ÇUKUR – Metamorfoz: Yamaç’dan Yamaç Koçovalı’ya

Değerlendirirken elini vicdanına koy sevgili izleyici, Yamaç’a ‘Yamaç Koçovalı’ ceketi pek yakışmamış mı? Çukur ’da bi’ başına dolaşması <3  Söz vicdandan açılmışken genç yaşında elini kana bulayan Yamaç’ın nasıl da vicdanlı bir mafya olduğunu gördük. Ama sevdikleri mevzu bahis ise, bi’ dakika…

 

 
   
 

çukur - yamaç koçovalı aras bulut iynemli

 

Bölüm Yamaç’ın Çukur ’a geri dönüşü ile açıldı. Dile kolay 10 yıl… Dünden bugüne değişiyor her şey, hele ki 10 yılda mekanlar değişir, insanlar değişir… Bu zorunluluk içinde Sena’yı dilini bile bilmediği bir ülkede bir başına bırakıp hiçbir not bırakmadan ortadan kaybolmasını haklı çıkartacak bir tezi savunmayacağım ama başka bir çaresi olmadığını da anlayabiliyorum. Hemen ekliyorum ki seni sevmedim Sultan Koçovalı… Yine de ana-oğul sahnelerinden anlıyoruz ki Yamaç her şartta sevilmiş, uzakta bile olsa ona duyulan sevgi gram eksilmemiş. Eve girişindeki sevgi çemberinden tutun da Kahraman’ın odasında çerçeve arkalarına gizlenmiş fotoğrafı bunun bir işareti değil mi? Selim’cim benden duyma ama annen de baban da Yamaç’ı senden çok seviyoo…

Gerçi Selim’in cabriosuna laf eden İdris, Yamaç’ın özel jetle 2 günlük sevgilisini Paris’e götürdüğünü bilse sevgisinde azalma mı olurdu yoksa ‘Ayrı kaldığımız günlerde çok değişti bu çocuk!’ mu derdi kararı size bırakıyorum. Ama delireceği kesin^^

 

çukur - yamaç koçovalı aras bulut iynemli

Küçük Yamaç = Küçük Mert … Cast çalışmasında hiç zorlanmamışlar. Hmm, Aras Bulut İynemli’nin çocukluğunu kim oynasa? Buldum ^^ Çocuk oyuncunun dün akşamki tweetine çok güldüm: ‘Galiba ben büyüyünce Aras Abi olucam’  Konu flashbackten açılmışken Yamaç’ın evden ayrılmasına sebep olarak sözlü bir tartışma bekliyordum ama İdris Koçovalı’ya yumruk hiç beklemediğim bir hareketti. Vay be…

 

çukur - sena - dilan çiçek denizGelelim Sena’ya…  Ailesi ile olan hikayesinin zerre ilgimi çekmediğini belirtmeliyim. Dileğim bu açılımı gereksiz bir detay olarak izlemiş olalım, konuyu kapatalım. Kapatmamız gereken bir konu da anlamlandıramadığım rahatlama dansı ^^ Dilan Deniz Çiçek’in Sena  – Yamaç sahnelerinde başarılı bir performans çıkartırken tekil ve diğer sahnelerde izleyiciye ‘Bu ne?’ dedirtmesi performansını karşısındaki oyuncu yükseltiyor olarak açıklanabilir. Yine de henüz beni çok rahatsız ediyor diyemem… Yamaç’ı çok aradı Sena, evinde baktı, arkadaşlarına sordu… Sahi Yamaç’ın ev arkadaşı mı vardı? Yoksa çocuk Yamaç gider gitmez eve mi çöktü? ^^ Kız Kulesi’nde aramak çok akıllıcaydı ama sonuç alamadı. Aramalar sonuç vermemiş olabilir, Yamaç’ın  kim olduğunu deneyimleyerek öğrendi. Evi tarandı yahu…

Fragmanda görünce ‘Hoşgeldin Yamaç Koçovalı’ yazısında da bahsi geçmişti. Yamaç’ın hastanede babasının hayatını kurtarması tanıdık geldi değil mi? Olsun bu esinlenmeler sayesinde Baba gibi efsane bir seriyi anıyoruz ^^ Fazla mı drama bağladım bilemeyeceğim ama gazeteci kızın İdris’i ziyaretinde hastanın elini tutarak ‘Baba, lütfen ölme’ dediğini hayal ettim. Geride bıraktığımız bir Sena varken gazeteci kız ve Yamaç ship ship ship yapanlar? Durun siz kardeşsiniz yani olabilirsiniz yani bence…

 

çukur - yamaç koçovalı aras bulut iynemli
Düşünen adam Yamaç Koçovalı

 

Artık Çukur ‘da Yamaç’ın liderliği onaylandı. ‘esselâmü aleyküm’  – ‘ve aleyküm selâm’ bir nevi yüzük öpme seremonisi gibi bir ritüel olmalı.

Bu ritüelden en çok canı yanan kişi de Selim… Para için Çukur ‘u satan Selim… Kunduz (göreceli) Selim…  Ama Vartolu’nun aksiyonlarını tahmin edemeyecek kadar yarım akıl Selim…  Hep ikinci planda kalacaksın Selim… “Sen zaten bu eve Kahraman Abimin esvabına bürünmeye gelmedin mi?” Çok derin yaralar bunlar, çok…  Bir de hayat dersi, bağırarak suçu bastırmanın, sesini yükselterek ‘adam’ olmaya çalışmanın sonu hep hüsran. Bakınız örnek 1a Selim Koçovalı!

Bu dizide POLİS ütopik bir kavram… Taranan mekanlar, patlayan adamlar… Yanlış anlamayın, emniyet teşkilatının olmadığı farklı bir evrende geçiyor dizi. Öyle ki sahte hırsızlık ihbarına bile yanıt verilmiyor. Zaten bunca olay içinde bir tek o sahnede görülselerdi trajikomik olurdu…

 

çukur - vartolu - erkan kolçak köstendil

 

Vartolu… İlk bölümde şive beni rahatsız etmemişti ama bu bölüm kulağımı tırmaladı. Hem çocukluğu Çukur ’da geçmiş ise? O şive?  Deliliğini sevdim, üzerine düşen insan parçalarını temizletmek için hamama gidişini, DJliğini… Ama günün sonunda en kralından mafya bile olsan, okuyan adamın hali bir başka oluyor. Lojistik? İnsan gücü… Kısaca bizim Vartolu’nun Yamaç Koçovalı’dan öğreneceği çok şey var.

 

Ve son sahne… Vartolu’nun sırtında Çukur dövmesi…

 

çukur - vartolu - erkan kolçak köstendil
Spoiler nedir?

 

Şaşırdınız mı? Ben şaşırmış gibi yaptım. Böylesi kritik bir bilgiyi karakter tanıtımlarında veren bir yapım şirketi varken nasıl şaşıralım?

Çukur 3.bölüm Ön İzleme

Çok güzel sinirleniyorsunuz Aras Bulut İynemli Bey <3

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Pingback: Aslı'nın Sureti ] ÇUKUR - Kelebeğin Ömrü Bir Gün Mutlu Salih'in de Öyle()

 • Pingback: Aslı'nın Sureti ] ÇUKUR - Kelebeğin Ömrü Bir Gün Mutlu Salih'in de Öyle()

 • Ayla

  Selam Asli
  Bölüm biter bitmez aldigim notlar asagida,Eda yazi yazarsa onada eklerim:))
  Hemen hemen ayni konulara deginmisik,sen bölümü begenmissin bende az bucuk hayel kirikligi var. Ben Dilan Cicek e isyan ediyorum sen simdilik sessiz kalmayi yegliyorsun. Woww o kabiz suratli adamin dizisinden önce cukur a baktin hehe. (Kabiz=Ferhat)

  Vartolu nun şivesi beni ilk bölümden beri rahatsiz etti ve ediyorda.
  Gazeteci kizi Senan dan daha sempatik buldum,Yamac in kardesi olma ihtimali bir hayli yüksek:))
  Ortak yönümüz ikimizde Sultan a karsi alerjiliyiz:))
  Polisler belki geldiler ve Senan ve Yamac onca ates hattindan bu sekilde kurtuldular diyelim…

  Öncelikle ben bu bölümü ilki kadar begenmedim. Sahnelerde cok kopukluklar vardi,sahne gecisleri cok hizliydi. Kamera bir orda bir burda. Replikler yarim yamalakti özellikle Sena ve ailesi sahneleri. Dilan Cicek in oyunculugu bu bölüm gözüme bayagi bir batti… Yamac Sena yi gizli gizli izlerken Sena nin yaptigi dans gibi komik hareketler neyin nesiydi öyle?

  Sonra Sena ve ailesi,5 yildir arayip sormamis onlari. Valla kime hak vericegimi sasirdim. Anladigim kadariyla cesitli okullara baslayip baslayip yarim birakmis tabii masraflari baba karsilamis. Birde gizemli bir abi var,simdi benimde icime kurt düstü Vartolu olmasin. Anne kizindan hic hoslanmiyor,bu arada anneyi oynayan oyuncuyu cok mu düsündünüz ayol oyuncu mu kalmadi?
  Sena sosyal medyada arama motorunda neden Yamac i aramamis yada Kocovali soyadini? Babasi ve gizemli abisi sayesinde iz buldu.

  Yamac 10 yildir cukur dan ve ailesinden uzakta yasamis ama Istanbul da,hayret hic karsilasmamis ailesiyle. Yamac bunca sene hic paslanmamis,cocugun icinden adeta bir mafya canavari cikti:)) Ama stratejik dokunuslarini sevdim,vurun öldürürün demiyor. Zaten 18 yasinda da elini kana bulamis. Hastanede babasinin hayatini kurtarirken de hic paslanmadigini gördük.

  Bir icerde dizisinde abi kardese bakin birde burada Yamac ve Selim e. Selim i anne bile takmiyor,cocuk daha bu ailenin basina ne coraplar örecek. Para icin Vartolu ile is birliginde ama yeri geldi Vartolu nun adamlarinin kafasini kopardi,adamlari balon gibi patlatti.

  Yamac in kücüklügünü de icerde dizisinde ki Mert in kücüklügünü oynayan oyuncu oynamis. Aras ve Riza sahnelerini bayagi sevdim.
  Yamac in Vartolu nun sermayesini patlattigi sahneye ise bayildim:))
  Kahraman gercekten ölmüs ,gerci hala gömülme merasimini göremedik.

  Bu bölüm Muhittin berberle daha bir tanistik,Muhittin ve Yamac sahneleri beni icerde Coskun ve Mert sahnelerine götürdü,”dayak arsizi Mert”:))
  Berber dövmeleri yapiyor,gördük ki Vartolu nun sirtinda da cukur dövmeleri var,yani oda birzamanlar cukur a aitmis. Benim anlamadigim cukur da neden kimse Vartolu yu tanimiyor?

  Bu on yil icinde zaman zaman Alico Yamac i izlemis,ona bu görevi kesin Sultan vermistir. Sultan i hic sevemiyecegim ben,Yamac i bu tehlikeli ortamin icine kendi elleri ile itiyor. Kadin ogul kaybetmeye alismis:((
  Valla bunlarinki de hayat mi? Devamli igne üstündesin,her an kursunlanabilirsin. Idris e bravo bunca yil ayakta kalmayi basarmis.
  Yeni bölümden ilk sahnede görüyoruz ki Sena Yamac in yeni yüzüyle tanisiyor…
  Ama ne olursa olsun Arascigima bu deli dolu sert,akilli mafya rolü yakismis:))

  • Günaydın… Hoşgeldin 🎈
   Eda’nın yorumunu ben de bekliyorum ama gelmedu galiba henüz…
   DCD (kisalttim) bu bölümde beni de rahatsız etti, ben yamaç sena sahnelerinden farklı sahneleri olmasi olarak yorumladım. Çünkü iyi aktör karşısındaki oyuncunun perf.nı da yükseltiyor. Sanırım burada bu söz konusu. Dansı ben de anlamadim. Yeni jenerasyon rahatlama yöntemi herhalde 😅😕😂
   Direk son cümlene gecip yazinin son cümlesi ile bitiricem cok güzel sinirleniyorsunuz aras bulut bey…

   Izledigim yeni sezon dizileri arasinda en kusursuzu bu geldi o nedenle 💙 bırakıyorum.

   Haftaya da çukur dayiz dimi sevgili Ayla?

   • Ayla

    Evet Asli haftaya da cukur dayiz:)) Demek DCD senide rahatsiz etti. Dizi kuralina göre basrol ciftler mutlu mesut yasamazlar. Sena da hep böyle bagirarak,triplere girerek Yamac i üzecekse off ben Sena yi cekemem:)

 • Dayanamadım bölümü izlemeden yazıyı okudum. Herkesler öve öve bitiremedi diziyi. Arasa 💓💓💓
  Eline sağlık. Güzel olmuş. Byy

  • Hosgeldin 🎈 Daha 1.bölümü bile izlemedin di: mi? 😤😤😤 Ee haydi, bekliyorum…
   Yamaç’ın 18’nde kanı eline bulaşan kimdi birlikte bulalım 😉