ÇUKUR – Kim Haklı Kim Haksız Yerine Kim Kime Göre Haklı ya da Haksız?

Yazıya geçmeden önce sizi Selim Koçovalı için 1 dakikalık saygı duruşuna davet edebilir miyim? Evet evet, yanlış okumadınız Selim, bizim Selim… Koçovalı’ların ‘hain’ oğlu, Babasının Sevmediği Oğulları kulübünün potansiyel üyesi, abisinin ölümünde korkup saklanan ama…  Selim Sultan’a duyması gereken ama kimsenin söylemeye cesaret edemediği şeyleri bir bir söylerken içim o kadar sevgi doldu ki ona karşı, bugün burada bu cümleyi tamamlarsam bu sevgi söner gider, sustum…

Bu haftaki bölüm yazısı konuk yazarım Buke’den… Keyifli okumalar ^^

 
   
 

27 bölümü geride bıraktığımız haftada, eğer deyim yerindeyse, merak ettiğimiz olaylar çözülmediği gibi, yeni olayların da eklenmesiyle, her şeyin arapsaçına döndüğü bir bölüm izledik. Kötü müydü? Hayır. Temposu yüksek, neler olacağını anlayamadığım için merakımı canlı tutan bir bölüm oldu benim için…

Geçen bölümü bitirdiğimizde aklımızda yeni bölümle ilgili birkaç soru vardı cevabını bulmayı umduğumuz:

 • Saadet evlenme işine ne diyecek?
 • Saadet’in evlilik meselesini evin erkekleri nasıl karşılayacak?
 • Vartolu/Salih Saadet’in evlenme haberini nasıl karşılayacak?
 • Selim BSO’ya katılacak mı, dördüncü sandalyeye oturacak mı oturmayacak mı?
 • Medet o evden nasıl kurtulacak?

Öncelikle maalesef Saadet tam da tahmin ettiğim ama olmasını da istemediğim o tepkiyi verdi. Önce Sena’ya açıldı:

“Galiba beni evlendirecekler”

 

 

Kaderine boyun eğmişti Saadet. İdris Babası için uygunsa onun için de uygundu, çünkü o Koçovalı Ailesinin kızıydı ve bunun bedelini aşkını, sevdasını kalbine gömüp, istemediği biriyle -sırf ailesi uygun gördüğü için, evlenerek ödeyecekti.   Bir yanda ailesi, bir yanda sevdiği adam. İki taraftan birinden vazgeçmesi gerekeceğinin farkındaydı ve tercihini ailesinden yana kullandı. Bu durum Sena’nın hoşuna gitmedi. Durumu Yamaç’a anlattı ayaküstü. Yamaç böyle bir şeye izin vermeyeceğini söyledi ve Sena’dan Saadet’e için rahat tutmasını iletmesini istedi. Sena bu ailede herkesin istemediği şeyleri yapmaya meraklı olduklarını ve bunu anlayamadığını söylediğinde Yamaç ile arasında yaşanan gerginlik, Sena’ya gelen telefon üzerine biraz daha arttı ve Sena odasına çekildi.

İşte tam da bu aşamada diziye yeni dahil olan -ki muhtemelen o da konuk oyuncudur, Anıl karakteri ile karşılaştık. Ben açıkçası Emrah Yamaç konusunda Sena’nın kafasını karıştırmaya devam edecek derken, adam Sena konusunda Yamaç’ın kafasını karıştırma yoluna gitti bu bölüm. Bir de annesini alet etti planına oh ne ala… Ama şu da bir gerçek ki Yamaç’ı asıl şüpheye düşüren olay Sena’nın yalanını yakalamasıydı. Annesinin rahatsız olmadığını, Sena’nın evde kalmadığını hemen anladı.  Ardından gelen ‘hayal gücü hep geniş bir kızdı çocukluğundan beri’ sözü ‘acaba mı?’ dedirtti sanki Yamaç’a. Bu kumpas uzun sürer de ikilinin ayrılmasına sebep olur mu bilemem ama Sena’nın bu sefer söylediği yalan ve başına açtığı belayı affetmesi kolay olmayacak Yamaç’ın. Sena ise nasıl affettirir kendini, bekleyip  göreceğiz…

 

Sena Sena Sena!!! Ne yapıyorsun sen Sena?

 

Bilmediğin numarayı açıyorsun anladık,  ‘Anıl’ adını duyunca dona kalıyorsun onu da anladık. Adam yüzünden zamanında başın belaya girmiş, adam seni kullanmış peki sen ne yapıyorsun? Çok sevdiğin adama yalan söyleyip, koşa koşa, acıdığın adamın yanına gidiyorsun. Yetmiyor adam senden uyuşturucu bulmanı istiyor, ‘Vartolu Saadettin’ adını veriyor. Sen onun seni yine oyuna getirdiğini anlıyor ve oradan gitmeye kalkıyorsun. Burası güzel. ‘Hatanın neresinden dönülse kardır.’ diyicem tam, hoppp adam bayılma numarası yapıyor geri dönüyorsun. Yetmiyor geceyi onunla aynı yerde geçiriyorsun. Üstelik telefonunu da kapalı tutuyorsun. Bitti mi, bitmedi… Sabah Emrah’ın yolladığı adamlar Anıl’ı kaçırıyor ve sen o adamın uğruna gidip Vartolu Sadettin’den uyuşturucu istiyorsun. Pesss!!! Adam sana ‘hayır’ diyor. Tanımadığın korumanın lafına güvenip kendi başına iş çeviriyorsun. Uyuşturucu teslim ettiğin yetmiyor, bir de Vartolu’nun adını veriyorsun. Üstüne de adamların eline rehin düşüyorsun. Sonra Vartolu kurtarsın, Yamaç kurtarsın… Bakalım tüm bunları Yamaç’a nasıl açıklayacaksın!!!

 

Kulaklarını aç, iyi dinle Sultan Hanım!

 

Bu bölüm en büyük alkışı Selim hak etti. Medet’i konuşturdu önce. Sonra onu odadan çıkarttırdı. Ardından geçti Sultan’ın karşısına, bizim sesimiz oldu. Haftalardır Sultan için söylediklerimizi çatır çatır yüzüne vurdu. Bu sözleri ona Yamaç söyler diye umuyordum ama olsun Selim de kabulüm. Selim’in dediği gibi Yamaç annesine kıyamadığı için bunları söyleyemedi belki ama bakışlarıyla abisini onayladığını hissettim ben.

 

Hmm… Demek ki Koçovalılar hiçbir şeyi unutmaz! İzleyici de unutmaz Sultan Hanım!

 

Peki sonuç ne oldu? Hiçbir şey. Sultan aynı Sultan. Ne bir pişmanlık, vicdan azabı; ne de bir üzüntü kırıntısı… Aksine daha da hırslandı, daha da bilendi hem Selim’e, hem Vartolu’ya. Öfkesinden Yamaç da nasibini aldı tabi ki… Sultan öfkesini sonunda Selim’den çıkardı. Saadet için annesiyle konuşan Selim’in: “Saadet’in de mi başını yakacaksın, benim başımı yaktın yetmedi mi?” sözü Ayşe ile isteyerek evlenmediğinin göstergesiydi ki bu beni şaşırtmadı. Hatta ben Kahraman’ın da sırf ailesi istedi diye Nedret ile evlendiğini, asıl sevdiği kişinin başka olduğunu düşünüyorum. ‘Odam Kireçtir Benim’ türküsünü söylerken bu hisse kapılmıştım ve yanılmadığımı sanıyorum. Çünkü Koçovalı ailesinde anne ve baba karar verir, çocuklar ‘tamam’ der. Çocukların söz hakkı yoktur, kabullenmek dışında çareleri yoktur. 26 bölümden benim anladığım bu…

 

Sıkıntı kim haklı selim

 

Evet bu bölüm Cumali’nin kolu ve elini gördük yeniden. Kendini de görmek nasip olacak inşallah^^ Demek Sultan Hanım ne yaptıysa oğlunun iyiliği için yapmış ve bu yaptığı şey yüzünden oğlu kendiyle konuşmuyormuş. Çok Yazıkkkk !!!!!

Sultan oğlunun iyiliği için ne yapmış olabilir? Aklıma tek bir şey geliyor: 10 yıl önce baskın olduğu gün İdris Emmi’ye: “Bu çocuk durmayacak, ona göz kulak ol” demişti. Emmi ise: “Elimden geleni yaparım ama sen oğlunu benden iyi biliyorsun” demişti. Buradan çıkarımla Cumali’nin başını sürekli belaya sokan, bela seven biri olduğunu düşünürsek; Sultan, Cumali başını derde sokmasın diye onu polise ihbar edip hapse attırmış olabilir. Baskın günü adamları Kahraman öldürmüştü ama hapse giren Cumali. O hapiste olduğu için Çukur’un başına geçen de Kahraman oldu. Bu yüzden Cumali annesini affetmiyor olabilir. Ne dersiniz?

 

 
   
 

 

 

Küçük beyefendimiss bu aralar hep gülüyor gülmesine de, unutmamalı: Son güler iyi güler!

 

BSO ekibi daha ilk haftadan Vartolu’yu sattı iyi mi! Birbiri ardından iç çevirir birbirlerini yakarlar diyordum ama bu kadar çabuk olacağını tahmin etmemiştim. Emrah –Nazım kardeşler hem Koçovalıları hem de Vartolu’yu oyuna getirdiler. Sevmedikleri babalarının intikamını almaya bu kadar hevesli olmaları gözlerimi yaşartıyor doğrusu!!!

Remzi ikili oynuyor bunu gördük bu bölüm. Çukur’un sözde adamı hem Koçovalılar’ı hem de Vartolu’yu yakmak için Emrah’a çalışıyor. Vartolu ona güvenmiyor ama yine de uyuşturucu konusunda tuzağa düştü.

Bu Sadi dedikleri adam polis mi acaba? Vartolu’ya suç üstü mü yapacaklar? Sena mecburen Vartolu’yu arayacak. Peki Vartolu Sena’yı oradan çıkarabilecek mi ve neyin karşılığında serbest kalacaklar?

 

‘Hesap sormayı iyi biliriz.’ temalı…

 

Vartolu Saadet’in evleneceği haberini Medet’ten duydu. Tahmin ettiğimiz gibi delirdi. Vartolu’nun bunu sessiz sakin kabullenebileceğini kimse ihtimal veremezdi zaten. Önce Saadet’i aradı. O arada İdris Salih’in Çukur’un gençlerini koruması yapmayı öğrenmiş ve bu kızgınlıkla Saadet’in evlilik işine onay vermişti.

Salih Saadet buluşmasında Saadet evlilik olayının gerçek olduğunu ve İdris babasına ‘Sen nasıl uygun görürsen’ dediğini söylediğinde Vartolu delirdi. Nasıl böyle bir şey söyleyebildiğini anlayamıyordu. Saadet onun Sadiş’iydi ve başkasının olamazdı. Bunu düşünemezdi bile. “Öldürürüm seni de öldürürüm o adamı da” diyen Salih değil Vartolu Saadettin’di ve bu Saadet’i çok korkuttu. Karşısındaki adama yabancıymış, onu ilk kez görüyormuş gibi baktı ve koşarak ayrıldı oradan. Salih daha o lafları ederken pişman olmuştu ama artık geçti Sadiş’i gitmişti.

 

 

Soluğu İdris’in yanında aldı. Ama İdris yine konuşturmadı onu.  Kendi söyleyeceğini söyledi. Bir de azarladı “edebinle konuş” dedi.  Salih’in İdris’in azarı karşısında suspus oluşu, kapıyı çarpacakken İdris’in ‘o kapıyı çarpayım deme’ demesi üzerine kapıyı yavaşça kapatması… Salih seviyor babasını, ayrıca da saygılı… Hem evlat hem damat olabilecek özellikte… İdris Koçavalı’ya duyurulur ^^

 

 

Herkes madem yaptıklarının sonuçlarına katlanacaktı, katlanma sırası İdris Koçovalı’ya gelmişti. Salih zaten Medet’i aldığı ve ‘uyuşturucu işi yapma, kendine yapacak başka iş bul!’ diyebildiği için Yamaç’a kızgındı. Kendi kendine ‘sen de silah satma o zaman’ diye söylenirken isyanında haklıydı. Sonuçta bir iş diğerinden masum değildi ki, ikisi de yasa dışıydı. Üstüne Saadet’in evlenecek olması bardağı taşıran son damla oldu Vartolu için. Koçovalılar’ın en büyük deposunu bulmuştu zaten, sırada depoyu patlatıp, Koçovalılar’ı zarara sokmak vardı. Önce Sadiş’inden gidip özür diledi ve Sadiş’i de onu affetti. Ardından düştü yollara vardı depoya. Paşa’nın kurduğu düzeneği, güvenlik şeyini devre dışı bırakmakla başladılar işe ki yangın söndürülemesin. Depoya benzin döküldü ve depo ateşe verildi.

Bu sırada -tahminimce Sena’nın telefonu açıldıktan sonra sinyal sayesinde yerini bulabildi, Yamaç Sena’nın girdiği kuaförün önünde bekliyordu. Bu sırada Paşa’dan gelen telefonla soluğu depoda aldı Yamaç. Paşa durumu anlattı. Burada Paşa’ya yine sinir oldum o ayrı: Be adam! Dünya kadar adamın yok mu senin! Yamaç’ı çağıracağına onlara tarif etsene düğmenin yerini. Hem en ince ayrıntısına kadar yerini tarif ediyor Yamaç’a, hem de ‘sen girme içeri’ diyor. Sanki Yamaç’ı tanımıyor, durmayacağını bilmiyor. Deponun patlaması Çukur’a zarar vermezdi ama Koçovalılar’ı maddi açıdan büyük çöküntüye uğratırdı, batarlardı. Bunu duyan Yamaç’ın bir şeyler yapması gerekiyordu ve tabi ki içeriye girmeyi seçti. Düğmeye ulaştı ve bastı ama düzenek devreye girmedi. Yamaç geri dönüp dışarı çıkacakken bir patlama sesi ardından ‘Yaşamak İstemem Artık’ parçası eşliğinde Yamaç’ın yere düşmesi ve yüzünden geçen bir gülümseme ile kendinden geçmesiyle bölüm sonuna geldik.  Yamaç’ın yüzünde oluşan o gülümseme müziği duyduğu içindi sanki ben öyle hissettim…

 

Varsın bölüm sonu heyecan yaratılsın… GOT’mu izliyoruz? Yerli dizi de esas oğlanlar ölmez!…

 

 

 
   
 

 

Bölümden önce çizgiyi aşan dört erkekten hangisi özür dilemeli gibi bir anket vardı Çukur resmî sitesinde. Ben de çizgiyi aşan kadınlar üzerine bir anket talep ediyorum yetkililerden:

 1. Sultan
 2. Ayşe
 3. Sena

Ayşe’ye çok sinir oldum bu bölüm. Neydi o Cemil’e yanaşmalar, göz süzmeler. Saadet’le evlenmeyi kabul etsin diye o oyunlar, kal demeler çok aşırı basitti… Bir de Selim’e demez mi ‘Nedret’in fikriydi Cemil’le evlendirmek’ diye… Selim’in ilk tepkisi komikti. Nasıl da şaşırdı Cemil’i Saadet’le evlendirmek istediklerini duyunca^^

Aliço –Selim sahnesine de değinmemek olmaz. Aliço’nun Emrah’ı tarif edişi çok tatlıydı. Selim onun ağzından ses kaydı ile bilgi almaya çalışırken, Aliço’nun takılmış plak gibi: “Saadet abla beni sevmez, evi kirletiyormuşum, ben evi kirletmiyorum ki sadece sandalyeye oturuyorum. Saadet abla beni sevmez olsun ben onu severim” deyişi üzerine Selim’in vazgeçip gitmesi. Ardından Aliço’nun gülerek: “Oyun yaptım ki, Oyun yaptım” demesine bir kalp. Bu arada Meliha olayı yerinde mi sayacak yoksa o ses kaydından başka bir bilgi çıkacak mı öğrenebilecek miyiz acaba?

Unutmadan Emrah nihayet kürdanı bıraktı oley oley oley. O sahnede bir ‘oh be’ dediğim doğrudur ^^

 

Ben deli, kayınço benden deli…

 

Yeni bölümde görüşmek ve merak ettiğimiz soruların cevaplarını almak dileğiyle…

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 


Editör notu:

Sevgili Buke,  Çukur yetkilileri duyar duymaz bilemem, ama bu blogun admini duyar ^^ (Admin mi kim? Ben oluyorum efeniim, canım kendim <3) 

İşte sana anket:

Sence 'bu bölüm' Hangi Kadın Çizgiyi Aştı?

 


ÇUKUR 27.Bölüm Sneak Peek

 

 

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Nihayet merhaba 🙂 Öncelikle kalemine sağlık, yazan ellerin dert görmesin Buke’ciğim <3 Aslı sana da bu gizli cevheri gün yüzüne çıkartıp minnoş blog'unda ağırladığın için çok teşekkürler <3 Yazıyı keyifle okudum, zaten Buke'nin yorumlarını okumayı hep sevmişimdir, çoğunlukla aynı bakış açısına sahip olduğumuz ama O bunu derinleştirebildiği için 🙂
  Kesinlikle iyi bir bölümdü. 140 dakika civarında olmasına rağmen su gibi aktı. Sezon finaline kadar ilgiyle seyredeceğimiz bölümlerin geleceğinin habercisiydi. Bölümün yıldızı benim için sizlerin de belirttiği gibi Selim'di. Ağzına sağlık, bu hafta da kendisini bolca dinlemek isteriz. BSO masasına da oturmayacağını, otursa bile truva atı olacağını düşünmekteyim. Ben bayadır O'nun artık iyi çocuk olduğunu savunuyorum ve bu tezimin de sonuna kadar arkasındayım.
  Senin de değindiğin gibi Saadet'in evlenmeye itiraz etmeyeceğini bekliyordum ben de ama bu nikah masasında o imzayı atacağı anlamına gelmiyor. Artık O mu imzayı atmaz, son anda masaya oturan Cemil ya da bir başka kurban mı cayar, Salih düğünü mü basar ama bu evlilik olmaz. Sadiş bizim gelinimiz Salih'imizin 🙂
  Sena'nın yaptığı saçmalıklar silsilesine ben de deli oldum, benim fark etmediğim Sadi polis mi, Yamaç telefon sinyalinden mi yerini buldu gibi ayrıntıları da güzel yakalamışsın. Önünde sonunda Yamaç-Sena barışır ama ben şu an Sema-Emrah cephesinde bir türlü tam olarak öğrenemediğimiz (!!) geçmişi daha çok merak etmiş durumdayım. Umarım kadın karakterleri geri plana atan, ihmalkar senaristimiz bunu bir gün elbet yazar. Bu arada eski sevgili de yakuşukluydu. Bu iyi ya da yakuşuklu oyuncuları konuk olarak harcamasak seviniciğim :)) Sena-Anıl-Emrah-Vartolu cephesi de nasıl bağlanacak onu da acayip merak ediyorum tabii. Salih'in piyon olarak görüldüğü BSO masasından kalkmasına vesile olur belki de kim bilir?
  Meliha konusu ise zamanını bekliyor olmalı, detayları, yaşayıp yaşamadığını, tahmin ettiğim gibi Nazım'ın annesi olup olmadığını merakla beklemekteyim. En geç sezon finalinde öğreniriz herhalde. Öbür sezona bırakıp bizi sinir etmezler umarım…. Meliha'nın ses kayıtlarıyla ilgili Selim'e oyun yapan tatlı Aliço'ya da burdan bir sürü <3 <3
  Cumali'yle ilgili detayların gelmesine de ayrıca çok sevindim, O'nu da Meliha gibi sezon finalinde görelim, sonuna bile razıyım. Cumali ve sonrasında şekillenecek yeni dengeler, yeni karakter çatışmaları beni çok heyecanlandırıyor. Elini, kolunu gördük ya buna da şükür :))
  Sultan (Cadı Sira) 'la ilgili gereken yorumları sen yapmışsın, bir an önce hakkın rahmetine kavuşmasını bu kandil günü canı gönülden diliyorum. Bu kadar siyah olması bezdirdi! İnsani yönünü adam gibi göremeyeceksek ölsün daha iyi. Amin.
  Ankette de tabii ki oyum Sultan'a.
  Yeni bölümde görüşmek üzere. Sevgiler çok <3

  • Buke Oguz

   Merhaba Gözde’ciğim teşekkür ediyorum ❤🌼🌼 Selim o sandalyeye oturmayacak olursa da truva atı olur demişşin kesinlikle katılıyorum ve öyle olmasını temenni ediyorum.
   ediyorum nikah kiyilmayacak bundan eminim de nasıl olacak onu bilmiyorum 😂
   Salih Saadeti bırakmaz.
   Yeni bölümü izledin mi bilmediğim için onunla ilgili yorumumu yeni bölüm yazılarının altına yazacağım 😉
   Sena’ya diyecek laf bulamıyorum. Emrah Anıl Sena olayı bakalım nasıl çözülecek?
   Meliha konusu yakında en geç sezon finalinde açıklığa kavusacak gibi sanki. Aynı şekilde Cumali de ya sezon finalini ya da yeni sezonu bekliyor.
   Valla artık Sultan ölmesin surünsün demiyorum …. Tek başına kalsın kendini öldürsün inşallah 😠😠😠
   Yeni bölümde görüşürüz canım 😉😄

   • Gözde E.

    Tahmin ettiğin üzere akşam SBA’yı seyrettim. Sabah da çok az bir işim vardı, saat 13.28 10 dakika içinde Çukur’a başlarım. Diğer işler diziden sonra valla hepsi beklesin :))
    Bölümü beğeniyorum, beğendim tarzı yorumlarınızdan dolayı da daha bir meraklı ve heyecanlıyım :))

    • Begendiiiim… hadi su cilekli pastamin sosu pissin de bilgisayar başına geçip yazimi yazayim 😉

     • Gözde E.

      Çilekli pasta mı hiç sevmem… 🙁

 • Züleyha

  Selamlar 🌼 Bu hafta Aslı’nın yazısını okumadığımı fark edince hemen koştum ama bölüm yazısı Buke’den gelmiş ne güzel sürpriz. 😊 Bölüm hakkındaki düşüncelerini discuss engeli olmadan uzun uzun okumak çok güzeldi. Emeğine kalemine sağlık Buke ben çok keyifle okudum. Bununla birlikte aşağıda Ayla’nın dediğine katılıyorum. Edebiyat mezunu olduğum için sanırım devamlı okuduğum her türlü yazıda yazarın üslubunu ve yazı stilini belirlemek gibi bir huyum var. İnsanların attıkları tweetleri bile inceliyorum. 😅🙈 Senin yorumlarında genellikle bir lirizm hakim olurdu. Bu yazıda kendine has olan şiirselliği daha az buldum. Yanlış anlaşılmam umarım yazını eleştirmek asla haddim değil ki çok büyük bir keyifle okudum sadece yorumlarını titizlikle takip eden bir okuyucu olarak bu yazıda dikkatimi çeken bu ayrıntıyı Ayla gibi ben de söylemek istedim. 🌼
  Benim Sena’nın Yamaç’a olan aşkına dair inancımı tamamen bitiren bölümdü. Düşündüm ki aynı ilgiyi ve sevme tarzını Yamaç değil de başka biri göstermiş olsaydı Sena onunla da giderdi. Mühim olan Yamaç değil onun sağladığı sevilme biçimi 🙁 Ve de keşke Anıl sanki onun büyük aşkıymış gibi olmasaydı. Eski büyük aşk, yeni büyük aşk vs vs.
  Bir de BSO ekibi Vartolu’yu nerde sattı ben mi kaçırdım acaba izlerken, Vartolu’yla ilgili bir konuşma geçtiğini dahi hatırlamıyorum. Yoksa Emrah’ın oyunundan dolayı mı Vartolu’ya karşı plan yaptıklarını düşündün?

  • Yarın ham haliyle yayınlanmış haline bakıcam, ben mi müdahale ettim 🙈🙈🙈 @ buke
   Resimler ve altyazıları benden.O net, bir de ne düşünüyorsunuz vb bağlanti cümleleri ve renklendirme, konismalari ayristirma o kadar olmalı

   • Züleyha

    😀😀 Yok yok ben soru cümlelerine ve diğer dediklerine falan dikkat etmedim aslında hani şu cümleden şu kelimeden de diyemem yazının geneline bakarak böyle yorumladım. 😀

   • Buke Oguz

    Yok canım. Sen sadece Cumali kısmında bir ne dersiniz eklemiş ve cümlede düzenleme yapmışsın. Ben onun dışında bir müdahale fark etmedim yazıda😉 Benim üslupla ilgili arkadaşların söyledikleri. Her zamankinden farklı bir tarzda yazmışım. Bana sorsan aynı şekilde yazdım sanıyordum ama demek ki farkında olmadan daha yüzeysel yazmışım . Yazarken bunu dikkate alacağım . 👍 Yani seninle ilgili değil durum 😊🌼❤

  • Buke Oguz

   Merhaba Züleyha 😄Fikirlerini paylaştığım için çok teşekkür ederim. ❤ Haklı olabilirsiniz gerçekten. Aslında hep yazdığım gibi kendi düşüncelerimi yazdım. Tek fark üzerinde çok uzun uzun düşünmedim. Aslı sen yazar misin deyince ilk aklıma gelenleri yazdım açıkçası. Yazıların altına yorum yazmaktan biraz daha farklı bu. Kafamda düşündüklerimle okuduğum yazıları harmanlarım genelde öyle yorumlarım. Düşünmek kendimi ifade etmek için iki üç günüm olur😉 O nedenle bu hisse kapilmis olabilirsiniz.Tabi ki seni de Ayla’yı da yanlış anlamadım. Olur mu hiç. Fikirlerinize değer veriyorum❤
   Evet “Yamaç yerine başkası onu öyle sevse yine giderdi ” sözüne katılmamak elde değil. Kimin sevdiği değil nasıl sevdiği önemli olan Sena için sanırım. O sevgiyi Yamaç’ta buldu. O nedenle ona tutundu. Emrah Anıl için eski sevgili dedi. Sena için de Değerli olduğu bakışlarından anlaşılıyordu. Bu konu açıldıkça Sena ‘nin Anil’a hissettikleri gerçekten büyük aşk mi çıkacaktır ortaya.
   Emrah’ın oyunundan dolayı Vartolu’yu sattılar diye düşündüm evet. Sadi ile Vartolu’yu karşı karşıya getirecek olmaları , Sena’ya Vartolu’nun malını taşıtmaları, Nazim’in intikamimizi alacağız demiştim ben verdiğim sözü tutarım sözü. Bu intikamı sadece sadece İdris ve Yamaç’tan değil Vartoludan da alıyorlar gibi geldi bana

 • leyli

  Burdaki yazıyı yeni okudum, çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Alttaki yorumları okumaya başlamadan kafamdaki birkaç şeyi yazmak isterim. Daha önce yorumlarda değinen oldu mu bilmiyorum ama haftalardır Yamaç-Sena aşkının inandırıcı olmadığını savunanların (ben de buna dahilim) haklı çıktığı bir bölüm oldu. Sena’nın sevgiye, şefkate açlığı var. Yamaç en başından beri Sena’ya bu donelerle yaklaştı ve sonucunda evlendiler. Yamaç Sena’ya aşık bence ama duyguları aynı seviyede karşılıklı değil. Anıl’ı zamanında çok sevmiş belli ama Sena’nın her hareketinde sanki adam düzelse ona dönebilecekmiş gibi bir yaklaşım sezdim ben. Anıl kapıyı ilk açtığında Sena’nın bakışlarını oldukça kırgın-romantik buldum. Ve çok rahatsız ediciydi! Anıl, eskiden onun zaafıymış belli. Ama şimdi de pek bir şey değişmemiş. Kocasını sığındığı, onu kullanmayan kişi olarak tanımladı. Farklı mimik ve vücut hareketleriyle izleseydim belki bu kadar rahatsız olmayacaktım. Ama oyuncunun repliklerini yorumlayışında, bunu sunuşunda ciddi problem olduğunu hissettim ben. (Ya da verilmek istenen zaten buydu?) Ayrıca Emrah’la yaşadıklarının kendi hayal gücünden ibaret olması orjinal bir yaklaşım olurdu, fakat senaryonun öyle bir çizgide ilerlemeyeceğinin sinyallerini çok önceden verdiler. Paşa ile ilgili teorilerimiz doğru çıkarsa çok sevineceğim. Artık Yamaç’ın etrafını sarmış olan bu gizemli hainler çıkmalı ve mümkünse önemli karakterlerden olmalı bu kişiler. Biraz ters köşe istiyorum, çok mu şey istiyorum 🙂
  Ayşe’nin tavırları beni de çok irrite etti. Ama Cemil’i kandırabilmek için böyle flörtöz takılıp ona umut vermesi mantıklıydı. Çünkü Selim’in Cemil’i ne olursa olsun göndermeyeceğine emin oldu artık. Saadet’le evlendikleri anda Cemil’e posta koyacak diye düşünüyorum. Çünkü aslında Ayşe kocasını seviyor ama malum sebeplerden dolayı bir hapishane içinde yaşıyor. Selim onu gerçek kimliğini gizlemek için bir paravan olarak kullanıyor. Eee Ayşe de tutkulu ve sevilmek isteyen biri. Bu sinsilikleri, entrikaları hep elinde hiç seçeneği olmadığından, sevdiği adamın sevgisizliğiyle cezalandırıldığından. Sultan’la ilgili zaten oldukça radikal bir yazıyı paylaştım diğer tarafta. Ona hiç girmiyorum. Saadet aslında ülkemizde çok yaygın olarak bulunan bir kadın tipini canlandırıyor. Bu tepkileri karakter yapısına oldukça paralel ve doğal buluyorum. Bunca yıldır ailesine evini açıp kol kanat geren (hizmetii olarak bile olsa) aileye minnet borcu var ve Vartolu kötü işler içinde. Böyle bir hayat istememesi doğal, zaten İdris’in bu evlilik işine hayır diyeceğine emindi. “Evet”i duyunca şaşırdı. Bakalım neler olacak ilerki bölümlerde.

  • Leyli hoşgeldin <3 Sena karakterinin duruma göre duygu aktarımlarını değerlendiremiyorum bunun nedeni ne yazık ki Dilan Çiçek'in performansı. Hep standart !.

  • Yarın ham haliyle yayınlanmış haline bakıcam, ben mi müdahale ettim 🙈🙈🙈 @ buke
   Resimler ve altyazıları benden.O net, bir de ne düşünüyorsunuz vb bağlantılar…

  • Merhaba, yorum disqus da takılmış. Düzelttim hatta yeni yazının altına kopyaladım. Artık takılmaz, Güvenli listedesiniz, hep gelin <3

 • pride&prejudice

  @aslininsureti:disqus yazmis oldugum yorum ki ilk ben yazdim onemsiz olarak algilandi diyor???!!!ne anlama geliyor anlamadim???

  • Aa, sabah buradaydı okudum ben… Dur yönetim paneline düşmüştür bakıyorum hemen…

   • pride&prejudice

    spam olarak isaretlenmis!???

    • neden bilmiyorum. Eda’nın da bir mesajı spam olmuş. Düzelltim. Güvenilir yorumcu olarak da işaretledim sizi <3

     • pride&prejudice

      tesekkurler, dun de disqus a giremedim? benden baska sorun yasayan yok sanirim

     • Sabah bozuktu. Emaile düşmüyordu yorumlar. Şimdi düzeldi.

     • pride&prejudice

      bana denk gelmis demek;) cok tesekkurler…

     • Aslında nasıl yorum spam oldu diye notification geliyorsa admin’e de uyarı gelmesi gerek… Sitenin yönetim panelinde sorun yoktu. Çöp / Onay bekleyen vs… Disqus yönetim paneline girince gördüm. Teknik eksiklik. Cıks cıks cıks….

     • pride&prejudice

      bir sorun vardi dun sitede demek tam duzelmemis, zaten merkur geri mi gidiyor ne bu aralar teknik sorunlar beni buluyor:(((

     • Ay dur, yeni bitti… 16 Nisan’da…

 • SuperBirne

  Ellerine saglik, Buke!

  Benim de teorim su: Yillar önce, Kocovalilarin evine baskin yapildiginda, Yamac birini öldürmüstü. Ben de Yamac’in yerine Cumali hapse girdi diye düsünmüstüm. Neden öyle düsündügümü bilmiyorum :-)) Bu yüzden Cumali kizgin olabilir mi? Sultan’in parmagi olabilir mi bu iste?

  • Buke Oguz

   Merhaba Sevil sağol 😊
   Evet Yamaç birini öldürüp Kahramanı kurtarmış, Kahraman da diğer adamları adamları öldürmüştü. Cumali’yi birini öldürürken göstermediler. Büyük ihtimal o olay yüzünden Cumali hapiste. Kahraman yerine Cumali hapse girdi diye düşünüyorum. Bunun sebebinin de Sultan olduğunu tahmin ediyorum . “Benimle konuşmayacaksın biliyorum ama ben ne yaptıysam senin iyiliğin için yaptım” dedi Sultan . Ben de bu nedenle Cumali”yi ihbar edenin Sultan olduğunu düşündüm. Bahanesi de başını belaya sokmasın diye olabilir.

   • SuperBirne

    Offf.. Eda’nin yorumunun altina da yazdim. Sultan bir seyler yapiyor ve kendini de bütün bu yaptiklarini cocuklarinin iyiligi icin yaptigina inandiriyor 😒

    • Buke Oguz

     Aynen canım. Hep o haklı onun dışında herkes haksız zaten

 • Eda Nurcin

  Ellere sağlık Buke’cim❤️ Keyifle okudum, eve gidince hem kendi yorumlarıma hem de buraya yeniden döneceğim☺️ Bu arada geç kaldım bu hafta Aslı admin kazandı önceliğimizi derken, sabah gönderdiğim yazım 2 saat sonra yayınlandı. Zirvede mi bıraksam napsam!😂

  • 2 saat mi? Kötü kalpli vezir kötülüğe doymuyordu ^^

   • Eda Nurcin

    Sorma 2 saattten bile az hemde! Şok oldum bildirimi görünce😂😂

  • Buke Oguz

   Tesekkur edetim canim. Ben de senin yazını keyifle okudum. Birazdan oraya geçip yorumumu yapacağım. Görüşmek üzere 😉❤

  • pride&prejudice

   ay ben de onu okumamisim!

 • Ayla

  Merhaba Buke,Asli ve diger okurlar. Buke kalemine saglik ama umarim yanlis anlamazsin seni okurken sanki Asli yi okuyorum hissine kapildim. Senin kendine özgü yorum gitmis Asli nin kendine özgü yorumu gelmis. Mesela kücük örnekler vereyim Asli yorumuna genelde gecen haftaki olaylar sorularla baslar,sende öyle baslamissin.
  Asli yorumunda genelde biz okuyuculara sorar ne dersiniz,sende Sultan Cumali teorisinde sormussun:)) Yorumu begendim sakin yanlis anlama ama Buke degilde uzun zamandir tanidigi m Asli yorumu okuyorum gibi hissettim.

  Ben Eda nin yorumuna eklemek icin kendi yorumumu yazarken su cümle ile basladim “Bölümün yildizi kesinlikle Selim di,nerdeyse cukur evimiz Selim babamiz diyecegim:)) ”
  Selim i hic bu kadar sevicegimi sanmamistim,hinligini,Kahraman konusunda korkakligini unuttum gitti ve Selim i de Vartolu gibi bagrima bastim:)

  Buke ben Saadet e de Sena ya da bol bol saydirdim. Hele Sena bu saatten sonra asla benim gözüme giremez. Sen iki karekteride cok sevdigin icin daha bir yumusak elestirmissin.
  Evet bende senin gibi düsünüyorum Cumali nin hapse girmesinde Sultan cadisinin parmagi var.

  Selim in Cemil ile Sadis i evlendirilecegine verdigi tepki komikti. Bu arada senarist U dönüsü yapti ve Selim in escinsel durumundan vazgecmis hissine kapildim. Hatta annesine sevmedigi Ayse ile evlendirdiginden bahsederken tamam bu adamin baska bir sevdigi “kadin” vardi olarak algiladim. Hatta o kadin cikagelebilirde:))
  Escinsellik yazabilmek cesaret ister oda bu dizinin senaristinde yok.

  Sevdigim sahneler Medet in Kemal e ders verir gibi kurdugu cümleler oldu. Birde Salih Idris karsilasmasinda Salih in yinede ne olursa olsun babasini sevdigini ve saygida kusur etmedigini gördüm. Kapiyi carpmadan usulca kapamasi güzel sahneydi.

  • Ne dersiniz’leri editte ben eklemiş olabilirim ^^ hihihihi

   Selim’in tercihleri konusunda Gökhan olabildiğince güzel ilerliyor. Direk dile getirmedi, ama anlattı!. Ne yazık ki bugüne kadar tüm eşcinsel karakterler Fatih Ürek gibi resmedildi. Hayatın içindeki karakterler ise böyle değil. Selim üstü kapalı olarak da bahsedilse hala cinsel eğilimi kendi cinsine yönelik bir erkek. Ve ülkemizde bunu bilen / hisseden ebeveynlerin çoğunun aldığı aksiyon gibi acilen evlendirilmiş. Hem onun hem de evlendiği kadının hayatı da zindan olmuş.

   Medet ya… Ne güzel ağzının payını verdi Kemal’e… <3

   • Ayla

    Kesin senin elin biraz degmis Buke nin yazisinda:))
    Valla Asli bu bölüm senaristin escinsellik adiminda geri adim atti hisseim oysa yavas yavas hep ilerliyordu.
    Bu seferki anketini sevdim cünkü bir oy hakkimiz var. Oylarimin ücünüde Sena ya kullanayim dedim nanik aldim/))

    • Oy sayısını iki yaptım bu sefer ^^ Ben (tek) Sultan’a verdim…

     • Buke Oguz

      Aslicim anket icin cok tesekkurler ❤😉Aaa iki oysa iyi. Ilkini Sultan’a verdim ikinciyi Sena’ya vereyim.

     • Gözde E.

      O zaman ben de ikinciyi Sena’ya vereyim :))

   • Gözde E.

    Bu ülkede dizilerde tek direkt gay olduğu söylenen, gösterilen karakter yazan ama bunu da iğrençleştirmeden yapan (homofobikler bol neticede) Bir İstanbul Masalı senaryo ekibine saygılar diyordum tam Gökhan Horzum’un o ekipten olduğu geldi aklıma :)) Bu durumda geri adım atma olmayabilir bu durumdan. @disqus_CRyYUHCaEc:disqus sen ne dersin?

  • Buke Oguz

   Merhaba Ayla’ciğim. ❤Yorumun için teşekkürler ediyorum ve tebrik ediyorum seni Asli ve benim yazım arasındaki ufak ayrıntıları çok güzel tespit ettigin için.👏 Asıl benim yerine cevap vermiş. 😉Evet Asli’nin ufak dokunuşlari olmuş yazıda 😉 Bunu farketmen senin cok dikkatli bir okuyucu olduğunu gösteriyor ki bu çok hoşuma gitti 🌼🌼
   Baştaki soru kısmı tamamen tesadüf ama. Bu hafta içimden öyle geldiği için yazdım. Geçen hafta en çok merak ettiklerimizi konuştuğumuz için yazıya öyle başladım yoksa Asli’nin yazılara sorularla başladığını fark etmemiştim ben 😊😊
   Evet Selim bu hafta hepimizin kalbinde taht kurmayı başardı kesinlikle Sultan’a karşı kurduğu cümlelerle. Yalnız yazıma eklemeyi unutmuşum. Bu bölüm takdir etsem de gözümden kaçmayan bir şey oldu Selim’le ilgili. Hala Yamaç’a laf sokuyor Selim. Vartolu olayını saklamasinda da demez mi bana guvenmiyorsun demektir diye . Selim sen guveniledek adam misin sana nasıl güvensin demeden edemedim yine de. Kahraman konusunu geçtim orada hazırlıksız yakalandı ve saldırı olacağından haberi yoktu Selim’in. Abisini koruyamamasini kabul edebilirim. Ama zSerdar’i cukur ve Yamaç’in üzerine salmasi, Sena’yi kacirması, Feyyaz’in oğlunu öldürdüp suçu Aliço’nun üstüne attırması bunları unutamıyorum o nedenle Selim’e karşı tedbiri elden birakamiyorum hala😂
   Sena’ya ben de çok kızdım hatta sert elestirdim sanıyordum hafif mi olmuş.😄
   Saadet’e çok kızamıyorum ben o nedenle sadece tahminlerinde beni yaniltmadigi için üzüldüğümü belirtip geçtim. Hayatında 20 küsür yıldır olan kişilerle 30 yıl sonra karşısına çıkmış çocukluk aşkı arasında kalması çok da olagandisi bir durum değil. Yani bu 30 yılda kac kere düşünmüştür ki Salih’i. Aynı şekilde Salih’in de bunca yıl boyunca Sadiş’ini sürekli düşündüğünü sanmiyorum. Ikisi de yollarinin kesişeceğini akıllarına bile getirmemislerdir. Kahraman olayı aralarındaki en büyük engel Saadet için.
   Yazmayi unuttuğum diğer konu da dediğin gibi Medet Kemal konusmasiydi çok begendim. Ayrıca Medet’in Kemal’den özür dilemek için pamuk şeker alması çok tatliydi.

   • Ayla

    Cok dikkatli okuyucuyumdur:))
    Ahh bak o pamuk seker olayini kacirmisim,mutlaka dikkatim dagilmistir.

 • Bu arada Güzide Hanım İzmir’e dönemedi. Hali hazırda evde bulmaca çözen emekli emniyet mensubu baba İzmir’den kalkıp İstanbul’a gelemedi… vs vs…

 • Buke’cim minnoş bloguma yeniden hoşgeldin… Hep gel <3 Kalemine sağlık…

  Gelelim bölüm yorumuma, ben çok sevdim bölümü. Hayırlara vesile olsun, bu aralar her bölümü beğeniyorum zaten… Tabii ki bölümde en çok sevdiğim sahneler Selim I ve Selim II … O konuştukça sanki ben konuşuyormuşum gibi hissettim.

  Ve yine Selim'e üzüldüm Baba olamayan İdris'in oğlu olduğu için… Haklı isyanına içten içe destek verdim. O an hani Salih'in rahmetli beyefendimisss'e 'çukur dümdüz olsun' üzerinde ot bitmesin istiyorum cümlesi onun ağzından çıksa 'Yürü be' derdim. O derece… Bu nedenle her ne kadar BSO Vartolu'ya çelme taksa da Selim'i o sandalyede görünce sevindim doğrusu.

  Emrah sessiz ve derinden geliyor gelmesine de Sena'da epey yardım ediyor doğrusu. Tamam çok büyük badireler atlattı bu 5 günde yüzük takılan evlilik müessesesi ama bu birliktelikte aşk olsa bile evlilik yok bence. Skype üzerinden konuşulan uzun mesafeli birlikteliklerde daha çok paylaşım vardır. Bu nedenle minnoş bornoz sahnesini de sakil buldum…

  Gelelim Vartolu – Sadiş sahnesine… Çok üzüldüm. Gazetelerin üçüncü sayfalarına konu olan şiddet olayları da böyle başlıyor. Seni sevdiğim için, senin iyiliğin için, sen benimsin… Katilliğini kabul ederim, toz işini de ama bu sahneyi asla… Kırgınlığımı tek dindiren şey de Sadiş'in insanı delirtme potansiyeli… Sevdiğin insanı kendi doğrularına göre çerçeveye sokmanın her türlüsüne karşıyım. Adam Saadettin, tamam içinde bir yerlede Salih yaşıyor olabilir ama 8 yaşından 30 yaşına 22 yılda yaşadıkları onu Saadettin yapmış, bugünden sonra tövbe edip gidip bakkal dükkanı mı açacak? (Hem bak sektörde toptancı olarak bilinen, nam salmış önemli bir şahıs ^^ Ay ne diyorum ben…) Bunu kabullenemiyorsan Sadiş'cim kenara çekilip pisti boşaltalım lütfen…

  Vartolu – Salih sahnesini yine sevdim. Kapı önü konuşmasını. Bence yazan da bu ikiliye sahneyi keyifle yazıyor…

  Esas oğlan ölmez de kim kurtarır.. Saadettin olması çok büyük klişe olur ama… Bilemedim ki…

  • Ayla

   Hu komsu senki UTC Oya ve Serhan iliskisine pek hos bakmamistin allah askina Sena evli barkli biri eski sevgilisinin yaninda sabahlamasina kizmadin mi? Özgürlükte basina buyruklukta bir yere kadar diyorum ben!

   Sadis o pisti coktan bosaltip kenara cekilmeli,Saadet Salih/ Vartolu Saadettin i tasiyamaz.
   Valla Yamac i klise olsa bile Vartolu nun kurtarmasini isterdim ama o Sena yengesini kurtarir herhalde.
   Bu bölüm o ince cizgiyi asan cizmeyi asan Sena tabiiki benim gözümde:))

   • Sena ‘evli’ olarak kabul etmiyor ki kendini… Benim de gözümde ‘evli’ değil zaten. Bir evililikte bu kadar gizli kapaklı iş mi olur? Kendi kafasına göre işler çevrilir? Beter olsun Sena!… Keşke oyun olmasa da yakalansa hapislerde çürüse!

    • Ayla

     Ahh Sena hapise girse Sultan kara topraga ne güzel olur:))

     • bana uyar <3

     • Gözde E.

      Hönk o kadar da değil!

     • Ayla

      Sena nin hapse düsme riski var:))

     • Gözde E.

      Fragmana göre mi bu çıkarım yoksa dilek ve temenni mi? :))

     • Ayla

      Sena nin gecen bölüm yaptiklari ve fragmanda yedigi naneler tabiiki hapis yolunu aciyor ehh birde benim temennimde:))

     • Gözde E.

      Sena-Yamaç evlilik ilişkisi zaten paldır küldür gidiyor iyice çıkmaza girmesin ya 🙁 Böyle temenni olmaz :))

  • Buke Oguz

   Hoş buldum canım 😊❤ Hep Yamac mi Salih’i kurtaracsk bu sefer Yamaç’ı kurtaran Salih olur diye ben de düşündüm ama o şimdi Sena’nin yanına gitmek zorunda kalacak. Malum Sena eli mahkum arayacak Vartolu’yu. Yamac çıkmayınca Pasa yada diğer çocuklar girer çıkarır Yamaç’ı diyorum ben. Belki duzenek devreye girer, Yamac kendine gelir ve kendi çıkar oradan o da olabilir tabi..
   Vartolu’nun Saadet’e öldürürüm dediği sahneye ben de üzüldüm. Hiç kimsenin kadın yada erkek bu sözü söylemeye ve duymaya hakkı yoktur. Kimse kimsenin sahibi değildir. Saadet çok çabuk affetti onu.
   Toz işi de silah işi de yasadışı ve kötü. Herkes kendi işini yapsın diğerine karışmasın. Ya da birlikte yeni iş kursunlar silaha toza don versinler. Kısasa kısas da nereye kadar. Salih isyaninda hakliydi evet toz tapmayacaksa sen de silah satma diye söylenirken.Depoyu patlatma olayını sırf Saadet evlenecek diye yaptıysa acaba diyorum az daha beklese miydi. Yamac babam izin verse ben vermem bu evliliğe dedi. Ben bu evliliğin olacağını düşünmüyorum zaten. Yamac’in onay vereceğini de.
   Ha babasına ve kardeşine toz isine engel oluyorlar diye yaptıysa saadetle alakası yoksa birşey diyemem. Silahların patlaması umrumda değil de Yamaç’im içeride kalmasaydi iyiydi😢
   Sena için diyecek lafım kalmadı zaten. Emrah annesini inandirabilir ama beni bunu Sena’nin iyiliği için yaptığına inandiramaz. Bu mesele ne kadar uzayacak merak etmekteyim.

   • Gözde E.

    Yamaç’ın orda kalması dizide sadece boş bir ölecek mi heyecanı yaratmak içinse ağır küfrederim. Mümkünse akışa bir faydası olsun.
    Bence Salih depoyu hem Saadet için hem de İdris’le Yamaç’a inat olsun diye yaptı. Yapmasa daha iyiydi. Aralarında çatışmayı körüklemeye ne gerek var 🙁
    Emrah beni de inandıramadı. Kendine kalsın diye yapıyor tüm bunları yakuşuklu sinsi..

  • Gözde E.

   Selim BSO sandalyesine temelli oturmayacak işte o kadar! Unutunuz bunu Aslı Hanım 🙂
   Bornoz sahnesini ben de sevmedim maalesef.. Sena-Yamaç uyumlu ama onlara doğru dürüst bir ilişki dinamiği yazan senarist yok ortada…

 • pride&prejudice

  Selim icin bu bolum cok uzuldum. Anneler ve babalarin tutumu cocugun davranislarini ve karakterini etkiler. Sen cocugu direkt etiketlersen sen korkaksin, sen yapamazsin diye. Idris ve Sultan in Selim le derdi ne acaba. Cocuklarini tanimadiklarina onun karakteri hakkinda hicbir fikirleri olmadigi icin cocugun hayatini karartmislar. Cocuklugu boyunca arka planda kalan Selim bir de istemedigi kadinla evlenince bir de kendisinin farkli oldugunu anlayinca bu hale gelmesi cok normal.
  Sena icin de uzuldum bu bolum salakca evliligini mahvetmek konusunda hic dusunmeden hareket etti. Sana ne Anil dan adam uyusturucu bagimlisi Emrah da kotu bir insan. Ne de olsa Baykal in oglu %30 genler sekillendiriyor karakterini insanin. bir de icinde buyudugu cevre ve karakteri de zayifsa Selim, Emrah, Sena hepsi ebeveynleri ile sorun yasamis cocuklar. Gerci Yamac da ebeveynleri ile sorun yasamis bir karakter ama o kacmis bir sure de olsa. bu dizide sorunlu ebeveynlerin yetistirdigi sorunlu karakterlere maruz kalmis durumdayiz kisaca…Bolumden ilk sahne de cok etkileyici Salih/Saaddettin Sadis’ten vazgecmeyecek gibi ama gorecegiz.
  Gecen gun sosyal medya da birisi yazmisti. Kotu karakterler neden seviliyor diye Cukur daki Vartolu, UTC deki Merve… Kendi adima merve yi sevmeme imkan yok ama Saadettin’i sanirim Salih oldugu zamanlari bildigimiz icin empati kurabiliyorm. Bu bolum de basta dedigim gibi Selim’i anlamaya calisiyorum. Sultan da bu haliyle umarim gittikce kotulesmez!
  Yamac son birkac bolumdur anlamadigim sekilde durgunlasti, yavasladi baslardaki havasi yok. Son sahnede gordugumuz dususun sonucunu kotu beklemiyorum. Ama artik Yamac bir toparlasin kendini. Bu dususun kalkisi da ona yakissin!

  • Sorunlu ebeveynlerin yetistirdigi sorunlu karakterler… Kadın / Erkek… Hemen hemen hepsi…

   • pride&prejudice

    maalesef bizden onceki jenarasyonda kendi ebeveynlerim dahil olmak uzere sorunlu karakterler var bizim jenarasyon onlari daha bilincle degerlendirip hata yapmadan cocuklarimizi yetistirmeye gayret ediyoruz ki ben kendi adima bunu yapmaya calistim. anne baba ne gorduyse cocuguna onu veriyor eger svgi yoklugu gorduyse de onu veriyor…saglikli nesilller icin bilincli anne/baba sart;)

    • Bir de kendi çocukluğunda yapamadığı / yaşamadığı şeyleri illa çocuğu yapsın diye debelenen bir gruh var ki… Hep basket oynamak istemiş, çocuğun sporla alakası yok, her hafta sonu antreman! Hep piyano çalmak istemiş, çocuk do mi sol biliyor sadece ama haftada iki eve hoca geliyor… Şaka gibi…

     • pride&prejudice

      ben ona proje cocuklar diyorum, analarina da helikopter anne…bu helikopter kavrami daha cok asyali ebeveynler icin kullaniliyor. Benim bir oglum spora cok ilgiliyken digeri abisi yapiyor diye basladi ama birakti zorla cocuklara kendi isteklerini yaptirmak hic dogru degil cocuklar bizden cikiyor diye bizim istedigimiz hayati yasamak zorunda degil ki…

     • Ben de şikayet ediyorum ama çocuğum olsaydı ben de piyano çalmasını çok isterdim ve kendimi azıcık tanıyorsam o çocuk o dersleri mutlaka alırdı!

     • pride&prejudice

      kucuk oglumun kulagi ve muzik bilgisi super ama bir gitar caldiramadim oyle duruyor gitar kosede, adam inatci basladi devamini getirmedi ben de cok baski yapmadim, digeri de sarki bile soylemez agzini acar kapardi anaokulunda …halbuki dedem keman ogretmeni, ben klasik muzikle buyudum…oglum rock seviyor halbuki ona hamileyken mozart ve beethoven dinletmistim…yani olmayinca olmuyor…

     • Gözde E.

      Bu durum bununla da sınırlı kalmıyor bir de, üniversite ve bölüm seçimine kadar ailelerin istediklerini yapan çocuklar da bolca etrafımızda…

  • Buke Oguz

   Selim hep geride , hep abilerinin gölgesinde kalmış. Annesinin babasının gözüne girmek için çırpınmış ama bir faydası olmamış. İdris Selim için “o babalığı kendi istemedi ben de vermedim izni “demişti. Selim acaba bu bölüm annesinin karşısına geçip konuştuğu gibi, babasının da karşısında durup derdini açık açık anlatmayı denedi mi? Yoksa babasının karşısında hep sustu mu? Kahraman Selim’e ” ben senin gibi babamdan korkmuyorum, saygı duyuyorum ama korkmuyorum ” demişti öldüğü gece. Araba aldığı zaman babası kızmıştı ağzını açıp kendini savunamamıştı. Selim karakterinin derinliklerine de inemedik diğer karakterlerde olduğu gibi. Biraz açılsa konu çok daha iyi olur.

   • pride&prejudice

    cok cocuklu evlerin sorunlarindan sanirim bu durum ilk cocuk ve son cocuklar genelde yerlerini bilirler de sanirim ortancalar Selim gibi ortada kalan karakterler oluyorlar. bazilari eger sivri bir karakter degilse gozden kacabiliyor. eskiden buyuk cocuklar kucuklere bakarmis ama ailenin gozdesi ya en buyuk cocuk olur ya da en kucuk cocuk aileye gore degisiyor bu durum sanirim. Selim in sesi cikmamis simdi bu sekilde kendini gostermeye calisiyor ama gozden uzak tutulmus bana gore…