasıyla olan sorununu daha iyi hissettirdiği için karakteri anladım. Bu işin sonunda Arık bana ölecekmiş gibi geliyor. Çağatay daha planlı biri ama Arık daha olayların içinde olacakmış gibi geliyor. Bu yüzdende ölmesi mümkün. O ölünce de büyük ihtimalle ya kardeşleri ya da babası diziye dahil olur. Bu sefer araya kan girdiği için daha katliamcı bir Erdenet ailesi görürüz. Ben yine bir şikayetimi dile getireyim. AzKar sahneleri çok kısa. Bu ikilinin sahneleri niye sadece dakikalık sürüyor hiç anlamıyorum. Vallahi yarım saat onları izleyelim demiyorum. Ama bize verilen sahneleri bari tatmin edici olsun.
  Karaca’nın Celasun ile evlendirilmek istenmesi, bunun söyleniş tarzı üstüne masadakilerin tepkisi tam bir fiyaskoydu. Tek umudum bu sahne için bir flashback gelmesi ya da bize göstermedikleri yemek sonrasında ailenin gerekli tepkiyi vermiş olması. (Pek ihtimal vermiyorum) Yamaç üsten bir tavırla kararını açıklıyor. Kızın babası Selim saf saf bakıyor. Annesi Ayşe Selim’e birşey demesi için bakıp duruyor. Ya madem rızan yok. Sen annesisin tepkini göstersene. Herkse söyleyecek bir lafı olan Sultan sadece baktı. Ya cidden o sahneye çok sinir oldum. Tabi isterdim ki ilk önce Karaca hakkını arasın. Ama onun da kendince sebepleri var. Yamaç’ın Azer’i bildiğini biliyor. Amcasının niye böyle bir karar aldığının farkında. Bir umut ailesinin bir tepki vermesini bekliyor. Ama onlardan da istediğini alamıyor. Ama beni en çok son umut Sultan’a olan bakışı üzdü. Bu işin sonunda deliren ve koçovalılarla tekrar karşı karşıya gelen bir Azer bulacağız bu kesin.
  Diğer taraftan çift için Romeo&Juliet hikayesi ilham alınıyor. En sonunda aileden gizli bir evlilik olabilir. Sezon finaline kadar Azer ve koçovalılar arasında aşırı şiddetli olmayan bir savaş izleriz. Tabi Karaca iki tarafta zarar görmesin diye birşeyler yapabilir. (İnşallah)
  Sezon finalinde Azer’in bir kardeşi daha ölür. Bir ihtimal Karaca istemeden sebep olabilir. Karaca İdris’in ölümünde Azer’in payı olduğunu öğrenebilir. Ama gizli evlilik olduğu için hamile kalmıştır. Ben isterim ki Karaca hamile olduğunu öğrendiğinde Çukurdan gitsin. Çocuğunu dünyaya getirip. Kendi ayakları üstünde duran bir kadın olsun. Ama Horzum gidip onu Celasun ile evlendirir. Biz AzKar’cılar ise sinir hastası oluruz. (O kafayı omuza koyduğu foto konusunda haklısın. Fotomontaj gibi duruyor. Sanki ikisini ayrı fotoğraflardan birleştirmişler gibi olmuş. Halbuki Karaca bildiğin kafasını Azer’in omzuna koymuştu)
  Bu arada vallahi Aslı ne kadar EfYam güzellemesi yaparsan yap. Yok ben bu ikiliden o enerjiyi alamıyorum…

 • Kamer Ayyıldız

  Selam, Çukurun ana teması sevgisizlik üzerine kurulmuş. Her karakterde bir sevgiye açlık var. İlk sezon bu konu da o kadar güzel karakterlerin iç dünyasına giriliyordu lakin şimdi yüzeysel can sıkıcı bir hal.
  Yamaç Babasının oğlu olmuş. Ama Idris bu kadar eğreti durmuyordu. Dizi Kadına verdiği desteği keşke duvar yazılarında dizide ki karakterlerin üstünde gösterse.
  Sırf hamile diye bir kadınla evlenmek ya da çocuk için onu sevmeyen bir adamla o kadar saçma ki… Nehir çocuğu kendi için istemeli Yamaç için değil. Yamaç’ın Efsun’un yanında ki suskunluğu beni çok sınır etti. Kadının yanına sürekli geliyor ama onun duymasi gerekenleri söylemiyor.
  Sultanın oğullarına gidersiniz gelmeyin bir daha diyip onları durdurması ama sofra da suspus olması çok saçmaydı. Ben Karaca ilk eve döndüğü vakit sarılıp sevmesinde Azerle Karacaya destek verir dedim.
  Yamaç evlendirmeye kalkması çok saçma bunu Celasunla yapması daha da saçma ailesinin susmasi çok saçma. Karaca anın verdiği şaşkınlıkla sustu diyelim. Selimin tepkisi neydi öyle sanki üvey kızı. Celasun’un hikayesi bitti lakin hala devam ediyor. Ben biraz oyuncudan kaynaklandığını düşünüyorum.
  Azer için resmi sayfa racon sahneleri diye paylaşım yaptı. Artık dönecek belli bir şey. Omuz meselesinde haklisiniz. Adamda bir omuz var çift kişilik yatak sanki…
  Arık böke abisi gibi plan yapan bir adam yani taktik maktik yok bam bam bam havasında olacak. Zaten çukura bir öyle taktik yaparak yakışan tek düşman Efsun’un babasıydı.(Adını unuttum.)
  Yamaç Azer dostluğu olur olmaz lakin diğer düşmanlarla bile oturup konuşan Yamaç Koçovalı niye Azerle her yanyana geldiğinde saldırma pozisyonuna geçiyorlar her ikisi için dahil.

  • Ayla

   Efsun un babasi Baykal:)

   • Kamer Ayyıldız

    Ne adamdı rahmetli. 🙂

  • Merhaba Kamer hoşgeldin…
   Bana Sultan deme… Ona nefretimi sayfalar dolusu yazabilirim…

  • Ve katılıyorum, en efsane düşman Baykal’dı. Adam stratejik plan yapan tek düşman…

  • Gözde E.

   Aramıza hoş geldin Kamer. “Yamaç Babasının oğlu olmuş. Ama Idris bu kadar eğreti durmuyordu” Altına imzamı atarım bu yorumunun. Yamaç, babasının oğlu olmayacak bir oğul imajı vermişti bana bu konuda, hayretler içinde seyrediyorum.

 • Ayla

  Selam Asli evet yine piskopat bir baba ve yarali cocuklar cünkü Horzum en iyi bunu yazabiliyor. Acaba senaristte babadan yarali mi zaar? Gazateci Emir in cukur u akliyacagi belliydi Asli ve hic sasirmadim. Ha cukur halki bu aklamayi hak etmiyor orasi ayri.

  Halimem türküsü esliginde Boris rolüne giren Salih ve Cagatay in tutuklanmasi sahnesine bayildim. Ama 12 saat icinde Yamac ve yardimcilari nasil bunca şeyi yetistirdiler?

  He valla admin ben Efsun ve Yamac in ”icten” gülüslerine kendimi kaptirmadim yani mümkün:))

  Yazini EfYam tweetleri ile süslemene ise sinifta kaldin:(

  Arik daha ilk sahnesiyle ne kadar piskopat biri oldugunu gösterdi.

  Selim ve Cumali nin Yamac a tepkilerini anliyorum,Yamac bazen onlari hiçe sayiyor. Neyse Yamac maç sahasinda şowunu yapti ve abileriyle baristi.

  Yamac i sevsemde her yaptigini dogru bulmuyorum,aile sofrasinda birden bire Celasun ve Karaca yi evlendirecegim demesine bayagi bir gicik oldum. Kizin anne babasi dururken. Ama mafya sülalesi ailenin başı da Yamac olduguna göre evlendirir de,artik Azer e düsen Karaca yi kacirip Adana ya yerlesmeleri:)

  Karaca nin tepki vermenesi,Selim in tepki vermemesi ve nohutlu pilava devam etmelerine yuh dedim. Ama tek suclu Horzum:))

  Yamac Efsun sahnesinde Efsun un mimiklerine gicik oluyorum,bu kadini sevmememin nedenlerinden biride sinir mimikleri:(

  Bu Salih in şömineli ne güzel evi var neden aylardir Saadet i o eve yerlestirmiyor ?

  Kadin habire Kocovalilar icin yemekler yapip duruyor. Bana kalsa boşanmalari en dogrusu ya…

  Arik Böke nin kahveye Yamac in yanina gelmesi tavirlari bana daha birkac ay önce oyuncunun oynadigi Kuzgun karekterini fazlasiyla animsatti…

  Cagatay bir iki gün icinde hapisten cikti ve yurtdisina gidiyor. Acik bir kapi biraktilar ki Nejat Isler hayranlari umutla dönmesini beklesinler diye. Akillica bir hamle:(

  Cumali de Mahsun ile tanisti,ölü sandigi Mahsun ile. Karakuzularin Ya Sidi sarkisi esliginde Kocovali katliyami yaptiklarini unutmadik,simdilerde Kocovalilari kurtarmaya kendilerini adamislar. Düşmandan dost yapiverdi senarist bey!

  Bu bölüm düsündümde benim Yamac showlarina da nohutlu pilavlarina da karnim tok. Arasira pazar sahneleri akillarina gelip yerlestiriyorlar.

  Tahminlerimiz gibi gazeteci abimiz sihirli degnegi ile pardon kalemi ile Cukur ve cukur halkini temize cikardi…

  • Merhaba Ayla hoşgeldin.

   Aaa bak Vartolu – Çağatay sahnesinden bahsetmeyi unutmuşum. Plan bana o kadar saçma geldi ki. Ama keyifle izledim ^^

   EfYam forever <3 Tamam onlara güzelleme yapıyorum ama yazı genel yahu…

   Salih'in evi karargah galiba 🙂 planlar programlar orada yapılıyor. Hem artık nufus kalabalık, cadı Sultan Sadiş'i gönderir mi?

   • Gözde E.

    Cadı Sultan aşçı tutsun bir tane kendine!

  • Gözde E.

   Aaaa ben Cumali – Mahsun sahnesini unutmuşum bölümden iki hafta geçince. Hakikaten Karakuzular Koçovalılar iş birliği çok ama çok saçma. Mahsun tamam da kuzularına ne gerek vardı!
   Azer Karaca Adana’ya yerleşmesin, Azer diziden gitmesin :))