ÇUKUR – Nefes Al Güzel Oğlum!

Çukur nefes al

 

 
   
 

 

Nefes al! Güzel oğlum, nefes almayı unuttun.

Çaren yok, yaşayana kadar öleceksin bu dünyada.

Ağrısını sen çektin, acısını sen çektin ve ilk sen kaybettin.

Çünkü sen güzel oğlum, en öndeydin.

Dağılmaksa, dağılalım! Hiç dağılmadık mı sandın!

Yanacaksak, yanalım! Hiç yanmadık mı sandın!

Kimselere selam veremedik!

Gökleri yerlerden seçtik!

Aynada yüzümüzü göremedik!

Yüzümüzü de bir edemedik!

Ama sen güzel oğlum… Sen!

Avuçlarımızın çukurlarına çınarlar eken sen!

Kar toplar gibi, boran toplar gibi, fırtına toplar gibi… (*)

 

 

“Nefes al! Güzel oğlum, nefes almayı unuttun. Çaren yok, yaşayana kadar öleceksin bu dünyada.”  Kelimesi kelimesine Yamaç için, ama söylesenize kaç kez ölür bir insan bu hayatta? Varsın yanan binalardan, arabalardan kurtarılsın – ilk kurtarıcı Salih biliyoruz da ikincisinde kim kurtardı bilmiyoruz sanırım?  – daha kaç kez ölecek Yamaç?  Ölümden öte -korkusu da yok malum, ya nefes almayı unutursa?

 

 

(*) Kadir Çermik feat. Saki Çimen | Nefes Al Yorum: Kadir Çermik Beste: Saki Çimen Söz: Gökhan Horzum, Saki Çimen

 

 

 

Herkes izlediklerinden kendine yakın bulduğu, çok güldüğü, çok ağladığı, özellikle bir duygusunun ön plana çıktığı bir kesiti cımbızla çıkartır ya bölüm içinden… İşte bu bölümde -sadece sosyal medyada resmi hesabın paylaştığı kısacık videoları izledim- benim için öne çıkan Yamaç’ın babalığın tanımını yaptığı andı. Ağladım, çok ağladım…

 

Bu hafta bölüm yazısı yok. Ama onca ziyaretçinin duygularını yazıya dökeceği bir alan olmalı. Keyifli sohbetler yazıp köşeme çekilmeden önce soruyorum: ya bölüm içinde sizin açınızdan öne çıkan sahne, replik, tek bir bakış, bir gülüş hangisiydi?  Yorumlardan görüşmek üzere…

 

Tweetiyle yazımı renklendiren  Mi‘e  teşekkürler…

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

ÇUKUR 3. SEZON 9.BÖLÜM SNEAK PEEK

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Selam herkese. Kayınvalidemin önce hastaneye yatışı, ardından da vefatı nedeniyle yorumlara pek katılamadım bu hafta. Bir kere kafa dağıtmak için bakabilmiştim. Şimdi okuyorum.
  Akşama #ailenikoru diyormuşuz. Yine ne anlamlı bir etiket. İyi seyirler herkese

  • Sivas Li

   Slm Gözde basiniz sagolun Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun insAllah

   • Gözde E.

    Sağ olasın 🙇🏻‍♀️

  • Ahmet Adar

   Allah Rahmet eylesin,Mekanı cennet olsun,İnşallah.

   • Gözde E.

    Teşekkür ederim. Amin inşallah. 🙇🏻‍♀️

  • Nur

   Gözde’cim, dün burada sana ve eşine başsağlığı dilemiştim ama mesajı göndermemiş olmalıyım ki şu an göremiyorum.. Allah rahmet eylesin. Tekrar başınız sağolsun.

   • Gözde E.

    Teşekkür ederiz canım, amin. 🙇🏻‍♀️🙇🏻‍♀️

 • Nur

  Akın’ın Kahraman’ın oğlu olması yönünde temennim hep geçerli olacak. Önce Acar’ın sonrasında Akşın’ın ölümlerinde Kahraman için üzülmüştüm. Kahraman’ın ne suçu vardı ki en büyük kaybı o verdi? Vartolu, Kahraman’la halı sahada buluştuğunda Kahraman’a kardeş olduklarını söyleseydi Kahraman belki bağrına basardı. Söylemedi, gitti öldürttü. Arkasından Nedret’le Acar öldü ve en son Akşın da öldü. Herkes birilerini kaybetti ama ya kendileri hayatta ya da kendilerinden bir parça. Kahraman’dan kalan ise; hiç.. ve bu adil değil. İlahi adalete inanıyorsak dizide ilah senarist o zaman adaleti tecelli ettirsin.

  Temenniyi bırakıp tahmine gelirsem fragmanda 5 saniyelik Selim sahnesindeki imayı Kahraman’a yormadım ima edilen kişi Cumali’ye uyuyor ama bölümü izleyince fikrim değişebilir, bilinçli yanıltmaca kullanılmıştır vs vs.

  Şayet, Akın’ı Ayşe doğurmadıysa onu öz anne gibi sahiplenmesini asla ve asla yadırgamam. Bunun tersi olmasını yadırgarım.
  Ayrıca Akın, Ayşe ve Kahraman’ın çocuğu ise ne olur ki? Kahraman’ın yaşayan bir parçası, Koçovalılar bayram etsinler. Şayet Sultan’ın yerinde olsam bayram ederdim. Ahlaki değil, ama olmuş işte ve baba zaten mahşerde hesabını veriyordur.

  • Nur

   İlahi Adaletin tecellisi Akın üzerinden olmayacaksa Kahraman’ın bir oğlu çıksın madem. Kahraman çapkın biriydi ve babası gibi onun da bilinmeyen bir oğlu-kızı olması çok makul.
   İşin içine güçlü bir temenni girince tahminlerim de o yönde oluyor. Cumali, fragmana kadar hiç aklımda yoktu mesela. Sadece Selim ve Selim değilse Kahraman vardı. Ama Cumali’nin Ayşe ile ilişkisini zihnimde kurgulayamıyorum bile. Algımda yer etmiş Cumali asla yengesine yan gözle bakacak biri değil. O nedenle Selim’in kasteddiği kişi Cumali ise annesi kim olabilir diye düşündüğümden Yıldız ve Saadet’i düşündüm.

   • Hayalet

    Saadet hala ne alaka diye düşünüyorum. Cumalinin bir çocuğu olsaydi o kesin Yildizdan olurdu ama Ayşe neden Cumalinin oğluna baksin? Ha şimdi Yildiz doğurdu, Sultan elinden aldi ve Ayşeye verdi dersen kabul, çünkü Cumali ile Yildiz evli değildi ve Koçovalilarin biryerde evlilik dişi bie torunu dersen hikaye uyar. Ama mesela Akin nasil Cumaliden olabilir ama Kahramandan olamaz? Cumali Kahramanin abisi oluyor? Yani 22 ile 16 olmaz ama muhtemelsen 25 ile 16 olur mu?
    Ayşe Akini doğurdu bu net ama babasi kim, bu konuda Gökhan Horzum gizem yaratmaya çalışiyor. Babasi ya Kahraman ya da Selim. Başka kimse söz konusu değil. Belki sadece Selim şüpeleniyordur çünkü Ayşe ile Kahramanin arasinda bir ilişki olduğu her zaman dile getirilmiştir ama bu ila o ilişkiden bir çocuk ortaya çikti demek olmayabilir.
    Bazi SMda akilyürütenler Akın Yamaç’ın veya Çeto’nun bile olabileceğini yazmiş ama bunlar çok mantiksiz. Akin 22 yaşinda felan, Yamaç Çukura döndüğünde 28, şimdi 30 felandır. Bu çocuk nasil oldu? 🤣 belki de Idrisin genç bir kadindan çocuğudur ve bunu da oğullarina kakalamıştır.

    • Nur

     Akın’ın annesi ve babası köşkün içindense olasılıklara değindim. Benim de tahminim Ayşe ve Selim’in oğlu ama temennim Kahraman ve x kişisinin olması şayet o x Ayşe ise Ayşe, Fatma ise Fatma.. Dileğim Kahraman’ın bu dünyada yaşayan bir parçasının olması.
     Diğer olasılıklara gelince; zaten ihtimal vermiyorum ama farzedelim ki öyle bir şey izlettirdiler “aaa bu ne saçma şey” demem. Diğer olasılıklardan kabullenmeyeceğim tek şey Cumali ve Ayşe’den olması. Kafamdaki Cumali asla böyle bir şeyi aklının köşesinden dahi geçirmez. Cumali ve Yıldız diğer olasılıklardan en aklıma yatanı, Cumali ve Saadet ise aklıma yatmamakla beraber olmayacak bir şey değil. O eve Yamaç gelene kadar küçük yaşta evlilik normaldı Yamaç, Akşın’a karşı çıkmakla başladı ama aile geleneği öyle olduğu için kız da hevesliydi, elinden bir şey gelmedi. Cumali ve Yıldız’dan olabilir diyoruz da Saadet’ten niye olmasın? Kadınların hepsi akran. Nedret 79 doğumlu mezar taşında var Saadet, Salih’le yaşıt 80 doğumlu, Ayşe ve Yıldız da belli k 79 ya da 80 doğumlular. Yıldız ile flört eden Cumali, Saadet ile de edebilir. Her iki eş adayına Sultan karşı çıkabilir Yıldız’ı layık görmemiş belki Saadet’i de layık görmemiştir oğullarına. Evde Saadet varken Kahraman’ı Nedret ile Selim’i Ayşe ile evlendirmiş üstelik yetimhaneden almış. Saadet ile kan bağı yoktu oğullarından biriyle evlendirebilirdi, demek ki layık görmemiş??

 • Nur

  SELİM: “ONUN BABASI BÖYLE BİR ŞEY YAPMADI”!!!

  Kahraman’ın Akın’ın babası olduğu yönünde tahminim değişti.

  Akın’ın babası Cumali.

  Fragmandan alıntılayıp başlığa koyduğum cümlede kastedilen kişi Kahraman olamaz.

  Ayşe: ” Zamanında sen de aynısını yapmadın mı!
  AİLENİN BAŞINA GEÇEBİLMEK İÇİN (!!!), adam yerine konulmak için aynısını yapmadın mı!?
  Selim: “Onun (Akın’ın?) babası BÖYLE BİR ŞEY YAPMADI(!!!)
  —-
  Kahraman sağken ailenin ve Çukur’un başında İdris Baba vardı. İşleri Kahraman ve Selim birlikte yürütüyordu. İdris varken ya da öldükten sonra ailenin başına geçecek kişi konusu bir kez işlendi. S3 B4’te.
  Konu Cumali aracılığı bize aktarıldı.
  Yamaç’ın evi terkettiği baskından yaralı kurtulan bir kişi şikayetçi olmuş Cumali yakalanıp az bir hüküm giymiş. İdris Baba ziyaretine gelmiş. Cumali’ye hapishanede rahat durup iyi hal indirimi alırsa çıkınca Çukur’un başına geçireceğini söylemiş ama hemen akabinde Cumali birini şişliyor (Cumali, İdris Babanın teklifine red(!) cevabını böyle veriyor) İdris Baba, Emmi’yi yolluyor ve Cumali’nin Çukur’un babası olma mevzusu kapanıyor.

  Kahraman suikasti Çukur’un Babalığı hiyerarşisini bozmak içindi. İdris Baba temsili olarak Baba’ydı. Kahraman zaten doğal düzenle İdris’ten sonraki kişiydi.
  Kahraman suikastinin amacı Kahraman aradan çıkınca sıranın Selim’e gelmesiydi. Sultan, Yamaç’ı getirdiği için plan işlemedi.
  Kahraman’ın AİLENİN BAŞINA GEÇMEK için yapması gereken bir şey yoktu zira Cumali zaten istememişti.

  Selim’in cümlesindeki gizli özne benim için Cumali! Şayet Akın’ın babası Cumali ise annesi asla ve asla Ayşe olamaz. Cumali için bu ihtimali sıfır görüyorum. Akın’ın annesi ya Saadet ya da Yıldız. Saadet ihtimali ağır basıyor ama Sultan’ın Yıldız’a ima ettiği bir borç vardı ‘Herkes birgün Çukur’a borcunu öder’ demişti. Ne için söylediği hâlâ belirsiz.. Saadet’in ise köşke yapışıp bir türlü kazınamaması, evlenmek istememesi durumu vardı.. Saadet niye taliplerini reddetmiş, evlenip köşkten ayrılmamış, belli değil. İdris Baba yanına almış ama okutmamış, etmemiş. Saadet’in babası öldürüldükten sonra annesi ve kardeşleri başka şehre göçmüşler Saadet karın tokluğuna köşkte kalmış, kalmak yetmemiş yapışmış, kazınsa çıkmıyor ordan…

  Ne oldu, nasıl oldu, bir ton tahminim var. Şayet Akın, Cumali’nin oğlu ise Cumali kesinlikle bilmiyordur. Salih’le yüzleştiğinde “bana söylesen ben sana sahip çıkardım” demişti. Bir çocuğu olduğunu bilse dünyanın neresinde olsa sahip çıkacak biri.

  • nur yine uçmuşsun… Ayşe’nin Akın’ı nasıl sevdiği KK mendil, Nedret’in davranışları hepsini sildin geçtin… Akın’ı Ayşe’nin doğurduğu net! Anne ayşe ise baba Cumali olamayacağını kendin dile getirmişsin zaten, üzerine yazmayacağım. Ee o zaman?

   • Nur

    Tabi uçacam:) Oturmaya mı geliyoz buraya:)
    Biyolojik anne ihtimalleri
    Ayşe ise,
    %98 Selim
    %1 Kahraman
    %1 Yepyeni, tanınmadık biri.

    Yıldız ise;
    %100 Cumali

    Saadet ise;
    %99 Cumali
    %1 Yepyeni biri
    ➖➖➖
    Nedret’in imaları, KK işli mendil hiçbir şey ifade etmez. Kahraman, Ayşe’ye bir ağabey gibi davranmış olamaz mı?
    Ayşe ve Selim akranlar,. Evlendiklerinde yaşları 16
    Selim 1980, Akın 1997 doğumlu.
    Ayşe ve Selim 1996’da evlendiklerinde ikisi de ergenlik döneminde birer çocuk. Selim’in öyle bir ailede ve çevrede yöneliminden tuğla gibi roman çıkar. Kahraman 1974 doğumlu bunlar evlendiğinde 22 yaşında. Yetiştirme yurdundan alınıp köşke gelin getirilen Ayşe ve Selim’in halini düşününce Kahraman’ın Ayşe’ye ağabeylik yapması çok daha makul, vicdani, insancıl. Kahraman’ın dizinin ilk bölümünde görüldüğü ilk sahnesi bir Pedofil’i cezalandırma sahnesiydi. Kahraman’ın çapkınlığı otelde meslek edinmiş kadınlarlaydı köşkte değildi. Kahraman, Ayşe’ye dert ortağı, sırdaş olmuş olabilir Nedret de bu yakınlığı yanlış anlamıştır. Nedret eşinin çapkın olduğunu gayet iyi biliyordu, onun yakın davrandığı herkesten şüphelenmesi normal.

  • Gözde E.

   Bu teoriyi oha diyerek okudum. 😱 Yok artık. Cumali’nin babalık ihtimali bir derece de, annenin Saadet ve Yıldız ihtimali bence imkansız. Ama yukarda dediğin Cumali yengesine bakmaz kısmı da gerçek. Saadet’e de bakmaz ama.

 • Nur

  AKIN KİMİN OĞLU?

  Ayşe ve Kahraman arasında bir ilişki iması hep vardı Akın ile o defter açılıyor.
  Temennim Akın’ın Kahraman’ın oğlu olması yönünde. Kahraman ve tüm ailesinin öldürülmesi geriye hiç çocuğunun kalmaması bana adil gelmiyor. Kardeşinin karısı ile ilişkisi olması hiç ahlaki değil, savunulacak hiç bir tarafı yok ama Akın dünyaya gelmiş ve Selim’in bundan Akın’ı sorumlu tutması akla, vicdana aykırı. Feci!

  Selim, hem Akın’dan hem Karaca’dan örnekler alıp DNA testi yaptırmış olmalı. Karaca’dan şüphesinin olmaması ancak böyle açıklanabilir.

  Dizide DNA testi gibi bir şeylere girileceğine hiç ihtimal vermiyorum. Gökhan Hocanın bu zamana kadar izlediğimiz üslubuna aykırı, o yüzleştirmeler yaparak bizlere anlatıyor. Selim test falan yaptırdıysa bile biz karakterlerin anlatımlardan öğreniriz (bence)

  Selim’in Akın’ın babası olmadığı konusunda yanıldığını sanmıyorum zira net bilmese Karaca için de şüphelenirdi, Akın’ı reddediyor ama Kahraman iması yapmıyor. Kahraman’ı biz Nedret ve Karaca’nın eski imalarından biliyorduk son olarak K.K işli bir ipek mendil çıktı.
  Selim, Kahraman’ı sevmiyordu ama Akın için imada bulunmuyor. Belki Kahraman aklına bile gelmiyordur? Belki Akın’ın babası Kahraman değildir? Akın’ın babası bir Koçovalı’ysa ve Selim değilse Kahraman tek ihtimal. Cumali ihtimalini de düşündüm ama Cumali hiç öyle biri değil, aklıma uymadı. Köşk dışından biri olma ihtimali de kafama yatmadı. Sultan, Ayşe’yi 16 yaşındayken yurttan alıp evlendirmiş. Köşk bir tür kadınlar hapishanesi dışarı yalnız çıkmaları çok zor hele o yaşlarda Sultan hiç göz açtırmamıştır.

  Her ne olduysa sorumlusu 16 yaşında yurttan alınıp bir köşke kapatılan kız olamaz, Ayşe çocuk yaşta gelin geldiğinde Kahraman o evde yetişkin bir erkekti, o da bu dünyadan günahıyla, sevabıyla göçüp gitti. Akın’ın Kahraman’ın oğlu olması Koçovalı ailesi için Kahraman’ın kanından, canından aileye kalan tek mirasıdır, hatırasıdır, emanetidir.

 • Buke Oguz

  4.sahne Vartolu Medet kavuşmasıydı. Medet çok güldürdü yine bu bölüm sağ olsun 🤣🤣

  Yeni müdürü ve Vartolu Müdür sahnesini çok sevdim. Müdürün önce koğuşa gelmesi, ardından koğuştaki durumun vahimiyetini görmesi , mahkumlarla aynı sofraya oturması… Vartolu’nun Ziya ile meselesini anlaması ve hak vermesi.. Içeriden çıkabilmesi için O’na yol göstermesi..

  Kendisi acaba cezaevi müdürlüğünden istifa edip Çukur bünyesine katılmayı düşünür mü?

  Ziya’nin tahliye olacak olması iyi oldu. Belli ki Salih iceride bu adama ulaşamayacak .Belki Vartolu ile eş zamanlı çıkarlar ve Vartolu Ziya’nın işini dışarıda bitirir. Artık Salih’i de Çukur’da kardeşlerinin yanında izleyelim …

  Bu bölümde Yamaç’ın Aliço’yu almaya geldiği sahnede çalan parça ( lil reflü müymüşneymis hiç sevmedim sahneye de uymamıştı sanki) ve timsah Murtaza sahnesinde zombi mahallinin kesintisiz çalışı çok rahatsız etti beni.. En azından konuşma sahnelerinde müzik kısılabilir…

  Murtaza’nın sözleri iyice korkuttu Timsah’ı ve kendini korumak adına Yamaç’ın görüntülerinin olduğu flash’ı bir adrese yollattırdı. Başına birşey gelirse görüntüleri Çukur’a televizyona haberlere sızdıracak olan biri bu ama acaba kim? Korkarım Yamaç’ın deşifre olması yakındır . 😔😔

  Kutay’a veda ettik bu bölüm. Renkli bir kişilikti hatta Akın’dan daha mantıklı düşündüğü kesindi. Ama canından olmamak için Karaca’yı Azer’e vererek kendi ipini çekti maalesef.

  Akın ile birlikte gördük ki kulak çınlaması Kocovalılarda genetikmiş. Yamaç’tan sonra şimdi de Akın’in kulakları çınlamaya başladı ama üzgünüm Akın Yamaç’a daha çok yakışıyor o çınlamalar…

  Akın amcalarına meydan okudu. Rahat durmayacağı kesin . Bakalım babasına amcasına neler yapacak Çukur’u onlardan almak ve ele geçirmek için. Timsah flash’ı Akın’a yollama ihtimali ne acaba? Bana Çukur’dan bağımsız ve olaydan haberdar olmayan birine gönderecek gibi geliyor ama emin de olamıyorum . Her kimse güçlü biri olmalı…

  Selim Azer ve Selim Karaca sahneleri de güzeldi. Azer ihtimal vermese de Selim tek tabanca geldi kızını almaya… Karaca babasıyla nasıl da gurur duydu o anda…Selim kızına Azer de kardeşlerine kavuşmuş oldu. Selim Karaca’yı kaybetme korkusuyla ağır konuştu onunla ama bir yandan da haklıydı. Sena örneği de yerindeydi. Selim zamanında Sena’ya engel olabilecekken onu Mahsun’a karşı kullandığı için pişman belli.. O zaman Selim’e kızmıştım zaten Sena’nın aklına uyduğu için.. Sena gibi Karaca’nın da pisi pisine ölmesi fikrinden ne kadar korktuğunu gösterdi Selim.

  Fadik maşallah iki günde evi gibi benimsedi Koçovalıların evini. Sultan’ın misafirperligi karşısında altta kalmak istemedi herhalde ki mutfağa bile girdi. Sultan düşmanını yakınında tutma stratejisi mi uyguluyor haftaya göreceğiz herhalde. Fadik’e gerçekten sıcak davranıyor ama haftaya Azer eve gelip annesini aldığında bu kadar güler yüzlü olmayacaktır muhtemelen.

  Tam Yamaç yoğunluktan Azer’i arayıp annesinin yerini söylemeyi unuttu diyordum ki telefon Fadik’ten geldi. Kurtuluşlar annelerini Yamaç’ın kurtardığı gerçeğiyle küçük çaplı bir şok yaşadılar. Ilk sahneden de gördüğümüz gibi Azer ve Yamaç arasında gecikmiş olan hesaplaşma gerçekleşecek gibi duruyor. Yamaç’ın yakın dövüşü de nasıl öğrendiği açığa kavuşmuş oldu. 😄😄

  Selim Yamaç çatı sahnesi, Akın ile ilgili konuşmaları. Yamaç’ın güven porbleminden bahsetmesi ve son olarak da Yamaç’ın ” İyi değilim ağabey. Bana sahip ol olur mu? ” sozu sevdigim sahnelerden biriydi. Sahne basindan Nehir’den telefon gelmesiyle Nehir icin sanirim artik “gercek” diyeceğiz. Selim telefonun çaldığını duydu mu bilmiyorum ama konuşmaya şahit oldu. Yine de Nehir Çukur’da Yamaç dışında biriyle konuşmadan kesin olarak gerçek diyemeyeceğim. Bu konuda inatçıyım. 🤣🤣

  Yamaç Alico’yu uyurken izlerken Nehir bir anda beliriverdi yine. Aljco’yu biliyor tamam da evini nereden biliyor? Belki de Çukur’da herhangi biri Yamaç’ın Aliço’yu getirdiğini görmüştür de Nehir’e söylemiştir bilemeyeceğim. Yamaç Nehir’in hayal olduğunu kabul etmeye hazırdı tıpkı benim gibi ama Nehir gerçek olduğunu Yamaç’a kanıtladı.
  Yamac’in mutlu olması Nehir’in gözünden kaçmadı
  Ve konu nihayet rüyaya geldiğinde Yamaç’ın saçma sapan birşey demesi Nehir’i pek kızdırdı . Bir de demez mi “saçma sapanda niye peşime düştün ruta rüya diye” diye. Yamaç bir kere rüya lafı etti sonra bir daha ağzına bile almadı. Rüya’nın devamını öğrenmek için Nehir Yamaç’ın peşine düştü. Nehir’in ısrarı ile ikinci defa saçma sapan diyememesini Nehir kendi üzerine alınmış olsa da orada Yamaç’ın susması , gözlerinin dolması rüyanın Sena ile kendisine ait olmasından dolayıydı. Saçma sapan olan da rüyanın kendisi değil ruyada Sena yerine Nehir olmasıydı .
  Nehir Yamaç’ın suskunluğunu kendinden hoşlandığına yordu ki öpüverdi O’nu. Fragmam resmini gördüğümde bu sahnenin de bebek sahnesi gibi rüya olabileceğini düşünmüştüm ama gerçek çıktı . Yamaç’ın vereceği tepki haftaya kaldı. Benim beklentim Yamaç’ın Nehir’i kendinden uzaklaştırması.. Sena’nın kaybı acısı bu kadar yeni ve tazeyken Yamaç başka bir kadının öpüşüne karşılık verecek bir karakter değil. Yamaç Sena ilişkisini Sena’nın O’nu öpmesi başlatmıştı. Şimdi de Nehir Yamaç’ı öptü diye aralarında bir ilişki başlayacağını düşünmüyorum tabi Horzum böyle bir senaryo yazmadıysa .. Ki Yamaç’ın şu anda son aklına gelecek sey olabilir bir kadından hoşlanmak .
  Tamam Sena ve Nehir konusunda paralellikler var. Mesela bu sahne beni Yamaç Sena kızkulesi sahnesine götürdü. Orada Sena Yamaç’a “sen gerçek misin?” diye sormasına karşılık şimdi Yamaç Nehir’e ” sen gerçek değilsin değil mi? ” demesi gibi. Bebek rüyası gibi… Yine de şu an için Yamaç açısından duygusal bir bağlılık mümkün görünmüyor bence . Arkadaş olsunlar ona lafım yok. Karşılıklı izlemesi de zevkli iki karakteri ama uzun sute aşk seviyesine çıkmazsa sevinirim 😄😄

  Son olarak Efsun bu diziye niye girdi merak ediyorum. Cukur’u alma planı var sözde ama ortada herhangi bir ıcraat yok. Yamaç’ın Istanbul’a savaş açtığını öğrendi. Bakalım bundan sonra harekete geçmeye karar verecek mi? Yoksa evinde oturmaya devam mı edecek?

  • Nur

   Müdür, Çukur’a hiç gelmesin. O gelirse bizimkiler rahat çatapat yapamazlar:)

   Timsah usb’yi bir gazeteciye yolladı gibi hissettim, mafyadan falan biri olabileceği hiç aklıma gelmedi. Şayet gönderdiği kişi yasadışı işler yapan biriyse o kişi santaj yapar, gazeteci ise direkt çarşaf çarşaf yayınlar. Aslında bir tahminim var; Timsah usb’yi bir gazeteciye yollamıştır ama yayın kuruluşunun sahibi Efsun olabilir Efsun yayınlanmasına müdahele eder ve görüntüleri Akın’a verir?

   • Buke Oguz

    Gazeteci olma ihtimali olabilir evet. Yada basında sözü geçen biri. Sanırım görüntülerin Akın’ın eline geçmesini istemiyorum ama geçmesi de muhtemel tabi… Efsun izleyip Yamaç’a verse daha iyi ama Yamaç’ı artık düşman olarak gördüğünden dediğin gibi Akın’a verebilir

    • Nur

     Tahminim; o görüntüleri bir şekilde Koçovalılar’ın hepsi izleyecek .Çukur ahalisine bir şekilde izlettirilir. Mahalleli İdris babayı çok seviyordu ama Yamaç da çok seviliyor, acaba mahalle ikiye bölünür mü?
     Aileye gelince; Bence Sultan Yamaç’ı destekler başka türlüsünü düşünemiyorum. Selim de Yamaç’ı destekler. Cumali bence Yamaç’ı anlamaya çalışmaz. İdris Baba figürü Cumali’nin algısında farklı bir yerde. Salih için tahmin yürütemiyorum, kendi karısı ve oğlu da düşmanın elindeydi.. Asıl sürprizi Aliço’dan bekliyorum. Yavuz, Aliço’nun kodlarıyla oynadı, bir tür beynini yıkadı. Aliço’nun Yavuz’a ‘Sen benim babam değisin’ sözünü çok düşündüm acaba senarist öylesine yazdı mı diye. Şayet bilinçli yazıldıysa asla Aliço’ya uymuyor, resmen genetiğiyle oynanmış gibi. Aliço; kinaye, mecaz, ironi vs vs bilmezdi. Aliço’nun Yamaç’ın yanında yer alacağına dair teredütlüyüm??

     • Gözde E.

      Cumali’nin karısı Damla da Yücel’in elindeydi yalnız. Görüntüleri seyredip de Yamaç’ı anlamayan biri olmamalı. İdris’in de yapmasını istediği, Yamaç’ın mecburiyeti, acısı apaçık. İlk etapta aksini düşünen olursa da sonradan yumuşadığını görürüz. Aliço bu sözü baba olarak İdris’i gördüğünden demiş olabilir. Zaten babasıyla ilişkisi de baba oğul gibi değil komutan asker gibiymiş.

     • Buke Oguz

      Ben ilk etapta Çukur da aile de sert tepki gösterebilir diye düşünüyorum. Hazmetmeso kabullenmesi kolay bir şey değil bu çünkü. Ama ardından düşünüp tartınca anlayıp affedilir diyorum. En sert tepki Cumali’den gelir bence de… Selim ve Salih daha kolay kabullenirler sanki Cumali’den. Ama tersi de olabilir sanki bilemiyorum. Kimse olmazsa bile Alico Yamaç’ın yanında olur gibi geliyor bana umarım yanılmam. Sanırım Alico hakkında karar verebilmek için ağabeyinin kendisini korumak için babasını öldürdüğünü Yamaç’a anlattığı bir sahne izlemem gerekiyor. Ağabeyine olan duyguları Yamaç’ı öğrendiğine göstereceği tepkinin aynası olabilir.

   • Gözde E.

    Akın zaten bu gerçekten haberdar, acaba onda da ayrıca görüntüler mevcut olabilir mi? Ama ben bir şekilde mutlaka Akın’ın eline geçeceğini ve onun ifşa edeceğini düşünüyorum.

  • Nur

   Buke’cim Efsun’u ben de anlayamıyorum. Düşman olarak istense çok etkin sahneler yazılırdı ama adeta Nehir-Yamaç-Efsun bir aşk üçgeni tasarlanmış gibi?? Ben Nehir’ciyim:) Efsun ve Yamaç ilişkisi kalben beni çekmiyor ama izlerim, sonuçta Efsun tatlı bir kız, komik bir tarafı var, bir de Damla madem kadroda etkin rol alsın istiyorum düşman olarak etkilenmiyorum, aşk olarak etkilenmiyorum. Şaşırdım kaldım yani. Sahnelerinden sıkılıyorum, Nehir ve Yamaç’ın arasına girmesin istiyorum.. Anlamadım gitti.

   • Buke Oguz

    Ben aşk anlamında ne Nehir’ci ne Efsun’cuyum. Arkadaşlık dostluk anlamında Nehir’ciyim. 😄 Tabi Gökhan Bey illa aşk yazacaksa o zaman da tercihim Nehir olur. 🤣 Efsun Yamaç sahnelerini tabi ki izlerim , Nehir Yamaç sahnelerini de… Ama gönlümden geçen bu … Bir başrol karakteri de illa aşık etme yoluna gitmesinler istiyorum. Bu klişeden vazgeçilip başka senaryo bulunabilir. Dizide var olan aşklara yoğunlaşilabilir. Son karar tabi Horzum Bey’in. 😃😃 O kafasına koyduysa bu aşk bir şekilde yaşanır

    • Nur

     Ben de aşk odaklı aşk ağırlıklı olmasını asla istemiyorum ama aşk az da olsa olsun. Sokağa çıktığımda silahlı adamlar cinayet falan hiç görmedim ama sevgililer hep görüyorum, etrafımızda bir ton birbirini seven evli, bekar insanlar var, hepsinin de bir aşık olma hikayesi var. Ee konu mafya olursa mesela Azer kaçırır kızı aşık olur, eziyet etmedi, taciz etmedi ne tatlı bir başlangıç hikayesi.. Yamaç’a gelince; zaten deli:) Deli deliyi tımarhanede buldu.. Yamaç neden tekrar birini sevmesin ki? Tam sevebileceği biri çıktı karşısına. Yine İstanbul’a savaş açsın, düşmanlarıyla uğraşsın ama düşlerinden vazgeçmesin, hayâl kurmaktan vazgeçmesin. Bu yaşta bu kadar çabadan elinde kalan bir hiç. Önce bebeğini kaybetti, ardından karısını kaybetti gitarını kırdı attı, bir tek Nehir var hayâl meyal. Aynı rüyayı görüyorlar. Bir kez inansalar rüyaya.. Onları izlemek çok güzel. Aynı rüyayı gören iki yalnız insan.. İnansalar; sadece ikisi o kadar kalabalık olacaklar ki..

  • nehir benim için hala hayal!…

   • Gözde E.

    Neden??

   • Hayalet

    Bence de hala hayalet ama Gökhan Horzum bu anlatış şeklinden zevk alıyor 😁 Yamaç iyileşirse yok olacaktır. Aliço Nehiri görmezse bir Ruhsar vakası yaşıyoruz demektir.

    • Nur

     Nehir’in Atatürk’ün Hatay hayâlini temsil ettiğini doğru yorumlayabilmişsem Aliço’nun da görmesi lazım. Çukur evreninde İdris ve Yamaç tarihsel kişiler. İdris Çukur’un kurucu Yamaç koruyucu iradesi Aliço bunların odağındaki olayları hafızaya kaydediyor. Nehir’i görmezse Nehir diye biri yok demektir.. ama var ve kulübenin önüne geldi.

   • Buke Oguz

    Benim gönlümden geçen de hala hayal olması. Bu bölüm Nehir’in kendisini ölmesine Yamaç ne tepki verecek merak ediyorum. Aliço ikisini görecek mi? Aliço görürse gerçektir. Aliço baktığında sadece kendi kendine konusan Yamaç görse rahatlayacağım valla 🤣🤣🤣

 • Buke Oguz

  Selam Aslı’cığım . Açtığım başlık için teşekkürler.

  Sevdiğim sahneler sıralamasında Yamaç’ın babalığı anlattığı sahne 1.sırada geliyor.

  Bu sahneye çok hazırlıksız yakalandığım içindir belki hala etkisindeyim. Kaç kere açıp izledim sayısını unuttum. Yamaç babasının ölümünün verdiği şokla şöyle kana kana hiç ağlayamadı. Sadece babasının son sözlerinin anlamını öğrenmek için camiye gittiğinde ve Selim’le karşılıklı konuşurken gülüşmelerin ardından bir anda gözyaşlarını tutamama sahneleri vardı ama hepsinde kontrolluydu ve kendini tam anlamıyla bırakamamıştı. Yamaç’tan bu anlamda bir patlama bekliyordum ama nasıl olur ne zaman olur kimin yada kimlerin yanında olur bilmiyordum. Meğerse bir bodrum katında kolu kelepçeli ve bir başına iken olacakmış.

  Yamaç babalığı anlatırken Yavuz bir an için etkilendi sandım. Ne saçma !

  İşin ironik yani bu dizide tanıştığımız hiçbir baba Yamaç’ın tarifindeki baba değildi. Ne İdris , ne Baykal ne de Yavuz. Hatta Selim bile. Belki sadece Muhittin oğluna sevgi gösteren bir baba olmuştur. Bir de izleyemediysek de Celasun’un babası ve Kahraman. Yine de çocuklar sevgi görmeseler de babalarını seviyorlar işte… Bu sahnede en etkilendiğim kısım Yavuz ( o pis sırıtışıyla cinlerimi tepeme çıkardığı doğrudur. Yamaç’ın zayıf noktasını gördüğü için mi güldü o anlamadım😡😡😡) çıktıktan sonra gelen repliklerdi.
  – Baba dediğin oğlunun mezuniyetine gelir.
  – Baba dediğin o karanlıkta oturur ama yine de oğlu onu orada görür.
  -Baba dediğin kendi kurşunu yer.
  -Baba dediğin oğlunu kurşunun önüne atmaz.
  -Baba dedigin kendini kurban eder de….
  Neden neden baba neden, başım çok ağrıyor baba , bu çok ağır baba , beni niye yalnız bıraktın baba…

  O sondaki isyan beni benden aldı. Idris’e bir kere daha kızdım oğlunun omzuna bu kadar ağır bir vicdan yükü yüklediği için.

  Hep Yamaç mezuniyetinde babasının O’nu izlemeye geldiğini ogrensin ve mutlu olsun istiyordum. Meğerse Yamaç orada babasını görmüş. Geldiğini biliyormuş 😔😔
  Yamaç babasıyla yaşamadığı yılların vicdan azabını da yaşıyor sanki.

  2.sahne fonda Emmi’ nin sesi eşliğinde Yamaç’ın Çukur sokaklarındaki nefes alamayan haliydi. Yamaç nasıl insanların ilgisinden , sevgisinden sürekli eline yapışmalarından, sarılmaya çalışmalarından boğulduysa ben de Yamaç’la birlikte boğuldum. Insanlar ilgi ve sevgi gösterdikçe Yamaç daha çok nefret ediyor kendinden. Çektiği acı daha da artıyor. Son eli de sıktıktan sonra geldiği yol ayrımında insanların olmadığı tarafa yönelip koşarak kaçması ve bir çatıda usul usul nefes alması etkileyiciydi. Korkarım yakında sadece geceleri insanlar yokken göreceğiz O’nu Çukur sokaklarında yada sabahın ilk ışıklarında. Çukur halkından gittikçe soyutlayacak kendini gibi duruyor Yamaç…

  3.sahne tabi ki bodrumda Yamaç’ın Cüneyt tarafından kurtarıldıktan sonra Aliço’ya sımsıkı sarılıp onu kendine bastırmasıydı. Dehlizden çıkmaları ve devamında evde Yamaç Alico’nun yaralarını sararken Aliço’nun Idris’i hatırlaması. Yamaç’ın bir çocukla ilgileniyor gibi Aliço ile konuşması , O’na çorba yapması. Koruyamadığı için özür dilemesi ve bir daha ayrılmayacaklarına söz vermesi.

  Daha İdris Amcasının öldüğünü bilmiyor Aliço . Babasının ölümü üzerine bir de bu haber Aliço’yu iyice içine kapatacaktır. Ağabeyi Aliço’yu kurtarmak için vurdu babasını. Bu durumu yaşaması zamanı gelince Yamaç’ı anlamasını kolaylaştıracaktır . Yamaç Alico’ya İdris’in öldüğünü söylediğinde ikili arasında yaşanacak diyalogları merak ediyorum. Bakalım Yamaç Aliço’nun kendisine sarılmasına izin verecek mi? Yamaç ve Aliço birbirlerinin yaralarına iyi gelmelerini izlemeyi istiyorum.

  Bu arada Salih Kalyon kesin ayrıldı mı diziden bilmiyorum ama sanki Cüneyt geri dönüp O’nu evden çıkarmıştır ve Yavuz ölmemiştir gibi geliyor bana . Ebu Kayzer diziye girip de Yavuz’un ölmesi mantıksız olur gibi. Ebu Kayzer Çoban ailesini öldü bilirken muhtemelen bir karşı saldırıyla karşılaşır gibi geliyor. Ya Alico yada Yavuz tarafından.

  • Nur

   Merhaba Buke. Ellerine sağlık.

   Salih Kalyon’un diziden ayrılıp ayrılmadığını bilmiyorum ama bence Yavuz ve Zafer kesinlikle öldüler Cüneyt kurtulmuş olmalı.
   Ebu Kayser zaten Yavuz’un Cüneyt hariç tüm adamlarını yok etti.. Ebu Kayser’in hedefi artık Aliço ve tabi ki öğrenirse Cüneyt de var. Aliço’yu Yamaç koruyacağına göre Koçovalılar ve Ebu Kayser savaşır.

   • Buke Oguz

    Zafer kesin öldü evet. Sanki Cüneyt babasını kurtarabilsin diye kendini feda etti gibi geldi. Cüneyt hayatta kaldığı için Yavuz’u kurtarmış olabileceğini düşündüm.
    Ebu Kayzer şu an tüm Çoban ailesini öldü biliyor tabi Yamaç’ın onu çıkardığını falan gören olmadıysa.
    Aliço’nun yaşadığını öğrenip peşine düşmesi durumunda direkt Çukur’a düşman olarak gelir zaten.

  • Gözde E.

   Bence Yavuz öldü. Ebu Kayzer’in hedefi de yakın zamanda Aliço olacak. Acaba Ebu Kayzer’in diğer düşmanlarımızla bir ilişkisi var mı ya da olacak mı? 🤔 Bu role ünlü bir oyuncu gelir mutlaka. İyi oyuncuları seyretmeyi seviyorum.

   • Buke Oguz

    Twitterde biri Ebu Kayser’in kim olduğunu yazmıştı sanki. Belki Ahmet Bey yazmistir tam emin degilim su an. Oyuncunun adını bulursam yazarım canım 😄
    Bana kalırsa bağımsız olsun. Baykal’ın uzantısı Baykal’la bağlantılı düşmanlardan bıktım 🤣🤣

    • Ahmet Adar

     Ebu Kayserri Kurtlar vadisinde de oynayan Ekrem İspir canlandırıyor.

    • Gözde E.

     Bağımsız olan Afganlar vardı ama onlar da düşmandan çok komediydi 🤣

 • hiç demiyorsunuz ki nefes al link olarak daha önce kullanmışsın ^^ değişti.

 • Nur

  Her Nehir bir yerleşim yerine varır.

  Bir süredir alt metinler hakkında yazmıyordum. Benim Alt-Metin diye nitelendirdiğim kavramların isimleri belki başkadır, zihnimde çağrışım uyandıran şeyler diyeyim.

  Aliço nihayet aylar süren tutsaklığından kurtarılıp kulübesine yerleşti.
  Aliço’nun özgürlüğüne kavuşmasıyla (nerdeyse) eşzamanlı Nehir de daha bir görünür oldu.
  Aliço’nun Çukur’un hafızasını, yazılı, görsel, işitsel birikimini, tarihini temsil ettiğine dair düşüncemi daha önceleri yazmıştım Aliço’nun kulübesine gelmesiyle Nehir’in kulübenin önünde Yamaç’ı görmeye gelmesi bu anlamda tesadüf değil. Nehir ve Hatay konusunu defalarca yazdım. Nehir’in Aliço ile eşzamanlı kulübeye gelmesi tahminimi doğruluyor. Nehir’i Yamaç’tan sonra görecek ilk kişinin Aliço olacağını ve Aliço’nun Nehir’i tanıyacağını/hatırlayacağını tahmin ediyorum?
  Bende Nehir/Hatay konusuna serbest çağrışım yaptıran bir şey var.
  Çukur setinin parçası olarak kullanılan 2 duvar var birinde ‘Çukur’ yazıyor diğerinde ‘Çukur evimiz İdris babamız’ yazısı var. Her iki yazıya dikkatli bakınca Türkiye haritasına benzediğini görürsünüz Nehir Çukur yazısındaki R harfinin sağ altında aşağı doğru inen çizgisi yani Hatay’ı temsil ediyor. Nehir ismi bile R ile bitiyor yani Nehir’i Türkiye haritasına benzeterek yazarsak R’nin ön alt çizgisi Hatay. Fotoğraflı anlatım yapmayı çok isterdim, maalesef beceremem ama anlatmak istediğim karakterlerin ismi bile inanılmaz detaylarla dolu. Nehir gerçek. İspatı haritada.

  Nehir ve Yamaç’ın Aliço’nun kulübesinin önünde buluşması ve öpüşmeleri tarihin karşısında coğrafyaya ait bir hayalin gerçekleşmesinin başlangıcıydı. İdris babanın ölürken avuçladığı bir avuç toprak devasa Osmanlı’dan elde avuçta kalan bir avuç topraktı. Misak-ı Milli içinde kalan ancak Lozan’da karara bağlanamayan Hatay’ı anavatana katmak Atatürk’ün en büyük hayaliydi. Nehir bu süreçteki Hatay’ı temsil ediyor. Onu tek gören Yamaç. Aliço bu hafızayı temsil ediyor. Yamaç ve Nehir öpüştüğünde sahne dondu ve beyaz renkte Çukur sembolü yanlarında belirdi.
  Nehir, yerleşim yerine yani Çukur’a varmak üzere.

 • Nur

  ARMUTLU HAPİSHANESİ VE YENİ MÜDÜR

  Yeni müdürü merhum Recep Yazıcıoğlu’na çok benzetiyorum, karakter ondan mı esinlenildi bilmiyorum ama adeta Recep Yazıcıoğlu’nun hayatından uyarlama bir kesit izliyor gibiyim. Oyuncunun ismini bilmiyorum ama çok başarılı ve sayesinde hapishane sahneleri bir anlam kazandı. Vartolu ile paslaşmaları çok güzel SM yorumlarında herkes çok beğenmiş. Recep Yazıcıoğlu’nun hayatı daha önce bir dizide işlenmişti, diziyi izlemedim ama Köprü romanını yıllar önce okumuştum. Müdürün ve Medet’in etkisi ile hapishane sahnelerini severek izledim.. Medet bi alemdi:) Çok güldüm.

  Ziya tahliye olacakmış. Zaten Vartolu hapishanede Ziya’yı öldürse tahliye olamazdı ancak hapisten kaçarak çıkardı, demek ki Vartolu kanun kaçağı gibi dışarıda olmayacak hem dışarıda Ziya cinayetini üslenecek kişiler de var Vartolu-Ziya hesaplaşması ndan Vartolu’nun zarar görmeyeceği aşikar. Ziya’yı Vartolu öldürse bile cinayet Nartepe’lilerin üzerine kalacak ki onlar dünden razı, Vartolu, Çukur’a babasının intikamını almış hür bir insan olarak döner eşi ve çocuğuna kavuşur.. Ama böyle olmayacağını düşünüyorum. İdris bebeye gelen Cennet bir şey için geldi. Büyük bir şey olacak. Tahminlerim çok. Bir kısmını sıralayayım:
  1- İdris Bebe, Çukur’un düşmanları tarafından öldürülecek. Cennet’in manası bebişin melek olup cennete gitmesi?
  2- Cennet, İdris Bebeyi alıp ortadan kaybolacak. Belki kolyeyi Sadiş, Cennet’e verir. Çukur’un sonraki sezonlarında zaman atlaması olur İdris, Çukur’a babasının intikamı için döner?
  3- Vartolu ve Sadiş ölür, Medet ve Cennet evlenir İdris Bebeyi onlar büyütür?
  4- Sadiş ölür, Vartolu oğlunu ve Medet’i alıp Çukur’u terkeder Cennet bebeğe bakıcı olarak Vartolu ile gider?

  Belki tahmin edemediğim başka bir şey olur ama her ne olursa olsun kötü bir şey olacağını tahmin ediyorum??

  • Gözde E.

   Cennet pek aktif değil dizide şu an, belki de fazla anlam yükleniyor bu bakıcı meselesine.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Bölümü çok beğendim. S3 B1’den sonra en beğendiğim bölüm bu oldu. Tempoluydu, derli topluydu, dram, komedi, aksiyon dozundaydı, çiftlerin sahneleri çok güzeldi, bir sürü olay oldu, önümüzdeki bölümü iple çektirecek olaylar oldu, kısaca bölüm su gibi aktı. Detaylar mükemmeldi ve o kadar çoktu ki bölümden sonra bir kağıt ve kalemi sehpanın üzerine koydum, aklıma geldikçe hemen kısa not olarak yazıyorum ki sonra burada uzun uzadıya yazarım diye.

  En sevdiğim sahne Yamaç ve Nehir’in Haliç kenarında buluşma sahnesiydi, hüzünlüydü, romantikti, doğaldı, gecenin Haliç’e vuran ışıklarının altında iki garip kumru gibiydiler. Bir kez daha birbirlerine çok yakıştırdım içimi ısıttılar. Nehir’in sırt çantasıyla ordan oraya dolaşmasını çok hüzünlü. Sanki sığamıyor bir yerlere. Yamaç çatılarda uyuyor Nehir sırt çantasıyla kâh bir parkta kâh hastanede.. evsiz, barksız, yuvasız kuşlar gibiler. Halbuki ne diyorduk “Herkesin bir yuvası var bu hayatta” Çukur onların ortak yuvası olacak.

  Yamaç’ın ” Bir baba” tiradi dokunaklıydı. İdris’in mezuniyetine gittiğini Yamaç bilmiyor sanıyorduk, halbuki Yamaç babasını görmüş karanlıkta.. Kendi mezuniyetimi anımsadım, babamın hastalığının son evreleriydi gelememişti zaten kısa bir süre sonra da hayata veda etmişti. Dünden beri sahneyi unutmaya çalışıyorum, hatırladıkça babamı hatırlayıp ağlıyorum.. Yazarken gözlerim yaşardı, acilen diğer konulara geçeyim.
  Azer ve Karaca sahnesi diğer en beğendiklerim içinde ilk sıralarda. Bu çift’i de çok yakıştırıyorum. Ece performans olarak biraz zayıf kalıyor sahnenin enerjisini yükseltemiyor ama onu da zamana bıraktım. Azer ve Selim’in Karaca için karşı karşıya gelmesi çok hoştu. İkisi de hoş adamlar, Karaca şanslı bir kız Koçovalılar’ın prensesine Azer gibi biri yakışırdı zaten.

  Armutlu, Çukur arasından geçen fay hattında epey enerji birikti büyük bir kırılma bekliyorum. Eli kulağında.. Detaylı yazarım.

  • Buke Oguz

   Selam Nur ‘cugum. Senin de ellerine sağlık. Bölümü ben de çok beğendim. Yamaç’ın baba dediğin sahnesi sanırım hepimizde aynı etkiyi yarattı. Çok iyiydi gerçekten
   Nefes Al sahnesi de çok iyiydi. Armutlu Çukur mevzusunda ve Efsun’un Cukur’u alma planında bir gelişme izleriz inşallah. Iki konuda da haftalardır bir ilerleme yok maalesef
   Yeni müdürü çok sevdim.
   Nehir ve Yamaç için yazdıklarına katılıyorum. Ikisi de alaycı, ikisi de kırgın , ikisi de yaralı… Ikisi de bir yerlere sığamıyorlar demissin ne kadar doğru. Bakalım hikayeleri nasıl ilerleyecek.

   • Gözde E.

    Efsun aşık olup planlarını unuttu mu ne 😄😄

  • Gözde E.

   Selam Nur. Ellerine sağlık. Herkesin bir yuvası var bu hayatta… detayını güzel yakalamışsın doğrusu. Ben Yamaç ve Nehir’e hiç bu açıdan bakmamıştım.