Çukur

ÇUKUR – Çukur Evde

Çukur Evde (#ÇukurEvde) projesi ilk kimin aklına geldi ise tebrikler. İlk bölüm -fazla kamu spotu hariç, ama olması gerekli miydi, evet! – çok ama çok hoşuma gitmişti.  “Merak ettiklerinizi yorum olarak yazın, Çukur ekibi ve oyuncuları sizler için yanıtlasın. Sorularınızı bekliyoruz.”  Tweetinin altına aşağıdaki soruları listelemişim:

(For my foreign followers, please go to select language section on the top right side of the screen for google translate.)

 

 

-Cumali’nin sinirlendiğindeki çene hareketi (tam tanımlayamadım, anladınız siz) kimin fikri idi?

-Erkan Bey’cimin türkü sevdiğini biliyoruz. (Röportajlardan) #Çukur’da duymak istediği bir türkü var mı?

– Gökhan Bey’cim Yamaç’ın rüyalarını yazarken rüya tabirleri kitaplarından faydalandı mı?   (* ben bakmıştım yazının altına ekledim)

– Salih Kötü Vezirler olarak hep Paşa ile Emmi’yi bildi. Sultan Ana olarak elini öptüğü kadının aslında Kötü Vezir’in ardındaki karar verici olduğunu öğrenseydi?

– Hikayedeki bilinmeyenlerden; Efsun ağabeylerini tanıyor mu?

-Baykal’ın mezarı nerede?

-Mahsun’un dönüşü çok daha önceden planlı mıydı? 

-Yapım ekibine genel soru;  Balat’daki bu dönüşüm konusunda ne düşünüyorlar?

-Efsun Yamaç’a dokunduğunda “gittiği en mutlu an” a dair bir flashback görecek miyiz?

-Aras Bey’cimin sahnelerinden 14. Bölüm “Mine de, Mine de Mine, yalvarırım Mine de” ‘nin yeri bende ayrıdır… Onun için de diğerlerinden ayrılan özel bir sahne var mı?

-Projeye başlarken Meliha ile gazeteci Hale’nin benzerliği gerçekten de tamamen tesadüf müydü yoksa hikaye devam ederken plan değişti mi?

-Erkan Bey’cim  senariste “ben bu kolyeyi bi’ takıyorum bi çıkarıyorum. Bunun sırrı elbet bir gün açılacak değil mi?” diye sordu mu?

-Boncuk Yılmaz Sadiş’in empati yoksunu repliklerini söylerken  canlandırdığı karakterin kafasına tava ile vurmak istiyor mu? (izleyici tepkisi tam olarak bu) 

En sevdiğim soru da buydu, yanıtlanmayacağını bilsem de…

https://twitter.com/kartalistbiri/status/1241730138523435009

 

İlgili tweete sorularımı kopyalamak için baktım da… 2.700 yorum. Yarısı fandom’ kalpleri bile olsa bini aşkın yakın soru… Bu soruların %60’ının benzer hatta aynı soru olduğunu düşünelim, geriye kaldı 800.  Bu sorulardan yarısını da yapımın, oyuncunun cevaplamayı tercih etmeyeceği soru olması sebebi ile eleyelim, tam 400 soru.  Kaç tanesi yanıtlandı?  İki, Üç?

 

[wp_ad_camp_1]

 

İlk bölüm için “deneme, konuya giriş, ısınma turları” dedim ve önemsemedim. Hatta yapımı, yapımcıyı, resmi hesabı, oyuncuları etiketleyerek 4 kişilik Koçovalı Biraderler Çukur Evde’si olması için dilekte bile bulundum. (Israrcı paylaşımlar yapmış olabilirim.)

 

 

Ardından  kaotik olduğunu gördüğümüz 9 kişilik zoom meeting’i biraz daha kaotik hale getirmek için 18 kişi bağlandı ikinci bölümde…  Biraz sohbet, biraz oyun derken, kişi sayısının fazla olmasının en büyük etken olduğunu düşündüren sebeple pek keyif vermedi. Bu izlenme sayılarından da belli  1. Bölüm 3.738.557 görüntüleme , 2.bölüm  – 1.628.766 görüntüleme.

 

 

Ardından 2 hafta aradan sonra ÇukurEvde yeni bi konsept ile çıktı karşımıza ve evden çekilen sahneleriyle ekrana Çukur Evde 3.bölümü ile geldi.  Bölüm özeti bile vardı:

“Çukur’un evde çekilen, sürprizlerle dolu yeni bölümünde ağabeyleriyle sorunlarını çözemeyen Yamaç bir çare bulmak için Vartolu’ya danışacak. Vartolu’dan aldığı fikirle eski bir dostundan yardım isteyen Yamaç, Cumali ve Selim’den istediği tepkiyi alamayacak. Koçovalı kardeşler sorunlarını yine kendi yöntemleriyle çözmeye karar verirken hapishanedeki Vartolu olanlara müdahale edemeyecek. Gizli görüşmelerine devam eden Azer ve Karaca’nın bir karar vermeleri gerekecek. Akın ise Songül’e yaklaşmak için bir adım atacak. Koçovalı kardeşler diğer sorunlarını çözmeye çalışırken, yeni düşmanları Arık Böke Erdenet’le ilgili ulaşacakları yeni bilgi merak konusu olacak.”

Nedense bu fikrin Erkan Kolçak Köstendil’den çıktığına, tüm ekibi ikna ettiğine, projenin üzerine epeyce kafa yorduğuna, hatta senaryonun Vartolu’ya ait bölümlerini – en azından tretmanını –   kendisinin yazdığına eminim ama ispatlayamam ^^

Çukur Evde konsepti içine ısrarla görmek istediğim biraderler görüntülü konuşma sahnesinin eklenmesi gururumu okşadı doğrusu, yoksa fikir anası ben miyim? ^^ Ama ben karakterlerin değil oyuncuların konuşmasını istemiştim gerçi…

 

Gelelim yeni konsept Çukur Evde’ye dair düşüncelerime…  Öncelikle emeğe saygı, elinize sağlık. Epeyce bir çaba var.  Ama gelelim altını çizmek istediğim konuya: bu kadar çabaya gerek mi var?

 

İç sesim bir tweet ile dile geldi ;

 

 

Madem yapılmış, kısacık da olsa görüşlerimi dile getireyim;

 

 

Azer ve Karaca sahnesinin olmasına sevindim. Fandomın biraz olsun yüzü gülmüştür hiç olmazsa. Gerçi sahneleri için havada ‘aşk’ kokusu var yerine reklam ön plana çıktı ama yine de Karaca’nın elinden kahve içme güzel bir reklam yerleşimi idi. Bu arada Azer Bey’cim, bir başka reklam paylaşımı sahnesinde Karaca’nın Karaca’dan çeyiz aldığını da gördük. Kızın çeyizi sırf Sultan Hanım’ın dantellerinden oluşmuyor yani ^^

 

 

Yine fandom’ın haklı olduğu konulardan biri bu çekimde Ece Yaşar’ın bölümdeki sahnelerinden daha güzel  olmasıydı.

 

 

Karaca’nın yeri Vartolu’da ayrıdır. O da  Vartolu Sadettin yardım ve dayanışma hattı’na başvursa mı ne dersiniz?

Bir diğer reklam BİP’di. Kullanmadım. Whatsapp varken, kullanan var mı?  Bilemedim.

 

 

Medet, Celasun Meke ve Metin sahnesi epeyce zorlamaydı. Zaten Medet’in Celasun ile mesajlaşması ancak paralel evrendeki bambaşka bir Çukur hikayesinde mümkün.

 

 

Akın Songül cephesinde gelişmeler mi olacak?  Açıkçası ben Songül’ün Akın’ın karakter değişimindeki etkisi ile misyonunu tamamladığını düşünenlerdendim. Yanıldım mı?

 

 

Kardeşlerin görüntülü konuşmalarında pek tatlış espriler yerleştirilmişti. Bu sahnelerin yıldızı da kesinlikle Necip Memili’ idi.

 

 

Aras Bulut İynemli çekimlerini çöpe atabilirsiniz. Bu çekimi yaptığı telefonu  çekim sırasında kullansaydı da çekimi sahnelerinde elinde olan  I Phone 11 ile yapsalardı ya…

 

 

Erkan Kolçak Köstendil’in Çukur Evde bölümünde Çukur’da olduğundan daha çok sahnesi olması dikkat çekiciydi. Hem esprileri ile skeç tadındaki yayını alıp sürükleyebilecek bir karakter olduğundan hem de oyuncunun tiyatro turnelerinin iptali ile çiziye daha fazla zaman ayırabilmesi etkisinin doğal sonucuydu bu.  Ama bu çalışmanın yıldızı o idi zaten. Bulduğu mekanlar, çekim açıları, ışık oyunları ve daha nicesi için alkışlar…

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

Emeği geçenlere teşekkürler:

 

 

Son söz Erkan Kolçak Köstendil’den birkaç foto geldi ama; ÇukurEvde’nin kamera arkası gelir mi?  Evden birileri çekmiştir belki ^^

 

 

 

Siz nasıl buldunuz #ÇukurEvde’yi?   Unutmadan özette Arık Böke Erdenet’le ilgili ulaşacakları yeni bilgi yazıyordu ama bilmediğimiz bir şey öğrenemedik. Bari bir Erdenet ailesinin diğer fertlerini tahmin etmeye devam edelim.  Anket :  ÇUKUR – ERDENET AİLESİ

 

Tweetleriyle yazıma renk katan  effy ve  dreamytangerine  ‘e çok teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara da göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz. 

 

(*) Gökhan Horzum’a sorduğum sorunun yanıtını alamadım ama Yamaç’ın göl rüyasının anlamına ben bakmıştım. Twitterda kaybolmasın:

 

 

Rüyada göl görmek, yolculuk yapmayı düşünen kimse için bunun bir süre gecikmesine işaret eder. Rüyada görülen göl kadın olarak yorumlamaktadır. Soylu ve zengin bir kadına yorumlanmaktadır. Kişi hayırlı bir evlilik yapacak ve düzenli, samimi bir aile hayatı olacaktır.

 

 

Rüyada zarar vermeden yağan bir yağmur görmek bolluk ve berekete, zenginliğe işarettir.Rüyada yağmurda yürüdüğünü görmek sıkıntılarından ve hastalığından sıyrılmak demektir. Bu rüyayı gören kişi aşıksa sevgilisine kavuşacağına yorumlanır.

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap