İzledim

ÇUKUR – Karardı Gecelerim Ben Neredeyim

Bölümün üzerinden epeyce zaman geçtiği için Sultan Hanım’a, sessiz kalan Koçovalı kadınlarına özellikle trip kraliçesi Sadiş’e ve olmazsa olmaz Cumali’ye sinirim geçti zannetmeyin, geçmez…

 

 

“O kız benim hayatımı kurtarmak için kendi ailesini yok etti.” “Çocuğumu, Efsun’u, sana kurban etmem Sultan hanım!”

 

 

Diğerlerinden ayrı Sultan’a bir tek konuda hak verebilirim. Kadın sevgi nedir, aşk nedir bilmiş mi? Hayır. Sevgisizlik törpülemiş kalbini, taşlaştırmış. Yamaç’ın yaşadığı onca şeye rağmen, kayıplarına, omuzlarına binmiş sorumluluklarına, defalarca kez ölümle burun buruna gelmiş olmasına rağmen hala mutlu olma ihtimali varsa, yüzü gülebiliyorsa bunun nedeninin Efsun olduğunu idrak edebilme ihtimali yok.  Oysaki Efsun Yamaç’ın geleceği… İleriye dönük umutları, hayalleri yani geleceği ona bağlı. Efsun, tek bir bakışı, tek bir dokunuşu ile Yamaç’a iyi gelip iyileştiren tek kişi…

Tam da bu nedenle Efsun’un adı geçtiğinde sorgusuz sualsiz, Sultan Hanım’ın çerçevesini çizdiği ‘aile’yi, Çukur’u düşünmeden kendi geleceği için koştu Yamaç.

 

 

Gerçekler geç de olsa ortaya çıktı. Ama sarhoş Sadiş’in itirafına kadar geçen sürede Yamaç’ın çabasını gördük de onca yaşanana rağmen insan sarrafı olamamış olması şaşırttı. İhaneti bilemedi, anlaşılan annesini, abla bildiği Sadiş’i, abisini değil sadece Efsun’u çok iyi tanıyor, belki de Efsun’un kendi karakterini tarif edebileceğinden bile iyi: ‘hırçındır, fevridir ne olursa olsun gitmez. Ne güzel, Efsun’a inancı bir an için bile sarsılmadı.

 

 

Yamaç Akın’ın damatlık seçiminde “Ona çok ihtiyacım var şu an” dediğinde çok haklıydı. O bilirdi Çukur şartlarında imkansız olduğu kadar güçlü sevdaları. Of be senarist, neden Selim’i bu kadar erken öldürdün? Zaten yalnız olan Yamaç’ı daha yalnız bırakmak için mi? Bak senin yokluğunda en yakınları el ele verip sırtından bıçaklıyor.

 

 

Düğünde iki kardeşi karşılıklı dans ederken gösteren fotoğraf bölüm fotoğraflarına dahil olduğunda “Bu da ne?” dedim. Bu serzenişim Efsun’un kayboluşundan çok, Selim’in 40’nın çıkmamış olmasına idi.  Ama en azından dansın Akın’ın mürveti için değil Cumali’nin bebeği için olduğuna sevindim. Ah be Yamaç’ın kısa zaman önce bir kez daha sevinmiştin bebek haberine, kendi bebeğinin haberine. Şimdi pistte Cumali’nin bebeği için dans ederken, acısını içine gömüp, kimselere hissettirmeden Cumali’nin sevincini paylaştı. Oysaki abisi de babalık mutluluğunu ondan çalacak kişilerden biri.

Yamaç’ın ilk bebeği babalarının sevmediği oğullar tarafından Selim, Vartolu, Nazım ve Emrah’ın Sena’ya verdiği ilaçlar yüzünden öldü. Bu kez de Efsun’a uyuşturucu ilaç veriliyor. Bu noktada Nehir iyi ki kaçtı kurtuldu demekten başka bir şey yok.

 

 

Sadiş’e de bir çift lafım var tabi; Yamaç “Biz o kadar imkansızdık ki” derken aynı imkansızlığı yaşayan biri olarak susmayı tercih etti ya, pes! Gerçi bunun sebebinin bilinç altında Yamaç’ın Vartolu’yu özel görevle Afganistan’a göndermesi yatıyor olabilir. Sen mi beni sevdiğimden ayırırsın, al sana ayrılık!

 

 

Ve Cumali. Ne çok günahın var Cumali. Efsun’un evden nasıl, hangi şartlarda kovulduğunu bildiği halde, Yamaç’ın gözlerinin içine baka baka Efsun için ‘senin aileni, yaşantını, mahalleni gördü yapamadı gitti’ yalanları söylemekten çekinmiyor. Tek ayak üzerinde, rahatça… Bu adam kısa süre önce Kulkan’ın Efsun’u canice öldürmeye çalıştığını unutmuş olabilir mi?

Yamaç ile Cumali’de herhangi bir yüzleşme olmayıp Yamaç’a sadece “Sen benim yerimde olsan sevdiğin kadını çocuğunu bırakır mıydın onlar için dünyayı yakmaz mıydın?” sorusunun uygun görülmesi senaristin büyük hatasıdır. Oradaki soru sadece tek kelime olmalıydı: “Biliyor muydun?”  Böylelikle Cumali’nin pişkin pişkin “Yakardım.” demesini duymazdık.

 

Yamaç ve Efsun’u ayırmak için türlü türlü oyunlar çevirenlerin arasına Koçovalı’lar da dahil oldu. Çizgiyi aşanlar birer birer belasını bulacak, demişti dersiniz…

 

 

“Geldim… Canım”

 

Son sahnede gördük ki dayak, işkence… Fiziksel acılar Yamaç’ı yıkamaz. Ama Efsun’u bulamadığı an yıkılır işte böyle…  (Sandalyedekinin Efsun olmadığı belliydi ama böyle bir sahne de beklemiyordum açıkçası, hele ki Afganistan’a kaçırılmasını hiç beklemiyordum!)

 

 

Gözlerini ilk açtığı anda dudaklarından Efsun’un adının döküldüğü dikkatinizi çekti mi? Efsun’a olan aşkının sınırı kalmamış, tüm benliği ile Efsun’u sahiplenmiş bir kere, bedenen olsa da zihnen ayrı düşebilir mi?

 

 

Sonuç; Yamaç Koçovalı Afganistan’da. İsteyen istediği kadar işkence yapsın ona, Yamaç yıkılmaz. Her türlü fiziksel acıya katlanır. Ama ne için? Efsun için. Ama fiziksel acıları bir kenara koyun, peki ya Efsun için duyduğu endişe?  İşte Efsun’un nerede, hatta bırakın nerede hayatta olup olmadığını bilmemesi onu yıkar. Yamaç Afganistan’da, Efsun nerede? Yer altında bir yerlerde, bir pavyonda…  Bakalım hem Yamaç’ı hem de Efsun’u nasıl bir kurtuluş hikayesi bekliyor…

 

Çukur Reyting; Total’de 7,47 reyting ile 4., AB’de 5,42 reyting ile 5. ve ABC1’de 6,92 reyting ile 4.

Çukur bölüm yazı ve yazı altı yorumları bu linkte: Çukur Bölüm Yazıları

Çukur 4. Sezon Bölüm 23 Fragmanı

(henüz yayınlanmadı)

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap