ÇUKUR – Çukur’un Diyetleri

Heyecan ile uzun uzun bölüm yazısı yazacak isteğim yok doğrusu, gerek hikayesi, gerek üzerine konuşulabilecek bir Çukur bölümü değildi. Bu nedenle bölüm ertesi hızlıca bilgisayar karşısına geçemedim, yazısı erteledim durdum…

 
   
 

 

Yamaç boyun mu eğdi? Yamaç Çağatay’ın müttefikleri arasına şakacıktan girmeyi planlıyordu da Çağatay Erdenet pek şakacı değil. Aslında Yamaç ile aynı taktik ile ilerliyor, düşmanının zaafları ile korkuları ile vur. Yamaç’ta Vartolu’yu Mihriban ile çözmedi mi? Bu nedenle Çağatay’da köstebekliğe ikna etmek için Selim ve Cumali’yi sınıyor.

 

 

Selim’in korkusu büyük sırrının ortaya çıkması. O bomboş kahvede zarfı açıp Cemil’in fotoğraflarını bulması ile en az onun kadar kötü oldum. Çağatay’ın bu hamleleri giderek bel altı olmaya başladı. Eğer bu bir savaş ise herşey mübah ama elbette kızacağız çünkü tarafımız belli: Çukur. (Bu konu Nejat İşler’in karizmasından bağımsız.) Tam da bu noktada kocaman bir parantez açmak isterim. Çağatay’ın Selim’in ailenin en akıllısı olduğuna yaptığı vurgular hoşuma gidiyor, kardeşlerinin tespiti ile, adam idol…

 

 

Cumali’nin de zayıf noktası Damla ve doğacak bebeği.  Daldan dala olacak ama Damla Çukur için doğmamış bebeğinden vazgeçti. Farkında mısınız bu hikayede en büyük kayıpları kadınlar veriyor. Meliha sağlığından oldu, Mihriban canından… Hale – ki Meliha’ya benzerliği konusunun tam olarak açılmadan kapandığını hatırladım bak şimdi!  – isimsiz kurbanlardan;  Nedret, Sena, Akşın…

 

 

 
   
 

 

Yamaç özel(!) görevle gazeteci Emir’in canını almaya gitti. Onun için planlanmış ‘öldü’ oyununun aynısını Emir için planlamaları komik değil mi? Çağatay saten ilkinde bile şüpheli yaklaşmıştı – ki bir tam gün dolmadan olayı çözmüştü, ikinciye mi inanacak? Komik. Sırıtık Fatih’i takmış bile Yamaç’ın peşine. Emir ölmedi bu net de Fatih kesin öldü. Hem de temiz bir ölüm oldu onunkisi… Aklıma takılan önemli bir nokta var. Sabahın 8.30’undan  Fatih’in cesedini Çağatay’ın önüne attığı gece saatine kadar Yamaç nerelerde dolandı durdu? Bazen bir gün 72 saat olur, bazen de bir sabah sahnesi, gözünü açıp kapatırsın gece olmuş; elinde bu zamanı nasıl geçirdiği belirsiz onlarca karakter, eksik replikler kala kalırsın…

Hani diyoruz ya Yamaç ile Azer’in arasında barış olur mu? Sırf Yamaç’ın Fatih’i öldürmesi bile buzların erimesi için bir yardımcı değil mi?

Off, Azer ne zaman sahalara dönecek?

 

 

Bir süredir hikayenin gidişatında zirvede olan şey var ki o da VarYam kardeşliği: “Hayırdır, yine tek başına mı beziyorsun hayattan!” ile başlayan sohbet Yamaç’ı özel göreve gönderirken “senin hayatta olup olmamanın bizim için çok önemi var, o yüzden çok dikkat ediyosun canım” ile devam etti. Sezonun en bomba replikleri hep Vartolu’dan geliyor.

 

 

Bu sezon Yamaç’ı koruyup kollamasının yanı sıra ‘psikolojik deliler’ dediği abilerini de koruyor. Cumali ile Selim körlemesine dalacakken Çağatay’ın yuvasına Salih engelledi. “Önce size sıkarım, sonra kafama!”.  Biliriz ki yapar!

 

 

Nehir Yamaç sahnelerini ‘minnoş’ buldum aslında… Ama kadın uslanmıyor ki günün sonunda yine “Neden beni aramadın?” sorgusu suali hiç değişmiyor.  Efsun’un yanına huzur bulmak için kaçmasına şaşmamalı…

Nehir’in o odada olması hala içimde kanayan bir yaradır. Gerçi bir ara Sena’nın fotoğraflarını da kapatır diye düşünmüştüm ama yapmadı.  Bu teklifi yapmak kime düştü? Karaca’ya…  Karaca Nehir’e istersen Sena’nın fotoğraflarını kaldıralım dediği an televizyona terlik fırlatmak istedim! Sen kimsin de böyle bir şeyi teklif edebiliyorsun?

 

 

Efsun’un bu bölümde güzelliği üstündeydi…  Tek sahnesi olan Çağatay Efsun’un karakterine bir nebze olsun dokunmamızı sağladı.

 

-“Senin canını yakmak bu dünyada en son isteyeceğim şey. Koşullar ne olursa olsun böyle bir şey yapmamam, bana işkence gibi gelir.”

-“Koşullar ne olursa olsun ben böyle bir şey yapmana izin vereceğimi hiç sanmıyorum.

 

Efsun Kent’in bir şekilde bir erkek boyun eğeceğini nasıl düşündünüz? İlahi…  Bu sözler (sahne) bunun en güzel göstergesi…

 

Bu bölüm de madem Efsun ile Yamaç’ın sahnesi yoktu o zaman ben de bayıldığım bir floodu eklerim <3

 

 
   
 

 

Biraz da taze aşık çiftimiz AzKar’dan bahsedelim… Her ne kadar AzKar Kronoloji’de Karaca sevilmek istedi desem de bu sevilmedi demek değil, ama sevdiklerini göstermekte aciz kaldıkları da aşikar. En azından Karaca sevildiğini anlamadığa göre ^^ Ama “kimse benim için bu kadar endişelenmemişti” derse o nokta da ‘KENDİNE GEL!’ demek lazım. Vurulduğunu öğrendiğinde Selim kriz geçirmedi mi? Azer’in elinde olduğunu öğrendiğinde Akın panik olmadı mı? Yahu sırf seni düşman ellere verdi diye dostunun canını aldı be adam…

Varsın Yamaç olmaz desin, bu aile, bu Çukur kimleri kimler affetmedi ki, Azer’i mi damat kabul etmeyecek?  (Bir kez daha altını çizelim, kayıplar yarıştırılmamalı ama bu hikayede Azer’in kayıpları çok daha büyüktür)

 

Bölüm finalinde Yamaç işlemediği bir cinayetten sorumlu tutularak göz altına alındı.  Sanki mahalle pek süt limanmış gibi  komşuların  Yamaç polis arabasına bindirmeleri sırasındaki şaşkınlılkları da güldürdü doğrusu…

 

Tweet’leriyle yazıma renk katan  Gölge,  Fatima ve   Efsun Çukur’da ‘ya çok teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Ayla

  Yeni bölümden ilk sahne harikaydi Cagatay dan kurtuluyoruz ama gider eteri gelir beteri:)))
  Komik isimli Arik Böke yolda:)

  • Buke Oguz

   Selam Ayla’cığım. Ben de bayıldım yeni bölümden ilk sahneye😍😍.Bu ilk sahnelere hasret kalmıştık sürpriz oldu 😄😄
   Bana Çağatay içeride de rahat durmaz gibi geliyor . Bakalım O’nun yüzünden Koçovalılar ve Çukur’un başına daha neler gelecek. Ve bence de gelen gideni aratabilir.

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba ..Asli’cigim ellerine sağlık
  Geçen hafta yazmaya başladıgim yorumu bir türlü bitirip yollayamamıştım.
  Bu hafta kısaca bir şeyler karalayayım bölüm başlamadan .
  Öncelikle en büyük dileğim Çağatay Erdenet’in tez zamanda ölmesi. Ölümünün de Cumali’nin elinden olması.
  Önce Cağatay’ın gelmesi ardından Cumali ile konuşması Damla’yı bir secim yapmak zorunda bıraktı. Koğuş arkadaşından ilaç istediğinde bebeği düşürtmeye karar verdiğini tahmin etmiştim. Kocası ailesine Cukur’a ihanet etmesin, karısı ve çocuğu icin kendisinden vazgeçmesin diye bebeğinden vazgeçti Damla. Senin de dediğin gibi Çukur’da en ağır diyetleri kadınlar ödüyor.

  Çağatay’ in evindeki Cumali Damla sahnesine ne demeli bilmiyorum. Çok acı bir durum. Cumali’nin yaşadığı şok, karısını kucağında o evden çıkarması 😔😔😔 Bunlara ne kadar üzüldüysem , Cagatay’in o Zafer kazanmış edasıyla gururlu gururlu bakışından nefret ettim 😡😡😡Karakteri zaten sevmiyordum simdi nefret ediyorum.

  Fatih ölmesi bölümde en sevdiklerimdendi. Ellerine sağlık Yamaç’çığım. Fatih’in o pis gülüşüne maruz kalmayacağız artık 👏👏♥️♥️😍😍 💃💃 Bu arada sabah 8.30 dan aksam Fatih’i Çagatay’a bırakana kadar geçen sürede Yamaç ne yaptı ben de merak ediyorum.

  Yamaç Nehir sahnesi en sevdiklerimden biriydi. Rüyalar, korkular , babalık annelik üzerine, konuşmaları birlikte gülmeleri. Sahne çok doğal ve hoş geldi gözüme.

  Geçen hafta Yamaç Efsun’a bir daha gelmeyeceğini, babasinin hatalarının bedelini co6k ödediğini, aynı hataları yapmayacağını söylediğinde sevinmiştim . Yamaç dogru karari verdi demiştim. Kararını bir gün bile uygulayamadı. 24 saat geçmeden Efsun’un kapısına dayandı 😒😒😒

  O yüzden Nehir Yamaç sahnesi ne kadar hoşuma gitse de bu hafta Gökhan Horzum’un Yamaç’ı yine Efsun’a göndereceğini düşünüyorum. Çocuğu pinpon topu gibi oynatacak iki kadın arasında korkarım 😡😡😡 Bize Yamaç’ımızı geri ver Horzum 🤬🤬🤬 Nehir’e olan bu sahneden sonra Efsun’a yollama Yamaç’ı 😭😭😭

  Yamaç Salih sahnesi her zamanki gibi en sevdigim sahneydi diyebilirim tabi Salih’in Cumali ile Selim’ i durdurma sahnesinde Yamaç için söylediği sözlerle birlikte 🥰🥰

  Yamaç’ın Cagatay’a gidişinin bir oylama taktiği olduğu belliydi. Ağabeyleri yanında olsa saldırıya da geçecekti yine. Vazgeçmeyecekti mücadeleden. Ama Cumali’nin sözleriyle Cagatay’a boyun eğmekten başka şansı kalmadı. En azından şimdilik. Yamaç’ın eskisi gibi plan yaparak , akıl oyunlarıyla düşmanını alt etmesini istiyorum.

  Emir karakterinin diziye gazeteci olarak girmesini sevdim. Gerçek Cukur’un gerçek halkının Emir sayesinde adı temizlenecek diye düşünüyorum. Silahcılar dışındaki insanlar, suça bulaşmamış olanlar yani. Sırf Çukur dövmesi var diye işinden olanlar bu sayede yine iş bulacaklar inşallah. Yamac Emir işbirliğini merakla bekliyorum.

  Çukur halkı Yamaç’a yüz çevirsinler bakalım , selam vermesinler , konuşmasınlar, girmezden gelsinler, cinayet işledi diye ayıplasınlar. 😡😡Onlara iş sağlayan yine Yamaç olacak.

  Selim ihanet konusundaki net tavrı ile gözüme girdi yine… Takdir ettim.

  Cumali’ye Cukur’u satma noktasına gelmesi konusunda da kızamadım. Aile herşeydir sonuçta. Onun ailesi de karısı ve bebeğiydi .

  Sultan fazla anaç iki bölümdür. Hakkımızda hayırlısı olsun. Başımıza taş değil kaya düşecek kaya..

  Sultan demişken geçen hafta Salih’in el öpme sahnesinden nefret ettim. Biz bir kez olsun Sultan’ın Salih konusundaki pişmanlığını izleyememişken , Salih’i oğlunun ölümü konusunda affetmesi, lütuf gibi sofrasına evine çağırması sinir bozucuydu.

  Salih’i aile sofrasında izlemek güzeldi ama 😍😍 Keşke Idris de bu günleri görseydi dedim yemek sahnesinde geçen hafta.

  Selim Metin sahnesi güzeldi. Metin’in kendini toplayıp kahveye geleceğini düşünüyorum.

  Salih’in depodaki gençleri kovuşturması, onları Akın’a emanet etmesi, Fahri ile yaptığı konuşma sevdiğim sahnelerdendi.

  Bu hafta merak ettiklerimden biri Karaca ve Azer mesajlaşmaya devam edecekler mi? Edeceklerse lütfen telefonun sesini kıssın Karaca. Tüm aileye sevgilim var diye ilan etmesine gerek yok yani 🤣🤣🤣 Şaka bir yana telefonun sesi beni bile rahatsız etti ekran karşısında evdekilerin nasıl dikkatini çekmesin. Onun haricinde Azer Karaca sahnesi güzeldi. Karaca’nın evden kaçıp arabaya gelince Azer’in sevinci, Karaca’nın heyecanla “sür sür” deyişi… Azer’in Karaca’yı merak edip yollara düşmesi abartı olsada aşk b8oyle bir şey olsa gerek diyorum 🥰🥰

  Yeni bölüm yazısında görüşmek üzere. Herkese iyi seyirler

 • Ayla

  Cukur a hep düsman geliyor,simdide düsman Arik Böke (Baris Arduc) geliyormus.
  Olsun gelsin bizim Yamac onunda üstesinden gelir:)))
  Bu arada senarist Arik Böke ismini cok düsündümü acaba?:))

  • Gözde E.

   Cengiz Han oğlu Çağatay, torunu Arık Böke :))

 • Gözde E.

  Az evvel Çukur resim hesaplarından bir haber paylaşıldı. Barış Arduç Çukur’da. Çağatay Erdenet’in küçük kardeşi Böke Erdenet.

  https://twitter.com/cukurdizi/status/1236954244265193474

  • Ayla

   Tüh tüh haberler dogruymus Baris Arduc cukur da. Baris in dizisi pek uzun soluklu olmadi kalkti ekranlardan. Basrol den simdi böyle yan role…

   • Gözde E.

    İyi ediyor bence, kafayı kullanmış.

    • Sivas Li

     Kuzgun dizisini sevmistim ben.Cukur da Kime asik olacak acaba

     • Gözde E.

      İlla aşk şart mı 🙂 Ama olacaksa Efsun olabilir sanki

     • Sivas Li

      Sart degil mesela Yamac a yazilmasin ask.Ama olduruyorlar illa)

 • Gözde E.

  Yeni bölüm etiketimiz #içerde
  Kim içerde peki? Efsun mu??

  • Ayla

   Icerde dizisine göz kirpiliyor,hala ordan ekmek yenmeye calisiliyir,bana gecen bu.

   • Gözde E.

    Valla bana da öyle geldi. 🙂

 • Gözde E.

  @mihribanpekta:disqus Yeni bölümden ön izleme gelmiş, ama tabii ki anti fragmancılar olarak bakmayacağız ben, Büke ve Özge, aramızda öyle kararlaştırdık :)))
  Bir de Azer & Karaca romantik sahneler videosu yayınlanmış. <3

  Mihriban'ı son cümlenin sonunda etiketlemek istedim ama illa başa gidiyor, neden acaba admin'im?

  • Mihriban

   Hepsini izledim. Ön izlemeyi anlatayım mı? 😈
   Vallahi dün önce youtube sayfasından AzKar videosu geldi. Ardından show tvden AzKar hikayesi geldi. Alışık değiliz. Böyle şeylere insan şaşırıyor.
   😂😂

   • Gözde E.

    Aaaa ama anlatma lütfen. Biz böyle daha heyecanla seyrediyoruz 🙂
    Show Tv’nin AzKar hikayesi nerde? Web sitesinde mi? Valla sırf reyting uğruna yapıyorlar gibi. Efsun kolajı da yapmışlar… 🙁

    • Mihriban

     Evet Web sitesinde. Artık böyle şeyleri yemiyoruz. Vallahi kaç bölümdür. Sahneler iki dkyı geçmiyor. Hikaye kısır döngüye girdi. Ne olacak bu işin sonu!

     • Gözde E.

      O kadar çok oyuncu ve hikaye var ki! Yarısını öldürseler AzKar’a daha çok zaman kalacak.

     • Mihriban

      Azkar’lı ön izleme verecekler. Saat 18:30 da şaka gibi detayına girmeyeceğim. Senin durumunu bildiğim için😶😶

  • Ayla

   Ön izleme ve yeni bölümden ilk sahne ayni sey degil mi?

   • Gözde E.

    Evet ama cılkını çıkarıp 3. ön izlemeyi de yayınlayacaklarmış :))))

    • Ayla

     Tamamda ben seni yeni bölümden ilk sahneye bakiyor biliyordum:)
     Adamlar tek fragman ile idare edip bol bol ön izleme veriyorlar artik:)

     • Gözde E.

      Öyleydi ama Büke ile Özge bakmayacağız deyince çoğunluğa uyayım dedim :))

     • Buke Oguz

      Yeni bölümden ilk sahneyi bölüm bitiminde verince bakıyorum. Bölüme bir gün kala ve 2 saat kala verilen ön izlemeyi ne yapayım ben 🤣🤣🤣🤣

 • Mihriban

  Aslı emeğine sağlık! Aşağıdaki yorumlar yine efsane, hasta olduğum için gidip yorumlara dahil olamıycam. Ama sonradan hepsini okurum. Büyük ihtimalle 😊
  Bu bölümü beğenmedim. Geçiş bölümü gibi olmuştu. Öylesine ekrana baktım.
  Damla’nın olayına üzülemedim. Aynı senaryonun daha acı versiyonunu Poyraz Karayel’de izlemiştim. Bak misal Cumali Çağatay’ın teklifini kabul etmeseydi. Çağatay’da Damla’nın bebeğini Cumali’nin gözleri önünde aldırsaydı. Damla’da Cumali’yi suçlasaydı. Daha etkileyici olabilirdi. Karaca konusunda ise yine ayrılıyoruz. Karaca ilk defa kendisini birinin sevdiğini düşünmüyor. Kendisi için endişelenen ve sevdiğini söyleyen biri olduğu için böyle bir cümle kurdu. Sonuçta ailesi onu sevsede bunu pek gösteremiyorlar. Fakat Azer her fırsatta bunu gösteriyor. Olmadı dile getiriyor. Doğal olarakda bu durum Karaca’nın hoşuna gidiyor. Çünkü şimdiye kadar kimse Karaca’ya sevgisini ve endişesini bu kadar belli etmemişti.

  • Gözde E.

   Geçmiş olsun Mihriban,en kısa zamanda sağlığına kavuşman dileğiyle.

   • Mihriban

    Çok teşekkürler Gözde💜💜

 • Gözde E.

  Herkese merhabalar. Bölüm benim için hem tadı var gibi hem yok gibiydi. Zaman zaman ne seyrediyoruz biz acaba diye düşündüğüm oldu doğrusu.

  Bu hafta sevdiklerim:
  -AzKar sahneleri. Azer’in aşık olma şekli biraz ergence de olsa tatlılar 🙂 O mesaj sesleri neydi öyle yahu :)) Enerjilerini seviyorum.
  -Selim’in ne olursa olsun Çağatay’a boyun eğmeyişi. Görmek istediğim Selim budur.
  -Nehir’e davranışları insani olan yani genel anlamda insani davranışlarını gördüğümüz bir Sultan. Hatta Nehir’le olan sahnelerde fazla ponçik kendileri. Ama hala sevdiğim bir karakter değil o ayrı. Özellikle vurgulayayım: SULTAN’I SEVMİYORUM. (Duy beni Ayla)
  -NehYam sahnesi. Benim NehYam’ım böyleydi, ama senarist bir süredir kıydı onlara. Haftaya da kesin kıyar, yerine EfYam yazar.
  -EfYam sahnesi olmaması tabii ki :)))))) Yaşasın Anti EfYam! 😀
  -Damla’nın Cumali ailesine, Çukur’a ihanet etmesin diye bebeğine kıyacak kadar ileriye gitmesi. Bebeğin düşmesini değil Damla’nın cesaretini, kocasına, ailesine sevgisini, gücünü sevdim burda.

  -Salih ile Yamaç sahnesi, Salih’in Cumali ve Selim’le olan sahnesi. Koçovalı kardeşlerin her sahnesi pek güzel yahu <3 <3
  -Aliço'nun baba olmakla ilgili Yamaç'a söyledikleri. Ne kadar güzel ifade etmiş baba olmayı. Aliço'ya benden kalpler.
  -Emir karakterini sevdim, kalıcı olmasını temenni ediyorum.
  -Sırıtık Fatih'in ölmesinden memnunum ama ilginç bir tipti seyri keyifliydi benim için.

  -Selim ile Metin sahnesi de güzel yazılmıştı.

  Sevmediklerim:
  -Çağatay Erdenet ve yöntemleri. Ayla'nın deyimiyle bel altı vurmaları, Selim, Cumali, Damla'ya yaptıkları ve çocukları öldürebilecek kadar gözünün dönmüş olması. Ama istediğini elde edemedi ya pislik, oh olsun ona. Efsun'u pek sevmesem de kadını zorla öpmesinden de tiksindim. Ama Çarpışma'daki Cansız daha kötüydü. Çağatay şimdilik ondan tahammül edilebilir seviyede benim için. Her şeye rağmen Nejat İşler'i seyretme keyfi paha biçilemez. 4. sezonda da kalmasını isterim dizide maaaile. (Babası ve kardeşi gelecek haberlerine istinaden yazdım.)
  -Damla'nın bebeğini kaybetmesine bir kadın olarak çok üzüldüm. Canının bir parçasına bilerek kıymak zorunda kaldı. 🙁 Bebek kayıpları, aile kayıpları beni çok üzüyor dizilerde…

  -Hala bekleyen sırlar, olaylar. Meliha'nın sırrı vardı bizim noldu ona? Akın'ın dedesinin ölümünde parmağı olması, Azer'in kardeşinin ölümüyle ilgili gerçek ve şu an sayamadığım bir sürü şey…
  -Yamaç'ın Nehir ve Efsun konusunda bir öyle bir böyle yazılıyor oluşu. Senaristler üçgen yazacağız diye karakteri bu anlamda harcıyorlar.
  -Timsah ve Murteza'nın yokluğu. Haftalardır yoklar, o zaman niye onca zaman varlardı diye soruyor insan?

  -Dizideki gün algısı çok karışıktı, odaklanamadım, senaryo ve kurguda buna dikkat etmek gerekiyor.
  -Aslı'nın dediği gibi 08.30'da ölen Fatih'in tee hava kararınca Çağatay'a getirilmesi de çok saçmaydı.

  Hatırladığım kadarıyla bu kadar yazmak istediklerim diyor BZÇ yazımı yazmaya geri dönüyorum :))

  • Ayla

   Duydum seni Gözde,o Sultan cadisi gecen haftaki aile sofrasi bölümünde benim de gözüme poncik göründü ama yemedim sonuna kadar anti Sultanci yim:)

   EfYam sahnelerinin olmamasi tabiiki bende de bir neşe kaynagi yapti:) Ayy Efsunn süslenip püslenip Cagatay i kadinligi ile bastan cikarma operasyonu yaparken Cagatay in onu öpmesini igrenc bulmadim valla.

   Haklisin bu senarist planli birsekilde bir hafta Yamac i Nehir le diger hafta Efsun ile yaziyor. Yamac tam pinpon topuna döndü bir orda bir burda:))

   Damla nin gücünü bende sevdim ama bir Sena bebek vakasi durumunu sevmedim,bayagi ucuz ajitasyon yapti senarist bey ve yardimcisi hanim:(

   Carpisma da ki cansiz izledigim diziler icinde en KÖTÜ kalpli dizi karekteriydi ama Cagatay bu hizla devam ederse yakinda o ’cansizi’ gececek diye korkuyorum.. Hayirrrrr Cagatay mümkünse sezon 4 te olmasin.

   Selim Metin sahnesinde cok merak ediyorum tabanca nin icinde kurşun varmiydi? Varsa o ruh halinde olan Metin e o tabancayi vermek ne kadar dogru bir hareketti?

   • Gözde E.

    Yok yok ben de anti Sultancıyım hiç şüphen olmasın 🙂

    Ben Efsun Çağatay’ı baştan çıkarmaya çalışıyor diye düşünmedim hiç, O baştan beri şık giyinen, güzel makyajlar yapan biri.
    Niye ya, mis gibi Nejat 4. sezonda da olsun tabii ki :)))

    Aaaa ben tabanca detayını tamamen unutmuşum, umarım kurşun olsa bile Metin kendini öldürmez…. 🙁

    • Ayla

     Ya Gözde bal gibi Efsun Cagatay ile zaman zaman flört yapiyor sakin yapmiyor demeyin ya:))

     • Gözde E.

      Çağatay’ı kandırma amaçlı flört ediyor gibi görünüyor

   • Yahu Çağatay davetsiz misafir. Ne bilsin kadın Çağatay’ın geleceğini… Aaa…

    • Ayla

     Hadi hadi Efsun u aklama kampanyasini birak,Cagatay zirt pirt Efsun un evinde:))

  • Sivas Li

   Slm Gözde BZC yazin ne zaman bitiyor

   • Gözde E.

    Selam bir aksilik olmazsa yarın bitiririm, ama ne zaman yayınlanır bilemem.

    • Henüz gelmedi ama akşama yayınlanır :p

   • Gözde E.

    Yazı yayınlandı.

    • Sivas Li

     Hemen okumaya gidiyorum tsk ler;)

  • Nur

   Merhaba Gözde. Ellerine sağlık.

   Diziye inancım kalmadığından, sebep- süreç- sonuç bağlamını kuramadığımdan sahneler özelinde sevdiğim/ sevmediğim ayıklaması yapamıyorum. Bahsettiğim nedenlerle sizlerin yorumlarına da yorum yapamaz hâle geldim:) Ama yine de deneyeyim.

   Sevdiğin sahneler oldukça fazlaymış Azkar sahnesini beğenmişsin benim dikkatimi toplayıp izlediğim tek sahne oydu ama maalesef beğenmedim.

   Karaca ve Azer ilişkisinin başlangıcını çok beğenmiştim, evde kitap aracılığı ile kurdukları iletişime bayılmıştım, kurgucu makaslamıştı ama Azer’in öptüğü sahne sonrasında Karaca’nın veda ederken öptüğü sahneler de güzeldi. Bu bölümde en azından hasretle, arzuyla sarılma, kucaklaşma sahnesi olmasu gerekiyordu. Sanki Azer arabasını yoğun trafikte anlık durdurup Karaca’yı almış gibi tuhaf bir şey izlettiler.
   Böyle bir buluşmanın gerçeği misliyle fazla olurdu ki senarist hâyâl gücü olan kişidir, süsler, estetize eder, duygu aktarır, heyecan yaratır++ bomboş ekrana baktım. Halbuki 2.5 saatlik dizide artık tek ilgimi çeken hikaye onların, aşklarına inanıyorum duygusal süreci onlarla paylaşmak istiyorum, sevinçleri, hüzünleri, arzuları, heyecanları, umutları, umutsuzlukarı.. akla gelen her şeyi..

   Mesajlaşmalar, gizlice buluşma, tamamı vasat altıydı.

   Selim’e 1.sezonda Nazım santaj yapmıştı. Nazım’ın ofisindeki sahneyi hatırlayalım. Selim, Nazım’a mealen ‘elinden geleni ardına koyma” koyma demişti. Selim’in Nazım’a ordaki tavrı tüm Çukur evrenine kafa tutuştu, İdris hayattaydı. Selim babası hayattayken, her şeye sahipken, deşifre olmamışken gösterdiği duruşu şimdi neden göstermiyor? Akın’ı kaybetmekten korkuyor olması saçma.
   Selim beraber olduğu erkekleri öldürüyor ama onları öldürmesinin nedeni (bence) yöneliminin kendi iradesi dışında başkalarınca beyan edilmesi. Selim, Vartolu’ya (yine 1.sezonda) yönelimini sözsüz aktarmıştı. Ayşe zaten biliyor, Karaca ‘bildiğini’ KK zamanında mahallede kaldıkları evde ifade etmişti, Sultan biliyor olmalı ki çocukluğundan beri dışlamış ve Selim de Sultan’ın bildiğini biliyor (bence) ee yani sorun Akın mı!? Üstelik Akın’ın biyolojik babası olduğundan şüphe eden Selim bir anda “Aman Akın öğrenmesin beni babalıktan reddeder” diye santaj kabusu yaşamaya başladı, korkuyor, gelmekte olanı ertelemeye çalışmaktan başka planı da yok??

   Bu benim tanıdığım Selim değil. Selim duruşu olan bir karakterdi, gerçek bir idoldü, benim tanıdığım Selim, Çağatay’a rest çeker çektiği restle üstlendiği bedelle Çağatay’ı ezerdi, bel altı vuranın kepazeliğini Çağatay’a yaşatırdı.. Maalesef bu dizide artık böyle şeyler görmüyoruz. Karakterler o kadar küçüldü ki Selim de bu küçülüp kaybolan karakterlerden biri artık.
   Ha Selim ha Ahmet ha Mehmet.. Selim’i Selim yapan unsurlar yok oldu gitti.

   Sultan yeniden babaanne olmanın heyecanını yaşıyor bence. Akşın ve Acar’ı kaybetmişti, Karaca ve Akın yetişkin torunlar, İdris’i üvey gördüğünü düşünüyorum Nehir’in bebeği hem öz hem Yamaç’ın ilk çocuğu olacak hem de kaybettiği torunlarının acısını bir nebze azaltacak bir bebek. Sultan’ın Nehir’e iyi davranmasını bunlara bağlıyorum ve bence çok normal. Patik bile örmeye başlamış:)

   Nehir- Yamaç ilişkisi öyle tuhaf bir noktada ki ekrana öylesine bakıp başımı çeviriyorum:) Yorumsuzum.

   Çağatay, Efsun’u öpünce bir önceki izlemediğim bölümde flört etmeye başlamışlar diye düşündüm ama anladığım kadarı ile öyle bir şey olmamış. Senin yazdığın gibi zorla da öpmedi hatta Efsun güldü mü, bir şey yaptı orda, ters tepki vermedi yani Çağatay çıktıktan sonra ardından hoşlanmamış bir ifade takındı.Tuhaf?

   • Selim konusunda haklısın. İdris öğrenecek olsa, tamam! Ama Selim Akın’ın öğrenmesinden çekinecek bir adam değil ki… Belki sadece zamanlama nedeni ile böyle yapıyor…
    Sultan kesinlikle İdris Jr’ı üvey görüyor net. en sevgili oğlunun bebeği olacak. Kadın sevincini de paylaşamıyor. ne yapacağını şaşırdı minnoşluktan…

    Efsun Çağatay’a öpücük ertesi olumsuz tepki veremezdi, çünkü flört oyununa girdi bir kere…

  • BZÇ yazısı mı? 🙂

   • Gözde E.

    Evet 🙂 Bir yerde takılıp kaldım, orayı toparlarsam bitecek inşallah.

  • Aslında EfYam yorumun hariç benzer şeyleri sevmiş / sevmemişiz. Bu arada sanki fragmanı senin isteğine göre kesmişler.. Timsah gelmiş, Murteza gelmiş :p Nejatcııım var…

   • Ayla

    Iyiki fragmani haber verdin,üc defa baktim ama Timsah,Murteza yi göremedim.
    Catapat var sevindim. Cukur un catapatsiz bölümlerinden bende olusan boslugu ertesi gün bol catapatli Ramo ile kapatiyorum:))

    • Gözde E.

     Ramo’ya hala devam ediyorsun demek? Nasıl sence?

     • Ayla

      Basrol erkeginin en iyi dizilerinden biri degil ama ben Murat i izlemeyi seviyorum birde offf nerdeyse cukur dan daha catapatli:)

     • Gözde E.

      Aşk kısmı daha güzel diyorlar 🙂

     • Ayla

      Basrol kizi daha önce izlemedim ama Ramo ile elektrikleri cok iyi. Birde dizide Ramo nun kizkardesi var bende o kizi düsmanin ogluyla daha cok yakistiranlar grubundayim:))
      Ne o öyle Boz diye asker kacagi gibi bir sevdalisi var abisi gibi duruyor of.
      Birde Ramo nun halasi var onunda aşk hayatinda gelismeler var,evet bayagi bir aşk kismi var ama aksiyonda var:)

   • Gözde E.

    Hoş gelmişler o halde :))

 • Gözde E.

  Selam yorumdan önce dün gördüğüm bir haberi paylaşmak istedim. Barış Arduç Çukur’a katılıyor diye bir haber, Twitter’da tv yorum vb hesaplarından birinde paylaşılmıştı. Ne alaka bir Barış Arduç eksikti yani.

  • Ayla

   Merhaba Gözde
   Baris Arduc ne alaka diyorum ve umarim dogru degildir,bir egosu yüksek oyuncu kaldiramiyacagim…
   Ha bu arada en azindan birimizin yorumunun altinda Cagatay in bel alti vurmalari,Sena nin pardon Damla nin bebeginin durumu hakkinda ne düsündügünü yazarsan sevinirim…

   • Gözde E.

    Egosu yüksek mi Barış Arduç’un bilmiyordum. O konulardaki yorumlarımı mutlaka paylaşacağım.

    • Ayla

     Ben onu hep öyle algiladim medyada ki halleri,röportajlari falan..

     • Gözde E.

      Ben çok takip etmediğimden fark edememiş olmam normal.

     • Ayla

      Nejat Isler de öyleydi medyadan takip ettigim kadariyla agresif,kendini begenmis haller. Valla canlandirdigi karekterde gercek kisiliginden pek farkli degil.
      Ondan Barus Anduc gelir diye korktum Kuzgun gibi bir karekter ihhh

     • Gözde E.

      Barış Arduç Çağatay’ın kardeşini oynayacak haberleri dolanıyormuş şimdi de, baba da Musa Uzunlar olacak diyorlar. Elimizdeki oyuncu bolluğu yetmiyordu zaten :))

     • Ayla

      Musa Uzunlar gelsin:))

     • Nur

      Nejat İşler ve Ego? Yakışır valla:)
      Onun egosu yüksek olmayacak da kiminki yüksek olacak?

     • Ayla

      Gercek hayatta ki kisiligi ile Cagatay arasinda ben bir paralellik görüyorum:))

     • Nur

      Magazin haberciliği gazeteciliğin en sorunlu alanlarından biri herhalde. Bu alanda yapılan haberlerin doğruluğundan, dürüstlüğünden kuşku duyuyorum dürüst olduğuna inandığım bir gazeteci yapmışsa ancak inanabiliyorum. Pek ilgi duyduğum bir alan değil o yüzden Nejat İşler’le ilgili yapılan haberleri bilmiyorum ama bilseydim de inanmazdım. Benim nezdimde dünya tatlısı o.

   • Bence Barış Arduç egosu yüksek bir adam değil ama stratejik olarak hatalı bir karar olur yan bir rol ile gelmesi. Ha bu rol kendi dizisinde başrol olarak devam edecekse o ayrı ama zannetmiyorum…

  • Nur

   Az önce ben de gördüm haberi. Haberi paylaşan sıradan bir fan hesabıydı şöyle bir iddiada bulunmuş;
   Barış Arduç yeni bir diziye başlayacakmış o dizinin promosyonu için 2 bölüm Çukur’da görünecekmiş, Çağatay’ın kardeşi rolündeymiş Çağatay öldürülecekmiş onun intikamı için gelecekmiş sonra çıkacakmış ve Cengiz Erdenet gelecekmiş.

   Dizi evreni Çağatay Erdenet’e o kadar hazırlıksızdı ki nitekim senaryo altından kalkamadı ortaya karışık zırva bir şeyler yaptılar.
   Barış’a da aynısı olacaktır.

   Diziye hangi oyuncu gelirse (Ebu Kayser hariç) yeni bir hikaye başlatmak ya da devam eden hikayelere katkıda bulunmak için zemin yok. Gelen kim olursa olsun vakit doldurmaya ve sözleşmesi yenilenmeyecek karakterleri öldürmeye gelecektir. Barış iddia edildiği gibi 2 bölümlüğüne geliyorsa kimseyi öldürmez geçen sezonun yüzüklü rolü Cengiz Erdenet’e kalır sözleşmesi yenilenmeyecekleri Cengiz öldür(t)ür. Barış boyunu gösterir gider.

   • Gözde E.

    İlginç teoriler havalarda uçuşuyor vay arkadaş :)) Ama ben nedense Çağatay sezon sonunda bizle vedalaşmayacak diye düşünüyorum. Nejat İşler kozunu bu kadar çabuk harcamaz Ay Yapım.

    • Nur

     Çağatay için tahminim;
     Erdenet Ailesi 4.sezonda (belki) kullanılmak üzere bir kenarda bekletilen bir aileydi. Çağatay’ın karakteri üzerinde az ya da çok çalışılmış, bomboş bir karakter olarak girmedi. Hikayelerinin de 4.sezon için düşünülen açılımlardan biri olduğunu tahmin ediyorum.

     Bu sezonun Çukur karşıtı çatışmacı unsurları özellikle de Efsun (çatışma yaratmak anlamında) başarısız olunca Çağatay’ı apar topar diziye soktular. Büyük İstanbul Savaşı ve İstanbul Konseyi de tıpkı Efsun gibi fiyasko ile sonuçlandı. Akın ve Azer başrolü gölgelemesinler diye geri plana atıldı. Efsun zaten çatışma yaratmadı aşk yönüne ağırlık verildi ama aşkın da izlenebilmesi için içinde çatışma olması gerekiyordu Nehir- Yamaç- Efsun üçgeni zayıf yazıldığı için başarısız oldu. Sezonda hem Çukur’da güçlü anti- kahraman/ güçlü karşıt unsur olmaması, olabileceklerin potansiyellerindn dolayı geri plana atılması, hem de aşk üçgenin işleyişindeki başarısızlık nedeniyle Çağatay diziye sokuldu. Saçma sapan altın hırsızlığı ile giriş yapıldı Efsun- Yamaç- Nehir üçgenine 4. Öldü üçgen dörtgene dönüştü ama altın hırsızlığı, figüran konseyin figüran oyuncularının öldürülmesi vs bizleri Çağatay’a ikna edemedi. Ecza ve Finans sektör devi uyuşturucu baronu yapıldı, kıytırık adamlarla çalıştırıldı, nedensizce kıytırık mahalleye uğraşmaya başladı, bir anda Efsun’a aşık oldu++ Sonuçta izleyici ikna edilemedi, Selim’in yönelimi ve Damla’nın bebeği devreye sokuldu vs vs.

     Olmazdı ve olmadı da zaten.
     Barış da (şayet) gelirse olmayacak, Cengiz de gelince olmayacak.

     Ebu Kayser hariç (çünkü onun motivasyonu en baştan gayet güzel ve akla uygun yaratıldı) kim gelirse gelsin hangi oyuncu olursa olsun bu çürük zeminde olmaz.

     Tüm bunların haricinde sorunun ana kaynağı:Çukur mahalle dizisi başrol dizisi değil!
     Çukur Jön/Başrol dizisi olarak işlendiği sürece başrolü hangi oyuncunun oynadığından bağımsız; bu dizi iflah olmaz. Ha reytingler zarar ettiren düzeyde olmayabilir, o ayrı mesele.

     • Gözde E.

      Dur ya içimi kararttın, belki toparlarlar…

     • Nur

      Birileri gerçekleri haykırmalı:) Kendimi bu göreve adadım.

      Size kalsa “Bölüm çok güzeldi de şurasında şuncaazz şey var gibiydi blah blah blah” Hayır efenim, güzel müzel değildi:)

      Bildiğim kadarı ile 1 reyting puanı= 500bin izleyici.
      Bir haftada 500bin Çukur izleyicisi bölümü izlememiş. Halbuki benim izlemediğim bir önceki bölümün çok güzel olduğunu yazmışsınız bölüm güzelse bir sonraki bölüme izleyici bu miktarda eksilmez aksine artar bile. Bu blogda bile yorumlarımızda heves, merak azaldı. Sezon Finaline 10 bölüm kaldı, neyi, nasıl toparlayacaklar?

      İçinizi karatmaya devam edecem efem:)

     • Ayla

      Aman Gözde ve ikizinin hep derim begenmedigi bir bölümleri olmusmudur:))?
      Zaten bence Gözde gibi izliyecilerinden dolayi dizi ayakta cünkü cukur sevdalari cok büyük ve adam ne yazsa kabul ediyorlar.
      Senin iyi tarafin diziyi,senaristi göklere cikardigin gibi yere indirmesinide olmamisliklarida yazabiliyorsun ki dogrusuda bu. Belki belki yapimdan birinin kulagina giderde düzeltme sanslari olur kimbilir…
      Icimizi karartmaya devam efendim:)
      Nur ama dizinin kötüye gidisinide kafaya takma alt tarafi bir dizi sonucta.
      Diziler biri gidiyor biri geliyor. Sen baska dizilerede bakmaya calis.
      Cukur u azda olsa andiran Ramo,degisik bir konusu olan ögretmen,muhtesem oyunculuk görmek istersen Babil:)

     • Nur

      Bu ara eleştirilerim yoğunlaştığı için takık görünüyorum galiba ama Çukur’u kafama en az taktığım dönem bu dönem.
      Benim çok severek takip ettiğim Çukur izleyicisi gazeteci bir hanım var, İrem Afşin, dizi saatinde ‘hayata kısa bir mola’ diyor. Çukur da benim için hayata hoş bir molaydı. Ben gerçekliğe aşırı takığım ve Türkiye gündemi insanı zehirliyor o yüzden adeta sanal cafe gibi kullanıyordum diziyi. İyisiyle kötüsüyle uğraşmak kafamı rahatlatıyordu ama artık bu dizi de Türkiye gerçekliğine benzemeye başladı Yamaç birine o kadar benzedi ki..

      Bu sezon başka diziye başlamam, yazın şehirde olmuyorum ve bulunduğum yerde nerdeyse TV’lerin düğmesini açmıyoruz yaz sonu dizilerle ilgilenmeye başlıyorum.

      Yeni bir diziye Eylülde başlarım Özcan Deniz’in dizilerini yakınlarım izliyor, yeni dizisi Eylülde başlarsa onu izlerim ve şayet beğenirsem sezon süresince aksatmadan izlerim.

      Çukur’u 4.sezonunu izleme konusu çok karışık.
      Başrol konsepti (bu dizi özelinde) bana hiç hitap etmiyor özellikle bu sezon öyle çığrından çıktı ki tahammül sınırlarımı aştı önümüzdeki sezonda böyle devam ederse izleyeceğimi sanmıyorum.
      Bir diğer husus; Gökhan Hoca’nın kendine has uslübu. İngilizce yazan bir SM kullanıcısı ‘Gokhan Horzum’s phenomenal writing’ diye cümle kullanmıştı ve çok beğenmiştim Hocanın fenomenal üslubunu mumla arıyorum. Bu sezon başlarda rastlıyordum mesela şu an aklıma gelen sahne Nehir’in mahalleye gelişi, mahallelinin silah göstermesi (hâlâ aklıma geldikçe gülüyorum), Hoca buydu, ezberimizi bozuyordu zihnimizi anlık felç ediyordu.. artık yok belki yeni sezonda tekrar döner, bilemiyorum. Şayet Hoca’nın tekrar yazmaya başladığını hissedersem hiçbir şey beni Çukur’dan koparamaz.
      Dolayısıyla Çukur ve 4.sezon konusu kafamda net değil.

      Babil ve Öğretmen sezon başında başlasaydı keşke izlerdim ama geç başladılar maalesef.
      Ramo hakkında fazla bilgim yok, yakınlarımdan izleyen olmayınca fikir sahibi olamıyorum.
      Babil’i yakınlarım izliyor ve beğeniyorlar ama Ramo hakkında hiç fikrim yok.

     • Ayla

      Ben de dizilere Türkiye ye özlemden ama en önemli nedenim hayata mola vermek icin bakiyorum derdim ve diyorum.
      Ama bölüm bitince ilgimde bitiyor,işte arasira burada Asli nin platformunda toplanip diziyi yaziyorum,yaziyoruz. Sen az dizi seyrettigin icin birde cukur u cok sevdigin zamanlarda bayagi bir icine giriyorsun. Cünkü fikir yürütmek,teoriler üretmek,tahminlerde bulunmak sana keyif veriyor.
      4 cü sezon icin kararsizsin ama bakarsin diye tahmin ediyorum. Yaz aylari dizilere mola vermek iyi birsey,kendimde herzaman onu yapiyorum:)
      Birkac defa degindin bu basrol konseptine ve hayel kirikligin. Cukur birinci ve ikinci sezonda da esasinda Yamac ön plandaydi,onun yaptiklari,planlari,müziklerle düsmanina gitmesi falan. Tamam aile konusu daha cok isleniyordu ama aile cok yara aldi eski anlamini yitirdi.
      Eger Horzum dinleniyorsa kendini yeni sezona hazirliyorsa hata yapiyor,giden izliyeci gitmis olmasin sakin…

     • Nur

      Benim Çukur sevdam dizi bitince devam eden bir sevdaydı, bazen dizide aklıma bir şey takılırdı üzerinde baya düşünürdüm buraya yazdıklarım kafamdan geçenlerin bir kısmı sadece:) Karakterlere kafamın içinde laf yetiştirirdim:) Artık hikayeler etkilemiyor beni, karakterler varla yok arası. Bölüm günü izleyip izlememe konusunda kararsız kalıyorum. Bu sezon yarım bırakmadan sezon bitsin diye bakıyorum.

      Başrol konusu ilk iki sezonda da vardı ama bu denli çığrından çıkmamıştı.
      1.sezonun çatışma figürleri Vartolu ve Selim’di. Vartolu’nun Yamaç’ın varlığından haberi dahi yoktu, Selim ise Sultan, Paris’ten alıp gelene kadar Yamaç’ı hesaba hiç katmamıştı. Vartolu bölümler ilerledikçe Yamaç’ın önüne geçti. Vartolu’yu Çukur savaşından Yamaç’ın kurtarması falan Yamaç’a üstünlük kazandırmak içindi senaryo Vartolu’yu özellikle Muhittin sahnesinden sonra bastırmaya, ezmeye başladı ama yine de bu sezondaki kadar işi abartmadılar. Selim’e mesela hiç dokunulmadı 1.sezon. Vartolu gölgede kaldı ama hem Selim’in orijinal kalması hem İdris faktörü falan 1.sezonu idare etti.

      2.sezon Karakuzular’ın derdi davası Yamaç’la değildi. Yersiz, yurtsuz bir avuç insanın bir hâyâl peşinde Çukur’u yurt edinme çabasıydı. Yamaç ön plandaydı ama Çeto ve Mahsun bağımsız karakterlerdi. 2.sezonda Yamaç için Cumali ezildi. Karakuzuların liderleri 25.bölüme kadar bir tür denge sağladılar sonra yüzüklü geldi ve her şeyin Yamaç’la ilgili olması yüzüklü ile başladı. Arka arkaya ölümler, Azer, Akın falan derken sezon bitti.

      3.sezonun çatışmacı unsurlarının tamamı Yamaç’a odaklandı. Teras sahnesi Çukur’la çatışacak unsurların sahnesiydi. Terastaki 4 kişinin tamamının derdi davası Yamaç oldu. Azer’in düşmanı Vartolu olacakken 25.bölüme geldik Azer-Vartolu hesaplaşması olmadı. Efsun ilk görüşte Yamaç’a aşık oldu. Timsah çok geri plandaydı zaten. Yücel’in derdi bir önceki sezondan Yamaç’tı (ki çok saçmaydı!)öyle devam etti.
      Çare Akın Koçovalı hikayesi işlenmedi, işlenmediği gibi Akın çok silik, tuhaf bir şey yapıldı. Koçovalı kardeşler Yamaç önde olsun diye ilk 6 bölüm hapishanede tutuldu. Aliço tuhaf bir şekilde Sazlıdere’de kızağa çekildi. Ortalıkta Yamaç, Çukur’un kadınları diye garip bir şey ve ne yaptığı belli olmayan tuhaf Akın kaldı. 6.bölümde Koçovalılar hapisten çıkarken Vartolu saçma sapan bir şekilde Armutlu’ya yollanaak Yamaç’ı gölgelemesin diye orda tutuldu, sonra Almanya vs..
      Yamaç’a iki kadın partner getirildi, bir onunla bir öbürüyle. Büyük İstanbul Savaşı diye bir şey uyduruldu, Yamaç’ı kim kurtardı fasaryaları.. Mahsun, Yamaç’a kul köle geldi, Kemal, Yamaç için hayatını feda etti, Çağatay geldi ilk işi Yamaç’ı öldürtmek+++ Hep Yamaç, tek Yamaç, her şey Yamaç için.. Sezondan Yamaç’ı çıkar, geriye bir şey kalmıyor halbuki ilk iki sezondan Yamaç’ı çıkar bir dünya olay ve hikaye vardı. Burada hep yazdım Karakuzular başlı başına bir dizi olacak potansiyeldeydi. Çukur olmasın çöplük olsun, dağ tepe olsun, Esenler, Bağcılar olsun başlıbaşına bir dizi çıkardı. 1.sezonun Vartolu’sunu al Doğu Beyazıt’a götür başlıbaşına bir dizi yapılırdı hatta Çukur’u bile aşardı. 3.sezondan bir tane bile hikaye ve karakter çıkarıp spin off yapmayı bırak sezonun şu ana kadar bölümünden 3 bölüm doğru düzgün Çukur çıkaramazsın. Her hafta bayık bayık bir takım zırvalar. İçim dışım Yamaç oldu. Yücel’i Yamaç öldürmemeliydi. Mahsun diziye dönmüşken Mahsun’un Yücel’i öldürmesi duygu yaratırdı Yamaç gölgelenmesin diye üçüncü kez Yamaç’a öldürtüldü. Azer, Yamaç’ı gölgelemesin diye minnoş ev kedisi yapıldı. Azer dururken Fatih’i Yamaç öldürdü, sıfır etki. Akın minnoş evlat oldu, Vartolu, Selim ve Cumali’nin dizide varlık sebepleri Yamaç’ın ağabeyleri olmaları, Efsun’un Nehir’in, Çağatay’ın varlık sebepleri Yamaç.. Yazmakla bitmiyor. Sonuçta ilk iki sezon bu denli değildi

     • Gözde E.

      Kesinlikle Babil’i tavsiye ediyorum. İnternetten seyrederek başlayabilirsin. Öğretmen’in ilk bölümü de çok çok iyiydi.

     • Nur

      Babil aklımda. Yakınlarım baya merakla heyecanla dizi gününü bekliyorlar. İnternette izlemeye başlayabilirim ama niye böyle özenilmiş dizileri sezon ortasında koyarlar anlamış değilim.

     • Gözde E.

      Dijitalde yayınlanması planlandığı için sezon ortasına kaldı muhtemelen.

     • Gözde E.

      Daha önce en özenilmiş işlerden MYY daha bile geç, mart ayında başlamıştı. Sezon ortasından korkmayınız efenim. 🙂

     • Nur

      Sezon ortasında diziye başlanabilir diyorsun yani:) Bilmem ki, sanki başladığın bir şeyin vaktinden önce yarım bırakmak uzun ara vermek gibi geliyor bana. Bir de sezon başında kendimi koşullandırmışım hevesim taze oluyor, dizi sezonu başlasın falan diye bekliyorum ya onunda psikolojik etkisi herhalde.

     • Gözde E.

      O psikolojik etki doğru ama haklısın 🙂 Yine de bu sezon çoğu iş kasım aralık ocak ayını buldu. Daha önce o aylarda başladıklarımdan 13. , 18 bölümde sezon finali olanlar olmuştu, diğerlerinden daha zordu ara vermesi sanki.

   • Senarist Ebu Kayser’i yine unuttu? O zaman biz neden Kırmızı Balık izledik kaç bölüm?

    • Ayla

     Nur a göre kahvede calisan Ebu Kayser,sende o oldugunu saniyormusun?
     Ben vatandasi kendi halinde efendi biri saniyorum.

  • Gelmez.. Manyak mı adam…ççç

 • Ayla

  Merhaba Asli valla bu hafta cukur yorumu senden gelmez diye düsünmüstüm. EfYam sahneleri yok diye ekledigin floodu nu yesinler:))

  Ben Sena nin fotograflarinin Yamac in odasinda durmasindan hic rahatsiz olmadim,durmasaydi üzülürdüm. Daha Sena öleli birkac ay oldu,Sultan Yamac a sormadan o resimleri kaldirmis olsaydi ayip ederdi. Karaca da amcasinin pek eve ve özellikle Nehir in yanina ugramadigini biliyor nezaketen Nehir e sordu fotograflari. Nehir in verdigi cevabi sevdim helal olsun!

  Fatih in ölmesine cok sevindim darisi Cagatay in başına!

  Karaaca icin yazdigin bu cümleni aciklarmisin ’Yahu sırf seni düşman ellere verdi diye dostunun canını aldı be adam…’ kim dostunun canini aldi?

  Reytinglerde 4 cü siralara düsmüs cukur oh olsun! Cagatay bel altindan vurmaya ne kadar merakli bir adammis,Selim e yaptiklari. Ama eger sezon finalinde Cagatay ölürse yeni sezonda ki düsmanlarda Selim in bu egilimini tehdit olarak kullanabilirler ve izliyeciler icin bir hayli sıkıcı olmaya baslar. Anlat Selim ve kurtul.

  Cumali abimiz karisini ne kadar cok seviyormus gözlerim doldu Damla nin yastigini oksamalar:))

  Ama insan daha birkac günlük karisi icin kardeslerini satar mi.iste bütün mesele bu. Düsünmesine bile kizdim.

  Salih in Cumali ve Selim i ikna edip Cagatay in inine girmelerinden vazgecirdigi sahne cok iyiydi. Hele yetistim mi size piskolojik deliler demesi:)))

  Yamac in Nehir in yaninda icten gülmesini sevdim,umutlandim. Efsun un yaninda asla o kadar icten gülümsemiyor bu konuda anlasalim ASLI:)

  Kimbilir Yamac ve Nehir anne ve babaligi bu bebek sayesinde ögrenirler,babanin hatalarini tekrarlama Yamac ve cocugunu öpüp koklamayi,basini oksamayi asla ihmal etme.

  Gazetecinin masum evlatlarini öldürten Cagatay karekteri benim icin bitmistir artik,oyuncuyu sevsemde umarim karekter en kisa zamanda geberir ve diziden cikar dedim. Cünkü cocuklar benim ince cizgim,neyse ki cocuklara birsey olmamis. Ama gazetecinin evlatlarini öldürmüs gibi nefret ettim ediyorum Cagatay karekterinden. Damla yi bebegiyle tehdit eden Cagatay karekteri benim icin gercekten bitti,bu kadar cani birisini izlemek bana artik keyif vermiyor ben almayayim.

  Damla sen nasil birisin sevdicegin ailesine ihanet etmesin diye bebeginden vazgeciyorsun:(

  Ama asil suclu bebek katili Horzum,Sena nin bebegine acimadi,simdide Damla ya takti:((

  Azer Karaca ateş bacayi iyice sarmis,kizimiz amca Yamac i asla takmaz bu saatten sonra:)

  Kahvede calisan beyfendi bence kendi halinde bir vatandas. Eger degilse cok büyük ters köşe olur.

  En cok merak ettigim Nehir in ailesinin tümü nasil ölmüs,öldürülmüs?

  Bölümü hic sevmedim Cagatay yüzünden,sevdigim sahneler Yamac/ Nehir ve Salih in oldugu her sahne gerisi fos!

  Ha benim bildigim Cumali bebegini o sekilde kaybettigini ögreniginde el bombasini patlatirdi diyor,icimde cok kücükte olsa Damla nin bir oyunudur umudu var…

  Cukur un itibarini Mahsun un kurtardigi gazeteci geri verecek,cukur da ki gercekleri görecek ve kalemini gercekleri anlatmak icin kullanacak.

  • Nur

   Merhaba Ayla. Ellerine sağlık.

   Sultan’ın Nehir’e Yamaç’ın odasını verilmesini hiç anlayamıyorum. Bunlar nikahlı değil ki. Tamam, Nehir Yamaç’ın bebeğini taşıyor ve güvenliği için köşkte kalmak zorunda ama Koçovalılar kadınlar konusunda tutucu bir aile ve bu çift imam ya da resmi nikahlı değilki aynı odada aynı yatakta yatırılsınlar. Acaba imam nikahı yapıldığı mı ima ediliyor diye düşünüyorum ama öyle bir şeyin emaresi yok, yüzük yok.. Hamile kalınca otomatikmen karı- koca mı sayılıyorlar, orası bir aile çatısı ve bu durumu çözemiyorum. Aile moden bir aile olsa nikah falan önemli değil zaten hamile kalmış denebilir ama bildiğim kadarı ile muhafazakar ailelerde en azından imam nikahı falan yaparlar aksi takdirde aynı oda aynı yatak verilmez diye tahmin ediyorum? Sultan Hanım torun sevdasına köşkte rönesans başlattı:)
   —-
   Akın, Kutay’ı öldürmüştü, Aslı’nın bahsettiği hadise o. Kutay, uyuşturucuların Karaca’da olduğunu Azer’e söylemişti Karaca’yı kandırıp Azer’e veren de Kutay’dı, Akın’da Kutay’ı bu nedenle öldürmüştü.

   Kahvede çalışan kişi sıradan biri değil, tahminim Ebu Kayser o ama Ebu Kayser olmasa bile başka bir işlevi olacak o kişinin ve bence sezon finaline saklanıyor o.
   —-

   • Ayla

    Yamac hic evde uyumadigi icin ve masallah konakta cok kisinin kalmasindan dolayi Yamac in odasi verilmesinde ben bir sakinca görmedim:)
    Bak yapimdan kesin birileri burayi okur yapiverirler bir hoca nikahi kilifina uydurulur.
    Kutay konusunda beni aydinlattigin icin sagol unutmustum.
    Birde su konuda aydinlatirsan sevinirim Yamaclarin birsürü paralari ve altinlari vardi onlar ellerinden gitti mi?

    • Gözde E.

     Ben resmi nikah bekliyorum valla :))

     Para ve altınların bir kısmı Aliço’da, gerisi nerdeydi hakikaten?

     • Ayla

      Evet sizler kolyenin pesine kac sezondur düseceginize altin ve paralarin pesine düsün,düselim:)))

     • Gözde E.

      @aslininsureti:disqus Kolyenin peşindeki ben değildim ki, Birgül ve Aslı’ydı.

     • Nur

      Birgül kolyenin, Aslı tapuların peşindeydi:)

     • Ayla

      Evet ya dogru hatirladim simdi. Itiraf etmeliyim bana bir ara bu ikisinin tapu ve kolye sevdalari yüzünden gina gelmisti:))
      Ama bu sezon bile kolye meselesini bazi yorumcular defalarca dile getirdiler.
      Ben yorumumda da dile getirdim bu dizide en cok merak ettigim Nehir in ailesine ne oldu,bende buna kafayi taktim:)

     • Nur

      Nehir’in ailesini merak etmiyorum. Birileri toplu kıyım yapmış ama Nehir’i niye sağ bırakmışlar, onu merak ediyorum.

     • Ayla

      Işte merak ettigim mesele bu toplu kiyimi kim yapmis?
      Yoksa anne baba ölmüs karekterlerini cözemeyiz nasil biriydiler kizlari gibi deli dolu mu?
      Asil önemli kim neden yapti ve cukur ve Kocovalilar ile bir baglantisi var mi?

     • Nur

      Bir ara Selami’nin kızı olabilir mi diye düşünmüştüm, Selami karısı ve kızının öldüğünü anlatarak o konuyu kapattı. Bir ara Baykal’ın öz kızı Efsun, Nehir’in yerine hedef şaşırtmak için geçirilmiş sahte kızı diye düşünmüştüm o da çıkmadı. Gizli polis olduğu konusu vardı ama Yamaç’ı kurtaran Mahsun çıktığı için o konuda kapandı. Meliha’yla alakalı olduğu konusu da çıkmadı. Ailesini Erdenetler’in öldürdüğüne dair tahminler okudum ama bana hitap etmedi çok yamalık bir şey olur bu. Nehir ortaya çıktığında Erdenetlerin izi tozu yoktu Erdenetlerin ortaya çıkması altın hırsızlığına dayandırıldı altınlar çalınmasa Çağatay gelmeyecekti. Çağatay’ın hikayesi alakasız bir yere dayandırıldığı için Nehir’le ilişkilendirilmesi yapay olur. Koçovalılarla alakalı biri çıkması bana hitap etmez Nehir, Koçovalılarla akraba çıkmaz zaten, düşmanlık olsa; ailesini İdris katletmiştir belki ama İdris kadın-çocuk falan öldüren biri değildi hatta karşıydı.. İhtimaller hep çürütüldüğü için tahminim de kalmadı merakım da kalmadı.

     • Gözde E.

      Valla cevabında gördüğüm kadarıyla Nur’un bu konudaki hevesi de kaçmış ama ben de Nehir’i hala merak eden seyircilerdenim. Bir de Melha’nın sırrını 🙂

     • Gözde E.

      Ha sahi, tapular vardı bir de 🙂

     • Ayla

      Kizim sana söylüyorum gelinim sen anla misali olmus benimki de:))

    • Altınları Çağatay geri aldı ya? Paraları da noel babacılık yaptığında bitirdi diye düşünmemiz lazım herhalde…

     • Ayla

      Yani yine elde var sifir desene o zaman:(((

    • Nur

     Yamaç paraları Robin Hood gibi dağıtmıştı altınlardan ise 2 külçe ayırıp Aliço’ya vermişti kalan altını Çağatay, Çukur’dan almıştı. Aliço, Yamaç’a İdris’in kendisine para verdiğini ve o paraların durduğunu söylemişti. İdris’in miktarını bilmediğimiz paraları ve 2 külçe altın Aliço’da. Başka da bir yerde para mara yok şimdilik.

     • Ayla

      Robin Hood gibi dagitilan para cok büyük bir miktardi,cukur kac haneli ki?
      O zaman bir iki gün issiz kalan cukur halkinin buzdolabinin hemencecik tam takir kuru bakir olmasi,parasiz kalip uyusturucu dan medet ummalari dahada bir anlamlasiyor.
      Ay o bölüme baktim mi bilmedim,hic sevmedigim bir bölümdü hic.

   • Gözde E.

    Kahvede çalışan adamın ben de senin gibi sıradan olmadığını düşünüyorum. Sıradan bir karaktere başka bir iş verirlerdi, olur biterdi. O adamdan kesin bir şey çıkacak.
    Belki Nehir’le ikisi gitti evlendi diye düşünüyorlardır, bilemiyorum. Ama bana da batmıyor o odada kalması 🙂

  • Aaa, ben evimden kmlerce uzaktan bile yazmışım. EfYamsızlık beni vazgeçirmez. Kaldı ki ona da nasıl bir çözüm buldum ama <3

   Ben de Sena'nın fotoğraflarının odada bulunmasından rahatsız olmadım. Nehir'in o odada olmasından oldum. Bak yine Karaca'nın kaldıralım mı teklifi geldi aklıma! Uyuz!. Yamaç'ın pek uğramadığını bildiği için nezaketen demişsin ama ona mı kaldı böyle bir soru sormak!

   Sorunun cevabı: Akın'ın Kutay'ı Karaca'yı Azer'e teslim ettiği için öldürmesi

   Cumali öyle şok oldu ki, aklına gelmedi ki el bombası?

   • Ayla

    Cumali nin o bombayi kullanmamasina gicik oldum,bizim Cumali böyle yapmazdi.
    Fragmanda intikam naralari atiyor.

    • Gözde E.

     Ya ben el bombasını fark etmemişim. Kör müyüm neyim?

     • Ayla

      Hoppala nasil fark etmezsin ya:))

     • Gözde E.

      O esnada neye takıldıysam artık 🙂

 • Dilara

  Ellerine sağlık aslı 💜

  Bölüm genel olarak iyidi ama çok eksik var. Dizide ilerlemeyen konular var ve bunlar çözülmediği sürece ne kadar aksiyon olursa olsun seyirci tatmin olmayacak malesef.
  Neden konular hala uzatılıyor hiç anlamıyorum…

  Cumali ve damlanın sahnesi çok acıklıydı, bölüm sonu moralim çok bozuldu. Damlanın yaptığı şey gerçekten inanılmaz… bütün çukur ahalisini toplasak bir damla etmez. Ben ilk başta plan sandım ama Cumali ailesine ‘ihanet’ ettikten sonra hem kendini hem çağatayı öldürecekti el bombasıyla bu yüzden plan olması imkansız eğer öyle olsaydı bu bebek olayından haberi olurdu. O an o acıyla damlayı kucağına alıp gitmek zorunda kaldı. Çok Üzgünüm 😞 Ama çağatayı cumali öldürecekmiş, buda en çok onun hakkı zaten…

  Efsunun çağatay ayar vermesi çok güzeldi.

  Çağatay tam racon bilen biri derken oda bel altı vurmaya başladı, ama karakteri hala seviyorum. İzlemesi keyifli

  Umarım babası daha farklı biri olur, racon bilen biri olur, idris baba gibi biri olur… racondan kastımda bu kadınlarla tehdit işini bıraksınlar artık…

  Gazeteci çukurun temize çıkmasında yardımı dokunacakmış. Ayrıca karakteri de sevdim oyuncuyuda. Önümüzdeki bölümlerde neler yapacak merakla bekliyorum.

  Bu arada haftaya çağatayın kardeşi diziye dahil oluyormuş diye duydum sonrada babaları dahil olacakmış. Hadi baba neysede kardeşe hiç gerek yoktu bence şu an…

  Dizide ortaya çıkması gereken ve heyecan getirecek konu; Azer bütün gerçekleri öğrenmeli, savaşı vartolunun öldürmediğini bilmeli. Bu bombayı hazır timsah geliyorken patlatsada rahatlasak artık… sonra azer gidip remziyi öldürsün. En azından bu olay çözülsün

  • Nur

   Merhaba Dilara. Ellerine sağlık.

   Ucu açık, her bölüm açıldıkça açılabilecek içinden onlarca hikaye çıkabilecek senaryo maalesef haftalardır olduğu yerde saymaktan tıkandı. Uslup değişikliği çok bariz. Gökhan Horzum’un ismi jenerikte var ama dizide kalemi yok. Birkaç haftadır onun bir satır yazdığını dahi sanmıyorum. Uslubu bir tarafa bırakıyorum gidişat zeka özürlü.

   Açılmayan konuların açılma zamanı geçti çoktan geçti ama farzedelim tam zamanı; bu uslüpla etkili olacağına ihtimal vermiyorum.

   Damla’nın bebeğini kaybetme konusu bana çok yapay ve zorlama geldi o yüzden bir şey hissetmedim. Damla’nın babası öldüğünde bir sahnesi vardı kanepeye mi yatağa mı ne, kıvrılmıştı mesela o sahnede içim cız etmişti ki Uluç’u da hiç sevmemiştim hatta Damla’yı da o zamanlar pek sevmiyordum ama o sahnesi beni öyle etkilemişti ki Damla’yı ondan sonra sevmeye başlamıştım, bu dünyada birden yapayalnız kaldı diye üzülmüştüm Damla’yı ekranda görünce bazen o kıvrılması aklıma gelir ve onun için üzülürüm. Bebek konusunda ise hiçbir şey hissetmedim.

   Çağatay’ı bir tür mahluk yaptılar:) Halbuki ilk bölümlerinde kendine has özellikleri olan renkli bir karakterdi.. Nejat İşler’e hayranım keşke karakterin renkleri bozulmasaydı. Büyük resmi büyük resim üstünde gösterme, kıyafet üzerinden şekilcilik, resim, tarih, felsefe, finans vs her konuda bilgi sahibi olduğunu sanması, karşısındakini boş konuyor diye sustururken kendisinin sözü kestiği yerden boş konuşması, pamuk prenses masalı++.. en güldüğüm şeylerden bir tanesi de ben bağırmam deyip bağırmasıydı.. Şimdilerde her cümleye ‘ben’ diye başlayan sıradan bir tipleme oldu. Zemini, hikayesi hazırlanmadan kervan yolda düzülür hesabı karakteri diziye sokunca bu hale geldi halbuki oyuncu karaktere çok yakışmıştı, karakter sarkastik yapısı üzerinden sisteme çok ince eleştiriler sarkastik göndermeler yapılmaya müsaitti. Karakteri alabildiğince eğlenceli yapmak yerine kötü yapacağız diye alabildiğine sıkıcı biri haline getirdiler. Benim için Nejat İşler/ Çağatay Erdenet (ilk bölümleri) bu sezonun en güzel açılımlarının başında geliyor ve tam da zamanında diziden ayrılıyor. Ben ve Sait Halim Paşa yalısı Nejat’ı unutmuycaz:) Havası sindi o yalıya, o odaya, merdivenlere:)

   • Ayla

    Cagatay dan neden bu kadar nefret ettigimi senin karekter hakkinda yazdiklarini okuduktan sonra daha iyi anladim. Sadece bu bel alti olaylari degil bende ilk bölümlerde cok sevmistim ama karekterin icine ettiler…
    Yukarida yazdigim Selim hakkinda yazdiklarin da dogru. Ikinci bir senarist gelince eski yazilan karekterlerin ruhu kalmadi artik…

    • Gözde E.

     Hay o ikinci senaristin ben… Sezon başlarında iyi oldu taze kan dediydim ama şimdi pişmanım…

   • Dilara

    Bence şu açılmayan konular açılsa, çözülmeyen konular çözülse, sırlar ortaya çıksa senaryoda rahatlayacaktır eminim. Çünkü olay üstüne olay yaşandığı için insanlara heyecan vermiyor bunlar artık. Bir olay oluyor, çözülmeden kapanıyor ve sonra üzerine daha ‘bomba’ olması gereken olay insanlara boş geliyor. Asıl sorun bu yani en azından ben böyle düşünüyorum. Evet senaryoda sıkıntı var ama üstüne birde bu tarz şeyler olunca hiç çekilmiyor. Mesela 1.sezonda bütün olaylar çözülüyordu, sırlar vardı ama o sırların ne olduğunu biliyorduk. Reyting açısından bakarsak şu an düşman fazlalığı var, murtaza ölmeli. Timsah (her ne kadar sevsemde) azere gerçekleri söyleyip, akın hakkındaki her şeyi koçovalılara bir şekilde ıspatlayıp ölmeli. Çağatayı (da her ne kadar sevsemde) cumali öldürmeli. Ölümüde girişi gibi güzel olmalı. Bunlar seyirciyi geri getirecektir.

    Ve çağatayın kardeşi gelir.. ben bunu gereksiz buluyordum ama düşününce Cengiz için yapılıyor bu hamleler yada sizin dediğiniz gibi “zaman doldurmalar” Bu yüzden Cengiz erdenet senaryosunu çok merak ediyorum musa uzunların isminide duyunca daha bir heyecanlandım. Karakterleri gökhan horzum yazıyor o belli özellikle çağatay çok özenilmiş ve farklı bir karakterdi, çukuru ele geçirmek yerine yok etmek istedi. Cengizde öyle farklı olacak. Gökhan horzum bence 4.sezona yoğunlaşıyor bu yüzden 3.sezonda çok sıkıntı vardı. Bir yorum okumuştum gökhan horzum sanki 3.sezon siz yazın ben dinlenip gelirim der gibi olmuş.. yazmışlardı😂 Gerçektende öyle.

    Dizideki o eski çukur ruhu yok buda demek oluyorki Gökhan horzumun kalemi eksik. 4.sezonda damla serim kesinlikle gönderilmeli

    • Nur

     Nehir ve Çağatay’ın iki evresi var ilk evrelerinin hocanın kaleminden çıktığına eminim Efsun’u ise hiçbir evresinde hocanın yazdığını sanmıyorum.

     Nehir maskülen ama bir o kadar da şirin bir karakterdi. İki aykırı uç! aykırı uçları harmanlamak hocanın özel yeteneği ve dehası ile alakalı bir şey bunu erkek karakterlerde yapıyordu Nehir ile ilk kez bir kadın karakterde yaptı ve oldukça da başarılı olmak üzereydi ki bir noktada bıraktı ve karakterin vasatlık dönüşümü başladı orda. Tahminimce senaryoda bir nedenle değişikliğe gidildi.Hâlâ iddia ediyorum ki; Yamaç’ı takip eden beyaz mersedesli Nehir’di ve Nehir’in adamları da vardı. Bir şekilde hikayesinden vs vazgeçildi beyaz mersedesli Mahsun oldu ve Nehir vasatlaştı.

     Çağatay’ın hâlâ bu sezonun karakteri olduğuna inanmıyorum. Karakter tipik hocanın imzasını taşıyor ama zamansız dahil olduğundan hikayesi uyarlanamadı karakterden ödün verilmeye başlandı sonuçta Selim’e fotoğraf yollayacak kadar alçaltıldı halbuki Çağatay somut materyal olarak sadece tabloları kullanan algı yönlendirme becerisi olan farklı bir karakterdi asla somut materyalle santaj yapacak biri değildi karakterin en farklı becerisi en pespaye niteliksizlikle yer değiştirdi vasat altına indi.

     Efsun da ise durum farklı. En başından karakterde bir tutarsızlık, bir zorlama ne bileyim bir oturmamışlık vardı. Hikayesi hele, her baharattan bir tutam katılmış yemek gibi yemek formunda ama yemek olmayan tbir karışım.. Hem Baykal’ın milyarlarını idare eden kadın, hem sırça saraylarda saklanmış masum prenses, hem ne olursa olsun bedel ödetmek isteyen irade sahibi.hem bedel’in ne olduğunu bilmeyen saftirik. Baykal, Makbule ve Yücel tarafından kandırılan muhakeme kabiliyetinden yoksun karman çorman tuhaf bir tip. Gökhan Hoca’nın bir röportajını izlemiştim orda mealen (anladığım kadarı ile) diyordu ki “karakterin ya da kahramanların bir davası olur, bir şey istiyorlardır biri sözle isteğini ifade eder biri camı kırarak ifade eder”. Bu Efsun’un bir davası yok ki. Davası (temelde gerçekleşmesini isteği şey, arzusu vs) olmayan karakterin ifadesi de karışık oluyor. Geldiğimiz noktada derdi davası aşık olmakmış gibi.. Bir takım masallar falan.. Egzantrik karakter yaratmak için çok çaba sarfedilmiş ama sarfeden kişi o kadar acemi ki temeli unutmuş. Bu kişi.Gökhan Hoca olamaz zira o bir şekilde karakteri davasının peşine düşürüp çatıştırıyordu, bizler bir süre ne istediğini çözemezsek bile bir derdi olduğunu anlıyorduk. Efsun’da bu duyguyu hiç yakalayamadım. Derdi ne, davası ne, ne istiyor??Babasını madem Koçovalılar öldürmemiş kimin öldürdüğünü niye merak etmiyor niye onların peşine düşmüyor?? Sorular, sorular..
     Bütün yeni karakterler sonradan bozuldu, dağıldı ama Efsun başından beri bir türlü olmadı. Aşk üçgenleri, beşgenleri, imkânsız aşklar, nefretle başlayan aşklar, düşman aşıklar falan dizilerde hep izlediğimiz şeyler hiçbirine karşı değilim üçgeni de izlerim düşman aşkını da ama böylesini ilk kez gördüm:)
     İkiside birbirine ilk görüşte aşık oldu, e olabilir ama sonrası komik geliyor.
     Baykal’ı Yamaç öldürmemiş.. tamam o zaman, o konu kapandı. İdris babaya karşılık Makbule’yi öldürme girişimi..1-1 beraberlik bu konu da kapandı:) E o zaman sevişek de Çağatay gelene kadar vakit geçsin:)

     Efsun’un temelsizliği de sezonu olumsuz etkiledi ve bence Efsun’a hoca pek karışmadığı için oldu bu durum.

  • Off Dilara benim de Damla sahnesinde içim kıyıldı 🙁 …

   Azer’in kardeşini Remzi mi öldürmüştü?

   • Nur

    Remzi öldürdü. Karakuzularla mekana geldi Savaş’ı öldüren mermileri Remzi sıktı.

    • Ayla

     Ahh Kocovalilar atin ekmeginin pesinde Remziyi Azer in önüne düsmanlik bitsin ve dügün hazirliklari baslasin:)

     • Nur

      Belki güleceksin ama ben Remzi’nin diziden ayrılmasını hiç istemiyorum:) İstemememin nedeni ise oyuncu ile ilgili.
      Çağrı Atakan’ın annesi kanser hastasıymış ve oğlunu dizide izlemeyi çok seviyormuş, moral oluyormuş ona. Çağrı Atakan galiba oyuncu değilmiş (bu konuyu net bilmiyorum) her nasılsa annesi nedeniyle dizide yer almaya başlamış.. Bunları youtube’da bir sayfadan öğrenmiştim ve Çağrı’yı o kadar takdir ettim ki. Annesini mutlu etmeye çalışan bir evlat olmasını çok sevdim. Elazığ depremine giden ekibin içinde de vardı. Depremzedelere yardım kanser hastalarına umut olan bir yardım kuruluşu ile birlikte organize edilmişti Çağrı’yı onların arasında görünce annesi aklıma geldi galiba derneğin gönüllüleri arasında. Dizide ekmeğinin peşinde gerçekte annesinin ve annesi gibi insanlarla dayanışma peşinde.. Aferin ona. Böyle insanları seviyorum. Dizide kalsın bir kaç öldürülecek kişi var onları öldürsün önümüzdeki sezon yeniler yığılır onları da öldürür. Kime ne zararı var? O öldürmese başkası öldürecek nasıl olsa. Remzi’ye alıştık, elin yabancı adamları öldüreceğine bizim tanıdığımız bildiğimiz adam öldürsün.

     • Ayla

      Güldüm valla Remzi düsüncelerine:))
      Kalsin o zaman ama dizide ölürse lütfen bir daha dirilmesin:) Remzi hapise girdi dogru hatirliyorsam.

     • Nur

      Öyle mi? İzlemediğim bölümde hapse girmiş demek ki. Dizide ipin ucunu kaçırmaya başladım artık. Toparlanıp sezon finaline kadar doğru düzgün izleyeyim bari. Yoksa benden habersiz hapse giren, çıkan..
      Kendime yakıştıramadım:)

     • Gözde E.

      @disqus_CRyYUHCaEc:disqus Ben de hatırlamıyorum Remzi ve hapse girmeyi, ne zamanmış acaba? @ayla

     • Ayla

      Ayyy ben uydurdum mu simdi:)))
      Ya bir bölümde polisler gelmisti Akin i tutuklayacaklardi Remzi kendini feda etti diye hatirliyorum?

     • Gözde E.

      Doğrudur da ben unutmuşumdur :))

     • Ayla

      Hatirlasana ekmegin pesinde Remzi ye takim elbise giydirdiler zorla mahkemeye cikardilar Akin in illegal klübü üstelendi:)

     • Gözde E.

      Heee tamam 🙂

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Bir önceki bölümü yayın günü izleyemedim sonradan full bölümü izlemek içimden gelmedi SM’de kısa videolara baktım, bu bölümün de başını kaçırdım izlemeye başladığım noktadan sonra ise ilgim dağıldı.
  Yorumlarım yine eleştiri yüklü olacak.

  3 sezondur izlediğim tek diziydi. İlk 2 sezon bölüm atlamak/ kaçırmak diye bir şey hiç olmadı. Bu sezon 2 bölümü izlemedim bu son bölümü yarım yamalak izledim önümüzdeki bölüm için ise hevesim yok merakım yok izlesem bile TV önümde açık kalır arada bir ne yapıyorlar diye bakarım herhalde.

  Bölüm özelinde hangi birini yazayım.
  Öylesine aklıma gelenler;
  -Köşke Akın için kuryenin getirdiği zarf. Köşkün bahçe kapısında korumalara ne oldu!?

  -Cumali el bombası ile korumalarını atlatıp Çağatay’a ulaşıyor, karısının halini görüyor, bebek gitmiş o bomba patlamıyor! Bombayı gösterme sebebi neydi peki?

  -Yamaç’ın Fatih’i öldürmesi.
  Fatih, Azer’in kızkardeşlerini kaçırmıştı, niye Azer değil de Yamaç!? Hem de en bayık en uyduruk şekilde.. Hem Yücel’i hem de Fatih’i Yamaç’ın öldürmesinin bende yarattığı duygu; Yapaylık, zorlama.Uyduruk, kıytırık…

  -Damla’nın bebeğini kaybetmesi; Çağatay, Cumali’den Çukur’u, aileyi satmasını, ihanet etmesini istemiş mişmiş..:)
  Satmaktan, ihanet etmekten ‘somut’ kasıt ne? Çukur’da ne var ki nesini satacak? Maden mi var, tarihi eserler mi var, kozmik sırlar mı var?
  Çağatay’ın çok önem verdiği bir şey Koçovalılar için de hayati önemde olur Cumali direnir Damla da böyle bir şey yapar, anlarım ama boş laf salatasının üzerine dram sosu tad vermedi.

  – Azer ve Karaca; Birbirini seven iki yetişkin genç insan ayrı kalıp kavuştığunda hasretle sarılır birbirini arzulamış olurlar. Ruhsuz bir kavuşma oldu.

  Gazeteci suikasti bomboş, kof aksiyondu. Yamaç, dosta düşmana illa bir iyilik yapacak ya, dost-düşman illa herkes Yamaç’a bir şekilde borçlu olacak ya, gazeteciyi fazla uzatmadan peşinen borçlandırdılar:)

  • Ayla

   Selam Nur
   Yazdigin tüm elestirilerine katiliyorum. Cumali Damla sahneleri icin yazdigin bu sözlere bayildim ’ boş laf salatasının üzerine dram sosu tad vermedi.’ bu kadar güzel ifade etmissin durumu.
   Azer Karaca kavusmasi nin ruhsuzlugu ben daha önceki sahnelerinde de hissetmistim sanki iki oyuncudan kaynaklaniyor. Hani bir laf vardir ya sanki igne ûstündeler,rahat degiller…

   • Nur

    Azer ve Karaca’nın ilk karşılaşma sahnesi (sanırım 7.bölümdeydi) Azer’in Karaca’yı eve götürmesi ve havuz başındaki sahnelerinde Ece Yaşar’ın üstlendiği role karşı soğuk ve isteksiz olduğunu hissetmiştim. O ilk beraber sahneyi Cihangir kurtarmıştı Ece buz gibiydi, bitse de gitsem modundaydı. Sanırım Ece’nin Cihangir ile partner olma konusunda çekinceleri vardı Aras’ın Cihangir karşıtlığı (tabi bana göre!) Ece’ye de yansımış olmalı. Sonradan fanlar Ece’yi rolü konusunda dönüştürdü ve role ısınmasını fanlar sağladı? Sonraki bölümlerde Ece’yi beğendim. Bu son izlediğimiz bölümde ise senaryo hatalıydı, sarılma yazılmamış, arabayla alel acele uzaklaşma yazılmış, text mesajarı yazılmış ki onlar bile kaçak göçek atmosferde.. bu yüzden son bölümdeki sahnelerini beğenmedim ama her iki oyuncunun da bu beğenmeyişim üzerinde etkisi yok. Azer ve Karaca aşkı sosyal medyada ilgi görüyor anladığım kadarı ile SM kullanmayan izleyici de sevdi ve inandı ve bu durum sanırım başrolün aşk sahnelerinin önüne geçmesin diye frenlenmiş. Düşünki Yamaç ve Azer akranlar, Karaca 17 yaşındayken otele gidip yatakta soyunmuş bekleyen bir kızdı yani libidosu olan bir karakter, başrole ateşli aşk sahneleri yazılırken diğer tarafa ergenlik öncesindelermiş gibi cinsellikten uzak utangaç sahneler yazılıyor. Azer, 20 milyonluk İstanbul şehrinin uyuşturucu baronu genç bir adam sanki eli kadın eline değmemiş gibi tuhaf bir durum içinde, Celasun’u dedesinin ofisinde kıstırıp tehditle öpen Karaca eli erkek eline değmemiş, cinselliğin ne olduğunu bilmeyen, tanımayan bir kız gibi!?
    Birilerinin ucuz ve basit hesapları yüzünden bize izletilen sahneler tekst mesajlaşması:)

    • Ayla

     Yani bu yazin Azer ve Karaca yi anlattigin yerler helal olsun noktasina virgülüne kadar katiliyorum.
     Karekterlerde ki bu degisim izleyicilerin gözünde inandirilicigini kaybettiriyor.
     Karaca nin yatakta soyunmus halini unutmadik galiba benim icin Karaca nin bittigi andi. Daha öncesine kadar sevmistim karekteri.
     Simdi böyle şuh,istedigi erkek icin yataga giren Karaca ondan beni Azer in evine savas dursun diye gittigine ASLA inandiramamisti. Bal gibi Azer den hoslandi ve ona yakin olmak icin o eve gitti. Sultan in hemen onaylamasi Karaca nin ekmegine bal sürdü.
     Azer in Karaca nin karsisinda bazi ergen halleri bana abooow bu yakisikli daha önce bir kadina el sürmedi mi? Bu kadar toy bir delikanli mi bu düsüncelerinide beraber getirtti:))

     • Gözde E.

      Karaca o eve savaşı bitirmek için gitti düşüncemde ısrarcıyım.
      Elbette Azer’in hayatında kadınlar olmuştur ama belki sadece cinsellik içindir. Hiç aşık olmamıştır belki ya da uzun süredir, bilmiyoruz bunu.

     • Nur

      Karaca’nın Kurtuluşlar’ın evine Barış Gönüllüsü/ Canlı Kalkan olarak gittiğine %500 eminim. Senarist bile bu fikrimi değiştiremez. Karaca’nın oraya Barış Gönüllüsü olarak gitmesinin zemini Fadik- Sultan görüşmesi ile yapıldı. Karaca’nın bu gizli ateşkes görüşmesine dahli 0, yazı ile sıfır. Anneler arasında sürpriz bir görüşmeydi ve Karaca gizlice konuşulanları dinledi. O görüşmede her ne konuşulduysa Karaca hastane çıkışı Sultan’a ordaki önerilerden bahsetmiş olmalı. Akıl, fikir, mantık başka türlü Sultan’ın asla Karaca’ya izin vermeyeceğini söylüyor. Karaca gizlice dinlediği gizli görüşmede canlı kalkan konusunu kendi muhakemesi ile bulmuş olabilir anneler konuşmuş olabilir Çukur’dan kimlerin olabileceğini bulamamış olabilirler ama sonuçta Karaca’nın o eve gitmesinin sebebi barışa zemin hazırlamaktı. Belki o aralar Azer’e aşık olmuştu ama evine gitmesinin nedeni ona karşı hissettiği aşk değil GÜVEN duygusuydu. Karaca’nın motivasyonu BARIŞ’tı.