İzledim

ÇUKUR – Deliliğin Sınırında

Çukur’un üçüncü bölümüne geldik,  sonunda Akın’dan biraz ‘plan’ gördük.  Düşmanları birbirine kırdırmak güzel strateji. Riskli ama güzel. Yine de -hala- ‘çare Akın Koçovalı’ yazısını destekleyecek kadar içi dolu değil karakterin. Oyuncunun hakkını vermek lazım, özellikle planları başarılı olduğundaki gülüşünde sinsiliğini çok iyi yansıtıyor. Tüm bu başarılı performansa rağmen konu karakter ise kankasını Akın’dan daha çok seviyorum.

Akın’ı sevdi mi bilemem ama ona güvenmeyenler arasında ilk sıraya Vartolu’yu yazarım. Baksanıza İdris Jr.a bile bir şey yapabileceğinden şüpheleniyor. Yapar mı? Yapar! Dedesinden sonra amcasının ölüm emrini vermiş adam minnacık bir yarı kan bebeğe mi kıymayacak? KI – YAR! (Kısa bir fiil oldu ama Akın Koçovalı gibi heceleyerek okuyunuz!)

 

Yamaç’ın ölmeyeceğini biliyoruz. Asıl önemli olan onu kim kurtaracak? İşte bu konuda anketimiz bile var:

 

yamaç kaza

 

ANKET – YAMAÇ’I KİM KURTARACAK?

 

Ankete eklemiştim, bir kez de burada belirteyim: bölümün en güzel diyaloglarından biriydi Yamaç’ın Neslican Tay’a selamı. Nur içinde yatsın.

Uyuyamıyor, zaten ölemiyor da… Üzüyorsun bizi Yamaç Koçovalı…

 

çukur 3 bölüm 3

 

Unutmadan Aras Bulut İynemli’ni renkli oyunculuğunu bir kez daha alkışlamak lazım. Ezberlerini dümdüz söylemek onun tarzı değil, iyi ki de değil…

 

https://twitter.com/dibinfazlasi/status/1179053689526460416

 

Biz erkan karşısında Yamaç’ın deliliğin sınırında dolaşmasından endişe duyalım 3 aydan fazla zamandır Yamaç’ın hali nicedir diye sormayanlar?

 – Annesi

 – Abileri Cumali, Selim ve Salih

 – Abla bildiği Saadet

 – Yengesi

 – Yeğenleri –  gerçi Akın kayıpken merak etmiştir herhalde

 – Uğruna canından parçalar verdiği Çukur

 

 

Cumali’nin babasına ‘öküz’ denilmesi üzerine aldığı intikam bir beni mi rahatsız etti?  Bu nedenle hamam sahnesinden hiç mi hiç hoşlanmadım!.

 

Ah be Ali Çoban… Çukur’a kaçar kaçmaz yeniden yakalandı. Hem de Yamaç’ın burnunun dibinde. Aliço Yamaç’ın güvenli limanı. Düşünsenize Selim’in ihanetini bile ilk onunla paylaşmamış mıydı? Kavuşma sahnelerini merakla bekliyorum beklemesine de sizce Yamaç İdris’in ölüm şeklini de Aliço ile paylaşır mı dersiniz?

 

Timsah’ın elinde İdris’in ölüm kayıtları olduğu ve bu kayıtlar ortaya çıkmadığı sürece Timsah’ın hayatta kalacağı daha çok gün var. Bu nedenle vurulduğu sahnede çelik yelek giydiği o kadar belli idi ki… Ama çelik yelek haricindeki koruma yöntemini çok sevdim…

 

Gökhan Horzum yine kronoloji batağına düşmüş mü bana öyle mi geldi? İdris Koçovalı’nın doğum tarihi nasıl 1959 olur? Eğer gerçekten öyle ise Cumali nasıl 40’larının sonunda olur? Kendi ağzından duymadık mı 47 yaşında olduğunu.  İdris Baba 13 yaşında mı ‘baba’ olmuş? Tüm karakterlerin yaş tablosunu taa en başında çıkartıp bölüm içine replik yerleştirirken bu hesaba uygun olarak belirtmek çok zor olmamalı!.

 

Konu İdris’den açılmışken Meliha nerede? Artık fragmanlarda da adı yok. O da Yıldız gibi sıradan bir cümle ile veda ederek hikayeden çıkarıldı mı? Ama henüz İdris ile Meliha’nın ortak sırrı bile açığa çıkmadı ki?

 

Ayşe beni hayal kırıklığına uğrattı doğrusu. Parayı da gücü de severdi, tamam. Ama üstü kapalı olarak bahsi geçen şey… Bilemedim… Ama etti yaptı Karaca’yı abisine karşı yumuşattı ya. Gerçi numaradan da olsa yediği dayağın da etkisi yok sayılamaz.

 

Hikayeye kendince açıklama getirmeleri karakterin dilinden yapılmasını oldum olası sevmem. Efsun ile Yücel’in tanışıklıklarının hikayesi de tam da sevmediğim türden oldu. Öncelikle Baykal Bey Yücel gibi birini sağ kolu yapmaz. Baykal kimseye güvenmeyen kendi güvenliğini bile paralı askerler ile sağlayan bir adam olarak çizildi, Yücel miymiş sağ kolu? Hiç inandırıcı değil.

 

çukur 3 bölüm 3

 

Efsun’un silah bilgisi şaşırtıcı. Hiç silah kullanmamış ama teoride kitap yazar. Bu sefer daha da güçlü tutuyor silahı. Hasmını daha yakından tanıdığı için olabilir mi? Ne de olsa rüyasına bile şahit oldu. (Gözlerinden kalpler çıkan emoji hayal ediniz)

 

https://twitter.com/iiCooing/status/1179035833027846144

 

Efsun – Yamaç sahnelerinden inanılmaz zevk alıyorum. Birbirlerini yakından tanıdıkça, kartlar daha açık oynanacak ve işler daha da kızışacak. Şimdi bile ikilinin enerjisini izledikçe gözlerimden kalpler çıkıyor, ilerki bölümlerde ne olur kim bilir?

 

Kendi benliklerinden vazgeçen iki karakter var elimizde Yamaç ve Vartolu. Tez zamanda bir araya gelmelerini dört gözle bekliyorum da, Vartolu’nun misyonu kan borcunu ödemek adına İdris’in katilini ortadan kaldırmak olunca bu buluşma nasıl olacak azıcık da korkuyorum doğrusu.

 

çukur 3 bölüm 3

 

Bölümün en can yakıcı sahnesi ise finali idi: Atıldığı o küçük hücrede taştan dört duvar arasında kimsesizliğine ağladı Salih. Babası için ilk defa göz yaşı dökerken belki de içinin kan ağlaması dışa vurdu. İçindeki yaralı küçük Salih bir kez daha, belki de son kez ortaya çıktı. O çocuk ki  kanadı kolu kırık, hep yaralı…

 

 

Tweetleriyle yazımı renklendiren    lavinia  iiCooing  ve  © ‘ e teşekkürler…

 

Bu bölüm görünmedi ama Nehir’in gerçek mi hayal mi olduğunu tartıştığımız ankete katılmış mıydınız?

 

ANKET – ÇUKUR NEHİR HAYAL Mİ GERÇEK Mİ?

 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

ÇUKUR 3. SEZON 4.BÖLÜM SNEAK PEEK

Ön izleme de Ali Çoban Yamaç’ı arıyor. Yamaç’ın şarjının bitmiş olması buraya bağlanacak herhalde?

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap