İzledim

ÇUKUR – Yaşarken Koruyacaksın, Korurken Öleceksin

Kabul edelim sevgili okuyucu, başından sonuna – hele ki Max Payne misali sonu ile <3 –  güzel bir Çukur bölümüydü. Uzun zaman sonra “Heyecanı Yok” bile çaldı. Yamaç sevdiği kadına, çekirdek ailesine kavuştu, eski günlerde olduğu gibi düşmanına tuzak kurdu, annesine ve mahalleliye hak ettikleri cevabı verdi, Vartolu Medet sahneleri umut vericiydi. Böyle akıcı bölümlere hasret kalmıştık doğrusu… Gecikmiş bölüm yazısına bölüm içinde en sevdiğim sahne ile başlıyorum.

Hayır, Efsun’un kurtuluşu değil ^^

 

“Sen benim sevdiğim kadını, karnında bebeği ile sokağa attın Sultan Hanım. O zamanda ben vardım. Sen beni ezdin geçtin. Kocamın katili ile aynı çatı altında kalmam dedin… Sen benim sevdiğim kadınla aynı çatı altında kalmayı istemedin de bu adamla mı aynı çatı altında kalmayı kabul ettin? Koruyacaksın, yaşarken koruyacaksın. Böyle öğrenmedik mi biz? Bu değil miydi yolumuz. Koruyacaksın. Sen beni ezip geçtin de o adamı mı (Cumali Amca) ezip geçemedin?”

 

 

Bu konuşmanın en güzel yanı ne biliyor musunuz; Yamaç kendini evden kovmasını affetti de Efsun’a yaptıklarını affetmedi. Oturduğum yerden tezahüratlar yaparak izledim Yamaç’ın bu konuşmasını.  Böyle güzel çıkışı bir de rahmetli Selim yapmıştı, nur içinde yatsın. Ama Efsun’u karların içine attığı günden beri söylemek istediklerimi nefes bile almadan bir bir söyledi Yamaç’cım. Ağzına sağlık. Sultan Ana(!) yeri gelince hem çocuklarımın hem de mahallelinin anasıyım demeyi biliyor, İdris’in mirası için torununu katil etmekten çekinmiyordu. Ne oldu? Ama yok, varsın Yamaç tane tane anlatsın neler yaptığı, hatta yapamadığını, kadın kendinde hiç hata bulmuyor ve bulmayacak… Olur da göz yaşlarına kanan olursa – sanmam olacağını ama, biliniz ki timsah göz yaşlarıdır.

Gelecek bölümde aile bir araya gelecek, malum İdris Jr.’ın sünnet düğünü var. Sultan Hanım kesin Efsun ve Masal’ı da görecek. Bir yüzleşme de o kanaldan gelebilir. Yamaç’ın yargı dağıttığı gibi Efsun’un da dağıtmasını istiyorum. Enfes olmaz mı?

Salih’in yüzleşmesi eksik kaldı. Gitti elini bile öptü, bırakın elini öpmeyi ‘Sultan Ana’ dedi.  Bari Efsun’unki eksik kalmasın…

 

 

Salih ile Yamaç arasındaki her laf atışması bana zevk veriyor.  Yamaç’ın da ince zeka ürünü laf çevirmelerinin verdiği zevk de ayrı.

 

Yamaç: “Yeğenime sünnet hediyesi alacağım.”

Salih: “Ha git al tabi, geleceksin değil mi?”

Yamaç: “Geleceğim tabi, babamın torunu nihayetinde.”

Salih: “Yemişim babamın oğlunu diyorsun yani.”

 

Acaba Cumali Amca’nın ölümü en sevdiklerini ona düşman ettiği için Salih’in elinden olur mu?  Yakışır!

Ama babasını affeden Salih (İdris Koçovalı’nın nasıl bir adam olduğu unutanlar Salih’in bu bölümde hatırladığı anıyı bir kez daha izlesin, evladının Umudumu elimden alma! Bak benim bir elimde umut, diğer elimde mermi var. Umudu elimden alırsan geriye bir tek mermi kalır. Umudum elimden kayıp gitmesin BABA! sözüne rağmen onun gözünün içine baka baka sevdiği kadını elinden almaya çalışmamış mıydı?”

Gazeteci kız? Konu nereye bağlanır bilemedim. Keşke Hale’nin notları onda olsa da Hale’nin Meliha benzerliğinin bağlanacağı yeri, İdris ve Baykal arasındaki geçmişi öğrensek diyeceğim ama en son Aliço’dalardı… Ama Hale en son Baykal ile röportaj yapıyordu, acaba?

 

 

Sanırım bir önceki yazıda ya yazmıştım; Vartolu ile Medet’i ayıran eller kırılsın, her kim, ya da kimlerse gün yüzü görmesinler. Tek bir tebessüm bile aralarındaki sevgiyi anlama yeter. Hangisi mi?  Vartolu’nun Medet’in evini bildiğini söylemesinden sonraki Medet’in tebessüm etmesi tabii ki…  Cennet o evde, o adamla kağıt üzerinde bile olsa evli kalmaya devam ettikçe biz tripli Medet’i görmeye devam edeceğiz, cilveleri kadar tripleri de güzel bir çift, şimdilik idare edeceğiz.

 

 

Cumali, Yamaç, Metin, Medet, bir çakı, bir sustalı, bir törpülü tırnak makası ve 231,5 lira ile başlayan bu savaş gözünüzü korkutmasın. Çanakkale Savaşı’nda Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı 276 kiloluk top mermisini hatırlayın. Bizimkiler bu teçhizat ve yürekleri ile neler neler yapmaz…

 

 

Artık EfYam’a geçebiliriz;

Önce cam ev spoiler’ı ardından da fragmanda Efsun ve Yamaç’ı gördüğümde bu kısa kesitin bir rüya olacağına hemen hemen emindim. Rüya imiş.  Ama o taş zeminde, belki de acılar ve ağrılar içinde gördüğü rüyanın eskiye dönüş, sevdiği adam ve kızı ile aile kurma rüyası görmesi içten içe bunu ne kadar istediğini göstermiyor mu? Ama kızına bir zarar gelecek korkusu yok mu, onu Yamaç’tan uzaklaştıran tek sebep annelik. Hele ki o tatlı rüyanın kabusa dönüştüğünü gördükten sonra…

 

 

O kabus nedeni ile kapılarını bir kez daha sertçe kapattı Efsun. Yamaç’ın onu bulmasını takiben tek bir gün yalnız bırakmaması -yediği dayaklara rağmen – kalbini yumuşatsa da o korku var ya…

Yamaç’ın pavyonda odasına saklanıp tane tane kendini açıklamaya çalışmasını sevdim: “Ben her şeyi çok geç öğrendim. (Burada ÇUKUR ve AİLE ihanetini hatırlayalım.) Düşünemeyeceğin kadar geç. Ama senin de bilmediğin şeyler var.”

 

“Ben daha kim olduğumu yeni hatırladım. Hatırladığım anda da seni hatırladım. Eğer seni hatırlamasaydım, hayatımda sen diye bir şey olmasaydı, belki de şu an ayakta duracak hal bulamayacaktım. Ben sen varsın diye yaşıyorum. Sen varsın diye kim olduğumu biliyorum”

 

Efsun’un yaşadıklarını düşününce Yamaç’ı görür görmez kollarına koşmaması hem korkularına göre mantıklı hem de Efsun’un kişiliği ile tutarlı. Efsun Yamaç’ı ne kadar severse sevsin, onu ilk görüşünde bir anda yaşadıklarını unutmasına rağmen biliyoruz ki onun önceliği anne olması. Kırgınlık yok mu, var elbette. Bunu kızına anlattığı masaldan tut, her karşılaşmalarında Yamaç’a söylediklerinde de anlıyoruz. Bu kadın Yamaç’ın ailesini ve Çukur’u seçtiği için onu terk ettiğini düşünmekte haklı değil mi? Üstelik 3 yıl aklınıza gelecek her türlü (istismar, dövülme, intihara teşebbüs, uyuşturucu bağımlılığı, hapse düşmesi, Kulkan’ın tüm mal varlığını gasp etmesi) kötülüğü yaşadı. Bunların hangisini Yamaç tahmin edebilir ki? Yamaç da bu nedenle ısrarcı değil zaten, Efsun’u anlıyor, o kızının tehlikede olabileceğini bildiği için ısrar etmiyor…

“Yaşarken koruyacaksın! Korurken öleceksin!”

Bir sonraki akşam ‘önce plan yapmak lazım’ diyen Yamaç’ın artık aksiyon almanın zamanı geldiğine karar vermesine şahit olduk ve Yamaç Efsun’u Nizam’ın elinden kurtarmak için tam da bu hayat felsefesi ile ilerledi. Yoksa silahsız bir şekilde o eve dalmasının bir başka açıklaması olamaz. Biliyoruz ki Yamaç’ın ateşini fitilleyen Efsun’a dokunulması… Kırmızı çizgisi olduğunu zaten biliyorduk ama 30 kişiyi -silahsız- indirebildiği sahneleri de özlemişim.  Yamaç’ın güvenlik adamlarının işini bitirmesinin ardından Nizam’ın biletini Efsun ile Masal’ın olduğu odada değil de Nizam’ı odadan çıkartıp kesmesi hem Efsun’u hem Masal’ı kurtuluşlarını takiben kandan, silahtan uzak tutacağının – en azından tutmaya çalışacağının sinyali.  Bir de her şey bittiğinde, silahını bırakıp Efsun ile kızının yanına çömeldiğinde Masal ile ilk göz göze geldiği o anda başlayan ‘iyileşmek istiyorum’ nameleri bu çekirdek ailenin kenetleneceğine işaret değil mi?  Efsun’un kızını kaybetme korkusu hala baki, ilaç bağımlılığı da ama aşılacak, her bir sorun bir bir aşılacak, birlikte iyileşecekler…

 

Son söz olarak; Efyam kavuştu, VarMed arasındaki soğuk rüzgarlar dinmek üzere, fragmanı kaç kez izlediğimi ben bile bilmiyorum…  Her şey güzel olacak diyebilir miyiz?

Çukur reytingler de yükselme var. Dizinin 119. Bölümü  Total’de 8,24,  AB’de 7,89 ve ABC1’de 8,31 reytingle her üç grupta da günün 2.si oldu.

 

Göz atmanızı öneririz: Çukur Bölüm Yorumları

 

YORUM

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap