Diğer Yerli Dizi

CESUR ve GÜZEL – Cesur’ca sevmek

Cesur ve Güzel’i (Televizyonla eş zamanlı olamasa da) neden haftada ikişer saat zaman ayırıp izliyorum diye sorguladım kendimi az önce. Kıvanç Tatlıtuğ’un tescilli yakışıklılığı için mi? Hani derler ya gözümüz gönlümüz açılıyor ama keyifli bir seyir olsa da, hayır. Tuba Büyüküstün’ün duru ve doğal güzelliği ya da oyunculuğu için olabilir mi? Hiç zannetmiyorum. Senaryosunun insanı içine çeken enteresan bir dinamiğe sahip olması mı? Uyarlama olmaması sevindirici ama bu sorunun yanıtı da pek değil.

Üstelik – okuyucular arasında yaşı tutan var mı bilmiyorum, ama dizide 8 bölüme geride bırakmışken hala Cesur ve Güzel denilince aklıma Cesur ve Sühan değil aynı adla gösterime girmiş Amerika menşeli pembe diziden Ridge ve Brooke geliyor. Belki bilinçaltım o dönemlere özlemle bu ikiliyi kabullenemiyor, kim bilir…

Diziden bahsedince aklıma isimleri gelmiyor olabilir, ama aşklarını pek sevdim. Sorumun yanıtı da böylelikle bulundu. Cesur ve Güzel’i ne hikayesindeki ‘iyiler’ ve ‘kötüler’ olarak ayrıştırabileceğimiz karakterler için ne de Cesur’un tüm engellere rağmen her daim dört ayak üstüne düşeceği belli intikam planı için izliyorum. Cesur adı gibi cesur bir adam, Tahsin Korludağ her ne kadar çelme takmaya çalışırsa çalışsın başarılı olacaktır elbet. Bu nedenle öncelikle Cesur’un intikam yolculuğundan daha çok cesurca sevebilmesi çekti beni kendine, önceliği her daim Sühan’a vermesi…

Aşk hikayemizin kurgusu oldukça basit: Yakışıklı karizmatik ve gizemli bir genç adam Cesur Alemdaroğlu, nam-ı diğer Cesur Karahasanoğlu… Babasının çalınan hayatını geri almak üzere Tahsin Korludağ’a karşı her hamlesini dikkatle oluşturduğu planlarında yolu babasının gözbebeği, Korludağ ailesinin biriciği Sühan Korludağ ile kesişiyor.

 

Cesur ve Güzel 2. Bölüm – Bir Gün Benimle Evleneceksin

 

Ve en sevdiğimiz klişelerden biri daha hikayenin içine alınıyor: Düşman ailenin kızına aşık olan adam kalbine söz geçirecek ve sevdiğinin elini bırakacak mı yoksa aşk intikamdan çok daha önemli bir yer mi kaplayacak hayatında? Bunun yanıtını Cesur’un Sühan için ölümü göze alması ile artık biliyoruz. Peki ya kadın giderek daha yoğun duygular beslediği, gün olacak ‘vazgeçilmezimsin’ diyebileceği adam hakkında öğrendiklerini bir araya getirdiğinde yara alan güveni onu bu savaşta taraf olarak ailesine mi yönlendirecek?

Sühan açısından bakacak olursak; hani olur ya bir adam girer durağan hayatının ortasına fırtına gibi, varlığıyla tüm dengeleri değiştirir… Onun çekim gücünün etkisine girerken kafandaki soru işaretleri giderek artar ama kalbin başka söyler, zihnin başka…  Zaman dersin, zamanla her soru işaretlerine verilen açıklamalarını sindireceğim, zamanla… Ama zaman ilerledikçe sorular azalacağına artar ve artık tanıdığına inandığın adamın hikayesinin bambaşka olduğunu öğrenirsin hem de ona karşı duygularının tavan yaptığı zaman…

 

Cesur ve Güzel 8. Bölüm – Sühan’dan Aşk İtiraf

 

Flashbacklerle desteklenen Korludağ efsanesinin nasıl oluştuğunu ve intikam yolcuğunu takip ederken asıl cevap beklediğim soru da işte bu; Cesur ve Sühan arasındaki ilişkiye dair Sühan’ın seçimi.

Geçmişin sırlarının içinde her gün biraz daha çekilirken güvendiği her şeyi sorgulamaya başlamasının hemen ertesinde daha önce varlığından haberdar bile olmadığı duyguları hissettiren Cesur’un yanında mı yer alacak?

Hadi bakalım, bu hafta çabucak geçsin de yeni bölümde duymayı istediğimiz yanıtı alalım.

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
emily in paris
EMILY in PARIS – Paris’te bir Amerikalı
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
GÖRÜLMÜŞTÜR – Gerçek ile Kurmaca Arasında
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap