Çukur

ÇUKUR – Gidiyorsam Çok Sevmekten

Bazı vedalar erken; Arık Böke’nin vedası da erken vedalardan… (Yazıda da yer verdiğim üzere diziyi izleyen ama epeyce serzenişte bulunan izleyici ler olarak belki de Çukur’a veda etmekte geç kalanlardanız, kim bilir)

(For my foreign followers, please go to select language section for google translate. On the top right side of the screen for desktop, Last line on the hamburger menu bar for mobile)

Barış Arduç Çukur’dan ayrıldı mı? Evet!  4.Sezon afişinde Koçovalı Erdenet savaşının baş kahramanı olarak Yamaç Koçovalı’nın yanında yer alan tek isim olan Arık Böke Erdenet 6. Bölümde sezona veda etti. Bu kadar hızlı gittiğine göre yeni projesi için gelen teklif çok tatminkâr ^^ olmalı. (Madden ve manen)

 

Yıllar önce Arık Böke için spoiler verilmiş.

 

Arık gitti ise bize Kulkan verin! Ve mutlaka Berk Hakman olarak verin ^^ Gerçi Süreyya’nın oğullarının illegal tarafta olmayacağı söylenmişti ama senarist zaten unutmuştur. Biz de unutmuş gibi yaparız. Yeter ki isim Berk Hakman olsun! (123 tıp)- Bu arada Çağatay geri gelmeyeceğine göre Süreyya – Olga çekişmesi de başlamadan bitti, Yamaç – Efsun – Arık üçgeni de…

Ankette Berk Hakman hala gerilerde, diğer isimleri şaka kabul ediyorum!

ÇUKUR – ERDENET AİLESİ

 

Allah kurtarsın…

 

Arık da öldü, Reşit Fazullah’ın koruma talep ettiği adam da… Yamaç, Allah kurtarsın diyelim…

 

 

 

Çukur 4.Sezon 6.Bölüm – Gazapizm – Pisliğin Üstüne Basmışlar

Neyse ki dizinin şanına yaraşır bir Arık – Yamaç sahnesi izleyebildik veda öncesi. Hem de Gazapizm eşliğinde ^^ Klip tadında ama bölümün en güzel sahnesiydi. Takip ertesi Arık Yamaç’a vurdukça içimin yağları da eridi. Mis…  (Evet, Yamaç Koçovalı’ya sinir olmamak mümkün değil!)

Hiçbir canlının canına kıyamam, oturduğum semtin belalısı ‘bok böceklerini’ bile camdan uçuruyorum. Cumali’nin atın hayatını bağışlaması konusuna bağlarsak; kaç sezondur içinde yer aldığı çatışma sahnelerinin nerdeyse hepsinde onlarca insanı göz kırpmadan öldüren ve gerek hareketlerinden gerekse sözlerinden bu durum karşısında zerre vicdan azabı duymadığını anladığımız Cumali karakterinin intikam aracı ‘at’ olunca vicdanının devreye girip “bize yakışmaz” gibi beylik laflar sarf etmesi, komik…  İzleyici teraziyi unutmadı Cumali Efendi!!! (Ne kötü sahneydi o!)

 

 

Cumali aynı geçen sezon Yamaç’ın açtığı gibi Erdenet’lere savaş açmadı mı? Açtı. Bu savaşta Selim de sorgusuz sualsiz yanında değil mi? evet. Ee o zaman Cumali Arık’ı öldürünce Selim neden ‘eyvah’ diyor? Bu savaşın kansız geçeceğini mi sanıyordu?

 

 

Ek olarak dam üzerindeki dalaşmada Cumali bıçağını çekince Arık’ın silahını bırakması bir tek bana mı saçma geldi. Ailesinden öte sevdiği, babasına “sen sadece senin için ölmemi isterdin. ama kusura bakma benim için senden daha değerli şeyler var.” diyebildiği, ‘şimşek’in canı alındığında, racon peşinde olacak bir adam değildi ki Arık Böke Erdenet.  Adam silahlı ama silahsız, çek vur, mis!…   Sen vurmazsan vururlar… Bakınız örnek Cumali!  Ne saçma bir sahneydi…

 

Cumali Arık’ın kolyesini neden aldı? Yoksa Vartolu’nun kolyesinin hikayesini harcayan senarist bu kolye üzerine bir hikaye mi oturtacak diye düşündüm ama ön izleme hevesimi kursağımda bıraktı. Cumali kolyeyi Çağatay’a gönderiyor. Gerçi elindeki malzemeleri harcama konusunda zirve yapan senaristin böyle bir açılım yapabileceğini düşünürken kalben istemiş ama ihtimal de vermemiştim.

 

Neyseki Yamaç’ın ölmeyeceğini tahmin etmek hiç zor değil.

 

-Seren: hani ölecekti bu Yamaç?!

-Arık: Aşığı kurtardı.

 

 

Yamaç’ın Efsun’un ‘git’ demesi üzerine ciddi ciddi gidebildiğine ihtimal vermedim. Makbule “Efsun’u köşeye sıkıştırdılar senin yüzünden. Ona bir tek sen yardım edebilirsin.” dediğinde söz konusu Efsun olunca tereddüt etmemesinin altı çizildiği gibi gözlerinden okunan endişe ile koşarak yanına giden adamdan bahsediyoruz, üstelik aileden birinin canını alma sendromunu çok yakında yaşamış bir adam ve elinde silahla ailesinden birinin canını almış olan ise sevdiği kadın.  Biraz da bir önceki bölümün sonunda Yamaç’ın Cengiz Erdenet’in yanına geç kalması ile “kesin bir flaschback gelir, bir süre yanında kaldı, daha sonra birine emanet etti ama kime” dedim ama… Bu bölümde dediklerimin hiçbiri çıkmadığı gibi sanki Yamaç Koçovalı hafızasını yitirmiş.

 

 

“O kadar çok mu seviyorsun bu adamı, seni büyüten kadını öldürecek kadar… Helal olsun, büyük aşk! Çok büyük aşk!”

“Ben de senden daha iyisini beklerdim. İnsan hiçbir kadını bu kadar büyük bir yükün altına sokar mı?  Senin yüzünden katil olmuş. Orada sen ölseydin, daha iyiydi. Perişan olmuş, yazık kıza.”

“Kime ya?”

 

 

Yamaç farkında olmasa da Efsun hep onun yanındaydı. Peki sen neredesin Yamaç Koçovalı? Yazık, çok yazık. Efsun’cum kaç kurtul… Arık’ın “Bu kadar mı çok seviyorsun bu adamı” sorusuna yanıtın “Bir zamanlar seviyordum” olsun^^

 

 

 

Karaca’dan bir Arya çıkmaz sayın senarist, zorlama! Babaannesinin eline silah tutuşturup Akın’ın üzerine salma fikrini sevmiştim ama olur mu? Zannetmem!

 

Yamaç’ın Salih’e abi demesi batmadı da Akın’ın Salih’e ‘amca’ demesi bir garip geldi. Belki bu aralar çok fazla Kahraman flashback’I izlediğimizden…

 

Senarist izleyicinin tartıştığı konuları repliklere sokup kendince açıklama yaptırmaya çalışıyor ama nafile bir çaba. Akın – Efsun diyalogunda Akın’ın ısrarla Efsun’u ‘suçlu’ kategorisine koyması kendi içinde suç ortağı araması açısından mantıklı ama olay örgüsünü bilen izleyici açısından ise tatminkar değildi. Akın ailenin haini olarak dedesinin ölümüne bile isteye ortak oldu. Efsun’un istediği ise sadece intikamdı ve para kaynağı sağladı. Bu kaynağı da çocukluğundan beri güvendiği bir isme verdi: Yücel’e. Masum değil kabul ama suçlu da değil, en azından Akın kadar değil.

 

Gelelim teorilere; Yamaç Erdenet’ler için de değerli, gizemli adam olan Cumali Amca için de… O zaman Yamaç Cumali Koçovalı’nın oğlu olabilir mi? Amca Cumali, Erdenetlerden saklamak için onu Sultan’a emanet etmiştir. Ne dersiniz?

Arık Böke’de bir başka emanet çocuk olabilir mi? Ogeday’ın iki yaşında köşke geldiğini söylemesi, yapı olarak hem Ogeday’dan ve henüz görmediğimiz Kulkan’dan hem de aile bağı olarak abisi olarak geçen Çağatay’ın vizyonundan epeyce farklı olması, sözleri tavırları, ‘Yahu bu Cumali’nin Erdenet versiyonu’ dedirtmedi mi size? O zaman Arık Böke’de Koçovalı olabilir mi? Ah keşke İdris’in çocuğu olsa da Cumali’de kendi kardeşinin canına kıymış olsa…  Kahraman – Vartolu loading ^^

 

Tweetleri ile yazıya renk veren Efsun Çukur’da  Bayır Gülü  bailey haldwin ve   zeynep‘e teşekkürler… 

Arık Böke’nin vedası Çukur reytingleri pek etkilemedi. Bu bölümün reytingleri AB’de yükseliş gösterse de diğer gruplarda kan kaybetti: Total’de 6,15, AB’de 5,46 ve ABC1’de 6,09

4.sezonda da bölüm yazıları altındaki yorumlarda buluşmak üzere. Tüm yazılar bu linkte:  Çukur Bölüm Yazıları

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap