İzledim

ÇUKUR – Bu Çukur Senin Sanıyorsun

Saçma çok saçma…

Cengin Erdenet’in – milyon dolarlık bir imparatorluğun tepesindeki adamın – kanından biri ölecek – her ne kadar yoğun bir evlat sevgisi yoksa da- ve Cengiz Erdenet bir şekilde cezasını (hızlıca, sorgu sual bile yapmadan) kesmeyecek öyle mi? Saçma. Çukur’u buldozerle yıkıp geçebilecek -ki yaptı-, Yamaç’ı da köşkün bodrumda köpeği yapabilecek -ki yaptı – adam oğlunun intikamını almayacak? Çok saçma.

Koçovalıların büyük oyunu görüp Cengiz’i evlatlarıyla tehdit etmek için anında bulmaları da saçma, onlara eş zamanlı silah doğrultmaları da saçma. Kulkan’ın nerede olduğunu (imajına ayrıca değineceğim, şok şok şok) saçma, Çağatay’ı İsviçre’de bulmaları daha saçma, yabancı bir ülkeye susturuculu silah sokabilmeleri de en saçma!

Hangi Koçovalı Ölecek? anketi yapmıştık.  Hiçbiri diyen  %22’i tebrik ederim. Ben Selim demiştim.

 

Sırf bunlarla kalsa iyi, hikayeye yeni girecek karakter de saçma! Kimden bahsettiğimi anlamışsınızdır: Kulkan Erdenet. Kendisi kalbimde oluşan derin yaranın sebebidir. İzlediğimiz gerçek olamaz değil mi? Ogeday Erdenet’in kardeşini beklerken karşımıza Koçovalı biri çıkacak sanki… Üstelik Kulkan rolünde Berk Hakman’ı dört gözle beklerken. Hatta tanışma sahnesini bile kurgulamıştım. Kulkan gitar solosu ile sahneye gireriz (Berk Hakman farkı <3) Yamaç’da Kulkan’ın kim olduğunu bilmeden kenardaki gitarı alır, müziğine eşlik eder, düet yaparlar. Müzik iki düşmanı aynı sahnede buluşturur.

 

Kendimi gördüm ama bir kaç seviye üstü, benimki henüz serzeniş boyutunda…

 

 

 

Bir güzellikle devam edelim: Yamaç – Aliço sahnesi:  “Kafa çocuk ama yaşım büyük. Ağabeyim ben, Aliço Ağabey.”   Yamaç’ı anlayabilen sınırlı sayıdaki karakterler. Yalnız farkında mısınız, onu anlayabilenler hep Çukur’un dışında büyümüş, başka dünyaları görmüş kişiler. İdris Koçovalı hep Çukur’un cehaletinden, bağlılığından, Çukur’da yaşayanların ona biat etmelerinden fayda bulmuş. Zaten Çukur’un Yamaç’ı anlamasını beklemek saçma… 

 

 

Selim, gerek flashbackler gerekse Sultan’a çıkışı ile bu bölümün en izlenir karakteri idi. Bu bölüme isim versek kod adı Selim diyebiliriz rahatlıkla. Adım adım iç dünyasına girdik. Kahraman ile flashbackleri güzeldi.

“Bırakın bir saatliğine kimsem o olayım, size uymuyorsa nefes almamız bile suç” 

 

 

Yalnız Emmi ile eküri oldukları sahneler çok sıkıcı. Bu kadar samimiyetin sonunda büyük sırrı ilk öğrenen Selim olur mu dersiniz? Bu kadar çok ‘birlikte’ sahnelerinin olması bir yere bağlanması lazım. Örneğin Emmi’ye sahne yazmak için illa Selim’e akıl hocalığı yapmasına gerek yok. “Senin kendini onun yerine koyman lazım.” dedi ulu düşünür. Peki bunu demesine gerek var mıydı? Karaca elinde silahla eve geldiğinde geçirdiği krizde kızını sakinleştiren Selim nerede, Emmi’den akıl almaya çalışan Selim nerede? Senarist ne yazdığını unutuyor, net!

“Çok zor bir şey herhalde. istemeye istemeye seni seven ve senin de sevdiğin birini öldürmek.”

En iyi Selim bilir!

 

 

Selim’in önce Karaca ile konuşup Azer’in ölümü ile ilgili detayları öğrenmesi, ardında da tepkisi çok güzeldi. Sultan Hanım nasıl da tam bir zeytinyağı. Hemen tavrını koydu, bu gerçek aile içinde kalmalı! Sahi, kol kırılır yen içinde kalırsa Yamaç’ı niye Çukur’dan kovdun Sultan Hanım? Ama sizin adalet teraziniz farklı işliyor, biliyoruz. İdris’in bebeğini de kapınızdan kovmamış mıydınız?
Ne güzel çıkışlardı onlar:

-“Karaca’yı bu hale getirmeye kimsenin hakkı yok”
-“Benim kızımın kaderine siz karar veremezsiniz”
-“Ben çocuk değilim, abi”

 

 

Selim bitti, Ayşe başladı. Ayşe Sultan’a – hem de çığlık çığlığa bağırınca öyle rahatladım ki; 100 bölümün hırsını tam 2 dakikada aldı. Geç oldu, kısa oldu, saç baş yolmadı (şimdilik) ama güzel oldu ^^

“Siz benim kızımı katil yaptınız, bir de üstüne elbirliği ile çıldırttınız! Hala hangi yüzle…”

Sultan’a bağırmasının yanında Damla’ya (Hikaye ilerledikçe DNAsı bozulan karakterlerdendir kendisi) çıkışı: “korumaaa, koruma onu; kocan diye korumaaa”, mis.. Sahnenin devamında, izlemediğimiz bölümde, Cumali ile odalarında yalnız kaldıklarında durumu sorgulamıştır diye umuyorum. Hadi Sadiş zaten ezik, ama Damla’nın sessiz kaldığını görmek üzüyor.

 

 

İç sesim: –  Gerçi zamanında isabet etmişti ama öldürmemişti ^^

 

 

 

Son bölümlerin en güzel yanlarından biri Vartolu ile Yamaç’ın maceradan macearaya koşması. Çünkü VarYam <3

Bu ikilinin sahnelerindeki detaylara da dikkat ediyor musunuz, mükemmel değil mi?

 

 

 

Yamaç Çukur’a kavuştu. Daha doğrusu -salt fayda açısından bakarsak – Çukur Yamaç’a kavuştu. Hayırlı mı oldu? Daha geçen bölüm “Yamaç kaç kurtul!” dedim, hala da sözümün arkasındayım. Çukur Yamaç için yük, bataklık gibi dibe çekildiği yerde olma ısrarı nedendir?

 

 

Yine de sahne güzeldi. Yamaç’ın şaşırması, sonra çekinmesi sonra duygulanması, Salih’e bakışı, baş hareketiyle teşekkür edişi… (Vartolu her zaman bir yolunu bulur^^)

 

 

 

Yamaç Efsun’un adını ağzına almamaya yemin mi etti? Niye Efsun diyemiyor? Zaten Efsun’u elinde silah, yayında ‘ölü’ babaanne ile bırakmasını mantık çerçevesine oturtamıyorum. Bu hafıza kaybı da biraz fazla oldu doğrusu…

 

 

‘Seni korumak için’ altını çizelim:

 

 

 

Çağatay Erdenet hoş geldi. Erdenet olmanın hakkını veren tek karakter. Yamaç’ı tedirdin eden (her yönden) tek düşman ^^  Yamaç’ın bu dönüşü beklememesi garip değil mi?

 

 

Çukur ‘farkında’! Aleyna Çakır’a ve nicelerine yapılan şiddete yer vermeleri çok güzel. Bu ilk değil, eminim ki son da olmayacak. Otizmden, sokak çocuklarına, kök hücre farkındalığından nice sosyal sorumluluk projelerine… Bu konuda kocaman bir alkışı hak ediyor.

Çukur 100. Bölüm reyting tek kategoride de olsa zirve gördü. 7,44 reytingle Total’de birinci olurken 5,94 reytingle AB’de 4, 7,03 reytingle de ABC1’de 3. Oldu.

 

Tweetlerini yazıya eklediğim

mel   h.  efyam…  emine stark  Melek  ?????? ????????????  morpheus  m ve M. ‘ e  verdikleri renk için teşekkürler <3

 

Çukur ilk bölümden 100. bölüme  yazılar bu linkte:  Çukur Bölüm Yazıları

 

Çukur 101   4. Sezon 9. Bölüm Ön izleme

 

 

Cumali’nin Efsun adını destur ile ağzına alması gerekir diye düşünen yalnız ben olamam. Madem bu kadar merak ediyor, Efsun kim tanıtalım:

 

 

 

Yamaç ‘aile’ için ‘Çukur’ için savaştı durdu ama belki de asıl savaş yeni başlıyor. Şimdi Efsun hikayeye dahil oluyor bakalım onu hem Çağatay’dan hem de Çukur’dan ve belki de kendinden koruyabilecek mi?

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap