ÇUKUR – Bir Gün Bir Çukur Hepimizi Yutacak

Bu hafta Çukur bölüm yazısından önce İdris Koçovalı yazısını ekledim bloga. Gönül ister ki tekrarlardan kaçayım İdris Koçovalı’ya bir kez daha uzun uzun yer vermeyeyim ama o kadar doluyum ki malum şahsa karşı, mazur görünüz…

Çukur idris koçovalı

 
   
 

 

 

“Bir elimde umut diğer elimde mermi var. O umudu elimden alırsan diğer elimde mermi kalır. Umudum elimden kayıp gitmesin BABA” repliğini ne takip etti dersiniz?

(Derin bir iç çekiş…)

“Bir şey söylemeyecek misin be baba?”

(Yutkunma, sanki hafif bir gülümseme…)

(Davul zurna sesinin odaya dolması ile Salih gider Vartolu Saadettin ortaya çıkar)

‘Bi’şey söyleyecek misin? Söylemeyecek misin?”

 

‘Tamam, benden günah gitti’ diyerek odayı terk eder Vartolu.  Peki İdris’in ilk cümlesi ne oldu hatırlıyor musunuz?: “Bunun gidişi hayra alamet değil.”

Sahi ne olmasını bekliyordu acaba? Saadet’e sorduğu hâl hatırda aldığı cevap onu tatmin ettikçe – Sadiş’i boğmak istiyorum!, düğüne devam etmekte herhangi bir beis görmüyor. Odada duydukları bir kulağından girdi diğer kulağından çıktı çünkü… “Sen iyi olasın, mutlu olasın diye hepsi bunların” diye kendi elleriyle cehennemi yaratıyor hem Sadiş hem ailesi hem de Çukur için…

Ve damat kaçtı! Öldü ama olsun varsın Çukur öyle bilsin… İdris’in aklına düşen ‘bu işte bir iş var ama Vartolu’nun parmağı olmasın’ fikrini çürüten Metin, adamsın diyeceğim de Cemil’in cesedinden kurtulma yöntemin aklıma geliyor susuyorum…

Düğün iptal… Saadet bu düğünde gelin değil konu mankeni olduğu için masanın başında unutuluyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde de halini hatırını soran yok. Sahi Saadet evin kızıydı değil mi?

 

Duvağın ardından görülen gülümseme…

 

Yamaç’ın Vartolu’yu durdurma yöntemi çok güzeldi. Aklıyla bin yaşasın…

 

“Sen şimdi ben gidince bi’ Çukur’a in, kokusunu ciğerlerine çek, çünkü sen bu gece Çukur’u kaybettin Yamaç. Sen Çukur’u kaybettin.”

 

Bu bir saptama! Aynı zamanda tehdit. İşte İdris’in attığı adımların sonucu ne yazık ki Yamaç’ı da bağlıyor. Sadece bununla kalmıyor İdris (Baba) gecenin devamında Selim’in sağ kolunun onu elaleme rezil etmiş(!) olmasının gazıyla üzerinde olan tüm tapuları ‘Çukur’u korumak için’ Yamaç’a devredeceğini yumurtluyor. Burada ‘söylüyor’ fiilini kullanamayacağım. Yamaç’ın yüz ifadesi de seçtiğim fiili destekler nitelikte…

En azından bu bölümde de senarist izleyicinin kalbinden geçenleri bir karakter ile dile getirdi. Sultan’da dile gelen Selim iken İdris de dile gelen Yamaç oldu.

Hırpalamadığın bir ben kaldım zaten. Buyur hırpala, ne geçecek eline? Son zamanlarda ne yaşıyorsak hep senin yüzünden.  Oğullarınla inatlaştığın için, onları hırpaladığın için…

 

 

 

 
   
 

 

“Sen de hazır mısın kızım?”

“Her şey eskisi gibi olacak, sen bu evin kızı olacaksın” diyor Sultan Hanım sevdiceği ‘düşman’ olunca evlatlıktan ret ettiği Saadet’e… Gerçi evin kızı olduğunu sadece başının üstüne bir dam sağlamakla sınırlı olduğunu gördük ama… Gelin olmuş gidiyor evin kızı… Gözünde akmaya meyil etmiş bir damla… Bilmiyor ki sevdiği son ‘yasal’ çırpınışlarıyla nikahı engellemeye çalışıyor. Tek umut: Yamaç. Göz göze geldiklerinde dile gelmese de ‘N’olur bir şeyler yap’ diyor belki Saadet, ama babanın lafı üstüne laf söylettirmiyorlar ki Yamaç’a. Kaldı ki hakkını vermek lazım, Sadiş’ten çok daha fazla savaş verdi bu ‘saçma’ evliliğin gerçekleşmemesi için.

Cemil’in cesedinden kurtulma yöntemi bu memleket henüz Münevver cinayetinin etkisini üzerinden atamamışken çok ağır geldi. Hayatın içinde de dizideki gibi sözde ‘aşk’ cinayetleri ve soğuk kanlılıkla bedenden kurtulmayla karşılaşabiliyoruz, gerçeklik payı var ama Metin’e böyle ağır bir yüklenmesi beni çok rahatsız etti. Hikayedeki fonksiyonunu tamamlamış bir karakterin böyle bir sahne yazmaktansa ‘terastan düştü öldü’ gibi basit ama temiz bir yolla ilerlemek daha iyi olmaz mıydı? Otopsi, polise takılmayın. Başta Hale olmak üzere, hangi cinayette polis araştırma yapmış ki?

 

 

Hep kardeşliği görmek istiyordum ya, Yamaç – Vartolu kol kola… Senarist onlar yok ama al sana Selim- Vartolu dedi. Kabulüm.  İlk defa biri -yanılıyorsam düzeltin, içinden gelerek, ilgiyle ‘Neyin var?’ diye sordu Selim’e. Cinayet gecesi… Sevdiğini öldürdüğü gece…

Ardından da büyük BSO buluşması. Masadaki dördüncü sandalye Selim ile doldu. Selim bu ekibin beyni olmak adına Nazım’dan çok daha başarılı olacağı kesin. Özellikle Vartolu’nun an itibariyle Çukur’da oluşan imajı konusunda gözünü açması, ilerleyen dönemdeki hamlelerini çizmesi çok doğru kararlar değil mi? Vartolu’nun (sözde) ölümün ardından duvar yazılarıyla destek verenlerin sayısı katlanarak artıyor desenize: ‘O da Çukur’un çocuğuymuş’ , ‘O da Koçovalı’ymış’ diyenler var demek…  Güzel ^^

 

 

Vartolu ve Yıldız sahnesinde bunu gördük. Bu ikiliyi pek bir yakıştıran olma konusunda tek olmadığımı bilmek güzel. Sonu mutlu olsun diye değil, Sadiş aksiyon alsın diye ^^  Kız Sadiş Sadiş!!! Gözünü dört aç Sadiş!

 

 

Celasun’un ağzından bir şey çıkmasa da hareketleriyle bu kadar anti-Vartolu olması hiç içime sinmiyordu. Haklıymışım, dile de geldi gerçek duyguları. Ne güzeldi, ne kadar içtendi… İdris’in Saadettin’i bir bilenden dinlemek istemesi ‘bir adım mı atıyor?’ diye düşündürse de konuşmanın bağlandığı yer itibariyle konuştuğun kişi ha İdris Koçovalı ha duvar, ikisi de aynı şey tezimi doğrular nitelikteydi.

 

Sanki bir tek o sevdiğini kaybetti

 

 

Aliço ‘ Meliha kim? ’ diye araştıra dursun İdris’in ona olan büyük aşkı bir kez daha yüz üstüne çıktı: Sanki bir tek o sevdiğini kaybetti! Her yazının altındaki teoriler almış başını gitmiş ama yorumcular ortak bir noktada buluşmuş değil. Paşa’nın ziyaret ettiği rehabilitasyon merkezinde biri var, kesin. O kişi Meliha mı? Mihriban mı? Salih’in annesi kim? Meliha olabilir mi? Kolyenin sırrı ne? Neden ‘baban seni bu kolyeden tanıyacak’ gibi bir anlam yüklenen kolyenin sırrı hala çözülmedi? Şanar Bey neden Meliha’yı öldü hatta İdris öldürdü diye biliyor? Tüm bu olaylarda Paşa’nın hatta Sultan’ın payı ne? Mihriban konusunda bu kadar rahatsız olan, Çukur’u terk edeceğini söyleyen genç Sultan nasıl oluyor da Meliha konusunda gamsızdı? Sorular… Sorular…  Bu arada dikkatli izleyici olarak Gökhan Bey’e kronoloji konusunda yardım etme teklifimize gerek yokmuş. Baksanıza Aliço kendi kronolojisini kendi tutuyormuş.

Kütüphaneci kız Aliço’ya yardıma devam edecek besbelli… Ellerini çabuk tutsalar da sezon finalini Meliha ile karşılasak güzel olmaz mı?

Bana göre dizilerin toplumsal mesaj kaygısı olmamalı ama çok büyük kitleleri televizyon karşısında mıhlıyorsa mesajı hikâyenin içine doğal bir şekilde yerleştirmeli, örnek olmalı. Bu düşüncemin en güzel örneğini kütüphaneci kızın Aliço’ya sorduğu rahatsızlığınız ne sorusuyla gördük. Otizm bir rahatsızlık değildir.

 

 
   
 

 

Emrah’ın hikayesine uzun uzun yer vermek istiyordum ki, elim gitmeyecek. Sanırım bu konu dizideki en büyük hayal kırıklığım. Bu hikâyede Yerli Christian Grey’e ihtiyaç var mıydı? Bence kesinlikle yoktu. İzlemeyi pek istemesen de istismara bile ‘varım’ diyordum, üzüldüm… Emrah hastalıklı düşüncelerini de alıp cehenneme babasının yanına gidebilir mi lütfen? Teşekkür ederim.

Sena da kendini Yamaç’a açmadıkça başı dertten kurtulmayacağı kesin olduğu için o konuya es geçiyorum. Deren’in abisinin yönlendirdiği hangi isim hayatını kolaylaştırdı Sena’cım? Avukat Nazım mı?

Yamaç’a Bulgarların kurduğu tuzakta BSO’nun payı olduğunu zannetmiyorum. Bir süredir süre gelen BSO’nun kazandığı Yamaç’ın kaybettiği sarmal beni çok rahatsız ediyor. Bu nedenle Bulgarların gerçekten de dolandırıcı olması benim açımdan daha kabul edilebilir. Bu sahneyi izlediğimde elbette ki diğer Aras Bulut İynemli projelerini izlemiş biri olarak aklıma İçerde geldi. Siz de İçerde’yi özlediyseniz bu yazıya mutlaka göz atmalısınız ^^)

Bir konuyu tartışmaya açmak istiyorum: Diyelim ki bu tuzağın haberi Çukur’a uçtu… Yamaç ve iki vezir -Selim’i saymıyorum, tutsak.  Böyle bir durumda acaba İdris Koçovalı Vartolu’dan yardım ister mi? Yoksa gururuna yediremeyeceği için oğullarını (aslında Selim’i evlattan saymadığı için oğlunu) ve yoldaşlarını kurtarmak için Vartolu’nun kapısını asla çalmaz mı?

 

 

Bu bölümün bir önceki bölümde de olduğu gibi parlayan yıldızı kesinlikle Öner Erkan idi.  Yazıyı onun efsane bir repliğiyle sonlandırayım:

“Bak işte… Bir gün bir çukur hepimizi yutacak, herkes kendi çukurunu dolduracak”

 

ÇUKUR 30. BÖLÜM SNEAK PEEK

 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Yeni yazı geldi efeniiim… 🙂

 • Oo cosmus buralar… yazi hazir, gece yazdim hem de… resim ekleyip paylasirim bilgisayarı acar acmaz 😉 takipte kaliniz 😉

 • Leyli

  Bu tweet atılmıştı 20 Mayıs’ta, onun üzerine bu sneak peek sanki senarist gönderme yapmış gibi hissettirdi ashjadhasjkdha
  https://twitter.com/Herkesdelirmiss/status/998136652731215873

  • Züleyha

   Valla çok haklı bir isyan. Medetle bile daha yakın temasta sahneleri var 😀 Ben hala bir flashback olması gerektiğini savunuyorum biraz alakasız kalıyor bu şekilde hamilelik mevzusu.

   • Leyli

    Aynaya baktığı o sahne tam sırasıydı aslında ama vermediler. Biz şüphelenip sonuca bakmaya bir türlü cesaret edemediği sahneleri izledik hani kesin sonucu gördüğü sahnede falan girerler belki. Bir dahaki bölüm koymazlarsa bir daha koymazlar flashback.

    • Leyli

     Tekrar bakmam lazım o sahnelere o sırada tam izleyememiştim, sonucu gördüğünü görmüş de olabiliriz..

     • Gözde E.

      Çift çizgiyi gösterdiler testin üstünde 🙂

     • Züleyha

      Sonucu mutlaka görmüştür. Görmemiş olsa Salih ve Sena’yı neden arasın ki. Eline alıp bakamadı ama ben onu utangaçlık olarak yorumladım. Tekrar bakmaya utandı gibi sanki.

     • Gözde E.

      Leyli’ye de dedim çift çizgiyi gördük testin üzerinde komodinde dururken 🙂

     • Leyli

      Ahahahahaha aynen çift çizgiyi ben de gördüm.. ^^

     • Leyli

      Doğru doğru ben dediğim gibi o sahnelerde başka bir şeyle ilgileniyordum kaçtı biraz o yüzden emin olamadım bir an..

     • Gözde E.

      Lütfen başka şeylerle ilgilenmeyelim dizi esnasında :)) ( Diyene bak kendi nelerle ilgileniyor acaba 😀 )

     • Leyli

      Ahahahhhaha bu seferlik affedin efenim… ^^

     • Gözde E.

      Peki 🙂

     • Ya eline alıp saklaması :))) Gitmesin diye… Çok güzel bir sahneydi bence… (içimden çişli kızım o, git elini yıka dediğim doğrudur!)

     • Züleyha

      Ya evet tepkileri mimikleri falan çok tatlıydı 💕 Baya baya sevindi bebeğe

     • Ayla

      Hahaha detaycı Asli nelere dikkat ediyor

     • Ayla

      Yine siten bana kafayi yedirdi:(( Yeni cukur yorumun gelmis 30 dakikadir yorum göndermeye calisiyorum olmuyor ya zirt pirt sayfa yenileniyor yada yorumumu kopyalamayi basariyorum ama gönder yeri yok. Tek care birinin yorum yazmasi bende onun profilini tiklayip disqus ten girebileyim

     • Ya 🙁 linkte yok… Neden neden…

   • Gözde E.

    Aaa yetmez mi tek kişilik koltuklarda yan yana oturdular ya 😀 😀

    • Züleyha

     Saadet o kadar temiz bir kız ki yan yana koltuklarda baş baş üstüne oturmayla hamile kaldı 😂😂

     • Gözde E.

      Açıkçası ben Saadet’le Salih’ten hiç böyle bir şey beklemiyordum yalan yok :)) Hamile kalmasına sevindim ama sürpriz oldu o açıdan 😉

     • Züleyha

      Ben de çok şaşırdım. O yüzden hala inanamıyorum 😀

     • Leyli

      Ben de beklemiyordum önceleri. Ama flashback verilirse bence daha iyi anlaşılacak, farklı bir boyutta olan ilişkilerinin neden bu noktaya getirdikleri.. Ben tek günleri olduğuna inandıklarını düşününce normal buldum. Kavuşma imkanları olmayan iki aşık bunlar sonuçta. Bir de twitterda falan Saadet’i diline doladı herkes. Namuslu geçinenlerden korkacaksın diyip duruyorlar vb. Kimi şaka yapıyor onlar başka tabii. Bazıları komik hatta ben de güldüm. Ama bazı ciddi hakaretler yazanlar var mesela twitterda özellikle. Ben Saadet’in kimseye şimdiye kadar ahlak dersi verdiğini hatırlamıyorum. Öyle biri olsa sinir olmakta onları yazmakta haklılar. Yani o kız hamile de olsa benim gözümde hala temiz. Eğer Salih’le kavuşma imkanları olduğunu düşünseydi öyle bir gece yaşanmazdı zaten.

     • Züleyha

      Bence her ne düşünmüş olursa olsun bu durum bize bölümlerce çizilen Saadet karakterine çok zıt ama bu kesinlikle onu ahlaksız yapmaz. Zaten o gördüğün yorumları yapanların derdi de hamilelik mevzusunun karakterin profiline uygunluğu değil. :/ İnsanlar çok meraklı kadınların namuslarıyla, ilişkileriyle ilgili ileri geri konuşmaya. Ay sadece bir dizi karakterine karşı bile olsa kadınlar hakkında bu şekilde yorumlar okumaya tahammül edemiyorum. Bu yorumları yapanlar günlük hayatlarında nasıl insanlar bu acımasız, sert hatta aşağılıkça bakış açılarıyla günlük hayatlarında etraflarındaki kadınlara neler çektiriyorlardır diye düşünüp dehşete düşmekten geri alamıyorum kendimi. Neyseki okumamışım bu bölümün yorumlarını gerçekten üzülürdüm 🙁

     • Leyli

      Katılıyorum kesinlikle..

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Kadın dizide 38yaşında. Bu yaşına kadar kimseyle beraber olmamış, Kadının namusunu sorgulamasınlar. Benim merakım acaba senarist hamilelik olayını sonradan mı düşündü, önceden mi? İnsanlar Saadet’e çok kızgınlar ve kızgınlıkları geçmiyor. Bu konuda haklılar. Senarist biraz Saadet karakterini harcadı.

     • Züleyha

      Ben de kızgınım Saadet’e, evlilik bölümlerinde izlemeye tahammülüm yoktu. Ama twitterdaki namus bekçisi yorumcuların aksine Salih’i seçmediği için değil kendi hayatını seçmediği için kızgınım. Neden istemediği şeyleri yapmaya bu kadar hevesli, niye hayatının bütün iplerini başkalarına bırakıyor, neden hep yardımı başkalarından bekliyor diye kızgınım.
      Ve bence hamilelik başından beri planlandı. Yani Aslı, Gözde, Eda bu konuda eğitimliler daha iyi bilirler tabi bizi aydınlatırlarsa çok seviniriz. Ama benim fikrim senaryoda böyle önemli kararlar bir anda verilmezdir herhalde, atılacak adımın her karakter için etkisi hikayeye katkısı her şey çok önceden planlanıyordur diye tahmin ediyorum.

     • mutlaka bellidir. Hem de ilk karakter oluşumundan… Ama nasıl ve zaman ilerleyen bölümlerde şekillenir enginnnn senaryo workshoplarında öğrendiğim kadarıya 🙂

     • Gözde E.

      Dizi senaryosu yazımında hiç bulunmadım ama dediğin gibi olması gerektiğini düşünüyorum. Duyduğum kadarıyla dizilerde bir yol haritası belirliyor senaristler sezon finaline kadar ve o yolda ilerliyorlar.

     • ben de okumadım galiba… Benim okuduklarım nerden çıktı bebek, vartolu intikamı unutacak minvalinde hep

     • Züleyha

      Ay millet de istiyo ki Vartolu gün yüzü görmesin hep intikam hır gür peşinde olsun 😀

     • betulkaya

      Aynen ya niye tüm dinamik vartolunun öfkesi olsun ki hep? Zaten dizinin başladığı konu bunun üzerinden gidiyor (bu intikam ateşiyle vartolunun kahramanı öldürtmesi) ve bunun etkileri hala sürüyor (sailh idrisi kurtarsa bile hiçbir şey o kadar kolay deği kahramanın ölümünden sonra) ayrıca üsteik çukuru da almaya çalışıyor inatla bso-selimle işler çeviriyor e daha ne isteniliyor vartoludan? vartolunun da mutlu olmaya hakkı var bu adam sadece mihriban özlemiyle- koçovalıların arasına girmeyişiyle kederlensin mi? Öyle lsa bile eminim ondan da sıkılır herkes 🙂

     • Merhaba :))) Yeni yazıya da bekleriz…

     • Leyli senin bu konuda yazdığın bir yorumunu alıntıladım <3

  • Ay ben bunu yazıya ekleyeydim ya… Dur ekliyorum :)))

 • Gözde E.

  Sneak peak neden televizyonda yayınlanmadı acaba? Neyse Yotube’dan seyretmek de yeter, zaten komik ama bölüme dair hiç fikir vermiyor 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=SJoH_q82ceU

  • Leyli

   Spoilersız ama eğlenceli olması güzel olmuş bence de ^^

  • Ayla

   Ah bende yetistiremediler herhalde yeni bölümden bir sahne vermeyi diye düsünmüstüm. Komikti gercekten,bir ara Medet i Sadis diye kendine cekip öpüp koklayacak sandim:))

   • Gözde E.

    😂 Acaba Saadet’le görüşüp bebeği öğrenmiş olabilir mi burda?

    • Öğrenmiş olsun lütfen!… O 3 gün çok saçma!

  • Ay ne minnoş bir sneak peek…

 • Leyli

  Yaa fragmanda çok ağır spoiler veriyorlar. Heyecanı kalmadı. O adamı Vartolu’nun kaçıracağını biliyorduk zaten. Off :/
  Bu arada sneak peek çok iyi ashgajhdgagfvgv

  • Gözde E.

   O yüzden fragman seyretmemek, anti fragman in :))

   • Leyli

    Hiç bu kadar abartmamışlardı yaa, tutabilsem kendimi ben de anti-fragmancı olacağım ama işte olamıyorum :/

    • Gözde E.

     Arada ben de olamıyorum özellikle SBA’da 🙈

  • Ayla

   Peki Vartolu nun Cem in babasinin kaciralacagindan haberi nasil oldu? Sonucta Yamaclar o plani yaparken Selim orda degildi.

   • Leyli

    Aynen izlerken ben de onu düşündüm. Cem acaba tezgahın bir parçası olabilir mi? Sezonun son bahsiymiş, Koçovalıları oyalayacaklar bahis kaçacak. Cem’in Kemal’in arkadaşı olması bir soru işareti. Gerçi ben uzun bir dönem Kemal’in Baykal/Nazım’a çalıştığını düşündüm. Bazı ipuçları vardı, üstüne gitmediler sadece.
    O yüzden bilemiyorum. Cem işin içindeyse Kemal’i kandırmış olabilir ya da saf sanılan Kemal bir çakal çıkabilir..

    • Ayla

     Evet hatirliyorum birileriniz Kemal in Baykal in adami oldugunu saniyordunuz. Vartolu da gemileri yakti ,Yamac in cukur u kaybetmesini istiyor ve nerden bir gelir gelse hemen engellemeye calisiyor.
     Haftaya bir flasback istiyorum Vartolu nun nerden haberi oldu

     • Leyli

      Flashback mutlaka verirler. Fragman olmasa sürpriz ve güzel bir hamleydi. :/

     • Gözde E.

      Ben de istiyorum o flasback’ten :))

   • Züleyha

    Merak ve Misafirperverlik diye 2 şeyi övdü ya ben merakı sebebiyle öğrendi gibi anladım bu işi. Belki Selim kaynaklı değil de kendisi merak edip peşine düşüp öğrenmiştir.

    • Leyli

     Yaa evet o konuşmasının bir anlamı olmalı, flashbacklerle anlayacağız artık haftaya..

     • Ya bu flashbackler can sıkıcı oldu ama…

 • Anney on izleme yok

  • Leyli

   Belki verirler, bölüm şimdi bitti. Araya yeniden reklam girip tekrar aynı sahneyi verdiler ^^

 • Ayla

  Ahh bu gözler Asli nin sitesinde bin küsür yorumlarda mi görecekti,tüh tüh masallah:))
  Asli yorum sayisina göre para kazansaydin köşeyi dönmüstün:)

  • Canimsiniz… Bu arada evet ya, reklam tik bazlı gelir nedir ya… (bir de tik başı 10/15 kuruş olduğunu düşünün)

   • Gözde E.

    Hemen tıklıyorum o halde :))

   • DreamyTangerine

    Reklamlara tıklamak mı gerekiyor blogun para kazanması için? 🤔

    • Evet ve bu dile getirmek yasak normalde :)))) Kapatılıyor hesap :p

     • Gözde E.

      Sen sil bu yorumları o halde 🙂

 • Leyli

  Karaca- Celasun sahnesinden sonra gösterilen duvar yazısında “Anlat! Sen seversin yalanı!” yazması… ^^

  • Gözde E.

   Bence de bu Karaca bir işler çeviriyor…

   • Ayla

    Saadetcigin hamile,sevindin degil mi?

    • Gözde E.

     Artık Salih’e kavuşursa seviniciğim.

     • Ayla

      O zor biraz,yani Saadet ayni kafayla hareket ederse. Ay CADI Sultan Mihribani hamileyken nasil zorla evlendirtmisse Saadet i de evlendirmesin? Simdi eskisine nazaran dahada güclü daha bir kötü brrr

     • Gözde E.

      Bence gizlice evlenecekler Salih’le

     • Züleyha

      Ya sürpriz olmamıştır belki sana, burda çok konuştuk hamileliği illa ki gözüne çarpmıştır 😀

     • Gözde E.

      Bütün yorumlar mail’e geldiği için haberim oldu tabii muhabbete dahil olamamak kötüydü 😂 İlk Sena’ya söyleyeceğini tahmin etmiştim.

     • Ayla

      Ah spoiler yazdigimiz yorumlar bile sana mail olarak geliyor ve sende merakli bir tipsin:)

     • Gözde E.

      İvit, ama okumuyorum spoiler diye gelenleri. Spoiler olduğunu anladıklarımı da elbette 😀

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Bence çevirmiyor olabilir. Vurulduktan sonra değişmiş olabilir. Bence 2. sezon hikaye terse dönebilir. Celasun ona karşı birşeyler hissedebilr. Karaca’nın Celasun’dan bağımsız bir hikayesi kendi ailesi nedeni ile olacaktır. Oyuncuyu izlemek güzel, Karaca’dan güçlü bir karakter çıkartabilirler , bence çıkartmalılar. Babasının ihaneti ortaya çıktığında güçlü, kararlı ve kendi ailesinin arkasında olan bir kadın karakter çok iyi olur. Diğer kadınları izlemekten iyidir.

    • Gözde E.

     Bence de çoğu kadından iyi onu seyretmek

  • Ayla

   Ah bende kiz Celasun takintisini birakti dogru yola girdi diye sevinmistim,yalan cikarsa sasirmayalim o zaman.

   • Leyli

    Evlendirmekten bahsedene kadar inanmıştım Karaca’ya. Ama böyle hevesle sizi evlendirelim demesi Celasun’u kovdurtmak amaçlı muhtemelen. Bana yar olmadı Akşın’a da olmasın şeklinde düşünüyor olabilir.
    Bana hep endgame Karaca- Celasun olacak gibi geliyor 2./3. sezonun sonunda falan. Gerçi birkaç bölümdür emin olamıyorum.

    • Ayla

     Karaca Celasun daha uygun ama Celasun un gönlüde Aksinda buda bir gercek.

     • Leyli

      Evet, biliyorum Celasun’un Akşın’ı sevdiğini. Hatta çok emin değildim geçen bölümde barışıp geçmişleri bu kadar öne atılınca gerçek bir çift olduklarına ikna oldum. Benim dediğim böyle en az otuz bölüm sonrası. Akşın-Celasun ne noktaya varır neler yaşarlar belli değil.
      Karaca ve Celasun’un hikayeleri başladığından beri uzun bir dönem sonrasında aralarında gerçek bir şey olabileceğini düşünmüştüm. Ama Karaca bu üçgenden çıkmış olacak. Mevzular tamamen onun entrikalarından bağımsız gelişecek ve hatta belki de gerçekten yaptıklarından pişman olduğu bir noktada başlayabilir. Yani kafamda böyle gelişti.
      Karaca kötü bir karakter o cepte. Ama Akşın’ın masumluğunu biraz yapmacık buluyorum ben biraz oyuncudan kaynaklı sanırım. Akşın’ın kötü olabileceğini çok net gördük. Ve Karaca’ya göre sevgi alma açısından avantajlı büyüdüğü de bir gerçek. Aynı evin içinde bu çifte standartla büyümek Karaca’yı kötü biri haline getirmiş ve fesat olmuş. Bu karakterler evrilecek ama konu şuan bol diye ilerki sezonlara saklıyorlar bence.
      Karaca’yı oynayan kız bence oyunculuk olarak orada çoğu kadını katlar. Belki de o yüzden onu izlemek istiyorum. ^^

     • Ayla

      Ben Karaca yi kesinlikle kötü bir karekter olarak görmüyorum,en azindan siyah degil gri.
      Karaca yi oynayan kiz oyunculuk konusunda gercekten yetenekli. Onu izlemek miy miy Aksin dan daha keyifli bunu hep söylerim .
      Kiza aciyorum esasinda sevgiye o kadar ac ki,umarim Akin gelince hayati cehennem azabina cevrilmez.

     • Leyli

      Yani kötü bir karakter olarak tanımlıyorum, Vartolu gibi. Ama nedenleri bu insanları gri yapıyor bence de.
      Aynı sahnede Akın’ın Karaca’ya eziyet etmesi ve Celasun’la Akın’ın husumetini öğrendik. Celasun Akın konusunda Karaca’yı korumaya çalışabilir. Buradan da gerçek bir bağ oluşur aralarında romantik olmasa da, yalansız dolansız.
      Bu ayrıntıların verilmesinin bu tarz bir duruma zemin hazırladığını düşündüm izlerken.

     • Ayla

      Ha bu arada Saadet te en ufak bir degisim görmedik…

     • Leyli

      Zaten sahnesi de yoktu kızın hemen taşlamayalım. ^^ Sadece hamileliğinden şüphelendiği ve kimseyle bunu paylaşamadığı sahneler izledik burdan bir yere varamayız değişimiyle ilgili . Hee bu arada Saadet ilk olarak Salih’i aradı bu önemli bir ayrıntı bence. Eski Saadet aramazdı, eğer Salih öğrenirse onu asla bırakmayacağını biliyor çünkü.Güzel bir gidişat görebiliriz, birtakım sinyaller var hala. ^^

     • Ayla

      Bende Salih i aramasina sevindim:) Keske ilk ona söylese. Sena ya hic söylemesin kiz zaten normal degil:(
      Hamile herhalde tam cizgilere bakacaktim tv nin önünden kalkmak zorunda kaldim ,kesin hamiledir. Ama bakalim o bebek dogar mi iste ondan emin degilim…

     • Leyli

      Üç gün sonra diye yazı geçti, biraz saçma oldu. Salih hadi Selim’le konuşurken dönmedi ona, üç gün boyunca aramadı mı yani kızı. Salih’in yapacağı şey değil bu. :/ Saadet tam da böyle kritik bir anda yalnız bırakıldığını hissetti, ilişkilerine kötü bir etkisi olabilir bu durumun.
      Sena’ya söylese kafası git gelli olduğu için durduk yere aileyle yemek masasındayken falan “Saadet hamile” diyebilir. Komik de olur aslında şimdi düşününce. ^^

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Erkan’ın yurt dışı turnesi olduğu için bence aramamıştır. dizinin 2. yarısında zaten yoktu. Sadece son sahnede gördük. Arasa ve konuşsalar baya çekim yapmaları lazımdı. Bu çekimler yetişmezdi.

     • Züleyha

      Hamile olduğunu öğrendiğinde içi içine sığmadı baya baya sevindi gibi gördüm ben yanlış yorumlamadıysam tavırlarını. İlk Salih’i aramasına ben de sevindim, ekstra durumlar olmazsa Salih’ten saklamak saçmalığına girmeyecek söyliycek demek ki. Normal zaman olsa Salih’in öğrenme faslı uzar diye düşünürdüm ama sezon finaline az kaldı ve sezon finalinde hamilelikle ilgili bir bomba patlıycak bu belli. O yüzden haftaya Salih öğrenir diye tahmin ediyorum uzatmazlar.

     • Leyli

      Aynen bence de öğrenecek Salih. Ama Saadet’e telefonda dönüş yapmadı üstüne üç gün geçti o takıldı aklıma. O zaman aralığında Salih’in onu aramaması çok saçma. Düğün sonrası görüşmediler hiç resmen.

     • Züleyha

      Yani dimi sanki Saadet’in onu araması çok normalmiş gibi 😅

     • Leyli

      Daha önce de aradığı olmuştu ama şuan kritik bir dönemdeler. Birbirlerini gördükleri son an Vartolu’nun arabayı taradığı sahneydi. Salih buna rağmen geri aramadıysa pes yani. Belki de Saadet’in söyleyeceklerinden çekindiği için dönmemiştir kim bilir. O üç gün içinde buluştular, Salih öğrendi bize de flashback olarak gösterecekler desem Vartolu Çukur’a darbe indirme konusunda çekingen bir tavır sergilerdi o zaman. Son sahnedeki kararlılığı bu ihtimali çürütüyor.
      Ayyy bir de sezon finalinde Saadet ölürken öğreniyormuş falan :O
      Allah korusun..

     • Gözde E.

      Saadet niye ölüyor ya hop alo ! :((

     • Leyli

      Uçtum biraz eheheh 🙂

     • Züleyha

      Yok yok ölmez, ben bu hamilelik mevzusunda senaristin çok başka planları olduğunu düşünüyorum. O kadar alakasız bir olay ki Salih ve Saadet ilişkisi için hamilelik konusu, kesin beraberinde çok farklı olaylar getirecektir diye tahmin ediyorum artık. Yoksa öyle sırf Saadet’in ölümü dramatikleşsin diye bu kadar büyük bir şey yapmazlar

     • Leyli

      Ben emin değilim. Umarım ölmez ^^

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      adam yurtdışında turnede olduğu için çekememişlerdir. yoksa salih 3 gün beklemez..hemen arardı.

     • Gözde E.

      Ben demiştim bu üçgen bitmez diye, lanet klişeler!

     • Leyli

      Ya aslında Karaca şu noktada üçgen yaratmıyor. Akşın’dan ayırmaya çalışıyor; ama kendiyle olsun diye değil. Kendini aşk denkleminden çıkardığını düşünüyorum. Yani teknik olarak üçgen ortadan kalktı diyebiliriz sanki.. ^^

     • Gözde E.

      Ben şu an denklemden çıktığına inanmıyorum, ordaki sözlerinin hepsi kandırmak içindi Celasun’u…

     • Leyli

      Evet kandırmaya çalıştı ama anlattıklarının gerçek olduğunun kendi de farkında bence. Artık bu saatten sonra onu kendine aşık edebilmesinin, ikna etmesinin imkansız olduğunu o da biliyor. Şu şartlar altında mümkün değil.

     • Gözde E.

      Karaca-Akın abi kardeş ilişkisinden mi bir hikaye çıkacak acaba? 🤔

     • Züleyha

      Bir manyak abi ve mazlum kardeş hikayesini daha kaldıramaz bu gözlerr 😒

     • Gözde E.

      Bunu yazarken aklımdan bu geçmedi değil… Akın-Celasun geçmişinden de bir şeyler bekliyorum bakalım.

    • Ya Vartolu-Celasun sahnesinin bir anlamı olmalı… Sadiş de göremedik bari Karaca olsun değil mi?

     • Leyli

      Aynen o sahne boşuna konulmadı bence, ama ben bu kadar sert geri vites yapılacağını da düşünmüyordum hikayede. Akşın’la Celasun’un ilişkisinin tekrar canlanmasına şaşırdım doğrusu.

     • Züleyha

      Vartolu ve Celasun’un hangi sahnesi ben mi kaçırdım bölümde sahneleri mi vardı

     • Leyli

      Eski bir sahneydi. Karaca’nın Celasun için vurulduğu zaman. Vartolu “Karaca’yı seç. Senin için ölümü göze alan kadın senin için her şeyi yapar.” tarzı bir şey söylemişti. Cümle tam böyle değildi ama yakındı.

     • Züleyha

      Hatırladım tamam. Ama Celasun ve Akşın’ın ilişkisiyle Salih ve Saadet’in ilişkisi arasında çok fark var. Celasun Akşın ve Karaca’yı kıyaslayarak zaten Akşın’ı yeteri kadar sevmediğini göstermişti o zamanlar. İki kişi arasında kaldıysa ohoo nerde kaldı Akşın’a aşkı 😒 O yüzden şimdi bir anda Karaca’ya döndürürlerse ibreyi hiç şaşırmam

     • Leyli

      Koçovalı kadınlar kaçırıldığında Celasun’un sakinliğini de buna ekleyebiliriz. Sevdiği kız ve onun için kurşun yiyen kız vardı içlerinde tepkisiz kaldı diyebiliriz. Salih’i parlattılar tabii o sahnede Saadet’ten dolayı ama Celasun da keşke telaşlanaydı, üzüleydi biraz değil mi ama.. :/

     • Züleyha

      Ay tabii, rahatlığı çok sinir bozucuydu. Bırak endişelenmeyi gitti Emrah’la işbirliği yapmaya kalkıştı.

     • Leyli

      Aynen o sahneden sonra Akşın’la tekrar birleşmesi ve eskiden hoşlanma gibi dururken şimdi gerçekten aşıkmış gibi davranmasını garipsedim. Ama çok net gösterdiler kabul edeceğiz artık. Bir de geçmişlerine şimdiye kadar değinilmemişken geçen bölüm bu kadar göze sokulması da garip geldi bana. İnanalım aşklarına diye herhalde, bilemedim.

  • Çok manidar…

 • Gözde E.

  Acaba yine 21’de jenerik girecek ve reklam mı verecek, ne dersiniz?

  • Leyli

   Ben de erken başlayacak sanmıştım özetsiz bir şekilde meğerse sadece özeti kısaltmışlar, bölüm yine 21:15’de başlıyor. :/

   • Gözde E.

    Ben iftar programı iftara kadar sürecek diye düşünmemiştim, ATV’deki gibi 20.45’te jenerik girer, sonra reklam diye düşünmüştüm. 20.30 denince özet olacağını düşündüm ama üst üste reklam olmaz 21.45 olur diye bekliyordum.

 • Gözde E.

  Bu akşamki etiketimiz #gemileriyakmak

  • gideyim de yazı paylaşayım o zaman 🙂

 • Leyli

  Bir mantık hatası var gebelik mevzusunda. Her ne kadar seyirci için altı hafta geçmiş olsa da Çukur evreni için 9-10 gün geçmiş durumda 24. bölümden beri. Her gecenin olayı illaha sabaha bağlandığı ve bir boşluk bırakılmadığı için daha fazla gün olmuş olma ihtimali yok. Gebelikte de en erken 6.haftada bulantı görüyoruz. Eğer Saadet hamileyse dizi zamanını görmezden gelmişler demektir, o yüzden saçma oldu biraz. :/

  • DreamyTangerine

   Hayatım ona bakacak olursan dizilerde tüm kadınlar hamile olduklarını bulantı başlayana kadar anlayamazlar. 6 haftadan önce anlaşılacak çok daha kesin belirtiler yok mu sence de? 😀 😀

   • Leyli

    Adet düzensizliği yaygın bir şey aslında, yani hamilelik hemen anlaşılmayabilir. ^^ Ama genel olarak senaristler bilinçsizce yazdığı için bu tarz bir açıklamaya dayalı olarak işlemiyorlardır tabii konuyu. Bir de tüm karakterlerde aynı durumun söz konusu olması olası değil.
    Bir de tabii gebeliğinde sadece bulantı gösteren ya da hiçbir belirti göstermeyen kadınlar da oluyor. Bunu Türk tvlerinde görecek miyiz hiç acaba.. ^^
    Fertilizasyon olalı daha 10 gün olmuşken mide bulantısı, kusma şikayeti çok gözüme battı. Muhtemelen altı hafta geçmiş gibi davranacaklar bu da hikayeye uymayacak. Açıkçası Çukur’dan diğer dizilere göre daha iyi bir performans bekliyorum. Ama tabii konu itibariyle küçük çaplı zaman atlamaları dahi yapamıyorlar (max iki gün), olayların birbirine bağlanması bu şekilde olmak zorunda. Bir replikte Yamaç Sena’yla 9 aydır birlikte olduğunu da söylemişti, ona da takılmıştı kafam mesela. ^^
    Saadet’in hamile olma ihtimali beni çok mutlu ettiği için bu mantıksızlığı görmezden gelmeye çalışacağım. 3 aylık derlerse bile kabulum ehehehe ^^

    • DreamyTangerine

     Evet dizilerdeki tüm kadın karakterlerinki düzensiz oluyor demek ki yapacak bir şey yok.
     Dizi evrenindeki 5 bölümde 10 gün geçti meselesi için haklısın, üstelik bu şekilde hesaplarsan sezon başından beri ancak 2,5 ay geçmiş falan oluyor, o yüzden o hesaba hiç takılmamak en iyisi.
     Ya da izlediğimiz sahnelerin ardarda günlerde yaşanmadığını belirtir ipuçları kullanılması gerekir herhalde, hani böyle güneşin bir kaç kere doğuş batışının peşpeşe hızlı çekimle gösterilmesi, müzik eşliğinde günlük hayatın aktığını gösteren bir kaç an veya konuşmalarda “dün” yerine “geçen hafta” lafının kullanılması… gibi gibi…tabi bunların senaryo tekniği açısından kullanılabilir şeyler olup olmadığını bilemiyorum…bu tür şeyler belki de bir senaryoda asla olmaması gereken şeylerdir…

     • Leyli

      Tansiyonu sürekli yüksek ve olayların ardarda geliştiği bir dizimiz olduğu için “dün” yerine “geçen hafta” duymak pek olağan değil malesef. Bu tarz olmayan dizilerde belki normal durabilir bu zaman atlamaları ama bizimkinde eğreti duracaktır. Hamilelik tarzı uzun süreç gerektiren bir hikaye için tek çözüm bizim zaman dilimimizi kullanmak, Çukur’unkini değil. Ya da böyle bir topa hiç girmeyeceklerdi, o da bir seçenek tabii. Evet kabul etmek en iyisi, ikna oldum. ^^

     • DreamyTangerine

      Bence de en iyisi dizilerde zamanın dünya dışı bir takvimle geçtiğini kabul etmek… oh kafa rahat, mis gibi… bir de buna takılırsak ohoooo…
      😀 😀

  • Faziletdeki bir karakterin bebeği emekleyecek ayda dogdu 😆 oyuncular bile dalga geçiyordu tweette…

   • Leyli

    Ahahahhah doğrudur izlemiyorum Fazilet’i ^^ Neyse doğmuş sonunda.. ^^

  • Züleyha

   6 bölümde sadece 9 gün mü geçmiş 😅 Başlangıçta izlerken bir gün boyu bir sürü olay olması beni yoruyordu. Bu karakterler bir uyusa evlerine gitse diyordum gerçekten. Mesela bir günde sadece Yamaç’ın yaşadıkları şunlardı; Baykal evinde kıstırıldı, Hale öldürüldü, bunalıma girdi, Vartolu’yla plan yapıp Baykal’ı ele geçirdi, Elvis’le tanıştı, kadınlar kaçırıldı. İzlerken afakanlar basmıştı yeter artık ertesi gün olsun Yamaç’a yazık bir günde insan bunları yaşayamaz diye düşünmüştüm. Ama şimdi bıraktım valla özellikle dikkat etmiyorum gün konusuna yoksa çok mantık hatası göze çarpıyor Saadet’in hamileliğindeki gibi. Artık Sadiş’in hamileliğine de göz yumucaz, tamam bir buçuk ay geçti inandık tamam dicez. 😅

   • DreamyTangerine

    Ay şu yazdıkların benim de kanayan yaram, aynen de dediğin gibi olmuştu. Bir de bunları 2-3 bölümde falan izledik, o yüzden Yamaç tshirtünü hiç değiştirmediydi. 😀 😀
    Sanki tek bir gün içinde bu kadar çok büyük olay yaşamak bir tshirt değiştirmekten daha normalmiş gibi 😀 😀 😀

    • Bugün yaptığım 2-3 şeyi düşündüm , sonra Yamaç’ın bir güne (ve 3 bölüme) sığdırdıklarını düşündüm. Çok ütopik ama dinamizm getiriyor tabiii Yoksa günlükten hallice bir şey izleriz.

    • Züleyha

     Son bölümlerde daha iyi zaman konusu sanırım. Ya çok dikkat etmediğimden ya da daha mantıklı ilerlediğinden midir bilmem hiç dikkatimi çekmiyordu kii Saadet’in hamileliği ortaya çıkana kadar 😀

     • Bir de hamile değilmiş :))) Hem neden lavaboya kusuyor ya, of orada koskoca klozet var…

     • Züleyha

      Hahaha ayy şu an asıl hamile değilse bomba olur 😀

     • Ayla

      Ben demistim ya umarim migdesi bozulmustur:) Tüh hamile degilse ben bosuna ver yansin yaptim:)
      Neyse 30 dakika sonra belki cevabini aliriz..

     • Züleyha

      Ay hamile çıkmazsa ne gülerim ama 😂😂

   • Leyli

    Evet 10 gün geçti şöyle bir kafamdan hesap yaptım. Bir günde çok olay oluyor dizinin konsepti yüzünden gerçekten. Ama böyle ertesi gün falan yapsalar mevzunun gerisini bu sefer de bu kadar ciddi olaylar dönerken nasıl mışıl mışıl uyudu deriz ashgjdsas. “Heyecanı yok”çular da pusuda bekliyorlar zaten her an şikayet etmeye. Onlar da ayağa kalkar, aksiyon azaldı diye. ^^ Dizi için tek çare bu zaman sıkışıklığı malesef. Aynen inanmış gibi yapmaktan başka çare yok o yüzden ^^

  • Ayla

   Yorumunu cok sevdim ve bu konuya takilmani dogal,normal buldum. Bende aynen senin gibi düsündum Saadet ve Salih piknik gününden sonra 1,5 aylik bir zaman gecmedi ve kizi aninda bas göz etmek icin hazirliklara baslanildi. Ardindan dügün günü geldi catti. Olmayan dügünün ardindan birden bizim kiz Salihin ten hamile kaldigini anliyor. Gelde mantik arama:))
   Hem nasil ki cukur afişinden anlamlar cikarmak,şöminede yanan ates e anlamlar yüklemek,Vartolu nun takim elbisesinde ki dügme ile baska bir dizide ki dügme anlami cikarmak ne kadar mantikliysa bende Saadet in hamileligini de mantiksiz bulmayi kendime hak olarak görüyorum. Hala da sevgili Saadetinize sinirim gecmedi sen canin cektiginde özgürce cinselligini yasamayi biliyorsan o zaman sen ezik miy miy bir kadin degilmissin ,ehh o zaman yine ayni özgür düsüncenle istemedigin birseyi sana yaptirmaya kalkan o iki kral ve Sultan Kocovalilara da HAYIR diyebilmeliydin…

   • Leyli

    Biliyorsunuz ben Saadet’i seviyorum eehheeh 🙂 O yüzden hamileliğine sevindim açıkçası. İşte karakterine ters olan bu ilişki durumunu aşağıda bir yerde uzun uzun anlattım, hani ne düşünerek böyle bir şey yapmış olabilir, aileye neden başkaldırmadı diye. O açıdan bakarsak çelişki de biraz ortadan kalkmış oluyor sanki. Ama benimki bize direkt gösterilenden ziyade mevzunun çok derinine inmek olduğu için bu düşünceye katılmamanız doğal bir durum. Hani düğün günü bir değişim geçirdiğini düşünmüştüm ya, belki sizin de gönlünüzü alır bundan sonraki hareketleriyle. ^^ Artık pasif kalmasını ben de istemiyorum açıkçası.
    Uzun süreç gerektiren bir durumu bknz. hamilelik için dizinin zamanı hiçbir zaman uymayacak, günler arasında atlamalar olmadığı ya da boşluklar olmadığı için . O yüzden tek çarenin kabul etmek olduğu kanaatine vardık. Kafama çok takılmıştı bu zaman mevzusu ama görmezden geleceğim mecburen.. Bu arada özellikle ateşle ilgili olan teoriler çok hoşuma gitti açıkçası. ^^ Dikkatli izleyici için bir takım semboller konulması diziyi daha zevkli hale getiriyor benim için. Ama düğme konusunda diziden diziye bir bağlantı kurduklarını ben de pek düşünmüyorum.
    PS: Saadet sana çok destek verdim, yüzümü kara çıkarma sakın please asghgafsda ^^

    • DreamyTangerine

     Saadet’i de Sena’yı da seviyoruz biz yaaa…😻😻😻

     • Gözde E.

      Ben de seviyorum <3

    • Ayla

     Merakla bekliyorum bu kiz hamile mi degil mi? Bence ne siz Saadet sevenler ne ben onun pasif kalmasini istemiyoruz. Umarim sen hakli cikarsin ve bir degisim baslar…
     Ben Idris ve Sultan in bu ” hamileligi” nasil karsiliyacaklarini merak ediyorum.

 • Madem detaylara girdik zincir vs tesbih’i de konuşalim o zaman. Yıldızla konuşmaya gittiğinde elindeki zinciri bıraktı tesbihi aldi. Salih babamiz olunca tesbih / vartolu olunca zincir mi yani?

  • Bu arada o sahnenin yaka ignesine baktım hic birsey çözemedim. M gibi bisi… Nur hep senin suçun 😅😆😂

   • Nur

    Hahahahaa.. O yaka iğnelerini, kolyeyi falan bana soracaksın.. Kafkas ailelerinin armalarına kadar internette bakmış biriyim hatta linki hatırlasam abhazya mı her ne ise ordaki sülalelerin armaları sıralanmıştı o m harfi galiba 141. sıradaki sülalenin armasına çok benziyordu:)) Ama takı tasarımcısının M’den aldığı ilhamla yorumladığı bir şey olarak düşünüyorum. Kolyeyi de öyle o kadar çok araştırdım ki Oğuz boylarının sembolleri, Göktürk alfabesi vs vs.. Kolye için de aynı şeyi söyleyeceğim tasarımcının bir çok şeyden esinlendiği özel anlamı olmayan bir şey. Kolye aidiyeti simgeliyor bence.. Osmanlı Tebaa’sı..Osmanlı Aidiyeti..

  • Nur

   Öncelikle temsiliyetlerden başlayalım. Burda iş yine sana düşecek Aslı. Çukur’un afişlerinde toplu fotoğraf var ya, ortada kanepe Sultan-İdris yanyana oturuyor önlerinde halı/kilim var. Ayaktakiler sağa doğru en önde Yamaç ve Sena. En solda duranlar Vartoli, Celasun, Karaca.. Kanepenin arkasına doğru Saadet, Nedret, Ayşe.. İdris ve Sultan’ın tam arkasında onların ortasında duran Selim ( Selim’in durduğu yer çok önemli) neyse Aliço en sağda biraz fotoğrafın dışına doğru, diğerleri arkada falan.
   Şimdi benim gözümle Çukur’da tesbit edebildiğim temsiliyetlerin başlıcalar.. Sizler de kendinizinkileri yazarsınız.

   Yerdeki halı: Türkiye.. Halının dışında kalan Misak-ı Milli dışında kalan bölge.. Turan olduğunu düşünüyorum ama Turan’ı da aşıyor. Çok büyük bir coğrafya..
   Halının üzerinde tuğla ve kiremit: Devlet içinde tartışmaya açık bölgeler..
   Kanepe: Makam
   İdris: Devletin tapusu onda ama sahibi değil.. Hükümet de değil.Devlet geleneği en uygunu.
   Sultan: Devletin temeli, devamlılığı, bekaa’sı.. Tapusu yok ama var eden olgu.
   Tam ortalarında arkada duran Selim: Anayasa (eşitlik ilkesi işletilmediğinden en sorunlu o)
   Yamaç ve Sena: Modern Türkiye.
   Vartoli, Celasun, Karaca: Celasun ve Karaca’nın temsiliyetleri henüz açığa kavuşmadı.. Vartoli: En öteki..
   Nedret: Osmanlıdan devralınan, muhafazakar kadın?
   Meke: Modern Türkiye genci.
   Saadet: Asimilasyon.
   Ayşe: Günümüz modern ev kadını ama haklarını kullanamayan, bir anlamda çaresiz..
   Paşa: Askeri Bürokrasi
   Emmi: Sivil Bürokrasi
   Metin: Asker, Polis, MİT vs yani iç ve dış güvenlik unsurlarının komuta kadamesi.
   Kemal: Asker, Polis vs unsurların sahadaki uygulayıcısı (başını eğmesine dikkat edin)
   Muhittin: Halk, esnaf
   Aliço: Tarih.. Resmi Tarih..

   Yamaç’ın İdris hastayken devraldığı emanetler:
   Silah: Ordu, polis, istihbarat.
   Tesbih: Din (İslam dini)
   Çakı: Ne olduğunu bulamadım. Celasun eve gizlice girince onu çalmıştı??

   Vartoli’nin zincir kullanması; islam dinine laik bakış, diğer dinler, tesbih kullanması islam dini..

   • Bilgisayarı acinca fotoğraf eklerim 👍 ates/ zincir detaylarindaki onemi anlamakla birlikte genel kurguyu böyle detayli yaptıklarıni hic zannetmiyorum. 😊 Hikayeyi oluşturan inan karakterlere bu kadar anlam yuklememistir. Vallahi detayli çalışma için bravo 👍👍👍

    Ama karakterin fotoğraftaki yeri önemli! Bak bu da kabul. Ama uygulandi mi emin değilim. Fotoğrafi ekleyince yazinla birlikte detayli bakicam. (Broadchurchde katil tahmini yaparken de sezon tanıtım fotoğrafını kullanmıştık)

    • Nur

     Temsiliyetler farklı düşünülmüş de olabilir, bunlar benim çıkarımlarım ama hepsinin en az bir temsiliyeti en başında kurgulanmış. Daha yüzeye çıkarken katman katman karakterlere daha özel temsiliyetler veriliyor.. Yamaç emanetleri Osmanlıdan devralan hareket, en başlarda Yenilikçiydi, Değişimciydi Şimdilerde ise Muhafazakar.. Diziyi zaten Mafya/Aksiyon/Drama bağlamında izliyorum hikaye de öyle yazılmış ama esinlenmelerin tesadüf olmayacak şekilde bazı kodları var gözüme çarpan kodlardan çıkarımlarım bunlar.. Son bölümde Selim’in ‘Mahşerin Üç Atlısı’ Üç Hilal’e ithaftı Tek Vatan, Tek Millet, Tek Devlet,.. Çukur’un Kardeşiz, Canız, Tekiz ilkesini daha önce Turan’a yormuştum, repliği o bağlamda değerlendirdim.. Diziyi düz Mafya bağlamında izlediğimde Selim o sahnede İdris, Paşa ve Emmi’den bahsediyordu hikayeyi bu bağlamda zaten takip ediyorum. Saadet’in hamileliği konusu da öyle, Saadet-Salih Pikniğinin sembolik esintisini Ranini’de yazmıştım halen de öyle ama drama olarak izlediğimde Saadet’in beklemediği hamileliği.

   • Nur

    Bu arada kendime ek yapayım. Temsiliyetler değişsede pozisyonlar aynı kalıyor. Mahallede kavga sahnesi 1950 seçimleri olabilir mi diye düşünmüştüm. Yamaç hep iktidarda Vartoli de hep muhalefette ise Yamaç’ın aniden ‘Saadet’i elimle evlendireceğim, Bel altından vurdu bel üstünden vurdu’ söylemlerini 1950’de değişen iktidarla değişen söyleme yorumladığım oluyor?

 • Nur

  Ranini’de Çukur’un Kodları başlıklı bir yazı yazmıştım. Saadet vesilesi ile burda da yazmak istiyorum. Yanılgı payım yüksek ve sadece diziyi izlerken kendi halimde çıkarımlarım.
  Senaristin kurgusu, tekniği çok farklı hatta ilk kez böyle bir şeyle karşılaşıyorum.

  Dizi; Tarihsel, Siyasal, Kültürel, Felsefi vs kodlar üzerinden belli bir Coğrafyada halkın varolma mücadelesi ve esas olarak kardeşlik unsuru işleniyor. Bazı esintiler ise Mitolojiden. Senaryonun üzerine oturtulduğu tarih 100 yıldan fazla bir zaman dilimini kapsıyor. Meliha/Mihriban konusu I.Dünya Savaşı esnasında Çukur’da yaşanıyor. Olayların aktarımında zaman oku ileri ve geri hareket ettiği ve temsiliyetler birden fazla olduğu için kodları çözmek nerdeyse olanaksız..

  Benim değerlendirmem, Çukur, II.Dünya savaşı sonrası döneme girdi.Döneme ilişkin kodlardan sadece ikisi;
  Vartolu’nun arabasına margarin konulması nedeniyle çalışmaması: Marshall Yardımı 1948
  Emmi’nin Marmaris’te evini satması: İncirlik Üssü 1951

  Salih-Saadet ilişkisi eski Yeşilçam filmleri formatında işleniyordu. Birbirlerine dokunmadan seven iki insan; Derken Piknik Gününe geldik, Saadet’in üstüne basarak söylediği ‘Bir günlük rüya’ hem Yeşilçam ve ‘Senede Bir Gün’ filmine hem de senede bir gün kutlanan Bahar Bayramından esinlenmeydi. Mitolojik esinti dikkate alındığında Saadet’in hamile kalması zaten olması gerekendi.
  Saadet ve bebeğin yaşayıp yaşamayacağı konusunda yorumum tarihsel dönemle ilintili.
  Dönemi, değerlendirince ve Cumali’nin bu dönemde çıkacağını düşünürsek Cumali’nin temsiliyetini tahmin etmek zor değil.
  Benim tahminim hem anne hem bebek için olumsuz ama Hale’nin öldürülmeyeceği konusunda iddiaya girip kaybettiğim düşünülürse ne kadar güvenilir tahminlerde bulunduğum belli olur:)

 • Gözde E.

  Bugün Saadet’li sezon finaline son 4 bölüm videosu gelmesi tesadüf mü? 😀 (Okumadım ama dün gece yorumlarınızın Sadiş üstüne olduğunu fark ettim 🙂 )

  • Züleyha

   Tesadüf tesadüf 😀
   Eve düşen yıldırım = Saadet ⚡⚡

  • Ayla

   Tamda üstüne bastin:)) Birde ben sana sen ve Buke cok sevineceksiniz dedim:)
   Tek sevinmeyende benim bu arada…

   • Gözde E.

    Ben ve ship’im Buke 😀

  • 4’u neden çukur logosunun yanına yazmadı. Manidar :)))

   • Gözde E.

    Hahaha fesatlık forever 🙂

   • Leyli

    Celasun’unki yayınlandı bu sabah Çukur işaretinin dibine yazdı 4’ü Saadet’in tam tersi şekilde. Mesajlar mesajlar…

    • Gözde E.

     Benim de aklımdan aynı şeyler geçti görünce. Çukur’a yapıştım bırakmayacağım demek istiyor yani öyle mi :))

 • Eda Nurcin

  Şooookkkkk sadiiişşş😂😂😂😂😂🙈🙈🙈 izler izlemez geldim😂😂😂 Vay be senarist duydu bizi

  • DreamyTangerine

   Klişenin dibi mi? Evet! Hoşuma gitti mi? Bayıldım!!!! 😂😂😂😻😻😻

  • Ayla

   Ben hic bayilmadim,yine ilk cinsel iliskide hamilelik:(( Umarim yedigi birsey dokunmustur. Birde biraz komik geliyor ya senarist yazarken birden ilhami bitiyor herhalde sonra buralari okuyor hmmm hamilelik yazayim hic fena olmaz:)))

   • Züleyha

    Hamilelikten başka bir şey değildir bence. Midesi bozulmuş olsa bölüm içinde sıradan bir konu gibi geçiştirirlerdi, zaten Sadiş de dehşetle bakıyor aynaya.

   • Verimli bir birliktelik olmuş :))))))

    • DreamyTangerine

     Ahahah ben çok gülerim böyle çarçabuk hamile kalanlara yaa, kusura bakmayın ama…🙈🙈

     • Ayla

      Simdi hemen mutfaga yeni bir elaman baksinlar,iiyyy sogan kokusunu hic sevmezdim hamileligimde. Anacigim her yemekte sogan var,care disarida yemek olmustu:))

     • Züleyha

      Yalnız ben vir flashback isterim. Sarılmaya korkan, bu kadar tedirgin kız Saadet nasıl oldu da buna izin verdi. En azından o kısma geçişi bir görelim ki biz de ikna olalım. Sadiş’den bunu o kadar beklemiyordum ki bebeği görene kadar ikna olamıycam bu gidişle 😂😂

     • DreamyTangerine

      Ahaah haklısın… 😂😂

     • Leyli

      Zaten huzurla beraber uyudukları bir sahne koymamaları garipti. Çekilmiş ama gösterilmemiş bir sahne olduğunu düşünüyordum ben. Eğer öyle bir sahne gösterselerdi o zaman herkes hamilelik mevzusunda hem fikir olurdu, altı bölüm sonra hamilelik mevzusu yeni bir şeymiş gibi ortaya çıktığında da konu seyirci için soğumuş olurdu. Böyle mevzunun birden çıkması -tam da Vartolu savaş açmışken- daha iyi oldu. Saadet’in o aynaya baktığı andan sonra bir flashback gelebilir bence. ^^

     • Züleyha

      Tabi her türlü muallakta bırakmak istediler demek ki. Düğün, Cemil falan derken konuyu hepten unutmuştuk ki bomba gibi geldi. Bence de iyi oldu, özellikle Vartolu’nun bu konuya nasıl yaklaşıcağını çok merak ediyorum.

     • Ayla

      Tabii Vartolu nun haberi olursa,babasinin kaderini yasamasin bu cocukta düsuncesi geliyor ama simdi yil 2018 o zaman 60-7 li yillarmis diyorum

     • Züleyha

      Bana hep bu çocuk doğmayacakmış gibi geliyor zaten 😒

     • vallahi düğme metaforu ile Hayat Şarkısı’ndaki bebek doğmayacak deyip doğduğunu gören gözler burada da o bebeği görür sanki.

     • Züleyha

      Ayy hadi inşallah dediğin gibi olur Vartolu’nun baba olarak izlemeyi çok isterim. İlk duyduğundaki heyecanını bile çok merak ediyorum

     • Nur

      Düğme metaforunu bilmiyorum ama Vartolu’nun ceketinin yakasında yaka iğnesi yerine düğme var hatta bu da neyin nesi diye anlam verememiştim. Metaforu açıklarsan sevinirim.

     • Hülya bebeğine düğme adını vermişti. Düğme diyorlardı hamileyken. Ama hamile kalması neredeyse imkansızken hamile kaldığı için bebeğe öyle seslenmesini metafora yükledik. Düğme her an kopabilir anneden diye… Kopmasını önce hiç istemesem de kabul ettim ki hikaye gidişatı için o çocuk hiç doğmamalıydı. Doğdu. Dizi final yaptı 🙂

     • Nur

      O zaman Vartoli’nin 30.bölümün 1.fragmanında ceketinin yakasındaki düğmeye dikkat!. O düğme yedek düğme değil, tamamlayıcı süs düğmesi değil.. Hatta gördüğümde kostüm departmanı saçmalamış yaka iğnesi yerine düğme ne, çok komik bi şey olmuş diye düşünmüştüm iyi ki instagram’da Sinan Hocayı etiketleyip düğmeyi şikayet etmemişim:)) Videodan fotoğraf alıp ekleme kabiliyetim olmadığından istersen sen ekle ya da kalsın.. O düğme öyle alakasız bir yerde ki, bence koparılıp atılır ya da düşer.

     • Nur

      Fragmanı izlediğim an gözüme çarpmıştı ama kostümcülerin işgüzarlığı diye düşünmüştüm:)) Düğme metaforunu sen yazana kadar bilmiyordum.

     • Nur

      Bu arada, ikinci fragmanda ay yıldızlı bir rozet gösteriliyor o da Cumali’nin habercisi bence.

     • Leyli

      Show tvde fragman açıklamasında şöyle yazıyor:
      “Vartolu’nun sürpriz hamlesi, ikili arasındaki buzların eridiğini düşündürürken hapishanede yaşanan beklenmedik gelişmeler ise asıl fırtınanın yeni kopacağının sinyallerini verir. ‘Çukur’un yeni bölümünde taşlar yerinden oynarken, adrenalin de giderek artacak.”
      Adam sanırım infaz memuru, Cumali’yle bağlantılıdır bence de.

     • Nur

      Bana da memur üniforması gibi geldi ama o rozetin özellikle gösterilmesi dönem itibari ile ‘Komünüzm’le Mücadele’ konsepti içinde Gladyo’nun Türk Milliyetçiliği maskesi altında tarih sahnesine çıkması. Cumali bu konseptte girer diye düşünüyorum hatta Cumali için karakter esinlenmesi tahminlerim vardı soyadı Ç olan tutacak gibi:)

     • Fragman yorumuna göre de öyleymiş…

   • Eda Nurcin

    Bencede fazla erken pek bayılmadım ya da heyecanlanmadım ama o zaten 2. Sezona sarkacağından ve vartolu baba olacağından hoş geldi ne bileyim😂

  • Nur

   😂😂😂 Bence Gökhan Hoca en başından neyi kurguladıysa hikaye öyle gidiyor. İdris’in pazarda Hale’ye Meliha diye seslenmesi de buna dahil. Aslında Hocanın olanakları, zamanı, ekibi vs olsaymış son derece özgün, bize özgü referanslar içeren cesur bir yapıt ortaya çıkarmış. Çok emek vermiş ve kafa yormuş, sadece kullandığı method çok karışık özellikle zaman kavramıyla başa çıkılır gibi değil. Bebek konusuna gelince; Sadiş’in bedeninde ölür Vartoli’nin ruhunda doğar. V. for Vartoli

 • Züleyha

  Spoilerrr
  Fragmanda büyük şok. Sadiş hamile resmen aa 😱 Nur çook bölüm öncesinden söylemişti ama hiçbirimiz inanmamıştık. Valla saygıyla önünde eğiliyorum 👏👏

  • Aynen şoklardayım. Kız Sadiş Sadiş… Vallahi Nur, bravooo

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   bende o evde kaldıkları gece acaba demiştim , hatta Vartolu’nun düğüne karşı oluşunu daha çok bu olaya bağlamıştım ama yazmadım.

   • Züleyha

    Hepimiz o bölümden sonra yorumlarda tartıştık aslında bu konuyu var mıdır böyle bir şey diye ama hiç ipucu vermediler. Düğüne olan tepkisinde de hiç böyle bir konudan bahsedilmedi falan derken şimdi bu tüm izleyicilere ters köşe oldu

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Saadet kafasını Salih’in omzuna koyduğunda çok rahat demiştim acaba birşeyler oldu mu diye düşünmüştüm. Saadet ve Cemil konuşmasında da aynı hissi almıştım. Vartolu’nun kendi yaptığı hatalara karşı evliliğe bu kadar engel olması altında bu var mı dedim. Senarist hiç ipucu vermemişti. Ama sezon finalinde nedence Cumali gelecek ve Salih’i vuracak beklentisine girdim. Bu düğünle olabilir diye düşünüyordum.Hatta Cumali’nin Saadet’le ilgili hisleri çıkarsa şaşırmayacağım. Çünkü Sultan Cumali’yi birşeylerden uzaklaştırmak istediğini biliyoruz. Ama 3 bölüm kaldı. düğün olmayabilir. Salih bu durumu hemen öğrenmeyebilir. Şimdi yazınca sanki Salih-Cumali arasındaki asıl sorun Saadet olabilir.

     • evet ya :’ Sultan Cumali’yi birşeylerden uzaklaştırmak istediğini biliyoruz’

      hep şiddet eğilimine yorduk ama olur mu olur…

     • DreamyTangerine

      Oh my god! Çok mantıklı!!! Ama o da bir tür Emrah takıntısı gibi birşey olur.

     • Ayla

      Ayyy heybetli Cumali Saadet gibi gel götür islerine bakan,hic albenisi olmayan Saadet i begenicek ha düsup bayilacagim ya:)) bende adami görmeden heybetli yaptim iyi mi

     • 🙂 Cumali’nin yumuşak karnı olarak düşün

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bakalım Cumali’nin heybeti var mı? Büyük beklentiye girdik bu yüzden çakılabiliriz.

     • Ayla

      Zaten olacagi o:))

     • Züleyha

      Ayy olur mu olur. Sadiş hamile kaldıysa bu da olur her şeyi beklerim 😀 Ama Cumali’nin öyle bir ilgisi varsa aileden kimsenin haberi yok demektir. Düğün olayında kimse Cumali gerginliğine girmedi herkes Vartolu üzerinden telaş oldu. Ama bir konuda senaristi tebrik etmek lazım. Düğünün iptali için başka biriyle cinsel birliktelik kozunu hiç kullanmadı. ‘Benimle birlikte oldun başkasıyla evlenemezsin’ gibi bir algıyı görmedik. Tam tersine Salih’i sevdiği için evlenmek istemeyen Saadet ve Saadet’i sevdiği için başkasıyla evlenmesini istemeyen Salih’i izledik. Ne zaman düğün konusu bitti o zaman hamilelik mevzusu çıktı ortaya ki bu konunun böyle kullanılmayışı beni memnun etti.

     • ben de…

     • Ay sen benim kadınımsın vs gibi klişe bir cümle duymadık şükür…

     • Leyli

      Kadınımsın demedi ama “Sen benim Sadişimsin, benimsin!” diye vurguladı. Onun üzerine Saadet sinirlenip “Ben kimsenin değilim.” dedi. O zaman bu tarz bir ima düşünmemiştim ama şimdi birliktelik olduğuna göre o anlama da çekilebilir bu cümlesi malesef..

     • pof…

     • Ayla

      Ama ben söylede düsünüyorum Saadet e kirgindi onunla birlikte oldugu halde baskasiyla hemen birkac gün sonra evlenmeyi migdesi aldi diye..
      Yada Salih sorumluluk sahibi cinsellik yasadigi kadinin en azindan hamile kalip kalmadigina bakmak istedi ondan tepkisi cok fazlaydi.
      Bakiniz babasi Mihriban,Meliha derken arkasinda cocuk birakti herseyden beyhaber:))
      Daha kimbilir kac cocuk cikacak…

     • Züleyha

      Valla ben allah için ne kırgınlık hissettim ne de cinsel birliktelik iması. Baya baya sadece sevdiği için mücadele ediyor olarak yorumladım her hareketi. Baba oğul kaderleri git gide birbirine benziyor gerçekten 😅

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Saadet’e gıcıklığım arttı. Madem sen yaşadığın ortama göre Salihle beraber olabiliyorsun ,bu cesareti gösteriyorsun ama evlilik olayında sesin çıkmıyor. Bu ne büyük çelişki böyle. Acaba senaristin hep aklında mıydı? Yoksa Saadet’e gelen tepkilerden sonra mı böyle yazdı?

     • Ayla

      Hele sükür benim gibi düsünen biri cikti,beni bile biliyor zaten kadina gicigim ama simdi iki kat oldu. En dogal hakki cinselligini özgürce korkusuzca istedigi kisiyle yasayabiliyor ama özgür iradesiyle hayir Idris baba Cemil ile olmaz diyemiyor miy miy Saadet.
      Ahh o ne karda yürür izini belli etmeyen bir tiptir:)

     • Bak bu konuda haklısın

     • DreamyTangerine

      Haklı bir isyan bu seninki. Bakalım bunu nasıl işleyecekler.
      Ya bak sırf bu çelişki yüzünden hamile olmayabilir mi diyeceğim şimdi? Belki fragman kandırmacadır?

     • DreamyTangerine

      Bakalım nasıl işlenecek mevzu

     • Leyli

      Haklısınız. Ama bu konuya bir noktada açıklık getirebiriz bence. Saadet normal şartlar altında evlilik dışı bir ilişki düşünecek bir karakter yapısına sahip değil. Ama o gün de üstünde çok durdukları gibi sadece bir günleri vardı. Sadece Salih- Sadiş oldukları gerçek dışı bir rüya olarak kabul ettikleri bir gündü. Bir gelecekleri olmadığını vurguladı Saadet zaten. Saadet Cemil’den de gerçek karı-koca olmama sözünü almıştı, hatta boşanacaklarını bile söylemişti Cemil ona. Bence Saadet’in kafasında Vartolu da dahil kimseyle evlenmemek, Salih’in hayaliyle yaşlanıp ölmek var. Ne olursa olsun Kahraman abisinin katiliyle “kırıştırma” iddiasını haklı çıkarmamaya çalışıyor. Bir hain, namussuz olarak görülmektense aşkından vazgeçiyor. Salih de intikamı için vazgeçmişti ondan.
      Ama bu düğün mevzusu Saadet’i çok değiştirdi bence. Düğün günü aileden kimle konuştuysa yüz ifadesinde kabullenmişliğinden ziyade onlara olan kızgınlığı vardı. Bundan sonra farklı bir Saadet görebiliriz…

     • DreamyTangerine

      Yine güzel bir anlatım…👌🏻
      Dediğin gibi düşünürsek, o kadar gerçek dışı bir gün yaşadılklarına kendilerini inandırdılar ki gerçek bir sonucu olabileceğini düşünmediler bile.

     • Ayla

      Ahh birde Vartolu hep yaninda prezervatif tasisaydi:)) Ayy ismi dogrumu yazdim bilmiyorum:)

     • DreamyTangerine

      Puhahah 😂😂😂😂 doğru yazdın….

     • Leyli

      Teşekkürler ^^

     • Leyli

      Teşekkürler tekrardan ^^ Evet bence aynen öyle. “Vartolu diye biri var tanıyor musun onu?” “İsmini duymuştum.” “Canı cehenneme.” Şeklinde repliklerle başladı zaten rüyaları. (Birebir yazamadım, hatırladığım kadarıyla böyleydi.) Belki farkındaydılar ama ellerinde sadece bir gün olduğu için bir seferlik de olsa unuttular yaşananları. Bulunduğu toplumun kalıplarına karşı cesaret göstergesi değildi bence bu yaptığı. Saadet’in teslimiyeti hayallerineydi, sevdiği adamla bir daha asla biraraya gelemeyeceğini bildiğinden onunla birlikte oldu.
      Ayrıca dediğim gibi ailesine karşı olan teslimiyeti de cesaret gösteremediğinden değil, onu hain olarak görmelerine dayanamadığından diye düşünüyorum.
      Bu açıdan bakınca çelişki ortadan kalkıyor.
      Çok merak ediyorum Saadet’in bu hamileliğe nasıl tepki vereceğini. Şu an Koçovalılara hırslanmış durumda öte yandan da Vartolu arabayı taradığı için Vartolu’ya kızgın. Yani iki taraftan da uzaklaşmış durumda Saadet. Bir de üstüne hamilelik eklenince hiçkimseye söylemeden Çukur’dan temelli gitmeye çalışması en mantıklı adım olur onun için. Hamileliğini belki Sena’ya söyleyebilir. Onun dışında kimseye söyleyeceğini düşünmüyorum.
      Ama son yaşadıkları nasıl bir düşüncede olduğunu, ne yapacağını tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Gidip Vartolu’ya söylese çok sevinirim. ^^

     • Ayla

      Saadet in koruyucu melegi Leyli:) Kahraman abisinin katilinden hamile kalmasiyla “kırıştırdı” diyenleri malesef hakli cikariyor.
      Senarist su sekilde yazmis olsaydi Salih ile acik acik cinsellik yasiyor ve bunu bilerek isteyerek yasadi pisman degil. Hala Salih i seviyor ama Vartolu yu istemiyor ve Idris babasina Sultan anasina özgürce Cemil ile evlenmiyecegini söyleyebilme cesaretini gösterebilseydi iste o zaman farkli bir Saadet izliyebilirdik ve bende o Saadet i sevebilirdim…

     • Leyli

      Ahahahah 🙂 Sadece farklı bir açıdan bakmaya çalışıyorum. ^^ Hayır haklı çıkarmış olmuyor. Onların hikayeleri çok farklı gelişti ve sevdiği adamla birlikte oldu sonuç olarak. Kahraman abisinin katili olarak tanışmış olsaydı ve sonrasında gelişseydi mevzu o zaman “haklı” olurlardı. Mevzu onların gözündeki değerini kaybetmemesi, Salih’e olan aşkının kirli olduğunu o da düşünmüyor. Ailenin onu asla affetmeyeceğini düşündüğü ve zaten herkesin Salih’i bilmesine rağmen onu evlendirmeye çalıştığı için kabul etti.
      Zaten Saadet’in değişimi düğün sonrası olacakmış gibi bir takım sinyaller aldık. Senarist umarım geri adım atmaz.

     • Züleyha

      Ya aynı şeyi fark ettim ben de. Özellikle Nedret konuşurkenki yüz ifadesi ne kadar kızgındı. Nedret onun saçını okşarken tahammül edemedi. Eski Saadet olsaydı sevinirdi bile Nedret onu affetti diye

     • Leyli

      Evet ben çok ümitliyim o yüzden.. ^^

     • Züleyha

      Haklısın gerçekten. Saadet gibi bir karakterden o kadar bunu beklemem ki o yüzden çok şaşırdım. Saadet karakteri için çok cesur bir adım cinsel birliktelik. Haliyle ona cesaret eden buna da cesaret ederdi diyoruz. Senarist bence ne olur ne olmaz diye düşündü başta. O yüzden ne sarılarak uyuduklarını gördük ne de bçrlikte olduklarının ipucunu. Şimdi konu akışına göre böyle yönlendirmek istedi gibi geldi bana.

     • +1

     • Nur

      Her bir karakterin bir ve birden çok temsiliyeti olduğuna inanıyorum. Saadet’in temsil ettiği unsurlardan biri bence Asimilasyon . Cemil’in de bir temsiliyeti vardı ve Saadet ile evlenseydi o da Asimile olacaktı, reddettiği (isyan ettiği) için öldürüldü (?) ‘toprağa gömüldü’. Düğünde Saadet’in masada yalnız kalmasını ve yağmur yağmasını ‘Yeniden Doğuş’ olarak değerlendirdim tıpkı V for Vendetta’da Evey’in yağmurla yeniden doğması gibi. Tabi bunlar benim çıkarımlarım. Yağmur metaforu ile Saadet’te değişim bekliyorum ama Saadet o değişimi aktif olarak yansıtacak cesareti bulur mu bilmiyorum belki değişimi dışarı yansıtmadan ruhen yaşayacaktır. Saadet’e her ne olursa olsun o bebeğin Salih’in yeniden doğuşu olacağına inanıyorum. Temsiliyetten bahsederken Vartoli’nin birden fazla temsiliyeti var ve özü ‘Ateş’ isyanın ve intikamın ateşi. Vartoli’nin bebekle beraber (bebeğin doğmayacağına inanıyorum) içinde küllendirmeye bıraktığı ateşin yeniden korlanacağını düşünüyorum.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      ne güzel yazmışsın ama sonunu beğenmedim. Bebek ölmesın, dizinin sonunda salih mutlu olsun isterim. Ama senarist “beni beni Bihterin’i” gibi karakterini ölümsüz kılmak için mutsuz son yazabilir. Adam zaten ömrü boyu mutsuz olmuş, mutluluğu fazla görmesek mi acaba?

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Selim karakteri son bölümlerde parladığı gibi, senarist Saadet karakterini de parlatabilir. O zaman hepimiz için izlenilmesi güzel bir karakter olur. Elinde bu malzeme var. Gerisi senariste kalmış.

     • Olur mu olur… Kalemde biter her şey…

     • Ayla

      Kalemde biter hersey demissin peki Sena yi bu saatten sonra parlatabilir mi?

     • Hikayesinde o kadar saçmaladı ki, bu halini bile toparlaması zor bence…

     • Babasını unuttan yazar? Babası ile yakındı Sena. Onun ağzından öğrenseydik bir şeyler geçmişe dair mesela.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Parlatabilir. Sena’nın karakterinde problem yoktu. Emrahla baraber hikayede problem oldu. Başrol diye fazla sahne yazılmasına gerek yoktu. Tek yapması gereken Yamaç’ın yanında durmasıydı. Aslında Vartolu’nun olmadığı bölümlerde Emrah’ın diziye girişi ile problem başladı. Emrah’ın hikayesi zorlamaydı, bu birazda beyefendiyi oynayan oyuncunun ayrılmasından kaynaklandı. Hikaye orada sendelendi. Nazım Emrah olmadan hikaye devam etseydi daha iyi olacaktı.

     • Ayla

      Asagida Asli ya sordugum soruyu sizede soruyorum madem kalemde biter hersey bu saatten sonra senarist Sena yi parlatabilir mi?

     • Nur

      Gökhan Hoca eserinin felsefesini ‘Kardeşliğe’ dayandırıyorsa Vartoli ölmez. Kardeşlik Çukur’da ne olursa olsun yaşayacak ve kazanacaktır; öldü sanılır ama küllerinden (İsyanla) doğar.
      Dizide Karakter temsiliyetleri sürekli yaşıyor daha doğrusu Yeniden Doğuyorlar Vartoli ‘Her zaman bir yolunu bulur’ sözünde olduğu gibi küllerinden doğuyor.. ‘Ben kaç defa öldüm’ demesi bu nedenle. Vartoli’nin en başından beri Ateş’i simgelediğini düşünüyorum hep bu iddiadayım. Ateş, Şamanların evreni var ettiğine inandığı 4 elementten biri, kalan üçü içinde Yamaç’ı en yakıştırdığım ‘Su’.
      Vartoli ve Yamaç kardeşliğini böyle görüyorum ve tabi sonuçta bir hikaye üzerinde resmediliyorlar, Vartoli bu hikayede ölecek olsa bile aslında hep varolacak..

     • Züleyha

      Ateş konusundaki bütün düşüncelerine katılıyorum. Vartolu’nun simgesi kesinlikle ateş. Hatta bir sahne vardı, Vartolu’nun Nazım’ın aracılığıyla haraç almak için bir bara gitmişti. Orada gruba türkü söyletip Saadet’i düşünmüştü. O sahnede dikkatimi bir ayrıntı çekti. Vartolu masada ilk otururken meyve tabağının üstünde ateş yanıyordu. Alevli meyve tabaklarındandı, ama Saadet’i düşünmeye başladığı anda alev yok oldu. Salih’in söndürdüğünü de görmedik bir anda alevsiz hale geldi tabak. İzlerken çok hoşuma gitmişti bu detay. Vartolu’nun ve Saadet’in simgelerini çok güzel ifade eden bir sahneydi.

     • Nur

      Bak o sahne dikkatimden kaçmış ama mesela salondaki şömine en belirgin simge. Saadet zaten Vartoli’nin kor ateşini hapseden unsur. Çok eskiden okumuştum şu an nerde bulacağımı bilmiyorum ama ateşin katmanları şöyle bir şeydi; en derinde en kızıl olan en yoğun olduğu ve yakan katmanı, yukarı doğru ya da en dışta olan katman sarı bir de mavi olan katmanı var o da buz olduğu katman.. Buna benzer bir şeydi. Vartoli, Saadet etkileşimi mavi olan katman da olabilir ama bence etkileşim ateşin kontrol özelliğinde. Ateş kontrolden çıkınca ya yakar ya da yanar. Vartoli, Saadet etkileşiminde Vartoli ateşi hapsedip içten içe kendisini yakıyor Saadet devreden çıkınca dışarıyı yakacak.. Tam anlatamadım ama algılamam bu yönde.

     • Züleyha

      Youtube’da özel sahnelerde 25. Bölüm- Nida Ateş Akşam olur Karanlığa kalırsın başlığında bu sahne verilmiş, izle istersen sen nasıl yorumlayacaksın o sahneyi merak ettim.
      Bence senarist Vartolu’nun ateş dengesinin böyle olmasını istiyor. Mutlaka onu söndüren yanmasını engelleyen bir etken olacaktır şimdilik bu Saadet sonra değişir mi bilmem

     • Nur

      Ateş unsuru uzun zamandır dikkatimi çekiyor. Sahneyi şimdi izleyeceğim ama ateş sembolü bilinçli kullanılıyor Vartoli’de. Kültürel esintiler içinde Vartoli’deki en belirgin esinti hatta V for Vendetta filminde V.2nin ateşin içinden çıktığı sahne var Ranini’de bir kez konusu geçmişti o görseli eklemeyi istemiştim ama teknik kabiliyetim yetersiz olduğundan yapamamıştım, Hangi konuydu hatırlamıyorum ama Vartoli için o fotoğrafı örnek gösterecektim bulup bilgisayara kaydetmiştim beceremeyeceğimi anlayınca vazgeçmiştim.

     • Nur

      Sahneyi izledim. Aslında Vartoli’nin tüm sahnelerini birden fazla izliyorum çok az istisna var bu da onlardan biri. Bu sahneyi izlerken başımı çevirmiştim o yüzden dikkatimden kaçmış. Ateş türkü ile birlikte kayboluyor hatta duman tütüyor ama alev yok oluyor. Bence çok açık ve net ateşin Vartoli’yi, Vartoli’de hapsolmasına vurgu. Vartoli’nin ateşi aşk ateşi değil daha doğrusu kor olan noktası aşk değil, İsyan! İzleyici olarak tanımlayamasak bile algıladığımız ve sevdiğimiz Vartoli’nin isyan ateşi. Bu nedenle intikamını unutması, Çukur iddiasında (orda bir hak gaspı var çünkü) bulunmaması hayranlarını isyan ettiriyor.

     • Züleyha

      Yok zaten Vartolu aşk ateşiyle dolu değil, Saadet’e hisleri de hiç alev ateş tutku dolu olmadı. söylediklerine katılıyorum. Bu sahnede benim gördüğüm Vartolu’nun içinde her daim yanan bir intikam ve yaşama ateşi var. Fakat Saadet’i düşünmeye bile başladığı anda bu ateş sönüyor. Ateş sönüyor ama duman tütmeye devam ediyor yani Saadet’in Vartolu’nun içindeki ateşi söndürmeye gücü var ama tamamen yok edemiyor. Vartolu’nun intikam tutkusunu bitiremez. Sadece alevini söndürür. Aralarındaki bu durumu zaten karakterlerin ağzından duyuyoruz ama imgesel olarak böyle yansıtılması güzeldi.

     • Nur

      Şimdi aklıma geldi; İlk bölümlerin birinde Selim’le buluştuğunda ‘Koçovanızı da s…m Çukurunuza da s…m’ dediği repliği ‘Yakarım hepinizi’ diye bitirmişti. Paşa ve Emmi’yi aldığında Yamaç’ın evine gittiği sahnede Yamaç ‘yapma’ demişti Vartoli orda yine ‘Yapacam, ateşim ben ateş’ benzeri bir cümle söylemişti. Ateşle ilgili çok sembol var aklıma gelmiyor şu an.

     • Şu Ateş olayı ciddi üzerine kafa yormalık !…

     • Nur

      Kesinlikle öyle.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Siz Salih’i ateş olarak düşünmüssünüz, bence yanlış değil ama ben kendimce bu dizide iki taraf olarak Yamaç ve Salih’i gördüğüm için Yamaç’ı akıl ve vicdan olarak yorumlamıştım. Salih’i ise akıl’ın karşısına duygu olarak koymuştum. Salih’in bu gel-gitleri , her anlamda uçlarda oluşu bu duygu karmaşasından diye düşünüyorum. Saadet ise burada dengeleyici unsurdu. Salih’e baktığımızda duyguları en net hissettiğimiz karakter. En çok ağlayan, en çok kızan, bağıran, üzülen, sevinen karakter. Adam her duyguyu hep en yüksek noktada yaşıyor.

     • Ben izlesem uzun çekim sürelerinde sönmüş derdim :))) Ciddiyim…

     • Züleyha

      😀😀 Aşağıda Nur’a yazdım sen de izlesene bakalım nasıl yorumlayacaksın şimdi hak verecek misin bana 😊

     • Izledim. Verdim! Ateş vartolu. Salih devreye girince sönüyor.

      Peki, o zaman Sadis’in vartolu’nun evine gittiğinde yanan ateş ne oluyordu? Orada da Salih ortaya çıkmıştı. Sadis ates başında idi iyi hatırlıyorum.

     • Züleyha

      Dediğin sahneyi hiç ‘ateş’ imgesi üzerine düşünmemiştim aslında. Ama şöyle diyebilir miyiz, Sadiş ateşe bakarak Vartolu’yu bekledi ve Salih’in aslında Vartolu olduğunu öğrendikten sonra ilk görüşmeleriydi. Sadiş ateşi izleyerek aslında o anda Vartolu’yla orada tanıştı, beklediğinin Salih değil de Vartolu olduğunu fark etti. Vartolu’nun içindeki ateşi izledi??

     • Leyli

      Vartolu Saadet’e vurgulayarak “Sen benim Sadişimsin, benimsin!” demişti evliliği ilk öğrendiğinde. Saadet de sinirlenip “Ben kimsenin Sadiş’i değilim.” diye cevap vermişti. Vartolu da üstüne “Seni de onu da öldürürüm.” dedi büyük bir öfkeyle. Direkt söylenmedi birliktelik, biz de farkında olmadığımız için bir ima hissetmedik. Ama şimdi düşününce malesef bu anlama oturtulabilir bir sahne olduğunu söyleyebiliriz. :/

  • DreamyTangerine

   Ayyy di mi di mi!!! Yaw Salih, Sadiş siz neler yaptınız öyle diyesim var😂😂😂

   • Züleyha

    Gerçekten ya o kadar beklemiyordum ki bunu şok oldum. 😱 Ayy şimdi neler olcak ama çok merak ediyorum Salih ne kadar sevinir yaa 💕

    • DreamyTangerine

     😭😭😭
     Dua edelim de haberi olabilsin

     • Nasıl olazak o iş?

     • DreamyTangerine

      Yani işte Salih’e bir türlü söylenemez, o arada Sultan cadısı öğrenir, kızı uzaklara gönderir, çocuğu da aldırtır..gibi gibi…

     • Çocuğu aldırtır mı? Yok…

     • DreamyTangerine

      Sultan cadısı valla, yapar mı yapar. sürükleye sürükleye götürür kızı, eve doktor çağırır diye korkarım…neyse çok dile getirmeyeyim de evrene yayılmasın.

     • Ayla

      Aman senarist Gökhan in adamlari bizi gözetliyor,sonra bu fikri alir uygulamaya koyar bizlerde Sultan a sinirden ziplariz:))

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Yok artık, Sadet eğer hamileyse kendisini ezdirmez bu saatten sonra..

     • Züleyha

      Yani bana da bu çocuk doğmaz gibi geliyor ama Sadiş ya da kaçırılır vurulur da öyle bebeğini kaybeder sanki. Sultan aracılığıyla değil de Vartolu’yu kime çok sağlam düşman etmek isterlerse onun sebebiyle bebek gider.

     • Leyli

      Bebekle birlikte Saadet de ölürse Vartolu’nun ısrarla vurguladığı hayatla olan bağı tamamen kopmuş olur. Ve biz tamamen kötü bir Vartolu ile karşı karşıya kalırız.. Bu da bir ihtimal.. Meliha’nın ölümüyle yıkılan İdris’in Mihriban’da teselli bulması gibi bir hikaye oluşturmazlar inşallah Vartolu’ya. Yıldız’ı seyirciler için o sahne aracılığıyla görücüye çıkarmamıştır umarım senarist.

     • Züleyha

      Sanmıyorum. Tek Saadet’in ölmesi bile yeteri kadar etkili olurdu kötü bir Vartolu izlemek açısından bebek hiç gündeme gelmezdi. Saadet’in gitmesini istemediler malzemesi bol bir karakter ama Vartolu’yu bu kadar sert bir çizgiye Saadet’ten daha fazla ne getirebilir, evladını kaybetmesi. O yüzden eğer tahminim gibi olursa giden sadace bebek olacaktır. Ben direk böyle yorumladım hamilelik mevzusunu ama senaristin işine de güvenilmez tabi 😅

     • Leyli

      Tek başına Saadet yeterdi ama bir de baba olacağı umuduna tutunmuşken ikisinin birden ölmesi onu geri dönülmez bir şeytanlığa sürükler diye düşünüyorum. Hani bebek ölse Saadet var geride bir umut ona tutunabilir. Bana kalırsa bebek de Saadet de ölmesin :,( Bakalım senarist ne planlıyor, hiç belli olmuyor onun işi gerçekten de. :/

     • İkisi de ölmesin 🙁

     • Leyli

      İnşallah ölmezler 🙁

     • Züleyha

      Ay olur ya Saadet hemen söyler diye tahmin ediyorum ben. Senadan ona hayır yok zaten mutlaka bir telaşla bir şey yapmak birine söylemek isteyecektir

     • Haftaya anket: Sadiş bu haberi ilk kime verir?

     • Ayla

      Sultan a:))

     • DreamyTangerine

      Sena’yı da kaybediyoruz bu bölümde iyice baksana (mecazen yani) kızı delirtmek için ne numaralar….😡 şu durumda kimseye faydası olanaz yazık. 😪

     • Ayla

      Senaniz sezon finalinde gidici…

     • DreamyTangerine

      Gitmezzzz Senamız…

     • Ayla

      Ama söyle bir sezon finali bekliyorum Sena öldümü ölmedi mi? Böylece bende 3 ay boyunca canim cektikce sizleri kizdirabilirim:))

     • Leyli

      Bu fikri sevmeyeceksiniz ama bence Emrah’ın planı ortaya çıkıp Sena da sağlığına kavuşacak. Sezon finali Sena odaklı olmayacak gibi. O yüzden Sena’nın ölüp ölmediği ile ilgili bir soru işareti bırakmazlar. Tabii tepkiler sonucu diziden çıkartma kararı alırlarsa böyle bir sahne gerçekten ölümüyle sonuçlanacaktır.

     • DreamyTangerine

      Benim o konudaki sezon sonu beklentim şöyle; Emrah’ın planını anlayacak Yamaç, Emrah kendini öldürecek Sena’nın gözü önünde ölümümün sorumlusu sensin diyerek, kendini öldürürken de bunun suçunu kardeşine yükleyip onu ömür boyu sürecek bir vicdan azabına mahkum etmeye çalışacak. Zaten omca zamandır aldığı ilaçlarda deliliğin sınırlarında gezen Sena’yı sezon finalinde bu durumda bırakacağız. Nasıl iyileşecek, iyileşecek mi, Çukur’daki onca sorunun yanında Yamaç’a bir de karısının derdi eklenmiş olacak. Nasıl yazdım ama?

     • Nur

      Çukur izleyicisi Yamaç’tan Gazapizm eşliğinde Emrah’a iyi bir dayak bekliyor. Emrah’ı ya Sena’nın ya da Güzide’nin öldürmesini bekliyorum. Sena’yı önümüzdeki sezon göreceğimize pek ihtimal vermediğim için Sena intihar eder diye düşünüyorum. Tahminlerim bunlar.

     • Züleyha

      Ay kıyamam hakkaten delirtiyolar Sena’yı baya zordaydı fragmanda. Emrah’a bu bölüm gene aşşırı sinir olucaz belli

 • Kendi yazımda kendi yazımın reklamı :)) royal wedding dedikodusuna ne dersiniz?

  • Eda Nurcin

   Ben david beckhamda takılı kaldım😂🙈

   • Gözde E.

    Taş gibiydi taş <3<3

  • DreamyTangerine

   Ben dedikodunun tillahını yaptım walla 😅

  • Gözde E.

   Twitter’da TT olana kadar olayın ne olduğunu bile bilmiyordum :)) Ama sonra baya bilgi sahibi oldum, geliyorum 🙂

  • Ayla

   Ben şoklardayım kraliyet ailesine ne kadar merakliymissiniz:))
   Sadece sunu diyorum ben gelinligi cok begendim,sade ama kalite klas akiyordu.

   • Gözde E.

    Vallahi ben meraklı değilim :)) Gelin tümüyle çok sadeydi hakikaten, takdir ettim 🙂

    • Ayla

     Yaw Asli nin ekledigi ve yorumlara baktim,hepsi kraliyet uzmani mübarekler:)

     • Gözde E.

      Ya bugün Instagram’da falan sanki kendi oğulları evleniyormuş gibi paylaşım yapanlar vardı sevinçle :))

     • hihihihi 🙂

     • Ayla

      Ozaman en sevdigin kraliyet ailesi Ingilterenin oluyor,dogru mu?
      Ama onlardan da daha popüler bir kraliyet daha var:))

     • Hayır. Uzun yıllar Felipe’ye aşıktım. İspanya :))) Denizciydi. Beyaz askeri kıyafetleri ile… Of..

     • Ayla

      Hahahaha alemin ya

     • Lütfen Felipe’nin gençlik fotoğraflarına bir bakar mısın? O boy pos… Ahh canım yaa…

     • Ayla

      Offf Felipe nin bu hali bile yakiyor:))) Demek sen beyaz atli prensini bekledin https://uploads.disquscdn.com/images/cc1a417ddf9105fdc9ae041685a90d857cd56a1015155ae1ef589c15dd904649.jpg

     • Gözde E.

      Vaaaayyy çok yakuşuklu adammış <3

     • Letizia’ya kaptırdım 🙁 Hem ispanyolca da biliyordum… Minnoş minnoş anlaşırdık..

     • DreamyTangerine

      Felipe çok hoş adam. Karısı da çok şık giyiniyor ama kendisinden biraz cadılık hissiyatı alıyorum.

     • Gözde E.

      Foto lütfen 🙂

     • kralice sophia krizi yaşandı ya daha geçenlerde…

     • DreamyTangerine

      Ooo ben sıradan bir İngilizden daha çok şey bildiğine eminim İngiliz tarihi hakkında😂😂
      Uzun yıllar BBC History dergisine abıneydim her ay gelirdi, okurdum.
      Kitap falan da çok okudum konu hakkında sadece roman da değil…🙈🙈

     • Ayla

      Valla bravo sana gercekten. Rahmetli Diananin herseyini bilirdim ama digerleri ilgimi cekmiyor

     • DreamyTangerine

      Merak… genel olarak tarihe çok meraklıyım zaten. Özellikle de ortaçağ ve avrupa, ingiltere, osmanlı tarihi çok severim.

     • Ayla

      Baska bir ülkenin kraliyetine de meraklimisin? Yoksa sadece Ingiltere mi?

     • DreamyTangerine

      Diğer aileler hakkında da bilgim var diyebilirim ama en çok İngilizler…

     • Ayla

      Bende hani bir türlü acik acik yazmadigim yasadigim ülkenin kraliyet aileside cok popülerdir cok:))

     • DreamyTangerine

      Kuzey kutbuna yakın yaşadığını söylediğine göre ya İsveç ya Norveç’de yaşıyorsun veya biraz daha güneyde Danimarka’da 😇

     • Ayla

      Hahaha secenekler cok ama her üc krallikta okadar cok popüler degiller

     • DreamyTangerine

      🤔🤔

     • Ayla

      i olan:))

     • Gözde E.

      İsveçliler buuuz gibi insanlar değil mi yahu? :/

     • Ayla

      Yani her üc ülkenin kralligin popülerligi ,mutlaka birileri öndedir

     • Gözde E.

      Vallahi ben şok bilmedikleri yok 🙂

     • Ayla

      Ben sana demistim:)) Gidip okudun herhalde hehe

     • Gözde E.

      Okudum tabii, hatta yorumlara da karıştım 😀

 • Gözde E.

  2. fragman bu akşam geliyor temalı foto çıktı. Beklemede kalın fragman severler :))

  • Ay süper süper…

   • Gözde E.

    Vay neler oluyor acaba 🙂

  • Ayla

   Gözdeeeeee bu fragmani seyretmeni isterdim,cünkü mutluluktan ucacaksin,sanki senin basina gelmis kadar sevineceksin:))

   • Gözde E.

    Ay çok heyecanlandım şimdi, pazartesi çabuk gel :))

 • DreamyTangerine

  Günaydın, güzel bir hafta sonu dilerim.
  Dün Cannes’da galası yapılan NBC’nin Ahlat Ağacı filminde meğer Öner Erkan ve Kadir Çermik’de rol alıyormuş. 👊🏻👊🏻
  Dilan’da bir mücevher firmasının davetlisi olarak gitmiş, instasında story olarak bunları paylaşmış: https://uploads.disquscdn.com/images/f06ee25026886019c326d603d7176ee3a9a2eea3114e20e00cff29aa63e0798b.jpg

  • Gözde E.

   Ben bunu gördüm ama onların Ahlat Ağacı’nda oynadığını biilmiyordum.
   Senin de bayramın kutlu olsun canım 🙂

   • DreamyTangerine

    Kırmızı halıda yürümüşler hem de!

    • Gözde E.

     Dilan’ın elbisesi 19 bin tl ediyormuş galiba, onu gördüm bir de :))

     • Ben hazar inkini beğendim

     • Gözde E.

      Ben de, özellikle rengini <3

  • Ahlat agaci alkisinda gözlerim doldu

   • Gözde E.

    15 dakika ayakta alkışlanmış diye okudum.

 • Nur

  Çukur Yeşillendirme Ve Güzelleştirme Derneğinin tabelası çerçevelenmiş asılmış. Çukur ismi kırmızı renkte yazılmış:) Vartoli’nin camını çerçevesini indirdiği kulubemsi yapı olmalı, tadilat yapılmış kapısına ahşap boncuk perde asılmış. Çukur’da artık bir yerimiz var:) Gelenimiz, gidenimiz eksik olmaz.. Derneğimizin yeri de güzel. Dostlar kahvesine yakın. Mutfaklık yer var mı bilmiyorum ama ağaya menemen yapacak kadar bi yer olsa tamamdır. Derneğimiz hayırlı, uğurlu olsun.

  • Hayırlı olsun :))

 • Ayla

  Sena seven yorumdaslarim bugün birkac magazin sitesinde okudum Dilan Cicek kaprisleriyle set ekibini yildiriyormus! Özellikle kendi rolünün azaltilmasinada bir hayli bozuluyormus.
  Kiz zilli rolün azaltildigi halde ayni parayi aliyorsan kafayi takma pek:)
  Buke ve Gözde ye spoilersiz fragman gayet heyecanliydi,bol aksiyon bizleri bekliyor…

  • DreamyTangerine

   Bilemedim ya, her magazin sitesi o dönem hangi dizi en çok konuşuluyorsa o dizinin kadın oyuncusu hakkında illa ki böyle haberler yapar.
   Dilan çok okuyan, iyi yetiştirilmiş, aydın bir anne babanın kızı, ben inanmam doğrusu bu habere.

   • Ayla

    Tabii insan sevdigi oyuncuya yakistirmiyor dogru degildir bu cikan haberler diyebiliyor.
    Nasil ki Aras in dizi basladiginda ucakta ayaklarini öndeki yolcuya uzatmasi gibi,sonra belgeli fotograf gördüm. Ama kendime dedim ki o Aras in hatasi,ben cukur dizisini seviyorum ve onun oyunculugunu seviyorum…

    • DreamyTangerine

     Evet orda ben de Aras’a çok kızmıştım. Başka da bir falsosunu görmedim zaten, umarım hatasını anlamıştır.

     • Gözde E.

      Ben rastlamadım bu kareye. Ama hatasını anlayacağına inanıyorum.

     • Aras + uçak + paris yaz çıkar.

     • Gözde E.

      Oy oy fenaymış… 🙁

     • DreamyTangerine

      Birinci bölümdeki Paris sahneleri için giderken veya oradan dönerken oldu.

     • gerçi hala spekülatif bir durum olduğuna inanıyorum ben… Yolcular varken business da öyle bir yayılma olmaz, olamaz…

     • Gözde E.

      O set yorgunluğuna bana her şey olur gibi geliyor.

     • Yan hizadaki koltukta birileri varken… Yok yahu…

     • Ayla

      ILK bölümdü ne set yorgunlugu,hemen Arasi i ni koruma:))

     • Gözde E.

      Aras’ım <3 :)))

   • Dilan’ın iyi bir eğitim görmüş olduğuna ben da katılıyorum. Avam değil, bu net benim için… Ama ego öyle bir zehir ki, doğru da olabilir…

    • DreamyTangerine

     Ego evet, çok tehlikeli. Ben altyapısı sağlam olduğu için tevazusunu koruyabileceğine inanmak istiyorum açıkçası.

    • Gözde E.

     Ego gerçekten insanları acayip değiştirebiliyor. Bizzat örneklerine şahit oldum. Umarım Dilan ego kurbanı olmamıştır.

 • Fragman geldiii

  • DreamyTangerine

   Spoiler:
   BSO işi diyenler kazandı sanırım. 😋 Tahminim; Vartolu, kahvede garip bir mevzu olduğunu öğrenince arka taraftan tuvalete girip içeri giriyor olabilir. Ayrıca duyulan son iki cümle ile Yamaç’ın bakışları galiba Selim mevzusunu çakmaya başlayacağına işaret…

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Ben tuvalete arka pencereden girme tahminini yapmıştım ama kafam karıştı. Acaba BSO da beyefendinin oğulları ayrı plan mı yaptı?

    • DreamyTangerine

     Belki de yalnızca Selim’in planı… ? 🤔

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Bulgarlar plan dahilinde olabilir ama İdris ve Vartolu olayı olmasın. İzleyeceğimiz şey yalanların üzerine kurulmuş olmasın.

     • Leyli

      Ben de kahvehane mevzusunun plan dahilinde olmasını hiç istemiyorum ama olabilir gibi duruyor. Yamaç fragmanda bizi ve babamı indirdiler, Balkan savaşı mı çıkartmaya çalışıyorlar dedil. Eş zamanlı olmaları aynı planın parçaları olabileceğine işaret. :/

     • kesin aynı planın ama ben bağlantıyı bulamadım 🙁

    • Bu kadar erken gol yemiş olamazlar diger taraftan bu nedenle selim in olayo patladı bence ama benceler tutmuyir 😆😅😂 bu arada Tebrikler tuvalet cami tuttu 👏👏👏

   • Ayla

    SPOILER
    BSO işi diyen ben alkislari alalim lütfen:))
    Sölen Vartolu bencede o sekilde arkadan tuvalete giriyor sevgili babacigina birsey oldu mu diye merak ediyor:)
    Yamac in bakislari Selim mevzusunu cakmaya basladiginin isareti olmasini bende isterdim ama hic sanmiyorum.
    Fragman akisiyonlu.

  • Ayla

   Ehh bu kadar mi yani? Site sahibinin düsünceleri?

   • – Spoiler –

    buyrun o zaman
    Bilemedim 😢 bso nun oyunu çıktı yahu… yada Selim’in… zaten vartolu nun daha onceden tuvalette oluşunu da bilememistim 😅😆😃 vay demedim ama dolu bir fragmandi. Selim’in suyu isindi mi acaba? Sahne değil ama sozler hmmm dedirtiyor. Yamaç yine kolaylıkla adam öldürme modeline geçivermis. Sena nin dediği gibi…

  • DreamyTangerine

   İvit 😇

  • Gözde E.

   Aha çok iyi 🙂 Ama yarın akşam kendileriyle en az berabere kalıp şampiyon olacağız 😀

 • DreamyTangerine

  Yaklaşık 10 dakika önce fragman bu akşam duyurusu geldi. Resmi hesap yöneticilerine akşam/gece farkını bir anlatmak lazım. 😂

  • Nur

   Ekibin A’dan Z’ye tatile gereksinimi var.

   • Gözde E.

    Orası kesin ama ezelden beri zaman kavramları yamuk 🙂

 • FKÖ lideri Arafat BM’deki tarihi konuşmasında (1974) “Bugün bir elimde zeytin dalı, bir elimde kurtuluş mücadelesi veren birinin silahı var. Zeytin dalının elimden düşmesine izin vermeyin” diyerek barışçı bir çözümü savunur.

  Tanıdık geldi mi?

  • Nur

   Arafat’ın bu konuşmasını bilmiyordum sayende öğrenmiş oldum Aslı, sağolasın. Bu durumda Vartoli nezdinde temsiliyetlere Filistin üzerinden Araplar da eklenmiş olabilir.. Zinciri bırakıp tesbih kullanması bundan dolayı mı acaba? Tek bir karakterde, ki bu dizide Vartoli’ye özgü bir durum değil, bunca temsiliyet tam bir karmaşa. Olaylar için de geçerli.. Dönemler birbirine giriyor olaylar işlenirken kullanılan esinlenme metodu o kadar karmaşık ki sonuçta ortaya akla mantığa sığmayan hikayeler, karakterler çıkıyor. Halbuki her dönem kendi içinde, şartları ile aktarılmalıydı. Temsiliyet niteliğine göre tek bir karakterin ana hatları kaybedilmeden uyarlanabilseydi ortaya çok daha elit bir yapıt çıkabilirdi. Yine de Gökhan Horzum, benim daha önce hiç bir dizide rastlamadığım bir method ile daha önce hiç bir şekilde rastlamadığım olayları uyarlamayı deniyor, gerçekten takdire şayan bir durum. Sadece kullandığı method çok karmaşık olduğundan çok fazla hata yapıyor. Belki fazla hata demek yanlış, karmaşadan dolayı hatalar az da olsa doğruların önüne geçiyor.

 • Gözde E.

  Fragman hala ortalıkta yok. Show Tv Instoş sayfasında V”artolu ve İdris rehin alınıyor.” başlığı ile bölümden fotoğraflar yayınlanmış. Tabii ilk fotoğraftan sonra hızla uzaklaştım 😀

  • efsane bir foto var <3

   • DreamyTangerine

    Hiç efsane bi foto göremedim? Hangisini kastettin acep? 🤔

    • Cukur evimiz Salih babamiz (sonuncu)

     • DreamyTangerine

      Göremedim🙈😂
      Kaldırdılar mı acep?

     • Abarttim mi? Sandalyesinde hani 😉

     • Gözde E.

      Öyle merak ettirdin ki baktım 😀 Yalnız o sandalye değil taht :))

     • Nur

      Kralın tahtı o:)

     • Gözde E.

      İdris o tahtı parçalamadı hayret 🙂

     • DreamyTangerine

      Ay ben yazı arıyorum duvarlarda öyle…🤦🏻‍♀️ 😂

     • Gözde E.

      Ona daha çoook var ayol 😀

 • Şahsiyet izleyen yok mu? Kambura’da ne olmuş beyin fırtınasına bekleniyorsunuz 🙂

  • Züleyha

   Yaa ben izliyorum ama son bölümleri izleyemedim henüz 🙁 Beyin fırtınasına yetişemiycem galiba

   • Gözde E.

    Nasılsa yeni bölüme rahat 15 gün vardır, yetişirsin bence :))

    • Bence 15’den de fazla 🙁 Yine 10 Haziran’ı vs bulur gibi…

     • Gözde E.

      Tey tey tey…

    • Züleyha

     Hele sezon finali bölümü olursa daha uzun bile sürebilir. İzler izlemez yorumlara gelicem 🏃🏃

  • DreamyTangerine

   Puhu TV’nin dijital mecra dizileri için yayın politikasını an-la-ya-mı-yo-rum
   Dijital yayıncılık bu alandaki bilinen tüm kuralları değiştiren bir “game changer” oldu dünyada, yayına çıkan dizi kaç bölüm olursa olsun tüm bölümleri aynı gün “yükleniyor” sitelere.
   Oysa Puhu Tv… saç baş yoldurur…hepsini aynı anda yayına versin de demiyoruz, geleneksel yayıncılık gibi, haftada bir bölüme de razıyız. İlk üç bölümü yayınlandığı hafta izlemiştim ama ayda bir 3 bölüm vermek beni her seferinde olaylardan uzaklaştırıyor. Her seferinde unutuyorum, en son ne olmuştu, nerde kalmıştık….
   O yüzden ilk 3 bölümden sonrasını izlemedim. Galiba 12 bölümde bitecekmiş. (veya sezon finali yapacakmış) Hepsini bir arada izleyeceğim.

   • Gözde E.

    Kesinlikle sen de haklısın. Bende de dediğin gibi uzaklaşma, merak duygumun azalması, heyecanımın azalması, ne olduğunu unutma vb. her şey mevcut. O yüzden Dip’i şu an haftada 1 bölüm seyretme kararı verdim, sonuncu bölümü bekliyor o yüzden. Şahsiyet’te de aynını yapacaktım Aslı yazdı diye yetişeyim dedim sadece 🙂
    Hepsini bir arada seyretmek en doğrusu.

 • Yapım Gözde ile Buke’e çalışıyor! Fragman nerde yaw…

  • DreamyTangerine

   Sezon finaline az kaldı diye yeni icat çıkardılar üç haftadır. Merakı diri tutmak için mi yapıyorlar nedir, ama hoşuma gitmiyor. 🤦🏻‍♀️ (Bölümün yetişmediğini düşünmüyorum. Pazartesi ön izleme vardı üstüne üç gün daha geçti illa ki 1 dakikalık bir fragman çıkaracak malzeme çıkmıştır…)

   • Aynen öyle… Kıtı kıtına da bu kadar mııı… Sanırım montaj pazartesi sabah bitiyor. Pzt akşam yayın

    • DreamyTangerine

     Repo günleri ne zaman bilen var mıydı? 🤔

     • Repo mu? Yahu iş yetişmiyor ne reposu?… Yapım 7/24 çalıştırıyordur…

     • DreamyTangerine

      Ciddi misin yaw? 😧😧Oyuncuların illa ki en az bir günleri off oluyordur ama set çalışanları için durum fena desene…

     • Gözde E.

      Haftada 1 gün repo var tabii ki daha neler 😀

     • DreamyTangerine

      Ben de bir gün mutlaka repo yapıyorlardır diyorum ya, üstelik artık sendikaları var, set kazaları/ olumsuzluklar takip ediliyor/ duyuruluyor…bir de Ay Yapım büyük bir firma, reposuz çalıştıracağını sanmıyorum…

     • Gözde E.

      Ay Yapım’ın birkaç senedir başka işlerinde rejide çalışan bir arkadaşım var reposu oluyor hep. Genelde arkadaşlarım hangi firmada olursa olsunlar 1 ya da nadir 2 gün repo yapıyorlar.

     • Oyuncuların kesin vardır. Çekim programına göre birden fazla bile olabilir…

  • Gözde E.

   Bence de @dreamytangerine:disqus dediği gibi tek amaç merakı diri tutmak. Eldeki malzemeden elbet fragman çıkar yani. Biz seyretmezdik Buke ile olur biterdi :))

   • Buke Oguz

    Dimi canım ya biz izlemesek de olur.:))) Bu kadar meraklandirmasinlar insanları versinler şu fragmanı :))

    • Gözde E.

     İnşallah geç ama iyi fragman verirler. Meke’nin 5’in üstünü çizip 4 yaptığı video gibi zıttırık olmasın :))

     • Ben en çok Meke’ninkini sevdim 🙂

     • 5’in üzerini çizip dört yaptığı mı?

     • Gözde E.

      Evet, dün ya da bugün yayınlandı. Sırada bekleyen onca karakter varken niye Meke 🙂

     • Buke Oguz

      Ay ben Meke’nin videosunu sevdim. Bir Acar kadar olmasa da sevimliydi😊😊

     • Gözde E.

      Favorim Selim. Videoda bile atarlı :))

     • Buke Oguz

      Aaa ben Seliminkini görmedim ya. Yeni mi çıktı. Hemen bakmaliyim

     • Gözde E.

      5 için çıkmış pazartesi günü. Hatta geçen haftaki Eda yazısına yazdıydım yorumumu salı günü.

     • Buke Oguz

      Youtube dan çukur son beş diye girmiştim. Sadece Aksın ve Acar videoları çıkmıştı. Hayret nasıl gözden kaçırdım

     • Gözde E.

      Instagram ve Twitter’da oluyor.

     • Buke Oguz

      Twitter da arıyorum canım. :)))

     • Buke Oguz

      Buldum canım izledim pek havalı çıkmış Selim Beyimiz :)))

  • Buke Oguz

   Ben bu hafta yeni bölümün ilk sahnesini verdikleri için fragman da gününde gelir demiştim ama cidden bu yap gözde ve beni seviyor.😂😂

   • Gözde E.

    Tabii bizi sevecekler minnoş insanlarız 😀 😀

 • Nur

  YILDIZ:
  Temkinli yaklaşıp 1-2 bölüm daha beklemeyi uygun görmüştüm ama aşağılara bakınca biraz açmak gereksinimini duydum.

  Vartoli’nin sahnelerinin tekrarını zaman zaman gelişigüzel izliyorum bunlardan biri de Yıldız’ın çocuklarıyla özellikle en ufağı Mustafa ile olan sahnesi. Yıldız’ın Sena, Paşa ve Emrah’la da sahneleri oldu ama dikkatimi çeken bir karakter değildi.

  Vartoli’ye kadın partner olarak düşünüldüğünü bu aşamada algılayamadım.Bence bölümde verilen sahne başka bir şeydi.
  Yıldız; 1- Kadın 2- Genç 3- Anne 4- Bekar 5-Kalifiyesiz 6-Eğitimi Düşük (olmalı?) 7-Yalnız 8- İşsiz.. ve tüm bunlara rağmen MAĞDUR DEĞİL,MAĞRUR! bir kadın. Onurlu, güçlü ve mücadeleci. Zeki olduğunu Vartoli’ye söylediği ‘Bundan dolayı olmayacak’ demesinden anlıyoruz. Çukur’u en çok Vartoli hak ediyor diyenlerdenim Yıldız’ı düşününce o da hak ediyor, birlikte hak ediyorlar madem eskisi gidiyor yeni bir düzen kuruluyor ve Çukur bu düzende yerini alacak o zaman beraber mücadele ederler birlikte kazanırlar ya da kaybederler, belki de varılacak sonuçtan daha önemlisi beraber yürünen yoldur, yolculuktur?

  Yıldız’ın eteği, düz spor ayakkabıları, mimikleri, sözleri, kanser hastası komşu için çekinmeden yardım istemesi ama kendisine verilen parayı reddetmesi, Vartoli’yi düşünce ve yöntem hakkında uyarması.. Yanılıyor olabilirim ama Yıldız o cümleyi sarfettiğinde içimden bir ‘hayırdır ?’ dedim. Bir de kütüphaneci kızla birlikte nihayet düzgün kadın karakterler yazılmaya başlandı gibi bir his var içimde. Shipleme mevzusuna gelince; daha epey Yıldız’ı süzmem lazım:) Kaşı, gözü, yüzü, yok bunu dedi, böyle baktı, hayırdır Yıldız sen kimsin!, aferim kız yürü falan.. Yıldız’la yolum uzun:) Bulaşığımdır ona göre:)

  • Gözde E.

   Yıldız Vartolu’ya tam da söylemek istediklerimi söyledi, ağzına sağlık dedim. Ama ship mip kabul edemem, Sadiş yengemizin üstüne yenge tanımam :))

   • Buke Oguz

    Bu arada ship demişken bu tam olarak ne oluyor .😊
    Aynen para değil iş sağladığı zaman babalık yolunda adım atmaya başlayacak Vartolu ki silah olayıyla bu yola girdi gibi.

    • Gözde E.

     VarYıl ya da YılVar işte :)) Sen de mi silah olayını o minivalde değerlendiriyorsun? Ben onu da para sağlamak olarak yorumlamıştım…

     • Buke Oguz

      Hii anladım canım. :)))
      Bence Selim’in talimatı ile yaptı bu hamleyi. Çukur ona ılımlı yaklaşmaya başladı ya onu güçlendirmek için. Para sağlamak da var tabi işin içinde mutlaka. Ama bir şekilde Nazım ona para temin edebilir. Baykal da istediği zaman verirdi.

    • DreamyTangerine

     relationship (ilişki) kelimesinin sonundaki ship ile türetilmiş modern zaman terimi. :))
     Daha çok dizi ve filmlerdeki partnerler için kullanılıyor.

     • Buke Oguz

      Teşekkürler canım. Yeni yeni icatlar işte :))) Twitter’dan sonra burada da görünce merak ettim. Aklıma da geldi ama emin olmak içn sordum 😂😂

     • Gözde E.

      Ben nasıl türetildiğini bilmiyordum. Faydalı bilgi için teşekkür :))

    • Aşağıda Şölen anlatmış ama ilişki derken erkek kadın ayrımı yok. Mesela Vartolu – Yamaç da shiplenebiliyor. Yaşasın #VarYam… <3

     • Gözde E.

      Yaşasın #VarMed <3 Bir de İçerde'den #SarMer <3

     • VarMed her daim kalp … Sevenleri ayırmayın…

     • DreamyTangerine

      Biraderlik en büyük ship zaten… canım çocuklarım 😍

     • Gözde E.

      Hatta Altın Kelebek almaları gereken çiftti SarMer bu yıl bence <3

     • DreamyTangerine

      Ayy o konuyu hiç açmaaaa…. o konu benim yaram, defalarca söyledim…. ama vizyonsuzluk baki olduğu için illa ki aşki partnerler ödül alır/aday olur 😒😒

     • Gözde E.

      AlEy çift olarak çok güzeldi ama bir SarMer değildi… İçerde’nin Altın Kelebek’te hiç ödül almaması da ayrı bir olaydı zaten…. (kızgın surat)

     • ALEY kim yahu

     • Gözde E.

      Ali Asaf-Eylül Kalp Atışı 🙂

     • hmm… İzlemedim

     • Gözde E.

      Senaryo bozana kadar çok iyi diziydi, çiftim de sonuna kadar süper çiftti ama <3 Özledim…

     • Buke Oguz

      Bir yazı gelir mi canım bu diziyle özlenenlere :)))

     • Gözde E.

      Gelmez :)) Daha SBA için sahne listesini bile tamamlayamadım :)) En iyi sahneler listesi. Uyku düzenim bozuldu malum sahurdan onun da etkisi var. Yarın fırsat bulup ilgileneyim listemle. Seninkiler ne alemde?

     • Buke Oguz

      Ancak kısa bir giriş yapabildim:(((
      Yazıyı nasıl ele almam gerekiyor tam bilemedim. Özlediğim sahneler bazında mi kişi analizleri olarak mı yoksa ortaya karışık mi? Veda yazımdan da eklemeler yapmayı planlıyorum. Ama bu hafta ilgilenmedim maalesef :((

     • Gözde E.

      Ortaya karışık sanki. Veda yazın nedir acep?

     • Buke Oguz

      Poyraz Karayel-e veda yazısı yazmıştım gecen sene canım 😊 Ondan da kopya çekeyim diyorum özlenen yorumunu yazarken başka dizi bulamadım. Daha doğrusu çok dizi adı var aklımda da sahne yok en a 6-10 yıllık diziler söz konusu olunca hatırlamak zor oluyor :((

     • Gözde E.

      Aynen. Mesela ben de Bir İstanbul Masalı’na niyet ettim ama ne kadarını hatırladığım şüpheli yani :)) Nerdeyse seyrettiğim tüm diziler yarım yamalak hafızamda.

     • O da ne diziydi be… <3 Selim'cim canım benim…

     • Gözde E.

      Selim’le Esma’nın ayrılık süreci hafızamda çok bölük pörçük. Onu da tamamlasam belki güzel bir yazı yazabilirim kim bilir. En azından bir deneyeyim ya, en olmadı taşı-çöp sepeti 🙂

     • Güncel arıyorsak yaz SAK’ı…

     • Buke Oguz

      Gerçekten çok güzel bir diziydi.. İsmail Hacıoğlu evimizin oğlu gibiydi ailecek çok severdi :)))

     • Gözde E.

      Orda Altan Erkekli’nin oğlunu oynuyordu, sonrasında Beyaz Gelincik’te ağabey-kardeş oynadılar :))

     • Buke Oguz

      Evet canım evin küçük oğluydu . Çok beğendiğim bir oyuncuydu. Karşılaşma filminde ödül almıştı. Yanılmıyorsam ondan sonra bir istanbul masalinda oynamıştı.

     • Buke Oguz

      Maalesef canım. Yazmak için oturup sahneleri baştan izleyip hatırlamam gerekiyor :((

     • Aaa direk Veda yazısını Süsle…

     • Gözde E.

      Uzman konuştu 🙂

     • Hazır malzeme varmış yahu :)))

     • Buke Oguz

      Olur dersen yaparım canım. :))

     • Olur tabii ki… :))) Yazın Özlenen Sahnelerle ilgili ayrı bir şey yaparsın istersen

     • Züleyha

      Sayın Adminim ben son iki haftadır değişik sebeplerle Asmalı Konak’ı izledim ve bitirdim 😀 Bana ilginç gelen üzerine konuşmak istediğim bir dizi oldu. Müsadeniz olursa ‘Özlenenler’ başlığı altında Asmalı Konak üzerine bir yazı yazabilir miyim efendim? 🙈

     • More than welcome’ı nasıl çeviririz Türkçe’ye bilemedim. Yeter ki sen iste <3

     • Züleyha

      Böyle dedim umarım niyetlendiğim gibi yazabilirim. 😅 Haberleşiriz o zaman

     • Gözde E.

      Benim de var Asmalı seyretme niyetim

     • DreamyTangerine

      Onlar kim? AlEy?

     • Gözde E.

      Ali Asaf-Eylül Kalp Atışı

     • Buke Oguz

      Aynen dizi çiftleri ile ilgili yorumunda ben de yazmıştım neden sadece aşk olarak bakılıyor çift deyince diye.

     • Gözde E.

      Öyle bir yorumum mu vardı, nerde, ne zaman? 😀 ( O kadar çok yorum yapıyordu ki hatırlamıyordu :)) )

     • Buke Oguz

      Altın kelebek adayları haberi vardı R sitesinde. Onun altına yazmıştım. :)))

     • Gözde E.

      Ben de bu çiftlerle ilgili fikri senden edindiydim o halde tamam 🙂

     • R ne diye düşündüm bir an :)) Admin diyor ki baska sitelerdan adıyla bahsedebilirsiniz ki, İlahi :)))

     • Buke Oguz

      Ay geçen Ayla’ydi sanırım böyle yazmıştı ben de o yüzden baş harf kullandım 😂😂

     • Ayla

      Ahh bak site sahibi Ranini yi rahat yazmamiza izin verdi:)
      Eskiden yok tirnak icine koyun falan diyordu:))
      Buke sen Ranini de serbest kürsüde mi Poyraz i yazmistin?

     • Buke Oguz

      SarMer in yeri başka zaten :)))
      VarMed i de seviyorum :))

     • Buke Oguz

      VarYam benim favorim zaten. ❤
      AlYam bunu da ben yaptım 😂😂

     • Gözde E.

      Ay evet AlYam da çok tatluş 🙂

     • AlYam kim?

     • Gözde E.

      Aliço – Yamaç herhalde.

     • Buke Oguz

      Aynen canım. .❤

     • Buke Oguz

      Aliço Yamaç evet. En az VarYam kadar favorim. Hatta ilk başlarda en favorimdi

     • Gözde E.

      Best of Yamaç’ta mutlaka bir AlYam olmalı 🙂 Şu kafa değiştirme ve Aliço taklidi var aklımda.

     • Buke Oguz

      Alico Yamaçin bütün sahneleri best off olur valla. Çikolata yok mesela. Opucuklu gazoz :)))

     • Gözde E.

      Onlar Aliço performansına best of olur, benim dediğim ikisi için de 🙂 Orda Aliço’nun İdris taklidi de efsane :)) Sahne sayısına göre Yamaç’ın imalathaneyi yakma sahnesini de çok istiyorum listeye, Medet taklidi efsaneydi orda, bir de Elvis’i yakaladığı sahne :)) Elvis’in eline bıçak sapladığı sahne de büyük ihtimal olacak listemde 🙂

     • Show TV yamaç taklitlerini derlemiş. Vartolu mavi evi yıkarken ki haricinde güzel :))

     • Gözde E.

      Gördüm 🙂

     • Buke Oguz

      Kesinlikle ikisi de çok iyi taklit yapmıştı o sahnede bayılmistim :)) Bu sahneleri kullanmalısın bence de canım :)))

     • Gözde E.

      Ben sahne listesi çıkarmaya devam edeyim o halde, şurda sezon finaline ne kaldı yani 🙂

     • Buke Oguz

      Kolay gelsin canım. :))

     • Gözde E.

      Gelsin gelmesine de 2 gündür nerdeyse hiçbir şey yapmıyorum yazılarıma dair :)) Haa Binbir Gece seyrediyorum o sayılır mı 😀

     • Buke Oguz

      Sayilir canim sayilir. Izleyeceksin ki ardindan yazi gelsin dimi :)))Ben de Poyraz Karayel Veda yazısını biraz düzenledim. Biraz ekleme biraz çıkarma ile gönderdim bakalim :))

     • Gözde E.

      Haydi bakalım. Günün birinde okuyacağım inşallah :)) Bugün SBA yazısı için çalışmaya hız verdim, sabahtan beri sahnelerine gömülmüş durumdayım, hayırlısı :))

     • Buke Oguz

      Hayırlısı olsun canım. Merakla bekliyorum yazını. Kolay gelsin sana :)))

     • Ayla

      Yorumlariniza söyle bir baktim bende birilerini şipledim BuGöz kim bunlar acep? :))))

     • Gözde E.

      Ahahaha ilahi Ayla ya :)))))

     • Buke Oguz

      😍😍❤

     • Gözde E.

      Buke’ciğim Şahsiyet seyretmiyor musun? Aslı’nın son yazıda Kambura teorileri yapardık :))

     • Buke Oguz

      Daha baslayamadim canim sahsiyete. İlk bolumu izlemeye çalışırken internet sürekli dondu sonra da devamı gelmedi. Ama ilk fırsatta başlamak istiyorum :))

     • Gözde E.

      Başla da seni de muhabbete dahil edelim 🙂

  • Hoş geldin Nur,
   Yıldız’ın hayat karşısındaki mağduriyetine rağmen mağrur olduğu gerçeğine katılıyorum. O Çukur’da nadir güzel yazılan karakterlen, daha çok payı olmasını isterim, (ship anlamında değil, kendi hikayesi ve onun özelinde Çukur kadınlarının)

   Ha ship olarak ise bir kerecik olsun Vartolu – Yıldız sahnesini Sadiş’in görmesini istiyorum. O ayrı!…

 • Nur

  Karaca;
  Kara kuzum, Prenses Margaret’im:) Lord Snowdon’u maalesef kuzene kaptırdık,sağlık olsun. Karaca da mahallede sorunlar başlamışken gelir dernekte çalışır, okuluna gider hem mahallenin dul karıları dernek önüne toplaşmaya başladı gelsin amcasına sahip çıksın, yok efendim aşevine gidiyoz yok efendim ‘sen bu yüzden bi şey olmuycaksın’ falan filan! Lan Yıldız; sen ne oldun ki ne olamayacağını öğretiyorsun! Karılar yüzü yumuşak adamı görünce iktisattan girip felsefeden çıkıyor anasını satiim.. Hepsinin dili Vartolim’e uzuyor.. İdris, Sadiş’i bıraksa matematik profesörü olcaktı Salih’in tepesine, ihtimal vardı da bilmem neydi de.. Kışşştt lan, daılın ordan.. Karaca’m sana güveniyom tatlı kız.

  Meke-Deren
  Bence renk kattılar. Dizi bu ara aksiyon açısından durgun olduğu için çok gerekli değillermiş gibi geliyor bizlere ama aksiyon başlayacağını düşünüyorum ve bu tür şeyler dozu ayarlamak, insan olduğumuzu hatırlamak, hayatın içinde bu tarz tatlı şeyler de olduğunu göstermek açısından gerekli diye düşünüyorum, yakıştılar da.

  Aliço-Kütüphaneci Kız.
  Aliço’nun kulübesine gitmesini yadırgamadım o kütüphanede ben çalışsam ve kafası kütüphane gibi biri gelse ben de merak eder giderdim.. Aliço ile Otizmi konuşmasını çok beğendim daha doğrusu veriliş biçimini çok beğendim. O kız o konuşmayı küçültmedi, değerini azaltmadı aksine gayet şık bi şekilde otizm farkındalığına katkı sunuldu. Meliha konusunu beraber araştırmalarını bekliyordum zaten. Dizide kütüphane görmek, kütüphane görevlisinin işlevsel biçimde öyküye dahil edilmesi hoşuma gidiyor. Hale’yi de seviyordum bu kızı da sevdim.

  Muhittin:
  Acıdım yaaa.. Kaç yıllık emeği.. İşin gerçekliği de aslında böyle, Muhittin’e nasıl inandı diyoruz ama gerçeklikte inanlar da böyle inanıyorlar.. Muhittin’in berber dükkanı gidecek gibi görünüyor. Karakter ve hikaye izleyenlere örnek olsun.

  • Gözde E.

   Karaca’yı ne kadar çok seviyormuşsun 🙂 Hissediyordum ama bu kadar değil 🙂 Yetenekli bir oyuncu, ben olsam ona bol bol sahne yazarım.

   • Buke Oguz

    Yine aktif hale gelecek Karaca hissediyorum. Aksın Celasun olayına uyandı. Kara kedilik yapacak gibi yine

    • Gözde E.

     Ben senarist üçgeni kolay kolay bırakmaz demiştim…

     • Buke Oguz

      Bıraksa iyi olurdu ama maalesef dizilerin olmazsa olmazlarından biri bu

     • Gözde E.

      Yamaç-Sena-x üçgeninden daha iyi tabii.

     • Buke Oguz

      Aynen Yamaç – Sena ve Salih – Sadiş’e dokunmasinlar. Onların üçüncü kişiler olmasa da cozmeleri gereken sorunları var zaten. Aşk üçgeni lüzumsuz onlara :))

    • Nur

     Karaca’ya üçgen istemiyorum. Celasun’u severdim ama o başından beri Akşın’la sevgiliydi onunla devam etsin. Karaca’ya aşk yazılacaksa başkası ile yazılır ya da hiç yazılmasın bir fakülte yazılmasını bin tane aşk yazılmasına tercih ederim.

     • Buke Oguz

      Bana uyar valla. Her dizide var diye bu dizide de olmasin . Karaca illa biriyle olacaksa onu c ukurdan çıkaracak biri olmalı ama Aksin’a bakısından bir üçgen olacakmış hissine kapıldım maalesef

     • Bana uyar ama Koçovalı kadınlarının okumasını dile getirebilecek Sena vardı. Onu da kaybettik. Yamaç’cım da ilgilenirdi ama yeğenlerinin geleceği ile ama onlara gelene kadar bir milyon sorunu var ki…

     • Gözde E.

      Ah Yamaç’ım ah… Kaç kurtar kendini.

     • Ben Yamaç’ın ençok rakıncolcu halini seviyorum zaten

     • Gözde E.

      Şu kokmayan tişörtünü değil mi :)))

     • Genel anlamda :)))

     • Buke Oguz

      Aynen alın çukuru başınıza çalın deyip alıp gitarı ve Sena’yi gitsin valla. Yamaç’i haketmiyor hiçbiri.

     • Gözde E.

      Finalde öyle mi yapacak yoksa yapışıp kalacak mı merak içindeyim.

     • Buke Oguz

      Valla canım eğer finalde Yamaç ölmezse ki kötü bitmesi planlanıyorsa finalde yamaç ölür diye düşünüyorum ama olmeyecekse benim gönlümden geçen Çukuru Selim Salih ve Cumali’ye bırakıp gitmesi ve karısıyla mutlu olması :)))

     • Gözde E.

      Niye kötü bitiyor, niye Yamaç ölüyor ya… (Kızgın surat)
      Gönlünden geçen teoride bence Cumali ölür, Yamaç-Sena gider, Salih-Selim kardeşler Çukur’da kalır.

     • Buke Oguz

      Umarim öyle olur Yamac’in ölmesini istemem ama Çukur Yamacı yutacak diye korkmaktayim. Kötüye birsey olmaz mantığıyla yola çıkarak böyle düşündüm ama mutlu sonu tercih ederim zaten :)))

     • Züleyha

      Valla çok güzel temenniler ama biz bu dizide Akşın ve Karaca’yı Celasun bağlamı dışında hiç izlemedik. O yüzden Karaca’nın da bu şekilde ziyan edileceğine hiç şüphem yok 😒

  • Gözde E.

   Meke-Deren’i sevenler 7 olduk 😆

  • Karaca’yı ben de çok seviyorum. Hikayeye dediğin gibi dernek olayı ile değil olmazsa olmazımız üçgenimiz (akşın – celasun – karaca) ile dahil olacak gibi. pofff…

 • Nur

  Merhaba Aslı.

  Misafirliğe gelmiş gibiyim:) Tüm yorumları okudum, mavi tik atarken donmalar oldu, tekrar denerim.
  Dizinin zaman zaman çok az da olsa tarihsel, jeopolitik esintiler taşıdığını düşündüğümü biliyorsunuz. Bu bölüm belki de en fazla esinti taşıyan bölümlerden biriydi bence.

  Metin:
  Aşağıda Metin’in Cemil’i parçalara ayırıp cesedi Selim’le yok etmesinin vahşetinin anlatılmış.
  Evet vahşetti ama Metin’in işi bu! Metin ve Kemal; Koçovalılar’ın korumaları, tetikçileri değil mi? Yani bir anlamda Çukur’un ordusu, silahlı gücü. Metin Komutan, Kemal daha alt kademeleri temsil ediyor. Dizide Metin’in ilk göründüğü sahne Kahraman’ın et döveceği ile baloncuya işkence ettiği sahneydi Metin işkenceye eşlik ediyordu. Vartolu’nun göğsüne top gibi düşen kafayı kim kesmiştir sizce? Metin, Kemal ya da onların görevlendirdikleri kişilerden biri! Metin, Cemil’in öldürülmesine değil Selim’in Cemil’e bu denli yakınken ve düğün anında olmasına şaşırdı..Kemal, İdris Babanın bir işareti ile Serdar’ın parmağını kopartmıştı işaret kafaya yönelik olsa kafasını kopartacaktı.
  Tarihsel esinti taşıyan sahnelerden biri Metin’in sahnesiydi. Kan dökülmeden çözümlenebilecek bir sorun çok kanlı bir şekilde bastırılıp toprağa gömüldü. Vartoli’nin Metin’i görmesi bu perspektiften bakınca yoruma açık. Tarihsel perspektifi es geçip mafya ile yorumlayalım, Metin’in işi bu, hiç şaşırmadım, önce de yapmıştır sonra da yapacaktır.

  Yıldız ve Vartoli:
  Çift ilişkisi şimdilik bir kenarda dursun.
  Babalarının sevmediği çocuklar sadece erkek çocuklar mı? Mesela Yıldız’ın babası Yıldız’ı seviyor muymuş? Yıldız’ın 3 çocuğunun babası ya da babaları ne Yıldız’ı ne de çocuklarını sevmemiş olmalı ki Yıldız çok zor şartlarda çocuklarına yalnız başına hem annelik hem babalık yapıyor. Nazım’ın masasına bir tane sandalye Yıldız için eklenebilir bence?

  Ezgi ve Emrah:
  Sado/Mazo ilişki resmedilebilir, en azından denendi ve bu açıdan cesurca buldum rahatsız olmadım. Rahatsızlığım başka.
  30.bölüme geldik Sena konusu halen işlenemiyor.17.bölümde Emrah’ın ‘Büklüm Büklüm’ çalmasını Sena’nın hikayesinin giriş müziği sanmıştım olmadı. Sena gibi başka konular da birikti bununla ilgili uzunca yazmak istiyorum.

  Celasun-İdris
  Hah! Şöyle yaa!! Karakterler konuşsun ki biz de anlayalım onlar konuşmayınca yatak başlığından girip duvardaki tuğradan çıkıyorum bir de takıntılıyım zaten, boşluktan iyice eşyalara, saça başa ona buna sarıyorum (bu konuyla ilgisi yok ama aklıma gelmişken; Vartolim’in yatak odası giriş katta salonun yanındaymış zaten şüpheleniyordum merdivenden çıkıp odasına girdiğini hiç görmedim diye Selim seslendiğinde hemen yandan çıkıp geldi salona) Celasun diyordum; Vartoli’den nefret etmediğini hissettim, özrü samimi gelmiş bence Celasun’un Vartoli’nin pişmanlığına ve özrüne inanması çok büyük bir adım, Vartoli’yi tarif ettiği kelimelerin alt metninde sevgi ve hayranlık sezdim. Sahne çok hoşuma gitti.

  Yazı uzadı.. Devam edeceğim..

  • Gözde E.

   Hoş geldin Nur. Merak etmeye başlamıştım nerelerdesin diye.
   Metin konusunda aslında haklısın, yani onun işi bu, benzer şeyleri daha önce de gördük ama bu defaki neden beni bu denli rahatsız etti bilmiyorum… Bayadır böyle şeyler görmedik galiba, ondan mı acaba??
   Sena-Emrah-Ezgi konusunda söylediklerine katılıyorum, bölümler oldu bir adam akıllı anlayamadık şu Sena-Emrah ilişkisini, geçmişini. Aynı şey Meliha konusunda da var, Büyük-küçük beyefendinin intikam sebebinde de, şu an aklıma gelmeyen başka konularda da… Senaristin bu fazla uzatarak, bölük pörçük anlatım şeklini sevemedim bir türlü…

   • Nur

    Merhaba Özge.
    Diğer tarafta ara ara Eda’nın yazısı çıkmış mı diye bakınıyordum Aslı’nın ve senin mesajlarını gördüm ve geldim.
    Buraya alışmam zaman alacak sanırım bir de Ranini’nin sayfa düzeni çok kullanışlı, kolayıma geliyor orası, sonuç da farketmez ha burası ha orası, birbirimizi bulduktan sonra önemi yok:)

    Cem Uslu’yu beğeniyorum ilk kez 14.bölümdeki sahneleriyle ilgimi çekmişti, First Class bir aktör. Maalesef kadro çok kalabalık ve yeterince izleyemiyoruz Cemil’in cesediyle karşılaşması ve devamı 1.sınıf aktör tarafından canlandırılabilirdi Cem Uslu da klasına yakışır harika bir performans sergiledi. İkinci sezonla hem kadro daraltılsa hem de senaryo ekibi genişletilse belki çok daha fazla sahnelerini izleriz Cem Uslu’nun.Sahne zaten özenle yazılmıştı evden koskoca ceset çıktı ev halkı güya uykuda!! Esinlendiğini düşündüğüm tarihsel olaya uygundu.

    Sena ve Emrah hikayesi için o kadar çok söylemek istediğim şey var ki; senin de dediğin gibi aynı sorundan muzdarip bir ton şey birikti. Zaten toplu değinmek lazım, özelinde Ezgi karakterinden rahatsızlığım olmadı.

    • Gözde E.

     Salı gündüzden beri buralardayız. Aslı bize sürpriz yapıp 2 yazı birden yazmış :))
     Meğer ,aşağılarda okumuşsundur, Cem Uslu’yu Karadayı’da seyretmişim ama hiç hatırlamıyordum. Ama orda kötü performansı olan oyuncu neredeyse yok gibiydi. O’nu seyretmeyi seviyorum.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Celasun-İdris konuşması bölümde en beğendiğim sahneydi. Biraz karakterlerin durumlar karşısındaki tepkilerini kendilerinden duymak istiyoruz ama senarist bunu pek fazla yapmıyor. Bize bırakıyor ama karakterleri bir öyle,bir böyle yazıyor ,yorumlarken çelişkiler içinde kalıyoruz.

   • Gözde E.

    İdris’in bir kulağından girip ötekinden çıkmayaydı…

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     İdris’in bir kulağından girip öbüründen çıkmıyor. Biz öyle sanıyoruz. Hep bunu savunuyorum, İdris’in en sevdiği çocuğu Salih olacak diye..

     • Gözde E.

      Ben Yamaç’çıyım. Ama sırf İdris Yamaç’ı rahat bıraksın diye en sevdiği Salih olsun diyebilirim :))

     • Nur

      Belki de Salih’i İdris’in sevmesinden ziyade Sultan’ın kabullenmesi asıl sorundur. Salih’in sorununun babasının sevgisizliği, inkarı sanıyoruz ama sorununun temeli belki de annesizliği.

     • Gözde E.

      Sultan’ın O’nu kabullenmesi çok zor, hatta imkansız. Dizide de bu yaşlarda başka kadın karakter yok, olsaydı O’na annelik yapardı ne güzel.

     • Ay Sultan’ın anneliğini görüyoruz. Kabullenmesin zaten. Yokluğu varlığından iyi.

     • Gözde E.

      Bu kesin Cumali ile Kahraman’a da yapmıştır bir şeyler…

     • KESIIN

   • Nur

    Celasun’un Vartoli ile yüzleşmesini çok istiyordum hatta mutlaka öyle bir sahne olur diye düşünüyordum ama Vartoli’nin, Celasun’un annesi ile karşılaşma sahnesinden sonra pek umudum kalmadı.

  • Aaa ilk yorum buymuş ^^ O zaman bir kez daha hoş geldin…

   sitenin donmasına admin birşey yapamıyor :((…

   • Gözde E.

    Admin demişken, Şahsiyet’e geldim, sırf yazıya yetişeyim diye bugün seyrettim o kadar :))

    • Canımsın… Ahh migren ahh 🙁 Buranın mavi tıkları bitsin ona geçeceğim <3

     • Gözde E.

      Yazdıklarının hepsine karşı kendi düşüncelerimi yazdım efendim, paragraf paragraf okuyup :))

  • Çok tatlısın ya “onlar konuşmayınca yatak başlığından girip duvardaki tuğradan çıkıyorum bir de takıntılıyım zaten, boşluktan iyice eşyalara, saça başa ona buna sarıyorum” cümlene sesli güldüm… Hikaye versin bana Gökhan Bey’cim diyorsun…

   Teknik olarak sadece salon – teras ve oda kullanımı için izin almışlar, o nedenle n’apsın yapım odayı salonun dibine koyuvermiş…

   Ezgi ve Emrah konusunda Ezgi ve Emrah sahnelerinden çok Emrah için çizilen yolun rahatsız edici olmasından dolayı sinir oldum galiba…

 • Eda Nurcin

  Eline sağlık Aslıcım. Yazımı yazabilseydim en çok vurguyu Öner Erkan’a yapacaktım. Muazzam bir oyunculuk izledik. Gerçekten helal ya

  • Hoş geldin Eda <3 Çalışmaya devam Eda <3… ya adamın yıllar boyu dizi sektöründe komedi projelerinde olduğuna insanın inanası gelmiyor…

 • Gözde E.

  Bu akşam niye kimsecikler yok, iftar sonrası rehavet mi çöktü yoksa? :))

  • Olası… Bir de fragman vs de yok ki 🙁 Ortalık şenlensin… Bu arada şahsiyet’i yazdım ^^ Yarına kurdum..

   • Gözde E.

    Eyvah, eyvah! 9’u daha seyretmedim, bekletmek istiyordum ayda 1 bölüm yayınladıkları için. Yarın seyretmem lazım o halde 🙂

 • Gözde E.

  Dizilere de Ramazan geldi. Çukur’a nasıl gelecek acaba? İdris “Baba”mız bütün mahalleliye toplu iftar daveti verir mi mesela?

  • SAK izliyorsun ^^ Benim de aklıma geldi… Seviyorum ramazanın dizilere yansımasını…

   • Gözde E.

    Evet ben de seviyorum. Aynen SAK, sahurda ben de kuymak isterim <3

    • Midene çöksün!.. Pes!

     • Gözde E.

      Niye yahu? Kuymak sevmez misin? Yoksa ağır diye mi öyle dedin?

     • Severim. Karadenizli’yim yahu…Mıhlama’yı daha çok severim ama (Gerçi evde yapılmaz pek, sağlıklı beslenme ^^ ama dışarıda kahvaltıda mutlaka olur!)

     • Gözde E.

      İkisini aynı sanıyordum ben. Farkları nedir? Çayla’da muhlama çok güzel <3

     • Yok Muhlama / mıhlama da önemli olan peynir (adını bilemedim şimdi. çeçil/dil peyniri gibi ama sarı renkli) uzar uzar gider… dolarsın çatalına…. Kuymak daha yanık olur, daha tuzlu olur, içine uzayan peynir gibi bir nevi lor/tulum arası sürmene peyniri de katılır.

      Ama restoranlarda aynı oluyor genelde.. Ucuz olsun diye doğru peynir yerine çeçil katıyorlar 🙁

     • Gözde E.

      Çayla’daki sarı baya. Ramazan’dan sonra gidip yemelu 🙂

     • Leyli

      Kolot peyniri 🙂

     • Gözde E.

      Nerde duydum ben kolot peynirini ya, bir dizide falan mı acaba 🙂

     • Leyli

      Vallahi dizilerde geçmiş olabilir adı 🙂

     • Gözde E.

      Muhlama güzel, herhalde kuymak da güzeldir <3

     • Ooo hemşerum mu? Genel kültür mü?

     • Gözde E.

      Senin hangi il/ilçeydi sormayı unutmuşum

     • İstanbulluyum ben doğma büyüme… Anne tarafı da 1900lerin başına kadar İstanbul… Ama baba OF :)))… Dersen ki kaç kere gittin Of’a biri 8 biri de geçen yıllarda yayla turu olmak üzere 2 :))… İş için çok gittiğim Trabzon’u iyi bilirim o ayrı

     • Gözde E.

      Karadeniz turuna gitmek istiyorum ben de çok. Çok methediyorlar 🙂

     • Pek keyifli <3 1800 rakımda bulutlar seviyesinde yayla da kaldık bir gece… İnanılmazdı…

     • Gözde E.

      Öf ya tura gitmek istiyom ben yaaaaaa. Ama bütçem yok! :(((

     • Bütçe arttırılamıyorsa tek önerim (tescilli) sponsor bulunması :p (Yanlış anlama olmasın teyzemin birlikte yaptığımız seyahatlerde büyük sponsorlukları vardır, çalışmadığım dönemde)

     • Gözde E.

      İyiymiş 🙂 Benim şu an tek arzum yazın denize girebilmek 🙂

     • Leyli

      Aahahahhaa Karadenizliyim eveet 🙂

     • Buke Oguz

      Ben de aynı sanıyordum. Farkını öğrenmiş olduk :)))

    • Buke Oguz

     Vedat in kuzeni Mercan’i öldürdü mu canım. Ben uyuyakalmisim dizinin başında kadını hastaneye yolladiktan sonrası yok bende 😂😂

     • Gözde E.

      Ben de dedim dün akşam Buke nerde :)) Aslı ve ben hariç kimse ortalıkta yoktu da.
      Kuzen yapamadı, en son Vedat kapıda dikilip yaptıracağı sırada da polisler geldi ve yapamadı. (Nefes bu olayda Vedat’tan şüphelendi ve şu tanıdık polise anlattı.) Sonra da Mercan komaya girdi zaten, çıksa da Vedat’ın deyimiyle bitki gibi olacak, tehlikesiz yani.

     • Buke Oguz

      Sorma canim nadiren oluyor bu uyuma durumu normalde 12den once zordur. :))) Ölduremediğine sevindim ama koma durumuna üzüldüm. :(((
      Nefes çözer olayı. Bir de Tahir vurulmuş sanirim.

     • Gözde E.

      Evet Cemil vurup bir kulübeye kapadı. Yalnız kapadığı kulübe de ne tesadüf Vedat’ın Ceylan’la Berrak anneyi kapadığı evin ordaymış. Ufaklık bebeğini aramak için kulübeye girip Tahir’le karşılaştı, minik sevimli bir kız, konuşamıyor galiba 🙁

     • Buke Oguz

      Vay vay olaylar olaylar :))) Ceylan Nefes’in kızı aslında değil mi? Berrak kendi kardeşi sanıyor . Erken doğuma bağlı olabilir belki konusmamasi . Az işkence görmedi Nefes hamilelik süresince. Bebekte bu şekilde hasar bırakmış olabilir :(((

     • Gözde E.

      Evet, Ceylan Nefes’in kızı. Neftah çok güzel ya onları seyretmeye doyamıyorum. Azıcık romantik sahne vardı da <3

     • Buke Oguz

      Nefesi aglatmadiklari sürece ikiliyi izlemek keyifli de kadin ağzını aça aça anlamıyor mu sinir oluyorum.

   • Gözde E.

    İlk iftarda ben de mantı yedim, Caddebostan’da mantıcıdan almıştım :))

  • Buke Oguz

   Normalde İdris’ in vermesi gerekir tabi.Belki de Salih verir yemeği. Maddi olarak İdris’ ten güçlü durumda ne de olsa. Arkasında Nazımbank var.😠

   • Gözde E.

    Ben Yamaç’tan bekliyorum. Geçen gün aşevinde gördü mahallelinin halini…

    • Buke Oguz

     Aynen Yamaç’in yapmasını tercih ederim .

     • Gözde E.

      Sultan da evde sofra kurdurur, böyle Vartolu balkondan içli içli seyreder…

     • Buke Oguz

      Üzülürüm ama yapar bundan şüphe yok . Vartolu da boş durmaz ama. Adamlarına bahçede mangal keyfi yapar Nemrud’un Kızı eşliğinde :))

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Sayfa düzeninize alışamadım ama buradaki yazıları okumak ve tartışmalara katılmak keyifli. Önizleme ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Önizleme’nin gündüz olduğunu düşünürsek ya Selimler gemideyken olan bir zaman dilimi, ya da olayların bittiği zaman dilimi. Bence olayların bittiği zaman dilimi. Geçen bölüm hafızam yanıltmıyorsa Yamaç veresiye alışveriş yaptırdı ve parayı bir hafta sonra ödeyeceğini belirtti. Bu gelen kişiler onlar olabilir. Koçavalılar gayrımenkul zenginiler ama ellerinde para yok. Benim merak ettiğim Vartolu hep o tuvalette miydi? Yoksa sonradan varsa pencereden mi girdi?

  • Gözde E.

   Gelen kişiler hakkındaki tahmininiz mantıklı geldi bana.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Yazarken banada mantıklı gelmişti ama aslının yazdığı da mantıklı. Ama esnaf dışarıdan BSO derneği adamları yönlendirmişse tahsilata gelebilirler.

    • Gözde E.

     Aynen. Merakla bekliyorum bölümü 🙂

  • Teknik problemler mi var hemen admin koşar ^^
   Öneriler:
   * Yorumların üst kısmında sıralama şekli var. (sağda) Onu ‘en yeniye göre sırala’ olarak seçin, otomatik olarak ‘en iyi’ geliyor. En yeni olunca daha kullanışlı…
   * Yorumların en altında (solda) Abone ol var. Eğer ona tıklarsanız yazılan yorumlar email olarak geliyor size…

   Ne yazık ki IT geçmişim yok ve web sitesinde hazır tema kullandım, bu nedenle temaya müdahale edemiyorum. Birkaç arkadaş yorumların ilgili yazılar vs’nin altında çıkması konusunda mutsuzluğunu dile getirdi ama elden bir şey gelmiyor. Çok fazla link olunca site yavaşlıyor, yorumlarda başa atma gibi sorunlar olabiliyor.

   El birliği ile sorunları çözeriz, hep gelin…

   • Gözde E.

    Başa atma sorunu en sevdiğim :)) <3

    • Çok olmuyor ama…

     • Gözde E.

      Devamlı oluyor admin’im… Ama şu an olmadı :))

     • korkuttum onu ^^

  • Otoparkta tuvalet yok malum, Vartolu’nun sadece temel ihtiyaçları için önceden girmiş olması daha olası. Zaman dilimi konusunda haklısınız ya hemen takip eden gün, ya da belki daha sonra. Kahvedekileri çıkartırlar, bir İdris kalır. Ama tuvalette de bir surpriz vardır.

   Adamlara gelirsek, Yamaç esnafa gönderdi veresiye için. Esnaf eli silahlı tahsilata gelmez ki. Bence bahis konusu ile alakalı bir durum çıkacak. Para kazanmak için bahis sistemini kuracaklar. Kazananlar paralarını tahsilata geliyor…

   • Buke Oguz

    A evet bahis olayından dolayi da gelmiş olabilir adamlar. O aklıma gelmemişti.

  • Nur

   Gelen kişiler ‘oğlun nerde kaldı?’ diyor Yamaç’ı soruyorlardır, Selim ve Vartoli bilmediğimiz bir plan yapmışlardı o plan dahilinde gelmiş olabilirler mi diye düşündüm ama onlar ne Yamaç’ı ne de İdris’i hayati tehlikeye atacak bir plan yapmazlardı, bahis konusu için de çok erken aklıma Sena’nın eroin işi geliyor Emrah, Yamaç’ı bulaştırdı mı ne yaptı? Sadi ve adamlarını Emrah zehirledikten sonra kuaföre Yamaç gitmişti, Anıl da Yamaç’tan birilerine bahsetmiş olabilir?

   • Buke Oguz

    Oglun Nerede çok bekledik dediler. Bu oğul Yamaç mi yoksa Cumali’nin hikayeye girişi için yazılmış bir sahne mi? Merak ettim doğrusu.
    Yamaçsa ya silah kaçakçılığı ile ilgilidir gemiden kurtulmaları sırasında yaşamam bir olaydan dolayı olabilir. Yada dediğin gibi Yamaç bir şekilde uyuşturucu meselesinin peşine düşmüştür ve yolu bu adamlara çıkmıştır. Yamaçtan uyuşturucu istiyorlardır. Belki konu Senadır. AdamlarSenayi ali koyup Yamaçtan para yada mal istiyorlardır.
    Cumaliyse sorduklari oğul Cumalinin çıkması yakındır belki de bu bölüm çıkar. 10 yıl önceki mevzu yüzünden pesindedirler ve 10 yıl bekllemislerdir şimdi hesaplaşma vaktidir.
    Selim için geldilerse Cemilden dolayı olabilir.

    • Gözde E.

     Selim ve Cemil için geldiklerine ihtimal vermiyorum. Ama diğer olasılıkların hepsi akla yatkın. Şu sneak peak’ler de kafa karıştırıcı, ne teoriler üretiliyor üstüne :)) Ama sezon finali bölümü için olmasın lütfen, hele final asla.

     • Buke Oguz

      Aynen ya. Ama inat değil mi en heyecanlı finali sezon finalinde yaparlar . Üç ay catlatirlar meraktan

     • Gözde E.

      Sezon finalleri final bölümlerinden de daha güzel olur hep 🙂

   • Sena’nın eroin işindekiler öldü yahu… O konu da öyle gitti bitti…

 • Leyli

  Aşağıda bir yerlerde tam da Baykal’la ilgili bir yorumlaşma yaparken bu habere rastlamam ilginç oldu.. ^^
  http://www.medyatava.com/haber/beyefendi-cukura-mi-donuyor_156796
  Bu Nazım’ın ölümü anlamına gelir mi acaba? Küçük beyefendinin sonu ne olacak?

  • Gözde E.

   Eğer Baykal mevzusu Meliha Hanım’a bağlanacaksa neden olmasın 🙂 Biz alışığız dirilenlere 😀

   • Leyli

    Ahahahha aynen hatta dirilmese ters köşe olacak.. ^^

  • Ayla

   Hayret Burak Sergen diziden ayrildiginda cok net bir aciklama yapmisti diziye geri dönmüyecegini tiyatroya agirlik verecegini okumustum. Mesut Yar in düsüncedi,temennisi bu…

   • Leyli

    Diziden ilk çıktığında dönmeyeceğini söylemesini istemiş olabilirler. Şimdi de kesin bir şey yok zaten geleceğiyle ilgili. Ama Mesut Yar genelde yalan haber yapmıyor. Burak Sergen’in tepkisi gerçekten düşündürücü olmuş. ^^

    • Gözde E.

     Bekleyip görelim o halde.

  • Nur

   Baykal ve Elvis’in öldüğüne hiç inanmamıştım. Baykal temsiliyeti yüksek bir karakter ve ayrıca Meliha’dan ne gelecek bilmiyorum ama ona da bağlanabilir. Elvis’in temsiliyeti hakkında çok düşünmüştüm en son vardığım sonuç Trolleri temsil ediyor.. Cümleleri düşük kurması neyi ne için yaptığının anlaşılmaması kadınlara zarif davranması:) Yamaç’ın eline bıçak saplamasını da trollerle mücadele perspektifi içinde görmüştüm:) Komik, tatlı bi karakterdi Elvis. Dizinin trolü bence o ve o da gelecek..

   • Gözde E.

    İkisinden birini seçmem gerekirse Elvis gelsin. Nedense çok sevmiştim ben O’nu. <3

    • Buke Oguz

     Baykal kabusu tekrar başlamasın nolur. 😨😂 öldüğüne inanmamistim ama gelmesini de istemiyorum.
     Bu arada adam çukur sayfası benim için kapandı diye açıklama yapmıştı !!!

     • Gözde E.

      Mesut Yar’a ise öyle konuşmamış ama 🙂 Elvis gelsin mi? 😀

     • Buke Oguz

      Elvis gelebilir ama Emrah bayagi öldürmüş gibiydi onu gerçi silah kuru Sıkıysa bilemem 😂 Rolü ne olabilir bilmiyorum. Silah kaçakçılığı işini batirmak içinse mümkün.

     • Gözde E.

      Diyelim ki Elvis öldü gerçekten, niye kimse bu adamın intikamı için gelmiyor? Şu sevgilisi falan Lana mıydı adı.

     • Buke Oguz

      Senarist onu da unuttu valla. 😂
      Biraz nefes alacak gibi olurlarsa o da çıkar ortaya. Malum Yamac’in nefes almaya hakkı yok. 😢
      Bu Bulgarlarin Elvisle baglantisi olmasin. Elvis Emrah ortaklığı. Sahte olum.
      Elvis rus muydu hatırlamıyorum ama …

     • Gözde E.

      Elvis Gürcü idi. Ay evet ya Yamaç’ımı bir rahat bırakın… 🙁

   • Leyli

    Elvis mevzusu çok üstün körü oldu bence ama tekrar dönecekmiş gibi gelmiyor bana. Çok yakından ateş etti Emrah, Yamaç da ordaydı. Sağ bırakılma ihtimali düşük.
    Ama beyefendinin ölümü çok belirsizdi, onun dönüşü mantıklı olur.

    • Gözde E.

     Aslında Beyefendi’ye uyuz oluyordum, dönmesin diyebilirim ama Küçük Beyefendi daha sinir bozucu o yüzden büyüğünü tercih ederim 🙂

     • Ayla

      Sakin ya büyük beyfendi geri gelmesin,onu izlemeye dayanamiyorum. Ben ise kücük beyfendiyi tercih ediyorum . Esasinda gidenler gittigi ile kalsa ve yeniler gelse…

     • Gözde E.

      Küçük de gitsin bence. Cumali’yi istiyorum yeni düşman olarak 🙂

 • Gözde E.

  Instagram’da bolca yorum okudum. Hala Selim’in gay olmadığına, Cemil’i Ayşe için öldürdüğünü düşünenler, mezarın başında da hem O’nu hem ağabeyini öldürdü vicdan azabı çekiyor diye ağladığını düşününler var. Bolca da “Böyle bir dizide gay karakterin ne işi var?” diyene rastladım. Bizler, burdaki yorumdaşlarım, gay olduğuna inanıyoruz. Peki 2. yoruma ne diyorsunuz?

  • DreamyTangerine

   Bizimki inanmak değil, olanı görmek. Böyle bir dizide gay karakterin işi ne diyenler de çok istiyorlarsa travesti seks işçileriyle kimler beraber oluyor biraz baksınlar araştırsınlar. Hatta daha geçen aylarda sosyal medyada gündem olan damadına aşık olan kayınpeder haberini okumaları yeterli. Evli barklı, çoluk çocuk sahibi onca erkek var cinsel yönelimini tıplum baskısı yüzünden hayatı boyunca bastırmak durumunda olan. Türk insanının tipik ikiyüzlülüğü, kafasını kuma gömmüşlüğü.

  • Selim birebir hayatın içinden. Ama cinsel yönelimi farklı olduğu halde şarkıcı! tasarımcı! olmayan, dizi ve TV lerde karikatürize edildiği gibi ‘ayol’lu ‘canım’lı konuşmayan biriyle karşılaşmadılarsa anlamak / kabul etmek istememeleri normal!. Toplumsal yadsıma psikolojisi…

  • Buke Oguz

   Annem de Selim’in Cemil’i Ayşe için öldürdüğünü düşünenlerden/ sananlardan😂😂

   • Ayla

    Annen Selim in gay oldugunuda sanmamistir,Cemil in bavula sigdigini sanmistir…
    Tüh kendi annem bu diziye bakmiyor onada sorabilirdim:)

    • Buke Oguz

     Bu hafta daha izleyememistir. Yurt dışından bugun döndüler. Dünden beri yoldalardi. Cumaya kadar izleyemez hasta da olmuş yola çıkarak. Cuma antalyaya gidiyorum yine muhtemelen birlikte izleriz. O zaman bu konuda ne düşündüğünü sorarım ama gay olduğunu tahmin etmediğini düşünüyorum :)))

    • Buke Oguz

     Yok Cemil meselesini olduğu gibi anlar . Hatta izleyince camiler diye soylenecegine eminim 😂😂

   • Gözde E.

    Ahaha. Annen ciddi ciddi mafya dizisi seyrediyor yani 🙂 Anneler genelde en fazla bu tarza yakın Karadayı falan seyreder gibi geliyor bana 🙂

    • Leyli

     Benim anneannem Deli Yürek, Kurtlar Vadisi seyrediyordu ahagjsgdas

     • Gözde E.

      Tuttum o anneanneyi <3 <3 Ellerinden öperim

     • Leyli

      Ahahahhahah <3

    • Buke Oguz

     Ooo Poyraz ,içerde ,çukur, sen anlat Karadeniz ,kadın ,ufak tefek cinayetler, avlu , diriliş. … Karadayı kara para aşk. Hayat şarkısı Vs vs vs… iyi kritik yaparız biz dizilerle ilgili 😊😊😊

     • Gözde E.

      Oooo dizikolik anne 😀

     • Buke Oguz

      Aynen :)))

     • Gözde E.

      Benim annem babamın vefatından sonra baya dizi seyreder olmuştu 🙂

     • Buke Oguz

      Allah rahmet eylesin canim :(((
      Ne yapsınlar . Benim annemin uykusu çok düzensiz. Geceleri erken yatsa da uyuyamiyor. O da uykusu gelene kadar internetten dizilerini izliyor :))))

     • Gözde E.

      Sağ ol canım…
      Şimdi o kolaylık var, hepimiz için güzel bir şey :)) Annem vefat ettiğinde daha çok yeniydi Youtube resmi kanal olayı falan, galiba sadece kanal sitelerinden seyrediliyordu.

     • Buke Oguz

      Dimi eskiden bölümü kaçırdiysan giderdi. Ne tekrar verilirdi ne de. internet şansı olurdu. Özetler de beş dakikaydı zaten. Şimdi hersey gibi buda kolaylaştı. Eve bağlanmak zorunda kalmıyor insan. Nasıl olsa internetten izlerim deniliyor :))

     • Gözde E.

      Sırf o yüzden eve dünya para verip Vestel’in dvd kaydedicisini almıştım :)) Saatli ayarlama şansın vardı diziyi hafızaya kaydediyordu. Hem evde yoksan hem 2 dizi çakışıyorsa bulunmaz bir nimetti 😀

     • Buke Oguz

      Oo bak o da iyiymiş :)))

 • Eda Nurcin

  Selamlaaarr, öncelikle daha bölümün yarısını izledim ve üzülerek burdan duyuruyorum ki, bu hafta ki yoğunluma bakarak yazıyı yazma ihtimalim nerdeyse yok. :(( şimdi bölümü bitirip yorumlara geleceğim ama! Bu haftalık Aslıcığımızın yeri ağırlasın bizi çökertelim buraları😂

  • Gözde E.

   Sorun yok canım, önemli olan fikir paylaşımı yapabilmek. Çok kolay gelsin sana <3

   • Eda Nurcin

    Aynen öyle sağol canım😇

  • Yarısını mı? Yazı yazmayı geç bölüm izleyecek vakit bulamamak… off.. Çalış Eda çalış derken bu kadar yoğun çalış demek istememiştim :p

   • Eda Nurcin

    Öldüm bittim dün ya asıl bugün başlıyor gerçi koşturma, şimdi izleyeyim diyordum yine işim çıktı bile yok kaldı bugünde … 🙁

    • Kolay gelsin o zaman, ooo doğru ya asıl programlar bugün başlıyor… Lütfen söyler misin Sultanahmet meydanında piknikli iftar yapmasınlar, çok karşıyım!

     • Gözde E.

      Show’da da program olacakmış yani Çukur da artık özetsiz.

     • Buke Oguz

      Ay işte bu habere çok sevindim 😄

     • Gözde E.

      Gerçi iftar-özet aynı anda sorun değil ama dizi tam iftar ederken başlamasa iyi olur Ramazan’ın sonlarına doğru.

     • +1

     • Gözde E.

      İftar demişken ben gidip ceviz kırayım biraz 🙂

     • güllaç!

     • Gözde E.

      Evet, ta kendisi <3 Bulaşık makinesinde yıkanan uygun kabı bekliyoruz yapmak için 🙂

     • Ayla

      Birkere yedim aman ne igrenc birsey di öyle:(

     • Gözde E.

      Çok severim, güzel de yaparım 🙂

     • Rahmetli dedem bir iftarda acayip ısrar etmişti yemem yemem diye tutturdum. Sonra çok kısa zaman sonra vefat etti. Keşke kırmasaydım da yeseydim diye o gün bugündür yerim. (Gül suyusuz!)

     • Gözde E.

      Allah rahmet eylesin. Ben ceviz ve tarçınla yapıyorum, gül suyu yok 🙂

     • Eda Nurcin

      Bir dinlerler bizi bir dinlerler…. ama sahnenin yanına baya büyük bir alana masalar kurulmuş iyi olmuş insanların oturması açısından o

     • geçici masa olur bak… Tamam! :)))

  • Ayla

   Sakin sucluluk duygusu hissetme biz buralarda da eglenip takiliyoruz.
   Ama bir sezon finali yorumu gecte olsa mutlaka beklerim:)

   • Gözde E.

    +1

   • Eda Nurcin

    Bir düzene girsin işler, haftaya yazarım canım 😂

   • Final şart!….

    Aaa hatta final yorumlarınızı uzun tutun burada da ayrı yazı olarak yayınlarız ^^

    • Gözde E.

     Olabilitesi var 🙂

  • DreamyTangerine

   Hiç önemli değil Edacım, çenemiz düşük, teoriler gırla… müsait olduğunda sen de gel😋

   • Eda Nurcin

    Gelicemm😊

    • Ayla

     Ah gitmeden seni yakalayabilseydik sen Deren ve Meke yi yakistirdin mi? Ben ve Asli cok sakil bulduk

     • Eda Nurcin

      Çok yakıştırıyorum hahaahha😂

     • Ayla

      Tüh ya seni kendi tarafimiza cekemedik:))
      Ama gelecegin yönetmeni Eda Sena nin sözde aglama krizini begenirse bu ikiliyide yakistirir bir güzel:))

     • Gözde E.

      Eda ile genelde beğenilerimiz benziyor ama yanlış hatırlamıyorsam İçerde’de ben anneyi beğenirken ikiniz beğenmiyordunuz.

     • Ayla

      Haklisin o dizide o anne konusunda ayniydi düsüncelerimiz ve benim düsüncelerim Asli nin düsünceleri uyuyor,esasinda Eda ile de uyardi ama Sena dan kopamadi birtürlü:))

     • Gözde E.

      Sonuna kadar Sena 🙂 Baksana Sena’nın yerine başkası gelirse reyting için Sena giderse diziyi bırakırım bile demişti, yanlış hatırlamıyorsam.

     • Ayla

      Hadi hadi 3 sezon cok yogun olacagini biliyor ondan bir kilif uydurdu Eda miz:))

     • Ayla

      Pardon 2 sezon olacakti

     • Gözde E.

      :))) Bence de

    • Bi de final BSO’nun oyunu mu? Bu yorumunu merakla bekliyorum

     • Eda Nurcin

      İzledim finali kısa videoalrdan da orda bir haltlar dönmüş net emrah nazım izi var bence..

  • Züleyha

   Ayy kolay gelsin Eda 🙁 Sen bu yoğunlukta kendine ve sağlığına dikkat et. Biz hallediyoruz yazıları yorumları 😅

  • Buke Oguz

   Kolay gelsin Edacim . Fırsatın olunca gel bekliyoruz :))

 • Leyli

  Kısalar diye aynı yorumda topladım bu iki başlığı.. ^^

  MUHITTIN IS BACK!
  Rolü o kadar amaçsız kalmıştı ki diziden çıkacağını bile düşünmüştük. Linççi Muhittin üzerinden de bir hikaye başlatılması iyi oldu. Ha Çukur için çok kötü olacak bu durum o ayrı. Muhittin Finans şirketine gittiğinde adamın kıravatına zoomlamaları çok güzel bir ayrıntıydı bence. Sonrasında Nazım’ı göstermelerine gerek bile yoktu aslında. O zoom sahnesiyle bunun BSO işi olduğu çok güzel vurgulanmıştı. Ama Selim’in hala gay olmadığını, Meliha’nın Hale’yle görüştüğü bilinmesine rağmen 79’da öldüğünü düşünen bir kitle olduğu için Nazım’ın gösterilmesi iyi oldu diyebiliriz tabii.

  CELASUN NEYİN KAFASINI YAŞIYOR?
  İdris’le olan konuşmalarından bahsediyorum tahmin ettiğiniz gibi.Vartolu’ya sempati duyduğunu biliyoruz zaten. Ama o aradaki Vartolu’yu vuracağım tutturmaları neydi o zaman? Yani madem Vartolu’nun gözlerinin içinde o pişmanlığı görmüş, bir de üstüne İdris’i Vartolu’yla ilgili yumuşatma peşinde. Hadi ilk öğrendiğinde kandırıldığını hissettiği için yükseldi, bıçağı dayadı Yamaç’ın boğazına.. Sonrasındaki ısrarı niyeydi o zaman? Vartolu’yu gördüğünde sürekli afra tafra yapan Celasun’la , İdris’e Vartolu’yu anlatan Celasun aynı kişi değildi. O da ne yapacağına karar veremiyor diyerek bu işin içinden çıkabiliriz gerçi.

  • Gözde E.

   Berber dükkanına o adam ilk geldiği anda işkillenmiştim. Hislerimde yanılmadım. Muhittin’in peşinden her zaman bahis oynayan Emmi ve Paşa da gidecekler diye bir korku içindeyim. Hep kazanıyorlarken bu defa kaybedecekler diye…
   Celasun’un kalbi Vartolu’yu ağabey gibi severken aklı babanın katili, O’ndan intikamını almalıydın diyor besbelli. O’nu anlıyorum bu açıdan… 🙁

   • Leyli

    Evet adamın gelişinden belliydi ondan bir şeyler çıkacağı. Muhittin de şüphelenmeliydi bence.. Normalde onda traş olmayan bir adam. Üstüne üstlük kapkaççı, neye dayanarak güvendi adama anlayamadım. Zaten büyük bir etki yaratmasının tek yolu Paşa ve Emmi’nin bu işe bulaşması. Tek başına Muhittin’in batması Çukur’a büyük bir zarar veremeyeceğine göre…
    Evet, Celasun Araf’ta kaldı. Artık ama bir yüzleşme mi olacak ne olacaksa olsun. Bu mevzu bağlansın istiyorum.

    • Gözde E.

     Umarım Çukur bu kadar büyük zararlar görmeden ayarlar bu BSO’ya… Ama Yamaç Sena yüzünden belki de ayamayacak… Üf ya… 🙁

     • Buke Oguz

      Yamaç çok bölündü maalesef. Belki de Emrah’ın bir amacı da buydu. Yamaç Sena ile ugraşsın kafası onunla mesgul iken Çukur ‘un başına örülen çorapları fark edemesin . Sena care olacam derken Çukura care olmasın Çukuru kaybetsin :((

     • Gözde E.

      Eski Yamaç’ı istiyorum. Tamam İdris’ten dolayı Selim-Salih bir şeyler yapsın anlıyorum ama Yamaç’ın suçu ne…

     • Buke Oguz

      Aynen canım. Yamaç oyuna aktif olarak dahil olmalı artık.

     • Gözde E.

      Bu yüzden reytingler düştü, artmaz diyen seyirci çok mesela. Instagram’a şöyle bir baktım da.

     • DreamyTangerine

      O sosyal medya civcivlerine bakma, biraz analitik bakmak lazım bu işe. Ratingler bu aylarda genel olarak düşüyormuş, bu işi bilenlerin yalancısıyım.
      Üstelik hala gün birincisi, ratingler düştü ama herkesin düştü, yani seyirci bu mevsimde yavaş yavaş tv’den uzaklaşıyor, genel izleme oranı düşüyor(muş)

     • Gözde E.

      Aynen, gelsin bahar ayları, gevşer gönül yayları 🙂 Bir de şimdi Ramazan durumu var. Anneannem mesela teravih namazı var diye dizilerini seyretmeyecekmiş 🙂 Ama aynı şeyi Kanal D kaale almadı, kesti SBA’nın biletini… :((

     • Buke Oguz

      Ben reyting listesine neredeyse günlük bakıyorum. Hemen hemen her dizinin reytingi düşmüş durumda. Reyting sistemi maalesef geneli kapsamıyor.

     • Gözde E.

      Ahaha ben de günlük bakıyorum, o gün hiçbir diziyi seyretmiyor olsam da 🙂

     • Buke Oguz

      Aynen ya :)))

     • Gözde E.

      Yalnız bir salının reytingleri nerdeyse hiç gerilemedi, neden acaba?

     • Buke Oguz

      Ufak tefek cinayetlerde totalde bayagi gerileme var. Kadın oldukça iyi durumda. Hatta birkaç hafta geriye gidersem daha net söyleyebilirim ama kadının reytingi artmış gibi. Yarın SAK a da bakacağım.

     • Gözde E.

      ATV ve TRT seyircisi içinde bolca teravih namazı kılan var. Mesela bir yorumda demiştim aşağılarda anneannem dizileri o yüzden seyretmeyecekmiş. İki dizide de düşme olası.

     • Buke Oguz

      Doğru canım mümkün. Bundan sonra dizi izleme oranları azalır gibi geliyor bana da. Hava ısındı bahar yaza dönüyor. Millet sokaklara atmak istiyor kendini. Üç saat tv başında oturmak zor geliyor artık insanlara

     • Gözde E.

      Anca benim gibi dizikolikler oturur :))

     • Buke Oguz

      Bir de benim gibiler :))))

    • Buke Oguz

     Zaten bu kadar çabuk zokayi yutmalarina sinir oluyorum. Emmi ve Paşa da tuzağa düşecek. Hoş daha önce yapmışlar. Nazim’in adamlarına değil de kendi tanidiklarina giderlerse parayi kurtarırlar mi bilemedim ama her yol Nazima ciktigina tuzak kaçınılmaz görünüyor.

     • Gözde E.

      Kendi tanıdıklarına giderlerse parayı kurtarırlar da Muhittin vasıtasıyla kesin Nazım’ın tuzağına düşecekler dediğin gibi…

    • Muhittin büyük kazanacak bu nedenle biraz süre lazım! Ardından Emmi ile Paşa’yı da sürükleyecek bu belli de Yamaç uyanmayacak mı? Ancak İdris’in her şeyi Yamaç’tan beklemeyin sözünü hatırlayıp sermayeyi yatırmaları ile neticelenir…

     • Leyli

      Evet, o her şeyi Yamaç’a bırakmayın çıkışı baya bir belaya neden olacak gibi. Özellikle yerleştirilmiş bir cümle gibi gelmişti ilk duyduğumda da.

    • Nur

     Emmi ve Paşa’nın bu işe bulaşacağını sanmıyorum. Çukur’da bir kaç mekan çok önemli
     1-Dostlar Kahvesi 2-Muhittin’in Dükkanı 3-Aşevi 4-Halı Saha 5-Eski otopark yeni dernek.
     Muhittin’in dükkanı Çukur’un kalbinde Muhittin’in onu kaybetmesi Çukur için bir dükkandan fazlasını temsil ediyor ve kaybedilmesi moralmen çöküntü ifade eder. Dostlar Kahvesinde Konsey dükkanı geri almak için çalışır diye tahmin ediyorum.

     • Leyli

      O da olabilir tabii, ama bana nedense Nazım daha büyük çaplı hareket etmeyi hedefler gibi geliyor.

   • Ayla

    Olan Emmi nin paraciklarina olacak:(

    • Buke Oguz

     Maalesef Çukuru içindekilerle birlikte batırmayı planliyorlar da sonuç ne olacak. Yani adamları kurtarmak karşılığında Idris’ ten sahip olduğu tüm tapulari mi isteyecekler. Tapular BSO nun olacak dolayısıyla Çukur da. Çukur sakinleri kalacak.İdris de beş parasız Çukur’dan gönderilecek yada kendi gidecek. Plan bunun üzerine mı kurulu.

     • Ayla

      Sonrasinda gelsin gökdelenler,avm ler cukur a:)))

     • Buke Oguz

      O gökdelenler avmler illa dikilecek Çukur ‘ a dimi :(( 😉

     • Ayla

      Tabiiki:))

     • Daire vermek kolay da o dairelerin aidatı nasıl ödenir? İstanbul’da örneklerini görüyorum, burnumun dibinde… Kutu gibi daire ama residance, kirası da standart apartmanlara göre makul çünkü çok boş daire var… Ama aidat kira kadar…

     • DreamyTangerine

      Aynen… Bir de şöyle ilginç bir sosyolojik gerçek var, “kentsel dönüşüm”den sonra genelde mahallenin eski sahipleri oralarda pek barınamıyor. O mahalle her şeyiyle, kültürüyle, insanıyla, binalarıyla gerçekten dönüşmüş oluyor. Dönüşümden sonra eski sakinler oradaki malvarlıklarını ya satıp ya kiraya verip gidiyorlar.

     • kiraya verebilseler iyi, eski adı ile fikirtepe yeni adıyla yeni tepe de binlerce daire boş, ama 50 m2 minnak gecekonduya 1 milyon dolarlık 4 daire hesabı ile eline geçen bir şey olmasa da teknik olarak ‘zengin’

     • DreamyTangerine

      konut faizleri neden düşür(t)üldü sanıyorsun? :)))

     • Dur adsense gelirlerimle bir eve gireyim artık. (Dün 0,55 kuruş)

     • Gözde E.

      Bizim yukarda Başıbüyük Narcity’de falan 300 TL üstü. O kadar aidat ödeyip nasıl geçinilir yani…

     • Narcity manzarası güzel ama ^^

     • Gözde E.

      Evet, bir o var. Ama merkezi değil, arabasız yaşanmaz.

     • kesinlikle!. Sahil yolunda zaten toplu taşıma yok. Metro + taksi tek ulaşım olabilir. Yani arabasız nasıl gidersin deseler evimden… Aklıma ilk bu gelir.

     • Gözde E.

      Sahil yolunda otobüs var yahu :)) Daha 2 gün önce bindim. Ama bir teyze vardı o Maltepe üzerinden gidecekmiş oraya, direkt araç var herhalde.

     • iki tane! 4 ve 16… Geçecek de bineceksin dee…

     • Gözde E.

      Ay 16 deme bana, gelmek bilmeyen otobüs :)) Ama 16d’de de var, çift katlı hani, o sık geçiyor. Niye bu sayfa beni tam yorumu okuyacakken, sonra bir de tam yazarken yukarıya atıyor?!

     • bilemedim 🙁

     • Ayla

      Birgün Selim o gökdelenlerin en üstünde Ayse si ile yasayacak:))
      Ha öbür egilimi mi onuda hafta sonlari yasiyacak…

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Plan bu da olacak olan bu değil. BSO’nun içinde de iki ayrı grup var, belkide üç, hatta dört bile olabilir. Yazarken benimde kafam karıştı.. iki ayrı kardeş grubu babalar bir, anneler ayrı. Kardeşler yeni tanışmış. Birbirlerine ne kadar güvenebilecekler. En azından Salih ve Selim’in beyefendinin oğullarına güvenmediğini biliyoruz. Kendilerine göre çukur’u koruyacaklar. Bence beyefendinin oğulları sayesinde Salih çukuru ele geçirecek onların dizideki vasfı bu.Yoksa Salih vurma ve kırma ile Çukur’u ele geçiremezdi. Yani Salih o çukur’un kralı yada babası olacak. Hikayede biraz ordan devam edecek. Baba olmasından sonra da..

     • Buke Oguz

      Ben hep Baykal’in Çukur’u aldiktan sonra Vartolu ve Selim’i ortadan kaldıracağını dudunuyordum. Nazim’in planın da bu olduğuna inanıyorum. Selim ve Vartolu piyon onlar için Çukur’a ulaşmak için birer basamak. Şimdi Selim oyuna dahil oldu. Görünürde onun yaptığı plan uygulanacak ama Nazim ve emrah’in da boş duracağını sanmıyorum. Bizimkilerin onlara guvenmemesi önemli tabi. ikisinin de hedefi sadece Idris’ten intikam almaksa Cukur’u koruyabilirler evet. Ama yerle bir edilmesine izin verip paralarını alip geri de cekilebilirler. Korumaları tercihim tabi ama emin de olamıyorum. İzleyip göreceğiz bakalım.

  • Ayla

   Meliha konusunda en cok kafamda oturdamadigim o zaten,Meliha yasiyor bunca tantana neden? Sihirbazin kadinin cenazesinde bulunmus olma yalani falan.
   Hale nin yasi cok kücüktü yani yakin zamanda Meliha hi görmüstür,o zaman o bakim merkezi sahneleri neden? Sorular sorular:)
   Idris le konusan Celasun un hakiki en son hissettigi duygulardi. Nefret,intikamdan duygulari saygi,empati sempatiye evrildi:)

   • Adam yalan söylemedi bence, içtendi. Bir şekilde cenaze töreni düzenlenmiş Meliha için. Ama kim düzenledi? Neden düzenledi?

    • DreamyTangerine

     Bu da soru mu? 😛 Meliha’yı kim öldü gösterdiyse o düzenledi tabii ki. Paşa ve Sultan… 😀

     • Kötü kalpli Vezir ve Kraliçe !!! Yalnız hani yılda bir kere Bülent Ersoy la buluşup Meliha’yı anıyor ya İdris, Sultan ne büyük keyif alıyordur :)))

     • DreamyTangerine

      Zaten bir tek ona izin verme sebebi de bundan ötürü bence!!! Hem gizli keyif, hem günahının azabından bir parça bu yolla kurtulma düşüncesi.

     • Gözde E.

      O Sultan’la Paşa’nın bir gün öldüğünü görecek mi bu gözler Allah’ım?!

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Büyük ihtimal Hale , Meliha Hanımı bakım merkezinde görmüştür. Hale kendisine benzediği için Meliha Hanım yakınlık duymuş ve konuşmuştur. Kütüphaneci kız ,Hale’nin eski yazılarına bakarken bakım merkezi ipucunu yakalayacak.

  • Muhittin paragrafının son cümlesine kahkaha attım. Ama Meliha öldü dedi Şanar Bey! ^^
   Celasun da kapıkulu olunca n’apsın ekmeğinin peşinde – ki ekmek veren yok!, anti-Vartolu oluverdi işte…

 • Leyli

  YILDIZ VE VARTOLU?
  Büyük bir soru işareti.. Vartolu Saadet meselesinin geri çekildiği bu bölümde Yıldız’la Vartolu sahnesinin bu kadar parlatılması sosyal medyada yeni bir ship doğmasına neden oldu. (VarYıl) Ben hep Saadet tarafında olsam da bu grubun neden ortaya çıktığını anlayabiliyorum. Çünkü sahnenin işlenişinde bir bağ oluşacağına dair ciddi bir ima vardı. Yıldız Vartolu’ya aşık olabilir ilerde bir ihtimal. Vartolu’nun Saadet’i bırakacağını düşünmüyorum/ düşünmek istemiyorum. Yıldız’ın Vartolu’nun annesi gibi pavyonda çalışması, çocuklarına annelik yapmak için didinmesi Vartolu’yu etkileyebilecek şeyler. Aşk olmasa da Vartolu’nun Yıldız’la bir bağı oluşabilir bu anlamda. Saadet cephesini hareketlendirmek için konulmuş olabilir bence de.
  Bir tweet gördüm twitterda.
  (İdris-Meliha / Vartolu- Saadet) (İdris-Mihriban/ Vartolu-Yıldız) (İdris-Sultan/ Vartolu-?) diye..
  Ayy inşallah böyle olmaz. Ama İdris ve Vartolu’nun hayat hikayelerinin ve karakterlerinin benzer olduğu vurgulanıyor çokça. Böyle bir yola gitmez değil mi senarist? :O

  • Gözde E.

   Ben sonuna kadar Sadiş’çiyim. Ancak belki çok ama çok doğru bir işlenişle Yıldız’ı kabul edebilirim…

  • Leyli hoş geldin… Denkleme gel. Çok güzelmiş. Karakterler benzer, hayat hikayeleri benzer şimdi de aşk hikayeleri benzer mi dersin? Unutmayalım Meliha’nın acısını Mihriban ile atmıştı İdris. Ama onu hiç sevmemişti. Yoksa Saadettin de ?

   • Leyli

    Ben de ondan korkuyorum.. 🙁

   • Leyli

    Ayy yazmayı unutmuşum 🙁 Hoşbuldum ^^

   • DreamyTangerine

    Aman aman ağzından yel alsın diycem de olmaz da diyemiyorum 😨

    • Gözde E.

     Meliha öldü diye Mihriban’la olmasına tamam da Sadiş yaşarken no no no!

     • Leyli

      Ya Saadet de ölürse :O

  • Züleyha

   Senaristin Vartolu-Sadiş ilişkisine garezi var. Gerçi başta Cemil’in kaçtı bilinip suçun Vartolu’nun üzerine kalmamasıyla ve Saadet’in yatarken gülerek Vartolu’nun evine bakmasıyla dedim şükür ilişkiyi toplamaya başlayacaklar heralde türkü eşliğinde Saadet’in Salih’in sakalını okşamasını izleriz yakında 😅🙈 Ama yazdıklarında çok haklısın dediğin gibi bir ilişki biçimi olabilir. Sevmediği ama kendini iyi hissettiği hatta annesinin hikayesine benzettiği için önem verdiği biri olabilir Yıldız. Ama olmayabilir de, dizinin ilk bölümlerinde de Vartolu’nun Yıldız’la böyle sahneleri olmuştu. Üstelik o zaman Saadet ortaya çıkmamış sayılırdı. Hatta o zaman kesin gözüyle bakmıştım aralarında bir şey olacağına. Şimdi gene sahneleri o kadar parlatılmadı bence sosyal medya çok üstüne düştü. İlk bölümlerindeki sahnelerinde daha bile flörtöz bir haldeydi Vartolu, o zamanlar sosyal medya etkisi olmadığı için dikkat çekmemişti tabi. Hiçbir şey olmadan kaldı o sahneler öyle, aynı şekilde şimdi de kalabilir. Kalmaya da bilir çünkü bu dizi Çukur, bu gözler Cemil’le Saadet’i gelin damat olarak gördükten sonra daha neler olmaz ki diyerek bu konuyu zamana bırakıyorum ben. 😀

   • Leyli

    Saadet gülerek arkaya doğru baktığında Vartolu’nun evine mi baktı .. Ben bunu nasıl kaçırdım :O Çok sevindim ama şu an. ^^ O dönemki Vartolu sadece intikam düşünüyordu ve Yıldız’ı tehtid ediyordu. Şimdiki Vartolu daha farklı yaklaştı Yıldız’a. Yıldız henüz romantik anlamda olmasa da Vartolu’dan etkilendi. Yani belki oyuncunun yorumlayışından ben böyle anlamış da olabilirim. Ben de çok kararsızım, ama dediğim gibi bir ilişkileri olursa şaşırmayacağım.
    Kesinlikle Cemil’le Saadet’i shipleyen senaristten her şeyi beklerim ben. ^^

    • Züleyha

     Tabi Saadet’in o bakışlarını Vartolu’nun evine doğru olarak gördüm ben. Yıldız konusu olursa da sebebi ne olur bilemiyorum. Hadi Cemil’i Koçovalı-Vartolu savaşı için kabul ettik. Bu ilişkinin hikayeye katkısı ne olur? İzleyici kadınların hikayesinden sıkıldı zaten. Böyle bir aşk üçgeni izleyiciyi çok iter. Twitterda millet sevinmiş Yıldız-Vartolu olursa diye ama başlarına nasıl bir bela alacaklarının farkında değiller bence. 😀😀

     • Yalnız Gökhan Beycim kadın hikayeleri cidden çok zayıf yazıyor. Yarım mı alsa? Birinci sırada giderim ben ^^ Haha sonra dizi romantik komedi olur ^^

     • Züleyha

      Ay azıcık yüzümüz güler hiç şikayetçi olmam. Baksana nasıl hasret kaldıysak minnoş bir ilişkiye Meke ve Deren’i bile sevdik sahiplendik ne alaka demedik 😀

     • Gözde E.

      Minnoş ilişki için dizi çok efendim 😀

     • Züleyha

      Yokk Çukur’dan başka diziye başlayamam şimdi illa da Çukur’dan minnoş çift isteriz. 😀

     • Gözde E.

      Meke-Deren’e tamamım ben o halde, ben de sizler gibi çok sevdim onları. <3 🙂

     • 3 oldular 😀 ben kaçayım ^^

     • Gözde E.

      Bence daha da fazlayız, @bukeoguz:disqus ve @dreamytangerine:disqus de sevmiştir Meke-Deren çiftini 🙂

     • DreamyTangerine

      Ahaha tabii ki de şipledim çoktan!💃🏻

     • Gözde E.

      Kesin Buke de bizden, bence 5 olduk 😀

     • Kaç Aslı!

     • Buke Oguz

      👍❤😉 Aynen

     • Ayla

      Sevmeyenler iki oldu dikkatini cizerim:)

     • Gözde E.

      Gördüm ve hiç şaşırmadım :))

     • Buke Oguz

      Evet yorumu da da belirtmiştim sevdim ikisini 😄

     • Gözde E.

      Gözümden kaçmış kusura bakma ama emindim sevdiğine :))

     • Buke Oguz

      Olabilir canım ne kusuru :))) Şirindiler hoşuma gitti :))

     • Leyli

      Meke ve Deren’i ben çok sevdim ya. Yani senarist onların ilişkilerini yazma konusunda şu ana kadar çok başarılı oldu bence. (Hayret!) ^^

     • Züleyha

      Bence de eğlenceliler. Hele Meke’nin halleri çok tatlı 😀

     • Sahiplendik mi? 🤔 Bence çok sakil durdu…

     • DreamyTangerine

      Ben bağrıma bastım valla… şip şip 💕 🤗

     • Ayla

      Ben Meke Deren konusunda hep sustum okudum yazilanlari ve nihayetinde benim gibi düsünen sen yazdin ve bende katiliyorum bencede cok sakil durdu cok..

     • Gözde E.

      Sen zaten Deren’e gıcıktın 🙂

     • Ayla

      Itiraf ediyorum Meke nin saclarina da gicigim:)) Birde Yamac in yakin arkadasi olarak lanse ettiler,hadi ya ikiside ayri dünyalarin cocugu…

     • Gözde E.

      Ben de tas kafa saçı eskiden beri sevmem 🙂 Ya bana hep Yamaç Celasun’la yakın arkadaş olacak gibi geliyordu ama hala o konuda bir yol alamadık.

     • Gözde E.

      Eskiden yazardı sonra ne yaşadı da yazamıyor? 🤔

     • Leyli

      Katkısının ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok açıkçası. Sadece sahneden böyle bir his geçirdiler, bilerek mi yaptılar birkaç bölümde göreceğiz.. Böyle bir ilişki yaşanmasa sadece Saadet’in kıskanmasına neden olacak bir sahne bile olsa Saadet böyle bir durumda savaşmak yerine daha çok içine kapanmayı tercih edebilir. Her şey daha da kötüye gidebilir o yüzden..
      Ama ben açıkçası Vartolu’nun o aileye sahip çıkmasını isterim. Kadını o hayattan çeksin, dostu olabilir onun. (arkadaş anlamında) Annesine çok benziyor durumu çünkü… Çocukların amcaları/dayıları olur. Belki bu çocuklar onu içindeki iyiye yaklaştırır. Bilmem çok fantastik bir çizgide gidiyor da olabilirim ahsgdjsjhdj

    • baktı.. hatta az daha eline o minnak telefonunu alacak diye bile düşündüm ben o an…

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Biraz soayal medyada Saadet’in kendisini evlendirme durumuna ses çıkarmamasından dolayı kızgınlık var. Bu shiplerin nedeni o. Senarist Vartolu’ya yıldız için birşeyler yazdırırsa kendi yazdığı karakterlerle çelişir. Senarist orda Yıldız’ın gözüyle mahalle halkının Salih’e olan değişimini göstermek istiyor. Yıldız net çizgileri olan bir karakter. Vartolu’ya bakışıda belli. Ama Vartolu’nun da mahallede büyüdüğünü öğrendiğinde şaşırdı ve onunla istemeden de bir bağ kurdu. Yıldız’ın olayı ile anlıyoruz ki mahalle Mihriban-Salih olayını bilmiyor. O mahallenin çocuğu olmak önemli. Belki bir şekilde küçük Yıldız Salih’i tanıyor olabilir. Salih’in Çoşkun’u tanıması gibi. Biz Yıldız’ın Salih’e olan değişimi ile aslında mahallenin değişimini göreceğiz. Bu arada Saadet Hanım Çukur’da aş evine gelirken bir iki yıldız-Salih sahnesi görse fena olmaz.. Burnu az birşey sürtsün.

    • Ah ağzınıza sağlık, tam da bu nedenle Yıldız’ın konuya dahil olmasını istiyorum ^^

     • Gözde E.

      Burnu sürtsünler falan, aşk dizisine dönelim, sonra millet isyan etsin :))

     • Ya dönmez, merak etme… Yaz dizisi kıvamına gelsin demiyoruz… Ama azıcık aksiyon diyoruz: )

     • Gözde E.

      Ben de istiyorum ama bir kısım seyirci istemiyoruz diye paylaşımların altını yorumlarla dolduruyor 🙂

     • DreamyTangerine

      Ful artı ful aksiyonlu çatapatlı üç bölüm izleseler memnun olacaklar mı sanıyorsun? Bu sefer de olay yok konuşma yok ordan oraya koşturup adam öldürüyorlar derler. Dikkate almaya değmez.

     • Ayla

      Sana abla tavsiyesi o kadar yorum okuma sosyal medyada,kafayida takma. Mesela ben sadece bu sitede ve R de yorumlari okuyorum,özellike sizlerin düsüncelerini merak ediyorum. Mesela youtube de fragman dizi seyrederim gözümün ucuyla bile yorumlara bakmam. Yada cukur un resmi sitesi fragmani izler cikarim,kafam rahat ben rahat:)

     • Gözde E.

      Aslında doğru söylüyorsun. Geçen yıl İçerde’de ve bu yıl SBA’da öyle çok yorum okuyordum ki… Dediğin gibi kafayı meşgul ediyor.

     • DreamyTangerine

      Aynen yorumlar sadece sizlerle burada ve RaniniTv’de. Fragmanlara bakar, dizinin hesaplarını takip ederim ama asla yorumlara bakmam.

     • Züleyha

      Aynen demek istediğim buydu, Saadet’in burnu sürtücek Vartolu ona açıklama için peşinden koşucak Yıldız arada saçmalıycak, Vartolu kendi işlerine odaklanmıycak derken derken gene yorumlar gelecek ‘bıktık kadınlardan Saadet’ten’ diye. Madem dizide böyle üçgenler yazmak için, Salih ve Saadet çifti için bu kadar bol vakit var o vakti ikisini konuşturmak anlaştırmak belki gizli saklı kendi halinde bir ilişki yaşatmak için harcasa senaristimiz keşke

     • DreamyTangerine

      Bu tarz tek bir sahne yeter ya, mesela mahallede Salih ve Yıldız’ı konuşurken görür Sadiş kıskanır, trip atar, Salih de minnoş minnoş konuşup Sadiş’in gönlünü alır. 😍😇

     • Gözde E.

      Bak 2. bir sahne olursa isyan çıkartırım :))

     • Züleyha

      Tamam dediğin gibi tek bir sahne olursa çok tatlı olur kabul 😀

     • Gözde E.

      Hah aynen böyle olsun. Yalnız üçgen demişken bana sanki CelAk-Karaca üçgeni geri geliyormuş gibi geldi bu bölüm. Ne dersin?

     • Züleyha

      Aa evet sinyaller verildi bence de geri geliyor. Karaca boş durmaz valla yakar ortalığı

     • Gözde E.

      Ben bu üçgen bitmez demiştim, bir Türk dizi klişesi.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Yalnız kurşunlama olayından beri Vartolu ve Saadet birbirlerini görmediler ve konuşmadılar. Bunlar nasıl bir araya gelip , nasıl ve ne konuşacaklar.

     • Gözde E.

      Saadet aşevine yardıma gider, Salih de ordaki derneğindedir o vesile ile olabilir. Konuşurken umarım Cemil’in öldüğünü ağzından kaçırmaz Salih.

     • Züleyha

      A doğru o konu henüz ikisi arasında gündeme gelmedi. Vartolu özür dilemek isteyebilir belki. Ay çok değişik bir ilişki hem malzemesi çok bol hem de çok kısır

  • DreamyTangerine

   Waww o nasıl denklem öyle?!
   Ama cıks, olmasın.

   • Ama çok mantıklı değil mi? Galiba ben sevdim…

  • Nur

   Yıldız ve Vartoli arasında duygusal ilişki beklemiyorum. Yıldız’ın başka bir işlevi olacak gibi. Yukarıda da bahsettim BSO grubunun kadın üyesi olabilir. Vartolu’ya ‘İşte bu yüzden senden olmaz, olmayacak’ demesini anlamlandırmaya çalışıyorum. Yıldız iş için sordu Vartoli geçici çözümle yaklaştı. Yıldız bir sahne öncesi aşevi kuyruğundaydı yani Vartoli’den o parayı borç olarak alabilirdi ‘bu yüzden senden olmaz’ sözü çözümü temelinde aramıyorsun gibi bir şey miydi? Sorunun temeli ekonomik, sunulan çözüm ütopik. Vartoli iş bulmak iş yaratmak zorunda sözü bu anlamda söyledi ama niye Yıldız’a söyletildi bu söz, onu bulmaya çalışıyorum. Yıldız çalışan bir kadın,genç bir anne ve yalnız. Yıldız ve Vartoli işbirliği Vartoli’nin gücüne kadın gücünü katar ve birlikte çok daha güçlü olurlar. BSO’ya gelince Yıldız da o masaya aynen Vartoli ve Selim gibi oturabilir ve kalktıklarında beraber kalkarlar birleşik güçlerinin önünde kimse duramaz yani Yıldız Selim ve Vartoli timine eklemlenebilir ortak hareket edebilirler. Hoş bunlar benim temennilerim de aynı zamanda ama sanki böyle bir şey sezinliyorum. Yıldız’ın saçı, giyimi, ayakkabıları, mimikleri baya bi politik tipleme değil miydi? Ay hadi bakalım:)..JJA:)

   • Leyli

    Yıldız bence Koçovalılara ihanet etmez. BSO’lu olmak için yeterli motivasyonu yok ama açıkçası ben de dişli kadın bir düşman görmek isterdim. Orada Vartolu’ya iyilik yapmayı bilmiyorsun anlamında dedi onu. Yöntemi yanlıştı çünkü. Ondan para istememişti, iş istemişti. Tomar tomar para çıkarınca gururuna dokundu Yıldız’ın.
    Vartolu bir “baba” gibi davranmadı orada.

    • Gözde E.

     Dişli kadın düşman Elvis’in Lana’sı olabilir mi? Ben de devamlı o yüzden kızıyorum ya Vartolu’ya baba gibi davranmıyor böyle hareketlerle diye. Baba gibi davranmaya başladığında tam olarak kızgınlığım geçecek.

     • Leyli

      Aynen ben de baba gibi davranmasını bekliyorum, zamanla öğrenecek diye umuyorum. Ona sempati duyan biri olarak o hata yaptıkça ben sırtından vurulmuş gibi hissediyorum.

 • Gözde E.

  Benim uzun yorumum görünmüyor mu acaba? Bir kişi bile beğenmedi de 😀 😀 😀

  • Ayla

   Ahhh okudum cevap yazdim begendim:)) Ben yukaridan basladim sana gelene kadar zaman aldi..

   • Gözde E.

    Bir an kimse benim yorumumu görmeyecek diye düşünmeye başlamıştım, hem de o kadar uzunken.

 • Leyli

  METİN’İN SUÇU NE?
  Adam öldürmek çok zor bir şey. Ama yine de bir “an”da gerçekleşebileceği için bir cinnet sonrası ya da bir kendini savunma sonucunda bir insan çok kolay katile dönüşebilir aslına bakılırsa. Ama bir adamı doğramak? Sen öldürmemiş bile olsan? Kişinin kendi cani olmadığı sürece yapılabilecek bir şey değil bu! Mantıksızdı, saçmaydı! Metin’in yapabileceği iş değildi. Senarist “Bu aşk dizisi değil, mafya dizisi!” diye bağıranlara rest çekti bu sahneyle. “Alın lan size mafya!” dedi argo tabirle. Ama bunu yaparken gerçekçiliği zorladı. Bu hareketi Elvis yapabilirdi, anlardım. Ama dizide onun dışında adam doğrayabilecek kimse yok. Ne kadar da kolay gösterdiler… Metin’in mimiklerinden yapmak zorunda kaldığı şey için Selim’den tiksindiğini çok net görebildik ama artık Metin’in eski neşesine kavuşması mümkün değil. Karakterin yapısını bozdular bu darbeyle.
  Metin’in konuya asıl dahil edilme sebebini Selim’in başka bir yüzü olduğuna bir şahit olmasıydı. Selim’in böyle bir durumda bile babasına çok rahat yalan söyleyebildiğini gördüğünde kanı dondu. Artık hainlikle ilgili bir konu gündeme geldiğinde Selim’den şüphelenebilecek bir karakterimiz var. Hayırlı olsun…

  • DreamyTangerine

   Yani sen de benim gibi Metinciğimizi üzdüler diyorsun…😕 ve evet, bu sır mezara kadar gitmeyecek sanki.

   • Leyli

    Üzmediler, Metin’in hayatına dinamit yerleştirip patlattılar. Çok ağır bir şeydi bu. Karakteri bir iki gün yatırıp sonra hiçbir şey olmamış gibi döndürmezler inşallah.. Bu mevzudan sonra sezon finaline doğru öldürülebileceğini düşünmeye başladım. İntihar da edebilir, yüzündeki donukluk böyle bir sonla bitebileceğini gösterdi bana. Bir itiraf mektubu yazdıktan sonra intihar ederse o mektuba ulaşma mevzusu da işlenebilir dizide.

    • DreamyTangerine

     İşte Metin’i de yuttu bir çukur. 🙁

  • DreamyTangerine

   Kanı dondu, tiksindi hakikaten. Net hissettirdi.!Nasıl güzel oynadı Cem Uslu. Ay ben empati yapmışım galiba biraz! 🤓😬

   • Leyli

    Şöyle bir mesaj aldım ben direkt mesela: “Fedailiğin sonu.. Kimsenin fedaisi olmayın!” Hiç suçu yokken bir canavara dönüşmek zorunda kaldı Çukur yüzünden. Bu anlamda empati kurmak doğal bence.
    Evet kesinlikle çok iyi oynadı. İşte bunlar aslında popüleritesi olmadığı için ön plana çıkamayan çok yetenekli oyuncular. Çukur gibi diziler sayesinde kendi potansiyellerini gösterme fırsatı buldukları için çok mutlu oluyorum. Bu bölüm Selim’i de onu da izlerken hayran kaldım resmen.

   • Ayla

    Ben anlamistim senin empati yaptigini:)

    • DreamyTangerine

     Ya evet yapmışım galiba, ama sahnenin rahatsız etmek amaçlı yazıldığını da düşünüyorum bir yandan. Bence de Metin’in ilk vukuatı olmayabilir bu. Baksana gayet tedarikli gelmişti. Ama belki de ilk kez kendi tarafından bir adamı ortadan kaldırmak zorunda kaldı. Nerden baksan vahşet. ☹️😨
     Tabi bir de, Selim’in kırdığı cevizler hususunda bir tanık kazanmış oldu hikaye bu olay sayesinde. Bu da cepte…

     • Gözde E.

      Selim’in yaptığı hiçbir şeyin ortaya çıkmaması, hainliğinin ihtimalinin bile ortadan kalkmış olması saçma zaten…

   • Adının da geçmesi güzel oldu. Cem Uslu. Alkışlar… Sanırım ben onu ilk defa izliyorum…

    • Gözde E.

     Ben de ilk defa seyrediyorum galiba.

     • tiyatrocu!. Hem Yazıyor hem oynuyor üstelik… Alkışlar kendisine…

      Sinema filmi varmış 3 tane 2 de dizi…

      YIL FİLM ROL
      2016 Siccin 3: Cürmü Aşk Sedat
      2011 Anadolu Kartalları Asb. Ali Kaya
      2011 Aşk Tesadüfleri Sever Cem
      Oynadığı Dizi Filmler
      YIL FİLM ROL BÖLÜM
      2013-2014 Saklı Kalan Komiser Kemal 1. Sezon
      2013-2014 Karadayı Seyit 2. ve 3. Sezon

     • Gözde E.

      Seyit kimdi ya? Hem de 2 sezon birden?? @bukeoguz:disqus hatırlayabildin mi?

     • ben izlemedim düzenli… Ama buymuş;

      https://www.youtube.com/watch?v=pbIzKvagSsQ

     • Gözde E.

      Allah Allah her şey çok tanıdık ama hatırlayamadım 🙂 3. sezon olmalı bu ama bölüm sayısına göre.

     • bilmiyorum. izlemedim

     • Gözde E.

      Bence çok iyi diziydi. Karadayı <3<3<3

     • Buke Oguz

      bence de 3.sezon bu. Hatirlayamadim

     • Gözde E.

      Ben seyrettiğim halde hayal meyal hatırlıyorum 🙂 Ama Mahir hapse düşmeden evvel orası kesin, çünkü sonrasında imajı da değişiyordu.

     • Buke Oguz

      Hayir canım şimdi gördüm ama hiç tanıdık gelmedi Seyit ismi

     • Gözde E.

      İsim bana da gelmedi, Aslı’nın yolladığı video da biraz tanıdık geldi 🙂

     • Ayla

      Ahh demek ben bu oyuncuyu gözüm bir yerden isiriyor diye düsünürdüm,demekki karadayi dan mis:)

  • Ayla

   Ben asagida sana acikladim daha net bir dille neden rahatsiz oldum.
   Ha ben Metin in hayatinda ILK defa adam dogradiginada inanmiyorum ….

   • Gözde E.

    Doğramadan koymak mümkün değil midir ya?. Metin bunu yapmış olmasın lütfen… 🙁

    • Leyli

     Cemil iri yarı bir adam, imkansız doğramadan sığması malesef… :/

     • Gözde E.

      Metin ölsün o halde, senin de bu konuda ihtimal teorilerin var, onu her gördüğümde aklıma bu gelecek yoksa…

     • Leyli

      Yaaa harcadılar Metin’imizi.. Kemal’le ne güzellerdi. Artık eskisi gibi asla olamayacak. :/

     • Gözde E.

      Harcanacak adam kalmadı mı sanki….

    • DreamyTangerine

     Değildir. 😟

     • Gerçi bknz twitterda paylaştığım, kadın bavula gizlendi canlı kanlı. İnce ama epey uzun. Hatta geçtiğimiz aylarda Gürcistandan kaçak TR girmek isteyen kadın bavulda yakalandı ya Batum’da… Ama Cemil çok iri. katılıyorum. Değildir.

     • Buke Oguz

      Selimi aradığında eli kanlıydı :(((

    • Ayla

     Iste KORKTUGUM basima geldi,birde senin gibi yüregi fazla saf temiz izliyeciler var onlar kesin senin gibi düsünmüslerdir up uzun adami ne var canim gazete kagidi gibi ikiye katlayip bavula sigdirmistir. Bundan eminim böyle düsünüp o sahnenin vahşettigini anlamamislardir:(
     Uzun yorumun gelmis onu okuyayim bari

     • Gözde E.

      Fazla saf ve temiz miyim? Teşekkür ederim. 😊

    • Yağmurluk gibi bir şey giydi ya Gözde’ciim…

     • Gözde E.

      Evet, giydi…

   • Leyli

    Ama ilk defa yapmasaydı sanki bu kadar yıkılmazdı. Adam ruh gibi oldu resmen. Belki de dediğiniz gibidir ama ben ilk gibi anladım izlerken.

    • Gözde E.

     Bana da ilk gibi geldi.

    • bana da ilk gibi geldi.

  • Metin’i harcadılar albayım…

   • Leyli

    :,(

  • Nur

   Yukarıda Metin’le ilgili düşüncemi yazdım da burda başka bir sahneden bahsedeceğim. Kahraman öldürüldüğünde intikamını almak için Vartoli’nin adamları ile Çukur’un kadınlarından birinin Lunapark sahnesi vardı, kadın dönme dolapta adamın cinsel organını kesmişti o organ pizza kutusunda Vartoli’ye gönderilmişti.. Vartoli’nin Münir’i öldürdüğü sahne mesela Metin’in yaptığından daha vahşiceydi bana göre..

   • Leyli

    Evet evet aşağıda bir yorumda bahsettim Çukur’da aslında bunun gibi birçok şey yaşandı. İzler izlemez bu kısmı yazmıştım, düşününce aklıma pek çok örnek geldi. Bir insanı boğmakla ölmüş bir insanı kesmek evet ikisi de korkunç. Ama kesme işlemi daha büyük bir psikopatlık diye düşünüyorum.
    Bu psikopatlığı gösterebilecek karakterlerin bize lanse edilişi yanlış olduğu için o karakterlerle yaptıkları işleri bağdaştırmak zor oluyor. Ben mesela Vartolu’yu izlerken garipsemedim ama Metin’i izlerken garipsedim.

    • Gözde E.

     Benim de hissetlerim birebir bunlar.

 • Leyli

  Ayyy dayanamadım birkaç başlığı atacağım buraya. ^^

  SAADET’İN YALNIZLIĞI
  Saadet sözlü olarak söylemese de ifadeleri çok netti.. Sultan’dan İdris’ine “Sen bizim kızımızsın!” minvalinde konuşmalar üzerine yüz ifadeleri her şeyi açıklıyordu. Koçovalılarla o derin bağı aslında ciddi bir şekilde koptu. Yani Sadece Salih’in değil, artık onun da o evle arasında ince bir bağ var. İşin komik tarafı bu kızın annesi, kardeşleri neden yoktu orada? Evden kaçtığında da onları değil de halasını tercih etmişti. Bu duruma bir açıklık getirilmesi gerekiyor tez elden!
  Gelinlikle evin kızı olarak yaşadığı müştemilattan (!) çıkarken Yamaç’la gözgöze gelme sahnesini çok anlamlıydı. Yamaç onun gözlerinin içene bakarken büyük bir üzüntü, vicdan azabı yaşadı. İçinden “Ben nasıl izin verdim buna?” dediğini duyar gibi oldum o bakışlarda.
  Düğün iptal olduktan sonra gerçek dışı bir şekilde düğünde tek başına kalması, aslında Saadet’in yalnızlığının bir temsiliydi. Herkes gitti bir tek o kaldı, kamera yavaşça bu kimsesizliğe yaklaştı. Yağmur yağmaya başladı. Bir cenaze merasimindeymiş gibi olan Saadet’in yüzünde güller açtı sevinçten. Saadet’in karakterini çok güzel betimleyen bir sahneydi. Bu ifade değişimini, gerçek duygularının su yüzüne çıkışını bir tül arkasından seyrettik. Yine saklıydı, yine sessizdi. Bu kadar sevinmesine rağmen Salih’in Vartolu yüzüyle çok kötü bir şekilde tanışmış Saadet’in, Salih’le ilgili nasıl bir yol izleyeceği hala muamma tabii.

  • DreamyTangerine

   Oooo sneak peek diyorsun 😎

   • Leyli

    Ahhaahah bu gidişle dayanamayıp hepsini atacak gibiyim ^^

    • Ayla

     At ya,1000 küsür yorum oluyor Eda nin yerinde,mutlaka orasida bos kalmaz,hele ben,Gözde ve Buke gibi cenesi düsükleri oldugu sürece:))

     • Gözde E.

      Adım geçti :))

     • Leyli

      Ahhahaha ben de az değilim. Benim de çenem düşük bayağı :,)

     • Gözde E.

      Benimle yarışamazsın :))))))

     • Ayla

      Senin eline o konuda kimse su dökemez ve yarisamaz:))

     • Gözde E.

      Ezelden beri geveze bir insanım maalesef 🙁 Ama bu kadar cevap yazabiliyor olmam bol vaktim olmasından biraz da.

     • Buke Oguz

      Iki tarafa da yetiyoruz maşallah 😂😂

     • Gözde E.

      Kendimizi bilmemiz ve sevmemiz :))

     • Buke Oguz

      ❤❤Aslında normalden fazla zaman geçirdiğim için kendimi rahatsız hissetsem de bazen burada olmayı seviyorum :)))

     • Ayla

      Sen ögretmendin ama sinifta cebini cikarip buralara laf yetistirmiyorsun degil mi? 🙂

     • Buke Oguz

      Yooo herseyi yaparım bir onu yapmam :))) teli saate bakmak için masada tutarım. Fırsat buldum mu teneffüs ve öğle aralarında bakıyorum . Mesela şu an öğle arasına çıktık 😉

     • Gözde E.

      Ben de :))

  • DreamyTangerine

   Harika bir anlatım… 👍🏻

   • Leyli

    Teşekkür ederiiim ^^

  • Ayla

   Bencde Saadet i harika birsekilde anlatmissin özellikle yalnizligini. Kameraman iyi is cikarmis burada

   • Leyli

    Teşekkür ederim ^^

  • gece gece aklıma düştü. Çağrışım diyelim…

   https://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE

   • Leyli

    Ayy çok severiim <3

   • DreamyTangerine

    Gençlik aşkım bitanem Axl’ım… ay ay ay ♥️

  • Ne güzel anlatmışsın ya Leyli <3

   • Leyli

    Teşekkür ederiim ^^ <3

  • Buke Oguz

   Ellerine sağlık Leyli. :))

   • Leyli

    Teşekkür ederiim ^^

  • Züleyha

   Aa ben bu yorumu yeni gördüm ve çok sevdim. Çok güzel anlatmışsın. Saadet’ten vazgeçemiyoruz, onu anlamaktan ve sevmekten. Sanırım çok gerçek geliyor bize.
   İki bölümdür gerçeküstü sahneler izliyoruz. Bu bölümde Saadet’in tek başına kalması ilginçti, geçen bölümün kahvehane sahnesi gibi hayali ve ütopikti. Normalde mümkünatı yoktur ki yağmurun altında kızı bıraksınlar, vermek istenilen mesaj tam olarak söylediklerin gibiydi bence de.

   • Leyli

    Çok teşekkür ederim. ^^
    Evet bu gerçeküstü/ imgeli sahneleri keşfetmek çok zevkli oluyor. Bir önceki bölümde çok spoiler aldığımdan bir an önce ilerlemeye odaklandığım için kahvehane sahnesi geçiştirdiğim bir sahne olmuştu. Ama senin yorumundan sonra tekrar izlediğimde oradaki manayı fark ettim ve sahneden çok zevk aldım. ^^

 • DreamyTangerine

  Bir de bölümün en saçma anı bence Sadiş’in damat olmadan tek başına düğüne gelmesiydi. Nerde görülmüş damat ve gelinin ayrı ayrı gelmesi, onu da geçtim gelinin önce gelip oturup dakikalarca damadı beklemesi? 😂😂

  • Leyli

   Ahahahaha kesinlikle 😀 Sırf sonrasındaki tasarlanan sahne çekilebilsin diye yapılmış bir şey. Mantık aramamak lazım ^^

   • DreamyTangerine

    Ahahaha aynen öyle…😬

  • Gözde E.

   Ahahahaa aynen yerimde ben de bunu düşündüm seyrederken çok komikti ya 😀 😀 😀

  • O korku, gerginlik yeter ona !

   • Gözde E.

    Sadiş’e garezin mi var?

    • Yok, aşağılarda yazmıştım. Mutlu olsun da isterim… Bol türkülü sahnelerde kendisi ve Salih için göz yaşı dökmüşlüğüm bile var. Sadece ‘ses çıkartmaması’na gıcıklığım baki… Korksa tamam, yahu arkasında Yamaç var. Giymiş gelinliği hala Yamaç n’olur bişi yap bakışı atıyor sanki…

     • Gözde E.

      Niye bu kadar pasif bu kız…

     • enerjisi çekilmiş sanki…

  • Züleyha

   Ay dimi milletin deli gibi Cemil’i araması lazım normalde o kısımlarda. Ben evden hiç çıkmaz bile diyordum, damat ortada yoksa gelinin ne işi var diye düşünmüştüm ama tek başına gitti masaya 😀 Yalnız Vartolu’nun Saadet’i gelinlikle görmemesine sevindim gerçekten en azından bunu yapmadılar Vartolu’ya

   • Leyli

    Bu gelinlikle görme klişesi kesin olacak diyordum, olmamasına ben de çok sevindim ^^ Gerçi nikah masası çalarak klişe kontenjanını doldurduklarını düşünmüş olabilirler.. 😀

 • Gözde E.

  Merhabalar minnoş blog sahibesi ve sevgili yorumdaşlarım <3
  Bu hafta uzun bir aradan sonra diziyi televizyondan seyrettim, açıkçası aynı anda sizlerle de yazıştığım için mi, Öner Erkan'ın performansını büyük ekranda seyretme zevkinden mi, Aras'ı büyük ekranda görmekten mi bilemiyorum güzeldi benim için. Galiba en son ya ilk ya ikinci bölümü televizyondan seyretmiştim :))
  Öncelikle kalemine sağlık Aslı, hatta iki yazı birden yazdığın için yıldızlı pekiyi sana <3
  Bölümün çoğunu sinirim tepemde seyrettim ben. Önce İdris yüzünden tabii. Şu ne kendi evlatlarına, ne de Çukur'a baba olmaktan aciz, ego manyağı, egosu zarar görmesin diye devamlı kendi bildiğini okuyan, başkalarını dinlese, hatta duydukları hoşuna gitse bile (Celasun'un Salih hakkında söyledikleri) bunlar bir kulağından girip bir kulağından çıkan İdris Koçovalı. Ne olurdu Salih'e kulak verse de hem O'nu hem Sadiş'i böyle üzmeseydi… Ama yok, O'nun tek derdi ne şekilde olursa olsun düğünün iptal olması, sözünden dönmemek, kimseye rezil olmamak… Oh olsun sana böyle iptal olur düğünün işte! Sen ve çok sevgili karın Sultan öyle mosmor oluverirsiniz! Sadiş'i gelin masasında unutmaları konusunda da sana katılıyorum. İnsan sevdiği kızını bir teselli eder falan, ama nerdeee…
  Salih'in odadan çıkmadan evvel "Bir şey söyleyecek misin? Söylemeyecek misin?" derken ilk cümleyi Salih, ikinciyi Vartolu tonlamasıyla söylemesi de ayrı bir hoştu bu da dikkatlerden kaçmadı. <3
  Yamaç'ın Salih'in evi taramasına engel olmak için polisi çağırması yerinde bir hareketti. En doğrusunu yaptı. Salih orda ona söylediklerini öfkeyle söyledi ve eminim ilerde yine yan yana gelecekler ve düşmanlarına karşı birlikte hareket edecekler.
  Cemil'in sözde ortadan kaybolmasında suçun Vartolu'nun üstüne kalmaması da güzel oldu. Ama ne gerek vardı bunca yalana, cesedi gömmek için bunca uğraşa? Üstelik Metin'in yapmak zorunda kaldığı şey de o kadar iticiydi ki… Geçen bölüm yorumlarında da konuştuğumuz gibi balkonda hava alırken içkiyi fazla kaçırıp aşağıya düşüverseydi ne olurdu? Ne yani şimdi annesi hiç mi peşine düşmeyecek oğlunun? Yalnız hem cesedin başında, hem de gömme sahnesinde Öner Erkan'ın performansı süperdi. O ilk anlardaki şokunu, sevdiğini öldürmenin acısını bize çok iyi yansıttı. Bunca yıl hep komedide seyrettiğimiz Öner Erkan çok iyi bir dram oyuncusu olduğunu da bize tekrar tekrar ispatlıyor. Her ne kadar kötü tarafa geçsen de seni seviyoruz Selim <3
  Ve tabii burdan yine geliyoruz İdris'e. Dizinin başından beri evlatlarını ayıran, bunu ısrarla yapmaya devam eden, sadece çok sevdiği Yamaç'ı ölümden kurtardı diye geçici süreliğine bağrına bastığı oğlu Selim'i kendi elleriyle BSO'nun içine yolladı. Ben hep "Ya hiç BSO'ya dahil olmaz ya da truva atı olur." derken Selim bile isteye o masaya oturdu ve hatta masanın beyni oldu. Orada Salih'e verdiği tavsiyeler çok yerindeydi. Sonrasında arabada Salih'le iki kardeş olarak konuştukları sahneleri de çok keyifle seyrettim. Hem Yamaç-Salih sahnelerinde, hem Salih-Selim sahnelerinde gerçekten kardeşler, bu duyguyu içlerinde hissediyorlar diyorum. Bu dakikadan sonra maalesef Selim ve Salih de sinirlerimin tepeme çıkmasına sebep oldular. İdris Çukur'dan çıkıp gitsin diye BSO'da olmaları ve kurdukları plan buna sebep oldu. Yamaç'ın ve Çukur'daki onca insanın günahı ne? Senin aksine ben o Ruslarla olan tekne sahnelerinin BSO planı olduğunu düşünüyorum. Ordan nasıl kurtulacaklarını da merakla bekliyorum.
  Yıldız-Vartolu'yu senin aksine yakıştıramadım. Benim için Sadiş tek, üstüne başka yenge tanımam. <3 Onların sahnelerinde Yıldız işsiz kaldığını söylediğinde Vartolu O'na para vermeye kalkınca söyledikleri çok yerindeydi. Maalesef Nazım'ın O'na verdiği akılla insanları para ile kendine bağlamaya çalışıyor. Silahları mahalleliye verirken de aynı şeyi yaptı. Bu şekilde hareket etmesinden 3 bölümdür hiç hoşlanmıyorum. Kahraman'ı öldürmesine rağmen Çukur'a baba olabilir ama böyle değil…
  BSO'nun baş karakterleri de tabii yine sinirimi tepeme çıkardı. Nazım'ın Çukur'dan intikam alma sebebi ortalıkta yok. O yüzden de O'nun bu düşmanlığı beni itiyor. Emrah'a da malum sebeplerle aşırı derecede irite olmuş durumdayım. Bir an önce Ezgi'sini de alıp diziden defolup gitsin. Dün akşamki tweet'imi aynen tekrarlıyorum:
  Sena ve psikolog olayının altından da Sinsi Emrah'ın çıkmasına şaşırdık mı… 😏 Yettin artık, rahat bırak şu kızı hasta ruhlu!
  😠
  Deren'in aklına uyup Sena'nın yine Yamaç'a olan biteni anlatmamasına kızdım. Böyle olunca da Emrah'ın tuzağına düştü. Beklentim en kısa zamanda o ilaçları Yamaç'ın bulup duruma müdahale etmesi, Emrah'ın foyasını ortaya çıkarması ve ordan da BSO'yu fark etmesi. Bazı seyirci yorumlarındaki gibi ben de Yamaç'ın birkaç haftadır bu halinden hiç mutlu değilim.
  Aliço ve kütüphaneci kız sahnelerini sevdim. Meliha olayında şu an yardım alacak kimsesi olmadığı için O'na yardımcı olacak birinin varlığı iyi oldu. Bir de Hale'den dolayı O'nunla ilgili araştırma yapması zor olacaktı… Meliha Hanım'la ilgili tüm detayları öğrenmek için sabırsızlanıyorum. Sezon finali olmadan yeni oyuncumuzu görmeyi de iple çekiyorum. Sahnenin otizme dikkat çeken replikleri için de senariste sevgilerimi sunuyorum. Çok yerindeydi.
  Haftaya dört koldan sinsilerin iş başında olmadığı ve sinirimin tepeme çıkmadığı, bol aksiyonlu bir bölüm seyretmek dileğiyle. <3

  • Gözde en uzun yorum senin o nedenle carlamak için seni seçtim pikaçu…: madem böyle uzun yazacaktın, niye bölüm yazısını ben yazarım demedin!
   Tamam, rahatladım, şimdi okumaya dönebilirim ^^

   • Gözde E.

    Daha uzun yazmaya gidiyordum hatta engelledim kendimi desem 😂

    • SAK’ı yazsana… Veda yazısı…

     • Gözde E.

      SBA o SBA 😂

     • Ha ikisini de seyretmeyince 🙂 tamam SBA…

     • Gözde E.

      SAK’ı seyrediyordun, ne oldu bıraktın mı? Aaa ne güzel Nefes Kaleli de olmuşken 🙂

     • Epeydir izlemiuyorum galiba, evlendiklerini bile annemden öğrendim.

     • Gözde E.

      Geri dön :))

     • Bilemedim, belki bu akşam?

     • Gözde E.

      Saat 21’de, özetsiz 🙂

  • Gözde hoş geldin ^^ Pekiyi mi aldım başucuma koydum teşekkür ederim <3

   Sen yazınca hatırladım: "Bir şey söyleyecek misin? Söylemeyecek misin?" deki dönüşüm 'misin' de oluyor. Çok iyi… Dr Jekyll and Mr hyde gibi…

   Yıldız'a para teklif ederken iyi niyetli ama hatalıydı. Yalnız mahalleliye silah işi sağlarkan çok akıllıcaydı. Adamları maaştan çıkartıp işe ortak ediyor. 50/50… Bugün en üst kademedeki maaşlı yöneticilere hisse veriliyor, satışta çalışıyorsan güçlü prim sistemleri kuruluyor. Neden? Maaşlı çalışan kendini paralamaz, ama işte payın varsa ya sa kazan/kazan sistemi kurulduysa… Çok güzel yöntem… Bu konuda BSO'ya tam destek veriyorum ^^ Bak bu açıdan düşün belki ikna olabilirsin Salih Babamız konusunda…

   Nazım'ın Çukur'u ele geçirme mottosunun olmaması gerçekten de rahatsız edici haklısın. Zaten milyonların var babadan kalan. Derdin ne? Git Karayipler'e yerleş değil mi? Ama yok… Gerçi Baykal'ınkini açıklamayan senarist Nazım'ınkini açıklar mı? Bilemedim. Emrah'ı es geçiyorum. Onun konu saçma sapan bir yere gidiyor zaten…

   Fragmanda ne kadar hevesliydim. Bölüm benim için iyi çıkmadı. Ama eş zamanlı seyreden senin sevdiğine sevindim. Yoksa yine SAK'a kaptırırdık seni. Bakalım haftaya ne olacak 🙂

   • Gözde E.

    SBA 😀 SAK yarın. Cevabımın devamı sahurda

    • Ay yazı mı gelecek? Bak 3 saat var ortalama… Yazarsın, sana güveniyorum… Kalan yarım saatte de yer yatarsın :)))

     • Gözde E.

      SBA için sahne temalı yazı planı en kisa zamanda 😊

   • Gözde E.

    Yıldız’a para teklifinde kötü niyetli olduğunu ben de düşünmüyorum asla. Silah işi konusunda yöntem güzel görünüyor açıklamandan sonra ama yine de ikna olmak istemiyorum :)) Bana hala babalığı parayla elde etmeye çalışıyormuş hissi uyandırıyor.
    Baykal için rant olarak yansıtılmıştı bize, sen de mi inanmamıştın buna? Benim neden aklımda sen de Ayla gibi rant diyordun diye kalmış??
    Haftaya da büyük ihtimal Çukur’da olacağım ama 28 Mayıs’ta yüzde bin beş yüz SBA’dayım, malum final :((

    • Ayla

     Evet Asli ve ben rant diye diye yirtindik ama bunun cevabini alamadan gitti Baykal.

     • rahmetli ^^

     • Gözde E.

      O küçük ama büyük husumetini de öğrensek rahmetlinin. Böyle çok öğrenilmeyen şey var, tepem atıyor.

     • DreamyTangerine

      Bir de ben. Rant’dan başka güçlü bir sebebe zaten gerek yoktu ki.

     • Ayla

      Ha demek biz ücümüz en mantikli teoride bulusmusuz:))

     • DreamyTangerine

      Çünkü gerçek ve rasyonel bir sebep. Öyle geçmişte kalmış eski aşklar, kapanmamış hesaplar falan hepsi dizisel (ve klişe) sebepler. :p

     • Gözde E.

      Dizisel ve klişeleri seviyorum ben mesela :))

    • Yok Baykal için net RANT diyordum. Tabii İdris’le geçmişten gelen kendince büyük ama aslında küçük husumet de etkili idi.

  • Ayla

   Ohh Gözde sen bu hafta cok doluymussun,önüne gelene saydirmissin:))
   Senin begenmedigin bir bölüm var mi acaba? Bak SBA dizin final yaptiginda cukur u tv den izlersin artik.
   Alico konusunda Asli dan ikna oldum tamam disardan birinin yardimi gerekiyordu ama lütfen ask mesk olmasin,öpücük olmasin.
   Saadet i o sekilde biraktilar herhalde kiz etrafi toplasin diyedir:(
   Ben galiba Selim ve Vartolu yu daha yakin kardesler olarak görüyorum,Selim cok kolay birsekilde onu kabullendi. Yamac in kabullenmesi daha bir sancili oldu.
   Ben uzun bir zaman Yamac Salih el ele sahneler olacagina inanmiyorum artik,Salih Selim ile el ele. Selim gercekten babasini yok etmek icin ugras verecek. Bunu yaparkende ne cukur u halkini nede Yamac i görecek ama Salih herseferinde Yamac i kurtaracak birsekilde düsünüyorum

   • Gözde E.

    Doğru diyorsun, gerçekten sinirim tepeme çıkmıştı bölüm esnasında :))
    Beğenmediğim bölüm yok galiba, az beğendiklerim olabilir sadece. SBA deme yüreğime bir acı oturuyor :((
    Aliço konusunda şimdilik ben de aşk için erken diye düşünüyorum. Bana iki türlüsü de uyar.
    Kesinlikle Salih Yamaç’ı kurtaracak dediğin gibi, o geceki sözleri öfkedendi.

  • Züleyha

   Gözde ilk defa bu kadar kızgın yorum okuyorum senden. 😀 Ben Salih ve Selim’e hiç kızmıyorum. E Selim’e bu kadar yüklendikten sonra sessiz kalması çok ütopik olurdu. Anca Sadiş gibi bi yüzsüzlükte olması lazım ki hala babam da babam desin 🙈😀 Emrah hariç BSO’ya bayılıyorum ben. Emrah’ı ne diziye ne de o gruba yakıştırmıyorum artık zaten

   • Gözde E.

    Öyle mi ahahaha çok doldum ama napayım 😀 Salih ve Selim haklı BSO konusunda ama yine de kızıyorum napayım Yamaç’ıma bir şey olacak diye herhalde 🙂
    Sadiş’inki yüzsüzlük değil de salaklık ya :))
    Emrah bence de diziden defolup gitsin. BSO da dağılsın, Nazım da nereye giderse gitsin :))

  • Buke Oguz

   Selam Gozde ellerine saglik:))) Bugün bütün uzun yorumlar burada toplanmış :))
   Idris’e kalsa Cemil’in kacmasini da Vartolu’ya bağlayacaktı. 😠
   Der en konusuna hiç deginmiyorum zaten. Önce Nazim’i sardı Sena’nin başına şimdi de sözde psikolog bir itaatçimiz var . Bir de Yamac’a anlatma diyor. Sena da dünden razı saklamaya zaten. Yamaç delirdigini düşünmesin istiyor herhalde. Yamac’a kahvaltı getirdiği sahnede iyiyim ben hayal gördü herhalde ben böyle birsey yapmış olamam deyip gulmesine gülerek karşı veren Yamaçla sarilmalarinin ardından ikisinin de ciddilesmesi. Yamac’i illa şüpheye düşürmeye kararli senarist anladım artık. Sena’nin sözleri birbirini tutmazken Yamac ne yapacağını nasıl davranacağını şaşıracak iyice. Şu ilacı da Sena kotulesince bulur herhalde.
   Alico ve gazeteci kız sahnelerini ben de sevdim. Aşk yazılacağını sanmıyorum aralarında iyi bir ekip olacaklar Meliha sırrını birlikte çözecekler o kadar. Otizme değişmeleri de ince bir ayrıntı idi. Yerinde ve güzel olmuştu.
   Emrah’in foyası ortaya çıkış ardından da ölsün istiyorum.
   Bulgarlar BSO’nun işi. Kiravatli adamları boşuna göstermiyorlar. Kravatlı görünce bileceğiz ki işi altında Nazim var😠
   Son dört bölümde Meliha ile ilgili daha neler öğreneceğiz merak ediyorum.
   Idris tapuları Yamac’in üzerine yapmaktan vazgeçecek .Herkese eşit dagitacam tapulari dedi adamın kalbine inecekti 😂😂
   Metin’in cesedi ortadan kaldırma şekli kan dondurucuydu. Metin de çok sarsıldı ama adamı dogradigindan mi Idris babasından habersiz böyle bir ise k alkistigindan mi bilemedim ama ikisinin birleşimi daha vurucu oldu Metin için. Hele en başta terasta Cemil’in cansız bedenini görünce ki şaşkınlığı… Soğukkanlı bir biçimde malzemeleri dizmesi üzerini giyinmesi yere poset gibi şeyi sermesi bu isi ilk kez yapmadığını gösteriyordu sanki . Şok olmuş hali bana da ilk kez yapıyormuş izlenimini verse de sanitim ilk değildi.

   • Ayla

    Bravo sana,bende BSO un parmagi var bu silah ve bulgar isinde fikrine kravatlarin gözümüze gözümüze sokulmasiyla emin oldum

    • Buke Oguz

     Zaten teknedeki silahlarla Vartolunun cukura verdigi silahlar da aynıydı sanki. O nedenle bağımsız bir olay olduğunu sanmıyorum. Selim’in bu plandan çıkarı ne olacak onu bilmiyorum ama.

   • Ayla

    Kesinlikle iyi degildi o kisa zaman icinde hangi aletleri getirecegini biliyordu ve o evde bir sürü vardi,bunu ilk defa yapan biri mutlaka acemilik hatasi yapabilir ama Kocovalilarin evinde asagida onca insan varken böyle bir caniligi daha önce yapmis biri yapar.
    Senarist belki ileride ilk defa yapti diye Metin i aklama kampanyasina girer ama beni asla ikna edemez

   • Gözde E.

    Valla çok dolmuşum galiba yazdıkça yazdım, daha da yazacak gibiydim ama kendimi frenledim. O kahvaltı getirdiği sahnede Sena’nın o tavrını çok anlamsız buldum ben ya. Yamaç’ı şüpheye niye düşürdü ki senarist? Halbuki şüphe duyması gereken kişi Sena değil Emrah olmalıydı…
    Bakarsın bir ümit İdris akıllanır da tapuları kendi eşit dağıtır. (Yazar burda söylediğine kendi de inanmıyordu aslında :)) )

    • DreamyTangerine

     Yamaç, Sena’nın gerçekten iyi olmadığını kendisini rahatlatmak için öyle söylediğini anladı o sahnede.

     • Gözde E.

      Haaa iyi o zaman, ben de Emrah’ın oyununa geliyorlar diye gıcık olmuştum.

    • Buke Oguz

     Ben de kahvaltı sahnesinde aferin Sena kendini iyice batırdın dedim. İdris , eşit paylaşım? ( yazarın yazarken inanmadigina okuyucu da okuduğunda inanmıyorsun 😂)

     • sabah twitterda okudum madem Sadiş evin kızıydı neden ona tapu yok diye :))))

     • Gözde E.

      Doğru niye O’nu saymadı :))

     • hayatta vermezlerdi zaten ^^ Başına dam vermişler daha ne verecekler?

     • Gözde E.

      Belki halasının evini de onlar almıştır?

     • almamışlardır. kira ödemeden oturtuyorlardır 🙂

     • Gözde E.

      😀 D

     • Ayla

      Müşkülat degil mi o yer? Evin tek bir hizmetcisi o ve orada kaliyor.
      Idris ve Sultan onu evin kizi olarak gördüklerini söyleseler bile ben bu söylediklerine hic inanmadim ve tapu vermemeleride gayet dogal . Hic sasirmadim.

     • Müştemilat 🙂

     • Ayla

      Ayyyy kendi yazdigima cok güldüm delimiyim neyim:)
      Ama cok zor bir kelime iste.

     • Gözde E.

      Saadet’i sadece bir müşkülleri olduğunda hatırladıkları için olabilir mi :))

     • Gözde E.

      Celasun’a da mirasçımsın dedi ama bundan kimsenin haberi yok 🙂

     • Züleyha

      Ona ben de dikkat ettim verselerdi bile ‘Saadet’e bile’ tapu verildi diyerel gene dışlarlardı. Saftirik Saadet de hala aile desin 😒

     • Buke Oguz

      Orayı kacirmisim ben. Senin begendigin t weette gördüm. Aileyle kan bağı olmadığı için olabilir.

     • Gözde E.

      Hani kan bağı yoktu ama gerçekten kızlarıydı??

     • Buke Oguz

      İdris herkese kızım oğlum diyor. Saadet’in ayrıcalığı olmalı bence. Ama tapuya gelince tek kisiye ait olacak.Kan bagi olanlara bile paylastirmasini istemiyor ki Saadet’i dusunsun. Hatta bak şimdi Yamaç eşit paylastiracam tapulari dedi diye hepsi Celasun’un üzerine yapar gör o zaman Samatayi. Ne de olsa Celasun’a da benim. Oğlum ol dedi.

     • Gözde E.

      İdris gerçekten babaysa herkese oturduğu evin tapusunu versin!

     • Buke Oguz

      Yani bence de. Hatta mustemilat şimdiye çoktan Saadet’in üzerine olmalıydı.

     • Gözde E.

      Müştemilatın ayrı tapusu olur mu?

     • Buke Oguz

      Bilmiyorum ki. Aynı toprak üzerinde iki ayrı mülk sonuçta.

  • Leyli

   Her şeye o kadar çok katılıyorum ki yazacak şey bulamadım resmen asgasjdfsjdh…
   Bir tek Nazım’ın motivasyonu hakkında bir katkı sağlayabilirim. Nazım babasını alt etmek istiyor. Onu yok etmekle bunu sağladı ama ona yetmedi. O Baykal’ın başaramadığı şeyi başarma derdinde. Onu hep aşağılayan adamdan daha zeki daha güçlü olduğunu kanıtlayabilmek için Çukur’a çöktü bence.

   • Gözde E.

    Bu teori doğru ama Baykal’da da tam olarak sebebi öğrenemedik ya, rant beni kesmemişti, o yüzden sebep öğrenmek istiyorum, altı dolsun istiyorum.

    • Leyli

     Eğer kişisel bir mesele varsa da acaba Baykal bunu Nazım’a anlatmış mıdır? Baykal gerçekten ölmüşse bu konu bu şekilde kalacak gibi. :/

     • Gözde E.

      İçimden bir ses Meliha konusu ile bunu öğrenme ihtimalimiz var diyor. Sana güveniyorum iç ses <3

     • Leyli

      Ben de öyle olacağına nerdeyse emindim eskiden; ama sonra fikrim değişti. Bakalım neler olacak merak ediyorum ben de 🙂

     • Gözde E.

      Niçün fikrin değişti?

     • Leyli

      Ben net bir şekilde ölmediğini, Meliha’ya da bağlanacağını düşünüyordum. Fakat sonrasında Baykal’ın şaibeli ölümünü senarist bilerek koymuş olabilir diye düşündüm. Ölümü şaibeli kötü karakterin dönüşü artık klişe bir durum Türk TVleri için, asıl ters köşe ölmüş olması olur bu durumda. Gerçi üzerinden çok zaman geçirerek (ki geçti sayılır) çoğu kişiyi öldüğüne ikna ettikten sonra döndürürlerse ters köşe kategorisine yine alabiliriz sanırım.
      Bir de bazı konuları işlemeden havada bıraktığı için senarist (Her ne kadar Cemil mevzusunun gidişatını beğensem de karakterle ilgili konuların biraz havada kaldığını düşünüyorum ) Baykal için de aynı yolu izlemiş olabilir diye düşündüm.

     • Gözde E.

      Ölmüş bir şekilde Meliha’ya bağlanmasını bekliyorum ben hala, bakalım.

     • Leyli

      Az önce bir haber gördüm Mesut Yar yazmış, yukarıya linki bıraktım ^^

 • Leyli

  Merhabalar.. Yine çiçek gibi bir yazı.. ^^
  Herkes uzun yorumunu buraya atmış bu yüzden ben Eda’nın tarafına gönderiyim diyorum uzun yazımı. ^^ Ama hazır siz de Yamaçların düştüğü tuzağa değinmişken aklımdan geçenleri buraya yazayım dedim. 🙂
  Arabada Selim Vartolu’ya planını anlatacağı sırada sahneyi kestiler, sonrasında mahalleye Selim arabayla gelirken imalı bakışmalar oldu. Selim Bulgar mevzusunu öğrenmeden bundan bağımsız bir şey planlamışlardı. Çukur’daki silahçıları yanlarına çekmelerinin dışında bir plan daha var gibi. O araba sahnesinin devamını bir flashback olarak izleyebiliriz. Bu sneak peek sahnesi onların planıyla bağlantılı olabilir mi acaba? (Umarım değildir!) Kahvehanede Selim Yamaç’a gelmemesini tehlikeli olduğunu söyledi, cevap olarak da “tamam”ı aldı. Ama sonra bir baktık Yamaç da onlarla birlikte gitti. Ben mi arada bir şeyi kaçırdım acaba? Ayrıca hepsinin birden aşağı inmesi çok saçmaydı. Aralarında onlara güvenmediklerini konuşmalarına rağmen arkalarında adam bırakmadan aşağıya indiler. Selim’in dışarda kalmak istemesi ve Yamaç’ın onu zorla sokması da bir ayrıntıydı. Bana da BSO’dan bağımsız olabilir gibi geliyor ama Selim’in tepkisini ilginç bir şekilde sakin buldum ve BSO’lu olarak Çukur için çok büyük önem taşıyan bu satış işlemine göz yumması da çok olağan durmuyor. Bilemiyorum o yüzden..

  • Ayla

   Selam gelecegin senaristi:)) Bak ben bile uzun yorumumu buraya ekledim yoksa diger sitede yorumlar daha cok okuyucuya ulasiyor onun bilincindeyim. Ama gecen sene ramazanda Eda icerde yi hem yazip hem calisiyordu ve yorumu anca 6-7 gün sonra geliyordu. Bence bu sene hic stres yapmasin nasil olsa Asli nin yeri var bulusabildigimiz:))
   Demek sen Bulgar meselesini bagimsiz buluyorsun,bakalim hangi taraf hakli cikacak?
   Evet bende sasirdim o sahnede Selim Yamac a gelme diyor sonrasinda birde baktik Yamac ta orada. Dizide ki herzaman ki kopukluk sahnelerinden biri herhalde…

   • Leyli

    Ahahahahah merhaba 🙂 Daha çok okuyucuya ulaşması açısından değil de boş kalmış olmasın diye Eda’nın tarafına mı atsam dedim. Geçen hafta buraya atmıştım mesela, trafik nerde azsa oraya yazıyorum ehehe ^^
    Ben açıkçası emin değilim Bulgar meselesi konusunda, kesin bağımsız diyemiyorum. Dolandırma değil de acaba diziye başka güçlü bir düşman giriyor olabilir mi dedim. Ama kararsızım dediğim gibi. Çünkü BSO taraflı olması da hikaye gidişatına uygun.
    Umarım hata değildir Selim-Yamaç sahnesi, bir dahaki bölüm bir flashback ile mantıklı bir açıklaması olur. Yoksa çok bariz bir hata bu ve sahneler birbirine çok yakın olduğu için çok göze batıyor. :/

    • Leyli

     Pardon geçen hafta değildi, ondan önceki hafta atmıştım buraya galiba. **

    • Gözde E.

     Kesin mantık hatalarının bir açıklaması vardır. Yani ben öyle umuyorum en azından 🙂

    • Nur

     Bence sahne hatalıydı ve tek hata orda değildi. Silah yüklü gemi açıkta bekliyor bunlar kendi ayarladıkları tekne ile silahları gemiden alıp tekneye yükleyecekler sonra da Metin’lerin kamyonla beklediği yere gelip silahları kamyona yükleyeceklerdi. Tekneye binerken silahlarını bırakmaları izleyiciyi asıl tehlikeden Sis’ten uzaklaştırmaları çünkü onlar her halükarda gemiyi ele geçirecekler ama karadeniz’de siste ne yapacaklar, hele de kaptanı öldürdülerse? Neyse zaten o sonraki kısım ama hata şurda. Bir adet açıkta bekleyen tekne bir adet de kendi ayarladıkları tekneye gereksinim var. Hadi o tekneyi ayarlayamadılar Bulgar’lar kendi teknelerini verdiler diyelim o tekne ile açıkta bekleyen gemiye gitmeleri gerekiyordu silahlar bindikleri teknede çıktı zaten. Hadi diyelim gittikleri gemi ve bindikleri tekne farklıydı peki o tekneye ne oldu? Gemi kıyıya yanaşamayacaktı Yamaç nereye yanaşmaktan bahsediyordu?

  • Gözde E.

   Ben oraya bir uzun daha yazarım herhalde İdris’e olan öfkemle :)))

   • Leyli

    Ahhahahah ben de diyorum acaba ikiye bölüp yarısını buraya mı atsam 😀

  • Ay yazının başı buradaymış 🙂 Teşekkürler efeniim… Ne uzun yazı mıııı? Niye bana yazdırdın o zaman paçamda 3 yaşında bir velet varken hem de (tamam o gelene kadar yazmıştım ama etiketti, SEO’ydu vs o varken yarım yamalak hallettim)

   Kardeş kardeş arabada ilerliyorken Bulgar planını bilmiyorlardı. Belki silah satışı işini (eş zamanlı çünkü) kurgulamışlardır. Israrla Bulgarların BSO’dan bağımsız olduğunu düşünmek istiyorum. Bu neden Selim’in geride kalmak istemesine çok anlam yüklemedim. Galiba kötü kokuyor diye geri çekildi. Çok da doğaldı. Çukur’un arada biraz nefes alması lazım. Ringde bile bu böyle… Yoksa dayak arsızı olur. Bu nedenle Selim müdahale etmemiştir diye düşünüyorum 🙂 Hadi bakalım rastgele…

   • Leyli

    Aynen araba sahnesinde Bulgar planı meselesini bilmiyordu Selim. İşte bu silah satma meselesinin yanında bir plan daha kurmuş olabilir mi diye düşündüm. Çünkü sanki flashback verecek gibi kestiler. Sneak peek de öyle gelince o adamlar plan dahilinde mi acaba dedim.
    Ben arada kalmış durumdayım bu Bulgar meselesinde. Aslında izlerken kokudan rahatsız olduğunu fark etmiştim ama sonra BSO ile bağlantılı olabilir mi diye düşünürken ona bağlayıverdim kendi düşündüğümü unutup eheheh ^^ Toparlanmalarına izin verip sonrasında daha ağır bir darbe vurmak oldukça mantıklı. Merak ediyorum ben de bakalım neler olacak ^^

   • Leyli

    Biraz geciktim diye yorumlarda atayım dedim. ^^ Diğer yarısını bekletiyorum şu an, belki dayanamayıp gönderebilirim birkaç başlık daha .. 😀
    Ben sanki buna cevap vermiştim amam yorumumu bulamadım tekrar yazayım dedim ^^

 • Züleyha

  Herkese iyi akşamlar 😊 Aslıcım emeğine sağlık genellikle aynı fikirlerde olduğumuz çok keyifli bir yazı olmuş. Ben bölümü pek beğenmedim bununla birlikte uzun uzun yorum yapacağım bir konu da bulamıyorum aslında. Maşallah bu bölümden böyle güzel yorumlar çıkabilmişsin. 😅 O yüzden arkadaşların yazılarına cevaben yorumlar yazarak geçsin bu hafta benim için. Ders arasında Aslı’nın yazısını okudum, şimdi biraz daha çalışıp sonra diğer yazılara geçicem 🏃😊 Ay inşallah muhabbetleri kaçırmadan yetişirim 💕

  • Hoş geldin Züleyha… Koş, yorumlar çoğaldı…

 • DreamyTangerine

  Ellerine sağlık Aslı. Zevkle okudum.

  Bölümü beğendim ama hayal kırıklıklarım da var. Emrah… tamamen ‘üvey’ kız kardeşi olarak bildiği Sena’ya aşık olması dahi, cesur ve rahatsız edici olduğunu kabul etmekle birlikte, hikayenin genel gidişatı açısından kabul edilebilir bulabilirdim. Ama, sado-mazo ilişkiler içinde olduğunu görmek, açık fikirli bir insanımdır ama bana ne gerek vardı dedirtti. Çünkü Çukur evreninde izlediğimiz dünya ile genel hikaye ile uzak, yani bağlamdan kopuk…

  Metin’in sahnelerinde senin gibi o feci cinayet hiç aklıma gelmemişti ama cesetten o şekilde kurtulmaları beni de çok rahatsız etti. Sanki izleyip sevdiğimiz o karakterlerin aslında yeri geldiğinde neler yapabileceğini seyirciye hatırlatıp, bunları çok da sevmeyin böyle de adamlar işte der gibi, biraz seyirciyi sarsmak, rahatsız etmek için özellikle yazılmış sahneler gibi hissettim. Yoksa tabii ki senin dediğin gibi de kurtulabilirlerdi. Düşünsene bir de kurtulmaya çalıştıkları adam kendi arkadaşları, ya bir de düşmanları olsaydı?

  Ama bu olay, Metin’i de çok sarstı, Selim’e bakışları, hiç bir şey sormadan simsiyah bir suratla işini yapması, ertesi gün grip olduğunu söyleyip evde yatması… Bakalım bu sır Metin-Selim ve Ayşe arasında mezara kadar gidecek mi?

  • Ayla

   Metin sarsildi diye yine onu sevelim bagrimiza basalim mi? Bu ilk ceset parcalamasi olamaz ilk deneyimi evde coluk cocuk varken yapmamistir herhalde…
   Senarist cesurca adimlar atiyor belliki gaza gelmis:))
   Köle sadist meselesine girmesine ne gerek var tamam ama insan dogra bavullara koy meselesine girmesinede gerek yok…
   Beni üzen rahatsiz eden izliyeciler Emrah Ezgi meselesinden daha cok rahatsiz olmuslar.
   Vahset haberleri 3 sayfa haberleri okumaya haberlerde seyretmeye o kadar alistik ki
   Cukur un bir adami delilleri bu sekilde kaldirsa ne olur….
   Metin i sarsti ama malesef ben Metin le empati kuramadim,o ellerle gidip karisinin koynuna girdi brrrr:(

   • DreamyTangerine

    Metin sarsıldı sarsılmasına ana zaten seyirci empati kuramasın diye bu kadar sarsıcı rahatsız edici bir sahne yazdılar demek istedim ben de zaten, sanırım iyi anlatamadım.

   • Gözde E.

    Senarist buralardan böyle olmayın ey insanoğlu diye mesaj vermek istiyor herhalde ama bana SAK’ta seyrettiklerim yetiyor, bir de Çukur’a gerek yoktu…

   • Leyli

    Ben de inanılmaz rahatsız oldum ve yazımı bunun üzerine hazırladım. Fakat düşündüğümde bir şeyi fark ettim; dizide daha önce böyle vahşi bir eğilim görmüştük. Baloncunun patlatılması, bir adamın arabalarla dört yandan çekilerek parçalamaları, futbol oynayan Vartolu’nun göğsüne top yerine kafanın gelmesi… Oturup düşününce zaten en başından beri Çukur’un böyle bir dizi olduğunu fark ettim. Sadece bu kadar gözümüze sokulmamıştı aşamalar…

    • Ayla

     Evet haklisin ama bu vahseti izliyeci tarafindan sevilen sakin yaradisli Metin in yapmasi.
     Yukarida bahsettigin kisileri tanima firsatimiz olmadi ama Cemil i tanidik kac bölümdür,annesini gördük,zaten böyle bir ölümü hak etmiyordu ama bu sekilde dogranmayida…
     Birde mantik hastasi ben kafaya taktim litrelerce kan akmistir o terasta,bu Metin nasil temizledi onlari? Asagida cocuk,genc kizlar,yengeler var,bunlarin yukari cikma riski var destere sesini duyma riskleri var. Iste beni rahatsiz eden bu toplu paketti:(

     • Gözde E.

      Ay cevap yazayım deyince bile bir ürperme geliyor, bırrrr…

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Yalnız Vartolu Metin’i balkonda üzerinde yağmurlukla gördü. Öylesine bir sahne miydi? Yoksa ilerde kullanılacak bir durum için mi merak ediyorum.

     • Gözde E.

      Aaa doğru. Ben senarist olsam hiçbir sahneyi öylesine yazmazdım.

     • Nur

      Öylesine bir sahne değildi bence. İlerde Vartoli’nin kullanacağı bir olay olacağını da sanmıyorum. Sembolik bir sahne olduğunu düşündüm.

     • Leyli

      Evet bana da sembolik gibi geldi.

     • Leyli

      Kesinlikle haklısınız. Diğer meseleler daha soft geçildi. Ne katil belliydi ne de maktülü. (Tanımamız açısından.) Yine Çukur’un adamlarıydı ama gözümüze sokulmamıştı. Bu kişileri tanımak bizi daha çok etkiledi ve ben de izlerken sizinle aynı duyguları taşıdım. Mantık hataları kısmına da kesinlikle katılıyorum.

    • doğru ya, adamın patlatılması aklıma gelmiyor da Vartolu’nun hamama gidelim üstümde insan parçaları var demesi geliyor mesela… Ama dikkatini çekerim bunları hep paşa yapıyordu. Metin değil. Ah metin seni nasıl pisliğe bulaştırdılar Metiiin…

     • Leyli

      O kafayı kim kesti bilmiyoruz mesela, Paşa olabilir tabii ama başka bir fedai de olabilir. Tabii Metin mizacı gereği bir de sevilen bir karakter olduğu için daha büyük etki yarattı. Ama ben Paşa’yı sevmememe rağmen onun karakterini de bu tarz hareketlerle bağdaştıramıyorum neden bilmem… Yani bunları yapmak için psikopat olmak gerekiyor, bence Çukur’da tanıdığımız hiçbir adama oturmuyor bu davranışlar. Benim vurgulamak istediğim dizide bu tarz şeylerin daha önce de işlenmiş olması, dizinin çizgisine çok da aykırı değil yani…

     • Gözde E.

      Ben dedim Paşa yapsaydı bu işi…

     • DreamyTangerine

      Biraz da o öldürülen adamlar tanımadığımız etmediğimiz karakterler olduğu içindi. Figürasyondular. Oysa Cemil zaten rolü olan bir karakter üstelik de Çukur’un adamı. Yani hem seyirciye hem Metin’e şok!

    • Nur

     Emmi’nin el kesmesi..

     • Gözde E.

      O’nu nerde, nasıl görmüştük ya? Hatırlayamadım…

     • Leyli

      Evet, düşündükçe akla geliyor. Bir de Emmi ponçik geliyor bana, o yapmasaydı bari. 🙁

     • Gözde E.

      Aynen, ponçik 🙂

   • ben aşağıda Metin’e minnoş demiş olabilirim. Hatta dedim… (utanma emojisi) Ama sadece o ilk şok ifadesi için… Yanlış anlama olmasın

    • Gözde E.

     Bavula kadar minnoş bir insandı :(( Paşa yapsaydı şu işi ya…

     • Evet ya tam paşalık!. Daha da nefret ederdik kendisinden, mis…

   • Züleyha

    Doğrama işinden emin miyiz ya, ilginç bir şekilde benim hiç doğrama aklıma gelmemişti. Bavula direk tek parça halinde sığmaz mı

    • Ayla

     Iste iyi niyetli bir izliyeci daha:(
     Metin üstüne yagmurluk giydi kanlar sicramasin diye,kamera bunu zomladi,Selim e is bitti diye telefon ettiginde de elleri kanlar icindeydi ve daha birkac detay ama bosver sen iyi niyetle bakmaya devam et.
     Sonucta Emrah in cinsel fantazisi adam dogramaktan daha kötüdür…

     • Züleyha

      Aa ben bunlara hiç dikkat etmemişim izlerken. Yani doğrama gibi uç bir şey yapmalarına o kadar ihtimal vermedim ki ona yormadım bu sahneleri sanırım ama haklısın kesinleşti dediğin ayrıntılarla. 🙁 Yok ikisi eşdeğer rahatsız edicilikte pek bir farkları yok, üstelik her iki konuda aynı gereksizlikte. Ne alaka yani doğrama mevzusu, pat diye bir anda bagajda görseydik Cemil’in cesedini de sorgulamazdık, en fazla mantık hatası deyip geçerdik. Neden bu kadar iğrenç bir yöntem ya ne gereği vardı ki yani

     • Asıl terastan düşecekti… temiz iş… (Ama bak o zaman Vartolu’dan bilebilirlerdi)

     • Züleyha

      Bence de bu işin Vartolu’ya kalmasının her yolunu kapatmak istediler. Hem İdris için hem de Saadet için. Cemil’in ölümü Vartolu’nun üzerine kalsaydı her ikisi de Vartoluyu affetmezdi. Em azından bu sinir bozuculuğu izletmediler bize şükürr 🙏🙏

     • Gözde E.

      Ama terastan da Vartolu atamazdı ki O İdris’in yanındaydı. Haaa ama bunu onun üstüne atma ihtimali vardı yine de.

     • DreamyTangerine

      Üstelik çarşaf çarşaf naylonlar serdi önce, bıçakları satırları dizdi. Temiz iş çıkardı yani. 😨😟

     • Gözde E.

      Tamam ya, Metin’den sonsuza kadar soğudum artık…

    • Gözde E.

     Aha benden bir tane daha, hala ümit besliyor 🙂

     • Züleyha

      Ay besliyordum ben anlamamıştım bile doğrama işini ama Ayla tüm gerçekleri gözler önüne serdi 😞

     • Gözde E.

      Ben kısmen anlamıştım ama anlamazdan geliyordum bir umut. Metin’i seviyordum çünkü, sevdiğim bir karakteri böyle boktan bir durum için kaybettik ya…

     • DreamyTangerine

      Ya siz minnoş musunuz, kuş musunuz? 😂😂😍😍 Upuzun dalyan gibi adam, o bavula kazak gibi katlanıp sığdırılabilir mi?
      Ancak bir çocuk, minyon bir kadın sığabilir. Allahım neler konuşuyoruz. 😨

     • Gözde E.

      Minnoş :))

  • Gözde E.

   Aynı şeylerden memnun değilim ben de…
   Bence bu sır mezara kadar gitmeyecek, Selim’in yaptıkları yanına kar kalmasın ya, kaç ceseti var arkasında…

   • Sayıyorum. Cemil’in abisi, Serdar, Cemil. Sadece 3. Çatapatları saymaya gerek yok…

    • Gözde E.

     3 az geldi galiba :))

     • Yaniii… Karşılaştırmalı olarak az… Daha yeni açıldı gerçi ^^

    • Nur

     +İsa.

     • Gözde E.

      Doğru bir de İsa vardı.

   • Züleyha

    Yok yok Metin işi boşuna değildi bence. Yani Selim tek başına da halledebilirdi belki, Metin bu işin içine girdiyse mutlaka ortaya çıkmasını sağlamak içindir.

    • Gözde E.

     Çıksın ama çıkması nasıl olur, neye hizmet eder bilemiyorum. Bu konuyu unutmak istiyorum…

     • Züleyha

      Selim’in intiharına diyormuşum gene 😀 Yok yok intihar yok tamam, Selim’in gerçek yüzünün her haliyle ortaya dökülmesine çok güzel hizmet eder valla

     • Gözde E.

      Selim niye ölüyor ya :)) Öner Erkan’ı dramda seyrederken bırakmam kolay kolay bir yere 😀 Hakikaten ya adam ne kadar rahat adam öldürüyor… Bırrr kanım dondu birden.

  • Leyli

   Her kelimesine katılıyorum. Dizideki karakterlerle ilgili bakış açımızı revize etmemiz gerektiğini hatırlatan bir sahne. Efendim yazımda Metin için ayrı bir başlık yaptığım için ayrıntılı bir cevap veremiyorum şu an düşüncelerim hakkında maruz görünüz eheheh ^^
   Bu sırrın hikayenin gidişatında etkili bir done olacağını düşünüyorum onu söyliyim ama. 🙂

  • Şölen hoş geldin…
   Ya minnoş Metin diyesim geliyor o şaşkın yüz ifadesi aklıma geldikçe ama ceseti parçalama soğuk kanlılığı nedir, nasıl akıllarına geldi.Çok korkunç çok…

  • Sır dedin de, Salih Selim’in iki önemli sırrına hatta cinsel eğilimini de bildiğini / anladığını varsayarsak üç önemli sırrını biliyor.

   • Züleyha

    Ay anlamış mıdır eşcinsellik eğilimini? Nerden çıkarmış olabilir

    • rakı masasında anlamadı mı? ben de anladığını düşünmemiştim. geçen hafta biri yazdı? Hanginizdi? İkna oldum!

     • Züleyha

      Rakı masasında Cemil’e zarar verirsen beni de kaybedersin dedi ama bu cümle anlamaya yetmez bence. Aynı cümleyi ve hatta kaç katını Vartolu da Medet için kurabilir sonuçta. Vartolu şüphelenmemiştir bence.

     • Başka bir zaman olsa belki ama o psikolojide algıları kapalı olabilir. Dur şimdi de bilmediğine ikna oldum :)))

     • Züleyha

      Yok yok bilmediğine eminim sen güven bana 😀

     • Gözde E.

      Bence de güven Züleyha’ya 🙂

     • Züleyha

      😀😀 Ayy canım 💕

     • Ayla

      Bencede bilmedigine eminim,bilenleri yasatmiyor Selim Ayse haric.

     • DreamyTangerine

      Selim, Vartolu ile başından beri o kadar pis işler çevirdi ki, onların ki artık mezara kadar gidecek bir bağ zaten, eğer ortaya çıkmazsa. Başından beri en kendi olduğu anlar hep Salih’in yanında olduğu anlar. Konuşmalarına gerek yok, Salih’in bunu sezdiğine/bildiğine ama bunu konuşmadan birbirlerinin bildiğini bildiklerine eminim. 😇

     • Ayla

      Bakalim hangi taraf hakli cikacak hehe. Esasinda hepimizin ayni görüste olmamasi güzel birsey.

     • Buke Oguz

      Gerci bar cikisi goruntulerini Salih’in gorup gormedigini bilmiyoruz henüz.

     • Gözde E.

      Haaa işin bir de o açısı var değil mi? Ama beyefendi bunları sadece Nazım’a gösterdi diye biliyorum ben.

     • Buke Oguz

      Büyük ihtimal öyle de Salih’in bakışından birsey anladı mı acaba diye şüpheye düştüm. Yani Selim ilk kez adam öldüren biri değil. Neden bu kadar etkilendi sorusunu kendine sormuştur belki Salih

     • Gözde E.

      O esnada bunu sormuş mudur hiç sanmıyorum kafası Saadet’teydi düğündeydi.

     • Nur

      Biliyor.. Sen de bana güven:) Arabadaki konuşma sahnesini açıp izleyin orda sessiz anlatımdan kastedilen şey bu konuydu:))

     • DreamyTangerine

      Kardeş ben bunu seziyordum zaten ama sırası mı şimdi bu lafın bakışıydı o.

     • kafası karışık fandom gibi oldum :))) şimdi de bildiğine ikna oldum mesela…

     • Buke Oguz

      Cemil’i öldürdüm dediğinde Salih’in bakışı manidardir. Cemil’i Salih için oldurmedigine gore meyhanede anlamadiysa bile o an anlamis olabilir

     • Gözde E.

      Kafası karışık fandom oldum ben :))

     • Buke Oguz

      Benimki de karışık valla neredeyse her konuda 😂

     • Nur

      Yahu anladı tabi ki ve üstelik anlaşıldıklarını arabadaki konuşmalarında birbirlerine teyid ettiler. Selim ve Vartoli’nin arabadaki konuşmasını hatırlayın ‘Uzun zamandır birbirimizle SESSİZCE anlaşıyoruz’ minvalinde bir şeydi. Hatta ‘o kadar uzun zaman oldu mu?’ diye güldüler..

     • DreamyTangerine

      Hah aynen ya… :))

     • Nur

      Ya bir de Gökhan Hoca çok tatlı bir üslup edindi kendine, çok mikro düzeyde de olsa izleyiciyle karakterleri vasıtasıyla şakalaşıyor, belki oyuncular kendiliğinden bile yapıyor olabilirler ama ben Gökhan Hocanın bizlerle şakalaştığını düşünüyorum Vartoli’nin Medet’e ‘senden görüp istiyorlar’dediği öyle bir sahneydi bence. Bu sessizce anlaşmak, anlayan izleyicilerine mesajdı:) Şu an aklıma bunlar geldi ama var bir kaç örnek daha..

     • DreamyTangerine

      Nur yazdı, ben de aynı şeyi hissettiğimi söylemiştim. Cemil’e dokunursan ben de arkanda durmam dedi Salih’e. Salih o anda öyle bir baktı ki Selim’in Cemil’e olan ilgisini/zaafını bildiğini geçirdi bize. Yani önceden sezdiği bir şeyi Selim’in o sözü ile anlamış oldu.

   • DreamyTangerine

    İvit… 😇 kardeşlik ve partners in crime halleri… çok seviyorum bu ikiliyi de.

  • Züleyha

   Emrah konusu ilk ortaya çıktığında bu kontrol manyaklığını hepimiz yetersiz bulduk. Bu sebeple bu kadar drama yaratılmaz dedik. Şimdi anlaşıldı herley ki Emrah bu sapıkça ilişki biçimine içinde cinsellik barındırmasa da kardeşi üzerinden başlamış. Sena’ya hala bu kadar takıntılı olmasını da açıklıyor bu durum. Ay bu hepten berbat bir şey bunu izlediğimize konuştuğumuza bile inanamıyorum. Sena o kadar haklı ki dehşete düşmekte Emrah’a karşı.

   • Buke Oguz

    Ben de Emrah Sena üzerinde cinsel bir baskı kurmuş mudur merak ediyorum. Emrah’in durumu Sena ile olan ilişkisini, Sena’nin ondan nefret etmesini sağlayan unsur mu?

    • Leyli

     Geçmişlerinde öyle bir durum olsa Sena onun yanında asla durmazdı. Her ne kadar Emrah’tan nefret etse de ondan tiksinmiyor. Bence abi-kardeş ilişkilerinde sadist bir tutum sergilemiş Emrah; ama cinsellikle ilgili bir durum söz konusu olmamış.

     • Buke Oguz

      Evet olabilir . Şu sadist boyutunu bir ogrenenilseydik.

    • Züleyha

     Cinsel bir baskı kurmamıştır belki Sena çok emin konuşmuştu bundan. Ama tavırlarının normal olmadığını ve sebebinin ne olduğunu anlamış olabilir Sena. Bu kontrol manyaklığının sebebini anlayınca da eyleme dökülmüş bir cinsellik baskısı olmasa bile abisinin ona yaptıklarının mantığı iğrenç. Sena bunu kaldıramadı büyük ihtimalle.

    • Ayla

     Bende asagida bölüm yorumumda öyle yazdim acaba Emrah sadist köle fantezisini Sena da uyguladi da. sena nin travmasi bundan mi?

     • O zaman Anıl’ın koruyucu kollarına mı koştu?
      Bir de Güzide’nin senin yüzünden oğlumu kaybettim lafı havada kalıyor. Onun da açıklanması gerek

     • Buke Oguz

      Aciklanacak cok sey var da senarist yazmiyor 😠

     • Gözde E.

      Seyirci Emrah ve Sena görmek istemiyor çünkü. O yüzden de senarist bunun üzerine yeterli derecede eğilme gereği duymuyor. Ama ben istiyorum napıcan senarist (kızgın surat)

     • Buke Oguz

      Yani diziyi yazıyorsan tüm karakterlerini açacaksın. Acmayacagin karakteri yazmayacaksın 😈😠

     • Aynen!….

     • Gözde E.

      +1

     • Gözde E.

      Emrah bu yüzden evden gitmiş ve bir daha hiç İzmir’e dönmediyse….

     • DreamyTangerine

      Bak Buke’ye açıkladım, böyle olabilir.

     • Buke Oguz

      Taciz yada tecavuz gibi bir sey dergi kontrol manyağı demişti ama belki de yasadiklarini bastirmak unutmak içi öyle diyordu bilemedim valla

     • DreamyTangerine

      Bence uyguladı. Ama cinsel içerik olmadan. Ve bundan cinsel olarak da haz aldığını fark edip kendi de dehşete düştü, bu şekilde evden ve Sena’dan uzaklaştı. Neden gittiğini anlayamadığı için Güzide de suçu Sena’nın üzerine yıktı. Emrah da geçen yıllar boyunca işleri Christian Grey vari bir şekilde geliştirmiştir.

     • Buke Oguz

      Sena ‘nin lisede iki kere intihara kalkismasi da Emrah’la alakali. Kız ne yasadiysa hala ( son iki hafta hariç) Emrah i günce kanı çekiliyor.

     • Ayla

      Tamam ama basini belaya girince neden kocasini degil Emrah i ariyor? Teselliyi Emrah in kollarinda buluyor? Iste bu durum Emrah i görünce kaninin cekilmesine uymuyor…

     • Buke Oguz

      O nedenle ben de son iki uc haftayı ayrı tuttum 😉 katil olduğunu sandığından beri Abisine güvenmeye başladı sanki 😡

     • Gözde E.

      Yine de O’na sapkınca bir güven mi duyuyor?

     • mantıklı!

 • Ayla

  Iste benim BÖLÜM yorumum,bu sefer Eda nin yazisini beklemedim ve Asli yi tercih ettim. Keyifli yorumlarda bulusmak dilegiyle..

  Yeni bölümden ilk sahne cok sevimliydi,yani sevimli olan Vartoluy du:)
  Senarist e gicik oldum gecen bölüm oglu Salih i dinleyen Idris in gözleri dolmustu ama bu bölüm oglunun karsisinda yine kazik gibi,hissiz ve sessiz durdu. Bayagi bir umutlanmistim Idris dogru yola girecek diye.
  Demek Saadet evlense bile Kocovalilara hizmet etmeye devam edicekmis ama bak Salih ile evlenmis olsaydi evinin kadini olurdu. Idris ikide bir biricik kizim demiyor mu Saadet e sinir oluyorum. Basbayagi hizmetciniz,insan kizini nasil zorla evlendirmeye kalkar ve mutsuz oldugunu görmez? Birde Kocovalilar gelinlikle Saadet i MAL gibi yagmur altinda biraktilar. Dügün iptal ve Saadet bu sefer duygularini belli etti ve güldü hayret! Yine yagmur altinda duygusuz,ifadesiz oturmadi bunada sükür.

  Vartolu Yamac a bu gece cukur u kaybettin derken aslinda beni kaybettin demek istedi.
  Sultan cadisi Selim i mirastan men etti ya kilibik Idris te onun sözünden cikmayarak tapulari Yamac in üstüne yapmak istedi. Yamac in tek söyledigi babasina ” Ah baba ah ne diyeyim ben sana” bu mu yani? O an Yamac tan bile nefret ettim,neyseki daha sonraki sahnelerde babasina tapu icin gereken cevabi verdi.
  Metin Cemil in vücüdunu parcalara böldü cantalara sigdirdi,bundan sonra Metin i her gördügümde ne kadar cani biri oldugunu hatirliyacagim. Peki teras i nasil temizledi? Onlarca kan dökülmüstür,ben acik acik göstermeselerde bu sahnelerden nefret ettim,bana fazla geldi…
  Peki Cemil in annesi oglunun PAT diye kaybolmasini kabul edecek mi? Cemil in cesedi bir gün canta icinde bulunursa cantada ki parmak izlerinden katil ve ona yardim edende bulunur ve ceza alir umarim…

  Bu Cemil i yok etme meselesinde Selim e kizdim ama onun o dördüncü sandalyeye oturmasinada bir okadar sevindim:) Bu saatten sonra babasi Idris e ne yapsa hakli. Neyse ki ne Selim ne Vartolu diger iki kardese güvenmiyorlar tetikteler ben buna sevindim:)
  Celasun un Idris e Vartolu yu anlattigi sahneyi sevdim,acik sözlü samimi birsekilde anlatti. Ama hödük Idris bildigini okuyor. Esasinda Idris Salih te bal gibide kendi gencligini görüyor:)
  Alico ile gazoz reklami göze batmadi:) Illede her karektere bir kadin yazilmali mi? Bence degil ve ondan kütüphane calisani o kizla Alico sahnelerini ben sevmiyorum .
  Gönlü zengin Emmi Marmaris te yerini satip onca parayi Yamac a saydi vay be. Bir diger gönlü zenginde kanserli Coskun un ilaclarini alan Vartolu.

  Diziye yeni bir oyuncu girmis Ezgi ben hic sevmedim onu adeta Emrah in sex kölesi gibi biriydi ve beraberce Sena yi cildirtmaya devam edicekler. Senaristimizin cinsel fantezisi cok güclü,simdi bende ona uyarak acaba Sena ile de sahip köle fantezisi yapmis mi? Sena nin travmasi bu mu?
  Berber Muhittin i kandirmaya calisan sakallinin avukat Nazim in piyonlarindan oldugu daha on metreden anlasiliyordu:) Nazimcigimi özlemistim,ortaya cikmasina sevindim.
  Bu silah kacakciligi meselesi Vartolu nun cukur un adamlariyla is birligi yapmasi kazanci fifty fifty bölüsme fikri hep Selim in beyninden cikmadir bravo.
  Ayni sekilde Yamac ve iki vezirinin ve kendisininde o gemide hapis kalmasida Selim in oyununun bir parcasidir. Bol bol 👏Selim e,yürü kim tutar artik seni. Valla Selim de babasini öldürebilecek potansiyel bile var…

  • OOOO uzun yorum <3. Okumaya geçiyorum

  • Sondan başa doğru; Demek sen de Bulgarlar’ın işinde BSO’nun parmağı var diyorsun, Hmm… Vartolu’nun silah işine girmesi kesin Selim’in işi zaten. Çok da temiz iş!. Mahalleliden ilerleyecek, çok güzel hamle. Acayip hoşuma gitti.
   Berber Muhittin’in az olan parasını kaptırmasına zerre üzülemiyorum ben ^^ Linçci Muhittin’e az bile… Nazım Bey’e bende de <3
   Galiba aşağıda yazdım, Aliço'nun yanına bir karakter yazılmasının sebebi ona güncel dünyadan fikir verip yönlendirebilmek için, malum Çukur'dan kimseye söyleyemiyor ya, ama aşk meşk beklemiyorum tabiii..

   Bavulda parmak izlerini bıraka bıraka gittiler… Ama n'apıyoruz mantık aramıyoruz ^^

   Yamaç İdris konusunda elinden geleni yapıyor, kızma ona, ne yapsın çocuk. Sena bir yandan, mahalleli ve maddi problemler diğer yandan bir de İdris'in tutarsız davranışları… Yakında o kulak uğuldamasının sonuçları ile karşılaşırsak şaşırmam. Bu ne ya?

   • Gözde E.

    Mahalleliden ilerleyecek de onları böyle para ile mi kendine bağlayacak… Bunu sev-mi-yo-rum.

    • Ayla

     Ama onlarin meslegi bu ya toz işi ya silah kacakciligi. Sende Sadis gibi Vartolu nun meslegini kabul etmiyorsun:)) Insanlari satin almanin en kolay yoluda para ile olur oda bu yoldan yürüyor. Gerektiginde kanserli bir hastanin ilaclarinida almasini biliyor.

     • Gözde E.

      İnsanları para ile satın almasını, bu şekilde baba olmasını istemiyorum işte. Ama kanserli hastanın ilaçlarını alması güzeldi evet 🙂

     • Para ile satın almıyor. İş kanalı kuruyor.

     • DreamyTangerine

      ahaha networking…. :)))

     • Gözde E.

      Sen de beğendin yöntemi yani? 🙁

     • DreamyTangerine

      İş bağlantısı kuruyor, iş hayatı böyle işte, legal illegal fark etmiyor ki 🤷🏻‍♀️

     • Gözde E.

      Pıffff….

    • Bknz senin yorumun altındaki yorumum. Bir işletmeci olarak söylüyorum, çok güzel yöntem!

    • Züleyha

     Ama başka bir yol bilmiyor ki. Mesela Yıldız’a yardım teklif ederken çok samimiydi, aman parayla yanıma çekiyim diye düşünmedi pna göre yardım para vermek şeklinde olur ki o da öyle yapıyor. Bazen iyi niyetle bazen kötü niyetle. Geçmişte yaşadığı hayata göre zaten bunu böyle yapması çok normal geliyor bana. Medet dışında yanında para sebebiyle durmayan kimsesi yokken Vartolu nasıl bilsin ‘insan biriktirmeyi’ 🙁

     • son cümleye + 1milyon

     • Gözde E.

      Benden de +1 milyon

     • DreamyTangerine

      Ağlarım 😭

  • Gözde E.

   Ben Selim’in BSO’ya girmesinden hiç mutlu değilim… Nazım sinsisinin görmekten de… Baykal varken O’nu seviyordum ama şu an hayır. Haftaya olmasa sevinirim 🙂
   Berber Muhittin’in para kaptırmasına ben de üzülmüyorum ama her yerden sinsi BSO çıkmasından da bir o kadar memnun değilim.

 • Buke Oguz

  Ellerine sağlık Aslı yine keyifli bir yazıydı teşekkürler :)))

  İdris’in babalığı konusunda sonuna kadar katılıyorum sana. Bilmeden kendini , Yamaç’ı ve Çukur’u yakıyor.

  İdris’e göre bir tek o haklı, her şeyi en iyi o biliyor . Çok iyi bir baba o. Oğullarını da çok seviyor. Babalık mesleği zor ; yeri gelecek sevecek, yeri gelecek kulağını çekeceksin. Karşındakiler de zaten senin kuklan ; konuş diyeceksin konuşacaklar, höt diyeceksin susacaklar. Sen ne istersen onu yapacaklar. Sözünden çıkmayacaklar. Senin istediğin ile evlenecekler. Hata yaparlarsa , senin deyiminle seni el aleme rezil ederlerse ,yerin dibine sokacaksın. Kardeşi kardeşe düşüreceksin. Ondan sonra biz dışarıyla kavga ederiz, birbirimizle etmeyiz diyeceksin. Oh ne güzel bir dünya bu !!!

  Belki bir an gelecek ne yaptığını fark edecek ama iş işten geçmiş olacak. Son pişmanlık fayda etmeyecek. Çukur birbirine düşecek, dengeler değişecek. Çukur yerle bir olacak, Çukur’la birlikte İdris’in SÖZDE babalığı da yerle bir olacak.

  Meliha konusuyla birlikte İdris çok güvendiği iki kolundan biri olan Paşa’yı ve aklım dediği Sultan’ı kaybedecek. Salih ve Selim zaten gitti. Elinde bir Yamaç bir Cumali kalacak. Bir de Emmi ne olursa olsun yanında kalacak gibi. Yamaç ne zaman patlayacak, ne zaman isyan edecek merak ediyorum. Ve İdris ne zaman oğlunu duyacak, gerçek anlamda ne zaman duyacak dinleyecek ve anlayacak. Umudum yok ama yine de öyle bir anın gelmesini isterim.

  Bölümün favorisi kesinlikle Selim’di. Cemil başındaki o şok geçirmiş hali. Evine giremeyip kendini Salih’in evine atışı. Salih’le konuştuktan sonra koltuğa kıvrılıp uyuması. Cemil için açtıkları Çukur’un başındaki sözleri. Ağlaya ağlaya Cemil’i gömmesi.
  Dördüncü sandalyeye oturdu Selim sonunda. Hiç istemesem de oturacaksa bile Çukur’u korumak için oturmalı desemde, İdris sağolsun oğlunu kendi elleriyle itti BSO’ya. BSO toplantısında Selim’in Vartolu’ya sözleri de çok güzeldi.

  Bulgarların meselesinin Nazım’ın oyunu olduğundan eminim. Hatta Selim’in de bu iş içinde olduğunu sanıyorum. Selim Yamaç’a sen kal dedi- ki kalmayacağını tahmin ediyordu mutlaka- ama Yamaç yine de onlarla birlikteydi.
  Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama gemideki silahlarla Vartolu’nun Çukur’un silahçılarına verdiği silahlar aynı. Bu da Bulgarların iş tekliflerinin BSO’nun planı olduğu düşüncemin güçlenmesine sebep oldu.

  Yamaç’ın Saadet’in evlenmemesi için Saadet’ten daha çok savaş verdiği konusuna katılıyorum. Saadet’e açık açık Salih’e gidebilirsin dedi. Saadet gitse Yamaç arkasında dururdu. Yamaç babasından vazgeçmesini istedi kaç kere. Saadet ben tamam dedim bilesin dedi Yamaç’a. Ben sen ne istersen yapardım dedi Yamaç. Saadet yalnız mı kalayım ben dedi. Yamaç Saadet’i kendi ellerimle evlendireceğim dememeliydi bu olayda tek suçu bu. Yine de Saadet vazgeçtim yapamayacağım dese Yamaç söylediği söze rağmen ona yardım ederdi.

  Emrah konusunda söyleyecek söz yok. Yerli Christian Grey’imiz hayırlı uğurlu olsun!!! Emrah’a yazılan bu senaryonun nereye bağlanacağını ve bu hikayenin Sena ile olan ilişkisine nasıl bir etkisi merak etmekle birlikte en kısa sürede Emrah’ın tüm oyunlarının ortaya çıkıp kendisinin ölmesini diliyorum.
  Sena’nın kullanmaya başladığı ilaç gündğz de halüsünasyon görmesine sebep olacak büyük ihtimalle. Tek umudum Yamaç’ın o ilacı görüp araştırıp Sena üzerine oynanan oyunu çözmesi. Yoksa kız ciddi ciddi delirecek :(((

  Aliço ve kütüphaneci kız iyi bir ekip olacak ama aşk söz konusu olmayacak diye düşünüyorum.

  Salih’in tek aşkı Sadiş, Yıldız ile onu çift olarak izlemek isteyeceğimi sanmıyorum.

  • Hoş geldin Buke, oğullarını geçtim mahalleli ayaklansın istiyorum İdris Baba’ya karşı, hani ‘insan’ biriktiriyordu ya… Off ne güzel olur… Bir de en yakınlarından darbe gelince senin dediğin gibi, artık İdris toparlanamaz bana göre. Ama hatalarıyla yüzleşebilir mi? Bak o konuda hala büyük şüphem var. İnsan 7’sinde ne ise 70’inde de o misali…

   Selim gerçekten çok akıllı bir adam! ve Öner’ciim <3 İki bölümde de efsane sahneler çıkarttı. Yahu adamın bunca yıl (tiyatroyu hariç tutuyorum) komedilerde oynadığına inanamıyorum. Araba sahnesi de çok güzeldi, bak kısa videolara koymamışlar 🙁 Bir ara puhu'dan bakacağım…

   • Gözde E.

    Valla ben de ilk başka Öner Erkan bu dizide ne alaka ya olmuştum ama şimdi hep dramlarda oynasın bundan sonra diye geçiriyorum içimden.

  • Gözde E.

   Ellerine sağlık canım. Birebir katılıyorum yorumlarına. Ben yazmayı unutmuşum, bence de Salih’in dağıttığı o silahlar teknede olması gereken silahlardı.

  • Züleyha

   İdris neyi ne zaman anlar bilmiyorum. Bence hiçbir zaman anlamayacaktır. Hiçbir şey olmasa ben babayım der çıkar işin içinden. Saadet’i evlendirmesini bile ‘Sanki tek o kaybetti sevdiğini’ deyip sıyrıldı. Ölüm hariç hiçbir şey İdris’e birinin kıymetini öğretemiyor sanki 😒

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Bulgarların oyunu, bağımsız bir olay olsun. Hem daha mantıklı, hem de daha izlenisi olur. Vartolu yardıma gider mi, gider ,haberi olursa. Geçen yangında zaten yangını o çıkardı diye Yamaç’ı kurtarmasının kıymeti bilinmemişti.

  • Gözde E.

   Bence kesin BSO planı…

   • anket mi yapsam 🙂

    • Gözde E.

     Oooo anket 🙂 <3

     • benin ve KŞMA dışında (kısallttım ^^) herkes BSO diyecek hissettim. Admin kaybedeceği anketlere girmez ^^

     • Gözde E.

      Hahaha admin ya 🙂 Başka bir anket konusu yok mudur elimizde? Meliha Salih Selim evlat kolye vs konuları desem 🙂

     • Ayla

      Benim kafamda bir soru Eda nin sezon finali yorumunun altinda ki yorumlar eylül e kadar kac bin olur? Disqus iyice kafayi yer orasi kesin:))

     • Gözde E.

      Ahahahaha, Aslı’nın her hafta bir konu üstünde yazı planı var, o olursa çok çok artmaz.

     • net soru ile gelelim… Aslında Salih’in Meliha’nın oğlu olup olmamasına açabiliriz.

     • Gözde E.

      Münasiptir 🙂

   • Buke Oguz

    Bence de :))

  • Ay inşallah bağımsızdır, can-ı gönülden diliyorum…

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Bu dizide en sevdiğim sahneler ister iyi, ister kötü olsun Salih ve İdris sahneleri. Belki Salih hayatına en son , büyük bir yıkımla girdi ama İdris’in en sevdiği oğlu Salih. Bazen küçük bir haraket ve sözden bunu almak benim açımdan çok keyifli. Salih’e bütün öfkesi onu evcilleştirememesi . Hayatlarının gidişatı benziyor, Sevgileri benziyor. Tutkuları benziyor. Salih İdris’e çok benziyor. Salih’in de en büyük zaafı Saadet değil idris’e duyduğu sevgi. Kim derdi ki hastanede öldürmek istediği bu adamı bu kadar seveceği ve onun sevgisine bu kadar muhtaç olacağı. Bütün bunların nedeni annesinin ona idris babasıyla ilgili anlattığı masallar. Bilinçaltmız gün yüzüne çıkınca böyle süprizle yapıyor. 30. bölüm önizlemeside bu açıdan ayrı bir keyif.

  • Ayla

   Merhaba Salih Idris e benziyor konusunda haklisiniz,adeta Idris in gencligi. Ama Idris in en sevdigi oglu Salih e katilamiyacagim,cünkü baba ogul hosca vakit gecirmediler,birbirlerini tanimadilar. Yani Idris Salih i oglu gibi sevecek bir ortam olmadi. Zaten Idris e tüm öfkem bundan,oglunu al karsina dertles,onu tanimaya calis,sevgi belki arkadan gelir. Yamac favori oglu gibi duruyor,hatta Sultan in bile…

   • Gözde E.

    Ben hep Kahraman’ı favori oğlu sanmıştım.

    • Bence de Kahraman…

     • Gözde E.

      Cumali gelince de Cumali’yi favori yapabilir bak gör 🙂 Ya da yine Yamaç olarak kaldığı için Cumali ayar olup babalık savaşına girecek.

     • Leyli

      Cumali’yle karşı karşıya kalacaklar bence; favorisinin hiç o olmadığını düşünüyorum, ilerde de olmayacaktır. Bence favori oğlan ezelden beri Kahraman’dı.
      Zindan sahnesinde dediği gibi onun yeri Yamaç’ın yanı. Yamaç’la Cumali farklı kutuplar olduğunda Yamaç’ı tercih edecektir yine. Zaten gelir gelmez baba olmak isteyecek. Vartolu’yu da benimsemiş olduklarını görürse zaten bu sefer düşmana dönüşecek diye düşünüyorum.

     • Gözde E.

      Ne isterse istesin bir an önce gelsin Cumali :))

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Baba oğul olarak birbirini tanımadılar ama Vartolu olarak tanıdı, oğlunun katili olmasına rağmen bazı hareketleri hoşuna gidiyordu. Geçmişte yaşadıklarını nazara aldığında neden -sonuç ilişkisinde değerlendirdiğinde bence ona hak verdiği noktalarda var. Belki ağzından duyamayacağız ama en sevdiği oğul salih olacak.

    • Orient Express’deki yemekte takdir ettiğini söylemişti…

    • Ayla

     Esasinda ilk baslarda bende sizin gibi düsünüyordum Idris zamanla Salih i cok sevecek cok. Ama Idris in duvar gibi hissiz davranislarini gördükce bu düsüncem kayboldu. Umarim siz hakli cikarsiniz ve Salih en sevdigi oglu olur.
     Birde Idris in sezon finalinde ölme riski var bence ondan Salih i sevme konusunda elini cabuk tutsun:)

     • Gözde E.

      Niye ölme riski var sence??

     • Ayla

      Yani sezon sonunda mutlaka bir ölüm bekliyoruz ondan,bu Idris olmaihtimali cok büyük…

     • Gözde E.

      Paşa ölsün, Sultan ölsün noluuuur

     • Buke Oguz

      Yani idris’in olecegini sanmiyorum . Pasa yada Şu bir ihtimal ama bence gidici olan Emrah.

     • Gözde E.

      Bence de 1. Emrah 2. Muhittin (Para kaybetti diye belki kafasına sıkar falan) 3. Paşa

     • Buke Oguz

      Muhittin ölmese de olur. :))

     • Gözde E.

      Peki yaşasın 🙂

   • Buke Oguz

    Bence Yamaç Cukur için çalıştığı sürece, Idris’e karşı gelmediği sürece onun en sevdiği oglu. Ters düştükleri anda onu da gözü görmez gibi geliyor bana.

    • Gözde E.

     Kesin!

  • DreamyTangerine

   Merhaba, aslında güzel bir noktadan yakalamışsınız ve haklısınız da. Baba oğulun mizaçları çok benziyor. İdris’in bunları dışardan bakan birinden- Celasun’dan- duyması da mutlu etti onu. Salih zaten babasının sevgisine ilgisine mazhar olabilmek için yanıp tutuşuyor. Bunu geçen haftaki yorumumda da yazmıştım ben. Ama İdris’in o inadı yok mu o kör inadı…….😕

   • Gözde E.

    Salih babasından sevgi görmek için Çukur’u yakıp yıkmaktan da vaz geçer, çünkü sevgiye çok aç, özellikle baba sevgisine… 🙁

    • Selim onu bir sarsar, silkeler kendine getirir ^^

     • Gözde E.

      Ya yapmasın öyle bir şey, kardeş kardeş Çukur’u idare etsinler.

     • Yok İdris’in bir sözüne sevgi pıtırcığı oluverirse dedim 🙂

     • Gözde E.

      Olsun :)) Pıtırcık hali çok minnoş <3

  • Merhaba hoş geldiniz… Aslında Salih ‘baba sevgisi’ne olan açlığını öyle güzel yansıtıyor ki sahnelere… Bir önceki bölümde tokat yerken adam mest olmuş durumdaydı. Azar eğer babadan geliyorsa sanki övgü onun için… haklısınız, bu konunun annesinin anlattıkları bağlantısı var. Ama her sahnede Salih’in anlattıklarına İdris bu kadar donuk dururken keyif almaktan çok sinir katsayım yükseliyor…

 • Ayla

  Yazini keyifle okudum tesekkürler. Ben Bulgarlar da tutsak konusunda senin gibi düsünmüyorum. Bence Selim ve Vartolu nun planiydi. Haftaya evet Idris Salih ten yardim ister diye düsünüyorum. Belki Vartolu nun onlari kurtarmasida planin bir parcasidir.
  Artik Metin i her gördügümde bu ceset parcalayan caniden igrenecegim. Hadi silah kacakciligi yapiyorlar,cata pat adam öldürüyorlar ama cesetleri parcalamak bana biraz fazla geldi…. Umarim Münevverin annesi bu diziye bakmiyordur:(
  Vartolu ve Yildiz offf off ikisi arasinda muhtesem bir elektrik gördüm ben:)) Senarist beycigim bu yola devam et,Yildiz a Pasa icin dolmalar yaptirdin ama gerisini getiremedin.
  Ben kütüphaneci kiz Alico sahnelerini sevmeyen ender izliyecilerden biriyim ama Alico ya sordugu soru ve Alico nun verdigi cevap ve otizm e dikkat cekilmesini sevdim.

  • Gözde E.

   Ayla’cığım yorumunun kısa olmasının sebebi bölümü beğenmemiş olman mı acaba??

   • Ayla

    Cok begendigim söylenemez,bir tikaniklik hissediyorum dizide.

    • Gözde E.

     Dün akşamki bölümü beğenmeyen seyirci çoktu. Yamaç’ı aptal yerine koydunuz diyenler vardı özellikle. Bir de Emrah ve Sena’nın gitmesini isteyenler.

     • Ayla

      Yamac a ilk basta cok kizdim tapu meselesinde babasina gereken cevabi vermedi ve Selim bir hisimla cikip gitti o sandalyeye oturdu. Sonrasinda Yamac Idris e gereken cevabi vermisti ama ne fayda Selim bunlari duymadi ki… Iki kardes arasinda cok iletisimsizlik var.
      Emrah Sena daha ilk baslardan beri gitmelerini istiyordum. Emrah in sezon sonu gidicegide kesin.
      O Ezgi rolün de ki oyuncuyu tanimiyorum,bazilariniz iyiki geldi iyi oyuncu bu gidisle Sena nin gecmisini ögreniriz diye yazdiniz. Ama bos cikti,kadin bayik bayik gözleriyle Emrah in bilmem ne kölesi cikti iyi mi:))
      Sena Deren e soruyor ya Yamac a anlatayim mi Deren de hayir sakin diyor ben orada senaristin bizlerle dalga gectigini hissettim. Söyleki bizler devamli Sena yi susmasi konusunu,kocasindan birseyleri saklama konusunu elestirdik durduk,senaristte alin size susmanin saklamanin alasi diyor:(
      Tabii bu bölüm Sena ya gicikligim yine tavan yapti…

     • Gözde E.

      Yamaç ve Selim konusunda haklısın. Yamaç’ın basireti bağlandı o an herhalde… Umarım Selim bir an önce Yamaç’ın bu dediklerini öğrenir.
      Yaaa valla Ezgi için ne ümitlerim vardı, ne çıktı… 🙁 Haklısın yani 🙂
      Deren de mal mıdır nedir yani, kızı daha kötü bir yola soktu. Hem zamanında Nazım’ı onlara musallat eden ağabeyin de olsa ona bir daha bir şey sorulur mu ya da insan kendi de teyit etmez mi… Etse kadının fotoğrafını da görüp duruma ayabilirlerdi. Ben gitmeden önce internetten araştırıp psikoloğumun fotoğrafını görmüştüm mesela. Ben Sena’ya değil Emrah, Ezgi ve salak Deren’e gıcık oldum.

     • Ayla

      Neyse Deren gicik konusunda hemfikir olduk:)

     • Gözde E.

      Deren’i severdim lakin aptallığı ile beni gicık etti! 🙂

     • Sustukça batacak Sena zaten…

    • Ben de bu bölümü pek beğenemedim…

   • Ayla

    Yukarida uzun yorumum var:))

    • Gözde E.

     Benim de :)) Şimdi geliyorum okumaya.

  • Gözde E.

   İlk 2 paragrafa ve otizme dikkat çekilmesi konusuna katılıyorum yazdıklarında.
   Ama Vartolu-Yıldız’a sonuna kadar hayır. Ben Saadet’i seviyorum ve Salih ile çok yakıştırıyorum. Yıldız Metin’le olsun demek isterdim ama dünkü mevzudan sonra diyemiyorum… Başkasını bulsun işte 🙂
   Kütüphaneci kız da Aliço’nun tatlı cazibesinden etkilendi galiba 🙂 Şimdi Aliço duygusal yaklaşacağı için Hale hakkında araştırma yapamayacaktı, O’na bu açıdan eşlik edecek birinin olması iyi oldu bence.

   • Ayla

    Cani Metin bekar mi?

    • Gözde E.

     Metin bekar, Kemal evli diye biliyorum. Yoksa ikisi de mi evli?? Bilen söylesin 🙂

     • DreamyTangerine

      Hayır ikisi de evli hatta geçen bölüm hamamda lafını bile etti Metin, Muhittin düğün gecesi ile ilgili konuşacaktı da tam ‘biz zaten evliyiz’ dedi 🙂

     • Gözde E.

      O zaman mümkünse Yıldız’a gidici Paşa ve Sadiş’çiğimin Salih’i dışında bir partner bulalım en birliği ile 🙂

     • ikisi de evli!

     • Gözde E.

      Tamam ya gelmeyin üstüme, öyleymiş 🙁

     • Leyli

      Metin’in çocuğu var bir de, bir ara hastaydı hatta. :,(

     • Gözde E.

      Böyle bir detayı anımsıyorum. Bir de zaten niye cani Metin’e yapıyorsam Yıldız’ı… Eski aday Paşa da gidici diye herhalde 🙂

   • Ay Metin evli barklı yahu… Çocuğu hastaydı daha geçenlerde…

    • Buke Oguz

     Aaa evet ya oksurugu geçmiyordu birtürlü . Sen yazınca hatırladım.

   • Yıldız Vartolu ile olur Sadiş Salih ile… Yıldız Vartolu’nun içindeki Salih’i kabul eder, Sadiş de Salih’in içindeki Saadettin’i kabul edebilirse gönlüm Sadiş – Vartolu’dan yanadır ama eğer başaramayacaksa n’apsın bu adam?

    • Gözde E.

     Sadiş her şeyi ile kabul edecekse başımın üstünde yeri var diyorsunuz yani 🙂

     • Var tabiii… Sadiş <3

     • Ayla

      Sen ciddimisin yoksa ev sahibi oldugun icin Sadis konusunda mavi boncuk mu dagitiyorsun?:))

     • 🙂 Aa ben Sadiş’i hep sevdim… Ama o tokattan sonra ‘artık Çukur’a dönmeyeceğim’ tavrına rağmen pıtış pıtış dönüşünü, onu sahiplenmeyen ‘aile’nin her dediğini (Yamaç’ın desteğine rağmen) yapmasını, güçlü olamamasını, sırf Vartolu’nun damarına basmak için yaptıklarını bile bile evliliğe ‘olur’ demesini kabul edemiyorum.

      Ama mutlu olsun isterim. Ve belki de Yıldız etkisi ile harekete geçer işte, belli mi olur?

    • DreamyTangerine

     Abartma Aslıcığım, gel biz, Yıldız’ın varlığının Sadiş’i harekete geçirmesi hususunda anlaşalım. 😋

     • Gözde E.

      Kıskançlık etkili bir silahtır ama Yıldız Vartolu’ya pek yüz vermez gibi duruyor 🙂

     • Bunu Sadiş’in bilmesine gerek yok ki :)))

     • DreamyTangerine

      Heh heh aynen 😈 şeytan azapta gerek

     • Gözde E.

      Bak şunlara hele :))

     • Züleyha

      Ben o kadar emin değilim, bakışları biraz ‘alıcı göz’leydi sanki 😈

     • Ayla

      Kiskanc bir Saadet görmek iyi olur,Sadis iniz malum duygularini belli etmeyen biri,Yildiz i kiskansin bakalim:))

     • Gözde E.

      Saadet’in bu duyguları zor belli eden hali sana da İçerde’deki anneyi hatırlatmıyor mu?

     • Ayla

      Evet psikologum acaba onu hatirlattigi icin mi Saadet e GICIKIM?:))

     • Gözde E.

      Kesin :)) Aynı donuk oyunculuk tarzı. Yönetmen böyle oynatıyor herhalde…

    • Züleyha

     Ay varya normalde şu dediğine gülüp asla olmaz derdim ama işin içinde Çukur olunca emin olamıyorum. Cemil’i Saadet’le evlendiriyoduk yahu az daha, artık neye yok olmaz diyebiliriz ki 😀 Belki Vartolu’yla Yıldız’ın arasında da kafa dağıtmak ve cinsellik ağırlıklı bir ilişki başlayabilir. Ama Vartolu’nun duygusal yönden Saadetten başka birini sevebileceğine asla inanmam. Yahu adam bir an bile vazgeçmedi mücadelesinden ve sonra İdris’e Saadet hakkında söyledikleri daha neler neler. Duygusal bir ilişki yazarlarsa hiç inandırıcı olmaz hiçç

  • Ayla hoş geldin <3
   Hmm, Bulgarlar konusunda farklı düşünüyoruz desene… Vartolu'nun eş zamanlı silah işine girmesi manidar evet ama can-ı gönülden BSO'nun işi olmasın diye diliyorum. Ne kadar sevsem de Vartolu'yu süper kahraman yapsınlar istemem…

   Cemil'in bedeninin ortadan kaldırılması konusunda sanırım herkes aynı şeyi düşündü, ne gerek vardı ya…

   Yıldız ve Vartolu'yu ben de sevdim ama devamı gelir mi emin değilim 🙂 Ay ama bir konuda düzeltme yapayım, Paşa'ya dolmaları Vartolu için istihbarat alabilmek için yapmıştı Yıldız, flörtöz değil yani 🙂
   Kütüphanecinin, Aliço'yu mekanında ziyaret etmesi bana mantıksız geliyor. Ama mantığı bir kenara bırakıyor keyifle izliyorum. Aliço gündemi takip eden birinden mutlaka destek almalı, ee Çukur'dan kimseye söyleyemediğine göre mutlaka biri olacak o nedenle ha kütüphaneci ha başka kişi… Sonucu güzel olacak. Meliha geliyoooo….

 • Gözde E.

  Aslı’cığım aralarda tweet’ler var mıydı? Şayet varsa bende görünmüyorlar.

  • Yok. Bu sefer görmemen normal ^^

   • Gözde E.

    Haha iyi bari. Yazıyı tekrar okuyup uzun yorum yazmaya geçeyim o halde, bilimum dizileri gömmekle meşguldüm de :))

    • hangi dizileri? nerede nasıl? desteğe gelelim ^^

     • Gözde E.

      SBA’nın dünkü bölümü seyredildi, 1 bölüm Binbir Gece seyredildi, Şahsiyet 8 seyredildi. Yorumdan sonra Allah kerim 🙂 Binbir Gece’ye niyetim var 🙂

     • Gömmek deyince ben de twitterdan diye anladım… Ben de az sonra önerilen yabancı dizilerden birine başlayacağım <3

     • Gözde E.

      Yok yok gömmek sövmek anlamında değil, aksine SBA ve İbo’cuğumu övdüm :)) <3 Çok iyi oynuyor zaar

     • Gözde E.

      SBA’nın son 2 bölümü kaldı malum, unutulmaz sahneler hazırlamaya niyet ettim ama sahneleri çıkartayım dedim, ne kadar da çokmuş. Sadece Asfer olmaz, çok iyi bazı sahneleri harcamak istemem. 15 sahnede kalmaya çabalayacağım, hayırlısı :))

     • Of o zamana kadar iki sayfaya nasıl bölünür diye bakayım… Sonra linklerden yorumlara gidemiyoruz diye şikayet geliyor 🙁

     • Gözde E.

      Şimdi bazı sahneleri Youtube linki olarak mümkün olacak. Ama resmi hesap geç açıldığı için bazılarını yine Kanal D ve netd kanalından bulabileceğim ama saçma sapan kanallar yüklemiştir bazılarını da. Kanal D site linki olarak paylaşsam uyar mı? O alakasız kanallardakiler silinirse diye ilerde…

     • olur tabii…

     • Gözde E.

      Anlaştık 🙂

     • Ayla

      Sen SBA final yapacak diye yasta degil misin? Bence sevin bir dizin eksiliyor:)

     • Gözde E.

      Açıkçası eğer senaryoda bozulma olmasaydı yasta olurdum. Şu an sadece üzgünüm… Bu sezon o kadar çok dizim eksildi ki :))