ÇUKUR – Dönüşüm

Akın kimi vuracak ile başladık bölüme… Elbette ki Karaca’yı.  Vuracaktı dedim ama 5m öteden vuramadı ^^ Neden Karaca sorusunun yanıtını bir soru ile bulalım: Akın’ın en azılı düşmanı kim? Karaca. Peki neden? Çukur ’un başına geçtiğinden mi? O da bir Koçovalı olduğu halde -ki bunda Akın’ın hiç suçu yok, elini öptüğünden mi? Çukur’un babası – yaşı ne ki! Olarak görmediğinden mi? Yoksa çocukluğunda çektiği eziyetlerden mi? Diyelim ki hepsinin ortalaması, peki Akın’ın planlarına balta vurduğunda ne olacak bu dair bir planı var mı?

Hani Çare Akın Koçovalı idi? Bugün benim gözümde Akın ezik bir ergen. Hele ki sonu Karaca’nın elinden olursa saçmalığa gel…

 
   
 

 

Girl Power’ın altı çizilmeye başladı başlamasına da, bu bahsedilen günün altı o kadar boş ki… Ben utanıyorum kendi hemcinslerim adına. Hadi strateji bilmeyen Karaca’nın heyecanını anlarım, yarım akıl Sadiş’in korkusunu da kadınları bir araya getirme çabasını da, ama ya Damla?  Molotof ile depo basmak nedir? Diyelim koskoca binayı patlattın, sonra? Bu plan çöktü, peki ya asıl depoya ulaşmaları ve uyuşturucuların yerine şeker koymaları? Akın toz işine girdi, Akın toz sevkiyatını yüzüne gözüne bulaştırdı ve Akın öldü.  Akın öldü ama Akın tüm soyu ile birlikte öldü…

 

çukur 3 sezon 2 babamın emaneti

 

 

Çukur’da en sevdiğim şeylerden biri: Kardeşlik. Koçovalı Biraderler’de bu birliği tam yakalamıştık ki, eksiksiz… Yine darbe aldı. Kimden? Sultan Hanım! Özel görev yüklediği Vartolu’nun bu görevi kardeşleri ile paylaşmamasına anlam verebilirim ama bu görev için kardeşlerini satmasına asla, ASLA…  Aynı bedende Salih ölsün, Saadettin dirilsin, canıma minnet. Ama hangi karakterde olursa olsun bireysel davalarda başarılı olamadığını zaten yaşamış görmüş birinin bir kez da sır saklamasını da anlamsız buluyorum.

 

 

Ama Salih’in dönüşümü efsane olmadı mı? (Erkan Bey’in pek sevdiği gözünden kalpler çıkan emojiyi ekledim kabul edin)

 

 

Cumali tereyağdan kıl çeker gibi kaçtı hapisten. Gardiyanından doktoruna herkes yardım etti. Neden? Biliyoruz ki Cumali’nin geçmişi katliamlar ile dolu. Az mı dinledik:

 

“11 sene önce, benim evime saldırdılar lan. Sen daha bebeydin. Hepsini indirdim. Patronlarını indirdim, ağa babalarını indirdim. Dedelerini, amcalarını, çocuklarını indirdim lan! Benim adım Cumali Koçovalı lan!”

 

Ama bu geçmiş soruma yanıt vermiyor. Neden?

 

Bu arada Cumali enfes kaçış planları yapıyor da, ‘bebe’sine ne oldu diye merak etmiyor. Cumali bir yana, ne Çukur ahalisi, ne Koçovalı kadınlar ne de  Cumali dışındaki diğer biraderlerden Yamaç’ı soran yok. Enteresan değil mi? Yok hükmünde kabul ettiler Yamaç’ı, Yamaçlarını…

 

 

Derviş dervişi tekkede, hacı hacıyı Mekke’de…  Deli deliyi de tımarhanede buldu. (Düzeltme, akıl hastanesi.) Rüyalar ile renklendi Yamaç ile Nehir’in tanışması. Ah o rüyaların dili olsa diyelim de, neden? Gerçi bu ikinin sahnelerini, tüm o didişmeleri eğlenceli bulanlardanım ama bu ‘neden?’ diye sormama engel değil.

 

 

çukur 3 sezon 2 babamın emaneti

 

Keşke Nehir kanlı canlı değil de, Yamaç’ın kafasında yarattığı, Sena’dan kalan boşluğu doldurduğu bir karakter olsa. Bu hayali karakter ile ilgili rüyaları da babasının ölmeden önceki nasihatleri ile ilintili olabilir… Mesela doktorun odasına girse, Nehir ile ilgili hiçbir kayıt bulamasa, hastabakıcıya sorduğunda “Nehir diye birini tanımıyorum” yanıtı alsa… Daha çok içime siner.  Bu arada rüya sahnesini çok beğendim.

 

Babamın emaneti hashtaginin ışığında İdris’in emaneti olan  “Vartolu’nun kolyesinin sırrı açıklanır mı?” sorularına rastladım. Benim umudum kalmadı, benim için o konu çoktan kapandı. Bugün yeniden açılsa nasıl bağlanır, nereye bağlanır… Hiç bilemiyorum.

 

çukur 3 sezon 2 babamın emaneti

 

Efsun’un da kırgınlıklarını görmek çok iyi geldi. Baykal’ın çocukları ile olan ilişkisini gördük, Efsun’un da Baykal Bey’in biriciği olma ihtimali yoktu. Otoriter bir babaanne figürü hikayeye çok iyi gelmiş. Her bölüm Efsun’un kapalı kutusunu biraz daha açacağız, bu sezonunda babası tarafından sevilmeyen evlatlar kategorisindeki karakter Efsun belli ki…

Efsun ile Yamaç’ın karşılaşmasında alev aldı ekran… Baksanıza Efsun’un bile eli yandı ^^ Ama sonra bu durumu epey aştılar <3

 

 

Demek Efsun’un annesinin efsunlu bir anlatım gücü varmış. Bu yeteneği kızına da geçmiş belli. Anlattığı hikaye Yamaç’a öyle uygundu ki, Yamaç da babasının emanetini koruyor kolluyor ama yükü karşısında da hayatına devam etmekten vazgeçmiyor mu?

 

Damla Sönmez’in efsunlu ses tonuna eşlik eden müzik ve  hikayenin kusursuz anlatımı çok etkileyiciydi. Efsun ile Yamaç’ın yollarının bir kez daha kesişmesi ne zaman ve hangi şartlarda olacak merakla bekliyorum.

 

 

Aliço sahneleri için tek korkum para ile insan avlayan bu ekibin Efsun tarafından kiralanması ve bir sonraki hedefinin Yamaç Koçovalı olması.

 

 

Yamaç’ın Azer’den intikamı Yücel’inkinden  – ki bütün plan Yücel’e aitti, acı oldu. Azer ‘Ben yapmadım’ diye haykırsa da, kim inanır; onun kardeşini de Salih’in öldürmediği tane tane anlatılmıştı ona, inandı mı? Hayır. Damat Azer’in gözünde zayiattır, ama kardeş candır. Artık Azer’i annesinin de etkin gücü ile kimse tutamaz… Kanı daha deli akar artık. Koçovalılar korksun, ne diyelim…

Yamaç listesinden bir kişinin daha üstünü çizdi. Ama görünen o ki son yaşadıkları Yamaç’ın da ruhundaki iyiliğin, vicdan duygusunun üstünü çizdi. Artık ne olursa olsun Yamaç’ın canı asla yanmaz, yaşayacağı hiçbir şey onun canını acıtamaz  Başına gelenlerin sonucu olarak deliliğin sınırlarında dolaşan bir adamın sonu nasıl olur dersiniz?

 

 

Neslican Tay’a mesaj duvarını çok sevdim. Çukur unutmaz!

 

çukur 3 sezon 2 babamın emaneti

 

 

Tweetleriyle yazımı renklendiren   emrys lavinia , dreamytangerine  ve  iiCooing ‘e teşekkürler…

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

ÇUKUR 3. SEZON 3.BÖLÜM SNEAK PEEK

 

İdris’in ölümünde direk bağlantısı olmayan dizinin en eğlenceli karakterlerinden Timsah öldü mü şimdi? İmkansız. Yamaç’ın Timsah’a direk öldürme amaçlı ateş etmesi de imkansız. Ruhu ne kadar intikam ile yoğrulmuş olursa olsun. Kaldı ki bir de İdris’in ölüm görüntüleri var. Boşu boşuna kopyalamadı herhalde, bir gün o görüntüler Timsah’ın elinden ortaya çıkacakken bu veda da niye? Çelik yelek? Sanmıyorum. Rüya? Olası…

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Nur

  Bölümde Yamaç’ın Efsun’u vurmamasıyla ilgili bir tahminim var.

  Akın ve Yamaç konuşmasında, Akın, Yamaç’a timsah hariç hepsi sağ diyor.
  Yamaç’ın cevabı şu mealde:
  Beni sevdiklerimden vurdukları gibi sevdiklerinden vurulsunlar istedim, yaşadıklarımı yaşasınlar istedim.
  Timsah kendisinden başka kimseyi sevmiyordu o yüzden onu vurdum.

  Burdan anlıyoruz ki; Yamaç, Yücel’in ve Azer’in aile sevgisini biliyordu onları eşi, çocuğu, damadı, kardeşiyle vurdu.

  Efsun’un babaannesini sevmediğini anladı zira Efsun babaannesinin hayatını tehdit etmiş birini kendi elleriyle tedavi etti. Yamaç, Efsun’un babasının öldüğünü kavramıştır, servet kıza geçmiş çünkü. Hayatta olan kardeşi olmadığını da biliyor. Emrah ve Nazım’ın öldüğünü çoktan bilmesi lazım Geriye Efsun’un annesi ve varsa çocuğu kalıyor. Kanından kan, canından can olanlar varsa bunlar.

  Yamaç bence Efsun’un annesi var mı, çocuğu var mı? Onları öğrenmenin peşinde.
  Efsun’un annesinin kim olduğu bu yüzden izleyiciden saklanıyor. Efsun belki kendsi de bir annedir. Hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Kocası varsa kocasını öldürmek Efsun gibi bir kadını yaralamaz, üzülür anca. Ama annesi, çocuğu, hele de çocuğu varsa çocuk üzerinden intikam Efsun’u bırak yaralamayı, öldürür. Acaba Efsun masal anlattığında Yamaç onun küçük bir çocuğun annesi olduğunu mu sezdi? Çünkü masalı sordu ona bölümde.

  • Nur

   Yamaç’ın planını düşündüm ve bence Yamaç, Efsun’a yakın olup annesini bulacak buluncada İdris’le girdiği labirente onları sokacak. Ana-kız, birini diğerine vurdurak. Yamaç’ın böyle bir plan için kozu Efsun’un çocuğu olur..

   • Selen

    Yamaç’ın Efsun için bunları planladığını sanmıyorum ..Yamaç Efsun’un masum olduğunu 2 bölüme öğrenir Efsun ve Nehir arasında kalır ..bunu da not alın 🙂

    Efsun ve Yamaç olmuyor bir ekşın lazım onlara çok bayık iki tip duruyor karşımızda ..Oraya gittin “kadınlar ve çocuklar ölmesin” diyen Yamaç Koçovalı Efsun’a silah çekiyor amacın öldürmekse neden öldürmüyorsun kızın silah bilgisinden etkilenip ,şaşırıyorsun 🙂 konuyu masala rüyaya bağlıyorsun..çok çok zorlama kimse kusura bakmasın.Yamaç benim gözümde gittikçe küçülüyor bu sezon çok kötü bir Yamaç izliyoruz..Nereden bakarsanız Yücel de Azer de yaşamamalı onları dakikasında indirmeliydi ..Yücel senin karını boğdu ,yeğenini öldürdü ,babanı öldürmeni sağladı ,Aliço’nu aldı (öldü biliyor) eee amaç ne yani?Yok benim çektiğim acıyı çeksinler 🙂 yani Yücel Azer’den daha kötü şeyler yaşattı sana sen gittin masum damadını ,kız kardeşinin ölümüne sebep oldun ..ciddi anlamda gözümde gerçekten çok küçülüyor Yamaç! Bal yapanayan Arı gibi 🙂 sadece konuşuyor ..Timsah’ı vurdun bir git bak ölmüş mü ? napmış ? yani Kesinlikle komedi ..

    • Nur

     Yamaç’ın Efsun’dan intikam planı olmalı diye düşündüm ve bir tahminde bulundum. İntikam planı yoksa durum feci. Hayatta bıraktığı düşmanlar güç toplayıp ailenin kalanının kökünü kurutacak güçteler. Yamaç annesini, kardeşlerini, yeğenlerini, yengelerini Azer’den nasıl korumayı düşünüyor? Babasının emaneti aileyi ve Çukuŕ’u düşmanları bilendirerek tehlikeye atıyor.. Ama zihni bulanık, rasyonel düşünemiyor, bir şey onu kendine getirecek. O şey ya Nehir +çocuk, ya da Aliço olacak diye tahmin ediyorum.

     Yücel’in intikamı, Azer’in sorun çözemeyip Koçovalılar’a düşman olması, Akın’ın dedesini amcasına öldürtmesi++ hiçbiri akılcı değildi zaten. Yamaç akılıydı, akildi, düşmanlarına dönüştü. Geçen sezon zihni karmaşadan önce Kemal sonra Cumali ve Sena çıkarmıştı onu. Bu sezon Nehir ve Aliço tahminlerim.

     Aile herşeydir.
     Dizinin ana tema’sı bu. Senaryo burdan sapamaz, saparsa başka bir dizi olur. Şu an saptığı görüntüsünde olduğu için sanki başka bir dizi izliyoruz ama ben tüm bunların özellikle Ana temaya dönüş için hazırlık olduğunu düşünüyorum. İdris Baba öldü (artık öldüğüne inanıyorum) Akın ailenin reisi olamıyor. Yamaç gelecek! Gelmek zorunda! Bu yüzden tüm izlediklerimiz onun dönüşünün zemini.

     • Nur

      ‘Aile Herşeydir’ Tema’sı zemininde çok merak ettiğim bir husus var.
      Azer ve Karaca evliliği

      Bu evliliğin olacağına inanıyorum ama evlilik ana tema zeminin de mi işlenecek?

      Diziye ikinci bir aile dahil oluyor.
      Kurtuluşlar.
      Fadik’i henüz çözümleyemedim.
      AİLE onun için de ‘HERŞEY mi?

      Aile, Sultan için herşey, Fadik için de herşeyse bu iki Ana bir araya gelmek zorundalar.
      Kız alıp vermek hanedanlar, topluluklar vd arası kan bağı kurar, akrabalık oluşur, düşmanlık çözümlenir.

      Sultan ve Fadik görüşmesi bekliyorum. Bu iki Ana düşmanlığı çözümlerse çözümler. Bu savaşın başka türlü durmasının imkanı bence yok.

 • Nur

  Nehir görünmedi ya. Yamaç arabanın içindeyken hayalini görseydi keşke, tam bilincini yitirecekken Nehir’in elini tutması gibi falan. Shipçi izleyici değilim ama arada böyle romantik sahneler olmasını seviyorum yoksa her dakka el ele göze göze hiç sevmem. Ha zaten benim Yamaç’la shipim Nehir, çünkü çocuk:)) Ama Efsun’la da dert ortağı olmasınlar ya. Bu halleri içimi baydı Yamaç ve Efsun birbirlerine ateş etmeliydiler, iksi de birbirinin elinden canını zor kurtarmalıydı. Aşk olacaksa/olmayacaksa bile bu sahne kesin lazımdı. Ne o yaşlılar gibi yani yaşlı demeyeyim de içi geçmiş iki tip.. İşallah Vartoli ile karşılaştıklarında böyle bir şey olur, bunların raconda kadına sıkmak yok ama meşru müdafa kadın-erkek dinlemez hatta Efsun için dövüş biliyor gibi şeyler yazılmıştı Uğur Yıldıran kadroda yapsın Efsun ve Vartolime bi güsellik:)

 • Bu arada epey uzun zaman geçti fight club izlememin üzerinden… Sabunları net hatırlıyorum da Marla’yı da sen yazınca hatırladım ^^

 • Süper!… Kesinlikle bir mesaj!

  • Ayla

   Özellikle Nurcugumuza bir mesajdir bu:)))

   • Nur

    :))
    Nehir’in yaşadığına inandığımı son kararımda söylemiştim. İnanmamın nedeni ise Hazal konuk oyuncu değil. Hayali karaktere bir sezon sahne yazılması imkansız, gerçeklere yazmamaktan zaten herke hayali durumda:) Bir de hayali karakteri kim başına bela etsin:)
    Gerçekliğine inanmamın diğer nedeni ise rüyadaki bebeğin gerçek olduğuna inanmam. O bebek doğmuş bir bebek çünküm astırofisik pardon jeopolitik, sismik, herneyse analizim öyle:))

 • Nur

  S3-B3 İZLEDİKTEN SONRA
  1- İdris Baba, Çukur mezarlığında gömülü. Mezar taşında doğum yılı1959:))
  Sultan’la evlendiğinde 12 yaşında olmalı ki 13 yaşında Cumali doğmuş:)

  Puanım: Konu ile hiç gelişme olmaması ve doğum tarihinden dolayı: -(eksi)

  2- Meloş piyasada yok. İdris’in yaşından sonra ona da gülmeye başladım:)
  Puanım:-

  3- Armutlu’da biri varsa bile Vartolu ona ulaşana kadar af çıkar:).
  Vartolu adamı ne aradı ne de sordu!

  Armutlu’daki adamla ilgili tek kayda değer gelişme; Akın’ın adamdan haberi yokmuş.
  Sultan nakliye esnasında ve cezaevinde Vartolu’yu öldürtmeye çalışmadı.
  Sultan öyle birinin varlığına inanıyor mu?
  Puanım: hem – hem +

  4-Nehir görünmedi. Lafı geçti, şarkısı çaldı.
  Puanım: –

  5- Yamaç, Aliço’ya dahi görünmedi.
  Puanım: –

  6- Aliço, Çukur’a geldiği gibi geri paketlendi.
  Puanım: –

  7-8: Selim, Emmi, Metin, Kemal, Celasun, Meke:
  Göründükleri sahne bölümden tamamen kesilip atılsa 1gr kayıp olmaz.
  Puanım: –

  9- Timsahın tüm sahnelerine gelsin bu.
  Puanım: 10/10++

  10- Azer bölümde Baltacı Mehmet Paşa’yı oynadı. Karaca, Katherina olmadığı için vuslat başka bahara.
  Azer İstanbul’a geldiği için ve bir takım çatışma, intikam aksiyonları Karaca’yı kapsayabileceği için umut vericiydi
  Puanım: +

  11- Her yere Akın Koçovalı yazılmasını beklemeyeceğim. Akın ve Kutay’ı kalbime yazdım. İroni falan değil. Bölümün benim için yıldızları bu ikiliydi. Akın ayrı Kutay ayrı alem:) Çizgi oyunundan tut da 4 parmağa kadar, Kutay’ın ikide bir dua etmesine kadar.. Beraberlerken her bir hareketlerine bayılıyorum.
  Puanım: 10/10

  12- Ebu Kayser:
  Bu diziyi ciddiye alan kafama zıç..ım:) Adamın biri girdi balon üfledi, o’ydu heralde:)) O değilse Yavuz kelli felli adamlara talim yaptırıyordu:) İzlediğim en komik sahnelerden biriydi. Yazarken gülüyorum:))
  Puanım: ++:))

  • Rizet16

   Bu haftanın anket konusu; Yamaç’ı kim kurtaracak? :))

   • Nur

    :))
    Aynen öyle:)
    Hiç merak etmiyorum. Yamaç’ı Nehir’in kurtardığı an gösterilseydi, ilgimi çekerdi. Hayal mi, gerçek mi, nerden geldi, nasıl buldu, Yamaç kendine geldiğinde Nehir’i görecek mi, nereye götürdü, Nehir’e kim yardım etti..

    Kimseyi göstermedikleri için adaylar merakımı uyandırmıyor.
    Nehir,Kutay, Efsun, Medet.. herkes olabilir. İzleyici tahminlerinde Sena bile var, bence mantıklı:))

   • Süper fikir. Açayım akşam eve gidice…

    Bölüm yazısı yazmaktan daha kolay ^^

    • Nur

     Medet’i işaretledim çünkü ben hâlâ Sultan’ın Sadiş’le Medet’in arasını yapacana inanıyorum:) Cumali ve Akın piyasaya çıktı Medet’in avcu kaşınıyordur. Yamaç’ı vurmuştu bu pis maziyi affettirmenin en güzel yapıtaşı
     Yamaç’ın hayatını kurtarmakla olur:)
     Asıl merak ettiğim Vartolu. Sultan, Vartolu’yu gerçekten can bedeli ödetmeye mi yolladı? Öyleyse ve Vartolu bu bedeli ödemek isterse eninde sonunda Yamaç’la karşı karşıya gelcek??

 • Nur

  S3-B3 BAŞLAMADAN ÖNCE BAZI SORULAR:
  Hangileri cevaplanacak merak ediyorum.
  1- İdris Baba öldü mü?
  2- Meliha nerde?

  3- Armutlu’daki adam:
  a)-Gerçekten biri var mı?
  b)- Var ise doğru mu söylüyor?
  ( Kafamı en çok meşgul eden bu. Adam gerçekten var ise ve İdris için söyledikleri doğruysa?- İdris’i öldüren oysa!?)
  c) Bu adam Vartolu’nun hayatını değiştirecek mi? (adam var ise?)

  4- Nehir nerede? Yamaç’ĺa gerçekte karşılaşacaklar mı?

  5) Yamaç, Çukur ahalisi ve ailesinin karşısına ‘gerçek gibi’ çıkacak mı?

  6) Aliço, Çukur’a gelecek mi?
  7) Selim hapisten çıkacak mı?
  (Selim’in işlevinin azalmasından bunaldım)
  8) Emmi, Metin, Kemal, Meke ve Celasun çıkacaklar mı?
  9) Timsah’a ne olacak?
  ( Bu kısmı neşeyle izliycem)
  10) Azer ve Karaca karşılaşacaklar mı?
  11)Henüz,her yere Akın Koçovalı yazılmadı. Bir işaret olacak mı?
  12) Ebu Kayser ile ilgili biŕ şey olacak mı?

  13) Vartolimin her anı, her saniyesi
  ( Dayak yemiş iki gözümün çiçeği)
  ➖➖
  Efsun’u şu an pek merak etmiyorum. Sanırım ship genim Vartolu ile kesişmesini bekliyor. Yolları Vartolu ile kesişmezse ilgiyle ve severek izlerim ama pek merak etmem. İlerde değişebilir tabi.
  Nehir’i daha çok merak ediyorum.

  • Rizet16

   1 ve 3 ün cevapları nedense bana hissiyat olarak Sultan ve Akın’ın planıymış gibi geliyor, yani İdris’in ölümü ya da öyle olduğunun bilinmesi istenen süreç ile birlikte, Vartolu’dan Kahraman’ın intikamının alınması, dediğim gibi bunlar şuan için bence sadece hissiyat herhangi bir işaret görüp yorumladığım bir durum değil.

   6 – Aliço çukur’a kaçıp gelecektir ama beni asıl ilgilendiren Yamaç’ı bulup onun karşısına çıkabilmesi, bu karşılaşmayı özellikle bekliyorum. Umarım bu bölüm görebiliriz.

   7- Cumali’nin kaçması üzerinde özel olarak sorguya alınıyor sanırım fragman da bu durum çıkmasını geciktirmez umarım, Selim’in olayın içine bir an önce girmesini isteyenlerdenim. Akın karakteri içinde önemli.

   9- Timsah ölmüyor, Yücel tekrar iyileşiyor gibi şeylere alıştık artık 🙂

   11- Geçenlerde Gökhan Horzum’un ”Akın’a ısınacaksınız, ısınacaksınız” diye bir sözünü okumuştum, merak uyandırdı açıkçası.

   12- İnşallah Ebu Kayser’de geçen sezon ki Afganlar ve Beşirolar gibi kalmaz.

   Son olarak geçenlerde yorumda bir link paylaşmıştım ”Çukur – Bir Delinin Düşleri” yazısının altında yeni girecek karakterlerden NUR SÜRER – Fadik Hanım ile ilgili bir haberdi, haber detayında Fadik Hanım ın Azer ve Nehir’in annesi olarak diziye katılacağı söyleniyordu fakat bu asparagas çıktı sanırım, çok güvenilir olmayan kaynakların haberlerine itibar etmemek gerekiyor, kendi adıma yanlış bilgi paylaşımından dolayı Özür arkadaşlar.

   Güzel bir bölüm olması dileğiyle.

   • Nur

    Çukur’la ilgili haberlerde resmi sayfa ve Birsen Altuntaş’ı kaale alıyorum. Oyuncuların paylaşımları dahi şaka olabiliyor. İzleyici hesapları içime kurt düşürüyor, belki olabilir diye düşünüyorum.

    Gökhan Hocanın tweet’ini gördüm. Akın’dan hâlâ umudum var.

    Armutlu’daki Adam meselesi en çok merak ettiğim. Kafamda 10’larca farklı kurgu var. Sultan ve Akın’ın ortak planı olması bunlardan biri.. Ama ya değilse, ya adam gerçekten varsa ve doğru söylüyorsa, İdris’i bu adam öldürdüyse? Bu olasılık çok daha derin, heyecan verici, dramatik ve şok edici.. Bu akşam en çok beklediğim bununla ilgili bir ipucu. İkinci sırada beklediğim Nehir’le ilgili ipucu. Nehir fragmanlarda yoktu, neler oluyor?

    Ebu Kayser alttan ve derinden geliyor. Olağan Şüpheliler filminin Kayser Söze’si aklıma geliyor. Umulmadık biri mi?

 • Nur

  Diziye iki kız geldi iki bölüm geçti soyunu sopunu çıkaramıyoruz.
  Soydan soptan vaz geçtik hayal mi, gerçek mi, yaşıyorlar mı, ölüler mi, hangisi hayal hangisi gerçek, önceden tanışıyorlar mı, İdris bu işin neresinde…

  Birini bekar anne yaptım kızına isim bile koydum ama var mı, yok mu, hayal mi, gerçek mi, bilmiyorum.

  Efsun, Yamaç’ın ablası olabilir mi? Yamaç’ın ablasıysa Vartolu’nun da kızkardeşi olur.. Efsun, Meliha ve Baykal’ın kızıysa kimsenin bi şeyi olmaz. Vartolim aşık olur ona. Yamaç’ın nasılolsa Nehir’i var.. ama Nehir yoksa?&*^#

  • Selen

   Son kararım Nehir net olarak hayali bir kadın değil ..Çocuğu çıkar ama Yamaç’tan değil ..Tahminen 3 yaşlarında kızını kaybetti ,öldü demiyorum kayıp bulamıyor akıl hastanesinde tedavi olması için yeterli bir sebep ..ve çok aşık olduğu eşi de ölmüş olmalı Son Arzum şarkısının bir mazisi var Nehir için onu seçtiğine göre ..Ya da şarkı sadece “ yeşilçam çukur da “ paylaşımı yapan Çukur resmi hesabın spoisi her hafta nostaljik bir hava yaratmak adına Nehir bu tarz şarkılar dinleyecek 😉
   Nehir Yamaç’a neden bana yaklaşma çirkin yüzümü görmek istemezsin dedi? Oda geçmişinde bir yakınını mı öldürmek zorunda kaldı ? Var bir sırrı ..

   Efsun ise Yamaç’ın ablası olamaz..Artık böyle bir topa giremez Gökhan hoca ..tekrar olur..Vartolu -Efsun hiç olmaz 🙂 Gökhan hoca Saadet’e kıyamaz herkese kıyar ona kıyamaz ..o yüzden bu bu duruma da hiç ihtimal vermiyorum ..

   Efsun’la ilgili bir teori okudum..Yamaç kızın ilgisini anlayıp ona yaklaşacak ve Efsun’u ona olan aşkıyla vuracak sonra Nehir’i seçecek deniliyor ..Yamaç ‘a çok ters bir durum olsada böyle bir durumu izleyeceğiz diye düşünüyorum .Belki oda Efsun’dan etkilenecek ama kendisine yediremeyecek her türlü Nehir onun için doğru tercih diye Nehir’i seçecek diye düşünüyorum.

   • Hayali olsa çok daha sevineceğim ama bir yorum gördüm. kafam karıştı. Nehir camdan bakıyor yamaç’ın ardından. hayali olsa bu sahneyi görmeyiz.

    • Selen

     katılıyorum ..Nehir’in kendini Yamaç’tan uzak tutmaya çalıştığını ve Yamaç gidince arkasından hüzünlü bir bakış attığını görüyoruz..o yüzden hayali biri olmadığına eminim artık malesef.

    • Nur

     Biz sadece Yamaç’ın rüyası mı, Yamaç’ın hayali ya da gerçeği mi diye düşünüyoruz. Ya her ikisinin rüyası, hayali, gerçeğini izlediysek? Ben Nehir’in tarafından da izletildiğini düşünüyorum.

   • Nur

    Sondan 68734.kararım:)
    1-Nehir yaşıyor.
    a)Komada,
    b)Tutsak, Rehin, Mahkum.
    (Evli de olabilir.İstemediği bir evliliğin mecazi tutsağı olabilir)
    c) Akıl hastanesi- Rehabilitasyon Merkezi gibi bir yerde.

    2- Yamaç’ın mazide kalan sevgilisi.
    3-Yamaç’tan bir kızı var.
    4- Yeniden, bu kez gerçekte karşılaşacaklar.
    ➖➖➖
    Yamaç ve Nehir’in izlediğimiz sahneleri ikisinin ortak geçmişinin yansımalarıydı. Biz sadéce Yamaç’ın değil Nehir’in de rüyalarını izledik.

    Avlu sahnesinde farklı zamanlar ve mekanlarda bulunan kişiler bir türkü eşliğinde ortak düzlemde bir araya getirilmişlerdi. Avlu da Sürreal bir sahneydi.

   • Nur

    Efsun, Koçovalı diye güçlü bir hissim var. Babası Baykal ise Baykal, Koçovalı mı değil mi? Baykal ve × bir kadının kızı ise kuzenler. İdris’in kızı ise anne Meliha’dır. Üvey kardeşi olur.

    Gökhan Hocanın Efsun’u ship’e getirmediği çok net. Aslında Sena hariç ki Sena’nın da alt metni jeopolitik tarih’di, kimseyi ship’e mhip’e getirmiyor. Aşk’ı klasik anlatım dışında işliyor. Toprağın suya aşkı insanların toprağa duyduğu vatan aşkı gibi.
    Toprak vatan değilse, arsadır.

    Çukur’da kök duygu:
    Aidiyet= Vatan- Millet- Aile.

    Gökhan Hoca, Saadet’e kıyamaz mı:)) Toprak tarımla işlenir. Biçerdöveri soktu bile, hafiften ısındırıyor:) Karşıda buldozer var.

    Vartolu’nun elinden Saadet’e manifestoyu yollamış:) Sadiş safı mavi elbise giymeye devam etsin bakalım.
    Görecez…

 • Nur

  EFSUN, KOÇOVALI MI?

  I- ÇUKUR SEMBOLLÜ SİYAH ŞAPKA
  Damla/Efsun’a hoşgeldin gönderisinde kullanılan siyah beyaz fotodaki şapka.
  Fotoğrafta şapka ortada. Solunda Queen, sağında beyaz yazısız, altında King yazılı şapkaların ortasında

  II- ‘BEN BİR SÖZ VERDİM Mİ TUTARIM!
  Efsun fragmanda söylüyor. Söz tanıdık.
  KOÇOVALILAR SÖZ VERDİ Mİ TUTAR!
  ➖➖➖
  Çukur’a gelen düşmanların sembolleri.
  I.sezon
  Vartolu’nun üzerinde arma olan kolye vardı.
  II.Sezon
  KaraKuzular’ın sembolü vardı
  III.Sezon
  Efsun’un kullandığı bir sembol yok.
  ➖➖➖
  -Fotoğraftaki şapkanın üzerindeki Çukur sembolü Efsun’un mu?

  -Efsun’un babası Baykal ise Baykal’ın soyismi ne?

  -Efsun’un annesi kim?

 • Nur

  SALİH-VARTOLU DÖNGÜSÜ

  Salih’in Vartolu’ya dönüşüm sürecini anladığım kadarı ile yazdım. Ama anlamadıklarım var. Şöyle ki:

  Bu bir döngü mü? Tekrarlanacak mı?
  Hayatta kalma içgüdüsü Vartoli’de baskın. O hep bir yolunu buluyor.

  Vartolu, Sadiş’e bir bildirge sunmuş. Sadiş’in tavrını göreceğiz, ama ya oğlu??
  Bebiş iradi bir karar alacak durumda değil. Sadiş’ten vazgeçebilir. Peki ya bebiş?? Bebişten vazgeçmesini düşünemiyorum.

  Salih, Vartolu oldu. Evi olacak. Ama Aliço’nun dediği gibi içinde aile yoksa ev olmaz ki. Sadiş ve bebiş olmazsa evi ne yapacak Vartolu. Ev kim için, ne için?

  Hangi duygu daha önemli?
  Ait olduğun kimlik var. Kabullenilmiyor. Reddedersen evin ailen olmasa bile hayalin oluyor.
  Karşı çıkarsan evin, ailen olmuyor, sürekli seni sen kabul etöeyenlerle savaşıyorsun.

  Yamaç, çöpe gitarıyla hayallerini attı.
  Salih, Vartolu ile hayallerinin peşine düştü.

 • Nur

  SALİH’İN RÜYASI:

  Salih rüyasında eşi ve çocuğuyla yaşadığı evinde babasını yemeğe bekliyor.
  Son hazırlıkları yaparken Saadet’e ‘sonunda kendi (!).evimiz oldu, çocuğumuz oldu’ diyor. Humustan anladığım Salih’in hayal ettiği ev Çukur’da değil.
  Salih ya da Vartolu,Çukur’dan her zaman mülk edinecek konumda oldu ki zaten halihazırda Çukur’da mülk sahibi. Mavi Ev’in tapusunu İdris’ten almıştı. Koçovalılar’a komşu köşkü satın almıştı. Hiçbiri olmasa bile parmağını kıpırdatsa Çukur’dn mülk alır. Sorun; mülk ve ev arasındaki farkta.

  Salih, Yamaç’a II.sezon finalinde mezarlıkta Çukur’da gözü olmadığını ifade etmişti. Sarılıp vedalaşmışlardı. Aynı sahnede annesiyle de mezarın başında vedalaşmıştı. Salih şayet hapse girmese Saadet ve oğlunu alıp ‘evim’ dediği yere gidecekmiş demekki.

  Çukur, Salih’in baba evinin bulunduğu, annesinin öldürüldüğü mahalle. Evi değil.

  Saadet ile Erbaa’ya gittiğinde düşmanların musallat olması gecikmemişti. Erbaa’da bir rüyaydı. KaraKuzular o rüyadan uyandırmıştı.

  İdris Baba, kahvede Sena’ya, lokantada ve zindanda Salih’e köklerini anlatmıştı. Anadolu’nun uzaklarından bir yerden Çukur’a göç etmiş. Mihriban, Varto’dandı.

  Salih, Sultan’dan dolayı Çukur’da mülkler edinse bile bir evi olmayacağını biliyor. Babası olmayınca aileye ait olmayacağını da biliyor. Sultan, asla aileye kabul etmeyecek.

  Salih evi gördüğü başka bir yeri hayal etmiş öyle ki bu hayalinde babasına da yer vermiş,
  Baba, Salih’in evine misafir geliyor, tabi Sultan yok. Sultan, Salih’i hiçbir koşulda görmek istemiyor.

  Kapının vurulması, açıp kimseyi görmemek, ranza demirini andıran çatı merdiveni.. Ve bir ses. Salih rüyadan uyandı.

  Salih olduğu sürece istediği kadar babasının sevdiği kuzu pirzolasını tavada kızartsın, mezeler yapsın o ev orda hiç olmayacak. Ev olmayınca ailesi de olmayacak, babası gibi bir aile babası da olmayacak. Tavada kızarttığı kuzu pirzolalar gibi birileri de kendisini, ailesini tavaya atıp kızartacak.

  Ya Vartolu olup kuzuları yiyecek ya Salih kalıp kurtlar sofrasına kuzu olacak.

  Vartolu olmayı seçti.

 • Nur

  VARTOLU’NUN KOLYESİ
  ‘Uzun zamandır diyordum ki kral öldü
  Şimdi diyorum ki ; Kral geri döndü!’

  Vartolu’yu görünce ergenleşiyorum ve bu halimden memnunum:) Neyse ciddi olayım.

  Salih, II.Sezon Finalinde Akın ve işbirlikçilerinin Çukur’u ele geçirme planıyla hapise girenler arasındaydı. Hapishanede babasının öldüğünü öğrenmesiyle Vartolu’ya dönüşüm süreci başladı. Detayları tekrarlamayacağım. Aklıma takılanlar var.

  Saadet ve Kolye:
  Salih kolyeyi takmıyordu. Hapise Salih girdi kolye evdeymiş ki Saadet kolyeyi boynuna takmış. Saadet, kolyenin Vartolu kimliğinin temsiliyeti olduğunu biliyor ve Vartolu’yu ancak muhtaç olunca kabulleniyor.
  Saadet, Salih’le evli, Vartolu ile değil. Kolyeyi niye boynuna taksın? Evde bir kutuda saklardı. Üstelik Damla’dan saklıyor. Kocasının kolyesinin boynunda görülmesinden çekiniyor. Burdan çıkarımım şöyle: Saadet, Salih’in hapishanede Vartolu’ya dönüştüğünü biliyor ve bir ikilem yaşıyor. V’nin Salih Koçovalı’nın ziyaretçilerine çıkmaması durumunu Saadet deneyimlemiş olmalı. Sultan’ın akıl ettiğini Saadet’in ve Medet’in akıl etmemesi imkansız. Medet’i sonra irdelerim Saadet’e dönersem Saadet, Salih’i görmeye gitmiş gelmeyince Vartolu Sadettin’i görüşe hiç çağırmamış. Ama kolyesini boynuna takmış gizlice dokunuyor Damla örneğinde olduğu gibi boynunda görülmesini istemiyor.

  Salih tercihini yapmış. O Vartolu. Saadet’in tercihi ise muallak. Halen ikilemde. Vartolu ilk fırsatta kolyeyi geri isteyecektir. Saadet ve Vartolu ilişkisinde kolye mevzusunu önemsiyorum, olacakları çok merak ediyorum.

 • Nur

  Resmi sayfanın Hazal Subaşı için ‘Hoşgeldin’ Post’unda kullandığı fotoğrafa tekrar baktım. İpte asılı çocuk çamaşırları 3-5 yaş aralığında bir KIZ çocuğu çamaşırları. Göbeği açık bırakan bir tişört, neon yeşili bir mayo, grimsi yarım tayt. Oyhhsss.. kalp kalp.
  Yamaç’ımın kızına isim düşünüyom:)
  Hatice? Hatun? Iıh.

  Havin? Havin tamamdır:)

  • Nur

   Hazal da olur:)

   • Selen

    🙂 eğer o kız çocuğu doğmuş 3 yaşlarındaysa Nehir çoktan koymuştur ismini ..acaba ne gerçekten ? 🙂

    Ama eğer doğmamış yeni doğacaksa bence Yamaç kızına Sena adını verecek ..

    • Nur

     Ölen eşin ismini yeni doğana vermek fikri bana uygun değil. Baba, kardeş ismini anlarım da ölen eşin ismini başka eşten doğan çocuğa istemem. Ama zaten o çocuk doğmuş teyzesi:).Annesi çamaşırlarını yıkayıp asmış bile. Göbeği açık bırakan penyeye bayıldım. Yerim ki onu ben:)

  • Ayla

   Nur hangi resmi sayfada buldun o fotograflari? O fotolara dayanarak mi Nehir ve Yamac in cocugu ve hatta kizi olacak diyorsun?
   Valla Sena nin Yamac tan sakladigi cocugu var teorilerin nasil ucuk kaciksa,Nehir in de Yamac la iliskisi oldugu ve ondan cocugu oldugu. Yamac in Nehir i hatirlamadigi teorilerinde de fazla ucmussun:))
   Intikam almayi hatirlayan ince ince hesaplar yapan Yamac ”iliski” yasadigi Nehir i hatirlamamasi ne bileyim benim aklima yatmadi.
   Nehir in hayali karekter oldugunu Asli da bende yazdik ben hala öyle olmasini umuyorum cani gönülden.
   Birde mesela Asli da bende hatta bizler gibi düsünen baska izliyecilerde vardir Horzum un kadin karekterleri cukur dizisinde iyi yazmadigi. Sen buna katilmiyorsun olabilir ama bende senaristin kadin karekterlerini,diyaloglarini iyi yazmadigini düsünüyorum ve düsünecegim. Ilk iki sezon düsüncem hep böyleydi bu sezon degisecegini de sanmiyorum:)

   • Nur

    Çukur’un Instagram ve Twitter’da mavi tik’li hesapları var Instagram hesabını daha yoğun takip ediyorum. IG hesabında 3 Eylül’de Damla’ya 12 Eylül’de Hazal’a Hoşgeldin Gönderisi paylaşıldı. Gönderilerde paylaşılan fotoğraflardan bahsediyorum. Efsun gönderisinin fotoğrafı siyah-beyaz, Nehir gönderisinin rengarenk. IG’de mavi tikli Çukur hesabında gönderiler duruyor fotoğraflara ordan bakabilirsin.

    Yamaç ve Nehir’in kızı tahminim şöyle:
    Yamaç çocuğun varlığından habersiz. Hissediyor ama! Parçaları bilinç dışı bir araya getirmeye çalışıyor. Gerçek Üstü kurgulanmış.

    Yamaç’ın Nehir’i hatırlamaması:
    a) Yamaç’ın hatıralarında yer edecek bir ilişkileri olmamış.
    b)Yamaç sevmiş ama Sena’yı tanımasıyla unutmuş. Çocuktan hele, hiç haberi yok.
    ➖➖➖
    Kadın karakterler konusu:
    Çukur XY kromozonunu taşıyor.
    Fazladan bir X kromozonu genetiğini bozuyor.

    Dizi süresi ve bölüm sayısıyla düşünürsek 10 yıldan fazladır bu diziyi izliyoruz. Bir şey olmuyorsa olmuyor. 2.5 saatlik bölümde Selim’i bir dakika izleyip Duygu’nun takiplerini daha fazla izlemeye tahammül edemiyorum. Akın dışarıda Karaca’yla Saadet’le muhatap olurken Selim hapishanede.. Uzun uzadıya örnekler yazmayayım. Diziyi çok seviyrum her halükârda izleyeceğim. Temennim Koçovalı Kardeşler ve Aliço’yu merkezde görmek. Akın şimdilik pek olmadı. Halihazırda olan ve katılacak erkek karakterler başta Azer olmak üzere benim için tamamdır.

    Efsun ve Nehir’i ilgiyle izliyorum, burada bir ton yazı yazdım onlara. Sahneleri biraz daha artabilir, sevinirim ama asla domine etmesinler.

  • :))) bu bambaşka bir senaryo 🙂

   • Nur

    :))
    Hazal ve Havin arasında kaldım. Hazal Subaşı’ndan dolayı Hazal olsun diyorum ama Havin ismini daha çok seviyorum.
    İsmi Havin olsun.
    Son kararım.

   • Ayla

    Evet ya Nur un senaryolarina yetisemiyorum. Ama Nehir in Yamac tan cocugu var teorisi dogru cikarsa hem düsüp bayilacagim hemde Nur sen Horzum ile is birligi icindemisin diyecegim:)))

    • Nur

     :))
     Hocaya Panten ödüllerinde oy verdim. Sen de ihmal etme olur mu. Kitabını Salı günü alacağım. Bütün ilişkim, ilişiğim bu:)

 • Nur

  Çukur’un resmi sayfasında Damla Sönmez’in ‘Hoşgeldin’ fotoğrafına tekrar baktım.
  Post yayınlandığında yanda asılı iki şapka dikkatimi çekmemişti. Birinde King diğerinde Queen yazıyor onlarda. Ortada olan ve üzerinde Çukur sembolü olan şapka bence Efsun’un. Ancak, Efsun diziye Çukur’un kızı olarak katılmadı.

  Sesli düşüneceğim;

  Kral Tsongor’un Ölümü:
  Prenses Samilia= Efsun
  Kral Tsongor= İdris
  Kraliçe= Meliha.
  Souba= Yamaç.
  —-
  Efsun; Yamaç’ın ablası.
  ——
  Bizler Yamaç ve Efsun aşkı olacağını nerden çıkardık ki? Bunlar baba bir anne ayrı abla-kardeş olamazlar mı?

  Meliha bir kez Yamaç’ı iyileştirmişti. Meliha’nın sesi güzel. Meliha ve İdris arasında bir sır var.

  Tesbihin danesi Efsun olamaz mı?

  • Şimcik şöyle ki; Balat’da ciddi bir Çukur turizmi var. Esnaf da bunu nakte çeviriyor. Çukur hediyelikleri vs. O fotoğraf da Balat çekimleri sırasında tezgahlardan birinde çekilmiş. ^^ Hernagi bir anlamı olma ihtimali yok. Çukur ile alakası yok, girişimci Balat ahali ile alakası var.

   • Nur

    Admincim Konya Ovası gibi dümdüzsün:) İnsan bi yokuş çıkar, dağa tırmanır, rafting yapar:))

    O foto sanat ekibi tarafından tasarlanmış:)

    Görecez.

    • :)))) Birimiz uçuyor, birimiz ayakları yere çakılı. Güzel bir harmoni.

     Bana göre, kişisel hesabı… Balat’da çekim sırasında kendi cep telefonu ile çektiği fotoğraf…

     • Nur

      Hayır Aslı. Bence kesinlikle tasarlanmış foto. Biliyorsun bin tane kurgu yapıp iddialarda sabit kalmam, hep değiştiririm ama fotoğraf konusunda değiştirmeyceğim. Fotoğrafın her bir Piksel’i Nehir’e ve Yamaç’la hikayesine özel. Tel örgüye kadar düşünülmüş. İp Asi Nehri, arkadaki ev Suriye de olabilir Türkiye de. Çünkü aynı kültür, aynı coğrafya. İpteki çamaşırlar zayıf (genç?) bir kadının ve 5 yaşlarında bir kız çocuğunun çamaşırları. Rengarenkler. Ev güneş, toprak karışımı sarı. Önde tel örgü var. Sınırın toprakta ayrımı.

     • Çukur admin’inkini demiyorum ben, Damla Sönmez’in King / Quenn’i için yazdım… ^^

     • Onu önce Damla Sönmez paylaştı ardından Çukur admin repost etti.

     • Nur

      Bak ona iddia etmem. Çünkü şapkadaki Çukur sembolünü çözemedim. Baykal, Çukur’dan değil. Annesi kim bilmiyoruz. Çukur Sembolü olan şapka niye Efsun için olan post’ta olsun ki?

 • Nur

  NEHİR, YAMAÇ’IN HAYALİ Mİ?

  Nehir’i Yamaç’la 3 kısa sahnede izledik.

  1- İlk kez Yamaç taburcu olmadan 1 gün önce hastane odasında karşılaştılar. Tartışmalarına bir hasta bakıcı müdahil oldu, yani Nehir’i Yamaç’ın haricinde bir kişi daha görmüş oldu. O gece Nehir gizlice odaya geldi ve Yamaç’la aynı yatakta uyudu. Ertesi gün Yamaç uyandığında Nehir yoktu başka bir hastabakıcıya sorduğunda aldığı cevap Yamaç’ın hayal görmüş olacağı imasıydı.
  2- Yamaç, Nehir’i rüyasında gördü. Kucağında bebek vardı.
  3- Yamaç, Nehir’i görmek için hastaneye gitti. Oda boştu. Odada birinin kaldığına dair emare yoktu. Oda yeni hasta yatışı için hazır durumdaydı. Yamaç bir ses duyup hastanede olması tuhaf konser salonunda Nehir’i gördü. Giysiler dahi rüya izlenimi veriyordu. Nehir’in ‘Son Arzum’ isimli şarkıya play back yapması ilginçti.

  Bu üç karşılaşmada bir çok soru var. Mesela niye ‘Son Arzum’ şarkısı.
  Bir tahmin:
  Nehir ölmüş biri olabilir mi?
  Yamaç, Sena ile tanıştığı gece bir barda müzik yapıyordu ve arada bir kızla öpüşmüştü. Günübirlik, geçici ilişkiler yaşadığının delaletiydi. Nehir’le ilk karşılaştığında abisinin otelde kadınlarla buluştuğunu ve bir keresinde kendisini de götürdüğünü anlattı. Yamaç 18 yaşında evden ayrılmıştı abisi diyelim ki o yaşta otele götürdüyse ve kadın hamile kaldıysa 12-13 yaşında bir çocuğun habersizce babası bile olabilir?
  Otelde buluştuğu ya da sonradan günübirlik sevgili olduğu kadınlardan biri Yamaç’tan çocuk sahibi olmuş ve sonra ölmüşse, Yamaç bu kadını rüyalarında görüyorsa??

  • Nur

   Nehir’in ölen bir kadının hayâli olduğunu düşünmemin nedeni, karakterin Asi Nehri’nden esinlenilmiş olması. Asi Nehrinde yaşayan yılan balıkları çiftleşme zamanı gelince 6.000km yüzüp Meksika Körfezine giderlermiş. Orda yumurtalarını bırakırlarmış ama dönüş için yorgun ve yaşlı oldukları için orda ölürlermiş. Meksika Körfezinde doğan yavrular 6bin km yüzüp Asi Nehrine gelirlermiş ve bu mucize olay her yıl tekrarlanırmış.
   Nehir’in doğum yapıp öldüğünü ama bebeğin sağ olduğunu düşünüyorum. Meliha ve İdris arasındaki sır bununla ilgili olabilir. Belki bebekten haberdar oldular, bebeğin yerini öğrendiler??

   • Nur

    Nehir ve Yamaç’ın konser salonunda karşılaşma sahnesini tekrar izledim.
    1- Kesinlikle hayâl.

    2- Nehir %95 ölü .
    Yamaç’a ” Bir de rock star olacaksın!’ diyor. Bunlar bardan tanışıyorlar. Yamaç’ın Çukur’a gelmeden önce geceleri rock müzik yaptığı dönemlerden. Yamaç, babası nasıl Mihriban’ı unuttuysa Nehir’i unutmuş olmalı. Rüyalarına girmesinin nedeni hastanede bir şey Yamaç’ın hafızasını tetikledi. Bebeği ise Efsun’un yanında kaldığı gece rüyasında gördü. Efsun’un bebekten haberi varsa Yamaç uyurken bir şekilde anlattı ona.

    • Selen

     nehir’in de sonrasında birşeye üzüldüğünü görüyoruz ama eğer Nehir bir sanrı ise onun bakış açısını nasıl görüyoruz?onun gördüğü rüya’yı nasıl izliyoruz buralar tam net oturmuyor ..o rüya olmasa kesin hayali biri derdim ben de ama rüya işi bozuyor.. Nehir Yamaç’tan uzak durmaya çalışıyor maske takıyor bu net son sahne bunu kanıtlıyor ..Ama yine de hayal değil bence ..Nehir de bir sır var o kesin..Yamaç odaya girdiğinde makyaj malzemeleri var Nehir orada kalmıyor belli hasta bakıcı Nehir hanım dediğine göre hastanede sayılan biri ,kendiside Yamaç’a benim elim kolum heryere uzanır demişti ..Valla tek oturmayan karalter Nehir sanki onun sahneleri Çukur’dan değil gibi 🙂 çok gizemli ve garip bir karakter olmuş bu net..

     • Merhaba, Hoşgeldiniz. Yorum spame takılmıştı, bu nedenle geç yayınlandı…

     • Nur

      Selen, rüyayı aşan bir sahne de onun için. Sürreal bir sahne. Hayâl, rüya, bilinçaltı yansıması, bilinç, 6.his++ pek çok katman kullanılmış gerçek üstü boyutta işlenmiş. Bu yüzden Yamaç uyudu ve rüya gördü diyemiyoruz. Bu yüzden Nehr gerçekte var mı Yamaç’ın hayali mi, diyemiyoruz. Nehir gerçekte vardı da sonra öldü mü, Nehir yaşıyor mu, Nehir hiç var oldu mu? Ön algılara bırakılmış. Benim algım başta Nehir’in gerçekliği üzerindeydi. Hastanede ilk karşılaştıkları sahnede hayal olabileceği zihnimin köşesinden geçmedi. İkinci bebekle rüya zaten rüya olarak verildi ama Sena’nın olmaması zihnimi meşgul etti. Üçüncü konser sahnesi gerçekliğe her detayıyla aykırı, rüya da değil. Başka bir boyut. Dediğim gibi ‘Art’ niyetli bir sahne:) Yamaç-Nehir ilişkisi sıradan bir aşk ilişkisi değil. Derin bir güzelliği var. Maziye dayanan hikayesi var. Aklıma Meliha’nın İdris’in karşısına çıktığı anma sahnesi geldi. Meliha sahneye bir şarkı ile çıkmıştı. ‘Kapın her çaldığında bu mudur diyeceksin. Beni kaybettin ama sen çok bekleyeceksin’ İdris ölü sandığı Meliha’yı yıllar sonra ilk kez huzurevinde arkadan görmüştü. Yamaç da Nehir’i ilk kez bir hastane odasında gördü. Yamaç’ın İdris’ten fazlası bebekli rüya sahnesi. Üçüncü karşılaşma Meliha ile olduğu gibi bir şarkıyla. Bence hoş detaylar bunlar.

    • Selen

     Nehir ‘in hayal olduğunu düşünüyordum son bölüme kadar ama o rüya işi bozdu ..Tamam Yamaç rüya gördü ama Nehir’in rüyasını nasıl Yamaç hayal edebilir ? Hastane sahnesi olduğu gibi kötü diziye oturmayan bir sahne ..O müziği kimse nasıl duymaz ? Saçmalık sahne boş amaçsız..Nehir de bir gizem var o kesin..Hastane de hatrı sayılan biri belli ki hasta bakıcı Nehir hanım demişti..Ve benim elim kolum heryere uzanır sözü de şüpheli ..Efsun’u normal yaşantıda izlerken Nehir sadece Yamaç’la görünüyor ve sahneleri sanki Çukur ‘dan değil gibi bu diziye asla oturmuyor ..amaçlanan ne bilmiyorım ama Nehir ciddi altı dolu bir karakter çıkmaZsa büyük saçmalarlar ..

     • sevgili senaristimiz kadın karakterleri altı dolu yazamıyor. Bir Sultah Hanım, o da net kötü benim gözümde… Nehir halüsünasyon olursa, bahsettiğiniz tutarsızlıklara rağmen kabülümdüm. Çok daha güzel olur <3

     • Nur

      Merhaba Selen. Hoşgeldin.
      S3’ün her iki bölümünde boş ve saçma sahne yoktu, ikinci bölümün sorunlu olması duygu vermekte zorlanmasıydı. Senaryoda sorun yok, reji ve bazı sahnelerde oynculuklar sorunluydu. Ben de sıcağı sıcağına izlediğimde yeni kadın senarist geldi karışıklık oldu sanmıştım ama aslında öyle değil. Sonradan sorunun senaryodan kaynaklanmadığını algılamaya başladım.
      Nehir o kadar güzel tasarlanmış bir karakter ki daha önce benzerini başka dizide izlemedim. Şu anda zemini en sağlam kadın karakter Nehir. Efsun’dan bile derin ki benim özel bir hayranlığım olmasa da Damla Sönmez’e yeteneğinden ve yaptığı işlerden dolayı saygım var. saygım var, tartıda Hazal’dan ağır gelir buna rağmen hep Nehir’i anlamaya çalışırken buluyorum kendimi ve Hazal oldukça başarılı, bir parça sesi ve mimikleri eşleştiremekte sorun yaşıyor. Nehir’i Yamaç’ın yatağına uzandığında, rüya sahnesinde çok sevdim. Konser sahnesi ise biraz sorunluydu ama arkasını döndüğünde yüzünden geçen anlık hüzün maziyi işaret ediyordu ve sırf o anlık ifade bile Yamaç’la hüzünlü, ortak bir geçmiş hissiyatı verdi bana.

     • Nur

      Yamaç, Sena ile gördüğü rüyayı Nehir ile gördü ve biz kadın izleyiciler hazmedemiyoruz. Elbette farklı işlenebilirdi ama böylesinin tercih edilmiş olmasını yorumlamalıyız zira isteseler Dilan konuk oyuncu olarak gelirdi (bence) gelmedi diyelim bir ton teknik kullanırlardı. Böyle tercih edilmesinin nedeni ne olabilir?
      Yamaç, Nehir’i ilk kez odasında gördü. Odadan bir önceki sahne doktorla görüşmesiydi Sena-Yamaç müziği o esnada çalmaya başladı. Doktorun yanından ayrıldı Nehir’le karşılaştı. Müzikle Sena ve Nehir arasında bir tür bağlantı kuruldu arka planda. Gece Nehir geldiğinde Yamaç’ın duvara çizdiği Sena’ya bakarak uyuması, sabah uyandığında Nehir’in yok olması ama duvarda deniz kızının duruyor olması.. Bir özdeşlik, geçiş, tamamlama.. bir şey var Sena ve Nehir arasında. Toygar Işıklı’nın Nehir ve Yamaç’a müzik yapması çok mu zor! Özellikle Sena-Yamaç aşkının müziği kullanılıyor. Art niyet değil, ‘ART’ niyet var bence.

     • Nur

      Hastane sahnesi hayâldi. Odada makyaj malzemelerine dikkat etmemişim oda aklımda hastane odasından ziyade otel odası intibası uyandırdı bende.
      ➖➖➖
      Burada bir parantez açayım: Vaktim oldukça Twitter’da Çukur tag’ına giriyorum bazı fan hesaplarını da takip ediyorum. Hazal’ın fanları Hazal’ı promote etmede çok başarısız. Hazal’ın 3 sahnesi oldu dün konser sahnesini yarım yamalak bir fan hesabından zor buldum. Şayet burayı okuyorlarsa; kimseyle laf yarıştırmasınlar, Hazal’ın sahnelerini, sahne detaylarını foto, gif, video yapsınlar, hissettiklerini, tahminlerini, temennilerini, eleştirilerini yazsınlar ki bizlerde tag’da aradığımızı bulalım, fikir edinelim, benzer ya da karşı görüş geliştirelim, zihnimiz tazelensin ve açılsın. Aynı istek diğer oyuncuların/karakterlerin fanları için de geçerli.
      ➖➖➖
      Konser salonu hastanede yoktu. Yamaç salona üst kata çıktı halbuki Yamaç’ın hastanede konser verdiği salon düz ayaktı. Yamaç üzerindeki davet giysisini alıp, bulup, giyecek ruh halinde değildi Nehir’de saçını, başını yaptırmış abiye giymiş.. Bunlar özel bir davette, ödül töreninde gibiydiler. Nehir’in play back okumasını evrende sesin saklandığı inancına yordum ama emin değilim. Bir de çok yakını kaybeden bizler (benim gibi) sesi unutmayız bazen sesi duyarız, duyduğumuzu sanarız. Rüyalarımızda, kaybettiklerimizin sesi kendi sesleridir. Yamaç hayatta olmayan birinin sesini zihninde kaydettiği gibi duymuş olabilir.

     • Nur

      Konse Sahnesi:
      Nehir’in odası boş. Makyaj malzemeleri Nehir’in makyaj yapıp bir yere gittiğine işaret. Yamaç koridora çıkar şarkı sesi gelir. Sesin yönüne ilerler, ses Nehir’in sesi değil Nehir’le konuştuğu için sesini tanıyor. Ses yukarıdan gelmektedir. Salona girer. Konser Salonu hastane ile uyumlu değil. Bir hastanede niye öyle bir gösteri salonu olsun ki? Seminerler, paneller için belki? Ama mikrofon solist mikrofonu. Salonun hayali bir salon olduğu aşikar. Şarkı Nilüfer’in sesinden Yamaç, Nilüfer’in sesini tanımayacak biri değil buna rağmen Nehir söylüyor zannediyor! Yamaç’ın bu karışıklığı yaşamasının nedeni bilinç altında parça parça anları rüyasında bir araya getirebilmek. Her yerden bir parça var. Otel odası, giysiler, konser salonu, Nilüfer, sahnede Nehir++ Ve son arzum şarkısı. Niye ‘Son Arzum?’ Nilüfer’in başka şarkısı değil de Son Arzum şarkısı? Yorumumu daha önce yazdım. Çünkü bu bir rüya, bilinçaltı, gerçeklik, hayal, kurgu içiçe. Yamaç, Nehir’in öldüğünü bilmiyor hatta Nehir’i doğru düzgün hatırlayamıyor bile. Ama onun kendisinden son bir arzusu olduğunu hissediyor. 6.his.

     • Selen

      Konser salonu vardı 1.bölüm Yamaç orada şarkı söylemedi mi ? Aynı salon orası ..Koca hastanede şarkıyı kimsenin duymaması ,Yamaç’ın Nilüferin sesini tanımaması komik gerçekten bu sebeple hayal diyen çok işte..Gökhan hoca böyle ince düşünmüşmüdür yoksa bu sahneler yeni gelen kadın senaritstemi ait merak ediyorum ..Sahne çok kopuk ..ve önceki yorumda dediğin Yamaç o takım giyinip oraya neden gidiyor ? Yeşilçam tarzı bir çift yaratmak adına mı bu sahne o tarz kıyafetler giydirildi göreceğiz .3.bölüm net olarak Nehir ‘i biraz çözeceğiz diye düşünüyorum .

     • Nur

      1.bölümde Yamaç’ın şarkı söylediği salon düz bu bölümde basamaklı diye aklımda kalmış. Aynı salon mu değil mi bilmiyorum ama ilk salon düz ayak bir yerdeydi (galiba) ikinci salona merdivenlerden çıktı. Farzedelim ki aynı salondu bu sahnenin sürreal olmasını değiştirmez. Yani rüyaydı, hayaldi, her ne ise ama gerçek değildi. Koridorlar bomboştu. Yamaç’ın koridorda yürümesi sanki bir nehrin kenarında yürümesi gibiydi. Çekim, ışık renkler vs öyle kullanılmış.
      Senarist bunları düşünüp yazmıyorsa kim yazıyor!? Çukur, Gökhan Hocanın evladı gibi. Her şeyi en ince ayrıntısna kadar düşünüp yazıyor. Yorulduğu zamanlar var ama sezon ortasından sonra, o da bazen. Kadın sahneleri yazmadığından ben de şikayet ediyordum ama bu sezon anadım ki yazmasın. Yani mükemmel olacaksa bile yazmasın. Çukur erkeklerin etkin olduğu evrende geçsin. Böyle kabul ettik böyle sevdik.

     • Selen

      Konser salonu düz mü bilmiyorım ama Yamaç orada şarkı söyledi .bir de
      Yamaç kızı bir kez görüyor ve hasta bakıcı sen zorla tutulmuyorsun o tutuluyor diyor yani Yamaç burdan bile kızın aslında o hastanede kalmadığını anlayacak zekilikte bir adam ama rüya sonrası direkt hastaneye hatta o odaya gidiyor 🙂 ne tuhaf ki kız orada ve konferans salonunda şarkı sesine Yamaç hariç kimse tepki vermiyor koskoca akıl hastanesi nasıl bir güvenlik hasta bakıcı ayakta olamaz..ve dediğin gibi o ışık o atmosfer adeta hayali bir sahne diye bağırıyor…valla çözemiyorum ,deliricem ..Özellikle Hazal için karakter açıklaması yapılmaması da çok tuhaftı Nehir diye bir karakter geldi ama kim bu Nehir ? tamam bir gizemi var ama karakter tanıtımını bari görseydik oda yok..
      Diğer konuda ise aşırı katılıyorum ..malesef bu dizi erkek başrol odaklı kadın olmuyor ,yazılamıyor ve seyirci zaten onların hikayesini izlemek istemiyor ..

     • Nur

      Bildiğim kadarı ile Çukur’da 1.sezon başlamadan önce yapılan karakter tanıtımları hariç dizi dışında karakter tanıtımı yapılmıyor. Karakteri dizide tanıyoruz. Damla ve Hazal’a resmi sayfadan hoşgeldin post’ yapıldı. Post’da kullanılan fotoğraflar aslında karakter tanıtımı içeriyordu. Nehir için kullanılan ipte çamaşır dizili fotoğrafı burda yazmıştım. Efsun için kullanılan fotoğraf çok ilginçti ve halen çözemiyorum. Üstünde Çukur amblemi olan siyah bir şapka. Efsun diziye Çukur’un kızı olarak girse şapka anlaşılır ama Baykal’ın kızı ve düşman olarak girdi. O halde o şapka neyin nesi? Aklıma bir ton olasılık geliyor. Efsun’un Çukur’a Çukur’un kızı gibi ajan olarak girme olasılığı bitti zira Yamaç hem fotoğrafını hem de kendisini gördü. Efsun, Yamaç’la evlenip eş durumundan Çukur’un kızı olamaz çünkü Yamaç’a babasını öldürttü. Ama Efsun’un şapkası Çukur’un şapkası??

      Selen’cim üçüncü bölüme kadar Nehir bence ölü. Yamaç’ın geçmişte tanıdığı, sevgili olduğu bir kız. Yamaç onu görmeye başladı çünkü bebek konusu var. Yamaç baba olduğunu hissediyor ama parçaları birleştiremiyor.
      Üçüncü bölümde tahminim değişir ama 2 bölümden tahminim bu.

     • Selen

      yaa ne güzel bir bakış açısı oyuncular için kullanılan hoşgeldin fotoğraflarına bu anlamı yüklememiştim çok mantıklı.Efsun için kullanılan fotoğraf queen yazılı yani dizinin aslında esas kadını efsun bence ona göndermeydi.Hazal ne kadar Aras’ın partneriyse odak aslında Efsun hikaye o karakter üzerinden şekillenmiş ..

      Nehir geçmiş sevgili ise bunu doğru bulmam ya ben..Sena ile olan aşka biraz hakaret olur..Eski aşktan bir bebek sahibi olmak falan ne bileyim tam oturmadı kafamda ..Yamaç’ı tanıyor belli ama hoşlandığı için mi araştırdı yoksa kaybettiği bir aşkının yerine mi koydu emin değilim..
      Rüya olayına bağlarsam Yamaç Sena’yı kaybetti onunla hayali olan rüya ‘yı nehir ‘le gördü ..Nehir de sevdiğini kaybetti belki de oda sevdiğiyle hayal ettiği rüyayı yamaç ile gördü ..olamaz mı?

     • Nur

      Selen’cim Nehir ve Yamaç’ın bir bebeği var. S3 B1-2.. Ama B3’te farklı bir şey olursa bilemem.
      Cinsiyetini de söyleyeyim. Bir kız çocuğu:) Yaşı 3 ya da yukarısı çünkü Yamaç ve Sena yaklaşık 3 yıl evli kaldılar. Yamaç, Nehir’le Sena’dan 2 yıl önce sevgili olmuşsa bebek 5 yaş civarı. Nehir hamileyken Yamaç’ın evlendiğini öğrenip söylemekten vazgeçtiyse bebek 3 yaş civarı.
      O bebek var çünkü bebek M.K Atatürk’ün Hatay hayali.
      Bu dizinin alt metinlerine ömrümü verdim ben:)

      Bebek bir kız çocuğu çünkü Devlet (Baba)’in sahip olduğu Toprak (Ana)..
      Sade yazamadım kusura bakma konu karışık ama neticede o bebek var. Nehir’in öldüğünü Asi Nehrinin yılan balıklarından çıkardım. Belki yaşıyordur, komadadır, akıl hastanesindedir, bilemiyorum ama bebek var. Başka türlüsünü aklım almıyor. Nehir’i sadece sevmiş ama Sena’ya aşık olmuştur. Hikaye açılacak, izleyeceğiz. Benim şu an net tahminim Yamaç ve Nehir, Sena’dan önce tanışan bir çift ve o bebek var, doğmuş, hayatta.

     • Nur

      Böyle yazınca bana uçtun diyorlar:)) Sen de alış biraz. Kendime bile uçuk kaçık gelen bir dünya fikrim oluyor:))

     • Nur

      Kız çocuğu olduğu konusunda net değilim ama. İskenderun’dan İsķender isimli erkek çocuğu olması da aklıma geliyor.

 • Nur

  S3- ÇUKUR

  Çukur halen Koçovalı ailesi tarafından yönetilen suç mahallesi. Ancak ailenin babası İdris öldü ve yönetim ara rejimsiz toruna geçti. Aradaki nesil farkı uçurum gibi. Akın’ın ailenin düşmanlarıyla işbirliği yapıp yönetime tepeden atanması hikayenin dinamiklerini zedeledi. İzleyici olarak adapte olmakta güçlük çekiyorum.

  Kadın Faktörü; Zemin işlenmeden tepeden iner gibi indi. Adapte olamıyorum.

  Silahın serbest uyuşturucunun yasak olduğu Çukur’da uyuşturucu üretimi/sevkiyatına, Silah temini ve sevkiyatına sabotajlar tekrara bindi.
  Birilerinin ticaretini diğerleri engeller, üretim veya sevkiyat patlar. Son alıcı güçlü bir mafyadır, hesap sorar.
  Aksiyon için gerekli olduğunun bilincindeyim. Aliço’nun Ebu Kayser’i bu temanın dışında olduğu için merak ediyorum. Viktor’u merak etmiyorum mesela.

  Armutlu’daki Adam’ı merak ediyorum. Vartoli’nin motivasyonu zayıf ama önemli olan açılacak hikaye. Sultan’ın İdris’in ölüm anını bilmesi, Vartolu’yu neden seçtiği++ ekstra merak konum. Bir şekilde kolyeye bağlanması temennim. Beklentim yüksek.

  Fadik, beklediğim gibi değildi. Güçlü beklemiştim silik geldi. Savaş öleli 3-5 ay olmuş düğün yapıyor. Hadi düğünü erteleyemedi diyeyim Savaş sanki ölmemiş gibi ne konusu açıldı ne de yas tutan anne tavrı vardı. Beklentim kalmadı

  Efsun ve Nehir için hâlen beklemedeyim.

  Akın farklı işlenebilirdi. Beklentim sadece Selim’in bir an önce çıkması. Baba- oğul izlemek.

 • Fragman gelecekmiş…

 • Ayla

  Istanbul da yasayan yorumcu arkadaslar DEPREM olmus sizlere gecmis olsun,umarim can kaybi olmamistir.

  • Nur

   Sağol Ayla. Bunu kayıpsız atlattık.

  • feci salladı… Teşekkürler..

  • Ayla

   Aynen Asli,bu sekilde yapsalardi keske izliyeci etkilenip kabul ederdi. Ama Yamac ve Nehir in ayni rüyayi görmüs olmalari olmamis,sinifta kaldilar:(

  • Nur

   Yapanın eline sağlık. Duygusal, hoş, nostaljik olmuş, hikaye ile örtüşmüş.

  • Nur

   Ve fekat; fan’lar iradeyi ele geçirmek üzereler:)) Senaristin yaptığını beğenmeyip duruma el koymak ve daha iyisini yapmak:))

  • Dilara

   Kesinlikle böyle olmalıydı. Dilan Çiçek Deniz’i son kez konuk oyuncu olarak getirtip böyle bir sahne çekmeleri lazımdı. Hayalimdeki sahne tam da böyleydi; Yamaç, Senayı karşısında görür. Sena elindeki bebeği yamaça vererek “bu senin bebeğin” diyip gülümseyerek ona emanet eder ve denize yürüyerek ikisinden de uzaklaşır. Ey yüce deniz kızı sözü de daha çok anlam bulur… belki arkasında da yüzü gözükmeyen başka bir kadın durabilirdi (nehir olarak yorumlardık o zaman)

 • Rizet16

  Herkese Merhabalar,

  Geçen sezonda buna benzer durumlar yaşamıştık çok iyi bir bölümün ardından vasat denilebilecek 1-2 bölüm bir nevi geçiş bölümleri dediğimiz sanırım bu durumu da dizimizin bir gerçeği olarak kabullenmemiz gerekiyor. Sezon 3 ilk bölümü ne kadar sevip, etkilendiysem bu bölümde bir o kadar sıkıldım hatta son 15-20 dk hariç dişe dokunur gelişmeler göremedik diyebilirim.

  Şu kadınların dayanışması ya da birliği denilen şeyin daha farklı olmasını isterdim, kadın gücü bence zeka’dır yani bunun böyle kullanılmasını beklerdim, bunun tam aksine kadınlar erkekleştirilmeye çalışılıp onların yöntemleri ile yürütülmeye çalışılıyor haliyle bu da kabul görmüyor umarım bu yanlıştan kısa zamanda dönülür.

  Yamaç ve Vartolu’nun pardon Vartolu Sadettin Bey’in duygusal ve vicdani yönlerini tamamen kaybetmiş, sadece intikama yönelmiş halleri dikkat çekiyor, yaşadıkları acı çok büyük haliyle. Yamaç’ın intikamlarındaki küçük detaylar hoşuma gidiyor;

  Yücel’de
  Beyaz tüyler – Melek olan AKŞIN’a
  Arabanın kapısını açamaması – SENA’nın akvaryumdan çıkamayışına
  Ses ile yanıltma ve patlama – ALİÇO ‘nun ölümü için hazırlanan düzeneğe,

  Azer’de
  ”Ben yapmadım” sözü – Savaş’ın ölümünün Salih’e yıkılması karşısında Koçovalılar’ın Azer’i inandıramayışlarına küçük göndermelerdi.

  Nehir’in şizofrenik bir şekilde Yamaç’ın hayali olması fikrini burada okudum ve hoşuma gitti, umarım böyle çıkar yoksa o kadar büyük Sena aşkının üzerine çok duygusuz bir geçiş olacak benim için, tabi Gökhan Horzum’ un konuyu çok iyi işleyip durumu bize kabul ettirme ihtimali de var.

  Efsun’un Yamaç’ı iyileştirip Azer’in üzerine yolladığını düşünenlerdenim, hatta Azer’i arayıp durumu ona haber verip, hazırlıklı olması durumunda, onlardan kurtulmayı planlamış olacağı tahminindeyim.

  Timsah’ın ölmesini istemeyenlerdenim, en azından daha değil çünkü kendisi düşman dörtlüsünün kara kutusu gibi, özellikle Yücel’in yaptıkları ve İdris’in ölümü ile ilgili sırları ortaya sermeden veda etmemeli bence, umarım ön izleme rüya çıkar.

  Son olarak Gökhan Horzum Çukur’un kitap versiyonunu çıkartmış, kitap severler ve okumak isteyenlere duyurulur.
  Çukur (Yamaç’ın dönüşü) – Gökhan Horzum

  • Hoşgeldin Rizet,

   Tam da anlatmak istediğim şey, Girl Power çok ama çok yanlış işleniyor… Biz ne incelikli Yamaç, Selim planları izledik, insan ister istemez neden diye soruyor?

   Ve Timsah ölmesin diye TT çalışması varsa haberleşelim. Ölmez, daha flashbellekdeki görüntüler var diyorum ama Gökhan Horzum’a da güven olmaz…

   • Buke Oguz

    Yani Yucel’in Savaşı öldürdüğünü bilen Timsah… Idris’in ölüm görüntülerini kaydedip alan Timsah… Bu adamı pat diye öldürmez Horzum diye düşünüyorum. Elindeki bilgileri satmadan nereye gidiyor? Adam daha ne kaoslar yaratacak…

   • Sivas Li

    Slm Asli bosu bosuna Timsah denilmemistir derisi kalin islememistir kursun;)

    • doğru diyorsun, çelik yelek giyiyor olabilir manyak.

  • Nur

   Merhaba Rizet. Her iki sezon dizi açılışı tam gaz yapıp en az 10 bölüm hız kesmezdi. Bu sezon açılış bölümü mükemmeldi ama 2.bölüm pek olmadı. Sonraki bölümler toparlarlar.

   Kadın açılımı bölümü mahvetti. Nerden baksan tutarsız neresinden tutsan elinde kalıyor.

   Salih, Vartolu özüne döndü, onda sorun görmüyorum. Yamaç’ın özünden sapması ise bence sorunlu. Ben hâlâ Fadik’le ortak plan olabilir diye düşünüyorum. Azer’e istediğini yapsaydı, kolunu bacağını koparsaydı ama ilgisiz iki masuma yapması sevdiğim akil Yamaç değil. Yücel’e dönüşmüş Yamaç’ı benimsemedim.

   Bence Efsun, Yamaç’ı yollamadı. Yamaç’ın ne yapacağını anladı ama engel olmadı. Yücel terasta demişti ya; ‘ O şimdi öyle bir Çukur’daki, ordan çıkarsa bırakın intikamını alsın”
   Efsun, sanki Yamaç’ı şifalı elleriyle Çukur’dan çıkardı. Arabada Yücel’i aradı galiba Yücel cevap vermeyince onun işinin bittiğini anlayıp Azer’e sıra geldiğini anladı. Azer’i aradı cevap alamadı. Senin yorumun da doğru olabilir, iyileştirip Azer’e yollamak?

  • Nur

   Gökhan hocanın kitabı 25 Eylülde satışa sunulmuş. İstiklal’de İnsan Kitap’tan bugün sordum 2 Ekim’de geleceğini söylediler. 2 Ekim’de ilk işim kitabı alıp okumak olacak. Okuduktan sonra burda yorumları yazmaya başlarım.
   Kitabın ismi Çukur, Yamaç’ın Dönüşü LOTR üçlemesini anımsattı orda Kralın Dönüşü serinin üçüncü ve son kitabıydı. Çukur, bir üçleme olacaksa Hoca sondan mı başlamış oluyor acaba? Kral Tsongor’un Ölümü kitabı ile bizlere hikayenin biteceği imasında bulunuldu. Bu sezon son sezon olarak mı tasarlandı diye düşünüyorum?

 • Nur

  Efsun’un eli Hazreti Fatıma’ya bir göndermeydi. Fatma Ana’nın eli inanışını biliyorsunuzdur. Google’dan bakabilirsiniz.

  Efsun her bölüm biri olacak galiba. Açılış bölümünde İngiliz Kraliyet ailesine vurgu vardı. İmajı özellikle saç topuzu Prenses Anne’i anımsattı bana. Timsah’ın masada kraliyetten bahsetmesi Azer’in tavuk balık–balık chips gibi (Fish&Chips) bahsetmesi vs.
  Bu bölümde de, Rania El Abdullah & Esma Esad arası imaj verilmiş. Rania bende ağır bastı. Her bölüm farklı bir kimliğe ve imaja mı bürünecek, anlamadım. Bir imajda sabit kalmasını tercih ederim.

  • İngiliz Kraliyet Ailesinde Prenses Anne’in etkisi yoktur ki, aykırılığı haricinde, kaçırdığım bir şey mi var? Efsun çok daha etkin hikaye içerisinde?

   • Nur

    Vurgu Prenses Anne imajında Britanya İmparatorluğuna yapıldı. Sykes Picot; İngiltere, Fransa ve Rusya arasında gizlice yapılmıştı. Lenin açıkladığı için ortaya çıkmıştı.
    İngiltere= Efsun- Prenses Anne topuzu
    Fransa=Timsah
    Çarlık Rusyası= Yücel.
    Azer= Yerli işbirlikçi unsurlar.

    Efsun için belki başka birinden esinlenilmiştir. Prenses Anne’e ben benzettim??

  • Dilara

   Merhaba nurcum.
   Efsun yamaç’a ilk dokunduğunda elini birden çekiyor sanki elektrik çarpmış gibiydi 🙂 Ne mesajı vermek istemişler orada? Efsunun elleri, masal anlattığı sahne de yamaç’a iyi geldi orayı anladım da ilk karşılaştıkları sahneyi hiç anlamadım

   • Nur

    Merhaba Dilara’cım. Şöyle yorumladım: Efsun’un babaannesi ile olan sahnesi bu sahnenin ön hazırlğıydı. Babaane, Efsun’un annesinde olan bir tür sihirden bahsediyor. O sihir annesinden Efsun’a geçmiş. Sihir:
    1- Sesinde
    2- Elinde.

    1-Sesindeki sihir:
    Anne konuştuğunda baba ( Baykal) dinginleşir, anne ne isterse onu yapacak hale gelirmiş (Yamaç’ın Azer’e gitmesini ve orda Yücel gibi intikam almasını Efsun’mu telkin etti, yoksa Efsun sesini sadece Yamaç’ı dinginleştirmek için mi kullandı? Yamaç’ı Nehir’e göndermek içinmiydi sesi?)

    Elindeki sihir:
    Efsun, Yamaç’a dokunduğunda Yamaç’ı iyileştireceğini biliyordu. Dokunmadan önceki tereddütü oydu. Dokunduğunda oluşan elektrik şifanın Efsun’un elinden Yamaç’ın bedenine işlemesiydi.
    ➖➖➖
    Efsun’un anlattığı hikaye daha özenli seçilseydi eldeki ve sesteki sihiri kavrayabilir, Efsun’un bu sihiri Yamaç’a hangi nedenle kullandığını anlayabilirdik. Ben hikayenin içeriğini anlamlı bulmadım. Sahnenin genel yapısından bunları yorumladım.

    Bir de; İdris’in Meliha’ya aşık olması var ve Meliha ses sanatçısıydı. Yamaç, Nehir’e gitti Nehir’de ses falan yok, karaoke ile söylüyor. İdris sesi güzel Meliha’ya aşık olup şarkı söyleyemeyen Sultan’la evlenmişti. Yamaç, Efsun’a aşık olup Nehir’le evlenecek gibi bir paralellik kurdum.

    • Dilara

     Masal’ı anlattığı sahne baya etkileyiciydi. Masaldan çok damla sönmezin ses tonu beni de yamaç gibi aldı götürdü ve neden bilmiyorum ama hikayenin sonunda gözlerim doldu:)) Açıp açıp izliyorum. Çok farklı bir şey vardı o sahnede yada sadece bana öyle geldi.. Büyüleyiciydi. “Babamın emaneti” etiketine bağlamak istemişler sanırım. Evet aynı düşüncedeyim yamaç da babasının kaderini yaşayacakmış gibi geliyor. Jenerikte hazal subaşının ismi başrolde geçmiyordu, damla sönmezin daha önce çıkıyordu sanki? Yani yapım bunları nasıl ayarlıyor bilmiyorum ama hikayenin de gidişatına göre ayarlanıyor galiba. Ben dilan çiçeğin yerine gelecek diye düşünürken hiçte öyle olmadı, o halde yamaç’ın efsunla yaşayacakları daha ön planda olacak?? Yamaç senadan sonra nasıl aşık olacak ve bu konuyu nasıl işleyecekler merakla bekliyorum. Belki ileride nehir karakteri de efsun karakteri de ölecek. Yamaç bebeğiyle kalacak?

     • Nur

      Sahneyi beğendim Efsun’un anlattığı hikayeyi beğenmedim. 10 dakika, 1 saat gibi zaman birimi saatle ölçülür. Sinderalla’da da duvar saatinin 24:00’ü göstermesi var ve bir masal o da ama Efsun’un hikayesinde sanki saat bilekte ve hikayenin büyüsünü bozdu. 10 dakika dedikten sonra masalsı ya da mistik anlatım bitti benim için, hikaye zaten gereksiz uzundu ve biraz uzasa Whatsapp’lı devam edecekti:) Detayı bırakıp özüne dönersem Yamaç’ı büyüledi sanırım kendi de büyülendi? Yamaç’ı büyüyle kontrol altına aldı mı, merak ediyorum. Azer’den intikam biçimini sindiremedim ama acaba Yamaç büyünün etkisiyle mi bu yönteme baş vurdu?
      Bir de; Yamaç büyülendiyse Efsun’u düşmanı olarak göremez? Fragmanda Akın’a ‘Bir kişi kaldı’ diyor, akabinde ‘Efsuun’ diye babaannenin bağırışını taklit ediyor. O bir kişi Efsun değil bence çünkü büyünün etkisinde. O kalan bir kişiyi önce Akın diye tahmin ettim ama sanırım Yamaç babaanneyi kastediyor. Yamaç intikamını babaanneden alacak galiba?

     • Dilara

      Evet yamaçta büyülenmiş gibiydi. Kucağındayken kafasını çevirip efsuna çok anlamlı bakmıştı. Gerçekten de etkilenmişdi. En son senaya öyle baktığını hatırlıyorum… efsuna güvenip orada kalması da ayrı muamma? Sahnenin anlamını amacını sorguladığımda işin içinden çıkamıyorum tek bildiğim şey güzel bir sahneydi😂 Belki de yamaç efsunu kendine aşık ederek duygularıyla oynayacak buda onun intikam planı olabilir? Yani diğerlerine göre çok basite kaçıyor ama aklıma başka fikir gelmiyor. Babaanneye tekrar zarar vermeye çalışır mı pek emin değilim

     • Nur

      Babaanne her halükârda gidici zaten, ondan şüphem yok. Meral hanım yanılmıyorsam konuk oyuncu. Babaanneyi Yamaç bir şekilde safdışı edebilir.

      Efsun’a gelince; Yücel ve Timsah büyülenmedi ama Azer görür görmez büyülenmişti, Yamaç da büyülenmiş gibi. Denkleme Vartoli girer ve o da büyülenirse ortalık karışır:) Ebu Kayser ve Armutlu’daki adamın da Efsun’a bulaşma ihtimali de var? Kral Tsongor’un Ölümü’ndeki Prenses Samilia bence Efsun. Çok karışık.. Efsun’un anlattığı masaldaki avcının oğlu belki Yamaç’la kader benzerliğidir. Hikayedeki baba hikaye Yamaç’a uyarlandığında İdris baba, Efsun’a uyarlandığında Baykal. Böyle olunca her iki çocuk da aslında babalarının emanetini taşımaktan taşa dönmüş çocuklar. Yamaç’ı Sultan, Paris’ten alıp getirmişti, öyle görünüyor ki Efsun da her nerede ise babaanne getirtmiş intikamla görevlendirmiş. Yamaç, Çukur için elini kana buladığında ne kadar masumsa Efsun’da kaybettiği babası, ağabeyleri ve babasının vasiyeti için elini kana buladığında o kadar masum sayılır. Yamaç kendisiyle özdeşleştirip Efsun’u affedebilir?
      Yamaç, Efsun’a aşık mı oldu yoksa geçici bir büyüye mi kapıldı, yorumlayamıyorum çünkü diğer tarafta da Nehir var.
      Efsun’un Meliha gibi sesi güzel ve Yamaç aşık oldu farzediyorum. Nehir, Mihriban’la mı yoksa Sultan’la mı eşleşiyor, bir türlü karar veremiyorum. Nehir’in kucağındaki bebek gelecekte doğacak bebek değil de Yamaç, Sena ile evlenmeden önce Nehir’den doğmuş bebekse? Yani belki Yamaç ve Nehir önceden tanıştılarsa ve Nehir çocuk doğurduysa? Çok karışık ama o garip rüyadan o konser salonundaki karşılaşmadan dolayı böyle kafamdan geçiyor. Sanki bunlar tanışıyordu ama Yamaç unutmuş Nehir unutmamış gibi?? Özellikle konser salonunda Nehir arkası dönükken bir bakışı var, anlık bir hüzün. SM’de fan’lar Nehir hâyâl diyorlar, ben bazen Nehir’in Yamaç’ın eskiden tanıdığı, bilmeden çocuk sahibi olduğu, ölen bir sevgilisi olduğu ihtimalini düşünüyorum.

   • çok güzel bir sahneydi… <3

    • Dilara

     Evet ❤ gerçekten de çok etkileyici bir sahneydi

 • Nur

  Yamaç ve Nehir.

  Rüya sahnesi fena değildi ama kesinlikle o sahnede kısmen de olsa Sena olmalıydı. Yamaç bebeği Sena’nın kucağından kendi kucağına almalıydı sonra Sena’nın yüzü Nehir olurdu falan.. Üzerinde hiç düşünülmemiş bir sahne. Ama Hazal şirindi.

  Müzik salonunda karşılaşma sahnesi kötüydü. Her ikisi de balo kıyafeti giymiş hayali bir baloda karşılaşmış gibiydiler. Replikler çok kötüydü. Sanırım Gökhan Hoca sahneyi yazıyor yeni senaristimiz Damla hanım sahne üzerine replikleri yazıyor olmalı. Berbattı. Hazal’ın performansı kötüydü ve Aras da uyum sağlayamamıştı.
  Anlamsız, tuhaf, neye hizmet ettiği belli olmayan, rüya mı, gerçek mi belirsiz bir şeydi. Yamaç’ın ödül töreni içinmiş gibi kıyafeti Yamaç’ın ruh haline aykırıydı. Sahnenin tek kayda değer yönü,Nehir’in Yamaç hakkında bilgili olmasıydı. Burdan Nehir’i Sena’ya ordan da ikisini Efsun’a (Emrah faktörü) bağladım.

  • Sosyal medyada rüyaya Sena fotoğrafı yerleştiren bir video gördüm. Bulursam buraya ekleyeyim.

 • Nur

  Yamaç ve Efsun’un karşılaşmasını beğendim. Efsun, Prenses Anne imajından Kraliçe Rania imajına geçmiş gibiydi. Damla’yı çok beğeniyorum. Anlattığı hikaye kötü yazılmıştı. Napolyon’un heykele selam veren asker hikayesini sanırım yeni senarist uyarlamış olmalı, uyarlama değil tam uyduruk, kıytırık bir şey olmuş. Damla yeteneğiyle sahneyi kurtardı. Yamaç ve Efsun’un büyülü iletişimi hoşuma gitti. Aşk’a hiç ihtimal vermiyorum. Yamaç zaten aşık olmaz çünkü fotoğrafı görmüştü Efsun’u tanıyor, Efsun, Yamaç’a aşık olabilir?

  Efsun’un arkasında Yamaç’ın bebeğinin sırrı olduğuna inanıyorum. Efsun ve Emrah kardeşlerdi. Emrah, Sena’yı hastaneden çıkardıktan sonra Efsun’a götürmüş olabilir Sena zihnen kendinde değilken doğum yaptıysa bebek Efsun’dadır. Nehir de akıl hastası Sena ile aynı yerde tedavi gördüyse bebeği biliyordur. Ortak rüya, bebek, Efsun, Yamaç, Nehir bağlantısı böyle bir şey olabilir. Nehir’in kucağındaki bebek bence Sena ve Yamaç’ın bebeği. Nehir’in ve Yamaç’ın gelecekte doğacak bebeklerini eş zamanlı rüyalarında görme konusu aklıma yatmıyor ve bu kadar hayâl, sihir, büyü vs Çukur’un genetiğine aykırı olur.

  • Ayla

   Kusura bakma ama bebek Sena ve Yamac in bebegi diyerek sen fazla uçmuşsun:)
   Sena karninda DOKUZ ay bebegi tasidigini ve dogurdugunu cok sevdigi Yamacin dan saklamis mi yani?

   • Nur

    Fazla uçtum ama kendimden menkul jeopolitik analizlerim gereğince o bebek haritada Meis adası. Yamaç ikide bir Kaş’tan bahsediyor ya Kaş’ın karşısında Meis Adası var, ada Lozan öncesi hukuken Lozan’da ise fiilen kaybedilmişti. Rüyayı Çukur’un fantastik kurgusuna uyarladığımda Yamaç gerçekleşmeyecek bir rüyanın peşinde.
    Yamaç ve Nehir’in doğacak bebeği Hatay. Bu bebek Hatay’ı simgeliyorsa o zaman yanlış yorumluyorum demektir.

   • Bak şimdi aklıma geldi, bir kez daha sinir oldum. Sena’nın bebeğini kaybettiği çok zayıf işlendi dizide…

  • Aşağıda kendin de yazmışsın… Fazla uçmussun :))))))

   • Nur

    Aslında evet, kendimle çelişiyorum. Sahne, verildiği haliyle kafama oturmuyor. Bebeklere Melis ve İskender diyeyim. Melis, Yamaç ve Sena’nın bebeğiydi, öldü. İskender, Yamaç ve Nehir’in gelecekte olacak bebeği. Yamaç, Sena ile hayâl ettiği bebeği rüyasında Nehir’in kucağında görüyor. Tamam, Nehir’in kucağındaki İskender ama niye birebir aynı rüya, aynı yer?
    İtici geldiği için acaba başka türlü bir şey mi çıkar diye ikilemde kaldım.

 • Nur

  Vartolu’nun dönüşümü harikulade. Hapishaneden nakliye planını Cumali ile birlikte yaptıklarına inanıyorum. Yapmadılarsa çok da önemli değil. Önemli olan Armutlu ile hikayesine yepyeni bir açılım gelecek mi? Şayet bir, iki çatapat veya itiş kakış için gidiyorsa kötü olur. Böyle olmayacağını umuyorum. Bir bölüm önce yere tüküren mahküma tükürdüğünü yalatan Vartolu’ya çıkarken Kemal tükürdü. Vartolu, Kemal’e tükürdüğünü yalatacaktır. Merakla bekliyorum. İkisi de sevdiğim karakterler Vartolu yakın dövüş bilmiyordu ama hapishanede öğrendi. Vartolu, Kemal karşılaşmasını dört gözle bekliyorum:)

  Vartolu konusunu şimdilik kapatmadan önce geleceğe dair bir öngörüm var.
  Efsun büyülü eliyle Yamaç’a dokundu ve iyileştirdi. Efsun’un Vartolu’ya da dokunacağını hissediyorum. Hatta Vartolu’yu ölümden kurtaracağını. Birinci sezon Vartolu öldü mü ölmedi mi diye ekran önünde nöbet tutmuştum. Bu sezonda böyle bir heyecan yaşamak isterim. Efsun bulsa, tedavi etse, karşılıklı-karşılıksız aşk olsa.. Değmeyin keyfime:) Vartolim’in gözü dolduğunda ağlamayı özledim. Avlu sahnesinde zaten ağladım. Efsun’lu bir şeyler olsa bayılırım.

  • Ayla

   Selam Nur,hele sükür Vartolu ve Cumali nin birlikte plan yaptigina inanan bir yorumcu bulduguma sevindim:) Vartolu nun Kemal e tükürdügünü yalatmasini bende bekliyorum.
   Demek sende bu bölümü begenmedin evet cok sorunlu bir bölümdü,nedenini anlamadim. Kadinlarin o ‘Şey’ durumlarindan kurtulmalari dilegiyle:)

   • Nur

    II.Sezona radikal bir denemeyle KaraKuzular ile başlamışlardı ve çok beğenmiştim, hepimiz de sevmiştik. Bu sezonda bambaşka bir şey deneniyor. Açılış bölümünü çok beğendim ama 2.bölüm çok sorunlu oldu. Aslında deneye açığım. Her bir karakter kendi zaman tünelinde, bu tünellerde gezginlerin yolu kesiştiğinde dahi farklı zaman birimindeler. Fantastik kurguya, yeni üsluplara açığım, arkasındaki dehâyı takdir edebiliyorum ama bizleri duygularda ve akılda buluşturmalı. Açılış bölümünün morg, avlu, cami sahneleri çok başarılıydı, duygu yüklüydü diğer sahneler akla hitap ediyordu. Bu bölümde hiç bir duygu hissetmediğim gibi olan biteni aklım reddetti. Deneme devrim niteliğinde, belki süreçte yerine oturur?

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Geçen hafta 02:23 dakika süren açılış bölümünün her bir sahnesini ne kadar beğendiysem bu hafta 02:21 dakika süren ikinci bölümün her bir sahnesini o kadar sorunlu buldum. Beğendiğim sahne toplamı 5 dakika etmez, abartmıyorum. Medet ve Vartolu sahnesini ve bir parça Efsun ve Yamaç sahnesini beğendim. Hepsi bu.

  Bölüm açılışı sokakta koşan Karaca’yı kovalayan Akın’la yapıldı. Bu sahne bölümdeki tüm sahnelerin örneğiydi. Önü yok, arkası yok, temelsiz, duygusuz, yavan+

  Bölümün tamamında: Reji, Senaryo, kurgu, diyaloglar, replikler, oyunculuklar, müzik yerleştirimesi++ akla gelen her şey sorunluydu.

  Kadın şeysi (ben ona kadın dayanışması falan diyemem) devam ederse bu dizinin cenazesi Maraş’tan kalkar, ATV ya da Star koyar Maraşlı dizisini Pazartesi gününe, Çukur ekrana veda eder. Bu kadar net söylüyorum. Yapımın bu konuya müdahele edeceğini sanıyorum, o yüzden ciddiye almadan geçiyorum bu ŞEY’i.

  Arka arkaya, bitmek tükenmek bilmeyen metafor fırtınası izledik. Her şey algıya bırakılmış, kullanılan metaforlar algı yaratıyor ama duygu yaratmıyor. Bölümü nerdeyse sıfır duygu ile izledim.

  En dramatik sahne Azer’in damadı vurması üzerine kardeşinin intihar ettiği sahnede kılım kıpırdamadı.10 sene önce Ezel’de Tefo’nun kardeşini vurduğu sahneyi tekrarını hiç izlemediğim halde halen unutamadım. Sahnede Yamaç bile yoktu galiba. Sanırım Aras, İstanbul’dan monte edilmiş sahneye. Azer hariç oyunculuklar kötüydü üstüne reji en dramatik olması gereken sahneyi berbat çekmiş, çekmiş derken; görüntü ve ses kaydetmişler sadece. Kötüydü.

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba :))
  Aslı’cigim ellerine kalemine sağlık :))

  Yoruma nereden başlasam bilemedim . Bari en duygulandigim sahneden başlayayım. Karaca’ya verilen ŞESMİYE çikolata ile başlayıp yolun sonu görünüyor türküsü eşliğinde yalnızlıklarına sahit olduğumuz Karaca ve Yamaç… Karaca bir duvar kenarında gözyaşı dökerken Yamaç en yüksek çatılardan birine sığınmış evsiz yersiz yurtsuz… Karaca o kutudaki fotoğraflara, bebeğe, şemsiye çikolatalara bakarken , Yamac elindeki kutuya sımsıkı tutunmuştu. Gün ağırırken babasının son nefesinde avucladigi toprağa veda etti Yamaç… Geriye sadece babasının istediği intikamı almak kaldı elinde..

  Sultan her ne kadar bu iş için Salih’i görevlendirdiyse Idris tarafından bu görev Yamac’a verilmişti. Yucel’den sonra sıranın Azer’e geldiğini tahmin etmiştik de sahnenin toplamda 5 dk.bile sürmeyeceğini tahmin etmemistim doğrusu… üstelik bölümün son 10 dk.sına sığdırılmıştı

  Yamaç’ın bir yerden bir yere gitme hızına yetişemedim bu bölüm.

  Çatıdan sonraki adresi Efsun’un babaannesinin eviydi. Peki Yamaç’ın buraya gelme amacı neydi acaba? Anlayan varsa anlatsın lütfen. Ben anlam veremedim. Gelmesi de bir işe yaramadı üstelik . Yaralandığı ile kaldı 🤣🤣

  Akabinde gelen Efsun Yamaç sahnesini beğenmeyen azınlıktayım sanırım. Tamam kız güzel oğlan yakışıklı ama o sahneyi Cukur’un atmosferine oturtamadım maalesef … Efsun’un Yamaç’a pansuman yaptıktan sonra sorduğu soru ve aldığı cevaba ne desem bilemedim

  E : Neden yaptın böyle bir şeyi…
  Y: Uyumak için. Biraz uyusam ( Aklımda kaldığı kadarıyla böyle bir şeydi)

  Peki bu şu demek mi oluyor? Yamac uyumak için bir yer arıyordu kendine ve bula bula Istanbul dışında Efsun’un evini mi buldu? Yoksa kadının kendini bıçaklamasına bile bile mi izin verdi yine uyuyabilmek için ?

  Anlayacağınız bu sahneye baştan sona anlam veremedim.

  Efsun’un Yamaç’ı okşayarak masal anlattığı sahne Efsun’un ellerine dikkat çekmek için yazılmış. Masal güzeldi sahneden bağımsız olarak. Annesi elleriyle babasını nasıl kedi gibi uyutuyorsa zamanında Efsun da “efsunlu” elleriyle Yamaç’ı uyuttu…

  Devamında gelen rüya sahnesini de maalesef sevemedim belki de sunuluş şekli nedeniyledir bilmiyorum.

  Yamaç tam da rüyasındaki yerdeydi, hayal ettiği yerdeydi aynı Sena’ya anlattığı gibi… Sena’nin arkası dönüktü ve sonrasında döndüğünde kucağında bir çocuk vardı ikisinin çocuğu… Tek fark karşısındaki kadın Sena yerine akıl hastanesinde sadece 1 kere gördüğü Nehir’di…

  Yamac in Sena ile kurduğu hayalin bire biri olmasaydı yada Yamaç aynı rüyayı görse, aynı şekilde kucağında bebek olan bir kadın olsa , kadının sesi Sena olsa ama yüzü olmasaydı.. Yamaç zaman zaman bu rüyayı görerek uyansaydı. Ileride eğer Yamaç Nehir ilişkisi olacaksa o zaman geldiğinde Yamaç rüyadaki kadının yüzünü Nehir olarak görseydi mesela o zaman kabulumdu.. Ama böyle pat diye olmadı bence…

  Efsun babaannesine Istanbul’a döneceğini söyleyince Istanbul dışında olduklarını anladım. Yamaç’ i Adana’ya Azer’in peşine gidecek diye beklerken Istanbul’da akıl hastanesinde Nehir ile ilgili bir şeyler ararken bulduk… Derken Nilüfer’in sesine eşlik eden Nehir’i dinlerken.

  Nehir Yamaç hakkında herşeyi biliyor ama dediği gibi hastane kayıtlarından mi ulaştı yoksa bu kızla ilgili başka bir sır mi var? Nehir ile Yamaç’ın farklı günlerde aynı rüyayı görmeleri biraz zorlama geldi bana…

  Yamaç ardından Azer’in peşine düşerken hapishanede Cumali’nin kaçış planını baltalayarak Armutlu Cezaevine naklini yaptırmak için harekete geçen Vartolu vardı. Cumali’yi ziyarete gelen Medet’in patavatsizligina kızarken gördük ki bunu bilinçli olarak yapmış Medet. Salih istemiş ondan Cumali ile konuşmasını… Sonrasında çıkarılan yangın, kaçacağını sandığı anda yakalanan ve kendini ispiyonlayanın Salih olduğunu anlayan Cumali’nin öfkesine Salih’in Vartolu edasıyla verdiği sinir bozan sakin tepki…
  Salih Sultan’ın bir sözüyle düştü ya sahte katilin peşine ne sanıyor acaba? Intikamini alınca Sultan’ın takdirini mi kazanacak yani !!! Kardeşlerinin de başı belaya girmesin diye Vartolu olup babasının intikamını tek başına almaya karar verdi. Sultan sağ olsun bir kere daha ailesinden ve kardeşlerinden ayırdı Salih’i😡 Salih’i oraya öldürülsün diye yollamadıysa Sultan ben de bir şey bilmiyorum.

  Kadın dayanışması fikrini başından beri destekliyorum ama çatıda kizlarin toplanmasi disındaki operasyon sahneler fazla amatörce geldi… Kızlar Akın’ı alt ettiler tamam ama bunun bedelini tüm aile tüm Çukur ödeyecek farkındalar mı bilmem? Yine de Akın’a oh olsun dedim valla .. Kadın dayanışması görelim girmesine ama daha profesyonelce çekilsin ve oynansin mümkünse :)))

  Baykalın annesiyle de tanıştık bu bölüm. Kadın diğer torunlarından haberdar mi diye merak ediyordum haberdarmış. Demek ki Baykal resmi eşi Efsun’un annesiymiş… Diğer iki oğlu da gayrı meşru.. Babaanne fazla despot ve hep ezmiş baskı altında tutmuş Efsun’u belli… Efsun da sevilmeyen çocuklarimiza eklenmis bulunuyor hayırlı olsun.

  Hiç kimseyi öldürmemiş olan Efsun Yamac’a da kıyamadığı gibi bir de tedavi etti. Peki Azer’e gideceğini bile bile neden durdurmadı Yamaç’ı. Acaba O da mı Yamaç’ı kullanarak Azer’i saf dışı etmeye niyetlendi. Bir yandan Akın bir yandan Efsun herkes mi Yamaç’ı kullanma peşinde ne !

  Azer Akın ve yabancı ortaklar sahnesinde Yamac in tepelerde bir yerde olduğunu ve Akın’ın hain olduğunu öğrendiğini hayal ettim. Herkesten intikam alınca en son Akınla Yamaç yüzleşmesi olur mu? Olsa güzel olur tabi Akın Yamaç’ı öldürmeye kalkmazsa öncesinde.

  Yamac kadınları kaçırıp babasini tuzaga cekenleri bir bir öldürdukten sonra geriye babasinin katili kendi kaldıginda ne yapacak ? Başından beri finalde Yamac ölecek dedim durdum an itibari ile finalde intihar edecek diyorum…

  Azer Yamaç intikam sahnesine gelelim… Yamaç kendine yaşatılanları bir bir düşmanlarına yaşatıyor. Yücel’i kendi gibi delirtti. Alico Aksin ve Sena’nin ölümünün bedelini Yucel’e ödetti… Babasının ölümünün bedelini ödemek Azer’e düştü. Plan tıkır tıkır işledi… Azerin kardeşini ve damarını alıp bomba düzeneği ile bağlayan Yamaç bir telefonla Azer’e seslendi. Kadınları ve çocukları kaçırıp başlarına silah dayamakla suçladı Azer’i.. Ben yapmadım dese de nafileydi … Sonuçta Yamaç da Salih de defalarca Savaş’ı öldürmedik dediler . Azer nasıl inanmadı ve gidip düşman Yücel ile ortaklık yaptıysa şimdi de Yamaç dinlemeyecekti Azer’i. Inanmayacakti. Tercih sırası Azerdey’di simdi ve O da tabiki damatı vurdu… Ama Yamaç dahil kimsenin hesaba katmadığı şey Seyhan’in kendini vurup intihar etmesi oldu… Azer icin Yucel ile yaptigi isbirliginin bedeli cok agir oldu… Damat ve Seyhan icin cok uzuldum o sahnede… Sonucta Idris tum bu olaylarin sebebiydi ve günahlarının bedelini oğlunun elinden ölerek ödedi. Oysa düğünde ölen çiftin bu intikam ile bir bağı yoktu. Onlar sadece Azer’in gunahinin bedelini ödediler..
  Yamaç intikamını aldı hem de fazlasiyla ve kizin intihar ettigini anlayinca kisa bir saskinlik yaşadı sadece.. Eski Yamaç olsa masum birinin ölümüne sebep olduğu için vicdan azabı çekerdi oysa şimdi sadece duraksayıp gitti. Çünkü aklında hala babasının ölüm anı var ve bu acı yaşadığı tüm acıların üzerinde… Merhametini ve vicdanını susturacak kadar ağır bir acı bu… Ben herşeye rağmen merhametli vicdanlı Yamaç’ı seviyorum. Eski haline dönmesi zor gibi dursa da bir umut diyorum yine de… En azindan masum bir kiz icin uzulebilsin ileride. Gerçi Sena ve Akşın da masumdu. Kim onlar icin uzuldu ki Yamac Seyhan icin uzulsun simdi…

  Azer Çukurun en büyük düşmanı olarak dönecek sahalara diye düşünüyorum. Çukuru da yakar öfkesiyle Kocovalıları da… Üstüne bir de patlayan sevkiyat var elimizde…

  Akin Karaca arasindaki evlilik çeyiz mevzusu üzerine Seyhan ölünce aklıma Seyhan’ın kefareti olarak Karaca’nin Kurtulus ailesine gelin olarak verilebilecegi geldi.. Kurtulus ailesi ilk firsatta Cukur’a geleceklerdir. Ya savasmaya yada bedel istemeye.. Iki aile bir şekilde yan yana gelip hesaplasacaklardir. Bakalim bu gorusmelerden Karaca ile ilgili bir karar çıkar mı ? Zaten Akın kızlardan yediği kazıktan sonra canini kurtarmak icin kim isterse istesin verir Karaca’yı gibi geliyor.

  Aliço’nun babasını sevmedim. Alico’yu kullanmak dışında bir derdi yok. Onunla ilgilenen adam Alico için üzülüyor gibi.. Bir şekilde Alico’yu oradan kurtarır mı? Yada Yamac’a ulaşır mı? Yamac Alico karşılaşması gelsin artık. Bir de Aliço’nun olayı ne merak ediyorum. Ve ne yaşadıysa bunda babasının parmağı olduğunu düşünüyorum.

  Alico demişken Emmi’ye de uzuldum bu bolum. Kafa gitmis onda da… Alicoyla ilgilenen var mi diye soruyor. Aliço’nun ölümünü silmiş beyni. .

  Şimdilik benden bu kadar. Iyi geceler

  Not : Neden bir Allah’ın kulu Yamaç nerede? Yamaçtan haber var mı? diye sormuyor neden neden neden !!!!

  • Hoşgeldin Buke… Cem Adrian = Çukur … Üstelik Yolun Sonu Musa Eroğlu ile… Spotify listemde çok çalınan parçalardan

   Süper özetlemişsin, Efsun sahnesini sevmeyen nadir kişilerden olduğun kesin. Sesi ve elleri ile nasıl da efsunladı Yamaç’ımı… İyi geldi Yamaç’a ama ah bir bilse…

   • Buke Oguz

    Hosbuldum Asli :))
    Türkü dün geceden itibaren benim de listemde yerini aldı 😍😍 Cem Adrian’i Çukur sayesinde dinledim ve sevdim daha önceden dinleriyğim biri değildi.

    Efsun sayesinde Yamaç deliksiz bir uyku çekti. Çocuğumun ihtiyacı varmış buna 😔

    Sahne Cukur’dan bağımsız olarak incelese güzel bir sahne olabilir ama bölüm içine oturtamadım ben. Gelecekte olabilecek bir Efsun Yamaç birlikteliği hedefleniyor mu bilmem ama benim gozumde Efsun Hucel’e para destegi saglamakla Sena ve Aksin’in olumune sebep olanlardan biri… Ayrica Idris’in tuzaga dusurulme planindan da haberdar. Efsun icin de Kocovalilar babasının katili. Yani ne Yamaç sevdiklerinin katilinin ortağı ile bir ilişki kurmali ne Efsun babasinin katili sandigi adamla.

    Yamaç ve Nehir bir ilişki yaşayacaksalar da bu direkt aşk olarak değil öncesinde dostluk olarak işlenmeli bence. Yamaç ve yeni aşk temasına karşıyım ben hala. En azından bir süre böyle bir yola girmemeli Horzum bence …

    Masalın etkisiyle Yamaç bebek rüyasını gördü . Idris ölmeden önce Yamaç’tan bir tohum istedi. Bu ıstek Idris’ten Yamac’a bir nevi emanet mahiyetinde. Yamaç babasından emanet bu isteğin etkisiyle gelecekteki bebeğini gördü. Ama anne olarak direkt Nehir’in gösterilmesi bence yanlış bir sunumdu. Gökhan Bey bu konuda aceleci davranmış bence… Madem bunu yapacaktı Yamac – Sena ruya sahnesini bire bir kullanmaktansa en azından farklı bir atmosfer kullansaydı daha doğru olurdu sanki…

  • Ayla

   Selam Buke,bu yorumunu ilginc buldum. Neden dersen genelde sen ve Gözde cukur u elestirmeyen izliyecilerindensiniz ama bu bölüm begenmediklerini siralamissin. Böyle devam et:)
   Efsun sahnesini sevmeyenlerden biride benim hatta Nehir sahnelerini bile sevmiyorum. Nehir hayali karekterse kabulüm ama degilse ne bu böyle birbirlerini birer kez gören iki insanin rüyalarinin ayni olmasi. Horzum yanina bir bayan senarist aldi ama simdilik bir ise yaramadi bence.
   Yamac in bir yerden diger bir yere yetismesi dev sacma olmus,tabii hicbir Kocovali nin onu aramamasi da ayri bir sacmalik.
   Karaca nin bedel icin Azer ile evlendirilme ihtimaline de pek sicak bakmiyorum. Karaca da evlenecek göz de yok. Ayse evlensin Azer ile zavalli kadin yataginda yalniz yatmaktan bunalima girdi:))
   Alico da Efsun da babadan yana yüzü gülmeyenler,hep ne diyorum senarist en iyi babadan yana dertli karekterleri yaziyor:)

   • Nur

    Merhaba Ayla.
    Replikler, diyaloglar çok fena ve asla hocanın tarzı değil. Tahminim hoca sahneleri yazıyor Damla hanım replikleri yazıyor. Hiçbir bölüm bu kadar acemice replikler olmamıştı. Keşke Ozan Aksungur ile anlaşsalarmış. İlkokul müsameresi diyeceğim ama içimden ‘henüz çok yeni,bekle biraz’ diyorum.

   • Buke Oguz

    Selam Ayla :)) Genel olarak beğenmediğim bölüm olmuyor ki o nedenle hep olumlu yorumlar yazıyorum. Ha arada eleştirdiğim bölümler oluyor tabi 😘😄 Bu bölümde anlamlandiramagim şeyler oldu. Cukur’un atmasferine aykiri geldi . Elestirim biraz da o yuzden .
    Efsun sahneleri konusunda yalnız olmadigima sevindim. Iki yabancı insanin aynı rüyayı görmesi gerçekten zorlamaydı. Ilk bölümdeki Yamaç Nehir sahnesi fena değildi ama bu bölüm bence de olmamıştı.

    Belki Efsun ve Nehir karakterleri açıldıkça hikayelerinin derinlerine inildikçe benimseyebilirim. Ama şu an tam ısınamadım diyebilirim özellikle Efsun karakterine ki Damla Sönmez begendigim bir oyuncudur. Hazal Subaşı’ni çok izlemedim. Günlük dizisinde oyunculuğunu hiç beğenmemiştim. Sonra bir dizi daha yaptı ve kısa sürdü onda da bir iki kere izledim. Halkayı sadece 1 bölüm izleyebildim ama oyunculuğunu geliştirdiğini okumuştum. Oyuncu bana soğuk geliyor genel olarak ama Nehir karakteriyle bu düşüncem değişebilir. Karakterlere biraz zaman veriyorum o yüzden. Sadece sahneleri yorumlamayı tercih ediyorum oyunculuklardan ziyade ))

  • Nur

   Merhaba Buke.
   Bölüm ne deveydi ne de kuş. Yamaç, Babaannenin evine niye gitti? Çünkü, Yamaç zamanda yolculuk yapıyor. Babaannenin evi Osmanlı’nın Arap Yarımadasındaki toprakları. Osmanlı orda sırtından bıçaklanmış ve toprakları terketmek zorunda kalmıştı ya; o anlatılmaya çalışılmış.
   Yeni bir üslup deneniyor. Açılış bölümü bu metod mükemmel olmuştu, duygusu vardı, bu bölüm duygu verilememiş, gerçeğe ve günümüze oturtulamamış, Çukur’un dinamiklerinden kopmuş, karakterler sakil, anlam bütünlüğü yok, eğretinin eğretisi olmuş o yüzden sorularının cevabı dizi alt metninde var ama hiçbir şey ifade etmiyor.
   Yamaç’niye kimse sormuyor?
   Çünkü Yamaç onlarla aynı zaman diliminde değil. Aslında hiçbiri birbiriyle aynı zaman diliminde aynı yerlerde değil. Avlu sahnesini dikkatli izlersen avludakiler birbirlerinden farklı, 4 ayrı zaman diliminde 4 ayrı yerdeler. Türkü onları zamanda ve mekanda buluşturuyor. Avlu sahnesi efsaneydi çünkü çok zor bir metodu hissettirmeden duygu ile verdiler. Biz izleyiciler türkü ile onlarla birleştik ve zamanın ruhunu paylaştık. Bu bölüm maalesef başarılı olamadı ve sanırım bu metodu yakın zamanda terkederler.

   • Buke Oguz

    Selam Nur. Sen böyle açıklayınca sahneler anlamlı oluyor :)) Ne güzel tarih bilgin ve tarihe ilgin var bunları analiz edebiliyorsun😍
    Ben dümdüz izlediğim için anlamlandirmakta zorluk çektiğim çok sahne oldu bu bölüm haliyle..
    Ilk bölüm gerçekten çok iyiydi o avlu sahnesi ve türkü efsane sahnelerim arasında yerini aldı.

    • Nur

     Buke’cim çok teşekkür ederim. Tarih bilgim yok, ilgim de yok:) Elimden geldiğince aklımda olanlarla yorumlamaya çalışıyorum.

     • Buke Oguz

      Aaa analizlerini okudukca hep öyle yorumlamıştım ben … Iyi ki yorumluyorsun canim. Keyifle okuyorum her defasında 😘

     • Nur

      Tekrar çok teşekkürler.

 • Rizet16

  Vay Aslı bu ne hız, biz henüz bölümü sindiremedik sen bölüm yazısını yazmışsın bile tebrik ediyorum kalemine sağlık. Yazının kapak fotosu Vartolu olunca ayrı bir güzel olmuş şimdilik bu kadar diyeyim, bir kez daha izleyip bölüm ile ilgili düşüncelerimi yazarım muhtemelen.

  • Hoşgeldin Rizet, Bugün işe gitmemiş olmanın avantajını kullanayım dedim. bekleriz efeniiiim….

 • Ayla

  Selam Asli kalemine saglik. Vartolu bence Cumali ile kacis plani yapti onu satmadi. Ben öyle algiladim. Benim gözümde Akin da tam bir fiyasko kizlarda ayni sekilde.
  Evet Asli Cumali bebeleride indirmis,hatirliyormusun aylar önce Cumali nin bu yaptigini kinamistim bircok cukur yorumcusu hayir asla o lafin gelisi olarak söyledi demislerdi. Cumali nin cocuklari indirdigine defalarca vurgu yapildi neyse herkes istedigine inansin.
  Güya ben artik cukur yorumu yazmiyacaktim hehe dayanamadim asagida yine karaladim birsey ve Asli BEN Nehir in Yamac in yarattigi bir hayali karekter oldugunu saniyorum diye yazdim. Bakalim öyle cikacak mi:)?

  Kafamda deli deli sorular senarist acik acik bize spoiler mi verdi yani Nehir ve Yamac in cocugu olacak? Sevmedim bu durumu,Yamac a illede bir sevgili gerekmiyor ve gayet güzel tek tabanca takilabilir. Ama aklima su düncede geliyor Nehir Yamac in bir hayali,Yamac hasta kafadan. Hastane de yatarken bakiciya odamda bir kiz vardi gördün mü demisti bakicida bir kadinin odanda ne isi var demisti,ondan dolayi Nehir Yamac in hayali olabilir…
  Azer karekterini sevimli bulsamda Yamac in ondan aldigi ACI intikam güzeldi.
  Efsun Yamac in kim oldugunu biliyordu herhalde ona anlamli masal anlatmalar falan. Peki Yamac i neden saldi? Sanki Yamac ve Efsun is birligindeler,Efsun Azer in adamina beklesin ve görsün dedi,sanki Yamac in dügünde neler yapacagini biliyor gibiydi yada Yamac a bilincli olarak Azer in yerini söyledi.
  Efsun un bahcede giydigi kiyafet güzeldi ama babaannesinin istedigi gibi giydigi kiyafetler fazla seksiydi. Birde Damla Sönmez in mimiklerini kullanma sekli beni rahatsiz etti.
  Akin Saadet in kendisini sevmedigini bildigi halde kizlari neden ona emanet etti? Karaca ve grubu heykellere gözcülük eden Akin in onca adami oldugu halde nasil heykellere ulastilar?

  Cumali ye yardim eden gardiyan in hayati kaymaz mi? Adama demezler mi elleri bagli Cumali ye neden yardim ettin?
  Meral Çetinkaya nin önünde saygi ile egiliyorum,her rolü icin kendini nasil yenilemeyi basariyor. Istanbullu Gelin de ki Ülfet Kavakli dan eser yok. Ülfet i sevmistim gri bir karekterdi. Ama bu dizide Makbule pek bir sevimsiz geldi gözüme.
  Karaca ve tayfasi Akin in islerine comak sokmakla bilmem dogru mu yapiyorlar? Ben olsam Yamac i bulmaya calisirdim,hapishanede ki baba ve amcalarina Akin in yaptiklarini anlatirdim falan:)) Esasinda kizlaron sahnelerini feci sıkıcı buluyorum :((
  Sevdigim sahneler Vartolu ve Cumali nin bir planlarinin olmasi. Ama Cumali hapisten kactiktan sonra o kiyafetleri silahi nerden buluyor? Rahmetli Neslican i cukur yazisiyla anmalarida güzeldi.
  Ilk sezonda ki Vartolu pek bir sevimliydi ama bu Vartolu pek bir ciddi yaw:((
  Yeni bölümden ilk sahnede zombi mahalli sevimli Timsah ne yani ölüyor mu? Olmaz nolamaz:((
  Ha Akin sen tam bir fiyaskosun mekanin sahibi geldi artik bebeleri pisten alalim:)

  • Buke Oguz

   Selam Ayla:)) Hoşgeldin ..

   Umarım dediğin gibidir ve Cumali ile Salih iş birliği içindedirler… Şu anki görünüş aksini gösterse de Çukur’da her an her şey olabilir. :)))

   Ve ben de Nehir’in Yamaç’ın hayalinde yarattığı biri olmasını tercih ederim. Gerçi hasta bakıcının biri kızla bayağı ismiyle hitap ederek konuştu ama o hasta bakıcı da gerçek değildir belki… Sonuçta Yamaç Nehir’i sabah uyanıp odasında bulamayınca yine halüsinasyon gördüğünü sandı. Belki ve inşallah öyledir :)))

   Babaanneyi sevemedim. Baykal psikopatligini annesinden almış herhalde ve baskıcı mükemmeliyetçi karakterini… Emrah Baykal piyano çalma sahnesi canlandı gözümde Baykal’ın tavri annesi gibi..

   Efsun belki de Yamaç Azer’i saf dışı bıraksın diye salmıştır Yamaç’ı.. Önce kim olduğunu bilmiyor mu acaba dedim ama Azer icin telefonda yaşadın görsün gibi bir söz kullanınca Yamac in Azer’e geleceğini tahmin ettiğini anladım.

  • Merhaba Ayla, hoş geldin 🙂
   Vartolu hapishane transferi için Cumali’yi sattı yahu, ne planı… Kızdım doğrusu!…
   Cumali zaten soy kurutucu olacak çizildi, geçen sezonda katliam yapmadı mı… Umarım bu sezon sadece yörüngede olmaz. Yine de her şartta seviyorum ben onu.
   Ne sen de mi Nehir’in halüsünasyon olduğunu düşünüyorsun. Yaşa <3

   Yamaç'a yerini söylemiş olabilir haklısın. Ama zamanlama pek tutmuyor. Telefonla aramasında Yamaç çoktan evden çıkmıştı? Ama dizi bu, hemen bağlayıverirler…

   Kızların sahneleri gec sıkıcı olmasından öte saçma… Ve kadınlara böyle saçma bir plan yaptırılması da sinir bozucu. Oysaki Karaca'ya çok daha tutarlı sahneler yazılabilirdi.

  • Nur

   Timsah ölemez. Ölmemeli. Neşe kaynağımız o.
   Sanki Timsah’ın rüyasıydı o. Umarım öyledir.