ÇUKUR – Deliliğin Sınırında

Çukur’un üçüncü bölümüne geldik,  sonunda Akın’dan biraz ‘plan’ gördük.  Düşmanları birbirine kırdırmak güzel strateji. Riskli ama güzel. Yine de -hala- ‘çare Akın Koçovalı’ yazısını destekleyecek kadar içi dolu değil karakterin. Oyuncunun hakkını vermek lazım, özellikle planları başarılı olduğundaki gülüşünde sinsiliğini çok iyi yansıtıyor. Tüm bu başarılı performansa rağmen konu karakter ise kankasını Akın’dan daha çok seviyorum.

Akın’ı sevdi mi bilemem ama ona güvenmeyenler arasında ilk sıraya Vartolu’yu yazarım. Baksanıza İdris Jr.a bile bir şey yapabileceğinden şüpheleniyor. Yapar mı? Yapar! Dedesinden sonra amcasının ölüm emrini vermiş adam minnacık bir yarı kan bebeğe mi kıymayacak? KI – YAR! (Kısa bir fiil oldu ama Akın Koçovalı gibi heceleyerek okuyunuz!)

 
   
 

 

Yamaç’ın ölmeyeceğini biliyoruz. Asıl önemli olan onu kim kurtaracak? İşte bu konuda anketimiz bile var:

 

yamaç kaza

 

ANKET – YAMAÇ’I KİM KURTARACAK?

 

Ankete eklemiştim, bir kez de burada belirteyim: bölümün en güzel diyaloglarından biriydi Yamaç’ın Neslican Tay’a selamı. Nur içinde yatsın.

Uyuyamıyor, zaten ölemiyor da… Üzüyorsun bizi Yamaç Koçovalı…

 

çukur 3 bölüm 3

 

Unutmadan Aras Bulut İynemli’ni renkli oyunculuğunu bir kez daha alkışlamak lazım. Ezberlerini dümdüz söylemek onun tarzı değil, iyi ki de değil…

 

 

Biz erkan karşısında Yamaç’ın deliliğin sınırında dolaşmasından endişe duyalım 3 aydan fazla zamandır Yamaç’ın hali nicedir diye sormayanlar?

 – Annesi

 – Abileri Cumali, Selim ve Salih

 – Abla bildiği Saadet

 – Yengesi

 – Yeğenleri –  gerçi Akın kayıpken merak etmiştir herhalde

 – Uğruna canından parçalar verdiği Çukur

 

 

Cumali’nin babasına ‘öküz’ denilmesi üzerine aldığı intikam bir beni mi rahatsız etti?  Bu nedenle hamam sahnesinden hiç mi hiç hoşlanmadım!.

 

Ah be Ali Çoban… Çukur’a kaçar kaçmaz yeniden yakalandı. Hem de Yamaç’ın burnunun dibinde. Aliço Yamaç’ın güvenli limanı. Düşünsenize Selim’in ihanetini bile ilk onunla paylaşmamış mıydı? Kavuşma sahnelerini merakla bekliyorum beklemesine de sizce Yamaç İdris’in ölüm şeklini de Aliço ile paylaşır mı dersiniz?

 

Timsah’ın elinde İdris’in ölüm kayıtları olduğu ve bu kayıtlar ortaya çıkmadığı sürece Timsah’ın hayatta kalacağı daha çok gün var. Bu nedenle vurulduğu sahnede çelik yelek giydiği o kadar belli idi ki… Ama çelik yelek haricindeki koruma yöntemini çok sevdim…

 

Gökhan Horzum yine kronoloji batağına düşmüş mü bana öyle mi geldi? İdris Koçovalı’nın doğum tarihi nasıl 1959 olur? Eğer gerçekten öyle ise Cumali nasıl 40’larının sonunda olur? Kendi ağzından duymadık mı 47 yaşında olduğunu.  İdris Baba 13 yaşında mı ‘baba’ olmuş? Tüm karakterlerin yaş tablosunu taa en başında çıkartıp bölüm içine replik yerleştirirken bu hesaba uygun olarak belirtmek çok zor olmamalı!.

 

Konu İdris’den açılmışken Meliha nerede? Artık fragmanlarda da adı yok. O da Yıldız gibi sıradan bir cümle ile veda ederek hikayeden çıkarıldı mı? Ama henüz İdris ile Meliha’nın ortak sırrı bile açığa çıkmadı ki?

 

Ayşe beni hayal kırıklığına uğrattı doğrusu. Parayı da gücü de severdi, tamam. Ama üstü kapalı olarak bahsi geçen şey… Bilemedim… Ama etti yaptı Karaca’yı abisine karşı yumuşattı ya. Gerçi numaradan da olsa yediği dayağın da etkisi yok sayılamaz.

 

Hikayeye kendince açıklama getirmeleri karakterin dilinden yapılmasını oldum olası sevmem. Efsun ile Yücel’in tanışıklıklarının hikayesi de tam da sevmediğim türden oldu. Öncelikle Baykal Bey Yücel gibi birini sağ kolu yapmaz. Baykal kimseye güvenmeyen kendi güvenliğini bile paralı askerler ile sağlayan bir adam olarak çizildi, Yücel miymiş sağ kolu? Hiç inandırıcı değil.

 

çukur 3 bölüm 3

 

Efsun’un silah bilgisi şaşırtıcı. Hiç silah kullanmamış ama teoride kitap yazar. Bu sefer daha da güçlü tutuyor silahı. Hasmını daha yakından tanıdığı için olabilir mi? Ne de olsa rüyasına bile şahit oldu. (Gözlerinden kalpler çıkan emoji hayal ediniz)

 

 

Efsun – Yamaç sahnelerinden inanılmaz zevk alıyorum. Birbirlerini yakından tanıdıkça, kartlar daha açık oynanacak ve işler daha da kızışacak. Şimdi bile ikilinin enerjisini izledikçe gözlerimden kalpler çıkıyor, ilerki bölümlerde ne olur kim bilir?

 

Kendi benliklerinden vazgeçen iki karakter var elimizde Yamaç ve Vartolu. Tez zamanda bir araya gelmelerini dört gözle bekliyorum da, Vartolu’nun misyonu kan borcunu ödemek adına İdris’in katilini ortadan kaldırmak olunca bu buluşma nasıl olacak azıcık da korkuyorum doğrusu.

 

çukur 3 bölüm 3

 

Bölümün en can yakıcı sahnesi ise finali idi: Atıldığı o küçük hücrede taştan dört duvar arasında kimsesizliğine ağladı Salih. Babası için ilk defa göz yaşı dökerken belki de içinin kan ağlaması dışa vurdu. İçindeki yaralı küçük Salih bir kez daha, belki de son kez ortaya çıktı. O çocuk ki  kanadı kolu kırık, hep yaralı…

 

 

Tweetleriyle yazımı renklendiren    lavinia  iiCooing  ve  © ‘ e teşekkürler…

 

Bu bölüm görünmedi ama Nehir’in gerçek mi hayal mi olduğunu tartıştığımız ankete katılmış mıydınız?

 

ANKET – ÇUKUR NEHİR HAYAL Mİ GERÇEK Mİ?

 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

ÇUKUR 3. SEZON 4.BÖLÜM SNEAK PEEK

Ön izleme de Ali Çoban Yamaç’ı arıyor. Yamaç’ın şarjının bitmiş olması buraya bağlanacak herhalde?

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Bölüm Sayfası açıldı efeniiim ^^

 • Ve ben bugün bölümü izleyemiyeceğim 🙁 filmekimi <3… Hatta yarın akşam da biletim var. Ancak çarşamba…

  Kendi adıma kısa videolar ile idare ederim. Anketlik bir konu var ise mutlaka twitterdan haber edin ki açayım, sohbet bölüm yazısını beklemek zorunda kalmasın ^^^

  Sevgiler,

  • Nur

   Aslı’cım bir öneri: Bölüm fotoğraflarından biri ile bölüm post’unu açarsan altına yazarız. Sen de müsait olunca yazını yazarsın.
   Bölüm post’u açmazsan burdan devam ederiz artık.

  • Hayalet

   Haftaya ben de bakamıcammm ama hiççç üzülmüyorum çünküüü Aras Bulutun filmine gitmeyi planlıyorum yani Yamacın yine deli halini göreceğim (zaten Avrupa’ya pek güzel Türk filmi gelmiyor, olduğum şehir sinema salonuna istediğim film gelince ben gitmem mi? 😎 sadece bir iki kişiyi daha ikna etmem lazım gelmeleri için)

 • Sevgili Selen ve Hayalet, yorumlarınız hep spam’e düşüyor. Konuk olarak mı giriyorsunuz? Panelden güvenli olarak işaretlememe de izin vermiyor. – ilk defa karşılaşıyorum bu durumla.

  Yorumlarınızın geç düşmesinin nedeni benim fark edip yayınlanması için ok.vermem arasındaki süredir.

  • Hayalet

   Merhaba Asli,

   neden yorumlarım spame giriyor hiç bir fikrim yok ama ben konuk olarak yorum atıyorum, bu doğrudur. Bu yorum için başka bir email adresimi deniyorum. Belki bu spame girmez. Haber edersen sevinirim.

   Benim mesajlarımı onaylaman gerekse kusura bakma. Saniyeler veya saatler sonra onaylanıp yayınlanması benim için hiç sorun değil 🙂 bunu dert etme ama haber verdiğin için sağol.

   Iyi günler

   • Selam yine spam. disqus hesabu açıp o şekilde login olursanız sorun çözülür. Sanırım misafirleri spame atıyor.Ben yakalarsam düzeltiyorum ama anında olmayabiliyor tabii…

 • Nur

  EFSUN:
  “BİRAZDAN BENİ ÖLDÜRECEĞİN GİBİ Mİ?”

  Dizinin zaman boyutunu kronolojiden muaf tutarsak, belki Yamaç, Efsun’u öldürmüştür?

  Yamaç ve Efsun temsiliyetlerinde işlenen olayların tarihte hangi zaman dilimine denk geldiği hangi tarihsel olgunun kurgulandığı yoruma açık.
  Efsun’daki imar planı: Sykes Picot, Sevr, BOP herhangi biri ya da hiçbiri, yoruma açık.

  Karakterler ölüyor, temsiliyetleri ölmüyor.
  Karakterler yaşıyor, temsiliyetler evriliyor.
  ➖➖
  Temsiliyetler değişmekle birlikte
  Yamaç; Devletin Varlığını temsil ediyor.
  ➖➖
  Yamaç’ı kim kurtardı?
  Herkes olabilir. Manen bağlı biri, madden muhtaç biri..

  • Dilara

   Benim anlamadığım yamaçı kurtaran koçovalıların tarafından biri olsa neden cumalinin kapısına bıraksın ki? Alır tedavi etmez mi? Akın desek, öldürmek isteyen o. Efsunun bunu yapması için bir sebebi yok (şimdilik) hadi katil olmak istemiyor onu anladık da niye takip ettsin/ettirsin? Medet olsa alır hastaneye falan götürür. Acaba yamaç kendi mi kurtuldu? Cumalinin evine nasıl gitti o baygın haliyle? Yada ben farklı bakıyorum olaya çünkü hiç tahmin üretemiyorum bu konuda. Nasıl kurtulacak çok merak ediyorum

   • Nur

    Yamaç kendisi kurtulmuşsa boş bir sahne olur. Senarist bunu yapmaz.

    Medet: Cumali’nin kapısına bırakmaz.

    Nehir: Yamaç’ı takip edip kurşunlanarak uçurumdan yuvarlanan arabadan kurtarıyor ama her nedense, nerden biliyorsa Cumali’nin kapısına bırakıyor.
    Akla uygun değil.

    Kutay: Diyelim ki Akın’dan gizli ya da Akın’ın emri ile kurtardı. Cumali’nin evini nerden biliyorlar? Yamaç’ı kurtarınca ellerine ne geçecek?

    Remzi: (Şayet ateş açanlar içinde değilse) Annesine affettirmek için kurtarsa Akın başına bela olur. Akın, Azer’i de Remzi’nin üzerine salar.

    Aliço’nun şifreli mesaj bıraktığı kişi: Aliço kendisinin kurtarılması için mesaj bıraktı. Yamaç’tan haberi bile yok henüz.

    Dizide yeni bir karakter: Olabilir?
    ➖➖➖
    Yücel: Hastane odasında hareketlenmesi ayağa kalkacağının işaretiydi. Kiralık adamlar bulma, Kuzuları kullanma potansiyeli var. Efsun’un anlattıkarı ve ‘sözümü tutarım’ demesi Yücel’i bir nedenle tetikledi. Sanki ihanete uğradığını anladı?? Yücel, adamlarına Yamaç’ı kurtartmış ise ne Yamaç’ın ne de Cumali’nin gözüne görünemez.

    Cumali’nin kapısına bırakılması nedeniyle şu an tek seçeneğim Yücel. Yücel bilmediğimiz bir nedenle şaşkınlık ve pişmanlık yaşıyor. Efsun konuşurken bir şeyi çözdü. Ne olduğunu bilmiyorum.

 • Nur

  ARMUTLU’DAKİ KOĞUŞ AĞASI KİM?

  O kişi Vartolu’nun bizzat kendisi.

  Çukur’da ZAMAN kronolojik akışta değil.

  Dizinin alt metinlerinden ikisi:
  1 -Coğrafya Kaderdir
  2 -Tarih tekerrürden ibarettir.

  Tek düzleme yerleştirilmiş karakterlerle zaman yolculuğu yapılıyor

  -Sultan, Vartolu’ya, Armutlu’da babasını öldüren bir koğuş ağası olduğunu söylüyor.
  – Vartolu, Armutlu’da gördüğü zulumle kendisi koğuş ağası olma sürecine giriyor.

  – Ziyarete gelen Yamaç’a sözleri;
  “Hayatında bir kez Vartolu olacaksın”
  Meali: Seninle zamanı ve mekanı değişebilseydik İdris’i öldüren ben olacaktım. O an sen, ben oldun. Bunun altından yine “ben” olarak kalkabilirsin.
  ➖➖
  Sultan için Armutlu’da, başka yerde, başka zamanda, başka bedende, hiç farketmeksizin İdris’i öldüren Vartolu’dur. Vartolu temsiliyetidir.
  ➖➖
  Dizide illa ki bir düzleme getirilecek belki yeni bir karakter, belki varolanlarla Armutlu’daki adam işlenecektir. Ama benim anladığım “özü’ bu.

  • Ayla

   Benim anladigim kabak Vartolu nun başına patladi ve fatura da ona cikarildi o zaman:(

   • Nur

    Ayla’cım, Anlatılmak İSTENEN bence(!) bu. Nasıl işlenir, ne gösterilir, bilmiyorum. Belki yeni bir karakter gelir koğuş ağası olur?

    Hep bir tuhaflık var. Klasik anlatıma oturmuyor.

    Örneğin;
    Yücel tesbih önüne atılınca niye dehşete kapıldı. Tansu Biçer anın duygusunu yanlış yansıtacak bir oyuncu değil, usta bir oyuncu ve o an bir şaşkınlık, dehşet sergiledi?
    İyi de İdris’in öldüğünü zaten gördü. Yamaç’ın intikam alacağı aşikâr..Şaşkınlık neyin nesi?

    Efsun; ‘Birazdan beni öldüreceğin gibi mi?’diyor. Olacak olana işaret ediyor. Neyin öngörüsü? Yamaç zaten öldürmemiş?

    Efsun; Yücel’e dizi kronolojisiyle çelişen yaşanmışlıkları anlatıyor?

    Sultan; İdris’in ölüm anını duymuş. Orda olanı anlatacak kimse yoktu?

    Vartolu, Armutlu’ya gitti sanki aylar geçti orda ama koğuş ağası ile ilgili tek sahne yok? Belki ilerde olacaktır ama zamanlamada çelişen şeyler var.

    Zaman ileride, geride..
    Karakterler, olaylar aynı düzlemde değiller. Aynı düzleme getirilip işlenebilir? Bilemiyorum..

  • Ayla

   Yani senin bu yazdiklarindan anladigim:)

 • Ayla

  Hadi hayirlisi böyle olmasini istiyorum . Nehir hayelse Horzum gözüme girecek yoksa sinifta kalacak:))

 • Nur

  Efsun hakkında zihnimde tuhaf sorular var.

  Yücel’e babası hakkında anlattıkları inandırıcı değildi. Babasını saygıdeğer bir işadamı olduğunu sanıyor desek Yücel’i çok eskiden tanıması falan inandırıcı değil.
  Baykal acaba Yücel’in yüzünü hiç gördü mü, varlığından haberdar mıydı? Sanmam.

  Efsun hikaye uydurup uydurduğu hikayeye kendisi inanan biri mi?

  Şizofren mi?

  Yücel’in başucunda anlattıkları Yücel’de birşeyleri tetikledi.

  Yamaç’ın öldüğünü sanıp üzülüyor.
  Aşık olmuşsa tamam da, yine de tuhaf.
  ‘Birazdan beni öldüreceğin gibi mi’ sözü de tuhaftı. Devamı gösterilmedi.

  Yamaç’a araba geldi. Saldırıyı bekliyordu.

  Arabayı Efsun göndertmediyse, saldırılacağını Efsun söylemediyse olayın bütünü bir yere oturmuyor.

  Efsun, Yamaç’ın saldırıdan sağ kurtulacağını zannetmiş ve öldüğünü öğrenince üzülmüş olabilir mi?

  • Ayla

   Dizilerde aşk ışık hiziyla gelistigi icin Efsun Yamac a aşık oldu ve öldügünü ögrenince üzüldü,bu kadar basit iste:)))

 • Ayla

  Ikinci fragman bence BOMBA,hele Selim in Yamac a söyledigi cümle…

  • Nur

   Selim akıl yürüterek bulmuştur. Kadınlar gece kaçırılmıştı ertesi sabah Çukur meydanına siyah zarflar yağdı, kendilerinin gittiği ormanda yerde ölüler vardı polis geldi herkesi topladı..Yamaç ve İdris Baba her nereye gittiyse İdris ölmüş Yamaç aklını yarı yitirmiş kadınlar serbest bırakılmış. Selim, Akın’ın niyetini de biliyordu. Akıl yürütmeyle parçaları birleştirmiştir.

   • Ayla

    Bu cok mantikli aklima yatti,bir ara Akin babasina söylemistir fikride geldi.

 • Nur

  Dans sahnesini tekrar izledim Yamaç’ın hayali bence.
  Yamaç parka gitmiş ve kulağına gaipten müzik sesi gelmiş, dans etmeye başlamış Nehir karşısında ayna gibi belirmiş Yamaç’ın hareketlerini tekrarlıyor. Etrafta seyredenler sakince bakıyorlar. Tempo tutmuyorlar, alkışlamıyorlar. Orkestra yok, müzik yapan kimse yok, müzik çalar yok. Sadece kendi kendine dans eden biri var..

  ” Dans edenler deli sanıldı müziğin sesini duymayanlar tarafından”
  Nietszche.

  • Ayla

   Ben o kisa dans sahnesini gördüm,bana ise iki oyuncu egleniyor gibi geldi,kameraman da eglenceli bulup cekim yapti:)

   • Nur

    :))

   • Dilara

    Hayır senaryo da olan bir çekim bu, bölüm fotoğraflarında var. Ama çok güzel yaaa:) çok hoşuma gitti enerjileri müthiş

    • Ayla

     Ben bölüm fotograflarina bakmayan biriyim ondan öyle dedimdi ama Nehir in dansi cok komik ya:))

  • Ayla

   Birde özette Yamac i gizemli biri kurtaracak diyor,belki biz izliyeciler ögrenemiyecegiz kim.

   • Nur

    Fragmanı izledikten sonra Yamaç’ı Medet’in kurtardığı fikrimden vazgeçtim. Medet kurtarmış olsa Cumali’nin kapısına bırakmaz, kendisi tedavi ettirirdi. Nehir de kurtarmaz o bir süre daha hâyali devam eder hem Nehir de kendisi tedavi ettirirdi. Diğerlerine zaten ihtimal vermiyordum.

    Bana uçmak nasıl olsa serbest 🙂
    Yücel kurtarmış olabilir:)

    Yamaç, İdris Babanın tesbihini Yücel’e attığında Yücel’in verdiği tepki çok tuhaftı.
    Efsun’un Yücel’in başında “Ben bir söz verdim mi tutarım’ deyince Yücel’in verdiği tepki yine tuhaftı.

    Efsun, kime, ne söz vermiş? Efsun’un sözünden Yücel’e ne?

    Yücel; Yamaç’a İdris’i öldürttü, Yamaç sağ kalmıştı ve toparlanınca intikam alacağını biliyorlardı. Tesbihe şaşırmaması lazımdı.

    Yücel, Yamaç tesbihi atınca bir şey anladı ve şok oldu.
    Efsun, ‘sözümün arkasındayım’ dediğinde tesbih ile ne anladıysa o konu pekişti. Kıpırdaması harekete geçeceğinin işareti.

    Yücel neyi anladı ve niçin Yamaç’ın hayatını kurtarsın?

    Tahminim; Efsun’un gerçek yüzünü gördü, kendisini kullandığını anladı. Efsun’un Yücel’e anlattıklarının hepsi yalandı. Babası saygıdeğermiş de, Yücel ne istese yapmış da vs vs. Efsun bu hikayeyi başkalarına anlatıp inandıracak, belki zamanında Yücel’e de hikayeler anlatıp inandırdı. Yücel’in hayatını mahvetti.

    Yücel, Efsun’un hayatını mahvetmesine karşılık gizlice Yamaç’a yardım edecek.
    ➖➖
    Dedim ya, bana uçmak serbest:)

    • Ayla

     Senin kadar yüksekten ucanini da görmedim valla:))) Bak sen Yücel kurtardi,adam,adam Yamac a yardim edip edip hastane yatagina hicbir sey olmamis gibi dönsün:))

  • Selen

   Nehir Çukur’a geliyor bu bölüm çekimleri olmuş..Yamaç’la yakın sahneler çekilmiş ..Ve Nehir -Yamaç ev sahneleri de olmuş ..Yani Nehir hayali değil belli artık ..
   Keşke hayali bir karakter olsaydı büyük ters köşe olurdu..

   • Dilara

    Ev çekimi mi, nasıl yani 😱 Yamaçın evine mi gelmiş nehir? Bir de çukurda ne işi var acaba?? Şimdi daha çok merak ettimmm

   • Nur

    Selen’cim; Nehir’in hayali biri olmasını istemem. Empati yapamam, anlamaya çalışmam. Duygu vermez. Soru soramam. Merak etmem. Endişelenmem…

    Bu bir film değil. Dizi.

    Yamaç’ın Sena’yı yok saymasını değil hatırlayıp hatırasına saygı duymasını, değerlerinin bilincinde olmasını, unutmamasını, ksyıplarının hatırasıyla hayatına dolu dolu devam etmesini istiyorum.

    Hastane odasında duvarına çizilen Deniz Kızına hüzünlendim.

    S1’de Sena’nın Yamaç’a kahvede aynaya baktırdığı bir sahne vardı. Yamaç’a ‘Bu sen değilsin’ demişti.
    Duvardaki Deniz Kızı herkesin aklına bir şey getirmiştir. Benim aklıma o sahne geldi. Kahveden el ele çıktıkları o an.. Sena’cım:(

    Sena, sevecendi, mazlumdu.
    İyi kalpliydi, iyi niyetliydi.

    Şairin dediği gibi;
    “Kendi gitti adı kaldı yadigar”

    Ve yine biri/leri/nin dediği gibi;
    “The show must go on”

    Hiç kimse kaybedilen bir anne olmuyor, baba, kardeş olmuyor. Evladı saymıyorum.

    Giden canından can ise yenisi gelmiyor. Biri bir yere gelmiş gibi oluyor kimse hiçbir yere gelmiyor.

    Nehir hayal olmasın. Yamaç mutlu olmayı hak etmedi mi?
    Baba olmayı hak etmedi mi?

    Patlayan şekerler yapıyordu çocuklar yesin diye.
    Halbuki gerçeklik patlayan bombalardı çocukların tepesinde.

    Nehir, Yamaç’ımın mutluluğu olsun. Bir hayali olsun ki, aslında gerçek

  • Hayalet

   Nur hanım size bir sorum olacaktı: sizin gizli bir kaynağınız mı var spoiler yemek için? 🤣 daha yeni çukur tweeterde gördüm Yamacin resminde Nietszchenin sözü yaziyor. Dedim ‘ya bu sözü biryerde okudun. Bak bi Aslınin bloguna kim yazmıştı’ diye. Helal olsun. Ben fragmanda birşey mi kaçırdım yoksa gizlice mi dedi Yamaç bunu da ben mi duymadım? Güzel keşif ama 😊

   • Nur

    :))
    Hayaletcim sadece ismimi kullanırsan, Nur dersen sevinirim.

    Dans sahnesini SM’da izleyiciler paylaşmıştı ya: Yamaç ve Nehir dansederken etraftakiler sadece bakıyor. Müziği duymuyorlar, duysalar onlar da ya tempo tutar ya dansederler.. Ordan akıl yürüttüm.
    Spoiler kaynağım maalesef yok.. Twitter’da tag’da ve fan hesaplarından görüyorum bunları.

 • Nur

  S3-B4 BEKLENTİLERİM

  Beklentilerimi kısmen etkileyenler:
  1.Fragman+ Bölüm fotoğrafları+ SM’den Yamaç&Nehir videosu

  1- Armutlu’da biri var mı?
  — Sultan İdris’in ölüm anını nerden biliyor.?
  — Adam varsa doğru mu söylüyor?
  — Adam varsa görecek miyiz?
  ➖➖
  2- YAMAÇ
  — Kim kurtardı? (Medet harici herkes sürpriz olur)
  — Kurtaran kişi Akın’ı anlattı mı?
  — Köşke gidecek mi?
  — Selim ve Vartolu’yu ziyaret:
  (Bu kısmı 4 gözle bekliyorum. İki ağabeyiyle de sarıldığında kesin ağlarım)
  — Cumali’yle karşılaşmaları.
  Fotoğraflar duygusuz çıkmış. Halbuki 2.sezondaki gibi yine bebe demesini, ağabey tavrını göstermesini bekliyorum. Yamaç’ın 3 ağabeyiyle kavuşması favori sahnelerim. Sırf o anlar için bile gün sayıyorum ama Cumali ile olan fotoğrafı soğuk seçmelerine sinir oldum. Cumali- Yamaç karşılaşması beklediğim gibi duygusal olmayacak mı acaba?
  — Nehir’le neler oluyor:) SM’deki video çok tatlı, eğlenceli:))
  ➖➖
  AKIN- KUTAY
  Benim muhteşem ikilim:)
  Yamaç, sağ ve Çukur’da. Akın’ın neler yapacağını, her adımını merak ediyorum.

  SULTAN
  Sultan, Çukur’un emanetlerini Akın’a vermişti, emanetleri geri alıp başkasına vermediği sürece Çukur’un babası Akın. Şimdi Yamaç, Çukur’da.. İçimden bir ses Sultan, Akın’ı görevden almayacak diyor.
  Bu bölüme sığmayabilir ama Sultan’ı hem Armutlu, hem Meliha, hem Çukur’un babalığı konularında merak ediyorum.

  Meliha nerde? Sultan, nerde olduğunu biliyor mu?

  MEDET
  Yamaç’ı kurtarmaması sürpriz olur. 40 tepsi börek meselesi nedir?
  Yamaç’a yardım etsin, Akın’ı iyi takip etsin

  DAMLA
  Cumali, Damla’dan habersiz dışarıda. Damla bence bulacak ve canına okuyacak:) Karşılaşmalarını falan merak ediyorum:)

  SELİM, EMMİ, METİN, KEMAL, MEKE, CELASUN:
  Selim’den saz sahnesi geliyor.. Harika..
  Yamaç’ın ziyareti dışında, sürpriz gelişme beklemiyorum.

  EFSUN, AZER, TİMSAH, YÜCEL
  Hiçbirinden herhangi özel beklediğim, merak ettiğim bir şey yok. Timsah’ın aldığı kayıt var ama. O olay sanki bu bölüm patlamaz.

  NEHİR
  SM’deki sahne hayal mi? Gerçekte karşılaşacaklar mı? Bu bölüm de hayal mi gerçek mi, belirsiz mi olacak? Nehir için ilerleme olması temennim.

  ALİÇO, YAVUZ, CÜNEYT+ ZAFER
  Beklediğim bir şey yok.

  SAADET, AYŞE, KARACA
  Beklediğim özel bir şey yok.

  FADİK: İstanbul’a gelsin artık.

  İDRİS BABA- MELİHA: ORTAK SIR
  Umudum pek yok ama.. Belki?

  • Dilara

   Nehir ve Yamaçın sosyal medyadaki videoları çoook tatlı:) Çok doğal gözüküyorlar, kurtlarını döküyorlar💃💃💃 Nasıl karşılaşacaklar ve neden dans edecekler merak ediyorum. Hayal mi gerçek mi sorusu belki bu bölümde cevaplanır. Hayal ise yamaç kendi kendine dans ediyordur:))😂

   İdris baba ve melihanın sırrı hakkında bir şey okudum. Bir takipçi gökhan horzum ile olan yazışmalarını atmıştı: “Sevgili senaristimiz umarım bu konuyu unutmamışsınızdır (meliha ve idrisin konuşmasına etiketler) GH: Ben hiç birşeyi unutmam. yazmış ardından da engellemiş çocuğu😂 Sanırım sürekli soru sorup durmasın diye😂😂

   • Nur

    Dans sahnesi umarım gerçektir:) Park gibi bir yerde çekmişler. O yer dizide hastane bahçesi mi acaba? Özgür, Yamaç’ı aylık kontrole çağırmıştı ya, Nehir’le tekrar hastanede karşılaşırlar diye düşünmüştüm. Çekimde arkada balonlar tutan biri var. Hastane bahçesinde balonlu kimse olmaz. Sanki bir festivalde, kutlamada karşılaşmışlar gibi. Etrafta daire olanlar figüran olmalı, kadraja girmişlerdir. Enerjisi yüksek, güzel bir sahne olduğu belli. Zaten fotoğraflar, fragman falan çok güzel geldi bu hafta. Kavuşmalar var, türkü var, dans var, pazar sahnesi var.. Dolu dolu bir bölüm olacağı belli. Ağlamalı, gülmeli, eğlenceli. Damla’nın (Hare) ‘hımmm, demek öyle Cumali bey, bunu sana sorarım’ mealindeki hareketi de çok güzel. Cumali bekar adam gibi kafasına göre takılıyor:) Var mı öyle kolayı, Damla gibi karın var senin:))

    İdris-Meliha sırrı niye unutulsun ya? Ne unutulmuş ki o unutulsun? Çok geç yazıyor bazen, insanın merakı falan kalmıyor. Kolye 3 sezon oldu. Saadet’in boynunda gösteriliyor ama onu İdris görmeliydi mutlaka. Belki görünce tepkisi olmayacaktı vs vs.. ama şimdi Saadet’in boynunda.. unutma yok, tamam da, İdris Baba öldü. Bu saatten sonra kolyenin bir anlamı kalmadı. Sır da kolyeye benzerse ne anlamı kalacak?

    • Sivas Li

     Dans sahnesini bulamadim.nerden izlediniz

     • Nur

      Merhaba Sivaslı
      Twitter’da Çukur tag’ında dün vardı bugün son gönderilerde rastlamadım

      Twitter’da aramalar kısmına:
      #nehyam yaz. Tag’ı kullanan hesaplarda yoğun paylaşılmış.

     • Sivas Li

      Merhaba seyrettim sagolasin

   • Nur

    Park sahnesi için SM’de Melek’in öldüğü yer diye yazmışlar. Melek’in öldüğü yer Maçka Parkıydı. Park bana yakın sayılır. Yürüme mesafesi en fazla 20 dakika. Bilseydim bugün hava da güzeldi yürüyerek giderdim:) Yamaç Beycimle Nehir delisinin dansını canlı izlerdim:)) Tühh..

 • Fragmanda Vartolu ile konuşan Yamaç’mış. Yeni aydınlandım ben… Wow…

  • Nur

   Fragman süper. Sürprizli.
   Yamaç’ın pazardaki sahnesini Twitter’da görmüştüm ama fragmanda yanında Karaca olmasına o kadar sevindim ki. Kadın gücü, kadın sahneleri diyoruz ya, benim istediğim kadın sahnesi bu işte.

   Damla(karakter) çok tatlı:)

   Vartolu-Yamaç: Meraktan çatlıycam. Nasıl yani? Kafamda kurgular üretmeye başladım.. Bunlar sarılırlar yaa.. Ayy ağlarım ben..

   Yamaç-Selim: Ohhhhh… nihayet.. İstediklerimiz tek tek oluyor.

  • Sivas Li

   Medet degilmi o

 • Dilara

  Merhabalar💜💜💜
  Bu bölümü çok beğendim. Geçen hafta ki bölümü (bazı sahneler hariç) beğenmemiştim özellikle şu saçma gereksiz çatıcı kızların sahnesi modumu düşürdü:)) Neyse ki bu hafta böyle bir şeye maruz kalmadık umarım birdaha asla kalmayız…

  Vartoluyu hep bu şekilde görmek istiyorum. Ben onu salih olarak asla kabul edemedim ve etmeyeceğim. Sahneleri inanılmaz keyifliydi, çok güldüm. 1.sezon vartoluyu izliyor gibiydim.

  Cumalinin yaptıkları ise tam ona yakışır bir hareketti. Cumali acımasız, korkusuz ve gözü kara biri. Sahneleri korkunçtu:) ama karakterine uygun olduğu için beğendim. Geçen sezon reklam panosu haline getirdikleri anca boş boş bağıran karakterden eser yok. Şimdilik küçük düşmanlardan başlayıp babasının katillerinden intikam almaya hazırlanıyor.

  Yamaçın akına anlattığı zombi hikayesinde spoiler var gibi. Sanki akını biliyor da bilmiyormuş gibi yapıyor. Anlattığı hikaye de birisi etrafındaki tanımadığı insanları öldürüyor, kendisi hariç. Sahnenin sonunda ise “yangın var, patlıyorum ama ölmüyorum” gibi bir şey söylüyor. Acaba bu plandan haberdar mı? Yada sadece seyirciye spoiler vermek istediler (ki hepimiz yamaçın ölmeyeceğini biliyoruz ama?) neyse..

  Efsun ve Yamaç sahnelerinden çok etkileniyorum. Damla sönmezin inanılmaz güzel bir ses tonu var, o hikaye anlatsın ben dinleyeyim😍 Yamaçın oraya efsunu öldürmek için gitmediği kesin! Planı var ve efsunu tanımaya çalışıyor. Mustafa Kılıç adında bir gazeteci efsunun yamaça aşık olacağını söylemişti. Bence yamaç efsunun duyguları ile oynayacak. Babaannesini öldüreceğini hiç düşünmüyorum. Efsunun fotoğrafını yakmasını da buna yordum. Yavaş yavaş işleyecek planını, içten içe. Aşk çok güçlü bir duygu. Efsunu öldüremeyeceğine göre aklıma yatan tek şey bu.

  Nehirin hikayesini çok merak ediyorum, bukadar gizem niye acaba? Karakter ya hayal yada gerçek, her türlü kabulüm ama umarım altı boş çıkmaz.

  Akın… anlamıyorum bu karakteri. Mesela neden “çare akın koçovalı?” İkinci bir selim yaratmak istemişler ama herşey okadar hızlı ilerledi ki seyirci bu karakteri kabullenemiyor. Gökhan horzum bunu neden yapar anlamıyorum. “Akına ısınacaksınız” demesi peki?? Dede katili amca katili ee sonra pişman olarak dönecek böylece onu affedeceğimizi mi düşünüyor? Çok klişe. Akın çok zeki bir çocuk.. ama keşke bu zekasını ailesi için kullansaydı. Bence seyirci onu bu saatten sonra daha da kabullenmez. Ha herşey plan olur orası ayrı, ama bunada hiç ihtimal vermiyorum..

  Aliçonun abisi ile olan sahne de çok tatlıydı, çok naifti.. gelecek bölümde de aliçonun çocukluğuna ineceklermiş, bakalım:)

  En etkilendiğim sahne ise son sahneydi. Kısacık sahnede bile Erkanın performansı muazzamdı, o kanlı gözyaşı.. hüngür hüngür ağladım..

  • Nur

   Merhaba Dilara. Tekrar hoşgeldin.

   O çatıcı kızlar falan, hiç olmamıştı. Genç, Sportif, fit, zayıf kızlar çatıcılar arasında olsun. Halen jenerikte var mı bilmiyorum çatıda kızlar ilk sezon 1.bölümden beri var. Jenerik yeni değişti öncekinde bir genç kız duvardan duvara atlıyordu.

   Vartolu’yu bende böyle istiyorum. Tutturulmuş, Vartolu acımasızdı diye! Yo acımasız falan değildi. Adamını dövüyordu, dövdüğü adamdan su istiyor, gelen suyu içip, teşekkür ediyor sonra gene dövmeye devam ediyordu:)) Kasım’a karısı ve çocuğunun önünde işkence yapmamıştı. Gözlerinin önünde annesini öldüren Kasım’ın canını çocuğu ve karısı için bağışlayan Vartolu’ydu. Sultan’ı başkası vuracakken adamı vurup Sultan’ın hayatını kurtaran, Vartolu’ydu!

   Efsun hikayeye baş düşman olarak geldiyse bu gidişatı olduramıyorum. Yamaç’ın Efsun’a gittiği fragmanda verilmişti. İkisinin de ölmediği bir çatışma, kaçma, kovalamaca bekliyordum. Azer’in bir anda belirip Yamaç’la çatışması şarttı. Bölümün havası değişirdi.

   Cumali= İntikam
   Akın= İktidar
   Aileyi ikisi de seviyor ama baskın duyguları bu. Aileyi bu duygular temelinde algılıyorlar.

 • Dilara

  Merhabalar💜💜💜
  Bu bölümü çok beğendim. Geçen hafta ki bölümü (bazı sahneler hariç) beğenmemiştim özellikle şu saçma gereksiz çatıcı kızların sahnesi modumu düşürdü:)) Neyse ki bu hafta böyle bir şeye maruz kalmadık umarım birdaha asla kalmayız…

  Vartoluyu hep bu şekilde görmek istiyorum. Ben onu salih olarak asla ama asla kabul edemedim ve etmeyeceğim. Sahneleri inanılmaz keyifliydi, çok güldüm. 1.sezon vartoluyu izliyor gibiydim.

  Cumalinin yaptıkları ise tam ona yakışır bir hareketti. Cumali acımasız, korkusuz ve gözü kara biri. Sahneleri korkunçtu:) ama karakterine uygun olduğu için beğendim. Geçen sezon reklam panosu haline getirdikleri anca boş boş bağıran karakterden eser yok. Şimdilik küçük düşmanlardan başlayıp babasının katillerinden intikam almaya hazırlanıyor, yavaş yavaş işlenmesi daha iyi.

  Yamaçın akına anlattığı zombi hikayesinde spoiler var gibi. Sanki akını biliyor da bilmiyormuş gibi yapıyor. Anlattığı hikaye de birisi etrafındaki tanımadığı insanları öldürüyor, kendisi hariç. Sahnenin sonunda ise “yangın var, patlıyorum ama ölmüyorum” gibi bir şey söylüyor. Acaba bu plandan haberdar mı? Yada sadece seyirciye spoiler vermek istediler (ki hepimiz yamaçın ölmeyeceğini biliyoruz ama?) neyse..

  Efsun ve Yamaç sahnelerinden çok etkileniyorum. Damla sönmezin inanılmaz güzel bir ses tonu var, o hikaye anlatsın ben dinleyeyim😍 Yamaçın oraya efsunu öldürmek için gitmediği kesin! Planı var ve efsunu tanımaya çalışıyor. Mustafa Kılıç adında bir gazeteci (belki tanırsınız) efsunun yamaça aşık olacağını söylemişti. Bence yamaç efsunun duyguları ile oynayacak, hem ona kendisi ilk darbeyi verecek hemde baykalın yani babasının nasıl biri olduğunu bir şekilde ıspatlayacak 2. darbe. Babaannesini öldüreceğini hiç düşünmüyorum. Efsunun fotoğrafını yakmasını da buna yordum. Yavaş yavaş işleyecek planını, içten içe. Aşk çok güçlü bir duygu. Efsunu öldüremeyeceğine göre aklıma yatan tek şey bu.

  Nehirin bu bölümde hiç görülmedi. Hikayesini çok merak ediyorum, bukadar gizem niye acaba? Karakter ya hayal yada gerçek, her türlü kabulüm ama umarım altı boş çıkmaz.

  Akın… ahh akın… çözemiyorum bu karakteri. Bir yanım hain diyor diğer yanım yok ya ters köşe yapıyorlar diyor. Dedisinin katili ama babasının yanına gidip pişmanlığından bahsediyor? Hadi hepsini geçtim, neden “çare akın koçovalı?” İkinci bir selim yaratmak istemişler ama herşey okadar hızlı ilerledi ki seyirci bu karakteri kabullenemiyor. Gökhan horzum bunu neden yapar anlamıyorum. “Akına ısınacaksınız” demesi peki?? Dede katili amca katili ee sonra pişman olarak dönecek böylece onu affedeceğimizi mi düşünüyor? Çok klişe. Burak dakakı çok seviyorum, oyunculuğunu da öyle. Psikopat sinsi bakışlarının hastasıyım. Zeki de bir çocuk.. ama keşke bu zekasını ailesi için kullansaydı. Bence seyirci onu bu saatten sonra daha da kabullenmez. Ha herşey plan olur orası ayrı, ama bunada hiç ihtimal vermiyorum… Sahnelerinden sıkılmıyorum gözüme de hiç batmıyor (sanırım sevdiğim bir oyuncu olduğu için) ama seyirci bu durumdan çok şikayetçi.

  • Dilara

   Ayyy en çok etkilendiğim sahneyi yazmayı unutmuşum. Ve o tabii ki vartolu💕 Son sahneye yüreğimi bıraktım. O küçük yerde o kısacık sahnede Erkanın performansı muazzamdı. Hüngür hüngür ağladım. Mihriban sahnesi kadar etkilendim… içinin kan ağlaması gözyaşı ile dışına vurmuş. Bir sahne anca bukadar güzel olabilir.

 • Fragmanı çok sevdim <3 diyorum ve yorumlara dalıyorum…

  • Ayla

   Bende fragmani sevdim özellikle o son frekansi:))

 • Buke Oguz

  Bir de artık hapistekiler çıksa da Çukur’a döneseler. Koçovalı Kardeşleri Çukur’da izleyelim artık hapiste değil.

 • Buke Oguz

  Selam Aslı. Ellerine kalemine sağlık :))

  Bu hafta bölüm çok keyifliydi bence. Özellikle Timsah sahneleri , Timsah’ın Yamaç korkusu , aldığı güvenlik önlemleri , Adana’da Yamaç’ın da kendinin de orada olduğunun ayırdına varıp yalnız bırakılmamasını talep etmesi çok güldürdü beni.. O kadar sır biliyorken ölmeyeceğini hepimiz tahmin ediyorduk zaten içine giydiği yelek sürpriz olmadı o yüzden. Ama başındaki kask ve uyuşturucu etkisi ile yaptığı dans müthişti 🤣🤣

  Bu bölüm Akın’ın hakkını vermem lazım. Yaşadığı hezimeti lehine çevirmeyi başardı. Gerçi karşısındaki adamların ( Azer ve Viktor) da sağlığı ve aptallığı sayesinde oldu bu biraz. Onları birbirine kırdırırken tereyağından kıl çeker gibi sıyrıldı işin içinden. Yetmedi kendini dövdürüp duygu somurusuyle Karaca’nın vicdanına da oynadı ya pes dedim.
  Ah ah o dayak sahnesinde Viktor’un adamları bir güzel dövecek Akın’ı diye pek heveslenmiştim hayal kırıklığına uğradım. Neyse bu dayağın devamı Koçovalı Kardeşlerden bekliyorum. Akın bunu çoktan hak etti. Boynuz kulağı geçer diye boşa dememişler. Akın hainlikleri Selim’inkileri mumla aratıyor. Selim en azından ailesini seviyordu ama Akın ailesine karşı sadece öfke dolu…Gören de suçsuz yere hapis yatmış da ailesi onu yok saymış sanır. Hem suçlu hem güçlü…

  Bu hafta bir Yamac’a üzüldüm bir Salih’e…

  Salih’in yalniz kaldigi ilk anda ilk kez babasi icin goz yasi döküşü, babasından bir masal anlatmasını isteyisi ve fonda Idris’in masal anlatan sesi… Içime oturdu sahne. Bir de tabi Vartolu’nun içindeki Salih’in ölmediginin de bir göstergesi bu ki buna sevindim. Vartolu’yu içindeki yaralı Salih ile sevdim ben. Acımasız kuralsız amaç uğruna herşey makbul mantığındaki Vartolu’yu , Vartolu Salih kadar sevmeyeceğim kesin.

  Besirolara gönderilenin aynısı olacak 40 tepsi böreği merakla beklemekteyim.icinden ne çıkacak o böreklerin. Vartolu toplu katliama mı hazırlanıyor. O hapishaneden nasıl kurtulacak ? Sadis’e dönmeyeceğim derken ne kadar ciddiydi? Karısını geçtim oğlunu babasız bırakmaya gönlü el verecek mi ? Verirse nasıl verir?
  Yamac Salih karşılaşması nasıl olacak? Babasının katilinin pesinde olduğunu öğrendiğinde Yamaç Salih’in karşısında durup “katil tam karsinda cek tetigi tam kalbinden vur diyebilecek mi?” Benim tanidigim Yamac bunu der valla. Boyle bir sahne izlesem sasirmam.

  Yamaç’ın Azer’i izlerken Alico’ya sorduğu soruları tekrarlaması , babasının mezarı başındaki halleri, Akın’a uyuyamadigindan dert yandığı ve rüyasını anlattığı sahnede Yamaç’ın o hallerine çok üzüldüm ya… Timsahın korktuğu kadar var yani Yamaç. Yarasaya döndü çocuğum. Ağaç aralarından geceleri düşmanlarını gözlüyor 😔

  Azer’in kardeşinin ölümünden kendini suçlaması çok kısa sürdü ve intikam oklarını Yamac’a döndürdü bile.. Yamaç Azer savaşı nasıl devam edecek ve nasıl sonuclanacak merak ediyorum.
  Akın’a bu kadar çabuk inanan, bu kadar kolay oyuna gelen Azer bir Yamaç’ın sözüne güvenmedi ya alacağı olsun 😡😡

  Cumali hapisten kaçtı ve Çizgili’nin peşine düştü. O babası hakkında konuşan adamın peşinde , Salih sözde katilin pesinde , Yamaç babasını tuzağa çekenlerin pesinde. Koçovalılar üç koldan intikam peşinde. Beklenen Vartolu ve Cumali sahalara geri döndü. Çukur’un ve Çukur düşmanlarının haklarında hayırlısı olsun …
  Cumali’nin sonraki hedefi büyük ihtimalle babasının katilinin peşine düşmek olacak. Tetiği çekenin Yamaç olduğu gerçeği ile Koçovalıların yüzleşecekleri anı çok merak ediyorum. Cumali’nin pavyon şovu güzeldi. Kızlarla yaptığı konuşma sonrası Yıldız’ın evlendiğine içten içe üzülürken ama aynı zamanda da iyi olmasını isterken, Damla’nın her gün aşevine uğradığını öğrenmek mutlu etti Cumali’yi. Bir de akıl edip birilerine Yamaç’ı sorsaydı ya. Ama o Yıldız’ı sordu !!!

  Karaca Ayşe konuşmasında Ayse’nin sozleri rahatsiz etti beni. Kiytirik manikur isiyle buzdolabinin dolmamasi… o dolabin nasil doldugu konusunda muhtemelen herkes ayni fikirde. Masumane dusunup Ayse casusluk yaparak kazandi o parayi diyecegim de olmayacak sanki 🙈🙈

  Yücel Efsun sahnesine gelelim. Bizim Baykal melek gibi bir adammış da haberimiz yokmuş valla…🤣🤣
  Bir kız için tanıdığını sandığı babasının gerçek yüzünü öğrenmesi çok acı olsa gerek… Dürüst onurlu saygıdeğer bir iş adamının basit bir iş anlaşması yüzünden öldürülmesi…. Kiza böyle anlatılmış . Bunu anlatan kim Yücel! Yücel Baykal tanışıklığının en az 15 senesi varmış. Baykal’ın en güvendiği adamı – kızını emanet edecek kadar – Yücel’miş . Pek aklıma yatmadı bu hikaye benim. Yücel hem Çeto ile hem Baykal ile mi çalışıyordu ?Çeto Baykal’ı ismen biliyordu ama yüzünü görmedi. Demek ki Yücel ve Baykal’ın bağını biliyordu en başından. Geçmişleri 10 yıla dayansa ve Yucel’in Ceto’dan kaçtığı hikayesi gerçek olsa kaçtıktan sonra Baykal ile tanıştı ve sağ kolu oldu derdim… Baykal’ın Cukurla tek derdi rant olarak gösterilmeseydi , gecmisle alakalı bir derdi olduğuna vurgu yapılsaydı ki ben hep buna inandım o zaman Yücel ile gecmisteki bagi anlamli olurdu belki…
  Sahnede Efsun intikam konusunda pek kararlı duruyor. Babaannesinin Yamaç’ı yaralamasını da haklı buluyor. “Oğlunu öldürdüğün birine sırtını dönmeyeceksin.” Kendi de Yamaç’a neden yardım ettiğini anlayamıyor. Benim de anlayamadigim doğrudur. Efsun hiç birini öldürmediği için tetiği çekemiyor. Yamaç kadınlara ve cocuklara dokunulmaz raconuna istinaden tetiği çekemiyor diyelim. O zaman bu intikam oyunu nasıl ilerleyecek? Karşılıklı bir oyun içerisindeler sanki… Ikisinin de bir planı var karşısındakine dair ama ne.. Birbirlerini vurmadan intikamlarını alacak gibi duruyorlar ki Yamaç zaten basından beri bunu yapıyor ve sebebini de açıkça belirtiyor…

  ” timsah kendinden başka kimseyi sevmiyor. O yüzden onu tereddüt etmeden vurdu. Timsaha karşı kullanabileceği biri olsa Timsah yaşayacaktı Yamac’a göre..
  Diğerleri ise Yamac’a cektirdikleri acıyı çekeceklerdi. Yamaç ölmelerini değil bedel ödemelerini istiyor düşmanlarının. Yücel ve Azer bu bedeli ödedi.

  Yamac Efsun’a nasıl bir bedel ödetecek ?Babasının gerçek yüzüyle yüzleşirmek yeter mi? Kayıplarının karşıligi olur mu Efsun’un içinde yaşattığı temiz babayı öldürmek? Kimbilir belki yeter Yamaç’a…

  Babaanne konuk oyuncu büyük ihtimalle öldürülecek… Ya Yamaç’ın elinden olacak , ya da Akın’ in planı doğrultusunda öldürülüp suç Yamaç üzerine atılacak.

  Iki türlü de Efsun’un intikam ateşi körüklenir ve o tetiği çekecek hale getirilebilir. Böylece Akın bir kere daha Yamaç’tan kurtulmak için bir yol bulmuş olur.

  Yamaç Efsun sahnesi… Karşılıklı silahlar çekildi. Ikisi de birbirinin kim olduğunu biliyor. Ikisi de tetiği çekemiyor. Yamaç hala bir gün için bile olsa uyumuş olabilmesinin etkisinde. Efsun’un O’na ne yaptığını merak ediyor. Bir masalla nasıl o hale geldiğini anlamaya çalışıyor. Masaldan ziyade Efsun’un elleri uyutan ama Yamaç bunu bilmiyor. Bu sahnede Efsun’dan Yamaç’ın rüya görürken gülümsediğini bir yandan da gözyaşlarının süzüldüğünü öğrendik. Itirazim var Horzum Bey’e . Biz niye bu sahneyi izleyemedik de Yamaç’ın düşmanından dinledik !!!
  Efsun Yamaç konuşması yarıda kesildi. Tam Yamaç Azerin kardeşi benim yüzümden ölmedi derken – ki Yamaç’ın bu konuda vicdan azabı cektiginin göstergesiydi sanki yoksa niye açıklama yapma ihtiyacı duysun- Efsun’un benim birazdan ölecek olmam da senin suçun olmayacak değil mi ? Sözüyle sahne kesildi. Ben burada araya birden Akın girince flashback izliyoruz sandım meğerse Akın tarafından Yamaç’ın ölüme sürüklendiği sahne gerçekmiş. Peki o konuşmanın devamını flashback ile görebilecek miyiz acaba? Yamaç’ı o arabadan kurtaran Efsun olacak tahminleri çoğunlukta ama neden? Yani hangi sebep Yamac’ın peşinden gidip onu yanan arabadan çıkarttırir ki Efsun’a.. Babasının katili olarak görüyor Yamaç’ı sonuçta… Böyle olacaksa da Gökhan Bey bunu hangi mantıklı sebep üzerine oturtacak merak ediyorum. Ben Yamaç’ın o arabadan kendi çıktığına ve Akın Azer konuşmasına bir şekilde şahit olduğuna inanmak istiyorum. Akının Kutay’ı yollayarak Yamaç’ı kurtardığını iddia edenler var. Kutay bunu Akın’ dan bağımsız olarak kendi iradesiyle yaparsa bir şey diyemem ama Akın’ın yaptırdığına ihtimal vermiyorum … Bayağı da amcasını ölüme göndermek için yaptı planı. Bir de kusura bakma amca demez mi tam dayaklık😡😡
  Cumali ve Medet’e de pek ihtimal vermiyorum. Cumali Yamaç’ı nerede gördü de peşine düştü. O Murtaza’nin peşinde şimdi. Medet aileyi korumakla görevlendirdi Salih. Aileden kastı Saadet ve Idris bebek… Yani Medet’in Yamaç’ı görüp de peşine düşeceğini sanmıyorum.
  Nehir kurtaracak diyenler var…Nehir Yamaç’ın hayali ise o baygınlık anında bu hayalle kendine gelip arabadan çıkabilir. Hayal değilse Nehir’in o anda orada olmasi mantiksiz olur bence.

  Ve Yamac tabi ki ölmeyecek 😍😍😍

  Ve iyi ki dizide bir ekmeğinin pesinde Remzi var . O olmasa düşmanlar kimi kullanacak maşa olarak Kocovalilara karşı . Remzi’yi Baykal’dan sonra Gokhan Horzum’un en sevdiği ikinci karakter ilan ediyorum. 🤣🤣🤣

  Son olarak Alico Yamaç… Aliço’nun Çukur’a kaçışı çok kısa sürdü hemen yakalanmasaydı da Yamaç’ı o kurtarsaydı da önümüzdeki bölüm.

  Aliço’nun babasından sonra ağabeyi ile de tanıştık. Ağabeyi zamanında kardeşine çok çektirdiği için pişman. Alico’yu kaçmaya teşvik etti. Aliço’nun geçmişi ile ilgili flashback istiyorum…

  Ve Aslı’cigim sorunun cevabı olarak ben nedense başından beri Yamaç’ın babasını öldürdüğünü ilk olarak Alico’ya itiraf edeceğini düşünüyorum. Onun gerçekten yaşadığına inanmayıp bir hayal olduğunu düşünüp açılacak belki bilmiyorum ama bu itiraf Alico’ya yapılacak diyorum.

  Sanırım yazacaklarım bu kadar. Yeni bölümde görüşmek üzere:)))

  • Ayla

   Oh masallah bölümü dolu dolu yorumlamissin,Asli dan bile cok daha fazla:))
   Valla Selim e hain diyorduk ama oglu cok daha fazla hain cikti,birde nedir bu kendinden baska kimseyi sevmiyor. Annesini bile sevdigine inanmiyorum ben,kadini bile kendi cikarlari icin kullaniyor. Evet aptal Azer Yamac a inanmadi ama bebe Akin a inaniyor hemencecik.
   Vartolu/Salih konusunda birebir düsünuyoruz,bende Vartolu yu Salih sayesinde sevdim. Yoksa ilk birkac bölüm Vartolu ya resmen gicik oluyordum ve Salih kisiligini hep söylüyorum daha cok seviyorum,daha gercekci bir karekter Salih…
   Dimi Buke Yamac Efsun sahnesi yarim kaldi hemen kesildi hop Yamac araba icinde oldu.
   Benim icimde hala bir umut Yamac babasini öldürdügünü saniyor ama tetigi ceken baska biri cikacak. Idris in yasiyor olmasi imkansiz bazen öyle bir yazi okuyorum ,Yamac ölü babasinin BUZ gibi vücudunu yikadi,bundan ötesi yok.

   • Buke Oguz

    Keşke Idris’i vuran başkası olsa Yamaç kendi vurdu sansa ama pek sanmıyorum canım.
    Yok yok annesini de sevmiyor kardeşini de hiç kimseyi sevmiyor Akın 😡
    Efsun Yamaç sahnesi kesilince flashback girdi sandım 🤣🤣🤣
    Ben de ilk bölümlerde Vartolu’yu hiç sevmiyordum. Tam kötüydü o zaman siyah beyaz kadar net. Sonradan içindeki Salih çıktıkça karakter yavaş yavaş grilesti. Sonra bir Vartolu Salih arasında git geller yaşasa da karakter ilk bölümlerdeki kadar gozume batmadı. Yer yer kızdım yer yer üzüldüm anladım.

   • ne güzel detaylı yazmış değil mi? Aynı güzelliği başka izlediği dizilerde de yapacak inşallah <3

  • Buke’cim hoşgeldin <3..

   Yorumunun Yarasaya döndü çocuğum. Ağaç aralarından geceleri düşmanlarını gözlüyor bölümüne bayıldım. Kapak fotoğrafına dikkatini çekerim.

   Bişi sorucam; Yamaç'ı o kurtarmaz bu kurtarmaz demişsin de, ee kim kurtaracak peki?

   • Buke Oguz

    Hoş buldum canim. Kapak fotoğrafına bayıldım zaten ♥️♥️😍😍
    Ben kendi kurtulacak dedim ankette 😄😄 Hoş ben zamanında vurulduğunda da tanıdık biri kurtarmasın yoldan geçen birileri bulsun demiştim ama Selim kurtarmıştı.

    Yani kurtarma konularındaki tahminlerim tutmuyor pek 🤣🤣

   • Rizet16

    Yamaç’a yarasa benzetmesi çok iyi olmuş,
    Timsah’ın (Adamalar – Zombi) şarkısında geçen kısmı getirdi aklıma;

    ”Ey ahali, zombi mahali
    Birbirimizi zikzak çizerek
    ……
    ……
    Tutun kolumdan beni Fas’a götürün
    Dört mevsim yolunu bulup yasa bürünürüm
    YARASA SÜPER AMA YARAMASA KARABASAN” :))

    • Nur

     Şarkıyı timsah’la duymuştum timsahla özdeşleşti kafamda. Çok güzel bir şarkı.

    • Şarkının tutun kolumdan beni fas’a götürün bölümüne bayılıyorum.

     Fas’a gittim. Biri bir kez daha tutup kolumdan götürse hayır demem. 🙂

  • Nur

   40 tepsi böreğin bir tanesinin içinde çarşaf olabilir mi? Bir filmde vardı, Kemal Sunal’dı sanırım. Börek tepsisiyle gelen çarşafı giyip kadın kılığında hapishaneden kaçıyordu.

   Ayşe’nin bahsettiği dönem kızıl düğün sonrası taşındıkları başka mahallede geçen dönem. Çukur’a döndükten sonra değil. Yani ajanlık söz konusu değil. Ayşe’nin yalan söylediğine inanıyorum. Tehlikeşi bir yalan söyledi.

   Vartolu, Medet’e ‘Aile’yı koru dedi. Tüm aileyi ve Çukur’u kasteddiğini düşündüm. Ailemi ya da ailemizi koru deseydi daha dar kapsamlı olurdu.

   Vartolu’nun Saadet ve oğlu konusu muallak işleniyor. Oğlunu arkasına bırakmasını asla kabullenemem. İster Salih olsun, ister Vartolu..Evlattan vaz geçmek neyin nesi? Vartolu yapmaz zaten öyle bir şey.

   Efsun’un Yücel’e anlattıkları:
   Olmayacak sahnelere çok güldüm. Bu sahneye de hâla aklıma geldikçe gülüyorum.
   Yeni senaristimiz Damla hanım işe başladı ya; herhalde ona kadın sahnelerini yaz demişler, o da hocanın gözüne girmek isteyen çalışkan talebe gibi uzun uzun replikler yazıyor. Dır dır dır, bitmiyor bir türlü:) Yücel bitkisel hayatta Efsun başında doğru yanlış konuşuyor da konuşuyor:) Yücel o esnada şey demiştir: ‘Kendime gelmezsem gelip gidip beynimi zigecek bu. En iyisi kalk, ayaklan Yamaç’a öldürt kendini, bitsin bu ızdırap’ Efsun odadan çıkarken hareket etmesinin nedeni bu:)

   • Buke Oguz

    Börekten çıkan çarşafla kaçma planı güzelmiş. Tuttum bunu. Salih yeter ki sağ salim çıkabilsin oradan.

    • Nur

     Vartolu, Kemal Sunal gibi çarşaf giyip kaçmaya çalışırsa komik olur:) Vartolu’nun kadın sesi taklit ettiği bir sahne vardı. Galiba Meke, Doğu Beyazıt’a gittiğinde onu telefonla aramıştı orda kadın sesi taklit etmişti. Kemal Sunal da ziyaret günü çarşaf giyiyor ziyaretçilerin arasına karışıyordu. Görevliyle kadın sesini taklit ederek konuşmuştu:)

   • Sivas Li

    Börek reklami cok guzeldi of canim cektii yaa;D

 • Nur

  S3 İZLEYİCİ GÖRÜŞLERİ

  Rating artmış. SM yorumları şikayet dolu. SM’de şikayet hep var ama samimi izleyicilerin şikayetleri artmaya başladı.
  Bu blogda hepimiz samimi izleyicileriz. Burda bile memnuniyetsizlik çoğaldı gibi.

  S1 İlk üç bölüm ile S3 ilk üç bölümün kıyaslaması yapacağım.

  S1 Hale ile mahalle pazarında mahallenin ve ailenin tanıtımı yapılmıştı. Kendi içinde güvenli, Koçovalılara hürmetli, Baba pazarcılardan biri tezgahında pazarlık yapıyorsun. Mahalle büyük bir aile.
  Ekonomik sıkıntı var aşılabilir ama Baba’nın ilkesi var Vartolu reddediliyor.
  Saygı, usul, edep var. Ağır adamlar kahvede sorun görüşüyor. Otoriteye saygı var.

  Kahraman öldürülüyor. Cenazesi 3.bölümde mahallelinin omuzlarında gömülüyor. Baba felç geçiriyor mahalleli hastane önünde nöbette.
  II.bölümde Selim’in işbirliği, bölüm sonunda V.nin çukur dövmesi camda..
  Hayal mi, hayalet mi yok. Vartolu’nun paradan öte bir hesabı olduğu net. Her bölüm akıyor. Yarım yamalak sahne yok. Yas usulünce, cenaze usulünce.. Üstelik köşkte başka dünyadan eş var. Düşman dışarıda çok güçlü. İşbirlikçi Selim’i zleyici biliyor hikayedekiler bilmiyor..

  S3- 1*2*3
  Mahallenin kurucu babası öldü mü sağ mı? Ölüm anı gösterildi, morgda yıkandı, mezarı gösterildi. O kadar tuhaf işleniyor ki jeneriğe, resmi sayfaya bakmaya başladık. Ne cenaze töreni, ne defin, ne yas.. Mahalle günlük güneşlik.
  Kurucu Baba’nın yerini alan oğlu akli dengesini yitirdi, tamam. Peki niye kimse aramıyor, sormuyor, anmıyor?

  Hapishanedekiler niye halen hapiste? Nerde İdris Baba’nın okuttuğu avukatlar? Nerde nezarete girdiklerinde İstanbul’un altını üstüne getiren kapkaççılar, pavyonlarda olay çıkaran kadınlar??
  Herşey güllük gülistanlık.

  Düşman Efsun işbirlikçisi Akın. Nerde Vartolu, Selim, nerde Efsun, Akın.

  Bir sır bir gizemdir gidiyor. Yamaç’la Efsun’a yazılan sahne sırf bölüm sonunda Yamaç’ı kim kurtardı potasına Efsun’u sokmak için. Yamaç ve Vartolu 1.sezonda birbirlerinin boğazına basıyordu. Sultan zor engellemiş barış yaptırmıştı. Asıl düşman, güçlü olan Efsun ama Yamaç’la flört aşamasında genç çift gibiler. Efsun’u Yamaç’ın elinden Azer kurtarabilirdi, İstanbul’daydı. Harika aksiyon olurdu. İnandırıcı olurdu.. Yok ama olmaz. Niye?? Belli değil.

  Bu nasıl aile, bu nasıl mahalle, bu nasıl intikam? Kim kimdir? Sır, sır, sır.

  1.sezondaki aksiyon sahnelerine bayılıyordum, taraf tutuyordum, kimin başına ne gelecek bilmiyordum. Şimdi başrol ölmez mottosu. Tamam da kurtarılmasına heyecan katın. Her şey merak değil ya.

  • İlk üç bölüm geride kaldı. En sinir olduğum şeyin altını çizmişsin sen de yazıda da yazdım. Yamaç’ı arayıp soran yok. Sonra Çukur’un evimiz Yamaç babamız. Oldu cnmmmmm….

 • Selen

  Efsun ve Yamaç nasıl bir ikili oldu anlayamıyorum 🙂 2 defadır kızın evine gidiyor ,geri geliyor Yamaç..Yani silah çekmek yerine başka bir plan yapmalıydı .1 bölüm önce “kadınlar ve çocuklar ölmesin “ diye duyar kasıyorsun 1 bölüm sonra genç bir kadına silah çekip öldürmek istiyorsun bu ne çelişki Yamaç’cım ya 🙂 Yücel bile sana daha çok acı vermişken onu bile öldürmeye yeltenmiyorsun ama Efsun direkt ölmeli senin gözünde öyle mi ? çok amaçsız içi boş bir intikam planı ve boş bir sahne açıkçası sahne sadece Efsun’un silah bilgisini vurgulamak için yazılmış ama komik olmuş artık Çukur’a yakıştıramıyorum böyle sahneleri.
  😥
  Efsun için gelecek bölümlerde ne planlanıyor bu ikili sürekli böyle mi gidecek bilmiyorum ama ben horzum’un her iki kadını da bir süre seyirci isteğine göre orta ayarda ilerleteceğini düşünüyorum “ne şiş yansın ne kebap” hesabı ..

  Diğer rahatsız olduğum konu Yamaç mezarlık sahnesi ..orda nasıl Sena ‘nın Akşın’ın mezarına dokunmadan gidersin Yamaç? Açıkçası Sena’yı unutturmaya çalıştıklarını hissediyorum..Yamaç o mezarlığa gidip karısının toprağına dokunamayacal noktaya ne zaman geldi ..evet o tarafa hiç bakmadı ama bu artık saçmalık o sahneye o kadar pişman ki karısının mezarına bakamadı bile diye kılıf uyduruldu ..saçmalık!!! Yeni gelen kadını sevdirmek adına ölen eşi yokmuş gibi yazmak yakışmıyor senaristlere ..Yamaç zaten benim için bu sezon bitmeye yakın bu gördüğüm sahnelerle daha da küçülüyor gözümde..Sena için deliren adama ne oldu ? Yeni bir kadını görene kadar mıydı senin sevdan Yamaç bey !!!!.

  • Nur

   Bu bölüm Efsun ve Yamaç’ın sahneleri bana da boş geldi.
   Efsun’a uzun replikler yazılıyor. Duvara da yazmışlar ‘Uzun cümleler kurmak başımı ağrıtıyor’ diye:) Silahlar konusunda bilgiliymiş falan.. gerek yoktu. Terastaki birleştirilmiş pufları bir an yuvalak yatak sandım:) Sahneye anlık heycan kattı:)

   Mezarlık sahnesi sevdiklerine ziyaret sahnesi değildi. Yamaç dua okurdu, okumadı. Efsun ve gizli işbirlikçilerine bedel ödetmediği sürece o üç masumun yüzüne bakamıyor diye yorumladım. İdris’in mezarına tesbihi bırakmasını anlamlandıramadım. Mezardan toprak alması konusunu Nehir’e daha çok yoruyorum. İdris’in vasiyeti bir tohumdu. O bir tohum Nehir’le ilgili.

   • pardon o yuvarlak yatak değil miydi?

    • Nur

     Yok üçgen puflar daire oluşturacak şekilde dizilmiş:) Yatak olsaydı, görüntüsü verilmiyor ama acaba segz mi yapıyorlar, o mu ima ediliyor diye düşünecektim:)

     • Dilara

      Segz😂😂😂😂 hhahaha süpersin yaa

  • Buke Oguz

   Hoş geldiniz :)))

   Yamaç’ın Efsun konusunda bir planı olduğunu düşünüyorum. Öldürmek dışında bir planı var bence ama ne olduğunu bilemiyorum. Efsun da istese öldürebilecekken yaşamasına izin veriyor Yamaç’ın. Onun da Yamaç ile ilgili bir planı var kesin . Ilerleyen bölümlerde açığa çıkacak ama ne kadar bekleyecegimizi ben de merak ediyorum.

   Yamac başka bir kadın görüp Sena’yı unuttugu konusuna katılmıyorum. Yamaç cenazeden sonra Yücel’ i öldürene kadar zaten gitmedi Sena’nin yanına. Yücel’in öldüğüne inandiginda ilk kez karısının mezarına gitme cesareti buldu.

   Sonrasında zaten babasının ölümüyle yeniden yıkıldı. Şimdi babasının intikamına odaklı. Sadece Idris’e bir şeyler anlatmak için geldi. Yalan yok mezarlıktan ayrılacakken geri döndüğünde ben de Sena’nin mezarına gidecek sandım ama Idris’in mezarından toprak aldı. Sena’nin mezarına dokunmaması unuttuğunu göstermiyor ama. Vicdan azabı büyük… Hem babasına karşı hem de Sena Akşın ve Alico’ya karşı. Düşman dörtlüden intikamını almadıkça o mezarlara uğrayamayacak Yamaç.

   Zaten şu an Yamaç’ın ne Efsun’a ne Nehir’e bir ilgisi var. Efsun zaten düşmanı, Nehir ise birdenbire girdi Yamaç’ın hayatına ki kız zorla gelip yanına yattığında Yamaç sabaha kadar duvara denizkızı çizerek Sena’ya bağlılığını vurgulamıştı. Üstelik Nehir hayal mi gerçek mi daha bilmiyoruz. Akıl hastanesi ve Yamaç dışında bir karakterle sahnesi olmadığı sürece hayal olma ihtimali yüksek diye düşünüyorum.

   • Bari bir Fatiha okusaydı ^^

    • Buke Oguz

     Keşke okusaydı ama Gökhan Horzum yazmazsa Yamaç ne yapsın…

     • Nur

      Mezarlık konusunda bir tahminim daha var. İdris babanın cenazesini de görmedik. Hapishanedekiler çıkınca herkes mezarlıkta toplanacak ve toplu anma töreni mi yapılacak? Belki öyle bir sahne planlanıyordur?

     • Buke Oguz

      Yani bence de mutlaka bir mezarlıkta anma sahnesi gelmeli. Idris’e cenaze töreni yapmak için oğullarının dönmesi bekleniyor olmalı. Bu arada ben Yamaç Idris’i hastaneye götürdü orada yıkadı. Sonra kıyafetlerini Sultan’a götürdü diye düşünmüştüm.
      Mezarlık sahnesinden sonra Yamaç babasını kendi gömmüş tweetlerinden sonra hatırladım ki kıyafetler elindeyken üstü de Idris in kıyafetleri de tozluydu… Yamaç bu durumda babasını hiç hastaneye götürmedi mi direkt o labirentte mi yıkadı? Babasını kendi elleriyle mi gömdü? Çok zor bir durum bir evlat için? 😔😥 Mezar taşını o yaptırmış olamaz ama. Mezar taşı dikdirmek için erken değil mi 3 ay? Sanki en az 6 ile 1 yıl arası zaman geçmesi gerekiyordu. Yanlış mı hatırlıyorum acaba?

   • Selen

    Hoşbuldum:)

    Yamaç Yücel’i buldu öldürebilirdi ama öldürmedi “benim çektiğim acıyı çeksin” mantığı pek benim kabullenebileceğim bişey değil ee hadi tamam yaptın akıl hastanesine koydun hala gidip öldürmemesi bana komedi geliyor artık ..Yahu bu adam senin karını boğmuş ,yeğenini öldürmüş ,babanı öldürmene sebep olmuş yani daha beklemenin mantığı ne ? Gökhan Horzum’un düşman yaratamakta zorlandığını o yüzden Yamaç’a böyle saçma bir durum yaşttığını düşünüyorum..
    Mezarlık konusuda bu sebeple bana mantıklı gelmiyor orda yatanlar masum ve sorumlusu Yücel onu öldürmeyip hayatta kalmasını sağlayıp bir de karısının mezarına göz ucuyla dahi bakmamasını ben kabul etmiyorum..Vicdan azabı bu değil ,böyle olmaz…Hadi bakamıyorsun bari bir dua et ..Bu nasıl atlanır aklım almıyor ! Sena için ölen !!!!! yamaç gözümden gittikçe düşüyor..Umarım Yamaç bey o mezarlığa gidip kendisi için ölen karısına bir dua eder ..çok öfkeliyim bu konuda !!

    • Buke Oguz

     Keşke Horzum bir dua sahnesi yazsa da Yamaç’ı karısının mezarı başında dua ederken izlesek…

    • Nur

     Selen; Yamaç’ın zihninin bulanık olduğunu, hâlâ derin bir travmanın etkisi altında olduğunu unutmayalım.
     Yamaç’ın Nehir’le olacağını düşünüyorum ama niye Sena’yı ezerek, hatırası yok sayılarak yazılsın ki?
     Sena’nın cenazesi İzmir’e yollanmadı, Çukur mezarlığında Akşın, Sena, Aliço ve İdris Baba beraber gömülü. Bu bile Sena’ya verilen değerin göstergesi. Özel bir sahne yazılacağını düşünüyorum. Anma sahnesi mutlaka olur. Dualar edilir. Onun haricinde Yamaç ve Nehir, Sena’yı ziyarete gelebilirler. Sezon uzun önümüzde 30 küsur bölüm var daha.

  • Merhaba, hoş geldiniz.

   Kesinlikle imzamı atarım yazdıklarınıza.

  • Küçük bir not: Yamaç Efsun’u öldürmeye gitmedi. Yamaç ne oldu da uyuyabildi öğrenmeye gitti. Silah çekmesi minnak bir detay ^^

 • Ayla

  Merhaba Asli
  Bir tarafim Akin Yamac ile isbirligi icinde diyor diyer yanim hayir Akin tam bir pislik amcasi Yamac in öldürülmesine göz yuman biri diyor. Bende Akin in arkadasi Kutay i daha cok sevdim. Son sahne adeta sen anket yapabilesin diye cekilmis gibi:)) Tabii ki Yamac ölmez,anket en son Efsun kurtardi önde gidiyordu,bakalim kim olacak? 3 ayda akli basina gelen Yamac o arabadan da hafif bir siyrik alarak kurtulur…
  Valla Yamac i sormayanlar listesinde olanlarin cogu zaten Idris e de pek üzülmediler,sanki siradan bir adam ölmüs gibi kayitsizdilar ondan Yamac i pek merak etmemelerini yadirgamiyorum. Cumali nin hamam sahnesi boynuz falan beni rahatsiz etmedi Cumali nin kara mizahina uyuyordu ama tek basina öyle süzülüp kac kisiyi indirmesi fazla süperman tripleri ya:))

  Alico nun kacip Cukur a gelir gelmez aninda tekrar alinmasina gicik oldum ne o zaman kacis sahnesi yaziyorsun ? Laf olsun torba dolsun iste ,yeni bölümden ilk sahnede de Alico nun sifreli mesajlarini kesin aninda görüp engeleyen cikacaktir. Alico nun Yamac ile karsilasmasina galiba daha cok var:((
  Bölümde iki sahneyi cok sevdim biri Timsah in kafayi sallayarak dans etmesi digeri Vartolu nun buzhanede bile kendi yolunu bulup izgara yapmasi:)) Bana bir masal anlat sahnesinde ise icinde ki Salih i azda olsa arasira görebilecegmizi saniyorum,son defa olduguna inanmiyorum. Salih i benimseyen cok seven bir kitlede var ben gibi :))
  Ama Yamac in Azer in adamlarinin arasina karismasini sacma buldum. Cok zorlama bir sahne gibi geldi bana.

  Idris in dogum tarihini gördügümde aklima ilk gelenler tipki senin düsüncelerin gibiydi. Ercan Kesal in asil kendi dogum tarihi yazip olduda bitti masallaha getirmisler:))
  Ben senin aksine Efsun u oynayan oyuncu silah tutmayi bilmiyor ya hic eline yakistiramadim.
  Birtek bana mi sahneler cok kopuk kopuk kopuk geldi,Yamac Efsun un yaninda hop birden araba icinde ve takip ediliyor. Ekmeginin pesinde olan Remzi yine ortaya cikti:)) Onun sahneleride karisikti,Akin onu Adana da mi Istanbul da mi buldu anlayamadim.
  Nasil yani Nur yazmamismiydi Meliha yi oynayan oyuncunun jenerikte adi yok,gözlerim bir gram bile onu aramiyor. Acikcasi Meliha da Salih in kolyeside kabak tadi vermeye baslamisti kendi adima konusuyorum.
  Evet Ayse vücüdunu satarak Karaca yi baktigini ima etti bende bu duruma cok sasirdim. Yildiz i kabul etmeyen Sultan oglunun nikahindan düsen Ayse ile koyun koyuna gül gibi yasiyorlar:)))
  Yücel in Baykal in sag kolu olmasini inandirici bulmaman konusunda sana katiliyorum,rahmetli gölgesine bile güvenmezdi.
  Bölümü genel olarak begenmedim,malesef bu sezon bana cok zayif geldi,keske tadinda bitirselerdi diyen AZINLIKTANIM!

  • Nur

   Akın ve Yamaç işbirliğine ben de inanmıyorum. Akın, Yamaç’ı işine geldiği yerde kullanmak istiyor, Yamaç, Akın’ı ne kadar çözebildi bilmiyorum. Bazen o da köprüyü geçene kadar muamelesini Akın’a yapıyor diye düşünüyorum.

   Yamaç’ı hapistekilerin arama sorma ihtimalleri zaten yok. Köşk ve Çukur ahalisine gelince; Salim ve ismini bilmediğim koruma Yamaç’ın aklını yitirdiğine tanıklık etti ya, sanırım bir süre tanıdılar ona. Doktor Özgür hastanedeki durumunu aktarıyordur. Taburcu olması esnasında ise köşktekilere; ‘uzak durun, kendi haline bırakın, hazır olunca o size gelecektir’ gibi şeyler söylemiştir.

   Şenay Gürler kadrodan ayrılmış ama konuk oyuncu olarak görünebilir ya da sırrın açıldığı sahnelerde flashback kullanılır? Belki Yıldız gibi görünmez, bahsi geçer? Sır halen duruyor. İlla ki o sır bir yerde aydınlatılacak.

   Ayşe, bence Karaca’ya yalan söyledi. Karaca, Akın’la uğraşmasın diye. Buzdolabını bir gün doldurmak ne ki? Bir gelin başı gelir, yanındakilerle, buzdolabı dolar. Gardrop markalarla dolup taşmamış, altın bileklikler, bilezikler alınmamış.. Canlarını Çukur’a zor atmışlardı hem de KaraKuzular zamanında.

   Bu yalan Ayşe’nin başını ağrıtacak bence.

   • Ayla

    Eger Ayse o konuda Karaca ya yalan atmissa o zaman başı agirsin kadinin. Çeto ile bile edepli birsekilde flörtlesti Ayse hatun,ondan öyle demesine cok sasirdim.

    • Nur

     Ayşe öyle bir şey derdi ki, mesela kaç aylık kira birden nasıl ödendi sanıyorsun ya da o altımızdaki araba nasıl alındı, gibi..Hadi araba çok uçuk ama iki kişilik evin buzdolabını doldurmak ne ki ya? Böyle bir şey için genç kızı olan anne fuhuşa bulaşır mı, üstelik az ya da çok para kazandığı bir mesleği var. Şu gün bu enflasyonda 2 kişi için boş bir buzdolabı doldurmak taş çatlasın bin lira olsun. Havyarlarla doldurmadı ya. Et pahalı ama sebze, meyve nedir ki? Bir sefere mahsus yapıyor bunu? Mahalleye nasıl taşındıklarını da gördük. Hamal tutamamışlardı Celasun ve arkadaşları eşyaları taşımıştı.

     Hiç inanmadım ben.

   • Yahu Yamaç’ı sormasınlar tamam da kendi aralarında konuşsunlar nerede bu çocuk diye?

  • Buke Oguz

   Selam Ayla :)) Ellerine sağlık. Yazmayı unuttuğum bir şey kalmadı diyordum bak varmış.

   Vartolu’nun buzhanede mangal yapması çok güldüğüm sahnelerden biriydi. Orada güldürdü finalde üzdü :(((

   Ve ikinci konu Idris’in 13 yaşında baba olması tabi 🤣🤣🤣 Ah Gökhan Horzum ah sen git 3 sezonluk senaryo yaz ama doğru düzgün kronoloji yapama 🤯🤯🤯

   Ben zaten ilk andan itibaren Cumali’nin 47 yaşında olmasına da takılmıştım Sultan ve Idris’i 42 yıllık evli sandığım için . Ilk sezon ilk bölümde Idris Hale’ye 42 yıldır evime çürüksüz meyve girmedi deyince evlilik süreleri 42 yıl sanmistim. Sonra duruma mantıklı bir açıklama buldum. Idris evliliğinin ilk 5 yılında pazarcı değildi demek. Pazarcılık geçmişi 42 yıl. Başka açıklaması yok çünkü 😆😆

  • Merhaba Ayla…

   Anketleri severim <3. Anında… Dur hatta fragman geldi. Bir kez daha paylaşayım…

  • Yamaç nerede Azer’in adamların arasına katıldı yahu? Timsah’ın mı demek istedin?

   • Ayla

    Adana da Yamac in Azer in adamlarinin arasina süzülmesi

 • Nur

  Bölüm esnasında ne kadar güldüysem son sahnede o denli hüzünlendim.
  Vartolu’nun tabutlukta gözünden akan bir damla kan içime işledi. Ahmet Kaya’nın dizeleri aklıma geldi.

  “Biri saksımızı çiğneyip gitti
  Biri duvarları yıktı, camları kırdı
  Fırtına gelip aramıza serildi..
  Biri milyon kere çoğaltıp hüzünleri
  Her şeyi kötüledi, bizi yaraladı..
  Biri şarabımızı döktü, soğanımızı çaldı,
  Biri hiç yoktan vurdu kafeste kuşumuzu!

  Dedim ya, ciğerim yanıyor, yüreğim kanıyor
  Olmasaydı sonumuz böyle”
  ➖➖
  Sevdiğim karakterin sahnesi çok olsun istemiyorum. Her hikayenin içinde olmasın. Her yere koşmasın, kurtarmasın..

  Bazen sadece bir duvarın dibinde otursun.

  Erkan Kolçak Köstendil. Söz biter…

  • Ayla

   Ne kadar farkli düsünüyoruz ne kadar farkli bir Vartolu seveniz. Ben ise her sahnede olan ordan oraya kosan kendini kac senelik mafya adami sanan Akin i izlemektense sevdigim karekterler Vartolu ve Yamac i izlemeyi tercih ederim. Anca öyle o sekilde cukur un bu ücüncü sezonuna katlanabilirim…

   • Nur

    Bazen çok farklı düşündüğümüz oluyor:) Bence olması gereken bu zaten. Salih benim için bambaşka bir karakter. Bu karakter Çukur’a İdris’in başka bir kadından oğlu diye girseydi, hikayesi Vartolu ile benzer olsaydı çoğu izleyici sinir olurdu. Karakterin arka planında Vartolu olduğu için ve Erkan canlandırdığı için kredisi yüksek, hoş bende kredisi 0.

    Şayet Vartolu’nun sahneleri dolu dolu olacaksa ekranda çok uzun süre kalabilir. Anlatmak istediğim boş sahneleri olacağına dolu ama az olsun. Boş-dolu sahne ayrımını silah kullandığı sahneleri hariç tutarak yapıyorum. Erkan’ın elleri çok güzel, silah kullandığında bedeninin aldığı form çok güzel. Altın tabanca ile inanılmaz bir estetik görüntü veriyor. Bu özellik onun doğasında var. Diğer hiçbir oyuncuda bu denli olmuyor. Mesela Berkay da ‘Hitabet Sanatı’ olarak tanımlanan sanata doğuştan sahip olmalı. Var olan özelliklerini yetenekleriyle bütünleştirmişler. Mahsun’un hitabetine hayrandım.

    Dizide silah tutma, kullanma konusunda ikinci en beğendiğim oyuncuyu yazayım, sürpriz olsun. Tek bir sahnede bar’a baskın sahnesinde Yücel! Tansu Biçer. Çok beğenmiştim devamı gelmedi. Yücel’in/ Tansu Biçer’in ‘ikna’ yeteneği diğer tüm oyunculardan fazla.. Çok mikro detaylar. Bazı oyuncuların kendilerinde doğuştan var olan özelliklerinin emekle rafine edilmiş halini izliyoruz.

    • Ayla

     Simdi ne demek istedigini daha iyi anladim az ve öz olsun ama boş sahneler olmasin.
     Benim icin Aras Bulut ta Yamac a kendinden cok seyler katiyor,Vartolu yu Erkan dan baskasi hayat verseydi bu kadar cok sevilecegine inanmiyorsam Yamac i da Aras tan baska biri oynasaydi Yamac in bu kadar cok sevilecegine inanmiyorum. Esasinda Berkay olsun Tansu Bicer olsun usta oyuncular ve hayat verdikleri karekterler kötü olsalar bile yinede sevildiler ve onlari izlemek keyifliydi.

     • Nur

      Halka dizisinde Kaan vardı izlerken Yamaç esintisi hissediyordum ve Çukur’da iyi ki Aras, Yamaç’ı oynamış diyordum. Herkesin farklı yeteneği, rengi var. Yamaç, Aras’la hayat buldu. Çok hoş mimikleri, jestleri, insana geçen içtenliği var. Hep Vartolu’yu ya da Erkan’ı yazıyorum ama bu ne Aras’ı ne de diğerlerini gözardı ettiğimden değil. Başta Aras ve Erkan olmak üzere erkek kadro gerçekten şampiyonlar gibi. Vartolu benim Doğu Anadolulu genlerimle eşleşiyor galiba ya da bilemiyorum, bir şekilde onu ayırıyorum.

    • Sliah Erkan Kolçak Köstendil’e efsane yakışıyor. Hele ki enteresan hareketlerle mermiyi namluya getirme. (Nedir onun adı gelmedi aklıma)

     Bir de küfür – ki küfürlü konuşmaya karşıyımdır – çok yakışıyordu. Belki Vartolu olduğuna göre yine biplenerek duyarız.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Bölüm; hikayelerin gelişimi açısından zayıftı. İlerleme olmadı gibi bir şey. Normalde şikayet ederdim ama çok güldüm ve eğlendim. Halen aklıma geldikçe içimden güldüğüm sahneler var. Eğlenceliydi, güzel vakit geçirdim.

  Yamaç’ın Timsah’la ve Timsah’ın bağımsız tüm sahnelerine çok güldüm. Yamaç’ın it kopuk arasına karışması bir alemdi. Her detayı çok tatlı yapmışlar. Vurduktan sonra öldüğünü niye kontrol etmedi gibi bir şikayetim yok. Yamaç’ın zihni zaten bulanık, ‘ölmediyse sürünsün’ demiştir:)

  Yamaç ve Efsun’a gelince; Bu böyle olamaz diyorum. İntikam planı olmaması aklıma yatmıyor. Efsun’un fotoğrafını yakması.. niye yaktı ki o zaman? O fotoğrafta bir detay var belki önemsizdir. Efsun direksiyonu ters bir arabanın (İngiliz arabaları öyle) ön koltuğunda şöför yanında. Şöförün yüzü hiç görünmüyor. Acaba şöför her kimse Yamaç şöförü mü bulacak? Mesela Efsun’un annesi olacak yaşta bir kadın? O fotoğrafa çok baktı. Bir şey mi var diye tahmin yürütüyorum.
  Yamaç’ın bir planı yoksa, etkilendiği için öldüremiyorsa tuhafıma gider.

  Cumali’nin hamam sahnesi, Azer’in dövme sahnesi, Viktor’u öldürme biçimi falan.. Onların alıcıları zaten biz değiliz. SM’de erkek izleyicilerin yorumlarına bakılırsa adrese teslimat başarılı. Alıcılar memnun.

  Yıldız evlenmiş, mutluymuş. Bir cümlede olsa değinilmesi ve hikayesinin mutlu sonla bitirilmesini sevdim.

  Akın ve Kutay’ın müptelası oldum:))
  Kutay’ın evinin önünde çizgi oyunu, çelme takma, Kutay’ın otururken Akın’a çelme takması.. :)) Kutay stadyumumsu bi şey inşa ediyor galiba. Sanırım Futbola meraklı. Evinin önüne demir iskeletli bi şey yapıyor:))
  Gökhan Hoca yaa:) Bu ikili neşe kaynağım.

  Yavuz’un talim yaptırdığı adamlar:)) Hâlâ gülüyorum. Cüneyt falan. Başka boyut bu. Yavuz’un da müptelası olmam yakın:))

  Vartolu’nun son sahnesinden çok etkilendim. Koğuş ağası hep aklımda olduğu için diğer sahneleri bağlayamadım. Oraya adım atınca ilk iş o ağayı sormak, bulmaya çalışmak olmalıydı. Adam gösterilmesin tamam. Vartolu’ya yine acı çektirsinler, ona da tamam ama oraya bir amaç için gitti. Bağlamından kopuktu.

  • Ayla

   Yamac in Efsun dan etkilendigi icin onu vurmadigini tahmin ediyorum. Kutay in mübtalasi olurumda Akin in asla. Sonucta dedesinin ölümüne bile sessiz kalmis kisilikte biri.
   Yavuz karekterinide simdilik karikatür gibi komik buluyorum adamlara talim yaptirmasi falan:)) Sanki hababam sinifinda beden ögretmeni izliyorum sandim:)

   • Nur

    Ayla; Yamaç’ın kesinlikle bir planı olduğu kanaatindeyim. Göstergeler bu yönde. Açıklayayım.

    Çukur’un emanetleri var ya, emanet kutusu içinde saklanan: o emanetlerin her birinin temsiliyeti var.. Temsiliyetleri defalarca yazdım burada ve her seferinde eklemiştim. ‘Çakmak’ın temsiliyetini bulamıyorum. Savaşla ilgili bir şey o. Savaş açmak gibi?

    RTÜK nedeniyle sigara yasak. Çakmak taşınması ateş yakmak için diyelim, peki emanet kutusunda niye çakmak var ve sigara içmeyen Yamaç üzerinde hep çakmak taşıyor.
    Yamaç, çakmağı her çaktığında ya bir savaşı başlatıyor ya da öldürücü son darbeyi vuruyor.

    Elvis, Emrah ve Medet de çakmak kullanmıştı. Onlara tek tek değinmeyeceğim, zaten unuttum, niyeydi, ne olmuştu, ne oldu vs. Ama Yamaç’ın çakmak kullandığı sahnelere bakın. Ya ölümlü-kalımlı bir savaşın fitilini ateşler gibi kullanıyor ya da düşmana ölümcül hamle yaptığında. Mesela Yücel’i kulubede yakması gibi.

    Efsun’un fotoğrafına uzun uzun baktı ve fotoğrafı şöförün olduğu taraftan yaktı. Yamaç, Efsun’a ölümcül bir savaş açtı ama stratejik olarak ilk adım şöför koltuğundaki. O her kim ise, Yamaç onu bulacak. Yamaç intikamdan vazgeçmedi aksine çakmağı çaktı ve başladı.
    Hepimiz izliycez. Başka türlüsünü zaten aklım almıyor. Tahminimi destekleyen sembolik unsurlar hep veriliyor. Babasının mezarından tekrar toprak alması Nehir’le mi (olumlu) ilgili yoksa Efsuñ’la mı (olumsuz) ilgili diye kararsız kaldım. Ama çakmak konusunda fikrim net.

    • Ayla

     Umarim sen hakli cikarsin ve Yamac in Efsun la ilgili ince ince islenmis plani olsun. Bir diger olmasini istedigim Yamac Akin in gercek yüzünü görebilmesi,mafyacilik ugruna dedeyi de amcayi da satabilen biri oldugunu anlayabilmesi…

   • Nur

    Yavuz’un evi alem bi şey çıktı:) Herkes kafayı kırmış orda:) Aliço’nun abisiyim diye gelen kişi de kafadan kontaktı:) Aliço’nun tarihin arka odasından kaçmaya çalışıp yakalanması:)) Çok güldüm o eve, evde olan bitene. Tam bir tımarhane orası. Herkes deli, hunili olan Yavuz:))

    • Ayla

     Hunili Yavuz:)) Adam büyük oglunu da delirtmis zaten. Birsey düsündüm Alico bak nasil mecbur kaldimi temiz giyimli olup bir evde kalabiliyor. Galiba ben artik Alico yu sokaklarda cöp toplayan,klübede yasayan biri olarak görmek istemiyorum. Herkese kapisini acan Sultan da kalsin:)

  • Buke Oguz

   Merhaba Nur :))

   Bence de Yamaç’ın da Efsun’un da birer intikam planı var. Birbirlerine karşılıklı oynadıklarını düşünüyorum. Plan ne bilmiyorum ama fotoyu yanmasından yangınlı bir intikam planı olabileceğini düşündüm. Ya bir patlama ya yangın. Efsun’u değil ama babaanneyi öldürme şeklinde belki. Ya da bambaşka bir şey bilmiyorum.

   Yavuz Aliço’nun babası miydi? Bu ailenin hikayesini çok merak ediyorum.

   Yamac sahnelerinde bir yandan gülerken bir yandan da Yamaç’ın haline üzülmekten kendimi alamıyorum 😔😔

   Akın ölsün bir zahmet ama ölmeden amcalarından iyi bir meydan dayağı yesin. Çok kinliyim kendisine 😡🤣😡🤣

   • Nur

    Merhaba Buke.
    Efsun’un planı belli zaten. Çukur’u istiyor. Yamaç’ı öldürme konusuna gelince; terasta ‘ben vejetaryanım’ demişti ya o söz mecaziydi. ‘Ben elimi kana bulamam. Kan akacaksa siz akıtacaksınız” anlamındaydı. Zaten babaanneye saldırı esnasında Yamaç’ı rahatlıkla vurup öldürebilirdi, aksine tedavi etti. Kimsenin ölümü kendi elinden olsun istemiyor. Birbirlerini kırsınlar kendisi de nihai hedefi Çukur’a sahip olsun istiyor.

    Yamaç’a gelince: Efsun’dan etkilenip intikamı unutmayı aklım, hayalim, hafsalam almaz, almıyor da. Çukur’un genetik kodları var diyorum ya, kodlara aykırı. Yamaç, Efsun’u o labirente sokacak bence. Şu an tek aklıma gelen o. Labirent için 2 kişi daha lazım. Dışarda başına silah tutulmuş biri, içerde Efsun’un karşısında silah çekecek biri. Her iki kişinin de Efsun’un canından can olması lazım.. Başka bir şey de olabilir. Yamaç arabada şöför koltuğunda birini mi gördü, arka koltukta bir çocuk var mı diye merak ediyorum. Yamaç’ın doktor Özgür’le konuşması da sanki intikam stratejisiydi, ‘Yeterince güçlü olmadığın sürece kimsenin karşısında durmayacaksın”. Yamaç’ın, Çukur’u yıkma planından henüz haberi yok. İntikam ve Çukur mücadelesi eş zamanlı gelişecektir?
    Yamaç’ın intikamı konusunda kafam çok net. 10 yaşında mıyız, bu dizi böyle bir dizi mi? Aşık oldu, affetti!! Aliço’yu geçelim.. karısı, yeğeni, babası.. Efsun, KaraKuzular’ın da finansörüymüş Nedret, Acar, Muhittin, Paşa..
    Olacak bir şey değil.

    • Buke Oguz

     Selam Nur. Inşallah o dediğin labirent sahnesini izleriz.😍😍
     Efsun’un annesi ölmüş de , Efsun babasının yokluğunda babaannesinin baskısı altında büyümüş gibi hissettim ben. O labirente girecek diğer kişi ve disarida rehin alinacak kişi kim olabilir merak ettim.
     Yamaç’ın aşık olup intikamdan vazgeçmesine ben de Hiç ihtimal vermiyorum ki dediğin doğru. Efsun başından beri karakuzularin arkasında. Yani ölümler sadece Sena Aksin Alico ve Idris değil. Çocuklar Nedret Muhittin ve Paşanın ölümünden de sorumlu Efsun 😡😡

     Yamaç Efsun’un amacını, intikam planını ne zaman çizer acaba?

     • Nur

      Yamaç’ın planı var.
      Akın’a söyledikleri; “Sevdiklerinin canıyla bedel ödesinler, Timsah tek kendisini seviyordu ona kendi canıyla bedel ödettim”

      Yücel’e karısı ve kızının canıyla bedel ödetti. Yücel onları öldü sanıyor.
      Azer’e kardeşi ve damadının canını koydu. Damat öldü, kızkardeş de öldü

      Efsun’un babaannesine gitti ama Efsun’un canını babaanne ile yakamayacağını anladı.
      Efsun’un babası, ağabeyleri öldü. Geriye var ise annesi ve çocuğu kaldı. Belki kocası da vardır ama kocasına aşık değilse canı yanmaz.

      Yamaç bence Efsun’un canından can olanlarının peşinde. Belki bilmediğimiz kardeşleri, belki annesi, çocuğu… Yamaç’ın fotoğrafta bir şey gördüğünü bu nedenle tahmin ediyorum. Belki arka koltukta çocuk vardı? Belki direksiyonda genç bir kız vardı ve Efsun’un kızkardeşiydi.
      Uçuş vaktim geldi: Direksiyondaki Nehir bile olabilir:))
      Neyse ciddi olayım. Öyle işte:))

  • yorumu okumayı bırakıp fotoğrafa bakmaya gidiyorum

  • ilahi Nur solda bu direksiyon

  • yavuz kim?

   • Aliço’nun babası imiş. Tamam