YERLİ DİZİLERDE SENARYO: Mükemmellik Abidesi Esas Kızlar ve Diğerleri

Mail kutumda zehir zemberek bir yazı, Özlem‘den… Bu kez bir dizi özelinde değil ‘yerli dizi senaryo’sundaki hemcinslerimizin varlığına dair görüşlerini kaleme almış, hem de zehir zemberek bir dil ile… Yazının derinine girince hak vermekle birlikte; itiraf edeyim, onay alarak yazısını olabildiği kadar yumuşattım. Sektördeki yazım ekiplerine seslenmek istiyorum, Özlem‘i kızdırmayın!

Hem ben hem de konuk yazarım görüşlerinizi merakla bekliyoruz, yorumlarda buluşmak dileğiyle… Keyifli okumalar ^^

 
   
 

 

Bize dayatılan ‘standart’ esas kızlardan bıkmış durumdayım. Onlar mükemmel, defosuz, hafif serseri, biraz sakar, bol atarlı ve sütten çıkmış ak kaşıktır. Hayatlarında daha önce mümkünse el ele bile tutuşmamışlardır ve bizim mağrur yakışıklı, biraz hödük, bolca kuralcı bazen serseri ama asla âşık olmamış esas oğlanın şu andaki sevgilisi karısı, nişanlısı gibi asla ama asla bir entrikaya karışmamıştır.

Bir kulede bekler esas kızlar, kahraman prensi gelsin onu atıyla kaçırsın, bin yıldır uyuduğu uykusundan uyandırsın, hapsedildiği şatodan kurtarsın diye…

 

 

Bu arada bizim esas oğlan o kadar testesteron salgılayarak ortada dolaşır ki; hayatındaki kadına onu istemediğini, ilişkisinin bittiğini, ona karşı bir şey hissetmediğini, onunla asla evlenmek istemediğini söyleyemez nedense…

Esas oğlanlar genelde koskoca bir şirketi yönetirler, koca koca işler bitirirler, korkudan yanlarına kimse yaklaşamaz ama işte nedense hep bir tuzağa düşmüştür bu zavallılar. Eski sevgililer hep ve daima fettan, kötü kalpli, entrikacı, pis yalancı ve aklınıza ne gelirse odur işte…

Kimse de çıkıp söylemez bu esas oğlanlara ‘Lan gerizekâlı bu kadını madem sevmedin, bu kadın bu kadar kötüydü de neden bu kadınla yatağını, eğlenceni günlerini gecelerin paylaştın’ diye.

Esas kızı yüceltmek adına(!) – ki bu nasıl yüceltmekse, batırırlar da batırırlar eski sevgiliyi. Ve yine kimse dönüp söylemez ‘bu adamın bir önceki ilişkisini nasıl bitirdiğini’ ve ‘bitip gidenin arkasından neler söylediğini’; uyarmaz ‘Bakın muhtemelen başınıza bire bir aynı şeyler gelecek’ diye… Yeter ki Paşam boş zamanlarını keyifli geçirsin, elinin altında birisi olsun, yatağını birisi paylaşsın…

Ne zaman yeni bir av çıkacak karşısına, işte o zaman uyanacak bin yıl süren uykusundan ve karşısındaki kadını ne kadar incitip aşağıladığına bakmadan devam edecek yoluna… Eski sevgili de ‘Ne iyi ettin beni basamak olarak kullanmakla; benim kalbimi paspas ettin benim gururumu iki paralık ettin ama yeter ki sen mutlu ol ben yoluma bakarım.’ diyecek öyle mi?

Şimdi bir de şu moda çıktı: “Ben zaten ilişkimizle ilgili gelecek vaat etmemiştim”. Hiç kimse kimseye ömürlük sözler veremez ama ayrılırken o insanı rencide etmemek kırmamak ve incitmemek en birincil görevidir.

 

 

Çok uzun bir girizgâh oldu değil mi? Aslında kaç haftadır taktığım bu konuya ama şu an yayınlanan yeni bir diziyle tavan yaptı kızgınlığım: Yasak Elma.

Esas oğlanımızın bir sevgilisi var ve kızın telefonlarına çıkmayarak, aramayarak ve sormayarak ilişkisinin sonlandığını anlamasını bekliyor. Bu sürede bizim beyaz atlı prensimiz dizimizin masum, toy, kusursuz ve atarlı prensesiyle yeni bir aşka yelken açtı bile. Sonuçta ne oluyor dersiniz? Eski sevgili ofise geliyor ve orada öğreniyor ilişkilerinin bittiğini. Hem de oldukça kaba ve umursamaz bir üslupla. Şimdi herkes eski sevgilinin ne şirretlikler yapacağını bekliyor. Tabii eski sevgilinin hedefi de onu terk eden adam yerine yeni sevgili olacaktır. Aman prensimizin rahatı bozulmasın. Erkek dediğin elde edilmesi gereken bir ödüldür ve yarışmak lazım onun için…

 

 

Siz istediğiniz kadar kodlayın bunları beynimize, kendisine saygısı olan her kadın böyle bir hödük için savaşmaz aksine koşarak uzaklaşır.

 

 
   
 

 

Dizi tarihinde benzer hikayesine şahit olduğumuz çiftlere bir göz atalım mı? (Örnekleri yakın tarihte tutacağız merak etmeyin.)

 

Fazilet Hanım ve Kızları : Nil ve Sinan

Nil Sinan’ın çocukluk aşkı. Neredeyse 6 yıllık bir ilişki söz konusu. Sinan her hatasının ertesinde bir şekilde gönlünü almış Nil’in.

 

 

Bu ilişki şeklini o kadar kanıksanmış ki Nil, bu nedenle kabul edemiyor ilişkinin bittiğini… Ne zaman Sinan başka birisine âşık olduğuna karar verse komple damarına basa basa terk ediyor kızı. Nil de öğrenilmiş hareket tarzıyla yine başlıyor Sinan’ı elde etme çalışmalarına. Peki bu çalışma sırasında Sinan uzak duruyor mu? Tabii ki durmuyor. Canı sıkılıyor, morali bozuluyor kendini Nil’in yanına atıyor ki hep elinin altında tutsun kızı. Peki bu hikayedeki ‘kötü’ kim? Nil. Neden? Çünkü esas kızla esas oğlanı ayırmaya çalışıyor.

Ufak Tefek Cinayetler :  Merve – Serhan – Oya

 

 

Serhan Aksak koskoca bir borsacı, dolayısıyla ‘akıllı’ olduğunu varsayıyoruz. Evliliği sırasında (hatta evlilik öncesi birlikteliklerini de eklemek gerek bu süreye) karısının hayatını nasıl yönettiğini, onun hırslı ve ihtiraslı karakterini çözememiş. Ne zaman uyanmış duruma? Sütten ak, güneşten parlak Oya kızımız oyuna girince. ‘İstemem yan cebime koy, ama evlisin benim değilsin’ tiratlarından sonra hop mercimek fırında. Zaten Merve kötü bir kadın, kuş falan sevmiyor. Oya öyle mi? Kuş evi yapıyor, sokak köpeklerini besliyor. Yahu bir kadını batırmadan halledemez misiniz meselelerinizi? Diyeceksiniz ki o zaman dizi olmaz. Eyvallah, haklısınız da hep aynı yörüngede kadınları batırarak mı ilerlemek zorunda senaryo?

Yine aynı dizide hunharca kandırılan gariban Mehmet var birde… Büyük esnaf, kuyumcu ama hayatındaki kadının kendisine söylediği ilkokul seviyesindeki yalanlara uyanamayan bir gariban.

Devam edelim mi? Sen Anlat Karadeniz’den Mercan ve Tahir. Mercan Tahir tarafından sevilmiyor ama esas oğlanımız sevmediğini dile getirmiyor ki; varsın Mercan hala evlenmek üzere olduğunu düşünüversin…

 

 

O kadar uzatırız ki bu örnekleri. Biraz daha uzaklara düşürürsek yolumuzu, No:309 çıkar karşımıza… Hafızamızı zorlayalım, daha düne kadar aşık Onur’umuz birden nişanlısını 2.değil, 5. plana atıvermişti. Sonra gelsin intikam planları…

 

 

Sevgili senaristler, bir kadını diğer bir kadın üzerinden temize çekme hevesinizden vazgeçin artık! Bu senaryoları kadın senaristlerin yazdığını gördüğümde daha da çok üzülüyorum. Erkek hep ödül! Aman onun için yarışalım, ele geçirelim amacında olan kadın hep ya masum ya fettan. Eski sevgili ya da eş ise kesin fettan olan kategoriden, kötü karakter… Biz izlemekten bıktık durmadan aynı kısır döngüde dönüp duran senaryolardan, siz yazmaktan bıkmadınız aynı tip erkek ya da kadınları… Özellikle genç kızların bilinçaltına işlenen ‘defolu eski sevgili’ ve ‘mükemmel yeni sevgili’ imajını bırakın artık. Bu imajlar ve aldatmacalar nedeniyle erkek istediği her şeyi yapıp pür-u pak sıyrılabiliyor kenara. Kadın hep umut içerisinde aman eski sevgili, eski eş kötü; bak ben onu nasıl mutlu edeceğim ütopyasında. Neden mi?  Issız ve ne istediğini bilmeyen erkeklerin dünyasında bu romantik komedi masallarını kodluyorsunuz insanlara. Ve gerçek dünya bu kadar değil. Orada kesin iyi ya da kesin kötü diye bir şey yok.

Bir kadın bir ilişki yaşadı diye kötü ya da defolu değil. Diğeri hayatı boyunca biri ile birlikte olmadı diye tercih sebebi değil. Bir kadın yemek yapmayı, temizlik yapmayı bilmek zorunda değil. Bir kadın illa ki 90-60-90 ölçülerinde olmak zorunda hiç değil.

Sınırların ve tanımlamaların çok ötesinde bir varlıktır kadın. Anadır. Savaşçıdır. Sanatçıdır. Yazar, şair, mühendis ya da mimardır. Bunlardan biri değil, hepsi birdendir. Olay o kadının içindeki renkleri söndürmeden, bastırmadan yaşamasına ve kendisini geliştirmesine izin vermekle başlar ve biter.

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Kore

  Çok sık rastladığımız ve hala tek cevabı doğrusu olmayan sorulardır .İyi nedir Kötü nedir ? ve kime göre neye göre iyi -kötü…Zaman ,şartlar ,kişisel gelişimimiz her şey iyi ve kötü olgusuna bakış açımızı değiştirdikçe izlediğimiz işlerdeki karakterlerede iyi ve kötüyü seçiş farklarımız ortaya çıkıyor…

  Ben artık bir köşede masum mazlum günahsız iyi niyetli algısını ısrarla oluşturmaya çalıştıkları kadın karakterleri iyi de göremiyorum sevemiyorumda.Çünkü zaman bana öğretti ki tek renk yoktur insan tek bir renkten oluşamaz ,oluşmuyor…

  UTC Oya dan gidelim mesela…Evli adamla orda burda flört eden karakterimiz sırf sevişmiyor diye günahsız ve iyi olmuyor kötü bir şey yapıp buna sebep olup sonra ben bir şey yapmadım ben iyi ve masumum bakın kedi köpekte besliyorum diye gösterilmeye çalışılan bir Oya benim için iyi bir insan değil…Çünkü samimi ve gerçek gelmiyor sahte ve ikiyüzlü geliyor .Nasıl masum olabilirsin bir diğer karakterin daha sivri olması senin hatanı örtmez ki ???

  Birde İyi olarak adlandırılan karakterlerin tam bir gerizekalı gibi gösterilerek masumlaştırılmaya çalışılması sorunu var… Kişi ne kadar aptal ise o kadar masum oluyor çünkü uyanıksa iyi olamaz kötü olur kendisine yapılanı kestirecemeyecek bir zeka seviyesinde olacak ki masum kalabilsin ahahah:)) Bu durumda ben neden bi morona çevrilen karakteri seveyim nasıl seveyim tutayım…Oya nasıl doktor olmuş hala anlayamadığım bir sorun mesela dizinin en uyuz ve katlanılmaz karakteri benim için güya iyi..

  Hem ne derler bilirsiniz Cehenneme giden yok iyi niyet taşları ile döşenmiştir…Değil mi ki söylediklerimiz kadar söylemediklerimizden yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdan da sorumluyuz o zaman kimse tek renk olamaz …

  • özlem sarıçam

   Oluşturmaya çalıştıkları tek tip sessiz, edilgen kadın tipini inatla dayatıyorlar,hafızamıza bilincimize işlemeye çalışıyorlar..
   keşke UFTC de Merve Serhan ı kaptırmayacağım diye gösterdiği çabadan vazgeçse. Dönse hayatına baksa bir iş kursa yada kurmasa ama farklı olarak yapışmasa Serhan a . Aman dese bende zaten hayatımı senin gibi bir suratsızla geçirip arkanı toplamak istemiyorum. oradan devam etsek Merve nin hayatına maceralarına.
   Oya beyinsiz karakterlerin kraliçesi resmen.. Her gece çapkınlık yapıp birilerini yatağa atıp dönüp yoluna da devam edebilrisin buda bir seçimdir.. Ama bir kenarda sürekli kuşlar çiçekler böcekler modu bayıyor artık beni.Ve kadının bütün hayatını geçmişine bağlayan kiminle nerede ne yaptığına bağlayan düşünce sistemi de sıktı artık..
   Birde günahsız ne yahu. Kimin günahkar kimin günahsız olduğuna kimin doğru kimin yanlış olduğuna kim neye ve kime göre karar veriyor.. Kadınların sürekli kendilerini ilişkileri üzerinden gerçekleştirmelerini istiyorlar. Bu dayatmaların nedeni bu.. Gözü açılmamış sığırcık yavrusu. Adam on evde tek tek dolaşsın kadın yuvada beklesin.
   Birde bunu savunan kadınlar var.
   Hafta sonu FHVK da fragman krizi yaşandı.
   Sinan büyük ihtimalle Hazan’a tecavüz etmeye kalkacak ve sosyal medya bunu savunan Hazan ın bunu hakettiğini bağıran kadınlarla doldu..Tecavüzü hak etmek algısı bile bu kadar kolay hemcinslerimiz tarafından telaffuz edilebiliyor. Çok acı..

   • FHVK konusunda bir kaç tweete rast geldim. Screenshot alınmıştı, ya bu nasıl bir zihniyettir. Sonradan sahip olunacak bir bakış açısı olamaz bu, nasıl yetiştirilmiş bu insanlar…

    • özlem sarıçam

     çok üzücü ve hırpalayıcı gerçekten. Bunu sadece dizi karakterleri içinde yapmıyorlar işin kötüsü.. Aynı şiddete maruz kalmış hemcinslerine aynı iğrenç yorumları yapmaktan hiç çekinmiyorlar ve dehşetle izliyorum.
     Ve zaten hep söylediğim gibi kadının kafa yapısı değişmeden hiç bir şey değişmez çünkü esas şiddet kadının kadına uyguladığı şiddet. Yargılayarak itham ederek ezerek. Erkek kadın kadar acımasız değil bu konuda. Ve sosyal medya bu terbiyesizliği seviyesizliği ve pervasızlığı körüklüyor..

    • Kore

     Kesinlikle öyle yetişiyorlar kadının dünyadaki yaşamdaki yeri bu bunu yaparsa şunuda hakeder mantığını küçüklükten yerlerştiriyrolar onlarda kendi büyütttüklerine yerleştiriyor kadına erkeğe böyle süper insan nesiller yetiştiriyorlar sonra çıkıp bu insanlar tahrik etti tecavüz ettim deyip bir diğeri tarafından indirim kazanıyor

   • Kore

    Oha diye şaşırmış gibi yapardım ama bu ülkede buna şaşırlır mı ne mümkün ? Bizim ülkede dayağı ve tecavüzü haketmek diye bir şey var çok ilginç nasıl hakediliyor bu mesela ??? Bir kadının bunu düşünebilmesi söyleyebilmesi savunabilmesi içler acısı kendilerini insan diye niteliyorlardır birde sorsak ama hemcinsleri üzerinden kendilerine kadınlıklarına cinsiyetlerine varlıklarına düşman ve onlarla barışamayan mutsuz, bir kişiliğe sahip olamayan kadınlar bunlar…Toplumda bir birey olarak yer etmeye çalışmak biz kadınlar için oldukça zor ve bunun savaşını veremeyen biçilmiş olanı kuşanan boyun eğen kadınlar arasında bu konuda savaşan kadınlara karşı inanılmaz bir düşmanlık var biz yapamıyoruz kimse yapamasın biz çıkamıyoruz onlarda çıkmasın benim gücüm yok diyeni anlarım ama benim gücüm yok başkasıda güç yetiremesin diye uğraşanı onlar parazitlerden başka bir şey değil…

    Oya bana bu parazitlerden geliyor üzgünüm bu da senaristin yeteneği olsun güya okumuş doktor olmuş kendi ayakları üzerinde duruyor öyle mi ??? Özgüven 0 kadında nasıl oluyor bu .Sürekli kaç pes et en başından beri hikayenin başından beri pes etmekle başlamış birisi Oya …gelsin birileri kurtarsın başkaları uğraşsın savunsun onu o köşesinde dramını yaşasın falan hayatta kendisine bu tolü seçmiş insan astronot olsa yine ezik olacak yapacak bir şey yok…

    Merve de isterse 10 koca daha alıp hepsinin parasını yesin kadın yine ezik olmayacak çünkü hayatta kendisine bu rolü biçmemiş .Ben hep Mervenin derdinin Serhan olmadığını düşündüm hala öyle bence bir erkeği elde etmek değil mesele çok aşığım ondan vazgeçemem zaten değil…Nasıl şirketiniz battığında durumlar kötüleştiğinde kurtarmak için uğraşıyorsunuz Merve için olay bu Serhan Mervenin şirketi iflas ettim deyip başkasına satmayı kabullenemeyeceği bir şirket yönetimi anlayışı var kadının onu illaki alacak yerine koyacak hepsi bu mesele hiç bir zaman Serhanı kaybetmek olmadı mesele KAYBETMEK bu tokasıda olsa değişmeyecek bir durum Merve için karakter meselesi …

    Hazan Sinan ve Yağız mıydı istedikleri güzellemeyi ya da kötülemeyi yapsınlar karakterlere benim için iki cihan bir araya gelse asla kabul edilemeyecek bir şey iki kardeş aynı kişiye aşık birinden ayrılıp biri iile bir şeyler yaşayıp sonra diğeri ile olmasının onunla geleceği olmasının hiçbir yolu yok gözümde iğrenç bir saçmalık bu …İki gün önce sevgilindi iki gün sonra yengen mi olacak ya da yengendi sevgilin bu ne marjinallik artık aynı kepaze senaryoyu yazmaktan vazgeçsinler…

    İlişkiyi haklı çıkarmak için bir tarafı tecavüzcü yapmak hesabı değiştirmeyecek ya da klişe onlar aslında kardeş değiller saçmalıkları eee ama 3 yaşına gelmişler bunca yıl kardeş yaşamışlar onu ne yapacağız hiçbir türlü o iş olmaz olamaz .İşte birde bu zorlama kötülemeler var iyilemenin yanında birde bir tarafı kötüleki diğerine hak verilsin saçmalığı vermiyorum sinanın şerefsiz olması diğerlerininde olmasına engel değil ki aynı anda üç şerefsiz olabilirler .oluyorlarda öpüş kokuş dolaşırlarken az eli yüzü temiz aşklar yazın imkansız olsun ama lekeli olasın yeter yani…

 • pride&prejudice

  Yaziyi ne kadar yumusattiniz bilmiyorum ama cok dogru acidan yapilmis yorum. Kadin senaristlerin boyle kadin karakterler yazmasini anlamiyorum. Ozellikle UTC deki kadin karakterlere hic tahammul edemiyorum. Yalniz bir de su gercek ki kadin ya da erkek olumsuz karakterler gercek hayatta cesit cesit. Herkes ideal erkek ya da kadin degil.
  Ama sanirim senaristler darnalanda kanalin rayting alabilecek sekilde karakterler yazmayi tercih ediyorlar. meric Acemi UTC nin senaristi.
  Oncelikle esinlendigini dusundugum bir yabanci diziden Merve kadar nedense kadinlarin hayran
  Olabildigi kotuluk siniri olmayan bir karakterle Bizi basbasa birakti. Diyeceksiniz seyretme. Dogru niye seyrediyorum ki? O 4 kadin da tanidigim bazi kadinlari gordugum icin seyrediyordum ama artik bu kadar kotu olamaz diye seyreder oldum. Gercek hayatta hain insanlarla karsilastim ama etrafina bu kadar planli yaklasan bu kotu insan eger bu dizi sonunda yasiyor olursa pes! Diyecegim. Maalesef kadin cinsi hep melek olma iddiasinda olmamali ama bu kadar da kotu olmamali.
  Merve tam bir ruh hastasi ve kimse cesaret edip onu tedavi ettiremez. Dr diye dolanan Oya dahil. Merve O kadar seytanken digerlerinin salakliklari cekikir gibi degil! Fazilet hanimin kizlarinda Yasemin den bahsetmemissiniz.
  Oradaki tek karakter Nil degil. Zaten Fazilet hanim da tam bir ruh hastasi! kadin sozde kizlarinin hayatlarini kurtaraxagim diye sacmalamakta dunya markasi oldu. Tabii bu karakterlerin hicbiri gercek degil ama birilerinden esinlenerek yazildigini dusunmek istiyorum.
  Butun asklar mutlu bitecek diye bir zorunluluk yok.
  Ayrica dizilerdeki en carpik citflerden birini unutmussunuz siyah beyaz ask daki asli ile Ferhat. Kadin cerrah olup eli kanli adamla akli uctu
  Gitti. Meslegini bile icra edemez durumda isi gucu birakti kimbilir kac kisinin kanini eline bulamis olan Ferhat i ask ile duzeltecegini umuyor.
  Bu satirlari yazarken yabanci dizilerimden chicago
  Med i izliyorum. Burada da ilginc kadin karakterler var ama bayagi gercek!
  Benim de cok lafim varmis megerse🤨

  • özlem sarıçam

   Günaydın.
   Akıllı ve zekice yazılmış kötü.karakter seyrine doyum olmaz bir olay aslında.
   Düşünsene Merve nin o pratik zekasını şahane inandırıcılığını mukemmel organizasyon yeteneğini sirf insanları manipüe etmek için hayatlarını zehir etmek için değil de gerçek bir işin kullandığında mesela nasıl bir avukat yada CEO çıkar karşımıza.
   Ama yok illa amaçsız bir erkeğin peşinde heba edecekler bu karakteri.
   Ama bana hep asıl batan konu eski sevgili eş nişanlı olayı.
   Benimle özgur sekse dayalı bir ilişki yaşıyorsun zaten bak burada sıfır km şu var hadi sana gule güle mantığı.
   Yada sen zaten hırslı kendi ayakları üzerinde duran bir kadınsın ben karşima çıkan yeni seçenekleri de bir deneyeyim mantığı. Kadını hep edilgen bir hale sokmaya çalışıyorlar
   Karakterin makbul olanı esas oğlan da önce hayatında kimse olmayanı düzleminde gidiyor hikayeler.
   Deneyimli zeki zengin erkekler sarsak şirin masum kızlar ve birde fettan kadınlar.
   Kadın hem seksi hem zeki hem tuttuğunu kopartan hemde iyi karakter olamaz. Mutlaka bir eğme bukme durumu.
   Eve siyah beyaz aşk .Bu kız TR en iyi cerrahları dan dı. Umutları hayalleri vardı. Odun bir karakterden iki güzel laf duymaya çalışacağım diye kimliği yok oldu.
   Erkeğin yaşam.kalitesi ve istekleri şeklinde dönen hikayeler sıktı artık.
   En kadın odaklı dizide bile erkeğin aldatmasini bir temize çekme çabası var. Erkek aldattiysa şerefsizliğinden değil mutlaka yanındaki kadının defolarindandir algisı var.
   Hakikaten yeter.

   • pride&prejudice

    Kadinlarin manupule yeteneklerini ben is hayatindan cok iyi bilirim ozellikle finans dunyasinda ne Merveler gordum ben😏ama dedigin gibi bu yeteneklerini is hayatlarinda ilerleme yerine birilerininnayagini kaydirayim da bir uste cikarim diye dusunduklerinden sonra kendileri de birsey olmiyor.ilahi adalet!
    Cocuklarimin okulunda aile birliginde bile Merve ler vardi. Ben aptal bir kadin degilim ama bir yere gelecegim diye onun bunun hayatini etkileyeyim diye oturup plan yaptigim olmadi. Bunu ben akillilik olarak goremiyorum. Zatif yonunu gostermesin diye yapiyorlar bunu…
    Fox da oynayan kadin dizisi bence suan dizilerin icinde en guzel kadin hikayesi islenen ve karakter olarak kadinin hayattaki gucluklerle bas edebilmesini anlatan dizi.. ama hikayesi de insanin icini kiyiyor. Gercek hayat yeteri kadar kotu dizilerin azicik kafa dagitmasi gerekirken bizi daha da rahatsiz etmemesi gerekir diye dusunuyorum🙄

    • özlem sarıçam

     Sizinle bu konuyu daha önce de konuşmuştuk diye hatırlıyorum. 2000 li yıllardaki CNBC-E dizilerini özledim. Gilmore Girl bir avukat kız vardı unuttum adını mesela o dizi Şahaneydi. Şimdi aklıma gelmeyen bir çok dizi dusunsem bulurum yabancı dizilerde de şu an aksiyon ve bilim kurgu aldı başını gidiyor.
     Uzun zamandır aman ne güzel diye başına oturup keyifle izlediğim bir dizi ol.adi Fi iyi başlamıştı ama onda da Cem karakterini eğip büküp harcadılar diziyi.
     Kadın a videolardan yetisebildigim kadar hakimin. Ve evet insanın içini koyuyor. Ekrandan içeri girip Şirin in boğazını sokacağım diye korkudan izleyemeyorum

     • pride&prejudice

      Yine ne varsa yabanci dizilerde var. ben tercihen netflix seyrediyorum. En son gracie ve frankie yi bir solukta seyrettim keyifle…Jane Fonda yi 80 yasinda seyretmek de ayri bir keyifti… zaten ben daha cok dinler oldum dizileri genelde fotograf islerken … bu ara kendimi
      Yarismalara adadim mesela o arada dinliyorum zaten basindan sonuna kdar izledigim cukur, istanbullu gelin bir de gunune gore sen anlat karadeniz topu top 3 dizi…digerlerini sonradan seyrediyorum😉

  • Sanırım çok değil, kelime bazında yumuşattım dimi @ozlemmmsssss:disqus ?
   UTC Big Little Lies esinlenme ile yola çıktı, nasıl bir esinlenme ise dizide birbirine zaman zaman didişse de dolaylı /dolaysız olarak birbirlerine destek olan kadınlar bir biri ardından dalavere yapan kadınlara evriliverdi.

   Merve’yi seviyorum. (Bunda Aslıhan Gürbüz’ün payı var) İtiraf edeyim Merve’nin kötülüklerini de seviyorum (utanan emoji). Ama ilk bölümlerde Merve plansız programsız aptalca oyunlar yapacak bir kadın olarak çizilmedi. Daha çok bizans oyunları kuracak, belirli bir strateji ile ilerleyecek bir kadındı, şimdi vasıfsız, plansız programsız oyunlarının alkışlanması bekleniyor. Saçma!

   • pride&prejudice

    o konuda haklisiniz Merve stratejik dusuncelerini is hayatina yonlendirseydi Serhan Aksak dan daha basirili bir is kadini olurdu ondan eminim. Arzu bile oldu ya!!!
    kotuluk dusunen akilli kadini kim oynarsa begenmem mumkun degil ozur dilerim. kadin hain, kotu, tabii canlandiranin da etkisi var ama sevmem sevemem…

  • İçimde yaradır Merve’nin Oya’nın mesleğini elinden alma saçma planı içerisinde Oya’nın mesleği olmasından hareketle akşam eve gelip bir organizasyon firmasını /yada cafeyi tam hatırlayamadım devir almayı konuştu kocası ile. Red yedi!… Merve Aksak bu işi yapmak istiyorsa yapardı! Çok da güzel yapardı!. Kadınların iş hayatından el çektirilmelerinden nefret ediyorum…

   • pride&prejudice

    cok haklisiniz da merve bu kadar hirsini demek is hayatinda kullanmak istemedi yoksa ne yapar eder alirdi o isi. Bu kadar manevra ceviren onu mu yapamiyacak1 orada senaristicigimiz yine basladigi isi bitirememis. mantik hatalari cok karakterlerde zaten;)