İzledim

UFAK TEFEK CİNAYETLER – Yoksa İyi Kalpli Oya bir İntikam Meleği mi?

Biliyoruz ki Ufak Tefek Cinayetler  Oya’nın Sarmaşık’a dönüşü ve bir cinayetle başladı…  Bir cinayet var ise bir de katil olmalı. İşte haftalardır ‘ Katil Kim? ‘ sorusuna cevap arıyoruz aramasına da, daha ‘ Ölen Kim? ‘ sorusunun cevabını da öğrenemedik ki…

Blogdaki  ANKET: UFAK TEFEK CİNAYETLER – ÖLEN KİM? anketinin Mart 2018 itibarıyla (ankete katılmadıysanız tıklayın)  646 kişi ölenin Merve olduğunu düşünürken 264 kişi ise ‘Bence ölen Oya’ diyor. Yazının yorum bölümünde yer alan Deniz ‘in teorisini üzerine tartışmak üzere yazıya taşıdık. Sizce de Oya iyi kalpli bir intikam meleği olabilir mi?

Dizinin yayınlandığı kanalın özet bölümünde; ölenin kadın olduğu açıklanmış… Durdurarak izlerseniz klasik kıyafetler giymiş, topuklu ayakkabılı bir kadın düşüyor pencereden. Nitekim takım giyinen iki kişi var: biri Arzu, diğeri de Oya. Ölen kişi Burcu da olabilir ama…

İşin aması sorgudaki kişiler yüzde yüz her şeyi doğruya doğru anlatıyor olamazlar. Sonuçta hikayelerini dinlediğimiz insanların evlerinde drone ya da böcek yok… Görünenin ötesinde, bilinmeyenlerle dolu bir hikâye izliyoruz.

İzlediniz mi bilmiyorum ama ‘The Life of David Gale’ filminde görünenin dışında başka gerçeklerin de olabileceği çok güzel bir şekilde kurgulanmıştı. Masum olduğu halde giyotine giden insanların olduğunu, bu yüzden idamın kaldırılması gerektiğini savunan bir üniversite okutmanının kusursuz planını anlatan filmdi.

 

Ya Ufak Tefek Cinayetler’de de görünenin dışında başka gerçekler varsa?

 

Ufak Tefek Cinayetler oya

 

İlk bölüme geri dönelim… Başarılı ve iyi kalpli bir doktor bu kadar çok şey yaşadıktan sonra hayatını karartan insanların olduğu yere neden döner? Mutlu olmak için mi? Hayır, hiç sanmıyorum. Riske atamaz hayatını… Ancak kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir kadının cesaret edebileceği bir eylem bu. Bence Oya hayatını mahveden insanlardan intikam almak isteyen, öç almak için kana susamış, -‘safoz’ deseler bile- akıllı ve hatta satranç oynarmışcasına rakiplerinin hamlelerini önceden tahmin edebilen, tedbirli planlı ve arkasında kendisi gibi yaralı bir dosta sahip bir kadın.  Edip Hoca’nın sorduğu soru çok netti: “Emin misin Oya?” diye sormuş. “Sonuna kadar gidebilecek misin? Sonra vazgeçmek yok.” demişti.

 

 

Oya üniversiteden mezun olmadan önce Edip Hoca’yı araması birbirlerini tedavi etmek için değil, bir plan yapmak şer birliği kurup Sarmaşık’dakilerin hayatlarına girmeden önce hazırlıklı olmak içindi. İntikam almak isteyen bir kişi iki mezar birden kazar. Bu sebeple Oya’nın Muzaffer’in cenazesine gittiği gün, Oya ile Edip’in ortak planlarını hayata geçirdikleri gündü.

 

Karma mı? Oya ile Edip Hoca’nın Kusursuz Planı Mı?

 

Ufak Tefek Cinayetler oya

 

Mehmet’in eşini aldatması, Pelin yalan söylemese bile kocası tarafından aldatılmakla suçlanması tamamen tesadüf müydü? Kaderin çarkları dönmeye başlamış, okulda çıkan yangınla tıpkı Oya’nın hiçbir zaman çocuk sahibi ol-a-mayacak olması gibi onlar da çocuklarını kaybetme riskiyle yüzleşmişlerdi. İlahi adalet yıllardır devreye girmemişti de karma birden bire sadece Oya’nın çocukları çıkarabilecek kadar iyi bildiği bir yerde yangın çıkmasıyla herkesin çocuklarını kaybetmesi riskiyle yüzleşmesi ile mi vuku bulmuştu. Edip ve Oya her şeyi anlattığında herkesin ailesinin temelleri yerinden sarsılmış tıpkı Oya’nın çocukken ailesi, Edip’in ise karısı tarafından terk edilmesi gibi benzer durumları yaşamışlardı.

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

İyi mi? Cin mi?

 

Ufak Tefek Cinayetler oya

 

Oya kadar akıllı bir insan, Merve tarafından iş yerinin kapattırılabileceğini düşünerek önceden başka bir muayene bulmuş bir kadın, Merve’nin ağzının içine bakan bir emlakçının önerdiği bir manikürcüyü evine almazdı. Tek bir ihtimal var, o da ancak o kol düğmesinin bulunması isteniyorsa…

Ne olursa olsun Merve’nin gazına gelip Taylan’la bağı olan çapa kolyesini de takmazdı. Nitekim kendisini buzluğa kapatan kadının bilekliğini delil olarak kullanmak için koparmış bir kadın Oya…

 

Sarmaşık’ı Dinamitleyelim

 

İyi kalpli ve herkes tarafından ‘iyi’ anlatılan bu kadın, nasıl oldu da evli bir erkekle aşk  yaşamaya başladı? Hem de baş düşmanının kocasıyla… Oya bu kadar zayıf mıydı, böylesine idsel (ilkel) bir davranışta nasıl bulunabildi?

 

Ufak Tefek Cinayetler oya

 

Muhtemelen tıpkı Burcu’nun hamilelik olayını açıklayacağı zaman buzluğa kapatılacağını tahmin edebildiği gibi Sarmaşık’ın Arzu’yu bu durumdan suçlayarak, onu aforoz edip sürgün edeceklerini bildiği için olayı gecikmeli açıklamıştı. Çünkü ne ekersen onu biçersin durumunu yaşamamış bu kadınlara teker teker kendi yaşadıklarını yaşatmaya kararlıydı. Motivasyonu yüksekti ve tanıklar, kendisi hakkında en ufacık kötü bir şey konuşmayacaktı. Çünkü kendisi ölüydü ve onu öldürenler tıpkı 1996 yılında intihara sürükleyenler olduğu gibi 2016 yılında da Merve, Arzu ve Pelin’di. Aradaki fark ise Oya’nın artık 17 yaşında neler olduğundan habersiz tuzağa düşürülmüş bir genç kız değil, 30’lu yaşlarında başarılı ve çok iyi kalpli fakat talihsiz bir doktor olmasıydı. Bu sefer polisler bu işin peşini bırakmayacak onun başına getirilen her şeyi açığa çıkaracaklardı.

 

 

“Sarmaşık’ı Dinamitlediniz Oya, Tebrikler!”

Tabi eğer dizi 1116 bölüm sürüp lastik gibi uzamayacaksa hepimizi ters köşe yapacak bir son ancak böyle olabilir!

Adaletin tecelli bulması için belki de katkıda bulunmak gerekir, ne dersiniz?

 

Dizi ile ilgili diğer yazılar için Ufak Tefek Cinayetler kategorisini ziyaret edebilirsiniz ^^

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
emily in paris
EMILY in PARIS – Paris’te bir Amerikalı
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap