ÇUKUR – Hiç Işık Yok

Pandemi döneminde dizinin üçüncü sezonunu 900’e yakın yorumla masaya yatırmıştık. Öyle derinlemesine (!) incelemişiz ki, twitter linki yasakladı! İşte o yorumlar: 3.sezon izlenimleri.  O dönem yorumların etkisi sanırım diziye hevesim minimuma inmişken ‘zaman her şeyin ilacı’ fragmanlar ile yine(!) beklentimi yükselttim,  4. Sezona (umarım son olur) hazırım.

 

 
   
 

 

Peki nasıl bir ilk bölüm izledik? Güçlü bir giriş hikayesi olmayan, kopuk kopuk sahnelerin bir araya gelmesinden oluşan bir 140 dakika. İlk bölüm o kopuk sahneler arasında bir elin parmaklarını geçmeyen özel sahneler – ki bunlardan biri final- ve ilk sezon ilk bölüm ilk sahneye selam çakan Çukur’un babası pazarda ve gazeteci girişi hariç ekrana mıhlayacak bir bölüm kesinlikle değildi.

 

Bu nedenle senariste hak veriyorum!

 

 

Bölümün sezon ilk bölümüne pek de yakışmayan akıcılığı içinde elbet beğendiğim sahnelerde vardı. Bir elin parmaklarını geçmez ama olsun… İşte bunlardan ilki, Yamaç- Arık Böke dövüşü. Gerçekten estetik kurgulanmıştı. Uğur Yıldıran’ın pandemi nedeni ile yurda döndüğünü duymuştum? Acaba onun dokunuşu mu oldu?  Dövüşün finali elbette Yamaç yenilmeyecekti ama güvenlik ipiyle boğma, Cengiz Erdenet’in oğlunun kurtulmasına son dakika izin vermesi güzel detaylardı. Unutmadan, bir kez daha hoş geldin Mustafa Avkıran.   (Cengiz Erdenet’in diğer oğullarını kim canlandırsın anketine göz atmayı unutmayın: Erdenet Ailesi)

 

 

Bölümü izlerken “Arık Böke evine araba mı girdi?” diye sormuştum sosyal medyada, yanıt gecikmedi: Ofisi imiş. Abartıda sınır tanımayan dizimiz yeni karakteri için de böyle havalı(!) bir mekan bulmuş.  Havalı mekan yetmez, havalı atraksiyonlar da lazım. Hannibal maskeli adamları beysbol topları ile dövmeye ne dersiniz? Yeteri kadar havalı mı?  Kuzen Seren de Arık Böke’ye epeyce yanık sanırım. Arık Çağatay’ın emaneti Efsun ile ilgilenince dizi genelinde yeteri kadar yokmuş gibi bir de bu kanaldan kıskaçlık sahneleri izler miyiz?

 

 

 

Erdenetlerin yasadışı iş koluna gelirsek; milyon dolarlık sevkiyatlarını bu kadar korunaksız bir sistem üzerine kurmaları saçma değil mi? Sistem üzerine hiç kafa yorulmamış. Sistemi bırakın bu akış da hiç Çukur’a yakışmıyor. Bir köstebek olsun (köstebeğinin hayatını garanti altına almadan konuşması komik), bu köstebeğin verdiği bilgiler ile gazeteci Emir harekete geçsin (gazeteci Emir bu akılsızlıkla nasıl hayatta kalmayı başarmış benim için kocaman bir soru işareti), Erdenetler öğrensin, gazeteci Emir ölsün ve Koçovalılar intikama başlasın!

Bakalım bu savaş nasıl ilerleyecek…

 

 

Dizinin aile ile ilgili en önemli konusu Karaca idi. #AzKar fandom zaten Azer’in üç bölüm sonra diziden ayrılacağı spoilerı ile mutsuzken dopdolu sahneler bekliyordu ki, onlara ayrılan süre bir dakikayı geçmedi.

Aile yemeğinde dile gelmesinden bu yana ne kadar zaman geçtiğini pek anlayamadım ama Yamaç’ın Karaca ile Celasun’u evlendirme amacı bu bölümde dile geldi. (Hazırlıklara göre biraz süre geçmiş olmalı, Yamaç’ın bunca zaman planını Selim’e söylenmemiş olması da hata, bu durumun Celasun’a açıklanmaması da ailenin(!) Akşın’ın kocasının Karaca ile evlendirilmesine laf etmemesi de…)  Çukur Evimiz, Yamaç Babamız ama Cumali ve Selim Yamaç’ın kendi kafasına göre hareket etmesine bu kadar karşı çıkarken aile iç problemleri için sessiz kalmaları garip doğrusu. Yamaç’ın kendi kafasına göre kararlar vermesini hiç sevmedim, sevmeyeceğim. Ama bir yandan da ailede konuşabileceği kim var? Bir Salih! O da hapiste. Kimin için hapiste? Çukur için, aile için!

 

 

Salih’in sahnesi ile bir anda bölüme enerji gelmedi mi? Salih hapisten çıktıktan sonra trip kraliçesi Saadet’ten yine efsane bir sahne bekledim. Ama gelmedi ^^ Neyse ki… Konu Saadet olunca bir serzenişim daha var. Aile kararı ile zorla evlendirilme deneyimi yaşamış bir kadın olarak Karaca’nın gelinliğini beğenmesi hiç yakıştı mı? Ailenin azılı düşmanına (o dönem için) gönül vermiş bir kişi olarak ilk önce onun karşı çıkması gerekirdi. O dönem yediği tokatlara içim acımıştı ama ‘Oh olsun!’ diyorum şimdi. Müstahak!

 

Karaca tek dayanağı babasından destek bulamadı. Oysaki Selim – Karaca’dan da Hainlikte babası Selim’e fark atan Akın Koçovalı, bir düşmana aşık oldu diye Karaca’ya öğüt verdi. Ne tatlı bir abi kardeş sahnesiydi o. İdris’in ölümünde planlayıcı Yücel idi doğru ama arka planda Azer’in ne kadar payı varsa Akın’ın da o kadar payı vardır! Anti-Efsun izleyicileri bu sürece Efsun’u da dahil ediyorlar ama Efsun para kaynağı olmak dışında eylemler konusunda böylesine detay bildiğini zannetmiyorum. Ama Akın bu işten tereyağından kıl çeker gibi sıyrılacak belli ki. Ah bir de akıl vermiyor mu: “Gerçekleri bir bilsen…”

 

Yeni imaj pek hoş!

 

Bir öğüt de Nehir’den gelince Karaca aşkını bir kalemde sildi attı:

“Aşk çok acayip bir şey. Yalan yok. Ben bunun canlı kanıtıyım mesela. Baksana; bayağı bayağı hiç gıkımı bile çıkartmadan ‘kapatma’ gibi yaşıyorum. Ama siz bu evde olmasaydınız yine de burada kalır mıydım? Onu bilmiyorum işte. Yani, ben buraya Yamaç için geldim evet ama kalmayı ben istedim çünkü ilk kez bir ailem oldu. Aşk muhteşem bir şey evet, ama hiçbir aşk kimsesizliğin yarasını kapatmaya yetmez. Aşk uğruna bu kadar büyük bir yara açmaya değer mi? İyi düşün, tabi yine de seçim senin.”

 

Bu cümleler Nehir’e hiç ama hiç yakışmıyor. Nehir’den küçük bir Sena çıkartmaya çalışıyorlar ama nafile… Burada küçük bir parantez açalım, Nehir’in en büyük korkusu olarak dile getirdiği ‘bütün sevdiklerim ölür’ yazım ekibi tarafından unutulmuş olmalı ki Nehir açık kalplilikle aile ve Yamaç sevgisini yüksek sesle dile getirebiliyor.

O zaman belki de unutulmayan tek şey olan dizinin mottosunu bir kez daha hatırlayalım: “Aile Her Şeydir”

“Aile her şeydir. Aile, her şeydir… Ailen yanında değilse sıfırsın, yoksun. Hiç kimsesin. Ailen arkanda değilse, hiçbir şeysin. Onlar senin ellerin. Bak; kolların, bacakların. Onlar vurur tekmeyi, tetiği onlar çeker; sen sanırsın ben çektim, ben vurdum. Ailen korur seni gerektiğinde. Sen de aileni korursun. Bunu en iyi sen bilirsin. Aile her şeydir.”

 

Yamaç Nehir – Yamaç Efsun karmaşasına bu muhteşem çalışmayı eklemezsem olmazdı. Bölümdeki eksikleri izleyici tamamlıyor.

 

 

Bölümün içine ‘dur şunu da şuracığa sıkıştırayım’ amacı ile yazılmış sahneler vardı. Kahraman Koçovalı’nın mendili bunlardan biri. Sevgili yazım ekibi, ekinde inanılmaz güzel bir malzeme var. Bu malzemeden Selim ile Akın ile hatta tüm Koçovalılar ve Çukur ile enfes çatışma çıkar mı? Çıkar. Hatta Öner Erkan da Burak Akak da muhteşem bir performans çıkartır bu sahnede… Ama siz bu malzemeyi alıyorsunuz, konuya giriş bile olsa saçma sapan bir sahnede bir o kadar zayıf repliklerle harcıyorsunuz.

 

 

Bir diğeri de kim izleyecek, nasıl izleyecek, düşmanlar bu kozu nasıl kullanacak dediğimiz Yamaç’ın İdris’i vurduğu video. Bu videonun 4. Sezonda düşman kozu olarak kullanılacağına emindim. Fragmanı izleyince videonun Erdenetlerin eline nasıl geçtiğinin mantıklı bir çerçeveye oturmayacağını da tahmin ediyordum ama böylesine kötü yazılan bir sahne tahmin edemezdim…

Bu sahneyi bu tweet’den daha güzel anlatamazdım:

 

Bu kadar serzeniş yeter! Koçovalı Kardeşler’in sahnesi, İdris Baba’yı bir kez daha görmek hangimizin gözlerinden yaş akıtmadı? 140 dakika bu kardeşlere yer verilse sıkılmadan izlerim!

 

Koçovalı Biraderler <3

 

Cumali bebesini vurdu. Gözünü bile kırpmadan, sormadan, konuşmadan: tak, tak, tak…  Oysaki hatırlayalım; aynı videoyu izleyen Salih- abi değil, babasının oğlu- babasının katiline sıkmaktansa izlediği görüntünün ağırlığı ile kendi kafasına sıkmaya çalışmıştı. Şimdi soruyorum size, hangisi daha ‘abi’?

 

Bu çocuk düşmanlarından çok ailesinden çekti!

 

Yamaç vurula vurula kevgire döndü. Gerçi olun ilacı belli olduğundan (Efsuuuun <3) bu yaralanma işi beni pek de üzmez doğrusu, ama abisi tarafından Koçovalı ailesinden kovulmasının gönül yarası… Baş işte, o iyileşmez! Bu doğrultuda ailesiz kalan Yamaç Erdenet ailesine hızlı bir giriş yapar mı dersiniz? Tabii ki Cengiz Erdenet’in evladı olarak değil, ‘içerde’ olarak…

 

Yazı başlığını Çukur Soundtrack’den seçtim. Yamaç için Çukur’da hiç ışık yok!  Salih’i de alsın yanına, kaçsın, kurtulsun…

 

Yazıda tweetlerini alıntıladığım  [email protected]  – Seyirci nil.  ve İsise verdikleri renk için teşekkürler…

 

4.sezonda da bölüm yazıları altındaki yorumlarda buluşmak üzere. Tüm yazılar bu linkte:  Çukur Bölüm Yazıları

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  #AffetÇukur etiketini bir ben mi sevmedim?

  • Ayla

   Etiket mediket hala anlamiyorum twitter kullanmiyorum ama bölümün ismi gibi birseyse iyi iste Yamac cukur un ve kendi babasini öldürdü sonucta,cukur halkinin ve özellikle ODUN Cumali nin Yamac i anlayip affetmesi önemli…

   • Gözde E.

    Zaten Twitter’da biz etiketi #AffetYamaç diye kullanmayı düşünüyoruz :)))

    • Ayla

     Gözde gör beni cukur kahveci kimin adami yaw?
     Meraktan ölüyom

     • Bence Ögeday 🙃

     • Ayla

      Ögeday Arik in dayisi mi oluyor? Annesi (Suna Yildizoglu) öyle dedi de. Ben abisi saniyordum

     • Üvey abisi.

     • Gözde E.

      Ayla’yla yazdım bence değil ama yaklaştın 🙃

     • Gözde E.

      Bence emrinde çalıştığı kişi Ögeday olabilir.

     • Gözde E.

      Ben seni gördüğümde Aslı sana cevap yazmıştı :))

 • Buke Oguz

  Tekrar merhaba. Bölümde sevmediğim kısımlar ;
  1.Emir’in ölümü..
  Erdenetleri karşısına alan bir gazetecisin.Ailenin en özel sırlarını bilen adamını konuşmaya ikna ediyorsun. Ama adamı güvenli bir yere saklamadan, can güvenliğini sağlamadan – ki sen Çukur’dasın ve Koçovalılar senin için o güvenli yeri bulabilir- video yayını yapıyor ve adamdan aldığın önemli bir bilgiyi fragman adıaltında açığa vuruyorsun. Sonra adam ortadan yok oluyor, arayıp ulaşamıyorsun ve Yamaç seni belki de hiç ulaşamayacağın konusunda uyarıyor. Cukur’dan ayrılmamanı ozellikle rica ediyor. Arık Böke zaten Çukur’da dolanır ve sana gözdağı verirken, sen gelen bir telefonla hiç önlem almadan, evinden kaçarak kendi elinle ölüme gidiyorsun. Bravo… Tabi Erdenet’in adamının tedbirsizligine de pes demek lazım. İnsan ailesini falan kaçırır, kendi de kaçar saklanır da sonra konusur gazeteciye.
  2. Karaca babasından aradığı desteği bulamayınca gözünü karartıp Azer’i arıyor. Gel beni kaçır diyor. Eşyalar hazırlanıyor ve o sırada Nehir goruyor ve aile temalı konuşma yapıyor. Nehir’in söyledikleri yanlış şeyler değil. Aşk güzel şey ama bir gün bir seyler ters gider ve ayrılık olursa insanın geri donecek bir evinin olmasi da cok önemli. Aşk uğruna aileden vazgecmek çok zor bir karar. Buraya kadar sıkıntı yok da sıkıntı Karaca’nın o aile içindeki yeri.
  Karaca daha iki sahne önce Akın’a beni bu ailede kimse görmedi, kimse sevmedi , ilk kez Azer gördü ve sevdi diyor. Sonra Azer’e ayrılmak istiyorum kimsesiz kalmayı göze alamam diyor. Azer Karaca’ya aile olmaya hazır. Orada kaçıp da birlikte diziden ayrılsalar çok mantıkli olurdu. İlla bir ilişkinin bitmesi için ölüm mü olması gerek yani. Yeni bir kanlı düğün mu lazım. Yada seven sevdiğini kaybetmeli mi? Bir kere de bir çift mutlu olarak ayrılsın diziden. Hoş Cihangir Ceyhan ayrılacak biliniyor da Ece Yaşar ayrılacak mı onu duymadım
  Sadece kaçıp gitseler Çukur tarihinde bir ilk olurdu ve güzel olurdu diye düşünüyorum.
  Karaca, sırf Azer ondan uzak dursun diye ,Yamaç tarafından Celasun ile evlendirilecek. Selim Yamaç’a hala kızgın kafasına göre davrandığı için ve haklı da. Selim’e en baştan bundan bundan dolayı Karaca ile Celasun’u gostermelik olarak evlendirelim ne dersin demeliydi. Ki Karaca ve Azer ilişkisine karşı çıkabilmesi icin Yamaç’ın Efsun ile bir ilişki yaşamaması gerekiyor. Kendi Efsun’la iken Azer Karaca hakkında hüküm vermeye hakkı yok. Azer konusunda tespiti dogru Yamaç’ın. Karaca evlenirse Azer gider çünkü Azer’in evli bir kadınla işi olmaz. Bazi izleyiciler Yamaç’ın böyle söyleyerek Azer’i aşağılamak istediğini yazmışlar sosyal medyada da nasil bu kanıya varmışlar anlamadım. Tavrında da ses tonunda da bir aşağılama yoktu yani.. Ki bu zaten aşağılanacak bir durum da değil.
  Idris’in ölümü konusunda en büyük bedeli catidakiler arasından Azer ödedi. Iki kardesine mal oldu Yucel ile isbirligi yapmak ona. Bence sırasını savdı. Diziden ayrilacak madem Salih ile olan hesap da kapansın bari.
  Bir tek Efsun kaldı bedel ödemeyen o da ödemeli.
  Efsun demişken insallah Efsun babaannesinin yanından hiç dönmez.😆
  – Cengiz Erdenet’i sevdim. Hayırsever bir iş adamı kostümü ile ortada dolanıyor. Zeki bir adam aynı zamanda. En önemli sırrını sadece bir kişiye söylüyor ki sır açıga çıkarsa kaynağı belli olsun. Sevdim👏👏 Mustafa Avkıran role yakışmış. Gerçek yüzü ileriki bölümlerde ortaya çıkacaktır. Arık Böke de sevilmeyen evlatlar listesine eklendi. Cengiz Erdenet’in Yamaç’a oglu, Arık’a düşmanı gibi bakması gözlerden kaçmadı 😒😒 Sonra tabi Arık Yamaç’ı ortadan kaldırmaya karar verir…
  3. Flashbellek…
  Yamaç’a ait görüntülerin Çağatay’da olduğunu tahmin ediyordum da bu adamın kasası falan yok muydu da flaş bir dosya defter yada zarftan düştü yere. İnsan alacağını alır onemli şeyleri kasaya koyar, şifreyi de kardeşine verir. Arık gene tesadüfen bulurdu belki ama kasada bulurdu. Pat diye önüne düşmesi alakasız oldu.
  4.Düşman kadınların kıyafetleri neden her an baloya falan gidecek gibi bir anlam veremiyorum burada bir cümleyle yazmak istedim.
  Not : Sevdigim sahneler arasına yazmayı unutmuşum. Selim Mahsun sahnesini sevdim Mahsun’un annesinin evinin önündeki. Mahsun ve annesi barışsın isterdim ama anne için durum çok zor o nedenle bir şey diyemiyorum.

  Not : Cengiz Erdenet’in Yamaç’a iş teklifi sıradışıydı🤣🤣🤣 Seni oğulluğa kabul ediyorum 🤣🤣 Benim babam var diyen Yamaç bir kere daha üzdün 😭😭

  Sanırım bu kadar. Yeni bölüm yorumlarında görüşmek üzere.

  • Gözde E.

   Emir ölmek istediyse 🙃 Niye adama engel oluyonuz canım 😂

 • Gözde E.

  Bu arada itiraf ediyorum 2 fragmanı da seyrettim. Cumali’nin tavrıysa beni hiç ama hiç şaşırtmadı. Cumali biraz kendi doğrularıyla yaşayan ve fevri kararlar almaya aşırı müsait biri çünkü. Yamaç’ın Çukur’u terk edecek oluşu ise üzdü…

  • Ayla

   Hadi hayirlisi seytanin bacagini kirdin fragmanlarin devami gelsin:)
   Gönlüm Cumali nin biz izliyecileri sasirtmasini isterdi,mesela oturup Yamac i dinlese ve sadece bir abi dayagi atsa. Cumali Yamac a tavir alicak ya bak gör Cukur evimiz Yamac babamiz diyen cukur halkida kesin tavir alir Yamac a. Cünkü cukur halki koyun sürüsü gibiler…

   • Gözde E.

    Yok devamı gelmeyecek :))))
    Bakalım tavır alacaklar mı, gerçeği öğrenecekler mi bekleyip görelim.

 • Gözde E.

  Herkese selam. Öncelikle ellerine sağlık canım. Bölümü beğenmedim diyemem. Özellikle belli bir bölümü çok iyiydi, çok keyif aldım. Çok özlemişim Çukur’u çooook. Ama eleştirilerine de katılıyorum onu söylemeliyim.

  Benim en beğendiğim sahneler:

  -Karaca – İdris flasback

  -Yamaç – Arık Böke dövüş sahnesi.

  -Yamaç ve kardeşlerinin uyuşturucularla Arık ve Cengiz’e şov yaptığı sahne.

  -Yamaç – Cumali vurulma sahnesi.

  -Sabahat Akkiraz’ın olduğu sahne.

  -Cengiz – Yamaç teklif sahnesi.

  -Vartolu hapishane

  -Vartolu hapisten çıkması.

  -Sultan’ın Damla’yla dertleştiği, konuştuğu sahne.

  -Ailecek yemek yeme sahnesi.

  Bonus: Tabii ki Yamaç – Nehir sahnesini de beğendim ama yükselmemem lazım :(((

  Bayağı çokmuş yahu :))) Ben daha az sanıyordum.

  Seren’i Çukur’a yakıştırdım. Cengiz’in beklendiği kadar kötü, cani olmaması bana da garip geldi ama belki önce böyle bir yüzünü sonra da öbür yüzünü göreceğizdir. Kahraman – Ayşe konusuna da giriş yapılması sevindirici, bence devamı gelecektir bu konuşmanın.

  • Ayla

   Ayol sevdigin sahneler bayagi bircokmus acaba sevmedigin kaldi mi :)))
   Benim sevdigim iki sahne var Yamac Arik dögüs Ama bu demek degil her bölüm bu ikili arasinda dögüs olsun.
   Birde Kocovali kardeslerin uyusturucularla show yaptigi özellikle Salih in tepeden el hareketi cok iyiydi.
   Ayy kücük kurbaga sahnesi neydi öyle yaw. Birde Yamac her bölüm kapatmasinin yanina yataga uzanmiyormu hey heylerim kalkiyor. Aman yakinda Seren ile de bir yatak paylasmimi olmasinda baska birsey istemem…

   • Gözde E.

    Seren’le aşk olmasın, hayır hayır hayır! Seren, Cumali’ye kanca atsın, nedense öyle bir şey olacakmış gibi hissettim ben.

 • baiano

  ben sizin aksinize bölümü beğendim. en azından son cukur bölümlerinden farklı güzel bir bölümdü. aksiyon sahneleri güzeldi. az önce 2.fragman cıkmış izledim yine heyecanlandım. evet cok gömmüştüm diziyi sezon arası ama toparlıyo bence. gördüğüm spoilerlar ile birlikte müthiş bir heyecan kapladı beni. kahraman kocovalı geri dönüyor yıllardır beklediğim şey işte bu. idris baba kahraman ve brothers için bir flashback görsek mükemmel olur be. inşallah gelmişken çekilir bunlar.
  arık böke ve seren ikilisi gayet güzel bana kalırsa çok hoş olmuşlar. evdeki araba olayına takılmadım irem sak diziye yakışmış bence hatta efsun’dan da iyi gördüm ben normalde efsunu severim hatta hala da seviyorum o ayrı ama seren cukura daha yakışmış. efsun bazen diziden kopuyor karakter ve hikayesiyle. bambaşka bir boyutta yamaçla sahneleri oluyordu fakat seren tam çukura göre dizinin içiine girmiş ve kendi tarzı falan ekrana kilitledi beni bir de twitterda tt oldu irem sak büyük başarı bu bence hem de bir kadın oyuncunun bu dizi ile tt olması bir ilk galiba. cengiz beğenmedim sadece sizin gibi bende daha ağır bir karakter beklerdim. yamacın kovulma ve vurulma olayı biraz sıkıyor ama onu da hızlı gececekler vartolu hemen hapisten cıktı mesela yamac da direk hastaneden cıkıyor bölümde cunku cukurdan kovulmus fragmanda cantasıyla terk ediyor cukuru. efsuna gider büyük ihtimal hastanedeki kişide efsun olabilir.

  spoilerlar aslında cok onemli olan istemeyen okumasın diyorum yine cook güzel seyler var.

  dikkat spoiler-spoiler-spoiler

  ileriki bölümlerde azer ölüyor ama 3bölüm değil 4bölüm galiba. öldüren kişi karaca. bence yazık oldu azer gibi karakter karacaya feda edilmemeliydi. karaca kanlı gelinlikle cukura geliyor fotoğraflar vardı efsun ve cengiz erdenet sahnesi cekilmis holdingte. ama 3bölüm bu galiba. bu bölüm arık efsun sahnesi cekilmis, sultan yamacı evden kovuyor, cukur mahalleli yamacın selamını almıyor yüzüne bakmıyor yamac cukurdan gidiyor, efsun yamac hastane sahnesi cekilmis olabilir bu kesin değil ama yüksek ihtimal. seren mahsun kovalamaca gibi birsey vardı akın vartolu aynı safta yer alacak yamac icin mahsunda var falan.

  • Selam Baiano… Bölümü beğenen nadir izleyicilerdensin sanırım. Fandom(lar) zaten beğenmemiş ama kendimi de dahil ettiğim izleyici gurubu içinde de beğenen pek yok gibi. Farklıydı demişsin ya, bölümlerden farklı olması kopuk kopuk olmasıydı bence 🙂

   Bu kadar spoilerı nereden görüyorsunuz yahu? Karaca Azer’in yanına numaradan gitti ise, sırf dedesinin intikamı için, onu öldürmek amacıyla, pes diyeceğim.

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba. Aslı’cığım ellerine sağlık. Yeni sezonda yeni bir Çukur yazısında buluşmak ne güzel. Özlemişim çok.

  Sevdiğim sahnelerle başlayayım yoruma…

  1.Bölüm açılışı..
  Pazarcı Yamaç ve şeftali almaya gelen kadın ile 1.sezon pazarcı Idris – şeftali alan teyze sahnesine selam vardı.. Paralel evreni yaşadık yine.
  2. Karaca- Akın konusması ve İdris Karaca Flashback’i .
  Akın’ın Koçovalı olmak ile ilgili söylediklerinde haklılık payı var. 4.sezona geldik daha bir tane mutlu Koçovalı gördük mü görmedik. Vicdan azabı ile ilgili söyledikleri de doğruydu. Akın ne ara kötü olmaktan vazgeçip aileden yana oldu. O ilk pişmanlığı ne zaman hissetti pek anlamasam da – gecen sezon Idris’in salondaki fotoğrafına bakıp ağlaması var hatırladığım, Çağatay’a karşı ailesini ve Çukur’u savunması, Selim’in gitme kararı verdiğindeki konuşması belki – vicdan azabını en iyi ben bilirim, kan lekesi gibidir. Yapışır uzerine zor çıkar, diyerek yaptıklarından pişman olduğunu hissettirir gibiydi. Karaca’nın
  Sevgisizlik ile ilgili söyledikleri ve peşinden gelen Idris Karaca flashback’i çok güzeldi. Flashback sahnesinde duygulandım.
  Idris’e zaman zaman ki çoğu zaman cok kızsam da Cukur’da yokluğu belli oluyor. Kim ne derse desin Idris Çukur’un temel direğiydi. Çukur’u var eden de oydu. Idris olmasa Cukur da olmazdı Koçovalılar da… Ara ara diziye konuk olsa hayır demem yani..
  3. Vartolu’nun tahliye sahnesi ve öncesi koğuş… Medet’in sarı güller ile ağabeyini beklemesi.. Yamaç’ın sürprizini kıskanması. Yamac Salih sarılması…
  4. Salih Saadet sahnesi…
  Salih akıllanmış. Kapıyı açan Saadet’i konuşturmadan söyleyeceklerini sıralaması güldürdü. Saadet de söyleyeceklerini söyledikten sonra – ki soylediklwrinde yine haklıydı- ikisinin de içlerini dökmüş bir sekilde gülümseyerek sarılmaları. Varsad’ı izlemeyi özlemişim.😍😍
  5.Yamaç – Arık Böke kavga sahnesi..
  Bir de sahnede Heyecanı Yok çalsa tadından yenmezdi. Yamaç başrol dayak yemez hep o kazanır diyenler için bu sefer iyi bir dayak yedi Yamaç.😆 Finali güzel bağlanmıştı Yamaç’in kalkıp Arık Böke’yi bogma girişimi Cengiz Erdenet’in ve eş zamanlı olarak Kocovalı kardeşlerin müdahalesi ile engellendi.
  6. Sabahat Akkiraz türkü sahnesi.
  Tüm kardesler bir arada, türkünün başlangıcına eslik eden Yamaç’ın sesi , baba ile ilgili sözleri, parçanın sözlerinin girmesiyle, parçayı gülümseyerek dinleyen Salih’in gözleri Yamaç’a kaydığı anda , gülümsemesinin solması, ”yapma” diyerek kardeşine uzaktan destek olmaya çalışması. Yamaç’ın gözyaşlarını tutamayışı.. Yamaç’ın bardağa rakı koyması ile sahneye Idris’in çıkması. Yamaç’ın O’na af diler gibi bakışı..
  7. Nehir Yamaç sahnesi…
  Çok şirin ve samimi bir sahneydi. Yamaç’ın minik kurbağa diyerek gelişi.. Nehir’in karnına elini koyup , minik arkadaş diye sevmesi.Minik arkadaşın cinsiyeti bellidir ama söylemediler.Seftali soyma muhabbeti de güzeldi.
  8. Sultan – Damla konuşması..
  Sultan’ın ilk bebeği 18 Yaşında düşmüş. Koçovalılar aslında beş değil altı kardeş olacakmış 😱 Sözleri ile Damla’yı yaşadığı depresyondan çıkardı Sultan.
  Bu sahne final sahnesiyle birleşince bir ikirciklenmedim değil. Sultan İdris’in vurulma haberini alınca düşük yapmış. Nehir de Yamaç’ın vurulma haberini almasıyla düşük yapar mı? Allah yazdıysa bozsun diyelim. Her ne kadar Yamaç’ın bir çocuğu olacaktıysa Sena’dan olmalıydı , Yamaç hayata tutunacaksa O çocuk sayesinde tutunmalıydı desem de kendi kendime, bir çocuğun doğmadan ölmesini istemem. Yamaç’ın bir ağabeyinin daha yüzünden ikinci çocuğunu kaybetmesini de.. Ha Cumali’nin vicdan azabı çekmesine sebep olur mu bu durum olur ki onun vicdan azabı çekmesini çok isterim ama bu yolla değil.
  9. Koçovalı aile yemeği “unutulacak dünler” parçası eşliğinde … Yamaç’ın Cumali’yi iceri gelmeye ikna edisi.. Damla ve Cumali 😍
  10. En sevdiğim sahnelerin başında gelen, Yamaç’ın “hHava mı soğudu herhalde kar yağacak” demesinin ardından “Heyecanı Yok” eşliğinde Erdenet’lerin uyuşturucusunun arabaların uzerine saçılması..
  Ah ah arabaya içim gitmedi değil o ayrı.
  11.Final sahnesi 🥺😢😭
  Seren’in getirdiği kaydı izlediği anı göremediğimiz için isyanlarda olduğum Cumali’nin, kahveyi dağıttığı anda gelen Yamaç’ın, ağabeyinin otur diye bağırması ardından , korkarak içeri girdiği anda laptop ve flash belleği görmesi ve neler olduğunu anlaması. Cumali’nin dili varıp da babamı sen mi öldürdün diye soramaması. Yamaç’ın korkulu bakışlarının once donması, soruya “hıı” diye verdiği cevabın ardindan Cumali’nin izlediklerini gerçek olduğunun bilincine varması. Yamac’in agabeyi onu alnından optugundeki gülümsemesi ve acısına son vereceğini anlaması. Kollarinı acip babasının son sözlerini tekrarlaması. Xumali’nin 3 el sıklıktan sonra ben ne yaptım der gibi bakması.Aras bulut ve Necip Memili sahnede karşılıklı döktürdü resmen. İkisine de kocaman 👏👏👏
  Cumali beni hiç yanıltmadı maalesef. Çünkü O nedene sürece değil sonuca bakar. Kurşun sıkan kim : Yamaç, vurulan kim : İdris… Gerisi önemli değil. Babana sıkacağına kafana sıkacaksın. Mantık bu. Ailen için öleceksin ama aileni kurtarmak için babanı öldürmeyeceksin. Cok merak ediyorum tetiği çeken İdris , vurulup ölen Yamaç olsaydı, Cumali babasının larsisina dikilip de “Niye kafana sıkmadın. Kardeşime nasıl kıydın baba? deyip İdris’i vurur muydu? Bu soruyu Salih soruversin bir zahmet haftaya Cumali’ye…
  Nedense Cumali tetiği çektiği anda pişman olmuş gibi gelmişti bana ama fragmana bakılırsa en ufak bir pişmanlık duymuyor kardeşini vurduğu için.
  Amacı öldürmek değil kardeşini cezalandırmak anladığım kadariyla. Öldürmek isteyen kalbine yada kafasına sıkardı. Asıl darbeyi evden ve Çukur’dan kovarak vurmayı planlıyor kardeşine.
  Karısı, annesi, yeğenleri, yengeleri Yamaç sayesinde hayatta bunu ne zaman anlayacak bakalım.
  Kayıtları ortaya çıkaracak olanı hep Çağatay olarak düşünmüştüm. Akın’a dedesinden bahsetmesiyle , Akın’ın yaptıklarından ve kayıttan haberinin olduğu sinyalleri verilmişti. Hatta kahvede büyük ekranda oynatıp Koçovalılar ve Çukur halkının aynı anda kaydı izlemesi ihtimali gelmisti aklıma.Gerçekler ortaya çıkınca Yamaç’in ağabeylerinden dayak yiyip Çukur’dan kovulma senaryosu vardı aklımda.
  Koçovalılar’a kaydı yollamak Arık Böke’ye kısmetmiş.
  Gercekleri öğrenen Sultan ve Selim ne tepki verecekler oncelikle merak ettigim bu. Ardından Salih’in gerçeği bildigini anladıklarında tepkileri ne olacak? Salih’in Cumali’nin aklını başına getirmesini umut ediyorum. Ve tabi ki bu bölüm vicdan azabından bahseden Akın, amcasının vurulması uzerine ne yapacak? “Sen beni kovmustun asıl kovulmayı şimdi kendin göreceksin amca”diyerek bir kenara çekilip susacak mı? Yoksa yüreklilik edip her şeyin sorumlusu olduğunu, tüm plani Yücel ile birlikte planladığını itiraf edip gerçekten pişman olduğuna izleyiciyi inandıracak mı? Son olarak da Çukur halkı ve özellikle Aliço ne yapacak merak ediyorum.
  Arık Böke kendi ayağına sıktı gibi geliyor bana Yamaç’ı kendi deyimi ile patlatarak. Ölsün de kurtulayım dediği Yamaç , Cengiz Erdenet’in teklif ettiği oğulluk mertebesini kabul edip Arık Böke ‘nin burnunun dibinde biterse şaşmam. Tabi ki Erdenetleri içten çökertmek için yapar bunu yaparsa. Hatta hastaneden Yamaç’ı Cengiz çıkarıp, kendi evine bile getirebilir . Söz konusu Çukur ise her sey mümkün olabilir. Son sahne itibari ile bu bölüm sanki 3.sezon finali olarak düşünülmüş. 4.sezon haftaya başlayacakmış gibi bir izlenim uyandı bende nedense.

  • Buke hoşgeldin… Yazdıklarına bakarsak sen de bölümü beğenen nadir izleyiciler arasındasın.

   Yazınca fark ettim. . Sabahat Akkiraz sahnesinde internet bağlantım çok kötüydü, hakkını vererek izleyemedim. Mutlaka bakmam lazım. Hatta öyle ki bu bölümü yazıya da eklememişim dolayısı ile…

   • Buke Oguz

    Hoş buldum canım. Beni bilirsin genel olarak tüm Çukur bölümlerinde sevecek bir yer bulurum ki bu bölümü de bayağı beğendim. Özellikle ikinci yarısını. İlk yarısı durgundu. Sezona yeni baslamis gibi defil de geçen haftanın devamını veriyorlarmış gibi bir hava. Belki de bölüm sonunda hissettiğim gibi 3.sezonda ekrana verilmesi planlanan sezon finali bölümü olarak düşünülmüştür. Hep böyle olaysız mı geçecek dedim ama güzel toparladı bence. Ha takıldığım yerler olmadı mı oldu onlara yorumun ikinci kisminda değineceğim. Sabahat Akkiraz sahnesini bayağı güzeldi. Umarim sen de beğenirsin.

 • kreatinizm

  Merhaba yine ben

  ay ahahahahahahaha ilahi Gökhan Horzum diye başlamak istiyorum. Abimiz yazmış yine bir şeyler. Biraz gömelim değil mi 🙂

  Önceden hoca derdim kendisine (alışkanlıktan) fakat artık “ağabey” diyeceğim. Hem de Medetvari bir “abimmm” olacak bu. Bölüm bence b.k gibiydi. Evet b.k gibi. Yine seyirci zekasıyla dalga geçilen atraksiyonlar. Valla 6 ay oturup bu kadar kurgusu b.ktan bir senaryoyu yazmak başarıydı. Abicim güzel abicim… Hadi bu geri zekalı gazeteciyi böyle kaçırtacaksın ne diye Mahsun’u o eve yollatıyorsun ne gereği var Allah’ının kitabının aşkına söyler misin?

  Neyse konuyu bozmadan gideyim. Baştan alayım karakterler ile gireyim oraya daha çok var. Çok uzun yazıcam bu sefer.

  CENGİZ ERDENET
  Reis, baba. Bize gösterilen oğullarının tir tir titrediği bir adam. Acımasız, kinci ve tahammülsüz. Fakat bölümde alakası olmayan bir kişilik. Afyon kökenli, Cengiz Han hayranlığı, sonradan görme imajı yakalayabiliniyor amma benim beklediğim böyle değildi. Arık’a ilk bölümden böyle ceza ile kaymasını beklerdim. Acımasızlığın A’sını göremedik. Sadece Fazıl denen adamın ailesine sıktırıldı. Onun dışında ailesel olarak bir sertlik yoktu. Adamı bir sürü kişi çevirdi, arabasını çizdi. Gram sinirlenme yok. Gram mimik yok, zevk alıyor hatta. Odağı Yamaç oluyor daha en baştan. En nefret ettiğim şey. Yine YAMAÇ! Cık! Sevmedim.

  ARIK BÖKE ERDENET
  Mal gibi karakter. Net düz mal. Seren gibi bir karakter kontrol ediyor bunu. Akıl falan veriyor. Bu oğlanı da abimiz sadece kas dokusuyla yazıyor. Hep bir kavga dövüş yazar bunlara. Bu adam babasından ne istiyor? Yaranma mı sevgi mi? Bilmiyorum garip geldi karakter bana. Aksiyon sahneleri izletiyor kendini yalan yok ama karakter garip yani uçsuz bucaksız. Tam yorum yapmak istemiyorum ama zeka pırıltısı yok bu herifte.

  SEREN ERDENET
  O şarkı neydi hele kimin fikri çok saçma ve hoşnutsuz. Abimizin fikri olabilir kendisi zaten diziyi klibe boğdu ulan abi ulan abi! O kadar konu var be herif gidip diziye 4 tane klip doldurdun vallahi şaka gibi. Nimet nimet şarkısını yolda sağ olsunlar caddede kro kardeşlerimiz son ses baslarla geçiyorlar oradan biliyorum ama Çukur dizisinde acayip yavan durmuş ve bir daha yazacağını sanmıyorum. Daha doğrusu sanmak değil umuyorum diyelim. Çünkü her türlü asalaklık bekliyorum bu diziden. Seren ise ne yapıyor yine ben anlamadım. Veya benim zekam el vermiyordur. Bu abimiz yazıyordur da ben anlamıyorumdur yani derdin ne Seren bacım? Az çok fikrim oluştu ama. Bu kadın güç delisi. Rüzgar nereye eserse orada olur. Yamaç’a tutulur bakın söylemedi demeyin. Cengiz bile tutuldu bu güç delisi hayli hayli tutulur. Hadi bakamm görek yeni shipler.

  KOÇOVALILAR
  Dünyanın en gereksiz aile grubu yemin ediyorum bu kadar boş aile bireyleri olamaz. Kadınları aptal, geri zekalı tiplemeler. Erkekleri de geri zekalı. Erdenetler daha çekici duruyor bu kadar belirsizliğe rağmen. Cumali kırık. Selim tam salak. Yani bir tane sertlik koyamıyor ortaya herif. Yamaç zaten garip bir karakter. Vartolu eli ayağı düzgün olan. O da komedicilik oynuyor dizide başka bir şey değil.

  Senaryosal olarak bakınca da çok boş, bomboş insan aklını yerin dibine sokan şeylerle doluydu. İlk sezonla benzerlikleri yine dayamış müthiş bir fetişist yaklaşım. Tekerrür fetişisti de diyeceğim bu abime. Gazeteci Emir yazdı bu adam. Güya çok zekiydi Erdenetler’i yazıyordu, Erdenetler bununla uğraşıyordu falan. Sonra geri zekalıya bakın koşa koşa gidiyor telefona. Pazardaki hareketleri o kadar sinir bozucuydu ki… Bir de karısıyla Mahsun’a yaptıkları tavırlar neydi ya abicim dalga mı geçiyorsun bizimle? En komiği de aile güzellemesi. Gitmiş Arık’a yok aile görmek istiyorsun bak Koçovalılara falan. Bunu son bölümde de yapmıştı hani videoya alıp Çukur’u temize çıkardığında. Karaca Celasun evliliğinin üstüne falan hahahahaha ya ne oluyor böyle. Zaten “Sen niye Karacayla evleniyon” sorusuna Celasundan “Çukur evimiz Yamaç babamız o ne derse o olur.” lafına tatmin olmasından belliydi aptalın. Bir de Erdenetlerin sevgisizliğini bu yönden vurgulamak da acemi senarist işidir söyleyeyim.

  Flash belleğin ortaya çıkış şekli dünyanın en iğrenç, en ezik sahnesidir. Abicim ya vallahi küfür etmeyeyim diyorum ama zorluyorsun bu ne yahu bu ne ya…Yeşilçam’ı da aşıyor bazen bu adam. Fazıl’ın mallığı falan oralara girmiyorum işte yan hikaye patlatıcı olay diye yazmış ama ben baştan beri diyorum bu adam hikaye yazmasını bilmiyor yani yan senaryosu, senaryo zemini sıfır bomboş. Bu kadar basite indirgenen olaylarla karakter vurgusu yapmak da ne bileyim… Neyse

  Sevdiğim şeyler de oldu bölümde. Bir kere Efsun yoktu. Artı ve bravo. Karaca’ya tahammül edemedim. Akın’a kestiği rol falan çok kötüydü performansı. Bu kız 4 senedir gram ilerleyemedi. Sorsan konservatuarlı bunlar. O kadar usta oyuncular var etrafında be hanımcağız kızım bir aşama kat edemedin ya. Azer ve Karaca’ya gereksiz bir baskı var ki o Azer’in geldiği sahnede ne oldu göremedim çünkü lavabo ihtiyacımı giderdim. Tam da sahnesi geldi oh dedim çıktım ne oldu orada bilmiyorum. Nehir vardı misal orası da kötüydü. Yamaç’ın ayaklarını suya koyması mesela Nehir’in yanında zihinsel olarak uyuştuğunun göstergesi. Bunlara önem veriyor abim. Ben de nasipleniyorum. Efsun’un olmaması artı olarak beynime kazındı. Bu yönden teşekkürler. Azkar ve Nehir vardı onlar da eksi yazdı.

  Sevdiğim yönlere geleyim. Dediğim gibi Efsun yoktu. İkincisi ise dövüş sahnesi güzeldi yalanım yok ama güzelleştiren Gökhan değil ondandır 🙂 Çukur logolu hareket güzeldi. Cumali’nin vurduğu sahnede çok bariz hatalar vardı. Ekip atlamış. Soldan attığı sandalye sağdan çıkıyor. Elindeki sargının montajlamada bariz hatalar var vs. Müzikler yine muhteşemdi. Toygar Işıklı farkı diyelim buna. Dahası da diyeceğim budur. Bölüm çok boştu. Yani geçişler falan çok yavandı. Normalde sezon başlangıçları sinema tadında oluyordu ama burada o hava yoktu. Çok kopuk ve alakasız bir bölümdü. Konuya hızlı girme isteği de olabilir bunlar. Bir artı da Kahraman-Ayşe olayı açıldı. Tebrik ederim.

  • Ayla

   Merhaba öncelikle yorumuna bayildim,cukur a saydiran herkesin yorumunu severim ben:)
   Bölüm bencede mok gibiydi,birde bomba gibi geliyor film tadinda falan diye yazanlara gicik oldum. Yaw gecen sezon onca elestiriyi yapmissan,onca olumsuzluklari görebilmissen nasil bu sezon bomba gibi geldigine inandirirsin kendini? Zaten moktan bir senaryoydu bak gör öylede devam edicek.
   Peki sen Asli nin dedigi gibi Yamac Erdenetlere ”icerde” gibi girerse ne diyorsun?
   Yazdiklarinin hepsine katiliyorum,Cengiz i bende daha ürkütücü bekliyordum.
   Arik Böke yi hic sevmedim,bilmiyorum bana sanki oyuncu bir önceki dizisi Kuzgun rolünün icinden cikamamis gibi geliyor..
   Seren kime tutulursa tutulsun Yamac a tutulmasin,ne yani Yamac harem mi kuracak? Oldu valla bir gece evde ki kapatmasinin yaninda uyur baska birini düsünüp diger gece Efsun hafta sonlarida Seren:))
   Ne güzel demissin bu adam hikaye yazmayi bilmiyor,al benden de o kadar. Ileride Horzum un yazdigi bir diziye bakmak icin 10 defa düsünecegim…
   Kahraman/Ayse olayi acildida yine unutulmuyacagi ne malum?

   • kreatinizm

    Teşekkürler Ayla yazdıkların için.

    Bölüm evet mok gibiydi baştan aşağı boştu. O kadar basitti ki yani bu kadarını beklemiyordum. Tamam adam kötü yazıyor da bu herif az da olsa iyi yazardı sezon başlangıçlarını. Sanki 5 günde yazmış gibi bir hava vardı. Geçen sezon o kadar kötüydü ama S3 B1 her türlü bu bölümden kat ve kat iyiydi. Bu moktan senaryo tabii ki öyle gidecek şaşırmamak lazım 🙂

    Aslı’nın dediğine katılıyorum ki girerse diye bir şey yok girecek. Baştan aşağı okunuyor senaryo. Daha bölüm başında neyin ne olacağını kestirebildiğin bir şey var. Ben Cengiz’in “seni oğulluğa kabul ediyorum” deyişinden sonra aklıma Yamaç’ın vurulma ve kovulma olayı ile oraya sığınacağını direk çözdüm (çoğu kişi böyle yorumlardan anladığım kadarıyla) yani şaşırtıcı hiçbir nesne yok abimizin senaryosunda. Her şey salağa anlatılır tarzda yazılıyor bazen de dalga geçiliyor çünkü biz salağız 🙂 anlamayız. 30 dakika flashback izleriz ne var canım. Bir de replikleri var arkadaşın. Boş ve dolu olarak ikiye ayrılan. Boşlar zaten çok mesela “söz verdiysem tutarım” by Efsun hanımcık. Fakat Arık ne dedi? İki yol var. Ya ben bunu öldürücem ya da bu benim başıma ikinci Çağatay olacak diye. Bu da dolu replik yani haber veriyor abiimmm.

    Arık Böke konusunda yüzde yüz haklısın. Kuzgun Cebeci arkadaşı aşamamış hala. İlk aksiyon işinden feyzler alıyoruz.

    Seren, Yamaç’a tutulsun gibi isteğim yok. Artık kadınlar ve Yamaç ayrılsın yani mümkünse. Bu kadın shipe yazılacak mı? Evet. Yamaç dışında senaryoya nasıl yön vercek benim abim? Görürsünüz Yamaç’a gider Seren ile bir şeyler yazar. Zaten Efsun ve Arık yazılcakmış. Daha doğrusu sahneleri bile çekilmiş. Yamaç yine kudurgan ayılar gibi dellencek. Tabi ‘kapatma’ hanım Nehir engel değil yiyişmelerine. Yeni kilit Seren. Yamaç der ki “Arık’la takılma” Efsuncuk da der ki “Serenlen takılma” böyle hır gür içinde birbirlerine kur yaparlar.

    Bu abim hikaye yazmasını bilmiyor bak bunu hep derdim ama o yabancı dizi olayını hiç unutmuyorum valla okurken kanım donmuştu ay ay…Vurgulamak istediği şeyi çok yanlış yoldan dile getiriyor. Benim de canımı sıktı o yorumlar. Yok müthişmiş, eski Çukur buymuş falan. Herkes övmüş diziyi youtube’da, orada burada. Kıl oldum yeminlen. Aslında bu kitleye müstehak bunlar da neyse.

    Kahraman/Ayse olayı devam ettirilecek galiba. Mustafa Üstündağ yani Kahraman Koçovalı karakteri flashback çekimleri olmuş bilgilere göre. Boşuna değil bence. Üstelik Azer ile de geçmişten bir flashback koyacaklarmış. Alakaya maydonoz gel de anlat işte. Böyle bir zorlama dünyanın hangi ülkesinde var yuhhh!

    • Ayla

     Tekrardan selam,Yamac in Erdenetlere girecegi belli Tabii ki ama ben izliyeci olarak kendimi aptal yerine konmus gibi hissederim. Bende olusan duygular ben bu filmi daha önceden görmüstüm,senarist yeniliklerle gelse. Ama Horzum dan muazzam,sasirtici senaryoda beklenmez zaten. Fragmanda Cumali Yamac i cukur dan kovuyor ya oda bir sacmalik. Madem Yamac babaniz nasil kovarsin? Yamac ta kovuldugunu kabullenip Erdenetlere mi girecek? Cukur evimiz Yamac babamiz fasafiso:))
     Biliyormusun ben cukur da hicbir kadin karekterini sevemedim zaten adam kadin karekterleri iyi yazamiyor bunu biliyoruz. Cumali nin Damlasin dabiraz heyecanlanmistim wow is kadini,ayaklari üzerine duruyor. Ama Sultan in ev kuslarindan biri oldugunda hayel kirikligi yasadim. Neyse ki deprasyondan cikti bari orda bir ilerleme var.
     Ohh bak bu Kahraman spoilerine bayildim hadi hayirlisi,Kahraman /Ayse olaylarini izlemek istiyorum:)

     • İnşallah Kahraman – Ayşe – Selim ve dolayısı ile Akın sahneleri güzel yazılır…

  • Merhaba Keratizm, Cumali sahnesinde MacBook a da acımışlar, uçtuğunu görmedik ama yere konduğu fotoğrafı gördük 🙂

   • kreatinizm

    Meraba Aslı, ahahah iyi dedin ya MacBook a acımışlar ama koskoca Range Rover i cizdiler boylu boyunca. tabii onda bir takım oyunlar dönmüş olabilir. Bir de Cumali’nin izlerkenki tepkisini niye göstermediler anlamadım ben

    • Gözde E.

     Sanırım bu izleme anındaki tepkisini görme bir tek Vartolu’ya özel bırakılmış.

 • Ayla

  Süpriz Asli artik cukur icin kafa patlatmiyacagim diye sana bir mail de yazmistim ama ilk bölüm dayanamadim. Artik ortama göre bakarim:)

  Anladigim kadariyla sende bölümü pek begenmedin,ben asagida bayagi saydirdim:)

  Bende asagida ki yorumumda yazmistim Arik eve araba ile mi giriyor,olsun ha ev ha ofis arabayla girildigini ilk defa bu dizide gördüm. Kuzen Seren adi üstünde kuzen ya ben Arik a yanik görmedim,akraba onlar gerci senarist bir kilif bulur üvey kuzen yapiverir:)

  Aman sorma o gazeteci Emir cok aptalmis valla.

  Saadet e her saydirdiginda yüregimin yaglari eriyor biliyorsun hic sevmem kendilerini. Off yine baristilar ben ki onlarin hep bosanmalarini Saadet in cok uzaklara gitmesini beklerken:)

  Yamac in babasini birsekilde vurdugu nasil ortaya cikmasi gibi gönül ister ki Efsun ün da Akinin da parmagi oldugunun ortaya cikmasindan yana.

  Asli o Isis denen arkadasin yazdigina sonuna kadar katiliyorum cünkü o bellek i bulduklarinda ilk hissettigim aman tanrim ne kadar kötü oyunculuk sergilendi böyle,bu ne bicim duygusuz bir sevinme sekli demistim.

  Yok cukur bomba gibi geliyormus,yok efektler muhtesemmis. Ben pek bomba görmedim,yine ayni kaldigi yerden devam etti ilk sezonun ilk acilis sahnesi ile. Birde su var gecen sezon son bölümde de pazar sahnesi vardi hatirlarsaniz orada mont,palto giyiyorlardi. Birde baktik yine pazar sahnesi ama herkes kisa kollu,tezgahta pirasa yerine şeftali. Keske 3 ay,6 ay sonra diye bir alt yazi koysalarmis senaryonun devamliligi acisindan.

  Yamac in bu kacinci sevdigi biri tarafindan vurulusu? Yine ben bu filmi görmüstüm hissi,iki bölüm sonra kanli dügün olur al sana volume 2:))

  Ben cok aptal gördüm ama gazeteci Emir kadar aptalini görmedim. Kendi eliyle kapana girdi.

  Ercan Kesal konuk olmustu bu bölüm kendilerini pek sevmezdim gelmesede olurmus. Ama Ercan beyin ismi VE diye yazilmaliydi Baris Arduc un degil diye düsünüyorum.

  Cengiz Erdenet i sevdim hatta ne babacan adam dedim ama fikrim cabuk degisti. Ama kafayi yemis biraz galiba Yamac i oglu yapma istegi pek uçuk. Oldu canim Yamac size katilsin Fazil in yerine al Arik in sag kolu olsun gül gibi gecinirler. Senarist yine uçmuş:))

  Bir dakika Asli sen yeni bir icerde vakasi bekliyorsun yani Yamac köstebek olarak girer Erdenetlere. Ayy ne komik senaryo,ben bu filmi daha önce görmüstüm:)) Ama olmaz olmaz demiyelim ordan burdan esinlenen senarist icerde dizisinin senaristinden de esinlenenilir:))

  Diziye giren bir karekterde babadan yana sansli olsun kardesim,Arik ta baba tarafindan sevilmeyen ogullardan. Cengiz bir bakima Idris e benziyor ogullarina sevgi verememis ama aile olmanin önemini tipki Idris gibi vurguluyor.

  Ha bu arada evin icine araba ile giren i ilk burda görüyorum,ay benzin kokmaz mi? Arik karekteri Cagatay gibi akilli gelmedi bana. Birde Baris cok kasiyor kendini ya,Aras ile bol bol dögüs sahneleri olur artik.

  Dizide ilgimi ceken birbirlerine sarilan sarilanaydi,korona hic ugramamis oralara.

  Rahmetli gazetecimize ötecek olan Fazil da diger bir aptal,insan kendini ne bileyim garantiye falan alir.

  Usb bellek nasil Arik in eline gecti? Cumali tabiiki o sekilde tepki verirdi de ben sahsen Yamac in vurulma sahnelerinden,hastane sahnelerinden biktigim icin vurmayip dövse daha iyi olurdu. Halbuki Cumali odunluk yapmayip bu sefer bizleri sasirtsaydi ve Yamac i bir dinleseydi,ben olsam öyle yazardim:))

  Yamac ta masallah eline gazetecinin notlari düsüyor bir sayfayi okumakla aninda Cengiz in uyusturucularini elinden alma operasyonu gerceklestirdi:)) Kocovali kardeşler şhowlarini yaptilar baba ogul Erdenetlere karsi. Tepeden Salih in Arik a el hareketide güzeldi:)

  Arik in kuzenini oynayan oyuncuyu dizilerde ilk defa izliyorum,kimin sevgilisi olacak ,Yamac in olmasinda. Adam yakinda harem kuracak,cukur da zaman hic gecmemis baksaniza Nehir in karni hic büyümemis.

  Kocovalilarin sofra sahnesinde bu kacinci defadir Saadet in cocuk bakicisini sanki Medet e yapilacak sinyalleri veriliyor,girmeyin o topa Medet in kizi yasinda duruyor.

  Senarist yine Kahraman ile Ayse nin arasinda birseylerin oldugunu ima etti,bakalim bu sezon yine havada mi kalacak yoksa izliyeciyi tatmin eden cevaplar gelecek mi? Kahraman da valla ne uckuru cözük biriymis kardesinin karisina göz koymak. Sultan cadisinin gözünden nasil kacmis bu olay?

  Bunca sezon hic dikkat etmemistim Kocovali konaginin bahcesinde böyle iki havuz varmiydi? Ne bileyim bunlar havuz keyfi yapacak insanlar gibi degiller:))

  • Merhaba Ayla, hoş geldin. Çukur bataklığına düştük çıkamıyoruz. Ben finale kadar bakarım. Net. Ama söylenir miyim? Evet ^^ Yorumuna sondan başlayayım; havuz süs havuzu gibiydi, daha önce hiç çekim olmamıştı. Büyük ihtimal başka bir set alanıdır. Sahne gereği eklenivermiştir.
   Kahraman konusu yine açıldı açılmasına da hiç güzel açılmadı. Yazım ekibi bu konuyu eline yüzüne bulaştıracak gibi hissediyorum.
   Sen Selen’in Arık ile ilgilendiğini hissetmedin mi? Bence yazıda yazdığım kanatta bir hareketlenme olacak.
   Ya Ayla sevenleri ayırma. Aşk yaş tanımaz. Cennet ile Medet MedCen 🙂 Ama Medet’in o sofrada ne işi var dersen 🙂 Adamın sahnesi yok, ne yapsın.

   Cumali vs. Salih. farka bakar mısın…

   Korona konusunu hiç düşünmedim ama Kubilay Aka + çıkmış. Setler çok riskli. Çok yakında yeni bir ara gelir. Gelmek zorunda! Vakalar hiç düşmüyor, aksine artıyor.

   Evin içine giren araba 🙂 marjinal bir karakrer yapalım demişler herhalde 🙂 Abi yalıda yaşıyor, kardeş garajda…

   Zaman geçtiğini belirtmemeleri beni de rahatsız etti. Hatta yazı geçti de ben mi kaçırdım diye düşündüm. Yazılmalıydı.

   Ve evet, Yamaç’ın içerde olması güzel olmaz mı :)))

   • Gözde E.

    Selen’den Arık’a karşı bir his almadım ben, nedense Cumali’ye yazacak gibi bir his var bende :))

    • Ayla

     Bende almamistim:)