ÇUKUR – Başın Öne Eğilmesin

Bu kadar çok beğendiğim Çukur bölümün yazısını yazabilmek Perşembe’ye kısmet olsa da, beğenim baki! Güzel bölümdü, net!  Ama bölüm yazılarının olmazsa olmazı serzeniş yok mu? Elbette var: Yamaç’ın fizik tedavi sahnelerine bu kadar uzun yer verilmesine gerek var mıydı? Bunun yerine madem Yamaç da iyileşme sürecinde idi, Yamaç’a olan ihaneti, tepkilerini daha detaylı izleyebilmek için dolu dolu Salih’i Selim’i izlemeyi tercih ederdim… Azer ile Karaca bile olurdu… Neyseki Selim’den doya doya Derdim Çoktur Hangisine Yanayım” dinledik.

(For my foreign followers, please go to select language section for google translate. On the top right side of the screen for desktop, Last line on the hamburger menu bar for mobile)

 
   
 

 

Bölüm ‘drone’ unutuldu mu telaşı ile başladı ama koskoca drone’u unutmazlardı da, Azer’in Seyhan yarasını unuttular ^^

 

 

Madem ismi geçti, önce AzKar’dan başlayalım. Yeni evleri ne güzel ^^ Bayıldım!  Ama bırakın evi, malı mülkü,  kaderleri güzel olsaydı. Azer’in hikayesine yazık olduğunu hep dile getirdim. Ne hayaller vardı, yan karakter olsa bile Yücel’e karşı Yamaç’ın yanında olabilirdi, Vartolu ile ‘gerçek düşman’ olabilirdi… Olmadı. Yazık. Ama onunkinden öte aslında Karaca’nın hikayesine yazık oldu. Hangi Karaca’yı tercih ederdin diye sorsalar #AzKar fandom^’dan sanırım ilk sezonda Celasun için oyun üstüne oyun kuran Karaca’yı.  İlla Celasun ile olsun diye değil, şimdiki aşk pıtırcığından daha çok daha keyifli idi aşkı uğruna kurşun yemesi.

 

 

Arık Böke ile kuzen Seren sadece bana mı komik geliyor? Edi ile Büdü gibi, hem didişiyorlar hem içtikleri su ayrı gitmiyor maceradan maceraya koşuyorlar. Unutmadan Murtaza’yı Arık’ın yanına hiç yakıştıramıyorum. Onun hesabını kesmemiş olması insan sarrafı olmadığının bir kanıtı. Nato kafa nato mermer durumu anlayacağınız. Bence Cengiz Erdenet buna bırak illegal işlerini 20 koyunluk sürüsünü emanet etmez. Zaten Cengiz Erdenet tarafını çoktan seçti: “Neredeyse kan verecek herife…”

 

 

Arık Böke Yamaç düşmanlığının üstüne bir de Yamaç sevgisi ile uğraşacak. Üstelik düşman kanatları da çoğalıyor. Çukur (Yamaçsız Çukur düşman kategorisinde sayılır mı?) yetmezmiş gibi bir de Gizemli Adam çıktı. Nedim ve patronu Gizemli Adam Kim’i ayrı bir yazı da değerlendirdik. Hem de anketli:

ÇUKUR – GİZEMLİ ADAM KİM?

 

Tam da Cumali’den beklenen hareketti ama yine de ‘Ahh Be Cumali!’  Bir abi – kardeş hikayesi de böyle bitti…

 

 

Ve zamanında o videoyu ele geçirmeye çok çalışan Akın tövbekar olunca göz yaşları ile izledi dedesinin son nefesini verişini.  Ama hem bu hem de Cumali ile ona hayal sahnesi o kadar güzeldi ki alkışlar Burak Dakak’a. Keşke hakkı ile sahnesi olabilse. Bu sezon olur belki ne dersiniz?

 

 

 

Sen ağlama! Dayanamam…

 

Gelelim bölümün temeli olan video konusuna:  “Neden öldürdün?” diye soran yok… Cumali’yi geçtim – o sorsa da cevabı anlamaz zaten – , ne Selim ne de Sultan Hanım. İşin kötüsü Salih’e de izin vermiyorlar ki anlatabilsin. Bir de Selim ‘demek sen biliyordun’ tribi yapmadı mı Salih’e, pes!

 

NehYam

 

Nehir’in Koçovalı ailesinin iç yüzünü öğrenmesi hızlı oldu. Nerede bir bölüm önce minnoş minnoş aileyi öven kadın? Hastanede yoğun bakımda kendini kötü hissetmesi kayıplarına bağlanacak sanırım…

 

 

Karakuzular gerçekten Mahsun’un hikayesi bittiği için mi ortaya çıktılar? Yoksa ileride bir zaman Mahsun önderliğinde Çukur’a destek (bu saatten sonra köstek olma ihtimalleri yok sanırım) olma için kanca misali mi yazıldı sahneleri? Hadi bakalım hayırlısı… Mahsun diziye veda etti ise annesinin elini öperek gitmesine – eş zamanlı Yamaç – Sultan Hanım sahneleri ile aynı kaderi paylaşan adamların karşılaştırmalı geçişi güzeldi –  sevindim. Neden geri geldi bilemiyorum ama Berkay Ateş’i izlemek her zaman keyifli olmuştur.

 

Sultan Hanım’ın (Gerçek izleyici Sultan Ana demez!) gerçek bir ana olmadığı yıllar önce Mihriban’ı kapıdan kovmasından belliydi. Selim’e, gelinlerine, torunlara davranışları da tuzu biberi oldu izlediğimiz bölümler boyunca. Ölüm korkusunu tattı, kendini bilmeden ne hastalıklarla cebelleşti ama gram değişmedi. En başından beri bu bölümde izlediğimiz gibiydi hatta bu açıdan dizideki en tutarlı karakter olabilir ^^ Benim için hep KÖTÜ! Hele ki hoşuna gitmeyen bir söz, bir davranış olsun, evlatlarını bir kalemde silmekten çekinmeyen bencil hatta nankör bir kadın. Bir kez daha gördük ki: “ana var, ana var”

 

 

Yamaç dünyası alt üst olmuş bir şekilde Çukur’u bir nevi ‘shame’ sahnesi ile (bilmeyenler için Game of Thrones 5. Sezon Finali’nin en çok konuşulan sahnelerinden biri olan “Utanç Yürüyüşü”) terk etti. Ama aşağıdaki tweetin altına imzamı atarım. Yamaç’ın yeni hayatı çok da güzel olacak!

 

“Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?” Şems-i Tebrizi.

 

 

 

Affetme Yamaç !  Minnet Eylemem ne güzel uymuş bu kolaja!

 

 

Unutmadan, her red edilme yaralar ama bu yara çok derin oldu be Aliçom…

 

 

 

Yazıda tweetlerini alıntıladığım Itzmee_shreya_   SLOMESSI10   Purple  ve El Hijo de mi padre e verdikleri renk için teşekkürler…

 

4.sezonda da bölüm yazıları altındaki yorumlarda buluşmak üzere. Tüm yazılar bu linkte:  Çukur Bölüm Yazıları

 

Çukur Fragman

Yamaç Çukur’u terk ediyor. Çukur ahalisi ‘öcü görmüş gibi’ kapıları pençeleri kaparken sorgusuz sualsiz Yamaç’ın peşinden gidebilecek tek bir kişi vardı: Kemal. Rahmetli Kemal. Nur içinde yatsın.

Bir dakika, tek bir isim var derken Çukur’dan tek bir isim. Aileden elbetteki Salih var. Ve VarYam gerçeği…  Onun abiliğinin  ‘gerçek’ abilik olduğunu karşılaştırmalı olarak bölüm içinde görmüştük, fragmandaki kucaklaşma da cilası oldu.

Salih bu yarım akıl kardeşlerle Çukur’da barınamaz, madem Azer de piyasadan çekiliyor (spoiler takip ediyoruz herhalde) yeniden uyuşturucu işine mi döner dersiniz? Erdenet ailesi ile kardeş kardeş ticaret yaparlar? Yamaç ise bir noktada kendini Cengiz Erdenet’in yanında bulacak, bu belli ^^

Haftaya Efsun var. <3  Terk edilmiş hissettiğinde kapısını çalabileceği tek isim: Efsun.  Kırılgan bir şekilde onay sorduğunda Efsun’un koşulsuz şartsız öpücük ile yanıt vermesi tam bir seyir keyfi olacak. Özellikle ilerleyen bölümlerde yalnızlıklarını, aileleri ile ilgili yaralarına birliktelikleri ile şifa bulabilme ihtimalleri varsa ne mutlu… Efsun ile Yamaç’ın farklı bir enerjisi olduğuna inanıyorum.  Mart’dan bu yana bekledik, hazırız.

Çukur’un yıkılıp park olması fikrini çok sevdim. Baykal Bey Vartolu’nun Salih olduğunu öğrendiği sahnede Salih dileğini söylemişti ya: “Benim Çukur ile şahsi bir meselem var. Yansın, yıkılsın, yok olsun istiyorum amk yeri. Dümdüz olsun, adı tümsek olsun, üzerinde ot bitmesin istiyorum.”  Ne güzel bir istek. An itibari ile ben de böyle istiyorum. Düşünsenize resmi hesap bölüm etiketini  #AffetÇukur derken izleyici asıl sen #AffetYamaç diye haykırdı tüm gece. Bölüm sonunda düşündüm de; “Affet-me be Yamaç”

Ama elbette Sultan ve Cumali Yamaç’dan yardım isteyecekler. Neden mi? Çünkü yüzsüzlük bunu gerektirir ^^  Ama Yamaç’dan beklediğim artık -hazır Çukur için aile kavramının ne olduğunu da öğrenmişken –  dimdik bir duruş sergilemesi.  Daha Çukur için – düzeltme; kendini parçaladığın halde her düştüğünde bir tekme de onların vurduğu yüzsüzler, nankörler topluluğu Çukur için –  ne kadar kayıp versin bu çocuk?

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Aboudiaby

  Yeni spoilerlar geldi.Efsunun hamile olma ihtimali yokmuş.Melihanın da hiç çocuğu olmamıştı zaten.İyi oldu bu dizide hamile senaryosu hep vasat oluyor.Yamacın vereceği tepkiyi bekliyoum.Ama söylemez Efsun.Bu yüzden Nehir ile evlilik senaryosu olabilir Efsun bunu öğrendiği an kopartır Yamaçtan kendini.

  • nereden geilyor bu spoilerlar?

  • Ayla

   Bak bu spoilere cok sevindim,Yamac in hareminden bir hamilelik yeter simdilik:)

 • balvin

  Şaka gibi ama gerçek. Kadir İnanır da Çukur’da. Gizemli kişi yani Nedim’in patronu olarak gelecekmiş ve İdris’in ağabeyi Cumali Koçovalı’ya hayat verecekmiş.

  • Çok az karakterimiz vardı. İyi oldu ^^

  • Gözde E.

   Evet, demin ben de bu haberi anket sayfasında paylaştım. O girecekse bir zahmet 5-6 kişiyi gömsünler önce.

  • Ayla

   Tüh ya ankette bir ara Idris in abisi yazayim aklima geldi vazgectimdi:)
   Bir Kadir inanimiz eksikti…

   • Gözde E.

    Şimdi yaz 🙂

 • Aboudiaby

  Karaca Azeri sevmiyor ki .Kız dedi zaten biri beni farketti sevdi Azerin Karaca sevgisi seviyor .Keşke Karaca değil de Akın öldürseydi fragmanda Akın o sözü Karaca için söylüyor bence baştan bilseydi Azerin evine hiç gitmezdi diye.Akının girmesi lazım artık aksiyonlara.Yamaç Erdenet olucak kabul etmiş teklifi belli oldu umarım bu Erdenet olma durumu 2bölüm falan sürmez.Efsunu hamile yapacaklarmış.Ciddi ciddi 6aydır karantinada bu senaryoyu mu yazdın senarist.Umarım düşük yapar.Efsun ve Arık mevzusunu bekliyorduk.Büyük ihtimalle onu da unuttu elinde bu kadar iyi cast olup bu kadar kopuk senaryo yazmak da büyük başarı.

  • Seveni sevmeyi denemek yerine öldürmekmiş kaderinde olan…

 • balvin

  Fragmanı izledim. AzKar’ı zerre sevmem ama Sultan değil miydi Azer-Karaca evlensin diye kırk takla atan ve “sevmişler birbirlerini” diyen. Gökhan Horzum yazdığını da unutuyor galiba bu nasıl mantık Allah aşkına?

  • Ayla

   Sultan tam bir kötülükler kralicesi,yüregi kapkara biri. Karaca nin aklina sasayim o silahi alip vurursa. Yamac artik bu saatten sonra kendisini bu ruh hastasi Kocovali bireyleri icin harap etmesin. Azer in ölümü Karaca nin elinden olmamaliydi,olmamali.
   Horzum un yazdiklarini unuttugu zaten kac sezondur tescilendi zaten:)))

   • balvin

    Dediğim gibi AzKar’ı gram sevmem haz da etmem ama Karaca vuruyorsa gerçekten de sevilmemeyi hakediyor yani daha ne olsun. Sonra beni neden sevmiyorlar deyip dursun. Sen seni seveni öldürüyorsun kim sever başka? Bu arada düğünden önce Karaca hamile kalacaktır ve Celasun ile devam ettirilecektir. Zaten ilk bölüm Karaca, Azer’i sevdiğini belirtmiyordu Akın’a. Azer’in sevgisini sevdiğini söylüyordu. Aslında başından beri Celasun’a hissi var zaten 2 sezon önce plan buydu ama değişti. Celasun-Karaca yazılır biz de aile her şeydir demeye devam ederiz 🙂

    • Ayla

     Evet bende bu hafta ki yorumumda yazdim Karaca hamile kalir Celasun cocuga babalik yapar evlenirler mutlu son:)
     Ama Karaca vuruyorsa hapisi boylamasini tercih ederim böylece oyuncudan da kurtuluruz:)

     • Gözde E.

      Çok fazla oyuncu oldu. AzKar birlikte ölecek gibi, bir de Azer anne çıkar diziden etti 3.

  • Gözde E.

   Normalde bakmam (bilenler bilir) ama baktım fragmana. Ben Sultan’a şaşırmadım. Azer’in kanı olduğunu duyduktan sonra tabii ki boş durmayacaktı. Ama bu işi niye Karaca’ya yüklüyor, sıkıysa kendin vur!

   • Ayla

    Oh oh fragmana bakmaya devam:) Ben artik spoiler yazmiyorum fragmandan bahsederken,yazmayacagimda. Nasil olsa bu sayfalarda bol bol spoilerler paylasiliyor:))

    • Gözde E.

     Ben anlayıp geçerim merak etme sen. Bu son, bir daha bakmam.

   • Ayla

    Cadilar,kötülükler kralicesi Sultan Efsun un da parmagi oldugunu ögrendiginde onuda ortadan kaldiramaz mi acaba? Ya Akin i ögrendiginde?

    • Gözde E.

     Akın’da kıyametler kopsun amin. Akın başına silah dayar gibi duruyor zaten.

  • Kesinlikle, sanki düşman olduğunu bilmiyordu…

   • balvin

    Düşmanı olduğunu geç Azer eve geldiğinde daha doğrusu Fadik’i eve aldıkları zaman Yamaç “Bu adam babamın katili olanlardan birinin annesi, alıp almamak sana kalmış.” demişti. Üstüne Azer, eve geldiğinde Sultan İdris üzerinden laflar soktuydu Azer’e.

    • Gözde E.

     Zamanını mı kolluyordu acaba ?

    • Ayla

     Senaristin yazdigini unuttugunun en güzel ispati bu:)
     Sultan bal gibide biliyordu Azer in de Idris in ölümünde parmagi oldugunu. Horzum 6-7 ayda Azer e daha mantikli bir ölüm senaryosu yazamamis…

 • Ahmet Adar

  Tahminimce. Nehir ,Efsun’u İyi biri sanıyordu 3. Sezonda Efsun’la Nehir Arkadaş olmuşlardı Benim tahminim ce sevdiği Adamın Efsun’a gitmesiyle Şok olacak Yamaç’a ise Çocuğu aldırdım diye Yalan söyleyecek ve Evden ayrılıp herşeyin başladığı yere yani Deli Hastanesine gidecek ve ilerleyen Bölümlerde Çocuğu olacak Nehir artik Yamaç ‘in Acı çekmesini isteyecek ve Nehir’in Geçmişi ise böylelikle işlenecek

  • Gözde E.

   Güzel teoriler Ahmet Bey, ben tuttum. Düşürdüm de diyebilir ki zaten bebek için 3 aylık dendi yanlış duymadıysam, daha ufak yani.

 • Ayla

  Merhaba Asli,kalemine saglik. Bir serzenis yorumun gec geldi:)

  Banada Arik ve Seren komik geliyor,onlara taktigin isme bayildim:) Murteza yi birak Arik in yanina diziye yakistirmiyorum. Karekteri cok itici cok.

  Sultan icin yazdigin her cümlenin altina imzami atarim.

  Yamac senin sülalende cukur halkinda nankör asla affetme onlari. Yamac a adam gibi davranan,akrabalik,kardeslik duygusunu tasiyan TEK kisi Salih digerleri egoistler,hep Yamac tan bir beklentileri var.

  Bir allahin kuluda cikip Yamac niye yapmistir demiyor sinirden catladim,Alico bile dinlemek istemedi:(

  Ama Sultan disinda sanki diger kadinlar yarim akilli,ikinci sinif vatandas onlar videoyu izleyemiyorlar ve bir allahin kulu ne oldugunu anlatmiyor sinir oldum.

  Görüntülerde Idris in Yamac a adeta yalvardigi vur beni oglum dedigi anlar yok herhalde. Bu görüntüler sessiz mi? Yücel in sesi duyulmuyor mu? Birbirinizi vurmazsaniz aileden herkes ölecek diyordu. Arik ordan burdan kesip montajladi mi görüntüleri? Akin videoya bakinca cocugu bir harpalamak istedim sanki ilk defa izliyormus bilmiyormus gibi etkilendi,hain cocuk. Umarim hainligin tez zamanda cikar ortaya.

  Cengiz Erdenet i oynayan oyuncu bence iyi oynamiyor Cengiz i,oyuncu bence yanlis secim sizleri bilmem.

  Kahveci Nedim sen neymissin abi woww,buralarda cok konusulmustu Nedim de var birseyler diye. Bence Horzum buralardan okuyup yazdi birseyler. Sonunda dizi yine kendini tekrara düstü gözümüz aydin bir gizemli adamimiz daha yine oldu,bu hafta kolu gözüktü haftaya bacagi. Asli Ögeday oldugunu saniyor,eger öyleyse Cengiz Yamac a odaklanacagina birbirlerine düsman olan kardeslere odaklansa ya.

  Gizemli kim ankette de degindim kahveci uzun zamandir var ve cukur halkina benzemiyor daha kibar bir beyfendiydi. Ama bunca zaman kuskulu bir hareketini görmedim ne bileyim adama sık sık telefon gelsin ve habire izin istesin. Simdi birden bire böyle hareketler yapinca benim kafamda tam oturmuyor bu durum. Eger gizemli Ögeday sa Cagatay ile bir sorunu yoktu onun islerini maskeli adamlarin patlattigini görmedik Ögeday in sorunu Arik ve babasi ile mi?

  Nedim madem bu kadar akilli tirlara takip etme cihazi yerlestirdiklerini anlasaydi ya. Ama dögüs sahneleri iyiydi yalniz anlamadim kamera falan yokmuydu oralarda amacamiz maskesizdi. Murteza neden olaylar ilk oldugunda Arik a haber vermedide hersey bittikten sonra verdi? Birde hep cukur da dolandigi,dolanacagi icin kahveci amcamizi görüp tanimaz mi?

  Ben bir ara gizemli adamin Baykal oldugunu sandim ama sonra düsündüm beyfendi Erdenetlerin aile dostuydu. Tek istedigim gizemli adam daha önce ÖLMÜS biri olmasin lütfen.

  Nehir Yamac i hastanede ziyaret ederken nasil etkilendi kendi yakinlarini kaybettigi anlar aklina geldi. Hala Nehir in ailesine ne oldu merak ediyorum. Fragman da aldatmaca da olabilir Yamac in Efsunnn un kollarina gidisini görüyor zavallim. Hastanede Yamac in yaninda sadece kendisi vardi oysa Efsun un ruhu duymadi. Yamac sende karar ver lütfen ikisinide oyalama.

  Gelelim Karaca Azer sahnelerine pöh pöh Azer ne kadar zenginmis denize nazir konaklar falan. Madem bir iki bölüm sonra ölecek neden bunca sahne yaziliyor? Işlevsiz Celasun hani Cumali nin emriyle kapilarina dayanacakti,tirsti mi ne oldu? Birde 14 gün gecti yani Azer bari yildirim nikah falan kiysaydin. Galiba Azer Karaca yi hamile birakacak ve ölüp gidecegi icin Celasun hemen babalik yapacak,dügün dernek al sana mutlu son:)

  Son sahne cukur halki tam cukur evimiz dediklerinde Yamacimizin yüzünde hafif bir gülümseme oldu tamam bari bunlar yanimda diye bir düsünce geldi ama umudu hemencecik söndü. Aras Bulut o ruh halini cok güzel yansitti👏

  Ben Yamac gibi karekterde birinin Cengiz ile calisacagina ihtimal vermiyorum. Ne yani fragmandan anladigimiz üzere Cengiz cukur u park yapicak mahelleli evlerinden olacak Yamac ta öyle Cengiz in arabasinin icinden izliyecek mi?

  Gerci izlesin valla cukur halkina müstahaktir.

  Hadi Erdenetlere köstebek olarak girdi,Yamac polis degil ki düsmanini icten cökertsin. Birde şu var böyle anlayip dinlemeyen aile ve cukur halki icin savasmaya degmez ki.

  Birkac bölüm sonra Cumali den böyle bir replik gelirse YUH artik derim,”eh ne yapiyoruz simdi bebe”.

  Asli unutmadan masumlar apartmani dizisine baktin mi?

 • Aboudiaby

  4.sezonda focuslandığım en büyük olay Cengiz Erdenetti çok büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum.Çağatayın bu kadar korktuğu Arıkın telefon açamadığı adam bu muydu şimdi Arık telefonunu yüzüne kapatıyor üst perdeden konuşuyor babasına karşı.Mustafa Avkırana karşı büyük saygım var ama olmamış karektere.4.sezonun 1.bölümünde Arık bildiğimiz Erdenetlerin Cumalisi gibi takılıyordu Seren akıl veriyordu.2.bölümde tam tersi bir Arık plan kuran zekice konuşmalar yapan bir adam vardı.Senarist daha ne yapacağına karar vermemiş.Hem Cengiz hem de Arık konusunda.Seren ise salt kötü .Cihangir diziden ayrılacağı için kötü konuşmayalım da bazı sahnelerdeki Ece ile performansları yine kanatan cinstendi umarım ikisi de gelişir.Selim Ayşe Kahraman konusu yine açıldı merakla bekliyoruz.Cumalinin Yamacı vurması normal geldi bana Cumali bu ama vurduktan sonra kafasına sıkacaktı orada Cumaliye de üzüldüm zor bir durum.Selimin takılıdığı konu da bana niye söylemedi.Vartolu bile ilk öğrendiğinde Cumali gibi tepki veriyordu.Selim bana göre Yamacı en çok seven abisi.Selimin Yamaç sevgisi üzerinden laf söyleyenleri görünce üzülüyorum.Senarist Efsunu 3.bölüme saklamasında ki amaç ne yazacağını bilememesi bence.Arıkın ilk işi Efsuna gitmekti bir defa adını geçirmedi Efsunun.Efsun Yamaç vurulacak ve öyle sakin kalacak 1ay.Efsun Yamaç Nehirden devam edecek yeni fragmana göre senarist olsam Efsun Arık Yamaç yazardım ama senaristin işi belli olmaz 4.bölümde de bı konuyu yazmaya başlar araya Sereni falan sokar.Gizemli kişi keşke Baykal olsaydı ama yeni diziye başlamış Burak Sergen.Umarım yeni gelen karekter sert bir kötüdür.Oyuncu olarak da Uğur Yücel olsa ne güzel olurdu.

 • kreatinizm

  Selam herkese yine çukuru gömmeye geldim ben.

  Abim yazmış bir şeyler bize de eleştirmek düşer tabi ki. Abim bu bölümü biraz iyi yazmış ama senaryosal olarak değerlendirirsek yine b.ktan bir bölüm acayip kopuk yine her yerden bir olay fırlıyor. Hele Azer ve Karaca yok mu arkadaşlar of of of diyorum yani ekrana araya her türlü sıkıştırdı tam heyecanlı bir şey oluyor araya iki tane flashtv vari iki insan çıkıyor ve göz zevki katsayımı diplere çekiyor.
  En çok güldüğüm nokta Azkar denen illete yine reklam döşemişler. O villayı o denli göstermek neyin çabası? Tabii ki reklam çabası. Bİr de Koçovalıların hesaplaşmasında araya kola reklamı serpiştirdiler ah canım ay yapım 🙂 Azer ve Karaca demişken Nur Sürer bile sıkılmış olacak ki şivesi bozulmuştu. Bitse de gitsek olarak bakıyor o da buna. Ne işim var burada bile diyordur belki.
  Cumali sığırın önde gideni zaten çukur halkı ayrı geri zekalı. Bir aile için canını verecek kadar bağlı olmak, ne derlerse yapma eylemi gösteren bir topluluğun bu davranışı tabi ki yadsınamaz. Ben şu 1000 küsüre yakın yorum atılan başlıkta şey demiştim hiç unutmam. Yarın öbür gün Nehir ve çaycı abime bir hikaye yazarsa söveceğim diye. Bakın şimdi sövmeyeyim de napayım biri söylesin hele.
  Murtaza da bu kadar diretilmesi hayra alamet degil. 5.sezon demiştim bi ara. Gecen galiba Damla Sonmez hanım dergiye mi ne cıkmıs. Orada da son sezonumuz demiş. Bu hanımefendi gecen sezon radyoda da 4.sezondayım demişti. Nereden alınıyor bu cesaretler komik açıkçası.
  Ece Yaşarı gömmek istemiyorum siz gömmüş gibi görün diğer oğlan Cihangir’e de yeni dizisinde başarılar ama tutacağına ihtimal vermiyorum. Çünkü o Ece’den de kötü.

  Yamaç ne güzel ağladı öyle kablolara bağlıyken içim eridi valla. Nehir yine gereksiz öndeydi bakın hikayesi açılacak denmiş ben dayanamam buna. Efsun-Nehir biter sanıyordum AzerKaraca bitti bu da biter diye önüme gelene bak ya. Bu arada Calasun Bey’i oynayan arkadaş covid’e yakalanınca Karaca-Celasun ne olacak onlara kesin sahne yazılmıstır ama onlar su an iptal yerine ne koyulacak bilmiyorum büyük ihtimal şarkı kliplerine döndürür diziyi abimiz.

  Neyse sevdigim şeyler de vardı akın kocovalı mesela çok büyük oyuncu burak dakak tebrik ediyorum. mahsun ile Yamaçın sahnesini bende beğendim. Efsun yoktu bakın orasını beğendim ama fragmanda var gelecek bölüme eksi yazıyorum şimdiden. Cumalinin cukurum lan ben cıkısı da güzeldi.

  Haftaya fragmandan anladıgım kadarıyla nehircigimiz görüyor efsun yamacı (yiyişirken) dogrusu yiyişmek dışında bir şey yapmıyorlar maşallah yani. Ne zaman varsa hep dudak dudağalar. Başka türlü bu ikiliden reyting cıkaramıyorlar galiba. Bunların antisiyim ama o kısımda heyecanlandım mesela nehirin görmesi kısmında.

  • Ayla

   Selam
   Göm göm cukur u ben keyif aliyorum. Ay sen bu sitede Efsun dan hoslanmayan ender izliyecilerden birisin,bende hic sevmem kendilerini. Ama benim söyle bir durumum var cukur da sevdigim kadin karekter yok:)
   Nehir i de gömüyorsun ama ben önceleride yazmistim ailesine ne olmus hala merak ediyorum. Fragman da Nehir in gördügü fragman aldatmacasi olabilir. Ben yinede Yamac in pin pon topu gibi bir Nehir bir Efsun a gitmesinden hoslanmiyorum…
   Cihangir in oyunculugu cok kötü katiliyorum ve yeni dizisinin tutmayacagina bende inaniyorum.

   • kreatinizm

    Selam

    Benim de sevdiğim kadın karakter yok cünkü hepsi salak insanlar sevilecek yanları yok. Ailesine ne olmuş merak etmiyorum Nehir çok boş bi karakter yani bir katkısı yok diziye ailesine ne olup olmadığı. Efsun, Nehirden de salak. Kim ne derse inanıyor bir de zeki diye getirdiler bunu babası görse vallahi yüzüne tükürür ne zekasız kızsın sen diye. Yamaçın pinpon topu gibi oraya buraya gitmesi İdris Koçovalı benzerliğinin getirisi ve sayın abim bize benzerlik diye bunu ittiriyor ama bilmiyor ki İdris Kocovalı kendi evladını aldır diyecek bir potansiyelde bir insan değildi. Nerden baksan elde kalıyor abimin yazdıkları.

    Cihangir çok kötü evet ve dizisi de tutmaz. Bu haliyle Çukurda gördükçe gülüyorum. İmaja bak, şiveye bak, tipe bak, oyunculuğa bak hepsi birbirinden bağımsız ve ortaya gülünç bir durum çıkıyor.

 • Gözde E.

  Akşama okurum demiştim ama dayanamadım okudum, sonra geldim bir de yorumları okudum. Ama kendi yorumumu daha sonra yapacağım. Bu bölüm üzerine çok konuşulur net, o yüzden şimdi kaçıyorum malum sebepten 🙂

 • balvin

  Uzun aradan sonra merhaba… Malum bir olay yüzünden baya uzakta kaldım buralardan. Neyse geçti ve gitti. Olayı mahkemeye kadar taşıdım. Bazı insanların -yakın olsa bile- yanına kar kalmamalı bazı şeyler. Artık Twitter’da değilim. Belli başlı forumlara ve buraya yazacağım. Twitter’da ruh hastası gerçekten de çok! Bölüm mükemmeldi bence. Drama yönü, performanslar ile güzel bir beğeniyi hak etti.

  İlk bölüm ne kadar kopuksa bu bölüm de o kadar iyiydi. Yamaç’a yapılan kısımları geçiyorum o yönü eleştirmeyeceğim. Cumali Koçovalı’yı ben böyle görmek istiyorum ama daha sert olmalı, daha acımasız olmalı. Herkes sövüp duruyor ama bence bu hali daha iyi.

  Bölüm aksiyon sahneleri ile beraber geçen sezon hatta daha önceki sezonlarla birlikte iyileşme dönemine girmiş. Basit, iğrenç silah efektleri yerini daha iyisine bırakmış ama tabii ki yetersiz. Yine de daha iyi olmuş bu da yeterli. Aile içi çatışmalar mükemmele yakındı. Cumali Koçovalı evet geri zekalı falan ama burada hiç sırıtmadı yani karakter böyle, düz, geri kafalı ne demişti? “Senin gördüğün İdris ile benim gördüğüm İdris farklıydı. Senin gördüğün İdris, dinlerdi her şeyi tartardı ona göre hareket ederdi. Sen onun oğlusun. Benim gördüğüm İdris ise daha gelmeden yıkardı. Dinlemezdi, vurup kırar geçerdi. Ben de onun oğluyum işte diye.” O fark iyi izlettiriliyor.

  Bu arada Yamaç’ın 1 hafta süreyle fizik tedavi ile ayağa kalkması komediydi de neyse o saçmalık kısmını geçiyorum ne de olsa alışığız. Bu sezon beni en çok şaşırtan Nehir oldu. Gram sevmem, haz etmem ama hikayesine giriş yapılıyor hissiyatı aldım ben daha önce buna ihtimal vermiyordum. Nehir yoğun bakım odasında bir travma benzeri bir şey yaşadı. Buna girilecek çünkü girilmeyecekse bunu belirtmenin hiçbir anlamı yok. Diğer durum ise eğer fragmanda yanıltmaca yoksa Efsun-Yamaç’ı görüyor ve gelecek bölüm akıl hastanesinde sahnesi olduğu söyleniyor. Yani yavaş yavaş Nehir’e giriş yapılacak. Bu sezon Nehir kısmında bir şaşkınlık yaşadım diyebilirim.

  Dizinin ilk saati yani reklama girene kadar ki bölümü çok bunaltıcıyken kalan kısım sanki bir bölümmüş gibi geldi. Yani son bir saati tek bölüm diye koysalar fark etmezdim. Cengiz Erdenet beklediğimiz gibi bir karakter değilmiş onu anladık onun sınırını çizdiler ufaktan. Ogeday ve Kulkan için yine izler geçildi. Olga karakteri ise göstermelik bir şeymiş onu anladık. Asıl çıban başı Süreyya Erdenet ve oğulları Kulkan-Ögeday. Aile içinde Süreyya-Olga çatışması var. Oğullar da işin içinde. Kardeşlerin her biri birbirinden haz etmiyor. Bu çatışmalar nereye varacak merak konusu.

  Saadettin bence daha atak olmalıydı bölümde beklediğim aksiyonu vermedi daha fevri olmasını bekliyordum. Akın Koçovalı umarım parlayacaktır. Hele Cumali ile olan hayali sahnesi çok güzeldi. Amcasına desteğini esirgemeyecektir. Mahsun’a gelince de Mahsun’u aslında sevmezdim yani sonradan geri döndüğü hali sevmezdim. Karakuzu iken müthişti. Fakat sözümü geri aldım bugün. o Mahsun benden tam not aldı. Üzüldüm üstüne sevdim. Analar ve oğulları kısmı harikaydı.

  Kral Oidipus ile 2.sezon bize Yamaç babasını öldürür mesajını verdi Horzum. Bu sezon ise Kral Oidipus kitabının devamı olan Oidipus Kolons’ta ile selam çakıldı. Kitabı okumaya çalışacağım. Çünkü ilk kitabın devamı bu. Neler bulacağız bakalım. Kitabın ana konusu ise şu. Babasını öldüren Oidipus’un kentten sürgün yedikten sonra yaşadıkları… Ne kadar da benziyor değil mi?

  Beni en çok şaşırtan ise Çaycı Nedim oldu. Çok sevdim o sahneleri ve çalan müzik müthişti oradaki. Eldivenli kişi bana kadın gibi geldi başta ama büyük ihtimal Ögeday veya Cengiz o dedim sonra fikrimi geri aldım çünkü Nedim cümleye başlar başlamaz “Çukur’da işler karıştı.” diyor. Bakın Ögeday’ın Çukur ile bağı yok yani daha doğrusu Erdenetlerin bile Çukur’da olup bitenle bir ilgisi yok. O kısıma daha geçmedik. Bu kişi geçmişten bir tanıdık olabilir. Çukur’la bağı net ve kesin olan birisi. Erdenetlere bağlanması zaten Nedim’in giriş bölümü ile alakasız oluyor. Ögeday, Kulkan çıkması anlamsız olur. Bu kişiler yani Erdenetler Çukur’dan bağımsız karakterler. O gül toplayan kişinin Çukur’la net bir bağı var ve tahminim yok. Meliha diyebilirim çünkü onun senaryosu hep bir revizeye uğradı. Burada da çıkarsa şaşırmam ama kesin Meliha diyemiyorum.

  Son sahne harikaydı. Berkay’a, Aras’a, Perihan Savaş ve Elif Baysal’a sonsuz teşekkürler. Çeken, yazanın eline sağlık. Mükemmeldi. İki aynı kaderi yaşayan karakterin dönüşümlü anlatımı kusursuzdu.

  Fragmanı beğenmedim EfYam dışında. Efsun haftaya geliyor. Tek heyecanım buydu. Tahmin de bırakayım. Arık kaçırılıyor ve park konusu ile Yamaç taraf değiştirip Arık’ı kurtarıyor. Bence böyle olacak.

  Bu arada tarih ile ilgili geçen bölüm bilgi verilmişti. Cengiz Han, Harzemşahlar üzerinden örnek vermişti. Oğulluğa kabul ediyorum diyerek. Ben de şu bilgiyi bırakayım buraya: “Cengiz Han ile Celalettin Harzemşah,1219 yılında Sind kıyılarında müthiş bir şavaşa tutuşurlar. Celalettin Harzemşah önüne gelen Moğolları kılıçtan geçirip, yüz metrelik bir yardan atı ile beraber kendini Sind nehrine attı. Yüzerek karşıya geçen Celalettin’e hayran olan Cengiz Han şöyle dedi: ”İşte, Cengiz Han’ında böyle bir oğlu olmalıydı.” Ne kadar da benziyor değil mi? 🙂

  • kreatinizm

   Nehir ve hikayesi mi??? Ben bunu sevmedim…

   • O kadar çok büyük kayıplar yaşayan bir kişinin soğuk kanlı olması beklenemezdi. Nehir’in hikayesini cepte tutacak bence. Duruma göre girecek yada girmeyecek

 • Hiç kimse

  Çukuru bırakalı çok olmuştu da tepkileri görünce bir bakayım dedim. İnsanlar çukurun yamaca sırt çevirmesine şaşırmışlar, gerçekten mi ya? İlk sezondan hatta ilk bölümden beri yaptıkları bu değil mi zaten? Ne zaman gerekli yerde yanında durdular ki? Aile her şeydir doğru ama o ailede birbirine ihanet etmeyen kimse kaldı mı ki onlar bir aile olsunlar. Sözlükte ki anlamının aksine aile içine doğduğun değildir ki aile idrisin dediği gibi elindir kolundur ayağındir. Düştüğünde kaldırırlar. Bu bakımdan Salih ve yamaçı çıkarırsak çukur ve koçavalılar ne zaman aile oldular? Neymiş İdris babaymis sultan anneymis. İdris yüzünden, Cumali çocukluk nedir bilmemis ki zaten sonra da ömrünün yarısı hapiste hayatta kalmaya çalışmakla geçmiş, kahraman belli ki istemediği bir evliliğe ve ise mahkum olmuş ki zaten genç yaşta üstelik kendi kardeşi tarafından öldürüldu, selimjn ömrü kendini babasına beğendirmeye çalışmakla geçmiş hatta bu uğurda kendi kimliğinden vazgeçmiş, salihin yaşadıklarını buraya yazmaya kalksam karekter sınırı yetmez yamaç desen gitar çalıp patlayan şeker yapan ve sevdiği kadınla pariste evlenen mutlu biriyken önce mutluluğunu sonra sevdiğini en son da kendi ruhunu kaybetmiş biri artık, İdris babaları evde yuzbinlerce liralık tesbih koleksiyonu yaparken sözde İdris babanın kızları, çukurun kızları evlerine çocuklarına ekmek götürmek için bedenlerini satıyor, İdris babanin oğulları gencecik çocuklar ya mezara ya da hapse giriyor. Kusura bakmayin ama ben böyle babalık ve anneliğin içine tüküreyim. Neyse ya sen çal kapımı bölüm yazısını okumak için mutlu mutlu gelmiştim ben. Baya dolmuşum. Özetle belki hatırlarsınız beni ilk sezon da burada söylemiştim sanki yamaç Salihi de alsın, çukuru komple yaksın çeksin gitsin diye hala arkasındayım planımın sadece yamaç efsunu da alsın. Cengiz BABAMIZI sonuna kadar destekliyorum çukurdan çok güzel bir park olur hatta gerçekten İstanbul ortasında çok çok iyi bir proje. Daha fazla uzatmayayım iyi günler diliyorum

  • Sen cal kapımı da buluşalım 💞 sevenler ayrılmasın

   • Hiç kimse

    Merakla bekliyorum. Tahmini ne zaman gelir

    • Umarım, bu aksam yazarım…

     • Hiç kimse

      Teşekkürler
      İyi günler