ÇUKUR – Seninle Başım Dertte , Ne Yapsam Bilmiyorum

Bu hafta Seninle Başım Dertte başlığını seçerken hiç zorlanmadım. Yamaç’ın sürpriz ziyaretinden etkilenmiş olabilirim elbette ama düşünsenize bu dizide herkesin biriyle başı dertte. Yamaç’ın Vartolu’yla başı dertte olduğu gibi ‘Beyefendi’ ve Çukur’un 3 kilit adamından kim olduğunu hala bulamadığı ihanet eden kişi ile de dertleri malum… Ne de olsa, ‘Çukur Evimiz Yamaç Babamız’. Bununla kalmadı bir de Sena’mız var tabii, ama onun durumu farklı: Başının derdi değil de başının belası daha çok ^^

“Kendine iyi bak. – ki aklım kalmasın sende…”

 
   
 
Çukur - Seninle Başım Dertte
Durun! Siz kardeşsiniz ^^

Sena’nın en büyük derdi Çukur’la olarak görülse de aslında en büyük acılarının gizli olduğu geçmişiyle… Ve üzgünüm, ben hala Sena’nın geçmişini zerre merak etmiyorum.

Çukur - Seninle Başım Dertte

 

Çukur - Seninle Başım Dertte

Aileden ilerleyelim; Selim. Sevdası ne Çukur ne de ailesi. Hatta bırakın sevdayı derdi kesinlikle Çukur ve ailesi, hatta özellikle babası… İhanetinin nedenini bugüne kadar hep itilmesi, hor görülmesi, Çukur’un kendi benliğini yaşamasına izin vermeyişi olarak izledik ama çok daha derin bir neden olmalı?

Kendi hataları affedilmeyen Selim’in babası ve Yamaç arasındaki bu konuşmaya şahit olması ne acıdır.

 

“ –  Baba ben büyük bir hata yaptım,

– Olur oğlum, hepimiz hata yaparız. İnsanız sonuçta…”

Selim’in ailesinden devam edelim: Ayşe’nin en büyük derdi Selim’le, kızı Karaca’nın ise, ancak vurulduğunda anne-baba sevgi görmesini bir kenara bırakıyorum en büyük derdi Celasun nedeniyle Akşın’la… Alışığız aile içi üçgenlerine…

Çukur - Seninle Başım Dertte

 

Çukur - Seninle Başım DertteCelasun’un derdi malum, babasının katilinden öcünü almak… Kendi başına hareket ederek daha ne ölçüde başarılı olabilecek merakla bekliyorum.

Medet’in derdi Ağa’sının can sağlığı…

Metin ile Kemal’in büyük bir dertleri var mı bilmiyorum ama bu ikiliyi çok seviyorum <3

Bir sevdiğim de Aliço… O derdi tasayı zihninin gerisine gömmüş, en güzeli…

 
   
 

Bu bölümde ilk defa bir Koçova kadınının çok ince bir oyuna imza attığını izledik. Aşkın. Karaca’ya hazırladığı tuzak süper değil miydi? Onun derdi Karaca’yla. Nedret’in derdi ise kızını eli silah tutan bir adamdan uzak tutmak idi ama anlaşılan bölüm itibariyle en büyük derdi Mücahit olacak. Emmi değil Mücahit.

Çukur - Seninle Başım Dertte
Sultan Hanımefendiiimiissss

Şimdiye kadar ismi geçen kadınların hepsinin Sultan Hanım’la derdi var. Olmaması mümkün mü? Bir kaşık suda boğulası bir kadın. Sultan Hanım’ın ‘güncel’ derdi Mihriban’ın kayıp oğluyla, yoksa genel olarak otorite sorunları nedeniyle dertleniyor Hanımefendimisss…

Çukur - Seninle Başım Dertte
SPDS (Sena Psikolojik Destek Servisi)

Sadiş’in en büyük derdi daha düne kadar pilavın lapa olması iken bir göktaşı düştü hayatına: Salih. Salih’in tek gözünün altındaki kırmızı sürmeden Salih=Vartolu Sadettin denklemini kurması ve daha da kötüsü Salih’in babasının İdris Koçovalı olması gerçeğini hatırlaması en büyük derdi.  Allah’ım krizzz; yeni bölüm ön izlemeye göre mükemmel(!) Sena Salih ile Sadiş’i bir araya getirmeye çalışıyor. Bu bölümdeki ‘dert anası’ sahnesi neydi öyle? SPDS (Sena Psikolojik Destek Servisi) hayırlı uğurlu olsun. ‘Fildişi kulenizin duvarlarında çatlaklar var’ cümlesindeki ‘çatlakları BEN sıvıyorum, BEN BEN BEN’ alt mesajını okuyan yalnız ben olamam değil mi? Ben Sena’nın eriyip yok olmasını dilerken sahnesi artıyor.

Gökhan Horzum Bey’cim (senarist) diyorum ki Sena ile Yamaç hikayesinde ‘Apollonia  – Michael Corleone’ den esinlenseniz ne güzel olur <3.

 

Mücahit’in derdi Nedret ve eli silah tutan ortamda olmasıyla, Paşa’nın derdi ise geçmişten kalan pürüzleri (Vartolu’da ne pürüz ama^^) halletmek için can dostuna ihanet ediyor olmasıyla… Bu iki örnek de gösteriyor ki seninle başım dertte ile başladık ama unutmayalım: ‘En büyük dert hiç beklemediğin zamanda hiç beklemediğin yerden gelir.’

Çukur - Seninle Başım Dertte
Hoş geldin Turgut Tunçalp

Hikayemize yeni dahil olan Kasım Helvacı’nın tek derdi Salih’in elinden nasıl kurtulmak için çözüm bulmak iken, bulduğu çözüm yeni derdi oldu.  Hoş geldin Turgut Tunçalp, iyi ki geldin…

Çukur - Seninle Başım Dertte

İdris Koçova’lının ise en büyük derdi Koçova… Bunu anlattığı masalda çok iyi anladık.

“Ben yuvamı kaybettim. Buraya öyle bir yuva kuracağım ki kapısı herkese açık olacak. Bir tek o kapıyı kırmaya kalkan hariç.”

 

detaylar, <3 <3 <3
 
   
 

 

Çukur - Seninle Başım DertteVe Beyefendi’nin de en büyük derdi Koçova bu belli. Ama ‘Mahalle mi? Koçova ailesi mi?’ belli değil.

Hedefi bölgeyi rant için ele geçirmektir.’  teorim her bölümde biraz daha çürüyor. Aksi halde tapular neden yeniden İdris Koçovalı’ya verilsin değil mi? Bir çürüyen teorim de ‘Meliha= Mihriban, yazar Mihriban türküsünü işin içine dahil etmek için küçük bir isim değişikliğine gitmiştir’. Yazım ekibine saygım sonsuz da birçok uzun soluklu projede ne değişiklikler gördü bu gözler, fotoğrafı da flashback’deki Salih’in annesine benzetince ^^

Gazeteci kızın Meliha’nın kızı olduğu kesin de, Bülent Ersoy’a hüzzam makamından “Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır” söyleten, İdris’i ağlatan Meliha kim?

Beyefendi’nin Nazım, Selim ve Vartolu’ya nutuk çektiği sahnede Vartolu’ya dikkat ettiniz mi? Hani lise yıllarında bir belaya karıştığınızda müdürün odasına gönderilirsiniz; O da sizi ayağa diker, anlatır da anlatır ama sizi alır bir gülmek, bilirsiniz ki gülerseniz disiplin cezası garanti bu nedenle içinize içinize gülersiniz. İşte o sahne geçmişteki bu sahneyle birebir aynı bana göre…

Unutmadan Avukat Nazım’ın derdi de onu evlat olarak görmeyen babasıyla…

detaylar, <3 <3 <3

Sirkeci Gar Lokantası (Orient Express Restoran) Vartolu – İdris buluşması için ne güzel bir mekan olmuş. Bu sahnede ilk Vartolu’nun İdris Koçovalı’dan ‘aferin’ aldığındaki yüz ifadesi dikkatimi çekti. Ama asıl kalbimi buran;

“Bana masal anlat…  (İçine içine söylemek zorunda kaldığı ‘baba’ …)

Babam bana hiç masal anlatmadı, bana bir masal anlat, hepsini al…”

 

Çukur - Seninle Başım Dertte

Gelelim Salih’e nam-ı diğer Vartolu Sadettin’e… Onun derdi ise biri ya da birileriyle değil hayatla…

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  Çukur kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Çukur 14.Bölüm Fragman

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke’nin yorumu neden görünmüyor 🙁

  • Buke Oguz

   Ben de dün gece farkettim. Spam olarak algilandi seklinde gorunuyor discusta.

  • Buke Oguz

   Biraz uzun olunca böyle uyarı veriyor bazen. Ikiye bölüp tekrar yollayacagim :))

 • Buke Oguz

  Selam Aslı . Ellerine sağlık yazı için teşekkürler.
  Evet dediğin gibi herkesin herkesle derdi var dizide. Benim derdim ise Beyefendi ile. Her şeyi kontrol etmesi, hep dört ayak üstüne düşmesi, her şeyin onun istediği gibi şekillenmesi artık çok canımı sıkıyor.
  Neymiş onu Yamaç kurtarmış neden çünkü Beyefendi öyle istemiş. Bu ne öz güvendir anlamadım. Ama Yamaç Beyefendiyi sorunca soğuk terler dökmeyi biliyorsun Baykal EFENDİ…
  Feyyazın adamları da amma yufka yürekliymiş !!! İki ağladı adam telefon etmesine izin verdiler. Yamaç Feyyaz’ın telefonunu açmasın Baykal Selim’in Münir’in telefonlarını açtı .Feyyaz’ın ölüm emrini verdi. Yamaç kendi elleriyle düşmanının hayatını kurtardı .Feyyaz abisi kollarında öldü. Feyyaz da Yamaç’a hikaye anlatacağına Beyefendi Baykal diyemedi! Beyefendi Vartolu’yu aradı Münir’i kaçırttı. Münir şirketi devretti Vartolu onu öldürdü. Bu sahneler artık canımı sıkıyor. Bir de Beyefendi’nin Selim sevdası nedir ya. Tamam iki bölümdür Paşa’ya kızgınım Sultanla bir olup İdris’in arkasından iş çevirdikleri için ama ne olursa olsun Selim’i kurtarmak için Paşa’nın harcanmasına karşıyım.
  Oh dedim Sena Nazımla beyefendi Vartolu Selim bağlantısını çözecek dedim. Boşanma işini uzat adamla arayı iyi tut gizlice konuşmalarını dinle. bilgi alacak pek çok seçenek varken gitti Derenden yardım istedi.Sen abine gidip Nazımın mafya ile ilişkisi var mı diye sorarsan Nazım da şıp diye damlar eve yanında Selimi kurtarma planıyla. Sena Yamaç’a yarım etmek istiyor, iyi de yapıyor benim istediğim de tüm bu kumpası Sena ve Yamaç’ın birlikte çözmesi ama Sena Deren’i işin içine karıştırmasın. Sena’nın hamlesi doğruydu Yamaç’a haber vermesi yerindeydi tek sorun Nazım’ın bunu planlı yapmasıydı adam uyanmasa ne vardı sanki.
  Şimdi umarım Yamaç emin olmadan Paşayla ve Paşa ile ilgili kimseyle konuşmaz.
  İdris Vartolu sahneleri güzeldi. Saadet’in Salih’i hatırlayışı, Salih’in onu bu eve getirişi, burası benim babanım evi sözlerini hatırlama süreci güzeldi. Vartolu’yu ilk çözen Saadet oldu. Darısı Yamaç’ın başına. Vartolu’nun Çukur’un çocuğu olduğunu çözdü Yamaç.Son sahneyi beğendim. Vartolu ve Yamaç birbirlerini güzel köşeye sıkıştırıyorlar.
  Karaca’nın o eve gidişi Akşın’ın oyunu gibi geldi bana da. Önce bu durumun da mı Beyefendiyle ilgisi var dedim ama Karaca Selim’in kızı. Beyefendi Selim’i korurken kızına zarar verecek birşey yapmaz gibime geliyor. Celasun’un telefonundan mesajları Mete atıyor büyük ihtimalle. Karaca içeriye Akşın girince ne yapacak bakalım. Başta Celasun attı mesajları sandım ta ki yatağa gir bekle diyene kadar.
  Sena keşke sadece Saadetle dertleşseydi diğer kadınlar dahil olmasaydı da Sena’nın kabul gününe dönmeseydi olay.
  Yamaç ve Sena sahnelerini seviyorum ben. Ne birlikte olabiliyorlar ne ayrı kalabiliyorlar. Sakin sakin konuşurken birden inatlaşmaları, birbirlerine kıyamamalarını seviyorum. Yamaç Sena’ya “sen bana iyi gelmiyorsun artık “derken sonrasında Sena’nın arkasından “kendine iyi bak ki aklım sende kalmasın ” diyebilecek kadar düşünüyor ve seviyor onu. Sadece zarar görmesin diye uzak tutmak için kırıcı sözleri.

  • Aslı

   Bu yorum neden sayfada görünmüyor ki? Yönetici panelinde görünüyor ama?

  • Merhaba Buke hoşgeldin. Yorumu sayfaya getirene kadar beşyüz takla attım ama başardım ^^… Nedense takılıyor disqus’da haberin ola…

   Gerçekten de beyefendi’nin özgüveni, ukalalığı artık irite edici seviyede… Gerçi biz ecel teri dökerken görmüştük ama yaşananları anlatırken hiç bahsi geçmedi.

   Paşa eğer geçmişteki hatasının (bana göre can dostunun arkasından iş çevirmesi evliliğini kurtarmak için affedilse de çocuğa gizemli bir el olarak kol kanat germemesi, elini üstünden çekmesi kabul edilir değil) üzerine katlanarak hatalar yaptıkça gözümden düşüyor galiba. Selim için Paşa’nın yem edilmesine üzülmediğimde bunu fark ettim. Umarım doğru yolu bulur.
   Sena ‘salak’ Derin daha ‘salak’ :)) Acaba abisi kimlerden? ^^

   Karaca’ya oyun düzenleyen bence de Akşın. Hatta tas kafa yardımıyla.. ÇÜnkü ne de olsa celasun’dan geliyor mesajlar. Evden çıkamayan kızçeler nasıl olur da bu kadar rahat evden çıkar oldu :)))) Ama güzel oyun. sevdim.

   Tüm bunlara rağmen hala Sena’nın eriyerek diziden buharlaşmasını diliyorum.

   Eda’nı yazısı da yayınlanmış, haberin ola <3

   • Buke Oguz

    Tesekkur ederim asli. Asagidaki yorumlara cevap yazarken bunu görmemişim. Yazıyı ikiye bölüp tekrar gönderecektim gerek kalmamış :)))

 • Ayla

  Ohh Asli 6 saat önce cayi demledim demissin bana ama ben anca simdi gördüm. Cay da artik sogumustur:))
  Ben Eda ya ekliyecegim yorumu yazdim bastan sona elestiri,senin yorum ise gayet memnunsun bölümden. Galiba ben su siralar dizilerden biktim,en cokta böyle bölüm sonunu yüksek heyecanli tutmalarindan biktim. Cünkü bir mok oldugu yok,devamli uzatmalari oynuyorlar.
  Bir örnek vereyim Feyyaz in ölümü yaw Yamac adamdan yardim istedin ondan haber bekliyorsun neden telefonu acmiyorsun? Feyyaz tam söyleyecekken Bah deyip öteki tarafa gitmesi bunlar beni sıkıyor. Iletisim cagindayiz ölmeden bari Yamac a sms cekseydin beyfendi Baykal.

  Valla bu bölüm Yamac ta aptal Idriste,en akilli olan Saadet bir cirpida anladi Vartolu nun Salih oldugunu,sonrasinda da Idris in oglu oldugunu. Tabii Sadis in bünye kaldirmadi bu kadar bilgiyi bayildi kizcagiz:(( Sultan bir bilse Saadet i yasatmaz…

  Evet Sena bu bölüm psikologculuga soyunmustu,bari Sultanda gelse tam olurdu:))
  Birde herseyi yanlis anliyor Yamac a yardim ediyim derken daha fazla karistiriyor sinir kadin iste:( SPDS cok güldüm cok allah iyiligini verdin Asli :))

  Evet beyfendi onca tapuyu Vartolu ya verince benimde kafam karisti,bu adam tapular ve mahalle derdinde degilmiydi diye. Demek baska kisisel hesabi varmis,altindan cok sacma bir neden cikacak. Birde beyfendiyi oynayan oyuncu DEV yanlis secim…

  Vartolu Celasun a hic güvenmiyor bence baksana eline silah bile vermiyor. Bu bölüm Medet e kavustuk,bacagi sakat falan ama olsun.
  Bende Metin ve Kemal i seviyorum,bu ikili Sena ve Yamac in kac özeline sahit oldular ama Yamac a sadik ve agizlari sıkı iki cocuklar.

  • Ayla’cım Hoşgeldin. 🙂 Bu blogda çay her daim taze <3 Galiba memnuniyetim bölümü bölük pörçük izlememle alakalı olabilir, yarısı TV ile eş zamanlı yarısı bir gün sonra… Bu nedenle delirme / sıkılma %si düşük oluyor tabii.. Bu bölümün sonu güzel değil miydi. Erkan'cığım hiç birşey konuşmadan ne güzel oynadı…

   Feyyaz tam Türk filmlerindeki gibi öldü ^^ Ka ka ka ka til… ve küt… Ben de öyle bir durumda telefonumu açmaz ama Baykal telefonla konuşuyorken şu cevapsıza geri döneyim derdim gerçi… O durumda da şarjı bitti ya…

   Saadet olaylara dışarıdan bakan bir göz. Bu nedenle zihninin daha açık olmasını anlayabiliyorum da bu aydınlanma iki bölüme yayılsaydı bari.

   SPDS ücretsiz hizmet veriyor Ayla'cım :))))

   Burak Sergen'i sevmez misin? Kara Sevda izlemiş miydin?

 • Ahmet Adar

  yorumlara teşekkürler.Aşkın değil Akşın ben de önce Aşkın sanmıştım.sonra öğendim.akşınmış.apollonia-sena karşılaştırması yanlış.Sena ,Michaelin,yaptıklarını onaylamayan çocuklarının annesi ile daha çok uyuşuyor.içerde de melek öldükten sonra oluşan boşluktan dolayı ben sennaristlerin ders aldığını ve sena karekterini öldürmeyeceklerini düşünüyorum.oyuncuyu sevmesek de sena karekterini kabullenmeliyis,artık.Sultanın gençliğini oynayan,kanatsıs kuşların emeli sinem karel gültekin çok başarılıydı.gaseteci kıs rolündeki elif doğanı daha çok görmeliyis.müniri vartoluya öldürtmeleri sadeddine sevgimi eksiltti.Tolga sarıtaşın askeri serisi ile çukuru kadın karekterler yönünden kıyaslarsak ordaki kadınların meslek sahibi,aktif ve kişilikli olarak görürken çukurdaki kadınlar,entrikacı,edilgen,yenik ve bitik kadınlar olarak karşımısa çıkıyor.başarılar.

  • Merhaba, hoşgeldiniz… Hemen düzelttim yazıda, uyarı için teşekkürler… Apollinia sahnesini neden istedim biliyor musunuz? Bomba’da ölsün diye… Off.. Çok mu kötüyüm :p… Kanatsız Kuşları izlemedim ama başarılıydı, haklısınız…

   Bir tane numunelik eli ekmek tutan kadın yok. (Yıldız’ı hariç) Sani Sena’nın ilk bölümde açlıktan nefesi kokuyordu. Ne yapar bu kız? Nasıl para kazanır? Kariyeri nedir?

   • Ayla

    Dün aksam ahh Buke de yazmis sonra okurum dedim ama yorum kaybolmustu simdi var ama bende anlamadim gitti:))
    Burak Sergen i kara sevda da sevmezdim burada da sevmiyorum.

    • Admin çalıştı çalıştı getirtti ^^