İzledim

ÇUKUR – Ben Sende Tutuklu Kaldım

Bir kez daha, bu yazı yüksek dozda EfYam içerir. El profesor Yamaç’ı yazacak değildim herhalde. Bölümün en beğendiğim sahnesine çok yer vermeyeceğim de neye vereceğim. (Kendimi haklı çıkartacak onlarca neden bulurum^^)

Yamaç’ın sevdiklerini kaybetmekle bir kez daha sınanması karşısında donup kalması ilk başta şaşırtsa da seçim ile zorlanmamış olmasını sevdim. “Hangi günahımın bedelini ödüyorum ben?” sorusunun yanıtı bu kez İdris Koçovalı değil Yamaç’cım. Sadece seni bir kadın karaktere yakıştırdığı için izleyen fark etmemiş olabilir ama bu kez Erdenetlerin altınlarını çalmanın bedelini ödüyorsun! – ki Efsun seni uyarmıştı!

 

 

Kulkan Yamaç’ın onun için kurulan onca düzeneğe -dizi bu, kronolojiye takmamak lazım ama giderek saçmalaşıyor ne zaman organize etti? – fiziksel olarak kılını bile kıpırdatmamış olmasına ne derdi acaba?

İki bilmecede çözüldü, Yamaç berber Muhittin’in çatısında volta atarken her iki kurtarma ekibi de zamanla yarışıyordu. Yamaç’ın aklı durmuşken soğukkanlılıkla hareket eden Cumali’ye, her iki ekibe de alkışlar. Ama en çok Aliço’ya ve Medet’e…

Önce Nehir’den iyi haber geldi, ardından da Efsun’dan… Haydi gözümüz aydın!

 

 

Akın’ın özel görevi hakkında da bir şeyler karalamak lazım. Erkek sinek yanında burkasını açamayan kızın bir anda özgürlüğün tadını almasını es geçiyor, ufukta evlilik var spoilerları altında Akın’ın heyecanının çok tatlı olduğuna odaklanmak istiyorum. Ama burada genişçe bir parantez açmak isterim. Akın’ı ‘çare Akın Koçovalı’ olarak izleyemeyip ‘Aşık Akın’ olarak izleyeceksin deseler gülerdim. Burak Dakak’ın olağan üstü performansını izleyebilecekken adama çikolata, süt aldırıyorsunuz ya bakkaldan. Pes! Selim’in intikamını aldırmak yerine aşk hikayesi yazıyor olamazsın değil mi sayın senarist? Üstelik Çukur aksiyondan aksiyona koşarken…

 

Yamaç’ın ilk Efsun’un yanına gittiğine şaşırmadım. Yüreğinin götürdüğü yere gideceği o kadar belliydi ki…

 

 

 

 

Nehir’in Yamaç’ı beklemesini -ziyaretine anlam yüklemeden- mantıklı buluyorum ben. Sonuçta başına gelen olay Koçovalılar yüzünden olmadı mı? Ama ısrarla ‘Yamaç gelmeyecek mi?’, ‘Efsun’u kurtarmaya Yamaç mı gitti?’ sorularını yaşadığı şoka veriyorum, aksi halde ‘eziklik’ olarak yorumlayacağım ki hiç hoş olmayacak. Bana göre Nehir’in Yamaç’ın yolunu gözlemektense ona gösterilen ihtimamın tadını çıkartması gerek; ayağını ısıtmak için sıcak su leğeni, içini ısıtmak için sıcak süt; mis… Gerçi Koçovalılar pervane olsalar bile az ya…

İki kadın karşılaştırmasında konu Yamaç olunca Efsun’un “Yamaç nasıl, iyi mi?” diye sormasını Nehir’in ise Yamaç’ın seçimini merak etmesini aklımızın bir köşesine yazalım lütfen. Sahi Nehir Yamaç’ı bu kadar seviyorsa, tüm sevdikleri ölüyorsa Yamaç’ın da ölmesi gerekmez mi? Belki de Nehir Yamaç’ı değil ‘bir adam tarafından seçilen olma fikrini’ seviyor, ne dersiniz?

 

 

 

Ve Efsun ümidini kaybetmişken Yamaç geldi. Efsun’un heyecanını fark ettiniz mi? Kapının çalışından hissetti Yamaç’ın geldiğini; ama onu nasıl karşılaşın? Otursun mu? Koltuğa mı yaslansın? Ayakta mı? Erdenet yalısındaki o tatsız karşılaşmadan sonra ilk… Heyecanını görmek çok tatlıydı…

 

“Canım” ♥️

Tek bir kelime ama içinde destan barındırıyor. Tüm güçlü duygular 5 harf ile de anlatılabiliyormuş, uzun uzun cümleler kurmaya gerek yok.

 

Efsun: “Çok özür dilerim, çok özür dilerim, özür dilerim…”

Yamaç: “Shh shhh benim hatam. Benim yüzümden. Ben koruyamadım, benim yüzünden…”

 

 

Telefonunun sessizde olmasına ayrıca <3… (teoride olmaması gereken bir şey tabii ama konu EfYam sahnesi olunca beğenmemek mümkün mü?)

 

 

Yamaç’ın çizdiği yolu düşünürsek geçmişlerine, ailesinin onu bu yoldan vaz geçirmek üzere söylediklerine rağmen ilk defa bir şeyi ‘kendisi’ için istiyor bu adam. Efsun’u, Efsun’la birlikte olmayı… Tüm engellere rağmen, aşkından asla vazgeçmiyor, vazgeçemeyecek.

 

 

“Ama şimdi sabahtan kalkıyorum, yanımda sevdiğim kadın. Allah be diyorum, işte yaşamak bu…”

 

Cumali’nin kendince aşkı anlatmasından sonra Yamaç’ın seçimi zaten belliydi –  Efsun.  Ama itiraf edeyim, Yamaç o odaya girip ceketini çıkarttığında odanın Nehir’in odası olduğunu zannettiğimden ‘Yuh’ dedim.  Küçük bir detay, ‘uyuyabildi mi?’ sorusunun yanıtının halen ‘hayır’ olacağını bilip Efsun’un onsuz uyuyamayacağını bildiği için geri gelmesine de ayrıca <3

 

 

Yamaç biliyor ki böyle kriz anlarında Efsun uyuyamaz. Tam da bu nedenle yanına gidiyor, sarıyor, sarmalıyor, ta ki uykuya teslim oluncaya dek. Ardından bir süre sevdiğini uyurken izliyor ki ne güzel şeydir.

 

Görev beklemez! Yamaç Efsun’u Medet’e -vejetaryen olduğunun altını çizerek- emanet edip Çukur’a geri döndü. Alınacak bir intikam var. Ama bu intikamı alırken sağ kolu olabilecek adam nerede? Afganistan’da. Vartolu’nun olmaması giderek can sıkıcı olmaya başladı. Bu arada Sadiş yine triplerdeymiş ^^ Şaşırdık mı? Hayır!

 

 

Yamaç’ın Çukur’a dönüşü ile ‘Çukur Evimiz, Yamaç Babamız’ rolü devreye girdi. Ama önce aile her şeydir! Karaca ile olan huzursuzluk çözülmeliydi.

 

Karaca eteğindeki taşları döktü sonunda. Ece Yaşar’ın oyunculuğunu çoğu sahnede sevmem ama bu kez hakkını vermişti. Yamaç’ın tane tane söylemesi gerekenleri tane tane anlatmasını sevdim. Karaca’nın sığındığı açıklamaları anlıyorum ama çaresizliğe sığınmasına gerek yok, eğer söylediği kadar sevseydi herkese, her şeye rağmen -Yamaç nasıl Efsun’dan vazgeçemiyorsa – Azer’i seçebilirdi.  Ama günün sonunda -özellikle disiplini altında büyüdüğü Sultan Babaannesi tarafından- etki altında bırakılmaya müsait biri olduğu belli, işte tam da bu nedenle Yamaç’a öfkesinin asıl sebebi, o anda yanında olup onu durdurmaya çalışmamış olmasından kaynaklı bana göre. Yamaç haberdar olsaydı, Azer’i öldürmesine ASLA izin vermezdi! Ama ne olursa olsun, öfkesini yanlış kişiye yönlendiriyor, hele ki onu katil yapan kadın ile aynı ortamda nefes alıyorken…

 

Yamaç, çocukları ile arabada kalan babanın da çocukları ile Aliço’nun evine sığınan kadının da sorununu çözdü. Dizide kamu spotu niteliğinde bu konulara yer verilmesini seviyorum. Dilerim hiç kimse çaresizlikle sınanmasın.

 

Çukur mahallesi için en üzücü sahnelerden biri kamyonun kasasına atılmış cesetlerdi sanırım. Bu kadar büyük bir kıyım ilk defa oluyor değil mi? Bir zamanlar İdris Koçovalı’nın dediği gibi Çukur’da kan izi hiç silinmiyor.

 

 

Artık intikam zamanı, Cengiz’in kırmızı kaplı defteri açıldı ve serveti birer birer ele geçirilmeye başlandı. Yalnız önemli bir detay var. Kusura bakmayın ama Cengiz Erdenet’in uyuşturucudan kazandığı paraları saklaması garip, bir de saklanacak yer banka duvarı, okulun kalorifer dairesi mi? Güldürdün sayın senarist. O paraların hangi kanallar ile aklandığını yazmaktansa saklanmasını yazmak biraz kolaya kaçmak bana göre.

Paralar Çukur’a geçtiğine göre artık çatapat zamanı.

 

 

Çağatay Erdenet ‘ya şundadır ya bunda’ ile seçim yapmıştı, çıkan sonuçtaki Selim hayatını kaybetti. Bakalım Erdenetlerden ilk kimin öleceği için çekiliş yapan Yamaç da aynı başarıyı gösterebilecek mi?

Erdenet’lerde bu arada boş duracak değil. Çukur ahalisi zehirli sudan nasıl kurtulacak dersiniz? Büyük kahraman Yamaç Koçovalı bu sorunu nasıl çözecek dersiniz?

 

Çukur reytingleri bu hafta da oldukça iyi. Totaldeki zirveyi kaybetse de reytingleri iyi idi. İşte reytingler:  Total’de 8,43 reyting ile 2., AB’de 5,30 reyting ile 6. ve ABC1’de 7,96 reyting ile 2.

Yazıda tweetlerini alıntıladığım Nightingale, Gul, ????, d i l a r a, yaren., İpek’e verdikleri renk için çok teşekkürler…

 

Çukur bölüm yazı ve yazı altı yorumları bu linkte: Çukur Bölüm Yazıları

Çukur 4.Sezon 18. Bölüm Ön İzleme

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap