Çukur

ÇUKUR – Uzak ama Bir O Kadar Yakın

Çukur ’un Kahraman’lı flashbackleri ile ilk sezonun ekmeğinden faydalanmaya çalıştığını düşünen bir ben miyim? Ya da Cumali bu kadar ‘anti’ iken bari durumu Yamaç’tan sonra en sevilen Koçovalı’yı bölüme ekleyelim mi diye düşünüyorlar acaba?  Niye gerek olduğunu anlamadım ama Öner Erkan çalıyor, Mustafa Üstündağ söylüyor, ikilinin yanında Necip Memili…

(For my foreign followers, please go to select language section for google translate. On the top right side of the screen for desktop, the last line on the hamburger menu bar for mobile)

 

Selim’in Kahraman ile derdi olmadığı yıllar…

 

 

Çukur Erdenet’lere savaş açtı, Cumali’nin Çukur serserilerini toplayıp Erdenet’lerin üstüne salması Yamaç’ın İstanbul’u karşısına almasına benzedi. Ama Yamaç da en azından biraz eylem planı vardı: Cumali’nin eline geçen ne? Antika araba (bu arada araba koleksiyonu Baykal Bey’in değil miydi?) değerli tablo ve at! Meke’nin ata bakışından hafifçe tırsmadım değil, sabah kafasını Cengiz Erdenet’in yatağında bulmaktan korktum. Yok o Çukur değil baba idi ^^

 

 

Ogeday’ı sevdim. Özellikle bu bölüm de altı çizilen Arık Böke ile farkı pek keyif veriyor bana. “indirmek ne ya” Arık Ogeday’dan yediği tavrın üstüne bir de bir de Yamaç’dan yediği lafın ağırlığı ile bir süre normale dönememesi lazım: “Babanın 4 tane oğlu var ama bana ne diyor biliyor musun, Yamaç sana ihtiyacım var. Sana böyle bir şey söylemiş miydi?”

 

 

Cengiz Erdenet tam bir insan sarrafı. Salih’in karakterinin fotoğrafını iki dakikada çekiverdi: “Mezarlıktaki Cengaver! Asi, başına buyruk bir tip ama kardeşin kardeşe düşman olmaması gerektiğini bilecek kadar akıllı.”  Acaba onu da yanına almayı düşünür mü?

 

 

 

Salih’in Aliço’ya İdris’in ölümünü tane tane anlatması çok hoşuma gitti. Vartolu her zaman bir yolunu buldur. Bir kez daha buldu! Bakın dinlenince anlaşılıyor işte, ama bazıları bırak dinlemeyi duymak bile istemiyor ki… Aliço’nun doğru yolu bulmasına, ondan öte Vartolu ile bir kez daha takım oyunu içine girmesine pek sevindim ^^

 

 

Sadiş… Sinirlenmeyeceğim, sinirlenmeyeceğim… İki sezondur dizinin en gereksiz karakteri oldu, net. Finalde kendisine dair hatırlayacağım tek şey tripleri olacak sanırım. Bir süredir görmüyorduk, özlemiş olanlar vardır diye kralı yazılmış! Üstelik kendine destek de (Damla) arıyor yalan yanlış kafasında kurduğu hikayeleri anlatarak. Ama pek de şaşırmamak lazım, kanından olmasa da Sultan Hanım’ın yetiştirdiği birinden ne beklenebilir ki?

Vartolu Mihriban’ın yanına gitti, anacığına… Onu kayıtsız şartsız, belki biraz fazla ama güzel seven tek kadına… Annesi ile olan bağının arasına hiçbir şey ve hiç kimse giremez.

 

 

Makbule ecelini kendi çağırdı. Can alma oyunu kurarken canından olacağını bilemezdi tabi.

“Efsun’u köşeye sıkıştırdılar senin yüzünden… Ona bir tek sen yardım edebilirsin.”

Yamaç’ın tüm yanlış anlamalara rağmen söz konusu Efsun olunca tereddüt etmemesinin altı çizildiği gibi gözlerinden okunan endişe de eklendi.

 

 

Efsun’u en iyi Yamaç anlayabilir.  Yamaç ile İdris Koçovalı; Efsun ile babaanne Makbuş. Kayıplarını aynı derece sevdiklerini söyleyemem ama birinin canını almak, üstelik canından birinin, ama onun canını ‘aile’ için ‘sevdikleri’ için almak…

“Neden böyle bir şey yaptın?”

“Git Yamaç.”

“Seni nasıl bırakacağım…”

 

Efsun böyle bir durumda bile yardım istemeyecek kadar gururlu. Ama istemese bile Yamaç elbette Efsun’u yalnız bırakmadı, bırakamadı, gelecek bölümde bir flashback gelir.   Ama ona oyunlar oynadığına inandığı kadını bırakmak istememesi de kayıtlara geçsin! Efsun yardım istemeyecek kadar gururlu olsa da yalnız değil.

Yalnız burada önemli bir nokta var; Efsun Makbuş’u Yamaç için değil, doğmamış bebeği için öldürdü. Makbule kendi de dile getirdiği gibi, eğer yaşasaydı, belki Efsun yine Yamaç ile birlikte olamayacaktı ama bebeğine de sahip olamayacaktı. Bu arada varsın birlikte olmasınlar, uzakta bile olsalar, Yamaç’ın nefesi yeter…

Efsun gerçekten sevdiklerine kalkan eli kırdı ama bunun üstesinden gelebilir mi o narin ruh?

 

 

Karaca’nın sayım yapması: Yücel, Efsun, Akın! Yücel, Efsun, Akın! Yücel, Efsun, Akın!  Bakalım babaannesinin Akın’ı öğrenmesi için ne yapacak?

 

Bu bölüm de açığa çıkmadı. Sonuç belli ama bir kez daha sorayım:

ÇUKUR – GİZEMLİ ADAM KİM?

Çoğunluğun dediği gibi; Amca Cumali Koçovalı! Peki Cumali Koçovalı neden Erdenetlere karşı? (Baksanıza gazeteci Emir’in defterini Selim’e veriyor.) Şimdilik kafamda onlarca farklı teori uçuşuyor ama nasıl olsa senarist hiçbirini yazmayacak ^^ Yalnız bir noktada Amca Cumali ile Yamaç’ın benzerliğini fark ettiniz mi? Çukur’da olmasalar bile Çukur’un düşmanlarına karşı savaşıyorlar.

Ve gelelim finale; acaba ne olacak da Yamaç Cengiz Erdenet’i vuramayacak? Neyle sınanacak dersiniz?

 

Çukur reyting Total’de 6,33 reyting ile 2., AB’de 5,25 reyting ile 4., ABC1’de 6,30 reyting ile 3.

 

4.sezonda da bölüm yazıları altındaki yorumlarda buluşmak üzere. Tüm yazılar bu linkte:  Çukur Bölüm Yazıları

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap