İzledim

ÇUKUR – Yara da Şifa da Efsun

Çukur bölümlerinde ne zaman Efsun Yamaç sahnesi olsa bir kısım izleyici Yamaç’ı kınayan (yumuşatıyorum^^) yorumlar yapıyor.  Konuk yazar Aklıselim‘ in kaleminden olan bu yazı Efsun Yamaç, nam-ı diğer EfYam ilişkisine başka bir yönden bakıyor.

Diyelim ki Efsun masum değil, peki ya Yamaç’ın yanındaki diğer herkes bahsedildikleri kadar masum mu?  Keyifli okumalar…

 

Yamaç’ın yanında ona babasını öldürtmüş Akın var; sırtından vurmuş Selim var; defalarca kez canına kast etmiş, abisini öldürmüş, karısına saldırı düzenletmiş Vartolu var; kendisine kurşun yağdıran Cumali var. Hayatını mahveden her şeyi yaşamasına sebep Sultan var; deli gibi yasını tuttuğu, ama yaşadığı her şey başına onun yüzünden gelmiş, onun intikamı için sevdiği herkes canice katledilen ve buna sebep olan İdris var; onu vuran Metin var. Her seferinde ihanet eden Çukur halkı var. Ölmek üzereyken onu kurtarmayan Meke var.

Yamaç yaşadığı hiçbir şeyi hak etmedi, İdris’in intikamı ondan alındı. Karısı Sena onun (İdris’in) intikamı için öldürüldü.  Ardından akıl hastanelerine kadar düşüp acı çektikten sonra birini sevdi ama… Babasının kanı elinde diye, başına gelen her şeyin sebebi olduğu için Efsun’u sevmemesi gerekirmiş! Burada bile İdris’in gölgesi üstünde olmalıydı çünkü Yamaç’ın, mutlu olmaya hakkı yoktu. Onu seven, onun için canını verecek birinin olmasının değeri yoktu. Ölü bile olsa İdris için yaşaması gerekiyor çünkü.

Yamaç’ın yukarıda saydığım onlarca kişiyi affetmesinde de sorun yoktu. Hem de bu insanlar onun ailesi, onun koruduğu insanlar olmasına rağmen. Ama Efsun kendi babası için tanımadığı birini -Yamaç’ın hemen hemen her gün yaptığı gibi- öldürdüğünde Efsun ‘dizideki en kötü karakter’ oldu. Yamaç ise onunla birlikte olduğu için ‘iğrenç’.

 

“diyelim ki ben seni ölmeni hiç istemeyecek kadar sevdim..”

 

Tamam Yamaç’ın yanından Efsun’u alalım. Sonra Çukur halkını alalım. Selim’i alalım. Vartolu’yu, Cumali’yi, Sultan’ı, Damla’yı, Karaca’yı… Yanındaki herkesi alalım. Kim kalıyor geriye? Kimse ^^ Bu kadar basit işte.

 

 

Çukur dolaylı yolla da olsa Efsun’un ailesini dağıttı. Efsun babasının kötü kimliğini bilmeden, sadece iş için Çukur denilen yabani insanlar tarafından katledildiğini sandı. Hem babasının vasiyetini yerine getirmek hem de o insanlardan onlar gibi intikam almak istedi, bunun nesi suç? Hatırlayın, biz aynı senaryoyu izlemedik mi? Hem de başrolde çok sevdiğimiz biri ile, Yamaç’la. Yamaç tüm İstanbul’a İdris’in acısından savaş açtı. Gerekli, gereksiz bir sürü insan öldü. Ama karşı taraf ya, önemi yok pıt pıt ölür gider, ne olmuş? Efsun İdris’i öldürttü sonuçta! En büyük katil o!

Yamaç İdris’in acısından öyle saldırdı ki herkese, en değer verdiği insan Kemal bile öldü bu yolda. Çukur’dan kaç insan öldü. Yamaç katil dedik mi? Hayır. İğrenç oldu mu? Hayır. Niye? Çünkü onları seviyoruz değil mi? Her gün öldürüyorlar zaten, 20-30 kişi öldü ise ne olmuş?  Ama o Efsun, bizim badem gözlü, pala bıyıklı melek gibi amcamız İdris Babamızı öldürdü. Nasıl unuturuz! Aaa, Yamaç nasıl babanın katiliyle olursun? Ayrıca nasıl abinin katiline sarılırsın? Nasıl seni vuran adam sana ‘bebe’ deyince sevinirsin? Nasıl Çukur’a, ailene ihanet edene ‘abi’ dersin?

 

 

Efsun’la ilişkisini sorgulayacaksanız, bunları da sorgulayacaksınız. Efsun’a gelene kadar kimler kimler var yanında; hepsi Yamaç’a zamanında zarar verdi. Efsun olmayacaksa, onlar da olmayacak! Sırf shipiniz için günah keçisi ilan edemezsiniz Efsun’u. Bunu daha açık nasıl anlatabilirim ki?

Efsun’la her sahnesi geldiğinde “İĞREEEEENÇÇÇÇ” diyecekseniz, Vartolu’yla, Cumali’yle, Selim’le, Meke’yle, Metin’le, Çukur’la, kısaca hemen hemen HERKESLE sahnesi olduğunda sizin sinirden koltuk kemirmeniz, köşelere kusmanız falan lazım. Efsunla olunca öyle oluyorsa, bu karakterle olan sahnelere hiç katlanamamanız gerek.

Çukur’un bir sezon boyunca içinden geçen, herkese zulüm eden, Sena’nın ölümüne sebep olan, Akşın’ı delirten, Acar’ı ve Nedret’i öldüren, Kemal’i sakat bırakan, Metin’i kör edem psikopat sapık Mahsun’un aylarca Çukur’da barınıp Yamaçla kanka olduğunu da unutmamak gerek, adamın her yanı dolu…  Akşın, Sena, Acar, Nedret, Kemal, Muhittin abi vs. bir sürü insan… Aralarında çocuk bile var. Hepsi öldü. Niye bu kadar iğrenip oraya buraya bayılmadınız, senariste bela okumadınız? İdris > 7 kişi miydi? Mahsun ve Yamaç iğrenç değil ama Efsun ile Yamaç iğrençti değil mi? Aynen^^

 

 

Efsun en azından açtığı yarayı defalarca kez iyileştirmeye çalıştı. Yamaç her vurulduğunda o koşup kurtardı. Belli etmese de hep yanındaydı ve bunu gerçekten sevdiği için yaptı. Başka kim kapatmaya tenezzül etti açtığı yarayı? Yamaç Efsun ileyken en azından mutlu. Bunu da hak ediyor.

 

 

 

İlk bölümden son bölüme; Çukur bölüm yazıları için tıklayın:  Çukur Bölüm Yazıları

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap